Windows 8 ja kuvakeelte kasutamine

Win 8 logo Windows 8 ja kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamine: Sissejuhatus ja mida need keelepaketid tähendavad? | Windows 8 operatsioonisüsteemi uute keelte lisamine ja installeerimine. | Windows 8 eestikeelseks. | Ingliskeelse kuvakeele (ekraanikeele) lisamine ja tema põhikeeleks määramine. | Keelte lennult muutmine (kuvakeelte vahetamine). | Keelepakettide süsteemist kustutamine (uninstallimine). | Klaviatuuripaigutuse (klaviatuuri klahvide paigutuse) muutmine

 

(Kehtib ka Windows 8.1 ja Windows 10 suhtes.)

 

 

 

 

Soovitan kasutada ikka seda ingliskeelset Windows 8 (8.1) opsüsteemi, aga kui Sul on inglise keelega raskusi, siis võid oma Windows 8 muuta ka enam-vähem eestikeelseks. Selleks et muuta oma Windows 8 (8.1) versiooni eestikeelseks, peame me hankima endile täiendava nn eestikeelse keelefaili (keelepaketi) ja seejärel ta installeerima. Täiendavate keelefailide abil saab muuta oma Windows 8 kasutajaliidese ekraani (kuva) keelt nii et Sa saad näha nõustajaid (wizards), dialoogiaknaid, menüüsid, Help teemasid ja muid elemente erinevates keeltes. Keelefaili (või mitme keelefaili) installeerimine lubab kasutajal lülitada oma süsteemi ümber mingile muule keelele ilma et ta peaks Windows 8 ümberinstalleerimist tegema. Kõik Windows® 8 installatsioonid sisaldavad vähemalt ühte täis-keelepaketti (MUI).


Windows 7 puhul oli nii:

Windows 7 litsentsitingimused nõuavad, et Windows 7 võib sisaldada ainult ühteainsat keelt (need on Win 7 ühekeelsed redaktsioonid), aga erandiks on siin Windows 7 Ultimate ja Enterprise versioonid, mis võivad sisaldada ka mitut keelt (Win 7 mitme-keelsed redaktsioonid). Seega kui Sa jooksutad Windows 7 Starter, Windows 7 Home Premium või Windows 7 Professional versiooni, siis Sa ei saa oma opsüsteemis kasutada mitut täis-keelepaketti [Multi User Interface (MUI) Language Pack] - sellest ja muust oli juttu seal.


Windows 8 (8.1) ja Windows 10 puhul on aga lood palju paremad:

'Language' (Keele) juhtpaneel ja KUVAKEELTE lennult ümberlülitamise võimalus. See väga vajalik asi lubab nüüd Windows 8 (8.1) KÕIKIDE versioonide/väljalasete IGAL kasutajatel valida ise soovitud ekraanikeele (displei keele, kuvakeele) ja seejärel nende vahel kiiresti ümber lülituda. Sa näed seda keelt Windows 8 kõikides viisardites (st nõustajates), dialoogiakendes, menüüdes ja muudes kasutajaliidese osades. Ühesõnaga seda keelt kasutatakse Winowsi kasutajaliideses (UI). Varem sai lisaks sellele vaikimisi peakeelele laadida alla ja installeerida ka muid täiendavaid keeli ning seda tehti Multilangual User Interface (MUI) tehnoloogia abil. Kuid nüüd, esmakordselt, ei ole Sul Windows 8 jooksutamisel nende täiendavate keelepakettide kättesaamise, installeerimise ja kuvakeelte vahel ümberlülitamisega enam mingit muret. See kehtib nüüd kõikide Windows 8 versioonide/väljalasete suhtes.
Täiendavate keelte valik, allalaadimine ja installeerimine käib nüüd uue Language (Keele) juhtpaneeli kaudu, mis on kättesaadav "klassikalises" Control Panel aknas (mitte aga uues Windows 8 disainuga / Metro kasutajaliideses). Sa ei pea enam 'Windows Update' kaudu laadima alla ühtegi keelepaketti - kogu töö käib nüüd selle Keele juhtpaneeli kaudu. Kui Sinu süsteemis on rohkem kasutajaid, siis võib igaüks neist kasutada endale sobivat kuvakeelt.
Saadaval on kokku 109 keelt (14 kuvakeelt rohkem kui seda oli Windows 7 puhul), sealhulgas ilmus ka uus English (United Kingdom) keelepakett. Britid näevad nüüd kõikjal näiteks sõna "color" asemel hoopis sõna "colour" (pilt), sõna "personalize" on nende jaoks "personalise". Või näiteks kui Sinu süsteemi kuvakeeleks on English (United Kingdom), siis on Disk Cleanup aken hoopis selliste kirjadega - pilt.


