Töölaua (Desktop) seadistamine

Win 8 logo Töölaua (Desktop) seadistamine ehk kohandamine

 

Windows 8 töölaua (Desktop) seadistamine ehk kohandamine käib üldiselt täpselt sama moodi nagu seda tehti ka Windows 7 operatsioonisüsteemis - vastavate juhiste lingid leiab Win 7 sisukorrast.

Kuid Windows 8 sisaldab ka mõningaid muudatusi (uuendusi) ja need on:

Uus "Automaatne akende värv" ("Automatic Window Color") funktsioon;

Töölaua elementide suuruse muutmine;

Töölaua seadistuste (sätete) sünkroniseerimise võimalus;

SkyDrive integratsioon & SkyDrive töölaua rakendus.Uus "Automaatne akende värv" ("Automatic Window Color") funktsioon:

Alatates Windows 8 lõppversioonist ei näe Sa enam meile juba Vista ja Windows 7 aegadest tuttavat Aero Glass teemat, mis asendatakse uue Windows 8 disainiga (Metro-stiilis) töölaua teemaga. Sa ei näe enam akende poolläbipaistvat klaasjat kujundust koos animatsiooniefektide- ja reguleeritavate värvidega. See Aero-stiilis Windowsi töölaua kasutajaliides asendatakse nüüd õhulise, askeetliku, ühetaolise neutraalse värviga Metro-sarnase Exploreriga (akendega). See uus teema muudab akende ääri ja tiitelribasid ning akende vaikimisi värviks saab olema see ühetooniline värv, mis on ka antud teemas (sh ka töölaua taustapilt) või siis Sinu poolt "Color and Appearance" aknas määratud. Ka töölaua tegumiriba muudetakse läbipaistmatuks ja ka tema värvi võib muuta.

Selle natuke muutunud "Color and Appearance" akna saad samamoodi avada nagu seda tehti ka Windows 7 puhul:

* Teed töölaual paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Personalize või Personalise [English (United Kingdom) kuvakeele puhul] - pilt;
* siis klikid 'Personalization' ('Personalisation') aknas nupule Color (või Colour) - pilt;
* ja seejärel näedki seda alltoodud "Color and Appearance" (või "Colour and Appearance") akent.

See "Color and Appearance" juhtpaneel sarnaneb Windows 7 omale, aga ta on siin lihtsam ja ta sisaldab ka üht uut valikut: "Automatic" (vasemalt esimene värvivalik). Kokku on siin 16 värvivalikut ja nendega võib muuta akende äärte ning tegumirea (SuperBar) värve:

See "Color and Appearance" juhtpaneel sarnaneb Windows 7 omale


Kui Sul on aktiveeritud see "Automatic" värv, siis muutuvad kõikide akende äärte ja tegumirea värvid automaatselt vastavalt Sinu töölaua taustapildi põhivärvile:

Ühetooniline värv


Veel mõned näited sellest et kuidas akende & tegumirea värv muutub automaatselt vastavalt töölaua taustapildi värvile:

Näide-1

Näide-2

Näide-3


Järgmise näite puhul aga aktiveeriti "Color and Appearance" juhtpaneelis hall värv nr. 14 ja klikiti nupule Save changes:

värv nr. 14


Pärast selle nr. 14 halli värvi valikut pandi kõikide akende äärte ja tegumirea värviks seesama hall värv nr. 14 ja enam ei arvestata töölaua tausta värvi:

hall värv


Märkus: Selles 'Personalization' aknas toimub töö põhimõtteliselt samamoodi nagu see oli ka Windows 7 puhul - info.

Windows Aero ise ei ole veel kusagile kadunud... - loe sellest sealt.

EtteotsaTöölaua elementide suuruse muutmine:

Koos üleminekuga Aero kasutajaliidesele alates Windows Vistast, lisati ka ekraani suumimise võimalus, et näha suure resolutsiooniga displei puhul ekraani elemente paremini. (Kui seda võimalust ei oleks, siis juhul kui suurendatakse ekraani suurust ja resolutsiooni, muutuvad selle elemendid niivõrd väikseks ning neid on võimatu näha/lugeda.)
Windows 8 puhul on see vana funktsioon säilinud, aga sellele lisaks on nüüd võimalus mõningate ekraanielementide suurust sõltumatult muuta. Et sellele uuele funktsioonile ligi pääseda, tee järgmist:

Kui Sa viibid Metro Start ekraanis, siis alusta sõna display tippimist, aktiveeri paremas paanis Settings kategooria ja seejärel kliki vasemal otsingutulemustes Display kiirkorraldusele (plaadile):

