Win 8 ja OneDrive pilve ladustamise teenus

Win 8 logo Windows 8 ja OneDrive (endine SkyDrive) pilve ladustamise teenus ning selle kasutamise juhis.

Metro-stiilis (Windows Store) 'OneDrive äpp' ja 'OneDrive töölaua rakendus'.

 

Metro-stiilis OneDrive äpp vs OneDrive töölaua rakendus.

"Fetch files" vahend: Lihtne moodus oma kompuutrile ja tema failidele EEMALT ligipääsemiseks.

Seda võiksid lugeda Windows 8, Windows 7 või Windows Vista (Service Pack 2) kasutajad.

 

 

 

 

Uuendatud 12.10.13: Windows 8.1 versiooni puhul on siin palju muutunud ja OneDrive (SkyDrive) pilveteenus on nüüd palju sügavamalt süsteemi integreeritud. Näiteks seal Sa ei vajagi enam seda 'OneDrive/SkyDrive töölaua rakendust'. Nüüd on ka SkyDrive nimi asendatud uue OneDrive nimega. Kui Sa jooksutad Windows 8.1 versiooni, siis loe lisaks alltoodule uuemat infot ka sealt.

Windows 10 versiooni OneDrive pilveteenusest loe aga sealt.

 


SkyDrive (nüüd OneDrive) on endiste Windows Live Sync ja Live Mesh teenuste järglane, st Windows Live Sync + Live Mesh = SkyDrive. OneDrive/SkyDrive on Microsofti pilve ladustamise teenus. See tasuta salvestusruum on Sinu igapäevaseks tööks üsnagi vajalik ja kasulik teenus.

Kuigi nüüdseks on see SkyDrive nimi asendatud juba uue OneDrive nimega, aga kuna see juhis siin kirjutati enne seda, siis ei hakka ma siin enam midagi muutma. Sa näed siin edaspidi ikka seda endist "SkyDrive" nimetust, aga "mõtle selle all" nüüd seda uue nimega "OneDrive" pilveteenust ja "OneDrive" töölaua rakendust. Muutus ainult nimi, aga kõik muu jäi põhimõtteliselt samaks.


Sellele OneDrive (endisele SkyDrive) teenusele saab ligi kolmel viisil:

1) Oma veebibrauseri kaudu - logid sisse aadressile SkyDrive.com (nüüd siis OneDrive.com). SkyDrive'iga saad turvaliselt talletada faile ja neile juurde pääseda peaaegu igalt poolt, ka arvutist, mobiiltelefonist, Macist või iPad tahvelarvutist. Sa võid OneDrive/SkyDrive'iga jagada oma faile sõprade või töökaaslastega. Sel juhul ei pea nad installima ühtegi eriprogrammi (s. h. ka OneDrive/SkyDrive töölaua rakendust) ega looma ka uut kontot ja nad võivad ühiskasutuses olevate failide hankimiseks kasutada mistahes veebibrauserit. Failide / kaustade teistega jagamisest tuleb veel juttu siinse veebilehe lõpus (seda just OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse puhul ja otse OneDrive/SkyDrive kausta kaudu).

2) Windows 8 puhul: Kasutad selleks Metro-stiilis (Windows Store) 'OneDrive/SkyDrive äppi', mis on Windows 8 operatsioonisüsteemis juba olemas ja Sa võid ta käivitada Metro-stiilis Start ekraani kaudu. Kuigi Windows 8 sisaldab ka omaenda Windows Store täisekraanis töötavat OneDrive/SkyDrive äppi, EI SAA temaga OneDrive- põhist sisu sünkroniseerida ja teistega jagada. Sa saad selle äpi abil ainult oma pilves olevaid faile vaadata ja sinna uusi faile üles-alla laadida.

3) Laed Microsofti saidist alla tasuta 'OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse', mis on märksa suuremate ja paremate võimalustega kui seda on Windows Store OneDrive äpp. Sa võid selle OneDrive/SkyDrive töölaua versiooni installeerida 32- või 64-bit Windows 8, Windows 7 või Vista (Service Pack 2) või siis Mac OS X Lion operatsioonisüsteemi. (Windows XP jaoks ta ei sobi, aga Sa saad tema puhul OneDrive/SkyDrive teenust kasutada nii et logid sisse aadressile OneDrive/SkyDrive.com.) Ka antud juhul saad Sa OneDrive/SkyDrive-põhist sisu sünkroniseerida ja ka teistega jagada.

Märkus: Windows 8.1 operatsioonisüsteemi puhul on siin palju muutunud ja OneDrive/SkyDrive pilveteenus on nüüd palju sügavamalt süsteemi integreeritud. Näiteks seal Sa ei vajagi enam seda 'OneDrive/SkyDrive töölaua rakendust' - loe sellest OneDrive/SkyDrive sügavast integratsioonist sealt.Metro-stiilis (Windows Store) 'OneDrive/SkyDrive äpi' ja 'OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse' erinevused:

Need mõlemad OneDrive/SkyDrive programmid pakuvad täiesti erinevaid kuid üksteist täiendavaid võimalusi.


1) Metro-stiilis (Windows Store) OneDrive/SkyDrive äpp:

Metro-stiilis (Windows Store) OneDrive/SkyDrive äpp on Windows 8 operatsioonisüsteemis juba olemas ja Sa võid ta käivitada Metro-stiilis Start ekraani kaudu (pilt). See Metro-stiilis äpp on mobiilirakendus ja töötab täisekraani režiimis (pilt). Ta töötab sarnaselt Windows Phone, iPhone/iPad (iOS) ja Android jaoks loodud OneDrive äppidele. Sa näed tema abil oma SkyDrive pilvepõhise salvestusruumi sisu, aga seda ainult siis kui Sa oled Internetis.
Sa EI SAA temaga SkyDrive-põhist sisu sünkroniseerida. Sa saad selle äpi abil ainult oma pilves olevaid faile vaadata ja sinna uusi faile üles-alla laadida.
Sa saad oma SkyDrive kaustastruktuurile ligi ka nn File Picker kasutajaliidese ja tema rippmenüü kaudu, mis on kättesaadav kõikide Metro-stiilis (Windows Store) äppide jaoks. Näiteks kui Sa tahad oma kasutajakonto pilti või "Lock Screen" ekraani taustapilti muuta, siis viiakse Sind otse "File Picker" ekraani, kus saadki valida uue pildi kas otse SkyDrive'i pilvest või lokaalsest failisüsteemist (st kõvakettalt) või siis mingist muust asukohast (pilt). Näiteks sedasama võid ka siis teha kui Sa hakkad looma uut tüüpi nn 'Picture Password' parooli (pilt-parooli või pildi parooli) või siis vahetama olemasoleva pildiparooli taustapilti.

Teisest küljest, Sa võid faile salvestada otse OneDrive pilve kasutades selleks suvalist Metro-stiilis äppi, mis toetab seda standardset File Picker kasutajaliidest. Näiteks kui Sa leiad Metro versiooniga Internet Explorer 10 veebibrauseri abil mingi vajaliku pildi, siis võid ta salvestada kas oma kompuutri kõvakettale võis siis otse SkyDrive pilve.


Mõned pildid sellest Metro-stiilis (Windows Store) SkyDrive / OneDrive äpist:

Avaekraan - pilt.

Metro-stiilis OneDrive/SkyDrive äpi vaikimisi kaustad ("Documents", "Favorites", "Public", "Shared favorites") ja kasutaja enda poolt loodud kaks kausta ("Wallpapers...") - pilt.

Avatud on üks nendest "Wallpapers..." kaustadest - pilt.

Märgistati kaks pilti ja selle peale ilmus ekraani allaäärde vastavate võimalustega nupuriba. Näiteks nupp "Download" lubab Sul märgistatud pildid laadida alla oma kompuutrisse, nupp "New Folder" lubab Sul juba avatud kausta luua uue alamkausta, nupu "Upload" abil võid oma arvutist või muust Win 8 seadmest laadida faili üles siiasamma OneDrive/SkyDrive pilve jne - pilt.

Kui Sa teed siin pilves aga tühjal kohal paremklõpsu, siis ilmub allaäärde tööriistariba, kus näed neid nuppe ainult selle parempoolsemas osas - pilt.

