Windows 8 uus 'Metro' kasutajaliides

Win 8 logo Windows 8 uus Metro kasutajaliides ja temaga töötamine - I. osa

 

Windows 8 uus 'Metro' kasutajaliides

 

 

Kirjutatud oktoobris 2011

 

Uuendatud 04.04.12: Siinset materjali on praeguseks tunduvalt uuendatud ja täiendatud ning Windows 8 (Windows 8.1) uuema versiooni sellekohast infot loe nüüd sealt.

 

 

Windows 8 uus 'Metro' kasutajaliides, Metro-stiilis Start ekraan ja tema Metro-stiilis appid:Mis see Metro on?

Esimene asi, mida Sa pärast Windows 8 esmakordset käivitamist näed, on see et tema graafilist kasutajaliidest (st välimust/töökeskkonda) on täielikult muudetud. Nii pärast tema installeerimist kui ka pärast igat sisselogimist ja Windows 8 restarti jõuad Sa esmalt alati uude vaikimisi ilmuvasse rohelist värvi taustaga Metro kasutajaliidesesse (õigemini tema Start ekraani ehk uude Start menüüsse). Siin ei ole mingit tavapärast töölauda, aknaid, endist Start menüüd, tegumiriba ja puuduvad harjumuspärased juhtimiselemendid. Kõik on täiesti uus ja võõras ning eks paljudki kasutajad hakkavad seda uut Metro-stiilis Start ekraani esmalt lausa "vihkama", näiteks nagu üks Juht minu Windows 8 pealehe lõpus...
Windows 7 aegadest meile juba tuttav traditsioonilne töölaud (Desktop) on aga "kadunud". Ta ei ole küll lõplikult "haihtunud", aga Sa ei näe teda kohe vaid Sa võid temale kas ise ümber lülituda või ta ilmub siis kui Sa käivitad mingi Windowsi enda programmi/utiliidi või protsessi.

Kompuutri alglaadimisel laetakse üles ainult see Metro kasutajaliides ja ekraanile ilmub tema vaikimisi rohelise tausta ning appidega (rakendustega) Metro-stiilis Start ekraan (ehk uus Start menüü), mis kiirendab buutimist. Mis puutub sellesse Metro kasutajaliidese rohelist värvi tausta, siis ilmub see värv igale poole, kus on tegemist Metro kasutajaliidesega, näiteks appide ja failide otsimise ekraani; failide sirvimise ja avamise/laadimise nn "File Picker" ekraani; "Charms" menüüpunktide ekraanidesse; süsteemi sisselogimise ekraani, Windows 8 installeerimise lõppedes tema konfigureerimise ekraanidesse jne, jne. Paljudele võib olla ei meeldi see rohelist värvi taust, aga Windows 8 järgmistes versioonides saab seda muuta nii et sellega muret ei ole. Kindlasti peaksid aga "rohelised" selle üle rõõmustama - ei tea kas Microsofti poisid on nendega kampa lõõnud või (?) - saada Marek Strandberg'ile Email ja küsi talt järgi. Ma ei tea küll seda et kas ta enam see "roheline" üle-üldse ongi ja võib olla on tal see hullusehoog juba üle läinud ning ta on hoopiski "loomakaitsjaks" hakanud - inimese teed on ettearvamatud...


Seega kasutab Windows 8 nüüd kahte täiesti erinevat kasutajaliidest (UI):

1) Täiesti uut puhast ja lihtsat vaikimisi ilmuvat 'Metro UI' kasutajaliidest ning tema Start ekraani (Start menüüsse):

Start ekraan


Märkus: Ülemisel pildid toodud "Desktop" suure ikooni (õigemini tema plaadi - "tile") vaikimisi taustaks on küll Windows 7 töölaua enda vaikimisi taustapilt, aga kui Sa muudad seal oma töölaua taustapilti, siis ilmub see pilt ka siia Metro-stiilis Start ekraanil asuvale "Desktop" plaadile - pilt.


2) Vana "klassikalist" Windows 7 'Desktop' keskkonna töölauda, kus tegumiriba (SuperBar) on küll alles, aga endine Start menüü on kadunud ja seda asendab samuti uus Metro stiilis Start menüü (Start Screen - Start ekraan). Kui Sa viid oma hiirekursori ekraani vasemasse allanurka "Start" nupu kohale, siis avatakse uut tüüpi "Charms" menüü või paneel:

Vana Win 7 töölaud


Win8 Desktop kasutajaliides


Kompuutri alglaadimisel laetakse üles ainult see Metro kasutajaliides (Metro stiilis Start screen), mis kiirendab buutimist ja vana Windows Desktop kasutajaliides aktiveeritakse ainult järgmistel juhtumitel:

* Kui kasutaja lülitub ise ümber sinna Windows 7 töölauale;
* Kui ta käivitab mingi Windowsi enda traditsioonilise tarkvara/utiliidi (appi) või enda poolt installeeritud tarkvara/utiliidi;
* Kui käivitatakse mingi protsess või tegevus, näiteks kui kasutaja hakkab mingit enda tarkvara installeerima või kui ta avab näiteks Windows Explorer akna jne...

Siin Windows Desktop kasutajaliideses saad töötada täpselt samamoodi nagu Sa tegid seda ka Win 7 operatsioonisüsteemis.

Metro kasutajaliidese Start ekraanil (ehk Start menüüs) kuvatakse appid suurte ikoonidena ehk plaatidena (tile'd). Kõik neist ei ole ainult lihtsad käivitatavad programmid vaid osa nendest sisaldavad ka reaalajas uuendatavaid andmeid, näiteks 'News' tile näitab kõige värskemaid pidevalt uuendatavaid uudiseid.
Metro kasutajaliides tundub esialgu olevat väga ebamugav ja seda seepärast et Metro UI ongi ette nähtud rohkem sõrmede abil töötamiseks ning tahvelarvutitel kasutamiseks. Temal võib töötada nii hiire kui sõrmedega; sõrmedega töötamiseks peab Sul loomulikult olema puutetundlik displei või siis tahvelarvuti.


