Windows 8 (8.1)—uute kasutajakontode loomine

Win 8 logo Windows 8 (8.1) operatsioonisüsteemis uue piiratud õigusega lokaalse standardse kasutajakonto loomine. Olemasolevate kasutajakontode kustutamine (süsteemist eemaldamine).
Tavakasutaja (Standard User) konto all administraatori õigusi nõudvate ülesannete täitmine.

 

 

 

 

 

 

Milleks neid kasutajakontosid on vaja? Kasutajakontode tüübid.

Kui Sa kasutad kodus ühteainsat kompuutrit, siis peaks igale pereliikmele looma ka eraldi kasutajakonto. Seejärel logib iga pereliige süsteemi sisse omaenda kasutajakontoga. Väljalogimine või kasutajakontode vahel ümberlülitumine toimub ainult paari hiireklikiga: klikid Start ekraanil oma kasutajakonto pildile ja valid seejärel ilmuvast rippmenüüst Sign out käsu või siis teisele kasutajakontole kiire ümberlülitumise (Switch user / Fast user switching).

Kasutajakontode loomise eelised:

Personaliseerimine: Iga kasutajakonto võib kasutada omaenda värve, teemasid, universaalseid Store äppisid, paigutust ja välimust, veebi lemmiklinke jne, jne.
Privaatsus: Iga kasutaja faile, äppisid/rakendusi, veebisirvimise ajalugu ja veebilinke hoitakse eraldi.
Kaitse: Sa võid kaitsta oma lapsi Internetist lähtuva ohu eest. Lood laste jaoks eraldi kasutajakontod ja kasutad nende suhtes Microsofti account.microsoft.com/family veebipõhist rakendust. See annab suurepärase võimaluse veebi sisu filtreerimiseks, failide allalaadimise keelamiseks (piiramiseks) ja kasutaja tegevuste jälgimiseks.
Turvalisus ja piiratud õigustega standardse kasutaja (Standard User) konto: Sa lood esimese kasutaja jaoks administraatori konto, mis lubab tal muuta süsteemi seadeid (sätteid), installeerida rakendusi, hooldada kompuutrit jne. Aga administraatorid võivad kogemata installida ka pahavara. Kuid teiste kasutajate jaoks loodud piiratud õigustega kasutajakontod lubavad neil täita enamik vajalikke operatsioone, aga takistavad samas opsüsteemi juhuslikku kahjustamist (näiteks pahavra installimisega). Sa võid laste ja ka vähemkogenud täiskasvanute jaoks luua lokaalsed piiratud õigustega standardse kasutaja (Standard User) kontod - see on arvuti kaitsmiseks väga hea moodus. Ka kompuutri omanik (administraator) peaks looma endale teise sellesama piiratud õigustega standardse kasutaja konto ja töötama põhiliselt antud konto all. Ja standardne lokaalne kasutajakonto on just neile hea, kes ei soovi selle vägisi pealesurutava Microsofti konto ('Microsoft Account) all töötada ja kes ei soovi neid igasuguseid Microsofti teenuseid ning vahendeid (OneDrive, sünkroniseerimine jne) kasutada. Lokaalne kasutajakonto on ka neile hea, kes kardavad oma privaatsuse pärast, see käib just Windows 10 kasutajate kohta.


Kasutajakonto on iga persooni, kes kasutab Sinu kompuutrit, unikaalne identifitseerija (tuvastaja) ja see on turvalisuse seisukohast vajalik asi. Kasujakontode abil saad Sa teha nii et Windows lubab süsteemi siseneda ainult neil isikutel kelle jaoks on loodud kasutajakontod ja kes sisestavad sisselogimisel vajaliku parooli. Nende kasutajakontode abil võid Sa teha järgmist:

1) Nõuda seda et iga kasutaja, kes üritab süsteemi sisse logida, peab ennast identifitseerima - valib oma kasutajanime ja sisestab seejärel parooli.
2) Piirata kasutajate ligipääsu failidele, programmidele ja muudele süsteemi ressurssidele ning seadistustele.
3) Jälgida süsteemis tehtud muudatusi ja temas toimunud sündmusi.

Windows loob iga kasutaja (st kasutajakonto) tuvastamiseks unikaalse turvalisuse identifikaatori (Security identifier - SID), mis on üks pikk numbritejada ja mis saadab kasutajat kõikjal kui ta siseneb süsteemi. Mõnikord on vaja teada seda et mis on Sinu või mingi teise kasutaja turvaidentifikaator. Seda võib vaadata Windowsi registri HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList võtme alt. Selle võtme all näed Sa kõiki turvaidentifikaatoreid. Märgista nad järjest ja vaata seejärel parempoolsest paanist ProfileImagePath väärtusest seda et milline kasutajanimi on antud SID-identifikaatoriga seotud (pilt ja pilt).

Kui kasutaja logib ennast süsteemi, siis kontrollitakse kõigepealt tema kasutajanime ja parooli. Seejärel luuakse tema jaoks juurdepääsu turvatõend, mis koosneb isiku kasutajanimest, tema SID tunnusnumbrist ja muust informatsioonist. Kui kasutaja käivitab mingi programmi või utiliidi, siis saab antud programm ka kasutaja juurdepääsu turvatõendi koopia.

Kui User Account Control (UAC) funktsioon on sisse lülitatud, siis saab kompuutri administraator pärast sisselogimist kaks juurdepääsu turvatõendit: ühe, mis omab tavakasutaja (Standard User) õigusi ja ühe, mis omab administraatori kõiki õigusi/privileege.Windows jaotab kasutajakontod järgmiste tüüpide järgi:

* Administraator ('administrator'): Tema on Administrators grupi liige ja teda klassifitseeritekse kui administraatori kasutajakontot. Esimene administraatori kasutajakonto luuakse siis kui Sa installeerid oma Windowsi ja talle pannakse nimeks Administrator ning seejärel ta kõrvaldatakse ning varjatakse (selle varjatud sisseehitatud Administraatori kasutajakonto saab aga vajaduse korral ka jälle "lagedale tuua" - juhis). See sisseehitatud ja varjatud 'Administrator' kasutajakonto on "Jumal" ning ta omab süsteemi üle kõige suuremaid õigusi, aga igapäeva töös teda vaja ei lähe. Pealegi on teda ebaturvaline kasutada, sest tema puhul ei käivitata kasutajakonto kontrollimise (UAC) vahendit ja seepärast ta varjataksegi ning kasutaja ei pääse talle ligi (seda loomulikult tavalisel teel).

