Windows 8 taastusmeedia loomine

Win 8 logo Windows 8 taastusmeedia ('Recovery Media') loomine.

Loome "Recovery Drive" vahendi abil süsteemi taastamise draivi (USB) või siis plaadi (CD või DVD) selleks et probleemide korral taastada oma kompuutrit.

 

 

 


Kui Sa installeerid Windows 8 või teed "upgrde" installeerimise (täiendus/ülemineku installeerimise) Windows 8 opsüsteemini või kui Sa saad uue Windows 8-põhise OEM kompuutri, siis tuleks KOHE luua ka taastusmeedia või taastamise meedia ("recovery media"), et süsteemi suurte probleemide korral käivitada Win 8 taastamise instrumendid. See protsess sarnaneb Windows 7 omale, aga nüüd saab selle taastusmeedia panna ka USB meediale (näiteks USB mälupulka). Windows 8 lubab Sul seega "Recovery Drive" instrumendi abil luua süsteemi taastamise draivi (USB) või siis plaadi (CD või DVD) selleks et suure krahhi korral taastada oma kompuutrit. Sa buudid antud taastusmeedialt üles ja pääsed seejärel ligi väga vajalikule vigade parandamise ekraanile/menüüle: Esmalt jõuad Sa Choose an option (Suvandi valimine) ekraani, kus kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule/menüüpunktile - pilt. Seejärel võid järgmise "Troubleshoot" ekraani menüü kaudu süsteemi parandama või siis taastama hakata - pilt.

Taaastumeedia on ka siis väga vajalik kui Windows ei suuda isegi üles buutida (st Sa ei jõua süsteemi sisselogimise ekraanini) ja sel juhul peadki siis kasutama kas USB või CD/DVD taastusmeediat. (Sa võid alternatiivina kasutada ka Windows 8 installeerimise plaati.)
Sa võid tõsisemate probleemide korral valida selle taastusmeedia abil kohe ka 'Refresh your PC' või siis 'Reset your PC' funktsiooni, et näiteks viia oma süsteem tagasi tehase algseadistusteni, st nii nagu ta alguses ("sünnitades") oli. Pärast seda pead omaenda programmid aga uuesti installima.

Peale selle võid Sa oma kompuutri taastamise partitsiooni ("recovery partition") kopeerida otse CD/DVD plaadile või siis USB mälupulka, et luua süsteemist varukoopia: Juhul kui Sa ostsid OEM kompuutri koos eelinstalleeritud Win 8'ga ja kui sinna loodi tootja poolt ka nn 'Recovery Partition', siis võid soovi korral ka selle CD/DVD plaadile või USB draivi kopeerida. Pärast selle varukoopia loomist võid Sa oma recovery partition'i kompuutris endas kustutada, et vabastada salvestusruumi - eriti vajalik on see Microsoft Surface tahvelarvutite (st Windows RT ja Windows 8 Pro tahvlite või uuemate Surface Pro 2 ja Surface 2) puhul.

Kuigi selle "Recovery Drive" instrumendi abil võib luua nii USB kui ka CD/DVD taastusmeediat, on mõtekas teda kasutada ainult USB draivi jaoks, sest mõningal juhul EI TUVASTA antud vahend Sinu CD/DVD-plaati ja pealegi paljud seadmed ei omagi CD/DVD-ROM kettaseadet.
Kui Sa tahad aga luua CD/DVD taastusmeediat, siis on mõtekas kasutada selleks hoopis Windows 7 aegadest pärit System Repair Disc vahendit, mis töötab ka Windows 8 puhul - sellest tuleb siin eraldi ka juttu - seal.


NB! Seda taastusmeediat ei saa kasutada Windows 8 installeerimiseks. 32-bit Windows 8 opsüsteemis loodud 32-bit system repair meediat võib kasutada ainult 32-bit Windows 8 parandamiseks. 64-bit Windows 8 opsüsteemis loodud 64-bit system repair meediat võib kasutada ainult 64-bit Windows 8 parandamiseks.Taastusmeedia ('Recovery Media') loomine - kasutame selleks USB mälupulka:

Torka oma USB mälupulk arvutibloki usb porti. Et seda taastusmeedia loomise instrumenti (st "Recovery Drive" vahend) avada, vajuta Windows klahvi, et minna üle Metro Start ekraani ja alusta sõnade recovery drive tippimist. Kliki või toksa paremal Settings kategooriale ja seejärel kliki või toksa vasemal otsingutulemustes Create a recovery drive kiirkorraldusele:

Create a recovery drive kiirkorraldus


Märkus: Uuemas Windows 8.1 versioonis näeb see ekraan aga välja järgmine (loe sellest USB taastusmeedia loomisest sealt) :

