Windows ja tahvelarvutid

Win 8 logo Windows 8 / Windows 8.1 / Windows 10 ja tahvelarvutid.

Windows 8 (8.1) ja Windows 10 tahvelarvutid, mis jooksutavad spetsiaalset Windows RT operatsioonisüsteemi.

 

[Surface Pro tahvel kui sülearvuti (& lauaarvuti) asendaja.]

 

 

Windows 8 (8.1) ja Windows 10 operatsioonisüsteem luuakse järgmiste seadmete jaoks:

1) Tänapäeval kasutatavate traditsiooniliste x86/x64 [st 32- ja 64-bit (Intel/AMD)] arhitektuuriga lauakompuutrite, sülearvutite (laptop), minisülearvutite (notebook) kui ka x86 tahvelarvutite (tablet) jaoks. Need kompuutrid hakkavad siis jooksutama ühte standardsetest Windows 8 (Windows 8.1) või Windows 10 versioonidest.

2) Uut tüüpi ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) SoC arhitektuuriga tahvelarvutite jaoks. ARM tahvelarvutites ja ka muudes seadmetes hakkab aga jooksma Windowsi spetsiaalne ning täiesti uus ja erinev väljalase, mille nimeks on Windows RT ("Runtime") - see ei ole enam päris Windows 8 (8.1) või Windows 10. Windows RT operatsioonisüsteem on Windowsi piiratud versioon, mis jookseb ainult ARM-põhistes seadmetes, mitte aga traditsioonilistes kompuutrites. Windows RT ei ole kompuutri operatsioonisüsteem. Windows RT on operatsioonisüsteem, mis on ette nähtud mobiilseadmete jaoks (näiteks tahvelarvutitele). Windows RT väljalaske arendamise käigus oli tema nimeks WOA ("Windows 8/10 on ARM").

Nii ARM kui ka x86 on mõlemad instruktsioonide/käskude komplekti arhitektuurid (nad ei ole protsessorite arhitektuurid). ARM instruktsioonide komplekti arhitektuur on lihtsam ja see teeb ta efektiivsemaks ning vähem energiat tarbivaks arhitektuuriks. x86 instruktsioonide komplekti arhitektuur on suurema jõudlusega ja kiirem, sest ta kasutab palju keerulisemaid instruktsioone.

ARM ei toeta ka 64-bit instruktsioone ja kõige selle tulemuseks oli siiamaani see et need mõlemad arhitektuurid toetasid täiesti erinevaid operatsioonisüsteeme. ARM arhitektuuril jooksid Android, iOS ja muud opsüsteemid, aga x86 oli seotud Windows, OS X ning Linux operatsioonisüsteemidega. Kuid nüüd pannakse ka Windows (õigemini tema spetsiaalne Windows RT väljalase) jooksma ka ARM arhitektuuriga kompuutritel. Nii x86 (Intel/AMD) kui ka ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) arhitektuurid toetavad Windowsi peamisi tehnoloogiaid ja nad on ka suures osa ühilduvad.

ARM arhitektuuri plussid: ARM kiipe kasutatakse enamikes mobiiltelefonides, tahvelarvutites (näiteks Apple iPad), eBooks seadmetes ja ka paljudes muudes mobiilsetes seadmetes. ARM seadmed tarbivad vähe energiat, nad on efektiivsemad ja nende akude kasutamise aeg on tunduvalt pikem. ARM kiibid on märksa odavamad ja ARM kompuutrid on ka paljude viiruste jaoks immuunsed. ARM litsentsipoliitika on samuti märksa paindlikum ja ka see teeb ARM protsessorid märksa odavamaks.
Windows RT tahvelarvutite juurs on oluline veel ka see et ta ei sisalda enam ühtegi sellist probleemi, mis esinevad standardsete programmide puhul. Sa ei saa Windows RT tahvlisse installeerida kolmandate osapoolte (teiste firmade) tarkvara, sest see platform jookseb ARM peal, kus EI SAA jooksutada meile juba tuttavaid x86 või x64 programme. Seoses sellega kaovad ära (või siis peaaegu kaovad ära) kõik viirustega, "siniste surmaekraanidega" jms seotud probleemid.

Ühesõnaga Intel'i ja ARM arhitektuuride vahel on alanud suur sõda ja vaevalt, et siin esialgu keegi selle lahingu võidab, sest nad on määratud liiga erinevate süsteemide jaoks.Windows RT ja ARM kompuutrid:

Nagu juba eelpool sai mainitud, saab Windowsi opsüsteemi jooksutada nii x86/x64 (Intel/AMD) kui ka ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) arhitektuuriga kompuutrites.

1) Windows RT - Windowsi spetsiaalne Windows RT operatsioonisüsteem on installeeritud ARM kompuutritesse/tahvelarvutisse. Need on siis tavaliselt tahvelarvutid ja need on ette nähtud rohkem neile tavakasutajatele, kes ei hakka oma arvutiga tõsisemat tööd tegema. Seega on RT-baseeruva seadme kõige tähtsamaks kasutamisvahendiks just see uus puutetundlik kasutajaliides (Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Start ekraan/Avakuva ehk uus Start menüü). Traditsiooniline vana Windows Desktop kasutajaliides on aga nende jaoks vähemtähtsam ja seda hakatakse harvemini kasutama. Windows RT operatsioonisüsteemiga tahvelarvutid ei sobi ka ettevõtetes töötamiseks, sest ARM platvormil töötavatel Windows RT versioonidel puuduvad mitmed kriitiliselt tähtsad funktsioonid, mis on kättesaadavad Inteli arhitektuuriga x86/x64 (32- ja 64-bit) protsessoritega Windowsi versioonidele.


Märkus: Alternatiivina võivad aga ettevõtete/organisatsioonide tööatajad, kes töötavad eemal, kasutada ka Windows To Go vahendit. Sellised tööatajad saavad näiteks Windows To Go USB-mälupulga koos samade rakenduste ja seadistustega, mida kasutatakse ka nende peakontoris. See lubab neil töötada eemal ilma et nad peaksid hoidma ettevõtte informatsiooni oma personaalses seadmes. Kui selline kasutaja teeb alglaadimise oma Windows To Go usb-draivist, siis saab ta ligi enda tavalisele töölauale ja ta võib kohe tööle hakata. Kui töötaja omab juurdepääsu õigusi, siis võib ta kasutada ka VPN vahendit, et luua oma töökoha võrguga turvaline ühendus või siis kasutada DirectAccess vahendit, et pääseda ligi töökoha ressurssidele. Juhul kui ettevõtte võrk on ligipääsetav, siis hakatakse Windows To Go vahendit automaatselt uuendama ja seda ettevõtte enda standardsete juhtimisprotsesside kaudu.


Windows RT ei ole enam Windows vaid ta on täiesti erinev operatsioonisüsteem ja ta hakkab jooksma tahvelarvutites ning muudes seadmetes, mis baseeruvad NVIDIA, Qualcomm ja Texas Instruments uuendusliku riistvaraga platvormidele. Ühesõnaga Windows RT operatsioonisüsteem on Windowsi piiratud versioon, mis jookseb ainult ARM-põhistes seadmetes, mitte aga traditsioonilistes kompuutrites. Windows RT ei ole kompuutri operatsioonisüsteem. Windows RT on operatsioonisüsteem, mis on ette nähtud mobiilseadmete jaoks (näiteks tahvelarvutitele).


2) x86/x64-põhised Windowsi operatsioonisüsteemiga kompuutrid (lauaarvutid/sülearvutid ja ka x86 tahvelarvutid) on rohkem neile kasutajatele, kes tahavad teha keerulisemaid rohkem ressurssi nõudvaid töid, luua ise mingit sisu, mängida võimsamaid mänge, töötada ka välise hiire/klaviatuuriga ja kes soovivad jooksutada Windowsi enda kõiki programme ning utiliite. x86/x64 (32- ja 64-bit)-põhiseid Windowsi kompuutreid tuleb hakata kasutama ka ettevõtetes ja organisatsioonides.Mõlemate nii Windows RT kui ka x86/x64-põhiste Windows 8 (Windows 10) kompuutrite puhul peaks teadma:

* Windows RT seadmed jooksutavad küll Windows Store äppe [lähitulevikus ka 'Universal Windows Platform' (UWP) äppe], aga nendega EI SAA kasutada klassikalisi x86/32-bit töölaua programme. Seega Win32 (Windows API/WinAPI) Explorer-stiilis 32-bit programmid, mis on loodud tänapäeval, ei tööta RT (ARM) süsteemides. Neid ei saa Windows RT kompuutrisse installeerida ja nad ei ole Windows RT seadmete kasutajatele kättesaadavad.

* Windows RT tahvelarvutites pakutakse ainult Windows 8/8.1 ja Windows 10 töölaua kasutajaliidese kõige põhilisemaid vahendeid (failide juhtimine, Task Manager jne) ja Internet Explorer 10/11 töölaua versiooni - seega kasutatakse Windows Desktop kasutajaliidese nuditud versiooni.
Peale selle ilmub ka uus tarkvara, mille koodinimeks on Office 15 (Microsoft Office Home & Student 2013 RT Preview) ja mis on loodud spetsiaalselt Windows RT tahvelarvutite jaoks. See Office 15 pakett sarnaneb tema tavalisele töölaua versioonile ja ta sisaldab järgmisi äppe: Word, Excel, PowerPoint ja OneNote. Nad on töölaua äpid, mitte aga Windows Store äpid.

* Windows RT süsteemid ei toeta x86/32-bit põhiste programmide jooksutamist ka emuleeritud või siis virtualiseeritud keskkondades (ja Hyper-V ei ole Windows RT versioonide koostisosaks).

* Kõik Metro-stiilis / Windows Store äpid hakkavad jooksma mõlemates nii Windows RT kui ka traditsioonilistes Windowsi seadmetes. (Windows RT toetab suuremat osa, aga mitte kõiki Windows Store äppe).

* Windows RT seadmete kasutamine on sarnane x86-põhiste Windows 8/8.1 ja Windows 10 seadmete kasutamisele: Mõlema puhul kasutatakse sama Metro-stiilis / Windows 8 disainiga Start ekraani (Start menüüd), mõlema puhul jooksutatakse samasid Windows Store äppe ja nad ühilduvad ka ühesuguse välisseadmete põhilise komplektiga. Windows RT puhul kasutatakse ka Windowsi töölaua vahendeid kuigi seda limiteeritud variandis. Sa logid mõlemasse süsteemi ühtemoodi sisse. Sa stardid ja käivitad äpid ühel- ja samal viisil. Sa kasutad uut 'Windows Store' poodi ühel- ja samal moel jne....

* Arendajate tugi: Rääkides äppidest (Metro / Windows Store) ja rakendustest (traditsioonilistest), siis saab nende puhul kasutada samasid instrumente (Visual Studio 11), keeli (C, C++, C#, Visual Basic või JavaScript), märgistuskeeli (HTML 5/CSS, XAML) ja muid tehnoloogiaid (DirectX), et luua nende abil siis Windows Store äppe, mis jooksevad mõlemates Windows RT ning x86-põhistes Windowsi seadmetes.

* Windows Update (värskenduste allalaadimine): Ka Windows RT-põhiseid süsteeme uuendatakse/värskendatakse traditsioonilisel viisil - 'Windows Update' (draiverid, OS värskendused) ja 'Windows Store' (äppide uuendused) kaudu.

* Nii Windows RT kui ka x86/x64 Windowsi süsteemid omavad kahte täiesti erinevat kasutajaliidest - nendeks kasutajaliidesteks on siis Metro-stiilis / Windows 8 disainiga Start ekraan ja Windows Desktop (Windows 7 aegadest pärit töölaua kasutajaliides).

* Energia säästmine (mitteaktiivsete äppide jaoks eraldatakse nüüd ressurrse väga minimaalselt ja targalt): Mobiilsetel Windows RT seadmetel puudub nende väljalülitamise nupp ja kompuutrit ei saa välja lülitada. ARM seadmed ei kasuta ka 'sleep' või 'hibernate' režiime ja Sa ei leia neis Sleep või Hibernate parameetreid. Selle asemel töötavad nad täiesti uue 'Connected Standby' režiimiga (sarnaselt mobiiltelefonidele). Kui sellise Win RT seadme ekraan on sisse lülitatud, siis saad Sa kasutada Win RT kompuutri kõiki vahendeid ja võimalusi. Kui aga ekraanil ei ole äppe ja kui tema ekraan on pime (näiteks pärast "Power" nupule vajutamist), siis pannakse kompuuter uude väga vähese energiatarbimise režiimi, mis lubab tema akul pidada vastu isegi mõned nädalad. Kui ekraanil ei ole äppe ja kui antud ekraan ei ole aktiivne, siis ei pea see mõjuma akult töötamise ajale (st aku laetavuse tase ei lange).

