Windowsi uus Storage Spaces vahend

Win 8 logo Windows 8 uus 'Storage Spaces' vahend ja temaga töötamine

 

(Käib ka Windows 8.1 ja Windows 10 kohta.)

 

 

Storage Spaces - See Windows 8 uus funktsioon lubab Sul grupeerida/ühendada mitu eraldi füüsilist ketast üheksainsaks virtuaalseks kettaks. Sel teel saad Sa lihtsal teel ja odavalt suurendada oma salvestusruumi ning näha andmeid ja töötada nendega üle mitme ketta (draivi). Storage Spaces grupeerib/liidab esmalt füüsilised kõvakettad (või SSD kettad või välised USB kettad) kokku, mille tulemusel luuakse IP aadresside kogum (IP aadresside "bassein" / address pool / aadresside puul). Seejärel luuakse uus struktuur (virtuaalne ruum ehk virtuaalne draiv - Space), mis formaaditakse NTFS failisüsteemiga ja mida kasutatakse seejärel nagu ka tavalist kõvaketastki.
Pool võib seega sisaldada kahte või mitut füüsilist ketast (draivi) ja Sa saad talle ligi uue struktuuri kaudu, mida kutsutakse space (st virtuaalne draiv). Sa võid kombineerida näiteks oma E: ja F: kõvakettad üheksainsaks pooliks ja seejärel pääseda talle ligi kui virtuaalsele kettale (näiteks G:\). Sa ei pea enam kunagi mõtlema, "Kas ma salvestasin need andmed oma C draivi, oma D driaivi või oma E draivi?". Kõik Sinu draivid omavad nüüd ühteainsat kettatähist. Sa saad loodava virtuaalse ketta konfigureerida ka nii et juhul kui üks ketastest väljub rivist, siis jäävad kõik Sinu andmed ikkagi alles.

Erinevalt tavalistest ketastest, ei ole siin Storage Pool'i vaja defragmenteerida või siis kasutada Check Disk vahendit. Juhul kui pool'i liidetud mingi ketta failidega tekib probleeme (Windows annab sellest kohe ka teada), siis ühenda see ketas lihtsalt lahti ja seejärel ühenda ta uuesti.

(Windows RT seadmete jaoks ei ole see Storage Spaces vahend kättesaadav.)

Varem kasutati Windows Home Serveris ühte väga head vahendit, mille nimeks oli Drive Extender, aga praeguseks on see vajalik funktsioon sealt tehnilistel põhjustel eemaldatud. 'Storage Spaces' ongi nüüd selle Drive Extender'i otsene ja märksa efektiivsem järglane.Storage Spaces, sarnaselt endisele Drive Extender vahendile, omab järgmisi eeliseid:

- Andmete dubleerimine: Storage Spaces loob andmetest vähemalt kaks koopiat ja ta hoiab neid eraldi kõvaketastel, et vältida andmete kaotsiminekut juhul kui üks kõvaketas üles ütleb.

- Üksainus salvestikogum (või salvestusruum - storage pool): Sa võid oma mitme füüsilise ketta kõikide andmete salvestamise organiseerida ühteainsasse (või mitmesse) salvestikogumisse/salvestusruumi. Sa võid ka seda pooli lihtsal teel laiendada lisades juurde uusi kõvakettaid. Ja erinevalt üsna keerulistest tehnoloogiatest, näiteks nagu RAID, Sa võid siin kasutada eri tüüpi ja suurusega kõvakettaid. Nad võivad olla nii fikseeritud kettad (SATA) kui ka välised salvestusmeediad (näiteks välised USB kõvakettad). Sa võid neid füüsilisi kettaid ühendada USB, SATA (Serial ATA) või SAS (Serial Attached SCSI) liideste kaudu. Sa võid pool'i kombineerida nii sisemised kui ka välised kettad. Kuid Sa ei saa Storage Space'i jaoks kasutada oma süsteemiketast (seda kuhu on Windows installeeritud) ja samuti ka USB mälupulki või mälukaarte.

