Windows 8 uued vahendid ja võimalused

Win 8 logo Kiire ülevaade Windows 8 uutest vahenditest ja võimalustest—teistes veebilehtedes on neist pikemalt juttu:

 

NB! Loe alltoodule lisaks ka Windows 8.1 (Windows Blue) väljalaskest, kus on tehtud terve rida uuendusi ja täiendusi.1) Uus 'Windows 8 kasutajaliides' (st 'Metro kasutajaliides'): Esimene asi, mida Sa pärast Windows 8 esmakordset käivitamist näed, on see et tema graafilist kasutajaliidest (st välimust/töökeskkonda) on täielikult muudetud. Nii pärast tema installeerimist kui ka pärast igat sisselogimist ja Win 8 restarti jõuad Sa esmalt alati uude vaikimisi ilmuvasse 'immersive' Metro/Windows 8 kasutajaliidesesse - tema uude Start ekraani (Start menüüsse), mis asendab varasemat Stardimenüüd.
Meile juba alates Windows 95 aegadest tuttav ja traditsiooniline Stardimenüü ('Start Menu') ning Start nupp on nüüdseks kadunud! See varasem Start menüü vahetati välja täiesti uue Windows 8 enda Start ekraaniga ehk Start menüüga ja see uus 'Start Screen' on vana Start menüü põhjalik edasiarendus (lausa evolutsiooniline muutus). Start Screen on uus Windows 8 kasutajaliides (shell), mille ekraanil asuvad Metro-stiilis/Windows Store appid ja need appid jooksevad täisekraani režiimis - siin kasutatakse uut Windows Run Time (WinRT) keskkonda.
Metro/Windows 8 kasutajaliides ise ja uus Start Screen ei ole üks- ja seesama asi. Metro lubab paigaldada ja kasutada appisid, aga uus Start ekraan on vana Stardimenüü suur edasiarendus ning asendaja.

Seega kujutab uus Start ekraan endast täisekraan paneeli, mis on ette nähtud kategooriate järgi organiseeritud rakenduste (appide) käivitamiseks ja Metro-stilis/Windows Store appide reaalajas info kuvamiseks. Sa võid selle uuendatud Stardimenüü täielikult ümber ehitada ja teda vastavalt enda maitsele seadistada - see käib väga lihtsalt. Näiteks Sa võid sealt kõik mittevajalikud rakendused ja muud elemendid eemaldada ja asendada nad omaenda vajalike rakenduste/elementidega.
Ära unusta, et see uus Start ekraan (Start screen) on selle meile juba tuttava endise Stardimenüü suur edasiarendus ja ASENDAJA ning teda on nüüd märksa mugavam kasuatada ja seadistada.

Juba Windows 8 Consumer Preview väljalaskes muudeti seda Start ekraani üsna tublisti. Peale uute 'Semantic zoom', 'Push Scrolling' ja 'Switcher' ("Ümberlülitaja") vahendite lisati displei allaäärde ka uus varjatud 'App Bar' riba, mis lubab Sul kõikide appide loetelule kiire ligipääsu. Tee Start ekraani tühjal kohal paremklõps ja klõpsa seejärel allailmunud ribal 'All apps' ikoonile (pilt) ja Sa jõuadki 'All Apps' ekraani.
Paremaks muudeti ka 'pinning' vahendit, mis lubab Sul Start ekraanile või siis Windowsi töölaua tegumireale kinnistada nüüd ka suvalise täitmisfaili (.exe), veebsaidi, kontakti jne. Kasutaja saab muuta ka Start ekraani ja ka kõikide muude ilmuvate ekraanide taustavärvi (värviskeemi) ja Sa võid selle kõikjal kuvatava vaikimisi värvi asendada nüüd mingi muu meeldivama taustavärviga. Seda saab teha nii Windows 8 installeerimise käigus kui ka hiljem uue Metro/Windows 8 stiilis disainiga 'PC settings' ekraani kaudu. Alltoodud Start ekraan (uus Start menüü) on juba võetud Windows 8 Release Preview (RC Build) väljalaskest ja siin on kasutaja juba installeerimise käigus muutnud ka seda tausta värviskeemi. Siin on näha ka KÕIK appid, mida Windows 8 Release Preview väljalase Sulle vaikimisi pakub, aga Sa võid neid rakendusi Windows Store poest hulgim alla tirida...
Uus Metro ehk Windows 8 kasutajaliides on nüüd primaarne ja vana traditsiooniline Windows Desktop (Windows 7 töölaua) kasutajaliides on aga sekundaarne.

Järgmisel pildil kuvatakse siis Windows 8 RP väljalaske Metro-stiilis/Windows 8 Start ekraan koos kõikide tema vaikimisi appide plaatidega (tile'd). Kui nende rakenduste plaadid ei mahu ekraanile korralikult ära, siis ilmub ekraani allaäärde vastav navigatsiooniriba (kerimisriba). Pareml ülanurgas kuvatakse ka kasutajakonto nimi, kui sellele klikkida, siis ilmub tema kontekstmenüü. Selline pilt avaneb kohe pärast Windows 8 installeerimist ja siin on näha, et antud juhul on siis tegemist lokaalse kasutajakontoga ('Local Account'). See tähendab, et Win 8 installeerimise käigus loodi tavaline lokaalne kasutajakonto mitte aga Microsofti kasutajakonto ('Microsoft Account' ehk 'Windows Live ID'):

Metro-stiilis Start ekraan (uus Start menüü)


Siin on tegu juba natuke suurema resolutsiooniga ja seepärast on ekraanil ruumi rohkem ning altservast kadus ära ka see kerimisriba. Sellel pildil kuvatakse ka juba Metro-stiilis appide/rakenduste elavaid dünaamilisi plaate (suuri ikoone) ja seda seepärast et kasutaja oli need appid vahepeal käivitanud. Siia Start ekraanile on juurde lisatud ka kasutaja enda kaks plaati, õigemini veebilehtede linki (kiirkorraldust) - need on siin punase joonega/raamiga ümbritsetud:

Siin on tegu juba natuke suurema resolutsiooniga ja seepärast on ekraanil ruumi rohkem


Alltoodud pilt aga näitab, et siin on tegemist juba Microsofti kasutajakontoga ('Microsoft Account' ehk 'Windows Live ID'), sest kasutaja oli vahepeal lülitunud end ümber Microsofti kasutajakontole. Peale selle on kasutaja enda kontole valinud ka pildi, mille ta määras juba enda lokaalse kasutajakonto all. See pilt ilmub siis Start ekraanile, aga ka sisselogimise ja kasutajakontode valiku ekraanidele:

Alltoodud pilt aga näitab, et siin on tegemist juba Microsofti kasutajakontogaJärgmine pilt on aga võetud juba Windows 8 lõppversioonist (st tema müügiversioonist) ja see on Windows 8 Pro RTM väljalaske Start menüü/ekraan. Sellist pilti näed Sa kohe pärast Win 8 Pro installeerimist ja siin ei ole kasutaja veel midagi muutnud. Mõne appi plaadid või suured ikoonid ehk tile'd on internetiühenduse olemasolul ka juba "elavad" (dünaamilised/interaktiivsed):

Windows 8 Pro väljalaske Metro-stiilis Start menüü/ekraan


Metro ehk Windows 8 kasutajaliidese Start ekraanil Start menüüs kuvatakse äpid suurte ikoonidena ehk plaatidena (tile'd). Kõik neist ei ole ainult lihtsad käivitatavad rakendused vaid osa nendest sisaldavad ka reaalajas dünaamiliselt uuendatavaid andmeid, näiteks "Fotod" ('Photos') ja "Ilm" ehk "Ilmateade" ('Weather') tiled näitavad kõige värskemaid pidevalt uuendatavaid pilte/andmeid. Sa võid Start ekraanil tema appisid ümber paigutada (lohistad hiire või sõrmega ta teise kohta), neid sealt "Unpin" käsuga eemaldada (kusjuures app ise jääb süsteemi alles), neid uninstallida ja rakendada nende suhtes muid kättesaadavaid käske. Et näha Start ekraani kõiki appisid, pead lohistama ekraani alläärde ilmunud horisontaalset kerimisriba või siis kerima oma hiireratast (mugavam moodus).
Kuna Sa veel ei tea nende kõikide Windows Store appide otstarvet, siis kliki lihtsalt neile ja vaata seda et mis nad Sulle "räägivad" - Sa võid nad seejärel igal ajal eest ära koristada vajutades "Windows" klahvile ja nad pannakse mällu "ootele" (st neid ei suleta lõplikult).

Kuidas liikuda uue Windows 8 (st Metro) ja vana Windowsi töölaua ('Desktop') kasutajaliideste vahel? Kuidas liikuda juba käivitatud appide vahel ja vajalikud kiirklahvid ning hiire kasutamised - sellest info seal.

Windows 7 aegadest meile juba tuttav traditsioonilne töölaud (Desktop) on aga "kadunud". Ta ei ole küll lõplikult "haihtunud", aga Sa ei näe teda kohe vaid Sa võid temale kas ise ümber lülituda või ta ilmub siis kui Sa käivitad mingi Windowsi enda programmi/utiliidi või protsessi.

 


Märkus: Tasulised (ainult $5) ja tasuta utiliidid/aplikatsioonid neile, kes soovivad seda vana traditsioonilist Windows 7 operatsioonisüsteemis kasutatavat "Start" nuppu ja tema kaudu avatavat Stardimenüüd ("Start Menu") tagasi tuua. Neile, kes soovivad Metro-stiilis/Windows Store appisid jooksutada otse Windowsi traditsioonilises töölaua kasutajaliideses kõrvuti koos Windowsi tavaliste programmidega ja seda mitte-täisekraani režiimis. Või neile, kes tahad buutida otse standardsele töölauale (Classic Desktop) jättes selle uue Metro-stiilis Start ekraani vahele - info seal.
Seega kasutab Windows 8 nüüd kahte täiesti erinevat kasutajaliidest (UI):

* Täiesti uut puhast ja lihtsat Metro kasutajaliidest (nüüd Windows 8 kasutajaliidest) ning tema Metro-stiilis ehk Windows 8 disainiga Start ekraani/Start menüüd. Toon siin näiteks ära ka Start ekraani pildi, mis on võetud laiekraan displeilt, mille resolutsiooniks oli 1920 x 1200 ja seepärast oli seal ka palju vaba ruumi (Win 8 CP versioonist- pilt);

* Vana "klassikalist" Windowsi töölaua kasutajaliidest (Windows 7 'Desktop UI' keskkonna töölauda), kus tegumiriba (SuperBar) on küll alles, aga endine Start menüü ja tema Start nupp (Start Orb) on nüüdseks lõplikult kadunud (pilt). Endist Start menüüd asendab nüüd täiesti uus Windows 8 disainiga Start menüü/Start ekraan (Start Screen).
Seega alates Windows 8 Consumer Preview redaktsioonist on vana Start ehk Start Orb nupp (Windows 8 DP versioonis oli tema nimeks 'Show Desktop') nüüd kadunud ja ta on asendatud uue nn 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupuga, mi on varjatud. Ta ilmub sinna siis kui Sa viid oma hiirekursori ekraani vasemasse allanurka:

'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupp..Start Tip nuppJärgmine pilt näitab siis Windowsi töölaua kasutajaliidest tema täies hiilguses, kus kasutaja viis hiirekursori ekraani vasemasse allanurka ja selle peale ilmus sinna uus 'Start preview' nupp. Kui kasutaja klikib seal, siis viiakse ta otse teise uude Metro/Windows 8 kasutajaliidesesse (tema Start ekraanile) - pilt Win 8 RP versioonist:

Järgmine pilt näitab siis Windowsi töölaua kasutajaliidest tema täies hiilguses


Alltoodud pilt aga kujutab Windows 8 lõppversiooni ehk müügiversiooni (Windows 8 Pro RTM) Windowsi töölaua kasutajaliidest:

Windowsi töölaua kasutajaliidesmm


Klassikaline 'Windows Desktop' (Windowsi töölaud või Desktop keskkond/kasutajaliides):


Kompuutri alglaadimisel laetakse üles ainult see uus Windows 8 kasutajaliides (tema Start ekraan), mis kiirendab buutimist ja vana Windows Desktop kasutajaliides aktiveeritakse ainult järgmistel juhtumitel:

* Kui kasutaja ise lülitub ümber sinna Windows 7 töölauale;
* Kui ta käivitab mingi Windowsi tarkvara/utiliidi (appi) või enda poolt installeeritud tarkvara/utiliidi;
* Kui käivitatakse mingi protsess või tegevus, näiteks kui kasutaja hakkab mingit enda tarkvara installeerima või kui ta avab näiteks Windows Explorer (uue nimega File Explorer) akna jne...

Loe Windows 8 uuest Metro ehk Windows 8 kasutajaliidesest ja vanast klassikalisest Windowsi töölaua kasutajaliidesest; Start ekraanist ja kahe kasutajaliidese vahel liikumisest; OLULISTEST kiirklahvidest ja hiirega töötamisest ning muust olulisemast üksikasjalikumat ülevaadet sealt.

