Win 8 kasutajakonto ja teadetesüsteem

Win 8 logo Windows 8 uus Metro kasutajaliides ja temaga töötamine - VI. osa

 

Windows 8 kasutajakonto (kasutajaprofiili) pildi paigaldamine või muutmine

 

Süsteemist väljalogimine, ekraani lukustamine, kompuutri restardi tegemine ja väljalülitamine

 

Windows 8 uuendatud teadetesüsteem

 

 

Uuendatud 21.05.12: Loe Windows 8 uuema väljalaske siinsest materjalist:

* Kasutajakontole (kasutajaprofiilile) pildi paigaldamisest või selle muutmisest sealt.
* Süsteemist väljalogimisest ('Sign out'), ekraani lukustamisest ('Lock'), kompuutri restardi tegemisest ('Restart') ja väljalülitamisest ('Power OFF/Shut down') sealt.
* Windows 8 uuendatud teadete süsteemist sealt.

 

 

<- Tagasi Metro kasutajaliidese V. ossa

 

Windows 8 kasutajakontole (kasutajaprofiilile) pildi paigaldamine või selle muutmine:Uuendatud 21.05.12: Loe Windows 8 uuema väljalaske kasutajakontole (kasutajaprofiilile) pildi paigaldamisest või selle muutmisest sealt.


Tegelikult on Windows 8 kasutajakonto pildi paigaldamine või vahetamine väga lihtne protseduur ja sellest ei olekski nagu mõtet siin pajatada. Kuid toon selle käigu siin siiski ära ja seda eelkõige seepärast et veelkord näidata seda et kuidas Windows 8 Metro kasutajaliideses käib see failide otsimine ja laadimine - tema uue 'File Picker" ekraani kaudu (juhis sellest ka seal).

1) Kliki Metro Start ekraanil paremal ülanurgas enda kasutajakonto nimele ja vali rippmenüüst "Change user tile" käsk:

Vali 'Change user tile' käsk


2) Seejärel avatakse uus Metro-stiilis Control Panel (Juhtpaneel) ekraan, kus kliki paremal ülal "User Tile" nupule ja siis on Sul kaks võimalust:

- Sa võid enda pildi leida nupu Browse abil
- või siis klikid nupule Webcam ja Sind viiakse veebikaamera kasutajaliidesesse, kus Sa võid pildi üles võtta kas fotona või siis teha seda juba videorežiimis.


Meie klikime aga antud näites nupule Browse:

Juhtpaneel


3) Seejärel ilmubki see eelpool nimetatud Metro kasutajaliidese uut tüüpi failide otsimise ja avamise/laadimise ekraan ('File Picker" ekraan). Siin on vaikimisi avatud "User Tiles" kaust, mis on esialgu loomulikult tühi. Seega peame me ise leidma mingi kasuta, kus meie pildid asuvad, kliki siin Go up lingile:

'File Picker" ekraan


4) Nüüd satud Sa oma kasutajakonto (kasutajaprofiili) kausta, antud juhul siis "MinaIse" kausta ja nagu Sa näed, siis on selle kausta sees ka see eelmise ekraani "User Tiles" kaust. Seejärel ava see kaust, kus Sa oma pilte hoiad, tavaliselt "My Pictures" kaustas. Juhul kui Sa hoiad seal oma pilte, siis kliki siin My Pictures plaadile:

Märkus: Muidugi ei selles Windows 8 DP väljalaskes ühtegi pilti ei seal ega ka mujal Sinu kasutajakonto all, aga Sa võid mõned pildid eelnevalt Internetist alla laadida ja salvestada nad näiteks sinnasamma "My Pictures" kausta. Juhul kui Sa salvestad ja hoiad enda pilte kusagil mujal, siis kliki selles ekraanis jälle Go up lingile või siis selle kohal asuvale Files elemendile ja vali selle rippmenüüst edasisirvimiseks sobiv koht.

