Oracle VM VirtualBox® - kasutusjuhend

VirtualBox Virtualiseerimine, virtuaalmasinad ja mis on Oracle VM VirtualBox®—tema installeerimine ja kasutamise juhis

 

II. osa

 

 

 

< Tagsi VirtualBox I.ossa

 

Virtuaalmasina esmane käivitamine ja sinna külalisoperatsioonisüsteemi (Guest) installeerimine:


Kui Sa oled oma esimese virtuaalmasina loonud, siis tuleb ta Sul esimest korda käivitada ja seejärel installeerida temasse ka mingi külalisoperatsioonisüsteem (guest), muidu ei ole Sul tast mingit kasu. Antud juhises loodi see virtuaalmasin selleks et installeerida sinna Windows 8 külalisoperatsioonisüsteem, aga see kehtib ka kõikide muude Windowsite ja teiste operatsioonisüsteemide ning ka VirtualBox'i uuemate versioonide suhtes. Siinses juhises toodud VirtualBox'i sätted, menüüd, nupud, lisaaknad ja võimalused võivad tema uuemate versioonide puhul ka natuke muutuda, aga üldpõhimõtted jäävad ikkagi samaks. Loomulikult pead Sa enne vajaliku külalisoperatsioonisüsteemi (Guest) installeerimise alustamist laadima Internetist alla ka selle operatsioonisüsteemi installeerimise ISO faili (ISO image).

Juhul kui Sul oli VirtualBox vahepeal suletud, siis käivita ta nüüd uuesti. Käivita ta kas töölaual asuva kiirkorralduse või siis Start menüü kaudu (Start -> "VirtualBox" grupi alt). Vista ja Windows 7 süsteemis võid ka Start menüü otsingukasti tippida sõna VirtualBox. Windows 10 operatsioonisüsteemis kliki all tegumireal "Search" nupule / ikoonile ja sisesta otsingukasti sõna VirtualBox.


Sa võid oma äsja loodud virtuaalmasinasse mingi külalisoperatsioonisüsteemi (Guest) installeerimist alustada kahel viisil:


1) Esimene meetod: Kui Sa kasutad selleks VirtualBox'i enda külalisoperatsioonisüsteemi installeerimise NÕUSTAJAT:

- Tee 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemas paanis oma virtuaalmasinal 2x klõps;
- Või ava C:\Users\Sinu_Kasutajanimi\VirtualBox VMs kaust, seejärel ava seal vajaliku virtuaalmasinaga kaust ja tee temas sees .vbox laiendiga failil 2x klõps.
- Või siis märgista 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemas paanis oma virtuaalmasin ja seejärel kliki üleval Start nupule - kõige lihtsam ja arusaadavam meetod:

Oracle VM VirtualBox Manager


...ja veel üks näide sellest külalisoperatsioonisüsteemi virtuaalmasinasse installeerimise alustamist; antud juhul on siis tegu Ubuntu opsüsteemi installiga (Windows 10 oli virtuaalmasinasse aga juba varem installitud):

Ubuntu opsüsteem


Pärast instaleerimise käivitamist võib Sulle ilmuda allnäidatud aken kus Sa näed järgmist infot (klaviatuuri ja hiirekursori ning nn "Host key" kohta käivat infot):

infoaken


Mida see ülemine info tähendab? Juhul kui Sa ei kasuta kaasaegset operatsioonisüsteemi või USB klaviatuuri ja hiirt, siis näeb virtuaalmasin ainult Sinu standardset PS/2 hiirt ning klaviatuuri. Virtuaalmasinasse installeeritud külalisoperatsioon "ei tea", et kas Sa kasutad momendil hiirt/klaviatuuri oma reaalses kompuutris või siis virtuaalmasinas endas ja seepärast võtab ta nende üle täieliku kontrolli ning Sa ei saa neid sel ajal oma päris ('host') süsteemis kasutada. Seega, iga kord kui Sa käivitad oma virtuaalmasina, ei saa Sa oma klaviatuuri ja hiirt 'host' operatsioonisüsteemis kasutada. Ühesõnaga pärast 'guest' opsüsteemi installeerimist ja enne 'Guest Additions' installeerimist (sellest tuleb allpool juttu - seal), on Sul ainult üks kahest võimalusest:

- Kas ainult Sinu virtuaalmasin (VM) võib "omistada" [hõivata (capture)] ja kasutada seda klaviatuuri/hiirt
- või siis ainult Sinu reaalne kompuuter võib "omistada" ja kasutada klaviatuuri ja hiirt.

Et sellist olukorda vältida ja et Sa saaksid vajaduse korral kasutada oma hiirt ning klaviatuuri ka oma 'host' süsteemis, pakutakse välja ühte spetsiaalset klahvi: nn "host key". Vaikimisi on selleks klahviks parempoolne Control (Ctrl) klahv - Sa võid seda VirtualBox Global Settings aknas soovi korral ka muuta. Igal juhul, et Sa seda spetsiaalset klahvi ei unustaks, kuvatakse ta virtuaalmasina paremal allääres (vaata ülemist pilti). Tema värvus muutub vastavalt sellele et kus Sa antud momendil oma hiirt ja klaviatuuri kasutad: kas virtuaalmasina enda sees või siis host süsteemis.
Kui Sa tahad virtuaalmasinast minna üle oma host süsteemi, siis vajuta klaviatuuril seda parempoolset Ctrl klahvi. Kui soovid minna tagasi virtuaalmasinasse, siis kliki tema akna sees või siis tiitelribal. Selle peale ilmub alltoodud aken, kus kliki nupule Capture (hõiva).

Oluline 'Capture' aken


Kui Sul jäi asi meelde ja et see infoaken ei ilmuks ka edaspidi, siis võid panna seal linnukese "Do not show this message again" ruutu ning klikida OK. Kuid see ülaltoodud aken võib Sulle ka mitte ilmuda vaid Sa saad kohe edasi minna.