Avatud on "Documents" kaust ja selle sees on näha kasutaja enda poolt loodud alamkasutad (6 tk) - pilt.

Märgistati üks fail (MASetup.exe) ja nüüd võib selle faili laadida nupu "Download" abil oma arvuti kõvakettale - pilt.


Üks näide Metro-stiilis 'SkyDrive' ('OneDrive') äpi ja Metro-stiilis 'Web To PDF' äpi koostööst:

Kasutaja laadis Windows Store poest alla sellise äpi nagu "Web To PDF", millega saab vajaliku veebilehe konvertida PDF formaati ja seejärel salvestada ta näiteks otse OneDrive/SkyDrive pilve (või siis lokaalsesse kõvakettasse).

* Kasutaja käivitab Web To PDF äpi - pilt.
* Seejärel tipib ta antud Metro äpi allääres asuvale aadressiribale vajaliku veebilehe URL aadressi ja vajutab ENTER. Olles jõudnud sinna veebilehte, klikib ta ekraani paremal ülanurgas nupule Download - pilt.
* Nüüd tuleb tal valida konverditava faili allalaadimse asukoht, ta valib ilmunud File Picker ekraani rippmenüüst selleks kohaks SkyDrive pilve - pilt.
* Seejärel tipib ta ekraani allääres asuvasse tekstilahtrisse antud faili jaoks sobiva nime ja klikib sellest paremal asuvale Save nupule - pilt.
* Jätkatakse veebilehe konvertimist - pilt.
* Töö lõpetati ja nüüd võib selle Web To PDF äpi sulgeda - pilt.
* Kui nüüd kasutaja logib oma SkyDrive pilve salvestusruumi sisse, siis ta näeb seal ka seda äsjaloodud PDF faili. Siin tehti sellel failil ka paremklõps, et pääseda ligi tema kontekstmenüü käskudele - pilt.

Etteotsa2) SkyDrive (OneDrive) töölaua rakendus:

Nagu juba eelpool sai mainitud, siis kuigi Windows 8 sisaldab ka omaenda Metro-stiilis täisekraanis töötavat OneDrive / SkyDrive äppi, EI SAA temaga SkyDrive-põhist sisu sünkroniseerida ja teistega jagada. (Sa saad selle äpi abil ainult oma pilves olevaid faile vaadata ja sinna uusi faile üles-alla laadida.)
Selle asemel pead Sa installeerima väga kasuliku tasuta OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse, mis lubab File Explorer-põhise kasutajaliidese kaudu juurdepääsu Sinu OneDrive/SkyDrive pilve sisule, laadida sinna faile ja lubada sünkroniseerimise funktsiooni. Nüüd saab ka valikuliselt sünkroniseerida, st Sa võid ise määrata selle sisu, mida võib automaatselt sünkroniseerida ja mida ei sünkroniseerita üldse (varem oli nii et kas sünkroniseeritakse kõik või siis ei midagi). Kui Sa installeerid OneDrive/SkyDrive töölaua variandi, siis luuakse Sinu kompuutrisse "OneDrive/SkyDrive" nimeline kaust. Seejärel sünkroniseeritakse kogu Sinu poolt määratud OneDrive/SkyDrive pilve sisu siia äsjaloodud kausta. (Tegelikult antakse Sulle kohe selle töölaua rakenduse installeerimisel ja ka hiljem võimalus valida seda et mida võib sünkroniseerida ja et mida ei või.) Edaspidi sünkroniseeritakse kogu sisu automaatselt Sinu kompuutrite ja OneDrive/SkyDrive.com pilve salvestusruumi vahel - kõik saab alati olema värskendatud - virtuaalselt kõikjalt. Sel juhul peab see OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus olema installeeritud kõikidesse Sinu Windows 8 kompuutritesse.
Kõik asjad, mis Sa sinna "OneDrive/SkyDrive" kausta paned, sünkroniseeritakse automaatselt KÕIKIDE Sinu kompuutrite/seadmete ja OneDrive/SkyDrive.com pilve salvestusruumi vahel. Kui Sa lisad, redakteerid (st muudad) või kustutad faile ühes seadmes, siis uuendatakse seda automaatselt ka kõikides ülejäänud seadmetes.


Märkus: Microsoft kutsub igat asja äpiks ("app - äpp"), mis ajab kasutajaid segadusse. Näiteks kutsub ta antud Windowsi töölaua rakendust "SkyDrive app for Windows". Seepärast kutsun ka edaspidi töölaua rakendusi ikka "rakendusteks", et sellega neid eristada Metro-stiilis (Windows Store) äppidest.SkyDrive / OneDrive pilve ladustamise teenuse & SkyDrive töölaua rakenduse võimalused:

- OneDrive/SkyDrive'iga saad turvaliselt talletada faile ja neile juurde pääseda peaaegu igalt poolt, ka arvutist, telefonist, Macist või iPad tahvelarvutist.
- Kui Sa installeerid OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse oma Windowsi arvutisse või Maci, siis luuakse automaatselt OneDrive/SkyDrive’i kaust. Iga fail või foto, mis Sa sellesse kausta paned, sünkroonitakse automaatselt teiste seadmetega, millesse on installeeritud OneDrive/SkyDrive töölaua versioon.
- Sa saad oma OneDrive/SkyDrive pilve sisule ligi otse File Explorer'i (endine Windows Explorer) kaudu.
- Sa võid kiiresti lisada uusi faile / kaustasid SkyDrive pilve nii et lohistad nad otse "OneDrive/SkyDrive" kausta.
- Oma kaustasid ja faile on lihtne organiseerida, töö käib nii nagu nagu seda tehakse ka iga teise tavalise kaustaga.
- Kui Sa paned "OneDrive/SkyDrive" kausta suuremamahulised failid või kaustad, siis võtab nende pilvega sünkroniseerimine üsna palju aega, aga Sa ei pea selle üleslaadimise lõppu ootama vaid Sa võid igal ajal oma arvuti sulgeda või "sleep" režiimi panna. Kui Sa oma arvuti uuesti "äratad", siis jätkatakse seda sünkroniseerimist (st üleslaadimist) sealt, kus ta pooleli jäi.

- "Fetch files" vahend ja kui Sa unustasid midagi OneDrive/SkyDrive pilve panemast: Kui Sinu kompuutrisse on installeeritud OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus, siis võid kasutada nn "Fetch files" vahendit, mis lubab Sul pääseda eemalt oma kompuutrile ligi. Sa logid suvalisest muust kompuutrist end OneDrive/SkyDrive.com saiti sisse ja seejärel saad sealtkaudu ligi ka omaenda kompuutri sisule - Sul ei lähe oma kompuutrile eemalt ligipääsemiseks enam vaja ühtegi nn "Remote Access" tarkvara. Sa võid sel teel pääseda ligi isegi lokaalse võrgu ressurssidele juhul kui nad on Sul lülitatud oma kompuutri "Libraries" alla või siis draividena mapitud (käsk "Map network drive"...). Kui Sa sirvid eemalt oma kompuutri faile, siis võid nende koopiad laadida alla näiteks oma töökohta. Sa võid ka striimida videot ja vaadata fotosid slaididena. Et pääseda oma kompuutri failidele eemalt ligi, peab ta olema sisse lülitatud ja ka Internetti ühendatud. Sellesse kompuutrisse peab siis olema installeeritud see OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus ja ka "Fetch files" funktsioon peab olema sisse lülitatud.
Ära muretse: Microsoft kaitseb Sinu kompuutrit kasutades selleks täiendavat turvakontrolli. Iga kord kui Sa kasutad "Fetch files" funktsiooni, et pääseda eemalt oma kompuutrile ligi, saadetakse Sulle uus turvakood, mille Sa pead seejärel sisestama OneDrive/SkyDrive.com veebsaidi vastavasse tekstikasti. Sellest "Fetch files" funktsioonist tuleb siinsamas veel ka edaspidi juttu - seal.

- Valida välja ainult need kaustad, mida Sa tahad oma kompuutriga sünkroniseerida.

