Windows 8 versioonid (väljaanded)

Win 8 logo Windows 8 versioonide (väljaannete) hinnad, nende erinevused ja vahendid.

Versiooniuuendused: Windows 8 ülemineku ehk täiendamise teed/stsenaariumid (Windows 8 Upgrade Paths).

 

Olulised muudatused Windows 8 litsentsi- ja aktiveerimise poliitikas.

 

 

14. juuli 2012 (täiendatud 21.08.12)

 

Windows 8.1 hindadest saab infot sealt.Esiteks Windows 8 on nüüd uue x86/64 Windowsi väljaande ametlikuks nimeks. Teiseks võrreldes Windowsi eelmiste väljalasetega (Vista, Windows 7) on nüüd Windows 8 operatsioonisüsteemi väljalastavaid versioone radikaalselt vähem ja asi palju lihtsam ning arusaadavam.


1) Windows 8 väljaanded/versioonid ja nende kättesaadavus:


Windows 8 väljaanded:

Tavakasutajatele: Windows 8 (x86/64) ilmub lauaarvutite/sülearvutite kui ka x86 protsessoritega tahvelarvutite jaoks välja kahes põhilises standardses versioonis (väljaandes): Windows 8 baasversioon (Windows 8 Core) ja Windows 8 Pro.

a) Windows 8 baasversioon (Windows 8 Core) on Windows 7 Home Premium väljalaske analoogiks, mis sisaldab suurt hulka Windows 8 vahendeid, nende hulgas näiteks ka keelte lennult vahetamise võimalus, mis oli varem kättesaadav ainult Windows 7 Ultimate versiooni kasutajatele. (Kui Sa näed poes või Internetis pakutavat kompuutrit, mille spetsifikatsioonis on operatsioonisüsteemina näidatud "Windows 8 Core", siis tead, et tegu on sellesama Windows 8 baasversiooniga.)

b) Windows 8 Pro on aga orienteeritud rohkem neile kodukasutajatele ja väikefirmadele, kes tahavad oma kompuutriga keerulisemat tööd teha, st kes on "tehnika entusiastid ja äri professionaalid". Windows 8 Pro on Windows 8 superkomplekt, mis pakub peale Windows 8 standardsete võimaluste lisaks ka BitLocker krüptimist, Encrypting File System (EFS) tuge, Hyper-V (client) virtualiseerimist, võimalust buutida virtuaalselt kõvakettalt (VHD), Group Policy tuge, Remote Desktop (host) võimalust jne. Pro versioon kubab Sul soovi korral minimaalse tasu eest osta ja installeerida ka Windows Media Center programmi. Ühesõnaga pakutakse neid vahendeid, mis on praegu kättesaadavad ainult Windows 7 Ultimate ja Enterprise versioonides.


Windows 8 Enterprise versioon/väljaanne (organisatsioonidele/suurkompaniidele): See on kättesaadav ainult neile, kes on liitunud nn 'Software Assurance' (Tarkvaratagatise - SA) programmiga/tugiteenusega. See versioon ei ilmu tavalisse jaemüügivõrku ega ka OEM tootjatele vaid ta on ette nähtud ainult organisatsioonidele ja suurkompaniidele 'Software Assurance' lepingu raames. Ühesõnaga teda ei saa jaevõrgust hankida ja teda ei installeerita ka uutesse OEM kompuutritesse, st ta ei ole nendes eelinstalleeritud kujul juba olemas. Ta on samaväärne Windows 8 Pro versiooniga + veel mõned vahendid, mida teistes Win 8 väljalasetes ei ole, näiteks Windows To Go, DirectAccess, BranchCache, AppLocker, VDI enhancements, uus Windows 8 App Deployment ja Enhanced RemoteFX.


Windows RT versioon/väljaanne: Ülalnimetatud Windows 8 kahele standardsele versioonile lisandub veel ka Windows RT ("Windows Runtime") väljalase - varem oli tema nimeks "Windows 8 on ARM" (WOA). See Windows RT operatsioonisüsteem paigaldatakse ainult uut tüüpi ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) SoC arhitektuuriga tahvelarvutitele (tablet) ja ka muudele seadmetele. Windows RT on seega Windows 8 spetsiaalne ja täiesti uus ning erinev väljalase - ta ei ole enam "päris" Windows 8.
Ühesõnaga Windows RT operatsioonisüsteem on Windows 8 piiratud versioon, mis jookseb ainult ARM-põhistes seadmetes, mitte aga traditsioonilistes kompuutrites. Windows RT ei ole kompuutri operatsioonisüsteem. Windows RT on operatsioonisüsteem, mis on ette nähtud mobiilseadmete jaoks (näiteks tahvelarvutitele).

ARM-põhised Windows RT operatsioonisüsteemiga tahvelarvutid on neile tavakasutajatele, kes kasutavad oma seadet rohkem meelelahutuseks, suhtluseks, Internetis surfamiseks, Emailide saatmiseks, Metro appide, mängude jms jooksutamiseks. Siin ei saa kasutada täisfunktsionaalset traditsioonilist Windowsi töölaua kasutajaliidest. Ühesõnaga Sa EI SAA Windows RT tahvelarvutiga teha KÕIKE seda, mida Sa võid teha tavalise laua- või sülearvutiga või siis Intelil põhineva Surface Pro (Windows 8 Pro) tahvelarvutiga. Sa ei saa Windows RT tahvlis jooksutada klassikalisi Windows x86 (32-bit) programme. Kuid siin pakutakse spetsiaalselt tahvelarvutite jaoks loodud Office 15 paketi Word, Excel, PowerPoint ja OneNote appisid - need on traditsioonilised puutetundlikud Windowsi töölaua appid, mitte aga Metro-stiilis appid (ehk uue nimega Windows Store appid). (Kui Sa näed poes või Internetis pakutavat tahvelarvutit, mille spetsifikatsioonis on operatsioonisüsteemina näidatud "Windows RT", siis tead, et millega tegu on.)

Windows RT on Microsofti vastus Apple iPad tahvelarvutile - üksikasjalikum info sellest kõigest seal.Windows 8 kättesaadavus ja hinnad:

Kõik siintoodud hinnad on kehtivad USA puhul ja Euroopas tulevad nad tsipa teised. Need eelpool nimetatud kaks Windows 8 ja Windows 8 Pro ning lisaks veel Windows RT ja Windows 8 System Builder Kit (OEM) väljaannet on kättesaadavad alltoodud kujul:


a) Windows 8 baasversioon (Windows 8 Core) või siis Windows 8 Pro on eelinstalleeritud kujul poest ostetud uutes OEM kompuutrites juba olemas.

Märkus: "Downgrade" protsess. Need, kes ostavad poest/Internetist uue OEM kompuutri, kus on Windows 8 Pro eelinstalleeritud kujul juba olemas, võivad soovi korral pöörduda tagasi Windowsi varasema versioonini. EULA ütleb selle kohta nii: Ainult Windows 8 Pro kasutajad võivad soovi korral minna tagasi (downgrade) kas Windows 7 Professional või siis Windows Vista Business versioonini. Loomulikult peab Sul sel juhul olema ka Windows 7 Professional või siis Windows Vista Business installeerimise meedia ja tema tootevõti (Product Key). Esmalt lülitad BIOS menüüs UEFI ("Secure Boot") vahendi välja ja seejärel aktiveerid sealsamas "Legacy Boot" funktsiooni. Siis paned sealsamas BIOS ekraanis oma kompuutri esmaseks buutimise seadmeks CD/DVD-ROM seadme (või siis USB seadme), salvestad sätted ja teed restardi. Seejärel teed Windows 7 puhta installi ja selle lõpetades aktiveerid ta juba telefoni teel. Juhul kui Sul seda installeerimise meediat ja tootevõtit ei ole ning kust ning kuidas seda varasemat legaalset Windowsi hankida, see ei ole juba Microsofti probleem. Üldiselt ei maksa seda downgrade'i protsessi üle-üldse alustadagi, sest võivad tekkida probleemid:

* Mõni poest saadud Win 8 kompuuter (sülearvuti/tahvelarvuti) ei toetagi tagasiminekut Windows 7'le (uus form-factor).
* Windows 8 kompuuter omab uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) vahendit koos Secure Boot ............ja............ Fast Startup funktsioonidega. Need kasutavad kõvaketta partitsioneerimiseks uut GPT (GUID Partition Table) funktsiooni, aga Win 7 masinad kasutavad selleks vana MBR (Master Boot Record) vahendit, mis oli rootkittide poolt üsna kergesti rünnatav. Seepärast tuleks enne Win 7 installeerimise alustamist PÜHKIDA kõvaketas täiesti puhtaks (selleks sobib näiteks DBAN programm). Peale selle tuleb BIOS'is ka see "Legacy Boot" või midagi sarnast sisse lülitada.
* Ikka see draiverite probleem: Enne varasemasse Windowsisse tagasiminekut veendu, et kas Sinu uus kompuuter ikka toetab Windows 7 opsüsteemi, sest Sinu kompuutri tootjad võisid ta varustada ainult Windows 8 jaoks sobivate riistvara draiveritega. Uuri oma arvutitootja kodulehelt järgi seda et kas seal pakutakse draivereid ka Windows 7 jaoks.
* Ka kaob tarkvara tugi, sest Sa ei jooksuta enam originaalset opsüsteemi.
* Ka Win 7 aktiveerimisega tekivad probleemid, seda saab teha ainult helistamise teel (robotiga jne) ja kui see ei aita, siis tuleb helistada juba Microsofti tugiteenuse "elavale" isikule ning selgitada talle olukorda jne... TOOTEVÕTI peab nii- või naa olema.

Ühesõnaga, enne kui alustada seda "downgrade'i" protsessi, tuleb hoolikalt asi lahti mõelda ja uurida ka oma uue kompuutri kodulehelt seda et kas see üle-üldse võimalik on ning et millised jamad võivad sellega kaasneda.

Kui Sa mõtled hiljem ümber, siis võid igal ajal oma poest saadud Windows 8 Pro versiooni jällegi taastada.


Kui Sa ostad uue OEM kompuutri, kus on Windows 8 juba eelinstalleeritud kujul olemas, siis on OEM litsents Sinu kompuutriga jäädavalt seotud. Kui Sa tahad seda OEM litsentsi kellelegi teisele üle kanda, siis pead Sa müüma talle terve oma kompuutri (koos Windowsi koopiaga) - rohkem infot siin lõpupoole.b) Windows 8 baasversiooni (Windows 8 Core) või siis Windows 8 Pro võib hankida ka järgmisel moel:

* Enam ei pakuta Windowsi TÄIS versioone (Full Package): Vastavalt sellele võib kasutaja olemasoleva varasema Windowsi puhul osta Windows 8 Pro 'Upgrade' versiooni ja käivitada Setup'i (st Win 8 Pro installeerimise) otse oma jooksva Windowsi seest. Kogu see varasema Windowsi uuendamise/täiendamise protsess käib siis järgmiselt: Kasutaja läheb esmalt näiteks sinna sooduspakkumisega Microsofti saiti (kuni 2013. a. 31. jaanuarini) või siis tulevikus Microsofti Eesti kodulehele ja laeb sealt alla Windows8-UpgradeAssistant.exe faili. Seejärel ta käivitab selle Windows8-UpgradeAssistant.exe ja edaspidi toimub KOGU töö ainult Windows 8 Upgrade Assistant nõustaja kaudu. Tehakse Sinu kompuutri Windows 8 opsüsteemiga ühildumise kontroll, ostad Windows 8 litsentsi, algab Windows 8 installeerimisfailide allalaadimine ja lõpuks ka tema veebipõhine 'upgrade' installeerimine. Sa võid alternatiivina luua ka Win 8 ISO ja/või USB meedia ning teha Win 8 Pro puhta installeerimise.

Kasutaja, kelle kompuutrisse ei ole aga Windows installeeritud või kes tahab kasutada multiboot masinat koos Windows 8 opsüsteemiga, peab ostma nn Windows 8 System Builder Kit (OEM) DVD pakendi. Windows 8 baasversioon, mida kutsutakse Windows 8 Core, ei ole kättesaadav Upgrade vormis. Sa võid ta osta ainult kas koos uue kompuutriga või siis hankida tema System Builder (OEM) versiooni, mis maksab $99.99.


* Windows Upgrade Digital Download + Backup DVD (soovi korral lisaks) - sooduspakkumine: Windows 8 Pro digitaalne upgrade kuni 2013. a. 31. jaanuarini - promokampaania hinnaks on $39.99. Kui Sa ostad selle Microsofti serverist allalaetava upgrade versiooni, siis võid sellele lisaks tellida ka tema DVD plaadi täiendava $15 eest. Seega, kui Sa jooksutad Windows XP, Vista või Windows 7 operatsioonisüsteemi, siis võid teha odavama Windows 8 "Upgrade" installeerimise nii et ostad Windows 8 Pro tootevõtme (Windows 8 Pro upgrade kuni 2013. a. 31. jaanuarini - promokampaania hinnaks on $39.99). Sellega teed oma olemasoleva Windowsi täiendamise ehk ülemineku Windows 8 Pro operatsioonisüsteemile, st Sa teed varasema Windowsi versiooniuuenduse ja saad kätte Wondows 8 täisversiooni. Upgrade installeerimist tuleb alustada varasema Windowsi seest ja seega peab Sul olema legaalne Windows XP, Vista või Windows 7 operatsioonisüsteem, et alustada tema täiendamist/versiooniuuendust - KOGU protsess toimub ainult sellesama Windows 8 Upgrade Assistant nõustaja abil. Sa võid upgrade installeerimise asemel teha ka Windows 8 puhta installeerimise ja/või luua ka tema installeerimise meedia (buutiva Windows 8 DVD plaadi või siis USB mälupulga) - juhiste lingid allpool.

