Windowsi buutimine ja probleemid

Win 8 logo Windowsi muudetud buutimise (alglaadimise) protsess ja tema uued buutimise ekraanid ('Boot Screens').

 

Windowsi probleemide lahendamine: 'Choose an option' ja 'Advanced options' ekraanid ja nende menüüde funktsioonid ning võimalused.

 

(Kehtib Windows 8/8.1 ja Windows 10 versioonide suhtes.)

 

 

 

 

Windowsi muudetud buutimise (alglaadimise) protsess ja tema uued buutimise ekraanid ('Boot Screens'):Alates Windows 8 opsüsteemist tuli üheks tähelepanuväärsemaks uuenduseks väga kiire buutimine (alglaadimine) ja uus 'Hybrid Boot' buutimise meetod - info sellest seal.

See ja edaspidine käib nii Windows 8/8.1 kui ka Windows 10 operatsioonisüsteemi kohta.

a) Kui Sul on uus kompuuter, mis omab UEFI firmwaret (st vana/traditsioonilise BIOS'i asendajat), siis näed Sa kogu buutimise jooksul kuni Windows 8 (8.1) või Windows 10 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraanini välja ainult antud kompuutri tootja logot—kõik üleliigne ja ka buutimise animatsioon on kadunud.
Windows 8 (8.1) ja Windows 10 toetavad uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) mehhanismi. UEFI asendab vana traditsioonilise BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. UEFI esimene versioon loodi Unified EFI Forum (AMD, Apple, Dell, Intel, Lenovo jt allianss) poolt juba 2005. a. Alates 2015. aastast või isegi varem ilmuvad kõik kompuutrid juba selle uue UEFI firmwarega.

Buutimise enda protsess ja samuti ka selle alglaadimise ekraanid on täielikult muudetud. Windowsi buutimise ekraane ei oldud muudetud juba ligi 30 aastat ja Windowas 8 puhul seda lõpuks ka tehti. Nüüd Sa ei näe UEFI kompuutrites buutimise ajal paljusid ekraane, mis ilmusid varasemate Windowsite alglaadimse protsessis. Sa ei näe enam BIOS tekstiga flash ekraani siis kui sisenetakse Power-on Self-test (POST) buutimise faasi:

Sa ei näe enam seda ekraani


Mõni sekund hiljem antakse buutimise protsess BIOS'i (Basic Input/Output System) poolt üle Windowsile endale ja Sa näed umbes taolist alltoodud ekraani (Windows 7 puhul), ka see ekraan on nüüd Windows 8 buutimise ajal kadunud:

Sa ei näe enam ka seda ekraani


Neid varem ilmunud buutimisekraane on muidugi rohkem ja Sa ei näe neist enam ühtegi.


Nüüd näed Sa kogu Windows 8 buutimise ajal kuni tema sisselogimise ekraanini välja ainult ühteainsat ekraani, kus kuvatakse Sinu kompuutri tootjafirma kõrge resolutsiooniga logot. Seda logot kuvatakse kogu alglaadimise ajal, senikaua kuni buutimisprotsess saab läbi ja Sa hakkad oma Windows 8 süsteemi sisse logima (st POST buutimise faasist kuni Windowsi sisselogimise graafilise kasutajaliideseni välja):

Logo


Kogu buutimisprotsess toimub sujuvalt, kiiresti ja üheainsa logoga ekraani saatel.


b) Kui Sul on vanem traditsioonilise BIOS'iga kompuuter (mitte UEFI firmware'ga), siis näed uut buutimise ekraani, mis on minimalistlik ja kus kuvatakse ainult Windows 8 (8.1) või Windows 10 uut logot ning ekraani allosas animatsiooniga ringi, mis näitab buutimise protsessi. Ka selle vana traditsioonilise BIOS kompuutriga (praegu 2011. a. on see enamus kasutajatel), toimub kompuutri buutimine ikkagi palju kiiremini ja sujuvamalt:

Sa näed Win 8 buutimise ekraaniKui Sa jooksutad mitme operatsioonisüsteemiga 'dualboot' ('multiboot') masinat:

Windows 8 (8.1) või Windows 10 'Boot Loader' ja 'dualboot' ('multiboot') masin: Varem oli mitme opsüsteemiga multiboot kompuutrite puhul nii et kui Sa käivitasid kompuutri või tegid tema restardi, siis ilmus buutimise valiku ekraan kohe pärast BIOS logot ja enne Windowsi laadimist. Seda alglaadimise protsessi on nüüd muudetud ja nüüd ilmub see buutimise valiku ekraan pärast Windowsi buutimise ekraani. See tähendab seda et esmalt stardib Windows ja alles seejärel näed Sa buutimise valiku ekraani, kus Sa saad valida selle operatsioonisüsteemi, kuhu Sa tahad siseneda.
Seega kui Sul on oma kompuutrisse peale Windows 8 (8.1) või Windows 10 installeeritud ka varasem Windows, siis ilmub buutimisel uut tüüpi Metro-stiilis stiilis disainiga puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Ka ilmub see 'Choose an operating system' ekraan kohe pärast Windows 8 (8.1) või Windows 10 installeerimise lõpetamist ja kompuutri restarti, kus Sa võid seejärel soovi korral buutimise järjekorda ka muuta. See uus Metro-stiilis buutimise valiku "Choose an operating system" ekraan asendab Windowsi varasemates versioonides olnud 'Windows Boot Manager' (Windowsi käivitushaldur) ekraani.


Uue Windows 8 (8.1) või Windows 10 bootloader'i ('Choose an operating system' ekraani) uuendused:


* Uus välimus.
* Täiesti uus OS laadimise protsess.
* Uude Windows 8 disainiga 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani integreeritud ka Windowsi parandamise, vaikimisi buutiva operatsioonisüsteemi muutmise ja muude funktsioonide valiku võimalus. Sa pead sel juhul klikkima antud ekraani allosas asuvale 'Change defaults or choose other options' lingile (sellest tuleb veel edaspidi siin juttu).
* Antud 'Choose an operating system' ekraan töötab 32-bit režiimis ja nüüd saab siin peale klaviatuuri kasutada ka hiirt ning puutetundliku displei puhul ka oma sõrmi. (Varasem 'Windows Boot Manager' ekraan töötas aga 16-bit režimis ja seal sai ainult klaviatuuri kasutada.)


Metro-stiilis puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan


Märkus: See uus puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan ilmub siis kui Sul on 'multiboot' masin ja kui Sa installeerisid sinna Windows 8 (8.1) või Windows 10. Kohe pärast Windows 8 (8.1) või Windows 10 installeerimist ja arvuti esimest restarti või tema käivitamist satudki Sa sinna 'Choose an operating system' ekraani. See ekraan ilmub ka siis kui Windows 8 (8.1) või Windows 10 on pandud multiboot masinas vaikimisi buutivaks opsüsteemiks (st kui Sa ilmuvas buutimise valiku ekraanis midagi ei tee, siis laetakse Sind vaikimisi otse Windows 8/8.1 või Windows 10 opsüsteemi).
Kui Sa ei näe alglaadimisel seda uut 'Choose an operating system' ekraani, siis tee järgmist: Vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse sõna msconfig ja vajuta Enter. Ava 'Boot' vaheleht, pane seal Windows 8 (8.1) või Windows 10 alglaadimise esmaseks opsüsteemiks (Set as default) + OK + kompuutri restart (pilt).Seega kui Sul on oma kompuutrisse peale Windows 8 (8.1) või Windows 10 installeeritud ka mingi muu varasem Windows, siis toimub kompuutri buutimine/alglaadimine järgmiselt:

1) Buutimisel ilmub alltoodud uut tüüpi Windows 8 disainiga puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Ka ilmub see ekraan kohe pärast Windows 8 (8.1) või Windows 10 installeerimise lõpetamist ja kompuutri restarti.
Antud juhul on siis tegemist multi-boot masinaga, kuhu on installeeritud Windows 8, Windows 7 ja Windows Vista opsüsteemid, kusjuures Windows 8 on siin vaikimisi laetavaks operatsioonisüsteemiks (vaikimisi alglaaditav opsüsteem on siin menüüs alati kõige esimene, st ülemine kirje). Kui Sa klikid siin Windows 8 kirjele, siis tehakse kompuutri restart ja Sa jõuad Windows 8 sisselogimise ekraani. Kui Sa valid siit Windows 7 või Windows Vista, siis tehakse automaatne restart ja Sind laetakse valitud operatsioonisüsteemi. Kui Sa ei tee siin ekraanis vaikimisi määratud 30 sekundi jooksul midagi, siis laetakse Sind vaikimisi buutivasse operatsioonisüsteemi - antud juhul siis Windows 8 süsteemi:

Metro-stiilis puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan


See ülaltoodud uus Windows 8 stiilis disainiga buutimise valiku "Choose an operating system" ekraan asendab Windowsi varasemates versioonides olnud 'Windows Boot Manager' (Windowsi käivitushaldur) ekraani:

Windows Boot Manager ekraan2) Eelmiste Windowsite traditsiooniline 'Windows Boot Manager' (Windowsi käivitushaldur) ekraan ei ole kuhugi kadunud. Kui Sul on oma multiboot masinas pandud vaikimisi buutivaks operatsioonisüsteemiks mingi muu operatsioonisüsteem (näiteks Windows XP, Windows 7 või mingi Linuxi distributsioon või muu OS), siis võib ilmuda ka see vana traditsiooniline Windows Boot Manager ekraan - vaata eelmist pilti.
Vaikimisi buutiva operatsioonisüsteemi muutmine (dualboot/multiboot masinas):

Märkus: Mis on "vaikimisi" buutiv operatsioonisüsteem ja mida see "ooteaeg" tähendab? Kui Sa ei tee selles uues 'Choose an operating system' või siis vanas 'Windows Boot Manager' ekraanis midagi, siis laetakse Sind automaatselt vaikimisi buutivasse operatsioonisüsteemi. Multiboot masinas on vaikimisi alglaetavaks/buutivaks opsüsteemiks tavaliselt see süsteem, mis on Sinu esmaseks operatsioonisüsteemiks, st ta on Sul installeeritud süsteemipartitsiooni (C: draivi). Aga need opsüsteemid, mis Sa installeerisid hiljem, need ei ole vaikimisi buutivad opsüsteemid. Esialgu on selleks ooteajaks pandud 30 sekundit ja kui Sa ei tee neis 'Choose an operating system' või 'Windows Boot Manager' ekraanides 30 sec jooksul midagi, siis laetaksegi Sind vaikimisi määratud operatsioonisüsteemi.
Kui Sa ei näe alglaadimisel seda uut 'Choose an operating system' ekraani, siis tee järgmist: Vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse sõna msconfig ja vajuta Enter. Ava 'Boot' vaheleht, pane seal Windows 8 alglaadimise esmaseks opsüsteemiks (Set as default) + OK + kompuutri restart - kohe allpool sellest täpsemalt.


Sa võid aga igal ajal vaikimisi buutivat operatsioonisüsteemi ja seda ooteaja pikkust muuta ning selleks on mitu võimalust - toon siin mõned näited nendest - kehtib ka Windows 10 osas:


1) Kasuta 'System Configuration' utiliidi abi:

Vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse sõna msconfig ja vajuta ENTER:

Vajuta näiteks Windows + R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse sõna msconfig ja vajuta ENTER


Ava ilmuvas "System Configuration" dialoogiaknas Boot vaheleht/sakk. Seejärel märgista üleval vajalik operatsioonisüsteem ja kliki allpool Set as default nupule; tekstikastis "Timeout" saad muuta seda ooteaja pikkust. Kui valmis, siis kliki OK ja tee kompuutri restart. Järgmisel pildil oli vaikimisi buutivaks opsüsteemiks pandud Windows 8 ("Default OS") ja kasutaja hakkab siin tema asemele määrama vaikimisi buutivaks operatsioonisüsteemiks Windows 7't:

Ava ilmuvas "System Configuration" dialoogiaknas Boot vaheleht


Tee kompuutri restart.


2) Kasuta sellesama uut tüüpi puutetundliku 'Choose an operating system' ekraani abi:

Kui Sa käivitad kompuutri või teed tema restardi, siis jõuad esmalt siia Choose an operating system ekraani, kus kliki allosas Change default or choose other options lingile.

Märkus: Antud Choose an operating system ekraan töötab 32-bit režiimis ja nüüd saab siin peale klaviatuuri kasutada ka hiirt ning puutetundliku displei puhul ka oma sõrmi. (Varasem 'Windows Boot Manager' ekraan töötas aga 16-bit režimis ja seal sai ainult klaviatuuri kasutada.)
Peale selle on siia uude Windows 8 stiilis disainiga 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani integreeritud ka Windowsi parandamise, vaikimisi buutiva opsüsteemi vahetamise ja muude funktsioonide valiku võimalus. Sa pead sel juhul klikkima antud ekraani allosas asuvale 'Change defaults or choose other options' lingile.


Seega vali siit alläärest 'Change defaults or choose other options" link


Kliki Choose a default operating system lingile ja selle peale ilmub järgmine alltoodud 'Options' ekraan, kus võid teha järgmist:

a) Change the timer - selle nupu kaudu saad määrata 'Choose an operating system' ekraani kuvamise aja sekundites, mille mõõdudes hakatakse Sind buutima vaikimisi määratud operatsioonisüsteemi. Selleks ooteajaks on siin vaikimisi määratud 30 sekundit ja kui Sa selle 30 sekundi jooksul midagi ei tee, siis laetakse Sind vaikimisi määratud operatsioonisüsteemi (antud juhul siis Windows 8 süsteemi). Siin võiks valida selleks optimaalseks ajaks kusagil 5-8 sekundit.
b) Choose a default operating system - selle parameetriga saadki määrata vaikimisi buutiva operatsioonisüsteemi, st kui Sa ei vali selles 'Choose an operating system' ekraanis mingit muud opsüsteemi, siis laetakse Sind antud süsteemi. (Sellest lingist allpool kuvatav peenem kiri teatab meile, et antud momendil on vaikimisi buutivaks opsüsteemisks Windows 8.)
c) Choose other options - see on siin kõige vajalikum ja huvitavam parameeter, mis viib Sind Choose an option (Suvandi valimine) ekraani. See uut tüüpi Metro-stiilis disainiga puutetundlik 'Choose an option' ekraan asendab varasemate Windowsite traditsioonilisi "Advanced Boot Options" (pilt) ja...

... "System Recovery Options" ekraane (pilt).