- Kõikidele ketastele üks- ja seesama täht: Sa ei pea enam kunagi meelde tuletama seda et "Kas ma salvestasin selle/tolle asja oma C draivi, oma D draivi või hoopis E draivi?". Kõik Sinu kettad võivad nüüd omada ühtainsat kettatähist.

- Failide ümberorganiseerimine: Kui Sa lisad uue ketta, siis ei pea Sa oma faile enam ümber paigutama, lisa lihtsalt see uus ketas "storage pool'i" ja laienda sel teel oma salvestusruumi mahtu.

- Ketaste hind: Nüüd võid osta parima hinnaga terabaidi suhtes, erinevalt suure mahuga ketaste ostmisest. Sa võid osta eri tüüpi ja suurusega kõvakettaid. Nad võivad olla nii fikseeritud kettad (SATA) kui ka välised salvestusmeediad (näiteks välised USB kõvakettad). Sa võid neid füüsilisi kettaid ühendada USB, SATA (Serial ATA) või SAS (Serial Attached SCSI) liideste kaudu. Sa võid pool'i kombineerida nii sisemised kui ka välised kettad.

- Vanad kettad: Sa võid kasutada ka oma vanu, aga veel kasutamiskõlblikke kõvakettaid.


Peale selle on Storage Spaces vahend integreeritud ka File Explorerisse (endine Windows Explorer). Ta toetab ka uut ReFS failisüsteemi, mis on ette nähtud väga suure mahuga kõvaketaste jaoks - tulevikuks...Üksikasjalikum selgitus:

Selle asemel, et pääseda draivile otse ligi, Sa saad nüüd ligi Storage Space salvestikogumitele (storage pools). Salvestikogumid on ühe või mitme erineva suurusega draivide/ketaste kollektsioonid. Sa pääsed salvestikogumitele ligi kasutades selleks tähti, näiteks F:\ (nii nagu Sa tegid seda varem ka tavaliste ketaste puhul).
Storage Spaces loob andmetest vähemalt kaks koopiat ja ta hoiab neid eraldi ketastel, et vältida andmete kaotsiminekut juhul kui üks draiv üles ütleb. See küll raiskab ruumi, aga juhul kui Sa kaotad tulevikus oma mingi ketta, siis päästad Sa oma andmed. Seega ketta hävimine ei tähenda veel Sinu andmete kaotsiminekut.

Storage Spaces kasutab uut formaati, mida varasemad Windowsid ei toeta. Seega, Sa ei saa neid kettaid, mis on storage pool'i osad, siirdada kompuutritele, mis jooksutavad Windowsi varasemaid versioone (näiteks Windows 7 operatsioonisüsteemi). Sa ei saa salvestikogumis asuvatele andmetele ligi ka siis kui Sul on multiboot masin ja Sa buutisid end Windowsi varasemasse versiooni. Kuid Sa võid oma kõik kettad, mis moodustavad salvestikogumi, siirdada erinevasse kompuutrisse, mis jooksutab Windows 8.1 opsüsteemi. Win 8.1 tuvastab kettad ja konfigureerib pool'i automaatselt. (Kui Sa viid mitu draivi pool'i, siis Sa ei pääse ketaste andmetele ligi individuaalselt, sest iga ketas omab igast failist ainult osa. Sa pead sel juhul teise Windows 8.1 kompuutrisse siirdama KÕIK antud salvestikogumikku kuuluvad kettad.)

See ketas, mille Sa lisad pool'i, peab olema formaaditud (vormindatud), mis kustutab kõik antud kettal olevad andmed. Seega kopeeri eelnevalt sealt oma andmed kas olemasolevasse salvestikogumisse (juhul kui seal on veel vaba ruumi) või siis ajutiselt mujale ja alles seejärel lülita see originaalketas pool'i kosseisu.