Kuis Sa olid selle infoakna sulgenud, siis ilmub "First Start Wizard" nõustaja, mis aitab Sul installeerida guest opsüsteemi ja valida selleks vajaliku installeerimismeediumi. Kuigi Sinu VM on veel tühi, töötab ta ikkagi nagu Sinu reaalne füüsiline kompuuter, aga seda ilma vajaliku operatsioonisüsteemita: ta ei tee sel puhul midagi ja kuvab selle asemel hoopis veateate selle kohta, et ei leitud buutivat operatsioonisüsteemi (antud juhul siis külalisoperatsioonisüsteemi):

jama


Vot sel puhul aitabki antud nõustaja ("First Start Wizard") Sul leida selle vajaliku installeerimise meediumi, et sellelt siis guest operatsioonisüsteemi installeerida. See nõustaja ilmub mõne aja mõõdudes automaatselt. Kliki siin nupule Next ja vali järgmise akna kaudu antud operatsioonisüsteemi installeerimise ISO fail välja ning mine tema installeerimisega edasi...:

Nõustaja


Märkus: Kui Sul on olemas aga külalisoperatsioonisüsteemi installeerimise CD või DVD plaat, siis torka see plaat oma host kompuutri füüsilisse CD/DVD-ROM seadme sahtlisse. Seejärel vali antud nõustaja installeerimise meedia rippmenüüst õige kettatähisega "Host drive", näiteks "Host Drive 'E:' (või Linux host puhul, aga seadme fail).


VirtualBox tarkvara uuemate versioonide puhul ilmub Sulle aga kohe automaatselt see operatsioonisüsteemi installeerimise ISO faili valimise aken. Kliki siin sellele kaustaikoonile ja otsi see Internetist allalaaditud antud operatsioonisüsteemi ISO fail üles ning mine tema installeerimisega edasi, klikkides siin nupule Start:
Märkus: Kui Sulle ei ilmu see "Select start-up disk" aken (vaata eelmist pilti) automaatselt, siis sulge see musta taustaga aken ja käivita külalisoperatsioonisüsteemi installimine uuesti.2) Teine meetod: Pane enne külalisoperatsioonisüsteemi installeerimist 'Oracle VM VirtualBox Manager' sätetes juba kõik vajalik paika:

Sel juhul tuleb Sul eelnevalt ka selle installeeritava külalisoperatsioonisüsteemi ISO fail VirtualBox'i sätetes paika panna - see oleks isegi parem meetod. Seega ära alusta kohe oma külalisoperatsioonisüsteemi (guest) installeerimist vaid pane eelnevalt veel üks asi paika! Kõige parem on juba loodud virtuaalmasinasse külalisoperatsioonisüsteemi (guest) installida nii et laed eelnevalt internetist alla antud operatsioonisüsteemi (Windows, Linux, Mac OS X jne) installeerimise ISO faili. Kui Sa hakkad installeerima näiteks Windows 8 'guest' operatsioonisüsteemi, siis tee enne tema installeerimise alustamist veel järgmist:

a) Kliki 'Oracle VM VirtualBox Manager' aknas üleval Settings nupule:

Kliki 'Oracle VM VirtualBox Manager' aknas üleval Settings nupule


b) Kliki vasemas paanis Storage kategooriale ja tee järgmist:

- Kliki "Storage Tree" oblastis IDE Controller -> Empty parameetrile;
- Kliki paremal pool "Attributes" oblastis ümmargusele CD/DVD ikoonile, mis asub "CD/DVD Drive" järel. Selle peale ilmub sinna rippmenüü, kus kliki Choose a virtual CD/DVD disk file... käsule:

Kliki paremal pool "Attributes" oblastis ümmargusele CD/DVD ikoonile


Märkus: Olenevalt Sinu kompuutri riistvarast ja konfiguratsioonist, võib see ülaltoodud "Storage" valiku aken ka natuke teistmoodi välja näha, aga igal juhul kliki seal esmalt sellele 'Emty' valikule ja seejärel kliki paremal Choose Virtual Optical Disk File... rippmenüü punktile ning vali see külalisoperatsioonisüsteemi installeerimiseks vajalik ISO fail välja - pilt.

Iga reaalse füüsilise kompuutri kõvakettad ja CD/DVD draivid on ühendatud seadmega, mida kutsutakse kõvaketta kontrolleriks, mis juhib kõvaketta tööd ning andmete edastamist. VirtualBox võib emuleerida järgmist tüüpi kõvaketta kontrollereid: IDE, SATA (AHCI), SCSI, SAS, USB-põhised ja NVMe (SSD ketaste puhul).


- Nüüd otsi ilmuvas "Open" dialoogiaknas oma allalaetud Windows 8 (või mingi muu opsüsteemi installeerimise) .ISO fail üles ja kliki nupule Open. Antud näites on selleks Windows_8_Pro_EN-US_x86.ISO - st Windows 8 Pro RTM 32-bit versioon - Win 8 lõppväljalase:

Windows_8_Pro_EN-US_x86.ISO


- Seejärel näed nüüd "Storage Tree" oblastis IDE Controller all 'Empty' parameetri asemel oma Win8 ISO (või mingi muu opsüsteemi) faili nime. Kui valmis, siis kliki siinsamas all nupule OK:

Kui valmis, siis kliki siinsamas all nupule OK


- Mõne külalisoperatsioonisüsteemi installeerimisel tuleb selles 'Settings' aknas võib olla veel üht-teist muuta, näiteks "System" kategooria ja selle "Motherboard" vahelehel või siis “Network” kategooria all tema "Adapter 1" vahelehel. Sa võid näiteks "System" kategooria ja selle "Processor" vahelehel määrata ka kaks või rohkem protsessori tuuma. Kuid üldiselt pannakse enamik parameetreid juba automaatselt paika, kontrolli see lihtsalt ise üle.Külalisoperatsioonisüsteemi (de) virtuaalmasinasse installeerimine:

Pärast "Settings" aknas sellele OK nupule klikkimist jõuad Sa 'Oracle VM VirtualBox Manager' peaaknasse jälle tagasi. Klikid seal üleval tööriistaribal nupule Start ja alustadki Windows 8 (või mingi muu külalisoperatsioonisüsteemi) virtuaalmasinasse installeerimist...:

Klikid siin üleval tööriistaribal nupule Start ja alustadki oma Windows 8 installeerimist...
Märkus: Juhul kui Sa näed pärast sellele "Start" nupule klikkimist hoopis järgmise veateatega akent ja kui Sa ei saa külalisoperatsioonisüsteemi installeerimisega edasi minna, siis tähendab see seda et Sa pead oma füüsilise kompuutri BIOS / UEFI firmware sätetes (menüüs) lülitama sisse riistvara virtualiseerimise toe. See kehtib ka selle eelpoolkirjeldatud "esimese meetodi" suhtes:

veateatega aken...


Enamikes kompuutrites tuleb nende BIOS / UEFI firmware menüüs see 'hardware virtualization' vahend ESMALT sisse lülitada, enne kui VirtualBox seda kasutada saab. Ehk siis ilma selle riistvara virtualiseerimise toeta Sa võib olla ei saagi oma virtuaalmasinasse külalisoperatsioonisüsteemi installeerida. [Näiteks minu uues Lenovo masinas tuleb pärast kompuutri restarti vajutada kohe klahvi F1, et minna sinna 'Lenovo BIOS Setup Utility' ekraani ehk menüüsse. Seejärel tuleb seal minna "Advanced" vahelehele ja valida seal "Intel (R) Virtualization Technology" menüüpunkt ning panna tema jaoks "Enabled" valik]. Kui riistvara virtualiseerimise tugi sai kompuutri BIOS /UEFI sätetes aktiveeritud, siis alusta uuesti oma külalisoperatsioonisüsteemi installeerimist.Kui pärast sellele "Start" nupule kõik õnnestub, siis näed seejärel näiteks Windows külalisoperatsioonisüsteemi installeerimisel kohe alguses järgmisi aknaid:

aken...


Kliki "Install now" nupule ja alusta Windowsi virtuaalmasinasse installeerimist. Edasi toimub kõik nii nagu ka Windowsi puhas installeerimine oma füüsilise kompuutri füüsilisse kettasse...:

aken-2


Märkus ja meeldetuletuseks: Järgmises, Windowsi tootevõtme sisestamise ekraanis, kliki lihtsalt "I don't have a product key" lingile ja mine rahulikult edasi...:

I don't have a product key...


Kui külalisoperatsioonisüsteemi (antud juhul siis Windows 10) installeerimine sai virtuaalmasinasse lõpetatud, siis näed oma füüsilise kompuutri töölaual eraldi väiksemat virtuaalmasina akent, kus jooksebki siis see külalisoperatsioonisüsteem (guest) - pilt.


Kui Sa installid virtuaalmasinasse sellesama Windowsi, mis jookseb ka Sinu füüsilises kompuutris, siis virtuaalmasinas jooksutavat Windowsi Sa aktiveerida ei saa. Kasutajad mõtlevad, et virtuaalmasin, mis töötab sellessamas aktiveeritud host masinas, on midagi ebatavalist ja mis annab ka mingid erilised õigused. Nii see aga ei ole. Ka virtuaalmasinas tuleb sinna installeeritud operatsioonisüsteem aktiveerida ja seda tuleb teha täpselt niisama nagu seda tehakse ka igasuguse muu reaalse füüsilise masina puhul. (Kui Sa installid virtuaalmasinasse aga mingi tasuta operatsioonisüsteemi, siis teda loomilikult aktiveerima ei pea.) Seega, kui Sa installid näiteks Windows 10 oma füüsilisse kompuutrisse ja lisaks ka virtuaalmasinasse, siis pead nad mõlemad aktiveerima. Sa pead virtuaalmasinas jooksva Windows 10 jaoks eraldi litsentsi ostma. Virtuaalmasina puhul on Sul siis kaks võimalust:

a) Las see Windows 10 jookseb seal virtuaalmasinas aktiveerimata kujul edasi ja Sa võid seal teha temaga peaaegu et kõike, sest Windows 10 mitteaktiveeritud versioonil ei ole just palju piiranguid. Sa ei saa näiteks Settings äpi kaudu muuta oma töölaua tapeeti, Sa ei saa muuta ka Lukustuskuva tapeeti ja Sa ei saa teha veel mõningaid personaalseid muudatusi. Sa ei saa ka mõnda Microsofti teenust kasutada, aga need pole ka nii olulised... Muus osas töötab see aktiveerimata Windows 10 aga nii nagu seda teeb ka aktiveeritud Windows 10.

b) Kuid võib olla on mõtekam sel juhul kasutada hoopis seda Windows 10 Enterprise 90-päeva prooviversiooni, mis on see kõige uuem Windows 10 versioon ja mis aktiveeritakse automaatselt pärast tema virtuaalmasinasse installeerimist. Kui see 90 päeva saab täis, siis võid selle virtuaalmasina kustutada, luua seejärel uue virtuaalmasina ja sinna installida siis jälle selle Windows 10 Enterprise 90-päeva prooviversiooni.Järgmise külalisoperatsioonisüsteemi (guest) virtuaalmasinasse installeerimine:

1) Laed vajaliku operatsioonisüsteemi ISO faili internetist alla.

2) Seejärel klikid 'Oracle VM VirtualBox Manager' aknas sellele 'New' nupule ja lood uue virtuaalmasina...:

Seejärel klikid 'Oracle VM VirtualBox Manager' aknas sellele 'New' nupule ja lood uue virtuaalmasina...