* SkyDrive (OneDrive) lubab ka ARM-põhistel tahvelarvutite kasutajatel salvestada oma faile otse pilve ja seda samamoodi nagu nad salvestavad faile ka oma lokaalsesse kompuutrisse (lokaalsele kõvakettale). Lisaks sellele võivad kasutajad nüüd oma e-mailis linkida mingile suuremale failile ja seega ei pea nad seda faili üles laadima ega ka emaili manusena lisama. Selline lähenemisviis ei mõjusta aga neid äppe, mis töötavad taustarežiimil, näiteks kui teostatakse failide kopeerimist/siirdamist. Seega võivad rakendused asuda ühes alltoodud seisundis:

- Äpid võivad esiplaanil aktiivselt töötada. Need rakendused kasutavad süsteemi ressursse takistamatult nii nagu see oli ka Windowsi varasemate versioonide puhul.
- Äppide töö võib olla peatatud. See juhtub siis kui Sa lülitud ühelt äpilt ümber teisele äpile. Sel juhul ignoreeritakse mitte kasutatavat äppi täielikult, aga ta jääb siiski mällu ootele ja ta käivitatakse momentaalselt siis kui tema poole pöördutakse. Peale selle võivad peatatud äpid uuendada Start ekraanil asuvate "elavate" plaatide (tile'de) sisu nii et kasutajale jääb selline mulje nagu töötaksid need peatatud äpid täisvõimsusel.
- Äpid töötavad taustrežiimil.


* Kui Sa kasutad ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) arhitektuuriga Windows RT (st Windowsi spets. väljalaskega) tahvelarvutit, siis Sa ei saa oma ARM kompuutris peale Windows RT jooksutada ühtegi muu firma operatsioonisüsteemi, näiteks Linuxit. Sa ei saa ARM-süsteemis seda 'Secure Boot' vahendit välja lülitada ja Sa ei saa oma Windows RT arvutis näiteks Linuxit jooksutada.

Microsoft pajatab nüüd mesimagusalt mitte-ARM süsteemide kohta järgmist: "On non-ARM systems, it is required to implement the ability to disable Secure Boot via firmware setup..." ja ARM süsteemide kohta aga järgmist: "On an ARM system, it is forbidden to enable Custom Mode. … Disabling Secure MUST NOT be possible on ARM systems"...


Seega võib õelda, et:

* ARM-põhised Windows RT operatsioonisüsteemiga tahvelarvutid (Windows RT Surface tahvelarvutid) on neile tavakasutajatele, kes kasutavad oma seadet rohkem meelelahutuseks, suhtluseks, Internetis surfamiseks, Emailide saatmiseks, Windows Store äppide, mängude jms jooksutamiseks. Siin EI SAA kasutada täisfunktsionaalset traditsioonilist Windowsi töölaua kasutajaliidest - ühesõnaga Sa ei saa Windows RT Surface tahvelarvutiga teha KÕIKE seda, mida Sa võid tavalise laua-või sülearvutiga teha. Sa EI SAA siin jooksutada klassikalisi Windows x86 (32-bit)/x64 (64-bit) programme. Kuid siin pakutakse spetsiaalselt tahvelarvutite jaoks loodud Office 15 paketi Word, Excel, PowerPoint ja OneNote äppe - nad on traditsioonilised puutetundlikud Windowsi töölaua äpid, mitte aga Windows Store äpid.
Windows RT tahvelarvutite juurs on oluline veel ka see et ta ei sisalda enam ühtegi sellist probleemi, mis esinevad nende standardsete programmide puhul. Sa ei saa Windows RT tahvlisse installeerida kolmandate osapoolte (teiste firmade) tarkvara, sest see platform jookseb ARM peal, kus ei saa jooksutada meile juba tuttavaid x86 või x64 rakendusi. Seoses sellega kaovad ära (või siis peaaegu kaovad ära) kõik viirustega, "siniste surmaekraanidega" jms seotud probleemid.

ja

* x86/32-bit ja x64/64-bit-põhised Windows 8/8.1 või Windows 10 operatsioonisüsteemiga Intel/AMD kompuutrid (st tavalised lauaarvutid, sülearvutid ja ka tahvelarvutid) on ette nähtud rohkem kogenud tavakasutajate ja ettevõtete töötajate jaoks. Neile, kes tahavad kasutada Windowsi täisfunktsionaalset töölaua kasutajaliidest ja kasutada seda kui esmast põhilist kasutajaliidest (Windows 8/8.1 stiilis disainiga Start ekraan jääb sel juhul teisejärguliseks harvemini käivitatavaks kasutajaliidseks). Neile, kes tahavad luua ka ise mingit sisu, jooksutada suuri ressursse nõudvaid programme/mänge ja loomulikult kasutada ka klassikalisi Win32/Explorer-stiilis [st x86 (32-bit)/x64 (64-bit)] programme - ühesõnaga teha peale surfamise ja meelelahtuse ka natuke tõsisemat ning keerulisemat tööd....


!!! Kõik Windowsi tahvelarvutid ei hakka jooksutama ainult Windows RT versiooni. Osa Windowsi tahvelarvutid hakkavad kasutama standardset x86 Intel protsessorit ja ühte Windowsi tavalistest standardsetest versioonidest. See tähendab seda et sellised Windowsi tahvelarvutid toetavad ka kolmandate osapoolte tavalist töölaua tarkvara ja kõiki Windowsi standardseid vahendeid. Kui Sa tahad kasutada seda tavalist suuremate võimalustega Windowsi tahvelarvutit, siis veendu tema ostmisel selles et ta oleks ikka x86 (Intel/AMD)] tahvelarvuti, mitte aga ARM tahvel ja et tema operatsioonisüsteemiks oleks Windows 8/8.1 või Windows 10 (mitte aga Windows RT).


Windows RT tahvelarvutitele esitatavatest miinimum riistvara nõuetest & Inteli poolt müüki lastavatest Windowsi tahvelarvutitest oli juttu seal.
Uuendatud dets. 2016: Alates 2017. aastast hakkab täisfunktsionaalne töölaua Windows 10 töötama ka Qualcomm firma ARM-protsessoritega seadmetes, kus saab jooksutada nüüd ka klassikalisi (x86/Win32) programme/äppisid - loe sellest siitsamast lõpust.
Microsoft Surface tahvelarvutid (st Windows RT ja Windows 8 Pro mudelite erinevused):

Microsoft lasi nüüdseks välja ka oma esimese Windows 8 tahvelarvuti, mille nimeks on Microsoft Surface. Surface ilmub müüki kahes variandis: Surface RT (Windows RT operatsioonisüsteemiga) ja Surface Pro (Windows 8 Pro operatsioonisüsteemiga).


1) Surface RT (Windows RT) väiksema jõudluse ja võimalustega tahvelarvuti:

- Protsessor: NVIDIA Tegra-põhine ARM kiip
- Kaal: 676 grammi
- Paksus: 9.3 mm
- RAM: 2 GB
- Displei: 10.6-tolline (26,7 cm) ClearType HD puutetundlik laiekraan
- Wireless: 802.11a/b/g/n WiFi ja Bluetooth 4.0
- Kaamerad: Kaks 720p HD kaamerat
- Audio: Kaks mikrofoni, stereo kõlarid
- Aku: 31.5Wh, aku peab töötades vastu kuni 8 - 10 tundi (kõik sõltub sellest et mida Sa teed).
- I/O (pordid): microSD, USB 2.0, Micro HD Video, 2x2 MIMO antenn
- Operatsioonisüsteem: Windows RT
- Lisavarustus (või siis kaasa antud): Touch Cover (väga õhuke 3 mm paksusega puutetundliku klaviatuuri- ja puuteplaadiga viies värvitoonis magnetitega kinnitatav ekraanikate/kaitsekaas), Type Cover (5 mm paksune kombitava klaviatuuri- ja puuteplaadiga viies värvitoonis magnetitega kinnitatav ekraanikate/kaitsekaas).

- Mälu/mahutavus/salvestusruum: 32GB / 64GB [NB! REAALSELT SAAD AGA KASUTADA AINULT VASTAVALT SIIS 16GB / 45GB SALVESTUSRUUMI - ülejäänud ruumi hõivab Windows RT operatsioonisüsteem ise, sisseehitatud äpid (allpool tuleb nende loetelu) ja recovery partitsioon (süsteemi taastamiseks)].

Märkus: Microsoft ütleb, et kasutajad võivad selle recovery partitsiooni soovi korral ka kustutada ja kasutada oma süsteemi taastamiseks USB taastusmeediat, et sel teel suurendada seadme salvestusruumi. Loe vastavat ülevaadet "Windows 8 taastusmeedia ('Recovery Media') loomine. Loome "Recovery Drive" vahendi abil süsteemi taastamise draivi (USB) või siis plaadi (CD või DVD) selleks et probleemide korral taastada oma kompuutrit." sealt.


- Kaasasolev tarkvara/äpid: Microsoft Office Home & Student 2013 RT Preview (sellesse paketti kuulub: Word 2013 RT, PowerPoint 2013 RT, OneNote 2013 RT, Excel 2013 RT), Bing (Microsofti üsna hea otsingumootor), SkyDrive, Internet Explorer 10, Windows Store, Mail, Calendar, People, Messaging, Xbox Games, Xbox Music, Xbox Video, Bing, News, Weather, Travel, Finance, Maps, Sports, Photos ja Camera.
- Garantii: 1 aasta
- Hind: siin allpool.


Surface RT (Windows RT) tahvelarvuti, see on "Type Cover"-tüüpi 5mm paksuse kombitava klaviatuuri- ja puuteplaadiga magnetitega kinnitatava ekraanikatte/kaitsekaanega:

Surface RT (Windows RT) - 1


Surface RT (Windows RT) tahvelarvuti, see on aga "Touch Cover"-tüüpi õhukese 3 mm paksuse puutetundliku klaviatuuri- ja puuteplaadiga magnetitega kinnitatava ekraanikatte/kaitsekaanega:

Surface RT (Windows RT) - 22) Surface Pro (Windows 8 Pro) äriklientidele ja "töökamatele" kodukasutajatele mõeldud tahvelarvuti:

- Protsessor: 3rd Gen Intel Core i5 (Ivy Bridge); Intel HD Graphics 4000; 4GB RAM—Dual Channel Memory
- Kaal: 903 grammi
- Paksus: 13.5 mm
- Displei: 10.6" (26,7 cm) ClearType Full HD Display; 1920 x 1080px; 16:9 puutetundlik laiekraan; 10-point multi-touch
- Aku: 42Wh, aku peab töötades vastu kuni 5 - 6 tundi (kõik sõltub sellest et mida Sa teed).
- 'Wireless' tehnoloogiad: Wi-Fi (802.11a/b/g/n); Bluetooth 4.0 Low Energy tehnoloogia
- Kaamerad ja A/V: Kaks 720p HD LifeCams koos TruColor mikrofoniga; Stereo kõlarid
- Sensorid: Valgussensor, Accelerometer, Gyroscope, Compass
- I/O (pordid): microSDXC kaardi pesa, täis USB 3.0, Mini DisplayPort, 2x2 MIMO antenn, kõrvaklappide pesa
- Operatsioonisüsteem: Windows 8 Pro

- Mälu/mahutavus/salvestusruum: 64GB / 128GB [NB! REAALSELT SAAD AGA KASUTADA AINULT VASTAVALT SIIS 23GB / 83GB SALVESTUSRUUMI - ülejäänud ruumi hõivab Windows 8 Pro operatsioonisüsteem ise, sisseehitatud äpid (Windows Mail; Messaging; SkyDrive; Internet Explorer 10, Bing; Xbox Music; Video; Games) ja recovery partitsioon (süsteemi taastamiseks)].

Võrdluseks: MacBook Air seadmes saab 128GB salvestusruumist REAALSELT aga kasutada 92GB salvestusruumi. Surface Pro (Windows 8 Pro) ja MacBook Air seadmete erinevus seisneb selles et Surface Pro kasutab recovery partitsiooni, aga MacBook Air süsteemi taastatakse üle Interneti.

Märkused: Microsoft ütleb, et kasutajad võivad selle recovery partitsiooni soovi korral ka kustutada ja kasutada oma süsteemi taastamiseks USB taastamismeediat, et sel teel suurendada seadme salvestusruumi. Microsofti pressiesindaja teatab salvestusruumi suurendamise võimaluste kohta veel ka järgmist:

"Surface Pro has a USB 3.0 port for connectivity with almost limitless storage options, including external hard drives and USB flash drives. Surface also comes pre-loaded with SkyDrive, allowing you to store up to 7GB of content in the cloud for free. The device also includes a microSDXC card slot that lets you store up to 64GB of additional content to your device. Customers can also free up additional storage space by creating a backup bootable USB and deleting the recovery partition."

Loe vastavat ülevaadet "Windows 8 taastusmeedia ('Recovery Media') loomine. Loome "Recovery Drive" vahendi abil süsteemi taastamise draivi (USB) või siis plaadi (CD või DVD) selleks et probleemide korral taastada oma kompuutrit." sealt.

Ka saab salvestusruumi juurde lisada microSDXC kaardi abil, sest Surface Pro omab ka microSDXC kaardi porti - rohkem infot siin allpool.

Aga näe, Jaapani turul hakatakse pakkuma hoopis kahe sellise versiooniga Surface Pro tahvleid: 128 GB ja 256 GB salvestusruumiga tahvelarvuteid, kusjuures nad sisaldavad ka vastavalt siis Office Home või Business 2013 paketti. Ei tea, et kas sellised tahvlid ka mujale müüki jõuavad, aga sõbrad jaapanlased neid saavad - alles see oli kui üle terve USA rippus suur loosung: "Tapa japse!". (Nende hinnad on siis vastavalt $977 ja $1173.)
Siiski nüüd, ligi kuu aega hiljem, sai siis teatavaks ka see et neid 256 GB salvestusruumiga tahvelarvuteid hakatakse kõikidele soovijatele müüma ja kui see uus Surface Pro tahvel on varustatud ka parema Intel Haswell protsessoriga, siis on vägagi OK.