Tile'd:

Need tile'd (plaadid) ei ole ainult Start ekraanil asuvate Metro-tiilis appisi esindavad suured ikoonid vaid nad edastavad ka dünaamiliselt reaalajas uuendatavat informatsiooni. Pärast seda kui Sa olid vastava appi esmakordselt käivitanud, hakkab tema tile näitama reaalajas seda infot, mida see app edastab - heaks näiteks sel puhul on kasvõi see Weather app.


Metro võimalused:

- Universal Sharing: Metro stiilis appid saavad nii omavahel kui ka pilveteenusega otse suhelda (jagada faile ja tekste). Näiteks Sa võid mingi foto laadida Facebook'ist otse fotode redakteerimise appi, seal teda redakteerida ja seejärel viia ta Twitter'isse.
- Universal Search: Sa saad kõik vajaliku leida Metro enda globaalse otsingumootori kaudu.
- Hardware Acceleration (riistvara kiirendus): Kõik Metro stiilis appid kasutavad riistvara kiirendust, mis teeb nende töö palju sujuvamaks ja kiiremaks.
- Process Suspending (protsesside peatamine): Kui Sa juba käivitatud Metro appidega enam ei tööta, siis mõne sekundi mõõdudes nende protsessid peatatakse ja nad pannakse mällu ootele, aga neid ei suleta.
- Windows RT (WinRT - Windows RunTime): See platvorm lubab arendajatel luua uut tüüpi Metro rakendusi/appisid (C++, C#, VB või JavaScript keeles) ja lisada ka juba olemasolevale tarkvarale eelpooltoodud võimalused.Kuidas liikuda Win 8 uue 'Metro' stiilis ja vana Windowsi töölaua ('Desktop') kasutajaliideste vahel? Kuidas liikuda juba käivitatud appide vahel ja mõned vajalikud kiirklahvid ning hiire kasutamised:

- "Windows" klahv: Kui Sa asud Windows 8 vaikimisi avatavas Metro stiilis Start ekraanil või siis Windowsi enda vanal töölaual (Windowsi Desktop režiimis), siis vajuta 'Windows' klahvi, et liikuda edasi-tagasi Metro Start ekraani ja Windows Desktop töölaua vahel (st Sa liigud mõlemas <— > suunas).
Kui Sul on avatud mingi Metro stiilis app või siis Windowsi enda tavaline töölaua app/utiliit, siis vajuta jällegi sedasama 'Windows' klahvi, et lülituda ümber Start ekraani ja viimati kasutatud programmi (appi) vahel, st sel juhul liigud Sa viimati avatud appi ja Metro Start ekraani vahel.

- Alt+Tab: See uus Metro Start ekraan ei oma tegumiriba ja et näha kõiki juba käivitatud appisid ning et lülituda nende appide vahel ümber, kasuta Alt+Tab (või Ctrl+Alt+Tab) klahve - pilt (ja veel pilt). Alt+Tab töötab ainult siis kui Sul oli eelnevalt Windowsi Töölaud (Windows Desktop kasutajaliides) käivitatud, st kui Sa olid seal viibinud või seal midagi teinud.

- Windows+Tab: Et aga lülituda ümber juba käivitatud Metro stiilis 'appide' eneste vahel (sel juhul on terve Windowsi töölaud üksainus suur "app"), kasuta Windows+Tab klahve.
- Windows+1, Windows+2 jne: Lülitab ümber (klassikalisse) Windows desktop kasutajaliidesesse ja laeb tema tegumirealt vastava kiirkorralduse. Näiteks Windows+1 laeb tegumirealt vasemalt esimese rakenduse.
- Windows+C: Vii oma hiirekursor ekraani allaäärde vasemasse nurka ja selle peale ilmub varjatud uut tüüpi nn 'Charms' menüü (või vajuta Windows+C klahve).
- Windows+I: klahvid avavad selle 'Charms' seadistused (Settings).
- Windows+L: Lukustab (Locks) Sinu kompuutri.
- Windows+E: Vajuta Windows+E klahve, et avada Windows Explorer akent. Siitkaudu saad Sa avada juba teisi vajalikke aknaid...
- Windows+R: Vajuta Windows+R klahve, et tuua välja Run dialoogiakent.
- Windows+F: Vajuta Windows+F klahve, et avada failide otsingut tervest Sinu kompuutrist (File Search App).
- Windows+W kuvab Settings otsingu.
- Windows+P toob esile 'multi-monitor' seadistused.
- Windows+Y teeb kõik Sinu avatud aknad (k. a. Metro UI) läbipaistvateks ja Sa saad oma töölauda näha.
- Windows+Z: Kuvab Metro-stiilis appi jaoks App Bar'i.
- Mobility Center: Sa saad Win 8 / 8.1 süsteemis kiiresti avada selle 'Windows Mobility Center' paneeli ka nii et vajutad Windows + X klahvikombinatsiooni ja valid ilmuvast süsteemikäskude menüüst Mobility Center kiirkorralduse (pilt). See menüüpunkt on seal ainult sel juhul kui Sa kasutad mobiilset seadet, näiteks Windows 8.1 süsteemiga sülearvutit.
- Windows+O: Keelab ekraani pööramise (vajalik tahvelarvuti puhul).
- Win + PgUp: Viib Metro Start ekraanil plaadid (tiles) vasemale poole.
- Win + PgDn: Viib Metro Start ekraanil plaadid (tiles) paremale poole.
- Windows+Q: klahvid avavad appide otsingupaneeli (või kui Sa asud Start ekraanil, siis alusta kohe enda otsingusõnade tippimist ja selle peale ilmubki see 'Search Apps' paneel).