Aga alates 1. veebruarist 2013 hakkab seesama digitaalne upgrade maksma juba $199.99.

Märkus: Pärast versiooniuuendamist Sa ei saa oma eelmist Windowsi enam kasutada (seda ei eraldi partitsioonis ega ka teise kompuutris) - upgrade asendab täielikult vana litsentsi - rohkem infot siin lõpupoole.


* Windows 8 Pro Upgrade jaemüügi karbiversioon (DVD pakend) - kuni 31. jaanuar 2013 (promokampaania hinnaks on $69.99): Alates 2013. a. 1. veebruarist hakkab Windows 8 Pro Upgrade jaemüügi karbiversioon maksma juba $199 (kallim kui TÄIS System Builder/OEM-koopia!). Näiteks Euroopas hakatakse pakkuma Windows 8 Pro N versiooni pakendit: "Windows 8 Pro, Upgrade Edition, N Version [upgrade from Windows XP, Windows Vista, Windows 7] (PC)" - pilt.
Selle sooduspakkumisega Windows 8 Pro karbiversiooni plussiks, võrreldes seda tema sooduspakkumisega digitaalse allalaadimse variandiga ($39.99), on see et Sa võid oma olemasoleva varasema 32-bit Windowsi asendada ka 64-bit Windows 8 Pro operatsioonisüsteemiga - sel juhul teed Windows 8 puhta installeerimise otse sellelt DVD plaadilt. See jaemüügi karp sisaldab tervituskaarti, kahte eraldi 32-bit ja 64-bit Setup plaati ning kaarti, mis sisaldab Sinu Windows 8 Pro tootevõtit.

Märkus: Pärast versiooniuuendamist Sa ei saa oma eelmist Windowsi enam kasutada (seda ei eraldi partitsioonis ega ka teise kompuutris) - upgrade asendab täielikult vana litsentsi.


* Windows 8 Pro Pack: Windows 8 baasversiooni (Core) olemasolul peab tema uuendamisel/täiendamisel (upgrade) Windows 8 Pro väljalaskeni maksma jaemüügis pakutava pakendi eest $69.99 ja seda kuni 2013. a. 31. jaanuarini. Alates 2013. a. veebruarist peab upgrade eest välja käima $99.99. Seega kui Sa ostsid uue kompuutri koos Windows 8 Core versiooniga, siis võid ta viia üle Windows 8 Pro versioonini ja tema pakend ei sisalda DVD plaati vaid selle asemel on seal tootevõti (Product Key). See pakend sisaldab tootevõtit Windows 8 Pro 32-bit kui ka 64-bit versiooni jaoks ja ta näeb välja selline: "Windows 8 Standard Edition to Windows 8 Pro Edition, Upgrade Edition [Product key card only] (PC)" - pilt. Sa võid Windows 8 Pro Pack'i (st Windows 8 Pro paketi) tootevõtme osta ka Mocrosofti kodulehe kaudu.

Alates 1. veebruarist 2013 pakutakse Windows 8 baasversiooni (Core) Upgrade versiooni ka Internetis elektroonilisel teel ja see hakkab maksma $119.99.


* Windows 8 System Builder Kit (OEM): Jaemüügis ega ka Internetis ei pakuta enam Windows 8 täisversiooniga DVD pakendeid (Full Package Retail) vaid need asendatakse nüüd odavama Windows 8 System Builder Kit (OEM) DVD pakenditega - see on Microsofti müügipoliitikas suur muudatus. Microsoft lubab nüüd kõikidel kasutajatel osta ja installeerida odavama Windows 8 OEM versiooni, mis reserveeriti varem tavaliselt ainult OEM-tootjatele. Kui kompuuter ehitatakse ise üles (väiketootjad/süsteemiehitajad, sh ka Sina ja teised...) või kui Windows 8 installitakse muu opsüsteemi asemele (näiteks Linux'i peale) või kui kasutatakse multiboot masinat või kui ostetakse ilma operatsioonisüsteemita kompuuter, siis võib osta ja installerida sinna Windows 8 System Builder Kit (OEM) versiooni, mis on täpselt sama mis ka Windows 8 TÄISVERSIOON (kas Windows 8 baasversioon või siis Windows 8 Pro).
Windows 8 System Builder Kit (OEM) DVD pakendi omandamisel Sa ei saa ka tagasi pöörduda (downgrade) mingi Windowsi varasema versioonini, näiteks Windows 7 Professional operatsioonisüsteemini. Sa pead valima Windows 8 (Core) ja Windows 8 Pro 32-bit ning 64-bit versioonide vahel, sest pakend ei sisalda mõlemat.

Windows 8 System Builder Kit (OEM /DVD) koopiate hinnad:

* Windows 8 System Builder Kit (OEM / DVD pakend): Windows 8 baasversiooni (Windows 8 Core) system-builder koopia maksab $99.99.
* Windows 8 Pro System Builder Kit (OEM / DVD pakend): Windows 8 Pro versiooni system-builder koopia maksab $139.99.


Märkus: Juhul kui Sa ostad tarkvara (Windows 8) eraldi, DVD pakendis või laed ta alla Internetist, siis on lood järgmised: Sa võid tarkvara viia üle ka teise kompuutrisse, aga see kompuuter peab kuuluma Sinule ja sel juhul pead Sa Windows 8 oma eelmisest kompuutrist uninstallima (st eemaldama).
See eeltoodu kehtib ka jaemüügist/Internetist ostetud upgrade versiooni ja Windows 8 System Builder Kit (OEM / DVD) suhtes, mille Sa installeerid tühja kompuutrisse või siis virtuaalmasinasse või eraldi partitsiooni - rohkem infot siin lõpupoole.
c) Windows RT ("Windows on ARM" või "WOA") on kättesaadav ainult eelinstalleeritud kujul uutes OEM seadmetes (ARM põhistes tahvelarvutites). Teda ei saa müüa nagu tavalist jaemüügi toodet ja ta ei oma ka teistele Windowsitele ülemineku/täienduse (upgrade) võimalust.Kokkuvõtteks Win 8 hindadest:

* Windows 8 Pro (Online Upgrade) kuni 2013. a. 31. jaanuarini - promokampaania hinnaks on $39.99. (Kui Sa ostad selle Microsofti serverist allalaetava upgrade versiooni, siis võid sellele lisaks tellida ka tema DVD plaadi täiendava $15 eest). Aga alates 1. veebruarist 2013 hakkab seesama digitaalne upgrade maksma juba $199.99.

* Windows 8 Pro
(DVD Upgrade pakend) kuni 2013. a. 31. jaanuarini - promokampaania hinnaks on $69.99 (antud pakendit pakutakse neile, kes ei soovi seda Internetist allalaetavat sooduspakkumisega upgrade versiooni). Aga alates 2013. a. veebruarist hakkab Windows 8 Pro upgrade karbiversioon maksma juba $199.99 (kallim kui see Windows 8 Pro System Builder Kit OEM hind!)

* Uue Windows 7 kompuutri ostmisel Windows 8 Pro
upgrade kuni 2013. a. 31. jaanuarini - promokampaania hinnaks on $14.99

* Windows 8 Pro Pack: Windows 8 baasversiooni (Core) olemasolul peab tema uuendamisel/täiendamisel (upgrade) Windows 8 Pro väljalaskeni maksma jaemüügis pakutava pakendi eest $69.99 ja seda kuni 2013. a. 31. jaanuarini. Alates 2013. a. veebruarist peab upgrade eest välja käima $99.99. Seega kui Sa ostsid uue kompuutri koos Windows 8 Core versiooniga, siis võid ta viia üle Windows 8 Pro versioonini ja tema pakend ei sisalda DVD plaati vaid selle asemel on seal tootevõti (Product Key). Sa võid Windows 8 Pro Pack'i (st Windows 8 Pro paketi) tootevõtme osta ka Mocrosofti kodulehe kaudu.

Alates 1. veebruarist 2013 pakutakse Windows 8 baasversiooni (Core) Upgrade versiooni ka Internetis elektroonilisel teel ja see hakkab maksma $119.99.

*
Windows 8 System Builder Kit (OEM / DVD pakend): Windows 8 baasversiooni system-builder koopia maksab $99.99.
* Windows 8 Pro System Builder Kit (OEM / DVD pakend): Windows 8 Pro versiooni system-builder koopia maksab $139.99.Märkus: Windows 8, Windows 8 Pro ja Windows RT väljalasetes kättesaadavate vahendite võrdlus ja nende vahendite lühike selgitus on toodud ära alltulevas tabelis.2) Windows 8 ülemineku/täiendamise stsenaariumid ehk teed (Windows 8 Upgrade Paths):

Teha saab siis järgmisi versiooniuuendusi:

Windows 7 Start
, Home Basic ja Home Premium väljalasete omanikud saavad kasutada ka nn 'upgrade' võimalust ning täiendada ehk siis üle viia/uuendada enda olemasolev Windows 7 versioon vastavalt kas Windows 8 baasversiooniks või siis Windows 8 Pro versiooniks.
Windows 7 Professional või Ultimate versioonide kasutajad saavad aga upgrade teel minna üle ainult Windows 8 Pro versioonile.
Windows XP ja Windows Vista kasutajad saavd minna üle ainult Windows 8 baasversioonile.

Seega on Windows 8 operatsioonisüsteemile ülemineku teed (täiendamise teed) järgmised:

 

Rist-arhitektuuriline upgrade ei ole lubatud, st kui Sa kasutad varasema Windowsi 32-bit versiooni, siis Sa ei saa minna üle Windows 8 64-bit versioonile. Sa võid sel juhul minna üle ainult Windows 8 32-bit versioonile ja vastupidi.


Kui Sa omad Windows 8 baasversiooni versiooni:

Kui Sa ostad poest või Interneti kaudu OEM kompuutri, kus on eelinstalleeritud kujul Windows 8 baasversioon juba olemas, siis võid soovi korral viia ta üle Windows 8 Pro versiooniks, st teha olemasoleva Windows 8 ülemineku/täiendamise (upgrade) installeerimise. Seega kui Sa omad standardset Windows 8 väljalaset, siis pead ostma Windows 8 Pro Pack paketi, et minna üle Windows 8 Pro versioonile. Seda versiooniuuenduse paketti kutsutakse ka "ProfessionalWMC" paketiks, mis tähendab siis "Professional with Windows Media Center" (st Sa saad Windows 8 Pro versiooni koos Windows Media Center tarkvaraga). Seda ostmist ja installeerimist tuleb teha uue 'Add Features to Windows 8' (endise Windows Anytime Upgrade) vahendi kaudu:

Windows 8 baasversiooni olemasolul --> ostad "Windows 8 Pro Pack" paketi ja lähed üle --> Windows 8 Pro versioonile. (Seda tuleb teha uue Add Features to Windows 8 vahendi kaudu.)


Märkus: Sa võid ostmisel saada nii Windows 8 baasversiooni kui ka Windows 8 Pro versiooniga OEM kompuutri, seega vaata kompuutri ostmisel tema andmetest seda et millist Windows 8 väljalaset ta omab.
3) Spetsiaalne Windowsi versioonitäienduse pakkumine (02. juuni 2012 – 31. jaanuar 2013):

See kes ostab ajavahemikus 02. juuni 2012 – 31. jaanuar 2013 uue Windows 7 operatsioonisüsteemiga kompuutri, see saab pärast Windows 8 finaalversiooni väljailmumist minna üle (upgrade) otse Windows 8 Pro väljaandele ja seda ainult $14.99 eest. (Lisatasu eest võid saada ka Windows 8 Pro upgrade DVD plaadi. DVD hind lisandub allalaaditava tarkvara hinnale.) Kui see sooduspakkumise tähtaeg on läbi, siis hüppa kohe sinna.4) Väga soodne pakkumine - Windows 8 Pro väljaanne ainult $40 eest (26.10.12 kuni 31.01.2013):

Microsoft teatas, et kõik kasutajad, kes omavad legaalset Windows XP, Vista või Windows 7 operatsioonisüsteemi, võivad teha versiooniuuenduse (upgrade) ehk siis minna üle Windows 8 Pro versioonile ja seda ainult $40 eest! See reklaamikampaania kestab lühikest aega ja ta algab siis kui ilmub välja Windows 8 lõppversioon ning ta saab kõikidele kättesaadavaks (26.10.12) ja see kampaania kestab kuni 31.01.2013. Kui see sooduspakkumise tähtaeg on läbi, siis hüppa kohe sinna.


Kuidas see versiooniuuenduse protsess välja näeb?