- Lisavarustus (need tuleb tavaliselt eraldi osta, aga mõningate pakkumistega on nad ka kaasa antud): Touch Cover (väga õhuke 3 mm paksusega puutetundliku klaviatuuri- ja puuteplaadiga viies värvitoonis magnetitega kinnitatav ekraanikate/kaitsekaas), Type Cover (5 mm paksune kombitava klaviatuuri- ja puuteplaadiga viies värvitoonis magnetitega kinnitatav ekraanikate/kaitsekaas), VaporMg Case & Stand, pliiats koos Palm Block'iga.
- Garantii: 1 aasta
- Hind: siin allpool.


Surface Pro (Windows 8 Pro)Toon siin ära ka nende mõned head uuendused/täiendused:

* 'Touch Cover' ja 'Type Cover' tüüpi klaviatuuriga ekraanikatted/kaitsekaaned (need tuleb tavaliselt eraldi juurde osta). Neid saab kinnitada magnetitega tahvelarvuti külge. Mõlemat tüüpi ekraanikatteid/kaitsekaane saab kasutada kas ekraanikattena võis siis täisfunktsionaalse klaviatuurina (koos kahe nupuga puuteplaadiga ja navigeerimisnuppudega Windows Metro kasutajaliideses navigeerimiseks). Kui keerad ekraanikatte tagasi, siis suletakse klaviatuur automaatselt:

Katted


Touch Cover- väga õhuke 3 mm paksusega puutetundliku klaviatuuri- ja puuteplaadiga viies värvitoonis magnetitega kinnitatav ekraanikate/kaitsekaas (pilt).

Type Cover - 5 mm paksune kombitava klaviatuuri- ja puuteplaadiga viies värvitoonis magnetitega kinnitatav ekraanikate/kaitsekaas (pilt).

Märkus: Sa võid soovi korral kasutada ka täissuuruses USB või Bluetooth klaviatuuri.

* Aku peab märksa kauem vastu
* Laiekraan
* USB 2.0 ja USB 3.0 portide ja muude sisendite kasutamisvõimalus. (Surface tahvel omab täis-suuruses USB porti, mille külge võid ühendada printeri, kaamera, muusikapleieri, hiire, klaviatuuri või isegi välise USB kõvaketta.)
* Surface RT tahvelarvuti sisaldab ka Microsoft Office lihtsamat töölaua versiooni.
* Surface Pro tahvelarvuti jooksutab Windows 8 Professional versiooni ja ta suudab teha kõike seda mida ka kõik tavalised sülearvutid ning lauaarvutid teevad. Saab ka väliseid seadmeid kasutada, näiteks nagu printerid ja skännerid.
* Surface videoadapterid lubavad Sul oma tahvelarvuti ühendada HDTV, eralid / lisa monitori või projektoriga (tuleb eraldi juurde osta):

Videoadapterid


* Hiir: Sa võid kasutada Touch Cover'i või Type Cover'i enda puuteplaati või siis ühendad tahvliga USB või Bluetooth hiire.
* Digitaalpliiats (Pen): Surface Pro tahvliga antakse kaasa ka digitaalpliiats, millega võid teha märkmeid, joonistada ja märgistada dokumente.
* Bluetooth: Surface tahvel toetab Bluetooth seadmeid näiteks nagu mobiiltelefonid, kõlarid, kõrvaklapid, hiir ja klaviatuur.
* USB laadimisport: Surface Pro tahvliga tuleb kaasa ka 48-watine toiteadapter, mis omab ka ühte USB porti, mida Sa võid kasutada oma teiste seadmete laadimiseks (st sel ajal kui Sa laed oma tahvelarvutit). See USB port on ette nähtud ainult seadmete laadimiseks (näiteks moblade või sülearvutite laadimseks). Seadmeid, mis on ühendatud antud USB laadimispordi külge, ei tuvastata tahvelarvuti poolt. Surface Pro tahvelarvuti enda täislaadimine võtab aega kusagil 2,5 - 3 tundi (üsna hea näitaja):

USB laadimisportKas Surface Pro tahvelarvuti asendab tavalist sülearvutit või lauaarvutit?

Microsofti poisid ise väidavad, et asendab küll ja tundub, et neil on õigus!

Ideaalis oleks nii: Kui Sul on Surface Pro tahvelarvuti (Ivy Bridge protsessor ja Windows 8 Pro või tulevikus Windows 8.1 Pro), siis võid unustada ära, et tegemist on tahvelarvutiga ja teha temaga kõike seda, mida Sa tegid ka oma süle- või lauaarvutiga.

Sa võid kodus oma Surface Pro tahvelarvutiga ühendada USB klaviatuuri, printeri, välise kõvaketta ja muud seadmed. Kui Sa tahad, siis võid teda ka oma peakompuutrina kasutada: Ühendad suurema displei/monitori HDMI pordi kaudu tahvelarvutiga, seejärel ühnedad USB hiire ja klaviatuuri.

Igatahes praegu on Surface Pro tahvelarvuti täisväärtuslik Intel Ivy Bridge protsessorile, 4GB (mitte-laiendatavale/suurendatavale) RAM mälule ja 64GB või 128GB SSD-kettale baseeruv "Ultrabook" (st sama, mis ka väike ja õhuke sülearvuti).

Kuna Intel läheb üle järgmise põlvkonna väga vähe energiat nõudvatele ja kiiretele "Haswell" protsessoritele, siis saab Surface Pro tahvelarvutite (ja ka Win 8 sülearvutite) töö veelgi parem olema - sellest ja ka uutest järgmise põlvkonna Surface tahvelarvutitest siin lõpupoole.

Testide põhjal võib õelda, et antud momendil on Microsofti Surface Pro tahvelarvuti KÕIGE kiirem ja parema jõudlusega "PC tahvelarvuti".
Märkused:

Lauaarvuti asendamine Surface Pro tahvelarvutiga: See on kasulik eriti sel juhul kui Sul on võimas ja palju elektrienergiat nõudev PC ning see asendamine on täiesti võimalik kuigi mitte just kõige kergem ülesanne, sest Surface Pro omab ka Mini DisplayPort videoväljundit. Puuduseks on aga siin see et Surface Pro omab ainult ühte USB 3.0 porti ja seega tuleks siin osta juurde üks mingi universaalne USB hub, näiteks Plugable UD-3000 USB 3.0 Universal Docking Station. See 'USB 3.0 docking station' (tugijaam) toetab Windows 8, 7, XP opsüsteeme ja ta omab järgmisis portisid/võimalusi: DVI, VGA, või HDMI to 2048x1152, Gigabit Ethernet, Audio, 2 USB 3.0 porti, 4 USB 2.0 porti, 4A AC Power Adapter:

pilt,...

pilt ...

pilt.

Selle USB 3.0 docking station'i abil võid oma tahvelarvutiga ühendata kuni 10 lisaseadet - kõik üheainsa USB kaabli kaudu. Ta ühildub ka Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja omab täielikku tagasiühildumist ka USB 2.0 PCs ning seadmetega. DVI-I port koos VGA ja HDMI adapteritega võimaldavad Sinu Windowsi töölauda laiendada ka välisele monitorile (toetab kuni 2048 x 1152 resolutsioone), Gigabit Ethernet port (10/100 toega), audio sisend / väljund, kaks USB 3.0 porti ning neli USB 2.0 porti.

Ka Microsoft ise valmistub omaenda Docking Station'i väljalaskmiseks, mis on mõeldud Surface Pro ja uute järgmise põlvkonna Surface Pro 2 tahvelarvutite jaoks (ta ei ühildu Surface RT või järgmise põlvkonna Surface 2 tahvelarvutitega). See Surface Docking Station omab mini DisplayPort porti (video-out), USB 3.0 porti (küljel) ja kolme USB 2.0 porti (tagaosas), 1 Gbps Ethernet porti ja mikrofoni ning kõrvaklappide/mikrofoni porti.


Õhukese sülearvuti (Ultrabook) asendamine Surface Pro tahvelarvutiga: See on märksa lihtsam ülesanne kui seda on lauaarvuti Surface Pro'ga asendamine. Siin tuleks aga kindlasti juurde osta ka Surface Type Cover (5 mm paksune kombitava klaviatuuri- ja puuteplaadiga viies värvitoonis magnetitega kinnitatav ekraanikate/kaitsekaas) - pilt. Tuleb ka seda silmas pidama, et aku peab ilma laadimata vastu keskeltläbi 4,5 -5,5 tundi.

Kolmanda generatsiooni Surface Pro 3 tahvelarvuti: 2014. a. suvel ilmub müüki kolmanda generatsiooni Surface Pro 3 tahvel, mis on juba täiesti reaalne süle- ja lauaarvuti asendaja - loe temast rohkem siit edaspidi.


Uuendatud 2016: Nüüdseks on müügis juba ka Windows 10 Pro operatsioonisüsteemiga Microsoft Surface Pro 4 tahvelarvutid: 128GB / Intel Core i5 - 4GB RAM ($849.00), 128GB / Intel Core m3 - 4GB RAM ($899.00), 256GB / Intel Core i7 - 16GB RAM ($1,599.00), 256GB / Intel Core i5 - 8GB RAM ($1,099.00) ja 256GB / Intel Core i7 - 8GB RAM ($1,399.00) tahvelarvutid.
Hinnad:

1) Surface RT (Windows RT operatsioonisüsteemiga) tahvelarvutite hinnad ja spetsifikatsioon:

- 32GB Surface for Windows RT (Microsoft Surface wWinRT-32GB) – $399
- 64GB Surface for Windows RT (Microsoft Surface wWinRT- 64GB) – $499

- Saab eraldi osta: Surface Touch Cover tüüpi viies värvitoonis klaviatuuriga ekraanikate/kaitsekaas (pilt) – nüüd siis hinnaga $80

Märkus: Ka selliste hindade juures tasub neid Surface RT tahvleid ainult siis osta kui Sind muu ei huvita kui ainult Internetis luusimine, emailide vahetamine ja Metro-stiilis/Windows Store äppide jooksutamine. Oota parem ära uue Microsoft Corporation Surface 2, mis on Surface RT asendaja ja mida kutsutakse lihtsalt Surface 2, väljailmumine.

Praegu on siiski mõtekas osta Surface Pro (Windows 8 Pro) tahvlearvuti, sellest siin edaspidi.


Surface RT tahvli mõned pordid:

HD Video väljundport

USB 2.0 port

microSD card slottMillised välised seadmed töötavad Windows RT, Surface RT tahvelarvutitega? Seda saab teada Microsofti uuendatud Compatibility Center veebilehest. Sisesta seal otsingulahtrisse oma välise seadme spetsiifiline nimi/tootemark ja kliki nupule Search:

Compatibility Center2) Surface Pro (Windows 8 Pro) äriklientidele ja "töökamatele" kodukasutajatele mõeldud tahvelarvuti hinnad:

- 64GB autonoomne versioon $799
- 128GB autonoomne versioon $899
- 256GB autonoomne versioon $1,100

- Võib eraldi osta: Surface Touch Cover tüüpi viies värvitoonis klaviatuuriga ekraanikate/kaitsekaas (pilt) – nüüd siis hinnaga $80


Märkus: Intel teatas aprillis 2013 järgmist: "Bay Trail" - New Atom Micro architecture, 22nm, Quad core, 2x performance over current generation. Great battery life and experience. Available Holiday 2013." Selle aasta lõpuks peaksid välja ilmuma Inteli uued palju suurema jõudluse ja kiirusega Intel "Bay Trail" System-on-a-Chip (SoC) protsessoriga tahvel- ja sülearvutid. Nende hind saab olema ainult $200 kuni $400 ringis! Odavamad mudelid jooksutavad eeldatavasti Android ja kallimad Windows 8 operatsioonisüsteemi. Selle uue Intel Atom protsessori (koodinimega Bay Trail) jõudlus saab olema kaks korda kõrgem, alaneb ka voolutarbimine ja soojuse eraldumine. Akud peavad töötamise ajal vastu terve päeva ja mittetöötamise puhul aga terve nädala. Need Inteli Bay Trail kiipidega ja täisväärtusliku Windows 8.1 (Windows Blue) operatsioonisüsteemiga tahvel- ja sülearvutid ilmuvad müüki 2013. a. IV kvartalis.


