Uus Startup Settings (Käivitussätted) ekraan

Win 8 logo Windows 8 uus 'Startup Settings' (Käivitussätted) ekraan ja sinna sisenemise meetodid

 

 


Mis see 'Startup Settings' ('Käivitussätted') ekraan/menüü on?

Startup Settings (Käivitamise Seaded/Sätted või Käivitussätted) ekraani/menüü kaudu saab Windowsi käivitada erinevates tõrkeotsingurežiimides ja otsida süsteemi probleemide põhjustajaid ning neid seejärel ka lahendada.

Varasemates Windowsites sai sinna üsna vajalikku Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraani/menüüsse siseneda klahvi F8 abil. Vajutasid kohe buutimise/alglaadimise alguses F8 klahvi, mille peale ilmuski "Advanced Boot Options" ekraan:

Vajutasid kohe buutimise/alglaadimise alguses F8 klahvi, mille peale ilmuski "Advanced Boot Options" ekraan


Alates Windows 8 operatsioonisüsteemist on aga see varasemate Windowsite traditsiooniline DOS-stiilis Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraan asendatud nüüd uut tüüpi Metro-stiilis puutetundliku Startup Settings (Käivitussätted) ekraaniga:

artup Settings ekraan


Ka klahv F8 või Shift + F8 klahvikombinatsioon ei tööta sel puhul, sest Windows 8'sse toimub buutimine niivõrd kiiresti, et Sa ei jõuagi alati neid klahve kasutada.


Antud ekraanis võib kasutada nii tavalisi numbriklahve (1-9) kui ka alternatiivina vastavaid funktsiooniklahve (F1-F9 ja F10). Näiteks kui Sa vajutad numbriklahvi 4 või siis alternatiivina funktsiooniklahvi F4, siis sisened Windows 8 operatsioonisüsteemi Safe Mode režiimi (Kaitstud Režiimi ehk Turvarežiimi).


Startup Settings (Käivitussätted) ekraani menüüpuntide tähendused:

1) Enable debbuging - Sind viiakse süsteemi silumisrežiimi, et lahendada keerulisemaid probleeme (rohkem IT-spetside ja kogenud kasutajate jaoks).

2) Enable boot logging - loob ntbtlog.txt faili, milles loetletakse üles kõik draiverid, mis installeeritakse süsteemi startimise protsessis (vajalik keerulisemate probleemide lahendamiseks ja ikka kogenud kasutajate jaoks).

3) !
Enable low-resolution video - Windowsi startimisel kasutatakse madalama resolutsiooni/eraldusvõimet (640x480) ja värskendussageduse (refresh rate) seadeid/sätteid - seejärel võid Windowsis taastada/resettida ekraani õige resolutsiooni. Seda on näiteks siis vaja kui Sinu ekraani resolutsiooniga juhtus midagi ja Sa ei näe pilti või kui Sa installeerisid vale videodraiveri ning seejärel kadus pilt jne. Kui taoline asi peaks juhtuma, siis tulegi siia ja vali antud menüüpunkt (seda võib kõikidel vaja minna).

4) !
Enable Safe Mode - 'Safe Mode' (Kaitstud Režiim/Turvarežiim) on diagnostika režiim, mis laeb minimaalse komplekti draivereid ja protsesse, mis on piisavad Windowsi jooksutamiseks. Antud režiimis ei käivitata kolmandate osapoolte ja mitte-kriitilisi protsesse. 'Kaitstud Režiimi' eeesmärgiks on välja selgitada riist- ja tarkvaraga seotud anomaaliate/probleemide algpõhjused. Seejärel saab neid vigu seal likvideerida või siis vigade põhjustajaid välja lülitada. Peale selle saab selles väga vajalikus režiimis likvideerida pahavara, kustutada faile, taastada süsteemi varasemat seisundit (System Restore funktsiooniga) ja teha palju muud vajalikku. Seega Sa sisened Kaitstud Režiimi (Turvarežiimi), kuhu laetakse ainult peamised süsteemifailid ja draiverid ning pannakse ka madalam resolutsioon. Seda igasuguste probleemide jms lahendamise režiimi läheb aeg-ajalt kõikidel vaja.