* Windows 8 Pro $39.99 allalaadimine ja upgrade käib ainult Windows 8 Upgrade Assistant kaudu. Sa pead seda ja ka igat muud versiooniuuenduse protsessi alustama oma legaalse Windows XP, Vista või Windows 7 operatsioonisüsteemi seest. Kui Windows 8 finaalversioon (GA) välja ilmub, siis mine paari-kolme kuu jooksul aadressile Windows.com, et osta sealtkaudu Windows 8 Pro versiooniuuendus. Sinna lehele ilmub siis vastav eestikeelne info, Sa saad e-maili teel juhised jne...
* Seejärel tegutsed juba Windows 8 Upgrade Assistant vahendi abil ja nagu ka kõik muud versiooniuuendused toimub ka see üleminek elektroonilise veebipõhise installeerimise baasil - sellest info & juhiste lingid kohe allpool.

Windows 8 'Upgrade' installeerimine (juhiste lingid):

- Mis on Windows 8 'Upgrade' install ja selle uuendused: Windows 8 'Upgrade' (ülemineku/täiendus) installeerimine ehk Win 8 veebipõhine installeerimine - nn 'Streamlined setup' - seal. (Seal on selle uue veebipõhise installeerimise üldtutvustus.)
- Windows 8 uus veebipõhine 'upgrade' installeerimine ('Streamlined Setup'). Olemasoleva Windowsi asendamine uuema Windows 8 operatsioonisüsteemiga (st Sa installid Windows 8 üle oma käesoleva XP, Vista või Windows 7 operatsioonisüsteemi). Sul ei lähe Win 8 DVD-plaati või Win 8 USB mälupulka enam vaja. Lisaks võib luua ka Windows 8 ISO ja/või Windows 8 buutiva USB flash draivi ja seejärel installeerida Windows 8 HILJEM mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või teise kompuutrisse - seal. (Sealse juhise järgi tulebki siis seda veebipõhist upgrade installeerimist teha.)

Veebipõhise versiooniuuenduse installeerimisega seotud lisamaterjal:

- Windows 8 veebipõhise 'upgrade' installeerimise ('Streamlined Setup') käigus või selle asemel Windows 8 operatsioonisüsteemiga buutiva USB meedia (USB mälupulga või välise USB kõvaketta) loomine. Ja seejärel Windows 8 installeerimine otse sellest buutivast USB mälupulgast - seal. (Seda läheb ka vaja!)
- Windows 8 veebipõhise 'upgrade' installeerimise (Streamlined Setup) käigus või selle asemel Win 8 ISO faili loomine. Ja seejärel ISO faili abil Windows 8 installeerimine - seal. (Ka seda läheb vaja!)
- Mis see "Windows.old" kaust on ja kuidas teda Windows 8 operatsioonisüsteemis kustutada? Kuidas Windows.old kaustast oma faile taastada (st kuidas neid käesolevasse Windows 8 operatsioonisüsteemi üle tuua)? - seal. (Võib olla vajalik...)


Praegu pakutakse Windows 8 operatsioonisüsteemi 37 keeles (sealhulgas ka eestikeelsena).


NB! Enne kui Sa hakkad seda $39.99 promo upgrade ostu tegema ja Windows 8 Pro väljalaskele üle minema (upgrade), tutvu selle uue Windows 8 operatsioonisüsteemiga - aega peaks selleks piisama.
Kui Sa ostad $39.99 Windows 8 Pro upgrade versiooni, siis Sa ei saa tagasi pöörduda (downgrade) mingi Windowsi varasema versioonini, näiteks Windows 7 Professional operatsioonisüsteemini, mis sest et Sul on eelmise Windowsi installeerimise meedia ja tootevõti olemas. Windows 8 Pro $39.99 versiooniuuendamise litsents annuleerib ja asendab täielikult Sinu eelmise Windowsi litsentsi.
Ka Windows 8 System Builder Kit (OEM) DVD pakendi omandamisel Sa ei saa tagasi pöörduda (downgrade) mingi Windowsi varasema versioonini, näiteks Windows 7 Professional operatsioonisüsteemini.
Pärast versiooniuuendamist Sa ei saa oma eelmist Windowsi enam kasutada (seda ei eraldi partitsioonis ega ka teise kompuutris) - upgrade asendab täielikult vana litsentsi - rohkem infot siin lõpupoole.

Vista ning eriti vanemate Windows XP kompuutrite puhul uuri seda et kas Sinu masin ikka vastab nõuetele. Windows 8 süsteeminõuetest info seal või siis proovi sinna installeerida näiteks Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversioon (info).
Vahemärkus: Jäemüügis pakutakse siis Windows 8 Pro (DVD Upgrade pakend), Windows 8 Pro Pack, Windows 8 System Builder ja Windows 8 Pro System Builder versioone. Neid saab osta ka Internetist ja üleüldse on tänapäeval kasulikum oma ostud teha otse Internetist, sest sealt saab kauba palju odavamalt kätte (isegi kordades odavamalt!). Kui tahad kompuutriga seotud kraami osta, siis mine otse vajaliku arvuti või riistvara tootja kodulehele ja osta sealt. Või osta KÕIK vajaminev (v. a. hädatarvilik toidukraam) näiteks http://www.amazon.de/, http://www.amazon.co.uk/, http://www.ebay.de/, http://www.ebay.co.uk/ ja muudest EU online poodidest. Aga http://www.amazon.com/ ja teistest väljaspool Euroopa Liitu asuvatest online poodidest võid osta väiksemaid (odavamaid) asju.
Euroopa Liidu riikidest kaupa ostes ei pea Sa tasuma käibe- ega ka tollimakse. Tuleb aga arvestada, et on mitmeid Euroopa Liitu kuuluvate riikide omavalitsuslikke alasid (nende loetelu siin allpool), näiteks Suurbritannial Kanalisaared ja Soomel Ahvenamaa, mille puhul lisandub käibemaks sarnaselt kolmandatest riikidest saadetiste tellimisega. Näiteks kui Sa tegid oma tellimuse .uk lõpuga netipoest, mille operaatorettevõte on registreeritud Kanalisaartel, tuleb üle 21,98 euro väärtusega paki vastuvõtmisel tasuda ka käibemaks. Seega pole oluline, et millise riigi internetipoest kaup ostetakse, vaid kust riigist see kaup teele pannakse.
Impordimaksude (käibemaks, tollimaks) ja tollivormistuskulude lisandumisega peab arvestama kauba tellimisel riikidest, mis ei kuulu Euroopa Liitu. Käibemaks tuleb tasuda üle 21,98 väärtusega euro paki vastuvõtmisel. Üle 150 euro väärtusega saadetiste puhul lisandub ka tollimaks, mis on toodetel erinev. Käibemaksu lisandumisega tuleb arvestada ka Euroopa Liidu omavalitsuslikest aladest paki saamisel. Tuleb teada ka seda et Šveits, Norra, Island ja Liechtenstein ei kuulu Euroopa Liitu.

Kui Sul krediitkaarti ei ole, siis võid muretseda ka Swedbank poolt alates 2011. a. lõpust pakutava lisavõimalustega pangakaardi (st tavalise deebetkaardi, aga seda juba täiendavate võimalustega) - selle kaardi nimeks on Deebetkaart Pluss. Swedbanga rõõmsad röövlid Rootsist teatavad järgmist:

"Deebetkaart Pluss on ideaalne valik, kui Teile meeldib reisida või e-poodides sisseoste teha. Saate seda kasutada kui krediitkaarti, kuid ainult oma kontol oleva summa ulatuses. Deebetkaart Plussiga saab: Maksta ostude eest ja võtta välja sularaha Eestis ning välismaal; teha sisseoste e-poodides, rentida autot, osta lennupileteid, reserveerida hotellitube jne; teha makseid pangaautomaatides; vaadata pangaautomaatides konto väljavõtet ja saldot ning muuta kaardi PIN-koodi. Deebetkaart Plussi avamistasu on 2,50 eurot ja kuutasu 1,28 eurot."

Ühesõnaga juhul kui Sul ei ole krediitkaarti, siis võid endale tellida ka selle Deebetkaart Pluss
kaardi (Sa ei pea sel juhul krediitkaarti hankima) - pilt. (Taolisi kaarte saad ka teistest pankadest küsida.)


Euroopa Liidu liikmesriikide omavalitsuse alad:

• Hispaania omavalitsuslikud alad – Ceuta, Melilla, Kanaari saared;
• Prantsusmaa omavalitsuslikud alad – Prantsuse Guajaana, Guadeloupe, Martinique, Reunion, Mayotte, Saint Pierre ja Miquelon;
• Suurbritannia omavalitsuslikud alad – Anguilla, Bermuda, Briti India ookeani territoorium, Briti Neitsisaared, Kaimanisaared, Valklandi saared, Gibraltar, Kanalisaared (Guernesey, Jersey, Alderney, Herm ja Sark), Mani saar, Montserrat, Pitcairni saar, Saint Helena, Lõuna-Georgia, Turks ja Caicos;
• Taani omavalitsuslikud alad – Fääri saared ja Gröönimaa;
• Hollandi omavalitsuslikud alad – Hollandi Antillid;
• Itaalia omavalitsuslikud alad – Livigno ja Campione d’Italia haldusüksused ning Itaaliale kuuluv osa Lugano järvest, mis jääb Ponte Tresa ja Porto Ceresio vahelisel alal rannajoone ja riigipiiri vahele;
• Saksamaa omavalitsuslikud alad – Helgolandi saar ja Büsingeni territoorium;
• Soome omavalitsuslik ala – AhvenamaaEtteotsa


Windows 8.1 hindadest - seal.
Windows 8 versioonides kättesaadavate vahendite võrdlus ja nende vahendite lühitutvustus:

x - näitab seda et antud vahend on Windows 8 vastavas versioonis olemas.


Vahendid


Windows 8 (Windows 8 Core)

Windows 8 Pro

Windows RT
       
'Upgrade' (ülemineku/täiendus) installeerimine:

Windows 7 Starter, Home Basic ja Home Premium väljalasete omanikud saavad kasutada oma opsüsteemi versiooniuuenduse ('upgrade') võimalust ning minna üle enda olemasolevast Windows 7 versioonist kas Windows 8 või siis Windows 8 Pro versioonile.

Windows 8 'Upgrade' installeerimise juhiste lingid - siin eelpool
x
x
 
'Upgrade' (ülemineku/täiendus) installeerimine:

Windows 7 Professional või Ultimate versioonide kasutajad saavad aga 'upgrade' teel minna üle ainult Windows 8 Pro versioonile.

Windows 8 'Upgrade' installeerimise juhiste lingid - siin eelpool

 
x
 
Start screen, Semantic Zoom, Live Tiles
x
x
x
Windows Store: See on Microsofti enda online pood, kus pakutakse ainult Windows 8 Metro-stiilis appisid. Loe sellest Windows Store online poest lähemalt sealt.
x
x
x
Appid ehk Metro-stiilis rakendused (uue nimega "Windows Store appid"): Xbox LIVE'i mängud (Xbox Live Games), Ilm (Weather), Kaardid (Maps), Kalender (Calendar), Meil (Mail), Video (Videos), SkyDrive, Inimesed (People), Fotod (Photos), Muusika (Music), Sõnumside (Messaging), Kaamera (Camera), Rahandus (Finance), Internet Explorer (IE Metro variant), Store, Uudised (News), Sport ja Rakendus Reisid.
Loe Metro-stiilis appidest täpsemalt sealt.

x
x
x
Microsoft Office 15 spets. pakett (Word, Excel, PowerPoint, OneNote) - need on traditsioonilised puutetundlikud Windowsi töölaua appid, mitte aga Metro-stiilis appid - üksikasjalikum info sellest seal.    
x
Internet Explorer 10
x
x
x
Device encryption: Windows 8 ise ei oma sisseehitatud krüptimise võimalust. Windows 8 Pro versioon sisaldab selleks aga BitLocker ja BitLocker To Go ning Encrypting File System (EFS) krüpteerimise vahendeid (allpool tuleb neist ka juttu). Windows RT pakub aga seadme-põhist krüptimist, mis on sisuliselt sama mis ka BitLocker.    
x
'Connected standby' - Always-On/Always-Connected (AOAC):

See on Windows 8 uus puhke ehk ooterežiim, mille ajal tarbitakse väga vähe voolu, aga sellega ühilduvatel tahvelarvutitel (tulevikus ka tavalistel x86 kompuutritel) jäävad rakendused endiselt ühendusse, et olla igal ajal ligipääsetavad ja värskendatavad (uuendatavad). Kui Sa lülitad kompuutri jälle töösse, siis näed kohe ka kõige värskemaid andmeid.
Süsteem on isegi siis töös kui ekraan on välja lülitatud. Kui kõige tähtsam on see et 'Connected Standby' režiimis asuva masina aku on samas seisundis nagu siis kui tema voolutoide on välja lülitatud.