Surface Pro tahvelarvuti pordid:

Surface Pro tahvelarvuti pordid - 1


Surface Pro parem külgSurface Pro tahvelarvuti pakend:

Surface Pro tahvelarvuti pakendJärgmise põlvkonna nüüd juba Windows 8.1 operatsioonisüsteemiga Surface Pro 2 ja Surface 2 tahvelarvutid:

Microsoft teatas juba varem, et 2014 a. juuliks uuendatakse kogu Surface tahvelarvutite liini ja uued Intel-põhised Surface Pro 2 [praeguste Surface Pro (Windows 8 Pro) asendajad] tahvelarvutid hakkavad kasutama Intel'i järgmise-põlvkonna Core i5 "Haswell" [4th Generation Intel Core i5 processor (Haswell)] protsessoreid. Mälu (RAM) saab olema 8 GB (praeguse 4 GB asemel) ja  nad omavad "rafineeritud" seisutuge (kickstand). Aku peab töötamisel vastu kuni seitse tundi (praegu kuni 5 tundi) ja need tahvelarvutid omavad ka LTE/traadita ühenduse tuge. Kusjuures nende hinnad jäävad enam-vähem samale tasemele, näiteks Surface Pro 2 puhul hakkavad need olema umbes järgmised: 64GB autonoomne versioon $799; 128GB autonoomne versioon $899; 256GB autonoomne versioon $1,100. Uutesse Surface Pro 2 tahvlitesse on eelinstalleeritud juba uus Windows 8.1 operatsioonisüsteem ja kasutajad saavad jooksutada nii standardseid töölaua- kui ka uusi Metro-Style/Windows Store äppe.

Ka järgmise põlvkonna Surface 2 (Microsoft Corporation Surface RT 2) tahvlid, mis ilmuvad praeguste Surface RT tahvelarvutite asemele, omavad samuti eelinstalleeritud uut Windows 8.1 opsüsteemi ja nad on varustatud näiteks quad-core NVIDIA Tegra 4 kiipidega - ühesõnaga nad tulevad märksa parematena välja.

Seega võiks teada, et varsti (võib olla juba 2013. a. sügsel) ilmuvad uued järgmise generatsiooni tahvelarvutid ja et:

* Praegused Surface Pro (Windows 8 Pro operatsioonisüsteemiga) tahvelarvutid asendatakse järgmise põlvkonna Surface Pro 2 tahvlitega (omavad Core i5 "Haswell" protsessorit);
* Praegused Surface RT (Windows 8 RT operatsioonisüsteemiga) tahvelarvutid asendatakse järgmise põlvkonna Surface 2 tahvlitega (omavad NVIDIA Tegra 4 kiipe).


Märkus: Riistvara platvorm, mille koodinimeks on "Haswell", on Intel Core protsessorite perekonna järgmise neljanda põlvkonna / generatsiooni versioon. Praegust- või juba eelmist Core kiipide põlvkonna versiooni teatakse kui "Ivy Bridge".
Kõige muu hea juures võivad Haswell-põhised seadmed näiteks kindlustada kuni 50% parema akude vastupidavuse. Peale selle, näiteks XPS 12 sülearvuti-tahvelarvuti hübriid hakkab Dell'i jutu järgi töötama 63% kiiremini ja graafika on 1.6 korda kiirem kui see oli nende eelkäiate puhul. [Haswell -> Haswell Refresh -> Haswell-E järglaseks saab tulevikus (2015) olema siis Intel Core protsessorite perekonna järgmine "Broadwell" koodinimega versioon. Just Broadwell protsessoritest alates hakkab Intel minema sujuvalt üle emaplaatide külge "keevitatud" protsessoritele (BGA), st selliseid protsessoreid ei saa enam emaplaadilt eemaldada ja teise protsessoriga asendada.]

Intel® Core™ uued 4-generatsiooni protsessorid (Haswell koodinimega riistvara platvorm):

Intel Core 4-generatsiooni protsessorid


Microsoft Surface Pro 2 [praeguse Surface Pro (Windows 8 Pro) asendaja]:

CPU (protsessor): 1.6 GHz 4. generatsiooni Intel Core i5 (Haswell)
Graafika: Integreeritud Intel HD Graphics 4400
Füüsiline ehk operatiivmälu (RAM): 4 GB või 8 GB sõltuvalt mudelist
Sisseehitatud mälu (st salvestusruum ehk mahutavus): 64 GB (REAALSELT saad sellest kasutada aga ainult 37GB), 128 GB (REAALSELT saad sellest kasutada aga ainult 97GB), 256 GB või 512 GB sõltuvalt mudelist. Et väiksema salvestusruumiga tahvlitel saaks rohkem ruumi kasutada, siis võib tema recovery partitsiooni soovi korral ka kustutada ja kasutada oma süsteemi taastamiseks USB taastusmeediat - sellest oli juttu eelpool.
Ekraan: 10.6 tolli, ClearType Full HD (1920 x 1080) koos digitaalse pliiatsiga
Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n
Bluetooth 4.0
Aku: Kuni 7 tundi saab videot vaadata
Kaks kaamerat (720p LifeCam HD)
Pordid: Täis USB 3.0, microSDXC kaardilugeja, kõrvaklappide pistik, mini DisplayPort 1.2 ja katte/kaitsekaane port
Kaal: 2 naela (sama mis ka praegune Surface Pro)
Paksus: .53 tolli (sama mis ka praegune Surface Pro)
Hind: Kõige odavam neist (64GB salvestusruumiga) maksab $899
Põhivahendid: Töölaua rakenduste täieliku toega Windows 8.1 Pro operatsioonisüsteem, füüsilise mälu (RAM) ja salvestusruumi valikuvõimalus, VaporMg korpus, integreeritud kahe-positsiooniga seisutugi (kickstand), ClearType Full HD displei, kaks 720p LifeCam kaamerat, uus 'Power Cover' ekraanikate/kaitsekaas koos klaviatuuriga ($199.99), digitaalne Pro Pen, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11, täissuuruses USB 3.0 port, micro-SD laiendus kuni 64 GB, HD video-out port.

Sellise Surface Pro 2 tahvli ostmisel on siis järgmised valikuvõimalused:

* 8 GB operatiivmälu (RAM) ja 256 GB sisseehitatud mälu (st salvestusruumi ehk mahutavust) - $1,299
* 8 GB operatiivmälu (RAM) ja 512 GB sisseehitatud mälu - $1,799
* 4 GB operatiivmälu (RAM) ja 64 GB sisseehitatud mälu - $899
* 4 GB operatiivmälu (RAM) ja 128 GB sisseehitatud mälu - $999


Microsoft Surface Pro 2


Märkus: Dell laseb lähiajal välja oma uue põlvkonna Venue tahvelarvutid, mis töötavad kaasaegsete Intel Atom "Bay Trail" ja "Haswell" CPU protsessoritega. Näiteks Dell Venue Pro 11 (koodinimega "Midland") on "Haswell"-põhine seade, mis on väga sarnane Micrpsofti Surface Pro 2 tahvelarvutiga. Ta tuleb 10.8-tollise Full HD (1920 x 1080 või 1080p) displeiga, töötab akult 9 tundi (oh-hoo, eemaldatav aku!) ja omab emaldatavat Slim klaviatuuri, mis sarnaneb samuti Microsofti taolisele klaviatuurile. Ta omab ka Del Active Stylus'i ja tuleb koos täiendavate lisaseadmetega nagu Mobile Keyboard koos integreeritud akuga ning Tablet Desktop Dock'iga täiendavate ühenduste jaoks.

Aga milles on uba? Kui Microsofti enda Surface Pro 2 tahvlid algavad hinnaga $899, siis Venue Pro 11 hinnad algavad palju mõistlikuma $499.


Või näiteks Lenovo laseb välja oma esimese 8-tollise Windows 8.1 tahvli, mille nimeks on Miix2 ja tema hinnad algavad $299. See tahvelarvuti omab Intel'i BayTrail-T Quad Core protsessorit ja integreeritud Intel HD Graafikat (Gen7) koos Clear Video HD tehnoloogiaga. Ta omab ka 128GB salvestusruumi, mida võib laiendada 32GB micro-SD abil. See 8-tolline tahvel on 16:10 laiekraan displeiga. See multi-puutega WXGA ekraan on 800x1280 ekraani resolutsiooniga. On ka kaks veebikaamerat, 2MP esikaamera ja 5MP tagakaamera.
Lenovo Miix2 tuleb koos eelinstalleeritud Microsoft Office Home & Student 2013 tarkvarapaketiga ja täiendavalt pakutakse ka digitaalse pliiatsi ning eemaldatava ekraanikatte/kaitsekaane omandamist.NB! Surface Pro 3 tahvel: 2014. a. suvel lastakse müüki juba kolmanda generatsiooni Surface Pro 3 tahvel (taolisi tahvleid kutsutakse ka "hybrid PC" või "2-in-1 PC" seadmeks):

2014. a. suvel lastakse müüki juba kolmanda generatsiooni Surface Pro 3 tahvel


Surface Pro 3 on võrreldes eelmiste mudelitega tunduvalt parem ja mis peaks nüüd olema täiesti reaalne sülearvuti (või lauaarvuti) asendaja. Ta on õhem (9.1mm), kergem (800g), suurema ekraaniga (12 tolli) ja ka suhteliselt kukkumiskindel (!). Surface Pro 3 on ka kiirem (Core i7). Aku eluiga on 20% parem kui see oli Surface Pro 2 seadmetel, pakkudes kuni 9 tundi töötamist. Temaga tuleb kaasa ka uus integreeritud kuni 150-kraadise nurga alla pandav seisutugi (kickstand) - pilt.

Surface Pro 3 puhul on tublisti täiendatud ka kaasaantud digitaalset pliiatsit, näiteks kui Sa vajutad pliiatsi ülemisele otsikule (sarnaselt pastapliiatsiga) või toksad selle otsikuga tahvlile, siis käivitatakse Surface Pro 3 ja avatakse OneNote, et Sa saaksid kohe kirjutamist alustada (pilt).


Surface Pro 3 riistvara spetsifikatsioon:

Mõõtmed: 11.5 tolli x 7.93 tolli x 0.3 tolli (292mm x 201.3mm x 9.1mm)
Kaal: 1.76lbs (800 grammi)
Displei: ekraan: 12 tolli ClearType Full HD Plus; resolutsioon: 2160 x 1440; aspect ratio: 3:2; touch: Multi-touch
Aku: kuni 9 tundi veebilehitsemist
Salvestusruum/RAM: 64GB või 128GB salvestusruumi koos 4GB RAM'iga ja 256GB või 512GB salvestusruumi koos 8GB RAM'iga
Protsessor: 4 generatsiooni Intel Core i3, i5 või i7 ja TPM Chip
Võrk: traadita: Wi-Fi 802.11ac/802.11 a/b/g/n ja Bluetooth 4.0 Low Energy tehnoloogia
Asukoht: Digitaalne Kompass
Pordid: Full-size USB 3.0; microSD kaardilugeja; kõrvaklappide port; Mini DisplayPort ja Cover port.
Tarkvara: Windows 8.1 Pro
Kaks kaamerat, stereomikrofonid, stereokõlarid.
Sensorid: Ambient light sensor, Accelerometer, Gyroscope ja Magnetometer
Seisutoe (kickstand) positsioonid: multiple...
Surface Pen (digitaalpliiats)


Surface Pro 3 tahvlite (Windows 8.1 Pro opsüsteemiga) hinnad:

Intel Core i3, 64 GB salvestusruumi (reaalselt on vaba 37 GB) ja 4 GB füüsilist mälu (RAM) - $799
Intel Core i5, 128 GB salvestusruumi (reaalselt on vaba 97 GB) ja 4 GB (RAM) - $999
Intel Core i5, 256 GB salvestusruumi (reaalselt on vaba 212 GB) ja 8 GB (RAM) - $1,299
Intel Core i7, 256 GB salvestusruumi (reaalselt on vaba 212 GB) ja 8 GB (RAM) - $1,549
Intel Core i7, 512 GB salvestusruumi (reaalselt on vaba 451 GB) ja 8 GB (RAM) - $1,949

Protsessor: Kõik need eelnimetatud mudelid omavad 4-generatsiooni Intel Core "Haswell" protsessorit.

RAM: Nendes mudelites kasutatakse siis dual-channel LPDDR3 mälu.

Salvestusruum
: Siin ei kasutata SSD kettaid (ega ka tavalisi kõvakettaid) vaid kõikides mudelites kasutatakse mitte-suurendatavat/asendatavat nn pooljuht salvestusruumi.


Et selle tahvliga oma süle- või lauaarvutit asendada, tuleks lisaks juurde osta ka Type Cover ja/või dock (Surface Docking Station). Surface Pro 3 jaoks lasti välja ka uus dok-tugijaam (Docking Station), mis omab gigabitist Ethernet-porti, Mini DisplayPort'i (toetab resolutsiooni kuni 3840х2600 px ja ta on ette nähtud tahvli monitoriga ühendamiseks), kolme USB 3.0 porti ja kahte USB 2.0 porti. Seda tugijaama võib ka tahvelarvuti laadimiseks kasutada. Tema hind on $199.99 - pilt.

Kui Sa tahad seda tahvlit ka lauaarvuti asendajana kasutada, siis on veelgi parem Microsofti enda uue dok-tugijaama (Docking Station) asemel osta ja kasutada näiteks "Plugable SuperSpeed USB 3.0 Dual Monitor Docking Station" tugijaama ($109.00), mis toetab isegi kahte välist monitori, igaüks kuni 1920 x 1200 resolutsiooniga (loomulikult võid külge ühendada ka üheainsa välise displei 2048 x 1152). Seesama, aga pikema nimetusega "Plugable UD-3900 USB 3.0 Universal Docking Station with Dual Video Outputs for Windows 8.1, 8, 7, XP" tugijaam omab järgmisi porte ja toiteadapterit: HDMI ja DVI/ VGA -> 2048x1152, Gigabit Ethernet, Audio, 2 USB 3.0 porti, 4 USB 2.0 porti, 4A AC Power Adapter - selle "Plugable UD-3900 USB 3.0 Docking Station" tugijaama mõned pildid:

pilt 1,...

pilt 2,...

pilt 3,...

pilt 4 ....

pilt 5.