1) Storage Pools: Alltoodud pilt näitab seda et siin on kaks eraldi füüsilist ketast liidetud kokku üheks kogumiks (pool), et neid seejärel edaspidi kasutada:

Storage pools (salvestikogumid)


2) Storage Spaces (virtuaalsed ruumid ehk siis virtuaalsed draivid oma kettatähistega): Me saame sellest kogumist (pool) luua nüüd virtuaalse ruumi ehk siis kettatähisega virtuaalse draivi (storage space). Juhul kui füüsilised kettad on juba ükskord sinna pool'i lisatud, siis Sa ei saa neid enam otse Windowsis kasutada. Nad on sel juhul virtualiseeritud ja Sa saad neile ligi ainult virtuaalse ruumi ehk siis virtuaalse ketta kaudu:

Space ja pool


Seda virtuaalset ketast saab kasutada nagu tavalist füüsilist ketast - Sa võid teda formaatida, luua temasse partitsioone ja alustada sinna oma andmete kopeerimist. Sa võid virtuaalsele kettale määrata poolis asuvates füüsilistest ketastest suurema mahu (antud näites siis 10TB). Juhul kui poolis asuvate füüsiliste ketaste maht (siin kokku 2TB) hakkab täis saama, siis väljastab Windows 8 (Win 8.1) vastava teate. Seejärel ostad ühe kõvaketta juurde, lisad ta sinna juba olemasolevasse pooli juurde ja probleem ongi lahendatud. Sa võid ka selle virtuaalse ketta (space) ) mahtu suurendada - seda juhul kui Sa lisad sinna pooli rohkem uusi füüsilisi kettaid.

Storage Space (st virtuaalne draiv) sisaldab kõikidest andmetest vähemalt kahte koopiat ja juhul kui üks kogumis (poolis) asuv füüsiline ketas üles ütleb, siis saab ikkagi tööd jätkata.Storage Spaces vahendi kasutamine:

Ühenda oma füüsilised kõvakettad (näiteks välised USB kõvakettad või proovimiseks ka suurema mahuga mälupulgad) kompuutriga ja tee järgmist:

1) Kui Sa asud Windowsi töölaua kasutajaliideses, siis vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, tee seal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Control Panel (Juhtpaneel):

Vali hüpikmenüüst käsk Control Panel (Juhtpaneel)


2) Kliki System and Security lingile:

Kliki System and Security lingile


3) Kliki Storage Spaces lingile:

Kliki Storage Spaces lingile


4) Lõpuks kliki Create a new pool and storage space lingile:

Lõpuks kliki Create a new pool and storage space lingile


Märkus: Kui Sa asud Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Start ekraanis, siis võid antud vahendi kävitamiseks alustada seal sõnade storage spaces tippimist ja seejärel märgistada paremal Settings kategooria ning klikkida otsingutulemustes Storage Spaces kiirkorraldusele:

pilt

pilt.

(Windows 8.1 puhul näeb see välja aga nii... - pilt.) Seejärel kliki ilmuvas Storage Spaces aknas Create a new pool and storage space lingile (vaata ülemist pilti).


5) Ilmub UAC dialoogiaken, kus kliki nupule Yes:

Ilmub UAC dialoogiaken, kus kliki nupule Yes


6) Storage Spaces kuvab nüüd kõik kättesaadavad füüsilised kettad (v. a. süsteemiketas, kuhu on ka Sinu Windows 8 / Windows 8.1 installeeritud). Juhul kui Sul arvutiblokis teisi füüsilisi kõvakettaid ei ole ja kui Sa kasutad väliseid USB kõvakettaid, siis tuuakse ka need siin "Create a Storage Pool" aknas ära. (Veendu, et Sinu arvutiga oleksid ühendatud ainult kõvakettad või SSD-kettad, mitte aga USB mälupulgad või mälukaardid. Kui sobivaid draive ei leita, siis kuvatakse Sulle "No drives that work with Storage Spaces are available. Make sure that the drives you want to use are connected." teade.)
Siin kuvatakse ka hoiatus, et Sinu poolt märgistatud kettad formaaditakse ja kõik nendes olevad andmed lähevad kaduma (Sa ei saa neid hiljem taastada!). Seega, juhul kui Sul on nendes mingid olulised failid, siis vii need sealt ajutiselt mujale. Pane vajalike ketaste ees asuvatesse ruutudesse linnukesed ja kliki all nupule Create pool. Selles näites liidetakse kokku kaks välist USB kõvaketast, et sel teel luua siis uus pool:

Pane vajalike ketaste ees asuvatesse ruutudesse linnukesed ja kliki all nupule Create pool


Märkus: See ülaltoodud "Select drives to create a storage pool" aken võib ka teistmoodi välja näha ja seda juhul kui tegemist tuleb nii formaaditud kui ka mitte-formaaditud draividega - sel juhul kuvatakse siin kahte sektsiooni. Sa pead siin laiendama/avama ka selle "Formatted drives" sektsiooni, et näha kõiki kättesaadavaid kettaid - pilt.


7) Nüüd pakutakse Sulle loodava storage space konfigureerimiseks mitut olulist parameetrit:

* Name tekstilahtrisse tipi loodava space (virtuaalse ketta/ruumi) jaoks mingi sobiv nimetus. See nimi ja allpool Drive letter rippmenüüst pakutav/valitud kettatähis ilmuvad File Explorer'i (Windows Explorer'i) aknasse.
* Resiliency type ("vastupidavuse" tüüp) väga olulisest rippmenüüst saab valida nelja parameetri vahel ja need määravad selle et kuidas Windows hakkab Sinu andmeid käsitlema:

- None [Simple (no resiliency)]: Windows salvestab Sinu andmetest ainult ühe koopia ja juhul kui üks füüsilistest ketastest väljub rivist, siis lähevad kõik andmed antud pool'ist kaduma. Kuid sel juhul ei kasutata reservkoopiate loomiseks mingit lisaruumi. See nõuab ainult ühte ketast ja Sa saad kasutada 100% oma füüsilisest kettamahust. Seega, kui Sa kasutad ühte draivi, siis ei saa Sa kasutada seda 'resiliency' vahendit.
- Two-way mirror: Windows loob Sinu andmetest kaks koopiat ja kui üks füüsiline ketas väljub rivist, siis jäävad Sinu andmed ikkagi alles. Sel juhul läheb Sul vaja vähemalt kahte füüsilist ketast ja Sa saad kasutada ainult 50% oma füüsilisest mahust.
- Three-way mirror: Windows loob Sinu andmetest kolm koopiat ja kui üks või isegi kaks füüsilist ketast väljuvad rivist, siis jäävad Sinu andmed ikkagi alles. See nõuab vähemalt kolme ketast ja Sa saad kasutada ainult 33% oma füüsilisest mahust.
- Parity: Storage Spaces kasutab siin matemaatilist algoritmi, et kaitsta Sinu andmeid palju efektiivsemalt kui nendest lihtsalt lisakoopiaid luues. 'Parity' nõuab vähemalt kolme draivi. See füüsiline maht, mida Sa antud juhul kasutada saad, sõltub sellest et mitu ketast Sa antud pool'i lisad. Kui Sul on kolm ketast, siis saad kasutada kuni 66% füüsilisest mahust. Kui Sul on neli ketast, siis saad kasutada kuni 75% füüsilisest mahust. See meetod kasutab kettaruumi märksa efektiivsemalt kui eelmised kaks parameetrit, aga failidele juurdepääs toimub aeglasemalt. See meetod sobib hästi suurte harva muudetavate failide jaoks (näiteks videofailid).

Antud näites valiti siis "Resiliency type" rippmenüüst see Two-way mirror meetod, sest pooli liideti kaks välist USB kõvaketast ja see oleks siis sel juhul optimaalne variant:

Parameetrid...