3) Pärast uue virtuaalmasina loomist, avad tema jaoks 'Oracle VM VirtualBox Manager' konsoolis selle 'Settings' akna ja paned seal kõik asjad paika nagu siin eelpool kirjeldati.

4) Kui kõik valmis, siis sulged selle "Settings" akna, märgistad 'Oracle VM VirtualBox Manager' konsoolis vasemas paanis installeeritava külalisoperatsioonisüsteemi ja klikid üleval nupule Start.

Alltoodud pilt näitab seda et VirtualBox tarkvara abil saab siin füüsilises kompuutris jooksutada mitut virtuaalset külalisoperatsioonisüsteemi:

Mitu virtuaalset guest'i


Seega, kui Sa paned virtuaalmasina seadistustes enne Windowsi (või muu operatsioonisüsteemi) installeerimise alustamist õiged seaded paika, siis ei ilmugi see nõustaja ja kõik läheb niigi "libedalt"!

(Mingi Windowsi külalisoperatsioonisüsteemi (antud juhul siis Windows 8) installeerimisest VirtualBox'i loe ka sealt.)


!!! Nüüdseks on seda Windows 10 installeerimise protsessi natuke jälle muudetud, ilmuvad mõned uuendatud ekraanipildid ja juurde on lisatud ka uuendatud valikuid. ""Windows 10 puhas installeerimine ("clean install") ja seda siis antud momendil kõige uuema Windows 10 April 2018 Update (Windows 10 Version 1803) näitel, mis ilmub välja alates 30. aprillist 2018: pildigalerii (koos selgitustega)."" - vaata seda pildigaleriid koos selgitustega seal.
Milliseid külalisoperatsioonisüsteeme ('guest') toetatakse?

Külalisoperatsioonisüsteem on see operatsioonisüsteem, mis jookseb virtuaalmasina sees (st mis on meie poolt sinna virtuaalmasinasse installeeritud). Teoreetiliselt võib VirtualBox jooksutada suvalist x86 operatsioonisüsteemi.

- Windows NT 4.0: Kõi tema versioonid, väljalasked ja värskenduste paketid. 'Guest Additions' on ainult osaliselt kättesaadav.

- *** Windows 2000 / XP / Server 2003 / Vista / Server 2008 / Server 2012 / Windows 7/ Windows 8 (8.1) ja Windows 10 (tema kõik versioonid): Kõi versioonid, väljalasked ja värskenduste paketid (sh ka 64-bit versioonid). Ka 'Guest Additions' on kättesaadavad.

- DOS / Windows 3.x / 95 / 98 / ME: Osaliselt on testitud. 'Guest Additions' ei ole kättesaadav.
- Linux 3.x ja hilisemad. Kõi versioonid, väljalasked (32 bits ja 64 bits). Ka 'Guest Additions' on kättesaadav.
- Solaris 10 (u6 ja kõrgemad), OpenSolaris: Täielik tugi (32 bits ja 64 bits). Ka 'Guest Additions' on kättesaadav.
- Solaris 11 (sh Solaris 11 Express). Täielik tugi (32 bits ja 64 bits). Ka 'Guest Additions' on kättesaadav.
- FreeBSD: Riistvara virtualiseerimine peab olema lubatud. Limiteeritud tugi. 'Guest Additions' ei ole kättesaadav.
- OpenBSD: Riistvara virtualiseerimine peab olema lubatud. Alates versioonist 3.7 ja hilisemaid toetatakse. 'Guest Additions' ei ole kättesaadav.
- OS/2 Warp 4.5: Riistvara virtualiseerimine peab olema lubatud. Ametlikult toetatakse ainult MCP2, teised OS/2 opsüsteemid ei tarvitse töötada. 'Guest Additions' on ainult osaliselt kättesaadav.
- Mac OS X ja Mac OS X Server: Piirangutega tugi...NB! VirtualBox toetab ka 64-bit guest operatsioonisüsteeme isegi siis kui Sinu kompuutrisse on installeeritud 32-bit host operatsioonisüsteem, aga sel juhul peavad olema täidetud järgmised tingimused:

1. Sul peab olema riistvara virtualiseerimise toega 64-bit protsessor (kaasaegsetel kompuutritel on see ka olemas).

2. Sa pead oma füüsilise kompuutri BIOS / UEFI firmware sätetes (menüüs) lülitama sisse riistvara virtualiseerimise toe (siin ei toetata tarkvara virtualiseerimist).

Alates 2006. a. toetavad Intel ja AMD protsessorid nn "riistvara virtualiseerimist" (hardware virtualization). Sellega aitavad nad tunduvalt VirtualBox tarkvara tööd ja tema "suhtlemist" guest operatsioonisüsteemiga + riistvara virtualiseerimine. Inteli ja AMD protsessorite riistvara sellised vahendid on erinevad: Intel nimetab neid VT-x tehnoloogiaks; AMD kutsub aga AMD-V tehnoloogiaks. Detailselt on Inteli ja AMD virtualiseerimise tugi väga erinev, aga üldprintsiibi poolest nad suurt ei erine.

NB! Enamikes kompuutrites tuleb nende BIOS / UEFI firmware menüüs see 'hardware virtualization' vahend ESMALT sisse lülitada, enne kui VirtualBox seda kasutada saab. Ehk siis ilma selle riistvara virtualiseerimise toeta Sa võib olla ei saagi oma virtuaalmasinasse külalisoperatsioonisüsteemi installeerida. [Näiteks minu uues Lenovo masinas tuleb pärast kompuutri restarti vajutada kohe klahvi F1, et minna sinna 'Lenovo BIOS Setup Utility' ekraani ehk menüüsse. Seejärel tuleb seal minna "Advanced" vahelehele ja valida seal "Intel (R) Virtualization Technology" menüüpunkt ning panna tema jaoks "Enabled" valik].