Loe ka Windows 8 töölaua (Desktop) uutest funktsioonidest ja tema seadistamisest veel sealt.2) Start Screen (Start ekraan/menüü): Meile juba alates Windows 95 aegadest tuttav ja vana 'Start Menu' on nüüdseks kadunud! Ta vahetati välja täiesti uue Windows 8 enda Windows 8 disainiga Start ekraaniga ehk Start menüüga ja see uus 'Start Screen' on vana Stardimenüü põhjalik edasiarendus (lausa evolutsiooniline muutus) - pilt (Windows 8 Pro RTM versioonist).
Start ekraan on uus Windows 8 kasutajaliides (shell), mille ekraanil asuvad Windows Store appid ja need rakendused jooksevad ainult TÄISEKRAANI režiimis - siin kasutatakse uut Windows Run Time (WinRT) keskkonda.
Metro/Windows 8 kasutajaliides ise ja uus Start Screen ei ole üks- ja seesama asi. Metro lubab paigaldada ja kasutada appisid, aga uus Start ekraan on vana Stardimenüü suur edasiarendus ning asendaja.

Loe Windows 8 uuest Metro ehk Windows 8 kasutajaliidesest ja vanast klassikalisest Windowsi töölaua kasutajaliidesest; Start ekraanist ja kahe kasutajaliidese vahel liikumisest; OLULISTEST kiirklahvidest ja hiirega töötamisest ning muust olulisemast üksikasjalikumat ülevaadet sealt.3)
Appid ehk Metro-stiilile/Windows 8 stiilile kohandatud rakendused ('apps'): Kes on kasutanud näiteks iPad tahvelarvutit, see teab, et kui tohutut hulka tarkvara (appisid) jms kraami võib tema jaoks alla laadida. Nüüd üritab ka Microsoft teha nii et ka selle Metro/Windows 8 kasutajaliidese jaoks loodaks võimalikult palju sellist tarkvara - sellest sõltub ka tema Win 8 tahvelarvutite müügiedu.

Momendil on seda kraami (rakendusi/appisid) näruselt vähevõitu, aga küll asi paraneb - paar näidet:

- 'Windows Store' pood: Siin on jällegi Apple'lt malli võetud ja nüüd saavad ka Windows 8 kasutajad jooksutada suurt hulka Metro-stiilis rakendusi/appisid (Metro ehk Windows Store apps).
- WinRT (Windows RunTime): See lubab arendajatel luua Metro/Windows 8 rakendusi (C++, C#, VB või JavaScript keeles).

Need uut tüüpi Windows Store appid töötavad kiiresti, sest nende jaoks kasutatakse juba Internet Explorer 9 brauseris kasutusele võetud nn riistvara kiirendust (hardware acceleration). Peale selle, juhul kui Sa lõpetad oma mingi Win 8 appiga (rakendusega) töötamise, siis pannakse ta nõ 'suspended' seisundisse, mis tähendab seda et teda ei lülitata välja vaid ta jääb kompuutri mällu edasi - see lubab antud appi jälle uuesti väga kiirelt käivitada. Kui kasutajal läheb rohkem kompuutri ressursse vaja, siis "visatakse" see app (või appid) mälust välja.

Windows 8 stiilis Start ekraani kaudu saab käivitada nii Metro-stiilis/Windows 8 stiilis appisid kui ka Windowsi enda klassikalisi töölaua programme ja utiliite - ka neid nimetatakse nüüd appideks, aga Windowsi töölaua appideks. Kõik Metro stiilis appid töötavad täisekraani režiimis. Kui Sa käivitad selle Windows 8 stiilis Start ekraani kaudu mingi Windowsi enda klassikalise töölaua programmi (ka appi), siis avatakse ta Windows 8 tavalisel töölaual (klassikalisel Windows 7 aegadest pärit 'desktop' keskkonnas).
Sa võid Start ekraani kaudu käivitada ka kõiki Windowsi enda traditsioonilisi klassikalisi programme/utiliite (st appisid). Kasuta selleks Windows 8 uut Search Apps otsingusüsteemi: Alusta otse Start ekraanil mingi otsingusõna klaviatuurilt tippimist ja selle peale hakatakse automaatselt otsingutulemusi kuvama. Sa võid vajaliku kättesaadava programmi käivitada ka otse sellelt Start ekraanilt (juhul kui ta seal olemas on).

Ühesõnaga Windows 8 puhul kutsutakse 'appideks' ka Windowsi enda traditsioonilisi meile juba tuntud klassikalisi programme, aga nende käivitamisel (vastupidiselt uutele Windows 8/Metro appidele) laetakse nad otse Windows 7 ajast pärit Windowsi töölaua vaatesse (Windows Desktop režiimi ehk Windowsi Töölaua kasutajaliidesesse). Seega võib Windows 8 puhul kasutada tarkvara jaoks kahte terminit:

* Metro-stiilis appid ehk uue nimega Windows Store appid (tahvelarvuti appid);
* Windowsi klassikalised standardsed töölaua appid (Windows desktop apps).

Windowsi traditsioonilised appid (standardsed töölaua programmid ja utiliidid) töötavad nii nagu nad töötasid ka Windows 7 keskkonnas/kasutajaliideses (Windows Desktop režiimis).

Kuidas neid Windowsi enda programme/utiliite, Sinu enda poolt installeeritud programme ja uusi Windows Store appisid üles leida, sellest tuleb siin allpool ka veel täpsemalt juttu - seal.

Windows 8 lõplikus väljalaskes on siis järgmised Metro-stiilis/Windows 8 stiilis appid (eestikeelsete nimetustega): Ilm ehk "Ilmateade" (Weather), Kaardid (Maps), Kalender (Calendar), Meil (Mail), Video (Videos), SkyDrive, Inimesed (People), Fotod (Photos), Muusika (Music), Sõnumside (Messaging), Kaamera (Camera), Rahandus/DOW (Finance/DOW), Internet Explorer (IE Metro variant), Store, Uudised (News), Sport, Mängud (Games), Rakendus Reisid (Travel) ja Bing (Microsofti üsna hea otsingumootor).
Peale selle on seal veel "Desktop" nimeline plaat (tile), millele klikkides/toksates jõuad otse Windowsi traditsioonilisele töölauale (st teise Windowsi töölaua kasutajaliidesesse).

Juba Windows 8 CP väljalaskest alates kadus Start ekraanilt Control Panel app ja tema uueks nimeks pandi "PC settings".

Sellele PC settings ekraanile saab nüüd ligi Charms paneeli/menüü kaudu (st.Charms paneel/menüü -> Settings -> More PC settings kaudu).

Kuidas aga sulgeda täisekraani režiimis töötavaid Metro-stiilis/Windows 8 stiilis appisid, sellest info seal.


Loe uutest Windows Store appidest täpsemalt sealt.
4) Windows Live ja SkyDrive integratsioon ning süsteemide seadistuste sünkroniseerimine: Nüüd on ka Windows 8 "pilvedesse" roninud ja Sa võid nii Windowsi kui ka pilve logida end sisse üheainsa Windows Live ID kasutajakonto abil.
Siin võeti aluseks Windows Live, kus on selline teenus nagu SkyDrive juba olemas (failid, fotod, dokumendid ja Microsoft Office). Seega Sinu Windows Live ID on integreeritud Sinu Windows 8 operatsioonisüsteemiga.

Microsofti loosung kõlab umbes nii: "Kas Te tahate töötada toodetega, mida ka Teie sõbrad ja sugulased igapäevaselt kasutavad? Windows Live kujutab endast maailma üht kõige populaarsemat veebirakenduste komplekti. Meie meeskonna nimeks on Cloud Directory Platform ja meie teenusi kasutatakse Windows Live, Office, Windows Mobile, Xbox, Bing ning MSN veebirakenduses. Me kindlustame Windows Live, LiveID, ABCH (kondaktid) ja SUP tõrgeteta töö jne... bla-bla-bla...".

Uued võimalused:

- SkyDrive integratsioon: Sa saad oma süsteemifailidele ligi SkyDrive teenuse ja brauseri abil. Microsofti kasutajakonto (Windows Live ID) omamisel käib eelpool mainitud PC seadistuste sünkroniseerimine Microsoft SkyDrive teenuse kaudu. SkyDrive on seotud ka Windows 8 'file picker' vahendiga, Photos appiga jne...
- Sünkroniseerimine: Sa saad oma Windows Live ID abil sünkroniseerida kogu enda Windows 8 kompuutri sisu teiste kompuutrite ja seadmetega. Sa saad sünkroniseerida PC seadistused, personaliseerimise (värvid, taustad, 'lock screen', kasutajakonto pilt), töölaua personaliseerimise, "Ease of access" seaded, keele seaded, appide seaded, brauseri seaded, File Explorer'i ja hiire seadistused, sisselogimise info jne.

Juhul kui Sul puudubki ajutiselt Internetiühendus, saad Sa oma süsteemi ikkagi sisse ka selle Live ID kasutajakonto abil.

Peale selle ega keegi ei sunni Sind selle 'pilvega' ühinema, näiteks Windows 8 installeerimisel pakutakse Sulle kahte varianti:

* sisestada või luua uus Microsofti kasutajakonto ('Microsoft account' = 'Windows Live ID' kasutajakonto) ja ühineda kohe "pilvega" (sel juhul peab Sul Windows 8 installeerimise ajal olema ka internetiühendus)

või

* luua see tavaline meile juba tuttav Windowsi lokaalne kasutajakonto ('Local account').

Sa võid sellesse uut tüüpi Microsofti kasutajakontosse ka hiljem ümber lülituda.


Sa saad oma süsteemi logida sisse mitmel moel:

Standardse lokaalse tekstiparooli,

Windows Live ID parooli,

PIN koodi/parooli ja

"Picture Password" abil.


Neid kõiki saad Sa luua/muuta Metro-stiilis/Windiws 8 stiilis PC settings ekraani kaudu, millele saab nüüd ligi Charms paneeli/menüü kaudu (st. avad Charms paneel/menüü -> Settings -> More PC settings ja klikid PC settings ekraanis vasemal Users kategooriale).

PC settings ekraan


Märkused:

- Microsofti ja lokaalsest kasutajakontost ning lokaalse kasutajakonto ja Microsofti kasutajakonto vahel ümberlülitumisest ehk kuidas minna ühelt kasutajakontolt üle teisele kasutajakontole, sellest info ning juhis seal.

- Cloud Computing' (st pilvandmetöötlus, pilvarvutus, pilvetehnoloogia või pilvraalindus) tähendab - sellest info seal.

- Loe 'SkyDrive' pilve ladustamise teenusest, Metro-stiilis (Windows Store) 'SkyDrive appist' ja 'SkyDrive töölaua rakendusest' ülevaadet sealt.5) IE Metro (Metro-stiilis Internet Explorer 10 ehk Windows 8 Internet Explorer 10): Windows 8 opsüsteemi puhul hakatakse kasutama Internet Explorer 10 brauseri kahte varianti: Metro-stiilis/ Windows 8 stiilis IE brauserit (appi) ja Windowsi töölaua kasutajaliidese tavalist klassikalist IE brauserit.
Internet Explorer 10 (Metro) on puutesõbralik Windows 8 brauser, milles saab töötada ka hiire ja klaviatuuriga.
Kui Sa klikid Start ekraanil Internet Explorer Win 8 appile, siis ta avatakse täisekraani režiimis. Sa võid vajaliku veebsaidi panna otse Start ekraanile, võid avada brauseris uue tab'i (saki/vahelehe/lipiku) või siis avada vana eelnevalt lahti olnud saki.
Aga kui Sa soovid kasutada seda vanas-stiilis meile juba tuttavat tavalist IE brauserit, siis mine üle Desktop kasutajaliidesesse ja käivita Internet Explorer brauser sealtkaudu (või siis vajuta Windows+1 klahvikombinatsiooni).


Metro-stiilis Internet Explorer brauserist loe üksikasjalikumalt sealt.6) Otsing (Search Apps): Kui Sul on avatud Windows 8 Start ekraan, siis võid kohe alustada oma klaviatuuril otsitava sõna tippimist. Sa ei pea siin midagi eelnevalt tegema - tipi lihtsalt vajalik tekst + ENTER (Ctrl+Shift+Enter – käivitab programmi administraatori õigustega).

Kui Sa asud vanas Windows 'Desktop' kasutajaliideses (töölaual), siis võid otsinguteks kasutada ühte alljärgnevast:

- vajuta "Windows" klahvi ja Sind viiakse üle Windows 8/Metro kasutajaliidesesse - tema Start ekraanile, kus alusta klaviatuurilt vajaliku sisestamist;

- vii hiirekursor displei paremasse üla- või alanurka ja seejärel liigu ekraani servapidi üles või allapoole ning Sa saadki 'Charms' paneeli käskudele ligi (antud juhul on see Charms paneel avatud Windows Desktop kasutajaliideses), kus kliki Search menüüpunktile (pilt).