Display


Seejärel jõuadki siia "Display" juhtpaneeli:

Seejärel jõuadki siia "Display" juhtpaneeli


Märkus: Sa võid selle "Display" juhtpaneeli avada ka järgmisel moel:

* Tee töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize või Personalise [English (United Kingdom) kuvakeele puhul] - pilt;
* Seejärel kliki 'Personalization' ('Personalisation') aknas vasemal Display lingile - pilt;Antud akna ülemine pool töötab nii nagu varemgi Windows 7 puhul, lubades Sul soovi korral oma displei elementide suurust muuta/suumida (valida saab siin kolme raadionupu vahel). Kuid selle akna allpoolne osa on uus: Siin saad juba muuta töölaua kasutajaliidese individuaalsete elementide suurust, millest igaüks kuvab teksti mingil erineval moel: Tiitelribad, menüüd, teadetekastid, palettide tiitlid, ikoonid ja kohtspikrid.

Mõningate siinsete muudatuste puhul tuleb Sul pärast nupule Apply klikkimist ka süsteemist välja logida ja seejärel uuesti sisse logida:

Tiitelribad, menüüd, teadetekastid, palettide tiitlid, ikoonid ja kohtspikridNB! Kui Sa teed siin muudatusi, siis märgi enne need originaalsuurused üles, sest siin ei ole seda "Go back to default" parameetrit.


Kui Sa klikid siin "Display" aknas "Custom sizing options" lingile, siis saad ekraani elementide suurust muuta juba täpsemalt:

Custom sizing options


Pärast "Custom sizing options" lingile klikkimist näed sellist alltoodud akent:

Pärast "Custom sizing options" lingile klikkimist näed sellist akent


Link "Custom sizing options" lubab meil neid vaikimisi pakutavaid 100, 125 ja 150 % dpi suurusi muuta meile sobivamaks suuruseks kui seda on need pakutavad suurused. Sa võid siin aknas lohistada joonlauda, et muuta oma scaling faktorit või siis tippida soovitud arv %-des otse "Scale to this percentage of normal size:" kasti.

EtteotsaTöölaua seadistuste (sätete) sünkroniseerimine:

Kui Sa töötad Microsofti kasutajakonto all (Microsoft account)—mis on ka soovitatav—siis saab ühe kompuutri seadeid sünkroniseerida üle oma teistele Windows 8 kompuutritele. Sätete sünkroniseerimise üheks osaks on ka töölaua sätete sünkroniseerimine, mida saab näha ja muuta PC settings ekraanis.
Vajuta WIN + I klahvikombinatsiooni ja kliki Change PC Settings lingile:

Vajuta WIN + I klahvikombinatsiooni ja kliki Change PC Settings lingile


Seejärel kliki "PC settings" ekraanis vasemal Sync your settings kategooriale (alumine pilt). Windows 8 ei sünkroniseeri Sinu töölaua kõiki seadeid, näiteks üle ei viida tegumireale pandud ("pinned") elemente. Reaalselt sünkroniseeritakse töölaua teema (st selle taustapilt, Explorer/File Explorer akna värv, helid ja ekraanisäästja), tegumirea seadistus ja töölauale baseeruvad foto slideshow parameetrid.
Peale selle sünkroniseeritakse ka seda et milliseid appisid või rakendusi Sa kasutad teatud failitüüpide avamiseks. Sünkroniseeritakse ka IE veebibrauseri ja Kodugrupi paroole, keeleseadeid, IE brauseri enda sätteid, hiire seadistusi jne.
Sa võid ka KÕIKIDE sätete sünkroniseerimis välja lülitada, pannes kõige ülemise "Sync settings on this PC" lüliti asendisse Off:

Sync your settings


Sync your settings - 2Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha Sync settings alamkategooria all (PC settings -> SkyDrive -> Sync settings) - loe sellest rohkem sealt.

"SkyDrive" kategooria ja selle "Sync settings" alamkategooria

EtteotsaSkyDrive integratsioon:

SkyDrive on endiste Windows Live Sync ja Live Mesh teenuste järglane, st Windows Live Sync + Live Mesh = SkyDrive. (SkyDrive on Microsofti pilve ladustamise teenus.)

