Windows 8 installeerimine ISO faili abil

Win 8 logo Windows 8 uue veebipõhise 'upgrade' installeerimise ('Streamlined Setup') käigus või selle asemel Win 8 ISO faili loomine.
Ja seejärel ISO faili abil Windows 8 puhas (ehk 'Custom') installeerimine.

 

Kirjutatud 24.03.12 (uuendatud 14.06.12, 19.08.12 ja 27.10.12)

 


Windows 8 uue veebipõhise 'upgrade' installeerimise võimalused:

Esiteks: Windows 8 uus veebipõhise installeerimise meetod ('Streamlined Setup'): Olemasoleva operatsioonisüsteemi asendamine uue 'Windows 8' operatsioonisüsteemiga (st Sa installid Windows 8 üle käesoleva XP, Vista, Win 7 või varasema Windows 8 opsüsteemi). Sa teed sel teel oma vana Windowsi uuendamise/täiendamise (upgrade). Sul ei lähe veebipõhiseks installiks enam vaja mingit Win 8 DVD-plaati või Win 8 USB mälupulka.
Sa ei saa Windows 8 versiooni puhul enam oma eelmise opsüsteemini tagasi pöörata vaid Sa pead tegema selle uuestiinstalleerimise (näiteks Win 7 või Vista DVD-plaadilt).

Seejuures on Sul võimalus oma failid, seadistused (sätted) ja programmid alles jätta, st uude Windows 8 opsüsteemi nad üle tuua. Sul jäävad sel juhul alles:

* Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, Professional ja Ultimate versioonid toetavad seda 'in-place upgrade' installeerimistüüpi ja Sinu Windowsi seadistused/sätted, personaalsed failid ning töölaua programmid tuuakse üle. See kehtib mõlemate versiooniuuenduste suhtes, st ükskõik kas Sa lähed üle standardsele Windows 8 või siis Windows 8 Pro versioonile/väljaandele.
* Windows Vista (RTM) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.
* Windows Vista (koos Service Pack 1) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid ning süsteemiseaded tuuakse üle.
* Windows XP (Service Pack 3) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.


Puhast installi toetatakse aga kõikide Windowsite poolt.

Veebipõhise installeerimise käigus võid Sa aga oma failide, seadistuste (sätete) ja programmide allesjätmisest (ületoomisest) ka loobuda.
Veebipõhise installeerimisega enda käigus ei saa Sa Windows 8 opsüsteemi installeerida mingisse teise partitsiooni, olgu see siis tühi või sisaldagu ta mingit teist Windowsi. Veebipõhist installeerimist saad Sa alustada ainult olemasoleva Windowsi seest ja käesolev Windows viiakse üle Windows 8 operatsioonisüsteemiks (upgrade).


Teiseks: Sa võid alternatiivina luua ka Windows 8 ISO faili ja/või Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB flash meedia (USB mälupulga või välise USB kõvaketta) ja seejärel installeerida HILJEM Windows 8 operatsioonisüsteem mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või teise kompuutrisse. (Sel teel ISO või USB flash draivi loomine nõuab aga Windows Vista või Windows 7 olemasolu, st ainult nende sees saad seda 'Windows 8 Setup' faili kasutada.) Sellega teed Sa Windows 8 puhta installeerimise (clean install) mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või siis teise kompuutrisse. Sa võid teha ka kohapealse uuendamise/täiendus installi (in-place upgrade), sel juhul alustad Win 8 installeerimist otse olemasoleva Windowsi seest, st avad seal Windows 8 DVD või USB meedia ja käivitad setup.exe. Käesolevas juhises tulebki siis juttu just Windows 8 ISO faili loomisest ja selle abil Windows 8 installeerimisest.


Kolmandaks: Windows 8 veebipõhise installeerimise eelised võrreldes seda teiste installeerimismeetoditega on järgmised:

- Ta töötab iga Windowsiga: Sa võid ta käivitada igast varasemast Windowsist (Windows XP koos SP3 paketiga, Vista, Windows 7) ja teha kas Windows 8 puhta, upgrade või siis migreerimise installeerimise (st oma personaalsete failide, Windowsi seadistuste/sätete ja appide ületoomisega - see oleneb sellest, et millisest Windowsist Sa installeerimise käivitad).
- Veebipõhine installeerimine liidab kokku kolm varasemat väga vajalikku, aga eraldi seisnud instrumenti—Windows Setup, Upgrade Assistant (endise nimega Upgrade Advisor) ja Windows Easy Transfer—see üksainus kokkuliidetud instrument (Windows 8 Upgrade Assistant) teeb installeerimise palju kiiremaks (vähem aknaid ja hiireklõpse), sujuvamaks ja veavabaks.
- Sa ei pea tootevõtit eraldi hankima ja seda ka upgrade installeerimise ajal sisestama. (Seda tootevõtit vajad siis kui Sa kasutad Win 8 installiks buutivat USB meediat või DVD plaati. Selleks puhuks pakub Windows 8 Upgrade Assistant Sulle ka tootevõtit, mille pead siis üles kirjutama.)


NB!
Kui Sa tahad tagasi minna oma eelmisse operatsioonisüsteemi, siis Sa ei saa seda teha vaid Sa pead tegema endise Windowsi uue puhta installeerimise (näiteks tema DVD plaadilt).


Kui Sul on mitme operatsioonisüsteemiga multiboot masin, siis võid teha:

- Kasutad sedasama eelpool mainitud Windows 8 uut veebipõhist installeerimise meetodit (Streamlined Setup). Näiteks kui Sul on oma kompuutris C: draivi/partitsiooni installeeritud Windows Vista, D: draivi Windows 7 ja E: draivi Windows 8 Consumer Preview versioon, siis võid selle Windows 8 Consumer Preview 'upgrade' teel viia üle Windows 8 uuemaks versiooniks. Sel juhul jääb Sinu pea-operatsioonisüsteem (antud näites siis Windows Vista) puutumata.

- Multiboot masina puhul võid ka nii teha, et teed eelnevalt mingi partitsiooni tühjaks või lood siis uue partitsiooni ja installeerid seejärel sinna Win 8 DVD plaadi või siis Win 8 USB mälupulga abil uue Windows 8 operatsioonisüsteemi.

- Ühe partitsiooniga masinas või siis multiboot kompuutris võid Sa sel teel intalleerida Windows 8 ka otse üle oma olemasoleva Windowsi, st asendad vana Windowsi uuema Windows 8 operatsioonisüsteemiga. Sel puhul pakitakse vana Windows enne installi kokku ja pannakse Windows.old kausta ning seejärel pühitakse kõvaketas/partitsioon enne Win 8 installeerimise alustamist puhtaks.Märkus: Windows 8 uue veebipõhise 'upgrade' installeerimise (Streamlined Setup) käigus või selle asemel Windows 8 operatsioonisüsteemiga buutiva USB draivi loomine. Ja seejärel Windows 8 installeerimine otse sellest buutivast USB draivist (mälupulgast) - sellest juhis seal.
Windows 8 süsteeminõuded:

Win 8 jookseb nii x86 (Intel/AMD) kui ka uuemates ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) süsteemides, mis baseeruvad ARM protsessoritele (arhitektuurile). Siiani ei saanud Windowsi tahvelarvutites jooksutada, sest nad olid ette nähtud töötamiseks ainult Inteli x86 arhitektuuril, aga suurem osa mobiilseadmeid (k. a. tahvelarvutid) töötavad ARM arhitektuuril.

Windows 8 süsteeminõuded on Windows 7-ga võrdsed või siis isegi madalamad.

Windows 8 töötab väga hästi samal riistvaral mis on ka Windows 7 operatsioonisüsteemiga kompuutris. Windows 8 jookseb samal riistvaral kiiremini kui seda Windows 7, sest Win 8 kasutab vähem süsteemi ressursse.


Tema süsteeminõuded on järgmised:

- 1 GHz või kiirem 32-bit (x86) või 64-bit (x64) protsessor. Soovitatav: 2 GHz või kiirem 64 bit (x64) protsessor.

- 1 GB RAM (st füüsilist mälu 32-bit Windows 8 jaoks) või 2 GB RAM (64-bit Windows 8 jaoks). Kuid soovitan ka 32-bit Windows 8 jaoks kasutada vähemalt 2 GB RAM mälu.

- 16 GB vaba kettaruumi (32-bit Windows CP installeerimiseks) või 20 GB vaba kettaruumi (64-bit Windows CP installeerimiseks). Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav 32 GB vaba kettaruumi.

- DirectX 9 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav DirectX 11 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Üldiselt seda ei ole Sul vaja teada, sest kõik vähegi kaasaegsemad kompuutrid täidavad need nõudmised.

- Metro-stiilis appide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.
Kui Sa tahad jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) värskenduse väljailmumisest saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.


Märkus: Windowsi 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) versioonide erinevused ning eelised - info. 

Windows 8 uue veebipõhise 'upgrade' installeerimise (Streamlined Setup) käigus või selle asemel Win 8 ISO faili loomine. Ja seejärel ISO faili abil Windows 8 installeerimine:


ESIMENE ETAPP: Windows 8 litsentsi ostmine, tema installatsiooni allalaadimine ja ISO faili loomine.

Kui Sa käivitad Windows 8 'upgrade' installeerimise Interneti (veebi) kaudu, siis näeb tema installeerimise protsess välja järgmine:

Toon siin näiteks Windows 7 (või Vista, XP) operatsioonisüsteemi üleviimise/uuendamise Windows 8 Pro versioonini ja seda sooduspakkumise teel saadud $40 Windows 8 Pro upgrade versiooni alusel (see promokampaania kehtib kuni 31.01.13). Windows 8 ilmus müüki eile, st 26.10.12 kuupäeval.