"Search Apps" paan ja vasemale ilmunud otsingutulemused (klaviatuurilt tipiti pa):

"Search Apps" paan ja vasemale ilmunud otsingutulemused (klaviatuurilt tipiti pa)


Kui Sa ei ole veel mingi otsingusõna sisestamist alustanud ja kui see ülal paremal asuv otsingukast on veel tühi või kui Sa ta ise tühjendasid (tema paremas otsas asuva x-nupu abil), siis ilmuvad Search Apps ekraanile kõik Windows Store appid (Metro appid), Windowsi enda traditsioonilised klassikalised ja Sinu poolt installeeritud appid (programmid/utiliidid) ning ka Sinu poolt sinna loodud kiirkorraldused.
Et näha kõiki appisid, kliki ekraanil tühjale kohale, selle peale kaob see paremal asuv 'Search' paan ära. Windowsi töölaua appid on siin järjestatud kategooriate kaupa ja need kategooriad on: Windows Accessories, Windows Ease of Access ja Windows System. (Sa võid siia soovi korral lisada ka 'Administrative Tools' katekooria koos kõikide selle alla kuuluvate rakendustega.)
Kui Sa installid midagi, siis jaotatakse ka need appid kategooriate alla ja vajaduse korral luuakse ka uusi kategooriaid juurde. Näiteks MS Office paketi appid pannakse uue "Microsoft Office" kategooria alla.
Kategooriatest eespool kohe alguses asuvad aga alfabeetilises järjestuses need Metro-stiilis/Windows Store appid, millede plaadid asuvad ka Windows 8 Start ekraanil. Kui kõiki rakendusi ei ole näha, siis lohista ekraani allaäärde ilmunud horisontaalset "lifti" (või kasuta navigeerimisklahve või hiireratast) ja otsi vajalik üles:

Appid on siin järjestatud kategooriate kaupa...


Kasutaja lisas ise Start ekraanile ka Windowsi töölaua kasutajaliidese 'Administrative Tools' katekooria rakendused ja need kuvatakse seejärel ka siinses kõikide appide loetelus:

'Administrative Tools' katekooria


Nüüd on Start ekraani allaäärde lisatud ka uus varjatud ja väga kasulik 'App Bar' riba, mis lubab Sul kiire ligipääsu kõikide appide loetelule. Tee Start ekraani tühjal kohal paremklõps ja klõpsa seejärel allailmunud ribal 'All apps' ikoonile (pilt) ja Sa jõuadki 'All Apps' ekraani. (Kui Sa kasutad tahvlit või puutetundlikku displeid, siis viipa ekraani alläärest ülespoole, et tuua see uus 'App Bar' esile. Sa võid kasutada WINKEY + Z klahvikombinatsiooni.)

Sa pääsed mõlemates kasutajaliidestes otsingusüsteemile kiiresti ligi ka nii et vajutad Win + C klahvikombinatsiooni ja klikid seejärel uues 'Charms' ribal Search menüüpunktile:

Klikid seejärel uues 'Charms' ribal Search menüüpunktile


Ka otsingufiltreid on täiustatud ja ka File Explorer'i otsingusüsteem on paremaks tehtud.

Charms
küljepaneeli/menüü 'Search' menüüpunktist ja Metro ehk Windows 8 kasutajaliidese uuest otsingusüsteemist saad ülevaate sealt.7) Süsteemi taastamine: Vista ja Windows 7 aegadest pärit nn "Shadow Copy" vahend (failide eelmiste versioonide arhiveerimine/taastamine) on nüüd asendatud "File History" vahendiga.

See on küll vaikimisi välja lülitatud, aga Sa võid selle üsna hea funktsiooni soovi korral aktiveerida - juhis.


Süsteemi taastamise mehhanismid (tema väga tõsiste ülesütlemiste korral) said nüüd uued nimetused ja välimused:

- 'Refresh your PC': Selle funktsiooni abil saad oma mittetöötava või probleemse Windows 8 süsteemi lihtsal viisil ümber installeerida (uuendada/värskendada). Kusjuures Sinu seadistused, appid, muusika, pildid/fotod, videod/filmid ja muud personaalsed failid jäävad alles.

- 'Reset your PC': Selle vahendiga saad oma Win 8 süsteemi puhtalt ümber installeerida ja taastada süsteemi esialgse originaalseisundi (tema tehase algseadistused). Sul ei ole selleks mingit Windows 8 installeerimismeediat või siis tema taastamisplaati enam vaja. Antud juhul kustutatakse kõik Sinu failid, seega arhiveeri oma väärtuslik kraam enne antud vahendi kasutamist kusagule mujale (USB mälupulka, DVD plaatidele, USB välisele kõvakettale). Kui Sinu süsteem on probleeme või pahavara "täis", siis kasuta seda funktsiooni...

Sa saad antud funktsioonidele ligi näiteks uue PC settings ekraani General sektsiooni kaudu.

Loe nendest Windows 8 uutest ja vajalikest 'Refresh Your PC' ning 'Reset Your PC' vahenditest ülevaadet sealt.8) Windows to Go: Uus meetod, mis lubab Windows 8 käivitada otse USB mäluseadmest (USB mälupulgast või väliselt USB kõvakettalt). Sel teel luuakse Windowsi ajutine installeerimine, mis pööratakse pärast kasutaja väljalogimist tema esialgsesse seisundisse tagasi.
Sa võid seega panna Windows 8 täisversiooni otse oma USB mäluseadmesse (USB mälupulka või välisele USB kõvakettale) ja kasutada seda suvalises kompuutris, mis ühilduvad Windows Vista, Windows 7 või Windows 8-ga. Windows To Go funktsioon töötab mõlemate, nii praeguse USB 2.0 kui ka uue palju kiirema USB 3.0 standardiga (st uue Super-Speed USB 3.0 andmeedastuse standardiga).
Kui Sa logid end välja ja lülitad kompuutri välja ('Shut Down'), siis võid oma Win 8-ga USB seadme eemaldada ning kasutada seda mingis teises kompuutris. 'Windows To Go' USB draivi võib kasutada mitmes kompuutris. Esimese buutimise jooksul tuvastab Windows To Go kompuutri kogu riistvara ja installeerib seejärel vajalikud draiverid. Kui antud kompuutrisse pöördutakse tagasi, siis Windows To Go identifitseerib selle kompuutri ja laeb õiged draiverid juba automaatselt.

See kõik lubab otse USB draivilt teha süsteemi alglaadimise ja kindlustada Windows 8 täisväärtusliku töö koos kõigi tema failide, dokumentide ning seadistustega. Seejuures arvestatakse nii uusi UEFI (Unified EFI) kui ka vanu BIOS süsteeme (see aegunud BIOS kaob varem või hiljem nagunii ära).
Ta on mõeldud vähemalt 32GB või suurema mahuga USB 2.0 või kiirema USB 3.0 (soovitatav) mälupulkade ja portatiivsete väliste USB kõvaketaste jaoks.

'Windows To Go' kasutamine on lihtne: Ühendad oma Windows To Go USB mälupulga või välise USB kõvaketta Vista, Windows 7 või Windows 8 süsteemiga kompuutrisse ja teed buutimise/alglaadimise otse USB draivilt. Kui Sa teed seda antud kompuutris esimest korda, siis Windows To Go konfigureerib esmalt oma draiverid enne kui ta Windows 8'sse buudib. Kui Windows 8 on üles buutinud, siis võid Sa kasutada host kompuutrit nii nagu ta oleks Sinu enda oma. Kõik host süsteemidraivid varjatakse ja Sa näed ning saad kasutada ainult enda Windows 8 operatsioonisüsteemiga USB mäluseadet. Juhul kui USB meedia eemaldatakse juhuslikult kompuutrist, siis host süsteem "külmutatakse" 60 sekundiks ja kui selle aja jooksul ei torgata Windows 8 operatsioonisüsteemiga USB draivi tagasi, siis lülitub host kompuuter automaatselt välja - turvalisuse huvides. Pärast alglaadimise lõppemist varjatakse kõik muud süsteemidraivid.

Märkus: Võrgus olevat masinat, millel on unikaalne IP aadress, nimetatakse hostiks. Hostiks võib olla tavaline arvuti, aga ka server, võrguprinter, võrguseade jne — kõik seadmed, millele saab määrata IP-aadressi ja millega saab suhelda. Hostinimi ("hostname") on nimi, mis identifitseerib Sinu võrgus antud kompuutrit.


Ettevõtete/organisatsioonide/firmade tööatajad: Need ettevõtte töötajad, kes töötavad eemal, võivad samuti kasutada Windows To Go vahendit. Sellised tööatajad saavad näiteks Windows To Go USB-mälupulga koos samade rakenduste ja seadistustega, mida kasutatakse ka nende peakontoris. See lubab neil töötada eemal ilma et nad peaksid hoidma ettevõtte informatsiooni oma personaalses seadmes. Kui selline kasutaja teeb alglaadimise oma Windows To Go usb-meediast, siis saab ta ligi enda tavalisele töölauale ja ta võib kohe tööle hakata. Kui töötaja omab vastavat ligipääsu, siis võib ta kasutada ka VPN vahendit, et luua oma töökoha võrguga turvalise ühenduse või siis kasutada DirectAccess vahendit, et pääseda ligi töökoha ressurssidele. Juhul kui ettevõtte võrk on ligipääsetav, siis hakatakse Windows To Go vahendit automaatselt uuendama ja seda ettevõtte enda standardsete juhtimisprotsesside kaudu.

Seda funktsiooni saavad tulevikus kasutada ainult Windows 8 ENTERPRISE väljalaske omanikud. Windows 8 Enterprise versioon/väljaanne on kättesaadav ainult neile, kes on liitunud nn 'Software Assurance' (Tarkvaratagatise - SA) programmiga/tugiteenusega. See versioon ei ilmu tavalisse jaemüügivõrku ega ka OEM tootjatele vaid ta on ette nähtud ainult ühiskondlikele organisatsioonidele ja suurkompaniidele 'Software Assurance' lepingu raames.
Kuid ka kõik teised, kes soovivad, võivad samuti endile luua selle 'Windows To Go!' vahendi ja Windows 8 täisversiooniga buutiva USB mälupulga (või välise USB kõvaketta) - soovitan proovida, sest see on üsna lihtne tegevus.

Loe 'Windows To Go' vahendi ja Windows 8 täisversiooniga buutiva USB mälupulga (või välise USB kõvaketta) loomisest sealt.9) Windows 8 Explorer: Windows Explorer (Win 8 finaalversioonis saab tema nimeks olema File Explorer) sarnaneb eelmisele Windows 7 operatsioonisüsteemi Windows Explorer'ile, aga nüüd on siia lisatud vana hea "Up" nupp ja uus Office 2010 stiilis Ribbon kasutajaliides (ribbon menüü - lintmenüü või ribamenüü või nupuriba), et pääseda kiiresti ligi erinevatele süsteemikäskudele (ülesannetele). Alltoodud pildil on Windows Explorer aknas avatud "Home" vaheleht (tab), märgistatud on kõik taustapildid (lintmenüü nupuga "Select all") ja seejärel alustatakse nende piltide kopeerimist (kasutaja poolt nupu "Copy to" rippmenüü kaudu väljavalitud kausta):

Muudetud Windows Explorer aken


Loe Windows 8 uuendatud ja täiustatud Windows Explorerist / File Explorerist ning tema uue Ribbon kasutajaliidesega ('ribbon' menüüga) töötamisest sealt.10) Windows 8 uuendatud teadete süsteem ('Notification System') ja 'Push Notifications' teadete süsteem:

- Süsteemi enda uuendatud teadete süsteem: Kõik teated ilmuvad ekraani paremasse ülanurka ja seda nii Metro/Windows 8 kui ka tavalises Windowsi töölaua kasutajaliideses ning need teated võivad ilmuda paljudel põhjustel. Näiteks kui Sa sisestad CD/DVD plaadi sahtlisse, siis ilmub sinna alltoodud teade (Windows 8 töölaua ekraanil):

Kõik teated ilmuvad ekraani paremasse ülanurka

- Windows 8 uus 'Windows Push Notifications (WNS)' teadete süsteem: Push teated kujutavad endast põhiliselt väikseid väljahüppavaid teateid, mis teavitavad Sind reaalajas millegi suhtes, näiteks uute e-mailide saabumise osas ja sellised teated tulevad uue Windows Push Notifications Service teenuse kaudu (vahendusel). Selle uue 'Live Tiles' arhitektuuri saladus seisneb arendajatele mõeldud lihtsate XML-mallide ja selle 'Windows Push Notifications Service' teenuse kombinatsioonis. Push teenus suunatakse otse seadmele ilma et see seade peaks ise serveriga ühendust võtma. See tähendab seda et Sinu seade ei pea pidevalt, näiteks iga 5 sekundi järel, kontrollima, et kas on mingeid uusi teateid saabunud või ei ole - suur energia ja ressursside kokkuhoid nii laua- kui ka seda eriti tahvelarvutite jaoks.

Loe Windows 8 teadete süsteemidest lähemalt sealt.11) Windows Store (Windows App Store) - See on Windows Store rakenduste pood kus Windows 8 kasutaja saab otsida, laadida alla, osta või uuendada enda juba olemasolevaid Metro/Windows Store appisid (rakendusi). Pakutakse ka nn "trial" appisid (piiratud funktsioonidega/võimalustega appid) ja neid appe võib siis tasuta alla laadida ning hiljem soovi korral nende täisfunktsionaalsed versioonid ka ära osta. Nii ostetud kui ka tasuta saadud Metro appisid hakatakse automaatselt uuendama. Seega kõik uut tüüpi Metro/Windows Store appid on Sulle kättesaadavad ainult Windows Store poe kaudu ja seda eelkõige turvalisuse eesmärkidel (kõik sealsed appid läbivad Microsofti kontrolli).
Windows 8 kasutab seega Cloud Computing tehnoloogiat ja seda Windows Azure baasil väljatöötatud teenuste abil. Windows 8 opsüsteemi on juurutatud iPhone/iPad-sarnane Windows 8 'App Store', millele nimeks on "Windows App Store" või lihtsalt "Windows Store". Selle tulemusena saavad kasutajad lihtsamal teel leida üles ja laadida alla Windows 8 rakendusi.