5) !
Enable Safe Mode with Networking - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga ühtlasi laetakse ka võrgudraiverid ja teenused, et Sa saaksid juurdepääsu Internetti ning lokaalse võrgu teistele kompuutritele - ka vajalik.

Märkus: Loe Safe Mode režiimi mineku meetoditest sealt.

6) Enable Safe Mode with Command Prompt - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga nüüd ilmub selle tavalise kasutajaliidese asemel ainult Command Prompt (CMD) aken - vajalik rohkem IT-spetsidele ja kogenud kasutajatele. Et siit väljuda, vajuta Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni või tipi CMD akna käsureale Exit ja vajuta Enter.

7) Disable driver signature enforcement - Iga kord kui Sa üritad installeerida mingit draiverit, mis ei ole Microsofti poolt digitaalselt signeeritud, kuvab Windows signeerimata draiveri hoiatusakna kuna antud draiver ei ole läbinud Microsofti poolset ühildumise testimist. Antud 'Disable Driver Signature Enforcement' parameeter lubab aga katsetada ja installeerida ka Microsofti poolt signeerimata draivereid. Kuid seda saab teha ainult käesoleva sessiooni jooksul ja kui tehakse kompuutri restart või käivitamine, siis tuleb otsast peale alustada. See menüüpunkt on rohkem mõeldud draiverite kirjutajatele ja testijatele ning tavakasutajale seda üldjuhul vaja ei lähe. Sa võid seda menüüpunkti näiteks siis kasutada kui Windows keeldub startimast mingi digitaalselt signeerimata draiveri tõttu. Seejärel katsu Windowsis see draiver üles leida ja uninstallida ning asenda ta uuema signeeritud draiveriga (juhul kui saada on). Et näha signeeritud ja signeerimata draivereid, vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi RUN dialoogiaknasse käsk sigverif ja vajuta ENTER. Käivitatakse 'File Signature Verification Tool', mis tuvastab digitaalselt signeerimata driaverid ja signeeritud draiverites tehtud muudatused.

8) Disable early launch anti-malware protection - 'Early Launch Anti-Malware Protection' tehnoloogia teeb kompuutri käivitamise ja buutimise veelgi turvalisemaks. On olemas hulk pahavara (rootkitid ja bootkitid), mis laevad end süsteemi isegi enne Windowsit ennast, st selline pahavra tungib süsteemi juba buutimise ajal ja enne igasuguse pahavaratõrje tarkvara käivitumist. Windows 8 omab uut turvavahendit, mida kutsutakse Secure Boot ja mis kaitseb Windowsi buutimise konfiguratsiooni ning komponente ja laeb Early Launch Anti-malware (ELAM) draiveri. See ELAM (Early Launch Anti Malware) draiver stardib juba enne buutimist ja takistab sellega pahavarakoodi käivitumise. Tegelikult see ELAM draiver käivitab installeeritud ja ühilduva pahavaratõrje tarkvara ning see ei pea ilmtingimata olema Microsofti enda AV tarkvara (st Windows Defender). Microsoft lubab ka teistel pahavaratõrje tarkvara loojatel luua omaenda ELAM komponente. Seega on siin tegemist Early Launch Anti-Malware (ELAM) draiveriga, mis kontrollib juba kohe buutimise alguses kõiki buutivaid draivereid. See on 'Startup Settings' ('Käivitussätted') menüü täiesti uus parameeter ja kui Sa valid siin antud menüüpunkti, siis käivitatakse Windows 8, kus Early Launch Anti-Malware vahend on välja lülitatud - seda tavakasutajal vaja ei lähe ja seda ei maksa siin ka valida.

9) !
Disable automatic restart after failure - Kui mingi viga põhjustab Windowsi järjestikuse automaatse restartmise, mis ei lõpegi vaid hakkab korduma, siis sisene siia 'Startup Settings' menüüsse ja vali siit antud menüüpunkt - võib ka vaja minna.