3. Sa pead installeerima antud virtuaalmasinasse loomulikult 64-bit guest opsüsteemi.

64-bit 'guest' opsüsteemid võivad 32-bit 'host' süsteemide VT-x puhul tekitada Sinu süsteemi ebastabiilsuse. Kui ka Sinul tekib selline probleem, siis ära installeeri enda 32-bit host opsüsteemi seda 64-bit guest operatsioonisüsteemi. Mõnedel juhtudel ei saagi 64-bit külalisoperatsioonisüsteemi installida 32-bit host süsteemi - kohe alguses ilmub veateade kuigi virtualiseerimise toega jms sellisega on kõik korras (siin on tegu mittesobiva protsessori mudeliga jms).

Hoiatus: Sa pead kõikide virtuaalmasinate jaoks, mida Sa tahad 64-bit režiimis kasutada, lülitama nende seadistustes sisse I/O APIC parameetri, sõltumata sellest et milline host Sul on. Eriti käib see 64-bit Windows virtuaalmasinate kohta. Sellest I/O APIC jms vajaliku sisselülitamisest tuleb kohe allpool ka juttu.
Spetsiaalsed klahvid:

Sinu klaviatuuri sisestusi võivad vastu võtta kolm kandidaati: Sinu host operatsioonisüsteem, VirtualBox või mingi guest operatsioonisüsteem. Kes seda parasjagu teeb, see sõltub mitmest faktorist.
Host opsüsteem hoiab mõningaid klahvikombinatsioone ainult enda tarbeks, näiteks Ctrl+Alt+Delete (seda klahvikombinatsiooni ei saa guest süsteemis kasutada).

Kui Sa tahad sellist klahvikombinatsiooni kasutada oma viruaalmasina 'guest' opsüsteemis, siis tee ühte järgmistest:

1) Kasuta virtuaalmasina "Input" menüü elemente. Sa leiad sealt menüüst "Insert Ctrl+Alt+Del" (Windows guest jaoks) ja "Ctrl+Alt+Backspace" (Linux ja Solaris guest süsteemide puhul) menüüpunktid.

2) Vajuta koos 'Host key' klahviga (tavaliselt parempoolne Ctrl) järgmisi spetsiaalseid klahvikombinatsioone:

* Host key + Del, et teha guest süsteemi ümberlaadimist;
* Host key + Backspace, et käivitada Linux ja Solaris guest süsteemide graafilist kasutajaliidest;
* Host key + F1 (või muud funktsiooniklahvid), et lülituda ümber Linux guest süsteemi virtuaalsete terminalide vahel.

3) Sa võid ka muid klahvikombinatsioone ise määrata 'VirtualBox Manager' akna "File" -> "Preferences" -> "Input" -> “Auto Capture Keyboard" all - see kehtib kõikide virtuaalmasinate jaoks.Eemaldatava meedia muutmine:

Kui Sinu virtuaalmasin jookseb, siis võid muuta VM akna "Devices" menüü kaudu oma eemaldatavat meediat: CD, DVD või USB.Virtuaalmasina akna suuruse muutmine:

Kui Sinu virtuaalmasin on käivitatud, siis võid ka muuta tema akna suurust ja sel juhul võib juhtuda üks kolmest asjast:

1) Menüü "View > Scale Factor >..." lubab Sul oma virtuaalmasina akna suurust muuta (%-des). Näiteks kui Sa valid menüüst View > Scale Factor > 100%, siis ilmub virtuaalmasina aken tema vaikimisi suurusena ehk siis sellise suurusega, mis loodi kohe pärast külalisoperatsioonisüsteemi installeerimist - sel juhul on ka virtuaalmasina menüüriba näha.

2) "Scaled Mode" režiim: Kui Sa vajutad Host key + C klahvikombinatsiooni, siis viiakse virtuaalmasina aken automaatselt väikseks, kaob tema menüüriba ja Sa võid seejärel oma hiirega antud akna suurust vajaliku suuruseni lohistada. Sellest režiimist väljumiseks vajuta jälle seda Host key + C klahvikombinatsiooni.

3) Kui Sul on ka Guest Additions installeeritud ja nad toetavad automaatset suuruse muutmist, siis muudab Guest Additions automaatselt guest opsüsteemi ekraani resolutsiooni. Näiteks kui Sa jooksutad Windows guest süsteemi, mille resolutsiooniks on 1024x768 ja kui Sa muudad nüüd VM akent nii et ta on 100 pikslit laiem, siis muudetakse automaatselt ka ekraani resolutsiooni: 1124x768.

4) Juhul kui aken on ise suurem kui VM ekraan, siis pannakse ekraan täpselt tema keskele. Juhul kui ta on aga väiksem, siis ilmuvad masina aknasse kerimisribad.Virtuaalmasina seisukorra/oleku salvestamine (OLULINE):

Kui Sa sulged virtuaalmasina akna paremal ülanurgas asuva ristiga "Close" nupu kaudu, siis küsitakse Sinult, et kas Sa tahad "save" (salvestada) või lülitada ta lihtsalt välja ("power off"):

Mida valid?


Ülaltoodud virtuaalmasina sulgemise akna parameetrid...


Ülaltoodud virtuaalmasina sulgemise akna parameetrid tähendavad:

1) Save the machine state: Selle parameetriga VirtualBox "külmutatakse" nii et tema käesolev seisund salvetatakse täielikult Sinu lokaalsele kõvakettale. Kui Sa käivitad VM hiljem uuesti, siis leiad, et VM jätkab oma tööd täpselt sealt kohast, kus Sa tema seisukorra salvestasid. Kõik Sinu programmid on avatud ja Sinu virtuaalkomuuter jätkab oma tööd sealtsamast kohast, kus see Sul pooleli jäi. Virtuaalmasina seisundi salvestamine sarnaneb sellele kui Sa paned oma sülearvuti "uinuvasse" seisundisse (st sulged tema kaane).