Kuigi siin tuleb juttu sellest Windows 8 Pro sooduspakkumisest, aga ka kõikidel muudel veebipõhistel installeerimistel toimub asi samamoodi. Mine Microsofti sinna saiti ja kliki seal "Laadige Pro alla €29.99 eest" nupule (või mine tulevikus Microsofti Eesti kodulehele ja kliki seal mingile muule vajalikule lingile/nupule):

Kliki seal "Laadige Pro alla €29.99 eest" nupulePärast sellele "Laadige Pro alla €29.99 eest" nupule klikkimist laed Sa alla Windows 8 Upgrade Assistant faili, mille abil toimubki siis KOGU edaspidine protsess: Sinu kompuutrit kontrollitakse, et kas ta ikka sobib Windows 8 installeerimiseks, seejärel maksad Windows 8 litsentsi eest, siis laetakse alla Windows 8 installeerimisfailid ja Sa võid kohe alustada tema installeerimist või siis teha seda hiljem.
Lae see Windows8-UpgradeAssistant.exe fail alla oma töölauale (Desktop). Kui Sa kasutad näiteks Internet Explorer brauserit, siis kliki veebilehitseja akna allääres nupu Save noolekesele ja vali hüpikmenüüst käsk Save as:

veebilehitseja akna allääres nupu Save noolekesele ja vali hüpikmenüüst käsk Save as


Vali ilmuvas "Save As" dialoogiaknas salvestuskohaks "Desktop" ja kliki nupule Save. Kui see fail on alla laetud (selle 5,18 MB faili allatirimine käib kähku), siis näed alltoodud teadet:

Kui see fail on alla laetud, siis näed alltoodud teadet


Käivita oma töölaualt see Windows8-UpgradeAssistant.exe fail:

Käivita oma töölaualt see Windows8-UpgradeAssistant.exe fail


Kliki nupule Run:

Kliki nupule Run


Ilmub UAC dialoogiaken, kus kliki Yes:

Ilmub UAC dialoogiaken, kus kliki Yes


Sa näed korraks sellist Windows 8 logoga flash pilti:

Sa näed korraks sellist Windows 8 logoga flash pilti


Kõigepealt skaneeritakse Sinu kompuutrit, et teha kindlaks tema sobivus (ühilduvus) Winows 8 operatsioonisüsteemiga, see ei võta palju aega:

Kõigepealt skaneeritakse Sinu kompuutrit


Pärast skaneerimist ilmub installeerimise nõustaja järgmisse aknassse ka sellekohane summaarne info. See info näitab seda et millised Sinu olemasolevad appid (tarkvara) ja seadmed hakkavad Windows 8 operatsioonisüsteemis töötama ja millised neist ei hakka või siis millised neist nõuavad Sinu tähelepanu (attention). Seal allpool on ka "See compatibility details" link, millele klikkides saad juba ülevaatlikuma informatsiooni ja ka seda et millised Sinu appid/seadmed nõuavad värskendamist (updates) või siis uninstallimist. Kui oled seal 'Compatibility details' aknas äratoodud infoga tutvunud, siis sulge too aken ja kliki siinsamas Next:

Pärast skaneerimist ilmub installeerimise nõustaja järgmisse aknassse ka sellekohane summaarne info


Eelmises aknas klikiti "See compatibility details" lingile ja seejärel ilmus 'Compatibility details' aken juba detailsema informatsiooniga. Ülemises "For you to review" sektsioonis kuvatakse see info, mis nõuab Sinu tähelepanu (tulevikuks) ja ka seda et millised rakendused tuleb enne Windows 8 installeerimise reaalset alustamist süsteemist eemaldada (uninstallida). Antud näite kaks esimest kirjet ("Install an app to play DVDs" ja "Secure Boot isn't compatible with ypur PC") ilmuvad arvatavasti ka Sinule ja seda seepärast et:

* 'Windows Media Player' on küll tulevases Windows 8's olemas, aga ta ei toeta enam DVD ja Blu-ray plaatidelt ettemängimist (rikas Microsoft ei jõudvat enam MPEG-2 ja AC-3 koodekite eest litsentsitasusid plekkida...). DVD taasesitust hakatakse toetama ainult Windows 8 'Media Center' programmi poolt, aga ka see tuleb Sul soovi korral teatud tasu eest eraldi alla laadida ja installeerida.
Kuid muret ei ole, sest saadaval on täiesti tasuta ja vägagi head kolmandate osapoolte pleierid, näiteks nagu VLC media player või GOM Media Player.

* Erinevalt eelmisest võib see teine "Secure Boot isn't compatible with ypur PC" kirje Sulle ilmuda või siis mitte ilmuda. Kui Sul on äsja ostetud uus kompuuter, mis toetab seda uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) mehhanismi, siis antud teade Sinule ei ilmu. Kuna minu kompuuter ei ole uus ja nii hea kui Sinul, siis saingi mina sellise teate, aga see mind ei heiduta.


Märkus: Windows 8 toetab uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) mehhanismi. UEFI asendab vana BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. UEFI esimene versioon loodi Unified EFI Forum (AMD, Apple, Dell, Intel, Lenovo jt allianss) poolt juba 2005. a. Kui Sa kasutad uuemat kompuutrit, mis toetab UEFI Secure Boot funktsiooni, siis kindlustab Windows 8 turvaline buutimine selle et kogu firmware ja firmware uuendused on turvalised ning et terve Windowsi buutimise protsess (alglaadimise protsess) toimuks turvaliselt. Sellega laetakse üles ainult signeeritud ja valideeritud koodid ning pahavarale ei anta võimalust end alglaadimise ajal installeerida. Kusagil alates 2015.aastast või juba varem saavad kõik uued kompuutrid omama seda uut UEFI BIOS'i.

'Compatibility details' aken


Sellesama akna järgmises, "Compatible" sektsioonis, aga kuvatakse kõik programmid ja seadmed, mis ühilduvad uue installeeritava Winows 8 operatsioonisüsteemiga:

"Compatible" sektsioon


Toon siin veel ühe taolise akna näite. Näiteks siin tuleb iPad tahvelarvuti kasutamisel pärast Windows 8 installeerimist oma Win 8 süsteem uuesti autoriseerida (iTunes tarkvara "Store" menüü kaudu):

Toon siin veel ühe taolise akna näite


Soovitan Sul selle loetelu kas välja printida või siis juhul kui printerit ei ole, siis kliki siin nupule Save:

Kliki nupule Save


Salvesta see "Windows 8 Upgrade Assistant.html" fail oma töölauale. Enne oma Win 8 installeerimise alustamist vaata veelkord see dokument HOOLIKALT üle (ta avatakse Sinu veebibrauseris). Juhul kui Sa tahad Windows 8'le üleminekul jätta alles ka oma seadistused/sätted, personaalsed failid ja programmid, siis on see loetelu Sulle vägagi vajalik. Uninstalli antud nimekirjas äratoodud programmid ja märgi ka muu oluline üles. Nendest Windows 8 ülemineku/täiendamise stsenaariumitest ehk teedest (Windows 8 Upgrade Paths) oli juttu siin eelpool.
Juhul kui Sa teed aga Windows 8 puhta installi, ka siis pead sellest loetelust üht-teist meelde jätma:

Windows 8 Upgrade Assistant.html


Kui olid seal 'Compatibility details' aknas äratoodud infoga tutvunud, siis sulge too aken ja kliki eelmises aknas nupule Next:

Kliki Next


Märkus: Kui Sinu kompuuter ei sobi Windows 8 jaoks, st tema süsteeminõuded ei vasta Windows 8 operatsioonisüsteemile, siis ilmub aken, kus teatatakse probleemi põhjus ja Sul tuleb oma olemasoleva Windowsi uuendamine (upgrade) lõpetada. Antud näites prooviti ühte vanassse masinasse installitud Windows 8 DP versiooni viia üle Windows CP versiooniks, aga asi ebaõnnestus (Windows 8 CP väljalaske jaoks jäi seda füüsilist mälu ikkagi väheseks) - pilt.


Järgmises ekraanis küsitakse Sinult seda et kas Sa tahad enda personaalsed failid, appid (rakendused) ja Windowsi seaded/sätted alles jätta, st neid uude Windows 8 versiooni üle tuua. Kui Sa käivitad selle Setup'i Windows 7 operatsioonisüsteemist, siis seal on Sul kolm valikuvõimalust: "Windows settings, personal files, and apps", "Just personal files" ja "Nothing":

* Windows settings, personal files, and apps: Seda installeerimistüüpi kutsuti varem in-place upgrade installeerimiseks ja see toob virtuaalselt kõik asjad Sinu olemasolevast Windowsist üle uude Windows 8 operatsioonisüsteemi, sh ka traditsioonilised Windowsi töölaua programmid - sellega ei kaota Sa midagi (v. a. need, mis toodi seal "Compatibility details" loetelus ära).
* Just personal files: See installeerimistüüp (varasem migration) salvestab esmalt kõik Sinu ja ka teiste kasutajakontode personaalsed kaustad (dokumendid, töölaua failid, pildid, muusika jne), pühib seejärel olemasoleva Windowsi välja ning teeb puhta installeerimise ja kopeerib siis kõik personaalsed failid tagasi. Sel juhul kaotad Sa oma seadistused ja programmid, mis tuleb Sul uuesti installeerida.
*Nothing: Seda me kutsume puhtaks installeerimiseks (clean install) ja mida Microsoft kutsub custom installeerimiseks. Siin pühitakse kõvaketas või siis partitsioon täiesti puhtaks ja seejärel tehakse Windowsi värske-tehase versiooni installeerimine. Sa teed Windowsi 8 custom (puhta) installeerimise nii et installeerid ta otse sinna partitsiooni, kus on Windows XP, Windows Vista või Windows 7 juba olemas, st installeerid Windows 8 üle nende. Sellise installeerimise tulemusel asendatakse see vana olemasolev opsüsteem Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja eelmine vana opsüsteem (näiteks Vista või XP või Win 7) pakitakse kokku ühte kausta, mille nimeks pandakse Windows.old.Märkus: Sinu failide/seadistuste ületoomine sõltub sellest et kust Sa selle Windows 8 veebipõhise installeerimise käivitad. Sul jäävad sel juhul alles:


* Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, Professional ja Ultimate versioonid toetavad seda 'in-place upgrade' installeerimistüüpi ja Sinu Windowsi seadistused/sätted, personaalsed failid ning töölaua programmid tuuakse üle. See kehtib mõlemate versiooniuuenduste suhtes, st ükskõik kas Sa lähed üle standardsele Windows 8 või siis Windows 8 Pro versioonile/väljaandele.
* Windows Vista (RTM) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.
* Windows Vista (koos Service Pack 1) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid ning süsteemiseaded/sätted tuuakse üle.
* Windows XP (Service Pack 3) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.