Ka Sinule endale, kui Sa installid Windowsi, omistatakse automaatselt administraatori õigused (tavalise administraatori), aga nimi antakse kas Sinu Microsofti kasutajakonto järgi või siis määrad selle ise (installeerimise käigus). Kui Sa installeerid Windows 8 (8.1) uude kompuutrisse või teed tema puhta installi, siis on Sul kaks võimalust:

- Kui Sa installid ta enda Microsofti kasutajakonto kaudu, siis määratakse kasutajanimeks Sinu Microsfti konto nimi ja see saab ka administraatori õigused;
- Installid Windows 8 (8.1) lokaalse konto alla ja ka see esimene kasutajakonto saab siis olema administraatori kasutajakonto (administrator account). Sinu administraatori kasutajakonto nimeks pannakse see nimi, mille Sa sisestasid Windowsi installeerimise käigus "Sign in to your PC" ekraanis - pilt.
- Sama asi toimub ka siis kui Sa installeerid Windowsi uude või tühjakstehtud kõvakettale või uude partitsiooni. (Sa võid seda esialgset administraatori kasutajakonto kasutajanime hiljem soovi korral ka muuta.)

Seega tuleb Windowsi installeerimisel ja tema esmasel häälestamisel luua kasutajakonto ning see peab olema administraatori konto. Kui Sa oled installeerimise ja süsteemi häälestamise/seadistamise lõpetanud, siis on soovitatav luua endale veel ka tavakasutajakonto (Standard user) ning kasutada seda oma igapäevases töös.

Administraatorid omavad süsteemi üle täiskontrolli (full control) ja nad võivad teha järgmisi asju: Luua, muuta ja kustutada kasutajakontosid ning gruppe; installeerida ja uninstallida programme; konfigureerida Windows Update vahendit; installeerida Active X komponenete; installeerida ja deinstalleerida riistvara draivereid; kehtestada juurdepääsu lubasid; nad pääsevad ligi kõikidele failidele ja kaustadele, s. h. ka teiste kasutajakontode omadele; saada failide omanikeks; kopeerida või siirdada faile %ProgramFiles% ja %SystemRoot% kaustadesse; taastada süsteemifaile nende reservkoopiatest; konfigureerida Parental Controls (Vanemlik järelevalve) ja Windows Firewall (tulemüür) vahendeid jne, jne.

Märkus: Mis vahe on ikkagi selle kõige tugevama varjatud & ligipääsmatu 'Administrator' kasutajakonto ja tavalise 'administrator' kasutajakonto vahel? Asi on selles et Administrator kasutajakonto ("Jumala" kasutajakonto) jaoks ei rakendata UAC vahendit ja seda isegi siis kui UAC on kõikide teiste kasutajakontode jaoks sisse lülitatud. Seepärast ongi see Administrator kasutajakonto varjatud ja teda on ebaturvaline kasutada, sest kui Sa käivitad tema all mingi programmi, siis saab see programm (või siis pahavara) Sinu süsteemi üle täieliku kontrolli...
Sa ei saa sisseehitatud ja varjatud Administrator kasutajakontot likvideerida ning üldjuhul ei lähe antud kasutajakontot tavakasutajale kunagi vaja - Sa ei pea teda sealt "peiduurkast" karvupidi välja tirima... Kuid vajaduse korral võid selle Windowsi varjatud sisseehitatud Adiministraatori kasutajakonto ka ajutiselt sisse lülitada - juhis.

* Standard kasutaja ehk tavakasutaja ('Standard user'): Tema kuulub Users grupi alla ja teda klassifitseeritakse kui tavakasutaja kontot. Alates Windows 7'st on talle antud palju rohkem õigusi kui seda tehti Vistas ja Win XP's ja ta võib: Muuta oma kasutajakonto pilti ja parooli; kasutada installeeritud programme; installeerida draiverite ja süsteemi värskendusi Windows Update kaudu; konfigureerida WiFi ühendust; vaadata juurdepääsu lubasid; luua, muuta ja kustutada faile oma Documents ja Public Documents kaustades; taastada omaenda faile nende reservkoopiatest; vaadata süsteemikella ja kalendrit ning muuta ajatsooni; muuta teemasid, töölaua taustapilte, ekraanisäästjat jne; muuta ekraani teksti suurust; jne... Selliseid tavakasutaja kontosid saab luua, muuta ja eemaldada ainult administraatori õigustega kasutaja. Turvalisuse seisukohast tulekski seda tavakasutaja kontot oma igapäevases töös kasutada - seda ka juhul kui Sa oled ise kompuutri omanik ja administraatori õigustega! Lood endale uue tavakasutaja konto ja töötadki igapäevaselt selle all ning kui vaja, siis logid süsteemi sisse oma administraatori õigustega kasutajakontoga.

* Guest (külaline, no näiteks roheline, kuue varbaga, punnsilmne ja karvadeta kosmosetulnukas): Tema on Guests grupi liige ja teda klassifitseeritakse kui Guest kasutajakontot. Ta omab tavakasutajaga sarnaseid kuid mõningate piirangutega õigusi, näiteks ta ei saa luua kasutajakontole parooli. Külaliskonto on mõeldud neile, kellel on vaja arvutit ajutiselt kasutada ja pärast Windowsi installeerimist on see kasutajakonto vaikimisi välja lülitatud ("Guest account is off").Süsteemi sisselogimise paroolid:

Sul ei ole mõtet neid uusi kasutajakontosid luu kui Sa ei määra neile süsteemi sisselogimise paroole (passwords). Süsteemi sisselogimise ekraanis kuvatakse kõikide kasutajakontode ikoonid ja parooli sisestamise väljad. Juhul kui Sa ei kehtesta paroole, siis võib igaüks, kes pääseb füüsiliselt Sinu kompuutrile ligi, siseneda Sinu administraatori konto all süsteemi ja teha mida aga soovib.

Märkus: Kui Sa kasutad oma kompuutrit üksi ja kui Sa ei loo endale parooli, siis ähvardab Sind oht ainult sel juhul kui keegi pääseb Sinu kompuutrile füüsiliselt ligi. Kui keegi üritab Sind rünnata või siseneda Sinu süsteemi üle võrgu (näiteks Interneti või Remote Desktop ühenduse kaudu) ja kui Sul ei ole parooli, siis mingi oht Sind ei ähvarda. Windowsi turvavahendid kaitsevad sel juhul Sinu süsteemi tühja parooliga (blank password) ja seega ähvardab Sind oht ainult sel juhul kui keegi pääseb füüsiliselt Sinu kompuutrile ning klaviatuurile ligi. Seda tühja parooli poliitikat on selleks vaja, et kui Sa tahad näiteks koduvõrgus seda et Sinu süsteemi saaks üle võrgu sisse ka ilma paroolita, siis pane see "blank password" poliitika Disabled peale - tee seda ainult vajaduse korral ja siis kui Sul tekivad sisselogimisel mingid probleemid või kui ilmuvad veateated.
Siiski tuleks tööl, juhul kui Sa kasutad oma arvutit üksi, kaitsta ta parooliga, sest muidu hakkab Sinu ülemus Sinu tööluuside ajal Sinu arvutis tuhnima ja sealt Sinu pornot ning mänge näppama. Kui Sul on ka süle- või tahvelarvuti (mida Sa igale poole kaasa lohistad), siis tuleks ka see igal juhul parooliga kaitsta. Ja kui juba kaitsta, siis teha seda tugeva parooliga, sest lihtsama parooliga kaitstud süsteemi on lihtne sisse saada. Saab ka tugevat parooli lõhkuda, aga sellega juba iga juhmakas varas või Sinu arvuti leidja hakkama ei saa....Sa võid Windows 8 süsteemi sisselogimiseks kasutada järgmist tüüpi paroole:

1) Local Account standardset tekstiparooli - Windowsi traditsioonilist lokaalse kasutajakonto standardset tekstiparooli (Windowsi parooli), mille võib luua juba Windows 8 installeerimise käigus või siis hiljem uue Metro-stiilis Control Panel (PC settings) ekraani kaudu - juhis.