Kliki siin Choose a default operating system nupule:

Kliki Choose a default operating system lingile


Seejärel kliki järgmises ekraanis selle operatsioonisüsteemi kirjele, mida Sa soovid määrata oma vaikimisi buutivaks süsteemiks ja tegutse edasi...:

Seejärel kliki järgmises ekraanis selle operatsioonisüsteemi kirjele, mida Sa soovid määrata oma vaikimisi buutivaks süsteemiks3) Tee seda otse Windows 8 seest 'PC settings' ekraani kaudu:

* Mine 'PC settings' ekraani, vali seal vasemas paanis General kategooria, keri paremas paanis allapoole ja kliki Restart now (Taaskäivita kohe) nupule - pilt.


Märkus: Uuema Windows 8.1 versiooni 'PC Settings' appis/ekraanis saad seda teha 'Recovery' alamkategooria all (PC settings -> Update and recovery -> Recovery), klikkides seal Restart now nupule - pilt. Aga Windows 10 opsüsteemis mine Settings -> Update & security -> Recovery alamkategooriasse ja seejärel kliki paremal "Advanced startup" sektsioonis Restart now nupule.


* Kliki 'Choose an option' ekraanis Use another operating system nupule.
* Kliki järgmises ekraanis allpool Change defaults lingile.
* Seejärel kliki Choose a default operating system nupule.
* Vali vajalik operatsioonisüsteem.


4) Kasuta näiteks väga head tasuta EasyBCD programmi, aga lae ta alla ja installeeri ta mitte Windows 8 partitsiooni vaid oma multiboot masina mingi teise operatsioonisüsteemi alla - natuke infot temast seal.Märkused:

- Kui Sul on päris uus kompuuter ja kui ta omab UEFI firmwaret (vana/traditsioonilise BIOS'i asendajat), siis ilmub siia Choose an option (Suvandi valimine) ekraani veel üks valikuvõimalus: Use a device menüüpunkt. See on selleks vajalik, et kui Sa alustad süsteemi buutimist näiteks oma USB mälupulgast või Windowsi recovery DVD-plaadilt. Sel juhul ei pea Sa enam eelnevalt ronima sinna BIOS seadistuste menüüsse, et panna seal buutimise algseadmeks näiteks USB draiv või DVD-ROM kettaseade:

Lisati 'Use a device' menüüpunkt

Saab ka USB pulgast buutida


- Eelmiste Windowsite traditsiooniline 'Windows Boot Manager' (Windowsi käivitushaldur) ekraan ei ole kuhugi kadunud. Kui Sul on oma multiboot masinas pandud vaikimisi buutivaks operatsioonisüsteemiks mingi muu operatsioonisüsteem (näiteks Windows XP, Windows 7 või mingi Linuxi distributsioon või muu OS), siis võib ilmuda ka see vana traditsiooniline Windows Boot Manager ekraan, kus saad siis valida selle operatsioonisüsteemi, kuhu Sa buutida soovid - pilt.

- Kui Sa kasutad ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) arhitektuuriga Windows RT (st Windows 8/8.1/10 spetsiaalse versiooniga) tahvelarvutit, siis Sa ei saa oma ARM kompuutris peale Windows RT jooksutada ühtegi muu firma operatsioonisüsteemi, näiteks Linux'it. Sa ei saa ARM-süsteemis seda 'Secure Boot' vahendit välja lülitada ja Sa ei saa oma Windows 8 ARM arvutis näiteks Linuxit jooksutada.

Microsoft pajatab nüüd mesimagusalt mitte-ARM süsteemide kohta järgmist: "On non-ARM systems, it is required to implement the ability to disable Secure Boot via firmware setup..." ja ARM süsteemide kohta aga järgmist: "On an ARM system, it is forbidden to enable Custom Mode. … Disabling Secure MUST NOT be possible on ARM systems"...

Etteotsa
Windowsi probleemide lahendamine: 'Choose an option' ja 'Advanced options' ekraanid ja nende menüüde funktsioonid ning võimalused:Need uut tüüpi Metro-stiilis / Windows 8 disainiga Choose an option (Suvandi valimine) ja tema Troubleshoot (Tõrkeotsing) menüüpunkti kaudu avatav 'Advanced options' (Täpsemad suvandid) ekraanid asendavad nüüd varasemate Windowsite traditsioonilist "System Recovery Options" ekraani (pilt).

Märkus: Windows 10 süsteemi Choose an option ja Advanced options ekraanidest võib lugeda sealt.


Choose an option menüüga ekraan võib ilmuda kahel põhjusel:

a) Siis kui Sa selle 'Choose an option' ekraani/menüü ise "tellid" (näiteks Windows 8/8.1 süsteemi seest või süsteemi sisselogimise ekraani kaudu või Windows 8/8.1 buutimise meedia abil).

b) Choose an option ekraani automaatne ilmumine: Ta ilmub nüüd automaatselt siis kui süsteem leiab mingi probleemi, mis vajab kohest parandamist. Näiteks on ta sel juhul väga kasulik kui Sa ei suuda isegi süsteemi siseneda või sisse logida (või kui tekivad buutimise probleemid). Antud 'Choose an option' peamenüü asub Windows Recovery Environment (WinRE) keskkonnas, st Windowsi eelses taastekeskkonas, mis sisaldab vajalikke süsteemifaile ja draivereid. Neid faile ja draivereid hoitakse Windowsi peainstallatsioonist eraldi, et nad kahjustada ei saaks.
Seega kui Sinu süsteemiga on mingi tõsine probleem (näiteks Sa ei saa isegi Win 8/8.1 süsteemi siseneda), siis alustab Windows automaatselt juba ise viga otsima ja üritab seda ka parandada. Kui ta ei suuda seda, siis pakutakse Sulle sedasama meile nüüd juba tuttava Win 8/8.1 uut tüüpi Choose an option ekraani sisenemise võimalust.

'Choose an option' (Suvandi valimine) ekraani menüü:

Windows 8 opsüsteemi 'Choose an option' ekraani peamenüü


Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis võid antud 'Choose an option' ekraani menüüs näha ka 'Use a device' menüüpunkti. Ja kui Sul on kompuutrisse installitud ka mingi muu Windowsi versioon, siis võid siin näha ka 'Use another operating system' plaati/nuppu - pilt.


'Choose an option' ekraani enda ja selle 'Troubleshoot" menüüpunkti/plaadi kaudu saad täita järgmisi ülessandeid (siin edaspidi nendest pikemalt):

* 'Refresh your PC' ja 'Reset your PC' vahendid: Windows 8 (8.1) omab kahte täiesti uut 'Refresh your PC' ja 'Reset your PC' vahendit, mis lubavad Sul oma Windows 8/8.1 operatsioonisüsteemi parandada või siis ümber installeerida nii et Sul ei lähegi vaja Win 8 (8.1) installeerimis- või parandusplaati. Seega kui Sinu Win 8 (8.1) süsteem hakkab tõsiselt streikima ja kui System Restore ning muud vahendid enam ei aita, siis võid kasutada üht neist 'Refresh your PC' või 'Reset your PC' funktsioonidest—sellega pääsed süsteemi puhtast ümberinstalleerimisest või veelgi tülikamast asjast - kõvaketta formaatimisest (vormindamisest). Sa võid 'Reset Your PC' vahendit kasutada näiteks ka siis kui Sa tahad kõike otsast peale alustada ja teha Windows 8 (8.1) täieliku ümberinstalleerimise, aga näiteks ka enne oma kompuutri müümist.

Märkus: Win 10 süsteemis on need vahendid ühte liidetud ja selle nimeks on nüüd "Reset this PC" ning sellele saab ligi 'Settings > Update & Security > Recovery' kaudu.