Loe sellest Windows Store online poest ja Store appi kasutamisest lähemalt sealt.

Mida see 'Cloud Computing' (st pilvandmetöötlus, pilvarvutus, pilvetehnoloogia või pilvraalindus) tähendab - sellest info seal.12) Windows 8 kiirus, jõudlus ja ühilduvus - Kiirem ja vähem ressursse nõudev on ta tõesti (!) ning seda eriti buutimise (kompuutri alglaadimise/üleslaadimise) ja Metro/Windows 8 kasutajaliidese appide töö osas. (Ta võib nüüd töötada isegi natuke vanematel kompuutritel.)

* füüsilist (RAM) - ja operatiivmälu nõutakse märksa vähem,
* kompuutri buutimine (taaskäivitamine) ja töö appidega käib kiiresti.
* teenused (services) - Windows 8 operatsioonisüsteemis eemaldati 13 teenust, mis Windows 7's startisid automaatselt ja nad pandi "manual" startimise alla.
Mõned "always running" teenused viidi uue "Start on Demand" mudeli alla. Sellised teenused stardivad nüüd alles siis kui mingi sündmus nad käivitab. Selliste teenuste käivitamise võivad põhjustada näiteks juurdelisatud seade või siis võrguaadressi kättesaadavus. Näiteks sellised teenused nagu 'Plug and Play', 'Windows Update' jne, on kõik nüüd pandud selle uue "trigger-started" mudeli alla (vastupidiselt Windows 7 operatsioonisüsteemile, kus taolised teenused jooksid kogu aeg).
* Windows töölaua kasutajaliides - kuna vana 'Windows Desktop' kasutajaliides ei ole enam "Windows shell", siis teda ei laeta Windows 8 startimise ajal ka mällu. See hoiab kokku kusagil 23 MB füüsilist mälu (RAM).

Kõik endised Windows Vista ja Windows 7 programmid jooksevad ka Windows 8 all; Windows 8 töötab väga hästi ka Windows 7 kompuutri riistvaraga ja isegi kehvemaga (piisab isegi 1-2GB füüsilisest mälust).13) SmartScreen -
Windows 8 turvatehnoloogia, mis ei lase pahavaral Sinu süsteemi tungida. Varem kasutati seda tehnoloogiat ainult Internet Explorer veebibrauseris (info), aga nüüd kasutatakse seda ka Windows 8 opsüsteemi Windows Exploreris (tema uueks nimeks on siin "File Explorer"). Seega kasutab Windows 8 IE brauseri SmartScreen funktsiooni nüüd ka üle süsteemi ja siin on tema ülesandeks kaks asja: kontrollida failisüsteemi ja allalaetud programme nende turvalisuse suhtes. Windows 8 uus "SmartScreen" vahend HOIATAB Sind automaatselt siis kui Sa üritad käivitada mingit Internetist allalaetud, aga Microsofti poolt autoriseerimata tarkvara.

Windows 8 täiustatud SmartScreen funktsioon. | Kuidas installeerida (või käivitada) turvalist, aga Microsofti poolt autoriseerimta tarkvara? | SmartScreen vahendi osaline või täielik väljalülitamine - loe sellest sealt.14) Client Hyper-V (Hyper Virtualisation): Hypervisor'ile (st virtuaalmasinate juhtimisele) baseeruv virtualiseerimise platvorm, mida kasutatakse tervete operatsioonisüsteemide ja nendega seotud rakenduste külalis-keskkonnas jooksutamiseks. Selliseid operatsioonisüsteeme kutsutakse külalisopertasioonisüsteemideks ('guest') ja Client Hyper-V puhul saab neid jooksutada Windows 8 "client" operatsioonisüsteemis. Ka Windows 7 operatsioonisüsteemis sai kasutada sarnase disainiga ja võimalustega programmi ning selleks oli Windows Virtual PC. Kuid Hyper-V integreerib need võimalused otse Windows 8 operatsioonisüsteemi sisse.
Kas igaüks vajab seda Client Hyper-V vahendit? Arvatavasti suurem osa tavakasutajaid ei vaja seda, aga IT-profid, arendajad, testijad, need, kes on juba jooksutanud Virtual PC 2007, Windows Virtual PC, VMware või VirtualBox virtualiseerimise tarkvara ja muidu PC fännid/huvilised vajavad seda küll.

Hyper-V lubab Sul ühesainsas kompuutris jooksutada korraga mitut 32-bit või 64-bit x86 külalisoperatsioonisüsteemi (guest). Need guest operatsioonisüsteemid jooksevad virtuaalmasina sees (VM).

Ühesõnaga juhul kui Sinu 64-bit Windows 8 Pro versioon ja kompuuter toetavad Hyper-V tehnoloogiat, siis ei vaja Sa enam kolmandate osapoolte virtualiseerimise programme, näiteks nagu VMware ning VirtualBox, et jooksutada Sinu Windows 8 süsteemis virtuaalmasinaid.

Loe sellest edasi sealt.15) Draivide (partitsioonide) vigade kontrollimine - Windows 8 pakub nüüd ketaste vigade kontrollimiseks ja parandamiseks ka üht uut lisafunktsiooni. Mine Explorer aknasse ja tee vajalikul draivil paremklõps ning vali Properties -> Tools - > Check Now ja Sa näed kahte valikut:

* Esimene tavaline "Scan drive" lubab Sul endal tema töö ajal edasi töötada, aga see ei ole kõige parem moodus.
* Teine uus "Scan and repair" parameeter lukustab Sinu kontrollitava draivi ja Sa ei saa tema töö ajal enam midagi teha. Arvatavasti tuleb Sul teha ka süsteemi restart, aga sellega fikseeritakse enamik Sinu probleeme.16) Failidega töötamise täiustused: kopeerimine, siirdamine, ümbernimetamine, kustutamine - Failide kopeerimine, siirdamine, ümbernimetamine ja kustutamine on Windows Exploreris (nüüd File Exploreris) tehtavatest operatsioonidest üks enimkasutatavaid tegevusi. Seega tuli Windows 8 puhul täiustada ka neid failidega tehtavaid operatsioone.

Windows 8 kopeerimise/siirdamise täiustused baseeruvad kolmele asjale:

1) Kõik kopeerimise operatsioonid viiakse läbi ühesainsas kohas (ühes dialoogiaknas).
2) Kõik üleliigne segav on eemaldatud ja kasutajale edastatakse vajalik informatsioon lühidalt ning täpselt.
3) Kasutajad saavad nüüd ise juhtida kopeerimise ja siirdamise operatsioone.

Nagu juba eelpool sai mainitud, siis toimub Windows 8 operatsioonisüsteemis failide kopeerimine/siirdamine ühesainsas dialoogiaknas ja Sa võid seal klikkida 'Pause/Resume' nupule, et mingit kopeerimist ajutiselt peatada (või jätkata) ning tõsta sellega teiste failide kopeerimise/siirdamise kiirust. Sa võid probleemide korral ka osa kopeerimisi/siirdamisi välja lülitada (st lõpetada ). Sa saad antud dialoogiaknast avada ka kopeeritavate failide alg- ja sihtkaustasid.
Parandatud on ka detailsemat vaadet: kliki standardse dialoogiakna allosas "More details" noolnupule (pilt), mis muutub seejärel "Fewer details" kirjaga nupuks ja Sa näedki juba ülevaatlikumat informatsiooni - vaata alltoodud pilti. Iga kopeerimistöö jaoks on lisatud vastav dünaamiline graafik, mis näitab tema reaalajas läbilaske võimsust; ka kopeerimise kiiruse kohta kuvatakse nüüd täpsemat infot. Järgmisel pildil kopeeritakse kaustast "Tapeedid_3" kõik märgistatud taustapildid (140 tk) üle C:\Windows\Web\ kausta; antud momendil on kopeeritud 44% failidest; kopeerimise kiiruseks on käesoleval hetkel 6,36 MB/s (see kiirus muutub pidevalt):

Taustapiltide kopeerimine


Loe failide kopeerimisest, siirdamisest, kustutamisest jms ülevaatlikumat informatsiooni sealt.17) 'Language' ('Keele') juhtpaneel: KUVAKEELTE (ekraanikeelte) lennult ümberlülitamise võimalus. See väga vajalik asi lubab nüüd Windows 8 KÕIKIDE versioonide/väljalasete kasutajatel valida ise soovitud ekraanikeele (displei keele, kuvakeele) ja seejärel nende vahel kiiresti ümber lülituda. Sa näed seda keelt Windows 8 kõikides viisardites (st nõustajates), dialoogiakendes, menüüdes ja muudes kasutajaliidese osades. Ühesõnaga seda keelt kasutatakse Winowsi kasutajaliideses (UI). Varem sai lisaks sellele vaikimisi peakeelele laadida alla ja installeerida ka muid täiendavaid keeli ning seda tehti Multilangual User Interface (MUI) tehnoloogia abil. Kuid nüüd, esmakordselt, ei ole Sul Windows 8 jooksutamisel nende täiendavate keelepakettide kättesaamise, installeerimise ja kuvakeelte vahel ümberlülitamisega enam mingit muret. See kehtib nüüd kõikide Windows 8 versioonide/väljalasete suhtes. Näiteks Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic ja Windows 7 Home Premium omanikud ei saanudki varem legaalsel teel eestikeelset kuvakeelt paigaldada.

Täiendavate keelte valik, allalaadimine ja installeerimine käib nüüd uue Language panel'i (Keele paneeli) kaudu, mis on kättesaadav "klassikalises" Control Panel aknas (mitte aga uues Windows 8/Metro kasutajaliideses). Sa ei pea enam 'Windows Update' kaudu laadima alla ühtegi keelepaketti - kogu töö käib nüüd selle Keele paneeli kaudu. Kui Sinu süsteemis on rohkem kasutajaid, siis võib igaüks neist kasutada endale sobivat kuvakeelt.

Loe Windows 8 keeltest sealt.18) "Auto-Colorization" - Selle uue vahendiga saab elemente (Start Menu, File Explorer aknad, tegumiriba) automaatselt konfigureerida. See Windows 8 uus "Auto Colorization" funktsioon muudab automaatselt kõikide elementide värvi nii et nende värv vastaks Sinu töölaua taustapildi värvile.

* Mine 'Windows Desktop' kasutajaliidesesse, tee seal töölaual paremklõps ja vali käsk Personalize.
* Kliki 'Desktop Personalization' aknas Color nupule.
* Sa näed järgmises aknas ühte uut "Automatic" parameetrit (vasemalt esimene ikoon/plaat). Kliki sellele ja seejärel kliki all Save changes nupule.
* Nüüd kui Sa vahetad oma töölaua taustapilte (tapeete), siis muudetakse vastavalt Sinu tapeedile ka nende elementide värve.19) USB 3.0 (USB Superspeed) tugi - USB 3.0 omab uut 'host controller'-it, mida nimetatakse uueks "SuperSpeed" USB seadmeks (5 Gbps). Teoreetiliselt võivad see kontroller ja seade opereerida kiirusega, mis ületab 10 korda vana USB 2.0 kiiruse. Uue standardiga võid Sa näiteks oma väliselt USB kõvakettalt kopeerida kõrglahutusega filmi 80 sekundiga (vana USB 2.0 puhul võtab see aega kusagil 15 minutit).
Täiustatud on ka toite juhtimine, mis pikendab akude eluiga. Alates 2015. a. ilmuvad kõik kompuutrid juba USB 3.0 portidega.
USB 3.0 on ka USB 2.0-ga tagasiühilduv (backward compatible), st uue USB 3.0 pordid ja kaablid sobivad nii füüsiliselt kui ka funktsionaalsuselt vanema spetsifikatsiooniga riistvarale. Sa võid USB 3.0 pordiga ühendada mingi vanema USB 2.0 seadme ja samuti võid USB 2.0 prodiga ühendada oma uue USB 3.0 seadme. Kui Sa kasutad USB 3.0 puhul mingit vanemat USB 2.0 spetsifikatsiooniga seadet või kui Sa ühendad USB 2.0 porti uuema USB 3.0 toega riistvara, siis hakkavad nad tööle nii nagu see oli ka selle tavalise USB 2.0 jõudluse puhul - Sa ei saa kasutada USB 3.0 eeliseid. Kui Sinu kompuutris on USB 2.0 pordid, siis võid osta uue kaabli ja uue host adapteri/host controller'i (või siis Asus või Gigabyte emaplaadi, mis toetab USB 3.0 spetsifikatsiooni), et kasutada superkiiret USB 3.0-e.

Windows 8 operatsioonisüsteemiga töötavad KÕIK usb seadmed, olgu nad siis "low, full, high või SuperSpeed" seadmed.20) Task Manager (Tegumihaldur) - Ka teda on tunduvalt muudetud ja täiustatud. Uus Task Manager utiliit sisaldab nüüd uusi täiendavaid vahelehti (sakke), parameetreid ja ka tema välimust on muudetud.

Uus "Processes" vaheleht sisaldab nüüd ka Metro stiilis/Windows Store appide informatsiooni, aga kui kasutaja hakkab töötama Windows 8 "lauaversiooniga" (Windowsi enda appide ja utiliitidega), siis Metro appid külmutatakse nende käesolevassse seisundisse ("Suspended") ja nad ei kasuta enam kompuutri ressursse.