2) Microsoft Account (Windows Live ID) kasutajakonto parooli - süsteemi sisselogimise uus meetod. Kui Sul on Windows Live ID kasutajakonto juba olemas, siis võid seda kasutada Windows 8 installeerimise käigus (selleks peab olema ka internetiühendus). Kui Sul seda Live ID kontot veel ei ole, siis võid ta sealsamas Win 8 installeerimisel ja enda mingi olemasoleva Email aadressi abil luua. Juhul kui seda Live ID kontot ja ka Email aadressi ei ole, siis võid luua uue Email aadressi ning MS konto sealsamas "Sign up for a new email address" lingi abil - sellega lood uue @hotmail.com Email aadressi ja sellega seotud Microsofti kasutajakonto (pilt ja pilt).

Kui Sa töötad lokaalse konto all, siis Sa võid hiljem 'PC settings' ekraani kaudu lülituda ümber Microsofti kasutajakontole. Juhul kui seda Live ID kontot ja ka Email aadressi ei ole, siis võid luua uue Email aadressi ning MS konto siinsamas "Sign up for a new email address" lingi abil - sellega lood uue @hotmail.com Email aadressi ja sellega seotud Microsofti kasutajakonto (pilt ja pilt).


3) PIN parooli - uut tüüpi PIN parooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all). See PIN-parool töötab ainult lokaalselt, Sa ei saa sellega oma teises Windowsi masinas sisse logida. See teeb PIN-parooli märksa turvalisemaks kui seda on traditsiooniline tekstiparool. Juhul kui keegi varastabki Selle PIN parooli, siis et seda kasutada, peab kurikael saama Sinu seadmele füüsiliselt ligi - juhis.

4) 'Picture Password' parooli - uut tüüpi piltparooli, mille võid luua ja mida võid kasutada nii oma lokaalse kui ka Microsofti kasutajakonto all ('Microsoft account' all) - juhis.

Märkus: Sa saad neid uut tüüpi pilt- ja PIN paroole luua järgmiselt:

- Lokaalse kasutajakonto all töötades ainult siis kui Sul on loodud ka see standardne tekstiparool.
- Microsofti kasutajakonto all töötades aga igal ajal, sest sinna saad sisse logida ainult oma Live ID parooliga (st see tuleb Sul alati sisestada).Mitme parooli vs. üheainsa parooli kasutamine:

* Sa võid süsteemi sisselogimiseks kasutada ka ainult 'Local account' lokaalset standardset tekstiparooli, aga sel juhul ei saa Sa kasutada kõiki "pilve" ja SkyDrive (OneDrive) teenuse võimalusi.
* Kasutad oma Windows 8 kompuutritesse sisselogimiseks ainult Microsofti kasutajakonto parooli.
* Kasutada vastavalt vajadusele mõlemat nii 'Windows Live ID' (Microsoft Account) parooli kui ka 'Local Account' kasutajakonto standardset tekstiparooli. Lülitad end 'PC Settings' ekraani kaudu ümber kas Microsoft account või siis Local account kasutajakontole ja kasutad seejärel oma Live ID või sii lokaalset tekstiparooli - optimaalne variant.
* Kasutada lokaalset standardset tekstiparooli koos PIN-koodi ja/või pildi parooliga (st Sa lood lisaks standardsele tekstiparoolile ka uut tüüpi paroolid ja valid seejärel süsteemi sisselogimisel ühe neist paroolidest). See on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud. Sa võid lokaalse kasutajakonto all luua PIN-koodi ja/või pildi parooli ainult sel juhul kui Sul oli eelnevalt loodud ka see standardne tekstiparool. Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN koodi paroolid.
* Kasutada Live ID parooli koos PIN-koodi ja/või pildi parooliga (st Sa lood lisaks Windows Live ID paroolile ka uut tüüpi paroolid ja valid seejärel süsteemi sisselogimisel ühe neist paroolidest). See on ka selleks hea kui Sa oled mingi parooli ära unustanud.

Widows 8/8.1 (Win 10): Et luua lokaalse kasutajakonto all uut tüüpi pilt- või PIN-parooli, peab Sul eelnevalt olema loodud ka Windowsi enda lokaalne standardne tekstiparool (Local Account password) - pilt. Kui Sa kustutad selle standardse tekstiparooli, siis kustutatakse automaatselt ka Sinu pilt- ja PIN koodi paroolid.


Kõik paroolid, mis Sa lood lokaalse kasutajakonto all, kehtivad ka Microsofti/Live ID kasutajakontos (st nad kantakse sinna üle). Oma lokaalset standardset tekstiparooli saad Microsofti kasutajakonto all eemaldada või muuta ainult Microsofti kasutajakontost väljalogimisel ja lokaalsele kasutajakontole ümber lülitudes. Seega kui Sa loosid lokaalse kasutajakonto alla pildi ja/või PIN-koodiga parooli, siis saad neid kasutada ka Micorosofti kasutajakonto all. Sa saad neid seal ka muuta või kustutada. Kui Sa muudad või kustutad nad, siis need muudatused kantakse üle ka Sinu lokaalsesse või siis Microsofti kasutajakontosse. Kui Sa näiteks ei loonud oma lokaalses kasutajakontos pildi ja/või PIN paroole, siis võid nad luua Microsofti kasutajakonto all ja nad kantakse üle ka Sinu lokaalsesse kasutajakontosse.


See uus Metro-stiilis/Windows 8 (8.1) disainiga süsteemi sisselogimise ekraan võib välja näha erinevalt ja see sõltub järgmistest asjaoludest:

- Kas Sa kasutad sisselogimisel lokaalset või siis Microsofti kasutajakonto (Microsoft Account) parooli.
- Kui Sa loosid lisaks lokaalsele tekstiparoolile või MS konto paroolile ka uut tüüpi PIN-parooli ja/või Pilt-parooli (Picture Password) parooli.
- Millist tüüpi parooli Sa süsteemi sisselogimisel viimati kasutasid.


