Win 8 Metro 'Juhtpaneeli' vahendid

Win 8 logo Windows 8 uus Metro kasutajaliides ja temaga töötamine - V. osa

 

Windows 8 Metro-stiilis 'Control Panel' (Juhtpaneel) app ja tema vahendid

 

 

Uuendatud 25.04.12: Loe Windows 8 uuema väljalaske Metro-stiilis 'Control Panel' (nüüd 'PC settings') ekraanist sealt.

 

 

<- Tagasi Metro kasutajaliidese IV. ossa

Edasi Metro kasutajaliidese VI. ossa ->

 

Windows 8 Metro-stiilis 'Control Panel' app ja tema vahendid:


Metro-stiilis Control Panel (Juhtpaneel) app on üks nendest Windows 8 Metro UI baseeruvatest appidest, mille hindeks võiks panna "väga hea". Windows 8 operatsioonisüsteemis kasutatakse nüüd kahte Control Panel appi:

1) Täiesti uue välimusega Metro stiilis Control Panel app, mille parameetrid on seotud just nimelt Metro stiilis appidega ja neid ma hakkangi antud veebilehes kirjeldama.
2) Traditsiooniline Windows 7 ja Vista Control Panel app ehk töölaua Control Panel app.


Sul läheb oma tööks vaja mõlemat tüüpi Control Panel appi, näiteks uusi kasutajakontosid, sisselogimise paroole jms, saad Sa luua ainult selles Metro-stiilis Control Panel appis.Kuidas saab avada mõlemat nii uut Metro-stiilis kui ka tavalist töölaua Control Panel appi?


Metro-stiilis Control Panel (Juhtpaneel) appi saad avada järgmistel viisidel:

a) Kui klikid või toksad Metro stiilis Start ekraanil tema plaadile (suurele ikoonile - tile):

Kliki tema suurele ikoonile


b) Kui klikid Metro stiilis Start ekraanil (ehk Metro stiilis Start menüüs) paremas ülaosas algul enda kasutajanimele (siin "MinaIse") ja seejärel klikid avanevas rippmenüüs Change user tile või siis Add user käsule:

Kliki algul enda kasutajanimele


c) Sa võid ta avada ka traditsioonilise töölaua Control Panel appi (Desktop Control Panel appi) enda kaudu, mille käivitad Windows 8 töölaua kasutajaliideses, klikkides näiteks Control Panel aknas User Accounts and Family Safety -> User Accounts linkidele. Seejärel klikid 'User Accounts' aknas "Make changes to your user account" lingile ja Sind viiakse uude Metro stiilis Control Panel appi:

Kliki 'Make changes to your user account' lingile


d) Tavalises desktop Control Panel appis saad ta avada ka siis kui Sa klikid tema User Accounts aknas lingile Manage another account ja seejärel klikid uues aknas "Add a new user in the Settings App" lingile:

Kliki 'Add a new user in the Settings App' lingile


e) Metro kasutajaliidese Charms paneeli kaudu: Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka või vajuta Windows+C klahvikombinatsiooni ja selle peale avatakse antud Charms paneel, kus kliki Search menüüpunktile (ikoonile - pilt). Pärast Search punkti valimist ilmub tema Search Apps ekraan, kus kuvatakse kõikide installeeritud programmide loetelu, mis on sorteeritud alfabeetilises järjekorras. Kui Sa klikid nüüd seal ekraani tühjale kohale, siis Sa näed kõiki installeeritud appisid (nii Metro-stiilis kui ka Windowsi või Sinu omaenda programme/utiliite - kliki seal Control Panel kiirkorraldusele:

Kliki Control Panel otseteele


f) Kui Sa asud Metro kasutajaliideses (tema Start ekraanil), siis alusta sõnade "Control Panel" tippimist ja Sulle kuvatakse kohe ka otsingutulemused...Traditsioonilise Windowsi töölaua Control Panel appi avamine:

a) Kui Sa asud parasjagu uues Metro kasutajaliideses:

* Kõigepealt avad selle Metro stiilis uut tüüpi Control Panel appi, seejärel kerid seal alla lõppu ja klikid More settings lingile:

Kliki 'More settings' lingile


* Ja Sa jõuadki Desktop kasutajaliidese Control Panel aknasse, kus kuvatakse "Category" vaade:

Desktop 'Control Panel' aken


b) Kui Sa asud parasjagu Windowsi vanas töölaua kasutajaliideses:

* Tee Windowsi töölaual paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize:

Vali 'Personalize' käsk


* Kliki "Personalization" akna vasemas paanis ülal "Change desktop icons" lingile:

Kliki vasemal 'Change desktop icons' lingile


* Seejärel pane üleval Control Panel ruutu linnuke ja tee seda ka teiste vajalike ikoonide jaoks, näiteks soovitan siin ka "Computer" ja "User's Files" ikoonid välja valida - kui valmis, siis kliki all OK:

Vali ikoonid välja ja kliki OK


* Ja Sa näedki oma töölaual neid väljavalitud ikoone. Tee siin Control Panel ikoonil 2x klõps ja Sa pääsedki sellele Windowsi enda Control Panel appile ligi.

Kliki Control Panel ikoonile


c) Kui Sa panid eelnevalt oma töölauale ka Computer ikooni, siis saad ka tema kaudu sellele Control Panel töölaua variandile ligi. Tee Computer ikoonil 2x klikk ja seejärel kliki üleval uut tüüpi lintmenüüs (ribamenüüs) asuvale Open Control Panel nupule:

Kliki üleval Open Control Panel nupuleVaatleme nüüd selle uue Metro-stiilis Control Panel'i funktsioone ja võimalusi lähemalt:

1) Personalize: Ülevalt esimene Personalize parameeter lubab Sul parempoolses sektsioonis muuta 'Lock Screen' ekraani taustapilte ja 'User Tile' pilte (st Sinu kasutajakonto pilte, mis ilmuvad sisselogimise ja Metro stiilis Start ekraanidele).

- Vaikimisi on siin paremal avatud Lock Screen oblast, mille ülaosas pakutakse Sulle 6 taustapilti, klikid seal all ühenele neist ja see pannksegi Sinu blokeerimise ekraani taustapildiks. Kuid Sa võid siin klikkida ka nupule Browse ja seejärel valida ise välja mingi omaenda sobiva taustapildi.

- Veelgi allpool tuleb "Lock screen notifications" oblast, kus saad määrata 'Lock Screen' ekraanile ilmuvad interaktiivsed dünaamilised elemendid:

* Esimeses jaotuses võid valida ühe rakenduse, mis hakkab luku-ekraanile edastama põhjalikku informatsiooni.
* Teises jaotuses saad määrata aga 6 Metro-appi, mille ikoonid (widgetid) ilmuvad sinna blokeerimise ekraanile.


Loe 'Lock screen' ekraanist, tema taustapildi vahetamisest ja dünaamiliste elementide määramisest ülevaadet sealt.

Personalize parameeter- Kui Sa klikid selles eelmises ekraanis üleval User Tile lingile, siis saad muuta enda kasutajakonto pilti. Sa võid pildi leida nupu Browse abil või siis klikid nupule Webcam ja Sind viiakse veebikaamera kasutajaliidesesse, kus Sa võid pildi üles võtta kas fotona või siis teha seda juba videorežiimis:
Muuda enda piltiAlltuleval pildil pandigi kasutajale nupu 'Browse' abil täiesti "inimlik" pilt:

Uus pilt


Kui Sa vaatad nüüd seda eelmist pilti, siis näed all veel "Create a user tile with an application" linki, mis teavitab meid sellest et mõned appid (rakendused) võivad olla samuti integreeritud kasutajakonto ikooni loomise funktsiooniga (näiteks mingi video või piltide töötlemise rakendus).


Loe kasutajakonto pildi paigaldamisest või selle muutmisest üksikasjalikumalt sealt.2) Users: Selles sektsioonis võid Sa luua kas tavalise sisselogimise parooli (User account parooli) või siis uut tüüpi pildi parooli või hoopis PIN koodiga parooli. Sa võid siin neid paroole hiljem muuta või kustutada. Sa võid siin lülituda ümber ka Windows Live ID paroolile ja luua ka uusi kasutajakontosid (nupuga Add a user) ning muuta nende seadistusi.


Loe Windows 8 uut tüüpi nn "Picture Password" (pildi-parooli või pildi parooli) parooli, uut tüüpi PIN-parooli ja tavalise standardse lokaalse Windowsi parooli loomisest ülevaadet sealt.