Ka "Performance" sakk näeb uus välja, temast on need varasemad värdjalikud rohelised ja mustad diagrammid kadunud ning need asendati märksa parema ning täpsema graafikaga. Protsessori, mälu, ketaste, Bluetooth seadmete, WWAN ja Wi-Fi kasutamise kohta on nüüd olemas eraldi graafikad.

Uus "App History" vaheleht kuvab kõik Sinu poolt käivitatud Metro-siilis appide (rakenduste) loetelu ja seda koos nende juurde kuuluva detailse informatsiooniga.

Juurde on lisatud ka uus "Startup" vaheleht, kus tuuakse ära automaatselt startivad elemendid, mis töötavad "Services" ja "Users" vahelehtedest eraldi.

Vahelehte "Users" on lisatud rohkem detailsemat informatsiooni.

Loe Windows 8 uuendatud ja täiustatud 'Windows Task Manager' (Tegumihaldur) utiliidist rohkem sealt.21) Turvalisus - Windows 8 puhul on täiustatud ka pahavara vastu võitlemise mehhanisme:

* Microsoft kasutab Security Development Lifecycle (SDL) protsessi, et luua võimalikult turvalisem Windows...

* Windows Defender (Antimalware Engine + Antivirus Engine + Network Extra Protection Engine) - Windows 8 operatsioonisüsteemi sisseehitatud 'Windows Defender' pahavaratõrje tarkvara on täiustatud ja ta kaitseb Sind nüüd igat tüüpi pahavara vastu: viirused, spioonivara, worms, bots ja rootkits (rootkitid). Windows Defender on võrreldav ja väga sarnane Vista ning Windows 7 aegadest tuttava tasuta 'Microsoft Security Essentials' (MSE) antiviirusprogrammiga.

'Microsoft Security Essentials' pahavaratõrje tarkvara on Vista ja Windows 7 jaoks kättesaadav eraldi tootena ja Sul ei lähe teda Windows 8 operatsioonisüsteemis enam vaja. Sa ei saagi teda sinna installeerida, st kui Sa üritad Windows 8 opsüsteemis seda Microsoft Security Essentials tarkvara installeerida, siis saad veateate, kus kliki nupule 'Close' ja unusta ära...
Seega kasutab Windows Defender nüüd ka sisseehitatud viirusetõrjet ja Sa ei pea enam mingit teist viirusetõrje tarkvara muretsema, aga Sa võid ta siin ka välja lülitada ning asendada mingi muu viirusetõrjega.
'Windows Defender' aktiveeritakse Windows 8 finaalversioonis ainult sel juhul kui süsteem tuvastab, et ei kasutata kolmandate osapoolte antiviirusprogramme. Windows 8 ei aktiveeri Windows Defender'it sel juhul kui ta avastab mingi muu aktiivse antiviirusprogrammi, mille signatuuri uuendatakse regulaarselt. Isegi juhul kui Win 8 avastab, et kolmandate firmade pahavaratõrje tarkvara ei ole juba tükk aega oma andmebaasi uuendanud, pakub ta Windows Defender'it ainult kui alternatiivset lahendust. Windows 8 alustab 15-päevast tagasiarvestust. Nende 15 päeva jooksul hoiatab Action Center kasutajat, et kolmandate osapoolte antiviirusprogrammi signatuuride andmebaas on vananenud ja annab nõu edaspidiseks tegutsemiseks. Kui need 15 päeva mööda saavad, siis pakutakse ka muid lahendusi - kaasa arvatud Windows Defender'i aktiveerimist (+ "Remind me later" parameetrit).

Loe Windows Defender pahavaratõrje programmist rohkem sealt.
* Windows Secure Boot ja UEFI (UEFI asendab vana kuni siiamaani kasutusel olnud BIOS'i.)

Mis on UEFI, mis asendab nüüd selle vana BIOS süsteemi?

Kõikides uutes kompuutrites (näiteks Windows 8.1 operatsioonisüsteemiga) on see vana BIOS mehhanism asendatud nüüd uue UEFI ("oofy" või "U effy") firmware'ga. UEFI asendab vana BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. UEFI esimene versioon loodi Unified EFI Forum (AMD, Apple, Dell, Intel, Lenovo jt allianss) poolt juba 2005. a. UEFI on põhiliselt tarkvara, mis kindlustab riistvara ja operatsioonisüsteemi vahelise ühenduse ("suhtlemise"). Kui vana BIOS on piiratud 16-bit protsesside ja 1MB mälu adresseerimisega, siis tema järeltulija UEFI puhul selliseid piiranguid ei ole. UEFI võib funktsioneerida nii 32-bit kui ka 64-bit režiimis ja lubada adresseerimiseks palju rohkem füüsilist mälu (RAM), et täita rohkem keerulisemaid protsesse.
MBR puhul sai kõvakettal kasutada ainult 4 peapartitsiooni (Primary Partition) ja buutivate ketaste mahuks võis olla kuni 2.2 TB. UEFI kasutab aga 'GUID Partition Table' mehhanismi ja tema puhul selliseid piiranguid enam ei ole. Ta lubab buutida kõvakettalt, mille maht on 9.4 ZB (st 1024x1024x1024 GB). Peale selle saab UEFI puhul kasutada rohkem buutimise variante, ta ei sõltu konkreetsest failisüsteemist ja ta omab head võrgus buutimise võimeid. Kasutatakse UEFI firmware draivereid ja rakendusi. (Peale standardsete draiverite, toetab UEFI ka protsessori arhitektuurist sõltumatuid draivereid.).
UEFI (EFI) menüüs/ekraanis saab ka hiirega töötada ja et sinna BIOS / UEFI konfigureerimise menüüsse siseneda, vajua kohe buutimse alguses F2, F10, Delete või Escape või midagi sarnast klahvi. Kuid mõned UEFI kompuutrid ei pakugi sellist võimalust või see buutimine toimub siis nii kiiresti, et Sa ei jõuagi näha ja vajutada seda õiget klahvi. Sel juhul tee seda Windows 8 enda seest: PC Settings -> General -> Advanced -> Restart -> Troubleshoot -> Advanced Options - > UEFI Firmware Settings. (Windows 8.1 puhul aga: PC settings -> Update and recovery -> Recovery -> Restart now -> Troubleshoot -> Advanced Options - > UEFI Firmware Settings.)

UEFI Firmware Settings


ASUS UEFI (EFI) menüü:

UEFI (EFI) menüüs/ekraanis saab ka hiirega töötada


Windows Secure Boot ja UEFI:

Secure Boot ei ole Microsofti looming. Ükskõik kas Sa hakkad Windows 8 operatsioonisüsteemi kasutama või ei hakka, on igal kasutajal, kes ostab uue kompuutri, see 'Secure Boot' funktsioon vaikimisi sisse lülitatud. Ka Windows 8 toetab uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) mehhanismi. UEFI asendab vana BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. UEFI esimene versioon loodi Unified EFI Forum (AMD, Apple, Dell, Intel, Lenovo jt allianss) poolt juba 2005. a. UEFI on põhiliselt tarkvara, mis kindlustab riistvara ja operatsioonisüsteemi vahelise ühenduse ("suhtlemise").
Kui Sa kasutad uut kompuutrit, mis toetab UEFI Secure Boot funktsiooni, siis kindlustab Windows 8 turvaline buutimine selle et kogu firmware ja firmware uuendused on turvalised ning et terve Windowsi buutimise protsess (alglaadimise protsess) toimuks turvaliselt. Sellega laetakse üles ainult signeeritud ja valideeritud koodid ning pahavarale ei anta võimalust end alglaadimise ajal installeerida. Ühesõnaga 'Secure Boot' hoiab ära "mitteautoriseeritud" operatsioonisüsteemidel ja tarkvaral laadida end üles kompuutri startimise protsessi ajal.
Pahavara (sh rootkitid), mis siseneb alglaadimise ajal, on väga raske tuvastada. Mingi pahavara (sh rootkit) võib Sinu boot loader'i asendada omaenda alglaadijaga ja laadida end normaalsel teel süsteemi jäädes ise seejuures täiesti nähtamatuks. Traditsiooniline vana BIOS ei tee õige ja vale alglaadija vahel vahet ja lubab neil mõlematel tegutseda.
UEFI mehhanism kontrollib boot loader'it juba enne tema käivitumist veendumaks selles et on Microsofti poolt signeeritud. [Seda muidugi Microsofti poolt sertifitseeritud kompuutrite (st Microsofti kleebisega) puhul. Teiste firmade ja muude opsüsteemide puhul kontrollib UEFI juba antud firmade/tootjate sertifikaate.] Juhul kui avastatakse pahavara poolt asendatud vale bootloader, siis buutimist ei alustata.

Kuni siiani käis vana BIOS puhul buutimise protsess järgmiselt:

BIOS -> igasuguse OS Loader (k. a. pahavara) -> OS käivitamine (st operatsioonisüsteemi start)

Uue UEFI 'Secure Boot' puhul:

UEFI 2.3.1 (uus 'firmware' kasutajaliides) -> ainult kontrollitud OS Loader (näiteks Win 8) -> OS käivitamine


Mitme operatsioonisüsteemiga ('multiboot') masinad ja mida see uue kompuutri ostjale tähendab?

a) Kui Sa kasutad x86/x64 (Intel/AMD) arhitektuuriga Windowsi lauakompuutreid, süle- ja tahvelarvuteid, mis jooksutavad standardseid Windows 8 operatsioonisüsteeme: Sel juhul saad Sa seda Secure Boot (UEFI) funktsiooni juhtida nii nagu Sa tegid seda ka vana tavalise BIOS ("legacy BIOS") puhulgi. Sa võid selle 'secure boot' vahendi täielikult välja lülitada või siis lisada sinna täiendavaid sertifikaate. Sa võid isegi eemaldada Microsofti sertifikaadi – eemaldada Microsofti sertifikaadi, lisada omaenda sertifikaadi ja kompuuter käivitab ainult selle bootloader'i, mille Sa ise signeerisid. Seega võid Sa oma masinasse installeerida ka kolmandate osapoolte operatsioonisüsteeme, näiteks Linux'i mingi distrbutsiooni või FreeBSD. Sa ei pea selleks seda Secure Boot (UEFI) funktsiooni välja lülitama, aga mõningatel juhtudel tuleb seda võib olla ka teha:

Secure Boot


b) Kui Sa kasutad aga ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) arhitektuuriga spetsiaalse Windows RT operatsioonisüsteemiga tahvelarvutit, siis Sa ei saa oma ARM kompuutris peale Windows RT jooksutada ühtegi muu firma operatsioonisüsteemi, näiteks Linux'it. Sa ei saa ARM-süsteemis seda 'Secure Boot' vahendit välja lülitada ja Sa ei saa oma Windows 8 ARM arvutis näiteks Linuxit jooksutada.


Märkus: Windows RT operatsioonisüsteem on Windows 8 piiratud versioon, mis jookseb ainult ARM-põhistes seadmetes, mitte aga traditsioonilistes kompuutrites. Windows RT ei ole kompuutri operatsioonisüsteem. Windows RT on operatsioonisüsteem, mis on ette nähtud mobiilseadmete jaoks (näiteks tahvelarvutitele).


Microsoft teatab nüüd mitte-ARM (non-ARM) süsteemide kohta järgmist: "On non-ARM systems, it is required to implement the ability to disable Secure Boot via firmware setup..." ja ARM süsteemide kohta aga järgmist: "On an ARM system, it is forbidden to enable Custom Mode. … Disabling Secure MUST NOT be possible on ARM systems"...


UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) eelised:

- Kiirem buutimine ja "unest ärkamine".
- Saab kasutada selliseid turvavahendeid näiteks nagu Secure Boot ja krüpteeritud kettaid.
- Toetab ka 2 terabaidist suuremaid kõvakettaid ja kettaid, mis omavad rohkem kui nelja partitsiooni. Seda tänu sellele et peale standardse jaotustabeli, mis kasutab MBR'i, toetab UEFI ka GUID partitsioonitabelit (GPT), millel ei ole selliseid piiranguid nagu seda on MBR'i puhul.
- Ühildub ka vana BIOS'iga, st toetab ka BIOS'ist buutimist. Osa UEFI-põhiseid kompuutreid omavad ka Compatibility Support Module (CSM) vahendit, mis lubab BIOS'ist buutida ja käivitada ka BIOSi-põhiseid operatsioonisüsteeme. Teine defineering: Compatibility Support Module (CSM) pakub teenust, mis lubab UEFI-põhisel firmwarel toetada ka vana buutimisprotsessi ("legacy PC boot process"). Et seda CSM'i ("legacy mode"/"legacy BIOS") saaks kasutada, tuleb ka Secure Boot vahend välja lülitada (teatud juhtudel tule välja lülitada ka "Fast Boot" funktsioon).
- UEFI võib funktsioneerida nii 32-bit kui ka 64-bit režiimis ja lubada adresseerimiseks palju rohkem füüsilist mälu (RAM), et täita rohkem keerulisemaid protsesse.
- Toetab UEFI firmware draivereid ja rakendusi. (Peale standardsete draiverite, toetab UEFI ka protsessori arhitektuurist sõltumatuid draivereid.)