- Sa võid OneDrive/SkyDrive'iga jagada oma faile / kaustasid sõprade või töökaaslaste või võhivõõrastega. Sel juhul ei pea nad installima ühtegi eriprogrammi (s. h. ka OneDrive/SkyDrive töölaua rakendust) ega looma ka uut kontot ja nad võivad ühiskasutuses olevate failide hankimiseks kasutada mistahes veebibrauserit - sellest tuleb juttu lõpus.

- OneDrive/SkyDrive'i koostöö Office'iga. OneDrive/SkyDrive'is saad automaatse juurdepääsu oma dokumentidele mistahes arvutis, Macis, iPadis või telefonis. Lisaks saad faile igast arvutist teiste inimestega jagada ja nende kallal koos tööd teha. Kõik saavad dokumente vaadata ja redigeerida, kasutades veebibrauserit ja tasuta Office'i veebirakendusi (st Sa võid otse veebibrauseris luua Word dokumendi, Excel töölehe/tabeli, Power Point esituse, OneNote'i märkmiku ja Excel uuringu). Näide veebibrauseris ja OneDrive/SkyDrive'is ühe Word dokumendi loomisest: Valid ülevalt 'Create' rippmenüüst punkti 'Word document' - pilt, tipid loodavale dokumendile nime ja klikid nupule 'Create' - pilt, redakteerid/lood dokumendi - pilt, salvestad selle dokumendi nupu 'Save' abil otse sinna kausta, mis Sul oli avatud siis kui Sa alustasid tema loomist - pilt (alternatiivina võid 'File' menüü käsu 'Save As' abil valida ka mingi muu salvestamiskoha - pilt), Word dokument salvestati kasutajakonto OneDrive/SkyDrive pilve juurkausta ja seejärel tehti antud failil paremklõps, et pääseda ligi tema kontekstmenüü käskudele - pilt.

Kui Sinul ja Sinu sõpradel on installitud ka Microsoft Office, siis saad kasutada Wordi, Exceli, PowerPointi ja OneNote'i kõiki funktsioone, loobumata pilves koostöö tegemise eelistest.

- Kui Sa viid oma video (nt filmid) OneDrive/SkyDrive pilve, siis võid neid vaadata otse veebibrauseris. Sa saad vaadata enamik MP4 (.mp4), Windows Media Video (.wmv), QuickTime movie (.mov) ja Apple video (.m4v) otse OneDrive/SkyDrive pilves ning seda kõikides tuntumates brauserites. Et vaadata videot otse OneDrive/SkyDrive'is ja veebibrauseris, tuleb Sul võib olla installida ka Silverlight - seda pakutakse Sulle automaatselt. Juhul kui Sul on mingi teise formaadiga video, siis võid ta ikkagi laadida üles OneDrive/SkyDrive salvestusruumi, aga Sa ei saa neid vaadata otse veebibrauseris. Et sellist videot vaadata, pead Sa ta eelnevalt pilvest alla laadima.

- Ja loomulikult saad igal ajal ja igast arvutist oma failidele juurdepääsu ka siis kui logid sisse aadressile OneDrive/SkyDrive.com.

- *** Uued OneDrive/SkyDrive kasutajakonto omanikud saavad OneDrive/SkyDrive'i pilves 7 GB tasuta salvestusruumi – sellest piisab enam kui 20 000 Office’i dokumendi või 7000 foto jaoks. Kui Sa olid juba varem OneDrive/SkyDrive kasutaja (enne 23.04.2012), siis saad aga kasutada juba 25 GB tasuta salvestusruumi. Vanad OneDrive/SkyDrive kasutajakonto omanikud, juhul kui neile ei ole seda 25 GB tasuta salvestusruumi automaatselt veel antud, peavad logima end skydrive.live.com veebsaiti, siis klikkima vasemas paanis all "Manage storage" lingile ja seejärel klikkima järgmises ekraanis "Free upgrade!" nupule - see pakutakse piiratud aja jooksul - seega tasub kiirustada!

Kui ka see 7 GB või siis 25 GB ei ole piisav, siis saad väikese aastatasu eest lisada rohkem salvestusruumi (+20GB - US$10/aastas, +50GB - US$25/aastas, +100GB - US$50/aastas ja +200GB - US$100/aastas). Logid end OneDrive (endise SkyDrive) pilveteenusesse sisse ja klikid seejärel Buy more storage lingile (pilt). Või siis klikid OneDrive (endise SkyDrive) pilveteenuse pealehes vasemal allnurgas Get more storage lingile jne...(pilt). Seejärel klikid siin sobivale Select nupule:

Seejärel klikid siin sobivale Select nupule


Kuid 2014. a. suvest saavad OneDrive kasutajakonto omanikud aga juba 15 GB tasuta salvestusruumi, seega 2x rohkem ja see maht on siis samaväärne Google Drive poolt pakutavaga. Tublisti alanevad ka tasulised salvestusruumi mahud ja need on: $1.99 kuus 100GB salvestusruumi eest ja $3.99 kuus 200GB salvestusruumi eest. Sellised naeruväärsed hinnad on nüüd taskukohased ka vaesematele Eesti kodanikele :-). Office 365 tellijad saavad aga veelgi parema pakkumise: kõik liitujad saavad nüüd 1TB salvestusruumi ja seda isegi Office 365 Personal tellijad ning maksma läheb see $6.99 kuus.

Uuendatud: 29.12.15: Alates 2016. aastast muudetakse seda tasuta kui ka tasulise OneDrive pilve salvestusruumi mahu eraldamist kardinaalselt. Seda tasuta pilveruumi mahtu vähendatakse. Kuid neil varasematel OneDrive tasuta pilveruumi kasutajatel, kes juba omavad praegu seda varem saadud 15 GB ja +15 GB "camera roll" boonuse tasuta salvesturuumi, on võimalus seda tasuta ruumi ka alates 2016. aastast alles hoida. Mine sinna Microsofti veebsaiti, kliki seal nupule 'Keep your free storage' nupule jne.... See pakkumine kehtib ainult kuni 31.01.2016 - KIIRUSTA!!! Loe sellest rohkem Windows 10 veebilehelt - sealt.


OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus sobib 32- või 64-bit Windows 8, Windows 7 või Windows Vista (Service Pack 2) süsteemidele. Peale selle võid 'Apple App Store' poest laadida alla tasuta OneDrive/SkyDrive äpi ka oma iPhone, iPad ja iPod seadme jaoks - link (SkyDrive -> iOS jaoks).Sa võid selle tasuta SkyDrive (OneDrive) töölaua rakenduse hankida kahel teel:

1) Kui iseseisva rakendusena OneDrive/SkyDrive veebsaidi kaudu (SkyDriveSetup.exe - 5,7 MB): eestikeelne sait (kui Sa jooksutad parasjagu Win 8't, siis kliki seal 'Laadige alla SkyDrive' nupule - pilt või siis kliki 'Windows 8, Windows 7, Vista' lingile - pilt) ja ingliskeelne sait (kui Sa jooksutad parasjagu Win 8't, siis kliki seal 'Download OneDrive/SkyDrive' nupule pilt või siis kliki 'Windows 8, Windows 7, Vista' lingile - pilt).

2) Või siis hangid endale tasuta Windows Essentials 2012 komplekti (endine Windows Live Essentials), mille koosseisu kuulub ka samaväärne OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus, mis kindlustab Windows Explorer'i (uue nimega File Explorer'i) integratsiooni OneDrive/SkyDrive pilvega. Sa võid selle Windows Essentials 2012 komplekti hankida kahe moel (mõlemad nii "Online" kui ka "Offline" allalaadimine on võimalik):

* Windows Essentials 2012 Download Homepage kaudu (link) või siis see link, millega laed 1,2 MB wlsetup-web.exe faili otse alla - Windows Essentials 2012 install käib internetiühendusega ja üle veebi;

* Windows Essentials 2012 Offline Full Install allalaadimise link. Sel teel laed alla tema iseseisva installeerimisfaili (wlsetup-all.exe) ja alustad installi ilma internetiühenduseta: Tema ingliskeelne variant (131 MB) ja eestikeelne variant (133 MB).

Märkus: Selle uue Windows Essentials 2012 koosseisu kuuluvad Messenger, Photo Gallery, Mail, Writer, Family Safety, Toolbar, Outlook Connector, Office Live Add-in ja Microsoft Silverlight.