Connected Standby on ainult neil süsteemidel, mis on selleks loodud. OEM arvutite tootjad peavad firmware'le panema spetsiaalse markeri, mis näitab, et süsteemiga saab kasutada ka uut Connected Standby funktsiooni. Tänapäeva arvutid ei oma veel seda vahendit ja ainult uued süsteemid hakkavad antud funktsiooni omama.
x
x
x
Microsoft Account (st Windows Live ID kasutajakonto) - info.
x
x
x
Desktop - traditsiooniline Windows 7 töölaud (kasutajaliides).
x
x
x
x86/64 ja töölaua (desktop) tarkvara installeerimise võimalus:

Windows RT (WOA) seadmed ja tahvelarvutid jooksutavad küll Metro-stiilis appisid, aga nendega ei saa kasutada klassikalisi x86/32-bit töölaua programme. Seega Win32 (Windows API/WinAPI) Explorer-stiilis 32-bit programmid, mis on loodud tänapäeval, ei tööta RT (ARM) süsteemides. Neid ei saa Windows RT kompuutrisse installeerida ja nad ei ole Windows RT kasutajatele kättesaadavad.
x
x
 
File Explorer (endine Windows Explorer): Ta omab nüüd uut Office 2010 stiilis Ribbon kasutajaliidest (ribbon menüü - lintmenüü või ribamenüü või nupuriba), et pääseda kiiresti ligi erinevatele süsteemikäskudele (ülesannetele) - tutvustus seal.
x
x
x
Windows Defender (Antimalware Engine + Antivirus Engine + Network Extra Protection Engine) - Windows 8 operatsioonisüsteemi sisseehitatud 'Windows Defender' pahavaratõrje tarkvara on täiustatud ja ta kaitseb Sind nüüd igat tüüpi pahavara vastu: viirused, spioonivara, worms, bots ja rootkits (rootkitid). Windows Defender'ist juttu seal.
x
x
x
SmartScreen - Windows 8 kasutab IE brauseri SmartScreen funktsiooni nüüd ka üle süsteemi ja siin on tema ülesandeks kaks asja: kontrollida failisüsteemi ja allalaetud programme nende turvalisuse suhtes (kui tekib kahtlusi, siis küsitakse Sinult, et kas Sa tahad ikka antud faili avada/käivitada).
x
x
x
Windows Update - Windowsi värskenduste allalaadimine ja install:

-Windows 8 kompuuter teeb restardi ainult siis kui kõik turvavärskendused on installeeritud ja kui nad nõuavad arvuti ümberlaadimist - see juhtub ainult üks kord kuu aja jooksul - siin arvestatakse antud ühe kuu kõiki värskendusi kokkuvõetult. Kriitilised "out-of-band" värskendused laetakse alla ja installeeritakse küll väljaspool seda ühekuulist tsüklit, aga seda juhtub väga harva...

- Windowsi kriitiliste värskenduste teated, mis nõuavad kompuutri restarti, ilmuvad nüüd ainult kasutaja sisselogimise ehk autoriseerimise ekraanile ja neid kuvatakse seal 3 päeva, et anda kasutajale endale aega ise oma töid lõpetada ning teha arvuti ümberlaadimine. Sellised teated näevad välja umbes sellised: "Your PC will restart in 2 days to finish installing security updates". Juhul kui kasutaja ei ole nende kolme päeva jooksul kompuutri taaskäivitust (restarti) teinud, siis tehakse seda automaatselt. See automaatne restart käivitatakse kolme päeva mõõdudes ja Windows Update kontrollib enne veel ka seda et kas mõni kriitiline app jookseb enne kui ta alustab kompuutri ümberlaadimist. Juhul kui tuvastatakse mõni selline app, siis Windows Update ootab kuni järgmise sisselogimiseni, et üritada seejärel uuesti. Metro ja Windowsi töölaua kasutaliidese ekraanile ilmub teade, mis palub kasutajal salvestada kõik oma tööd ja ühtlasi hoiatatakse, et restarti alustatakse näiteks 15 minuti mõõdudes ("Your PC will restart in 15 minutes, 20 seconds"). Selline teade ei ilmu mängimise ja täisekraani filmi vaatamise ajal ja ka siis kui arvuti on presentatsiooni režiimis.

Loe sellest täpsemalt sealt.

x
x
x
Task Manager (Tegumihaldur) - seda on nüüd tublisti täiustatud ja uuendatud - info.
x
x
x
Keelte (Language Packs) lennult ümberlülitamine - See väga vajalik asi lubab Windows 8 kasutajatel valida ise soovitud ekraani keele (kuvakeele) ja Sa ei pea enam 'Windows Update' kaudu laadima alla ühtegi keelepaketti. Täiendavate keelte valik, allalaadimine ja installeerimine käib nüüd uue Language control panel'i (Keelte juhtpaneeli) kaudu, mis on kättesaadav "klassikalises" Control Panel aknas (mitte aga uues Metro kasutajaliideses).
Kui Sinu süsteemis on rohkem kasutajaid, siis võib igaüks neist kasutada endale sobivat kuvakeelt.
x
x
x
Windows 8 Multi-Monitor (Windows 8 täiustatud mitme monitori tugi): Windows 8 omab väga head mitme monitori (displei) tuge, märksa paremat kui see oli Windows 7 puhul.
x
x
x
Storage Spaces - See Windows 8 uus funktsioon lubab Sul grupeerida/ühendada mitu eraldi füüsilist ketast üheksainsaks virtuaalseks kettaks. Sel teel saad Sa andmeid näha ja nendega töötada üle mitme kõvaketta. Storage Spaces grupeerib/liidab esmalt füüsilised kettad kokku, mille tulemusel luuakse nn Storage Pool (salvestikogum). Seejärel luuakse uus struktuur ehk virtuaalne ruum/virtuaalne draiv (space), mis formaaditakse tavalise failisüsteemiga ja mida kasutatakse seejärel nagu tavalist kõvaketast.
Storage pool (salvestikogum) võib seega sisaldada kahte või mitut füüsilist kõvaketast ja Sa saad talle ligi uue struktuuri kaudu, mida kutsutakse space. Sa võid näiteks kombineerida oma E: ja F: kõvakettad üheksainsaks salvestikogumiks (storage pool). Kuid Sa saad sellele salvestikogumikule ligi virtuaalse ruumi (space) kaudu.

Storage Spaces pakub kahte põhilist teenust:

- Andmete dubleerimine: Storage Spaces loob andmetest vähemalt kaks koopiat ja ta hoiab neid eraldi kõvaketastel, et vältida andmete kaotsiminekut juhul kui üks kõvaketas üles ütleb.
- Üksainus salvestikogum (või salvestusruum - pool): Sa võid oma mitme füüsilise kõvaketta kõikide andmete salvestamise organiseerida ühteainsasse (või mitmesse) salvestikogumisse/salvestusruumi (Storage Pool'i). Sa võid ka seda pooli lihtsal teel laiendada lisades juurde uusi kõvakettaid. Ja erinevalt üsna keerulistest tehnoloogiatest, näiteks nagu RAID, Sa võid siin kasutada eri tüüpi ja suurusega kõvakettaid. Nad võivad olla nii fikseeritud kettad (SATA) kui ka välised salvestusmeediad (näiteks välised USB kõvakettad). Sa võid neid füüsilisi kettaid ühendada USB, SATA (Serial ATA) või SAS (Serial Attached SCSI) kaudu.

Loe sellest rohkem sealt.
x
x
 
Windows Media Player
x
x
 
Exchange ActiveSync (EAS) - EAS on Exchange'i ja varsti ka Microsoft System Center 2012 oluliseks koostisosaks. EAS'i abil saab kontrollida kommunikatsiooni (meilisüsteemi) keskkonda ja teha see vastavalt ettenähtud normatiividele (st poliitikatele ja piirangutele) märksa turvalisemaks. Saab kasutada ka e-posti, kontakte, kalendrit ja käskude sünkroniseerimist Microsoft Exchange Server abil.
x
x
x
File history - Väga hea Windows 8 instrument, mis kasutab juba Vista aegadest pärit nn "Shadow copies" (varikoopiate) funktsiooni ja mis on selle täiustatud variant. Ta lubab Sinu poolt määratud failidest luua ettemääratud ajal nende reservkoopiad.
'File History' teeb vaikimisi Sinu Libraries, Desktop, Contacts ja Favorites kasutade kõikidest failidest reservkoopia (seda tehakse iga tund), aga Sa pead ta eelnevalt sisse lülitama ning seejärel võid tema vaikimisi seadeid ka muuta - juhis.
x
x
x
ISO ja VHD tugi - ISO (disc image) ja VHD (virtualized disk image) failide tugi on nüüd integreeritud ka File Explorerisse (endine Windows Explorer). Väga vajalik ja meeldiv uuendus. Sa võid ISO faile mountida (st avada) ja nad ilmuvad seejärel File Exploreri aknasse kui virtuaalsed CD/DVD draivid (plaadid). Sa võid nende sisu seejärel vaadata, kopeerida faile, käivitada mänge, vaadata filme ning videosid, alustada mingi opsüsteemi installeerimist jne... Sama kehtib ka VHD failide kohta, kuid erinevalt ISO failidest, ilmuvad nemad kui virtuaalsed kõvakettad (.vhd laienditega).

Loe ISO ja VHD toest ülevaadet sealt.
x
x
x
Mobile broadband vahendid - lisaks WiFi ja Bluetooth ühendustele toetatakse ka mobiilside lairibaühendust, mis toimub üle mobiilsidevõrgu. Windows 8 sisaldab sisseehitatud 3G ja 4G mobiilside lairibaühenduse tuge. OS suudab tuvastada seda et kas Sinu riistvara omab 3G või 4G SIM-kaarti ja kui tuvastab, siis installeerib ta automaatselt vajalikud draiverid.
Windows 8 lubab Sul eraldi ühendusi (Wi-Fi, Mobile broadband või Bluetooth) sisse/välja lülitada. Sa võid ka nad kõik korraga välja lülitada uue "Airplane mode" režiimi abil. Seda kõike saab teha PC settings ekraani kaudu (PC settings -> Wireless kategooria kaudu).
x
x
x
Picture password - see on Windowsi sisselogimise üheks uueks meetodiks, mis baseerub pildile. Täpsemalt õeldes lubab "Picture Password" (Pildi Parooli või Pilt-Parooli) meetod valida Windows 8 kasutajatel välja mingi omaenda pildi ja joonistades sellele kolm erinevat figuuri (sirgjooned, ringid, punktid), siseneda süsteemi. Sa võid oma pildi parooli loomisel kasutada kas ainult ühte nendest kujunditest (sirgjoon, ring või punkt) või siis kasutada sirgjoone, ringi ja punkti suvalist kombinatsiooni.

"Picture password" (Pilt-parooli) loomisest loe sealt.
x
x
x
Play To - see vahend oli kättesaadav juba Windows 7 opsüsteemis ja tema abil saab traadita või traadiga koduvõrgus saata oma kompuutrist muusikat, videot ning pilte otse teistele kompuutritele, TV'sse või stereosüsteemidesse.
Windows 8's on seda Play To vahendit täiustatud ja nüüd saab ka IE10 brauserist saata HTML 5 Videot ning ka arendajad saavad temale lihtsa ligipääsu.
x
x
x
Remote Desktop (client) - Remote Desktop Connection on tehnoloogia, mis lubab Sul oma kompuutrist (client) teha ühenduse mingi eemalasuva kompuutriga (host). Sa võid näiteks istuda oma kodus ja luua ühenduse enda tööl asuva kompuutriga ning pääseda ligi selle tööarvuti kõikidele programmidele, failidele ja võrguressurssidele nii nagu Sa istuksid ise oma tööarvuti taga. Sa võid jätta tööl mingid programmid jooksma ja kui Sa koju saabud, siis näed Sa oma kodukompuutris eemalasuva töökompuutri töölauda koos seal käivitatud tarkvaraga.

Windows 8 omab kahte Remote Desktop versiooni:

a) Traditsioonilist vana (mstsc.exe), mis töötab hiire ja klaviatuuriga ning mida saab käivitada vana Control Panel'i või näiteks Run dialoogiakna kaudu.
b) Uus Metro-stiilis app, mis töötab täisekraani režiimis ja kus saab ka sõrmedega töötada. Oluline on teade, et see on CLIENT tarkvara. Sa võid selle Metro-stiilis kliendiga käivitada ka mitte-metro stiilis klassikalisi Windowsi töölaua appisid.

Märkus: Remote Desktop (host) puhul peab olema sinna installitud Windows 8 Pro (või Enterprise) väljaanne.
x
x
x
Refresh Your PC - See on Windows 8 uus teenus, mis loob automaatselt Sinu kõikidest fotodest/piltidest, muusikast, videodest ja muudest personaalsetest failidest, Sinu seadistustest ning Sinu ("Metro-style") appidest reservkoopia, seejärel teeb ta süsteemi ümberinstalleerimise ja paneb kõik jälle ilusti tagasi - kogu protsess kestab vaid mõned minutid.

Loe Windows 8 uuest 'Refresh Your PC' vahendist ülevaadet sealt.

Reset Your PC - See on Windows 8 uus teenus, mis pöörab Sinu kompuutri tagasi tema tehase esialgsesse seisundisse (originaalseisundisse, tehase algseadistusteni). Sellega pühitakse Sinu kõvaketas puhtaks ja tehakse Windows 8 ümberinstalleerimine - kõik Sinu enda failid lähevad kaduma ja seega arhiveeri nad eelnevalt kusagile mujale.