- Ka enamik vanu klahvikombinatsioone töötavad, näiteks WIN+R avab Run dialoogiakna; WIN+D kuvab töölaua, minimeerides kõik avatud appid; WIN+E avab Windows Explorer'i jne. Kui Sa asud Windowsi töölaua kasutajaliideses, siis klahvid Alt+F4 avavad seal vajaliku dialoogiakna, mille kaudu võid teha kompuutri restardi, logida end välja, kompuutri välja lülitada jne - pilt.
- Hiire paremklõps avab programmi/appi omadustemenüü.
- Ctrl-Alt-Delete avab ekraani, kustkaudu saab ligi 'Shut down', 'Switch user', 'Log off' parameetritele ja siitkaudu saab kiiresti avada ka uut tüüpi 'Task Manager' utiliidi - pilt.


Märkus: Switch user (Fast user switching) - selle teisele kasutajakontole kiire ümberlülitamisega jätkavad Sinu programmid tööd, Sinu kasutajakonto jääb töösse ehk aktiivseks kuid ta on nüüd parooliga kaitstud ja ainult Sina võid tema sessiooni tagasi pöörduda. Pärast selle käsu valimist või teisele kasutajakontole klikkides viiakse Sind kasutajakontode valiku ekraani, kus Sa võid klikkida sellele kasutajakontole, kuhu Sa tahad ümber lülituda. Seejärel sisestad seal süsteemi sisselogimise ekraanis antud kasutaja parooli - pilt, pilt ja pilt. 'Fast User Switching' vahend, mida kasutatakse juba alates Windows XP aegadest, lubab mitmel kasutajal töötada kompuutris ühel- ja samal ajal. Sellega saab kiiresti ja mugavalt lülituda ümber ühelt kasutajalt teisele. (Ja üks näide ka pärast selle suure Windows 10 'Anniversary Update' värskenduse installi - pilt.) Sa saad teisele kasutajakontole lülituda kiiresti ümber ka sel teel, et vajutad Ctrl + Alt + Delete klahvikombinatsiooni ja klikid 'Switch user' parameetrile (pilt).

Süsteemist väljalogimine käsu 'Sign out' abil ja seejärel süsteemi sisselogimise erinevad meetodid ning mitme kasutajakonto puhul süsteemist väljalogimise kiire meetod ("Switch User") - sellest oli juttu Windows 8.x all - seal.


- Oma klaviatuuril võib kasutada ka navigatsiooninooli (st noolklahve) ja Page up/down klahve, et valida Start ekraanil mingit appi (plaati) ning Enter klahv aga käivitab selle.

- Back funktsioon: Kuidas liikuda juba käivitatud täisekraani režiimis töötavate Metro-stiilis appide vahel ja 'Back' funktsioni selgitus: Kui Sa töötad parasjagu mingi appiga ja soovid nüüd kiiresti avada mingit Sinu poolt juba varem käivitatud appi (neid, mis on mällu viidud), vii oma hiirekursor ekraani vasema serva vastu, hoia teda seal hetk ning selle peale ilmub sinna Sinu poolt viimati kasutatud appi pisipilt. Nüüd kliki sellele pisipildile ja antud app ilmubki uuesti ekraanile. Kui Sul oli eelnevalt töös mitu appi, siis hoides hiirekursorit seal ekraani vasema serva kohal, keri oma hiirerattaga edasi-tagasi kuni nähtavale ilmub vajalik rakendus ja seejärel kliki tema pisipildile, et teda uuesti esile tuua - pilt.
Ja veel üks pilt: Siin on parasjagu avatud Metro-stiilis Control Panel app ja hiirekursori viimisel ekraani vasema serva vastu pakuti esmalt välja IE appi, aga see ei rahuldanud kasutajat ning ta hakkas sealsamas hiireratast kerima kuni jõudis Picstream appi pisipildini. Seejärel tegi ta seal hiirekliki (võib ka parema hiirenupuga klikkida) ja avatigi see soovitud Picstream app - pilt.


- Snap "multi-tasking" vahend: Selle abil võid ühel ekraanil ühel- ja samal ajal jooksutada üksteise kõrval kahte Start Screen appi (st Metro appi) või siis ühte Start Screen appi ja ühte Desktop appi (st Windowsi enda töölaua programmi/utiliiti) - ka sellest tuleb allpool juttu.


Näited:

Oletame, et Sul on Metro Start ekraanilt käivitatud kaks uut Metro stiilis appi ('News' ja 'Picstream') ja üks Windowsi enda traditsiooniline 'Notepad' programm (ka app). Sa asud parasjagu 'Picstream' appis ja vaatad huvitavaid pilte, aga seejärel soovid vahepeal kasutada nii 'News' appi, et uudiseid lugeda kui ka 'Notepad' appi, et sinna tähtsaid sõnumeid kleepida. Juba avatud programmide ja kasutajaliideste vahel võib liikuda näiteks järgmiselt:

* Kasuta eelpool kirjeldatud väga mugavat "Back" funktsiooni.
* Vajuta Alt+Tab (või Ctrl+Alt+Tab) klahve, et liikuda kõikide varem avatud appide vahel edasi tagasi - liigu Tab klahviga appide vahel ja kui jõuad navigeerimisribal vajaliku rakenduseni, siis vabasta klahvid. [Alt+Tab töötab ainult siis kui Sul oli eelnevalt Windowsi Töölaud (Windows Desktop kasutajaliides) käivitatud, st kui Sa olid seal viibinud või seal midagi teinud.] - pilt.
* Vajuta Windows+Tab klahve, et liikuda juba avatud Metro stiilis 'appide' eneste vahel edasi tagasi.
* Kui Sa asud Metro stiilis appis, siis vajuta Windows klahvi, et jõuda tagasi Metro Start ekraanile ja käivita sealt teine juba varem avatud app (ta istub mälus ootel) või siis mingi uus app.
* Kui Sa asud Metro stiilis appis, siis vajuta Windows klahvi, et jõuda tagasi Metro Start ekraanile, seejärel toksa seal Desktop plaadile, et minna üle Windows 7 töölauale, kus Sind ootab juba avatud Notepad.
* Tahad Notepad'ist minna üle mingisse Metro appi, siis kasuta ülaltoodud klahvikombinatsioonide abi või siis kliki Windows klahvile, et ilmuks Metro-stiilis Start ekraan ja kävita sealt vajalik Metro app (varem käivitatud appid on mälus ootel).
* Kui Metro Start ekraanil asub Windowsi enda traditsiooniline app või Sinu poolt sinna viidud tarkvara/utiliidi kiirkorraldus, siis tee tema plaadil (suurel ikoonil - tile) paremklõps ja selle peale ilmuvad paremale ekraani allaäärde vastavad ikoonid. Kliki seal Advanced ikoonile ja seejärel kliki hüpikmenüüs Run käsule, et antud appi käivitada.
* Sa võid Metro appide vahel liikuda ka nn Charms paneeli kaudu - juhul kui antud appid seda lubavad. Näiteks mõne appi puhul saad sealtkaudu käivitada Metro-stiilis IE brauseri koos mingi sotsiaalvõrgustiku veebilehega. Charms paneelist info seal.
* Kui Sul on avatud Metro-stiilis Internet Explorer (IE) brauser, siis võid sealt jooksva veebilehe avada Windowsi enda tavalises IE brauseris.


