Windows 8 - Refresh Your PC vahend

Win 8 logo Windows 8 operatsioonisüsteemi uuendamine (värskendamine) ehk tema parandusinstall - 'Refresh Your PC' vahendi abil

 

(Kehtib ka Windows 8.1 suhtes.)

 

 

 

 

Mida need 'Refresh Your PC' ja 'Reset Your PC' vahendid tähendavad?


Windows 8 (Windows 8.1) omab kahte uut Refresh your PC ja Reset your PC vahendit, mis lubavad Sul oma Windows 8 (Windows 8.1) operatsioonisüsteemi parandada või siis ümber installeerida nii et Sul ei lähegi vaja seda Win 8 / win 8.1 installeerimis- või parandusplaati. Seega kui Sinu süsteem hakkab tõsiselt streikima ja kui System Restore ning muud vahendid enam ei aita, siis võid kasutada üht neist Refresh your PC või Reset your PC funktsioonidest—sellega pääsed süsteemi puhtast ümber installeerimisest või veelgi tülikamast asjast - kõvaketta formaatimisest (vormindamisest).
Sa võid Reset Your PC vahendit kasutada näiteks ka siis kui Sa tahad kõike otsast peale alustada ja teha Win 8 täieliku ümberinstalleerimise, aga näiteks ka enne oma kompuutri müümist. Üldiselt süsteemi tõsiste probleemide puhul olekski mõtekam just seda Reset Your PC funktsiooni kasutada.

Süsteemi suuremate probleemide korral proovi ikka esmalt vana ja head System Restore vahendit (info/juhis) ja kui see ei aita, siis kasuta kas Refresh your PC või siis Reset your PC funktsiooni.Mida need 'Refresh your PC' ja 'Reset your PC' vahendid siis tähendavad?

1) Refresh your PC on umbes sama mis ka Windows 7 parandusinstall (Repair Install), aga nüüd toimub asi lihtsamalt, kiiremalt, turvalisemalt ja Sul ei lähe vaja ka Windows 8 / Windows 8.1 installeerimis- või parandusplaati. (Antud veebilehes tulebki siis just Refresh your PC vahendi kasutamisest pikemalt juttu.)

Refresh your PC vahendi kasutamisel tehakse järgmist:

a) Kõik Sinu failid ja personaalsed seadistused (sätted) jäävad puutumata, st kõik alltoodud asjad jäävad alles:

- Personaalsed seaded, näiteks nagu Sinu kasutajakonto pilt, Lock Screen pilt/seaded, Windowsi töölaua taustapilt jne...;
- Võrguseaded, näiteks nagu Sinu traadita võrguühenduse seaded;
- Libraries seaded;
- Windows Update seaded;
- 'Windows Error Reporting' seaded;
- jne...b) Kuid Windows 8 (Windows 8.1) enda seadistused viiakse tagasi tema vaikimisi säteteni, st sellisteni, mis on ka kohe pärast tema installeerimist (kompuutri nimi ja kasutajakontod jäävad aga seejuures puutumata). Seega, näiteks kui Sa lisasid Settings küljepaani Power nupu kontekstmenüüsse ka 'Hibernate' ja 'Sleep' punktid, siis nüüd on need sealt jälle kadunud....

c) Installeeritud Windows Update värskendused eemaldatakse - seega tuleb Sul need kohe pärast 'refresh'-installi uuesti alla laadida ja installeerida.

d) Need rakendused (programmid), mis Sa said koos uue OEM kompuutriga, ja Windows Store enda appid jäävad alles. Kuid need programmid, mis Sa ise installeerisid (st need, mis ei tulnud Store poe kaudu või antud kompuutri tootja poolt) - eemaldatakse. Seega tuleb Sul enda kõik programmid ise uuesti installeerida ja võib olla tuleb ka osa draivereid ümber (uuesti) installeerida. (Sel juhul, kui see võimalik on, tuleks enne antud funktsiooni kasutamist viia enda programmide setup failid mingile välisele meediale).


2) Reset your PC - ka see funktsioon on umbes sama mis ka Vista/Windows 7 tehase algseadistusteni tagasiviimine (või siis nende puhta installeerimise tegemine), aga siin toimub asi lihtsamalt, kiiremalt, turvalisemalt ja Sul ei lähe vaja ka Windows 8 (Windows 8.1) installeerimis- või parandusplaati.

