Windows Store pood

Win 8 logo Metro-stiilis/Windows Store appid ja Windows Store online pood

Uuendatud 20.04.12: Windows 8 (Windows 8.1) uuemate väljalasete sellekohased juhised on:

* Metro-stiilis appid (st Windows Store appid) ja nendega töötamine - seal.
* 'Weather' app ja temas temperatuuride mõõtmiseks Celsius skaala kehtestamine - seal.
* IE Metro: Metro/Windows 8 (8.1) Internet Explorer app ja tema kasutamine - seal.

* Windows Store online pood ja Store poe appiga töötamine - siinsamas all .

 

Edasi Metro/Windows 8 kasutajaliidese II. ossa ->


Windows Store online pood, Store poe appiga töötamine ja uute appide hankimine (installeerimine):

Store tile (plaat ehk ikoon) - Windows Store (Windows App Store): See on Windows Store rakenduste pood kus Windows 8 kasutaja saab otsida, laadida alla, osta või uuendada enda juba olemasolevaid Metro-stiilis appisid (uue nimega Windows Store appisid). Pakutakse ka nn "trial" appisid (piiratud funktsioonidega/võimalustega appid) ja neid appe võib siis tasuta alla laadida ning hiljem soovi korral nende täisfunktsionaalsed versioonid ka ära osta. Nii ostetud kui ka tasuta saadud Metro/Windows Store appisid hakatakse automaatselt uuendama. Seega kõik uut tüüpi Windows 8/Metro rakendused on Sulle kättesaadavad ainult Windows Store poe kaudu ja seda eelkõige turvalisuse eesmärkidel (kõik sealsed appid läbivad Microsofti kontrolli).

Windows 8 kasutab seega Cloud Computing tehnoloogiat ja seda Windows Azure baasil väljatöötatud teenuste abil. Windows 8 opsüsteemi on juurutatud iPhone/iPad-sarnane Windows 8 'App Store', millele nimeks on "Windows App Store" või lihtsalt "Windows Store". Selle tulemusena saavad kasutajad lihtsamal teel leida üles ja laadida alla Windows 8 rakendusi.

Metro/Windows Store appide puhul hakatakse kasutama Microsofti kasutajakontole-baseeruvat (Windows Live ID) litsentseerimise mudelit, mitte aga kompuutrile baseeruvat mudelit. Sa võid installeerida ja jooksutada oma neid appisid kuni viies (5) Windows 8 kompuutris/seadmes (k. a. ARM tahvelarvutid). Appide ostud ja allalaadimised on loomulikult seotud Sinu Microsofti kasutajakontoga (mitte aga konkreetse kompuutriga).

Klassikalisi lauarakendusi (st traditsioonilisi vana-stiiliga Windowsi töölaua kasutajaliidese appisid) sealt alla laadida ei saa, aga selliste programmide väljatöötajad võivad antud poes oma tarkvara reklaamida ja avaldada seal ka nende lingid.
Metro/Windows Store appide hinnaks võib määrata $1.49 kuni $999.99 ja selle hinna määravad rakenduste väljatöötajad - Microsoft ise krabab endale 30% rakenduse maksumusest. Juhul kui appi müügi üldsumma ületab $25 000, siis võtab Microsoft endale 20% maksumusest. Väljamaksed tehakse kuupõhiselt (alates $200).
Kuid võib ka tasuta rakendusi pakkuda; peale selle võivad rakenduste loojad pakkuda tasuta appisid koos reklaamiga või siis panna selle reklaami otse appi sisse (sarnaselt Apple Store ja Android Market'iga).

Windows Store pood toetab maksmise paljusid variante, k. a. PayPal ja ta on ligipääsetav 231 riigis (millistes riikides nimelt, selle määrab juba appi väljatöötaja). Appide allalaadimise lehtedel saab kasutada ka otsingumehhanismi, et vajalikku Metro/Windows Store appi oleks lihtsam üles leida. Kui keegi hakkab pakkuma ka enda kirjutatud appisid, siis peab ta end esmalt Windows Store poes registreerima—$49 aastas (firmade jaoks aga $99).