Puhast installi toetatakse aga kõikide Windowsite poolt.


Kui oled oma valiku teinud, siis kliki Next. See "Nothing" parameeter oleks võib olla kõige parem valik, aga antud näites jätame aktiveerituks selle kõige esimese vaikimisi valitud raadionupu, et alustada kohest Win 8 installeerimist ja oma seadistuste, programmide ja failide ületoomist:

Antud näites valiti siin see viimane "Nothing" parameeter


Nüüd läheb suureks ostmiseks! Kliki nupule "Order":

Nüüd läheb suureks ostmiseks! Kliki nupule "Order"


Vaata hinnad üle ja kliki nupule "Checkout":

Vaata hinnad üle ja kliki nupule "Checkout"


Märkus: Microsoft pakub siin eelmises aknas ka Windows 8 Pro upgrade DVD plaadi versiooni ja seda täiendava €14.99 eest. Kui tahad ka seda osta, siis pane seal linnuke "Windows DVD" ruutu. Kuid antud upgrade installeerimise käigus pakutakse Sulle ka võimalust see DVD või siis buutiv USB mälupulk ise luua ja seda ilma igasuguse tasuta. Seega, kel raha vähe, ei ole siin mõtet seda raista. Selle plaadi võid ka hiljem osta, sest Sa saad pärast antud protseduuri lõpetamist Emaili koos Win 8 Pro tootevõtme, muu info ja ka "...windows 8 pro physical backup media" ostmise pakkumise (klikid seal antud lingile jne...).


Oota tsipa:

Oota tsipa


Seejärel sisesta vajalikud andmed ja kliki Next (siia tipi ikka õiged andmed - siin Sa "pada" ajada ei saa):

Seejärel sisesta vajalikud andmed ja kliki Next


Nüüd vali rippmenüüst "Credit card" (või "PayPal") ja kliki Next:

Nüüd vali rippmenüüst "Credit card" (või "PayPal") ja kliki Next


Tipi vasemal teise lahtrisse oma panga nimi, allapoole aga krediitkaardi esiküljel olev pikk kaardi number ja vali rippmenüüdest krediitkaardi aegumise daatumid (ka need on krediitkaardi esiküljel olemas). Seejärel sisesta lahtrisse "Security Code" see 3-kohaline number, mis asub krediitkaardi tagaküljel (pilt) ja kliki lõpuks nupule Next:

Sisesta ka need andmed...


Nüüd kontrolli kõik üle (siin saad vastavate linkide kaudu ka parandusi teha). Pane linnuke "I agree to the terms and conditions" ruutu ja kliki nupule "Buy". (Lahter "Promo code" jäta tühjaks, see on nende jaoks, kes ostavad sooduskampaania ajal Windows 7 kompuutri ja soovivad $14.99 eest saada Windows 8 Pro - vastav MS sait.)
Pärast nupule "Buy" klikkimist Sul enam taganemisteed ei ole, sest mõne sekundi mõõdudes on see summa Sinu kontolt jäädavalt kadunud (nagu ka see meie raha, mis Kreeka "vaestele" eraldatakse):

Buy


Nüüd tehakse Sinu konto täiesti lagedaks. Ära viiakse ka need Sinu viimased säästud, mis on Kreeka, Hispaania, Portugali, Itaalia, Sinu panga ja lõpuks meie endi Riikogu, Valitsuses ning Eesti Energia "abistamisest" veel järgi jäänud...:

Nüüd tehakse Sinu konto tühjaks...


Seejärel saad ka oma Windows 8 tootevõtme (Product Key). Seda tootevõtit läheb Sul ainult siis vaja kui Sa installeerid hiljem Windowas 8 DVD-plaadilt või buutivast USB mälupulgast. Teda läheb ka siis vaja kui Sa teed oma juba installeeritud Windowsi ümberinstalli. Sa võid selle seerianumbri siitsamast üles kirjutada või siis klikkida "View Receipt" lingile, et näha kviitungit ja sealt selle XPS formaadis (või paberkandjale) välja printida. (Seda on SOOVITATAV teha, sest võib olla ei jõuagi vastav Microsofti email Sinuni ja peale selle tootevõtme tuuakse seal ära ka orderi number, mida ka võib tootevõtme kadumise puhul vaja minna.)
See tootevõti ja ostu orderi number saadetakse Sulle ka Emaili teel. HOIA SEE E-MAIL ALLES, SEST SEDA VÕIB SUL TULEVIKUS VEEL VAJA MINNA!

Kui oled ära vaadanud või üles kirjutanud/välja printinud, siis kliki jälle Next:

Nüüd saad ka oma Windows 8 tootevõtme (Product Key)


Märkused: Sinu order näeb siis välja umbes selline, kliki siin nupule Print - pilt. Seejärel võid ta näiteks ka .xps formaadis välja printida (juhul kui Sul reaalset printerit ei ole) - pilt. Sa saad selle XPS faili oma veebibrauseris avada, rohkem infot seal.

Kui Sa oled oma Windows 8 tootevõtme ära "kaotanud", aga litsentsiostu orderi number on "juhuslikult" alles, siis mine "Windows Order Summary" lehele, vali seal rippmenüüdest "Eesti", sisesta ostu orderi number (lahtrisse "Tellimuse number"), perekonnanimi, õige meiliaadress ja kõige alumisse lahtrisse selle kohal pildil kuvatavad sümbolid ning kliki nupule Esita - pilt. Seejärel näed Sa kõiki oma Windows 8 ostuga seotud andmeid, sh ka tema tootevõtit - pilt.


Lõpuks algab juba Winows 8 enda allalaadimine (umbes 2GB ümber). Sa võid siin allalaadimisele pausi teha ja seejärel jälle jätkata. Kui mingi tema osa allalaadimine läks valesti, siis võid antud osa uuesti alla laadida ilma et Sa peaksid tervet allalaadimist jälle otsast peale alustama. Kuna eelnevalt juba skaneeriti ühilduvuse suhtes Sinu kompuutrit, siis laetakse automaatselt alla just see Windows 8 versioon, mis sobib Sinu kompuutrile - Sa ei pea enam vastama sellistele küsimustele näiteks nagu, et mis keelt Sa kasutad ja kas Sulle on vaja 32-bit või siis 64-bit versiooniga Windows 8. Allalaadimiseks kuluv aeg sõltub Sinu internetiühenduse kiirusest ja Microsofti serveri hõivatusest. Sa näed ka selle jooksva ...% all seda et kui palju see allalaadimine umbes aega võtab. Minul kulus selleks kusagil 40 min ja seda kohe teisel päeval pärast tema väljailmumist (27.10.12 - laupäev ja MS serverid olid väga hõivatud...). Aga aega kulub ka pärast seda, näiteks "Gettin files ready" aknas jne... Sa võid selle allalaadimise ajal oma mingite muude asjadega tegelda, näiteks mulle solvavaid emaile saata:

Lõpuks algab ka Windows 8 Pro installeerimisfaili allalaadimine


Kui setup faili allatirimine lõppes, siis tehakse järelkontrolli:

Kui setup faili allatirimine lõppes, siis tehakse järelkontrolli


Siin pead veel ootama...:

Siin pead veel ootama...


Märkus: See allalaetud Windows 8 pannakse varjatud "WebSetup" kausta - pilt.


Kas Windows 8 upgrade installeerimise jätkamine või siis buutiva installeerimismeedia või ISO faili loomine ja siin on Sul järgmised valikud:

- Esimene vaikimisi aktiveeritud "Install now" lubab Sul kohe Widows 8 installeerimist alustada. Sellega installeerid ta otse oma käesolevasse draivi (partitsiooni) olemasoleva Windows XP, Vista või Windows 7 asemele, st installid ta üle oma käesoleva Windowsi ja uuendad ('upgrade') käesoleva opsüsteemi Windows 8 opsüsteemini.

- Teine "Install by creating media" parameeter lubab Sul alternatiivina luua ka Windows 8 ISO ja/või Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB flash meedia (Win 8 USB mälupulga või välise USB kõvaketta). Sel teel võid Sa Windows 8 operatsioonisüsteemi installeerida HILJEM mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või teise kompuutrisse. (Sel teel ISO või USB meedia loomine nõuab Windows Vista või Windows 7 olemasolu - Sa ei saa seda parameetrit Windows XP puhul kasutada.)
Sellega teed Sa Windows 8 puhta installeerimise (clean install) mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või siis teise kompuutrisse. Sa võid teha ka kohapealse uuendamise/täiendus installi (in-place upgrade), sel juhul alustad Win 8 installeerimist otse olemasoleva Windowsi seest, st avad seal Windows 8 DVD või USB meedia ja käivitad setup.exe.