Loe Windows 8 uuest 'Reset Your PC' vahendist ülevaadet sealt.
x
x
x
Snap (Snap View) - Windows 8 omab uut Snap "multi-tasking" vahendit, mille abil võid Sa ühel ekraanil ühel- ja samal ajal jooksutada üksteise kõrval kahte Metro-stiilis appi või siis ühte Metro-stiilis appi ja ühte Windowsi enda tavalist töölaua appi (st Desktop appi). Sa võid seega ühel ekraanil üksteise kõrval jooksutada kahte rakendust. Sa saad valida ka selle et kummal ekraani poolel üks- või teine app asub ja milline ekraani pool sisaldab kitsamalt kuvatavat "küljeappi".
Metro-stiilis appide (Windows 8 Store appide) tööks on aga vajalik vähemalt 1024 x 768 või kõrgem ekraani resolutsioon (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store appisid.
Kui Sa tahad jooksutada kahte appi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) värskenduse väljailmumisest saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.


Loe sellest Metro Snap "multi-tasking" vahendist sealt.
x
x
x
Touch Keyboard ja Thumb Keyboard - Winows 8 omab kahte puutetundlikku virtuaalset klaviatuuri:

a) Täissuuruses suuremate klahvidega Puuteklaviatuur ('Touch Keyboard') - pilt;
b) Pöidlaklaviatuur ('Thumb Keyboard'), mida võiks siis tahvelarvutis kasutada - pilt. Sa võid siin valida kas väikeste, keskmiste või siis suurte klahvidega paigutuse.

Mõlemate klaviatuuride vahel on lihtne ümber lülituda - toksad ekraani paremal allnurgas klaviatuuri nupule. Need puutetundlikud klaviatuurid omavad ka muid funktsioone, et suurendada sisestamise kiirust, teha seda täpsemaks jne...
x
x
x
Trusted boot (Windows Secure Boot) - Ükskõik kas Sa hakkad Windows 8't kasutama või ei hakka, on igal kasutajal, kes ostab uue kompuutri, see 'Secure Boot' funktsioon vaikimisi sisse lülitatud. Windows 8 toetab uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) mehhanismi. UEFI asendab vana BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. Kui Sa kasutad uut kompuutrit, mis toetab UEFI Secure Boot funktsiooni, siis kindlustab Windows 8 turvaline buutimine selle et kogu firmware ja firmware uuendused on turvalised ning et terve Windowsi buutimise protsess (alglaadimise protsess) toimuks turvaliselt. Sellega laetakse üles ainult signeeritud ja valideeritud koodid ning pahavarale ei anta võimalust end alglaadimise ajal installeerida. Ühesõnaga 'Secure Boot' hoiab ära "mitteautoriseeritud" opsüsteemidel ja tarkvaral laadida end üles kompuutri startimise protsessi ajal - rohkem infot.
x
x
x
Windows Live ja SkyDrive integratsioon ning süsteemide seadistuste sünkroniseerimineg:

Nüüd on ka Windows 8 "pilvedesse roninud" ja Sa võid nii Windowsi kui ka pilve logida end sisse üheainsa Windows Live ID kasutajakonto abil.
Siin võeti aluseks Windows Live, kus on selline teenus nagu SkyDrive juba olemas (failid, fotod, dokumendid ja Microsoft Office). Seega Sinu Windows Live ID on integreeritud Sinu Windows 8 operatsioonisüsteemiga.

Uued võimalused:

- SkyDrive integratsioon: Sa saad oma süsteemifailidele ligi SkyDrive ja brauseri abil. Microsofti kasutajakonto (Windows Live ID) omamisel käib eelpool mainitud PC seadistuste sünkroniseerimine Microsoft SkyDrive teenuse kaudu. SkyDrive on seotud ka Windows 8 'file picker' vahendiga, Photos appiga jne...
- Sünkroniseerimine: Sa saad oma Windows Live ID abil sünkroniseerida kogu enda Windows 8 kompuutri sisu teiste kompuutrite ja seadmetega. Sa saad sünkroniseerida PC seadistused, personaliseerimise (värvid, taustad, 'lock screen', kasutajakonto pilt), töölaua personaliseerimise, "Ease of access" seaded, keele seaded, appide seaded, brauseri seaded, Windows Explorer'i ja hiire seadistused, sisselogimise info jne.
Juhul kui Sul puudubki ajutiselt Internetiühendus, saad Sa oma süsteemi ikkagi sisse ka selle Live ID kasutajakonto abil.
x
x
x
VPN client - Virtual Private Networks (VPN) lubab kasutajatel töötada kodus, reisil olles või siis suure ettevõtte harukontoris viibides ja luua üle Interneti eemalasuva töökompuutri ning võrguga turvaline privaatne ühendus. VPN server või host on see kompuuter, mis aksepteerib eemalasuvalt VPN client kompuutrilt tuleva VPN ühenduse. VPN client on see kompuuter, mis algatab VPN ühenduse, et saada ligi eemalasuvale VPN serverile või host'ile.
Ühesõnaga VPN on privaatne võrk, kus kahe eemalasuva kompuutri vahel luuakse turvaline ühendus. See turvaline ühendus või kanal luuakse üle Interneti ja selle turvakanali liiklus (st andmed) krüpteeritakse.
x
x
x
BitLocker ja BitLocker To Go:

a) BitLocker on draivi/ketta krüptimise (krüpteerimise) programm ja ta kaitseb kõiki faile, mis on salvestatud draivile (kõvakettale) ja kuhu on installeeritud Windows 8. Tema abil võib krüptida ka USB-mäluseadmes või välisel USB kõvakettal asuvaid faile. Erinevalt failisüsteemi krüptimisest (EFS), mille abil saab krüptida üksikuid faile/kaustasid, krüpteerib BitLocker terve draivi/kõvaketta, kaasa arvatud buutimiseks ja sisselogimiseks vajalikud Windows'i süsteemifailid.

BitLocker'ist ülevaade siin.

BitLocker To Go laiendab BitLocker võimalusi ja ta aitab krüptida (krüpteerida) väliseid USB draivisid (näiteks USB mälupulka või välist USB kõvaketast), millele saab pärast krüptimist ligi ainult parooli sisestamisel—seda võib küll vaja minna - juhis ja tutvustus siin.
 
x
 
Buutimine virtuaalselt kõvakettalt (VHD):

Virtuaalne kõvaketas (Virtual Hard Disk - VHD) on failiformaat, mis on täpselt nagu füüsiline kõvaketaski koos oma sisu ja struktuuriga ning mida kasutatakse virtuaalsete operatsioonisüsteemide ja nendega seotud programmide hoidmiseks ühesainsas failis (st ta on mitme gigabaidine fail aga mitte reaalne kõvaketas ise või mingi kõvaketta partitsioon). Nii Windows 7 kui ka Windows 8 toetavad seda VHD failiformaati ja ta kujutab endast virtuaalset kõvaketast, mis võib "pesitseda" olemasoleva reaalse päris/peremees (host) operatsioonisüsteemi enda sees. Ta esineb üheainsa faili kujul, mille laiendiks on .vhd ja antud failile on kompuutri täielik riistvara tugi nii nagu on see ka füüsilise kõvaketta enda puhul. Seda VHD failiformaati kasutatakse Microsoft'i Virtual PC 2007, Virtual Server, Hyper-V, Microsoft Windows Server versioonide ja Client Hyper-V (Windows 8 uuendus) puhul, mis kõik kasutavad hypervisor'ile baseeruvat virtualiseerimistehnoloogiat.
Kuna nii Windows 7 kui ka Windows 8 toetavad seda VHD failiformaati, siis võib tänu sellele sellisesse virtuaalsesse kõvakettasse installeerida Windows 7 (ainult Windows 7 Ultimate versiooni) või siis Windows 8, sest VHD toetab ka alglaadimst (buutimist).

Sa võid seega installeerida Windows 8 ka Sinu poolt loodud virtuaalsele kõvakettale [VHD (Virtual Hard Disk)], seda installeerimist võid teha kas Windows 8 DVD plaadilt või siis Windows 8 USB mälupulgalt. See oleks väga soovitatav meetod siis kui Sa jooksutad oma kompuutris Windows 7 operatsioonisüsteemi ja kui Sa ei taha mingeid lisapartitsioone luua ning muud taolist vaeva näha - juhis.
 
x
 
Client Hyper-V (Hyper Virtualisation): Hypervisor'ile (st virtuaalmasinate juhtimisele) baseeruv virtualiseerimise platvorm, mida kasutatakse tervete operatsioonisüsteemide ja nendega seotud rakenduste külalis-keskkonnas jooksutamiseks. Selliseid operatsioonisüsteeme kutsutakse külalisopertasioonisüsteemideks ('guest') ja Client Hyper-V puhul saab neid jooksutada Windows 8 "client" operatsioonisüsteemis. Ka Windows 7 operatsioonisüsteemis sai kasutada sarnase disainiga ja võimalustega programmi ning selleks oli Windows Virtual PC. Kuid Hyper-V integreerib need võimalused otse Windows 8 operatsioonisüsteemi sisse.
Kas igaüks vajab seda Client Hyper-V vahendit? Arvatavasti suurem osa tavakasutajaid ei vaja seda, aga IT-profid, arendajad, testijad, need, kes on juba jooksutanud Virtual PC 2007, Windows Virtual PC, VMware või VirtualBox virtualiseerimise tarkvara ja muidu PC fännid/huvilised vajavad seda küll.

Hyper-V lubab Sul ühesainsas kompuutris jooksutada korraga mitut 32-bit või 64-bit x86 külalisoperatsioonisüsteemi (guest). Need guest operatsioonisüsteemid jooksevad virtuaalmasina sees (VM).

Ühesõnaga juhul kui Sinu 64-bit Windows 8 Pro versioon ja kompuuter toetavad Hyper-V tehnoloogiat, siis ei vaja Sa enam kolmandate osapoolte virtualiseerimise programme, näiteks nagu VMware ning VirtualBox, et jooksutada Sinu Windows 8 süsteemis virtuaalmasinaid.

Loe sellest ülevaadet sealt.
 
x
 
Domain Join - Seda tavakasutajale üldiselt vaja ei lähe...  
x
 
Encrypting File System (EFS) - Encrypting File System (EFS) on vahend, mis lubab Sul hoida oma sensitiivset informatsiooni kõvakettal krüptitud formaadis. Krüpteerimine on parim variant oma individuaalsete ja isiklike failide ning kaustade turvaliseks hoidmiseks.
Windows 8 Encrypting File System (EFS) kasutab 'Rivest Shamir Adleman (RSA)' algoritmi, et krüptida privaatse sisuga faile ja kaustasid. Krüptimisel kasutatakse mitut võtit, sealhulgas Kasutaja Parool, DPAPI Master Key, File Encryption Key ja SYSKEY.

Mille poolest erinevad eelpool toodud 'BitLocker Drive Encryption' ja 'Encrypting File System (EFS)' vahendid?

- BitLocker vahendiga saab kaitsta korraga KÕIKI personaalseid ja süsteemifaile, mis asuvad kõvakettal, kuhu Windows on installeeritud (st süsteemikettal). Juhul kui keegi "paha" üritab kompuutrisse sisse logida või kui kompuuter varastatakse, siis ei saada sinna sisse. BitLocker To Go abil saab aga krüpteerida KÕIKI faile, mis asuvad eemaldataval draivil (näiteks väline USB kõvaketas või USB mälupulk).
BitLocker ei sõltu individuaalsetest kasutajakontodest, mis on failidega seotud. BitLocker on kas ON või OFF ja seda kõikide kasutajate ning gruppide jaoks.
BitLocker kasutab 'Trusted Platform Module (TPM)', spetsiaalset mikrokiipi, mis on olemas paljudes kompuutrites, mis toetavad operatsioonisüsteemiga ketta krüptimist.
Sul peavad olema administraatori õigused, et kasutada BitLocker'it.

- EFS vahendit kasutatakse aga Sinu INDIVIDUAALSETE eraldi failide ja kaustade kaitsmiseks ning seda suvalisel kettal. Iga kasutaja (st kasutajakonto) võib ise oma andmeid krüpteerida.
EFS krüptib personaalseid faile ja kaustasid üks-teise-järel ning ta ei krüpteeri terve kõvaketta sisu.
EFS krüptib faile, mis kuuluvad ühele kindlale kasutajakontole. Kui arvutis on loodud mitu kasutajakontot, siis võib iga kasutaja krüptida oma faile eraldi ja sõltumatult.
EFS ei nõua ega ka kasuta mingit spetsiaalset riistvara.
Sa ei pea EFS'i kasutamiseks olema administraator.
 
x
 
Group Policy (Rühmapoliitika) - see hea vahend (gpedit.msc) lubab Sul kiiresti ja lihtsalt konfigureerida suurt hulka Windowsi, programmide, kasutajakontode ning Internet Explorer'i poliitikaid (seadistusi).  
x
 
Remote Desktop (host) - See lubab Sinu kodukompuutrile või sülearvutile eemalt ligi saada. [Remote Desktop (client) vahendist oli siin eelpool juba ka juttu - seal.)  
x
 
       
Märkus: Windows Media Center on kättesaadav ainult kui "meedia pakett" ja seda täienduseks Windows 8 Pro väljaandele. Ta tuleb eraldi osta ja tema hind saab olema "ökonoomne" ($9.99), et katta Dolby Labs ning teistele koodekeid tootvatele firmadele litsenside eest makstavad kulutused.