PS! Tootevõtit (Product Key) hoitakse nüüd riistvaras: Uuemates (alates 2013 / 2014) Windowsi kompuutrites ei hoita seda tootevõtit enam tarkvaras (registris), plaatidel, pakenditel ega ka arvutikorpuste COA kleebistel. Uutes kompuutrites hoitakse Windowsi tootevõtit hoopiski kompuutri UEFI firmware's (endine BIOS firmware).
Kui Sinu uus kompuuter tuleb näiteks koos Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja kui ta ei oma seda aktiveerimisvõtmega COA kleebist, siis pole vaja end kohe "üles riputada". Sa võid teha oma sellesama Windowsi ümberinstalleerimise ja ta hakkab tööle isegi Sinult tootevõtit küsimata.


NB! Loe Windows Secure Boot vahendist ja UEFI firmwarest (sh ka vana BIOS'i ja uue UEFI'i erinevustest) rohkem sealt.
Nüüd aga jätkame Windows 8 uute vahenditega:

* SmartScreen - Windows 8 turvatehnoloogia, mis ei lase pahavaral Sinu süsteemi tungida. Varem kasutati seda tehnoloogiat ainult Internet Explorer veebibrauseris (info), aga nüüd kasutatakse seda ka Windows 8 opsüsteemi Windows Exploreris (tema uueks nimeks on siin "File Explorer"). Seega kasutab Windows 8 IE brauseri SmartScreen funktsiooni nüüd ka üle süsteemi ja siin on tema ülesandeks kaks asja: kontrollida failisüsteemi ja allalaetud programme nende turvalisuse suhtes. Windows 8 uus "SmartScreen" vahend HOIATAB Sind automaatselt siis kui Sa üritad käivitada mingit Internetist allalaetud, aga Microsofti poolt autoriseerimata tarkvara.

Kui Sa omad head antiviirusprogrammi ja kui Sa tead, et Sa laed Internetist alla ainult turvalisi programme, siis võid selle SmartScreen funktsiooni ka välja lülitada, et eemaldada see tüütu hoiatusekraan - vähekogenud arvutikasutajatel ma ei soovitaks seda teha! Ka siin on Sul kaks valikuvõimalust: 1) Lülitada ta välja ainult ainult administraatorite jaoks; 2) Või lülitada ta täielikult välja. Seda kõike võib teha 'Control Panel -> Action Center -> Change SmartScreen Settings' kaudu.

Windows 8 täiustatud SmartScreen funktsioon. | Kuidas installeerida (või käivitada) turvalist, aga Microsofti poolt autoriseerimta tarkvara? | SmartScreen vahendi osaline või täielik väljalülitamine - loe sellest sealt.22) 'PC settings' ekraan - Windows 8 sisaldab peale Windowsi tavalise klassikalise töölaua Control Panel (Juhtpaneel) appi ka täiesti uut ja väga head Metro/Windows 8 PC settings appi ning tema uusi vahendeid. Paljusid seadistusi saabki ainult siitkaudu teha - ülevaade ja juhis seal.23) Windows Updates:

- Windows 8 kompuuter teeb restardi ainult siis kui kõik turvavärskendused on installeeritud ja kui nad nõuavad arvuti ümberlaadimist - see juhtub ainult üks kord kuu aja jooksul - siin arvestatakse antud ühe kuu kõiki värskendusi kokkuvõetult. Kriitilised "out-of-band" värskendused laetakse alla ja installeeritakse küll väljaspool seda ühekuulist tsüklit, aga seda juhtub väga harva...

- Windowsi kriitiliste värskenduste teated, mis nõuavad kompuutri restarti, ilmuvad nüüd ainult kasutaja sisselogimise ehk autoriseerimise ekraanile ja neid kuvatakse seal 3 päeva, et anda kasutajale endale aega ise oma töid lõpetada ning teha arvuti ümberlaadimine. Sellised teated näevad välja umbes sellised: "Your PC will restart in 2 days to finish installing security updates". Juhul kui kasutaja ei ole nende kolme päeva jooksul kompuutri taaskäivitust (restarti) teinud, siis tehakse seda automaatselt. See automaatne restart käivitatakse kolme päeva mõõdudes ja Windows Update kontrollib enne veel ka seda et kas mõni kriitiline app jookseb enne kui ta alustab kompuutri ümberlaadimist. Juhul kui tuvastatakse mõni selline app, siis Windows Update ootab kuni järgmise sisselogimiseni, et üritada seejärel uuesti. Metro ja Windowsi töölaua kasutaliidese ekraanile ilmub teade, mis palub kasutajal salvestada kõik oma tööd ja ühtlasi hoiatatakse, et restarti alustatakse näiteks 15 minuti mõõdudes ("Your PC will restart in 15 minutes, 20 seconds"). Selline teade ei ilmu mängimise ja täisekraani filmi vaatamise ajal ja ka siis kui arvuti on presentatsiooni režiimis.

Loe sellest täpsemalt sealt.24) ISO ja VHD tugi - ISO (disc image) ...

... ja VHD (virtualized disk image) failide tugi on nüüd integreeritud ka Windows Explorerisse / File Explorerisse (tema shell'i ehk kesta/kasutajaliidesesse) - väga vajalik ja meeldiv uuendus.

Sa võid ISO faile mountida (st avada) ja nad ilmuvad seejärel File Exploreri aknasse kui virtuaalsed CD/DVD draivid (plaadid). Sa võid nende sisu seejärel vaadata, kopeerida faile, käivitada mänge, vaadata filme ning videosid, alustada mingi opsüsteemi installeerimist jne... Sama kehtib ka VHD failide kohta, kuid erinevalt ISO failidest, ilmuvad nemad kui virtuaalsed kõvakettad (.vhd laienditega).

Loe ISO ja VHD toest ülevaadet sealt.25) Windows 8 Blue Screen of Death (BSOD) ekraan - Kui Windows kohtab tõsist probleemi, mis teeb operatsioonisüsteemi edasise jooksmise võimatuks, siis lülitatakse ta kohe välja ja ekraanile ilmub kurjakuulutav tekst mille tehnilise kirjelduse ees on "STOP" sõna. Kuna STOP viga ilmub tavaliselt valgete tähtedega sinist värvi taustal, siis refereeritakse seda viga ka sinise ekraani veana või siis Sinise Ekraani Surmana või Sinise Surmaekraanina [(Blue Screen of Death (BSOD või BSoD)] - pilt.

Eelmiste Windowsite kasutajatele nendest BSOD ekraanidest ja 'STOP' veateadetest ülevaatlikum info seal.

See vana "Sinine Surmaekraan" oli väga kole ja hirmuäratav, mis ehmatas nii mõnegi kompuutri taga askeldava lapse poolsurnuks ning viis vanema südamehaige kasutaja infarkti äärele. Peale selle kuvati neis oletatavad vigade põhjused üsna arusaamatus "keeles" ja paljud kasutajad ei saanud neist lihtsalt aru...
Seega oli viimane aeg see jube ekraan millegi muuga asendada. Windows 8 puhul näeb see "surmav" ekraan nüüd välja palju sõbralikum, kus meeldival sinisel taustal kuvatakse kurb emotikon ja täiesti arusaadav fraas, mis teatab, et Sinu süsteem kohtas probleemi, mida ta ei ole suuteline lahendama ning et tal on nüüd vaja restart teha.

Nüüd näeb see uus BSOD ekraan välja selline nagu oleks keegi tüdruk Sulle kurva sõnumi saatnud. No näiteks, et ta suuda enam Sinust aru saada, jätab Sinu maha ja teeb uue peigmehega "restardi". Seda "restarti" alustatakse aga 2 sekundi mõõdudes, sest ta istub juba värske "isase" süles.
Surmaekraani vea enda detailid on aga varjatud ja selle asemel kuvatakse hoopis teade, mis soovitab Sul spetsiifilise koodi probleemi Internetis otsida (st sealt leiad ka oma endise pruudi uue kavaleri pildi ja muud vajalikud andmed).
Kuid vea üksikasjalikum info salvestatakse ka lokaalsele kõvakettale (C: draivi juurkausta või siis C:\Windows\Minidump kausta), et Sa saaksid seda soovi korral ise uurida. (St sealt saadki siis teada, et Sinu mahajätmise tegelikuks põhjuseks oli hoopis Sinu kõhn rahakott või kehv amet ja ongi hea, et said oma ahnest neiust lahti.)

Saabus kurb sõnum

 

Märkus: Windowsi veateadetest (errors), Vigade Aruandest (Error Reporting), Sündmuste Vaatlejast (Event Viewer), "Sinisest Surmaekraanist - BSOD" ja STOP vigadest (STOP errors) saad ülevaate sealt.26) Modern Reader - Modern Reader on Windows 8 operatsioonisüsteemi sisseehitatud (integreeritud) Metro PDF failide avaja ja lugeja. Seega Sa ei pea enam laadima alla ja installeerima sellist monstrumit nagu Adobe Reader (endine Adobe Acrobat Reader) või mingit muud kolmandate osapoolte .pdf failide lugejat. See uus PDF lugeja töötab täisekraani režiimis ja omab baasfunktsioone, et kasutaja saaks lugeda nii et lehed asuvad üksteise kõrval (nii nagu ka raamatu leheküljed) - Modern Reader kasutab Windows 8/Metro UI kasutajaliidest ja disaini.
Ta lubab Sul suumida, panna järjehoidjaid, navigeerida saab paremalt küljelt väljaujuva paneeli abil ja tagasi eelmisele lehele saab minna vasemas ülanurgas asuva 'Back' nupu kaudu.27) Suure mahuga kõvaketaste tugi: Kõvaketaste maht kasvab pidevalt ja ennustatakse, et 2015. aastaks suureneb lauakompuutrite kõvaketaste maht kuni 8TB [terabaidini; 1TB (terabait) = 1024 GB]. Juba praegu võib poest osta 2 ja 3TB kõvakettaid. Windows 8 hakkab nüüd pakkuma ka väga suurte kõvaketaste tuge - "väga suure mahuga" kõvaketta all mõeldakse siin ketast, mille maht on suurem kui 2.2TB.
Peale selle saab kõvaketaste sektori suuruseks olema 4KB ja Windows 8 hakkab toetama mõlemat tüüpi AF kettaid – 512e ja 4K Native.
Ka üks näide: Tööl oli vaja tavalisele Windows 7 Pro süsteemiga lauakompuutrile installeerida lisaks ka üks 3TB kõvaketas, aga sellega nähti suurt lisavaeva, sest Windows 7 operatsioonisüsteem ei tahtnud sellise suure mahuga kõvaketast kuidagi tunnistada... Windows 8 puhul võid aga julgelt kasutada ka 3TB ja suuremaid kõvakettaid (Sa võid sellisele suure mahuga kettale installeerida Windows 8 ja temalt üles buutida).28) Kompuutri kiirem buutimine (alglaadimine) ja uus 'Hybrid Boot' buutimise meetod: Windows 8 buudib võrreldes Windowsi varasemate versioonidega märksa kiiremine (30% kuni 70% kiiremini). Varasematel Windowsitel võttis see aega 45 sekundit kuni mitu minutit.
Windowsi kompuutrites siiamaani kasutusel olnud nn külmstart (Cold Start) ei ole reaalselt enam külmstart. Nüüd muudeti see tavaline külmstardi protsess täielikult ümber ja Win 8 puhul kasutatakse vaikimisi uut Hybrid Boot meetodit.
Loe sellest uuest alglaadimise/taaskäivitamine meetodist ja kompuutri käivitamisrežiimide muutmisest üksikasjalikumalt sealt.29) Xbox LIVE online teenuse tugi: Xbox LIVE on online teenus Xbox 360 konsooli jaoks—ja palju muud (TV, Kinect ja muud mängud, HD filmid, meelelahutus). Windows 8 sisaldab järgmisi Xbox LIVE appisid: Video, Music, Games ja Xbox Companion.
'Xbox Companion' appi ja Xbox LIVE kasutajakonto abil pääsed ligi igasugusele meelelahutuse sisule ning seejärel viia see sisu Xboxnsooli kaudu otse oma TV ekraanile. Sa võid siin meediasisu juhtimiseks ja ettemängimiseks kasutada oma sõrmi, hiirt ja/või klaviatuuri.
Windows 8 Xbox LIVE vahendid: "Roaming save state", "Title managed storage", "Beacons", "Avatar awards", "Avatars", "Friends list and community", "Achievements and gamerscore", "Multiplayer", "Roaming storage", "Real time counting services" ja "Achievements".

Windows 8 operatsioonisüsteemi integreeritud Xbox LIVE teenus toob mängud, muusika, filmid ja TV sisu Sinu kõikidesse Win 8 seadmetesse (Win 8 kompuuter, Windows Phone ja Xbox 360). Seega võid Sa oma Win 8 kompuutris jooksutada ka Xbox 360 mänge...
Huvitav on ka nn "asynchronous multiplayer" funktsioon, mis lubab kahe Windowsi kompuutri või Windowsi kompuutri ja Windows Phone või siis Windows kompuutri ning Xbox 360 seadme vahel mitmekesi mängida.

Märkus: Eesti ei kuulu veel nende riikide/regioonide hulka, kus on Xbox LIVE teenuse tugi, aga ehk see sigadus saab kunagi ka lahendatud!? Kuid sellest piirangust saab üsna lihtsalt ka "mööda hiilida"...30) Windows 8 Multi-Monitor (Windows 8 täiustatud mitme monitori tugi): Windows 8 omab väga head mitme monitori (displei) tuge, märksa paremat kui see oli Windows 7 puhul. Sa võid nüüd lasta kuvada ühel momitoril seda uut Start ekraani ja teisel monitoril aga tavalist Windowsi töölauda. Sa võid igale displeile panna omaenda unikaalse taustapildi või siis paigaldada kahele displeile ühe- ja sama "tapeedi" (st panna nende jaoks laiendatud taustapildi). Nüüd võib igale ühendatud monitorile panna ka omaenda eraldi Windows 7 aegadest pärit tegumirea (TaskBar ehk SuperBar). Sa võid iga displei tegumiriba eraldi seadistada ja see ei mõjusta teiste monitoride tegumiribasid.

