Windows 8 'Upgrade' installeerimine

Win 8 logo Mis on Windows 8 'Upgrade' install ja selle uuendused: Windows 8 'Upgrade' (ülemineku/täiendus/uuendus) installeerimine ehk Win 8 veebipõhine installeerimine - nn 'Streamlined setup'

 

 

Kirjutatud 18.03. 2011 (uuendatud 13.06.12, 19.08.12 ja 27.10.12)

 

 

Mis on Windows 8 'Upgrade' install ja selle uuendused: Windows 8 'Upgrade' (ülemineku/täiendus) installeerimine ehk siis Win 8 veebipõhine installeerimine (nn 'Streamlined setup'):Windows 8 'Upgrade' installeerimine
: Märksa odavamat 'upgrade' installeerimist kasutatakse vanema Windowsi (näiteks Windows 7, Vista või Win XP) uuendamisel ehk üleviimisel (täiendamisel) Windows 8 operatsioonisüsteemiks.
Varem, kui välja ilmus mingi uus Windows, siis uuendasid paljud inimesed oma olemasoleva kompuutri ja enamik neist ostsid selleks täiesti uue kompuutri, kus oli see uus Windows eelinstalleeritud kujul juba olemas. Uus kompuuter tuli seepärast osta, sest uuem Windowsi väljalase oli suuremate süsteeminõuetega ja ta nõudis võimsama arvuti olemasolu. Windows 7 puhul see asi paranes ja siis võis teda installeerida ka paljudesse olemasolevatesse kompuutritesse, st kasutaja ei pidanud selleks uut kompuutrit ostma. Windows 8 puhul on asi veelgi parem ja nüüd võib teda installeerida kõikidesse olemasolevatesse Windows 7 kompuutritesse, aga ka enamikesse Windows Vista arvutitesse ja isegi osadesse Windows XP masinatesse. Sa ei pea nüüd ostma uut arvutit vaid Sa teed lihtsalt Windows 8 odavama upgrade installeerimise (ülemineku/täiendus installeerimise).

'Upgrade' (ülemineku/täiendus) installeerimine võimaldas Sul oma olemasolevad failid, seaded ja programmid alles jätta - seda muidugi soovi korral. Windows 7 puhul kasutati selle jaoks Windows Easy Transfer ja Windows 7 Upgrade Advisor tööriistade abi, aga see oli aeganõudev ning tülikas protsess, kus tuli läbi teha mitu erinevat etappi. 'Windows 7 Upgrade Advisor' puhul pidi kasutaja varem tegema läbi järgmised etapid:

* Laadima alla ja installeerima Windows 7 Upgrade Advisor utiliidi
* Käivitama Windows Upgrade Advisor'i
* Käivitama Windows Easy Transfer utiliidi, et salvestada oma olemasolevad failid ja seadistused
* Käivitama Windows 7 puhta installeerimise
* Käivitama 'Windows Easy Transfer' vahendi, et taastada oma varasema Windowsi failid ja seadistusedKogu see ülemineku (upgrade) protsess nõudis hulga hiireklikke ja tervelt kuni 60 erineva ekraani ilmumise...

Windows 8 täiesti uue veebipõhise 'upgrade' installeerimismeetodi (nn streamlined setup'i) puhul aga liideti kõik need erinevad Upgrade Advisor, Setup (st Win 8 installeerimine) ja Windows Easy Transfer vahendid kokku ning sellega tehakse Win 8 ülemineku installeerimine palju kiiremaks ja mugavamaks. Juhul kui Windows 8 'upgrade' installeerimine peatatakse mingitel põhjustel (näiteks ühildumisprobleemide tõttu), siis nüüd jätkatakse tema installeerimist automaatselt - varem pidi seda installeerimisprotsessi jälle otsast peale alustama.Windows 8 upgrade installeerimise võimalused (variandid) ja eelised:


Varasema Windowsi (Win 7, Vista või Win XP) uuendamisel/üleminekul Windows 8 operatsioonisüsteemile võib kasutada järgmisi meetodeid:

* Streamlined setup (veebipõhine upgrade install) - lihtne, kiire ja kerge vaevaga Windows 8 operatsioonisüsteemile üleminek (upgrade - olemasoleva Windowsi uuendamine/täiendamine, st tema üleviimine Windowsi kõrgemale väljalaskele) - juhis. Laed Microsofti saidist Windows 8 Upgrade Assistant faili (Windows8-UpgradeAssistant.exe - 5 MB) alla ja käivitad ta. Seejärel toimub Windows 8 upgrade installeerimine otse veebi kaudu ja ainult Windows 8 Upgrade Assistant nõustajat kasutades - kõik see on algusest lõpuni liidetud ühteainsasse protsessi. Sa ei pea omama mingit Windows 8 installeerimise DVD plaati, kõik käib lihtsalt ja kiiresti otse Microsofti serveri kaudu. Win 8 upgrade setup (ülemineku installeerimine) käivitatakse olemasoleva Windowsi (näiteks Win 7) seest, st Sa laed end oma olemasolevasse Windowsisse, lähed Internetti ja käivitad sealtkaudu Win 8 upgrade installeerimise. See meetod on nn streamlined setup, kus Sa alustad Win 8 upgrade installi olemasoleva Windowsi enda seest ja online vahendusel. Sel juhul ei pea Sa installeerimise ajal sisestama ka seda 25-numbrilist tootevõtit (product key), see võti on allalaetavasse Win 8 image faili juba sisse integreeritud.

* Advanced setup - Nende jaoks, kes tahavad Windows 8 opsüsteemile üleminekul teha tema puhta (clean) installeerimise ja kontrollida rohkem installeerimise protsessi - juhis seal (Win 8 puhas upgrade installeerimine DVD plaadi abil), seal (Win 8 puhas upgrade installeerimine USB mälupulga või välise USB kõvaketta abil). See variant sobib näiteks siis kui arvutis kasutatakse multiboot süsteemi (juhis). Sa võid seda meetodit kasutada ka näiteks siis kui Sa arhiveerid oma kõik vajalikud andmed välisele meediale (näiteks välisele USB kõvakettale), seejärel pühid oma kõvaketta puhtaks ja teed Windows 8 puhta installi. Ka siin alustad Sa seda protsessi otse veebi kaudu (Microsofti serverist) ja laed alla sellesama 'Windows 8 Setup' faili. Kuid pärast Windows 8 image allalaadimist ja enne upgrade installeerimise alustamist pakutakse Sulle "What media do you want to use?" nõustajaaknas kahe variandi valikut: kas luua buutiv Win 8 USB meedia ("USB flash drive" - buutiv USB mälupulk/väline USB kõvaketas) või siis ISO fail ("ISO file to burn to a DVD"). Selle Win 8 ISO faili võid siis hiljem põletada kas DVD-plaadile ja installeerida tema abil Windows 8 või siis kasutada seda ISO näiteks Win 8 virtuaalmasinasse installiks.
Seega antud juhul käivitatakse Win 8 installeerimine otse buutivalt meedialt (DVD plaadilt või siis USB mälupulgalt) - see on nn advanced setup. Siin valid Sa installeerimise alguses "Which type of installation do you want?" aknas (tavaliselt neljas aken) "Custom (advanced)" parameetri.


Windows 8 veebipõhise installeerimise meetod koosneb seega järgmistest sammudest.

Nüüd toimub KOGU uuendamise/täiendamise (upgrade) protsesse üheainsa Windows 8 Upgrade Assistant nõustaja abil:

* Laed Microsofti saidist selle Windows 8 Upgrade Assistant faili (Windows8-UpgradeAssistant.exe - 5 MB) alla ja käivitad ta.
* Kõigepealt skaneeritakse Sinu kompuutrit, et teha kindlaks tema sobivus (ühilduvus) Winows 8 operatsioonisüsteemiga. Kontrolli lõppedes kuvatakse ka selle tulemus, mille võid soovi korral kas salvestada või siis välja printida. Seega, enne kui Sa selle Setup programi käivitad, veendu selles et kõik seadmed oleksid kompuutriga ühendatud ja ka sisse lülitatud. Pärast testimise lõppu valib Setup programm ise allalaadimiseks Sinu kompuutrile sobiva optimeeritud versiooni (kuni 25% väiksema mahuga). Seejuures laetakse alla kas tema 32-bit või siis 64-bit versioon, olenevalt Sinu kompuutrist (st Sa ei pea sellega ise vaeva nägema).
* Seejärel küsitakse Sinult seda et kas Sa tahad enda personaalsed failid, appid (rakendused) ja Windowsi seaded/sätted alles jätta, st neid uude Windows 8 versiooni üle tuua. Näiteks kui Sa käivitad selle Setup'i Windows 7 operatsioonisüsteemist, siis seal on Sul kolm valikuvõimalust: "Windows settings, personal files, and apps", "Just personal files" ja "Nothing".
* Nüüd ostad sellesama nõustaja kauda ka litsentsi (klikid nupule "Order").
* Seejärel saad ka oma Windows 8 tootevõtme (Product Key). Seda tootevõtit läheb Sul ainult siis vaja kui Sa installeerid hiljem Windowas 8 DVD-plaadilt või buutivast USB mälupulgast. Teda läheb ka siis vaja kui Sa teed oma juba installeeritud Windowsi ümberinstalli. See tootevõti ja ostu order saadetakse Sulle ka Emaili teel.
* Lõpuks algab juba Winows 8 enda allalaadimine (umbes 2GB ümber).
* Seejärel valid ühe järgmistest installeerimismeetoditest: Otse üle veebi installeerimise või siis kasutad alternatiivina Windows 8 USB draivi või Windows 8 DVD plaati
.
* Lood Win 8 buutiva meedia, juhul kui Sa valisid eelnevalt "USB flash drive" (juhis) või siis "ISO file to burn to a DVD" installeerimise meetodi (juhis)
* Või alustad Windows 8 kohest (otse üle veebi) installeerimist - juhis.


Märkus: Sa ei pea Windows 8 installeerimist või siis ISO või buutiva USB draivi loomist kohe alustama vaid Sa võid seda igal ajal ka hiljem teha. Pärast Windows 8 allalaadimist sulged tema 'Setup' programmi ja käivitad ta hiljem töölauale pandud 'Install Windows' kiirkorralduse kaudu uuesti, sest allalaetud Windows 8 on Sul juba olemas (ta pandi C:\Users\SinuKasutajanimi\AppData\Local\Microsoft\WebSetup\ kausta).

Pakutakse ka eraldi Windows 8 DVD plaate, mida võib hankida kas jaemüügist või siis Interneti kaudu... Sa võid seda Windows 'ugrade' installi alustada ka oma Windows 8 DVD plaadilt või siis Win 8 USB mälupulgast ja sel puhul pead Sa seda uuendamisprotsessi alustama samuti enda olemasoleva Windowsi seest:


* Sa pead olema administraatori õigustega ja Sa saad upgrade installeerimist alustada ainult Windows 7, Vista või Windows XP seest. Võib olla tuleb Sul 'upgrade' alustamiseks lülitada välja ka kõik teiste firmade pahavaratõrje programmid, muidu ei saa upgrade protsessi alustada - ilmub veateade...

* Sul peab olema 'Windows 8 USB meedia või siis DVD plaat.

* Sisened oma Windows 7, Vista või XP süsteemi ja paned Windows 8 DVD plaadi sahtlisse või tema USB pulga arvutibloki usb porti (pessa). Seejärel avad DVD plaadi või USB draivi, teed seal setup.exe failil 2x kliki ja alustad olemasoleva Windowsi üleviimise protsessi (pilt).Windows 8 veebipõhise installeerimise eelised võrreldes seda teiste installeerimismeetoditega on järgmised:

- Ta töötab iga Windowsiga: Sa võid ta käivitada igast varasemast Windowsist (Windows XP koos SP3 paketiga, Vista, Windows 7) ja teha kas Windows 8 puhta, upgrade või siis migreerimise installeerimise (st oma personaalsete failide, Windowsi seadistuste/sätete ja appide ületoomisega - see oleneb sellest, et millisest Windowsist Sa installeerimise käivitad).
- Veebipõhine installeerimine liidab kokku kolm varasemat väga vajalikku, aga eraldi seisnud instrumenti—Windows Setup, Upgrade Assistant (endise nimega Upgrade Advisor) ja Windows Easy Transfer—see üksainus kokkuliidetud instrument (Windows 8 Upgrade Assistant) teeb installeerimise palju kiiremaks (vähem aknaid ja hiireklõpse), sujuvamaks ja veavabaks.
- Sa ei pea tootevõtit eraldi hankima ja seda ka upgrade installeerimise ajal sisestama. (Seda tootevõtit vajad siis kui Sa kasutad Win 8 installiks buutivat USB meediat või DVD plaati. Selleks puhuks pakub Windows 8 Upgrade Assistant Sulle ka tootevõtit, mille pead siis üles kirjutama.)Windows 8 ülemineku/täiendamise stsenaariumid ehk teed (Windows 8 Upgrade Paths):