Kliki või toksa all otsingutulemustes Create a recovery drive kiirkorraldusele


Recovery Media loomise instrument avatakse Windowsi töölaua kasutajaliideses:

* Kui Sa ostsid uue Windows 8-põhise kompuutri, siis võib tema kõvakettal olla ka see eelpool mainitud recovery partition. Sa võid soovi korral kopeerida ta taastusmeediale. See nõuab rohkem ruumi ja selleks peab Sul olema küllalt suuremahuline USB draiv. Pärast süsteemi taastamise partitsiooni kopeerimist küsib Windows, et kas Sa tahad recovery partition'i oma kõvakettalt kustutada. Kui tahad, siis ole aga nõus - Microsoft teatab, et sel teel võib Surface tahvelarvutites vabastada ligikaudu 3.5 GB kettaruumi.
Selleks ongi siin "Recovery Drive" nõustaja esimeses aknas see "Copy the recovery partition from the PC to the recovery drive" kontrollruut. Kui antud kontrollruut on ligipääsetav, siis pane soovi korral sinna linnuke ja kliki nupule Next. Selle näite puhul ei saa antud parameetrile ligi, sest see kompuuter ei oma Windows 8 taastamise partitsiooni.

* Kui see "Copy the recovery partition from the PC to the recovery drive" parameeter ei ole ligipääsetav, siis kliki kohe nupule Next:

Kliki kohe nupule Next


Oota mõni sekund:

Oota mõni sekund


* Seejärel palutakse Sul torgata USB draiv kompuutri usb porti või kui ta on Sul juba kompuutriga ühendatud, siis näed juba kättesaadavaid draivisid, antud näite puhul siis USB mälupulka - I:\ (ESD-USB).
* Kui Sa kasutad aga CD-RW või DVD-RW plaati, siis ilmub antud akna allaossa "Create a system repair disk with a CD or DVD instead" link - kliki sellele. (See oligi Windows 7 puhul ainsaks valikuks.)

Meie aga kasutame siin paremat USB mälupulga varianti ja klikime Next:

Meie aga kasutame siin paremat USB mälupulga varianti ja klikime Next


Märkus: Sa võid aga näha ka sellist Recovery Drive akent, kus tuuakse ära ka Sinu kompuutri kõvaketta kõik partitsioonid (lisaks sellele USB draivile) - märgista sel juhul siin ikka oma USB draiv ja alles siis kliki Next - pilt.


Siin hoiatatakse Sind ses suhtes, et Sinu USB mälupulgas kustutatakse kõik failid. Seega veendu, et kõik vajalik oleks sealt eelnevalt kusagile mujale kopeeritud. Sa võid nad sinna pulka hiljem tagasi panna (juhul kui ruumi on piisavalt). Kliki nupule Create ja failid kopeeritakse USB mälupulka:

Kliki nupule Create


Luuakse Recovery meediat:

Luuakse Recovery meediat


Kliki nupule Finish:

Kliki nupule Finish


Sa näed nüüd "Computer" aknas, et Sinu USB draivile on automaatselt omistatud "RECOVERY (X:) " nimi. Sa võid seejärel luua sinna eraldi kausta ja panna sinna kõik oma muud vajalikud failid:

"Recovery"


Kui Sa avad nüüd kohe selle USB mälupulga, siis pead seal nägema selliseid kaustasid/faile:

Kui Sa avad selle USB mälupulga, siis pead seal nägema selliseid kaustasid/faile


EtteotsaSüsteemi CD/DVD taastusplaadi [System Repair Disc (CD/DVD)] loomine:

Märkus: Windows 8.1 puhul on see 'recdisc' vahendi kasutamine eemaldatud (Ansip'i korraldusel vist?) ja seal saad kasutada ainult seda eelpool kirjeldatud 'recovery drive' võimalust. Winsows 8.1's puudub üldse see recdisc.exe fail ja ei aita ka eelmise Windows 8 enda recdisc.exe faili kasutamine.

Pane oma CD-R (CD-RW) või DVD-R (DVD-RW) plaat sahtlisse. Et avada süsteemi taastusmeedia (CD/DVD plaadi) loomise instrumenti, vajuta Windows klahvi, et minna üle Metro Start ekraani ja tipi sõna recdisc ning kliki või toksa seejärel vasemal otsingutulemustes recdisc.exe kiirkorraldusele:

recdisc.exe kiirkorraldus


Kliki nupule Create disc:

Kliki nupule Create disc


Alustatakse taastusmeedia loomist:

Alustatakse taastusmeedia loomist


Saigi valmis, siis loe siin see kasutamisjuhis läbi ja kliki nupule Close:

Saigi valmis, siis loe siin see kasutamisjuhis läbi ja kliki nupule Close


Kliki nupule OK:

Kliki nupule OK


Kui Sa vaatad nüüd File Explorer'i (endine Windows Explorer) aknas oma CD/DVD-ROM kettaseadet, siis näed, et selle taastusplaadi nimeks ongi juba pandud "Repair disc...". (Kirjuta umbes taoline info ka sellele plaadile.):

Repair disc...