Paroolide ja kasutajakontode loomine3) Wireless: See sektsioon kuvab parameetreid ainult siis kui Sa kasutad momendil traadita võrku/ühendust, näiteks Windows 8 operatsioonisüsteemiga tahvelarvuti puhul. Sa võid siin traadita Wi-Fi ühenduse sisse/välja lülitada (On/Off) ja samuti võid ka "Aerplane mode" sisse/välja lülitada (On/Off):

Traadita ühendus4) Notifications (Teated): Selles sektsioonis võid seadistada Metro stiilis appide poolt väljastatavaid teateid. Sa võid siin kõik teated välja lülitada (kõige ülemine "Show app notifications" lüliti abil), lülitada välja teadete heli ("Play notification sounds" lülitiga) ja allpool saad määrata teadete lubamise/mittelubamise juba igale appile eraldi:

Teated...5) Privacy: Siin võid kõikidele appidele kas lubada või siis mitte lubada Sinu asukoha, nime ja kasutajakonto pildi kasutamise (kuvamise) - kliki lüliti kas asendisse On või Off. Mis aga puutub sellesse pildi lubamisse: kui Sul on ikka kena näolapike, siis ära hoia enda ilu vaka all vaid lase sel Internetis särada! Näiteks minu enda välimus (pilt eelpool) on vägagi kena ja ma ei häbene teda ka näitamast, et asi veelgi efektsem oleks, sättisin oma kõrva taha ka ilusa roosi (kahjuks naabrilt varastatud roosi, sest mul ei ole raha, et neid osta - kõik eurod saatsin kreeklastele).
Kolmanda lülitiga võid määrata selle et kas Sa soovid võtta osa Windows Store paremaks tegemise programmist.

"App history" all asuva rippmenüü kaudu saad määrata selle et kui palju rakendusi võib ajaloos olla ja ka seda et mitu rakendust saab "Back" funktsiooni abil kiiresti jälle avada siis kui Sa viid oma hiirekursori ekraani vasema serva vastu (antud juhul saab sealt niimoodi avada 5 Metro stiilis appi).

Märkus: Kuidas liikuda juba käivitatud täisekraani režiimis töötavate Metro-stiilis appide vahel ja 'Back' funktsioni selgitus: Kui Sa töötad parasjagu mingi appiga ja soovid nüüd kiiresti avada mingit Sinu poolt juba varem käivitatud appi (neid, mis on mällu viidud), vii oma hiirekursor ekraani vasema serva vastu, hoia teda seal hetk ning selle peale ilmub sinna Sinu poolt viimati kasutatud appi pisipilt. Nüüd kliki sellele pisipildile ja antud app ilmubki uuesti ekraanile. Kui Sul oli eelnevalt töös mitu appi, siis hoides hiirekursorit seal ekraani vasema serva kohal, keri oma hiirerattaga edasi-tagasi kuni nähtavale ilmub vajalik rakendus ja seejärel kliki tema pisipildile, et teda uuesti esile tuua - pilt.
Ja veel üks pilt: Siin on parasjagu avatud Metro-stiilis Control Panel app ja hiirekursori viimisel ekraani vasema serva vastu pakuti esmalt välja IE appi, aga see ei rahuldanud kasutajat ning ta hakkas sealsamas hiireratast kerima kuni jõudis Picstream appi pisipildini. Seejärel tegi ta seal hiirekliki (võib ka parema hiirenupuga klikkida) ja avatigi see soovitud Picstream app - pilt.


Nupu Delete History kaudu võid need appid sealt ajaloost ühekordselt kustutada:

Privaatsus6) General: Siinses sektsioonis saad üleval "Time zone" all määrata uue ajatsooni, näiteks kui Sa lähed oma Windows 8 tahvelarvutiga kusagile reisima. Tahvelarvuti jaoks võid siin "Touch Keyboard" oblastis muuta ka virtuaalse klaviatuuri mõningaid seadeid.

Kuid kõige olulisemad on siin allosas need kaks Refresh your PC ja Reset your PC utiliidid:

* Refresh Your PC - See on Windows 8 uus teenus, mis loob automaatselt Sinu kõikidest fotodest/piltidest, muusikast, videodest ja muudest personaalsetest failidest, Sinu seadistustest ning Sinu ("Metro-style") appidest reservkoopia, seejärel teeb ta süsteemi ümberinstalleerimise ja paneb kõik jälle ilusti tagasi - kogu protsess kestab vaid mõned minutid.

* Reset Your PC - See on Windows 8 uus teenus, mis pöörab Sinu kompuutri tagasi tema tehase esialgsesse seisundisse (originaalseisundisse, tehase algseadistusteni). Sellega pühitakse Sinu kõvaketas puhtaks ja tehakse Windows 8 ümberinstalleerimine - kõik Sinu enda failid lähevad kaduma ja seega arhiveeri nad eelnevalt kusagile mujale.