Peab teadma:

• Uusi keelepakette saad laadida alla ja installeerida ainult siis kui Sa omad administraatori õigusi. Piiratud õigustega tavakasutaja (Standard User) ei saa uusi keeli alla laadida, installeerida ja uninstallida, aga ta saab süsteemis juba olemasolevate keelte vahel kiiresti ümber lülituda.
• Ära lae alla neid keeli, mida Sa tegelikult ei kasuta, sest iga keelefail hõivab kettaruumi ja mõjustab süsteemi jõudlust. Lae ja installeeri ainult need keeled, mida Sa tõesti vajad.
• Kui Sinu kompuutrisse on loodud mitu kasutajakontot, siis nad kõik saavad valida ja kasutada endile sobivaid kuvakeeli.
• Juhul kui Sa ostsid või installisid eestikeelse Windows 8, aga soovid põhikeelena kasutada ingliskeelset (või muu keele) kuvakeelt, siis saad selle paigaldada sellesama 'Language' (Keele) juhtpaneeli kaudu. (Sa võid näiteks pärast seda selle mittevajaliku eesti keelepaketi ka süsteemist lõplikult eemaldada - uninstallida). Näited: Ainsaks kuvakeeleks on siin 'Language' juhtpaneelis inglise keel (UK) ja klaviatuuripaigutus on eesti oma (Estonian) - pilt. Siia on aga 'Options' nupu kaudu lisatud veel ka US klaviatuuripaigutus - pilt. Mitme klaviatuuripaigutuse puhul saab ekraani paremal allnurgas asuva sisestusikooni kaudu oma klaviatuuripaigutuste (sisestusmeetodite) vahel ümber lülituda (seda saab teha ka vajutades Win + tühiklahvi) - pilt.
• Süsteemikeelt ehk baaskeelt uninstallida ei saa. Näiteks kui Sa ostsid või installisid ingliskeelse Windows 8 ja paigaldasid hiljem oma põhikeeleks näiteks eesti (või mingi muu kuvakeele), siis Sa seda inglise keelt süsteemist lõplikult eemaldada ei saa. Ka ei saa uninstallida seda kuvakeelt, mida Sa antud momendil kasutad, Sa pead selleks eelnevalt administraatorina mingile muule ekraanikeelele ümber lülituma.
Mida need keelepaketid tähendavad?

Keelefaile (ehk keelepakette) kasutatakse selleks et toetada spetsiifilisi keeli ja lokaalseid seadeid/sätteid. Keelepaketid sisaldavad mingi konkreetse keele ja regiooni jaoks vajaminevaid ressursse ning nad lokaliseerivad Windowsi kasutajaliidese (UI). Keelepaketid on saadaval kui .cab failid ja neid nimetatakse Lp.cab.

Lisaks tõlkimisele tähendab lokaliseerimine veel järgmist:

- Kasutatakse sihtkeele kirjasüsteemi (klaviatuuri klahvide paigutus, kirjutamise suund, märgistikud jne).
- Kasutakse sihtkeele kultuurikeskkonda (nt kuupäeva-, arvu-, valuuta- jms vormingud, sortimisjärjestus, mõõtühikute kirjaviis).
- Keeletehnoloogia vahendid (nt õigekirja- ja grammatikakorrektor, tesaurus, kõnetuvastus- ja süntees).
- Sihtkeele konteksti sobivad näitedokumendid, standardfraasid, tervitused jne.On olemas kahte tüüpi keelefaile (keelepakette):

Nende keelefailide ainsaks erinevuseks on litsentsipiirangud ja nendesse juurutatud ressursside tase.


EtteotsaUute keelte lisamine ja installeerimine (Win 8/8.1 või Win 10):


'Language' ('Keele') juhtpaneeli avamine:

Kõik keeltega toimuvad operatsioonid (uute keelte lisamine; uute keelepakettide allalaadimine ja installeerimine; kuvakeelte muutmine; keelte eemaldamine ja keelepakettide süsteemist kustutamine ehk uninstallimine) tehakse üheainsa Language juhtpaneeli kaudu. Seda Keele juhtpaneeli saab avada mitmel moel:

1) Tee seda uue Windows 8 disainiga (Metro) kasutajaliidese kaudu:

- Kui Sa viibid uues Windows 8 disainiga / Metro Start ekraanis, siis alusta sõna language tippimist. Seejärel märgista paremal Settings kategooria ja kliki vasemal otsingutulemustes Add a language kiirkorraldusele (plaadile):

Seejärel märgista paremal Settings kategooria ja kliki vasemal otsingutulemustes Add a language kiirkorraldusele (plaadile)


- Ja ilmubki meile vajalik "Language" juhtpaneel:

Ja ilmubki meile vajalik "Language" paneel
2) Kui Sa viibid tavalises Windowsi töölaua kasutajaliideses:

- Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka:

Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka


- Tee seal paremklõps ja vali uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüst Control Panel:

Tee seal paremklõps ja vali uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüst Control Panel


Märkus: Selle paremklõpsu süsteemikäskudega kiirkäivitamise hüpikmenüü (st Win + X menüü) saab kiiresti avada ka Win + X klahvikombinatsiooniga.