EtteotsaSkyDrive (OneDrive) töölaua rakenduse installeerimine:

a) Lae see SkyDriveSetup.exe fail ühe eelpool toodud meetodiga alla oma töölauale ja käivita ta:

SkyDriveSetup.exe fail


b) Kliki ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Yes:

Kliki ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Yes


c) Alustatakse installeerimist...:

Alustatakse installeerimist...


d) Pärast seda näed Sa "Welcome..." akent, kus kliki nupule Get started:

Pärast seda näed Sa "Welcome..." akent, kus kliki nupule Get started


e) Nüüd näed Sa selle äsjaloodud OneDrive/SkyDrive kausta kaustateed (tema aadressi Sinu kõvakettal). Vaikimisi luuakse ta Sinu kasutajakonto alla (tavaliselt C:\Users\SinuKasutajanimi\), aga Sa võid soovi korral nupu "Change" kaudu seda ka muuta:

SkyDrive kaust


f) Nüüd alustatakse OneDrive/SkyDrive pilve ja Sinu kompuutri vahelist sünkroniseerimist. Tee siin oma valikud ja kliki nupule Next:

* Juhul kui Sa jätad siin aktiveerituks selle ülemise "All files and folders on my OneDrive/SkyDrive" raadionupu, siis pärast nupule Next klikkimist, laetakse siia uude OneDrive/SkyDrive kausta alla KOGU Sinu SkyDrive pilve sisu.

* Kui Sa aga valid siin selle alumise "Choose folders to sync" raadionupu, siis saad juba ise määrata, et millised kaustad/failid laetakse alla ja et mida ka tulevikus hakatakse sünkroniseerima (pilt).

NB! Aga Sa võid seda igal ajal ka hiljem teha, teed all tegumirea paremas otsas asuval OneDrive/SkyDrive ikoonil paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Settings (pilt). Seejärel avad ilmuvas aknas "Choose folders" vahelehe ja klikid seal Choose folders nupule (pilt) ning Sulle avatakse seesama alltoodud aken, kus aktiveerid alumise "Choose folders to sync" raadionupu (pilt). Seejärel korista nende kaustade, mida Sa ei taha edaspidi sünkroniseerida, eesasuvatest ruutudest need linnukesed ära (pilt).

Antud näite puhul aga jäetakse see vaikimisi pakutav ülemine "All files and folders on my OneDrive/SkyDrive" raadionupp jõusse ja klikitakse nupule Next:

Nüüd alustatakse SkyDrive pilve ja Sinu kompuutri vahelist sünkroniseerimist
g) "Fetch files" vahend ja kui Sa unustasid midagi OneDrive/SkyDrive pilve panemast: Kui Sinu kompuutrisse on installeeritud OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus, siis võid kasutada nn "Fetch files" vahendit, mis lubab Sul pääseda eemalt oma kompuutrile ligi. Sa logid suvalisest muust kompuutrist end OneDrive/SkyDrive.com veebsaiti sisse ja seejärel saad sealtkaudu ligi ka omaenda kompuutri sisule - Sul ei lähe oma kompuutrile eemalt ligipääsemiseks enam vaja ühtegi nn "Remote Access" tarkvara. Sa võid sel teel pääseda ligi isegi lokaalse võrgu ressurssidele juhul kui nad on Sul lülitatud oma kompuutri "Libraries" alla või siis draividena mapitud (käsk "Map network drive"...). Kui Sa sirvid eemalt oma kompuutri faile, siis võid nende koopiad laadida alla näiteks oma töökohta. Sa võid ka striimida videot ja vaadata fotosid slaididena.
Et pääseda oma kompuutri failidele eemalt ligi, peab ta olema sisse lülitatud ja ka Internetti ühendatud. Sellesse kompuutrisse peab siis olema installeeritud see OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus ja ka "Fetch files" funktsioon peab olema sisse lülitatud. Seda "Fetch files" funktsiooni pakutakse Sulle kohe OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse installeerimise ajal, kus see "Let me use OneDrive/SkyDrive to fetch any of my files on this PC" parameter on juba vaikimisi sisse lülitatud. Kui Sa oled sellega nõus, siis kliki siin nupule Done - vaata järgmist pilti.

Märkused: Kuid Sa võid selle "Fetch files" funktsiooni igal ajal ka hiljem kas sisse lülitada või siis ta välja lülitada: Teed all tegumirea paremas otsas asuval OneDrive/SkyDrive ikoonil paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Settings (pilt); seejärel paned linnukese "Let me use OneDrive/SkyDrive to fetch any of my files on this PC" parameetri ees asuvasse ruutu või siis koristad ta sealt ära (pilt).
Ära muretse: Microsoft kaitseb Sinu kompuutrit kasutades selleks täiendavat turvakontrolli. Iga kord kui Sa kasutad "Fetch files" funktsiooni, et pääseda eemalt oma kompuutrile ligi, saadetakse Sulle uus turvakood, mille Sa pead seejärel sisestama OneDrive/SkyDrive.com veebsaidi vastavasse tekstikasti. Sellest "Fetch files" funktsioonist tuleb siinsamas veel ka edaspidi juttu - seal.

Let me use SkuDrive to fetch any of my files on this PCh) Pärast eelmises aknas nupule "Done" klikkimist alustataksegi Sinu OneDrive/SkyDrive pilve sisu allalaadimist (see pannakse sinna äsjaloodud OneDrive/SkyDrive kausta) - ühesõnaga alustakse sünkroniseerimist. Nende kaustade sisu, mis on juba sünkroniseeritud, tähistatakse siin OneDrive/SkyDrive kaustas rohelise linnukesega (roheline linnuke), aga need kaustad, mille sisu sünkroniseerimine alles käib, tähistatakse siin sellise Selline ikoon...pealisikooniga:

Alustakse sünkroniseerimist


i) Sünkroniseerimine sai läbi:

Sünkroniseerimine sai läbi


Seejärel võid selle OneDrive/SkyDrive kausta sulgeda ja hiljem saad talle kiiresti ligi tegumirea paremas otsas asuva "OneDrive/SkyDrive" ikooni kaudu:

"SkyDrive" ikoon


Teed sellel ikoonil paremklõpsu ja valid ilmuvast hüpikmenüüst vajaliku käsu, käsk "Open your OneDrive/SkyDrive folder" käsk avabki siis antud kausta:

Teed sellel ikoonil paremklõpsu ja valid ilmuvast hüpikmenüüst vajaliku käsu

EtteotsaFailide üleslaadimine:

Sa võid faile OneDrive (SkyDrive) pilve lattu ülesse laadida kahel moel:

- Kui Sinu süsteemi on installeeritud OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus, siis võid faile ja kaustasid laadida üles automaatselt nii et kopeerid, siirdad või salvestad nad oma kompuutri OneDrive/SkyDrive kausta. Iga üleslaetava faili mahuks võib olla kuni 10 GB.

- Logid end OneDrive/SkyDrive.com veebsaiti sisse ja alustad sealtkaudu oma failide üleslaadimist. Sel juhul võib iga üleslaetava faili mahuks olla kuni 300 MB.


a) Failide üleslaadimine SkyDrive / OneDrive töölaua rakenduse abil:

Kui Sa installeerid OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse, siis laetakse Sinu OneDrive pilve sisu koopia alla Sinu kompuutrisse ja see pannakse uude äsjaloodud OneDrive/SkyDrive kausta. Kui Sa lisad, muudad või kustutad faile (või kaustasid) oma OneDrive.com pilves, siis need failid (või kaustad) lisatakse, muudetakse või kustutatakse automaatselt ka Sinu kompuutri OneDrive/SkyDrive kaustas ja vastupidi - see ongi sünkroniseerimine.

Et laadida automaatselt faile üles oma OneDrive/SkyDrive pilve, kopeeri või siirda vajalikud failid oma OneDrive/SkyDrive kausta või siis salvesta nad jooksvast programmist sinna OneDrive/SkyDrive kausta. Failid, mida Sa sel teed ülesse laed, võivad olla kuni 10 GB mahuga. Kui Sa installeerisid selle OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse ka teise kompuutrisse, siis lisatakse need üleslaetud failid automaatselt ka tolle arvuti OneDrive/SkyDrive kausta.

