Win 8 uue 'Charms' riba kasutamine

Win 8 logo Windows 8 ja Windows 8.1 uue 'Charms Bar' (Charms riba / paneeli) kasutamine

 

 

Uuendatud 04.09.12 ja 26.10.13

 

 

Uus 'Charms bar' (riba / menüü):


Charms - See on viiest ikoonist ("amuletist") koosneva komplektiga Windows 8 uus UNIVERSAALNE riba (küljepaneel), mis ilmub pärast tema "tellimist" ekraani paremasse serva. See Charms riba kindlustab kiire ligipääsu mõningatele tihti kasutatavatele võimalustele. Antud riba koosneb viiest ikoonist: Search, Share, Start, Devices ja Settings.
Seda riba nimetatakse "Charms" ribaks seepärast et tema ikoonid meenutavad amulette (inglise keelest 'charms'), mis on seotud Windows 8 oluliste funktsioonidega...


Charms ribale ehk tema menüüpunktidele saab ligi mitut moodi:

- Puutetundliku displei puhul "libistad/viipad" (swipe) oma sõrmega ekraani paremast servast/äärest ekraani keskosa suunas ja see ikoonidega 'Charms' riba ilmubki sinna ekraani paremasse serva.
- Tavalise klaviatuuri ja hiire süsteemi kasutamisel saad talle ligi nii et viid oma hiirekursori ekraani paremasse üla- või allanurka ning seejärel ilmuvad displei paremasse serva viis ikooni (amuletti). Seejärel liigud oma hiirekursoriga ekraani keskosa suunas ja selle peale ilmub ka antud Charms paneel. Sa saad ta käivitada nii Windowsi töölaua kasutajaliidese kui ka Metro/Windows 8 kasutajaliidese Start ekraani kaudu: Windowsi töölaua kaudu käivitatav Charms paneel, ülesvõte Windows 8 CP versioonist (pilt), Windows 8 Start ekraanilt käivitatav Charms riba, ülesvõte samuti Windows 8 CP versioonist (pilt) ja Windows 8.1 versiooni Charms riba, mis avati tema töölaua kasutajaliideses (pilt).
- Märksa mugavamalt ja kiiremini saab antud Charms riba avada Win + C klahvikombinatsiooniga.

Ka iga Metro-stiilis/Windows Store appi (rakenduse) töötamise ajal saab selle Charms riba avada ja siis vastavalt antud appile mingeid funktsioone käivitada.

Alumisel pildil telliti see Charms riba/menüü Windowsi töölaua kasutajaliideses - pilt Win 8 CP versioonist:


Charms paneel


Siin aga avati Charms riba juba Start ekraanil (st uues Metro/Windows 8 kasutajaliideses) - pilt Win 8 CP versioonist:

Siin aga avati Charms riba juba Metro-stiilis Start ekraanil


Järgmine pilt on aga pärit juba kõige uuemast Windows 8.1 versioonist (töölaua kasutajaliides) - mingeid silmaga nähtavaid muudatusi ei ole:

Järgmine pilt on aga pärti juba kõige uuemast Windows 8.1 versioonist


Märkused:

- Microsoft registreeris antud "CHARM" sõna kui kaubamärgi ja patenteeris selle "Computer & Software Products & Electrical & Scientific Products" kategooria all (!) - vot, sellised lood seal suure lombi taga...

- Ekraani servad (ääred) on reserveeritud tarkvara ja operatsioonisüsteemi enda tarbeks. Ekraani paremat serva kasutatakse siis kui töötatakse rohkem puutetundliku displeiga ja selleks et avada seal sedasama Charms paneeli, aga ka muuks otstarbeks. Koos selle parempoolse Charms menüüga ilmub ekraani vasemasse allaossa ka must pool-läbipaistev pop-up aknake, mis dubleerib "Lock screen" ekraanil olevat informatsiooni.


Milleks see Charms riba (menüü) meile vajalik on?

1) Charms riba peaülesandeks on pakkuda kõikide Metro-stiilis / Windows Store appide (rakenduste) jaoks vastavaid funktsioone ja ta loob ka Windows Store appide omavahelise interaktiivse/dünaamilise ühenduse.
Näiteks kui Sul on käivitatud mingi Metro-stiilis / Windows Store app ja kui Sa klikid nüüd Charms paneelis tema menüüpunkile (ikoonile/amuletile) Search, siis saad Sa otsida mingit informatsiooni just nimelt selles antud momendil avatud rakenduses.
Charms paneeli Share menüüpunkti puhul saad avatud appist edastada informatsiooni mingisse teise programmi või saata mingi pildi (pildid) otse sõbrale, Facebooki jne. Devices menüüpunkti puhul saad aga käivitatud appi jaoks täita mingi tegevuse teatud seadme jaoks. Settings puhul saad käivitatud appi parameetreid seada ja täita ka muid ülesandeid, näiteks süsteemi restarti teha jne. Seega Charms menüüst avatud Search, Share, Devices ja Settings paneele saavad üheskoos kasutada kõik Metro-stiilis appid.