- Kliki Add a language kiirkorraldusele:

Kliki Add a language kiirkorraldusele


- Ja ilmubki see "Language" juhtpaneel...


3) Tee seda PC settings ekraani kaudu:

- Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et tellida uut tüüpi Charms riba. Seejärel kliki seal Settings menüüpunktile (amuletile):

Seejärel kliki seal Settings menüüpunktile (amuletile)


- Kliki Change PC settings lingile:

Kliki Change PC settings lingile


- Märgista PC settings ekraanis vasemal General kategooria, keri allapoole ja kliki paremal Language preferences lingile:

Märgista PC settings ekraanis vasemal General kategooria, keri allapoole ja kliki paremal Language preferences lingileUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha 'Region and language' alamkategooria all (PC settings -> Time and language -> Region and language), klikkides siin Add a language nupule:

"Time and language" kategooria ja selle "Region and language" alamkategooria


Siin on näha, et Win 8.1 versioonis kasutatakse kuvakeelena inglise keelt ja kasutaja oli siin klikkinud antud keelele, mille alla ilmusid seejärel kolm nuppu. Kaks nendest nuppudest on seepärast hallid ja ligipääsmatud, sest kasutajal ei ole antud momendil teisi keelepakette veel alla laaditud ning installeeritud:

Siin on näha, et kuvakeelena kasutatakse inglise keelt4) Kui Sa viibid parasjagu Windowsi töölaua kasutajaliideses, siis kliki ekraani paremal allnurgas keele- ja klaviatuuripaigutuse ikoonile. Seejärel vali ilmuvast hüpikmenüüst "Language preferences" käsk. See klaviatuuripaigutuse ikoon ilmub sinna alles siis kui Sa kasutad mitut sisestusmeetodit (st klaviatuuripaigutust ehk klaviatuuri):

Vali ilmuvast hüpikmnenüüst "Language preferences" käsk


5) Kasuta Windows 8 uut otsingusüsteemi: Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et tellida Charms riba. Seejärel kliki seal ribal Search menüüpunktile (amuletile), et ilmuks Search ekraan. Alusta sõna language tippimist, märgista paremal Settings kategooria ja kliki vasemal otsingutulemustes Add a language kiirkorraldusele (plaadile).

EtteotsaUue keele lisamine ja tema keelepaketi allalaadimine ning installeerimine:

Kui Sa installeerid Windows 8 ise või kui Sa ostad uue Win 8 kompuutri kohalikust poest või kusagilt mujalt riigist, siis võib Windows 8 süsteemi- ja kuvakeeleks olla erinev keelepakett:

* Näiteks kui Sa laed alla ja installeerid Windows 8 Pro RTM väljalaske, siis on tema süsteemi- ja kuvakeeleks "English (United States)". Windows 8 kasutajaliidese nõustajad (wizards), dialoogiaknad, menüüd, Help teemad ja muud elemendid ilmuvad seega inglise keeles:

English (United States)

* Kui Sa installid tasuta ametliku Windows 8 Evaluation Copy (Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni) ja valid kohe installimise alguses "Estonian" parameetrid, siis näed "Language" aknas aga alltoodud pilti. Siin on kuupäev, kellaaeg, raha jms eestikeelses formaadis. Ka klaviatuuripaigutus on Eesti oma ja ka ajatsoon on lokaalne (st õige). Kuid kuva- ehk ekraani keeleks on siin inglise keel - "English (United States)". Nagu alltoodud pilt näiteb, siis on saadaval ka Eesti lokaliseeritud keelepakett ja seda näitab "Available for download" kiri:

"Available for download" kiri


* Kui Sa laed alla ja installeerid veebipõhiselt "Windows 8 Pro väljaande ainult $40 eest (26.10.12 kuni 31.01.2013)" ja valid puhta installeerimistüübi, siis pannakse süsteemi- ja kuvakeeleks aga "English (United Kingdom)". Ka klaviatuuripaigutus- ja kõik muu on Suurbritannia omad:

English (United Kingtom)
Esimene näide (Windows 8 eestikeelseks) - "Windows 8 Pro väljaanne ainult $40 eest (26.10.12 kuni 31.01.2013)" puhul eesti keele lisamine, eesti keelefaili allalaadimine, installeerimine ja seejärel tema kuvakeeleks panemine:


Märkus:

• Uusi keelepakette saad laadida alla ja installeerida ainult siis kui Sa omad administraatori õigusi.
• Ära lae alla neid keeli, mida Sa tegelikult ei kasuta, sest iga keelefail hõivab kettaruumi ja mõjustab süsteemi jõudlust. Lae ja installeeri ainult need keeled, mida Sa tõesti vajad.
• Kui Sinu kompuutrisse on loodud mitu kasutajakontot, siis saavad nad kõik valida ja kasutada endile sobivaid kuvakeeli.


1) Ava see vajalik "Language" juhtpaneel ühe siin eelpool toodud meetodiga. Näiteks kui Sa töötad parasjagu Windowsi töölaua kasutajaliideses, siis vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka:

Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka


2) Tee seal paremklõps ja vali uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüst Control Panel:

Tee seal paremklõps ja vali uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüst Control Panel


3) Tee seal paremklõps ja vali uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüst Control Panel:

Tee seal paremklõps ja vali uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüst Control Panel


4) Kliki Add a language kiirkorraldusele:

Kliki Add a language kiirkorraldusele


5) Ja Sa jõuadki sellesse Language aknasse. Antud juhul on siin süsteemi- ja kuvakeeleks pandud "English (United Kingdom)" ning ka klaviatuuripaigutus- ja kõik muu on Suurbritannia omad. Klikime siin "Add a language" nupule:

Klikime siin "Add a language" nupule

6) Seejärel kerime uues "Add languages" aknas allapoole, otsime üles ja märgistame eesti (Estonian) lokaliseeritud keelepaketi ja klikime all nupule Add:

eesti (Estonian) lokaliseeritud keelepakett


7) Nüüd jõuad Sa tagasi sinna esimesse aknasse, kus märgista eesti keel ja kliki üleval "Move up" nupule, et panna ta loetelus esmaseks keeleks. Siinse loetelu kõige ülemine keel on seega Sinu põhiliseks ekraanikeeleks, st selleks keeleks, millega Sa tahad antud momendil ja ka edaspidi peamiselt töötada:

Move up

8) Nagu alltoodud pilt näiteb, siis on saadaval ka Eesti lokaliseeritud keelepakett ja seda näitab "Available for download" kiri. Kliki siin "eesti" keelefaili "Options" nupule:

Kliki siin "eesti" keelefaili "Options" nupule


9) Kliki uues aknas "Download and install language pack" lingile:

Kliki uues aknas "Download and install language pack" lingile

Kliki UAC dialoogiaknas nupule Yes:

Kliki UAC dialoogiaknas nupule Yes


10) Algab Eesti keelepaketi allalaadimine:

Algab Eesti keelepaketi allalaadimine


11) Pärast allalaadimist ja initsialiseerimist alustatakse eesti keelefaili installeerimist:

Pärast allalaadimist ja initsialiseerimist alustatakse eesti keelefaili installeerimist


12) Kui kõik õnnestus, siis näed järgmist teadet, kus kliki nupule Close:

Kui kõik õnnestus, siis näed järgmist teadet, kus kliki nupule Close


13) Seejärel näed Sa "Language" juhtpaneelis kirja, mis teatab, et eesti keel pannakse kuva- ehk ekraanikeeleks pärast süsteemist väljalogimist ja uuesti sisselogimist (või pärast süsteemi restarti):

Seejärel näed Sa "Language" paneelis kirja...


14) Süsteemist saab välja logida mitmel viisil (juhised), aga praegu teeme seda Start ekraani kaudu. Vajuta Win klahvi, et minna üle Start ekraani (Start menüüsse), kliki seejärel paremal üleval enda kasutajakonto nimele ja vali Sign out käsk:

Kliki seejärel paremal üleval enda kasutajakonto nimele ja vali Sign out käsk


15) Sind logitakse välja:

Sind logitakse välja


16) Seejärel ilmub Windows 8 uus 'Lock screen' ekraan, kliki sellele, et teda eest ära koristada:

Seejärel ilmub Windows 8 uus 'Lock screen' ekraan, kliki sellele, et teda eest ära koristada


17) Sisselogimise ekraan, kliki siin enda konto pildile:

Sisselogimise ekraan, kliki siin enda konto pildile


18) Juhul kui Sa töötad lokaalse konto all ja kui Sa ei olnud tavalist lokaalset tekstiparooli loonud, siis satud kohe "Welcome" ekraani ning siit edasi juba Start ekraani:

"Welcome" ekraan


Nüüd on Sinu kuvakeeleks juba eesti keel ja toon siin ära ka mõned pildid:

- "Avakuva" ehk siis "Start" ekraan:

"Avakuva" ehk siis "Start" ekraan


- Paremklõpsu hüpikmenüü:

Paremklõpsu hüpikmenüü


- Juhtpaneel (Control Panel):

Juhtpaneel (Control Panel)


- Paremklõpsu kontekstmenüü:

Paremklõpsu kontekstmenüü


- Avatud on Notepad File menüü:

Avatud on Notepad File menüüTeine näide - paneme ekraanikeeleks soome keele:

Paljud eestlased on siit müstiliste saavutuste, amoraalsete riigikogulaste ja valitsejate riigist Soome põgenenud ning ka oma sülearvuti kaasa võtnud. Võib olla on mõned neist juba ka eesti keele ära unustanud ja soovivad nüüd Windows 8 ekraanikeeleks soome keelt panna. (Õnneks pole paljud neist eesti keelt veel ära unustanud, sest antud kodulehe külastajaid on ka Soomest üsna palju...)

1) Ava see vajalik "Language" juhtpaneel ühe siin eelpool toodud meetodiga.

2) Antud juhul on siin kasutusel inglise kuvakeel ("Enabled"). Kuid installeeritud on ka eesti keelepakett ja kasutaja võib ta soovi korral panna igal ajal oma põhiliseks ekraanikeeleks. Peale selle võib ta kasutada nii "US" kui ka "Estonian" klaviatuuripaigutust. Kliki üleval Add a language nupule:

Kliki üleval Add a language nupule

3) Otsi üles suomi (Finnish) keelepakett ja kliki all nupule Add:

Otsi üles suomi (Finnish) keelepakett ja kliki all nupule Add


4) Kliki suoumi keele Options nupule:

Kliki suoumi keele Options nupule

5) Kliki uues aknas "Download and install language pack" lingile:

Kliki uues aknas "Download and install language pack" lingile


6) Pärast Soome lokaliseeritud keelepaketi allalaadimist ja installeerimist jõuad Sa tagasi siia "Language" juhtpaneeli. Märgista siin "suomi" keel ja kliki üleval 2x Move up nupule, et panna ta süsteemi esmaseks kuvakeeleks (st põhikeeleks):

Märgista siin "suomi" keel ja kliki üleval Move up nupule, et panna ta süsteemi esmaseks kuvakeeleks


7) Sulge see aken ja logi ennast süsteemist välja (juhised) ning seejärel uuesti sisse. Näiteks vajuta Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Sign out parameetrile (pilt):

Sulge see aken ja logi ennast süsteemist välja ning seejärel uuesti sisse


Pärast uuesti sisselogimist näed Sa kõike juba soome keeles:

Pärast uuesti sisselogimist näed Sa kõike juba soome keeles


Kontekstmenüü


Süsteemimenüü


Kasutada võib ka mitut klaviatuuripaigutust:

Kasutada võib ka mitut klaviatuuripaigutustKolmas näide - ametliku Windows 8 Evaluation Copy (Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni) põhjal:

1) Ava "Language" juhtpaneel ühe siin eelpool toodud meetodiga.

2) Kui Sa installid tasuta ametliku Windows 8 Evaluation Copy (Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni) ja valid kohe installimise alguses "Estonian" parameetrid, siis näed "Language" aknas aga alltoodud pilti. Siin on kuupäev, kellaaeg, raha jms eestikeelses formaadis. Ka klaviatuuripaigutus on Eesti oma ja ka ajatsoon on lokaalne (st õige). Kuid kuva- ehk ekraani keeleks on siin inglise keel - "English (United States)". Nagu alltoodud pilt näiteb, siis on saadaval ka Eesti lokaliseeritud keelepakett ja seda näitab "Available for download" kiri:

"Available for download" kiri


3) Et panna nüüd eesti keel ka oma süsteemi pea ekraanikeeleks (displei keeleks), kliki paremal Options nupule - pilt.

4) Kliki uues aknas 'Download and install language pack' lingile - pilt.

5) Kliki UAC dialoogiaknas nupule Yes - pilt.

6) Pärast Eesti lokaliseeritud keelepaketi allalaadimist ja initsialiseerimist alustatakse eesti keelefaili installeerimist - pilt.

7) Kui kõik õnnestus, siis näed järgmist teadet, kus kliki nupule Close - pilt.