Sa võid File Explorer'i abil teha seal OneDrive/SkyDrive kaustas veel ka järgmist: Faile ümber nimetada ja neid seal kustutada, luua sinna uusi kaustasid ning paigutada seal oma failie/kaustasid ümber. Vastavad muudatused tehakse automaatselt OneDrive/SkyDrive pilves ja ka teistes Sinu kompuutrites, kuhu see OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus on installeeritud.


Näide: Kasutaja avas oma OneDrive/SkyDrive kausta. Kõige mugavam on teda avada nii et teed tegumirea paremas osas OneDrive/SkyDrive ikoonil paremklõpsu ja valid käsu "Open your OneDrive/SkyDrive Folder" - pilt. Seejärel loos ta sinna OneDrive kausta kaks uut alamkausta ja kopeeris nendesse töölaua taustapildid ja kohe alustati ka nende kaustade üleslaadimist (OneDrive/SkyDrive pilve):

Kasutaja loos oma SkyDrive kausta kaks uut alamkausta


Kui Sa osutad nüüd hiirekursoriga all tegumirea paremas osas seda OneDrive/SkyDrive ikooni, siis näed, et sünkroniseerimine käib ja seal on näha ka üleslaadimise kulgu:

SkyDrive ikoon


Kui sünkroniseerimie lõpetati, siis näed seal järgmist pilti:

Kui sünkroniseerimie lõpetati, siis näed seal järgmist pilti


Ja ka Sinu OneDrive/SkyDrive kausta sisu näitab seda et failide üleslaadimine (st sünkroniseerimine) lõpetati:

Ja ka Sinu SkyDrive kausta sisu näitab seda et failide üleslaadimine (st sünkroniseerimine) lõpetatib) Failide üleslaadimine veebibrauseri ja SkyDrive.com / OneDrive.com kaudu:

Seda meetodit võid suvalises kompuutris kasutada, näiteks tööl. Mine OneDrive/SkyDrive.com veebisaiti logides sinna enda Microsofti kasutajakontoga sisse:

Mine SkyDrive.com veebisaiti logides sinna enda Microsofti kasutajakontoga sisse


Et nüüd mingisse juba olemasolevasse kausta faili lisada, siis kõigepealt ava see kaust tehes vajalikul kaustaikoonil 2x klõpsu:

Et nüüd mingisse juba olemasolevasse kausta faili lisada, ava see kaust


Avati Documents kaust ja nagu näha, siis on siin veel rida alamkaustasid:

Avati Documents kaust


Seejärel avati MS_Office alamkaust, et just sinna laadida mingi fail (või failid). Nüüd kliki üleval tööriistaribal nupule Upload:

Seejärel avati MS_Office alamkaustSelle peale ilmub "File Upload" dialoogiaken, otsi vajalik fail üles, märgista ta ja kliki nupule Open:

Selle peale ilmub "File Upload" dialoogiaken


Kui faili üleslaadimine sai valmis, siis näed brauseriakna paremal allnurgas järgmist teadet, sulge see ülanurgas asuva ristiga (x) nupu kaudu:

Kui faili üleslaadimine sai valmis, siis näed brauseriakna paremal allnurgas järgmist teadet

Etteotsa"Fetch files" vahend ja kui Sa unustasid midagi SkyDrive / OneDrive pilve panemast - eemalt oma kompuutrile ligipääs:

Kui Sinu kompuutrisse on installeeritud OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus, siis võid kasutada nn "Fetch files" vahendit, mis lubab Sul pääseda eemalt oma kompuutrile ligi. Sa logid suvalisest muust kompuutrist end SkyDrive.com saiti sisse ja seejärel saad sealtkaudu ligi ka omaenda kompuutri sisule - Sul ei lähe oma kompuutrile eemalt ligipääsemiseks enam vaja ühtegi nn "Remote Access" tarkvara. Sa võid sel teel pääseda ligi isegi lokaalse võrgu ressurssidele juhul kui nad on Sul lülitatud oma kompuutri "Libraries" alla või siis draividena mapitud (käsk "Map network drive"...). Kui Sa sirvid eemalt oma kompuutri faile, siis võid nende koopiad laadida alla näiteks oma töökohta. Sa võid ka striimida videot ja vaadata fotosid slaididena. Et pääseda oma kompuutri failidele eemalt ligi, peab ta olema sisse lülitatud ja ka Internetti ühendatud. Sellesse kompuutrisse peab siis olema installeeritud see OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus ja ka "Fetch files" funktsioon peab olema sisse lülitatud.
Ära muretse: Microsoft kaitseb Sinu kompuutrit kasutades selleks täiendavat turvakontrolli. Iga kord kui Sa kasutad "Fetch files" funktsiooni, et pääseda eemalt oma kompuutrile ligi, saadetakse Sulle uus turvakood, mille Sa pead seejärel sisestama OneDrive/SkyDrive.com veebsaidi vastavasse tekstikasti.

Seda "Fetch files" funktsiooni pakutakse Sulle kohe OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse installeerimise ajal, kus see "Let me use OneDrive/SkyDrive to fetch any of my files on this PC" parameter on juba vaikimisi sisse lülitatud. Kuid Sa võid selle "Fetch files" funktsiooni igal ajal ka hiljem kas sisse lülitada või siis ta välja lülitada.

a) Teed all tegumirea paremas otsas asuval OneDrive/SkyDrive ikoonil paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Settings:

Teed all tegumirea paremas otsas asuval SkyDrive ikoonil paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Settings


b) Seejärel paned linnukese "Let me use OneDrive/SkyDrive to fetch any of my files on this PC" parameetri ees asuvasse ruutu või siis koristad ta sealt ära:

Let me use SkuDrive to fetch any of my files on this PC


Seejärel võid suvalisest muust kompuutrist pääseda eemalt oma arvuti KÕIKIDELE failidele ligi. Toon siin ära iPad tahvelarvuti ja tema kaudu eemalt lauaarvuti failidele ligipääsemise näite.

* Logid seal iPad tahvlis end OneDrive/SkyDrive.com veebsaiti sisse:

Logid seal iPad tahvlis end SkuDrive.com veebsaiti sisse* Ja Sa jõudsidki oma OneDrive/SkyDrive salvestusruumi. Nüüd näed Sa siin vasemas paanis "PCs" all kõiki oma teisi kompuutreid—ainult neid arvuteid, milledesse on installeeritud OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus, kus on aktiveeritud see "Fetch files" funktsioon ja mis on sisse lülitatud ning Internetti ühendatud. Seejärel kliki (või toksa) seal vasemas paanis selle kompuutri nimele, mille failidele Sa tahad eemalt ligi pääseda, antud juhul tehakse seda "Andromeeda" kompuutriga.

Märkus: Kompuutri nimeks on siin see nimi, mille Sa omistad talle Windowsi installeerimise ajal või hiljem ja mida Sa näed ka näiteks "System" aknas ("Computer name").

Ja Sa jõudsidki oma SkyDrive salvestusruumi


* Nüüd kliki (või toksa) paremal "Sign in with a security code" lingile. Sellega saadetakse Sinu mobiiltelefonile (või e-maili teel või helistamisega/häälega) vastav turvakood ja ainult pärast selle koodi sisestamist pääsed Sa oma arvutile eemalt ligi - turvalisuse eesmärkidel:

Sign in with a security code


* Nüüd näed Sa valikumenüüd (noolekesega tema paremas otsas), kus vaikimisi pakutakse selle turvakoodi tekstisõnumina saatmist (Sinu moblale või nutitelefonile). See on seesama mobiiltelefoni number, mille Sa olid oma Microsofti kasutajakonto all kunagi ära näidanud. Kui Sa oled selle tekstisõnumi saatmise variandiga nõus, siis kliki (või toksa) siin kohe nupule "Send me a code" (vaata alltoodud pilti) ja veendu, et Sinu mobla oleks ka sisse lülitatud ning käepärast võtta. Seejärel saadetakse Sinu moblale vastav seitsmest numbrist koosnev kood, sisesta see siia tekstilahrisse ja kliki (või toksa) nupule "Submit" - pilt.