Märkus: Metro/Windows Store appide kirjutajate ja müüjate poolt vaadatuna on Microsofti hinnapoliitika neile soodsam kui seda näiteks Apple ning Google omad.
Peale selle kui lugeda "App Developer Agreement" lepingut, siis paistab, et Metro-stiilis appide arendajatel lubatakse Windows store poes pakkuda ka avatud lähtekoodiga appisid. Windows Store App Developer Agreement leping võimaldab seega arendajatel luua Metro/Windows Store appisid kasutades selleks suvalist 'open-source' litsentsi, mille on Open-Source Initiative (OSI) heaks kiitnud.Ühesõnaga neid Metro/Windows 8 'immersive' appisid saab kirjutada ning raha teenida:

- HTML5, CSS3 ja JavaScript abil;
- C++, C# või VB (Visual Basic) kasutades;
- C++ Metro mängude kirjutamiseks.


Raha teenimise seisukohalt on kõige mõtekam pakkuda Windows 8 mänge, sest neile on kõige suurem nõudlus, aga konkurents saab olema suur.

Microsofti Windows Store on nüüdseks avatud 120 turu kõikidele arendajatele, sh ka Eesti, mis tähendab seda et nüüd võivad praktiliselt kõik arendajad hakata kirjutama appisid Windows 8 ja Windows RT platvormide jaoks.Store poe appiga töötamine ja uute appide installeerimine:

Käivita ta Start ekraani kaudu klikkides seal Store plaadile (tilele):

Käivita ta Start ekraani kaudu klikkides seal Store plaadile (tilele)


Kui Sul on Internetiühendusega lood korras, siis jõuad Store online poodi. Navigeerimiseks kasuta siin ekraani allosas vastava navigeerimisriba liugurit või Push Scrolling funktsiooni või kerides hiireratast või kasutades oma sõrmeviipeid:
Kui Sul on Internetiühendusega lood korras, siis jõuad Store onlain poodi
Uuendatud 01.11.13: Uuemas Windows 8.1 versioonis kasuatatakse juba Windows Store 2.0 versiooni, mis on uue disainiga, dünaamilisem ja atraktiivsem ning teda on nüüd märksa mugavam kasutada - loe sellest lisaks veel ka sealt. Windows Store 2.0 versiooni avaekraan oma dünaamiliselt muutuvate plaatidega:

Uuemas Windows 8.1 versioonis kasuatatakse juba Windows Store 2.0 versiooniEt näha enda poolt ostetud, alla laetud ja installeeritud või installeerimata appisid (jäi mingitel põhjustel pooleli) ning et hankida uusi appisid, pead Sa kõigepealt ennast sisse logima - seda juhul kui Sa tulid siia oma lokaalse kasutajakonto alt. Tee siin ekraani suvalisel kohal paremklõps ja selle peale ilmub ekraani ülaossa vastav nupuriba. Kliki seal "Your apps" nupule:

Tee siin kusagil tühjal kohal paremklõps ja selle peale ilmub ekraani ülaossa vastav nupuriba. Kliki seal "Your apps" nupule
Seejärel kliki Sign in nupule:

Seejärel kliki Sign in nupule
Sisesta oma Microsofti kasutajakonto (st Windows Live ID) andmed ja kliki all Sign in nupule:

Sisesta oma Microsofti kasutajakonto (st Windows Live ID) andmed ja kliki all Sign in nupule


Kui sisselogimine õnnestus, siis näed kõigepealt oma veel installeerimata Metro-stiilis/Windows Store appisid (parempoolses rippmenüüs on vaikimisi valitud "Sort by apps that aren't installed" appide sortimise parameeter). (Antud rippmenüü näeb tema avamisel välja aga selline - pilt.)

Kui sisselogimine õnnestus, siis näed kõigepealt oma veel installeerimata Metro-stiilis appisid
Et nüüd neid rakendusi alla laadida ja installeerida, märgista nad hiireklõpsuga ning selle peale ilmub ekraani allaäärde vastav tööriistariba, kus kliki nupule Install:

Märgista appid ja kliki nupule Install


Selle peale viiakse Sind Store poe peaekraani (kodulehele) tagasi ja Sa näed seal paremal ülanurgas ka appide installeerimise kulgu. Sa võid sel ajal siin muude asjadega edasi tegeleda...:

Selle peale viiakse Sind Store poe peaekraani (kodulehele) tagasi


Kui Sa soovid vahepeal oma appide allalaadimise ja installeerimise kulgemist lähemalt uurida, siis kliki ekraani paremal ülanurgas sellele installimise kulgu näitavale lingile. Selle peale ilmub uus ekraan, kus näedki soovitut. Antud juhul on siin teised appid juba alla laetud ja installitud ning järgi on veel jäänud ainult "Kindle" app. Kui oled asjaga tutvunud, siis kliki vasemal ülal tagasi (Back) noolnupule, et minna uuesti Store peaekraani - see Back noolnupp viib Sind alati tagasi eelmisse ekraani (kuni Home ekraanini välja):

Käib appi allalaadimine ja installeerimine
Kui Sul on Windows 8 installeeritud mitmesse kompuutrisse (või virtuaalmasinasse või partitsiooni) ja kui Sa olid nendevahelise sünkroniseerimise lubanud, siis minnes Your apps nupu (pilt ) kaudu "Your apps" (Sinu appide) ekraani, vaata ka seal ülaosas seda vasempoolsemat rippmenüüd. Alltoodud pildil kuvatakse kõik Sinu appid ja paremal ülanurgas on näha, et saadaval on nelja appi värskendused/uuendused:

Kõik appid


Kui Sa avad nüüd selle vasema rippmenüü, siis näed kõikide oma kompuutrite (või virtuaalmasinate või partitsioonide), kuhu Windows 8 on installeeritud ja sünkroniseeritud, loetelu. Valides antud rippmenüüst mingi Win 8 süsteemi, saad teada, et kui palju Metro/Windows Store appisid Sul kusagile installitud on. Menüüpunkti "Apps not installed on this PC" toob ära need appid, mida Sa ei ole käesolevasse jooksvasse Windows 8 süsteemi veel installeerinud:

Apps not installed on this PC


Kasutaja valiski siin selle "Apps not installed on this PC" menüüpunkti ja näha on, et installeerimata on veel ainult "MetroTwit" app. Ja Jumal tänatud, sellist pahna tal ei olegi vaja, nähtavasti ta installeeris selle appi kusagile teise Win 8 süsteemi pohmas peaga või siis ainult katsetamiseks. Ta märgistas antud appi ja selle peale ilmus allaäärde vastavate funktsiooninuppudega instrumentide riba:

"MetroTwit" app


Seejärel valiti siit rippmenüüst "Apps installed on URGAS" punkt ja selle peale kuvatakse kasutaja kõik need appid, mis on installeeritud tema "URGAS" masinasse:

Seejärel valiti siit rippmenüüst "Apps installed on URGAS" punkt


Seejärel käivitas ta oma teise masina, avas Store appi ja tuli siiasamma "Your apps" ekraani. Nüüd valis ta vasemast rippmenüüst "Apps not installed on this PC" punkti ja talle kuvati kõik need appid, mis ei ole antud Win 8 süsteemi kasutaja poolt veel installeeritud. Kasutaja võib nüüd vajalikud appid hiireklikiga märgistada ja klikkida all instrumentide ribal nupule Install, et alustada märgistatud appide allalaadimist ning installeerimist - kõik käib automaatselt ja kasutaja võib oma muid tegemisi jätkata. Siin all instrumentide ribal võib klikkida ka nupule Select all, et märgistada korraga kõik appid. Antud juhul märgistati ühekaupa kõik appid (välja arvatud "MetroTwit" app):

Nüüd valis ta vasemast rippmenüüst "Apps not installed on this PC" punktiKasutaja jätkas oma teisi toiminguid ja klikkis Store poe Home ekraanil Top free plaadile ning selle peale ilmus alltoodud ekraan - see pilt on võetud Windows 8 RP versiooni väljalaskmise ajast. Kui Sa klikid siin mingi appi plaadile, siis viiakse Sind tema tutvustuse ja installeerimise ekraani:

Kasutaja klikkis Store poe Home ekraanil Top free plaadile ja selle peale ilmus selline ekraan
Eelmises ekraanis klikiti "Free Books!" appi plaadile (tilele/ikoonile) ja seejärel ilmus antud Metro/Windows Store appi kirjelduse ja installeerimise ekraan. Kui on soov teda alla laadida, siis tuleb siin klikkida nupule Install:

Metro app


Siin aga alustatakse tasuta "Wikipedia" appi allalaadimist ja installeerimist:

Siin aga alustatakse tasuta "Wikipedia" appi allalaadimist ja installeerimist


Märkus: Kui Sa olid varem juba mingi appi alla laadinud, aga selle ära unustanud ja kui Sa alustad nüüd uuesti sellesama appi allalaadimist/installeerimist, siis näed tema tutvustamise ekraanil nupu Install asemel hoopis "You own this app." ("Sul on see app juba olemas") kirja - hea meeldetuletus - pilt.