Märkus: Metro-stiilis/Windows 8/8.1 disainiga Start ekraanil, süsteemi sisselogimise ekraanidel ja ka mujal kuvatakse just see kasutajanimi, mille all Sa olid parasjagu süsteemi sisse loginud, näiteks:

* "Mulgikapsas" (see on siis minu lokaalne kasutajakonto - Local Account)
* "ahv landfield" või minu Email aadress (näiteks @gmail.com või @hot.ee) - see on aga minu Microsoft Live ID ehk Microsofti kasutajakontoMicrosofti kasutajakonto vs Sinu lokaalne kasutajakonto (Windows 8/8.1):

Kui Sa installeerid Windows 8/8.1, siis pakutakse Sulle tema installimise käigus kahte varianti:

* Luua Microsofti kasutajakonto ('Microsoft Account', mille endiseks nimeks oli 'Windows Live ID' ehk 'Live ID') - pilt. Seda varianti pakutakse Sulle vaikimisi. Windows 8 on esimeseks operatsioonisüsteemiks, kus süsteemi sisselogimiseks saab kasutada Microsofti kasutajakontot.
* Või siis luua tavaline administraaori õigustega lokaalne kasutajakonto ('Local Account') - seesama, mida kasutati ka Vin XP, Vista ja Windows 7 puhul.

Ükskõik kumma Sa neist kasutajakontodest Windowsi installeerimise ajal ka valid, saad Sa igal ajal hiljem nende mõlema kasutajakonto vahel ümber lülituda. Sa võid vajaduse korral kasutada kord üht kasutajakontot ja seejärel lülituda ümber teisele kasutajakontole ning vastupidi. Seega lubab Windows 8 Sul lülituda ümber Microsofti Kasutajakonto (Microsoft Account) ja Lokaalse Kasutajakonto (Local Account) vahel. Sa võid kasutajakontode vahel ümber lülituda Charms riba -> Settings -> Change PC settings -> Users sektsiooni kaudu (pilt).

Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versioonis võid kasutajakontode vahel ümber lülituda Charms riba -> Settings -> Change PC settings -> Your account almkategooria kaudu - pilt.

Lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumisest ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole, sellest on pikemalt juttu seal.


EtteotsaUue piiratud õigustega lokaalse standardse kasutajakonto loomine (Microsofti konto all töötades):


Milleks seda piiratud õigustega lokaalset tavakasutaja kontot vaja on?

Sa lood Windowsi installeerimisel esimese kasutaja jaoks administraatori konto, mis lubab tal muuta süsteemi seadeid (sätteid), installeerida rakendusi, hooldada kompuutrit jne. Aga administraatorid võivad kogemata installida ka pahavara. Kuid teiste kasutajate jaoks loodud piiratud õigustega standardsed ehk tavakasutaja kontod lubavad neil täita enamik vajalikke operatsioone, aga takistavad samas opsüsteemi juhuslikku kahjustamist (näiteks pahavra installimisega). Sa võid laste ja ka vähemkogenud täiskasvanute jaoks luua lokaalsed piiratud õigustega standardse kasutaja (Standard User) kontod - see on arvuti kaitsmiseks väga hea moodus. Ka kompuutri omanik (administraator) peaks looma endale teise sellesama piiratud õigustega standardse kasutajakonto ja töötama põhiliselt antud konto all. Ja standardne lokaalne kasutajakonto on just neile hea, kes ei soovi selle vägisi pealesurutava Microsofti konto ('Microsoft Account') all töötada ja kes ei soovi neid igasuguseid Microsofti teenuseid ning vahendeid kasutada (näiteks OneDrive, Store veebsaidist universaalsete äppide allalaadimine, sünkroniseerimine jne). Kuid Win 8/8.1 süsteemi sisseehitatud universaalseid äppisid saab ikkagi kasutada ja neid ka värskendada. Lokaalne kasutajakonto on ka neile hea, kes kardavad oma privaatsuse pärast, see käib just Windows 10 kasutajate kohta. Ka Sinu süsteem töötab kiiremini, sest Microsofti pilveteenused jms ei hõiva taustarežiimis masina ressursse.

Seega, kui Sa oled Windows 8 (8.1) installeerimise ja süsteemi häälestamise/seadistamise lõpetanud, siis on soovitatav luua endale veel ka teine lokaaalne piiratud õigustega tavakasutaja konto ('Standard User' konto) ning kasutada seda oma igapäevases töös. Peale selle, juhul kui Sinu kompuutrit kasutavad ka teised pereliikmed, siis tuleks ka nende kõikide jaoks luua need standardsed tavakasutaja kontod ning omistada neile ka paroolid. Sel juhul pead ka omaenda administraatori kontole parooli looma muidu ei ole nendest tavakasutajate ehk standarsetest kontodest mingit tolku.

Uusi kasutajakontosid ja gruppe saavad luua, muuta ning kustutada ainult administraatori õigustega kasutajad.


Tee järgmist:

Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et tellida uut tüüpi Charms riba ja kliki seal Settings menüüpunktile (amuletile):

Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et tellida uut tüüpi Charms riba ja kliki seal Settings menüüpunktile (amuletile)


Kliki Settings küljepaneeli allosas Change PC settings lingile:

Kliki Settings küljepaneeli allosas Change PC settings lingile


Märgista uut tüüpi "PC settings" ekraani (Metro-stiilis/Windows 8 disainiga "Control Panel" ekraani) vasemas paanis Users sektsioon ja kliki seejärel paremal allosas Add a user nupule.
Nagu siin näha on, siis töötatakse Microsofti kasutajakontoga ja seda näitab ka kasutaja Email aadress. Kuna Microsofti kasutajakonto alla ilma paroolita sisse logida ei saa, siis on siin Live ID parool juba olemas ja Sa võid hakata julgelt teist uut kasutajakontot looma:

Add a userUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha 'Other accounts' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Other accounts), klikkides siin paremal paanis Add an account nupule:

"Accounts" kategooria ja selle "Other accounts" alamkategooria
Järgmises ekraani pakutakse Sulle uue kasutajakonto loomisel kahte varianti:

* Kas valida süsteemi sisselogimiseks tavaline adminõigustega lokaalne kasutajakonto ('Local Account') - seesama, mida kasutati ka Vin XP, Vista ja Windows 7 puhul,
* või siis uut tüüpi Microsofti kasutajakonto ('Microsoft Account', mille endiseks nimeks oli 'Windows Live' ehk 'Live' ehk 'Live ID' ehk 'Windows Live ID ehk 'Hotmail').

Ükskõik kumma Sa neist kasutajakontodest ka valid, saad Sa igal ajal hiljem nende mõlema kasutajakonto vahel ümber lülituda (st Sa võid vajaduse korral kasutada kord üht kasutajakontot ja seejärel lülituda ümber teisele kasutajakontole ning vastupidi). Seega lubab Windows 8 (8.1) Sul ümber lülituda Windows Account ja Local Account kasutajakontode vahel. Sa võid kasutajakontode vahel ümbe lülituda Charms riba -> Settings -> Change PC settings -> Users sektsiooni kaudu (pilt).


Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versioonis võid kasutajakontode vahel ümber lülituda Charms riba -> Settings -> Change PC settings -> Your account almkategooria kaudu - pilt.


Lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumisest ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole, sellest on pikemalt juttu seal.


Neid variante pakuti muide ka Windows 8 (8.1) installeerimise käigus. Kui Sa valid siin Microsofti kasutajakonto loomise variandi, siis pead siia sisestama antud kasutaja Windows Live ID kasutajakonto Email aadressi. Või kui ta ei oma veel Windows Live ID kontot ja kui tal on mingi Email aadress olemas, siis sisesta see siia ning sel juhul luuakse talle uus MS konto, mis seotakse selle Email aadressiga.
Juhul kui seda Live ID kontot ja ka Email aadressi ei ole, siis võid luua uue Email aadressi ning MS konto siinsamas "Sign up for a new email address" lingi abil - sellega lood uue @hotmail.com Email aadressi ja sellega seotud Microsofti kasutajakonto (pilt).

Kui Sa lood aga iseendale teise konto, siis pead siia sisestama oma mingi muu Email aadressi, mitte aga seda, mida Sa juba oma administraatori konto all kasutad - sellega luuakse Sulle ühtlasi ka teine uus Microsofti/Live ID kasutajakonto. Või kui Sul ei ole teist Email aadressi, siis võid luua uue Email aadressi ning MS konto siinsamas "Sign up for a new email address" lingi abil - sellega lood uue @hotmail.com Email aadressi ja sellega seotud Microsofti kasutajakonto (pilt).

Meie aga valime siin selle piiratud õigustega lokaalse standardse kasutajakonto loomise variandi ja klikime all Sign in without a Microsoft account lingile:

Meie aga valime siin selle lokaalse kasutajakonto loomise variandi ja klikime all Sign in without a Microsoft account lingile


Klikime nupule Local account:

Klikime nupule Local account


Seejärel ilmub meile juba tuttav ekraan, kus tipime kõige ülemisse lahtrisse mingi kasutajanime, millega me soovime seda uut loodavat tavakasutaja kontot tähistada. Allapoole sisestame kaks korda parooli ja kõige alumisse tekstikasti tipime mingi vihje (kohustuslik). (Koos oma parooliga jäta ka see vihje meelde!). Kui valmis, siis kliki Next:

Kui valmis, siis kliki Next


Kui Sa lood selle konto lapsele, siis võid soovi korral panna linnukese ka sinna "Family Safety" ("Vanemliku järelvalve") ruutu, et kontrollida lapse tegevust ja Internetis surfamist. Seejärel kliki nupule Finish:

Seejärel kliki nupule Finish


Ja Sa jõuadki tagasi "PC settings" ekraani, mille "Users" sektsiooni allosas näed seda uut äsja loodud lokaalset piiratud õigustega standardset kasutajakontot:

Ja Sa jõuad tagasi "PC settings" ekraani, mille "Users" sektsiooni allosas näedki seda uut äsjaloodud kasutajakontotUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis näed Sa seda Other accounts alamkategooria all. Siin tehti sellel uuel kasutajakontol klikk, mille tulemusel ilmusid tema alla kaks nuppu:

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis näed Sa seda Other accounts alamkategooria all


EtteotsaUude kasutajakontosse esmakordne sisselogimine:

Sa loosid küll uue piiratud õigustega tavakasutaja konto (standardse konto), aga lõplikult ta Sul veel valmis ei ole. Sa pead nüüd end oma administraatori kasutajakontost välja logima ja seejärel logima sellesse uude kasutajakontosse sisse.

Tee järgmist:

Vajuta Windows klahvi, et pöörduda tagasi Start ekraani. Seejärel kliki jälle oma administraatori kasutajanimele ja vali rippmenüüst käsk Sign out:

Sign out


Ilmub see uus "Lock screen" ekraan, kus vajuta suvalist klahvi või kliki pildile või siis keri hiireratast, et teda eest ära koristada:

Ilmub see uus "Lock screen" ekraan


Kliki selle uue äsjaloodud tavakasutaja konto suurele ikoonile (plaadile ehk tile'le):

Kliki selle uue äsjaloodud tavakasutajakonto suurele ikoonile (plaadile ehk tile'le)


Nüüd sisesta uue kasutaja parool, seesama mille Sa tema loomisel siin eelpool talle omistasid. Seejärel vajuta ENTER või siis kliki/toksa paremal Submit noolekesele:

Nüüd sisesta uue kasutaja parool, seesama mille Sa tema loomisel siin eelpool talle omistasid


Keegi tervitab Kana, arvatavasti terava noa ja panniga kokk...:

Keegi tervitab Kana, arvatavasti terava noa ja panniga kokk...


Seejärel näed Sa midagi uut, mida Windows 8 eelmistes versioonides ei olnud. Nendes ekraanides ei pea Sa midagi tegema.

Esmalt ilmub "Hi"...:

Esmalt ilmub "Hi"...


Siis näed sellist teadet...:

Siis näed sellist teadet...


Seejärel hakatakse Sind õpetama... Kuna Microsoft tegi Windows 8 opsüsteemis väga suuri muudatusi, näiteks nagu Start Menu ja Start nupu ärakoristamine ning nn "kuumade nurkade" lisamine, et saada ligi uuele Charms Ribale (Charms Bar) ja viimati käivitatud appidele/rakendustele jne, siis võib uutel kasutajatel rakenduste jms leidmisega raskusi tekkida. Et neid aidata, lisati siia uus juhis, mis ilmub siis kui Windowsi installeerimine lõpetatakse ja hakatakse töölauda ette valmistama. See juhis toob esile mõned animeeritud pildid, mis näitavad seda et kuidas pääseda ligi Charms Ribale jne.
Tegelikult on kogu see juhis üks HTML fail, mida kutsutakse "FirstLogonAnim.html" ja mida hoitakse "C:\Windows\System32\oobe\" kaustas. Sa võid selle siinse juhendi ka vahele jätta: vajuta Esc klahvi või siis Alt+F4 klahvikombinatsiooni:

Seejärel hakatakse Sind õpetama (st kuidas uut Windowsi kasutada)


Pärast seda kui Sinu kompuuter on valmis...:

Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...


Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole:

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 2

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 3


...ja selle peale ilmub sinna uus Charms Ribale (Charms Bar):

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 4


Vii hiirekursor ekraani suvalisse nurka ja seejärel ilmub sinna mingi vajalik element (st mingi uue vahendi kasutamise võimalus); antud juhul viiakse hiirekursor ekraani paremasse ülanurka:

...vii oma hiirekursor ekraani suvalisse nurka


Seejärel lohistatakse kursorit mõõda ekraani serva allapoole keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms Riba (Charms Bar):

Seejärel lohista kursorit mõõda ekraani serva keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms riba

Let's start


Hakkab lõpetama:

Hakkab lõpetama


Seejärel ilmub terve rida muutuvate värvidega ekraane ja sel ajal viiakse uue süsteemi seadistamine ning Metro ehk Windows Store appide (rakenduste) installeerimine lõpule - ka siin ei pea Sa midagi tegema - toon siin nendest ainult mõned ära:

Värviline ekraan - 1

Värviline ekraan - 2

Värviline ekraan - 3

Värviline ekraan - 4

Värviline ekraan - 5

Värviline ekraan - 6

Värviline ekraan - 7

Värviline ekraan - 8


Ja Sa jõuadki uue kasutajakonto Start ekraanile (uude Start menüüsse) ning seda tema standardse kasutaja lokaalse konto all. Nagu Sa näed, siis puudub siin Sinu uue kasutajakonto pilt ja kõikide Windows 8 Store appide plaadid näevad siin välja nii nagu nad on ka kohe pärast Windows 8 installeerimist. Nüüd võid oma uue konto kasutajaliidest siin seadistama hakata või siis anna tema parool ja kasutajanimi kellelegi teisele antud kompuutri kasutajale ning las tema tegutseb siin siis ise edasi:

Ja Sa jõuadki uue kasutajakonto Start ekraanile (uude Start menüüsse)


PC settings ekraani kaudu võib end ümber lülitada ka Microsofti konto alla:

PC settings ekraani kaudu võib end ümber lülitada ka Microsofti konto allaUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha 'Your account' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Your account), klikkides siin Connect to a Microsoft account lingile:

Connect to a Microsoft account
Ka piiratud õigustega tavakasutaja / standardse konto all võib mitmeid administraatori õigusi nõudvaid ülesandeid täita:

Kui tavakasutaja konto all on vaja installeerida mingit tarkvara või midagi muud teha (näiteks administraatori kasutajakonto alt mingeid faile üle tuua - kopeerida), mis nõuab administraatori õigusi, siis ilmub automaatselt Vista ja Win 7 aegadest pärit User Account Control (UAC) dialoogiaken. Peale selle käivitatakse UAC hoiatusakende puhul ka nn "Secure desktop" režiim, kus ekraan läheb tumedaks/tuhmiks ja süsteemile keelatakse igasugune juurdepääs. Seda tehakse seepärast et antud režiimi ajal ei saaks ükski pahavara Sinu süsteemiga ühendust võtta. Kui Sa lood oma igapäevaseks tööks ka teise lokaalse piiratud õigustega tavakasutaja konto ja kui Sa tahad otse selle konto all töötades täita mingeid administraatori õigusi nõudvaid ülesandeid, siis võid kasutada alltoodud meetodeid. Sel juhul ei pea Sa tavakasutaja konto alt välja logima, et minna üle oma administraatori konto alla, et siis sealt käivitada neid vajalikke ülesandeid.

Märkus: Mõningaid ülesandeid saab siiski täita ainult administraatori konto kaudu ja sel juhul pead logima end oma administraatori kontosse - kasutad väljalogimiseks kas Sign out või siis seda Switch user (Fast user switching) meetodit.

Switch user (Fast user switching) - see teisele kasutajakontole kiire ümberlülitamise käsuga jätkavad Sinu programmid tööd, Sinu kasutajakonto jääb töösse ehk aktiivseks kuid ta on nüüd parooliga kaitstud ja ainult Sina võid tema sessiooni tagasi pöörduda. Pärast selle käsu valimist (pilt ja pilt) viiakse Sind kasutajakontode valiku ekraani, kus Sa võid klikkida sellele kasutajakontole, kuhu Sa tahad ümber lülituda.
Fast User Switching vahend, mida kasutati juba alates Windows XP aegadest, lubab mitmel kasutajal kasutada kompuutrit ühel- ja samal ajal - sellega saab kiiresti ja mugavalt lülituda ümber ühelt kasutajalt teisele.Esimene näide: Antud näites siis alustatakse ühe programmi installeerimist ja kõikide traditsiooniliste standardsete programmide install käib ikka Win 8 töölaua kasutajaliidese kaudu:

Antud näites siis alustatakse ühe programmi installeerimist


Windowsi töölaud viiakse üle "Secure desktop" režiimi ja ilmub UAC dialoogiaken. Sisesta sinna oma administraatori parool ja kliki nupule Yes:

Windowsi töölaud viiakse üle "Secure desktop" režiimi ja ilmub UAC dialoogiaken


Seejärel saad alustada oma programmi installeerimist:

Seejärel saad alustada oma programmi installeerimist


Käib install...Teine näide: Mõnikord on mingi ülessande täitmiseks vaja endale ise paluda administraatori õigusi, näiteks mingi juba installitud programmi käivitamiseks. Sel juhul tee vastaval elemendil paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Run as administrator:

Sel juhul tee vastaval elemendil paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk Run as administrator


Windowsi töölaud viiakse üle "Secure desktop" režiimi ja ilmub UAC dialoogiaken. Sisesta sinna oma administraatori parool ja kliki nupule Yes:

Sisesta sinna oma administraatori parool ja kliki nupule Yes


Märkus: Teised tavakasutajad seda teha ei saa, sest nad ei tea Sinu administraatori konto parooli. Kui selline UAC hoiatusaken ilmub Sinu jaoks aga täiesti ootamatult, siis on tegu arvatavasti mingi pahavaraga ja sel juhul kliki selles dialoogiaknas nupule No ning hakka süsteemi sisseimbunud pahavara avastama/otsima/elimineerima....

EtteotsaKasutajakonto süsteemist eemaldamine (kustutamine):

Aeg-ajalt tuleb Sul mingi kasutajakonto süsteemist kustutada, näiteks probleemide korral mingi kasutajakontoga (seejärel lood selle asemele uue konto) jne. Või näiteks kui Sa loosid oma kallile abikaasale eraldi kasutajakonto, aga ta leidis "parema" ja jättis Sinu maha (viimane 100 a. täiesti igapäevane nähtus/tava). Loomulikult ei ole Sulle tema kasutajakontot enam vaja. Seega kustuta see konto süsteemist ja ühtlasi pühi endine kaasa ka enda mälust ning hakka ise uut kaasat otsima (loomulikult mitte õllekatest ega Balti jaama ümbrusest).
Kasutajakontosid saavad kustutada ainult administraatori õigustega kasutajad. Seega kui Sa viibid veel seal uues tavakasutaja kontos, siis logi sealt välja (käsuga Sign out) ja seejärel logi end oma administraatori konto alla sisse.