Märkus: Sa võid ka kõiki neid kolme meetodit kasutada: Näiteks alguses lood ISO faili (Windows.iso), seejärel lood Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB mälupulga (tagavaraks) ja alles seejärel alustad Windows 8 installeerimist olemasolevasse draivi/partitsiooni.

- Kolmas "Install later from your desktop" raadionupp lubab Sul seda installeerimist ka hiljem alustada, lihtsalt käivitad ta oma töölaualt sinna vahepeal ilmunud "Install Windows" kiirkorralduse Install Windows või siis Start menüü -> All Programs -> "Install Windows" käsu abil (pilt) - sel juhul ilmub seesama alltoodud aken.

Sa võid siin näiteks luua esialgu ainult buutiva USB flash draivi (USB mälupulga) ja kui valmis, siis sulgeda antud Windows Setup programmi. Sama võid seda teha ka siis kui Sul jäi see täiendusinstalleerimine mingitel põhjustel lõpetamata. Teed 2x klõpsu "Install Windows" kiirkorraldusel ja valid siis ilmuvast aknast kas "Continue from where I left off" ("Jätka sealt, kus mul pooleli jäi") või siis "Start over from beginning" ("Alustada uuesti kõige algusest") parameetri - pilt.


Kas Windows 8 upgrade installeerimise jätkamine või siis buutiva installeerimismeedia või ISO faili loomine


Juhul kui Sa valisid eelmises aknas "Install later from your desktop" raadionupu, siis kliki järgmises aknas nupule Close ja esialgu kogu lugu...:

Install later from your desktop


ISO faili loomine:
Meie aga valime siin "Install Windows 8" nõustajaaknas teise "Install by creating media" parameetri ja klikime nupule Next. Või juhul kui Sa vahepeal sulgesid Windows Upgrade Assistant utiliidi, siis käivita ta uuesti, näiteks töölaual asuva "Install Windows" kiirkorralduse kaudu:

"Install Windows" kiirkorraldus


Valime siin "Install Windows 8" nõustajaaknas teise "Install by creating media" parameetri ja klikime nupule Next:

Valime "Install by creating media" parameetri


Aktiveeri seejärel alumine "ISO file" raadionupp ja kliki Save:

Aktiveeri seejärel alumine "ISO file" raadionupp ja kliki Save


Nüüd tuleb Sul lasta see loodav ISO fail kusagile salvestada, vali esialgu salvestamiskohaks näiteks oma töölaud (Desktop) ja kliki nupule Save:

Desktop


Ja hakataksegi ISO faili looma:

Ja hakataksegi ISO faili looma


Windows 8 ISO fail sai loodud ja nüüd võid Sa tema abil alustada Windows 8 installeerimist. Ühtlasi pakutakse Sulle sedasama Windows 8 tootevõtit (Product Key), mida siin eelpool ka juba tehti - seda võtit läheb Sul Windows 8 installeerimisel vaja. Kui Sa seda enne veel ei teinud, siis kirjuta see võti nüüd üles või märgista ta siin lahtris, siis kopeeri ta Windowsi mälupuhvrisse (lõikelauale) ja kleebi seejärel näiteks Notepad'i. Kui said valmis, siis kliki Finish:

Kui said valmis, siis kliki Finish


Sa näed oma töölaual ootevalmis "Windows.iso" faili:

Sa näed oma töölaual ootevalmis "Windows.iso" failiTEINE ETAPP: Põleta ISO fail DVD plaadile. Sa võid selle ISO faili abil installida Windows 8 operatsioonisüsteemi kahe meetodiga:

* Installeerida ta mingisse muusse meie poolt loodud partitsiooni, puhtale kõvakettale või oma olemasoleva Windowsi asemele (sel juhul pakitakse käesolev/olemasolev vana Windows kokku ja pannakse Windows.old kausta). Ühesõnaga Sa teed sel teel Windows 8 puhta installeerimise (clean install) - seda moodust me hakkamegi siin vaatlema. (Kui Sa installeerid Win 8 uude või tühjaks tehtud kõvakettale, siis on see installeerimiprotsess samasugune. Enam-vähem sama kehtib ka sii kui Sa installeerid Windows 8 mitme operatsioonisüstemiga multimboot masinasse loodud uude partitsiooni.)

* Sa võid teha ka olemasoleva Windowsi (Vista või Widows 7) kohapealse uuendamise/täiendus installi (in-place upgrade install). Sel juhul pead Sa Win 8 installeerimist alustama otse jooksva Windowsi (Vista või Widows 7) seest. Sisened Windowsisse, avad Computer akna, seejärel avad oma Windows 8 DVD plaadi ja käivitad sealt setup.exe. Seda meetodit ei ole antud juhul mõtet kasutada, sest sellesama veebipõhise 'upgrade' installeerimise võisime me ju alustada ka Windows 8 Setup faili käivitamisel ja pärast Winows 8 allalaadimise lõpetamist. Sel juhul pidi seal valima esimese vaikimisi aktiveeritud "Install now" raadionupu (siin eespool oli sellest juba ka juttu - seal). Sedasama veebipõhist installeerimist võib ka alustada tehes oma töölaual 2x klõpsu Install Windows kiirkorraldusel (Windows 8 veebipõhisest installeerimisest on täielik juhis seal).

* Sa võid Windows 8 installeerida ka virtuaalmasinasse (otse ISO failist) - juhis.

Kuna me hakkame siin kasutama seda esimest meetodit, siis tuleb meil see ISO faili konvertida (viia/põletada) kas DVD plaadile või siis USB mälupulka ja selleks on meil järgmised võimalused:

* Kasuta selleks sellist mõnusat intsrumenti nagu Windows 7 USB/DVD Download Tool (WUDT) ehk lihtsalt ISO Tool. Temaga saab Windows 7 või Windows 8 ISO failist (mitte aga Vista või XP ISO failist) luua koopia ja panna see koopia kas siis USB meediale (USB flash mälupulka või välisele USB kõvakettale) või siis DVD plaadile ning ühtlasi teha need seadmed ka buutimisvõimelisteks (alglaadimise võimeliseks), mis lubab otse nendelt buutivatelt meediatelt teostada Windowsi installeerimise. Loomulikult on ISO põletamine DVD plaadile üsna lihtne toiming kuid Windows 7/Windows 8 ISO faili konverteerimine USB mälupulka (või välisele USB kõvakettale) on juba märksa keerulisem ja aeganõudvam tegevus.
Antud tööriist sobib kasutamiseks Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7 ja Windows 8 (32-bit või 64-bit) operatsioonisüsteemides.

Meile vajalik: Kuidas selle ISO Tool vahendi abil luua buutivat Win 8 DVD-plaati, sellest juhis seal.
Kuidas selle ISO Tool vahendi abil luua buutivat Win 8 USB meediat, sellest juhis seal.


* Alternatiivina võid selle allalaetud ISO faili põletada otse DVD plaadile. Seda meetodit võid ka siis kasutada kui Sul on tegemist ainult Vista või Win XP ISO failidega ja kui Sa tahad nende abil luua Windowsi installeerimise DVD plaati. Mis see .iso fail on ja kuidas neid ISO faile otse põletada, sellest juhis seal.

Mõlemal juhul peab Sinu süle- või lauaarvuti BIOS toetama CD/DVD-ROM kettaseadmest või USB meediast buutimist (alglaadimist). CD/DVD-ROM kettaseade või USB meedia peab BIOS seadistustes olema pandud kompuutri esmaseks alglaadimise/buutimise seadmeks - seda kõike ka tänapäeva kompuutrid lubavad teha (allpool sellest täpsemalt).Märkus: Kui Sa tahad installeerida Windows 8 mingisse partitsiooni, siis peab Sul olema oma kõvakettale loodud üks uus tühi partitsioon (kõvaketta oblast/jaotus), mille maht on vähemalt 20GB ja seda selleks et Sa saaksid sinna installeerida oma Windows 8. Juhul kui Sa viid hiljem sinna uude juba installeeritud Windows 8 süsteemi ka omaenda programme ja faile, siis peaks selle partitsiooni maht olema märksa suurem. Kui Sul on see vaba partitsioon juba olemas (loodud), siis hüppa kohe sinna, et alustada Windows 8 installimist.

Juhul kui Sul ei ole teda veel loodud, siis loe järgmist:

a) Windows Vista (ka Windows 7) puhul: "Kõvakettale uute partitsioonide (jaotuste/oblastite - 'volume') loomine ja juba olemasolevate suuruse muutmine" - juhis.
b) Loe uute partitsioonide loomisest ja muust olulisest kindlasti ka sealt (too jutt sobib ka Windows 8 installeerimiseks—multiboot masinasse installeerimiseks).
KOLMAS ETAPP: Alustame Windows 8 puhas (ehk 'Custom') installeerimist tema DVD-plaadilt (Windows 8 Pro RTM näite põhjal). Toon selle mooduse näiteks ka sellepärast et sel moel saab teha Windows 8 installeerimist ka täiesti tühjale- või uuele kõvakettale (või siis täis kõvakettale, aga installeerimise käigus pühitakse ta "puhtaks", st me teostame Windows 8 puhta installeerimise - clean installi).