tekstisõnum


Juhul kui Sa soovid aga mingit muud turvakoodi saamise meetodit, siis ava siin see hüpikmenüü ja vali muu meelepärasem variant. Võib olla kõige lihtsamaks variandiks oleks siin see "Call [Sinu mobiili number]" meetod. Sel juhul "tiriseb" Sinu mobla (või nutitelefon) ja Sulle hakatakse seda koodi sulaselges eesti keeles ette lugema - tipid need numbrid järjest sinna lahtrisse ja klikid või toksad nupule "Submit". (Seda turvakoodi loetakse Sulle 2x ette ja seega eksida on siin üsna raske.)
Meie aga valime siin näiteks selle emaili teel turvakoodi saamise meetodi. Seega klikime (või toksame) siin avatud hüpikmenüüs "Send an email to xxx@xxx.xx" parameetrile:

Muud meetodid


Seejärel klikime (või toksame) "Send me a code" nupule:

Seejärel klikime "Send me a code" nupule


Avame oma meilipostaksti, vaatame saabunud koodi üle ja sisestame ta siia tekstikasti ning klikime (või toksame) nupule "Submit":

Submit


Märkus: Juhul kui selle koodi saamisega tekivad mingid probleemid, siis kliki (või toksa) siin eelmises aknas "I didn't get the code" lingile ja selle peale ilmub seesama eelpool näidatud turvakoodi saamise valikuvõimalustega hüpikmenüü, kust vali siis mingi muu meetod.


* Ja seejärel saad Sa eemalt (näiteks töölt või sõidus olles) oma "Andromeeda" kompuutri kõikidele failidele ligi:

Pääsed failidele ligi


Kliki või toksa mingile kaustaikoonile, et näha selle sisu. Sa võid kasutada kataloogide/kaustade vahel liikumiseks ka üleval asuvat kasutateed, klikkides või toksates seal vajaliku kausta nimele, et teda avada - pilt.


Märkus: Juhul kui Sa ei saa oma eemalasuva kompuutriga ühendust ja näed sellist ekraani (pilt), siis ei jää muud üle kui pead seal eemalasuvas kompuutris OneDrive/SkyDrive töölaua rakendusele restardi tegema - ühesõnaga seekord jääb see eemalt ligipääsemine ära. Seega, kui Sa soovid tulevikus eemalt oma mingile arvutile ligi saada, siis tee järgmist:

- Veendu, et see "Fetch files" funktsioon oleks ikka aktiveeritud (teed all tegumirea paremas otsas asuval SkyDrive ikoonil paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Settings (pilt); seejärel veendu, et "Let me use OneDrive/SkyDrive to fetch any of my files on this PC" ees asuvasse ruutu oleks linnuke pandud - pilt);
- Tee enne kompuutri juurest lahkumist SkyDrive töölaua rakendusele restart (juhis siin edaspidi - seal);
- Jäta enne lahkumist oma kompuuter töösse ja veendu, et tal oleks ka internetiühendus.Avati D: partitsioon:

Avati D: partitsioon


Seejärel mindi aga C: partisiooni alla:

Seejärel mindi aga C: partisiooni alla


Et nüüd vajalikku faili OneDrive/SkyDrive pilve üleslaadida, tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Upload to OneDrive/SkyDrive:

Käsk Upload to SkyDriveNüüd aga näide ühe faili (filmi) eemalt kompuutrist OneDrive/SkyDrive pilve üleslaadimisest:

- Otsid kompuutrist vajaliku faili üles, teed tal paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Upload to OneDrive/SkyDrive:

Valid kontekstmenüüst käsu Upload to SkyDrive


- Seejärel valid pilves selle kausta, kuhu Sa tahad seda faili üleslaadida - klikid sellele, et teda märgistada:

Seejärel valid pilves selle kausta, kuhu Sa tahad seda faili üleslaadida


- Nüüd klikid nupule Upload:

Nüüd klikid nupule Upload


- Ja algabki faili üleslaadimine, antud juhul siis ühe filmi eemalt pilve toomine. Kui Sa soovid asja tühistada, siis kliki seal üleslaadimise kulgu näitavas aknakeses ümmargusele ristiga ( nupp) nupule. Kui olid selle filmi üleslaadinud ja otse veebis ära vaadanud või siis teise kompuutrisse alla laadinud, siis kustuta ta OneDrive/SkyDrive salvestusruumis (pilves), sest muidu võtab ta üleliia kallist pilveruumi...:

Ja algabki faili üleslaadimine


Alternatiivina võid proovida seda filmi mitte üles laadidagi vaid vaadata seda otse veebis, klikid nupule Play:

Alternatiivina võid proovida seda filmi mitte üles laadidagi vaid vaadata seda otse veebis


Ja vaatad...:

Ja vaatad...


Siiski alati ei saa sel teel videot vaadata vaid Sa pead ta enne üles pilve laadima ja seejärel otse veebis vaatama või siis laed ta pilvest alla teise kompuutrise ning vaatad seal. Otse veebibrauseris saad vaadata MP4 (.mp4), Windows Media Video (.wmv), QuickTime movie (.mov) ja Apple video (.m4v) formaadis videot.


Märkus: Uuemas Windows 8.1 versioonis. Sa võid küll kasutada Windows 8.1 kompuutrit, et pääseda ligi teise kompuutri failidele, aga Sa ei pääse failidele ligi, mis asuvad kompuutris, mille operatsioonisüsteemiks on Windows 8.1, seda isegi siis kui sinna on installitud OneDrive töölaua rakendus. Ja ega seda OneDrive töölaua rakendust ei saagi sinna Windows 8.1 süsteemi täies mahus installida, installitakse ainult need komponendid, mis on vajalikud varasemate Office pakettide jaoks, et nendega saaks ka OneDrive vahendit kasutada - OneDrive töölaua äpi Setup ei ilmugi. Windows 8.1 süsteemis puudub OneDrive seadistamise akna "Settings" vahelehel see "Let me use OneDrive to fetch any of my files on this PC" funktsioon - pilt.

EtteotsaSkyDrive (OneDrive) töölaua rakendusele restardi tegemine:

SkyDrive töölaua rakendusele tuleb aeg-ajalt teha ka restarti (st ümberlaadimist / taaskäivitamist), näiteks siis kui Sa ei saa eemalt oma kompuutri failidele ligi; kui Sa muudad oma SkyDrive'i kasutajakontot ja ka muudel juhtudel.

a) Tee all tegumirea paremas otsas asuval OneDrive/SkyDrive ikoonil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Exit.

Exit


b) Kliki nupule Close OneDrive/SkyDrive:

Kliki nupule Close SkyDrive


c) Vajuta Win klahvi, et minna üle uude Metro-stiilis Start ekraanile ja alusta seal sõna skydrive tippimist. Seejärel kliki vasemal otsingutulemustes ülemisele OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse kiirkorraldusele/plaadile:

Märkus: Sa võid ka kohe Metro-stiilis Start ekraanil leida üles ja klikkida sellele OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse ikoonile/plaadile (pilt).

SkyDrive töölaua rakenduse plaat


d) Ja OneDrive/SkyDrive töölaua rakendus käivitatakse uuesti (vaata nelja järgmist pilti):

Ja SkyDrive töölaua rakendus käivitatakse uuesti


Ja SkyDrive töölaua rakendus käivitatakse uuesti - 2


Ja SkyDrive töölaua rakendus käivitatakse uuesti - 3


Ja SkyDrive töölaua rakendus käivitatakse uuesti - 4

EtteotsaJaga teistega ("share") oma faile ja kaustasid:

Sa võid kasutada nii OneDrive/SkyDrive töölaua rakendust kui ka OneDrive/SkyDrive pilve, et jagada teistega oma fotosid, dokumente ja muid faile.

1) OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse puhul tee:

a) Ava oma OneDrive/SkyDrive kaust ja tee vajalikul kaustal või failil paremklõps ning vali kontekstmenüüst käsk OneDrive/SkyDrive -> Share (antud näites tehakse seda Word dokumendi puhul):

SkyDrive -> Share


b) Seejärel avatakse OneDrive/SkyDrive pilv ja Sul on siin mitu valikuvõimalust.