2) Charms menüü kaudu saad Sa täita ka muid ülesandeid. Näiteks menüüpunkti Search kaudu saad kohe alustada appide ja failide otsinguid. Tema Start ikooni kaudu võid lülituda ümber Windowsi töölaua ja Metro/Windows 8 Start ekraani vahel või siis Start ekraani ning viimati avatud Metro-stiilis / Windows Store appi vahel. Menüüpunkti Devices abil võid kasutada oma teist monitori/displeid või siis TV ekraani.
Menüüpunkti Settings kaudu (st Settings -> Settings) saad Metro-stiilis Start ekraanile kiiresti lisada Windowsi töölaua "Administrative tools" komplekti kuuluvad traditsioonilised rakendused. Settings ikooni kaudu saad kontrollida ka võrguühenduse olemasolu ja selle probleeme lahendada, süsteemi helitugevust reguleerida, lülitada välja kõik ilmuvad teated, teha süsteemi restarti, panna ta nn "sleep" režiimi või siis lülitada kompuutrit välja.I) Charms riba 'Settings' menüüpunkt (amulett):a) Windowsi töölaua kasutajaliideses:

Ava Charms riba ja kliki/toksa Settings ikoonile/amuletile:

Ava Charms riba ja kliki/toksa Settings ikoonile/amuletile


Charms riba Settings amulett avab Settings küljepaneeli:

Charms riba Settings amulett avab Settings küljepaneeli


Järgmine pilt on aga pärit juba kõige uuemast Windows 8.1 versioonist (töölaua kasutajaliides) - mingeid silmaga nähtavaid muudatusi ei ole:

Järgmine pilt on aga pärit juba kõige uuemast Windows 8.1 versioonist (töölaua kasutajaliides)


Settings charm sisaldab mõlemaid nii globaalseid (terve süsteemi) kui ka kontekst-sensitiivseid (Metro/Windows Store appide endi) seadistusi:

*
Kontekst-sensitiivsed seaded: Settings küljepaneeli ülaosas asuvad pidevalt muutuvad menüüpunktid ja nende arv ning funktsioonid sõltuvad sellest et kus Sa antud Charms riba/paneeli käivitasid. Kui Sa käivitad ta otse Metro-stiilis Start ekraanis, siis on seal ainult "Tiles" ja "Help" menüüpunktid. Kui Sa käivitad ta Windowsi Desktop (töölaua) kasutajaliidese ekraanis, siis näed Settings paneeli ülaosas "Control Panel" (Windowsi töölaua versiooni oma), "Personalization", "PC info" ja "Help" menüüpunkte.
Kui Sa käivitad ta jooksva Metro-stiilis/Windows Store appi ekraanis, siis näed seal antud appi logot ja nimetust ning vastavaid menüüpunkte, millede arv ning funktsioonid sõltuvad juba avatud Metro/Windows Store appist endast.

* Globaalsed seaded: Iga Settings riba allosas olenemata sellest et kus Sa selle Charms riba käivitasid, asuvad aga 6 ikooni, mis ei sõltu ühestki appist ega kasutajaliidesest ja nad juhivad kompuutrit ennast - need on globaalsed seadistused. Peale selle asub seal all veel 'Change PC settings' link, mis viib Sind otse sellesse uude Metro-stiilis PC settings ekraani.


- Settings küljepaneeli Control Panel link (pilt) avab Windowsi töölaua kasutajaliidese klassikalise "Control Panel" akna (pilt).

- Settings küljepaneeli Personalization link (pilt) avab Windowsi töölaua kasutajaliidese klassikalise "Personalization" akna (pilt).

Settings küljepaneeli PC info link (pilt) avab Windowsi töölaua kasutajaliidese klassikalise "System" akna (pilt) ja sama "System" aken, aga seda juba Windows 8.1 Pro versioonist (pilt).b) Metro/Windows 8 kasutajaliidese Start ekraanis:

Ava Charms riba ja kliki/toksa Settings ikoonile/amuletile:

Ava Charms riba ja kliki/toksa Settings ikoonile/amuletile


Charms riba Settings amulett avab Settings küljepaneeli:

Charms riba Settings amulett avab Settings küljepaneeli


Ja järgmine pilt on aga pärit Windows 8.1 versioonist (Metro/Windows 8 kasutajaliidese Start ekraanist) ja siin on näha, et juurde on ilmunud veel üks oluline menüüpunkt - Personalize. See uus 'Personalize' menüüpunkt avab Start ekraani ehk Avakuva taustapiltide ja värviskeemide muutmise küljepaneeli. Ühesõnaga Sa võid nüüd otse siin muuta Start ekraani välimust (pilt) - loe sellest rohkem sealt.