1) Veendu, et Sinu CD/DVD-ROM kettaseade oleks pandud kompuutri esmaseks laadimisseadmeks (buutimisseadmeks):

Veendu, et Sinu CD/DVD-ROM kettaseade oleks pandud kompuutri esmaseks laadimisseadmeks (buutimisseadmeks). Juhul kui Sinu kettaseade ei toeta alglaadimist või kui ta ei ole BIOS'is määratud buutimise esmaseks seadmeks, siis loe alljärgnevat. (Üldiselt toetavad kõikide uuemate kompuutrite CD/DVD seadmed ja USB draivid seda alglaadimist, aga BIOS Setupis on võib olla vaja buutimisseade ümber valida, näiteks tavaliselt on alglaadimise seadmeks määratud kõvaketas, sest siis toimub buutimine kiiremini.)
Kuidas teha kindlaks seda et kas Sinu kettaseade toetab alglaadimist või ei toeta seda ja et kas ta on ikka seatud kompuutri esmaseks alglaadimise seadmeks? Kõige lihtsam viis selle kindlakstegemiseks on proovida seda oma olemasoleva Windowsi installeerimise DVD plaadiga:


Windows 8 DVD plaadi puhul: Pane seesama äsjaloodud Win 8 plaat oma CD-ROM/DVD-ROM seadme sahtlisse ja käivita kompuuter või kui ta juba töötab, siis tee tema ümberlaadimine ehk restart. Kui kõik on korras, siis algab automaatselt Windows 8 installeerimise algfaas. Korrasoleku puhul võib ekraanile ilmuda "Press any key to boot from CD" või "Press any key to boot from CD or DVD" kiri ja kui Sa seejärel vajutad kiiresti oma klaviatuuril suvalist klahvi (nt tühiklahvi), siis peab toimuma kompuutri laadimine DVD plaadilt ning ilmuda võib umbes taolise kirjaga ekraanipilt: "Setup is inspecting your computer's hardware configuration" (või midagi taolist, aga võib ka alata installeerimine, kus ei ilmu taolisi teateid).
Kui aga Sinu CD-ROM seadmelt ei toimu alglaadimist ja installeerimist ei käivitata, siis tuleb kontrollida BIOS seadistusi. (Kuna tänapäeva kompuutrite kettaseadmed toetavad kompuutri alglaadimist, siis vaatleme siin ainult seda BIOS'is esimese alglaadimise seadme määramist.)

Tegutse nii:

- Tee kompuutri ümberlaadimine ja kohe, kui Sinu kompuuter alustab alglaadimist (buutimist), vajuta kiiresti DELETE klahvi. (Kui Sul on mingi muu BIOS versioon, siis proovi ka klahve - F2, F1, F10 või F8).
- Kui Sa oled sisenenud sellesse BIOS Setup aknasse, siis satud Sa algul kohe tema peamenüüsse ja antud menüüs saad Sa liikuda ning valida vajalikke käske/menüüpunkte ainult oma klaviatuuri abil. Näiteks noolklahvidega saad valida menüüpunkte ja klahvi <ENTER> abil saad siis siseneda antud menüüpunkti aknasse, klahv <F10> salvestab meie tehtud muudatused ja väljub BIOS Setup'ist, klahviga <Escape> (ESC) väljume ilma muudatuste salvestamiseta või siis väljume tema abil mingist menüüpunkti aknast ning jõuame tagasi peamenüüsse jne - kõik need juhised on iga akna allosas olemas. Kõik need menüüd/käsud ja klahvid olenevad Sinu emaplaadi BIOS tootjafirmast ning BIOS Setup versioonist aga üldpõhimõte jääb samaks! Alati tuuakse ära info, et milliseid klahve ja milleks neid tuleb kasutada. Hiirt siin kasutada ei saa!
- Nüüd otsi sealt peamenüüst oma noolklahvide abil ülesse menüüpunkt BIOS Features SETUP või siis Advanced BIOS Features või BOOT või BOOT PRIORITY või muud taolist ja vajuta klahvi <ENTER>.
- Kui Sa oled ühe neist leidnud ja märgistanud, siis vajuta klahvi ENTER ja Sa jõuad tema alammenüüsse. Vali nüüd sealt noolklahvide abil rida BOOT DEVICE PRIORITY ja vajuta jälle klahvi ENTER. Nüüd vali oma klaviatuuri klahvide abil CD/DVD-ROM seade ja vajuta ENTER.

Märkus: Olenevalt Sinu BIOS tootjast ja selle versioonist, tuleb Sul võib olla otsida näiteks taolist rida nagu: Boot Sequence või siis First Boot Device või siis 1st Boot Device (esimene laadimisseade) ja vaata, et kas seal on märgitud CD-ROM device.

- Sellega on Sinu esimeseks laadimiseadmeks valitud CD/DVD-ROM seade ja nüüd tuleb Sul oma muudatused salvestada ning väljuda sellest BIOS Setup'ist. Vajuta klahvi F10 või siis klahvi Esc ja siis F10 (mõned kompuutrid nõuavad klahvi Y kasutamist, kui nii, siis vajuta "Y" klahvi ja siis ENTER).
- Kui Sa saad oma Windows 8 installeerimisega lõpetatud, siis mine sinna BIOS seadistustesse jälle tagasi ja pane seal kõvaketas tagasi esmaseks buutimise seadmeks.

NB! Täpne selgitus sellest koos piltidega on aadressil: http://landfield.pri.ee/Vista_BIOS.html2) Pane oma Windows 8 installeerimise DVD plaat sahtlisse ja tee kompuutri ümberlaadimine. Kohe päris alguses pärast väga kiiret videokaardi, mälu ja kõvaketta tuvastamist võib ekraanile ilmuda järgmine kiri "Press any key to boot from CD" või selline kiri "Press any key to boot from CD or DVD", siis vajuta kiiresti suvalist klahvi (nt tühiklahvi). Kui asi ebaõnnestus, siis tee uus restart ja korda seda tegevust - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vajuta kiiresti tühiklahvile


NB! Kui Windows 8 installeerimise käigus tehakse edaspidi veel kompuutri restarte (ümberlaadimisi), siis ära vajuta enam sellisel juhul ühtegi klahvi muidu alustatakse Win 8 installi otsast peale!


3) Ja algabki Windows 8 installeerimise ettevalmistamine. Sind laetakse otse installeerimiseelsesse keskkonda ja Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot. Windows 8 installeerimisfailid laetakse mällu:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot


Märkused: Tahvelarvutite ja puutetundlike ekraanide puhul võib kogu installeerimisprotsessi, sealhulgas ka võtmete sisestamise, traadita võrku ühendamise ning vaikimisi parameetrite seadistamise viia läbi ekraani klaviatuuri abil.
Võrreldes Windows 8 Consumer Preview väljalaskega, ei ole Windows 8 installeerimisprotsessis suuri muudatusi tehtud - kõik on enam-vähem endine. Install käib tsipa kiiremini ja võtab aega umbes 10 - 15 minutit (olenevalt Sinu valikutest Win 8 installeerimise ajal).


4) Windows Setup: Vali sobiv keele, aja- ja raha formaat ning seejärel ka klaviatuuri või sisestamise meetod. Siin tuleb Sul ainult teisest rippmenüüst valida "Estonian (Estonia)" parameeter ja seejärel klikkida all paremal nupule Next.

Sooduspakkumisega saadud $40 Windows 8 Pro upgrade versiooni puhul on siin keelevalikuks English (United Kingdom) mitte aga tavapärane "English (United States)" kuvakeel.


Muudatus: Siin näed uut Windows 8 logot (Siin näed uut Windows 8 logot):

English (United Kingdom)


Muudel juhtudel pakutakse kuvakeeleks aga "English (United States)" keelt - pilt.


5) Kliki nupule Install now:

Kliki nupule Install now


6) Ilmub järgmine "Setup is starting..." ekraan:

Ilmub järgmine "Setup is starting" ekraan


7) Sisesta tootevõti (Product Key), et jätkata installeerimist ja kui see läbi saab, siis ühtlasi aktiveeritakse ka Sinu Windows 8 (seda esimesel internetiühendusel). Sisesta seesama 25-sümboline tootevõti, mida Sulle siin eelpool koos buutiva Win 8 DVD-plaadi loomisel pakuti ja mille Sa juba eelnevalt üles kirjutasid.

Sa pea siia neid sidekriipse ("-") sisestama, need pannakse automaatselt ja Sa ei pea ka jälgima suur/väiketähti - kui valmis, siis kliki Next.

(Win 8 installimisel ja tema tootevõtme sisestamisel ei saa Sa enne sellele "Next" nupule ligi, kui oled ÕIGE võtme sisestanud! Kontrolli ka seda et kas Sa ise ei eksinud võtme tippimisel.)

Windows 8 Release Preview tootevõti (Product Key)Märkus: Näide ka klaviatuuri kasutamise võimalusest. Kliki (või toksa) tootevõtme sisestamise kasti paremal kõrval asuvale klaviatuuri nupule ja selle peale ilmub alla virtuaalne klaviatuur. Toksad seal &123 klahvile ja hakkad seejärel tootevõtme numbreid sisestama:

Näide ka klaviatuuri kasutamise võimalusestNB! Eelmiste Windowsite (XP, Vista, Windows 7) puhul oli siin tootevõtme sisestamise aknas ka selline kontrollruut nagu "Automatically activate Windows when I'm online". Peale selle sai varasemate Windowsite installeerimist jätkata isegi siis kui Sa siin tootevõtit ei sisestanud: Next nupp oli siis ligipääsetav ja klikkides temale said Sa oma Windowsi installeerimisega edasi minna (pilt).

Windows 8 puhtal installeerimisel on aga hoopis teised lood. Nagu Sa näed, siis puudub siin tootevõtme sisestamise aknas see varasemate Windowsite puhul olnud "Automatically activate Windows when I'm online" kontrollruut ja nupp Next on tuhmi värvi. Sa pead siin eelnevalt sisestama tootevõtme ja alles seejärel saad Sa Next nupule ligi ja oma Windows 8 installeerimist jätkata (pilt).