Reset your PC vahendi kasutamisel:

a) Kõik Sinu personaalsed failid, seadistused ja programmid/appid eemaldatakse: Windows 8 (Windows 8.1) installeeritakse ümber ja ta viiakse tagasi tehase algseadistusteni (originaalsäteteni).
b) Windows 8 (Windows 8.1) seadistused viiakse tagasi tema vaikimisi säteteni, st sellisteni, mis on ka kohe pärast tema installeerimist.

Antud juhul tuleks võimaluse korral enne antud vahendi kasutamist viia kõik enda olulised failid mingile välisele meediale (väline USB kõvaketas, suuremamahuline USB mälupulk või DVD-plaadid). Üldiselt süsteemi tõsiste probleemide puhul olekski mõtekam just seda Reset Your PC funktsiooni kasutada.

Reset your PC vahendi kasutamist tuleb pikemalt juttu seal.Kuidas neid 'Refresh Your PC' ja 'Reset Your PC' funktsioone käivitada?


Sa võid neid käivitada mitmel moel:

1) Windows 8 / Windows 8.1 enda seest (kõige lihtsam ja soovitatav):

a) Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga uue PC settings ekraani kaudu. See on kõige eelistatavam moodus, aga juhul kui Sul kukkus süsteem selliselt "pange", et Sa ei saa süsteemi isegi sisse logida, siis kasuta muid alltoodud meetodeid:

- Sa pead olema administraatori õigustega.
- Kliki Win + C klahvikombinatsiooni, et tellida Charms riba ja seejärel kliki seal Settings menüüpunktile (st amuletile) - pilt. (Kui Sa viibid Windowsi töölaua kasutajaliideses, ka siis avab Win + C klahvikombinatsioon selle Charms riba - pilt.)
- Kliki paremal all Change PC settings lingile - pilt.
- Kliki PC settings ekraanis vasemal General sektsioonile ja seejärel kliki paremal ühele neist kahest Get started nupule:

* Oblastis "Refresh your PC without affecting your files" asuvale Get started nupule, mis käivitab selle Refresh your PC vahendi - pilt.

või siis

* oblastis "Remove everything and reinstall Windows" asuvale Get started nupule, mis käivitab siis Reset your PC vahendi - pilt.Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha aga 'Recovery' alamkategooria all (PC settings -> Update and recovery -> Recovery), klikkides siin ühele neist Get started nuppudest:

"Update and recovery" kategooria ja selle "Recovery" alamkategooria
- Kui Sa valisid selles eelmises PC settings ekraanis Refresh your PC teenuse, siis kliki uues ekraanis Next ja loe antud protsessist ülevaadet edasi sealt.
- Kui Sa valisid eelmises PC settings ekraanis aga Reset your PC teenuse, siis kliki uues ekraanis Next ja loe antud protsessist ülevaadet edasi sealt.b) Windowsi töölaua kasutajaliidese traditsioonilise standardse Control Panel (Juhtpaneel) akna kaudu. Ka eelistatavam moodus, aga juhul kui Sul kukkus süsteem selliselt "pange", et Sa ei saa süsteemi sissegi, siis kasuta muid alltoodud meetodeid:

- Sa pead olema administraatori õigustega.
- Kui Sa asud tavalises Windowsi töölaua kasutajaliideses, siis ava seal Control Panel aken: Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka ja sinna peab ilmuma "Start" ekraani pisipilt (pilt; Märkus: Windows 8.1 puhul näed seal aga uut tüüpi ja täiendatud funksioonidega Start nuppu - pilt). Nüüd tee seal paremklõps ja kliki uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüs Control Panel käsule [pilt; Märkus: Windows 8.1 puhul on ka seda süsteemikäskudega menüüd täiendatud ja nüüd on antud kontekstmenüüsse lisatud ka uued 'Shut down', 'Sleep' ning 'Sign out' (Logi välja) käsud - pilt]. [Selle paremklõpsu süsteemikäskudega kiirkäivitamise hüpikmenüü (st Win + X menüü) saab kiiresti avada ka Win + X klahvikombinatsiooniga.]
- Seejärel kliki esmalt System and Security lingile - pilt.
- Nüüd kliki Action Center lingile - pilt.
- Kliki allpool Recovery lingile - pilt.
- Kliki pildil punase noolega näidatud lingile - pilt.
- Seejärel viiakse Sind üle sinnasamasse PC settings ekraani, kus kliki ühele neist Get started nuppudest - pilt. [Märkus: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha aga 'Recovery' alamkategooria all (PC settings -> Update and recovery -> Recovery), klikkides siin ühele neist Get started nuppudest - pilt.]