Selle ekraani eelviimasest "Press F10 for more otions" parameetrist tuleb allpool lühidalt juttu - seal.
Startup Settings ekraani kõige viimane parameeter ("Press Enter to return to your operating system") viib Sind Windows 8 operatsioonisüsteemi tagasi - Sa pead selleks ENTER klahvi vajutama.


EtteotsaStartup Settings (Käivitussätted) menüüsse sisenemise meetodid:


1) Mine sinna otse Windows 8 kaudu:

- Vajuta Win+C klahvikombinatsiooni, et tellida Charms riba ja kliki seal Settings menüüpunktile ("amuletile"):

Vajuta Win+C klahvikombinatsiooni, et tellida Charms riba ja kliki seal Settings menüüpunktile


Märkus: See Win+C klahvikombinatsioon mõjub kõikjal ja järgmine pilt näitabki seda et nüüd avati Charms riba Metro-stiilis Start ekraanis (st Metro kasutajaliideses) - pilt.


- Kliki Change PC settings lingile:

Kliki Change PC settings lingile


- Märgista PC settings ekraanis vasemas paanis General kategooria, keri paremas paanis allapoole ja kliki "Advanced startup" ("Täpsem käivitus") sektsioonis Restart now (Taaskäivita kohe) nupule:

Märgista PC settings ekraanis vasemas paanis General kategooria, keri paremas paanis allapoole ja kliki "Advanced startup" sektsioonis Restart now nupuleUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad Sa seda teha 'Recovery' alamkategooria all (PC settings -> Update and recovery -> Recovery) - klikid seal "Advanced startup" sektsioonis Restart now (Taaskäivita kohe) nupule:

"Update and recovery" kategooria ja selle "Recovery" alamkategooria- Ilmub Choose an option (Suvandi valimine) peamenüüga ekraan, kus kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule:

Ilmub Choose an option peamenüüga ekraan


- Kliki järgmises ekraanis Advanced options (Täpsemad suvandid) nupule:

Kliki järgmises ekraanis Advanced options nupule


- Kliki Startup Settings (Käivitussätted) nupule:

Kliki Startup Settings nupule


- Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti:

Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti


- Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani):

Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani)


Näiteks kui Sa valid siit eelmisest ekraanist allosast "Press F10 for more options" parameetri ja vajutad selleks klahvi F10 (pilt), siis satud alltoodud ekraani, kus pakutakse momendil ainult üht käsku - "1) Launch recovery environment":

Üks parameeter


Kui Sa vajutasid seal eelmises ekraanis klahvi F10, siis tehakse kompuutri restart ja Sind viiakse tagasi sinna Choose an option (Suvandi valimine) ekraani peamenüüsse:

Choose an option ekraani peamenüü


Startup Settings ekraani kõige viimane parameeter ("Press Enter to return to your operating system") viib Sind Windows 8 operatsioonisüsteemi tagasi - Sa pead selleks ENTER klahvi vajutama.2) Kasuta Shift klahvi ja kompuutri sulgemise hüpikmenüüd:

Kui Sa hoiad all Shift klahvi ja klikid sel ajal kompuutri sulgemise hüpikmenüüs Restart käsule, siis jõuad otse sinna 'Choose an option' ekraani menüüse. Kuna see Power nupp ja tema kompuutri sulgemise hüpikmenüü ilmub Windows 8 enamikesse ekraanidesse ning ka Charms riba -> Settings alla, siis saab talle ka kõikjalt ligi, näited:

Kompuutri sulgemise hüpikmenüü - 1 Kompuutri sulgemise hüpikmenüü - 2


Seda Shift+Restart varianti saab ka siis kasutada kui Sa ei ole veel süsteemi sisse loginud, aga tahad kasutada 'Choose an option' ekraani menüüd. (Power nupp ja tema kompuutri sulgemise hüpikmenüü ilmub ka sinna Windows 8 süsteemi sisselogimise ekraani.)


- Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et avada Charms riba. Seejärel kliki seal Settings menüüpunktile ("amuletile"):

Seejärel kliki seal Settings menüüpunktile ("amuletile")


- Kliki Power nupule, et avada seda kompuutri sulgemise hüpikmenüüd. Seejäral vajuta ja hoia all Shift klahvi ning kliki hüpikmenüü Restart parameetrile:

Kliki Power nupule, et avada seda kompuutri sulgemise hüpikmenüüd


Märkus: Sa võid alternatiivina vajutada Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni, seejärel klikkida Power nupule ja hoides all Shift klahvi, klikkida hüpikmenüü Restart käsule - pilt.


- Seejärel jõuad Sa uut tüüpi Choose an option peamenüüga ekraani, kus kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule:

Ilmub Choose an option peamenüüga ekraan


- Kliki järgmises ekraanis Advanced options (Täpsemad suvandid) nupule:

Kliki järgmises ekraanis Advanced options nupule:


- Kliki Startup Settings (Käivitussätted) nupule:

Kliki Startup Settings nupule


- Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti (ümberlaadimist):

Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti


- Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani):

Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani)3) Multiboot masinas, kus Win 8 on vaikimisi buutivaks süsteemiks:

Kui Sul on oma dualboot (multiboot) kompuutrisse peale Windows 8 installeeritud ka muid operatsioonisüsteeme (näiteks Windows 7 või Vista) ja kui Sul on Windows 8 vaikimisi buutivaks operatsioonisüsteemiks, siis ilmub buutimisel uut tüüpi Metro-stiilis puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Siia uude Metro-stiilis 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani on integreeritud ka Windowsi parandamise jms valiku võimalus.

- Sa pead siin klikkima antud ekraani allosas asuvale Change defaults or choose other options lingile:

Kliki Change defaults or choose other options lingile


- Selle peale ilmub 'Options' ekraan, kus kliki Choose other options nupule:

Seejärel klikime Choose other options nupule


- Seejärel jõuad Sa meile juba tuttavasse Choose an option peamenüüga ekraani, kus kliki Troubleshoot nupule:

Windows 8 opsüsteemi 'Choose an option' ekraani peamenüü


- Edasi tuleb tegutseda nii nagu siin eelpool sellest juba ka juttu oli, st:

* Kliki järgmises ekraanis Advanced options nupule
* Kliki Startup Settings (Käivitussätted) nupule
* Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti (ümberlaadimist)

- Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani):

Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani)4) Multiboot masinas, kus Win 8 ei ole vaikimisi buutivaks süsteemiks:

Kui Sa jooksutad mitme operatsioonisüsteemiga multiboot masinat ja kui Windows 8 ei ole vaikimisi/esmaseks buutivaks operatsioonisüsteemiks, siis laetakse Sind algul sinna tavalisse/traditsioonilisse DOS-stiilis Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraani. Märgista seal noolklahviga Windows 8 kirje ja vajuta F8 klahvi - pilt.

Seejärel jõuad Sa kohe Startup Settings (Käivitussätted) ekraani:

Seejärel jõuad Sa kohe Startup Settings ekraani5) Mine 'Startup Settings' ekraani Win 8 installeerimise meedia abil:

Sa võid kasutada Windows 8 installeerimise meediat (tema DVD plaati või USB draivi). Kuidas luua Windows 8 installeerimise meediat, st kuidas viia Win 8 ISO fail DVD-plaadile või siis USB mälupulka, sellest juhised seal (DVD) ja seal (USB).