2) Send the shutdown signal: See saadab virtuaalmasinale 'ACPI shutdown' signaali, mis annab samasuguse tulemuse siis kui Sa sulged oma reaalse kompuutri 'Power' nupu kaudu.

3) Power off the machine: Sellega lülitatakse VirtualBox samuti välja, aga ilma tema seisundit salvestamata.

HOIATUS! See võrdub sellega kui Sa tõmbad oma reaalsest kompuutrist toitejuhtme välja ilma et Sa oleksid teda korralikult sulgenud. Kui Sa käivitad hiljem oma virtuaalmasina uuesti, siis teeb Sinu süsteem täieliku buutimise ja see võtab aega ning ka osa andmeid võib kaduma minna.

Aga juhul kui Sinu virtuaalmasin omab mõnda snapshot'i (ülesvõtet - loe kohe allpool järgmist peatükki), siis võid seda parameetrit küll kasutada, et kiiresti taastada virtuaalmasina käesolevat seisundit. Sel juhul v. masina väljalülitamine ei ohusta tema seisundit, aga kõik muudatused, mis tehti pärast viimase snapshot'i tegemist, kaotatakse.

Etteotsa
Snapshots (üesvõtted):


Ülesvõtete abil võid oma mingi virtuaalmasina ja tema sees jooksva operatsioonisüsteemi teatud kindla seisundi salvestada, et seda hiljem kasutada. Sa võid hiljem igal ajal pöörata VM tagasi just sellisesse seisundisse millal tema 'snapshot' võeti ja seda isegi siis kui Sa jõudsid vahepeal teha hulga muudatusi. Virtuaalmasina 'snapshot' sarnaneb eelpool kirjeldatud masina sulgemise "Save the machine state" meetodile, aga ülesvõtteid saab teha palju ja nad hoitakse ka alles. Sa näed virtuaalmasina ülesvõtteid nii: märgista VirtualBox Manager aknas vajalik virtuaalmasin ja seejärel kliki üleval paremal "Snapshots" nupule.
Seni kuni Sa ei ole veel ühtegi ülesvõtet teinud, on see ülesvõtete loetelu tühi ja Sa näed seal ainult "Current State" elementi:

Ei ole veel ülesvõtteid tehtud


...ja sarnane pilt, aga seda juba VirtualBox'i uuemast versioonist:

sarnane pilt...Ülesvõtete tegemine, taastamine ja kustutamine:

Nende ülesvõtetega on seotud kolm operatsiooni:

1) Sa võid soovi korral teha ülesvõtte (snapshot). See teeb Sinu masina käesolevast seisundist täpse koopia, mille Sa võid hiljem igal ajal taastada:

a) Kui Sinu VM on käivitatud ja kui Sul jookseb tema sees mingi külalisoperatsioonisüsteem, siis vali selle virtuaalmasina "Machine" rippmenüüst käsk "Take snapshot...".

b) Kui Sinu VM on momendil kas "Saved" või siis "Powered Off" seisundis (vaata alumist pilti), siis kliki paremal ülal "Snapshots" nupule ja seejärel tee üht järgmistest:

       – kliki ülal pisikesele kaamera ikoonile ("Take snapshot") või
       – tee "Current State" elemendil parmklõps ja vali käsk "Take snapshot".

Vali üks neist...ja sarnane pilt, aga seda juba VirtualBox'i uuemast versioonist (siin saab seda ülesvõtet ka siis teha kui Sinu virtuaalmasin jookseb - "Running"):

...ja sarnane pilt, aga seda juba VirtualBox uuemast versioonist...Selle peale ilmub üks aken, mis palub Sul sisestada ülesvõtte jaoks mingi sobiv nimi, tipi kirjeldav nimetus, mis aitab sul meenutada, et millise ülesvõttega tegu ikka on... Sa võid ka "Snapshot Description" väljale sisestada mingi pikema ja täpsema kirjelduse, kui valmis, siis kliki OK:

Sisesta andmed ja kliki OK


Seejärel ilmub see uus ülesvõte sinna ülesvõtete loetellu. Sa võid neid ülesvõtteid teha palju aga soovid. Ainsaks piiranguks on Sinu host ehk peremees-süsteemi kõvaketta vaba ruumi maht, seega kui Sul on seda vaba ruumi vähevõitu, siis kustuta üleliigsed ülesvõtted.


2) Ülesvõtte taastamine. Sa võid mingi ülesvõtte taastada nii et teed seal parempoolses paanis loetelus vajalikul ülesvõttel paremklõpsu ja valid käsu Restore. Või siis märgista seal vajalik ülesvõte ja kliki üleval nupureal "Restore" nupule. Arvesta ka sellega, et sel juhul KAOTAD Sa kõik hilisemad muudatused ja failid/programmid (alates sellest hetkest kui antud snapshot loodi)! Kui Sa tahad käesolevat seisundit säilitada, siis tee enne ülesvõtte taastamist uus ülesvõte.

Restore3) Ülesvõtete kustutamine. Sa või üleliigsed ülesvõtted kustutada ja see ei mõjusta Sinu virtuaalmasina seisundit, aga see-eest vabastab kettaruumi. Et mingit ülsvõtet kustutada, tee tal paremklõps ja vali käsk Delete - kustutamine võtab rohkem aega. Mõnedel juhtumitel tuleb enne ülesvõtte kustutamist oma virtuaalmasin ka sulgeda.
Virtuaalmasinate eemaldamine:

Et eemaldada virtuaalmasinat (koos temasse installeeritud külalisoperatsioonisüsteemiga), mida Sa rohkem ei vaja, tee 'Oracle VM VirtualBox Manager' akna vasemas paanis sellel virtuaalmasinal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Remove. Seejärel ilmub kinnitusaken, kus saad valida seda et kas see virtuaalmasin eemaldatakse ainult siit loetelust (nupp Remove only) või siis kustutatakse ta lõplikult koos kõigi temaga seotud failidega (nupp Delete all files).
Juhul kui kustutamist vajav virtuaalmasin jookseb parasjagu, siis ei saa Sa teda eemaldada - see "Remove" käsk on ligipääsmatu.