Siin aga alustati korraga mitme appi allalaadimist ja installeerimist:

Siin aga alustati korraga mitme appi allalaadimist ja installeerimist


Kui Sa väljud vahepeal sealt Windows Store poest ja tegeled oma Windows 8 töölaua või siis uue Metro/Windows 8 kasutajaliideses muude asjadega, siis juhul kui mingi appi installeerimine lõpetati, ilmub ekraani paremale ülanurka ka vastav teade. (Selline teade ilmub kõikjale nii Store poes kui ka kõikides Windowsi ekraanides.)
Parasjagu allalaetavate ja installeeritavate appide seisukorda kuvatakse ka Start ekraanil asuvate antud appide plaatide/ikoonide peal (kirjad "Pending", "Installing" jne).

Teade-1


Teade-2


Uute allalaetud ja installeeritud appide plaadid ilmuvad loomulikult ka Start ekraanile (kõige paremale) ja seda juba nende allalaadimise ning installeerimise käigus - Sa võid need hiljem sealt sobivamasse kohta lohistada, grupeerida jne:

Uute allalaetud ja installeeritud appide plaadid ilmuvad loomulikult ka Metro-stiilis Start ekraanile


Kui mõne installeeritava appi allalaadimine ja install alles käib, siis näed Start ekraanil nende plaatidel "Pending..." ning "Installing..." kirjeid:

"Pending..." ning "Installing..." kirjedAppide värskendamine (uuendamine - updating):

Nagu ka kõikide muude rakenduste puhul, toimub ka Windows Store poest hangitud appide pidev uuendamine. Juhul kui mingi appi värskendus on saadaval ja ootel, siis ilmub Start ekraanil asuvale Store plaadile ka vastav teade. Alltulevalt pildilt on näha, et saadaval on kuue (6) appi värskendused. Kliki Store plaadile, et minna Windows Store poodi ja alusta sealt nende appide värskenduste allalaadimist:

Saadaval on kuue (6) appi värskendusedSa võid oma Store poe leide ka teistega jagada ja ka siin töötab Charms küljeriba:

Et seda Charms riba avada, vajuta Win + C klahvikombinatsiooni ja kliki seal Share menüüpunktile (amuletile):

Et seda Charms riba avada, vajuta Win + C klahvikombinatsiooni ja kliki seal Share menüüpunktile (amuletile)


Seejärel vali, et mis moel Sa soovid teisi oma huvitavatest appidest teavitada: kas e-mailiga või siis "Inimesed" appi kaudu:

Seejärel vali, et mis moel Sa soovid teisi oma huvitavatest appidest teavitadaMetro appide otsimine:

- Ava Charms riba ja kliki sellel Search menüüpunktile (amuletile):

Ava Charms riba ja kliki sellel Search menüüpunktile (amuletile)


- Sisesta vajalik otsingusõna ja vajuta ENTER:

Sisesta vajalik otsingusõna ja vajuta ENTER


- Seejärel võid otsingutulemustes pakutavaid appisid rippmenüüde kaudu sortida. Klikkides siin mingile appile, viiakse Sind otse antud rakenduse allalaadimise ja tutvustamise ekraani:

Seejärel võid otsingutulemustes pakutavaid appisid rippmenüüde kaudu sortidaWindows Store pood ja klassikalised töölaua rakendused:

Klassikalisi lauarakendusi (st traditsioonilisi vana-stiiliga Windowsi töölaua kasutajaliidese appisid) sealt alla laadida ei saa, aga selliste programmide väljatöötajad võivad antud poes oma tarkvara reklaamida ja avaldada seal ka nende lingid.
Kui Sa näed Store poes kusagil mingi appi plaadil "Desktop app" kirja, siis ongi tegemist just sellise töölaua appiga/rakendusega:

Kui Sa näed Store poes kusagil mingi appi plaadil "Desktop app" kirja, siis ongi tegemist just sellise töölaua appiga/rakendusega


Kui Sa klikid või toksad sõrmega sellise kirjaga plaadile/ikoonile, siis ilmub antud appi/rakenduse kirjeldus ja lingid, mis viivad Sind antud appi kodulehele:

Ilmuvad kirjeldus ja lingid


Klikkides ühele neist linkidest, laetakse Windowsi töölaua kasutajaliidese klassikaline Windows Explorer brauser ja Sa satud otse antud appi kodulehele:

Sa satud otse antud appi koduleheleMetro/Windows Store appide uninstallimine (süsteemist kustutamine):

Kui Sa enam ei vaja mingit appi, siis võid ta süsteemist lõplikult eemaldada. Märgista Start ekraanil mittevajalik app ja kliki all vasemal Uninstall nupule:

Märgista Metro-stiilis Start ekraanil mittevajalik app ja kliki all vasemal Uninstall nupuleLõpetuseks toon ka ära Windows Store poe appide kõik kategooriad/grupid (20.04.12 seisuga): Spotlight, Games, Social, Entertainment, Photo, Music & Video, Sports, Books & Reference, News & Weather, Health & Dining, Lifestyle, Shopping, Travel, Finance, Productivity, Tools, Security, Business, Education ja Government.
Ja kuhu siis porno, vere ja vägivalla kategooria jääb? Ma olen järjekordselt Microsoftis pettunud!

Tõsi, probleeme on veel nende uute Windows Store appidega (Metro-stiilis appidega/rakendustega), mida on veel vähe ning needki on antud momendil suures osas üsna mõtetud, aga küllap see asi paraneb tasapisi. Windows 8 ja eriti just Windows RT (ARM tahvelarvutid) operatsioonisüsteemide edu hakkabki sõltuma just Windows Store poest pakutavast kraamist. Kui neid rakendusi hakkab seal vähe olema ja kui Store online poes ei pakuta kasutajatele VAJALIKKE rakendusi (nii tasuta kui ka tasulisel kujul), siis on see Microsoftile järjekordne "ämber". Koos Microsoftiga prantsatavad ämbrisse ka Windows RT opsüsteemiga ARM tahvelarvutite omanikud, sest nendes saab jooksutada ainult neid Metro/Windows 8 rakendusi. Windows 8 opsüsteemiga laua-, süle- ja tahvelarvutite kasutajaid see ei häiri, sest nendes on see täisfunktsionaalne Windows 7 olemas ja sellistes kompuutrites saab endiselt jooksutada ka neid standardseid töölaua rakendusi.

Täiendatud 13.10.12 (paar nädalat enne Windows 8 väljailmumist): Windows Store appide arv seal Windows Store poes kasvab jõudsalt ja kiiremini kui seda arvata oli. Nüüd on Windows Store poes globaalselt juba 4,326 "immersive" appi ja neist 3,783 tasuta!
Kui Sa kasutad (või ostad) AMD-arhitektuuriga lauakompuutrit, sülearvutit (laptop), minisülearvutit (notebook) või x86 tahvelarvutit (tablet), siis saad jooksutada ka kõiki Android appisid (praegu üle 500 000). Firmad AMD ja Blue Stacks toovad Android rakendused otse Windows 8 AMD-arhitektuuriga kompuutritesse ning seda AMD AppZone Player kaudu. BlueStacks poolt väljalastud App Zone Player'it saab jooksutada ka AMD-protsessoriga Windows 7 kompuutrites. Sa võid ka praegu AMD AppZone Player'i alla laadida ja jooksutada selles Android appisid. Või siis lae lihtsalt Android app AMD AppZone poest alla ja see installib automaatselt ka selle vajaliku pleieri.
Uuendatud 01.11.13: Uuemas Windows 8.1 versioonis kasuatatakse juba Windows Store 2.0 versiooni, mis on uue disainiga, dünaamilisem ja atraktiivsem ning teda on nüüd märksa mugavam kasutada - loe sellest lisaks veel ka sealt. Windows Store 2.0 versiooni avaekraan oma dünaamiliselt muutuvate plaatidega. Kasutaja tegi siin paremklõpsu, mille peal ilmusid ekraani ülaäärde kolme vahelehe lipikid ja sellest allapoole Store poe sisu navigeerimise menüü:

Windows Store 2.0 versiooni avaekraan oma dünaamiliselt muutuvate plaatidega


Ülesse

Edasi Metro/Windows 8 kasutajaliidese II. ossa ->

<- Tagasi
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011