Ja järgmine pilt on aga pärit Windows 8.1 versioonist (Metro/Windows 8 kasutajaliidese Start ekraan)


- Settings küljepaneeli Tiles link (pilt) avab Tiles küljepaneeli ja siin pääsed Sa ligi kahele funktsioonile:

* Esimese "Show administrative tools" lülitiga võid lülitada sisse administreerimise appide kuvamise, st nad pannakse sinna Metro-stiilis Start ekraanile (sinna lisatakse üle kümne Windowsi standardse utiliidi ja komponendi plaadid, näiteks "Services", "Event Viewer", "System Configuration", "Computer Management" jne - üsna kasulik asi...) - pilt;
* Teise, "Clear personal info from my tiles", nupu abil saad puhastada dünaamiliste (interaktiivsete) Metro-stiilis appide sisu. (Selgitus: Windows 8 Store appid võivad kuvada/vahendada oma plaatidel kas perioodiliselt või siis reaalajas mingit informatsiooni. Osa 'Windows Store' poe appisid, mis on kinnistatud Metro-stiilis Start ekraanile, võivad oma plaate ehk tilesid reaalajas (interaktiivselt/dünaamiliselt) uuendada mingi teksti, kujutiste või siis piltidega. Sama asi toimub ka nn Lock Screen ekraanile pandud Metro-stiilis appidega.)

Tiles küljepaneel


Märkus: Kui Sa kasutad suure resolutsiooniga, suurt laiekraan displeid, siis lisatakse siia veel üks parameeter. Sa saad selle Show more tiles funktsiooni abil suruda Metro-stiilis Start ekraanil asuvad plaadid rohkem kokku ja mahutada nad ära ühteainsasse kuvasse (juhul kui Sul neid appisid seal liiga palju ei ole) - sellega pääsed Sa tülikast navigeerimisest. Kui Sul on seal suur arv neid plaate (ikoone), siis surutakse nad ikkagi koomale ja Sa pead vähem navigeerima, et leida mingi vajalik app üles - pilt ja teine samalaadne pilt Windows 8.1 versioonist - vaata.c) Metro/Windows Store appi ekraanis:

Kui Sul jookseb mingi Metro/Windows Store app, siis ava Charms riba, näiteks Win + C klahvikombinatsiooni abil ja kliki Settings ikoonile/amuletile - antud näites on avatud "Fotod" ("Photos") app:

"Fotod" app


Seejärel ilmub Settings küljepaneel ja tema ülemise sektsiooni sisu sõltub juba sellest et millise Metro/Windows Store appi puhul Sa selle Charms paneeli avasid:

Seejärel ilmub Settings külepaneel


Klikime siin huvi pärast Suvandid lingile (vaata ülemist pilti) ja Sa pääsed ligi alltoodud seadistustele:

Suvandid...


Märkus: Uuemas Windows 8.1 versioonis on seda 'Fotod' appi tublisti uuendatud ja siin saad vajalikele nuppudele ligi nii et teed kas mõnel märgistamist vajaval pildil või siis ekraani tühjal kohal paremkliki:

Uuemas Windows 8.1 versioonis on seda 'Fotod' appi tublisti uuendatud


Veel mõned näited selle kohta et kui Sa käivitad 'Charms' riba mingis Metro/Windows Store appi ekraanis ja valid sellel ribal 'Settings' menüüpunkti. Sellise Settings küljepaneeli ülaosa sisu on erinev ja see sõltub juba sellest et milline Metro/Windows Store app Sul parasjagu avatud on (need näited on Windows 8 varasemast versioonist):

* Avati 'Photos' app (praegu 'Fotod' app), seejärel "telliti" sinna Charms riba ja seejärel klikitakse selle riba Settings ikoonile (pilt). Selle peale ilmub Settings küljepaneel (pilt). Kui Sa klikkisid selle küljepaneeli ülaosas 'Settings' menüüpunktile, siis saad Photos appi suhtes siin ka üht-teist muuta (pilt).
* Metro-stiilis Internet Explorer brauseri 'Settings' küljepaan näeb välja aga selline - pilt.
* 'Weather' appi (praegu 'Ilm' ehk "Ilmateade" appi) 'Settings' küljepaan - pilt.
* 'Store' appi 'Settings' küljepaan - pilt.
* 'Mail' appi (praegu 'Meil' appi) 'Settings' küljepaan - pilt.
* SkyDrive appi 'Settings' küljepaan - pilt.
* Jne...d) 'Settings' küljepaneeli alumises sektsioonis asuvad süsteemi enda ikoonid/nupud:

Vaatleme nüüd neid 'Settings' küljepaneeli alumisi süsteemi enda juhtimise 6 ikooni:

- Esimene Network ikoon avab "Networks" paneeli, kus kuvatakse käesolevad võrguühendused (pilt). Tema kõrval aga kuvatakse võrguühenduse staatus/seisukord, siin siis "Connected", st kõik on korras. Kui Sul on momendil ka muid ühendusi, näiteks Broadband Connection, Dial-up Connection jne, siis ilmuvad ka need siia loetellu:

Esimene Network ikoon avab "Networks" paneeli


Kui Sul on võrguühendusega probleeme, siis kuvatakse seda nii, kliki sellele ja siis pakutakse mingeid lahendusi (see pilt on pärit Windows 8 DP versioonist):

Võrguühenduse probleemid


- Teine nupp (pilt) avab heli tugevuse regulaatori, siin pole midagi seletada...:

Heli


- Kolmas ikoon (vaata eelmist pilti) lubab reguleerida ekraani heledust, aga see funktsioon ei ole enamikele lauakompuutritele ligipääsetav.