'Resiliency' ei asenda reservkoopiaid!

'Resiliency' kaitseb Sinu andmeid sel juhul kui mingi draiv väljub rivist, aga ta ei kaitse Sinu andmeid varguse, tulekahju ja vee eest või juhul kui Sa kustutasid kogemata mingid oma failid
Vali sellest "Resiliency type" rippmenüüst endale ikka see sobiv ja õige parameeter, sest hiljem Sa seda tagasi pöörata ning siit midagi muud valida Sa ei saa.


* "Size" sektsioonis kuvatakse pooli liidetud ketaste maksimaalne füüsiline maht, aga Sa võid allpool "Size (maximum)" rippmenüü kaudu määrata ka märksa suurema loogilise mahu (st virtuaalse ruumi). Kui see loogiline maht hakkab täis saama siis kuvab Windows vastava hoiatuse (Action Center aknas) ja Sul palutakse lisada juurde uus täiendav füüsiline ketas.

Kui Sa oled siin valikud teinud, siis kliki all nupule Create storage space ja Windows formaadib ning loob uue storage space'i (st virtuaalse ketta):

Kui Sa oled siin valikud teinud, siis kliki all nupule Create storage space


8) Pärast nupule 'Create storage space' klikkimist luuaksegi uus storage space ehk siis virtuaalne draiv ja ta ilmub Windows Exploreri (File Exploreri) aknasse nagu ka tavaline ketaski koos ketta tähega ning nimetusega. Ta ei erine millegi poolest tavalisest füüsilisest kettast ja Sa võid temaga töötada täpselt samamoodi nagu ka normaalse kõvakettaga. Sa võid temaga teha kõike seda mida ka tavalise kõvakettaga: installeerida programme, lisada faile, kustutada faile, käivitada Metro-stiilis appisid ja Windowsi töölaua rakendusi, luua sinna reservkoopiaid (või sealt mujale) jne, jne. Sa võid teda isegi BitLocker vahendiga kaitsta. Kui Sa teed antud virtuaalsel kõvakettal paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Properties, siis näed, et tegu oleks nagu tavalise füüsilise kettaga...:

Uus virtuaalne ketas


Loomulikult on see uus virtuaalne draiv palju võimsam kui üksik draiv. Kõik, mida Sa siia salvestad, peegeldub automaatselt ka nendes kahes pooli liidetud füüsilises kettas (toimub andmete automaatne replikatsioon & sükroniseerimine). Sa võid Storage pool'i ruumi juurde lisada, teda või temas hoitavaid virtuaalseid kettaid (Storage spaces) ümber nimetada ja täita muid juhtimisülesandeid. Seda kõike saad teha siis kui Sa avad uuesti selle Storage Spaces akna (juhtpaneeli).
Et nüüd hiljem muuta oma Storage Pools ja Storage Spaces seadeid [st muuta Storage Spaces nime ja mahtu, lisada Storage Pool'i uusi kettaid, eemaldada Storage Spaces'ist füüsilisi kettaid ("Physical drives" sektsioonis) või siis kustutada Storage Spaces ning Storage Pools'i], kliki Control Panel\System and Security aknas Manage Storage Spaces lingile:

Kliki Control Panel\System and Security aknas Manage Storage Spaces lingile


Seejärel kliki "Manage Storage Spaces" aknas paremal üleval Change settings nupule ja tegutse...:

Seejärel kliki "Manage Storage Spaces" aknas paremal üleval Change settings nupule ja tegutse...


NB! Juhul kui Sa tahad oma Storage Space'i kustutada/eemaldada, näiteks et muuta Resiliency type parameetrit või kui Sa ei taha seda vahendit enam üldse kasutada, siis pead teadma, et kustutades Storage Space'i, siis kustutatakse ka kõik tema andmed. Seega, enne kustutamse alustamist, kopeeri oma olulised andmed kusagile mujale.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011