Tee järgmist:

- Veendu, et Sinu CD/DVD-ROM kettaseade (või USB mälupulk) oleks pandud kompuutri esmaseks laadimisseadmeks (buutimisseadmeks), täpsem selgitus seal.
- Olles BIOS menüüs seadnud oma kompuutri alglaadimise kas CD/DVD-ROM seadmele või siis USB draivile, välju sealt ja kohe pärast restarti algabki Windows 8 installeerimise protsess. Kui Sa kasutad Win 8 DVD-plaati, siis vajuta kohe alguses, siis kui näed mustal ekraanil "Press any key..." kirja, suvalist klahvi, et jätkata - pilt.
- Nüüd oota kuni ilmub meile juba tuttav Windowsi installeerimise esimene graafiline aken, kus vali sobivad keele, aja, raha ja klaviatuuri seadistused ning kliki nupule Next. Siin tuleb Sul valida ainult teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" parameeter - pilt.
- Järgmises aknas kliki vasemal all Repair your computer lingile - pilt.
- Seejärel jõuad Sa sinnasamasse eelpool kirjeldatud Win 8 uut tüüpi Metro-stiilis 'Choose an option' ekraani, kus kliki Troubleshoot nupule. Edasi tuleb tegutseda nii nagu siin eelpool sellest juba ka juttu oli, st:

* Kliki järgmises ekraanis Advanced options nupule
* Kliki Startup Settings (Käivitussätted) nupule
* Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti (ümberlaadimist)

- Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani).6) Mine sinna 'Choose an option' ekraani automaatse ilmumise puhul:

See 'Choose an option' ekraani menüü (varasem "System Recovery Options" ekraan) ilmub nüüd automaatselt ka siis kui süsteem leiab mingi probleemi, mis vajab kohest parandamist. Näiteks on ta sel juhul väga kasulik kui Sa ei suuda isegi süsteemi siseneda või sisse logida (või kui tekivad buutimise probleemid).
Antud 'Choose an option' menüü asub Windows Recovery Environment (WinRE) keskkonnas, st Windowsi eelses taastekeskkonas, mis sisaldab vajalikke süsteemifaile ja draivereid. Neid faile ja draivereid hoitakse Windowsi peainstallatsioonist eraldi, et nad kahjustada ei saaks...
Seega kui Sinu süsteemiga on mingi tõsine probleem (näiteks Sa ei saa isegi Win 8 süsteemi siseneda), siis alustab Windows 8 automaatselt juba ise viga otsima ja üritab seda ka parandada. Kui ta ei suuda seda, siis pakutakse Sulle sedasama meile nüüd juba tuttava Win 8 uut tüüpi Metro-stiilis Choose an option ekraani sisenemise võimalust - see protsess võib välja näha näiteks järgmine:


- Esimene "paha" ekraan võib välja näha selline - pilt.
- Seejärel ilmub selline ekraan, kus otsitakse probleemi põhjust - pilt.
- Ja juhul kui ilmub 'Recovery' ekraan, siis kliki seal See advanced repair options nupule - pilt. [Sulle võivad ilmuda ka teist tüüpi ekraanid, näiteks 'Automatic Repair' ekraan (pilt)- kõik oleneb avastatavast probleemist.]
- Ja selle peale ilmubki see eelnimetatud väga kasulik 'Choose an option' ekraan, kus kliki Troubleshoot nupule (pilt). See ekraan võib probleemide korral ka kohe ilmuda. Peale selle võib ta mõnikord isegi siis ilmuda kui Sinu süsteemiga on tegelikult kõik korras. Kuid Windows 8 oletas, et Sa said järjekordse sigadusega hakkama (?), aga raibe eksis seekord. Kliki sel juhul siin menüüs kõige ülemisele Continue nupule, et siit väljuda ja siseneda Windows 8 operatsioonisüsteemi.

- Pärast Troubleshoot nupule klikkimist, tuleb tegutseda nii nagu siin eelpool sellest juba ka juttu oli, st:

* Kliki järgmises ekraanis Advanced options nupule
* Kliki Startup Settings (Käivitussätted) nupule
* Kliki nupule Restart ja alustatakse kompuutri restarti (ümberlaadimist)

- Ja Sa jõuadki siia Startup Settings menüüsse (ekraani):


Seejärel jõuad Sa kohe Startup Settings ekraani


PS! Loe ka 'Choose an option' ekraani (endise "System Recovery Options" ekraani) menüüdest ja nende funktsioonidest/võimalustest sealt.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011