Windows 8 (8.1) vaikimisi appid ja failitüübid

Win 8 logo Windows 8 (8.1) vaikimisi programmid (appid) ja failitüübid.
Kuidas siduda/ühendada failitüüpe ja protokolle programmidega (standardsete või siis Metro rakendustega/appidega)?
Kuidas avada piltide, muusika, video ja PDF faile Windows 8/Windows 8.1 töölaua kasutajaliideses?

 

 

 

Enamik programme, mida Sa kasutad, on seotud teatud kindlate failitüüpide ja protokollidega. Sellised ühendused/seosed (associations) lubavad Sul kindlat tüüpi faili avada automaatselt temaga vaikimisi seotud tarkvaras. Näiteks kui Sa teed File Explorer'i (endine Windows Explorer) aknas mingil Windows Media Audio failil (.wma laiendiga) 2 x klõpsu, siis laetakse see fail automaatselt Sinu audiomängimise programmi, et seda lugu kuulata. Või kui Sa klõpsad oma dokumendis mingile internetilingile või e-mail sõnumile, siis avatakse Sinu veebibrauser, mis viib Sind vastavasse saiti. Seega on vaikimisi programmiks (Default Program) see programm, mida Windows 8 kasutab automaatselt siis kui Sa avad teatud kindla failitüübi.


Märkus:

• Vaikimisi programmide ühenduste (seoste) muudatusi rakendatakse ainult Sinu kasutajakontole ja see ei puuduta kompuutri teisi kasutajakontosid.
• See programm, mille Sa määrad mingi failitüübi või protokolli jaoks vaikimisi rakenduseks, peab antud failitüüpi või protokolli toetama, et ta saaks seda avada. Näiteks .TXT laiendiga faili saab avada Notepad või Wordpad programmiga, aga mitte MS Paint programmiga.


Et asi selgem oleks, toon veel mõned näited nendest vaikimisi programmidest. See kehtib paljus ka Windows 8 suhtes, aga tema puhul on tehtud ka terve rida muudatusi ja sellest siis edaspidi:

1) Oletame, et mul on installeeeritud mitu muusikapleierit, mis kõik võivad mängida ka .mp3 audio muusikafaile. Windowsiga on kaasas ka Windows Media Player, mis samuti võib esitada neid .mp3 muusikapalu. Peale selle on mul installeeritud ka Winamp muusikaprogramm, mis on ka üks .mp3 failide mängijaid.
Oletame nüüd, et ma laadisin Internetist alla terve posu neid MP3 muusikafaile ja soovin kuulata näiteks sellist laulu nagu I love you forever.mp3 (no on ikka muinasjutt). Kui ma teen nüüd sellel failil 2 x klõpsu ja kui mul ei ole näiteks peale Windows Media Player'i mitte ühtegi muusikaprogrammi installeeritud, siis käivitatakse automaatselt tema ja ta hakkab mulle seda "igavest armastust" ette mängima. Aga nagu ma juba eespool ütlesin, on mul olemas mitu programmi, mis võivad samuti neid .mp3 lugusid esitada ja ma seadsin nii et see Winamp peab olema minu vaikimisi programmiks nende .mp3 failide esitamiseks. Ja nüüd, kui ma teen sellel I love you forever.mp3 muusikafailil 2 x klõpsu, siis käivitatakse automaatselt see Winamp muusikaprogramm mitte aga Windows Media Player või mingi muu muusikapleier.
Aga see ei tähenda seda et ma ei saagi teiste muusikaprogrammidega seda I love you forever.mp3 laulu kuulata - saan küll. Näiteks kui ma soovin teda kuulata korraks ka Windows Media Player'iga, siis ma kas käivitan algul antud pleieri ja sealtkaudu laen selle laulu programmi (nt käsuga File - Open...) või siis teen sellel I love you forever.mp3 failil paremklõpsu ja valin kontekstmenüüst käsu Open with... > ja sealtkaudu valin selle Windows Media Player'i. Kui mul saab sellest Winamp'ist kõrini, siis võin ma nende .mp3 failide jaoks teha mingi muu programmi vaikimisi programmiks.