8) Seejärel näed Sa "Language" juhtpaneelis kirja, mis teatab, et eesti keel pannakse kuva- ehk ekraanikeeleks pärast süsteemist väljalogimist ja uuesti sisselogimist (või pärast süsteemi restarti). Sulge see aken ja logi ennast süsteemist välja (juhised) ning seejärel uuesti sisse. Näiteks vajuta Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Sign out parameetrile (pilt):


Sulge see aken ja logi ennast süsteemist välja


Pärast uuesti sisselogimist näedki, et kogu kupatus on eesti keeles (pilt, pilt ja pilt). Kui Sa lähed nüüd uuesti sinna "Language" ("Keel") juhtpaneeli, siis näed, et eesti keel on kuvakeeleks pandud (kiri "Lubatud"):

Kui Sa lähed nüüd uuesti sinna "Language" ("Keel") paneeli, siis näed, et eesti keel on kuvakeeleks pandud (kiri "Lubatud")

Etteotsa
Neljas näide - Ingliskeelse kuvakeele (ekraanikeele) lisamine ja tema põhikeeleks määramine:

Kui Sa hankisid endale kompuutri, kus kasutatakse eesti keelt, aga Sulle see ei istu ja Sa tahad jooksutada harjumuspärast ingliskeelset süsteemi (näiteks nagu mina), siis võib selle lihtsal teel inglise kuvakeelega asendada.

1) Ava "Language" juhtpaneel ühe siin eelpool toodud meetodiga.

2) Alltoodud "Keel" juhtpaneeli pildist on näha, et Windows 8 kuvakeelena kasutatakse eesti keelt (Windows 8 Evaluation Copy näite põhjal) - kliki siin nupule Lisa keel:

Kliki siin nupule Lisa keel

3) Keri järgmises aknas allapoole ja tee English (Inglise) täielikult lokaliseeritud keelepaketil 2x klõps, et teda avada:

Keri järgmises aknas allapoole ja tee English (Inglise) täielikult lokaliseeritud keelepaketil 2x klõps, et teda avada


4) Märgista English (United States) ja kliki all nupule Lisa:

Märgista English (United States) ja kliki all nupule Lisa


5) Kliki nupule Suvandid:

Kliki nupule Suvandid

6) Kliki Lisa sisestusmeetod lingile, lisada ka eesti klaviatuuripaigutust. See ei ole küll kohustuslik, aga seda peab siis tegema kui me tahame eesti keelefaili üleüldse välja lülitada:

Kliki Lisa sisestusmeetod lingile, lisada ka eesti klaviatuuripaigutust


7) Keri uues aknas allapoole, otsi üles "Eesti" ja kliki nupule Lisa:

Keri uues aknas allapoole, otsi üles "Eesti" ja kliki nupule Lisa


8) Eesti keel [Estonian (Estonia) - et-EE] on osaliselt lokaliseeritud keelepakett ('Partially localized language pack'), mis muudab suurema osa Windows 8 kasutajaliidesest eestikeelseks ja tema baaskeeleks on en-US (või siis en-UK, st Euroopas). Seega näiteks kui me saime ainult eestikeelse kuvakeelega Win 8 kompuutri ja tahame seda harjumuspärase ingliskeelse ekraanikeelega asendada, siis ei pea me seda 'English (United States)' täielikult lokaliseeritud keelepaketti enam alla laadima ning installima. Me peame ta lihtsalt "Language" ("Keele") juhtpaneelis sisse lülitama (st lubama).

Kliki "Määra see põhikeeleks" lingile:

Kliki "Määra see põhikeeleks" lingile


9) Kliki nupule "Logi kohe välja":

Kliki nupule "Logi kohe välja"


Ja pärast uuesti sisselogimist näed Sa juba inglise kuvakeelega ekraane ning elemente: pilt, pilt, pilt, pilt.

10) Mine uuesti sinna "Language" juhtpaneeli, märgista "English (United States)" keel ja kliki üleval nupule Move up, et panna ta süsteemi põhikeeleks. Seejärel võid soovi korral selle eesti keele kas välja lülitada (märgistad ta ja klikid nupule Remove) või siis isegi ta uninstallida (nupu Options kaudu):

Märgista "English (United States)" keel ja kliki üleval nupule Move up, et panna ta süsteemi põhikeeleksMärkus: Sa võid ka US klaviatuuripaigutuse elimineerida ja jätta alles ainult eesti oma. Kliki "English (United States)" keele "Options" nupule ja eemalda järgmises ekraanis nupu "Remove" abil US klaviatuur ning kliki all nupule "Save". Järgmine pilt näitabki seda et sisestusmeetodiks jäeti seal ainult eesti keel:

Sa võid ka US klaviatuuripaigutuse elimineerida ja jätta alles ainult eesti oma


Ja tulemus (siin on see eesti keel süsteemist juba eemaldatud - nupu "Options" kaudu uninstallitud):