Kliki My Pictures plaadile


5) Avati "My Pictures" kaust ja antud näites on sellesse kausta kasutaja enda poolt loodud eelnevalt veel kaks alamkausta: "Mina" ja "Tapeedid" ("notespace_Data" kaust on aga juba Windows 8 enda oma). Kuna kasutaja hoiab siin enda kümneid tuhandeid pilte just selles "Mina" kaustas, siis tulebki nüüd klikkida Mina plaadile:

Klikitakse 'Mina' plaadile


6) Jõuti "Mina" kausta ja siia on omakorda loodud veel kaks alamkausta: "Kasutajapildid" ja "WinSnap_Watemarks". Pildid asuvad loomulikult selles "Kasutajapildid" kaustas ja seega tuleb nüüd klikkida Kasutajapildid plaadile:

Avatakse 'Kasutajapildid' kaust


7) Lahti on "Kasutajapildid" kaust ja siin siis asuvadki need suure vaevaga leitud pildid/fotod. Kui Sa osutad siin hiirekursoriga mingit pilti, siis ilmub tema kohale antud pildi kohta käiv informatsioon:

Pildid leiti...


8) Vali mingi sobiv pilt välja ja kliki temale, et teda märgistada (pildi paremasse ülanurka ilmub "linnuke") ning kliki seejärel ekraani paremal allääres Choose image nupule - pilt.

9) Nüüd jõudsid Sa tagasi sinna Metro Control Panel ekraani ja Sa näedki oma uut kasutajakonto pilti. Seejärel võid vajutada "Windows" klahvi, et väljuda sellest Control Panel ekraanist:

Uus pilt


Sa näed enda uut kasutajakonto pilti ka selles Metro stiilis Start ekraanil (ehk uues Start menüüs):

Ka siin näed oma pilti


Sinu konto pilt ilmub näiteks ka Windows 8 sisselogimise ekraanile. Antud juhul on Win 8 süsteemi loodud lisaks veel üks kasutajakonto ("Teine kasutaja"), kelle jaoks ei ole veel mingit pilti paigaldatud ja seepärast ilutseb tema pildi asemel "tühi kujutis". Et süsteemi sisse pääseda, tuleb siin klikkida vajaliku kasutajakonto pildile ja seejärel sisestada parool või seda siis mitte teha (juhul kui eelnevalt ei oldud parooli loodud):

Sisselogimise ekraanSüsteemist väljalogimine, ekraani lukustamine, kompuutri restardi ehk taaskäivitamise tegemine ja tema väljalülitamine:Uuendatud 21.05.12: Loe Windows 8 uuema väljalaske süsteemist väljalogimisest ('Sign out'), ekraani lukustamisest ('Lock'), kompuutri restardi tegemisest ('Restart') ja väljalülitamisest ('Power OFF/Shut down') sealt.


Kuidas end süsteemist välja logida (Log Off), kompuutrit/ekraani lukustada (Lock või Lock this PC), teha kompuutri restarti (Restart) või siis teda välja lülitada (Power OFF/Shut down)? Kasuta Windows 8 puhul selleks ühte järgmistest meetoditest:

1) Kasuta Ctrl+Alt+Del klahvikombinatsiooni ja vali järgmises ekraanis endale vajalik funktsioon (ülevalt menüüst "Lock this PC" või "Log off" või alt Power nupu hüpikmenüüst kas "Restart" või siis "Shut down" parameeter):

Kasuta Ctrl+Alt+Del klahvikombinatsiooni


2) Kasuta uut pisikest Start Panel'i: Ka see meetod töötab nii 'Start Screen' kui ka vana 'Desktop Screen' puhul. Vii oma hiirekursor ekraani vasemasse allanurka ja selle peale ilmub uut tüüpi nn 'Charms' paneel (menüü), kus kliki Settings menüüpunktile. Seepeale ilmub ekraani paremasse äärde allaossa seesama uus väike 'Start Panel', kus kliki Power nupule ja vali tema hüpikmenüüst "Restart" või "Shut down" käsk:

Uus Start paneel


3) Kui asud Metro Start ekraanil, siis võid väljalogimiseks klikkida üleval oma kasutajakonto nimele ja seejärel klikkida tema rippmenüüs Log off:

Kliki Log off


Välja on vaja siis logida (Log off), kui soovitakse teise kasutajakonto all süsteemi logida või kui on vaja teatud spetsiifilist muudatust kinnitada (ilma kompuutri restarti tegemata). Teda võib näiteks ka siis kasutada kui süsteem jookseb kinni ja Task Manger'i aknas ei ole võimalik teha Windows Explorer protsessi restarti, sel juhul kasuta CTRl+Alt+Del klahve ja vali Log off - ehk aitab...
Kui Sa olid end välja loginud, siis ilmub see meile juba tuttav "Lock Screen" ekraan ja et seda eest ära koristada, tee tal 2x klikk või vajuta ENTER klahvi - pilt.
Seejärel ilmub juba süsteemi sisselogimise ekraan ja et sisse pääseda, tuleb siin klikkida vajaliku kasutajakonto pildile ning seejärel sisestada parool. Kui Sa ei loonud varem parooli, siis satud aga kohe süsteemi - pilt.


3a) Kui asud Metro Start ekraanil ja kui tahad ekraani lukustada, siis võid klikkida üleval enda kasutajakonto nimele ja seejärel klikkida tema rippmenüüs käsule Lock:

Kliki 'Lock'


Oma kompuutrit on mõtet sel juhul lukustada kui Sa olid eelnevalt sisselogimiseks ka parooli loonud. Pärast lukustamist ilmub jällegi see "Lock Screen" ekraan jne...


4) Kasuta Alt+F4 klahve (see töötab ainult 'Windows Desktop' kasutajaliidese režiimis) ja vali "Shut Down Windows" dialoogiakna rippmenüüst vajalik parameeter ning kliki OK:

Vali rippmenüüst midagiSüsteemi automaatne sisselogimine:

Kui Sul on sellest süsteemi käsitsi sisselogimisest kõrini (iga kord kui Win 8 stardib), siis tee järgmist:

* Vajuta Windows+R klahve, tipi Run dialoogi käsk netplwiz (või siis control userpasswords2) ja vajuta ENTER.
* Korista linnuke ruudust "Users must enter a user name and password to use this computer" ja kliki nupule Apply.
* Uues Automatically Log On dialoogiaknas tipi oma kasutajanimi (see peab seal juba olemas olema) ja parool allasuvatesse mõlemasse lahtrisse ning kliki OK.
Juhul kui Sa ei olnud varem enda kasutajakontole parooli loonud, siis kliki kohe OK (Sa võid vajaduse korral selle parooli hiljem luua...). Piltidega juhis sellest sealt (Windows 7 veebileht).


NB! Loe ka kompuutri kiiremast buutimisest (alglaadimisest) ja Win 8 uuest 'Hybrid Boot' buutimise meetodist ning kompuutri käivitamisrežiimide muutmisest sealt.Windows 8 uuendatud teadete süsteemid: Windows 8 enda uuendatud teadete süsteem ('Notification System'); uus 'Push Notifications' teadete süsteem ja 'Windows Update' teated ning värskenduste installeerimise lõppedes tehtavatest kompuutri restartidest:


Uuendatud 21.05.12: Loe Windows 8 uuema väljalaske Windows 8 uuendatud teadete süsteemist sealt.


a) Süsteemi enda uuendatud teadete süsteem: Kõik teated ilmuvad ekraani paremasse allanurka ja seda nii Metro kui ka tavalises Windowsi töölaua kasutajaliideses ning need teated võivad ilmuda paljudel põhjustel. Näiteks kui Sa sisestad CD/DVD plaadi sahtlisse, siis ilmub sinna alltoodud teade (Windows 8 Metro Start ekraanil):

Teade-1


Ja selline teade vanas 'Desktop' keskkonas. Ka Windowsi töölaua kasutajaliideses kuvatakse kõik teated nüüd selles uues Metro stiilis:

Teated-2


Kui klikid sellele teatele, siis ilmub vastavate käskude hüpikmenüü, mille käsud käivitavad seejärel vajaliku tegevuse. Paljud hüpikmenüü punktid viivad Sind otse Windowsi töölaua kasutajaliidesse (juhul kui Sa asud parasjagu Metro kasutajaliideses):