2) Oletame, et mul on peale Windows'i enda Internet Explorer'i installeeritud ka Opera ja Mozilla Firefox veebibrauserid (veebilehitsejad). Kuna ma kasutan kõige sagedamini Firefox brauserit, siis tegin ma ta oma vaikimisi veebilehitsejaks ja kui ma teen nüüd mingil oma .htm või .html failil 2 x klõpsu, siis avatakse see link justnimelt Firefox'iga mitte aga Internet Explorer või Oper brauseriga. Kui ma aga muudan meelt ja leian, et Internet Explorer on vaatamata tema puudustele siiski turvalisem brauser, siis teen ma hoopis tema oma vaikimisi veebilehitsemise brauseriks.

3) Oletame, et mul on installeeritud peale Windows Media Player'i veel mitu programmi, milledega ma saan oma filme vaadata. Teatavasti on filmifailid mitmesugustes formaatides (failitüüpides), näiteks võivad nendeks olla asf, wmv, avi, mpeg, mpg, asx, divx, xvid, mov jne. Ja kui mul on installitud mingi hea universaalne filmide vaatamise programm, mis on võimeline peaaegu kõiki neid failitüüpe käivitama, siis võin ma ta teha oma vaikimisi programmiks. Ja nüüd, kui ma teen ükskõik millistel neil eelpoolnimetatud failitüüpidel 2 x klõpsu, siis laetakse see filmifail justnimelt sellesse universaalsesse filmivaatamise programmi.

Kui Sa installeerid Windows operatsioonisüsteemi, siis tema Setup programm paneb paljud sellised ühendused juba ise paika. Ka paljude programmide omaenda Setup programmid loovad automaatselt vajalikud ühendused selliste failitüüpidega, mida nad kasutada saavad. (Mõnikord, kui Sa installeerid mingi uue programmi, siis võib ta ise muuta olemasolevaid failitüüpide seoseid/ühendusi, aga üldiselt küsivad nad selleks enne Sinu luba.)


PS! Windows 7 sellekohane info seal.
Windows 8 (8.1) puhul tehtud muudatused:

Kogu siintoodud jutt kehtib ka uuema Windows 8.1 versiooni suhtes. Kui Sa avad mingi faili, siis otsustab Windows ise, et kuidas (st millise rakendus / appiga) antud faili avada. Kui antud faili saab avada ka Metro/Windows Store appiga, siis avatakse see fail vaikimisi just nimelt antud appiga. Juhul kui Sa aga ei soovi mingit failitüüpi Metro appiga vaikimisi avada, siis võid seda ka muuta. Kui Sa muudad seda vaikimisi failiseost, siis saad määrata seda et milline Windowsi rakendus avab edaspidi kõik antud faililaiendiga failid. Sa võid näiteks konfigureerida nii et kõik .png laiendiga failid avatakse edaspidi vaikimisi Windows Photo Viewer töölaua appiga mitte aga Metro/Windows Store Photos appiga.

Need meetodid, mida Sa kasutad failide/protokollide ühenduste muutmiseks—seda et millist Metro/Windows Store appi või töölaua standardset rakendust kasutatakse spetsiifilise failitüübi avamiseks—on Windows 8 (8.1) puhul sarnased sellele, mida tehti ka Windows 7 või Vista operatsioonisüsteemis. Kuid Windows 8 puhul on tehtud ka terve rida muudatusi ja seda peab teadma:

1) Windows 8 (8.1) puhul kasutatakse ka teist uut Metro (või Windows 8 stiilis disainiga) kasutajaliidest ja Sa võid valida kas Metro-stiilis appide (Winows Store appide) või siis töölaua kasutajaliidese standardsete rakenduste vahel. Windows 8 (8.1) installeerimisega lisatakse mõned uued huvitavad failiseosed. Näiteks uus Reader app on konfigureeritud vaikimisi avama PDF ja OXPS faile. Photos (Fotod) app avab vaikimisi suurt hulka pildifaile. Video (või siis Xbox Video) app on konfigureeritud vaikimisi mängima kõiki videofaile ja Music (või siis Xbox Music) app on seadistatud audio failide kuulamiseks. Internet Explorer 10 on eelkonfigureeritud veebilehtede avamiseks. Ja nii edasi...