Ja tulemus (siin on see eesti keel süsteemist juba eemaldatud - nupu "Options" kaudu uninstallitud)Veel näited (veebipõhiselt ostetud, allalaetud ja installitud Windows 8 Pro põhjal): Ainsaks kuvakeeleks on siin 'Language' juhtpaneelis inglise keel (UK) ja klaviatuuripaigutus on eesti oma (Estonian) - pilt. Siia on aga 'Options' nupu kaudu lisatud veel ka US klaviatuuripaigutus - pilt. Mitme klaviatuuripaigutuse puhul saab ekraani paremal allnurgas asuva sisestusikooni kaudu oma klaviatuuripaigutuste (sisestusmeetodite) vahel ümber lülituda (seda saab teha ka vajutades Win + tühiklahvi) - pilt .

EtteotsaKeelte lennult muutmine (kuvakeelte vahetamine):


Juba allalaetud ja installeeritud keelte vahetamine toimub väga kiirelt ja lihtsalt:

* Lähed sinna "Language" ("Keele" või mis iganes nime ta vastavalt Sinu aktiivsele kuvakeelele parasjagu omab) juhtpaneeli;
* Märgistad seal loetelus vajaliku keele ja klikid üleval nupule "Move up" ("Teisalda üles" või mis iganes nime see nupp vastavalt Sinu aktiivsele kuvakeelele parasjagu omab) seni kuni antud keel on loetelus kõige ülemiseks keeleks;
* Seejärel logid end süsteemist välja ja siis uuesti sisse.


Näide: Kasutaja (Eestist) töötas pikemat aega Soomes, "unustas" siis eesti keele ja kasutas seejärel Windows 8 kuvakeelena soome keelt. Ta laadis alla ja installeeris Soome keelepaketi ning määras selle siis kasutajaliidese põhikeeleks (pilt). Kuid seejärel kolis ta aga jänkide maale ja tahab nüüd minna üle inglise kuvakeelele.

1) Ava "Language" juhtpaneel ühe siin eelpool toodud meetodiga.

2) Märgista "Language" ("Kieli") juhtpaneeli loetelus "English (United States)" keel ja kliki üleval "Move up" ("Siirra ylos") nupule, et viia ta siinses letelus esimeseks keeleks ning määrata see inglise keel siis süsteemi põhikeeleks:

Siirra ylos...


3) Pärast süsteemist väljalogimist ja seejärel uuesti sisselogimist, saabki ta seda inglise kuvakeelt kasutama hakata. Aktiivse ehk süsteemi põhikeele kirjet tähistatakse siin loetelus sõnaga "Enabled" ("Windows display language: Enabled"). Siinse loetelu kõige esimene keel ongi siis põhikeeleks, st see kuvakeel, mida Sa parasjagu kasutad. Kui mingit keelt tähistab siin sõna "Available", siis näitab see seda et antud keel on juba alla laetud ja installeeritud. Loomulikult on kõik siinsed kirjed selles keeles, mida Sa parasjagu ekraanikeelena kasutad:

Pärast süsteemist väljalogimist ja seejärel uuesti sisselogimist, saabki ta seda inglise kuvakeelt kasutama hakata

EtteotsaKeelepakettide süsteemist kustutamine (uninstallimine):

Kui Sa ei vaja enam mingit keelt, siis võid selle süsteemist täielikult eemaldada (uninstallida). Osaliselt lokaliseeritud keelepaketi ('Partially localized language pack') puhul ei saa Sa tema baaskeelt uninstallida, Sa võid ta lihtsalt välja lülitada. (Eesti keele puhul on tema baaskeeleks inglise keel - en-US.)

Et nüüd mittevajalikku keelepaketti uninstallida, tee:

1) Ava "Language" juhtpaneel ühe siin eelpool toodud meetodiga.

2) Märgista vastav keel ja kliki tema Options nupule:

Märgista vastav keel ja kliki tema Options nupule


3) Kliki "Uninstall language pack" lingile:

Kliki "Uninstall language pack" lingile


4) Alustatakse uninstallimist...:

Alustatakse uninstallimist...