Kuigi Windows 8 sisaldab ka omaenda Metro-stiilis (Windows Store) täisekraanis töötavat SkyDrive appi, EI SAA temaga SkyDrive-põhist sisu sünkroniseerida. (Sa saad selle appi abil ainult oma pilves olevaid faile vaadata ja sinna uusi faile üles-alla laadida.)
Selle asemel pead Sa installeerima väga kasuliku tasuta SkyDrive töölaua rakenduse, mis lubab File Explorer-põhise kasutajaliidese kaudu juurdepääsu Sinu SkyDrive pilve sisule, laadida sinna faile ja lubada sünkroniseerimise funktsiooni. Kui Sa installeerid SkyDrive töölaua variandi, siis luuakse Sinu kompuutrisse "SkyDrive" nimeline kaust. Seejärel sünkroniseeritakse kogu Sinu SkyDrive pilve sisu siia äsjaloodud kausta. (Tegelikult antakse Sulle kohe selle töölaua rakenduse installeerimisel ja ka hiljem võimalus valida seda et mida võib sünkroniseerida ja et mida ei või.) Edaspidi sünkroniseeritakse kogu sisu automaatselt Sinu kompuutrite ja SkyDrive.com pilve salvestusruumi vahel - kõik saab alati olema värskendatud - virtuaalselt kõikjalt. Sel juhul peab see SkyDrive töölaua rakendus olema installeeritud kõikidesse Sinu Windows 8 kompuutritesse.
Kõik asjad, mis Sa sinna "SkyDrive" kausta paned, sünkroniseeritakse automaatselt KÕIKIDE Sinu kompuutrite/seadmete ja SkyDrive.com pilve salvestusruumi vahel. Kui Sa lisad, redakteerid (st muudad) või kustutad faile ühes seadmes, siis uuendatakse seda automaatselt ka kõikides ülejäänud seadmetes.Uuendatud 26.10.13: Windows 8.1 versiooni puhul ei lähe Sule seda enam vaja, sest Sa saad oma pilves asuvatele failidele ligi igal ajal ja seda ka siis kui Sul puudub Internetiühendus. Peale selle saad Sa oma SkyDrive salvestusruumis olevatele failidele ligi ka otse rakenduste kaudu (Sa ei pea seda tegema töölaua kaudu kuigi ka sealt saab neile ligi).
SkyDrive sügav integratsioon on vaieldamatult Windows 8.1 kõige suuremaks muudatuseks - loe sellest rohkem sealt.Sa võid selle tasuta SkyDrive töölaua rakenduse hankida kahel teel:

1) Kui iseseisva rakendusena SkyDrive veebsaidi kaudu (SkyDriveSetup.exe - 5,7 MB): eestikeelne sait (kui Sa jooksutad parasjagu Win 8't, siis kliki seal 'Laadige alla SkyDrive' nupule - pilt või siis kliki 'Windows 8, Windows 7, Vista' lingile - pilt) ja ingliskeelne sait (kui Sa jooksutad parasjagu Win 8't, siis kliki seal 'Download SkyDrive' nupule pilt või siis kliki 'Windows 8, Windows 7, Vista' lingile - pilt).

2) Või siis hangid endale tasuta Windows Essentials 2012 komplekti (endine Windows Live Essentials), mille koosseisu kuulub ka samaväärne SkyDrive töölaua rakendus, mis kindlustab Windows Explorer'i (uue nimega File Explorer'i) integratsiooni SkyDrive pilvega. Sa võid selle Windows Essentials 2012 komplekti hankida kahe moel (mõlemad nii "Online" kui ka "Offline" allalaadimine on võimalik):

* Windows Essentials 2012 Download Homepage kaudu (link) või siis see link, millega laed 1,2 MB wlsetup-web.exe faili otse alla - Windows Essentials 2012 install käib internetiühendusega ja üle veebi;

* Windows Essentials 2012 Offline Full Install allalaadimise link. Sel teel laed alla tema iseseisva installeerimisfaili (wlsetup-all.exe) ja alustad installi ilma internetiühenduseta: Tema ingliskeelne variant (131 MB) ja eestikeelne variant (133 MB).

Märkus: Selle uue Windows Essentials 2012 koosseisu kuuluvad Messenger, Photo Gallery, Mail, Writer, Family Safety, Toolbar, Outlook Connector, Office Live Add-in ja Microsoft Silverlight.


NB! Loe 'SkyDrive' pilve ladustamise teenusest, Metro-stiilis (Windows Store) 'SkyDrive appist' ja 'SkyDrive töölaua rakendusest' ülevaadet sealt. Eraldi SkyDrive töölaua rakendusest võib aga lugeda sealtsamast veebilehest vastava sektsiooni alt - sealt.

Uuema Windows 8.1 versiooni SkyDrive sügavast integratsioonist saad lugeda sealt.

Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011