* 'System Restore' vahend: Saad käivitada süsteemi taastamise viies ta mingisse varasemasse töökorras seisundisse (olekusse).
* 'System Image Recovery' vahend: Sa võid antud vahendiga taastada oma süsteemi ja terve kõvaketta sisu.
* 'Automatic Repair' funtsioon: Kui Sinu kompuutri käivitamisega on probleeme, siis ehk aitab see 'Automatic repair' menüüpunkt.
* CMD konsool: Sa võid avada Command Prompt (CMD) konsooli akna, et antud konsooli kaudu vigu fikseerida ja ka muud teha.
* Startup Settings (Käivitussätted) funktsioon: See menüüpunkt võimaldab Sul siseneda uude Metro-stiilis disainiga menüüsse, mis asendab meile varasemate Windowsite traditsioonilisi DOS-stiilis Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraane.
* 'Use a device' funktsioon (see võimalus on ainult uuemate UEFI firmwarega kompuutrite jaoks): See lubab buutida erinevatest allikatest, näiteks buutida otse meedialt (USB või DVD või BD draivid) või seadmelt või võrgu kaudu jne. Kui Sul on uuem UEFI firmwarega (asendab vana/traditsioonilise BIOS firmware) kompuuter, siis ilmub siia 'Choose an option' (Suvandi valimine) ekraani veel üks valikuvõimalus: 'Use a device' menüüpunkt. See on selleks vajalik, et kui Sa alustad süsteemi buutimist näiteks oma USB mälupulgast või Windowsi recovery DVD-plaadilt. Sel juhul ei pea Sa enam eelnevalt ronima sinna BIOS seadistuste menüüsse, et panna seal buutimise algseadmeks näiteks USB draiv või DVD-ROM kettaseade.
* Saada ligipääs kompuutri UEFI firmware sätetele/seadistustele ja seda hoopiski 'Advanced options' ekraani kaudu (see võimalus on ainult uuemate UEFI firmwarega kompuutrite jaoks): UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) on kõikides uuemates kompuutrites ja ta asendab varasema BIOS firmware (Basic Input/Output System firmware).
* 'Use another operating system' funktsioon (ainult dualboot/multiboot masinate puhul): See lubab Sul valida vaikimisi buutiva operatsioonisüsteemi ja seda juhul kui Sinu masinasse on installeeritud mitu operatsioonisüsteemi.

Märkus: Kui Sa valid 'Choose an option' ekraani enda ja selle 'Troubleshoot" menüüpunkti/plaadi kaudu mingi vahendi, siis tehakse kompuutri restart ning Sind viiakse Windows RE (Windows Recovery Environment) ehk Windowsi Taastamise Keskkonda, kus siis eelnevalt valitud instrument käivitataksegi.See 'Choose an option' ekraan ilmub ja temale pääseb ligi mitmel viisil:


1) Kasuta Shift klahvi ja kompuutri sulgemise hüpikmenüü Restart käsku:

Kui Sa hoiad Shift klahvi all ja klikid sel ajal kompuutri sulgemise hüpikmenüüs Restart käsule, siis jõuad otse sinna 'Choose an option' ekraani menüüse. Kuna see Power nupp ja tema kompuutri sulgemise hüpikmenüü ilmub Windows 8/8.1 enamikesse ekraanidesse ning ka Charms riba -> Settings alla, siis saab talle ka kõikjalt ligi.

Näited:

a) Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et avada Charms riba. Seejärel kliki seal Settings menüüpunktile ("amuletile"):

Seejärel kliki seal Settings menüüpunktile ("amuletile")


Siin aga vajutati Win + C klahvikombinatsiooni Windowsi töölaua kasutajaliideses - pilt.

Kliki Power nupule, et avada seda kompuutri sulgemise hüpikmenüüd. Nüüd vajuta ja hoia all Shift klahvi ning kliki hüpikmenüü Restart parameetrile:

Nüüd vajuta ja hoia all Shift klahvi ning kliki hüpikmenüü Restart parameetrile


b) Vajuta Ctrl + Alt + Del klahvikombinatsiooni ja seejärel saad samuti kasutada seda Shift klahvi ja kompuutri sulgemise hüpikmenüü Restart punkti. Kliki "Power" nupule ja hoides all Shift klahvi, kliki hüpikmenüü Restart käsule:

Vajuta Ctrl + Alt + Del klahvikombinatsiooni...


c) Seda Shift + Restart varianti saab ka siis kasutada kui Sa ei ole veel süsteemi sisse loginud, aga tahad kohe minna 'Choose an option' ekraani menüüsse. Power nupp ja tema kompuutri sulgemise hüpikmenüü ilmub ka sinna Windows 8 süsteemi sisselogimise ekraanidesse:

pilt,

pilt,

pilt.

Pärast Shift + Restart kombinatsiooni kasutamist jõuad Sa uut tüüpi 'Choose an option' ekraani, mis asendab varasemate Windowsite traditsioonilist "System Recovery Options" ekraani (pilt). Kliki siin Troubleshoot (Tõrkeotsing) nupule või kui mõtlesid ümber, siis kliki Continue nupule, seejärel tehakse kompuutri restart ja Sind viiakse tagasi Windows 8 süsteemi:

Seejärel jõuad Sa uut tüüpi Metro-stiilis 'Choose an option' ekraani2) Mine sinna otse Windows 8 seest ja tee selleks:

- Vajuta Win+C klahvikombinatsiooni, et tellida Charms riba ja kliki seal Settings menüüpunktile ("amuletile"):

Vajuta Win+C klahvikombinatsiooni, et tellida Charms riba ja kliki seal Settings menüüpunktile


Siin aga vajutati Win + C klahvikombinatsiooni uues Windowsi 8 disainiga Start ekraanis - pilt.

- Kliki Change PC settings lingile:

Kliki Change PC settings lingile


- Märgista PC settings ekraanis vasemas paanis General kategooria, keri paremas paanis allapoole ja kliki "Advanced startup" ("Täpsem käivitus") oblastis Restart now nupule:

Kliki "Advanced startup" oblastis Restart now nupule
Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha 'Recovery' alamkategooria all (PC settings -> Update and recovery -> Recovery), klikkides siin Restart now nupule:

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha 'Recovery' alamkategooria all- Ja ilmubki see Choose an option ekraan:

Windows 8 opsüsteemi 'Choose an option' ekraani peamenüü3) Multiboot masinate puhul:

Kui Sul on oma dualboot (multiboot) kompuutrisse peale Windows 8/8.1 või Windows 10 installeeritud ka mingi muu Windowsi versioon, siis ilmub buutimisel puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Sinna uude 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani on integreeritud ka Windowsi parandamise jms valiku võimalus. Sa pead sel juhul klikkima antud ekraani allosas asuvale Change defaults or choose other options lingile (pilt). Selle peale ilmub 'Options' ekraan, kus kliki Choose other options nupule:

Seejärel klikime Choose other options nupule


Ja ilmubki see Choose an option ekraan:

Windows 8 opsüsteemi 'Choose an option' ekraani peamenüü


Kui Sa jooksutad peale Windowsi ka mingi muu operatsioonisüsteemiga (näiteks Mac OS X või Linux) multi-boot masinat, siis ilmub buutimisel kas seesama 'Choose an operating system' ekraan või siis vana traditsioonilise buutimise menüüga ekraan. Kui ilmub see vanemat tüüpi buutimise ekraan, siis märgista seal noolklahviga Windows kirje ja vajuta F8 klahvi - pilt.