Vali vajalik käskb) Push Notifications teadete süsteem: Windows 8 uus 'Windows Push Notifications (WNS)' teadete süsteem sarnaneb mudelile, mida kasutatakse ka Windows Phone 7 ja teistes mobiiltelefonides - juba varem kasutusel olnud süsteem, aga Windowsi jaoks täiesti uus asi... Selline teadete süsteem toetab sadu Metro-stiilis / Windows Store "elavaid" appisid (Live Tiles), mille sisu uuendatakse reaalajas ja mis mõjustab tahvelarvuti aku eluiga üsna minimaalselt. Energiatarbimise vähendamine on vajalik kõikide platvormide jaoks, aga eriti tähtis on see kaasaskantavate seadmete suhtes (näiteks tahvelarvutid).
Push teated kujutavad endast põhiliselt väikseid väljahüppavaid teateid, mis teavitavad Sind reaalajas millegi suhtes, näiteks uute e-mailide saabumise osas ja sellised teated tulevad uue Windows Push Notifications Service teenuse kaudu (vahendusel). Selle uue 'Live Tiles' arhitektuuri saladus seisneb arendajatele mõeldud lihtsate XML-mallide ja selle 'Windows Push Notifications Service' teenuse kombinatsioonis. Push teenus suunatakse otse seadmele ilma et see seade peaks ise serveriga ühendust võtma. See tähendab seda et Sinu seade ei pea pidevalt, näiteks iga 5 sekundi järel, kontrollima, et kas on mingeid uusi teateid saabunud või ei ole - suur energia ja ressursside kokkuhoid nii laua- kui ka seda eriti tahvelarvutite jaoks.


Näide push teatest: üks pilt koos tekstiga (neid pilte ja tekste võib aga ka rohkem olla):

NäideWindows Push Notifications Service teenuse eesmärgid:

- Suure hulga "elavate" appide töö ilma et see vähendaks kompuutri jõudlust.
- Saabuvad teated on ilusas vormingus ja kaasapandud piltidega.
- Arendajatele on töö lihtsaks tehtud (kasutatakse standardseid XML-šabloone).
- Teated saabuvad reaalajas ja kohe.


Push Notifications platvormi komponendid:

- Windows Push Notification Service (WNS): Tegeleb "elavate" appide teadete vahendamisega.
- App service: See on Metro stiilis appi enda veebsait, mis edastab teated ning värskendused WNS kaudu (vahendusel). Näiteks võib siin tuua sellesama Windows 8 Weather appi.
- Windows 8 Client Platvorm: See esindab aga aktuaalset kompuutrit ennast (pluss tema operatsioonisüsteemi alam-komponente).

'Push' teateid edastatakse siis järgmisel kujul: App service —> Windows Push Notification Service (WNS) —> Windows 8 Client Platvorm <—> App service:

Näide 2


Nagu ülaltoodud pildist on näha, siis ei pea Sinu arvuti võtma enam ühendust selle Windows Push Notification Service (WNS) serveriga, et kontrollida uute teadete olemasolu.


Märkus: Metro-stiilis Control Panel ekraani "Notifications" sektsioonis võid seadistada Metro stiilis appide poolt väljastatavaid teateid. Sa võid seal kõik teated välja lülitada (kõige ülemine "Show app notifications" lüliti abil), lülitada välja teadete heli ("Play notification sounds" lülitiga) ja allpool saad määrata teadete lubamise/mittelubamise juba igale appile eraldi - info.
Sinu enda poolt määratud appide teated ilmuvad ka sellele Lock screen ekraanile ja ka neid saad määrata Metro-stiilis Control Panel ekraani "Personalize" sektsioonis "Lock screen" alt - info.
Windowsi enda teateid võid välja lülitada ikka nagu varemgi Windowsi töölaua kasutajaliidese tavalise Control Panel akna kaudu.c) Windows Update teated ja kompuutri restardid: Windowsi kriitiliste värskenduste teated, mis nõuavad kompuutri restarti, ilmuvad nüüd ainult kasutaja sisselogimise ehk autoriseerimise ekraanile ja neid kuvatakse seal 3 päeva, et anda kasutajale endale aega ise oma töid lõpetada ning teha arvuti ümberlaadimine. Sellised teated näevad välja umbes sellised: "Your PC will restart in 2 days to finish installing security updates" või sellised: "Windows Update. Important updates are ready to be installed" (vaata järgnevat pilti):

Uued värskendused on saadaval...