Märkus: Tuleb ka seda arvestada, et Surface Pro 3 tahvlit ei ole võimalik remontida. Ka ei saa ligi tema komponentidele, et neid vajadusel välja vahetada. Antud tahvli lahtivõtmisega jäävad hätta isegi professionaalid. Ainsaks erandiks, mida on võimalik välja vahetada, on SSD ketas. Seega ostes Surface Pro 3 tahvli, tuleb tema lahtivõtmine ja komponentide väljavahetamine ära unustada.


Uuendatud 15.09.14: Viimase põlvkonna tahvlite Surface Pro 3 läbimüük on tõeliselt plahvatuslik, keegi ei osanud oodata sellist kõrget nõudlust nii et Microsoft ei suuda jaemüüjaid enam antud tahvlitega varustada. Korporatsioon teatab, et praktiliselt kõikides maades, kus alustati uue seadme müüki (Suurbritannia, Hiina, Austraalia, Saksamaa jt), lõppesid edasimüüjatel juba teisel päeval kõik varud.Microsoft Surface 2 (praeguse Surface RT tahvelarvuti asendaja):

Koodinimi: Surface RT 2
CPU (protsessor): Järgmise generatsiooni 1.7 GHz Nvidia Tegra 4 (ARM-põhine protsessor)
Graafika: Integreeritud
Füüsiline ehk operatiivmälu (RAM): 2 GB
Sisseehitatud mälu (st salvestusruum ehk mahutavus): 32 GB (REAALSELT saad sellest kasutada aga ainult 18GB) või 64 GB (REAALSELT saad sellest kasutada aga ainult 47GB). Et väiksema salvestusruumiga tahvlitel saaks rohkem ruumi kasutada, siis võib tema recovery partitsiooni soovi korral ka kustutada ja kasutada oma süsteemi taastamiseks USB taastusmeediat - sellest oli juttu eelpool.
Ekraan: 10.6 tolli, ClearType Full HD (1920 x 1080)
Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n
Bluetooth: 4.0
Aku: Kuni 12 tundi (10 tundi video vaatamist)
Pordid: Täis USB 3.0, microSDXC kaardilugeja, kõrvaklappide pistik, HD video out port, kaitsekaane port
Kaal: 1.5 naela (sama mis ka praegune Surface RT)
Paksus: .37 tolli (sama mis ka praegune Surface RT)
Hind: Odavam neist (32 GB salvestusruumiga) maksab $449 ja Surface 2, mis omab 64 GB salvestusruumi, maksab $549
Põhivahendid: Windows RT 8.1, VaporMg korpus, integreeritud kahe-positsiooniga seisutugi (kickstand), ClearType Full HD displei, kaks 720p LifeCam kaamerat, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11, täissuuruses USB 3.0 port, micro-SD laiendus kuni 64 GB, HD video-out port, sisaldab Office Home & Student 2013 RT (koos Outlook RT).


Microsoft väidab, et Haswell kiibiga Surface Pro 2 on kiirem kui seda 95% turul pakutavad sülearvutid. Surface Pro 2 kogu jõudlus on kasvanud 20% ja graafika oma isegi tervelt 50%. Surface tahvlite ostjad saavad lisaks veel kingituseks 200GB tasuta SkyDrive salvestusruumi, aga seda siiski ainult kaheks aastaks ja edaspidi tuleb 200GB eest maksta $100 aastas. (200GB pilveruumi võivad nüüd osta ka kõik teised kasutajad - $100 aastas.)


PS! Microsoft Surface 2, Surface Pro ja Surface Pro 2 omanikud saavad alates 2014. a. märtsist osta ka uue täiustatud Surface Power Cover ekraanikatte/kaitsekaane. See aksessuaar suurendab tahvlite autonoomset tööd (st tööd akudelt ehk akude eluiga) ligi 70%, ta sisaldab ka täiendavat teist akut ja ta laeb seadet siis kui see on kasutuses. Tema hinnaks saab olema $200:

Surface Power Cover ekraanikate - 1


Surface Power Cover ekraanikate - 2Tulevik: Paistab, et tulevik saab olema nn "hybrid PC" ehk "2-in-1 PC" kompuutrite oma, mida võib kasutada vähemalt kahel erineval viisil. Ja nende kõige sagedamaks kasutamisviisiks võib olla tahvelarvuti ja tüüpilise sülearvuti-tüüpi PC kasutamine. Kuid mõned hübriidid võivad olla ka "3-in-1", "4-in-1" või mis iganes tüüpi, sest neid võib kasutada rohkem kui kahel viisil.

Surface Pro 3 on 2-in-1 PC, kuna tema standardvormiks on tahvel. Aga Sa võid tema külge kinnitada ka Type Cover klaviatuuri ja kasutada teda kui sülearvutit.

Surface Pro 3 on 2-in-1 PC, kuna tema standardvormiks on tahvel. Aga Sa võid tema külge kinnitada ka Type Cover klaviatuuri ja kasutada teda kui sülearvutit.


Näiteks Lenovo Yoga 2 Pro on tüüpiline muudetav (transformeeritav) PC ja tema standardvormiks on sülearvuti. Aga tänu tema unikaalsele pööratavale hingele/liigendile, toetab ta nelja erinevat kasutamisrežiimi: sülearvuti (laptop), tahvel, telk ja stend/püstiseisev:

Näiteks Lenovo Yoga 2 Pro on tüüpiline muudetav (transformeeritav) PC ja tema standardvormiks on sülearvuti.


Sellist tüüpi seadmed näiteks nagu Surface Pro 3, Dell Venue 11 Pro, ThinkPad 10 ja Lenovo Yoga 2 Pro võivad juba lähitulevikus täiesti vabalt asendada tavalisi sülearvuteid (neid eriti) ja lauakompuutreid.
Nõuandeid Surface Pro (Windows 8 Pro) tahvelarvuti optimaalsemaks kasutamiseks:

Kõigepealt sellest et tahvelarvuti ostmisel tuleks Android ja iPad tahvlite asemel eelistada nüüd hoopiski Windows tahvealrvutit. Windowsiga tahvli võib osta isegi sülearvuti asemel ja teha sellise tahvliga ka märksa tõsisemat tööd (nii nagu ka sülearvutiga). Windowsiga tahvleid tuleks eelistada järgmistel põhjustel:

* Rohkem valikuid: Vastupidiselt ainult mõnele Android ja kahele iPad tahvlite mudelitele, on Windowsiga tahvlite valikuvõimalused märksa suuremad. Odavaid Android tahvleid tuleks üle-üldse vältida. Head sülearvutite asendajad on näiteks järgmised Windowsiga tahvelarvutid: Microsoft Surface Pro 3 (praegu arvatavasti parim tahvel lisaks ka tõsisema töö tegemiseks), Dell XPS 13, Lenovo ThinkPad X1 Carbon, Asus Transformer Book T300, Lenovo ThinkPad X250 ja Apple MacBook Pro (13-tolline; temas võib ka Windows 10 operatsioonisüsteemi jooksutada).

* Docking stations (tugijaamad): Windows tahvliga võib töötada kui sülearvutiga ja seda tänu juurdelisatud tugijaama (docking station) abil. Tugijaama (näiteks Surface Pro Docking Station) kaudu võid oma Windowsi tahvliga ühendada monitori, klaviatuuri, hiire ja välise kõvaketta. Juhul kui Sa ei kasuta mingit tugijaama, siis võid selle asemel osta ka universaalse USB hub'i.

* Välised seadmed: Mõnede jaoks on need tugijaamad võib olla liiast, aga nende asemel võib oma välisseadmete jaoks kasutada ka tahvelarvuti enda kahte USB porti, millede külge on hea lülitada näiteks portatiivne kõvaketas või siis mingi muu väline seade.

* Apps (rakendused): Sa võid Windowsiga tahvlis jooksutada nii Windows Store äppe kui ka vanu klassikalisi rakendusi. Kuigi Store äppide valik pole veel hea ja piisav, võib neid Windows 10 tahvlites nüüd jooksutada ka tavalises akende režiimis. Kuid Windows tahvlite suureks eeliseks jääb ikkagi see et neis saab jooksutada just neid vanu standardseid klassikalisi töölaua programme.

* Windows 10: Järgmine uus Windowsi versioon saab olema enamikele tasuta Windows 10, mis näib olevat väga hea ja mis lubab tahvlite puhul töötada nii klavitatuuri kui ka ilma selleta.

* Multitasking: Windowsiga tahvlites saab korraga mitut rakendust jooksutada ja nendega töötada paremini ning efektiivsemalt kui seda Android või iPad tahvlites.

* Koostöö (collaboration): Võimalus dokumentide vahetamiseks ja töökaaslastega suhtlemiseks (töötamiseks). Sama saab teha ka iPad ja Android tahvlite puhul, aga Windows tahvlid sobivad selleks rohkem ja seda just võrreldes äriklassi võimalustega.

* Digitaalse pliiatsi tugi: Windowsis on selle digipliiatsi tugi väga hea, sest ta on opsüsteemiga väga sügavalt integreeritud.Järgmisena siis nõuanded:


1) Lisa salvestusruumi 'recovery' partitsiooni kustutamise teel:

Surface Pro tahvelarvutid omavad kas 64GB või siis 128GB salvestusruumi, aga REAALSELT SAAD KASUTADA AINULT VASTAVALT SIIS 23GB / 83GB SALVESTUSRUUMI - ülejäänud ruumi hõivab Windows 8 Pro operatsioonisüsteem ise, sisseehitatud äpid ja recovery partitsioon (süsteemi taastamiseks).


Märkus: Microsoft ütleb, et kasutajad võivad selle recovery partitsiooni soovi korral ka kustutada ja kasutada oma süsteemi taastamiseks USB taastamismeediat, et sel teel suurendada seadme salvestusruumi. Microsofti pressiesindaja teatab salvestusruumi suurendamise võimaluste kohta veel ka järgmist:

"Surface Pro has a USB 3.0 port for connectivity with almost limitless storage options, including external hard drives and USB flash drives. Surface also comes pre-loaded with SkyDrive, allowing you to store up to 7GB of content in the cloud for free. The device also includes a microSDXC card slot that lets you store up to 64GB of additional content to your device. Customers can also free up additional storage space by creating a backup bootable USB and deleting the recovery partition."


Loe järgmist ülevaadet: "Windows 8 taastusmeedia ('Recovery Media') loomine. Loome "Recovery Drive" vahendi abil süsteemi taastamise draivi (USB) või siis plaadi (CD või DVD) selleks et probleemide korral taastada oma kompuutrit.".2) Lisa salvestusruumi microSDXC kaardi abil:

Kuna Surface Pro omab ka microSDXC mälukaardi porti (slotti - kaardipilu), siis saad selle tahvli salvestusruumi suurendada microSDXC mälukaardi abil. Need microSDXC kaardid on suhteliselt odavad ja neid pakutakse 32GB -> 2TB salvestusmahuga.


Tagasiühildumine:

SDXC seadmed on tagasiühildumise võimalusega ja seega nad toetavad ka SD ning SDHC mälukaarte.

SDXC mälukaarte saad kasutada ainult SDXC seadmega (näiteks Surface Pro tahvelarvutiga) ja neid ei tohi kasutada mitte-ühilduvate seadmetega.
SDXC seadmetega saab kasutada SD, SDHC ja SDXC mälukaarte (näiteks Surface Pro tahvliga võid kasutada ka SD ja SDHC mälukaarte).
SDHC mälukaarte saab kasutada SDHC ja SDXC seadmetega (näiteks SDHC mälukaardi võid torgata ka Surface Pro tahvli microSDXC kaardi porti).
SDHC seadmetega võib kasutada mõlemaid nii SD kui ka SDHC mälukaarte.
SD seadmetega saab kasutada ainult SD mälukaarte (aga vastava draiveri installimisel saab ka SDXC mälukaarti kasutada).SD mälukaartide puhul tuleks teada:


* Mälukaardi formateerimiseks (vormindamiseks) tuleks kasutada ainult selleks ettenähtud spetsiaalset SD Formatter 4.0 for SD/SDHC/SDXC programmi, mis sobib Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista & Vista (SP1 või hilisem), Windows XP (SP2 või hilisem + exFAT failisüsteemi värskendus) operatsioonisüsteemides kasutamiseks.
* Juhul kui Sa torkad SDXC mälukaardi kogemata kompuutrisse või seadmesse, mis ei toeta SDXC standardit, siis ilmub sõnumiaken, mis käseb Sul oma mälukaardi formateerida. ÄRA SEDA MINGIL JUHUL TEE, sest sel juhul teed ta SDXC seadmete jaoks kasutamiskõlbmatuks!
* Kui SDXC mälukaart on torgatud kompuutri SD porti (st SD seadmesse), siis tuleb installeerida ka SDXC draiver.Seadmete SD kasutajaliides:


Järgmise kasutajaliidesega seadmeid võib kasutada SD/SDHC/SDXC mälukaartidele ligipääsemiseks:

* SD slotiga (siinipesaga, plaadipesaga, kaardipiluga) kompuuter
* USB SD kaardilugeja
* PC Card, CardBus või ExpressCard SD adapter

Veendu enne SD kaardi formateerimist selles et antud seade ühilduks Sinu SD, SDHC või SDXC mälukaardiga!