Seejärel jõuad Sa esmalt uut tüüpi Startup Settings (Käivitussätted) ekraani:

Metro-stiilis Startup Settings ekraan


Nüüd vajuta siin "Startup Settings" ("Käivitussätted") ekraanis klahvi F10, järgmises ekraanis numbriklahvi 1 ja Sind viiakse 'Choose an option' ekraani.

Märkus: Antud ekraanis võib kasutada nii tavalisi numbriklahve (1-9) kui ka alternatiivina vastavaid funktsiooniklahve (F1-F9 ja F10). Näiteks kui Sa vajutad numbriklahvi 4 või siis alternatiivina funktsiooniklahvi F4, siis sisened Windows 8 operatsioonisüsteemi Safe Mode režiimi (Kaitstud Režiimi ehk Turvarežiimi).4) Windows 8/8.1 installeerimise meedia abil 'Choose an option ekraani jõudmine:

Sa võid kasutada Windowsi installeerimise meediat (tema DVD plaati või USB draivi). Seda meetodit on siis hea kasutada kui Sa ei saa tavalisel teel Windowsi süsteemile ja sellele 'Choose an option' ekraanile ligi.

Tee järgmist:

- Veendu, et Sinu CD/DVD-ROM kettaseade (või USB mälupulk) oleks pandud kompuutri esmaseks laadimisseadmeks (buutimisseadmeks), täpsem selgitus seal.

- Olles BIOS menüüs seadnud oma kompuutri alglaadimise kas CD/DVD-ROM seadmele või siis USB draivile, välju sealt ja kohe pärast restarti algabki Windows 8 installeerimise protsess. Kui Sa kasutad Win 8 DVD-plaati, siis vajuta kohe alguses, siis kui näed mustal ekraanil "Press any key..." kirja, suvalist klahvi, et jätkata - pilt.

- Nüüd oota kuni ilmub meile juba tuttav Windowsi installeerimise esimene graafiline aken, kus vali sobivad keele, aja, raha ja klaviatuuri seadistused ning kliki nupule Next. Siin tuleb Sul valida ainult teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" parameeter - pilt.

- Järgmises aknas kliki vasemal all Repair your computer lingile - pilt.

- Seejärel jõuad Sa sinnasamasse eelpool kirjeldatud Win 8 uut tüüpi Metro-stiilis / Windows 8 disainiga 'Choose an option' ekraani.

Märkus: Juhul kui Sul ei ole seda Win 8 installeerimise plaati või kui Sa ei saa seda luua (puudub Win 8 ISO fail), siis loo endale kindlasti "Recovery Drive" vahendi abil süsteemi taastamise draiv (USB) või siis plaat (CD või DVD) selleks et probleemide korral taastada oma kompuutrit - juhis.5) 'Choose an option' ekraani automaatne ilmumine:

See 'Choose an option' ekraani menüü (varasem "System Recovery Options" ekraan) ilmub nüüd automaatselt ka siis kui süsteem leiab mingi probleemi, mis vajab kohest parandamist. Näiteks on ta sel juhul väga kasulik kui Sa ei suuda isegi süsteemi siseneda või sisse logida (või kui tekivad buutimise probleemid).
Antud 'Choose an option' menüü asub Windows Recovery Environment (WinRE) keskkonnas, st Windowsi eelses taastekeskkonas, mis sisaldab vajalikke süsteemifaile ja draivereid. Neid faile ja draivereid hoitakse Windowsi peainstallatsioonist eraldi, et nad kahjustada ei saaks...
Seega kui Sinu süsteemiga on mingi tõsine probleem (näiteks Sa ei saa isegi Win 8 süsteemi siseneda), siis alustab Windows 8 automaatselt juba ise viga otsima ja üritab seda ka parandada. Kui ta ei suuda seda, siis pakutakse Sulle sedasama meile nüüd juba tuttava Win 8 uut tüüpi Metro-stiilis Choose an option ekraani sisenemise võimalust - see protsess võib välja näha näiteks järgmine:

- Esimene "paha" ekraan võib välja näha selline - pilt.

- Seejärel ilmub selline ekraan, kus otsitakse probleemi põhjust - pilt.

- Ja juhul kui ilmub 'Recovery' ekraan, siis kliki seal See advanced repair options nupule - pilt.

[Sulle võivad ilmuda ka teist tüüpi ekraanid, näiteks 'Automatic Repair' ekraan (pilt) - kõik oleneb avastatavast probleemist.]

- Ja selle peale ilmubki see eelnimetatud väga kasulik 'Choose an option' ekraan, kus kliki Troubleshoot nupule (pilt) ja tegutse edasi (allpool sellest täpsemalt). See ekraan võib probleemide korral ka kohe ilmuda. Peale selle võib ta mõnikord isegi siis ilmuda kui Sinu süsteemiga on tegelikult kõik korras. Kuid Windows 8 oletas, et Sa said järjekordse sigadusega hakkama (?), aga raibe eksis seekord. Kliki sel juhul siin menüüs kõige ülemisele Continue nupule, et siit väljuda ja siseneda Windows 8 operatsioonisüsteemi.'Choose an option' ekraani menüü funktsioonid ja võimalused:

All ongi siis pilt sellest Windows 8 opsüsteemi 'Choose an option' ekraani peamenüüst:

Windows 8 opsüsteemi 'Choose an option' ekraani peamenüü


Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis võid antud 'Choose an option' ekraani menüüs näha ka 'Use a device' menüüpunkti. Ja kui Sul on kompuutrisse installitud ka mingi muu Windowsi versioon, siis võid siin näha ka 'Use another operating system' plaati/nuppu - pilt.


Sul on siin uut tüüpi Windowsi taastamise või täiustatud buutimise 'Choose an option' ekraani peamenüüs kolm (või kuni viis) valikuvõimalust:

1) Continue - kui Sa valid selle "Continue" menüüpunkti (vaata ülemist pilti), siis Sa väljud siit menüüst, seejärel tehakse kompuutri restart ja Sind laetakse vaikimisi buutiva Windowsi sisselogimise ekraani, antud juhul siis Windows 8 omasse. Ka võib see ekraan ilmuda mõnikord ilma põhjuseta, sest süsteem arvab, et tegu on mingi probleemiga kuigi see nii ei ole. Sel juhul klikigi siin Continue nupule, et laadida end Windows 8 süsteemi.

2) Troubleshoot (Tõrkeotsing) - vigade leidimine ja probleemide lahendamine - see on 'Choose an option' ekraani peamenüü kõige vajalikum menüüpunkt ning sellest tuleb kohe allpool ka pikemalt juttu - pilt.

3) Turn off your PC - selle 'Choose an option' ekraani peamenüü punktiga lülitad Sa oma kompuutri välja - pilt.

4) Use a device - See menüüpunkt ilmub ainult uuemate UEFI firmwarega kompuutrite puhul. See lubab buutida erinevatest allikatest, näiteks buutida otse meedialt (USB või DVD või BD draivid) või seadmelt või võrgu kaudu jne. Kui Sul on uuem UEFI firmwarega (asendab vana/traditsioonilise BIOS firmware) kompuuter, siis ilmub siia 'Choose an option' (Suvandi valimine) ekraani veel üks valikuvõimalus: 'Use a device' menüüpunkt. See on selleks vajalik, et kui Sa alustad süsteemi buutimist näiteks oma USB mälupulgast või Windowsi recovery DVD-plaadilt. Sel juhul ei pea Sa enam eelnevalt ronima sinna BIOS seadistuste menüüsse, et panna seal buutimise algseadmeks näiteks USB draiv või DVD-ROM kettaseade - pilt.