Seega kui Sa teed mingil video, muusika, pdf failil või veebilehe lingil kahekordse klõpsu, siis avatakse ta vaikimisi hoopis vastavas täisekraani režiimis töötavas Metro (Windows Store) appis ehk rakenduses.

2) Windows 8 (8.1) programmid ei saa ise nende failitüüpide seoseid muuta, mis on juba teiste programmidega seotud! See kehtib nii uute programmide installeerimisel kui ka edaspidi, aga see ei kehti nende failitüüpide osas, mis on veel vabad, st mis ei ole veel ühegi programmiga seotud.
Juhul kui programmide loojad seda uuendust teavad, siis peaks pärast uue rakenduse installeerimist ilmuma spetsiaalne teade ja antud programmi konfigureerimise parameetrites peavd need failitüüpide seosed/ühendused puuduma või siis tuleb nad viia üle Juhtpaneeli (Control Panel) alla. Kui rakenduse looja ei ole selle muudatusega kursis, siis failide/protokollide ühenduste muutmist lihtsalt ei toimu. Ja muidugi ei tööta see portatiivsete/kaasaskantavate programmide puhul. Näiteks kui Sinu mälupulgas või siis kõvaketta mingis kaustas on Opera veebibrauseri portatiivne variant, siis Win 8 (8.1) süsteemis seda brauserit ei registreerita ja teda ei ole ka Juhtpaneeli "Default Programs" ("Vaikimisi Programmid") kategooria all. Kui Sa üritad nüüd Opera parameetrites määrata uusi failitüüpide seoseid, siis nupp "Settings" ("Seadistamine") ei tööta! See juhtub seepärast et süsteem ei tea, et milliste failitüüpidega Windowsi registris registreerimata programm võib üleüldse töötada. Loomulikult Sa võid sellise portatiivse programmi ise käsitsi Windowsi registrisse panna, aga palju lihtsam oleks teda installeerida selle asemel otse Win 8 (8.1) süsteemi (Setup faili abiga). Seega kui Sul on mingi väga kasulik portatiivne tarkvara, siis lae alla tema tavaline installeerimisfail ja installi ta otse süsteemi.

3) Arvestades eelõeldut, kulub kasutajal veel aega, et saada aru sellest et pärast iga uue programmi installeerimist tuleb teha ühte järgnevatest:

Märkus: Sellel uue programmi teatel (vaata eelmist pilti) on aga rida puudusi ja need on:

* Otseselt ei ole näha seda et tegemist on uue programmi installeerimise jätkamisega (lõpetamisega). Kuigi oletada pole siin raske, aga parem oleks kui selles teates märgitaks ära ka äsja installeeritud programmi nimi.
* Ka ei ole siin näha seda et antud teatele tuleks koheselt reageerida.
* See teade kaob üsna lühikese aja mõõdudes ekraanilt ära, mis on ka loogiline. Kuid juhul kui kasutaja seda teadet ei märganud (näiteks kui ta läks installeerimise ajal naabrinaist kabistama või õlut jooma), siis tuleb tal antud tarkvara jaoks need failide seosed/ühendused luua juba Juhtpaneeli (Control Panel) aknas - seda peab siis teadma!Arvestades kõiki neid uusi nüansse, soovitan kolmandate osapoolte programmide puhul teha järgmist:

* Probleeme tekitavad just sellised programmid, mis on korraga seotud mitme failitüübiga ja nendeks on: Brauserid ja meiliprogrammid, teksti- ja graafikaredaktorid, piltide (kujutiste) vaatamise programmid, meediafailide esitamise programmid.
* Ära ignoreeri neid eelpool nimetatud ekraani paremasse ülenurka ilmuvaid uue programmi teateid - tee sellisel teatel klõps, et valida avanevast rippmenüüst vajalik vaikimisi programm. Juhul kui Sa uninstallid mingi programmi (näiteks probleemide korral) ja seejärel installeerid ta uuesti, siis enam seda parema ülanurga teadet ei ilmu. Osade puhul need endised failiseosed säilivad, aga mõne faili käivitamisel ilmub see teade uuesti, kus tuleb siis valida tema jaoks vaikimisi programm.
* Installeeri olulised portatiivsed programmid otse süsteemi.
* Ära ürita failiseoseid määrata programmide endi seadistustes/sätetes - see ei tööta kuigi seda ei ole seal otseselt näha! Kui Sul on vaja programmi siduda ainult üht tüüpi failiga, siis on seda kõige kergem teha paremklõpsu ja selle "Open with" käsu kaudu. Kui Sul on vaja luua hulga failiseoseid, siis mine Juhtpaneeli "Default Programs" ("Vaikimisi Programmid") kategooria alla ja tegutse seal.
Uuendatud 25.10.13: Windows 8.1 versioonis saab neid vaikimisi rakendusi/appisid määrata ja muuta nüüd lisaks ka PC settings appi/ekraani kaudu. Seda saab teha 'PC settings' ekraani/appi "Search and apps" kategooria ja selle "Defaults" alamkategooria kaudu ning seal on seda kõike märksa mugavam teha - juhis.

EtteotsaKuidas siduda/ühendada failitüüpe ja protokolle programmidega (standardsete või siis Metro rakendustega/appidega)? Kuidas avada piltide, muusika, video ja PDF faile Windows 8 (8.1) töölaua kasutajaliideses?

Sa ei taha võib olla töötada Windows 8 (8.1) enda poolt määratud vaikimisi programmidega. Näiteks see, kes töötab rohkem töölaua kasutajaliideses, soovib arvatavasti installeerida neid standardseid töölaua programme—sarnaselt Foxit Reader'ile, et avada PDF faile; Windows Photo Gallery programmile, et vaadata sellega pilte või VLC Media Player'ile, et vaadata temaga videot—sellised standardsed programmid sisaldavad rohkem võimalusi ja rahuldavad paremini Sinu vajadusi. Kuid sõltumata põhjusest, Sa võid igal ajal muuta neid Windows 8 vaikimisi failiseoseid. Sa võid keelata meediafailide avamise täisekraani režiimis töötavate Metro / Windows Store appide poolt siis kui Sa teed mingil meediafailil 2x klõpsu. Kõik, mida Sa selleks tegema pead, on vaikimisi programmi muutmine.


Failitüüpide seoste/ühenduste muutmiseks võib kasutada mitu meetodit:

1) Ekraanile ilmuv teade ja vaikimisi avatava programmi valimine- peamine meetod: Esimene võimalus ilmub automaatselt siis kui Sa installeerid uue (Metro) või (töölaua) rakenduse, mis registreeritakse süsteemi poolt ja mis on võimeline teatud tüüpi faile avama - see ongi seesama eelpool kirjeldatud ekraani paremasse ülanurka ilmuv teade - pilt. Näiteks VLC Media Player võib avada mitmeid videofailide tüüpe, aga kui Sa ignoreerid seda teadet ja avad pärast VLC Media Player'i installeerimise lõpetamist mingi videofaili, siis laetakse see vaikimisi hoopis Metro-stiilis / Windows Store Video või Xbox Video appi.

Kuna Sa installeerisid uue appi või rakenduse, mis võib käsitseda selliseid failitüüpe, siis kuvabki Windows 8 selle Metro-stiilis teate hoiatades Sind sellest et on ka muid lahendusi antud tüüpi failide avamiseks. Kui Sa klikid sellele teatele, siis võid avaneva rippmenüü kaudu muuta neid seoseid lennult ja määrata antud failitüüpide jaoks vaikimisi käivitatava töölaua rakenduse (või siis Metro /Windows Store appi).