General sektsioon


Loe nendest Windows 8 uutest ja vajalikest 'Refresh Your PC' ning 'Reset Your PC' vahenditest ülevaadet sealt.7) Search: Siin saad määrata Windows 8 Start Search parameetreid, st selle ekraani seadeid, mille Sa avad Charms paneeli menüüpunkti Search kaudu (Charms -> Search):

* "History" all saad oma otsingupäringute meeldejätmise (ajaloos alles hoidmise) kas sisse või välja lülitada (lüliti On/Off).
* Nupp "Delete History" puhastab Sinu päringute ajaloo.
* Järgmise parameetriga saad kõige sagedamini otsitavaid appe lasta kuvada kõige üleval - vaikimisi on see lüliti asendis On.
* "Apps" oblastis saad määrata need appid, mis kuvatakse automaatselt otsingupaneelis.Charms paneeli/menüü 'Search' menüüpunktist ja Metro kasutajaliidese otsingusüsteemist saad ülevaate sealt.


Search sektsioon8) Share: Järgmine sektsioon pakub analoogseid funktsioone, mida ka see eelmine ekraan, aga nüüd käib see Charms paneeli menüüpunkti Share (Charms -> Share) kaudu avatava ekraani kohta:


Märkus: Charms -> Share avab Share küljepaneeli, mille ülesandeks on publitseerida ning viia võrku andmeid või siis kindlustada appidele üldine ligipääs Internetti. See paneel edastab aktiivse appi mingi informatsiooni teistele Metro-stiilis appidele, momendil toetatakse ainult Socialite ja Tweet@rama appisid, aga eks neid tuleb juurde - Share küljepaneelist pikem selgitus seal.

Share sektsioon9) Send: See sektsioon sarnaneb eelmise Share sektsiooni parameetritele. Siin saab siis valida neid appe, mida hakatakse kuvama Send küljepaanis ja nendeks Metro-appideks saavad siis olema need appid, milledest kasutaja saadab mingid andmed välisele seadmele - momendil neid rakendusi siin ei ole:

Send sektsioon10) Ease of Access: Siin võid ümber lülituda kahe Windows 8 displei vahel - kõrge ja madala kontrastiga ekraani vahel. Veel saad siin muuta kõik ekraanil kuvatavad elemendid suuremaks ja seda kõike siis kui Sul nägemisega probleeme. Siin võid määrata ka selle ajaperioodi, mille jooksul kuvatakse ekraanil kõiki teateid ("Show notification for" rippmenüüst):

Ease of Access sektsioon11) Devices: Erinevalt Windows 7'st, kus kõik kompuutriga ühendatud seadmed kuvati Hardware and Sound aknas, kuvab Windows 8 kõik ühendatud seadmed ka siinses Devices sektsioonis:

Devices sektsioon


Kui mingi seadmega on probleeme, siis kuvatakse siin ka vastav veateade - pilt.
Iga seadme jaoks on kättesaadav ka "Remove" parameeter, millega Sa võid suvalise seadme süsteemist eemaldada (klikid antud seadmele ja seejärel klikid Remove) - pilt.
Kui klikid üleval Add a device lingile, siis võid süsteemiga ise uusi seadmeid ühendada...12) HomeGroup: Kui Sul on koduvõrk üles seatud, siis võis Windows 7's ressursse (dokumente, pilte, muusikat, videot, printerit ja muud) ühiselt kasutada mitmel moel ja üheks mooduseks oli HomeGroup vahendi kasutamine (info) - sama käib ka Windows 8 kohta. Kui Sul ei ole koduvõrku või kui Sa oled tast momendil lahti ühendatud, siis ei kuvata siin midagi:

HomeGroup sektsioon13) Windows Update: Siin kuvatakse värskenduste allalaadimise jooksvat seisukorda (Windows Update staatust), uninstallitud värskendusi jms infot:

Windows Update sektsioon14) More settings: Ja viimane More settings link viib Sind Windows Desktop kasutajaliidese standardsesse Control Panel aknasse (tema "Category" vaatesse), kus Sa pääsed ligi kõikidele ülejäänud seadistustele/funktsioonidele - pilt.

Kliki 'More settings' lingile

Ülesse

Edasi Metro kasutajaliidese VI. ossa ->

<- Tagasi
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011