5) Use another operating system - Kui Sul on kompuutrisse installitud ka mingi muu Windowsi versioon, siis võid siin näha ka 'Use another operating system' plaati/nuppu - pilt.

Märkus: Iga ekraani vasemas ülanurgas on "Back" Back nooleke noolnupp, klikkides sellele, saad Sa tagasi eelmisse ekraani liikuda....'Choose an option' ekraani peamenüü 'Troubleshoot' menüüpunkti vahendid ja võimalused:

Kui Sa klikid selles 'Choose an option' ekraani peamenüü Troubleshoot (Tõrkeotsing) menüüpunktile (pilt), siis ilmub uus alltoodud "Troubleshoot" ekraan.

Selle ekraani kahe esimese Refresh your PC ja Reset your PC funktsioonide tähendused: Windows 8 (8.1) omab kahte täiesti uut 'Refresh your PC' ja 'Reset your PC' vahendit, mis lubavad Sul oma Windows 8/8.1 operatsioonisüsteemi parandada või siis ümber installeerida nii et Sul ei lähegi vaja Win 8 (8.1) installeerimis- või parandusplaati. Seega kui Sinu Win 8 (8.1) süsteem hakkab tõsiselt streikima ja kui System Restore ning muud vahendid enam ei aita, siis võid kasutada üht neist 'Refresh your PC' või 'Reset your PC' funktsioonidest—sellega pääsed süsteemi puhtast ümberinstalleerimisest või veelgi tülikamast asjast - kõvaketta formaatimisest (vormindamisest). Sa võid 'Reset Your PC' vahendit kasutada näiteks ka siis kui Sa tahad kõike otsast peale alustada ja teha Windows 8 (8.1) täieliku ümberinstalleerimise, aga näiteks ka enne oma kompuutri müümist.

Märkus: Neid 'Refresh your PC' ja 'Reset your PC' vahendeid saab käivitada ka otse Windows 8 (8.1) enda seest, tema nii uue Windows 8 disainiga PC settings kui ka tavalise töölaua Control Panel appleti kaudu. Loe nendest kahest väga olulistest 'Refresh your PC' ja 'Reset your PC' vahendist ja nende kasutamisest üksikasjalikumat ülevaadet sealt.

"Troubleshoot" ekraan


Eelpool kirjeldatud Troubleshoot (Tõrkeotsing) ekraani kolmandale, Advanced options (Täpsemad suvandid) menüüpunktile klikkides (vaata eelmist pilti), ilmub alltoodud 'Advanced options' ekraan:

'Advanced options' ekraan


Märkus: Kui Sul on uuem UEFI firmwarega kompuuter, siis näed selles 'Advanced options' ekraanis ka sellist menüüpunkti nagu 'UEFI Firmware Settings'. See lubab Sul kompuutri UEFI firmware sätetele/seadistustele saada ka siitkaudu ligi. UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) on kõikides uuemates kompuutrites ja ta asendab varasema BIOS firmware (Basic Input/Output System):

UEFI Firmware SettingsSelle 'Advanced options' ('Täpsemad suvandid') ekraani menüüpunktide tähendused:

1) System Restore: 'System Restore' utiliidi/vahendi abil võid enda süsteemi viia tagasi sellisesse aega, kus kõik töötas korralikult ja probleemideta - loe sellest heast vahendist täpsemalt sealt (Windows 7 juhis, aga Win 8 puhul on see põhimõtteliselt sama).

Antud 'System Restore' menüüpunkti valimisel (pilt) tehakse kompuutri restart ja seejärel valmistatakse süsteemi taastamist ette (kiri "Preparing system restore") - seda juba väljaspool Windowsi:

(pilt).

Pärast seda tuleb Sul "Choose an account to continue" kirjaga uut tüüpi Windows 8 disainiga ekraanis klikkida enda administraatori kasutajakonto nimele (selles ekraanis kuvatakse ainult administraatorite kasutajakontod) - pilt.

Seejärel pead sisestama parooli ja klikkima nupule Continue (juhul kui Sul ei ole parooli, siis kliki kohe Continue) - pilt.

Ilmub "Starting System Restore" kirjaga ekraan ja pärast seda jõuadki sinna juba varasemast Windowsist tuttavasse System Restore aknasse, kus kliki esimeses aknas nupule Next (pilt).

Juhul kui Sul varem oli neid süsteemi taastamispunkte loodud, siis saad siit midagi ka valida - märgista neist vajalik ja kliki nupule Next. Kui paned siin linnukese 'Show more restore points' kontrollruutu, siis näed siin ka varasemaid süsteemi taastepunkte. Kliki siin enne Next nupule klikkimist ka nupule 'Scan for affected programs' nupule, et näha seda et millised programmid Sul pärast süsteemi taastamist ära kaovad, st need tuleb Sul uuesti installida (pilt).2) System Image Recovery: Kõvakettad on suhteliselt õrnad mehhanismid ja kompuutrites olevatest komponentidest väljuvad nad rivist kõige sagedamini. Kui kõvaketas jookseb kokku, siis on tema andmeid väga raske taastada ja tavakasutajale on see peaaegu et võimatu. Peale selle võib ka kasutaja kogemata rikkuda või hävitada ise oma olulisi andmeid.
Kõiki neid õnnetusi saad Sa vältida kui teed oma tähtsamatest andmetest või siis tervest kõvakettast regulaarselt varukoopia—näiteks Windows 7 puhul aitas seda teha Backup and Restore utiliit. Ta sisaldas seal kahte eraldi vahendit: Windows Backup ja Complete PC Backup ning selle 'Complete PC Backup' abil saigi siis luua terve kõvaketta või partitsioonide varukoopiad ("system image"). 'Complete PC Backup' teeb Sinu süsteemikettast automaatselt ja teistest draividest (partitsioonidest), millised Sa ise määrad, pildid ehk ülesvõtted, mis sisaldavad andmefaile, programme ja seadistusi—ühesõnaga kõike (luukase nn system image). Windows 7 opsüsteemi sellest vahendist saad ülevaate sealt ja sealne info sobib ka Windows 8 või Windows 8.1 jaoks.

'System image' on seega Sinu partitsioonide või terve kõvaketta täpne koopia ja siinset "System Image Recovery" menüüpunkti võid näiteks siis kasutada kui Sinu kompuuter või kõvaketas lakkasid töötamast. Sa saad seda menüüpunkti ainult siis kasutada kui Sa olid varem oma kõvakettast või süsteemipartitsioonist (ja muudest partitsioonidest) selle varukoopia ('system image') loonud.
Ka Windows 8 puhul saab kasutada sedasama 'system image' loomise vahendit, mis oli ka varasemas Windows 7 opsüsteemis. Oma andmeid saab arhiveerida välisele USB kõvakettale (kõige parem variant), lokaalsele kõvakettale (kõvaketta mingisse muusse partitsiooni, juhul kui ta oli Sul varem loodud), võrgukausta (võrgu olemasolul), CD/DVD-RW plaatidele, USB Flash draivile või muule eemaldatavale meediale. Et luua Windows 8 puhul 'system image', alusta uues Start ekraanis oma klaviatuurilt sõnade Windows 7 file recovery sisestamist, märgista paremal 'Settings' katgooria ja seejärel kliki otsingutulemustes Windows 7 File Recovery lingile - pilt.