- Kui Sa omad Windows 8 Pro versiooni, siis võid osta eraldi Windows 8 Media Center Pack paketi koos täieliku DVD, TV vaatamise ja salvestamise ning VOB failide ettemängimise toega. Seda ostmist ja installeerimist tuleb teha uue 'Add Features to Windows 8' (endise Windows Anytime Upgrade) vahendi kaudu. Windows 8 Media Center Pack paketi hinnaks saab olema kusagil $9.99.

- Kui Sa omad aga standardset Windows 8 baasversiooni (Windows 8 Core), siis pead ostma Windows 8 Pro Pack paketi (st upgrade paketi Windows 8 Pro versioonile üleminekuks/versiooniuuendamiseks), et saada koos täiendusega kätte ka Windows Media Center tarkvara. Ka seda ostmist ja installeerimist tuleb teha uue 'Add Features to Windows 8' (endise Windows Anytime Upgrade) vahendi kaudu - hinnaks saab olema $99.99.
Alternatiivina võid osta ka jaemüügis pakutava Windows 8 Pro Pack karbiversiooni. Selle hind $69.99 ja seda kuni 2013. a. 31. jaanuarini. Alates 2013. a. veebruarist peab selle upgrade eest välja käima $99.99. Seega kui Sa ostsid uue kompuutri koos Windows 8 Core versiooniga, siis võid ta viia üle Windows 8 Pro versioonini ja tema pakend ei sisalda DVD plaati vaid selle asemel on seal tootevõti (Product Key). See pakend näeb välja selline: "Windows 8 Standard Edition to Windows 8 Pro Edition, Upgrade Edition [Product key card only] (PC)" - pilt.

Loe 'Add Features to Windows 8' vahendist ja tasuta 'Windows Media Center' paketi lisamisest sealt.
 
x
 

EtteotsaOlulised muudatused Windows 8 litsentsi- ja aktiveerimise poliitikas:


Litsentsi mõiste:

Litsents on Sinu ja Microsofti vaheline leping juhul kui Sa ostsid ja installeerisid tarkvara (Windowsi) ise. Litsents on ka Sinu ja arvuti tootja või siis tarkvara installeerija, kes ostis antud tarkvara Microsoftilt ning installeeris ta seejärel kompuutrisse, mille Sa ostsid. See leping kirjeldab Windows 8 tarkvara ja kõikide temaga kaasasolevate appide kasutamise õigusi.
Kui Sa ostad poest juba eelinstalleeritud Windowsiga kompuutri (nn OEM arvuti), siis tõendavad Sinu litsentsi õigsust järgmised elemendid:

- Ehtsa/legaalse tootevõtme (Product Key) olemasolu;
- Windowsi õnnestunud aktiveerimine;
- Windowsi audentsust tõendav kleebis, näiteks nagu Certificate of Authenticity (COA), mis peab olema kleebitud kompuutrile või siis tootja või paigaldaja pakendile või välisele seadmele;
- Tarnijalt saadud ostutšekk (Microsofti legaalse tarkvara ostmisel).

Kui Sa ostad tarkvara (Windows 8) füüsilises pakendis, siis tõendavad litsentsi õigsust pakendil olev autentsussertifikaadi kleebisega kaasnev ehtne tootevõti ja ostu tõendav dokument.
Kui Sa laed tarkvara alla Microsofti enda või siis tema poolt volitatud edasimüüja saidist, siis tõendab Sinu litsentsi õigsust tootevõti (genuine Microsoft product key), mille Sa koos oma ostuga said.Windowsi jaemüügi täisversioonide (full retail version) pakkumise lõpp: Jaemüügis ega ka Internetis ei pakuta enam Windows 8 täisversiooniga DVD pakendeid (Full Package Retail) vaid need asendatakse nüüd odavama Windows 8 System Builder Kit (OEM) DVD pakenditega - see on Microsofti müügipoliitikas suur muudatus. Microsoft lubab nüüd kõikidel kasutajatel osta ja installeerida odavama Windows 8 OEM versiooni, mis reserveeriti varem tavaliselt ainult OEM-tootjatele. Kui kompuuter ehitatakse ise üles (väiketootjad/süsteemiehitajad, Sina ja teised...) või kui Windows 8 installitakse muu opsüsteemi asemele (näiteks Linux'i peale) või kui kasutatakse multiboot masinat või kui ostetakse ilma operatsioonisüsteemita kompuuter, siis võib osta ja installerida sinna Windows 8 System Builder Kit (OEM /DVD pakend) versiooni, mis on täpselt sama mis ka Windows 8 TÄISVERSIOON.
Millal Sa võid teha Windows 8 upgrade installeerimise (st varasemalt Windowsilt täiendamise/ülemineku installi)?

Upgrade tarkvara on odavam, sest Sa olid eelmise Windowsi litsentsi eest otsesel või siis kaudsel teel juba maksnud. Sa võid oma kompuutris teha upgrade installeerimise siis kui ta omab Windows XP, Vista või Windows 7 kehtivat litsentsi. Seda versiooniuuendamise installeerimist tuleb alustada olemasoleva legaalse Windowsi seest, mis omab kehtivat tootevõtit.

Siia alla kuuluvad ka siin juba eelpool mainitud Win 8 upgrade järgmised võimalused:

* Windows 8 Pro upgrade kuni 2013. a. 31. jaanuarini - promokampaania hinnaks on $39.99
* Uue Windows 7 kompuutri ostmisel Windows 8 Pro
upgrade kuni 2013. a. 31. jaanuarini - promokampaania hinnaks on $14.99


NB! Pärast versiooniuuendamist Sa ei saa oma eelmist Windowsi enam kasutada (seda ei eraldi partitsioonis ega ka teise kompuutris). Upgrade asendab täielikult vana litsentsi ja selle kohta on kirjas järgmine klausel:

"The software covered by this agreement is an upgrade to your existing operating system software, so the upgrade replaces the original software that you are upgrading. You do not retain any rights to the original software after you have upgraded and you may not continue to use it or transfer it in any way."
Kas olemasolevat Windows 8 koopiat võib teisele kompuutrile üle viia?

1) Kui Sa ostad uue OEM kompuutri, kus on Windows 8 juba eelinstalleeritud kujul olemas, siis on OEM litsents Sinu kompuutriga jäädavalt seotud. Kui Sa tahad seda OEM litsentsi kellelegi teisele üle kanda, siis pead Sa müüma talle terve oma kompuutri (koos Windowsi koopiaga + oma pere takkaotsa).

2) Juhul kui Sa ostad tarkvara (Windows 8) eraldi, DVD pakendis või laed ta alla Internetist, siis on lood märksa paremad. Sa võid tarkvara viia üle ka teise kompuutrisse, aga see kompuuter peab kuuluma Sinule ja sel juhul pead Sa Windows 8 oma eelmisest kompuutrist uninstallima (st eemaldama) - EULA ütleb järgmist:

"You may transfer the software to another computer that belongs to you. … You may not transfer the software to share licenses between computers."

See eeltoodu kehtib ka jaemüügist ostetud Win 8 uuendusversiooni (retail upgrade) ja System Builder tarkvara kohta, mille Sa installeerid tühja kompuutrisse või siis virtuaalmasinasse või eraldi partitsiooni.

Ühesõnaga Sa võid Windows 8 upgrade oma originaalkompuutrist eemaldada ja installeerida ta teise kompuutrisse, eeldades, et see teine kompuuter omab litsentsi, mis lubab seal seda versiooniuuendust teha. Sa võid täielikult eemaldada Windows 8 System Builder Kit (OEM) versiooni oma iseehitatud kompuutrist või virtuaalmasinast või siis partitsioonist ja seejärel installeerida ta uude füüsilisse või virtuaalsesse kompuutrisse. Sa võid sellist üleviimise meetodit kasutada piiramatu arv kordi, st see ei ole limiteeritud.

Rusikareegliks on siin järgmine: Alati, kui Sa viid tarkvara üle uude kompuutrisse, pead Sa selle tarkvara oma eelmisest kompuutrist eemaldama (uninstallima).TEADMISEKS! Windows 8.1 OEM System Builder versiooni puhul on tema litsentsilepingus tehtud ka suur muudatus. Windows 8 puhul ilmus uus 'Personal Use License' (PUL), mis lubas igaühel osta Windows 8 OEM System Builder koopia ja installida see kompuutrisse, mis oli mõeldud personaalseks kasutamiseks. Kuid Windows 8.1 puhul see õigus eemaldati ja nüüd võib Windows 8.1 OEM versiooni installida ainult sellisesse uude kompuutrisse, mis läheb müügiks (st Sa ei saa seda oma personaalses kompuutris kasutada). 'Personal Use License' õigused on piiratud viie kompuutriga inimese kohta. Seega sobib see variant ainult neile ettevõtetele, kus on vähe töötajaid.
Sa ei saa Windows 8.1 OEM versiooni installeerida teise kompuutrisse ja seda isegi siis kui Sa ta vanast arvutist eemaldad (uninstallid).

Kui Sa ostad Windows 8.1 OEM "System Builder” odavama koopia Amazon, Newegg või mingilt teiselt onlain müüjalt, siis kõigi eelduste kohaselt Sa rikud Windowsi litsentsi. See tähendab, et Sa omad tehniliselt Windowsi "non-genuine" koopiat.

Microsoft ütleb oma "Windows system builder licensing for personal use" lehel järgmist:

"If you are building a system for your personal use or installing an additional operating system in a virtual machine, you will need to purchase Windows 8 software or a Microsoft retail version of Windows 8.1 software. Windows 7 and Windows 8.1 system builder software does not permit personal use, and is intended only for preinstallation on customer systems that will be sold to end users."
Windowsi varasema versioonini tagasipöördumine (downgrade):

Need, kes ostavad poest/Internetist uue OEM kompuutri, kus on Windows 8 Pro eelinstalleeritud kujul juba olemas, võivad soovi korral pöörduda tagasi Windowsi varasema versioonini. EULA ütleb selle kohta nii: Ainult Windows 8 Pro kasutajad võivad soovi korral minna tagasi (downgrade) kas Windows 7 Professional või siis Windows Vista Business versioonini. Loomulikult peab Sul sel juhul olema ka Windows 7 Professional või siis Windows Vista Business installeerimise meedia ja tema tootevõti (Product Key). Teed Windows 7 puhta installi ja seejärel aktiveerid ta juba telefoni teel. Juhul kui Sul seda installeerimise meediat ja tootevõtit ei ole ning kust ja kuidas seda varasemat legaalset Windowsi hankida, see ei ole juba Microsofti probleem. Enne varasemasse Windowsisse tagasiminekut veendu, et kas Sinu uus kompuuter ikka toetab Windows 7't (või Vistat), sest Sinu kompuutri tootjad võisid ta varustada ainult Windows 8 jaoks sobivate riistvara draiveritega. Uuri oma arvutitootja kodulehelt järgi seda et kas seal pakutakse draivereid ka Windows 7 jaoks.
Kui Sa mõtled hiljem ümber, siis võid igal ajal oma poest saadud Windows 8 Pro versiooni jälle taastada.

Kui Sa ostad $39.99 Windows 8 Pro upgrade versiooni, siis Sa ei saa tagasi pöörduda (downgrade) mingi Windowsi varasema versioonini, näiteks Windows 7 Professional operatsioonisüsteemini, mis sest et Sul on eelmise Windowsi installeerimise meedia ja tootevõti olemas. Windows 8 Pro $39.99 versiooniuuendamise litsents annuleerib ja asendab täielikult Sinu eelmise Windowsi litsentsi.
Ka Windows 8 System Builder Kit (OEM) DVD pakendi omandamisel Sa ei saa tagasi pöörduda (downgrade) mingi Windowsi varasema versioonini, näiteks Windows 7 Professional operatsioonisüsteemini.Kas Sa võid Windows 8 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) versiooni installeerida samasse kompuutrisse?