See pole veel teada, aga kui lugeda hoolega litsentsitingimusi, siis on seal kirjas ka umbes järmine klausel: "KOHUSTUSLIK AKTIVEERIMINE." Pla-pla-plaa ja seejärel: "Aktiveerimine toimub tarkvara esmakordsel kasutamisel automaatselt siis kui litsentseeritud kompuuter on Internetiga ühendatud. Kui Te ei saa tarkvara esmakordsel käivitamisel teda aktiveerida, siis hakkab tarkvara Teid regulaarselt teavitama aktiveerimise vajalikusest. Te ei saa aktiveerimist vahele jätta või seda vältida."

Windows 8 aktiveerimine toimub automaatselt ja seda kohe siis kui süsteem on Internetiga ühenduse saanud (pilt). Seega pead Sa juba Windows 8 puhta installeerimise ajal sisestama tema tootevõtme.

Üldiselt on Windows 8 piraatkoopiate kasutamine raskemaks tehtud ja veel üks näide: Windows 8 puhul hakatakse arvatavasti (ametlikult pole seda veel kinnitatud) kasutama täiesti uut toote aktiveerimise standardit, mida kutsutakse OEM Activation 3.0 (AKA OA 3.0) ja mis erineb tunduvalt tema eelmisest versioonist, mida kasutati Windows 7, OA 2.1 puhul. Et teha piraatidel ja ebaausatel OEM-partneritel elu keerulisemaks, üritab Microsoft seda aktiveerimise süsteemi täiustada.
Kui varem kasutati suurte partiide OEM-kompuutrite tehases eelaktiveerimiseks ühteainsat peavõtit, siis nüüd seda teha enam ei saa. Tulevikus peavad OEM-kompuutrite tootjad kirjutama IGA uue arvuti BIOS'i unikaalse Windowsi võtme, mis baseerub justnimelt antud kompuutri konkreetsele riistvarale. Seda võtit ei genereerita automaatselt OEM-tootjate endi poolt vaid nad saavad selle Microsoftilt elektroonilisel kujul.

Seega võib igasugused varasemad OEM-aktivaatorid (pahavaraga ja ilma selleta) esialgu ära unustada...
8) Seejärel paisatakse ekraanile litsentsiaken, kus pane linnuke "I accept the licence terms" ruutu ja kliki nupule Next:

I accept the licence terms


Märkus: See litsentsiaken võib ka selline välja näha - pilt.


9) Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken. Siin tuleb Sul klikkida alumisele Custom: Install Windows only (advanced) nupule, et alustada Windows 8 puhast installeerimist (clean install) - muid variante ei saa antud juhul kasutada.
Ka "Which type of installation do you want?" ekraan on pisikese uuenduskuuri läbi teinud ja sisaldab nüüd allalangevat ikooni, aga valikuvõimalused on siin täpselt samasugused nagu need ka varem olid:

Märkus: Ülemist "Upgrade" installeerimise tüüpi võib siis kasutada kui Sa teed oma Windows 7, Vista või XP ülemineku/uuendamise (upgrade) installeerimise ja seda otse nende seest.

Nüüd ilmub installeerimise tüübi valiku aken


10) Seejärel ilmub "Where do you want to install Windows?" ekraan. See on aga igal kasutajal juba erineva sisuga. Näiteks kui Sa installid Windows 8 puhtale kõvakettale, siis on siin ainult üks kirje ("Disk 0 Unallocated Space") ja Sul tuleb lihtsalt nupule Next klikkida. Kui Sa installid Windows 8 aga multiboot masinasse Sinu poolt selleks eelnevalt loodud uude tühja partitsiooni (või tühjaks tehtud partitsiooni), siis on neid partitsioone siin juba rohkem. Sel juhul märgista siin see uus partitsioon, mille Sa oma Windows 8 installeerimise jaoks loosid ja kliki Next. Antud aknas tuleb hoolikalt valida ja ikka see ÕIGE (!) partitsioon ära märgistada, muidu pühitakse valesti märgistatud partitsioon Sinu andmetest puhtaks ning nende asemele installeeritakse siis Windows 8.
Kui Sa installeerid siin teadlikult Windows 8 mingisse partitsiooni, kus on varasem Windows juba olemas (näiteks Windows 7 või Windows 8 enda varasem väljalase) ja Sa tahad seda asendada uuema Windows 8 opsüsteemiga, siis ilmub ka vastav hoiatusaken. See aken teatab, et antud (st märgistatud) partitsioon pühitakse puhtaks ja vana Windows pakitakse kokku ning viiakse Windows.old kausta - kliki sel juhul nupule OK. (Soovi korral võib hiljem osa andmeid sealt Windows.old kaustast kopeerida üle oma uude Windows 8 süsteemi ja seejärel see kaust kustutada, sest ta hõivab üsna palju kettaruumi.)

Kui Sa ei taha mingist Windows.old kaustast midagi kuulda ja kui Sa tahad om uue Win 8 installeerida täiesti puhtakspühitud kõvakettale või selle partitsiooni, siis märgista see õige partitsioon ja kliki siin lingile Drive options (advanced). Järgmises aknas kliki nupule Format ja Sinu partitsioon pühitakse puhtaks - see oleks võib olla kõige parem valik. (Sa pead sel juhul enne Win 8 installimise alustamist oma olulised failid välisele meedial üle viima!)

Siinses näites aga loodi Win 8 jaoks eelnevalt uus tühi partitsioon ("Win8") ja nüüd siis märgistamegi siin selle alumise Disk 0: Partition 2: Win8 kirje. Ega siin ei saagi muud valida, sest C: partitsioon (draiv) on juba kasutuses ja ta on süsteemiketas (System), st see jaotus, kuhu on juba mingi opsüsteem installeeritud (näiteks Windows Vista või Win 7 jne) - seejärel kliki Next.

Vali partitsioon


Märkused:

* Toome nendest kõvaketta partitsioonidest veel ühe näite, mis küll antud juhisega ja Windows 8 installeerimisega seotud just ei ole. Näiteks kui Sa olid kunagi varem jaganud oma kõvaketta kohe mitmeks partitsiooniks ja loonud ühe partitsiooni ka näiteks Windows 7 jaoks, siis kuvatakse Sulle siin ülemises aknas juba partitsioonide pikem nimekiri...
Siin on süsteemikettale (C:) installeeritud Windows Vista ja "Disk 0" tähendab seda et tegemist on üheainsa füüsilise kõvakettaga, tavaliselt omavadki kompuutrid ühte kõvaketast kuigi jah, üha rohkem ilmub nüüd müüki ka kodukasutaja jaoks mitme kõvakettaga arvuteid. Juhul kui Sul oli varem enda kõvakettale loodud mitu partitsiooni, siis vali Windows 8 installeerimiseks sellest "Where do you want to install Windows?" aknast ikka see ÕIGE (!) partitsioon - pilt.

Juhul kui Windows Setup ei tuvasta Sinu kõvaketast:

Windows 7 ja Windows 8 DVD plaadid sisaldavad enamike IDE ja SATA kõvaketaste kontrollerite draivereid. Aga kui Sa kasutad vanemat kompuutrit või siis vanemat kõvaketast, siis võib juhtuda nii et setup programm ei suuda Sinu ketta kontrollerit tuvastada. Sel juhul ilmub siis kui Sa jõuad sellesse ülevalpool toodud "Where do you want to install Windows?" aknasse, üks dialoogiaken, mis palub Sul laadida vajalikud draiverid.
Sa võid need draivereid installeerida oma USB mälupulgalt, disketilt või siis CD/DVD plaadilt. Sel juhul eemalda Windowsi installeerimise DVD plaat sahtlist ja sisesta tema asemele sinna plaat, mis sisaldab vajalikke draivereid (draiverid lae alla Internetist ja pane nad seejärel oma plaadile või USB pulka). Pärast draiverite laadimist eemalda plaat ja pane Windowsi installeerimise DVD plaat tagasi sahtlisse.11) Windowsi reaalne installeerimine: Aktuaalne installeerimine toimub 5 faasis ja selle jooksul tehakse ka 1-3 kompuutri restarti (ümberlaadimist/taaskäivitamist).
Järgmises "Installing Windows" ekraanis on endise "Expanding Windows files" asemel nüüd "Getting files ready for installation" kiri. See ongi kogu installeerimisprotsessi kõige pikem faas ja kui see läbi saab, siis läbitakse muud "Installing features", "Installing updates" ja "Finishing up" (endine "Almost done installing Windows") etapid juba kiiresti:

Windowsi reaalne installeerimine


Windowsi reaalne installeerimine - 2


12) Tehakse esimene restart:

Tehakse esimene restart


13) Seejärel näed jälle seda tuttavat Windows 8 buutimise logot:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logot


Oota...:

Valmistatakse ette...


14) Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid (+ valmistatakse viirustele pesapaika ette...):

Tuvastatakse kogu Sinu kompuutri riistvara ja installeeritakse vajalikud draiverid

Valmistatakse riistvara ja süsteemi ette - 2

Valmistub - 3


Tehakse järjekordne restart:

Tehakse järjekordne restart


Buutimine:

Sa näed ainult Windows 8 buutimise logotMärkus: Kui Sa installeerid Windows 8 multiboot masinasse. Juhul kui Sul oli varem loodud 'multiboot' kompuuter, kuhu Sa olid vastavatesse partitsioonidesse installeerinud näiteks Windows Vista ja Windows 7, siis ilmub paar korda ka Winows 8 uut tüüpi "Coose an operating system" ekraan (endine Windows Boot Manager ekraan), kust saab siis valida selle operatsioonisüsteemi, kuhu Sa soovid antud momendil sisse logida. Kuid ära reageeri nendele ekraanidele!