- Kui Sa valisid selles eelmises PC settings ekraanis Refresh your PC teenuse, siis kliki uues ekraanis Next ja loe antud protsessist ülevaadet edasi sealt.
- Kui Sa valisid eelmises PC settings ekraanis aga Reset your PC teenuse, siis kliki uues ekraanis Next ja loe antud protsessist ülevaadet edasi sealt.c) Tees sedasama 'PC settings' ekraani ja tema Restart now (Taaskäivita kohe) nupu kaudu. Mine 'PC settings' ekraani nii nagu siin eelpool näidati, märgista vasemal paanis "General" sektsioon/kategooria ja kliki seejärel "Advanced startup" ("Täpsem käivitus") oblastis nupule Restart now - pilt. [Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha aga 'Recovery' alamkategooria all (PC settings -> Update and recovery -> Recovery), klikkides seal Restart now nupule - pilt.]

Seejärel tehakse kompuutri restart ja Sa jõuad Win 8 / Win 8.1 eelsesse uut tüüpi Metro-stiilis /Windows 8 disainiga Choose an option (Suvandi valimine) ekraani, mis asendab varasemate Windowsite traditsioonilist "System Recovery Options" ekraani (pilt). Tee seal uues "Choose an option" ekraanis järgmist:

- Kliki Troubleshoot (Tõrkeotsing) ikoonile/plaadile - pilt.
- Kliki ühele neist Refresh your PC või siis Reset your PC plaatidest - pilt.
- Edasi kliki Next (antud näites klikiti eelmises ekraanis sellele 'Refresh your PC' nupule) - pilt.
- Seejärel tehakse uus restart ja kui Sa valisid üle-eelmises "Troubleshoot" ekraanis 'Refresh your PC' funktsiooni, siis mine sinna ("Preparing to refresh your PC" musta ekraani), et vaadata edaspidist protsessi. (Reset your PC funktsiooni puhul toimub see protsess sarnaselt ja sellest pole siin mõtet eraldi rääkida.)2) Multiboot süsteemi jooksutamisel ja ka siis kui Sa ei saa Windows 8 (Windows 8.1) süsteemi sisse logida:

a) Kui Sul on oma dualboot (multiboot) kompuutrisse peale Windows 8 / Windows 8.1 installeeritud ka muid operatsioonisüsteeme ja kui Sul on Windows 8 / Windows 8.1 vaikimisi buutivaks operatsioonisüsteemiks, siis ilmub buutimisel uut tüüpi Windows 8 stiilis disainiga puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan. Sinna uude 'Choose an operating system' buutimise valiku ekraani on integreeritud ka Windowsi parandamise jms valiku võimalus.

Tee seal järgmist:

- Kliki antud ekraani allosas asuvale Change defaults or choose other options lingile (pilt).
- Selle peale ilmub 'Options' ekraan, kus kliki Choose other options nupule - pilt.
- Seejärel jõuad Sa uut tüüpi Metro-stiilis /Windows 8 stiilis disainiga 'Choose an option' ekraani, mis asendab varasemate Windowsite traditsioonilist "System Recovery Options" ekraani (pilt). Kliki siin 'Troubleshoot' ikoonile/plaadile - pilt.
- Ilmub uus "Troubleshoot" ekraan, kus kliki Refresh your PC või siis Reset your PC nupule - pilt.
- Edasi kliki Next - pilt. Antud näites klikiti eelmises ekraanis sellele 'Refresh your PC' ikoonile/plaadile (Reset your PC funktsiooni puhul toimub see protsess sarnaselt ja sellest pole siin mõtet eraldi rääkida.)
- Tehakse kompuutri restart (taaskäivitus).
- Sa jõudsid "Preparing to refresh your PC" musta ekraani - pilt.
- Nüüd ilmub "Choose an account to continue" ekraan, kus kuvatakse süsteemi kõik administraatorid. Kui oled ainuke administraator, siis kuvatakse ainult Sinu konto - kliki enda kontole - pilt.
- Seejärel tuleb Sul sisestada enda sisselogimise parool ja klikkida nupule Continue. Juhul kui Sa varem ei loonud parooli, siis kliki kohe Continue. (Parooli nõutakse nüüd seepärast et Sa alustasid seda protsessi väljaspool Windows 8 ( Windows 8.1) operatsioonisüsteemi - muidu võib igaüks teha Sinu süsteemi ümberinstalli. Seda saab ka siis teha kui Sa ei ole endale parooli loonud.) - pilt.
- Siis ilmub "Choose a target operating system" ekraan, kus vali oma Windows 8 / Windows 8.1 (see ekraan ilmub ainult siis kui Sa jooksutad multi-boot masinat).
- Järgmises ekraanis kliki nupule Refresh (või siis Reset) ja algabki süsteemi värskendamine/uuendamine või siis tema ümberinstalleerimine (tema tehase originaalseadistuste taastamine). Antud näites valiti eelnevalt Refresh your PC vahend ja seega pakutakse siin Refresh nupule klikkimist - pilt.

- Kui Sa valisid eelnevalt Refresh your PC teenuse, siis kliki Refresh nupule (pilt) ja loe antud protsessi edasisest käigust sealt.
- Kui Sa valisid eelenavalt aga Reset your PC teenuse, siis kliki seal Reset nupule ja loe antud protsessi edasisest käigust sealt.b) Kui Sa jooksutad mitme operatsioonisüsteemiga multi-boot masinat ja kui Windows 8 (Windows 8.1) ei ole vaikimisi/esmaseks buutivaks operatsioonisüsteemiks:

- Kui Windows 8 / Windows 8.1 ei ole vaikimisi/esmaseks buutivaks operatsioonisüsteemiks, siis laetakse Sind algul sinna vanasse tavalisse/traditsioonilisse Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraani. Märgista seal noolklahviga Windows 8 (või Windows 8.1) ja vajuta F8 klahvi.
- Seejärel jõuad Sa uut tüüpi Metro-stiilis /Windows 8 stiilis disainiga 'Choose an option' ekraani, mis asendab varasemate Windowsite traditsioonilist "System Recovery Options" ekraani (pilt). Kliki siin 'Troubleshoot' ikoonile/plaadile - pilt.
- Ilmub Refresh your PC ning Reset your PC funktsioonide valiku ekraan, kus tegutse edasi nii nagu sellest siin äsja juttu oli - seal.

NB! Kui Sa vajutad multiboot kompuutri alglaadimisel kohe alguses klahvi F8, siis viiakse Sind sinna vanasse/traditsioonilisse Advanced Boot Options (Täpsemad algkäivitussuvandid) ekraani. Kui Sinu masinas jookseb ainult Windows 8 Windows 8.1 , siis see F8 klahv enam ei tööta!c) Sa võid kasutada Windows 8 / Windows 8.1 installeerimise meediat (tema DVD plaati või USB draivi), näiteks siis kui Sa ei suuda süsteemi isegi sisse minna. Kuidas luua Windows 8 (või Windows 8.1) installeerimise meediat, st kuidas viia Win 8 ISO fail DVD-plaadile või siis USB mälupulka, sellest juhised seal (DVD) ja seal (USB).

Tee järgmist:

- Veendu, et Sinu CD/DVD-ROM kettaseade (või USB mälupulk) oleks pandud kompuutri esmaseks laadimisseadmeks (buutimisseadmeks), täpsem selgitus seal.
- Olles BIOS menüüs seadnud oma kompuutri alglaadimise kas CD/DVD-ROM seadmele või siis USB draivile, välju sealt ja kohe pärast restarti algabki Windows 8 (Windows 8.1) installeerimise protsess. Kui Sa kasutad Win 8 (Win 8.1) DVD-plaati, siis vajuta kohe alguses, siis kui näed mustal ekraanil "Press any key..." kirja, suvalist klahvi, et jätkata - pilt.
- Nüüd oota kuni ilmub meile juba tuttav Windowsi installeerimise esimene graafiline aken, kus vali sobivad keele, aja, raha ja klaviatuuri seadistused ning kliki nupule Next. Siin tuleb Sul valida ainult teisest rippmenüüst "Estonian (Estonia)" parameeter - pilt.
- Järgmises aknas kliki vasemal all Repair your computer lingile - pilt.
- Seejärel jõuad Sa uut tüüpi Metro-stiilis /Windows 8 stiilis disainiga 'Choose an option' ekraani, mis asendab varasemate Windowsite traditsioonilist "System Recovery Options" ekraani (pilt). Kliki siin 'Troubleshoot' ikoonile/plaadile - pilt.