Loe sellest 'Windows 8 Multi-Monitor' toest ja ka mitme monitori ülesseadmisest sealt.31) Windows 8 'Upgrade' installeerimine: Märksa odavamat 'upgrade' installeerimist kasutatakse varasema Windowsi (näiteks Windows 7, Vista või Win XP) uuendamisel ehk üleviimisel Windows 8 operatsioonisüsteemiks.
Varem, kui ilmus välja uus Windows, siis uuendasid paljud inimesed oma olemasoleva kompuutri ja enamik neist ostsid selleks täiesti uue kompuutri, kus oli see uus Windows eelinstalleeritud kujul juba olemas. Uus kompuuter tuli seepärast osta, sest uus Windowsi väljalase oli suuremate süsteeminõuetega ja ta nõudis võimsama arvuti olemasolu. Windows 7 puhul see asi paranes ja siis võis teda installeerida ka paljudesse olemasolevatesse kompuutritesse, st kasutaja ei pidanud selleks uut kompuutrit ostma. Windows 8 puhul on asi veelgi parem ja nüüd võib teda installeerida kõikidesse olemasolevatesse Windows 7 kompuutritesse, aga ka paljudesse Windows Vista arvutitesse ja isegi osadesse Windows XP masinatesse. Sa ei pea nüüd ostma uut arvutit vaid Sa teed lihtsalt Windows 8 odavama upgrade installeerimise (ülemineku installeerimise).

'Upgrade' (ülemineku) installeerimine võimaldas Sul oma olemasolevad failid, seaded ja programmid alles jätta - seda muidugi soovi korral. Windows 7 puhul kasutati selle jaoks Windows Easy Transfer ...

... ja Windows 7 Upgrade Advisor tööriistade abi, aga see oli aeganõudev ning tülikas protsess, kus tuli läbi teha mitu erinevat etappi. 'Windows 7 Upgrade Advisor' puhul pidi kasutaja varem tegema läbi järgmised etapid:

* Laadima alla ja installeerima Windows 7 Upgrade Advisor utiliidi
* Käivitama Windows Upgrade Advisor'i
* Käivitama 'Windows Easy Transfer' utiliidi, et salvestada oma olemasolevad failid ja seadistused
* Käivitama Windows 7 puhta installeerimise
* Käivitama 'Windows Easy Transfer' vahendi, et taastada oma varasema Windowsi failid ja seadistused

Kogu see ülemineku (upgrade) protsess nõudis hulga hiireklikke ja tervelt kuni 60 erineva ekraani ilmumise...

Windows 8 puhul aga liideti kõik need erinevad Upgrade Advisor, Setup (st Win 8 installeerimine) ja Windows Easy Transfer vahendid kokku ning sellega tehakse Win 8 ülemineku installeerimine palju kiiremaks ja mugavamaks. Juhul kui Windows 8 'upgrade' installeerimine peatatakse mingitel põhjustel (näiteks ühildumisprobleemide tõttu), siis nüüd jätkatakse tema installeerimist automaatselt - varem pidi seda installeerimisprotsessi jälle otsast peale alustama.

Loe Win 8 upgrade installeerimisest täpsemalt sealt.32) 'Boot Screens' ja 'Choose an option' ekraanid: Windows 8 üheks tähelepanuväärsemaks uuenduseks on tema väga kiire buutimine (alglaadimine) ja uus 'Hybrid Boot' buutimise meetod - info sellest seal.

a) 'Boot Screens' (buutimise/alglaadimise ekraanid):

* Kui Sul on uus kompuuter, mis omab UEFI firmwaret (vana/traditsioonilise BIOS'i asendajat), siis näed Sa kogu buutimise (alglaadimise) jooksul kuni Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimiseni välja ainult antud kompuutri tootja logot - kõik üleliigne ja ka buutimise animatsioon on kadunud.
Windows 8 toetab uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) mehhanismi. UEFI asendab vana siiani traditsioonilise BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. UEFI esimene versioon loodi Unified EFI Forum (AMD, Apple, Dell, Intel, Lenovo jt allianss) poolt juba 2005. a. Alates 2015. aastast või isegi varem ilmuvad kõik kompuutrid juba selle uue UEFI firmwarega, seda juhul kui Maailm veel ikka eksisteerib...

* Kui Sul on vanem traditsioonilise BIOS'iga kompuuter (mitte UEFI firmware'ga), siis näed uut buutimise ekraani, mis on minimalistlik ja kus kuvatakse ainult "Windows" kirja ning ekraani allosas animatsiooniga ringi, mis näitab buutimise protsessi. Ka selle traditsioonilise BIOS kompuutriga (praegu 2011. a. on see enamus kasutajatel), toimub kompuutri buutimine ikkagi palju kiiremini ja sujuvamalt.


Windows 8 'Boot Loader' ja 'dualboot' ('multiboot') masin: Varem oli mitme opsüsteemiga multiboot kompuutrite puhul nii et kui Sa käivitasid kompuutri või tegid tema restardi, sis ilmus buutimise valiku ekraan kohe pärast BIOS logot ja enne Windowsi laadimist. Seda alglaadimise protsessi on nüüd muudetud ja nüüd ilmub see buutimise valiku ekraan pärast Windows 8 buutimise ekraani. See tähendab seda et esmalt stardib Windows 8 ja alles seejärel näed Sa buutimise valiku ekraani, kus Sa saad valida selle operatsioonisüsteemi, kuhu Sa tahad siseneda.
Seega kui Sul on oma kompuutrisse peale Windows 8 installeeritud ka varasem Windows 7 või Vista ja kui Windows 8 on Sinu esmaseks operatsioonisüsteemiks (st C: partitsiooni installeeritud buutimise operatsioonisüsteemiks) või kui ta on Sul pandud vaikimisi buutivaks opsüsteemiks, siis ilmub buutimisel uut tüüpi Metro-stiilis puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Ka ilmub see 'Choose an operating system' ekraan kohe pärast Windows 8 installeerimise lõpetamist ja kompuutri restarti, kus Sa võid seejärel soovi korral buutimise järjekorda ka muuta.
See uus Metro-stiilis buutimise valiku "Choose an operating system" ekraan asendab Windowsi varasemates versioonides olnud 'Windows Boot Manager' (Windowsi käivitushaldur) ekraani.

Uue Windows 8 bootloader'i ('Choose an operating system' ekraani) uuendused:

* Uus välimus.
* Täiesti uus OS laadimise protsess.
* Uude Windows 8/Metro disainiga 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani on integreeritud ka Windowsi parandamise, vaikimisi buutiva opsüsteemi vahetamise ja muude funktsioonide valiku võimalus. Sa pead sel juhul klikkima antud ekraani allosas asuvale 'Change defaults or choose other options' lingile.
* Antud 'Choose an operating system' ekraan töötab 32-bit režiimis ja nüüd saab siin peale klaviatuuri kasutada ka hiirt ning puutetundliku displei puhul ka oma sõrmi. (Varasem 'Windows Boot Manager' ekraan töötas aga 16-bit režimis ja seal sai ainult klaviatuuri kasutada.)

Metro-stiilis puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan


Eelmiste Windowsite traditsiooniline Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraan ei ole kuhugi kadunud. Kui Sul on oma multiboot masinas pandud vaikimisi buutivaks operatsioonisüsteemiks mingi muu operatsioonisüsteem (näiteks Windows XP või mingi Linuxi distributsioon või muu OS), siis ilmub see vana traditsiooniline Windows Boot Manager ekraan - pilt.


Märkus: Kui Sa kasutad ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) arhitektuuriga Windows RT (st Windows 8 spets. väljalaskega) tahvelarvutit, siis Sa ei saa oma ARM kompuutris peale Windows RT jooksutada ühtegi muu firma operatsioonisüsteemi, näiteks Linux'it.

Sa ei saa ARM-süsteemis seda 'Secure Boot' vahendit välja lülitada ja Sa ei saa oma Windows 8 ARM arvutis näiteks Linuxit jooksutada.


b) Choose an option (Suvandi valimine) ekraan: Windows 8 operatsioonisüsteemis saab probleeme lahendada tema uue 'Choose an option' ekraani menüüde kaudu. See uut tüüpi 'Choose an options' ekraan asendab varasemate Windowsite traditsioonilisi DOS ajastu Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraani ja Windows 9x/2000 ajastu "System Recovery Options" ekraani.
Sa pääsed sellele 'Choose an option' ekraanile ligi kas eelpool kirjeldatud 'Choose an operating system' ekraani kaudu, kompuutri buutimisel klahvi F8 abil, Windows 8 installeerimise meedia (tema DVD plaati või USB draivi) abil või siis Windows 8 uue Win 8/Metro-stiilis 'PC settings' (PC seaded/sätted) ekraani kaudu:

'Choose an option' ekraan


Loe Windowsisse buutimisest, uut tüüpi Windows 8 disainiga puutetundlikest 'Choose an operating system' ja 'Choose an option' ekraanidest ning nende menüüde punktidest ülevaadet sealt.33) File History - Juba Windows Vista aegadest loodi uus tehnoloogia, mida kutsuti Transactional NTFS või lühendatult TxF tehnoloogiaks (Windows 7 puhul täiendati seda tehnoloogiat). Kui Sinu andmetega juhtus midagi (süsteemi kokkukukkumine, programmi kinnijooksmine, failide ülekirjutamine või nende kogemata kustutamine jne), siis võimaldasid nii Vista kui ka Windows 7 kerida Sul TxF abiga tagasi rikutud failide eelmiste versioonideni. See sarnanes väga System Restore funktsioonile, välja arvatud see et ta ei töötanud terve süsteemi jaoks vaid ainult individuaalsete failide, kaustade ja ketaste (draivide/partitsioonide) suhtes... Windows 8 puhul kasutatakse sarnast tehnoloogiat, aga siin on seda muudetud ja see uus File History (Failide Ajalugu) töötab märksa paremini ning mugavamalt.
File History on seega Windows 8 uus, huvitav ja vajalik instrument, mis kasutab juba Vista aegadest pärit nn "Shadow copies" (varikoopiate) funktsiooni ja mis on selle täiustatud variant. Ta lubab Sinu poolt määratud failidest luua ettemääratud ajal nende reservkoopiad.


Vaikimisi luuakse reservkoopiad (ülesvõtted/tõmmised) järgmiselt:

- Kõikidest failidest/kaustadest, mis asuvad Sinu Libraries, Desktop, Contacts ja Favorites kaustades (mittevajalikke kaustasid võib siit ka välja lülitada). Seega soovitan Sul enda väga tähtsaid faile hoida ikka selles 'Libraries' (Teegid) kaustas. Seo selle 'Libraries' kaustaga ka oma teistes partitsioonides asuvad tähtsad failid - juhis (Windows 7 oma).
- Reservkoopiad luuakse pärast igat tundi (seda aega võib muuta).
- Resevkoopiaid/ülesvõtteid (snapshots) hoitakse igavesti alles (ka seda võib muuta).


Sa võid failide reservkoopiate salvestukohaks määrata:

- Välise USB kõvaketta (soovitatav).
- USB mälupulga.
- Võrgu olemasolul mingi võrgukausta/võrguketta.
- Teise lokaalse füüsilise kõvaketta suvalise partitsiooni, juhul kui Sa kasutad mitut füüsilist kõvaketast.
- Lokaalse kõvaketta mingi teise partitsiooni, mis ei ole süsteemi partitsiooniks (System, Boot, Page File, Active, Primary Partition parameetritega) - juhul kui need partitsioonid olid Sul varem loodud. Windows 8 ei luba Sul seda siin otse valida, aga Sa võid kasutada vastava partitsiooni jaoks 'Advanced Sharing' funktsiooni abi...


Loe sellest Win 8 uuest 'File History' vahendist sealt.34) Sensorid ja uus "Sensor Fusion" süsteem: Windows 8 on rohkem orienteeritud tahvelarvutite turule ja seega pööratakse tema puhul palju tähelepanu ka sensorite heale tööle. Näiteks välisvalgustuse ehk ümbritseva valguse sensor (ALS) peab automaatselt reguleerima displei heledust.
Sisseehitatud kiirendusmõõtur (accelerometer) pöörab automaatselt ekraani vastavalt sellele et kuidas Sa oma tahvelarvutit käes hoiad. Need, kes kasutavad näiteks iPad tahvelarvutit, need juba teavad seda funktsiooni.