- Emailiga teavitamine: Vaikimisi on vasemas paanid aktiveeritud Send email parameeter, mis tähendab, et Sa võid saata antud dokumendist (failist) kellelegi vastava teate. Sel juhul saab Emaili saaja antud failile/kaustale ligipääsemiseks vastava lingi. Seejärel võib ta antud faili alla laadida või siis mingit dokumenti redakteerida jne (et ta saaks kõiki võimalusi kasutada, peab tema brauseris olema ka JavaScript lubatud, aga ebaturvaline Java ise võib brauserite jaoks olla välja lülitatud - rohkem infot sellest seal). Vali see meetod siis kui Sa tahad konkreetsele üksikisikule või rühmale anda antud failile või kaustale juurdepääasu õigust - sellega teed antud faili või kausta ühiselt kasutatavaks.

* Tipi siin paremal "Send a link to" vahelehel lahtrisse "To" vajalik email aadress või kontakti- või rühma nimi, kellega Sa tahad seda jagada.
* Alumisse suuremasse tekstilahtrisse võid soovi korral lisada täiendava personaalse sõnumi.
* Kui Sa tahad, et sõnumi saajad omaks ka võimalust logida end Microsofti kasutajakontoga sisse ja redakteerida antud faili või kausta, siis jäta linnuke Recipients can edit ruutu alles.
* Kui Sa tahad, et KÕIK sõnumi saajad, enne kui nad saaksid seda faili või kausta vaadata, logikisid end Microsofti kasutajakontoga sisse, siis pane linnuke ka "Require everyone who accesses this to sign in" ruutu. See aitab takistada võõrastel inimestel, kellele võidakse antud email omakorda edasi saata, juurdepääsu Sinu failile või kaustale.
* Kui valmis, siis kliki nupule Share:


Seejärel on Sul mitu valikuvõimalust


* Ja kliki lõpuks nupule Done:

Ja kliki lõpuks nupule Done


- Lingi postitamine Facebook, Twitter, LinkedIn või muusse sotsiaalteenusesse: Vali see meetod siis kui Sa tahad postitada lingi Facebook, LinkedIn, Twitter või muusse teenusesse, mille Sa oled oma Microsofti kasutajakontoga ühendanud (connected).

* Kliki siin vasemal paanis Post to parameetrile, et avada paremal "Post" vahelehte. Kliki seejärel paremal add services lingile, et avada teenuste valikumenüüd:

Kliki seejärel paremal add services lingile


* Vali teenuste valiku menüüst sobiv teenus või siis kliki Find more services... ja järgi juhiseid, et lisada uut teenust, mida antud menüüs ei ole;
*
Alumisse suuremasse tekstilahtrisse võid soovi korral lisada täiendava personaalse sõnumi;
* Kui Sa tahad, et inimesed Sinu sotsiaalvõrgustikus omaks ka võimalust logida end Microsofti kasutajakontoga sisse ja redakteerida antud faili või kausta, siis jäta linnuke Recipients can edit ruutu alles.
* Kui valmis, siis kliki nupule Post. Sinu post avaldatakse Sinu poolt valitud saidis koos täiendava sõnumiga juhul kui Sa selle lisasid. Peale selle ilmub sinna ka link Sinu failile või kaustale:


Vali teenuste valiku menüüst sobiv teenus


- Get a link: Aktiveeri vasemal paanis "Get a link" parameeter, et avada paremal "Get a link to" vahelehte. Vali siin paremal üks nendest variantidest siis kui Sa tahad oma faili või kausta jagada suure hulga inimestega, keda Sa isiklikult ei tunne. Sa võid selliseid linke kasutada näiteks oma blogis või veebilehel. Kliki siin ühele neist ("Create" või "Make public") nuppudest:

* "View only" variant: Inimesed sellise lingiga võivad antud faili või kausta ainult vaadata.
* "View and edit": Inimesed sellise lingiga võivad antud faili või kausta vaadata. Aga nad võivad seda ka redakteerida siis kui nad logivad end Microsofti kasutajakontoga sisse.
* "Public": "Publik" (avalik) link sarnaneb "View only" lingile, aga ta annab ka võimaluse Sinu faile või kaustasid otsingu teel leida. Kui Sa valid selle variandi, siis saavad inimesed Sinu failile või kaustale isegi siis ligi kui Sa ei publitseerinud seda:


Get a link2) Sa võid ka otse OneDrive/SkyDrive pilves jagada teistega oma fotosid, dokumente ja muid faile:

a) Mine OneDrive/SkyDrive.com veebsaiti:

* Kas logid end sinna oma brauseri kaudu sisse (OneDrive/SkyDrive.com)

või

* kui Sul on installitud ka SkyDrive töölaua rakendus, siis teed all tegumirea paremas otsas OneDrive/SkyDrive ikoonil paremklõpsu ja valid hüpikmneüüst käsu Go to OneDrive/SkyDrive.com - pilt.b) Otsi seal pilves oma fail või kaust üles, tee tal paremklõps ja vali ilmuvast menüüst käsk "Sharing":

Sharing


Märkus: Alternatiivina võid vajaliku faili või kausta teistega jagamist alustada ka nii et märgistad ta esmalt, pannes tema ikooni paremas ülanurgas asuvasse ruutu linnukese. Seejärel klikid üleval navigeerimisriba kõige parempoolsemale "Properties" nupule ja siis klikid infopaanis "Share" lingile. (Sellesama infopaani saad tellida ka nii et teed jagataval failil või kaustal paremklõpsu ja valid "Properties" käsu.) - pilt.


c) Edaspidi toimub kõik täpselt samuti nagu seda tehti ka siin ülevalpool OneDrive/SkyDrive töölaua rakenduse puhul - alates sealt.


Uuendatud 29.12.15: Failide / kaustade teistega jagamise meetodit on nüüdseks natuke muudetud ja loe sellest Windows 10 veebilehest - sealt.SkyDrive (OneDrive) pilv ja tema Prügikast (Recycle Bin):

OneDrive/SkyDrive'i prügikast töötab sarnaselt Windowsi töölaua omaga. Kuid siin on ka erinevused ja need on siis järgmised:

* Kui Sa kustutad faili / kausta ja saadad selle pilve prügikasti, siis seda pilveruumi, mida need kustutatud elemendid hõivavad, ei arvestata Sinu salvestusruumiks, st Sinu pilve salvestusruum ei vähene sellega.
* Neid kustutatud andmeid säilitatakse pilves 30 päeva ja alles seejärel alustatakse automaatselt nende reaalset jäädavat kustutamist. Sel teel võid Sa oma kogemata kustutatud failid 30 päeva jooksul taastada.
* Juhul kui need kustutatud andmed hõivavad Sinule eraldatud pilveruumist rohkem kui 10%, siis alustatakse automaatselt kõige vanemate failide kustutamist.
* Seega Sa ei pea seal ise midagi kustutama, seda tehakse automaatselt. Pealegi saad oma kogemata kustutatud andmeid 30 päeva jooksul taastada ja see ise käsitsi kustutamine võtab tuhandete failide puhul väga palju aega (pole mõtet torkida...).

Et sellele prügikastile ligi saada ja et vajadusel mõnda faili / kausta uuesti taastada, kliki SkyDrive pilves vasema paani allosas Recycle bin lingile::

Recycle bin


Seejärel otsi oma vajalik fail üles, märgista ta ja kliki üleval nupule Restore. Sa võid siin kustutatud andmete otsimisel kasutada nii loendi kui ka pisipiltide vaadet - klikid paremal ülanurgas vastavale nupule. Antud juhul kuvatakse siin pisipilte:

Seejärel otsi oma vajalik fail üles, märgista ta ja kliki üleval nupule RestoreDocuments (My Documents) kausta integreerimine SkyDrive (OneDrive) kaustaga:

Windows 8 puhul kasutatakse täpselt sama virtuaalsete kaustade süsteemi, mis on kasutusel ka Windows 7 opsüsteemis - seda virtuaalkaustade süsteemi kutsutakse "Libraries" (Teegid või Raamatukogud).