- Nüüd kliki kas Refresh your PC või siis Reset your PC nupule - pilt.
- Edasi kliki Next - pilt. Antud näites klikiti eelmises ekraanis sellele 'Refresh your PC' ikoonile/plaadile (Reset your PC funktsiooni puhul toimub see protsess sarnaselt ja sellest pole siin mõtet eraldi rääkida.)
Tehakse kompuutri restart (taaskäivitus).
- Sa jõudsid "Preparing to refresh your PC" musta ekraani - pilt.
- Nüüd ilmub "Choose an account to continue" ekraan, kus kuvatakse süsteemi kõik administraatorid. Kui oled ainuke administraator, siis kuvatakse ainult Sinu konto - kliki enda kontole - pilt.
- Seejärel tuleb Sul sisestada enda sisselogimise parool ja klikkida nupule Continue. Juhul kui Sa varem ei loonud parooli, siis kliki kohe Continue. (Parooli nõutakse nüüd seepärast et Sa alustasid seda protsessi väljaspool Windows 8 (Windows 8.1) operatsioonisüsteemi - muidu võib igaüks teha Sinu süsteemi ümberinstalli. Seda saab ka siis teha kui Sa ei ole endale parooli loonud.) - pilt.
- Siis ilmub "Choose a target operating system" ekraan, kus vali oma Windows 8 / Windows 8.1 (see ekraan ilmub ainult siis kui Sa jooksutad multi-boot masinat).
- Järgmises ekraanis kliki nupule Refresh (või siis Reset) ja algabki süsteemi värskendamine/uuendamine või siis tema ümberinstalleerimine (tema tehase originaalseadistuste taastamine). Antud näites valiti eelnevalt Refresh your PC vahend ja seega pakutakse siin Refresh nupule klikkimist - pilt.

- Kui Sa valisid eelnevalt Refresh your PC teenuse, siis kliki Refresh nupule (pilt) ja loe antud protsessi edasisest käigust sealt.
- Kui Sa valisid eelenavalt aga Reset your PC teenuse, siis kliki seal Reset nupule ja loe antud protsessi edasisest käigust sealt.d) See 'Choose an option' ekraani menüü (varasem "System Recovery Options" ekraan) ilmub nüüd automaatselt ka siis kui süsteem leiab mingi probleemi, mis vajab kohest parandamist. Näiteks on ta sel juhul väga kasulik kui Sa ei suuda isegi süsteemi siseneda või sisse logida (või kui tekivad buutimise probleemid).
Antud 'Choose an option' menüü asub Windows Recovery Environment (WinRE) keskkonnas, st Windowsi eelses taastekeskkonas, mis sisaldab vajalikke süsteemifaile ja draivereid. Neid faile ja draivereid hoitakse Windowsi peainstallatsioonist eraldi, et nad kahjustada ei saaks...
Seega kui Sinu süsteemiga on mingi tõsine probleem (näiteks Sa ei saa isegi Win 8 süsteemi siseneda), siis alustab Windows 8 (Windows 8.1) automaatselt juba ise viga otsima ja üritab seda ka parandada. Kui ta ei suuda seda, siis pakutakse Sulle sedasama meile nüüd juba tuttava Win 8 / Win 8.1 uut tüüpi Choose an option ekraani sisenemise võimalust - see protsess võib välja näha näiteks järgmine:

- Esimene "paha" ekraan võib välja näha selline - pilt.
- Seejärel ilmub selline ekraan, kus otsitakse probleemi põhjust - pilt.
- Ja juhul kui ilmub 'Recovery' ekraan, siis kliki seal See advanced repair options nupule - pilt. [Sulle võivad ilmuda ka teist tüüpi ekraanid, näiteks 'Automatic Repair' ekraan (pilt)- kõik oleneb avastatavast probleemist.]
- Ja selle peale ilmubki see eelnimetatud väga kasulik 'Choose an option' ekraan, kus kliki Troubleshoot nupule (pilt) ja tegutse edasi nii nagu siin elpool sellest räägiti (ka allpool tuleb sellest juttu). See ekraan võib probleemide korral ka kohe ilmuda.
Peale selle võib ta mõnikord isegi siis ilmuda kui Sinu süsteemiga on tegelikult kõik korras. Kuid Windows oletas, et Sa said järjekordse sigadusega hakkama (?), aga raibe eksis seekord. Kliki sel juhul siin menüüs kõige ülemisele Continue nupule, et siit väljuda ja siseneda operatsioonisüsteemi (pilt).


Üles
Windows 8 ( Windows 8.1) operatsioonisüsteemi uuendamine (värskendamine) ehk tema parandusinstall - 'Refresh your PC':

Tegelikult on antud vahendi kasutamine väga lihtne ja Sina ei pea siin suurt midagi tegema. Oluline on just see et Sa teaksid seda et kuidas teda käivitada. Kõige mõtekam on Refresh your PC teenust käivitada just Windows 8 (Windows 8.1) enda seest (juhul kui seda teha saab): kas uue PC settings ekraani kaudu või siis Windows Desktop kasutajaliidese standardse Control Panel (Juhtpaneeli) akna kaudu.
Juhul kui Sa käivitad 'Refresh your PC' instrumendi töö Win 8 DVD plaadilt (või USB pulgast) või klahvi F8 ning Choose an option (Windows Recovery Menu) ekraani kaudu, siis toimub temaga töö ainult esimesel etapil teisiti - nii nagu sellest eelpool juttu ka oli. Pärast aga toimub asi samamoodi nagu ka siis kui Sa kävitad nende teenuste töö otse Windowsi seest.

- Sa pead olema administraatori õigustega.
- Kliki Win + C klahvikombinatsiooni, et tellida Charms riba ja seejärel kliki seal Settings menüüpunktile (st amuletile) - pilt. (Kui Sa viibid Windowsi töölaua kasutajaliideses, ka siis avab Win + C klahvikombinatsioon selle Charms riba - pilt.)
- Kliki paremal all Change PC settings lingile - pilt.
- Kliki PC settings ekraanis vasemal General ja seejärel kliki oblastis "Refresh your PC without affecting your files" asuvale Get started nupule, mis käivitabki selle Refresh your PC vahendi - pilt.Uuendatud 26.10.13: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha aga 'Recovery' alamkategooria all (PC settings -> Update and recovery -> Recovery), klikkides siin ülemisele Get started nupule:

Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings appis/ekraanis saad seda teha aga 'Recovery' alamkategooria all- Kliki järgmises ekraanis Next (antud ekraanis kirjeldatakse ka seda et mis nüüd kõik juhtuma hakkab...):

Kliki järgmises ekraanis Next


Märkus: Windows 8.1 puhul näeb see ülaltoodud ekraan siis välja selline. Juhul kui mingid süsteemi värskendamiseks/taastamiseks vajalikud süsteemifailid puuduvad, siis pead kasutama oma taastamis ('recovery')- või siis Windows 8 / Windows 8.1 installeerimismeediat. Pane see DVD plaat sahtlisse või torka vastav USB mälupulk arvutikorpuse usb porti ja jätka (nupule "Cancel" pole sel juhul vaja klikkida/toksata) - pilt.


- Seejärel ilmub "Preparing" kirjaga ekraan:

Seejärel ilmub "Preparing" kirjaga ekraan


- Kliki nupule Refresh:

Kliki nupule Refresh


- Sellega sai Win 8 / Win 8.1 parandusinstalleerimise esimene etapp läbi ja edasi tehakse kompuutri restart ning algab Refresh your PC teenuse teine etapp - seda juba väljaspool Windows 8 (Windows 8.1) süsteemi:

Sellega sai Win8 parandusinstalleerimise esimene etapp läbi ja edasi tehakse kompuutri restart


- Valmistatakse ette:

Valmistatakse ette


- Algab süsteemi värskendamine ja all kuvatakse ka selle kulgu, see käib suhteliselt kähku:

Algab süsteemi värskendamine


- Tehakse uus restart ja ilmub Win 8 buutimisekraan:

Tehakse uus restart ja ilmub Win 8 buutimisekraan


- Valmistab ette ("pangekukkumisi"):

Valmistab ette ("pangekukkumisi")


- Valmistab riistvara ette:

Valmistab riistvara ette


- Ootame tsipa...:

Ootame tsipa...