Etteotsa
Guest Additions:


Et host ja guest operatsioonisüsteeme omavahel sügavamalt integreerida ning et tõsta guest operatsioonisüsteemide jõudlust, selleks lastigi välja see 'VirtualBox Guest Additions' pakett - ühesõnaga ta teeb Sinu elu lihtsamaks.
'Guest Additions' installeeritakse virtuaalmasinasse pärast 'guest' operatsioonisüsteemi installeerimist ja need täiendused installeeritakse otse külalisoperatsiooni enda sisse. Windowsi guest-süsteemide jaoks on selle Guest Additions täielik tugi olemas.
VirtualBox Guest Additions kujutab endast ühteainsat CD-ROM image faili, mille nimeks on VBoxGuestAdditions.iso ja ta asub VirtualBox'i installeerimise kaustas (vaikimisi kaustateel: C:\Program Files\Oracle\VirtualBox\). Et seda Guest Additions'i mingisse virtuaalmasinasse installeerida, tuleb Sul see ISO fail mountida vastavasse virtuaalmasinasse ja seejärel ta sinna installeerida - see on väga lihtne tegevus. Guest Additions tuleb igasse virtuaalmasinasse installeerida eraldi (seda tuleb teha PÄRAST külalisoperatsioonisüsteemi virtuaalmasinasse installeerimist).


Guest Additions vahendid:

1) Hiirekursori integratsioon: Nüüd ei ole Host key klahvile enam vaja vajutada, et "vabastada" guest opsüsteemi poolt hõivatud hiirekursorit, sellest 'Host key' klahvist oli eelpool juba ka juttu (seal).

2) Ühiskasutatavd kaustad (Shared folders): Sel teel on guest ja host süsteemide vahel lihtsam faile vahetada. Selle VirtualBox'i "shared folders" vahendi abil saad otse guest süsteemist ligi oma host opsüsteemi failidele. See sarnaneb Windowsi võrgu ühiskasutavatele kaustadele - siin aga võrku ei nõuta. Shared Folders vahendit toetatakse Windows (2000 või uuemate), Linux ja Solaris guest operatsioonide poolt. See ühiselt kasutatav kaust peab füüsiliselt ise asuma Sinu host süsteemis. Sa pead määrama selle shared folder'i kaustatee ja valima talle ka "ühiskasutatava nime". Loo esmalt oma host süsteemis see ühiskasutatav kaust ja seejärel mine guest süsteemi ja ühenda end temaga. Sa saad seda teha mitmel moel:

- Vali jooksvas virtuaalmasina aknas menüü Devices -> Shared folders või siis kliki all seisukorrariba paremas osas asuvale kaustaikoonile.
- Juhul kui VM ei jookse momendil, siis võid oma iga virtuaalmasina jaoks määrata selle ühiskasutatava kausta Settings dialoogiakna kaudu (valid seal vasemas paanis 'Shared Folders' kategooria ja tegutsed...).

'Shared folders' kaust omab host süsteemi poolt vaikimisi read/write juurdepääsu. Et määrata guest süsteemile ainult 'read-only' juurdepääsu (turvalisuse huvides), loo oma host süsteemis 'read-only' ühiskasutatav kaust.


3) Parem video tugi... Lisaks sellele saad nüüd ka virtuaalmasina akna suurust muuta.

4) Seamless windows: Nüüd võid eraldi individuaalseid aknaid, mis asuvad virtuaalmasina töölaual, lohistada otse 'host' opsüsteemi enda töölauale. Et seda 'seamless mode' režiimi käivitada, vajuta "Host key" klahvi (tavaliselt parempoolne Ctrl klahv) koos "L" klaviga (st parempoolne Ctrl + L). Et minna tagasi "normaalsesse" VM ekraani, vajuta jälle Host key + L klahve.

5) Süsteemiaja sünkroniseerimine: Nüüd on guest süsteemiaeg host süsteemiajaga täpsemalt sünkroniseeritud.

6) Shared clipboard (ühiskasutatav mälupuhver/lõikelaud)... Sa võid seda "shared clipboard" vahendit seadistada VirtualBox Manager aknas klikkides ülal nupule Settings ja valides vasemast paanist General ning avades seejärel paremal Advanced vahelehe:

- Seal on "Shared Clipboard" rippmenüüst vaikimisi määratud "Bidirectional" parameeter, mis tähendab seda et mõlemad nii guest kui ka host süsteemide mälupuhvris hoitakse ühesuguseid andmeid - hea variant.
- Kui Sa valid sealt aga "Host to guest" või "Guest to host" parameetri, siis kopeerib VirtualBox lõikelaua andmeid alati ainult ühes suunas.

7) Automaatne sisselogimine...Guest Additions installeerimine:

'Guest Additions' on kättesaadavad virtuaalmasinatele, kus jooksevad Windows, Linux, Solaris või Mac OS X külalisoperatsioonisüsteemid.