Alati, kui Sa lähed tagasi juba varem avatud programmi, st sinna appi, mis asub momendil mälus ootel ja on ekraanilt kadunud, satud Sa iga kord antud programmis just sinna kohta, kus Sul temaga töötamine pooleli jäi. See teeb Sinu töö lihtsamaks ja palju kiiremaks, Sa ei pea seal rakenduses jälle otsast peale alustama ega ka meenutama, et kus Sa seal pooleli jäid. Sa võid vahepeal käivitada mitu appi ja kui Sa pöördud jälle mingisse appi (rakendusse) tagasi, siis saad seal jätkata täpselt samast kohast, kus Sul varem töö pooleli jäi...

Sa võid selle uue Metro stiilis Start ekraani täielikult vastavalt oma maitsele ümber teha ja see on kiire ning väga lihtne tegevus. Sa võid seal kõik mittavajalikud Metro appid kas ajutiselt välja lülitada (st eemaldada) või siis nad isegi süsteemist kustutada (uninstallida). Sa võid sellele Start ekraanile panna enda poolt installeeritud programmide kiirkorraldusi (õigemini nende plaate ehk tile'si). Sa võid sinna lisada Windowsi enda utiliitide kiirkorraldusi, veebilehtede linke jne. Sa võid seal appide plaate ümber paigutada, luua nendest uusi gruppe ja muuta nende kuvamise suurust. Kõigest sellest tuleb kohe allpool ka juttu.

Märkus: Metro kasutajaliideses on sõrmedega töö veelgi lihtsam, aga kuna ma ise kasutan iPad tahvelarvutit ja ei kavatse puutetundlikku displeid ega Windows 8 opsüsteemiga tahvelarvutit hankida, siis tuleb edaspidi sellest vähem juttu.Switcher - Metro appide vahel kiire ümberlülitumine:

Switcher ("Ümberlülitaja") - Windows 8 Consumer Preview sisaldab juba jooksvate/käivitatud appide vahel ümberlülitumise uut ja üsna head meetodit, mida kutsutakse Switcher'iks. Et pääseda sellele Switcher'ile ligi, vii oma hiirekursor ekraani vasemasse ülanurka. Sellega käivitatakse uus 'Back' aktsioon, mis kuvab sinna kõige viimati avatud appi pisipildi. Kui Sa klikid sellele pisipildile, siis avatakse see app uuesti. Kui Sa aga viid oma hiirekusorit allapoole, siis ilmuvad sinna järjest kõik varem käivitatud appide pisipildid (vastavalt nende kasutamise järjekorrale, eespool asuvad viimati kasutatud appid) - klikid vajaliku pisipildile ja antud appi täisekraanis aken tuuaksegi esile.
Sa võid ka oma klaviatuuri abil Switcher'i esile tuua: vajuta Windows + TAB klahvikombinatsiooni (WINKEY + TAB) ja vajuta seejärel korduvalt TAB klahvi, et liikuda kättesaadavate appide vahel. Sa võid kasutada ka varasemat ALT + TAB klahvikombinatsiooni.
Sa saad seda 'Switcher' funktsiooni kasutada nii Metro-stiilis Start ekraanil kui ka Windowsi töölaua kasutajaliideses. Sa võid oma hiirekursori viia ka ekraani vasemasse allanurka ja selle peale ilmub sinna see uus 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupp. Seejärel vii kursor selle nupu kohale ja liigu natuke ülespoole ning ka selle peale ilmuvad ekraani vasemasse serva kõik viimati jooksutatud Metro appid. All vasemal asuval pildil on see 'Back' aktsioon käivitatud Windowsi töölaua kasutajaliideses ja paremal asuval pildil kuvatakse kõiki viimati jooksutatud appisid:

'Back' aktsioon...Viimati kasutatud appid


Siin aga viidi hiirekursor Windowsi töölaua vasemasse allanurka... - pilt. 'Switcher' vahendi kasutamine Metro-stiilis Start ekraanil pilt ja pilt.


'Semantic zoom' vahend (rohkem puutetundlike ekraanide jaoks):

Uus 'Semantic zoom' vahend (rohkem puutetundlike ekraanide jaoks) - Semantic Zoom tehnika lubab Metro-stiilis Start ekraani ühesainsas vaates kuvada ja navigeerida korraga suurt mahtu Windows Store appidega seotud andmeid või sisu (näiteks fotoalbum, Windows Store appide loetelu, aadressiraamat jms). Kasutaja võib kahe sõrme abil vaadata mingit konkreetset sisu kas täisekraanis või siis koondada kogu sisu ekraanile. Nüüd saab samu andmeid vaadata ja nende vahel navigeerida ekraani erinevates vaadetes. Ühesõnaga 'Semantic zoom' lubab Sul Start ekraani suruda kokku nii et sinna mahub ära kogu olemasolev sisu. Seejärel saad seal kiiresti leida vajaliku grupi, märgistada ja siirdada terve grupi mujale, anda grupile uue nime, kuvada mingi grupi sisu või elementi suuremana jne. Näiteks kui Sul on palju appisid, siis võid 'Semantic zoom' vahendi abil tuua nad kõik ekraanile - Sa ei pea alati enam ekraani kerima, et leida mingit vajalikku appi. Selle funktsiooni puuduseks on aga see et kui ekraanile ilmub kogu sisu, siis kuvatakse seal elemendid liiga väiksetena.