- Notifications nupp lülitab välja (või sisse) kõik Metro kasutajaliideses ilmuvad teated (pilt). Kui need teated on Sul välja lülitatud, siis näeb see nupp välja järgmine:

Teated on välja lülitatud


- Power nupp avab hüpikmenüü, kustkaudu võid kompuutri välja lülitada, teha tema restardi või panna ta "sleep" režiimi:

Power nupp avab hüpikmenüü, kustkaudu võid kompuutri välja lülitada, teha tema restardi või panna ta "sleep" režiimi


Märkus: Oma kompuutri saad välja lülitada või süsteemile restarti teha ka Ctrl+Alt+Delete klahvikombinatsiooni kasutades:

* Vajutad Ctrl+Alt+Delete klahve ja klikid ekraani paremas allnurgas "Power" nupule;
* Seejärel klikid hüpikmenüü Shut down või Restart menüüpunktile - pilt (Win 8 DP versioonist) ja pilt (Win 8 RP versioonist).

* Ja uues Windows 8.1 versioonis saad seda teha ka siis kui teed paremal allnurgas Start nupul paremkliki ja valid ilmuvast Win+X süsteemikäskude menüüst 'Shut down or sign out' käsu (seda saad teha mõlemas kasutajaliideses) - pilt.- Viimane Keyboard nupp kuvab jooksva klaviatuuri ja siikaudu saad klaviatuuride vahel ka ümber lülituda, seda ainult sel juhul kui Sa olid eelnevalt paigaldanud ka teisi klaviatuure - pilt ja pilt.

- Kui Sa klikid siin 'Change PC settings' lingile (pilt), siis satud otse sellesse uude ja väga vajalikku Metro-stiilis PC settings ekraani:

PC settings ekraanUuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appi avaekraan:

Ja ilmubki "PC setting" avaekraan
II) Charms riba 'Devices' menüüpunkt (amulett):

Ava Charms riba ja kliki/toksa seal Devices ikoonile/amuletile, et avada "Devices" küljepaneeli. 'Devices' küljepaneeli ülesandeks on kindlustada Windows Store appide ja süsteemi ligipääs välistele seadmetele (näiteks teine monitor/displei, TV ekraan, projektor, HDMI TV või printer). Kui Sa teed arvutiga palju tööd, siis teise või kolmanda monitori lisamine teeb Sinu töö palju lihtsamaks ja viljakamaks. Antud funktsioon töötab ainult Metro/Windows Store appidega ja ka siis kui Sinu arvutiga on ühendatud mingi teine monitor/displei või TV.

Toon siin ära ainult kõige uuema Windows 8.1 versiooni vastavad pildid. Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et avada seda Charms küljeriba. Seejärel kliki Devices amuletile ja Sa võid seda teha nii Metro Start ekraani (pilt) või Windowsi töölaua kasutajaliidese (pilt) kui ka Metro/Windows Store appi kaudu. Olles klikkinud/toksanud Devices amuletile, ilmub alltoodud pilt (antud juhul tehti seda Start ekraanil - vahet pole):

Devices


Kui Sinu kopmpuutriga ei ole ühtegi vastavat seadet ühendatud ja kui avatud ei ole ühtegi Metro/Windows Store appi, siis klikkides "Devices" küljepaneelil Play või Print menüüpunktile (vaata eelmist pilti), näed Sa järgmisi teateid:

Play või Print


Aga selline teade ilmus siis "Photos" appi puhul:

Aga selline teade ilmus siis "Photos" appi puhul


Alltoodud näite puhul saab aga antud dokumenti juba ka välja printida - avatud on 'Reader' app:

ReaderOK, ühendame nüüd oma kompuutriga mingi muu seadme, näiteks teise monitori/displei (või televiisori). Seejärel teeme süsteemi restardi, et kompuuter tuvastaks uue seadme ja proovime uuesti:

* Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Devices amuletile.
* Klikkides Devices ikoonile/amuletile, avatakse Devices küljepaneel, kus kliki 'Project' punktile:

Klikkides Devices ikoonile/amuletile, avatakse Devices küljepaneel, kus kliki 'Project' punktile


Kuna kasutaja arvutiga on nüüd ühendatud ka teine displei (teine monitor või TV), siis pakutakse siin välja alltoodud variandid, kus vaikimisi on aktiveeritud 'PC screen only' parameeter. See tähendab seda et Sinu teisel displeil mingit pilti veel ei ole (st ta on tühi):