Tee järgmist:

Juhul kui Sa viibid teise kasutajakonto all, mida Sa soovid süsteemist eemaldada, siis kõigealt logi sealt ennast välja. Kliki Start ekraanil kasutajanimele ja vali Sign out käsk:

Kliki Start ekraanil kasutajanimele ja vali Sign out käsk


Korista see lukuerkaan eest ära (näiteks kliki sellele):

Korista see lukuerkaan eest ära


Nüüd kliki oma administraatori konto pildile:

Nüüd kliki oma administraatori konto pildile


Logi end süsteemi sisse (antud juhul siis Microsofti konto ehk Live ID parooliga):

Logi end süsteemi sisse (antud juhul siis Microsofti konto ehk Live ID parooliga)


Tere tulemast...:

Tere tulemast...


Vajuta Windows klahvi, et minna üle Windowsi töölaua kasutajaliidesesse ja vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka. Tee seal vasemal allnurgas hiire paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Control Panel:

Control Panel


Kliki User Accounts and Family Safety lingile:

Kliki User Accounts and Family Safety lingile


Kliki Remove user acounts lingile:

Kliki Remove user acounts lingile


Kliki kustutamist vajavale kasutajakontole, siin siis "Nimetu Kanimetu" kontole (omaenda andminni kontot Sa loomulikult kustutada ei saa):

Kliki kustutamist vajavale kasutajakontole, siin siis "Nimetu Kanimetu" kontole


Seejärel kliki vasemal Delete the account lingile:

Seejärel kliki vasemal Delete the account lingile


Nüüd on Sul kaks võimalust:

* Kui Sa klikid siin nupule Delete Files, siis kustutatakse nii antud kasutajakonto kui ka kõik tema failid.

* Kui Sa klikid siin aga nupule Keep Files, siis kustutatakse küll antud kasutajakonto, aga kõik tema failid (töölaua sisu, "Documents", "Favorites", "Music", "Pictures" ja "Videos" kaustade sisu) jäetakse alles. Need failid pannakse antud kustutatava kasutajanimega uude kausta ja see kaust ilmub siiasamasse Sinu administraatori töölauale. Antud näite puhul peaks selle uue kausta nimeks olema siis 'Nimetu Kanimetu'. Seda varianti on siis hea kasutada kui Sul tekib mingi kasutajakontoga probleem, siis saad ta kustutada ja ühtlasi hoida alles ka kõik tema failid.


Meie aga klikime siin ikka sellele Delete Files nupule, sest me ei vaja tulevikus antud konto kraami...:

Meie aga klikime siin ikka sellele Delete Files nupule, sest me ei vaja tulevikus antud konto kraami...


Kliki nupule Delete Account:

Kliki nupule Delete Account


Ja üks kasutajakonto ongi kadunud:

Ja üks kasutajakonto ongi kadunud
Märkus: Kui Sa kasutasid eelnevalt sellest kustutatavast kontost väljalogimisel hoopis "Switch User" käsku (mitte aga 'Sign out' käsku), siis Sa tegelikult ei loginud sealt välja vaid Sa tulid lihtsalt kiirelt üle oma administraatori konto alla.
Sel juhul ilmub konto kustutamise lõpus alltoodud teateaken, mis hoiatab Sind ses suhtes, et kui Sa jätkad, siis antud kustutatava kasutajakonto faile alles ei hoita. Seega, juhul kui Sa tahad tema faile alles jätta, siis katkesta selle konto kustutamine, logi uuesti end sinna kasutajakontosse sisse ja seejärel logi sealt nüüd käsuga Sign out välja. Seejärel alusta uuesti antud konto kustutamist. Kui Sa aga ei soovi tema faile alles jätta, siis jätka siin ja kliki nupule Yes (antud näites on tegemist "Julma" nimelise kasutajakonto süsteemist eemaldamisega):


Meil on aga sellest Julma failidest kama ja seega klikime siin julgelt nupule Yes


Switch user (Fast user switching) - see teisele kasutajakontole kiire ümberlülitamise käsuga jätkavad Sinu programmid tööd, Sinu kasutajakonto jääb töösse ehk aktiivseks kuid ta on nüüd parooliga kaitstud ja ainult Sina võid tema sessiooni tagasi pöörduda. Pärast selle käsu valimist (pilt ja pilt) viiakse Sind kasutajakontode valiku ekraani, kus Sa võid klikkida sellele kasutajakontole, kuhu Sa tahad ümber lülituda.
Fast User Switching vahend, mida kasutati juba alates Windows XP aegadest, lubab mitmel kasutajal kasutada kompuutrit ühel- ja samal ajal - sellega saab kiiresti ja mugavalt lülituda ümber ühelt kasutajalt teisele.


EtteotsaUue kasutajakonto loomine (lokaalse konto all töötades):

Kliki Start ekraanil (st uues Stardimenüüs) enda kasutajakonto nimele ja seejärel kliki rippmenüüs Change account picture käsule:

Kliki Start ekraanil (st uues Stardimenüüs) enda kasutajakonto nimele ja seejärel kliki rippmenüüs Change account picture käsule


Märgista PC settings ekraanis vasemas paanis Users sektsioon ja kliki paremal all Add a user nupule. Nagu siin PC settings ekraanis näha on, siis me töötame antud momendil oma lokaalse konto all ja meil on loodud ka lokaalne standardne tektsiparool:

Märgista PC settings ekraanis vasemas paanis Users sektsioon ja kliki paremal all Add a user nupuleUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha 'Other accounts' alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Other accounts), klikkides siin paremal paanis Add an account nupule:

"Accounts" kategooria ja selle "Other accounts" alamkategooria
Järgmises ekraani pakutakse Sulle uue kasutajakonto loomisel kahte varianti:

* Kas valida süsteemi sisselogimiseks tavaline lokaalne kasutajakonto ('Local Account') - seesama, mida kasutati ka Vin XP, Vista ja Windows 7 puhul,
* või siis uut tüüpi Microsofti kasutajakonto ('Microsoft Account', mille endiseks nimeks oli 'Windows Live' ehk 'Live' ehk 'Live ID' ehk 'Windows Live ID ehk 'Hotmail').

Ükskõik kumma Sa neist kasutajakontodest ka valid, saad Sa igal ajal hiljem nende mõlema kasutajakonto vahel ümber lülituda (st Sa võid vajaduse korral kasutada kord üht kasutajakontot ja seejärel lülituda ümber teisele kasutajakontole ning vastupidi). Seega lubab Windows 8 Sul ümber lülituda Windows Account ja Local Account kasutajakontode vahel. Sa võid kasutajakontode vahel ümbe lülituda Charms riba -> Settings -> Change PC settings -> Users sektsiooni kaudu (pilt).


Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versioonis võid kasutajakontode vahel ümber lülituda Charms riba -> Settings -> Change PC settings -> Your account almkategooria kaudu - pilt.


Lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumisest ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole, sellest on pikemalt juttu seal.


Neid variante pakuti muide ka Windows 8 installeerimise käigus. Kui Sa valid siin Microsofti kasutajakonto loomise variandi, siis pead siia sisestama antud kasutaja Windows Live ID kasutajakonto Email aadressi. Või kui ta ei oma veel Windows Live ID kontot ja kui tal on mingi Email aadress olemas, siis sisesta see siia ning sel juhul luuakse talle uus MS konto, mis seotakse selle Email aadressiga.
Juhul kui seda Live ID kontot ja ka Email aadressi ei ole, siis võid luua uue Email aadressi ning MS konto siinsamas "Sign up for a new email address" lingi abil - sellega lood uue @hotmail.com Email aadressi ja sellega seotud Microsofti kasutajakonto (pilt).

Kui Sa lood aga iseendale teise konto, siis pead siia sisestama oma mingi muu Email aadressi, mitte aga seda, mida Sa juba oma administraatori konto all kasutad - sellega luuakse Sulle ühtlasi ka teine uus Microsofti/Live ID kasutajakonto. Või kui Sul ei ole teist Email aadressi, siis võid luua uue Email aadressi ning MS konto siinsamas "Sign up for a new email address" lingi abil - sellega lood uue @hotmail.com Email aadressi ja sellega seotud Microsofti kasutajakonto (pilt).

Proovime nüüd antud näite puhul sellist meetodit, et sisestame siia ülemisse lahtrisse oma teise Microsofti (Live ID) kasutajakonto Email aadressi, sest see MS konto oli kasutajal juba varem loodud. Seejärel klikime nupule Next:

Antud näites aga sisestame nüüd siia ülemisse lahtrisse oma teise Microsofti (Live ID) kasutajakonto Email aadressi ja klikime Next


Nagu näha, siis käib asi antud juhul kiiresti ja klikime siin nupule Finish:

Nagu näha, siis käib asi antud juhul kiiresti ja klikime siin nupule Finish


Ja uus tavakasutaja konto ongi loodud:

Ja uus tavakasutaja konto ongi loodudUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis näed Sa seda Your account alamkategooria all (PC settings -> Accounts -> Your account ):

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis näed Sa seda Your account alamkategooria allNüüd logi ennast oma administraatori konto alt välja (käsk Sign out) ja seejärel logi end selle uue kasutaja alla sisse, et lõpetada antud konto loomine - pilt ja pilt. (Eelpool oli sellest uude kasutajakontosse esmakordsest sisselogimisest juba ka juttu - seal.)

EtteotsaNäide: Mitu kasutajakontot ja arvuti restart (pildid):

Toon siin lõpuks ka näite sellest et kuidas näeb välja Windows 8 kompuutri restart (või käivitamine) siis kui Sul on loodud mitu kasutajakontot - piltides.

1) Vajuta Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni, seejärel kliki paremal all "Power" nupule ja vali hüpikmenüüst käsk Restart:

Vajuta Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni


2) Alustatakse kompuutri restarti (ümberlaadimist ehk taaskäivitamist):

Alustatakse kompuutri restarti (ümberlaadimist ehk taaskäivitamist)


3) Ilmub Windows 8 buutimise ekraan:

Ilmub Windows 8 buutimise ekraan


4) Seejärel näed Sa uut tüüpi "Lock screen" ekraani, kus vajuta suvalist klahvi või siis keri hiireratast, et teda eest ära koristada. Siin on kasutaja antud ekraani taustapildi juba välja vahetanud:

Seejärel näed Sa uut tüüpi "Lock screen" ekraani


Märkus: Windows 8.1 versiooni 'Lock screen' (Lukustuskuva) vaikimisi taustapilt on siis järgmine:

Märkus: Windows 8.1 versiooni 'Lock screen' (Lukustuskuva) vaikimisi taustapilt on siis järgmine


5) Kuna siin alustati kompuutri ümberlaadimise tegemist administraatori kasutajakonto ("Lindprii") alt, siis pakutakse süsteemi sisselogimiseks esmalt tema kasutajakonto alla laadimist (sisenemist). Kui ta soovib logida sisse oma kasutajakontosse, siis peab ta siin sisestama oma parooli (antud juhul siis lokaalse tekstiparooli) ja vajutama klahvi ENTER.
Kuid juhul kui tema või keegi teine kasutaja soovib siseneda mingi muu olemasoleva kasutajakonto alla, siis peab siin ekraanis klikkima sellele "Switch user" tagasi noolekesele - seda me teemegi:

"Switch user" tagasi nooleke


Märkus: Nagu ülemisest pildist näha on, siis oli administraator loonud endale ainult ühe sisselogimise parooli - Windowsi standardse tekstiparooli. Juhul kui ta oleks loonud endale ka uut tüüpi pildi ja/või PIN parooli, siis oleks talle siinses ekraanis pakutud ka muid alternatiivseid süsteemi sisselogimise võimalusi.
Ka on siit näha seda et antud juhul töötab ta lokaalse kasutajakonto (Local account) all, mitte aga selles uut tüüpi Microsofti kasutajakonto (Microsoft account) sessioonis. Juhul kui ta töötaks Microsofti kasutajakontoga, siis kuvataks siin sisselogimise ekraanis ka tema Live ID e-mail aadressi ja ta peaks siia sisestama oma Windows Live ID kasutajakonto parooli.


6) Pärast "Switch user" tagasi noolekesele klikkimist ilmub alltoodud mitme kasutajakontoga sisselogimise ekraan. (Kui Sa käivitad kompuutri, siis ilmub enne parooli sisestamise ekraani kohe see kasutajakonto valimise ekraan.)
Siin on näha, et antud juhul on tegemist kahe kasutajakontoga: Administraatori kasutajakontoga ("Lindprii") ja tavakasutajakontoga ("Tagaotsitav") - tegelikult on mõlemad tagaotsitavad.

Siin tuleb siis klikkida selle kasutajakonto pildile, kuhu soovitakse sisse logida. Kuna me mõtlesime siin ümber ja soovime siseneda ikka selle administraatori kasutajakonto alla, siis klikime siin "Lindprii" pildile:

Pärast "Switch user" tagasi noolekesele klikkimist ilmub alltoodud mitme kasutajakontoga sisselogimise ekraan


7) Sisesta oma lokaalne parool ja vajuta ENTER:

Sisesta oma lokaalne parool ja vajuta ENTER


8) Ilmub "Welcome" ekraan ja seejärel jõuad Sa oma Metro-stiilis Start ekraanile:

Ilmub "Welcome" ekraan ja seejärel jõuad Sa oma Metro-stiilis Start ekraanileLisaks võid lugeda: Lokaalselt kasutajakontolt ümberlülitumine (üleminek) Microsofti kasutajakontole ja selle käigus uue Microsofti kasutajakonto (Windows Live ID) loomine - seal.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011