Et antud funktsiooni hiirega kasutada, kliki Metro-stiilis Start ekraani paremas allnurgas asuvale "luubi" ikoonile - pilt. Seejärel koondatakse kogu olemasolev sisu üheleainsale ekraanile (alt kaob see horisontaalne kerimisriba) ja Sa näed oma Metro Start ekraani kõiki plaate (tilesid). Antud näite puhul on siin tegemist ainult Windows 8 Consumer Preview versiooni enda kaasapandud appidega ja kasutaja ei ole siia veel oma vidinaid lisanud ning kasutatakse 1920 x 1200 ekraani resolutsiooni. Sa võid neid gruppe siin lohistamise teel ümber paigutada:

Uus 'Semantic zoom' vahend


Järgmise näite puhul märgistas kasutaja paremklõpsu abil ühe plaatide (tilede) grupi ja selle peale ilmus ekraani allaossa uut tüüpi riba, mis lubab meil märgistatud ikoonidegrupile omistada mingi nime (või seda nime siis muuta) - pilt.
Kliki all Name group ikoonile, tipi ilmuvasse tekstikasti märgistatud tilede grupi jaoks sobiv nimetus ja kliki seejärel nupule Name:

Tipi sobiv nimi


Siin on kasutaja lisanud Metro-stiilis Start ekraanile juba ka omaenda appisid juurde - pilt. Et sellest "Semantic zoom" režiimist jälle välja tulla, tee lihtsalt ekraani tühjal kohal üks klõps.


'Push Scrolling' vahend:

Push Scrolling - Sa võid oma hiirega Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Start ekraanil kerida edasi-tagasi mitmel moel. Kui Sa liigud hiirega Metro kasutajaliideses, siis ilmub ekraanile vastav kerimisriba, millel Sa võid klikkida või siis lohistada tema "lifti". Sa võid aga kerimiseks kasutada ka uut Windows 8 vahendit, mille nimeks on 'Push Scrolling'. Et seda 'Push Scrolling' funktsiooni käivitada, vii oma hiirekursor ekraani parema või vasema serva vastu. Kui Sa viid hiirekursori sinna kiirelt, siis keritakse ekraani antud suunas edasi kiiremini; kui teed seda aga aeglaselt, siis keritakse aeglasemalt.
Klaviatuuriga kerimiseks: Sa võid noolklahvidega aeglaselt kerida suvalises suunas. Kui tahad aga kiirelt kerida, siis kasuta Page UP või Page Down klahve. (See vahend töötab ainult Metro kasutajaliideses.)Metro kasutajaliidese Metro-stiilis Start ehk ehk uus Start menüü:

Kui Sa sisened Windows 8 süsteemi, siis satud Sa kõigepealt just sinna vaikimisi ilmuvasse Metro stiilis Start ekraani (ehk uude Start menüüsse). Meile juba alates Windows 95 aegadest tuttav ja vana 'Start Menu' on nüüdseks kadunud! Ta vahetati välja täiesti uue Windows 8 enda Metro stiilis 'Start Screen' ekraaniga ja see uus 'Start Screen' on vana Start menüü põhjalik edasiarendus (lausa evolutsiooniline muutus). Start Screen on uus Windows 8 kasutajaliides (shell), mille ekraanil asuvad Metro-stiilis appid ja need appid jooksevad täisekraani režiimis - siin kasutatakse uut Windows Run Time (WinRT) keskkonda.
Metro (või Metro stiil) ise ja uus Start Screen ei ole üks- ja seesama asi: Metro lubab paigaldada ja kasutada appisid, aga uus Start ekraan on vana Start menüü edasiarendus:

Uus Start ekraan


Kompuutri alglaadimisel laetakse üles ainult see Metro kasutajaliides (Metro stiilis Start ekraan ehk menüü), mis kiirendab buutimist. Metro kasutajaliidese Start ekraanil (ehk Start menüüs) kuvatakse appid suurte ikoonidena ehk plaatidena (tile'd). Kõik neist ei ole ainult lihtsad käivitatavad programmid vaid osa nendest sisaldavad ka reaalajas uuendatavaid andmeid, näiteks 'News' tile näitab kõige värskemaid pidevalt uuendatavaid uudiseid. Et mingit appi käivitada, kliki tema plaadile või siis toksa teda sõrmega (puutetundliku kasutajaliidese puhul).
Appide tile'd on Start ekraanil paigutatud ridade ja veergude järgi, mõned appid võivad moodustada omakorda grupi ning nende gruppide vahel on suurem vahe. Metro-kasutajaliides on ette nähtud töötamiseks erinevate resolutsioonide ja ekraani paigutusega (horisontaalse ja vertikaalse paigutusega) ning seega, kui ekraani mõõtmed muutuvad väiksemaks, siis väheneb ka kuvatavate appide ridade arv. Seejuures need appid (tiled - plaadid), mis jäävad väljapoole ekraani serva, võidakse "pooleks lõigata". Kui kõik appid ei mahu ekraanile ära, siis ilmub ekraani allaserva horisontaalne kerimisriba, mis lubab kerida järgmisele leheküljele jne - kerida saab hiirega lohistades, kruttides hiireratast, kasutades klaviatuuri noolklahve või siis sõrme abil:

Ekraani alla ilmus kerimisriba


Kõik tile'd jagatakse suurteks (ristkülikud) ja väikesteks (ruudud) ja laiad ristkülikud hõivavad kahe väikese ruudu ala. Alltoodud pildil on üleval kaks väikest plaati (tile) ehk siis appi ja nende all on üks suur app:

Plaadid


Metro stiilile kohandatud rakendused (appid) töötavad kiiresti, sest nende jaoks kasutatakse juba Internet Explorer 9 brauseris kasutusele võetud nn riistvara kiirendust (hardware acceleration). Peale selle, juhul kui Sa lõpetad oma mingi appiga (rakendusega) töötamise, siis pannakse ta nõ 'suspended' seisundisse, mis tähendab seda et teda ei lülitata välja vaid ta jääb kompuutri mällu edasi - see lubab antud appi jälle uuesti väga kiirelt käivitada. Kui kasutajal läheb rohkem kompuutri ressursse vaja, siis "visatakse" see app (või appid) mälust välja.
Windows 8 puhul kasutatakse kahte tüüpi tarkvara: lauakompuutrite Win32-programme ja Metro-stiilis ("Metro-style") programme. Metro Start ekraani kaudu saab käivitada nii Metro-stiilis appisid kui ka Windowsi enda klassikalisi programme ja utiliite - ka neid nimetatakse nüüd appideks (Windowsi appid). Metro stiilis appid töötavad täisekraani režiimis. Kui Sa käivitad selle Metro Start ekraani kaudu mingi Windowsi enda appi (näiteks Windows Exploreri), siis avatakse see app Windows 8 tavalisel töölaual (klassikalisel Windows 7 aegadest pärit 'desktop' keskkonnas).
Metro Start ekraani kaudu võid Sa kõiki tavalisi Windowsi enda programme/utiliite (st appisid) avada siis kui kasutad seal Windows 8 Search Apps otsinguvahendit: Sa võid tippida kas mingi otsingusõna või siis käivitada vajaliku programmi otse Metro Start ekraanilt.

Ühesõnaga Windows 8 puhul kutsutakse 'appideks' ka Windowsi enda traditsioonilisi meile juba tuntud programme, aga nende käivitamisel (vastupidiselt uutele Metro-stiilis appidele) laetakse nad otse Vista/Windows 7 aegadest pärit Windowsi töölaua vaatesse (Windows Desktop režiimi ehk kasutajaliidesesse). Seega võib Windows 8 puhul kasutada tarkvara jaoks kahte terminit:

* Metro-stiilis appid ("Metro appid" ehk tahvelarvuti appid või nende tiled);
* Windowsi klassikalised lauakompuutrite Win32-programmid (appid).Vajaliku appi (tile) saad käivitada klikkides või sõrmega toksates temale, aga kui Sa teed mingil appil paremklõpsu, siis ilmub tema paremasse ülanurka linnuke ja ekraani allaäärde vastavad ikoonid. Nende ikoonide kaudu saad Sa antud märgistatud appi suhtes käivitada mingeid tegevusi. Nende ikoonide arv ja otstarve ei ole alati ühesugune vaid see sõltub sellest et millise appi Sa parasjagu Metro Start ekraanil märgistasid. Alltoodu pildil märgistati 'Copper' app ja tema jaoks ilmus alla kolme ikooni:

Paremklõps-1


Kui me klikime sellel ülemisel pildil Uninstall ikoonile, siis näed alltoodud pilti ja kui me klikime nüüd uues aknas samuti nupule Uninstall, siis antud Copper app uninstallitakse (kustutatakse) süsteemist lõplikult. Vot sel teel võidki kõik mittevajalikud (neid on piisavalt) Metro stiilis appid süsteemist kustutada. Windowsi enda appisid Sa siitkaudu uninstallida ei saa, Sa võid neid siit ainult eemaldada (Remove või Unpin käsuga).
Kui Sa klikid siin all Unpin ikoonile, siis see märgistatud app eemaldatakse siit Start ekraanilt, aga süsteemi jääb ta alles:

Uninstallimine


Järgmisel pildil tehti paremklõps aga Windows Explorer appil ja temale "eraldati" ainult kaks ikooni. Tema on siis Windowsi enda traditsiooniline app ja kõik sellised Windowsi appid või siis Sinu enda poolt siia Start ekraanile lisatud appid on rohelist värvi ning kõik nad käivitatakse ka Windowsi töölaua režiimis (mitte aga Metro kasutajaliideses ja täisekraani režiimis):

Paremklõps-2


Seejärel klikiti all 'Advanced' ikoonile ja selle peale ilmus hüpikmenüü, kust võib käivitada kolme tegevust.


Vaatame Metro stiilis Start ekraani allaäärde ilmuvaid "Pin", "Unpin" ja 'Advanced' ikooni hüpikmenüü "Pin to Taskbar" ning "Unpin from Taskbar" käskusid lähemalt:

1) Unpin: Sellega Sa eemaldad suvalise appi siit Start ekraanilt (süsteemi jääb ta alles).
2) Pin: See ikoon/käsk ilmub ainult Metro kasutajaliidese otsinguvahendit kasutades. Näiteks kui Sa tahad siia Start ekraanile lisada Windowsi enda 'Notepad' appi, siis võid seda teha mitmel moel:


* Alusta otse klaviatuurilt sõna Notepad sisestamist. Selle peale avatakse Metro kasutajaliidese otsingutulemused, kus Sa näed ka oma Notepad'i. Tee tal paremklõps ja seejärel kliki paremal ekraani allosas Pin ikoonile ning ta pannaksegi Metro kasutajaliidese Start ekraanile.
* Vajuta Windows+Q klahve, mille peale ilmub Metro 'Search Apps' otsingupaneel. Otsi seal 'Notepad' üles, tee tal paremklõps ja seejärel kliki paremal ekraani allosas Pin ikoonile - pilt.
Kui Sa lähed nüüd Metro 'Start' ekraanile (näiteks 'Windows' klahvi vajutades), siis näed seal kõige paremal selle Notepad'i tilet. Kui teed nüüd temal paremklõpsu, siis näed seal all juba Unpin käsku, millega võid ta siit uuesti eemaldada. Kui Sa klikid seal ka 'Advanced' kontekstmenüü käsule Pin to Taskbar, siis pannakse ta lisaks ka Windowsi 7 töölaua tegumireale ehk SuperBar'ile - pilt.