Et neid täiendusi Windowsi külalisoperatsioonisüsteemidesse installeerida, kliki virtuaalmasina menüüs Devices -> Install guest additions... (või siis Devices -> Insert Guest Additions CD image...), mis mountib Guest Additions ISO faili otse virtuaalmasina sisse. Selle peale käivitab Windows guest automaatselt ka Guest Additions installeri. Juhul kui nende täienduste installeerimisel ilmuvad mingid signeerimata draiverite hoiatusaknad, siis lase nendes seda installeerimist jätkata, st kliki nendes hoiatusakendes nupule Install. Kui valmis, siis tee oma 'guest' operatsioonisüsteemi restart. (Soovitan need täiendused installeerida kohe pärast 'guest' opsüsteemi installeerimise lõpetamist!)

Teiste külalisoperatsioonisüsteemide puhul või kui nende täienduste automaatset installeerimist ei saa alustada (või kui CD tarkvara automaatne start on välja lülitatud), tuleb nende täienduste installeerimine käsitsi käivitada, sellest siin edaspidi.Näiteks Windows 8 'guest' operatsioonisüsteemi jooksutamisel temasse Guest Additions'i installeerimine:

See alltoodud juhis on tehtud varasema Windows 8 DP väljalaske alusel...

1) Vali virtuaalmasina menüü Devices -> Install Guest Additions... - pilt.

2) Nüüd vaata kohe Windows 8 akna paremale ülanurka ja Sa näed seal üht teadet - see on Windows 8 uus teadete süsteem. Kliki sellele teatele - pilt.

3) Pärast sellele teatele klikkimist avatakse tema hüpikmenüü, kus kliki Run VBoxWindowsAddition.exe (Published by Oracle Corporation) käsule - pilt.

4) Kliki ilmuvas UAC aknas nupule Yes - pilt.

5) Kliki esimeses installeerimisaknas nupule Next - pilt.

6) Kliki ka teises installeerimisaknas lihtsalt nupule Next (ära seal midagi muuda) - pilt.

7) Kolmandas aknas kliki nupule Install - pilt.

8) Kui kõik õnnestus, siis kliki nupule Finish - pilt.Windows 10 külalisoperatsioonisüsteemi jooksutamisel nende täienduste (Guest Additions) installimine:

1) Kliki menüü Devices > Insert Guest Additions CD image...:

Kliki menüü Devices > Insert Guest Additions CD image...


2) Selle peale ilmub töölaua paremasse allanurka vastav teade, kliki sellele...:

Selle peale ilmub töölaua paremasse allanurka vastav teade, kliki sellele...


Märkus: Juhul kui seda teadet sinna paremale allanurka ei ilmu ja kui midagi ei juhtu, siis kliki üleval menüüribal Devices > Optical Drives > VboxGuestAdditions.iso menüüpunktile ja selle peale ilmub ekraani paremasse allanurka ikkagi see vajalik teade:

Devices > Optical Drives > VboxGuestAdditions.iso


3) Seejärel ilmub ekraani paremasse ülanurka üks valikumenüü, kus kliki Run VBoxWindowsAdditions.exe punktile:
Seejärel ilmub ekraani paremasse ülanurka üks valikumenüü, kus kliki Run VBoxWindowsAdditions.exe punktile


4) Kliki UAC aknas nupule Yes:

Kliki UAC aknas nupule Yes


5) Kliki nõustaja esimeses aknas Next nupule:

Kliki nõustaja esimeses aknas Next nupule


6) Kliki jälle Next:

Kliki jälle Next


7) Kliki nupule Install:

Kliki nupule Install


8) Kliki ilmuvas hoiatusaknas jälle Install nupule:

Kliki ilmuvas hoiatusaknas jälle Install nupule


9) Kliki Finish ja seejärel tehakse Sinu külalisoperatsioonisüsteemi restart:

Kliki Finish ja seejärel tehakse Sinu külalisoperatsioonisüsteemi restartTäienduste (Guest Additions) käsitsi installimine:

Muude külalisoperatsioonisüsteemide puhul või kui nende täienduste automaatset installeerimist ei saa alustada (või kui CD tarkvara automaatne start on välja lülitatud), tuleb nende täienduste installeerimine käsitsi käivitada.

1) Käivita virtuaalmasin, kuhu on Windows või mingi muu külalisoperatsioonisüsteem installeeritud.
2) Vali menüü Devices > Optical Drives > Choose disk image...
3) Seejäel otsi avanevas dialoogiaknas see VBoxGuestAdditions.iso fail üles, märgista ta ja kliki all nupule Open. See VBoxGuestAdditions.iso fail asub tavaliselt järgmistes kaustades:

- Windows host süsteemis: C:\Program Files\Oracle\VirtualBox
- Mac OS X host süsteemis: tee Finder'is sellel VirtualBox ikoonil paremklikk ja vali Show Package Contents. See fail asub Contents/MacOS kaustas.
- Linux host süsteemis: seal asub see fail VirtualBox täienduste kaustas (tavaliselt /opt/VirtualBox/ kaustas).
- Solaris host süsteemis: ka seal asub see fail VirtualBox täienduste kaustas (tavaliselt /opt/VirtualBox kaustas).


4) Juhul kui automaatne installeerimine ei käivitu, siis kliki üleval menüüribal Devices > Optical Drives > VboxGuestAdditions.iso menüüpunktile ja tegutse edasi.'Windows Guest Additions' värskendamine:

Täiendusi võib värskendada nii et käivitad nende installeerimise lihtsalt uuesti nii nagu seda siin eelpool kirjeldati.
NB! Kui VirtualBox'is tekivad pärast Windows 8 installeerimist Metro-stiilis 'Start' ekraani, tema Metro appide jms sellisega probleemid, näiteks kui Sa ei näegi neid Metro-stiilis appisid ning Metro 'Start' ekraani jne, siis tee uus Windows 8 installeerimine. Kustuta vana ja alustada nullist ning seejärel ÄRA INSTALLEERI 'QUEST ADDITION' vahendit (menüü Devices -> Install Quest Addition kaudu).


Ülesse

< Windows 8 installeerimine (VirtualBox'i)

< Tagsi VirtualBox I.ossa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011