Jah, aga Sa võid installeerida ainult ühe nendest versioonidest. Juhul kui Sa tahad tehase 64-bit versioonilt minna üle teisele 32-bit versioonile, siis pead teadma järgmist: Kui Sa installeerid Windows 8 32-bit versiooni sellisesse süsteemi, siis pead muutma BIOS seadistusi. Kui Sa lülitud Windows 8 64-bit versioonile jälle tagasi, siis pead BIOS seaded originaalseadistusteni uuesti tagasi panema - juhul kui Sa seda ei tee, siis ei hakka tööle alltoodud funktsioonid:

- Secure Boot;
- Sujuv buutimine;
- Probleemid Bitlocker vahendiga;
- eDrive tugi.
Windows 8 aktiveerimise uus standard:

Suurem enamus Windowsi koopiaid ostetakse koos uue kompuutriga (uues masinas on eelinstalleeritud ja aktiveeritud Windows juba olemas) ja eks see hakka kehtima ka Windows 8 suhtes. Tarkvara võidakse tarnida koos arvutiga eelinstalleeritud versiooni kujul. Selliseid tooteversioone, mis on mõeldud tarnimiseks ainult koos uue riistvaraga, nimetatakse toote OEM-versioonideks.
Termin OEM tuleneb ingliskeelsetest sõnadest Original Equipment Manufacturer ehk originaalseadmete tootja. Praktikas aga mõeldakse OEM'i all kõiki arvuti riistvara edasimüüjaid ning OEM-tarkvara puhul arvuti valmistaja poolt arvutisse paigaldatud tarkvara...
OEM-tarkvara hind on soodsam tänu sellele, et erinevalt karbitootest pole OEM-versioonil paksu kasutusõpetust. Küll on aga OEM-versioonil kaasas autentsussertifikaat (COA) - kleebis, millel on hologramm ja tarkvara aktiveerimise võti (Product Key—tootevõti).

OEM aktiveerimise puhul toimub Windows 8 ühekordne aktiveerimine tehases ja selline Win 8 on seotud kompuutri BIOS'i ja riistvaraga. Seega, kes ostab OEM kompuutri, ei pea oma Windows 8 süsteemi enam aktiveerima ja seda tuleb tal teha alles tema mitmekordsel ümberinstalleerimisel. Windows 8 OEM versiooni ei saa teisele kompuutrile installida ja tootja poolt kaasaantud Win 8 taastamisplaati (recovery meedia) võib kasutada ainult olemasoleva kompuutri Win 8 ümberinstalleerimiseks ja ümberaktiveerimiseks. Seks puhuks on OEM kompuutri arvutiplokile kleebitud ka vajalik reaalne aktiveerimisvõtme silt/kleebis.

Varem oli Windows 7 puhul nii:

Kui Sa ostad uue kompuutri, millesse on Windows 7 mingi versioon juba sisse installeeritud (eelinstalleeritud), siis nimetatakse teda Windows 7 OEM väljalaskeks (versiooniks) - see kehtib ka Wondows 8 suhtes. Tema aktiveerimine ja litsentseerimine on samuti erinev ning OEM (Original Equipment Manufacturer) versioonid on jagatud kahte suurte klassi:

 

Ja veel Windows 8 installeerimise käigus tema tootevõtme sisestamisest:

Eelmiste Windowsite (XP, Vista, Windows 7) puhul oli installeerimisel tootevõtme (Product Key) sisestamise aknas ka selline kontrollruut nagu "Automatically activate Windows when I'm online". Peale selle sai varasemate Windowsite installeerimist jätkata isegi siis kui Sa siin tootevõtit ei sisestanud: Next nupp oli siis ligipääsetav ja klikkides temale said Sa oma Windowsi installeerimisega edasi minna (pilt).

Windows 8 puhtal installeerimisel on aga hoopis teised lood. Nagu Sa näed, siis puudub siin tootevõtme sisestamise aknas see varasemate Windowsite puhul olnud "Automatically activate Windows when I'm online" kontrollruut ja nupp Next on tuhmi värvi. Sa pead siin eelnevalt sisestama tootevõtme ja alles seejärel saad Sa Next nupule ligi ja oma Windows 8 installeerimist jätkata (pilt).

See pole veel teada, aga kui lugeda hoolega litsentsitingimusi, siis on seal kirjas ka umbes järmine klausel: "KOHUSTUSLIK AKTIVEERIMINE." Pla-pla-plaa ja seejärel: "Aktiveerimine toimub tarkvara esmakordsel kasutamisel automaatselt siis kui litsentseeritud kompuuter on Internetiga ühendatud. Kui Te ei saa tarkvara esmakordsel käivitamisel teda aktiveerida, siis hakkab tarkvara Teid regulaarselt teavitama aktiveerimise vajalikusest. Te ei saa aktiveerimist vahele jätta või seda vältida."

Windows 8 aktiveerimine toimub automaatselt ja seda kohe siis kui süsteem on Internetiga ühenduse saanud (pilt). Seega pead Sa juba Windows 8 puhta installeerimise ajal sisestama tema tootevõtme.


Arvestades ülaltoodut, ma soovitan Sul laadida alla ning jooksutada ainult legaalset kraami. Sest muidu võivad Sinu koju ilmuda ulmeliste saavutustega Eesti ÜLEMJUHATAJA Ansipi mornide lõustadega kõrilõikajad, käes hiiglaslikud nuiad, milledel ilutsevad suured ja värvilised "ACTA" kirjad ning kukuvad Sind tümitama - siin ei aita Sind ka fooliumist mütsike... Vähe sellest, pärast neid tulevad veel Eesti Rahakoti pihta pannud varahaldur Ligi ahned šaakalid, konfiskeerivad Sinu arvutid ja muu tehnika ning kingivad need "vaestele" kreeklastele.
Seejärel saabuvad ÜLEMBOJAAR Savisaare vasallidest pätid, kes kukuvad Sind lohutama ja Ansipit ning valitsust siunama. Need kaabakad lubavad Sulle kohest maist PARADIISI (koos Inglite Aukohtuga). Tema paradiisi väraval ilutseb aga sirbi- ja vasaraga suur plakat, mille taustal on näha okastraadiga ümbritsetud barakke, äsja saabunud loomavaguneid ja inglitest valvureid (nende tiibadel siravad punased viisnurgad).
Lõpuks aga tulevad (ja trumpavad kõik eelnenud üle) SDE kindral Sven Mikseri kahtlased ja arusaamatud tüübid, kes lubavad samuti Sinu välkkiiret PARADIISI lennutamist. Sel juhul aga maandud Sa nende SOTSIALISTLIKKU PARADIISI. Tema paradiidisis võimutsevad Põrguvürsti salaagentidest kubisevad ametiühingud ja seal on kehtestatud mingid müstilised maksud (näiteks lastetusmaks ja seda sootutele inglitele - sic!).
Kes aga eeltoodud tegelinskitega ühel meelel ei ole, need satuvad PÕRGUSSE (Fashistlikku Eesti Vabariigi osakonda). Pole aga hullu, sest mõlemates PARADIISIDES hakkavad elamislubade- ja viisadega (loe PARADIISI elamislubadega) tegelema väga-väga siirate silmade ning üdini ausa jutuga IRLi petistest füürerid ning kolonelid... (Mina eelistaksin nende poolt pakutud "Paradiiside" või siis tänapäeva globaliseerunud "Multikulti-Põrgu" asemel ikka seda märksa mõnusamat päris Põrgut.)

Ja täna õnne, et Sind ei külasta rahva poolt nii "armastatud" riigikogulased, sest nad on, tänu Jumalale, väga pikal ja tasulisel suvepuhkusel. See pikk ja kinnimakstud puhkus kulub neile kohe marjaks ära, sest nad vaesekesed peavad sel ajal kohtuma ka planeet Marsi valijatega - pikk, ohtlik ja raske teekond sinna- ja tagasi. Pealegi on nad Sinu peale väga-väga pahased, sest Sa peidad nende eest oma viimaseid sente, mis peaks aga täie õigusega neile kuuluma.
Hea, et Sind ei külasta ka Eestimaa Rahvaliidu maa- ja metsa suurvaraste esindajad, sest neil puudub selleks riigi (Sinu) raha - ei pääsenud nad ju Riigikokku.
Ja kuhu jääb siis roheliste punt? Need lakuvad oma haavu mingil X-planeedil endi veelgi rohelisemate, aga kuue varbaga suguvendade juures. Räägitakse, et seal olevat loodus nende segaste roheliste poolt nii nässu keeratud, et tollel planeedil ei kasva enam ainsatki rohuliblet.

Õnneks on neid ülaltoodud jupatsitest füürereid vähe ja küll ka nende aeg ükskord otsa saab. Ülejäänud suurem osa eestlasi on ikkagi täiesti normaalsed ja toredad inimesed. Seega võid ka mittelegaalset tarkvara jooksutada, sest me ei ole veel ikkagi nende 5 väljavalitu hulgas (meie õnneks või õnnetuseks).OEM mõstest, litsentsidest, aktiveerimisest jms saab üksikasjalikumat infot lisaks veel sealt (Vista) ja sealt (Windows 7 - suures osas kehtib ka Win 8 suhtes).
Vahemärkus: Kui miljonist kasutajast loeb üks enesepiinaja mõne litsentsi (End-User License Agreement - EULA) vahel ka läbi, siis võib ta sattuda päris huvitavate asjade otsa ja isegi raha võita.

* Näiteks 2005. a. võitis üks PC Pitstop ostja $1,000 ja seda ainuüksi selle eest, et ta luges nende ühe EULA läbi. Nimelt lisati sinna litsentsi ajutine klausel, mis pakkus raha kõigile, kes võtavad antud antud firmaga ühendust. Alles viie kuu mõõdudes ja pärast 3000 müüki, ilmus välja üks õnnelik ostja, kes oli antud litsentsi läbi lugenud ning võttis nendega ka ühendust:


Näiteks 2005. a. võitis üks PC Pitstop ostja $1,000 ja seda ainuüksi selle eest, et ta luges nende ühe EULA läbi

* EULA. No kes neid loeb? Need on pikad, igavad, segased ja raskesti arusaadavad, seda eriti siis kui Sa ei taha midagi muud teha kui ainult installida või jätkata mingi tarkvara või mängu kasutamist. Usu või ära usu, aga nendes litsentsides on ka palju selliseid naeruväärseid klausleid, millega Sa olid tarkvara installeerimisel nõus - ainult mõned näited:

- ITunes (Apple EULA) keelab Sul ilmekalt kasutada ITunes tarkvara bioloogiliste, keemiliste ja tuumarelvade loomiseks. Kas iTunes sisaldab tõesti tuumarelva arendamise funktsiooni!? Kasutan ka ise seda programmi ja ei ole nagu sellist vahendit sealt üles leidnud. Ja isegi kui see on seal olemas, siis terroristide plaanid nurjatakse koheselt, sest nad ei taha ju seda EULA't rikkuda :) - pilt.
- Ka Google astus ämbrisse, siis kui ta lasi välja oma Chrome veebbrauseri. Kui see välja ilmus, siis sisaldas tema EULA järgmist klauslit:

"…you give Google a perpetual, irrevocable, worldwide, royalty-free, and non-exclusive license to reproduce, adapt, modify, translate, publish, publicly perform, publicly display and distribute any Content which you submit, post or display on or through, the Services."

See EULA selgitab, et Google Chrome on ette nähtud "teenusena" ja vastavalt sellele klauslile võib Google avaldada ning näidata Internetis ka Sinu pangaparoole ja üleüldse kõike, mida Sa onlainis teed. Veast saadi ruttu aru ja see klausel eemaldati antud litsentsist.

- Microchip’s MPLAB X poolt väljastatud EULA aga sisaldab peale kõige muu ka järgmisi ridu:

"Microchip’s authorized representatives will have the right to reasonably inspect, announced or unannounced and in its sole and absolute discretion, Licensee’s premises and to audit Licensee’s records and inventory of Licensee’s use of the Software, whether located on Licensee’s premises or elsewhere, at any time, in order to ensure Licensee’s adherence to the terms of this Agreement."

See tähendab seda et Microchip esindajatel (mornid trusked sellid) on õigus koputada näiteks kell 04:00 Sinu uksele ja viia läbi audit, et kontrollida vastavust antud tarkvara litsentsilepinguga.

- Kõikjal: Ainult üks reservkoopia:

Paljud EULA'd sisaldavad klauslit, mis näeb ette ainult ühe reservkoopia loomist

Paljud EULA'd sisaldavad klauslit, mis näeb ette ainult ühe reservkoopia loomist. Kui Sa kasutad aga näiteks Windows Backup vahendit või siis mingit muud reservkoopiate loomise programmi, siis rikud Sa korraga mitut litsentsilepingut...


Etteotsa
Windows 8 baasversioon (Windows 8 Core) ja alternatiivsed tasuta vahendid:

Mõned üsna head vahendid on kättesaadavad ainult Windows 8 Pro või Enterprise väljalasetele. Kuid juhul kui Sa jooksutad Windows 8 baasversiooni (Windows 8 Core) ja kui Sa ei taha üle minna (upgrade) Windows 8 Pro versioonile, siis võid alternatiivina kasutada ka tasuta analoogseid instrumente:

1) BitLocker ja BitLocker To Go - BitLocker on draivi/ketta krüptimise (krüpteerimise) programm ja ta kaitseb kõiki faile, mis on salvestatud draivile (kõvakettale) ja kuhu on installeeritud Windows 8. Tema abil võib krüptida ka USB-mäluseadmes või välisel USB kõvakettal asuvaid faile.
Erinevalt failisüsteemi krüptimisest (EFS), mille abil saab krüptida üksikuid faile/kaustasid, krüpteerib BitLocker terve draivi/kõvaketta, kaasa arvatud buutimiseks ja sisselogimiseks vajalikud Windows'i süsteemifailid.
See on rohkem neile läpakaomanikele vajalik, kes reisivad ringi ja tassivad mingit salajast materjali endaga kaasas... - BitLocker'ist ülevaade siin.