Seejärel kliki uues aknas vasemas paanis Create a system image lingile (pilt) ja edaspidi käib kõik samamoodi nagu seda tehti ka Windows 7 puhul.Uuendatud 26.10.13: Uuemas Windows 8.1 versioonis see "Windows 7 file recovery" otsing enam ei tööta ja siin pead tegema järgmist: Ava Control Panel (Juhtpaneeli) konsool ja kliki seal järgmistele linkidele: System and Security -> File History ja seejärel kliki vasemal allosas System Image Backup lingile - pilt. (Alternatiivina võid Metro Start ekraanil alustada ka sõnade file history tippimist, seejärel klikid allpool otsingutulemustes File History ja lõpuks klikid sellele samale System Image Backup lingile.) Edaspidi käib kõik samamoodi nagu seda tehti ka Windows 7 puhul.


Kui Sa tahad nüüd oma süsteemi/kõvaketast 'system image' failist taastada, siis tulegi siia 'Advanced options' ekraani (NB! taastada saabki ainult siitkaudu) ja kliki siin System Image Recovery menüüpunktile (pilt). Kui Sa klikkisid siin 'System Image Recovery' plaadile/ikoonile (Sa pead omama administraatori õigusi), siis:

- Tehakse kompuutri restart.

- Ilmub "Preparing to restore from a system image" must ekraan.

- Ilmub "Choose an account to continue" Windows 8 disainiga ekraan. Kliki enda kasutajakonto ikoonile.

- Ilmub parooli sisestamise ekraan, sisesta oma parool ja kliki nupule Continue. Kui Sa ei loonud varem parooli, siis kliki kohe Continue.

- Ilmub "Select a system image backup" dialoogiaken. Juhul kui Windows 8 leiab ise selle 'system image' faili üles, siis see ka kuvatakse ja Sa saad kohe jätkata; minul ta leitigi arvutiga ühendatud väliselt USB kõvakettalt (pilt). Edasi käib asi lihtsalt ja seda tehakse nii nagu see toimus ka Windows 7 puhul.

- Juhul kui ta ei leia seda, siis ilmub vastav teade, kus võid teha järgmist: Ühenda oma reservkoopiaga väline kõvaketas (või muu salvestusmeedia) arvutiblokiga ja kliki nupul 'Retry' või siis kliki alternatiivina nupule 'Cancel' (pilt) ning otsi see image fail ise kästsi üles (kas väliselt kõvakettalt või mujalt). Pärast nupule 'Cancel' klikkimist, aktiveeri raadionupp Select a system image, kliki Next ja otsi ise oma image (varukoopia) fail üles:

Aktiveeri raadionupp Select a system image, kliki Next ja otsi oma image (varukoopia) fail üles


Ühenda oma reservkoopiaga väline kõvaketas (või muu salvestusmeedia) arvutiblokiga ja kliki järgmises aknas nupule 'Refresh' ning seejärel nupule 'Next':

Ühenda oma reservkoopiaga väline kõvaketas (või muu salvestusmeedia) arvutiblokiga...


- Edasi käib asi lihtsalt ja seda tehakse nii nagu see toimus ka Windows 7 puhul (Windows 7 opsüsteemi sellest vahendist saad ülevaate sealt ja sealne info sobib ka Windows 8/Windows 8.1 jaoks).


3) Automatic Repair (Startup Repair): Kui Sinu kompuutri käivitamisega on probleeme, siis ehk aitab see Startup Repair ('Automatic Repair') menüüpunkt. See vahend loodi juba Windows Vistas ja seal ta ei olnud eriti efektiivne. Kuid Windows 7 opsüsteemis parandas ta kõik taolised vead. Vista ja Windows 7 süsteemides kutsuti antud vahendit juba Startup Repair utiliidiks - info.
Startup Repair (Automatic Repair) vahend saab fikseerida ainult teatud probleeme, ta ei saa parandada riistvara vigasid (näiteks kõvaketta või füüsilise mälu omasid), ta ei leia ja ei hävita viirusi jne.

Süsteem teeb automaatse restardi ja hakkab Sinu süsteemi vigu otsima:

Süsteem teeb automaatse restardi ja hakkab Sinu süsteemi vigu otsima


Kui vigu ei leitud või kui neid ei suudetud ära parandada, siis ilmub alltoodud ekraan, kus kliki nupule Advanced options (Täpsemad suvandid), mis viib Sind sinnasamasse eelpool kirjeldatud 'Choose an option' ekraani peamenüüsse (pilt) - seal saad juba muid võimalusi valida...:

"Advanced options" nupp


4) Command Prompt: 'Advanced options' ekraani Command Prompt menüüpunkt viib Sind Command Prompt (CMD) konsooli (pilt). Seal võid vigu kiiremini fikseerida ja teha ka muud.... Selle menüüpunkti valimisel tehakse kompuutri restart ja seejärel valmistatakse käsurida ette (kiri "Preparing command prompt"). Pärast seda tuleb Sul "Choose an account to continue" kirjaga uut tüüpi Metro-stiilis ekraanis klikkida enda kasutajakonto ikoonile. Seejärel pead sisestama parooli ja klikkima nupule Continue (juhul kui Sul ei ole parooli, siis kliki kohe Continue). Ja ilmubki meile juba tuttav 'Command Prompt' aken. Juhul kui Sa tunned cmd käskusid, siis võid ka seda menüüpunkti kasutada:

Command Prompt (CMD) konsool


Sa võid siin puutetundliku displei või siis Windows 8 tahvelarvuti olemasolul ka virtuaalset (ekraanipealset) klaviatuuri kasutada:

Ekraanipealne klaviatuur


5) Startup Settings (Käivitussätted): See viimane Advanced options ekraani 'Startup Settings' menüüpunkt (pilt) võimaldab Sul siseneda uude Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga menüüsse, mis asendab meile varasemate Windowsite traditsioonilisi DOS-stiilis Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraane:

pilt.

Kliki järgmises ekraanis Restart nupule:

Kliki siin Restart nupule


Tehakse kompuutri ümberlaadimine ja Sa jõuadki sellesse uut tüüpi Windows 8 disainiga Startup Settings ekraani:

Tehakse kompuutri ümberlaadimine ja Sa jõuadki sellesse uut tüüpi Startup Settings ekraani


Antud ekraanis võib kasutada nii tavalisi numbriklahve (1-9) kui ka alternatiivina vastavaid funktsiooniklahve (F1-F9 ja F10). Näiteks kui Sa vajutad numbriklahvi 4 või siis alternatiivina funktsiooniklahvi F4, siis sisened Windows 8 operatsioonisüsteemi Safe Mode režiimi (Kaitstud Režiimi ehk Turvarežiimi). Kui Sa vajutad siin ekraanis klahvi F10 ja järgmises ekraanis numbriklahvi 1, siis viiakse Sind sinna 'Choose an option' ekraani tagasi."Startup Settings" ("Käivitussätted") ekraani menüüpuntide tähendused:

1) Enable debbuging - Sind viiakse süsteemi silumisrežiimi, et lahendada keerulisemaid probleeme (rohkem IT-spetside ja kogenud kasutajate jaoks) - pilt.

2) Enable boot logging - loob ntbtlog.txt faili, milles loetletakse üles kõik draiverid, mis installeeritakse süsteemi startimise protsessis (vajalik keerulisemate probleemide lahendamiseks ja ikka kogenud kasutajate jaoks). Pärast klahvile F2 (või 2) vajutamist tehakse kompuutri restart, Sa logid end süsteemi sisse ja leiad selle ntbtlog.txt faili %Windows% süsteemikaustast (tavaliselt C:\Windows\ alt - pilt).