Kuid praegu ära tee siin midagi!Sellega lõppes Windows 8 installeerimisprotsess ja seejärel minnakse üle OOBE (out-of-box experience) staadiumi, kus hakkavad ilmuma samuti täiesti uut tüüpi graafilise kasutajaliidese (Windows Metro UI) ekraanid.

15) Ettevalmistamine: Pärast viimast ümberlaadimist laetakse Out of Box Experience (OOBE), mis erineb tunduvalt Windows 7 lOOBE ekraanidest. Nüüd ilmuvad Windowsi uut tüüpi kasutajaliidese (UI) ekraanid ja esimene neist ilmub ainult paariks sekundiks:

Ettevalmistamine


Personaliseerimine: Järgmises ekraanis pead Sa "PC name" tekstilahtrisse sisestama oma kompuutrile mingi sobiva nime, see võib Sul suvaline olla. 'PC name' on siin "hostname" sõbralik ja arusaadav asendaja; "hostname" on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.

Peale selle saad siin määrata nüüd ka seda et milline taustavärv saab edaspidi olema kõikidel Metro-stiilis ekraanidel. Selle värviskaala keskel on aga veel lisaks ka pisikesed värvilised ruudud ja need näitavad siis seda et millise värviga saavad olema kõik Metro kasutajaliideses kuvatavad nupud. Vaikimisi pakutakse siin mingit sinakat värvi, juhul kui Sulle see ei meeldi, siis lohista siin ülaosas seda "Bacground color" liugurit seni kuni näed ekraanil endale sobivat taustavärvi (all nupul "Next" kuvatakse ka siis vastav nupuvärv).

Siia on nüüd rohkem värve lisatud (kokku 25 valikuvõimalust). Kui valmis, siis kliki Next:

Personaliseerimine


Kuna mina olen ka üks nendest, kes kuulub selle paljudele nii ebameeldivalt kõlava "halli massi" hulka, siis valisin siin hallika värvitooni ja klikkisin seejärel rõõmsalt nupule Next:

Personaliseerimine - 2


Märkus: Seda taustavärvi võid Windows 8 'PC settings' ekraani kaudu igal ajal ka hiljem muuta...


16) Settings: Siin võid klõpsata ükskõik kummale kas "Use express settings" või siis "Customize" nupule. "Use express settings" nupu valimisel hoiad tublisti aega kokku, aga "Customize" nupu kaudu võid mõned asjad ka välja jätta. Kui Sa klikid siin "Use express settings" nupule, siis lubatakse 'Automatic Updating', 'SmartScreen Filter' funktsioonide sisselülitamine ja diagnostilise info saatmist Microsoftile, et täiustada Windowsi. Lubatakse ka 'Location Services', 'Windows Error Reporting' ja 'IE Compatibility View' vahendite sisselülitamine.

Neid 'Express' seadeid võid Sa igal ajal ka hiljem muuta (tühistada). Mina valisin siis "Use express settings" nupu, sest olen laisk nagu uimane porikärbes:

Mina valisin siis "Use express settings" nupu, sest olen laiskMärkus: Need, kes aga valivad siin eelmises ekraanis Customize nupu, näevad seejärel umbes järgmisi allkirjeldatud 'Settings' ekraane. Need ülesvõtted siin tehti varasema Windows 8 CP väljalaske installeerimisel, aga erilisi muudatusi siin ei ole:

a) Kasutaja klikkis nupule Customize (pilt),
b) Järgmises ekraanis, juhul kui Sa kasutad kodus või tööl võrku, siis kliki seal ülemisele nupule kui aga ei kasuta, siis kliki alumisele nupule (seda tee ka avaliku koha puhul) - pilt,
c) Selles 'Settings' ekraanis võid kõik samaks jätta ja klikkida kohe nupule Next. Siin võib vahendeid sisse-välja lülitada nii et lohistad vastava liuguri kas asendisse On või siis Off, antud näites lülitati 'SmartScreen Filter' funktsioon välja - pilt,
d) Siin võid lubada saata Microsoftile infot, et teha Windowsi ja appisid paremaks. Saata diagnostilist informatsiooni, et täiustada Windowsi. Saata infot Windows Store, Microsofti anti-pahavara ja Location Services online teenustele - pilt,
e) 'Settings' viimases ekraanis vali, et kuidas appid hakkavad kasutama Sinu andmeid. Lülita need siin välja, mida Sa ei taha teistega jagada. Näiteks võib olla Sa ei taha seda et appid kasutaksid Sinu kasutajanime ja kasutajakonto pilti (sest oled tagaotsistav) - pilt.
Edaspidiste ekraanide ilmumine sõltub juba järgmistest asjaoludest:

Sellest et kas Windows 8 installeerimise käigus tuvastati internetiühenduse olemasolu või seda ei tuvastatud. Mõnel juhul kaob see ühendus ära, sest pärast Windowsi installeerimist tuleb Sul oma modemi või ruuteri draiverid uuesti installeerida selleks et internetiühendus taastada.
Kui aga internetiühendus tuvastati, siis ilmuvad ekraanid vastavalt Sinu valikutele, st kas Sa lood süsteemi sisselogimiseks kohe Microsofti kasutajakonto (endine Windows Live ID) või lood siis tavalise standardse lokaalse kasutajakonto ("Local Account").

a) Internetiühenduse puudumisel: Juhul kui Windowsi installeerimise ajal internetiühendus puudub, siis ilmub kohe "Sign in to your PC" järgmine ekraan, kus Sul tuleb sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt. Seejärel hakatakse lõpetama ja Sa jõuad pärast mitmeid ekraane, kus Sa ei pea midagi tegema, otse Metro-stiilis / Windows 8 disainiga Start ekraanile.

b) Internetiühenduse olemasolul:

* Kas logida sisse enda juba olemasoleva Microsofti kasutajakontoga (st Windows Live ID kontoga)

või siis

* logid sisse vana standardse lokaalse kasutajakontoga ('Local Account') nii nagu Sa tegid seda ka Windowsi eelmiste versioonide puhul. (Sellist meetodit pakutakse Sulle automaatselt ka siis kui Sul puudub Win 8 installeerimise ajal internetiühendus.)


Toon siin ära mõlema nii Microsofti kui ka lokaalse kasutajakontoga kasutamise näited:

* Lokaalse kasutajakontoga ('Local Account') loomisel: Kliki siin kõige alumisele "Sign in without a Microsoft account" lingile, et luua see tavaline lokaalne kasutajakonto - pilt. Kui Sa eelmise ekraanis ei sisestanud oma e-mail aadressi, siis on loogiline selles järgmises ekraanis klikkida "Local account" nupule. Sel juhul hakkad Sa oma kompuutrisse logima sisse traditsioonilisel teel jne (Sa võid hiljem soovi korral ka seda muuta) - pilt. Juhul kui Sa klikkisid eelmises ekraanis nupule "Local account", siis tuleb Sul sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish - pilt.


* Microsofti kasutajakonto ('Microsoft Account') loomisel: Kui Sa aga sisestad seal esimeses "Sign in to your PC" ekraanis "Email address" lahtrisse oma "Windows Live ID" või mingi muu Email aadressi, siis peab iga kasutaja ja kompuuter kasutama Windows Live ID kasutajakontot, et logida end süsteemi sisse. Kui see Microsofti kasutajakonto on Sul juba olemas, siis pead siia sisestama antud Microsofti konto/Windows Live Email aadressi ja klikkima all nupule Next.
Kui Sul ei ole Microsofti kontot, siis võid siia üles sisestada enda mingi muu olemasoleva Email aadressi ja klikkida all nupule Next, et luua uus Microsofti konto, mis seotakse antud Email aadressiga.
Juhul kui seda Live ID kontot ja ka Email aadressi ei ole, siis võid luua uue Email aadressi ning MS konto siinsamas "Sign up for a new email address" lingi abil. Sellega lood uue @hotmail.com Email aadressi ja sellega seotud Microsofti kasutajakonto (pilt ja pilt).
Et seda kõike siin teha, peab Sul Windows 8 installeerimise ajal olema ka internetiühendus. Sel teel seotakse Sinu uus Windows 8 kohe "pilve" ja Microsofti (Windows Live ID) kasutajakontoga. Sisestame oma Live ID konto Email aadressi ja klikime Next - pilt. Seejärel ühendatakse Internetti - pilt. Kontrollitakse Sinu Microsofti kontot - pilt. Seejärel sisesta oma Microsofti konto parool ja kliki Next - pilt. Uues ekraanis kontrolli oma turvaandmed üle (neid võid siin soovi korral ka muuta) ja kliki jälle Next - pilt. Süsteemi jaoks luuakse Microsofti kasutajakonto - pilt.NB! Kui Sa ei tea, et mis valikuid siin teha, siis võid esialgu installeerida Windows 8 nii nagu siin juhises seda kirjeldatakse. Selle Microsofti ( Windows Live ID) kasutajakonto võid igal ajal ka hiljem aktiveerida (Windows 8 disainiga PC settings ekraani kaudu) ja seejärel selle konto all edasi töötada.
SOOVITAN Sul läbi lugeda minu see veebileht, mis annab nendest Windows 8 lokaalsest kasutajakontost (Local account) ja Microsofti/Live ID kasutajakontost (Microsoft account) piisava ülevaate. Seal on juttu ka lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumisest ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole ning ka paljust muust vajalikust - link.Antud juhul valisin ma siit kõige alumise "Sign in without a Microsoft account" lingi, et luua see tavaline lokaalne kasutajakonto:

Sign in to your PC (Windows Live ID)


Kui Sa ülemises ekraanis ei sisestanud oma e-mail aadressi, siis on loogiline selles järgmises ekraanis klikkida "Local account" nupule. Sel juhul hakkad Sa oma kompuutrisse logima sisse traditsioonilisel teel jne (Sa võid hiljem soovi korral ka seda muuta):

Local account


Juhul kui Sa klikkisid eelmises ekraanis nupule "Local account", siis tuleb Sul sisestada oma kasutajanimi ("User name" lahtrisse). Sa võid siin soovi korral sisselogimiseks ka parooli luua. Sisesta oma parool mõlematesse "Password" kui ka "Reenter password" lahtritesse. Sel juhul pead ka kõige alumisse "Password hint" tekstilahtrisse sisestama mingi vihje (juhuks kui unustad tulevikus oma parooli). Kui valmis, siis kliki nupule Finish:

Kui valmis, siis kliki nupule Finish


Sinu seadistuste konfigureerimise lõpetamine:

Sinu seadistuste konfigureerimise lõpetamine


Märkus: Järgmised pildid, enne Windows 8 töölauale (õigemini tema uude Start ekraani) jõudmist, on võetud juba Windows 8 lõppversiooni installeerimisest. Toon need siin seepärast ära, et Sa teaksid millega tegemist tuleb.