3) Pin to Taskbar ja Unpin from Taskbar käsud ilmuvad ainult Advanced ikooni hüpikmenüüsse ning seda ainult Windowsi enda (või Sinu) appide puhul. 'Pin to Taskbar' käsk kinnistab märgistatud appi Windows desktop kasutajaliidese tegumirea külge ja käsk 'Unpin from Taskbar' koristab ta sealt jälle ära. Näiteks alltoodud pildil on toodud ära Windowsi enda töölaud ja tema tegumiriba, mille külge on Start ekraani kaudu kinnistatud mitu Windowsi enda tavalist instrumenti:

Pinnitud utiliidid


Siinse Unpin from Taskbar käsuga võime selle Windows Explorer kausta sealt Windows 7 töölaua tegumirealt ära koristada - tema ja Internet Exploreri ikoonid asuvad seal vaikimisi (st nad on seal kohe paigas pärast Windows 8 installeerimist):

Paremklõps-3


Seega jätame meelde, et kui me teeme siin Start ekraanil mingil Metro stiilis appil hiire paremklõpsu, siis ilmuvad paremale alla antud appi jaoks spetsiifilised ikoonid oma käskudega. Me võime sealtkaudu Metro stiilis appisid Start ekraanilt ajutiselt eemaldada ja tagasi panna (Unpin/Pin); neid väiksemaks ja tagasi suuremaks teha (Smaller/Larger) ning neid lõplikult süsteemist eemaldada/uninstallida (Uninstall).
Windowsi enda ja Sinu poolt lisatud appide jaoks ilmub lisaks ka Advanced ikoon koos oma kontekstmenüü käskudega: "Run" (käivitab appi), "Run as administrator", "Open file location" (kuvatakse faili asukoht) ja "Pin to Taskbar"/"Unpin from Taskbar" (kinnitab märgistatud appi Windows töölaua tegumirea külge või siis eemaldab ta sealt). Nende appide käivitamisel viiakse Sind Windows desktop kasutajaliidesesse (st sinna Windows 7 aegadest pärit töölauale, sealt puudub ainult vana Start Menu).


Start ekraani appide ümberpaigutamine:

Sa võid neid appisid siin hiire või sõrme abil mujale lohistada ja neid omakorda grupeerida. Kui Sa lohistad siin mingi appi kahe grupi vahele, siis nende vahemaa suureneb ja Sa võid siis uue grupi luua. Appide mujale siirdamine käib ikka endiselt "drag&drop" stiilis: vajutad vasema hiirenupu alla, lohistad appi (tile) mujale ja vabastad oma hiirenupu.

Kui Sa töötad puutetundliku ekraaniga, siis saad appi lohistada sinna kohta, mis jääb ekraani ääre taha nii et viid ühe sõrmega (või varbaga) ta vastu ekraani serva ja teise sõrmega (varbaga) kerid ekraani edasi (st Start menüüd).

Mujale siirdamine


Alltoodud pildil on kasutaja loonud sel teel kolm uut gruppi, kus on nii Metro-stiilis appid kui ka Windowsi enda appid (pluss kasutaja poolt siia lisatud Windowsi appid):

Loodi 3 uut gruppi


Start ekraani viimaseks elemendiks, millest tuleks rääkida, on paremal ülanurgas asuv kasutajanimi ja tema ikoon (või pilt). Kui Sa klikid temale, siis ilmub menüü, mille kaudu võid sinna panna enda kauni foto või olemasolevat vahetada ja seda saad teha sealse "Change user tile" käsuga. Sa võid kompuutri blokeerida, logida end välja või siis lisada süsteemi uue kasutaja - sellest kõgest tuleb hiljem ka juttu.

Kasutaja ilma pildita ---> Pildiga kasutaja

ÜlesseWindows 8 uus 'Snap' multi-tasking vahend (kaks appi kõrvuti ühe ekraanil):

Windows 8 omab uut Snap "multi-tasking" vahendit, mille abil võid ühel ekraanil ühel- ja samal ajal jooksutada üksteise kõrval kahte Start Screen appi (st Metro appi) või siis ühte Start Screen appi ja ühte Desktop appi (st Windowsi enda töölaua programmi/utiliiti). Sa võid seega ühel ekraanil üksteise kõrval jooksutada kahte programmi. Sa saad valida ka selle et kummal ekraani poolel üks- või teine app asub ja milline ekraani pool sisaldab kitsamalt kuvatavat "küljeappi"; Sa võid need appid kuvada ka 50/50 suhtes.

NB! SNAP vahend töötab ainult kõrge resolutsiooniga kompuutritel, st ta töötab ainult sel juhul kui Sul on oma ekraani resolutsiooniks pandud vähemalt 1280×768 või kõrgem resolutsioon. Kuid juhul kui Sinu kompuuter ei toeta selliseid resolutsioone, siis saab ka antud probleemist üle ja sellest tuleb siin edaspidi ka juttu.


Et seda funktsiooni sisse lülitada, tee järgmist:

A) Vii oma hiirekursor ekraani vasema serva vastu, tee seal paremklõps ja kliki ilmuvas hüpikmenüüs kas Snap Desktop (et napsata töölauda) või "Snap <appi nimi>", et napsata suvalist aktiivset Metro-stiilis appi. Alumise pildi näite puhul oli kasutajal eelnevalt käivitatud kaks Metro enda appi: Picstream app (momendil jooksev app) ja Flash Cards app (see oli küll käivitatud, aga ekraanilt ära koristatud ja pandud mällu ootele). Kasutaja klikkis hüpikmenüüs Flash Cards appile ja pärast seda pandi need kaks appi ekraanile üksteise kõrvale:

Vali üks käskudest


B) Lohista kahe Metro stiilis appi (või siis ühe Metro appi ja ühe Windows Desktop appi) vahel asuvat rohelist värvi riba vasemale (või paremale) poole, et teha teise appi või desktop'i kuva suuremaks.