Märkus: Kuna SD mälukaardid on eemaldatavad meediad, siis Sa ei saa neid lisada "libraries" alla ja seega kui Sa tahad, et nende mälukaartide muusikale, videole või fotodele pääseksid ligi ka Windows Store äpid, siis pead oma mälukaardi mountima NTFS kataloogiks—kasuta selleks Windowsi Disk Management instrumenti.
Esmalt vorminda (formateeri) see mälukaart Windowsi enda formateerimise funktsiooniga NTFS failiformaati ja Sinu Surface Pro tahvel loob uue tühja kausta, kuhu seejärel saab selle SD mälukaardi mountida. Seejärel ava Disk Management (vajuta selleks näiteks Win+X klahvikombinatsiooni ja vali hüpikmenüüst "Disk management" - rohkem infot seal), tee seal Disk Management konsoolis SD kaardil paremklõps ja vali Change Drive Letter and Paths... käsk.

Nüüd mounti see draiv sellesse eelnevalt loodud tühja kausta (pilt). Lõpuks loo SD kaardile Music, Photos ja Videos kaustad ning lisa nad "libraries" alla kasutades selleks seda uut kaustateed.

✓ ✓ ✓ "Mälukaardid, nende erinevad tüübid ja spetsifikatsioonid. | SD kaartide ostmisest ja kasutamisest." - loe sellest rohkem sealt.3) SkyDrive pilve ladustamise teenus:

Sa võid oma kraami salvestada ja hoida ka SkyDrive/OneDrive "pilves" - juhis ja ülevaade.4) Seadista DPI:

Surface Pro 10.6-tolline ekraan omab 1920 x 1080 HD resolutsiooni. See tähendab seda et ikoone ja teksti kuvatakse suhteliselt väiksena ja seega tuleks suurendada Windowsi DPI parameetrit - sobivaks suuruseks oleks siin 150%. Tegutse järgmiselt:

- Tee Windowsi töölaua kasutajaliideses töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize.
- Kliki vasemal all Display lingile - pilt.
- Aktiveeri raadionupp "Larger - 150%" ja kliki all nupule Apply. Juhul kui Sa soovid väiksemaid ikoone, menüüsid, tööriistaribasid, siis vali siin "Medium - 125%" DPI parameeter. Allpool asuvate rippmenüüde kaudu saad aga muuta spetsiifilistel elementidel (näiteks tiiteribadel ja menüüdel) kuvatavat teksti suurust.
"Custom sizing options" lingi kaudu määratud suurust ei toetata aga kõikide programmide poolt ja kasuta seda ainult siis kui muu ei aita:

Aktiveeri raadionupp "Larger - 150%" ja kliki all nupule Apply
5) Osta universaalne USB hub ja Surface Type Cover:

Lauaarvuti asendamine Surface Pro (Windows 8 Pro) tahvelarvutiga: See on kasulik eriti sel juhul kui Sul on võimas ja palju elektrienergiat nõudev PC ning see asendamine on täiesti võimalik kuigi mitte just kõige kergem ülesanne, sest Surface Pro omab ka Mini DisplayPort videoväljundit. Puuduseks on aga siin see et Surface Pro omab ainult ühte USB 3.0 porti ja seega tuleks siin osta juurde üks mingi universaalne USB hub:

a) Näiteks Plugable UD-3000 USB 3.0 Universal Docking Station. See 'USB 3.0 docking station' toetab Windows 8, 7, XP opsüsteeme ja ta omab järgmisi portisid/võimalusi: DVI, VGA, või HDMI to 2048x1152, Gigabit Ethernet, Audio, 2 USB 3.0 porti, 4 USB 2.0 porti, 4A AC Power Adapter:

pilt,..

pilt ...

pilt.

Selle USB 3.0 docking station'i abil võid oma tahvelarvutiga ühendata kuni 10 lisaseadet - kõik üheainsa USB kaabli kaudu. Ta ühildub ka Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja omab täielikku tagasiühildumist ka USB 2.0 PCs ning seadmetega. DVI-I port koos VGA ja HDMI adapteritega võimaldavad Sinu Windowsi töölauda laiendada ka välisele monitorile (toetab kuni 2048 x 1152 resolutsioone), Gigabit Ethernet port (10/100 toega), audio sisend / väljund, kaks USB 3.0 porti ning neli USB 2.0 porti.


b) Või näiteks Satechi 4 port portable USB 3.0 hub, mis on kaasaskantav ja ta omab nelja USB 3.0 porti:

pilt.


c) Ka Microsoft ise valmistub omaenda Docking Station'i väljalaskmiseks, mis on mõeldud Surface Pro ja uute järgmise põlvkonna Surface Pro 2 tahvelarvutite jaoks (ta ei ühildu Surface RT või järgmise põlvkonna Surface 2 tahvelarvutitega). See Surface Docking Station omab mini DisplayPort porti (video-out), USB 3.0 porti (küljel) ja kolme USB 2.0 porti (tagaosas), 1 Gbps Ethernet porti ja mikrofoni ning kõrvaklappide/mikrofoni porti.


d) 2014. a. suvel lastakse müüki juba kolmanda generatsiooni Surface Pro 3 tahvel, mis on võrreldes eelmiste mudelitega tunduvalt parem ja mis peaks nüüd olema täiesti reaalne sülearvuti (või lauaarvuti) asendaja:

pilt ...

pilt.

Tema puhul võid kasutada kas Microsofti enda uuemat dok-tugijaama (Docking Station) või siis paremat "Plugable SuperSpeed USB 3.0 Dual Monitor Docking Station" tugijaama. Sellest oli siin eelpool ka juba juttu - seal.


Õhukese sülearvuti (Ultrabook) asendamine Surface Pro (Windows 8 Pro) tahvelarvutiga: See on märksa lihtsam ülesanne kui seda on lauaarvuti Surface Pro'ga asendamine. Siin tuleks aga kindlasti juurde osta ka Surface Type Cover (5 mm paksune kombitava klaviatuuri- ja puuteplaadiga viies värvitoonis magnetitega kinnitatav ekraanikate/kaitsekaas) - pilt. Tuleb ka seda silmas pidama, et aku peab ilma laadimata vastu keskeltläbi 4,5 -5,5 tundi.


Märkus: Sa võid kasutada ka Bluetooth klaviatuuri ja hiirt, näiteks Microsoft'i Wedge Mobile Keyboard ja...

... Wedge Touch Mouse.6) Kasuta digitaalset pliiatsit (see tuleb koos Surface Pro tahvliga):

Surface Pro tahvelarvuti sisaldab veel ühte head funktsiooni, mida RT tahvlite puhul kasutada ei saa: aktiivne Wacom digitizer oma ekraaniga toetab digitaalset pliiatsit. See digitaalne puutepliiats koosneb teravikust/otsikust, millega saad siis kirjutada või joonistada; nupust, millelega saad kiiresti ligi paremklõpsu menüüle ja ka "kustutamise" nupust, et kustutada pliiatsijooni. Ta omab ka viie auguga "pistikut" selleks et teda saaks mittekasutamise korral kinnitada magnetiliselt tahvli laadimispordi külge. Sa saad selle digitaalse pliiatsiga puuteekraanile kirjutada, joonistada, teha äppides märkmeid, luua PowerPoint presentatsioone, Adobe PDF faile või Word dokumente niisamuti nagu Sa teed seda tavalise paberiga. Sa võid teda kasutada koos ekraanipealse virtuaalse klaviatuuriga ('On-screen keyboard'): kirjutad digitaalse pliiatsiga ja Sinu sõnad konverditakse automaatselt digitaalseks tekstiks (pilt).

Sa võid teda ka hiirena kasutada.

Kui Sa seda pliiatsit parasjagu ei kasuta, siis võid ta kinnitada magnetiliselt tahvelarvuti laadimispordi külge:

Kasuta digitaalset pliiatsit


Kinnitamine...7) Kiirem võrguühendus:

Kuna Surface Pro omab ka 2x2 MIMO antenni, siis on traadita (WiFi) ühendusega lood väga head, aga mõnikord on Sul võib olla vaja luua ka Ethernet ühendus (st kaabliga ühendus). Sel juhul vajad Sa USB adapterit, mis loob kiire võrguühenduse ja seda Surface Pro tahvli USB 3.0 pordi abil. Siin on Sul kaks võimalust:

a) Sa võid osta kallima aga see-eest paljude võimalustega mingi universaalse USB hub'i (laiendi / extenderi) ja selleks võiks olla näiteks siin juba eelpool nimetatud Plugable UD-3000 USB 3.0 Universal Docking Station. Selline variant sobib kodus kasutamiseks ja ka kui lauaarvuti asendajana - rohkem infot sellest eelpool.

b) Alternatiivina ja rohkem portatiivsena võid osta suhteliselt odavama USB 3.0 gigabit Ethernet adapteri (nad on tavaliselt tagasiühilduvad ka vanemate USB 2.0/1.x kompuutrisüsteemidega):

USB 3.0 gigabit Ethernet adapter
8) Kasuta Mini DisplayPort võimalusi:

Surface Pro tahvelarvuti omab ka Mini DisplayPort pesa ja seda selleks et Sa saaksid oma tahvli ühendada teise displeiga/monitoriga, projektoriga või televiisoriga. Videoväljund üle Mini DisplayPort'i on PALJU EFEKTIIVSEM kui seda teha üle USB. Sa võid oma tahvliga ühendada kaks välist displeid (ühe displei lülitad näiteks selle juurdeostetud 'Plugable UD-3000 USB 3.0 Universal Docking Station' hubi külge ja teise ühendad Mini DisplayPort'iga):

Mini DisplayPort

Mini DisplayPort - 2


Videoväljund ('Video out') nõuab ka HD Digital AV või siis VGA adapterit (tuleb eraldi juurde osta):

* 'Surface Mini DisplayPort to VGA' adapter:

Surface Mini DisplayPort to VGA adapter* 'Surface HD Digital AV Adapter':

Surface HD Digital AV Adapter
Surface tahvelarvutites (Windows RT) ja puuteekraanidel žestidega / viibetega ehk sõrmeotstega töötamine:


Charms riba puutega avamine:

Viipa ekraani paremast servast sissepoole, et ilmuks Charms küljeriba ja seejärel pääsed Sa ligi tema amulettidele / nuppudele. See Charms riba on alati kättesaadav ekraani paremast servast ja talle saab ligi nii Windowsi töölaua kui ka uue Metro (Modern UI) kasutajaliidese kaudu. Charms riba saab avada ka kõikide Metro-stiilis äppide (Windows Store äppide) kaudu:

Charms küljeribaStart ekraanil äppide tööriistariba esiletoomine:

Viipa ekraani alläärest üles või ekraani ülaäärest alla, et näha äppide jaoks rakendatavaid käskusid (sellest äppide tööriistaribast rohkem infot seal). Või tee paremklõps hiirega või puuteplaadil, et näha neid käskusid:

Start ekraanil appide tööriistariba esiletoomineSwitcher - varem avatud Store äppide vahel kiire ümberlülitumine:

Et lülituda kiiresti juba käivitatud äppide vahel ringi, viipa ekraani vasemast servast paremale - rohkem infot sellest Switcher ("Ümberlülitaja") vahendist seal:

* Puute kasutamisel: Viipa ekraani vasemast servast sissepoole ilma oma sõrme vabastamata ja seejärel liigu sõrmega tagasisuunas ning toksa vajaliku äpi pisipildile:

Puute kasutamisel


* Hiirega: Vii hiirekursor ekraani vasemasse ülanurka ja seejärel liigu temaga mõõda vasemat serva allapole. Sa näed viimati kasutatud Metro (Windows Store) äppide pisipilte, kliki vajalikule äpile:

HiiregaWindowsi töölaua kasutajaliidese töölauale ümberlülitumine:

Et minna üle traditsioonilisele töölauale (Desktop), tee järgmist:

* Toksa või kliki Start ekraanil Desktop plaadile.
* Klaviatuuri puhul aga vajuta Windows logoga (Windowsi logo) + D klahvikombinatsiooni.

Windowsi töölaua kasutajaliidese töölauale ümberlülitumineEt minna üle Start ekraanile:

Et lülituda ümber uude Metro-stiilis Start ekraanile, tee ühte järgmistest:

* Puutega: Viipa ekraani paremast servast ja toksa ilmunud Charms küljeribal Start nupule / amuletile või siis toksa puuteekraanil Windowsi logot (Windowsi logo).
* Klaviatuuriga: Vajuta Touch Cover või Type CoverKeyboard klavitatuuril Windows logoga klahvi (Windowsi logo).
* Hiir või puuteplaat: Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka ja kui sinna ilmub "Start" ruut, siis kliki sellele:


Et minna üle Start ekraanileMõned uued puutevõimalused, mida Sa võid Windowsiga kasutada:

Toksa üks kord - Toksa üks kord midagi ja ta avatakse.