Selline teade ilmub ka siis kui Sa avad mingi faili, mille jaoks Sa ei ole veel vaikimisi käivitatavat programmi määranud. Järgmise näite puhul tehaksegi seda VLC Media Player'i ja .wma failitüübi suhtes:

Selle näite puhul tehaksegi seda VLC Media Player'i ja .wma failitüübi suhtes


2) Juhtpaneeli (Control Panel) kaudu—teine põhiline meetod—juhul kui Sa "magasid" selle peamise meetodi maha: Teiseks võimaluseks on seda teha Juhtpaneeli (Control Panel) kaudu. Nagu ka Windows 7 puhul, Sa võid neid failitüüpide seoseid/ühendusi muuta igal ajal kasutades selleks Juhtpaneeli Default Programs liidest, mis on ka Windows 8 puhul sama.
Ka siin saad igal ajal oma mingitele failidele määrata nende jaoks vaikimisi avatava rakenduse või Win 8 Store appi. Windows 8 avab paljud failitüübid vaikimisi otse uues Windows 8 kasutajaliideses (Metro / Windows 8 stiilis disainiga liideses). Kui Sa teed Windowsi töölaua kasutajaliideses mingil meediafailil või muul failil kahekordse kliki, siis ta avatakse vaikimisi väiksemate võimalustega täisekraani režiimis töötavas Windows Store appis, näiteks nagu Photos (Fotod), Video, Music (Muusika), Reader jms Windows Store app. Aga Sa võid selliste meediafailide täisekraani režiimis töötavas Windows Store appis avamise ära keelata. Ja kõik, mida Sa selleks tegema pead, on selle vaikimisi programmi muutmine - 'Default Programs' liidese kaudu.

Sa võid 'Default Programs' liidese avada näiteks nii:

* Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka:

Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka


* Tee seal paremklõps ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Control Panel:

Tee seal paremklõps ja vali ilmuvast süsteemikäskude menüüst Control Panel


Märkus: Selle paremklõpsu süsteemikäskudega kiirkäivitamise hüpikmenüü (st Win + X menüü) saab kiiresti avada ka Win + X klahvikombinatsiooniga.


* Kliki Programs lingile:

Kliki Programs lingile


* Kliki Set your default programs lingile:

Kliki Set your default programs lingile


Märkus: Sa võid siia eelmisse aknasse jõuda ka nii et alustad Metro kasutajaliideses sõnade default programs tippimist ja seejärel klikid vasemal otsingutulemustes Default Programs kiirkorraldusele (plaadile) - pilt. Seejärel klikid sellele samale Set your default programs lingile - pilt.


* Nüüd on Sul kaks võimalust:

- Märgista siin vasemas paanis vajalik töölaua rakendus või Metro/Windows Store app ja kliki paremal "Set this program as default" nupule. Sel juhul saab antud rakenduse või appiga avada kõiki võimalikke failitüüpe, st ta määratakse vaikimisi programmiks. Antud näites tehakse seda VLC Media Player programmiga.

Nüüd märgista siin vasemas paanis vajalik töölaua rakendus või Metro/Windows Store app ja kliki paremal "Set this program as default" nupule


- Teiseks võimaluseks on siin klikkida alumisele "Choose defaults for this program" nupule, et näha kõiki võimalikke failitüüpe, mida saab märgistatud programmiga siduda:

Choose defaults for this program


Pane siin loetelus vajalike faililaiendite ette linnukesed ja kliki nupule Save:

Pane siin loetelus vajalike faililaiendite ette linnukesed ja kliki nupule Save


3) Kolmas meetod: Kui Sa tahad mingi failitüübi avamiseks kasutada mingit kindlat spetsiifilist programmi. Seda meetodit on hea kasutada ka portatiivsete programmide jaoks, nende jaoks, mida Sa ei taha otse süsteemi installeerida:

* Ava Control Panel nii nagu siin eelpool seda näidati.
* Kliki Programs lingile - pilt.
* Kliki nüüd Make a file type always open in a specific programm lingile:

Kliki nüüd Make a file type always open in a specific programm lingile

* Seejärel otsi siinses pikas loendis see vajalik faililaiend üles ja tee tal 2x klõps (või märgista ta ja kliki üleval nupule Change program...). Järgmisel pildil on näha, et siin hakatakse .xvid failitüübi vaikimisi avamiseks otsima mingit muud spetsiifilist programmi (juhul kui kasutaja oli ta installeerinud). Kuni siiamaani sai .xvid laiendiga faile vaikimisi avada ainult Metro-stiilis Video appiga:

Change program...