3) ! Enable low-resolution video - Windowsi startimisel kasutatakse madalama resolutsiooni/eraldusvõimet (640x480) ja värskendussageduse (refresh rate) seadeid/sätteid - seejärel võid Windowsis taastada/resettida ekraani õige resolutsiooni. Seda on näiteks siis vaja kui Sinu ekraani resolutsiooniga juhtus midagi ja Sa ei näe pilti või kui Sa installeerisid vale videodraiveri ning seejärel kadus pilt jne. Kui taoline asi peaks juhtuma, siis tulegi siia ja vali antud menüüpunkt (seda võib kõikidel vaja minna).

4) ! Enable Safe Mode - 'Safe Mode' (Kaitstud Režiim/Turvarežiim) on diagnostika režiim, mis laeb minimaalse komplekti draivereid ja protsesse, mis on piisavad Windowsi jooksutamiseks. Antud režiimis ei käivitata kolmandate osapoolte ja mitte-kriitilisi protsesse. 'Kaitstud Režiimi' eeesmärgiks on välja selgitada riist- ja tarkvaraga seotud anomaaliate/probleemide algpõhjused. Seejärel saab neid vigu seal likvideerima või siis vigade põhjustajaid välja lülitada. Peale selle saab selles väga vajalikus režiimis likvideerida pahavara, kustutada faile, taastada süsteemi varasemat seisundit (System Restore funktsiooniga) ja teha palju muud vajalikku. Seega, Sa sisened Kaitstud Režiimi (Turvarežiimi), kuhu laetakse ainult peamised süsteemifailid ja draiverid ning pannakse ka madalam resolutsioon. Seda igasuguste probleemide jms lahendamise režiimi läheb aeg-ajalt kõikidel vaja.

5) Enable Safe Mode with Networking - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga ühtlasi laetakse ka võrgudraiverid ja teenused, et Sa saaksid juurdepääsu Internetti ning lokaalse võrgu teistele kompuutritele - ka vajalik.

Märkus: Loe Safe Mode režiimi mineku meetoditest sealt.

6) Enable Safe Mode with Command Prompt - Windows käivitatakse sellessamas turvarežiimis, aga nüüd ilmub selle tavalise kasutajaliidese asemel ainult Command Prompt (CMD) aken - vajalik rohkem IT-spetsidele ja kogenud kasutajatele. Et siit väljuda, vajuta Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni või tipi CMD akna käsureale Exit ja vajuta Enter.

7) Disable driver signature enforcement - Iga kord kui Sa üritad installeerida mingit draiverit, mis ei ole Microsofti poolt digitaalselt signeeritud, kuvab Windows signeerimata draiveri hoiatusakna kuna antud draiver ei ole läbinud Microsofti poolset ühildumise testimist. Antud 'Disable Driver Signature Enforcement' parameeter lubab aga katsetada ja installeerida ka Microsofti poolt signeerimata draivereid. Kuid seda saab teha ainult käesoleva sessiooni jooksul ja kui tehakse kompuutri restart või käivitamine, siis tuleb otsast peale alustada. See menüüpunkt on rohkem mõeldud draiverite kirjutajatele ja testijatele ning tavakasutajale seda üldjuhul vaja ei lähe. Sa võid seda menüüpunkti näiteks siis kasutada kui Windows keeldub startimast mingi digitaalselt signeerimata draiveri tõttu. Seejärel katsu Windowsis see draiver üles leida ja uninstallida ning asenda ta uuema signeeritud draiveriga (juhul kui saada on). Sa võid seda menüüpunkti ka siis kasutada kui Sul ei õnnestu mingit digitaalselt signeerimata draiverit installeerida. Pärast klahvile F7 (või 7) vajutamist, tehakse kompuutri restart, Sa logid end süsteemi sisse ja seejärel saad seal antud sessiooni ajal tegutseda...
Et näha signeeritud ja signeerimata draivereid, vajuta Win + R klahvikombinatsiooni, tipi RUN dialoogiaknasse käsk verifier ja vajuta ENTER - pilt.

Käivitatakse 'Driver Verifier Manager' instrument, mis tuvastab digitaalselt signeerimata driaverid ja signeeritud draiverites tehtud muudatused - kliki siin lihtsalt Next - pilt.

Kliki ka järgmises aknas Next nupule - pilt.

Kui kõik on korras, siis näed sellist akent: pilt.

Märkus: Kui Sa logid sisse kui administraatorite grupi liige (st administraatori õigustega), siis saad Sa installeerida suvalise draiveri, nii signeeritud kui ka signeerimata draiveri.
Kui Sa logid aga sisse tavakasutajana, siis saad Sa installeerida ainult digitaalselt signeeritud draiveri pärast UAC dilaloogiaknasse administraatori kasutajanime ja parooli sisestamist, aga signeerimata draivereid Sa installeerida ei saa (st sel juhul tuleb Sul välja logida ja siis uuesti sisse logida aga seda juba administraatorina).


8) Disable early launch anti-malware protection - 'Early Launch Anti-Malware Protection' tehnoloogia teeb kompuutri käivitamise ja buutimise veelgi turvalisemaks. On olemas hulk pahavara (rootkitid ja bootkitid), mis laevad end süsteemi isegi enne Windowsit ennast, st selline pahavra tungib süsteemi juba buutimise ajal ja enne igasuguse pahavaratõrje tarkvara käivitumist. Windows 8 omab uut turvavahendit, mida kutsutakse Secure Boot ja mis kaitseb Windowsi buutimise konfiguratsiooni ning komponente ja laeb Early Launch Anti-malware (ELAM) draiveri. See ELAM (Early Launch Anti Malware) draiver stardib juba enne buutimist ja takistab sellega pahavarakoodi käivitumise. Tegelikult see ELAM draiver käivitab installeeritud ja ühilduva pahavaratõrje tarkvara ning see ei pea ilmtingimata olema Microsofti enda AV tarkvara (st Windows Defender). Microsoft lubab ka teistel pahavaratõrje tarkvara loojatel luua omaenda ELAM komponente. Seega on siin tegemist Early Launch Anti-Malware (ELAM) draiveriga, mis kontrollib juba kohe buutimise alguses kõiki buutivaid draivereid. See on 'Startup Settings' ('Käivitussätted') menüü täiesti uus parameeter ja kui Sa valid siin antud menüüpunkti, siis käivitatakse Windows 8, kus Early Launch Anti-Malware vahend on välja lülitatud - seda tavakasutajal vaja ei lähe ja seda ei maksa siin ka valida.

9) ! Disable automatic restart after failure - Kui mingi viga põhjustab Windowsi järjestikuse automaatse restartmise, mis ei lõpegi vaid hakkab korduma, siis sisene siia 'Startup Settings' menüüsse ja vali siit antud menüüpunkt - võib ka vaja minna.

Selle ekraani eelviimasest "Press F10 for more otions" parameetrist tuleb allpool lühidalt juttu - seal.

'Startup Settings' ekraani kõige viimane parameeter ("Press Enter to return to your operating system") viib Sind Windows 8 operatsioonisüsteemi tagasi - Sa pead selleks ENTER klahvi vajutama.


Loe Windows 8 uuest Startup Settings (Käivitussätted) ekraanist (endine "Advanced Boot Options" ekraan) ja sinna sisenemise meetoditest ülevaadet sealt.


✓ ✓ ✓ Lisa: Windows 10 probleemide lahendamine. 'Choose an option' ja 'Advanced options' ekraanid ja nende menüüde funktsioonid ning võimalused - juhis.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011