Vajuta ja hoia all - Vajuta ja hoia sõrme mõned sekundid all. Sellega saad Sa ligi vajalikele käskudele, st see töötab nii nagu Sa teeksid hiirega paremklõpsu.


Lohista sõrmega mõõda ekraani - Lohista sõrmega mõõda ekraani ja sellega keritakse ekraanil asuvaid elemente edasi.


Suru pöial ja nimetissõrm kokku või lahku - Suru pöial ja nimetissõrm kokku või lahku ning sellega Sa suurendad või vähendad pilti, kaarti või veebilehte.


Pööra - Pane kaks või rohkem sõrme mingile elemendile ja seejärel pööra kätt. Sellega saad pöörata asju, mida SAAB pöörata.


Lohista uude kohta - Toksa elemendile ja lohista ta uude kohta ning seejärel vabasta sõrm. Sellega saad Sa antud elemendi teise kohta siirdada, see on sama, mis ka hiirega lohistamine.


Viipa, et valida elementi - Viipa, et valida elementi. Lohista element lühikese vahemaa taha, sellega saad elementi lohistada üles-alla - lühike, kiire liigutus töötab paremini. Sellega saad ka mingi elemendi, näiteks nagu äpi plaadi (tile) või foto, ära märgistada. Kui Sa teed seda käivitatud äpi akna / ekraani üla- või alaosas, siis kuvatakse antud äpi jaoks rakendatavad käsud.


Viipa ekraani servast - Viipa ekraani servast ja sellega saad:

a) Kui Sa viipad ekraani paremast servast, siis ilmub sinna Charms riba;
b) Kui Sa viipad ekraani vasemast servast, siis saad näha juba avatud äppe, neid uuesti ekraanile tuu või siis sulgeda. Peale selle saad seal mingi juba eelnevalt avatud äpi suhtes kasutada ka "Snap left" või "Snap right" käsku;
c) Kui Sa viipad ekraani ülemisest või alumisest servast, siis ilmuvad antud äpi jaoks rakendatavad käsud, näiteks nagu Save, Edit ja Delete.Puutega 'Copy' ja 'Paste' käskude kasutamine:

Et märgistada mingit teksti, toksa sõnale ja seejärel lohista märgistatud teksti kummaski ostas asuvat ringi, et laiendada märgistust. Et nüüd seda märgistatud teksti kopeerida, toksa märgistatud tekstile ja hoia sõrme niikaua alla, kuni ilmub vastav kastike. Seejärel vabasta sõrm ja toksa Copy.
Et teksti kleepida, toksa seal, kuhu Sa tahad teksti kleepida ja hoia seal sõrme niikaua all kuni ilmub kastike. Seejärel vabasta sõrm ja toksa Paste. (Sa võid kasutada ka Ctrl+C ja Ctrl+V klahvikombinatsioone, et siis vastavalt kas teksti kopeerida või kleepida.)Lisainfot (Surface Pro ja Surface RT):


1) Aku seisukorra kuvamine ja tema eluea pikendamine:

Aku seisukorda kuvatakse:

* Lukuekraanil (Lock Screen) vasemal allnurgas.
* Töölaua (Desktop) tegumirea paremal allnurgas. Toksa või kliki seal aku ikoonile ja Sa näed aku laetavuse kohta vajalikku infot.
* Charms: Kui Sa viipad ekraani paremast servast, siis ilmub sinna Charms riba ja ekraani vasemasse allanurka ilmub ka aku seisukord / staatus:

Charms


Aku eluea pikendamine:

* Väldi akude täiesti tühjakslaadimisi: Vanade NiMH ja NiCd akude puhul tuli nad täiesti tühjaks laadida (100% kuni 0%-ni), et säilitada nende mahutavust, sest nad omasid nn "mälu efekti". Kuid kaasaegsed liitium akud ei oma seda mälu efekti ja neid ei tohi täiesti tühjaks laadida, sest see mõjub neile halvasti. Lase akul tühjeneda kusagil 40-70%-ni ja seejärel lae ta uuesti täis. Näiteks kui Sinu aku tühjeneb kuni 50%-ni, siis lae ta jälle täis, seejärel las tema laetuse tase jõuab jälle kuni 50%-ni ja lae ta jälle täis jne.
Sülearvuti (ka tahvelarvuti) puhul soovitatakse siiski ka seda et kord kuus tuleks ta ka täiesti tühjaks laadida ja alles seejärel laadida ta uuesti täis.

* Ära jäta akut täiesti tühjana (0%) seisma: Kui Sinu aku on täiesti tühi, siis ära jäta seda pikemaks ajaks sellisena seisma vaid ürita ta nii kiiresti kui võimalik uuesti täis laadida.

* Hoia oma aku laetuse taset kusagil 50% ringis: Teisest küljest, kui Sa jätad oma aku pikemaks ajaks täislaetuna (100%) seisma, siis lühendad Sa tema eluiga. Ideaalis oleks nii et kui Sa teda pikemat aega ei kasuta, siis las ta olla kusagil 50% ulatus täislaetuna.

* Sülearvuti (mitte tahvelarvuti) vooluvõrgus hoidmine: Kui Sinu sülearvuti ei kuumene üle, siis võid teda vooluvõrku lülitatuna hoida kasvõi mitu päeva, aga kui ta kuumeneb üle, siis eemalda temast aku.


Märkus: Nagu ka muud tüüpi akud, nii surevad ka liitium akud. Apple ütleb oma sülearvutite kohta seda et nende akusid võib tühjaks laadida kuni 1000 korda, seejärel jõuab nende mahutavus kuni 80%-ni võrreldes seda originaalse mahutavusega. Teiste tootjate puhul on see näitaja 300 kuni 500 tühjakslaadimise tsüklit. Sa võid sellist akut ka pärast seda kasutada, aga nad hoiavad siis vähem energiat ja neid tuleb sagedamini laadida. Aja mõõdudes väheneb nende võimsus veelgi ja ka ülearune soojus vähendab akude eluiga.2) Toite seisundid: On, off, sleep ja restart:

Toite seisundid: On, off, sleep ja restart


On, sleep, off ja restart:

* On - Vajuta füüsiline "Power" nupp alla ja vabasta. Kui selle peale midagi ei juhtu, siis pead oma tahvli laadimisse panema ja vajutama "Power" nuppu uuesti.
* Off - Ava Charms riba ja seejärel kliki või toksa seal 'Settings' amuletile / nupule. Kliki või toksa "Power" nupule ja seejärel kliki või toksa ilmuvas hüpikmenüüs 'Shut down' käsule. (Sa võid ka toksata või klikkida "Power" ikoonile, mis asub süsteemi sisselogimise ekraani paremas allnurgas, et tahvlit kiiresti välja lülitada.)
* Sleep - Kui tahvelarvuti töötab, siis vajuta ja vabasta füüsiline "Power" nupp ning Sinu tahvel läheb "sleep" režiimi (säilitades toidet ja "ärgates" kiiresti).
* Restart - Ava Charms riba ja seejärel kliki või toksa seal 'Settings' amuletile / nupule. Kliki või toksa "Power" nupule ja seejärel kliki või toksa ilmuvas hüpikmenüüs 'Restart' käsule.


Sleep (ooterežiim), wake (äratus) ja lock (lukustus):

* Surface RT: Kui Sa mõne minuti jooksul ei kasuta tahvlit, siis lülitatakse ekraan välja ja ta lukustatakse nii nagu seda tehakse ka mobla puhul. Kui see juhtub, siis on tahvel ooterežiimil, mis tähendab seda et ta jääb Sinu traadita võrguga ühendusse ja ootab kuni Sa seda jälle kasutad.
* Surface Pro: Kui Sa mõne minuti jooksul ei kasuta tahvlit, siis läheb ta "sleep" režiimi sarnaselt sülearvutiga (säilitades toidet ja "ärgates" kiiresti).


Lock:

Et lukustada tahvelarvutit, tee ühte järgmistest:

* Vajuta füüsilist "Power" nuppu või sulge kate.
* Toksa või kliki Start ekraani paremas ülanurgas enda kasutajanimele ja toksa või kliki seejärel avanevas rippmenüüs 'Lock' käsule.
* Vajuta Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni ja seejärel toksa või kliki 'Lock'.


Äratamine ja lahti lukustamine:

Et oma tahvlit äratada (wake up), tee ühte järgmistest:

* Vajuta füüsilist "Power" nuppu.
* Vajuta Windowsi logot (Windowsi logo), mis asub puuteekraani all või siis suvalist klahvi (juhul kui Touch Cover või Type Cover ei ole suletud).
* Ava Surface RT kate.

Et tahvlit lahti lukustada (unlock), tee järgmist:

* Viipa ekraani allservast üles või vajuta suvalist klahvi. Kui Sa kasutad parooli, siis ilmub sisselogimise ekraan, kus sisesta oma parool ja vajuta ENTER.3) Ekraani orientatsiooni lukustamine:

Kui Sa ei taha, et ekraani automaatselt pöörataks, tee järgmist:

* Pööra oma tahvelarvuti sellisesse orientatsiooni nagu Sa seda soovid.
* Ava Charms riba ja seejärel kliki või toksa seal 'Settings' amuletile / nupule. Toksa või kliki all ekraani pööramise ikoonile (noolega ruut). Juhul kui ekraani pööramine on lukustatud, siis ilmub sinna ekraani pööramise ikoonile ka lukk:

Ekraani orientatsiooni lukustamine4) Puuteplaat (Trackpad):

Mõlemad nii 'Touch Cover' kui ka 'Type Cover' klaviatuuriga ekraanikatted/kaitsekaaned omavad ka puuteplaati, mida Sa võid kasutada kui hiirt. Sarnaselt sülearvutile võid Sa sõrmega lohistada mõõda seda puuteplaati, et liigutada ekraanipealset kursorit:

Puuteplaat (Trackpad)


Puuteplaadiga töötamine:

* Et liigutada ekraanipealset kursorit, lohista oma sõrmega mõõda puuteplaati.
* Vasem klikk - Toksa ühe sõrmega puuteplaadi suvalisel kohal või siis vajuta puuteplaadi vasemat nuppu.
* Parem klikk - Toksa kahe sõrmega puuteplaadi suvalisel kohal või siis vajuta puuteplaadi paremat nuppu.
* Vasem-klikk ja lohistamine - Hoia puuteplaadi vasemat nuppu all ja lohista puuteplaadil sõrmega suvalises suunas. Või toksa, siis toksa veel ja lohista ühe sõrmega suvalises suunas.
* Kerimine (scroll) - Lohista kahe sõrmega horisontaalselt või vertikaalselt.
* Metro-stiilis (Windows Store) äppide käskude kuvamine - Kui Sul on avatud mingi täiserkraanis Metro äpp, siis toksa kahe sõrmega puuteplaadi suvalisel kohal, et ekraanile ilmuksid antud äpi käsud (st nupuread, tööriistaribad, menüüd).

Vasem klikk - Toksa ühe sõrmega puuteplaadi suvalisel kohal või siis vajuta puuteplaadi vasemat nuppu


Kuidas muuta puuteplaadi sätteid (seadeid):

Trackpad Settings äpi saad laadida alla Windows Store poest ja et teda installida, tee järgmist:

1. Mine Start ekraanile, käivita Store äpp ja seejärel tipi klaviatuurilt sõnad trackpad settings ning vajuta ENTER.
2. Toksa või kliki otsingutulemustes 'Trackpad Settings' ja seejärel kliki või toksa teda, et ta installeerida.
3. Kui ta sai installitud, siis käivita see Trackpad Settings äpp ja Sa võid teha järgmist:

* Trackpad - Lülitab puuteplaadi sisse või välja.
* Tap gestures - Toksa ühe sõrmega, et teha vasemklik; toksa kahe sõrmega, et teha paremklikk; toksa ja lohista oma sõrmega, et märgistada mingit teksti.
* Scrolling - Et kerida, lohista kahe sõrmega vertikaalselt või horisontaalselt.
* Flip scrolling direction - Peegeldab või muudab kerimise suuna vastupidiseks:

Trackpad Settings app5) Surface tahvelarvuti 'firmware' (UEFI) värskendused:

Firmware on tarkvara (püsivara), mis juhib Sinu riistvara tööd. Vanadel headel aegadel kutsuti kompuutrite firmware't BIOS'iks (Basic Input/Output System). Kuid Surface Pro 3 ja muude kaasaegsete kompuutrite ning PC-põhiste seadmete puhul kutsutakse seda firmwaret nüüd UEFI'iks (Unified Extensible Firmware Interface) ja see on palju keerulisem ning parem. Kuid firmwarede roll on põhiliselt sama: See on tarkvara, mis laetakse enne seda kui kompuuter laeb end operatsioonisüsteemi endasse (mis iganes nimega see kompuutrisse installitud opsüsteem ka ei oleks). Ja firmware käivitab baasteenused, näiteks need, mis testivad installitud riistvara, kindlustab vastava kasutajaliidese antud riistvara jaoks ja loomulikult teostab ka opsüsteemi eellaadimise.