* Pärast 2x klõpsu ilmub pisike Metro /Windows 8 stiilis disainiga dialoogiaken ja kui selle loetelus ei ole otsitavat programmi näha, siis tuleb seal klikkida More options nupule. Korda seda tegevust iga failitüübi jaoks:

More options nupp


4) Neljas meetod - paremklõpsu "Open with" käsu kaudu: Kui Sa tahad faili ainult üheks korraks mingi muu programmiga avada:

* Otsi vajalik fail üles, tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Open with -> ning kliki loetelus vajalikule programmile:

Open with -> ning kliki loetelus vajalikule programmile5) Viies meetod - "Open with" käsu kaudu: Kui Sa tahad programmi või utiliiti siduda mingit kindlat tüüpi failiga. Sel juhul saab see programm või utiliit olema antud tüüpi failide jaoks vaikimisi avatavaks rakenduseks (või siis Metro /Windows Store appiks):

* Otsi vajalik fail üles, tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Open with -> ning kliki Choose default program... käsule:

Choose default program


* Kliki loetelus vajalikule programmile ja see määratakse selle failitüübi vaikimisi programmiks. Juhul kui siinses loetelus seda programmi ei ole, siis võid klikkida allpool More options käsule ja otsida see programm oma kõvakettalt üles (tavaliselt C:\Program Files\ kaustateelt):

Kliki loetelus vajalikule programmile ja see määratakse selle failitüübi vaikimisi programmiks
Uuendatud 25.10.13: Windows 8.1 versioonis saab neid vaikimisi rakendusi/appisid määrata ja muuta nüüd lisaks ka PC settings appi/ekraani kaudu. Seda saab teha 'PC settings' ekraani/appi "Search and apps" kategooria ja selle "Defaults" alamkategooria kaudu ning seal on seda kõike märksa mugavam teha - juhis.

EtteotsaVeel mõned näited ja pildid ekraanile ilmuvatest teadetest:

1) Esimene näide: Sulle võib see ekraani paremas ülanurgas kuvatav teade ilmuda ka hiljem, näiteks siis kui Sa ei olnud mingit tüüpi failile ise veel vaikimisi avatavat programmi määranud. Siinses näiteks tehakse 2x klikk ühel .wma laiendiga meediafailil:

Siinses näiteks tehakse 2x klikk ühel .wma laiendiga meediafailil


Kliki sellele teatele (juhul kui Sa antud teatele ei kliki, siis edaspidi avatakse see muusikafail täisekraani režiimis töötavas Music appis):

Kliki sellele teatele


Seejärel vali antud failitüübile sobiv vaikimisi programm, siin valitakse selleks VLC Media Player. Nüüd edaspidi, kui Sa teed mingil .wma failil kahekordse klõpsu, siis ta avatakse vaikimisi VLC Media Player programmis:

VLC Media Player2) Teine näide: 2x klõps tehti ühel .wmv laiendiga videofailil ja ka siin ei oldud antud tüüpi failile veel mingit vaikimisi programmi või appi määratud:

Seejärel tehakse 2x klõps ühel .wmv laiendiga videofailil


Pärast selle faili käivitamist ei reageerita ka ühelegi teatele ja see video avatakse täisekraani Video appis:

Video app


See video käivitati ja seejärel tehti ekraanil ka paremklõps, et pääseda ligi funktsiooninuppudele:

See video käivitati


Kuid kasutajale see Windows Store Video app ei meeldinud ja ta otsustas .wmv tüüpi failide vaikimisi vaatamiseks määrata omaenda poolt installeeritud vastava töölaua rakenduse. Ta sulges Video appi ja tegi sellel .wmv laiendiga failil paremklõpsu ning valis avanevast kontekstmenüüst käsu Open with -> Choose default program...:

Open with -> Choose default program...Seejärel klikkis ta VLC media player parameetrile:

Seejärel klikkis ta VLC media player parameetrileNüüd edaspidi, kui ta teeb mingil .wmv laiendiga failil kahekordse klõpsu, siis avatakse ta vaikimisi VLC Media Player töölaua rakenduses:

Nüüd edaspidi...3) Kolmas näide: Siin tehti 2x klikk ühel .bmp laiendiga pildil ja selle peale ilmus alltoodud veateade. See tähendab seda et Win 8 ei suuda antud tüüpi faili avada ja seda järgmistel põhjustel:

* See failitüüp ei ole veel ühegi programmiga seotud/ühendatud ('associated');
* Või siis ei ole installeerutud ühtegi programmi, mis suudaks seda faili avada.

Siin tehti 2x klikk ühel .bmp laiendiga pildil


Kuna antud failitüübi avamiseks on programmid olemas (kasvõi Windowsi enda Paint programm), siis tegi kasutaja sellel failil paremklõpsu ja valis käsu Open with -> Choose default program...:

Valis käsu Open with -> Choose default program...


Seejärel klikkis ta Fireworks 8 menüüpunktile, et määrata ta BMP failide vaikimisi avatavaks töölaua rakenduseks:

Seejärel klikkis ta Fireworks 8 menüüpunktile, et määrata ta BMP failide vaikimisi avatavaks töölaua rakenduseks4) Neljas teade: Siin on aga tegu PDF failiga. Kasutaja oli varem määranud antud tüüpi failide avamise vaikimisi programmiks Foxit Reader töölaua programmi. Kui nüüd tahab ta seda .pdf faili avada korraks ka Windows Store Reader appis, mis muide on üsnagi hea täis ekraani režiimis töötav app. Kasutaja tegi antud failil paremklõpsu ja valis Open with -> Reader käsu:

Kasutaja tegi antud failil paremklõpsu ja valis Open with -> Reader käsuKuid jällegi ilmus see juba eelpool kirjeldatud veateade. Kuna kasutajal on see Reader app installeeritud ja ta saab seda isegi Metro kasutajaliides käsitsi käivitada, siis on antud appiga mingi probleem. Kõige kiirermaks ja lihtsamaks lahenduseks on siin see Reader app uninstallida ja seejärel ta uuesti installeerida - see käib kähku ja lihtsalt:

* Vajuta Win klahvi, et minna üle Metro / Windows 8 (8.1) stiilis disainiga kasutajaliidesesse ja alusta seal sõna reader tippimist.
* Tee vasemal otsingtulemustes Reader appi plaadil paremklõps ja kliki all nupule Uninstall.
* Käivita Store app ja mine Windows Store poodi. Seejärel vajuta seal Win + C klahvikombinatsiooni, et avada Charms riba.
* Kliki Charms ribal Search menüüpunktile (amuletile) ja tipi otsingusõnadeks pdf reader ning vajuta ENTER.
* Kliki otsingutulemustes Reader appi plaadile - pilt.
* Kliki Reader appi allalaadimise ekraanis Install nupule, aga juhul kui ta oli Sul juba varem olemas, siis kuvatakse seal kirja "Your own this app." Sel juhul tee seal ekraanis paremklõps ja kliki üleval Your apps lingile.
* Märgista "Your apps" ekraanis see Reader appi plaat ja kliki all nupule Install.


Kuid jällegi ilmus see juba eelpool kirjeldatud veateade


Seejärel saad Sa oma PDF faile üheks korraks avada ka Reader appis (alumine pilt) - nii nagu me seda siin eelpool juba üritasime. Kuid juhul kui Sulle see Windows Store Reader app hakkab meeldima, siis võid ta määrata ka vaikimisi avatavaks appiks.