PC screen only


Kui Sa klikid nüüd 'Duplicate' parameetrile (vaata eelmist pilti), siis ilmub teisele displeile täpselt samasugune pilt nagu Sa näed seda ka oma kompuutri ekraanil. Kui Sa teed midagi ühel displeil, siis peegeldub see ka teisel displeil. Sa võid näiteks oma klaviatuuri ja hiirega töötada isegi TV ekraanil, kuigi see just kõige parem meetod ei ole, sest tema resolutsioon on kehvake. TV ühendamise puhul Sa ei saa displeide resolutsioone enam muuta:

'Duplicate' parameeter


Nüüd saab iga monitori/displei töölaua tegumiriba ka eraldi seadistada. Vaikimisi dubleeritakse see tegumiriba mõlemale monitorile. Kuid Sa võid näiteks teise displei tegumiriba nii konfigureerida, et seal kuvatakse ainult nende programmide ikoonid, milledega Sa seal aktuaalselt töötad. Sa võid nüüd igale monitorile panna ka eraldi taustapildid.

Ülejäänud "Project" küljepaneeli parameetrid:

'Extend' parameeter: Antud funktsioon laiendab Windows 8 Desktop ja Metro kasutajaliidest – see on kahe monitoriga kompuutrite puhul kõige ideaalsem variant (pilt).
Kui Sa klikid 'Extend' parameetrile, siis pannakse teisele displeile ainult Windowsi standardne töölaud koos tema tegumirea ja ikoonidega. Töölaud ise on aga tühi ja kui Sa teed midagi oma kompuutri põhidispleil, siis teisel juurdelülitatud displeil see tegevus ei peegeldu. Kui Sa käivitad mingi asja sellel teisel juurdelisatud displeil, siis avatakse tema aken kompuutri peadispleil. Kuid Sa võid Windowsi töölauas avatuid aknaid lohistada üle teisele juurdelülitatud monitorile/displeile ja seal nendega tööd jätkata. Juhul kui Sa avad alguses mingi akna oma peadispleil ja kui see avatakse tollel juurdelisatud sekundaarsel monitoril, siis lohista ta sealt üle oma peamonitorile ning edaspidi seda probleemi enam ei teki.
Sa võid oma peamonitoris Windowsi töölaua ja Metro kasutajaliidese vahel liikumiseks kasutada Windowsi Logoga klahvi. Teine juurdelisatud monitor näitab aga alati Windowsi traditsioonilist töölauda (st Windowsi töölaua kasutajaliidest). Ühesõnaga kui Sa valid siit 'Extend' parameetri, siis seda Metro-stiilis Start ekraani ennast ei laiendata sinna teisele displeile vaid seal kuvatakse ainult Windows desktop ekraan ja seega saad Sa kõrvuti töötada nii Metro-stiilis appidega kui ka Windowsi tavaliste Win32-programmidega:


'Extend' parameeter

Veel üks pilt


'Second screen only' viib kogu "kupatuse" üle teisele displeile ja kompuutri põhidisplei lülitatakse välja. Kui Sa tahad hiljem jälle oma peadispleid kasutada, siis pead teisel displeil avama Charms paneeli, klikkima tema Devices menüüpunktile ja valima Devices küljepaanil mingi muu parameetri. (Ära kasuta seda TV puhul juhul kui Sa ei saa seal hiirt kasutada.)

'PC screen only' parameeter "lülitab teise displei välja" ja taastab Sinu kompuutri töölaua või siis Metro kasutajaliidese tavapärase töö (resolutsiooni) - pilt.Kõik neid samu asju võid teha ka Windowsi töölaua kasutajaliideses (teed töölaua tühjal kohal paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu Screen resolution) - pilt.


Märkus: Oma arvuti ühendamisest TV ekraaniga või teise displeiga ja ülevaade videokaartide, televiisorite ning muudest meediaseadmete video sisend- ja väljundportidest, konnektoritest ning videokaablitest on seal.

Loe sellest 'Windows 8 Multi-Monitor' toest ja ka mitme monitori ülesseadmisest üksikasjalikumalt sealt.III) Charms riba 'Start' menüüpunkt (amulett):

Kui Sa viibid parasjagu Metro Start ekraanis, siis tellides Charms riba ja klikkides tema Start amuletile (pilt), viiakse Sind viimati avatud Metro/Windows Store appi ekraani või siis Windowsi töölaua kasutajaliidese töölauale. Kui Sa viibid aga Windowsi kasutajaliidese töölaual, siis klikkides sellele Start ikoonile/amuletile (pilt), satud Sa Metro Start või siis viimati avatud Metro/Windows Store appi ekraani. Ühesõnaga ta täidab samu funktsioone mis ka Windows klahv.

Kui Sa valid Charms -> Start menüüpunkti mingis Metro/Windows Store appi enda ekraanis, siis ilmub Metro Start ekraan. Kui Sul ei olnud mingit Metro/Windows Store appi varem käivitatud, siis saab Start menüüpunktiga liikuda Metro & Windows Desktop kasutajaliideste vahel.