3-D ajastu nõuab ka uuemat ja efektiivsemat sensorite süsteemi ja seoses sellega loodigi uus "Sensor Fusion" süsteem. Antud sensorite süsteemi on ühendatud varem eraldi kasutatud 3D Accelerometer, 3D Magnetometer ja 3D Gyrometer sensorid ning sel teel loodigi see uus ühine "9-telje sensor fusion" süsteem.
'Sensor Fusion' süsteem lahendab sellised probleemid nagu "närviline" liikumine ja "tõmblevad" üleminekud, ta vähendab andmete terviklikuse probleemi ning esitab andmeid nii, mis võimaldab 3-D keskkonnas sujuva liikumise.
['Sensor fusion' pole mingi uus asi ja mitte ainult Microsofti "lapsuke" vaid seda kasutatakse juba ammu, näiteks sõjanduses. Ta lubab kokku panna ühtset, lihtsamini haaratavat pilti kõikvõimalikelt sensoritelt tulevast infost (nii seadme enda omadest kui ka välistest).]35) Mitmepuutetundliku puuteplaadi tugi: Windows 8 üheks suureks uuenduseks on ka multitouch touch pad (trackpad) tugi, mis lubab arvuti puuteplaadil kasutada ka mitme sõrmega žeste (viipeid) - pilt. Sa võid kompuutri puuteplaadil mitme üheaegse puutega kerida, sirvida, näpistada, pöörata jne. Kõik uued Windows 8-põhised kompuutrid, mis omavad puuteplaati (touch pad / trackpad), sisaldavad nüüd võimalust töötada puuteplaadil ka mitme sõrme žestide/viibetega. See lubab selle puuteplaadi abil töötada täpselt niisamuti nagu seda tehakse ka mitme-puutetundliku ekraani puhul. Seega selle asemel (või siis täienduseks), et puutuda ekraani otse sõrmedega võid Sa teha seda multi-puutetundlikul puuteplaadil, et täita Windows 8 peamisi puutepõhiseid tegevusi.


Kuidas see töötab:

- Kui Sa ostad uue Windows 8-põhise puuteplaadiga kompuutri, siis Sa saad selle multi-puutetundliku toe juba "pakendis" kaasa, st kõik vajalikud draiverid on selle mitmepuutetundliku puuteplaadi toe jaoks juba olemas.
- Kui Sa omad Windows 7-põhist arvutit, siis on juba puuteplaadi tootja enda otsustada, et kas ta toetab seda uut Windows 8 multi-puutetundliku puuteplaadi funktsiooni või ei toeta.
- Sa saad oma sõrmedega töötada ka mitte-puutetundliku ekraani/displei puhul.


Vaikimisi žestid/viiped:

- Näpistamine (sõrmi kokku-lahku suruma): Sa võid sel teel ühilduvates appides midagi suurendada või vähendada, näiteks Photos appis pilte.
- Kerimine: Sa võid kerimiseks kasutada kahte sõrme. Viipa puuteplaadil kahe sõrmega vasemalt paremale (või vastupidi), et kerida horisontaalsuunas. Lohista kahe sõrmega üles ja alla, et kerida vertikaalsuunas.
- Charms: Et kuvada seda uut 'Charms' riba, viipa puuteplaadi paremast servast vasemale poole.
- Switcher (saad uuesti avada viimati käivitatud appisid): Et pääseda ligi uuele 'Switcher' kasutajaliidesele, viipa puuteplaadi vasemast servast paremale poole.
- App Bar: Et kuvada Metro-stiilis Start ekraanile varjatud App riba (pilt), viipa puuteplaadi ülemisest servast allapoole. See uus varjatud 'App Bar' riba lubab Sul kõikide appide loetelule kiire ligipääsu.
- Pööramine: Sa võid kahe sõrme abil mingit elementi/objekti pöörata.
- Iga puuteplaadi tootja võib lisada veel ka omaenda täiendavaid viipeid (näiteks kolme sõrmega toksamist jne).

Žestide tundlikust jms võid reguleerida koos draiveritega kaasapandud juhtpaneeli kaudu:

Žestide tundlikust jms võid reguleerida koos draiveritega kaasapandud juhtpaneeli kaudu36) Storage Spaces - See Windows 8 uus funktsioon lubab Sul grupeerida/ühendada mitu eraldi füüsilist ketast üheksainsaks virtuaalseks kettaks. Sel teel saad Sa andmeid näha ja nendega töötada üle mitme kõvaketta. Storage Spaces grupeerib/liidab esmalt füüsilised kettad kokku, mille tulemusel luuakse nn Storage Pool (salvestikogum). Seejärel luuakse uus struktuur ehk virtuaalne ruum/virtuaalne draiv (space), mis formaaditakse tavalise failisüsteemiga ja mida kasutatakse seejärel nagu tavalist kõvaketast.
Storage pool (salvestikogum) võib seega sisaldada kahte või mitut füüsilist kõvaketast ja Sa saad talle ligi uue struktuuri kaudu, mida kutsutakse space. Sa võid näiteks kombineerida oma E: ja F: kõvakettad üheksainsaks salvestikogumiks (storage pool). Kuid Sa saad sellele salvestikogumikule ligi virtuaalse ruumi (space) kaudu.

Storage Spaces pakub kahte põhilist teenust:

- Andmete dubleerimine: Storage Spaces loob andmetest vähemalt kaks koopiat ja ta hoiab neid eraldi kõvaketastel, et vältida andmete kaotsiminekut juhul kui üks kõvaketas üles ütleb.
- Üksainus salvestikogum (või salvestusruum - pool): Sa võid oma mitme füüsilise kõvaketta kõikide andmete salvestamise organiseerida ühteainsasse (või mitmesse) salvestikogumisse/salvestusruumi (Storage Pool'i). Sa võid ka seda pooli lihtsal teel laiendada lisades juurde uusi kõvakettaid. Ja erinevalt üsna keerulistest tehnoloogiatest, näiteks nagu RAID, Sa võid siin kasutada eri tüüpi ja suurusega kõvakettaid. Nad võivad olla nii fikseeritud kettad (SATA) kui ka välised salvestusmeediad (näiteks välised USB kõvakettad). Sa võid neid füüsilisi kettaid ühendada USB, SATA (Serial ATA) või SAS (Serial Attached SCSI) kaudu.

Loe sellest rohkem sealt.Veel mõned Windows 8 uuendused ja täiustused:

- Värviteemad: Nüüd saab kasutaja muuta ka Metro-stiilis/Windows 8 disainiga Start ekraani ja ka kõikide muude ilmuvate ekraanide taustavärvi ning mustrit. Seda saab teha nii Windows 8 installeerimise käigus kui ka hiljem 'PC settings' ekraani kaudu.
- Uued ikoonid: Windows 8 sisaldab nüüd kõikjal (k. a. Windowsi Desktop kasutajaliidese töölaual) uusi Windows 8 disainiga ikoone, dialoogiaknaid ja hüpiknenüüsid.
- Appide loetelu (Apps list): Nüüd kuvatakse appid selles loetelus kategooriate kaupa (varem esitati nad alfabeetilises järjestuses).
- Windows 8 Boot Screen: Windows 8 sisaldab ka uut buutimise ekraani, mis on üsna minimalistlik ja see Microsofti lemmikust 'Betta' kala koos lihtsa ringist animatsiooniga on nüüd kadunud:

Windows 8 Boot Screen


- Windows 8 'Login Screen': Windows 8 sisselogimise ekraan on lihtne ja puhas. Tema suur ikoon/plaat (tile) kuvab Sinu avatari, juhul kui Sa olid selle pärast Windows 8 installeerimist paigaldanud, muidu on see tile "tühi":

Windows 8 Login Screen


Peale avatari näed seal ka enda kasutajanime ja parooli sisestamise kasti, seda juhul kui Sa olid enda lokaalse kasutajakonto jaoks ka parooli üles seadnud (määranud). Kui Sa logid aga sisse Microsofti kasutajakontoga (Windows Live ID), siis pead iga kord ka oma Live ID parooli sisestama nii nagu siit järgmiselt pildilt ka näha on (kui tegemist on Microsofti kontoga, siis kuvatakse kasutajanime all ka MS konto Email aadress):

Peale avatari näed seal ka enda kasutajanime ja parooli sisestamise kasti


Windows 8 'Welcome Screen':

Windows 8 Welcome Screen


Nagu eelnevatest piltidest on näha, siis nüüd saab muuta ka Metro-stiilis/Windows 8 stiilis disainiga Start ekraani ja ka kõikide muude ilmuvate ekraanide taustavärvi. Seda saab teha nii Windows 8 installeerimise käigus kui ka hiljem 'PC settings' ekraani kaudu.


NB! Kuid Windows 8.1 (Windows Blue) väljalaskes saab seda Start ekraani juba palju paremini ja mugavamalt konfigureerida; "Start" nupp on tagasi toodud (ainult nupp); buutida saab otse standardsele töölauale; on ilmunud täiesti uued Windows Store appid (süsteemi integreeritud); olemasolevaid süsteemi sisseehitatud Store appisid on aga täiustatud; Metro-stiilis 'Start' ekraani ('Avakuva') plaatidele saab määrata rohkem suurusi; Start ekraanile võib panna sama taustapildi, mis on ka Sinu töölaua kasutajaliideses; täiendatud on 'Snap view'- ja mitme appiga korraga töötamise (multitasking) funktsiooni; 'PC settings' ekraani on muudetud ja see sisaldab nüüd palju rohkem funktsioone; palju sügavam SkyDrive integratsioon; parem otsingusüsteem; täiustatud ja parem Internet Explorer 11; nn "kuumade nurkade" väljalülitamise võimalus; muudetud ja täiustatud Windows Store pood jne, jne.Lisaks:

Kuidas liikuda Win 8 uue 'Start' ekraani ja vana Windowsi töölaua ('Desktop') kasutajaliidese vahel? Kuidas liikuda juba käivitatud appide vahel ja mõned vajalikud kiirklahvid ning hiire kasutamised - juhis seal.

Kuidas aga sulgeda täisekraani režiimis töötavaid uut tüüpi Metro-stiilis/Windows Store appisid, sellest info seal.

Explorer protsessi restart: Kui Sinu töölaud ja programmid jäävad rippuma (hanguvad) ning Sa ei saa enam edasi töötada, st Explorer.exe protsess hangub - juhis.Näide uuest 'Lock screen' ekraanist:

See 'Lock Screen' ekraan ilmub pärast kompuutri käivitamist, süsteemi restarti, sleep režiimist "ärkamist" ja sisse/välja logimist ning enne Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraani. Antud lukustamise ekraan on inspireeritud Windows Phone 7 Metro kasutajaliidesest ja ta ilmub nii Windows 8 tahvel- kui ka lauaarvutites.
See 'Lock screen' aktiveeritakse ka siis kui kasutaja ei ole mõnda aega oma arvutiga midagi teinud. Kui kasutaja lahkub kompuutri juurest, siis see blokeerimise ekraan hakkab lugema uusi saabunud e-maile, uurima seda et mida uut on sotsiaalvõrgustikes ja muud tähtsat informatsiooni. Kui kasutaja saabub, siis näeb ta kohe seda et mis vahepeal toimunud on...


Antud uus 'Lock Screen' koosneb kahest põhikomponendist:

* Taustapildist koos dünaamiliste elementidega (võrguikoon, aku staatuse ikoon, lugemata e-mailid, appide teated jne).

* Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraanist, mis ilmub siis kui Sa selle esimese 'Lock Screen' pildi eest ära koristad... (Et teda eest ära koristada, keri hiireratast või vajuta lihtsalt suvalist klahvi. Tahvelarvutite puhul "pühi" ta sõrmega lihtsalt eest ära - ülasuunas):

Lukustatud ekraan


Järgmine 'Lock Screen' ekraani pilt on aga pärit juba Windows 8 Release Preview väljalaskest ja siin on ka näha, et kasutajale on saabunud kaks Emaili:

ärgmine 'Lock Screen' ekraani pilt on aga pärit juba Windows 8 Release Preview väljalaskest


See on aga Windows 8 lõppversiooni vaikimisi lukuekraan - pilt.

Pärast 'Lock Screen' taustapildi eest ärakoristamist ilmub Sinu kasutajakonto nimega ja pildiga ekraan, kus Sa saad sisestada kas oma lokaalse kasutajakonto parooli või PIN koodi/parooli või Windows Live ID (Microsoft Account) parooli või "Picture Password" parooli ning siseneda süsteemi. Juhul kui Sa ei olnud endale varem mingit parooli ja teisi kasutajakontosid loonud, siis seda sisselogimise ekraani ei ilmu vaid Sa satud kohe Windows 8 Start ekraanile. Kui Sa ei olnud enda kasutajaprofiilile pilti määranud, siis on see pildi koht "tühi". Alltuleva näite puhul oli kasutajal eelnevalt loodud nii tavaline lokaalne parool, pildi parool kui ka PIN parool. Seega võib ta süsteemi sisselogimisel kasutada ühte neist kolmest paroolidest. Vaikimisi pakutakse esialgu ainult ühe parooli sisestamise võimalust - seda tüüpi parooli, millega ta viimati sisenes. Aga kui kasutaja klikib siin paroolikasti all "Sign-in options" lingile, siis tekivad tal ka muud valikuvõimalused. Antud juhul on tegemist lokaalse kasutajakontoga:

Kolm parooli...


Aga järgmisel pildil toimub süsteemi logimine juba Microsofti kasutajakonto all:

Microsofti kasutajakonto


Sa võid hiljem seda Lock Screen'i pilti ja temas kuvatavaid elemente ise muuta... Loe Windows 8 "Lock Screen" ekraanist ja tema pildi vahetamisest täpsemalt sealt


Loe ülaltoodule lisaks ka Windows 8.1 (Windows Blue) väljalaskest, kus on tehtud terve rida uuendusi ja täiendusi.


< Tagasi Windows 8 pealehele, sinna kus Sul pooleli jäi...


Ülesse

 
< Tagasi Windows 8 sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011