- Tehakse jälle restart ja seejärel buuditakse üles:

Tehakse uus restart ja ilmub Win 8 buutimisekraan


- Tehakse veel midagi...:

Tehakse veel midagi...


- "Welcome" ekraan:

"Welcome" ekraan


- Seejärel ilmub see uut tüüpi 'Lock screen' ekraan (siin kasutaja enda taustapildiga), kus vajuta suvalist klahvi või kliki seal, et teda eest ära pühkida:

Seejärel ilmub see uut tüüpi 'Lock screen' ekraan, kus vajuta suvalist klahvi või kliki seal, et teda eest ära pühkida


Märkus: Windows 8.1 puhul näeb tema esmane (vaikimsi) lukustuskuva välja aga selline.


Süsteemi sisselogimise ekraan, antud juhul on siin tegemist Microsofti / Live ID kasutajakontoga, sest süsteemi värskendamist ehk uuendamist alustati antud konto alt. Sel juhul tuleb süsteemi sisselogimisel sisestada iga kord ka see Microsofti konto (Live ID) parool:

Süsteemi sisselogimise ekraan


"Welcome" ekraan, aga asi siin veel ei lõpe...:

"Welcome" ekraan, aga asi siin veel ei lõpe...


Nüüd näed Sa midagi uut, mida Windows 8 (Windows 8.1) eelmistes versioonides ei olnud. Antud ekraanid ilmuvad ka Windowsi installeerimise lõpus ja nendes ei pea Sa midagi tegema ning nad võinuks ka ilmumata jääda...

Esmalt ilmub "Hi"...:

Esmalt ilmub "Hi"...


Siis näed sellist teadet...:

Siis näed sellist teadet...


Seejärel hakatakse Sind õpetama... Kuna Microsoft tegi Windows 8 (Windows 8.1) opsüsteemis väga suuri muudatusi, näiteks nagu Start Menu ja Start nupu ärakoristamine ning nn "kuumade nurkade" lisamine, et saada ligi uuele Charms Ribale (Charms Bar) ja viimati käivitatud appidele/rakendustele jne, siis võib uutel kasutajatel rakenduste jms leidmisega raskusi tekkida. Et neid aidata, lisati siia uus juhis, mis ilmub siis kui Windowsi installeerimine lõpetatakse ja hakatakse töölauda ette valmistama. See juhis toob esile mõned animeeritud pildid, mis näitavad seda et kuidas pääseda ligi Charms Ribale jne.
Tegelikult on kogu see juhis üks HTML fail, mida kutsutakse "FirstLogonAnim.html" ja mida hoitakse "C:\Windows\System32\oobe\" kaustas. Sa võid selle siinse juhendi ka vahele jätta: vajuta Esc klahvi või siis Alt+F4 klahvikombinatsiooni:

Seejärel hakatakse Sind õpetama (st kuidas uut Windowsi kasutada)


Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist ja ka nüüd...:

Pärast Win 8 installeerimise lõpetamist ja ka nüüd...


Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole:

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 2

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 3


...ja selle peale ilmub sinna uus Charms Ribale (Charms Bar):

Viipa sõrmega suvalisest ekraani servast sissepoole - 4


Vii hiirekursor ekraani suvalisse nurka ja seejärel ilmub sinna mingi vajalik element (st mingi uue vahendi kasutamise võimalus); antud juhul viiakse hiirekursor ekraani paremasse ülanurka:

...vii oma hiirekursor ekraani suvalisse nurka


Seejärel lohistatakse kursorit mõõda ekraani serva allapoole keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms Riba (Charms Bar):

Seejärel lohista kursorit mõõda ekraani serva keskosa suunas ja selle peale ilmub sinna uus Charms riba

Let's start


Hakkab lõpetama:

Hakkab lõpetama


Seejärel ilmub terve rida muutuvate värvidega ekraane ja sel ajal viiakse uue süsteemi seadistamine ning Windows Store appide (rakenduste) installeerimine lõpule - ka siin ei pea Sa midagi tegema - toon siin nendest ainult mõned ära:

Värviline ekraan - 1

Värviline ekraan - 2

Värviline ekraan - 3

Värviline ekraan - 4

Värviline ekraan - 5

Värviline ekraan - 6

Värviline ekraan - 7

Värviline ekraan - 8


- Seejärel näed veel mõnda taolist ekraani:

Seejärel näed veel mõnda taolist ekraani - 1

Seejärel näed veel mõnda taolist ekraani - 2


Uuh! Sa jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro /Windows 8 disainiga kasutajaliidesesse, tema Start ekraani (ehk uude Start menüüsse). Kui Sul tuvastatakse võrguühendus (kodu/töövõrk), siis näed esmalt "Networks" küljepaneeli, kus kliki ühele neist parameetritest.
Sinu Windows Store kõik appid on endiselt alles ja nende insalleerimine jätkub ka praegu (appide plaatidel/ikoonidel on kiri "Installing.." või siis "Pending..."):

Start ekraan


Store appid/rakendused on alles...:

Store appid/rakendused on alles...


- Kui Sa vajutad nüüd Win klahvi, et minna üle Windowsi töölaua kasutajaliidesesse, siis on see töölaud üsna puhtaks tehtud ja Sa näed seal "Removed Apps.html" faili:

"Removed Apps.html" fail


- Tee sellel "Removed Apps.html" failil 2x klikk ja ta avatakse veebibrauseris ning Sa näed antud veebidokumendis seda et millised Sinu enda poolt installeeritud programmid ja pluginid selle Win 8 opsüsteemi värskendamise jooksul eemaldati:

Eemaldati...


Märkus: Kui 'Refresh your PC' töö vahepeal mingil põhjusel katkeb (veateade), siis käivita ta uuesti.Pärast süsteemi värskendamist (Refresh your PC teenuse kasutamist) tee veel järgmist:

- Juhul kui Windows 8 (Windows 8.1) Store Start ekraan kuvatakse ilma appideta (st näha on ainult tema rohelist tausta), siis vajuta CTRL+ALt+Delete klahvikombinatsiooni ja vali järgmises ekraanis 'Task Manager'. Kliki Task Manager aknas all 'More details' nupule ja veendu, et lahti oleks Processes vaheleht (tab). Keri allapoole, märgista 'Windows Explorer' protsess ja kliki all paremal nupule Restart (illustratiivne näide seal).

- Kui Sa kasutad multi-boot masinat, kus jookseb mitu operatsioonisüsteemi, siis tehes nüüd kompuutri restardi, ilmub selle lõppedes hoopis see "Choose an operating system" sinine ekraan, kus Sa saad valide selle et millisesse operatsioonisüsteemi Sa buutida (siseneda) soovid. Vaikimisi buuditakse Windows 8 (Windows 8.1) operatsioonisüsteem, aga Sa võid siin seda ka muuta - juhis.

- Kui Sa jooksutad oma Windows 8 (Windows 8.1) opsüsteemi virtuaalmasinas (näiteks VirtualBox puhul), siis pane tema ekraani resolutsiooniks vähemalt 1024+768.


- Lae alla ja installeeri kõik Windows Update värskendused.

- Ja lõpuks kustuta Windows.old kaust - juhis. Kui Sa teed Windowsi parandusinstalleerimise või siis installid ta olemasoleva Windowsi peale [samasse partitsiooni eelmise Windowsi peale(asemele)], siis pakitakse Sinu vana Windows kokku ja ta pannkase Windows.old kausta, mis luuakse tavaliselt %SystemDrive% juurkausta, näiteks C:\ (pilt). Seda tehakse selleks et Sa saaksid oma eelmise Windowsi soovi korral taastada ja sealt Windows.old kaustast saab ka mõningaid oma faile välja õngitseda... (Eelmise Windowsi taastamine toimub väljaspool olemasolevat süsteemi CMD utiliidi käskude abil.)
Antud teemaga seotud:

"Windows 8 (Windows 8.1) ümberisntalleerimine ja tehase originaalseisundi taastamine (tehase algsätete taastamine) - 'Reset Your PC' vahendi abil."

Üles

< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011