See funktsioon siin sobib rohkem puutetundlike ekraanide jaoks, sest klaviatuuril on palju lihtsam kasutada näiteks 'Windows' klahvi.

All on avatud Calendar app ja Charms riba ning kui Sa klikid või toksad nüüd siin ribal Start ikoonile, siis satud otse Metro-stiils Start ekraani ehk siis täiesti uude Start Menüüsse, mis asendab varasemate Windowsite traditsioonilist Start Menüüd:

Calendar app ja Charms ribaIV) Charms riba/paneeli 'Share' menüüpunkt (amulett):

Charms -> Share avab Share küljepaneeli, mille ülesandeks on publitseerida ja viia võrku Sinu andmeid/faile või siis kindlustada appidele üldine ligipääs Internetti. Kui lihtsamalt õelda, siis kasutatakse seda Share ikooni selleks et jagada oma informatsiooni ja faile teiste inimestega kas emaili või siis sotsiaalvõrgustike kaudu. Windowsi töölaua režiimis Sa ei saa kõiki asju jagada, näiteks Sinu brauseri linke. Kuid see-eest saab siitkaudu kiiresti saata oma ekraani ülesvõtteid (tuttavale/sõbrale probleemide lahendamiseks või siis mingi info jagamiseks) - näide:

* Vajuta töölaua kasutajaliideses Win+C klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Share amuletile:

Vajuta töölaua kasutajaliideses Win+C klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Share amuletile


* Kliki näiteks Mail menüüpunktile:

Kliki näiteks Mail menüüpunktile


* Ja saad oma ekraanist tehtud ülesvõte emailiga teele, näiteks minule või Ansip'ile:

Ja saad oma ekraanist tehtud ülesvõte emailiga teele, näiteks minule või Ansip'ile


Aga Metro Start ekraani kaudu võid näiteks mingi eelnevalt märgistatud Metro/Windows Store appi kohta kellelegi lingi saata; Sa võid seda jagada ka sotsiaalvõrgustikus - näide:

Sa võid seda jagada ka sotsiaalvõrgustikus - näide


Jaga inimestele...


Märkus: Kui Sul ei ole eelnevalt ühtegi Windows Store appi märgistatud ja kui Sa käivitad ta Start ekraanilt (pilt), siis näed, et teistega pole siin midagi jagada. Sulle tehakse ettepanek märgistada mingi Metro-stiilis/Windows Store app ja proovida uuesti:

Sulle tehakse ettepanek märgistada mingi Metro-stiilis/Windows Store app ja proovida uuesti


Ka spetsiifilised Metro/Windows Store appid, mis omavad vajalikku luba, sisaldavad sellist jagamise funktsiooni. Seega 'Share' amulett töötab ainult Metro/Windows Store appidega ja Sa ei saa teda kasutada Windowsi töölaua- või siis Metro Start ekraani asuvate töölaua rakendustega.

"Sharing" on Windows 8/Windows 8.1 operatsioonisüsteemi juba sisseehitatud ja oma andmete/failide jagamise vaikimisi meetodiks on loomulikult email. Aga kui Sa kasutad Metro-stiilis appisid näiteks Twitter, Facebook ja muude sotsiaalmeedia platvormide jaoks, siis on seda 'sharing' funktsiooni lihtne ning mugav kasutada otse operatsioonisüsteemi tasapinnal. Ava lihtsalt Charms riba, kliki või toksa Share menüüpunktile ja vali teenus, mille abil Sa tahad teistega oma andmeid jagada.


Metro/Windows Store appide kaudu teistele failide (näiteks piltide) saatmine:

Toome siin ka ühe konkreetse näite selle kohta, et kuidas saata näiteks mingit pilti oma sõbrale (või vaenlasele). Kasutan siin Windows 8 RP versiooni ja tema Metro/Windows 8 "Photos" appi (nüüd "Fotod" app):

* Käivita Photos app (st Fotod app) ja märgista seal paremklõpsuga mingi sobiv pilt (või pildid) - pilt.

* Vajuta Windows + C klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Charms riba Share menüüpunktile/amuletile, et tellida siia Share küljepaneeli. Kliki nüüd Mail appi ikoonile:

Vajuta Windows + C klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Share menüüpunktile


* Juhul kui Sa ei ole veel oma meilipostkasti Windows 8's üles seadnud, siis tee seda nüüd. Seega pead Sa siit ajutiselt väljuma ja käivitama "Mail" appi (st "Meil" appi) - pilt.