Nüüd näed Sa midagi uut, mida Windows 8 eelmistes versioonides ei olnud. Nendes ekraanides ei pea Sa midagi tegema ja nad võinuks ka ilmumata jääda...

Esmalt ilmub "Hi"... - näe kuivikust Microsoft üritab ka kasutajaga "flirtida"...:

Esmalt ilmub "Hi"...


Siis näed sellist teadet...:

Siis näed sellist teadet...


Seejärel hakatakse Sind õpetama... Kuna Microsoft tegi Windows 8 opsüsteemis väga suuri muudatusi, näiteks nagu Start Menu ja Start nupu ärakoristamine ning nn "kuumade nurkade" lisamine, et saada ligi uuele Charms Ribale (Charms Bar) ja viimati käivitatud appidele/rakendustele jne, siis võib uutel kasutajatel rakenduste jms leidmisega raskusi tekkida. Et neid aidata, lisati siia uus juhis, mis ilmub siis kui Windowsi installeerimine lõpetatakse ja hakatakse töölauda ette valmistama. See juhis toob esile mõned animeeritud pildid, mis näitavad seda et kuidas pääseda ligi Charms Ribale jne.
Tegelikult on kogu see juhis üks HTML fail, mida kutsutakse "FirstLogonAnim.html" ja mida hoitakse "C:\Windows\System32\oobe\" kaustas. Sa võid selle siinse juhendi ka vahele jätta: vajuta Esc klahvi või siis Alt+F4 klahvikombinatsiooni:

Seejärel hakatakse Sind õpetama (st kuidas uut Windowsi kasutada)


Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...:

Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist...


Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole:

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 2

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 3


...ja selle peale ilmub sinna uus Charms Ribale (Charms Bar):

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 4


Vii hiirekursor ekraani suvalisse nurka ja seejärel ilmub sinna mingi vajalik element (st mingi uue vahendi kasutamise võimalus); antud juhul viiakse hiirekursor ekraani paremasse ülanurka:

...vii oma hiirekursor ekraani suvalisse nurka


Seejärel lohistatakse kursorit mõõda ekraani serva allapoole keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms Riba (Charms Bar):

Seejärel lohista kursorit mõõda ekraani serva keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms riba

Let's start


Hakkab lõpetama:

Hakkab lõpetama


Seejärel ilmub terve rida muutuvate värvidega ekraane ja sel ajal viiakse uue süsteemi seadistamine ning Metro appide (rakenduste) installeerimine lõpule - ka siin ei pea Sa midagi tegema - toon siin nendest ainult mõned ära:

Värviline ekraan - 1

Värviline ekraan - 2

Värviline ekraan - 3

Värviline ekraan - 4

Värviline ekraan - 5

Värviline ekraan - 6

Värviline ekraan - 7

Värviline ekraan - 8


Uuh! Sa jõuadki lõpuks täiesti uude Windows 8 disainiga kasutajaliidesesse (või "Modern UI" kasutajaliidesesse), tema Metro-stiilis / Windows 8 disainiga Start ekraani (ehk uude Start menüüsse) - siin on siis tegu Windows 8 Pro RTM vaikimisi Start ekraaniga:

Siin on siis tegu Windows 8 Pro RTM (st lõppversiooni) vaikimisi Start ekraaniga


Kui Sa tahad sellesse juba tuttavasse Windows 7 aegadest pärit töölauale (st Windowsi töölaua kasutajaliidesesse) minna, siis tee ühte neist alljärgnevatest:

- Kliki siin Start ekraanil sellele "Desktop" kirjaga ikoonile/plaadile/tilele (vaata eelmist pilti);
- Vajuta "Windows" klahvi;
- Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, sinna ilmub varjatud uus nn 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupp - kliki sellele ja Sa jõuadki vanasse tuttavasse Windows 7 töölauda (teise Windows Desktop kasutajaliidesesse). Siin on tegu Windows 8 RP väljalaske töölauaga. Pärast siiajõudmist viis kasutaja hiirekursori ekraani vasemasse allanurka ja kui ta nüüd klikib seal, siis jõuab ta sinna eelmisse Start ekraanile ilusti tagasi:

Windows 7 töölaud


Alates Windows 8 Consumer Preview redaktsioonist on vana Start ehk Start Orb nupp nüüd lõplikult kadunud ja ta on asendatud uue nn 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupuga, mi on varjatud. Ta ilmub sinna siis kui Sa viid oma hiirekursori ekraani vasemasse allanurka. Kui Sa klikid seal, siis viiakse Sind uude Metro kasutajaliidesesse (st tema Metro-stiilis Start menüüsse):

Alates Windows 8 Consumer Preview redaktsioonist on vana Start ehk Start Orb nupp nüüd lõplikult kadunud


Kui Sa aga teed seal vasemas allnurgas paremklõpsu, siis ilmub sinna vägagi vajalik ja kasulik süsteemiinstrumentide/käskude kontekstmenüü:

Kontekstmenüü


Kui Sa viid oma hiirekursori ekraani paremasse alla- või ülanurka ja liigud seejärel mõõda ekraani serva natuke ekraani keskosa suunas, siis ilmub sinna uus Charms paneel/riba. See riba ilmub igal ajal ka siis kui Sa vajutad Win+C klahvikombinatsiooni:

Charms paneel


All on aga tegu juba Windows 8 Pro (RTM) Windowsi töölaua kasutajaliidese töölauaga:

Windows 8 finaalversiooni Windowsi töölaua kasutajaliidesAntud teemaga seotud lingid:

1) Juhul kui Sa installeerisid Windows 8 multi-boot masinasse, siis loe ka multiboot kompuutris vaikimisi buutiva operatsioonisüsteemi muutmisest sealt.

2) Ja Windows 8 desinstalleerimisest (uninstallimisest) või eemaldamisest dualboot (multiboot) masinast - sealt.

3) Windows 8 uue veebipõhise 'upgrade' installeerimise (Streamlined Setup) käigus või selle asemel Windows 8 operatsioonisüsteemiga buutiva USB draivi loomine. Ja seejärel Windows 8 installeerimine otse sellest buutivast USB draivist (mälupulgast) - sellest juhis seal.

4) "Mis see "Windows.old" kaust on ja kuidas teda Windows 8 operatsioonisüsteemis kustutada? Kuidas Windows.old kaustast oma faile taastada (st kuidas neid käesolevasse Windows 8 operatsioonisüsteemi üle tuua)?" - juhis.

5) Muuda oma süsteemi kuvakeelt (kasutajaliidese ekraanikeelt või displei keelt) ja pane see vajaduse korral kas inglis- või eestikeelseks. Peale selle sea ka oma klaviatuuripaigutus õigeks.

Seda keele ja klaviatuuripaigutuse muutmist läheb vaja näiteks järgmistel juhtudel:

* Näiteks kui Sa laed alla ja installeerid Windows 8 Pro RTM väljalaske, siis on tema süsteemi- ja kuvakeeleks "English (United States)" ning ka klaviatuuripaigutus on "US" ja Sa ei saa eesti klaviatuuri kasutada;
* Kui Sa laed alla ja installeerid veebipõhiselt "Windows 8 Pro väljaande ainult $40 eest (26.10.12 kuni 31.01.2013)" ja valid puhta installeerimistüübi, siis pannakse süsteemi- ja kuvakeeleks aga "English (United Kingdom)". Ka klaviatuuripaigutus- ja kõik muu on Ühendkuningriigi (Suurbritannia) omad;
* Kui Sa kasutad Windows 8 uut 'Reset Your PC' vahendit ja kui Sinu algsüsteem kasutas inglise kuvakeelt, ka siis tuleb Sul oma klaviatuur ümber seadistada;
* Kui Sa tahad ühe kuvakeele olemasolul kasutada peale tema klavatuuri lisaks ka muid klaviatuuripaigutusi (näiteks eesti oma - sel juhul lisad eesti klaviatuuri lihtsalt juurde);
* Ja ka muudel juhtudel...

Loe kuvakeele muutmisest sealt ja ajavõõndi, kuupäeva, kellaaja, keele, raha sätete muutmisest aga sealt.

6) Kui Sul on Windows 8 installitud mitmesse seadmesse, siis sünkroniseeri oma seaded, Windows Store appid jms - juhis seal.

7) Lae alla kõik Windowsi värskendused - juhis seal.

8) Windows 8 Pro ISO allalaadimine: Olemasoleva Win 8 Pro tootevõtme (Product Key) abil Windows 8 Setup'i uuesti allalaadimine ja seejärel Windows 8 Pro ISO faili ja/või buutiva USB meedia loomine. (Sa ei pea sel juhul ostma uut Windows 8 litsentsi.) - juhis.

Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2012