Märkus: Libraries (Teegid või Raamatukogud) mõiste. Microsoft asendas Windows 7-s spetsiaalsed staatilised shell kaustad, mis olid Windowsi eelmistes versioonides, uute virtualiseeritud shell kaustadega, mis sisaldavad spetsiifilisi andmeid, mis on kokku kogutud süsteemi eri kohtadest (nende reaalsetest kõvaketta füüsilistest asukohtadest). Seega võib teekidesse koguda virtuaalselt kokku ühte tüüpi andmeid olenemata sellest et kus süsteemiosas need failid tegelikult asuvad. Oletame näiteks et meil asuvad videofailid nii C: kui ka loogilistes F: ja G: partitsioonides ning seoses sellega ei ole meil nendest videofailidest korralikku ülevaadet, me ei saa nendele kiiresti ja hõlpsalt ligi. Nüüd aga võime me koondada kõik need videod virtuaalselt ühte kohta, st nad omavahel ühendada ja selleks kohaks saabki siis olema Videos Library.

Libraries (teegid) on seega koht, kustkaudu Sa saad ligi kõikidele oma dokumentidele, muusikafailidele, piltidele jms failidele ükskõik kus nad Sinu kõvakettal reaalselt ka ei asuks. Library sarnaneb tavalisele kaustale, näiteks kui Sa avad selle kausta, siis näed Sa seal ühte või mitut kokkukogutud faili, mis asuvad aga füüsilise kõvaketta (sh ka välise kõvaketta või USB draivi) erinevates oblastites (ka eri partitsioonides, juhul kui Sul need loodud on). Libraries ei sisalda reaalseid elemente vaid nende kiirkorraldusi / otseteid. Näiteks kui Sul on palju muusikafaile, mis asuvad Sinu kõvaketta erinevates kaustades ja isegi mitmes partitsioonis ning välisel USB kõvakettal, siis võid Sa neile ligi saada ühestainsast kohast kasutades selleks Music library kausta.

Seda võib ka nii selgitada: Windowsi varasemates versioonides näiteks nagu Windows Vista ja XP, olid olemas spetsiaalsete kaustade komplektid, kus hoiti kasutaja enda faile (näiteks “My Documents” ja “My Pictures”). Windows Vistas indekseeriti need spetsiaalsed kaustad automaatselt, et kasutaja saaks nende sisu kiiremini ja efektiivsemalt ülesse leida. Kuid paljud kasutajad hoiavad oma faile kõvaketta erinevates kohtades, näiteks C:\ temp, C:\Minu_vaenlased, D:\Minu_võlad\Jaanuar_2009, G:\Minu_pornod, H:\Backup\Minu_suured_äpardused (väline USB 500GB-ne kõvaketas) või I:\Minu_alimendid (väline USB 170GB-ne mini-kõvaketas) jne... Seega hoiavad kasutajad neid faile väljaspool enda kasutajaprofiili andmekaustasid. See ei ole aga hea indekseerimisele ja kasutajal on raske leida kiiresti oma faile ülesse. 
Windows 7 ja Windows 8 pakuvad välja aga sellise lahenduse, kus kasutaja enda faile, mis on laiali üle kogu kompuutri, saab vaadata ja hallata ühes- ja samas kohas—Libraries kaustastruktuuris. See tähendab seda et kasutaja saab ise määrata, et millised kaustad tuleb lülitada sinna Library virtuaalsesse kausta. 
Library
 on kasutaja enda poolt määratud mingi sisu kollektsioon, mis esitab neid andmeid sõltumata olemasolevast kaustahierarhiast (st kaustastruktuurist). Kasutaja võib oma mingid spetsiifilised failid, mis asuvad füüsilise ketta erinevates kohtades, koondada virtuaalselt ühteainsasse kohta – mis ongi library. Lülitades oma mingid kaustad sinna Libraries kausta, teatab kasutaja Windows 7-le sellega seda et kus asuvad tema tähtsad andmed. 
Raamatukogud on seega virtuaalsed kaustad ja mis kujul nende sisu kuvatakse sõltub juba otsingupäringu tulemustest või siis failitüüpidest, mida me nendes vaatame hakkame. Vaikimisi on Windows 7's ja Windows 8's loodud järgmised eeldefineeritud raamatukogud (teegid): DocumentsMusic, Pictures ja Videos libraries kaustad. 
Raamatukogudes hoitakse ka HomeGroup'i ühiskasutatavaid faile ja meediat (st kui Sul on loodud koduvõrk) ning teegid on seotud ka väliste kettaseadmete, mis on momendil meie arvutiga ühendatud, andmetega. Sellest kõigest rohkem infot seal.Kes omab mitut Windows 8 operatsioonisüsteemiga seadet, kuhu on installitud SkyDrive töölaua rakendus (ka võib olla Vista / Windows 7 masin) ja kes töötab kodus, tööl või mujal tihti igasuguste dokumendite või piltidega, need võiksid hüpata otse "pilve" ning lisada SkyDrive-põhised Documents ja Pictures kaustad Windows 8 vastavatesse teekidesse (library). Seejärel võib isegi need vaikimisi Documents ja Pictures kaustad kustutada ja kasutada AINULT SkyDrive-põhiseid kaustasid.

Seda saab teha järgmisel moel (Documents kausta näitel):

1) Kõigepealt kopeeri C:\Users\SinuKasutajanimi\Documents kaust kogu täiega sinna OneDrive/SkyDrive kausta (juhul kui Sa seda juba teinud ei olnud).

2) Seejärel ava File Explorer (endine Windows Explorer) ja kustuta Libraries -> Documents -> all asuv My Documents kaust ja tee seda oma KÕIKIDES kompuutrites/seadmetes. Tee sel kaustal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Remove location from library. Sama võid ka teha siinse Public Documents kaustaga (juhul kui ta Sul olemas on):

Remove location from library


3) Nüüd märgista "Libraries" all Documents kaust, ava üleval Manage vaheleht/sakk ja kliki ribamenüül kõige vasemal asuvale Manage library nupule:

Manage library


4) Kliki nupule Add...:

Kliki nupule Add...


5) Seejärel ava järgmises dialoogiaknas oma OneDrive/SkyDrive kaust, märgista seal "My Documents" kaust ja kliki all nupule Include folder. Nagu alltoodud pildilt on näha, siis käib parajasgu antud "My Documents" kausta sisu pilvega sünkroniseerimine, sest antud kaust on üsna "mahukas" ja kasutaja alles kopeeris tema sisu siia...:

Include folder


6) Ja Sa jõudsid eelmisse aknasse tagasi, kus kliki nupule OK:

Ja Sa jõudsid eelmisse aknasse tagasi, kus kliki nupule OK


7) Nüüd näed Sa seda et Libraries -> Documents alla on ilmunud Sinu vaikimisi My Documents kaust:

My Documents kaust


8) Seejärel tuleks oma seadmetes selle vaikimisi Documents kausta (asub kaustateel: C:\Users\SinuKasutajanimi\Documents) ära kustutada. Sama võid ka teha sealse Public Documents kaustaga (juhul kui ta Sul olemas on). Ära karda seda teha, sest Sa kopeerisid või siirdasid sealsed failid eelnevalt oma OneDrive/SkyDrive kausta. Pärast esimest restarti või kompuutri käivitamist luuakse see vaikimisi Documents kaust uuesti ja kui Sinu kõik rakendused ei saa sinna SkyDrive alla pandud My Documents kausta oma kaustasid / faile salvestada, siis pannakse nad sinna uude vaikimisi Documents kausta ja kõik töötab endiselt nii nagu olema peab:

Võib kustutada...


Sama asja võid korrata ka Pictures kaustaga.

Nüüd kui Sa töötad igasuguste dokumentidega ja failidega, siis salvestatakse nad vaikimisi või siis salvestad nad ise sinna SkyDrive (OneDrive) kaustas asuvasse "My Documents" kausta ja nad sünkroniseeritakse automaatselt pilves asuva "Documents" kausta sisuga ning omakorda kõikide Sinu teiste kompuutrite OneDrive/SkyDrive kaustas asuva "My Documents" kausta sisuga.

Kui Sul oli varem C:\Users\SinuKasutajanimi\Documents kausta sisust loodud töölauale või mujale mingid kiirkorraldused / otseteed, siis kustuta need ja loo uued kiirkorraldused ning seda juba C:\Users\SinuKasutajanimi\OneDrive|SkyDrive\Documents kausta seest.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011