Juhul kui Sinu tahvlile on firmware värskendus saadaval, siis ilmub ka vastav teade. Kui Sa näed sellist sõnumit, siis järgi ekraanile ilmuvaid juhiseid.

Märkus: Juhul kui Sul on Surface Pro puhul automaatne värskendamine välja lülitatud, siis Sa ei näe taolisi teateid.


TÄHTIS: Enne kui Sa hakkad oma firmware't uuendama, ühenda tahvelarvuti seina vooluvõrku (st ära tee seda üle õhu - traadita ühendusega). Kui Sinu Surface tahvliga on enne tema sisselülitamist ühendatud ka Touch Cover või Type Cover, siis kontrollib Windows Update vahend ka seda et kas antud klaviatuuri jaoks on firmware värskendus saadaval.5a) Kuidas sellele firmware'le (UEFI'le) ligi pääseda?

Vanade traditsiooniliste kompuutrite puhul tuleb selleks pärast kompuutri käivitamist või restarti kohe alguses vajutada vastavat klahvi (näiteks F2 klahvi). Ekraanil kuvatakse mingi teade, kus tuuakse ära ka see klahv, mida tuleb vajutada, et pääseda ligi firmware (BIOS) kasutajaliidesele/menüüle. Kuid Surface seadmete puhul näed Sa alguses ainult Surface logot ja sedagi ainult lühikest aega. Kuna Surface Pro 3 on ikkagi kompuuter, siis kindlustab ta ka selle et Sa pääsed sellele firmware'le ligi ja selleks on kaks võimalust:

* Esimene meetod: Kõigepealt sulge ehk lülita oma Surface Pro 3 välja (Settings -> Power -> Shut down.) Nüüd vajuta ja hoia all mõlemat riistvara nuppu: Volume Up nuppu, mis asub seadme vasemal küljel ning Power nuppu (asub üleval). Seejärel vabasta 'Volume Up' nupp. Surface Pro 3 lülitatakse sisse, Sa näed korraks Surface logot ja seejärel jõuad firmware kasutajaliidesesse/menüüsse. Ühesõnaga Sa teed seda kõike seadme kahe füüsilise nupu abil ja Sul ei lähe klaviatuuri vajagi.

* Teine meetod: Kui Sa asud Windowsis, siis mine PC Settings ekraani (Settings -> Change PC settings) ja otsi üles "Update and recovery" kategooria ning selle "Recovery" alamkategooria (st PC settings -> Update and recovery -> Recovery). Seejärel kliki/toksa "Advanced startup" ("Täpsem käivitus") kategooria all nupule Restart ja Sind laetakse "Recovery" keskkonda. Vali seal Troubleshoot -> Advanced options ja siis UEFI Firmware Settings. Lõpuks kliki/toksa Restart.

Surface Pro 3 UEFI


Selle UEFI menüüpunktid:

- Trusted Platform Module (TPM): TPM on riistvara turvaelement, mis tagab kompuutri turvalisuse tema buutimise ja käivitamise ajal. Windows omab mitut funktsiooni, mis on antud tehnoloogiaga integreeritud, sh ka BitLocker ketta krüptimine. TPM on vaikimisi sisse lülitatud ja las ta jääbki nii, kui Sa lülitad ta välja, siis lülitatakse välja ka Secure Boot Control vahend.
- Secure Boot Control: Ka see on vaikimisi sisse lülitatud ja Secure Boot on kompuutri turvatehnoloogia, mis tagab selle et antud seadmes võib laadida ainult usaldusväärset, nõuetekohaselt allkirjastatud tarkvara (näiteks Windows 8.x). Seejärel jätkab Windows juba ise turvalist buutimist, autentides antiviirustarkvara, draivereid jne. Typically, you will simply leave this option as-is, of course. Üldiselt jäta ta sisse lülitatuks, aga Sa pead ta siis välja lülitama kui Sa hakkad seadmesse installeerima mitte-Windowsi opsüsteemi, näiteks Linux'i mingit distributsiooni.
- Delete All Secure Boot Keys: Kui Sa valid selle punkti ja seejärel 'Yes', siis muudetakse Secure Boot tavalisest "User mode" režiimist (Kasutaja režiimist) "Setup mode" režiimiks. Selles režiimis on Secure Boot välja lülitatud ja ta on muudetud "Install All Factory Default Keys" valikuks. Vali ta ja seejärel vali kas "Windows & 3rd party UEFI CA [certificate authorities] (Default)" või siis "Windows only" vahel.
- Configure External Ports: Selle menüüpunkti valimisel ilmub väljahüppav menüü, mis pakub järgmisi valikuid: 'All ports enabled (the default)', 'Enable USB & microSD/Disable Docking Port', 'Enable Docking Port/Disable USB & microSD' ja 'All ports disabled'.
- Device Information: Selle valikul kuvatakse Sinu Surface Pro 3 'System UUID' (Universally Unique Identifier) ja seerianumber (serial number), mõlemaid neid kasutatakse Sinu seadme unikaalseks identifitseerimiseks.
- Administrator Password: Selle abil saad (kasutades ekraanipealset klaviatuuri) luua seadme firmware jaoks parooli. Kui Sa lood selle parooli, siis pead antud parooli sisestama siis kui Sa tahad siia firmware kasutajaliidesse uuesti tagasi tulla. Et eemaldada oma parooli, vali antud menüüpunkt, jäta "Create New Password" tekstiväli tühjaks ja toksa seejärel ekraanil ENT klahvi.
Uuendatud dets. 2016: Täisfunktsionaalne töölaua Windows 10 hakkab nüüd töötama ka Qualcomm firma ARM-protsessoritega seadmetes. Micorost ja Qualcomm teatasid, et alates 2017. a. tulevad välja Snapdragon 835 protsessoritega ning Windows 10 uue versiooniga varustatud mobiilsed seadmed, mis toetavad täielikult Windows 10 töölaua versiooni. Qualcomm'i Snapdragon protsessorid on esimesed ARM-põhised protsessorid, mis toetavad täis Windows 10 operatsioonisüsteemi.

Qualcomm teatas, et need on järgmise-põlvkonna protsessorid, mis on võimelised nüüd jooksutama ka standardseid töölaua (x86/Win32) programme/äppisid. Klassikalised töölaua rakendused jooksevad kõrvuti Windows Store universaalsete (UWP) äppidega. See saab võimalikuks tänu Qualcomm uutele protsessoritele ja spetsiaalsele x86 emulatsioonile (adaptsioonile / kohandamisele), mis ei mõjusta kuidagi süsteemi jõudlust ning energia tarbimist. Selle tulemusel, Qualcomm'i Snapdragon protsessorid, millega on praegu varustatud enamik mobiilseid seadmeid, on võimelised jooksutama ka võimsaid töölaua rakendusi, näiteks nagu Photoshop või Micosoft Office pakett.

See uus Snapdragon 835 protsessor on oma eelkäijast 35% väiksem ja tänu sellele võib teda ka rohkem väiksematele seadmetele paigaldada. Protsessor on varustatud 8 Kryo tuumaga ja seda printsiibil big.LITTLE. 4, st neli tuuma on natuke kiiremad (võivad töötada 2.45 GHz sagedusel) ja ülejäänud natuke aeglasemad (kuni 1.9 GHz). Uue kiibiga varustatud seade kindlustab 20% kõrgema jõudluse ja 25% väiksema energiatarbimise võrreldes seda eelmise Snapdragon 820 protsessoriga.

Mikroskeemi lülitatud Adreno 540 graafiline kiip toetab 4K Ultra HD resolutsiooni ja on oma eelkäijast 25% kiirem. Snapdragon 835 toetab ka Quick Charge 4.0 (kiire laadimise tehnoloogia) viimast versiooni. Uus versioon on täielikult ühilduv USB Type-C standardiga ja kindlustab 20% kiirema laadimise kui see oli Quick Charge 3.0 puhul.

Microsoft lasi juba neli aastat tagsi välja ARM protsessoritega seadmed (tahvelarvutid) ja nende nimeks sai Surface RT. Nendes Surface RT tahvelarvutites sai aga jooksutada ainult puutetundlikke (Windows Store) äppisid ja traditsioonilisi standardseid töölaua rakendusi nendes jooksutada ei saanud. Se ei meeldinud kasutajatele ja antud projekt oli Mikistani poolne põrumine. Sellega sai Microsoft hea õppetunni ja nüüd koos Qualcomm'iga, seatakse sammud helgema tuleviku poole.

See on Microsofti ja Qualcomm'i poolt väga tähtis teadaanne. See lubab Microsoftil potentsiaalselt ehitada nutitelefoni, sülearvuti või tahvelarvuti, mis jooksutab nii Win32 kui ka 'Universal Windows Platform' (UWP) äppisid. Esimeseks täisväärtusliku Windows 10-ga nutitelefoniks saab siis olema Surface Phone ja ta on siis üldse esimene taoline seade. Surface Phone lubab seega režiimis Continuum asendada täielikult lauakompuutri.

Aga alates järgmisest aastast võib endale muretseda näiteks ka Qualcomm protsessoriga varustatud sülearvuti või tahvelarvuti ja jooksutada seal klassikalisi töölaua programme ning muretsema ei pea ka seadme aku eluea pärast. Aku peab palju-palju kauem vastu võrreldes seda näiteks praeguste Inteli sülearvutitega. (See kõik käib ka tulevaste Qualcomm protsessoritega varustatud nutitelefonide ja muude väiksemate seadmete kohta.)Lõpetuseks veel üht-teist:

A) Üks üsna pahatahtlik Surface tahvelarvutite anti-reklaam:

World-exclusive-microsoft-surfice-unboxing.avi ...

...või World-exclusive-microsoft-surfice-unboxing.mp4 - lülita hääl sisse.


B) Mõlemad, nii Intel kui ka AMD, kavatsevad panna ühte- ja samasse kompuutrisse nii Windowsi kui ka Android opsüsteemi - see ei ole enam mingi nali. Inteli siseringis kutsutakse seda "Dual OS" projektiks. Android jookseb Windowsi sees kasutades virtualiseerimise tehnoloogiat ja Sa võid jooksutada Android ning Windowsi äppe ükteise kõrval ilma et Sa peaksid oma masinat ümber laadima.
Teisalt teeb AMD koostööd ka BlueStacks firmaga ja selle tulemusena võib kasutaja käivitada Android äppe otse Windows 8 Start ekraanilt nii nagu oleksid need tavalised Windowsi programmid.

Dual OS


Asus aga juba demonstreeriski maailma esimest 'quad-mode dual-operating-system (dual-OS)' laptop & tabletti. See Transformer Book Duet (TD300) seade jooksutab mõlemat Windows 8.1 ja Android opsüsteemi. Sa võid lihtsalt ja kiirelt nende kahe operatsioonisüsteemi vahel ümber lülituda vajutades selleks kas seadme füüsilist 'Instant Switch' nuppu või siis tahvli virtuaalset klahvi:

Transformer Book Duet (TD300)


Antud Transformer Book Duet (TD300) seadme spetsifikatsioon:

◾ Dual-OS - Windows 8.1 Standard / Android 4.2.2
◾ 13.3-inch Full HD IPS multi-touch display (1920 x 1080)
◾ Intel Core i7 processor (väga hea)
◾ 4GB DDR3L 1600 RAM
◾ Kuni 128GB SSD (Tahvlis)
◾ Kuni 1TB HDD in Dock
◾ 38WHr aku, oletatav aku eluiga 5 tunni ringis (Windows 8.1) ja 6 tundi (Android 4.2.2)
◾ 802.11ac Wi-Fi; Bluetooth 4.0 + EDR
◾ Tahvli pordid: Micro SD card, Headphone jack, DC jack
◾ Keyboard dock pordid: 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, 10/100Mbit/s LAN, HDMI 1.4, audio combo jack, DC jack


C) Kes aga neist tahvel- või sülearvutitest ei hooli ja soovib üht korralikku lauakompuutrit hankida, siis soovitan tal kokku panna või siis lasta see teistel komplekteerida ning osta alltoodud näitajatega masin - "ainult" $16,585 - kui rahast jääb puudu, siis pöördu palun minu poole:

Hea masin


Lisaks on välja pakkuda näiteks veel ka alltoodud kompuutrid ja seda juba suurtele mängusõpradele ("Angry Birds" mängimiseks - hahaa hahaa):

Lisaks on välja pakkuda näiteks veel ka alltoodud kompuutrid ja seda juba suurtele mängusõpradele


hiir


GTX


Noooooooooooo, kes on aga väga nõudlik, siis soovitan tal hiinlaste käest osta ära nende Tianhe-2 superkompuuter. Selle kompuutri kiiruseks on 33.86 petaflop/s ja ta kasutab Ivy Bridge-põhiseid Intel Xeons ning Intel Xeon Phi protsessoreid - kokku 3,12 miljoni tuumaga. Ta võib teoreetiliselt saavutada kuni 54.9 petaflop/s kiiruse nii et võid sellega Angry Birds mängu toksida küll :)

Tianhe-2 superkompuuter


Lisa: Mis on ARM protsessorid? | ARM protsessorid vs Inteli protsessorid. | Kas ARM asendab Inteli protsessorid? | AMD vs INTEL'i töölaua protsessorid. – link.

Ülesse

 
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011