BitLocker To Go laiendab BitLocker võimalusi ja ta aitab krüptida (krüpteerida) väliseid USB draivisid (näiteks USB mälupulka või välist USB kõvaketast), millele saab pärast krüptimist ligi ainult parooli sisestamisel—seda võib küll vaja minna - juhis ja tutvustus siin.


Need Windows 8 baasversiooni omanikud, kes soovivad kasutada BitLocker ja BitLocker To Go asemel alternatiivseid tasuta programme, võivad proovida: 1) TrueCrypt avatud lähtekoodiga kettakrüptimise vabavara, mis sobib Windows 8/Windows 7/Vista/XP, Mac OS X ja Linux süsteemidele; 2) 7-Zip, mis on tegelikult rohkem arhiveerimisprogramm, aga temaga saab teha ka igasuguseid muid põnevaid värke ja ta toetab ka väga tugevat AES-256 krüptimist (7z ja ZIP formaatidesse).


Märkus: Juhul kui Sa olid oma kõvaketta mingi vastava tarkvara või siis Vista/windows 7/Windows 8 enda 'BitLocker Drive Encryption' vahendi abil krüpteerinud (krüptinud) ja kui Sa unustasid oma parooli, siis tekivad kohe suured probleemid. Sa ei saa enam seda kõvaketast kasutada ja Sa ei saa teda isegi formaatida. Sa võid ta küll saata tagasi tootjatehasesse, kus siis tehakse antud kõvaketta madalama tasemega vormindamine/formaatimine (low-level format) - jama...
Kuid õnneks on olemas ka vastavad tarkvarad, mille abil saab sellisele kõvakettale teha ka madalama tasemega formaatimist ja seda isegi siis kui krüptimise tarkvara oli eelnevalt muutnud Master Boot Record (MBR)-i sisu, et võõrad ei pääseks kõvakettale üle-üldse ligi...
Üheks selliseks väga heaks ja kasulikuks tarkvaraks on avatud lähtekoodiga Darik's Boot and Nuke ("DBAN") programm, mille abil saadki oma krüpteeritud kõvaketta täiesti puhtaks pühkida. Sa võid teda kasutada ka kõikide tavaliste kõvaketaste (st krüpteerimata ketaste) puhul ja ta töötab kompuutri buutimise ajal ning teda on väga lihtne kasutada - ta töötab nii Intel kui ka Mac süsteemidega. Loe sellest siit.2) Encrypting File System (EFS) - Saab krüptida (krüpteerida - "salastada") üksikuid faile ja kaustasid...

Need Windows 8 baasversiooni omanikud, kes soovivad kasutada alternatiivseid tasuta krüptimise (krüpteerimise) programme, võivad proovida näiteks võimsat T r u e C r y p t (küllaltki keeruline kasutada) või siis mõnusamat DiskCryptor tarkvara.


3) Virtualiseerimine - Need Windows 8 baasversiooni omanikud, kes soovivad kasutada alternatiivseid tasuta virtualiseerimisprogramme, võivad proovida näiteks väga head VirtualBox tarkvara - tema kasutamisjuhis seal.


4) Backup to network (reservkoopiate loomine üle võrgu, st võrku ) - ei usu, et seda meetodit soovivad paljud kasutada...

Need Windows 8 baasversiooni omanikud, kes soovivad kasutada alternatiivseid tasuta arhiveerimisprogramme (ka võrku saab panna), võivad proovida näiteks: GFI Backup™ 2009 - Home Edition, CrashPlan, SyncToy või Cobian Backup tarkvara.

Võid proovida ka head tasuta EASEUS Todo Backup reservkoopiate loomise programmi, millega saab peale süsteemist/partitsioonidest reservkoopiate loomise teha ka failide sünkroniseerimist. Juhul kui Sa tahad temaga reservkoopiad viia võrgukettale, siis pead Sa Windows Explorer'is tegema võrguketta mappimise (st "haakima" ennast võrguketta külge).5) Remote Desktop (kaugtöölaud) - Remote Desktop Connection lubab Sul oma kompuutri (client computer) taga istudes saada ligi eemalasuvale kompuutrile (host computer), näiteks Sa võid sel teel kodus asuva arvuti kaudu pääseda ligi oma töökompuutrile, mis asub kusagil eemal Sinu firma kontoris. Samamoodi võid Sa tööl olles saada ligi oma kodus asuvale kompuutrile. Ühesõnaga 'Remote Desktop' ühendus lubab Sul eemalt töötada teise kompuutriga kas lokaalses võrgus või siis üle Interneti.
Remote Desktop (host) vahend on kättesaadav ainult Windows 8 Pro ja Enterprise versioonidele.

Need Windows 8 baasversiooni omanikud, aga ka Windows 7 Starter või Home Premium, Vista ja Win XP jooksutajad, kes soovivad kasutada alternatiivseid üsna vajalikke tasuta Remote Desktop programme, võivad proovida näiteks vabavaralist UltraVNC, Gbridge või LogMeIn (tema free variant) Virtual Network Computing (VNC) tehnoloogiale baseeruvat tarkvara:

- UltraVNC on võimas, lihtne ja tasuta tarkvara, mis võib kuvada Sinu kompuutris mingi teise arvuti ekraani (üle Interneti või võrgu). Ta lubaba Sul kasutada oma hiirt ja klaviatuuri, et kontrollida eemalt (Maailma suvalisest asukohast, peaasi et oleks Internetiühendus) mingit teist kompuutrit. See tähendab seda et Sa võid eemalasuva kompuutriga teha tööd täpselt samamoodi nagu Sa istuksid otse tema taga. Sa võid eemalt kedagi aidata isegi siis kui antud isiku kompuutrisse ei olegi installeeritud UltraVNC tarkvara (SingleClick addons'i abil).

Tema põhivahendid: Failide edasisaatmine, video draiver, täiendav krüptimise plugin, MS Logon, Text chat, Viewer Toolbar, Java Viewer (koos failide edasisaatmisega), Auto scaling ja Server Side Scaling, toetab mitut monitori, Repeater/Proxy-tugi, Auto taasühendamine jne...

Tema lisandid: Repeater, SingleClick generaator ja NAT to NAT konnektorid, mis aitavad suvalise ühenduse loomise probleeme lahendada (ka siis kui Sa kasutad näiteks ruuterit).

UltraVNC jookseb Windowsi opsüsteemide all (95, 98, Me, NT4, 2000, XP, 2003, Vista, Windows 7, Windows 8...). Temasse on juurutatud Java Viewer addons, mis lubab Sul luua ühenduse (ja ka faile saata) lihtsa veebibrauseri abil ja seda suvalisest süsteemist, mis toetab Java't (Linux, Mac OS...).


- LogMeIn (tema free variant) on samuti Virtual Network Computing (VNC) tehnoloogiale baseeruv tarkvara. Installeeri LogMeIn programm sinna kompuutrisse, millele Sa soovid eemalt ligi saada, logi end teisest kompuutrist oma kasutajakontosse (selle lood Sa antud porgrammi allalaadimisel) ja kliki sellele kompuutrile, millele Sa tahad eemalt ligi saada. Seejärel näed Sa eemalasuva arvuti töölauda ja Sa saad kasutada kõiki tema programme nii nagu istuksid Sa otse tema taga (seda saad teha suvalisest kohast: maailma igast otsast, vee alt- ja vee pealt, maa alt, Antarktikast ning kosmosest, peaasi, et oleks internetiühendus...).

LogMeIn vahendid:

• Saab ligi suvalisest veebibrauserist
Remote control ja töölaua nägemine ning kasutamine
Copy ja paste kompuutrite vahel
• Wake on LAN
• Reboot/reconnect (ka Safe Mode puhul)
• Chat (lobisemine...)
• AES 256-bit encryption
• SSL/TLS
• Ei ole vaja konfigureerida tulemüüri, ruuterit või proxy'it
• jne...

- Gbridge on tasuta VPN tarkvara, mis lubab Sul eemalt kontrollida teisi kompuutreid, sünkroniseerida kaustasid, vahetada/jagada faile. Tema vahendid:

• DesktopShare(VNC): Saab eemalt ligi Sinu arvuti töölauale või siis jagada Sinu töölauda teiste kasutajatega (eemalt suvalisest maailma otsast, ka põrgust). Tulemüüre ja NAT ruutereid ei ole vaja seadistada!
• SecureShare: Saab turvaliselt jagada oma kompuutri faile, st Sa saad eemalt oma failidele ligi.
• AutoSync: Saab saata ka suuri faile ja sünkroniseerida kaustasid.
• EasyBackup: Saab oma tähtsatest kaustadest teha reservkoopiad nii oma lokaalses kui ka eemalasuvas kompuutris.
• Chat: Lobiseda oma sõpradega, võõrastega ja Vanakuradi endaga siis kui nad kasutavad Gmail'i või Gtalk'i.
• Jne...


6) Windows Media Center (Windows 8) - Windows 8 operatsioonisüsteemist on Windows Media Center eemaldatud, aga Sa võid ta saada siis kui Sa teed täiendusinstalleerimise (upgrade) Windows 8 Pro versioonini. Ühesõnaga kui Sa omad standardset Windows 8 baasversiooni (Windows 8 Core), siis pead ostma Windows 8 Pro Pack paketi (st upgrade paketi Windows 8 Pro versioonile üleminekuks/versiooniuuendamiseks), et saada koos täiendusega kätte ka Windows Media Center tarkvara. Seda ostmist ja installeerimist tuleb teha uue 'Add Features to Windows 8' (endise Windows Anytime Upgrade) vahendi kaudu - hinnaks saab olema $99.99.

Kuid Sa võid kasutada ka alternatiivseid variante, näiteks XBMC või Plex lahendusi.

Etteotsa
Pilte:

Selline näeb siis välja Windows 8 lõppversiooni (Win 8 Pro RTM) uue Metro kasutajaliidese Metro-stiilis Start ekraan - sellist ekraani näed Sa kohe pärast Windows 8 installeerimise lõpetamist (kasutaja ei ole siin veel midagi muutnud):

Selline näeb siis välja Windows 8 lõppversiooni (Win 8 Pro RTM) uue Metro kasutajaliidese Metro-stiilis Start ekraan


Veel üks pilt Metro kasutajaliidese Start ekraanist (natuke suurema ekraani resolutsiooniga ja siia lisati ainult kasutajakonto pilt):

Veel üks pilt Metro kasutajaliidese Start ekraanist (natuke suurema ekraani resolutsiooniga)


Samuti Metro Start ekraan/menüü, aga veelgi suurema resolutsiooniga ekraanil ja ka siin ei ole kasutaja veel midagi muutnud:

Samuti Metro Start ekraan/menüü, aga veelgi suurema resolutsiooniga ekraanil


Aga selline näeb välja vana traditsioonilise Windowsi töölaua kasutajaliidese ekraan, seda kohe pärast Windows 8 installeerimist. Siia jõuad siia näiteks Win klahvile vajutades või siis klikkides Metro Start ekraanil "Desktop" plaadile/suurele ikoonile (vaata eelmist pilti):

Aga selline näeb välja vana traditsioonilise Windowsi töölaua kasutajaliidese ekraan


Märkus: See ülemisel pildil paremal allnurgas kuvatav "Windows 8 Pro Build 9200" kiri on ainult Windows 8 Pro RTM väljalaskes ja see kaob pärast Windowsi aktiveerimist ära. Windows 8 RTM on tegelikult Win 8 lõppversioon ja sellise Windowsi Sa siis saadki kui Sa ostad poest uue Windows 8 opsüsteemiga kompuutri või kui Sa installeerid ise või teed Windows 8 upgrade installeerimise.


Järgmisel pildil on aga vanas Windowsi töölaua kasutajaliideses seda töölauda juba natuke muudetud. Töölaua vaikimisi taustapilt on välja vahetatud, desktopile sai lisatud mõned ikoonid ja see käib ikka vanaviisi - töölaual tehtava paremklõpsu ning kontekstmenüü käsu "Personalize" abil. Ekraani vasemal allnurgas tehti paremklõps ja selle peale ilmus sinna uus süsteemikäskudega hüpikmenüü:

Töölauda on siin muudetud


Märkus: Selle paremklõpsu süsteemikäskudega kiirkäivitamise hüpikmenüü (st Win + X menüü) saab kiiresti avada ka Win + X klahvikombinatsiooniga.


Windows 8 uus nn Charms riba/menüü (ekraani paremas servas):

Windows 8 uus nn Charms riba/menüü (ekraani paremas servas)


Uus vaikimisi taustapildiga "Lock screen":

Uus vaikimisi taustapildiga "Lock screen"


Siin lukustamise ekraanis on seda taustapilti aga juba muudetud:

Siin lukustamise ekraanis on seda taustapilti aga juba muudetud


Win 8 uus "PC settings" ekraan:

Win 8 uus "PC settings" ekraan


Märkus: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraan:

Ja ilmubki "PC setting" avaekraan!!! Vaata soovi korral ka Windows 8.1 Update 1 installeerimise näidet, ühtlasi näed ka seda et kuidas Windows 8 ja Windows 8.1 puhas install toimub (vahet pole) - video - sealt.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011