Reader appKÕIK OLULINE KOKKUVÕETULT:

Sa võid failitüüpide seoseid / ühendusi muuta ja määrata failidele vaikimisi avatavaid rekendusi järgmisel moel:


1) Ekraani paremasse ülanurka ilmuva teate rippmenüü kaudu:

* See teade (pilt) ilmub siis kui Sa installeerid mingi uue programmi. Sa võid antud teate rippmenüü kaudu määrata selle äsja installeeritud programmi vaikimisi programmiks (Default Program) - seda muidugi soovi korral. Kui Sa installeerid oma mingi programmi ümber, siis see teade enam ei ilmu ja juhul kui seoses sellega läksid tema soesed/ühendused kaduma, siis pane nad käsitsi tagasi.
* See teade ilmub ka siis kui Sa käivitad esmakordselt mingi faili, mille jaoks Sa ei ole veel vaikimisi käivitatavat programmi määranud. Kui kasutaja klikib või toksab antud teatele, siis ilmub vastav "How do you want to open this type of file (.xxx) from now on?" ["Kuidas te soovite seda tüüpi faili (.xxx) edaspidi avada?"] rippmenüü, mis lubab tal määrata antud tüüpi failide avamiseks vaikimisi programmi - näiteks sellised rippmenüüd: pilt, pilt, pilt ja pilt.


2) Juhtpaneeli (Control Panel) kaudu:

Nagu ka Windows 7 puhul, Sa võid neid failitüüpide seoseid/ühendusi muuta igal ajal kasutades selleks Juhtpaneeli, mis on ka Windows 8 (8.1) puhul sama:

* Control Panel | Default Programs liidese ja tema "Set this program as default" nupu kaudu saad märgistatud programmi määrata vaikimisi avatavaks programmiks - pilt.
* Control Panel | Default Programs liidese ja tema "Choose defaults for this program" nupu kaudu saab näha kõiki võimalikke failitüüpe, mida võib valitud/märgistatud programmiga siduda - pilt.
* Control Panel -> Programs -> Make a file type always open in a specific programm kaudu saad mingi failitüübi avamiseks kasutada mingit kindlat spetsiifilist programmi (pilt). Seda meetodit on hea kasutada ka portatiivsete programmide jaoks, nende jaoks, mida Sa ei taha otse süsteemi installeerida - pilt.


3) Paremklõpsu "Open with" käsk:

* Kui Sa tahad faili ainult üheks korraks mingi muu programmiga avada. Otsi vajalik fail üles, tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Open with -> ning kliki loetelus vajalikule programmile - pilt.
* Kui Sa tahad programmi või utiliiti siduda mingit kindlat tüüpi failiga. Sel juhul saab see programm või utiliit olema antud tüüpi failide jaoks vaikimisi avatavaks rakenduseks (või siis Metro /Windows Store appiks). Otsi vajalik fail üles, tee tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Open with -> ning kliki Choose default program... käsule - pilt.


4) Kui faili avamisel ilmub selline veateade (pilt), siis võisid selle põhjustada:

* See failitüüp ei ole veel ühegi programmiga seotud/ühendatud ('associated');
* Või siis ei ole installeerutud ühtegi programmi, mis suudaks seda faili avada.
* Või antud failiga seotud rakendusega või appiga on probleeme ja ta tuleb ümber installeerida.

Sellest veateatest oli siin eelpool samuti juttu - seal.Uuendatud 25.10.13: Windows 8.1 versioonis saab neid vaikimisi rakendusi/appisid määrata ja muuta nüüd lisaks ka PC settings appi/ekraani kaudu. Seda saab teha 'PC settings' ekraani/appi "Search and apps" kategooria ja selle "Defaults" alamkategooria kaudu ning seal on seda kõike märksa mugavam teha - juhis.


Uuendatud märtsis 2014: 'Windows 8.1 Update 1' värskenduse puhul avatakse klassikaliste rakenduste failid vaikimisi nüüd standardsete klassikaliste programmide poolt (st nii nagu seda tehti ka näiteks Windows 7 opsüsteemis). Windows 8 ja Windows 8.1 puhul avati need failid (muusika, video, pildid) vaikimisi aga Metro/Windows Store appidega, mis viis paljud kasutajad segadusse ja nõudis ka lisatööd. Näiteks seda et .avi failid avataks automaatselt VLC pleieriga mitte aga Metro Video appiga.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011