5) Kliki nupule "Restart now" ("Taaskäivita kohe"), et teha süsteemi restart ja lõpetada antud keelepaketi eemaldamine:

Kliki nupule "Restart now", et teha süsteemi restart ja lõpetada antud keelepaketi eemaldamine


6) Sa näed sellist ekraani:

Sa näed sellist ekraani


7) Pärast kompuutri ümberlaadimist tule siia "Keele" juhtpaneeli tagasi, märgista see äsja eemaldatud keel ja kliki üleval nupule Remove:

Pärast kompuutri ümberlaadimist tule siia "Keele" paneeli tagasi, märgista see äsja eemaldatud keel ja kliki üleval nupule Remove


Ja tulemus. Siin on siis kasutajaliidese kuvakeeleks (põhikeeleks) pandud inglise keel. Kuid ka eesti keelepakett on alla laetud ja installeeritud. Sa võid ta igal ajal panna oma põhikeeleks: märgistad ta, klikid üleval nupule Move up ja logid end seejärel süsteemist välja ning uuesti sisse:

Ja tulemus

EtteotsaKlaviatuuripaigutuse (klaviatuuri klahvide paigutuse) muutmine:

Seda klaviatuuripaigutuse muutmist läheb vaja näiteks järgmistel juhtudel:

* Näiteks kui Sa laed alla ja installeerid Windows 8 Pro RTM väljalaske, siis on tema süsteemi- ja kuvakeeleks "English (United States)" ning ka klaviatuuripaigutus on "US" ja Sa ei saa eesti klaviatuuri kasutada;
* Kui Sa laed alla ja installeerid veebipõhiselt "Windows 8 Pro väljaande ainult $40 eest (26.10.12 kuni 31.01.2013)" ja valid puhta installeerimistüübi, siis pannakse süsteemi- ja kuvakeeleks aga "English (United Kingdom)". Ka klaviatuuripaigutus- ja kõik muu on Suurbritannia omad;
* Kui Sa kasutad Windows 8 uut 'Reset Your PC' vahendit ja kui Sinu algsüsteem kasutas inglise kuvakeelt, ka siis tuleb Sul oma klaviatuur ümber seadistada;
* Kui Sa tahad ühe kuvakeele olemasolul kasutada peale tema klavatuuri lisaks ka muid klaviatuuripaigutusi (näiteks eesti oma - sel juhul lisad eesti klaviatuuri lihtsalt juurde);
* Ja ka muudel juhtudel...


1) Ava "Language" juhtpaneel ühe siin eelpool toodud meetodiga.

2) Antud juhul on tegemist siis üheainsa kuvakeelega ja selleks on inglise keel. Ka klaviatuurina kasutatakse US klaviatuuripaigutust, aga me tahame ka eesti klaviatuuri kasutada (võis siis ainult eesti oma). Kliki siin nupule Options:

Kliki siin nupule Options


3) Kliki uues aknas "Add an input method" lingile:

Kliki uues aknas "Add an input method" lingile


4) Keri allapoole, otsi "Estonian" üles, märgista ta ja kliki all nupule Add:

Keri allapoole, otsi "Estonian" üles, märgista ta ja kliki all nupule Add


5) Nüüd võid soovi korral selle "US" klaviatuuripaigutuse eemaldada - klikid tema "Remove" nupule. Kliki siin nupule Save:

Nüüd võid soovi korral selle "US" klaviatuuripaigutuse eemaldada - klikid tema "Remove" nupule. Kliki siin nupule Save


6) Ja tulemus...:

Ja tulemus...


Loe ka "Ajavõõndi, kuupäeva, kellaaja, keele, raha jms seadete muutmine (pärast Win 8 installeerimist või tema ümberinstalli)".
Selle üsnagi pika teema lõpetuseks ka üks pilt Suure Juhi enda isiklikust ja veel täiesti töökorras (!) Win 8 lauakompuutrist, mis leiti üsna hiljuti Hitleri "Hundikoopast" (üks tema peakorteritest). Siin on avatud Windows 8 PC settings ekraan ja nagu näha, töötas ta enne Berliini pagemist oma lokaalse konto all. Ta ei saanudki Microsofti konto alla minna, sest tema juurdepääs "pilve" blokeeriti (tõenäoliselt USA valitsuse käsul). Minu arvates oli see karjuv Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni rikkumine! Ja ega Füürer ise ka neist valgetest ameeriklastest lugu pidanud, tema arvates oli valgetest lammastest koosnev USA valitsus täielikult juutide ja neegrite käpa all...

Lisaks sellele on siit näha ka seda et antud kompuutrit kasutas veel keegi "Inkvisiitor" (füürerile paras paariline). Kuid võib olla loos ta endale ise selle teise tavakasutaja piiratud õigustega konto, et selle all turvalisemalt töötada ja et kaitsta oma süsteemi Vene kindralstaabi poolt lähtuva pahavara eest? Asja veel uuritakse alles...:

Selle üsnagi pika teema lõpetuseks ka üks pilt Suure Juhi enda isiklikust Win 8 lauakompuutrist, mis leiti üsna hiljuti Hitleri "Hundikoopast"PS! Windows 10 süsteemis kuvakeelte (ekraanikeelte) kasutamisest - seal.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011