* Vajuta Windows klahvi, et minna üle Metro-stiilis Start ekraanile ja kliki seal Mail (Meil) appi plaadile ning Sa näed järgmist ekraani. Vali siit vasemast paanist see koht, kus Sul on oma meilipostkast juba olemas. Või kliki siis kõige all "Add other accounts" parameetrile, et aktiveerida siin mingi muu meilipostkast. Antud näites klikitakse siin Google lingile:

Vali enda meilipostkast


* Nüüd sisesta oma meiliaadress ja parool, st needsamad andmed, mida Sa kasutasid ka varem väljaspool Windows 8 operatsioonisüsteemi enda meilipostkasti sisselogimisel. Kui valmis, siis kliki (või toksa) nupule Connect:

Sisesta oma konto andmed


* Kui kõik õnnestus, siis jõuad Sa otse oma meilipostkasti, aga siin kuvatakse teda uues Metro-stiilis ekraanina:

Sinu postkast


* Seejärel ava uuesti oma Photos (Meil) app. Ta ei ole Sul suletud vaid on mälus ootel ja stardivalmis. Varem avatud appisid saab kiiresti jälle ekraanile tuua mitmel moel ja sellest oli siin kodulehes kusagil ka juba juttu (seal).
Vajuta jälle Win + C klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Share amuletile, et tellida uuesti see Share paneel. Kliki nüüd jällegi Mail appi ikoonile ja sisesta saaja e-mail aadress ning saada pilt (pildid) teele. Siin allpool pakutakse Sulle ka muid failide edastamise võimalusi (näiteks SkyDrive kaudu):

Tipi saaja e-mail aadress


Kui valmis, siis kliki paremal üleval nupule Send - pilt.

Sel teel võid ka muudest Metro-stiilis/Windows Store appidest, mis toetavad seda "Share" funktsiooni, saata teistele oma faile.Veel üks näide: Siin kasutatakse juba Windows 8 lõppversiooni ja tema "Fotod" appi. Kui Sind on need Eesti vaenlase Simon Wiesenthali keskuse artiklid jms selline pläma ära tüüdanud, siis võid keskuse juhi Efraim Zuroff'ile saata sünnipäevaks näiteks järgmise pildi. (Tema Email aadressi ja sünnipäeva saad Internetist teada.)

* Avad Metro/Windows 8 "Fotod" appi, märgistad ärasaadetava foto, tellid Charms riba (Win + C klahvidega) ja klikid selle riba Share amuletile - pilt.
* Klikid Meil ikoonile ja tegutsed... - pilt.


Ja lõpuks näide ka uuemast Windows 8.1 versioonist (Photos appist ühe pildi emailiga saatmisest). Siin pakutakse valitud pildi saatmiseks/jagamiseks peale Mail appi ka RainbowDrive appi, mis oli kasutaja enda poolt Windows Store poest alla laaditud, kasutamise võimalust:

Ja lõpuks näide ka uuemast Windows 8.1 versioonist (Photos appist ühe pildi emailiga saatmisest).


Pilt otsustati emailiga ära saata:

Pilt otsustati emailiga ära saataV) Charms riba Search ikoon (amulett) ja Windows 8 uus otsingusüsteem:

Charms riba Search ikoon/amulett avab siis Windows 8 uue otsingusüsteemi ja see võib olla kas:

1) Globaalne otsingusüsteem: Kui Sa käivitad ta Windowsi töölaua kasutajaliidese või Metro-stiilis Start ekraani kaudu, siis pääsed Sa ligi süsteemi globaalsele otsingusüsteemile. Sa võid sel juhul otsida oma Metro/Windows Store appisid (rakendusi), Windowsi töölaua appisid ja instrumente, Sinu enda poolt installeeritud tarkvara ning kõiki faile. Peale selle võib iga installeeritud Metro-stiilis app omakorda laiendada seda globaalset otsingufunktsiooni ja lisada sellesse omaenda otsingutulemusi, näiteks muusika ettemängimise rakendus võib lisada siia laule, albumeid jne.

või siis

2) Kontekst-sensitiivne Metro-stiilis/Windows Store appide endi otsingusüsteem: Search amulett võib olla ka kontekst-sensitiivne ja sellise otsingufunktsiooni saab käivitada otse avatud Metro appi enda seest. Näiteks kui Sul on avatud 'Windows Store' app, siis võid selle otsingu käivitada otse tema sees: Vajutad Win + C klahvikombinatsiooni, et avada Charms riba, seejärel klikid Charms riba Search ikoonile/menüüpunktile ja Sa pääsedki ligi Windows Store enda otsingusüsteemile.Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 puhul on aga asi kardinaalselt muutunud. Uus 'Smart Search' otsingusüsteem (ehk otsing kõikjalt) on Windows Search vahendi kõige uuem versioon ja nüüd on otsingufunktsioon kättesaadav Windows 8.1 opsüsteemi paljudes erinevates kohtades. Smart Search on Bing otsingumootori integratsioon Windows Search vahendiga ja Smart Search kujutab endast nüüd ühteainsat kasutajaliidest, mis sisaldab nii lokaalset kui ka veebis otsingu võimalusi. Ühesõnaga endine Search otsinguvahend on nüüd märksa mugavam ja täiuslikum: Windows 8 puhul saab selle otsinguvahendi aktiveerida Charms riba -> Search amuleti kaudu (või WINKEY + Q klahvikombinatsiooniga) ja selle peale ilmub täisekraanis otsinguekraan, kus otsingutulemused filtreeritakse appide (apps), seadistuste/sätete (settings), failide (files) või individuaalsete Metro-stiilis (Windows Store) appide järgi. Sellise otsingu kasutajaliidese probleemiks on aga see et otsingutulemuses eraldatakse appid, seadistused ja failid, mis nõuab kasutajalt lisatööd juhul kui ta otsib seadeid/sätteid (Control Panel või PC Settings elemente). Windows 8.1 (Windows Blue) puhul see viga parandati ja nüüd on appide, seadistuste ja failide jaoks ÜKSAINUS otsingusüsteem ning kasutaja ei pea enam otsingutulemustes lisatööd tegema.

