Win 8 'Metro Snap' multi-tasking vahend

Win 8 logo Windows 8 uus 'Metro Snap' ('Snap View') multi-tasking vahend - kaks appi kõrvuti ühel ekraanil

 

Uuendatud 09.10.13: Windows 8.1 versiooni uuendatud ja täiustatud 'Snap View' ('Metro Snap') multi-tasking vahendist loe nüüd sealt.


Windows 8 omab uut Metro/Windows 8 Snap "multi-tasking" vahendit, mille abil võid Sa ühel ekraanil ühel- ja samal ajal jooksutada üksteise kõrval kahte Metro-stiilis/Windows Store appi või siis ühte Windows Store appi ja ühte Windowsi enda klassikalist töölaua appi (st Windowsi töölaua rakendust). Sa võid seega ühel ekraanil üksteise kõrval jooksutada kahte rakendust. Sa saad valida ka selle et kummal ekraani poolel üks- või teine app asub ja milline ekraani pool sisaldab kitsamalt kuvatavat "küljeappi".
Praegu on see uus "Snap view" vahend veel üsna kasutu, sest üks ekraanil asuv app hõivab ekraanist ainult veerandi ja teine vastavalt siis kolmveerandi ekraanipinnast (st 75/25), aga alates Windows 8.1 (Windows Blue) väljailmumisest saab panna kaks appi üksteise kõrvale nii et nad mõlemad hõivavad 50% ekraanipinnast (pilt). Windows 8.1 (Windows Blue) ilmub välja 2013. a. suvel/sügisel.

NB! Metro-stiilis appide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.
Kui Sa tahad jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) versiooni väljailmumisest (18.10.13) saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid - ülevaade.


Kuidas see snap (multi-tasking) vahend töötab?

Märkus: Siin kasutatakse Windows 8 RP versioonist võetud pilte, aga Windows 8 lõppversioonis toimub kõik täpselt samal viisil ja seega ei olnud siin mõtet neid pilte vahetama hakata.


Esimene variant:

a) Ava mingi Metro-stiilis/Windows Store app, vii hiirekursor ekraani ülaserva vastu kuni ta asendatatakse käekujulise kursoriga. Alltuleval pildil tehti seda Metro-stiilis Internet Explorer appiga (st selle teise uue Windows 8 IE brauseriga, selle appi käivitame Windows 8 Start ekraanilt):

Kursor muutus käekujuliseks kursoriks


b) Vajuta vasem hiirenupp alla, hoia teda all ja lohista antud rakenduse aken ekraani vasema või parema serva poole senikaua kuni Sa näed vertikaalset riba (ekraani poolitajat):

Lohista displei serva poole


c) Lohista IE appi aken üle selle riba ja vabasta oma hiirenupp ning antud app hõivab displei vaateväljast ühe neljandiku ala. Seejärel on Sul teise appi avamiseks mitu võimalust:

* Mine Win klahvi abil tagasi Start ekraanile ja käivita sealt järgmine Metro app (uue nimega Windows Store app).
* Või mine Windowsi töölaua kasutajaliidesesse ja käivita sealt mingi tavaline klassikaline Windowsi töölaua rakendus/utiliit.
* Või vii siinsamas oma hiirekursor displei vasemasse ülanurka (või allanurka) ja kasuta seejärel "Switcher/Switch List" vahendi abi. Lohista hiirekursorit mõõda ekraani serva allapoole (või ülespoole) ja Sa näed oma varem käivitatud appide pisipilte. Kliki vajalikule pisipildile ja see app avataksegi siinsamas ekraani ülejäänud vabal osal. Antud näites klikiti siin esimesele Windowsi kasutajaliidese töölaua pisipildile:

Antud näites klikiti siin esimesele Windowsi töölaua pisipildile


Ja tulemus - teine rakendus (siin siis mitte rakendus ise vaid töölaud/desktop) avati nüüd selle esimese Metro-stiilis / Windows Store appi kõrvale ja ekraan on jagati kaheks osaks (1/4 ja 3/4):

Ja tulemus...


Järgmisel pildil aga avati Windowsi töölaua kasutajaliidese standardne 'Command Prompt' aken ja seejärel lülitati sisse ka 'Switch' funktsioon, et avada siia mingu uus app, näiteks Metro-stiilis/Windows 8 "Fotod" app ("Photos" app):

Siin avati Windowsi töölaua kasutajaliideses 'Command Prompt' aken


Avati ka Windows 8 Fotod app (Photos app). Et nüüd vahetada avatud appide kuvamise viise, st et teha väiksem aken suuremaks ja vastupidi, lohista seda vertikaalset riba (ekraani poolitajat):

Avati Photos app


d) Lohista ekraani poolitajat vasemale (või paremale):

Lohista ekraani poolitajat


Ja tulemus: Fotod app hõivab displeist nüüd 1/4 osa ja IE aga 3/4 osa:

Ja uus kuvamise viis


e) Et sulgeda siin teist rakendust (või Windowsi kasutajaliidese töölauda), lohista ekraani poolitamise riba üle kogu ekraani teise servani andes sellega valitud appi käsutusse terve ekraani:

Lohista ekraani poolitamise riba üle kogu ekraani teise servaniTeine variant (kiirklahvide kasutamine):

Seda saad alustada ainult siis kui Sa viibid Windowsi töölaua kasutajaliideses (töölaual).

a) Vajuta Windows + . klahvikombinatsiooni. Sa ei pea kõiki neid kolme klahvi korraga all hoidma vaid hoia ainult 'Windows' klahvi all ja seejärel vajuta + ning . klahve (Windows Key + .). Seega:

- Vajuta 'Windows Key' ja hoia teda all;
- Siis vajuta + klahvi ja vabasta ta;
- Lõpuks vajuta . klahvi ja vabasta siis kõik klahvid.

Sellega viiakse Windowsi töölaud, kus antud momendil oli juba käivitatud 3 Windowsi traditsioonilist appi (Notepad, Paint ja Command Prompt), ekraani parempoolsesse serva:

Vasakul on tühjus...


b) Vajuta nüüd Win klahvi, et minna Start ekraanile. Seejärel käivita seal mingi Windows 8/Metro-stiilis app, näiteks "Fotod" ('Photos') app ja see ilmub nüüd ekraani vasemasse ossa - sellega Sa sisenesid 'multitasking' režiimi:

Avati 'Photos' app


c) Seejärel kasuta kahe rakendusega ühel- ja samal ajal töötamiseks neidsamu eelpool toodud "Esimene variant" all näidatud võtteid. Lisaks sellele võid kasutada ka klahvide abi, näiteks:

* Windows Key + Shift + . klahvikombinatsioon viib käesoleva Metro appi ekraani parempoolsemasse ossa.
* Alt-Tab klahvikombinatsioon lubab Sul samuti liikuda avatud appide vahel.


Veel Metro Snap funktsiooni näiteid:

Esimene näide


Teine näide


Kolmas näide


Neljas näide


Viies näideNäide Windows Store onlain poest allalaetud tasuta "50 Monumentos" appiga:

- Kasutaja käivitas Windows 8/Metro "50 Monumentos" appi - pilt.
- Seejärel lohistas ta selle appi ekraani ülaservast displei paremasse serva (üle sinna ilmunud vertikaalse riba) - pilt.
- "50 Monumentos" app viidi displei paremasse serva - pilt.
- Seejärel viidi hiirekursor ekraani vasema serva ülanurka, et käivitada "Switcher" vahendit - pilt.
- Nüüd lohistati kursorit allapoole, et ilmuks kõikide varem käivitatud appide loetelu ja seejärel klikiti Internet Explorer appi pisipildile - pilt.
- IE brauser avati uuesti displei vasemas paanis - pilt.
- Vahepeal lehitseti ka parempoolses paanis "50 Monumentos" appis sisalduvat infot - pilt ja pilt.
- Seejärel toodi "50 Monumentos" app esiplaanile... - pilt.
- Internet Explorer veebilehitseja suleti, et pääseda ligi Windowsi töölauale - pilt.
- Avati Notepad - pilt.Metro-stiilis appide käivitamine väiksema ekraani resolutsiooniga kompuutrites:

Kui Sul on väikse ekraaniga kompuuter või madala resolutsiooniga süsteem, näiteks Netbook kompuutrite puhul (1024x600) ja kui Sa üritad käivitada Metro-stiilis appi, siis see ebaõnnestub ning Sa saad järgmise teate:

"This app can't open

The screen resolution is too low for this app to run.

Change your screen resolution
"

Siin see varasema Windows 8 DP väljalaske registri hack enam ei aita kuid Sa võid ka Windows 8 RP versiooni puhul kasutada Metro-stiilis/Windows Store appisid—Sa pead Intel Download Center veebsaidist laadima alla sobiva graafikadraiveri, mis lubab Sul ekraani resolutsiooni korrigeerida.

Kui Sul on Intel Atom N270 või N280 protsessoriga netbook, siis otsi sealt Inteli allalaadimise keskusest GMA 950 [Intel® Graphics Media Accelerator 950 (Intel® GMA 950)] jaoks kõige hilisemat graafikadraiverit. Kui Sa kasutad aga Intel Atom N450, N455, N550 või N570 kiipi, siis pead alla laadida GMA 3150 graafikakaardi uusima draiveri.


NB! Praegu on see uus "Snap view" vahend veel üsna kasutu, sest üks ekraanil asuv app hõivab ekraanist ainult veerandi ja teine vastavalt siis kolmveerandi ekraanipinnast (st 75/25), aga alates Windows 8.1 (Windows Blue) väljailmumisest saab panna kaks appi üksteise kõrvale nii et nad mõlemad hõivavad 50% ekraanipinnast (pilt). Windows 8.1 (Windows Blue) ilmub välja 2013. a. suvel/sügisel.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011