Kui Sa avad selle plaadi, siis näed, et kõik vajalikud failid ongi kopeeritud antud taastusplaadile (muide see aken avatakse ka automaatselt kohe pärast selle recovery plaadi loomise lõpetamist):

Plaadi sisu...

EtteotsaTaastusmeedia (Recovery media) kasutamine:

Sul ei lähe seda taastusmeediat tavaliselt vaja, sest tõsisemate probleemide korral toob Windows 8 ise pärast mõningaid paranduskatseid ja Sinu hiireklikke automaatselt esile selle eelpool mainitud Choose an option (Suvandi valimine) ekraani, kus kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule/menüüpunktile - pilt. Seejärel võid järgmise "Troubleshoot" ekraani menüü kaudu süsteemi parandama või siis taastama hakata - pilt. (Loe sellest 'Choose an option' ekraani automaatsest ilmumisest sealt.)

Aga juhul kui Windows ei suuda isegi antud ekraanini buutida, siis peadki kasutama kas USB või CD/DVD taastusmeediat. [Või kasuta siis Windows 8 installeerimise plaati - kuidas luua Windows 8 installeerimise meediat, st kuidas viia Win 8 ISO fail DVD-plaadile või siis USB mälupulka, sellest juhised seal (DVD) ja seal (USB). Loe 'Choose an option' ja seejärel 'Troubleshoot' ekraani jõudmise meetoditest ning 'Troubleshoot' ekraani menüüst ja tema funktsioonidest/võimalustest ülevaadet sealt.]

Pane oma taastusmeedia kompuutrisse ja tee restart. Sinu arvuti peab automaatselt buutima sellest taastusmeedialt ja juhul kui ta seda ei tee, siis pead BIOS menüüs muutma buutimise järjekorda. (Teed uue restardi ja sisened kohe BIOS seadistustesse, paned seal esmaseks buutimisseadmeks kas USB draivi või siis CD/DVD-ROM seadme ning alustad uuesti - juhis.)


Toome taastusmeedia kasutamise näite (USB või CD/DVD 'recovery media'):

1) Kui vaja, siis paned kõigepealt BIOS menüüs esmaseks buutimisseadmeks kas USB draivi või siis CD/DVD-ROM kettaseadme. (Enne BIOS'i minekut peab kettaseadmesse olema pandud see taastusplaat või siis USB mälupulk peab olema arvutiga ühendatud.) Väljud BIOS menüüst, teed kompuutri uue restardi ja juhul kui Sa kasutad CD/DVD-plaati, siis pead veel kohe alguses pärast "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kirja ilmumist vajutama kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi).

2) Pärast õnnestunud buutimist tuleb Sul natuke oodata ja seejärel jõuad Sa esmalt uude Metro-stiilis klaviatuuripaigutuse valiku ekraani, kus saab kasutada ka hiirt ning sõrmetoksamisi. Klikid seal "Choose your keyboard layout" ekraani allosas 3 x järjest "See more keyboard layouts" menüüpunktile ja seejärel klikid "Estonian" punktile.

3) Ja Sa jõuadki "Choose an option" ekraani, kus kliki 'Troubleshoot' nupule/menüüpunktile:

Ja Sa jõuadki "Choose an option" ekraani, kus kliki 'Troubleshoot' nupule/menüüpunktile


4) Ilmub järgmine reaalselt vajalik "Troubleshoot" ekraan. Sa võid siit menüüst tõsisemate probleemide korral valida kohe Refresh your PC või Reset your PC funktsiooni või siis klikkida/toksata kõige alumisele Advanced options (Täpsemad suvandid) menüüpunktile, et valida järgmises ekraanis mingi muu probleemide lahendamise meetod:

"Troubleshoot" ekraan


Kasutaja klikkis seal eelmises "Troubleshoot" ekraanis kõige alumisele 'Advanced options' menüüpunktile ja ta jõudis järgmisse 'Advanced options' ekraani, kus ta võib siit näiteks valida 'System Restore" või siis mingi muu vahendi, et parandada oma süsteemi:

'Advanced options' ekraanNB! Loe 'Advanced options' ('Täpsemad suvandid') ekraani menüüpunktide tähendustest ülevaadet sealt. Loe ka 'Choose an option' ja seejärel 'Troubleshoot' ekraani jõudmise meetoditest ning 'Troubleshoot' ekraani menüüst ja tema funktsioonidest/võimalustest ülevaadet sealt.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011