Kui Sa kasutad Windows 8 otsingusüsteemi, siis viiakse Sind automaatselt Apps Search TÄISEKRAANI. Kuid Windows 8.1 puhul on see asi märksa parem. Nüüd juhul kui Sa avad selle Charms riba -> Search amuleti (või WINKEY + Q või WINKEY + S klahvikombinatsiooniga), siis näed Sa otsingupaneeli ekraani paremas servas - pilt. Ei ole tähtsust, et mida Sa teed ja kus Sa oled, Sa ei satu enam otsinguvahendi täisekraani. Kasutaja saab nüüd midagi otsida ka sel ajal kui ta töötab teise Metro/Windows Store appi või siis mingi tavalise töölaua rakendusega.
Nagu näha, siis saab seda 'universaalset otsingut' kasutada mitte ainult seadistuste / sätete, appide või oma failide otsinguks vaid ka veebist otsimiseks (Bing otsingumootori vahendusel). Sa võid nüüd oma Start ekraanil alustada klaviatuurilt suvalise asja otsimist (korraga nii veebist kui ka oma kompuutrist) ja juba enne otsingute reaalset alustamist kuvatakse tippimise käigus kohe allpool ka soovitused/lingid - järsku nendest midagi sobib - pilt.
Kaasaegne otsing ei ole ainult infomatsiooni leidmiseks vaid seda saab ka palju laiemalt kasutada. Näiteks oletame, et Sa tahad Milanosse reisida, siis tipi lihtsalt vajaliku linna nimi ja kohe ilmuvad selle linna ilusad suured pildid, lähitulevikus toimuvad sündmused (näiteks spordivõistlused või karnevalid), huvitavad ning populaarsed kohad/atraktsioonid. Peale selle saad kohe näha ka sealset ilma, hotelle jms ilma et Sa peaksid seda otsingut uuesti otsast peale alustama - pilt. Loe sellest uuest 'Smart Search' otsingusüsteemist rohkem sealt.Globaalne otsingusüsteem:

Tema Start ekraanilt (Start menüüst) avamiseks vajuta näiteks Win + C klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Charms riba Search menüüpunktile (amuletile):

Kliki seejärel Charms riba Search menüüpunktile (amuletile)


Pärast Search ikoonile/amuletile klikkimist ilmub ekraani paremasse serva Apps otsingupaneel ja seejuures kaovad ekraanilt appide plaadid ning nende asemele ilmub kõikide installeeritud appide loetelu. Tipi sinna otsingulahtrisse soovitud appi või faili otsingusõna (või selle esimesed tähed) ja alustataksegi kohe otsingutulemuste kuvamist - ekraani vasemasse poolde. Kui Sa vaatad nüüd järgmist pilti, siis näed, et seal paremal Search paanis on vaikimisi aktiveeritud Apps sektsioon, mis tähendab seda et otsingutulemustes kuvatakse esmalt otsingusõnaga (või sõnadega) seotud appid. Kui Sind otsingutulemused ei rahulda, siis kliki paremal Search paanis Settings või Files sektsioonile ja seejärel ilmub ekraani vasemasse poolde kas seadistuste/instrumentide või siis otsitavate failide loetelu:

Tipi sinna otsingulahtrisse soovitud appi või faili otsingusõna (või selle esimesed tähed)


NB! Kui Sa viibid parasjagu Metro/Windows 8 Start ekraanil, siis saad oma otsingut veelgi rutem alustada nii et hakkad klaviatuurilt vajaliku otsingusõna sisestamist ja selle peale ilmub seesama Search ekraan koos leitud otsingutulemustega.


Globaalse otsingusüsteemi Windowsi kasutajaliidesest (töölaualt) käivitamiseks vajuta näiteks Win + C klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Charms riba Search menüüpunktile (amuletile):

Windowsi kasutajaliidesest (töölaualt) käivitamine


Selle peale ilmub seesama Searhc Apps otsinguekraan - pilt.


Loe Windows 8.1 uuest SmartSearch otsingusüsteemist sealt.

Ülesse

 

Windows 8 uus otsingusüsteem >

 

 
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011