Näited:

1) Alumise näite puhul oli kasutajal viimastena käivitatud Metro stiilis Picstream app (momendil aktiivne) ja Metro stiilis Internet Explorer app (tema oli mälus ootel). Seejärel tegi kasutaja ekraani vasemas servas paremkliki ja valis kontekstmenüüst käsu Snap Internet Explorer:

Valiti Snap IE käsk


Selle tulemusel ilmus ekraanile ka Metro Internet Explorer app - vasemale poole. Kui kasutaja lohistab nüüd seda rohelist riba (keskkohast kolme punkti kohalt) paremale poole, siis kuvatakse IE brauser suuremalt:

Ilmus ka IE app


Nüüd tegi kasutaja vasemal jälle paremkliki ja selle peale pakuti Snap Desktop ja Swap sides menüüpunkte. "Snap Desktop" käsuga saab siia tellida Windowsi tavalise töölaua ja käsuga "Swap sides" saab siin olemasolevate appide (või ühe appi ja Desktop'i) kuvamise pooli vahetada - see on umbes sama, mis ka selle rohelise riba lohistamine:

Uued menüüpunktid


Kasutaja klikkis eelmise pildi näites Snap Desktop menüüpunktile ja seejärel kuvati ekraanile kaks kuva: Windowsi tavaline töölaud, kus on avatud Control Panel'i aken ning Metro stiilis Picstream app:

Töölaud ja Picstream


2) Selle näite puhul jookseb vasemal ikka seesama 'Picstream' app, aga paremal poolel käivitati nüüd Windowsi enda standardne töölaua Internet Explorer brauser - pilt.

4) Järgmisel pildil on korraga käivitatud Picstream app ja Windowsi desktop (töölaud) koos oma kolme aktiivse programmiga - pilt.


Juhul kui Sinu kompuuter ei toeta SNAP vahendi tööks vajalikke resolutsioone:

Tee järgmist:

a) Vajuta Windows+R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse käsk regedit ja vajuta ENTER:

Tipi 'regedit' ja vajuta ENTER


b) Otsi akna vasemas paanis üles HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell\AppPositioner võti. Juhul kui seda AppPositioner võtit seal ei ole, siis loo ta ise:

* Tee ImmersiveShell võtmel paremkõps, vali kontekstmenüüst käsk New -> Key ja tipi uue võtme nimeks AppPositioner ning vajuta ENTER.
* Seejärel tee sellel äsjaloodud uuel AppPositioner võtmel paremklõps, vali käsk New -> DWORD (32-bit) Value, tipi paremas paanis tema nimeks AlwaysEnableLSSnapping ja vajuta ENTER.


c) Nüüd tee parempoolses paanis sellel AlwaysEnableLSSnapping väärtusel 2x hiireklõps, sisesta tema väärtuseks number 1 ja kliki OK:

Tipi number 1 ja kliki OK


d) Sulge Registry Editor aken ja testi nüüd, et kas see Windows 8 uus Snap "multi-tasking" vahend hakkas ikka tööle - minul hakkas (panin antud asja katsetamiseks eelnevalt oma ekraani resolutsiooniks kesise 1024 x 768):

* Siin käivitati pärast snap-vahendi registris sisselülitamist kaks Metro-appi: CheckM8 (malemäng) ja Picstream (fotode programm, see oli momendil aktiivne app):

SNAP vahend töötab - 1


* Ühel ekraanil saab töötada kahe appiga:

SNAP vahend töötab - 2Metro kasutajaliidese muud elemendid ja vana Windowsi Töölaud (Desktop kasutajaliides):

Metro-kasutajaliides eksisteerib koos vana Töölauaga (Windows Desktop kasutajaliidesega - pilt) ja ta ei asenda seda vana töölauda. Vana töölaua vasemas allnurgas asuv Start nupp on samuti nüüd Metro-stiilis ja kui Sa klikid sellele, siis viiakse Sind otse uude Metro kasutajaliidesesse (tema Start ekraanile ehk uut tüüpi Start menüüsse). Kui Sa viid hiirekursori ekraani vasemasse allanurka, siis avatakse Charms paneel ehk menüü.
Tegelikult on see vana töölaud nüüd nagu tavaline tarkvaragi ja seni kuni seda töölauda ei ole käivitatud (Sinu enda või siis mingi tarkvara/protsessi poolt), seni ei laeta ka osa süsteemikoodist.

Ka paljud töölaua kasutajaliidese elemendid (väljaujuvad aknad, teated ja juhtelemendid) on nüüd vormindatud selles uues Metro stiilis. Ja veel, näiteks kui Sa klikid ekraani paremas allnurgas sellele võrguühenduse ikoonile, siis avatakse samuti uus Metro-stiilis küljepaneel (seesama, mille saab avada ka Charms menüüst) - pilt.

Ka vanad dialoogiaknad on nüüd vormindatud selles Metro stiilis:

Uued dialoogiaknad


Kui Sa klikid selles dialoogiaknas allpool aga "See all..." lingile, siis antud dialoogiakent laiendatakse - pilt.
Tegelikult ta ei olegi enam dialoogiaken, näiteks kui Sa klikid taustal, siis see dialoogiaken kaob...

Ka igasugused teated on Metro stiilis:


Teade


Kui Sa klikid sellisele teatele, siis avatakse tema menüü:

menüü


Kui vajutad aga Alt+Tab klahvikombinatsiooni, siis näed sellist akent [Alt+Tab töötab ainult siis kui Sul oli eelnevalt Windowsi Töölaud (Windows Desktop kasutajaliides) käivitatud, st kui Sa olid seal viibinud või seal midagi teinud.]:

ALT+Tab akenLoe edasi Metro stiilis appidest (apps) ja nendega töötamisest järgmiselt veebilehelt ->

Ülesse

 

Edasi Metro stiilis appid (apps) ja nendega töötamine ->
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011