Kui näed näiteks sellist "Windows Update. Important updates are ready to be installed" teadet, siis ava Windowsi standardne Control Panel aken, kliki System and Security ja seejärel Check for updates linkidele (st Control Panel -> System and Security -> Check for updates). Seejärel alusta pakutavate uute värskenduste allalaadimist ja installeerimist.

Ava Control Panel aken


Peale selle ilmub vastav teade ka sisselogimise ekraani Power nupu hüpikmenüüsse, kus Sa näed järgmist parameetrit: "Update and restart" (või siis korraga kahte nendest võimalustest: "Update and shut down" & "Update and restart"):

Värskenduste teade-1


Värskenduste teade-2


Juhul kui kasutaja ei ole nende kolme päeva jooksul kompuutri taaskäivitust (restarti) teinud, siis tehakse seda automaatselt. See automaatne restart käivitatakse kolme päeva mõõdudes ja Windows Update kontrollib enne veel ka seda et kas mõni kriitiline app jookseb enne kui ta alustab kompuutri ümberlaadimist. Juhul kui tuvastatakse mõni selline app, siis Windows Update ootab kuni järgmise sisselogimiseni, et üritada seejärel uuesti.
Sinu Metro või Windowsi töölaua ekraanile ilmub teade, mis palub kasutajal salvestada kõik oma tööd ja ühtlasi hoiatatakse, et restarti alustatakse näiteks 13 minuti mõõdudes ("Your PC will restart in 13 minutes, 28 seconds"). Selline teade ei ilmu mängimise ja täisekraani filmi vaatamise ajal ja ka siis kui arvuti on presentatsiooni režiimis:

Ekraanile ilmub teade


Pärast seda kui Sa olid oma kompuutri restardi teinud, kaob see sõnum sisselogimise ekraanilt ära ja Power nupp saab tagasi oma originaalsed valikud.


Märkus: Paljud kasutavad automaatset sisselogimist (näiteks sedasama ülal toodud control userpasswords2 käsku kasutades) ja seepärast tasub antud juhul mõelda, et kas on ikka mõtekas sellist konfiguratsiooni kehtestada (või kui seda siiski kasutada, siis tuleks rohkem tähelepanu pöörata nendele ekraanile ilmuvatele restarti pakkuvatele sõnumitele)...


Nendele kasutajatele, kes ei ole lubanud värskenduste automaatset allalaadimist ja installeerimist vaid paluvad sellest ainult teavitada ("notify"): Nende kasutajate jaoks ilmub vastav teade samuti sinna sisselogimise ekraanile ja see teade näeb välja umbes selline: "Important updates are ready to be installed". Selline teade ilmub mõlematel juhtudel sõltumata sellest et kas Sa palusid end teavitada enne värskenduste allalaadimist või siis ainult enne allalaetud värskenduste installeerimist:

Teavitab Sind teistmoodi...Windowsi töölaua kasutajaliidese traditsioonilise Internet Explorer brauseriaknas ilmuvad teated:

Ka siin nagu ka eelmise Internet Explorer 9 veebibrauseri puhul ilmuvad kõik teate- ja hoiatusaknad brauseriakna allaäärde eraldi ribale. Kasutaja võib nüüd ise otsustada, et kas ta vaatab/avab mingi teate ja tegutseb vastavalt seal olevatele soovitustele või siis ignoreerib neid ning jätkab oma surfamist.


Näide failide allalaadimisest (Internet Explorer 10):

Pärast "Download" nupule klikkimist ilmus alla selline teadeteriba (tavaliselt võiks seal klikkida nupule "Allow once"):

Allalaadimine-1


Seejärel tuleks klikkida nupule "Save" (või siis avada tema noolest avatav hüpikmenüü):

Allalaadimine-2


Seejärel klikkides nupule "View downloads" võid kohe ka oma allalaetavaid faile vaadata (allalaadimine ikka veel käib):

Allalaadimine-3


Kui allalaadimine lõpeb, siis võid nupule "Open folder" klikkides vaadata enda juba allalaetud faile:

Allalaadimine-4


Loe nendest teadeteribadest täpsemalt sealt (Internet Explorer 9 info).

Ülesse

<- Tagasi
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011