Teha saab siis järgmisi versiooniuuendusi:

Windows 7 Start
, Home Basic ja Home Premium väljalasete omanikud saavad kasutada ka nn 'upgrade' võimalust ning täiendada ehk siis üle viia/uuendada enda olemasolev Windows 7 versioon vastavalt kas Windows 8 või siis Windows 8 Pro versiooniks.
Windows 7 Professional või Ultimate versioonide kasutajad saavad aga upgrade teel minna üle ainult Windows 8 Pro versioonile.
Windows XP ja Windows Vista kasutajad saavd minna üle ainult standarsele Windows 8 väljaandele.

Seega on Windows 8 operatsioonisüsteemile ülemineku teed (täiendamise teed) järgmised: Rist-arhitektuuriline upgrade ei ole lubatud, st kui Sa kasutad varasema Windowsi 32-bit versiooni, siis Sa ei saa minna üle Windows 8 64-bit versioonile. Sa võid sel juhul minna üle ainult Windows 8 32-bit versioonile ja vastupidi.Windows 8 veebipõhine install ('Streamlined setup') ja 'upgrade' vahendi uuendused:

Kui Sa käivitad Windows 8 'upgrade' installeerimise Interneti (veebi) kaudu, siis näeb tema installeerimise protsess välja järgmine:

Toon siin näiteks Windows 7 (või Vista, XP) operatsioonisüsteemi üleviimise/uuendamise Windows 8 Pro versioonini ja seda sooduspakkumise teel saadud $40 Windows 8 Pro upgrade versiooni alusel (see promokampaania kehtib kuni 31.01.13). Windows 8 ilmus müüki eile, st 26.10.12 kuupäeval.

Kuigi siin tuleb juttu sellest Windows 8 Pro sooduspakkumisest, aga ka kõikidel muudel veebipõhistel installeerimistel toimub asi samamoodi. Mine Microsofti sinna saiti ja kliki seal "Laadige Pro alla €29.99 eest" nupule (või mine tulevikus Microsofti Eesti kodulehele ja kliki seal mingile muule vajalikule lingile/nupule):

Kliki seal "Laadige Pro alla €29.99 eest" nupulePärast sellele "Laadige Pro alla €29.99 eest" nupule klikkimist laed Sa alla Windows 8 Upgrade Assistant faili, mille abil toimubki siis KOGU edaspidine protsess: Sinu kompuutrit kontrollitakse, et kas ta ikka sobib Windows 8 installeerimiseks, seejärel maksad Windows 8 litsentsi eest, siis laetakse alla Windows 8 installeerimisfailid ja Sa võid kohe alustada tema installeerimist või siis teha seda hiljem.
Lae see Windows8-UpgradeAssistant.exe fail alla oma töölauale (Desktop). Kui Sa kasutad näiteks Internet Explorer brauserit, siis kliki veebilehitseja akna allääres nupu Save noolekesele ja vali hüpikmenüüst käsk Save as:

veebilehitseja akna allääres nupu Save noolekesele ja vali hüpikmenüüst käsk Save as


Vali ilmuvas "Save As" dialoogiaknas salvestuskohaks "Desktop" ja kliki nupule Save. Kui see fail on alla laetud (selle 5,18 MB faili allatirimine käib kähku), siis näed alltoodud teadet:

Kui see fail on alla laetud, siis näed alltoodud teadet


Käivita oma töölaualt see Windows8-UpgradeAssistant.exe fail:

Käivita oma töölaualt see Windows8-UpgradeAssistant.exe fail


Kliki nupule Run:

Kliki nupule Run


Sa näed korraks sellist Windows 8 logoga flash pilti:

Sa näed korraks sellist Windows 8 logoga flash pilti


Kõigepealt skaneeritakse Sinu kompuutrit, et teha kindlaks tema sobivus (ühilduvus) Winows 8 operatsioonisüsteemiga, see ei võta palju aega:

Kõigepealt skaneeritakse Sinu kompuutrit


Pärast skaneerimist ilmub installeerimise nõustaja järgmisse aknassse ka sellekohane summaarne info. See info näitab seda et millised Sinu olemasolevad appid (tarkvara) ja seadmed hakkavad Windows 8 operatsioonisüsteemis töötama ja millised neist ei hakka või siis millised neist nõuavad Sinu tähelepanu (attention). Seal allpool on ka "See compatibility details" link, millele klikkides saad juba ülevaatlikuma informatsiooni ja ka seda et millised Sinu appid/seadmed nõuavad värskendamist (updates) või siis uninstallimist. Kui oled seal 'Compatibility details' aknas äratoodud infoga tutvunud, siis sulge too aken ja kliki siinsamas Next:

Pärast skaneerimist ilmub installeerimise nõustaja järgmisse aknassse ka sellekohane summaarne info


Eelmises aknas klikiti "See compatibility details" lingile ja seejärel ilmus 'Compatibility details' aken juba detailsema informatsiooniga. Ülemises "For you to review" sektsioonis kuvatakse see info, mis nõuab Sinu tähelepanu (tulevikuks) ja ka seda et millised rakendused tuleb enne Windows 8 installeerimise reaalset alustamist süsteemist eemaldada (uninstallida). Antud näite kaks esimest kirjet ("Install an app to play DVDs" ja "Secure Boot isn't compatible with ypur PC") ilmuvad arvatavasti ka Sinule ja seda seepärast et:

* 'Windows Media Player' on küll tulevases Windows 8's olemas, aga ta ei toeta enam DVD ja Blu-ray plaatidelt ettemängimist (rikas Microsoft ei jõudvat enam MPEG-2 ja AC-3 koodekite eest litsentsitasusid plekkida...). DVD taasesitust hakatakse toetama ainult Windows 8 'Media Center' programmi poolt, aga ka see tuleb Sul soovi korral teatud tasu eest eraldi alla laadida ja installeerida.
Kuid muret ei ole, sest saadaval on täiesti tasuta ja vägagi head kolmandate osapoolte pleierid, näiteks nagu VLC media player või GOM Media Player.

* Erinevalt eelmisest võib see teine "Secure Boot isn't compatible with ypur PC" kirje Sulle ilmuda või siis mitte ilmuda. Kui Sul on äsja ostetud uus kompuuter, mis toetab seda uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) mehhanismi, siis antud teade Sinule ei ilmu. Kuna minu kompuuter ei ole uus ja nii hea kui Sinul, siis saingi mina sellise teate, aga see mind ei heiduta.


Märkus: Windows 8 toetab uut UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) mehhanismi. UEFI asendab vana BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. UEFI esimene versioon loodi Unified EFI Forum (AMD, Apple, Dell, Intel, Lenovo jt allianss) poolt juba 2005. a. Kui Sa kasutad uuemat kompuutrit, mis toetab UEFI Secure Boot funktsiooni, siis kindlustab Windows 8 turvaline buutimine selle et kogu firmware ja firmware uuendused on turvalised ning et terve Windowsi buutimise protsess (alglaadimise protsess) toimuks turvaliselt. Sellega laetakse üles ainult signeeritud ja valideeritud koodid ning pahavarale ei anta võimalust end alglaadimise ajal installeerida. Kusagil alates 2015.aastast või juba varem saavad kõik uued kompuutrid omama seda uut UEFI BIOS'i.


'Compatibility details' aken


Sellesama akna järgmises, "Compatible" sektsioonis, aga kuvatakse kõik programmid ja seadmed, mis ühilduvad uue installeeritava Winows 8 operatsioonisüsteemiga:

"Compatible" sektsioon


Toon siin veel ühe taolise akna näite. Näiteks siin tuleb iPad tahvelarvuti kasutamisel pärast Windows 8 installeerimist oma Win 8 süsteem uuesti autoriseerida (iTunes tarkvara "Store" menüü kaudu):

Toon siin veel ühe taolise akna näite


Soovitan Sul selle loetelu kas välja printida või siis juhul kui printerit ei ole, siis kliki siin nupule Save:

Kliki nupule Save


Salvesta see "Windows 8 Upgrade Assistant.html" fail oma töölauale. Enne oma Win 8 installeerimise alustamist vaata veelkord see dokument HOOLIKALT üle (ta avatakse Sinu veebibrauseris). Juhul kui Sa tahad Windows 8'le üleminekul jätta alles ka oma seadistused/sätted, personaalsed failid ja programmid, siis on see loetelu Sulle vägagi vajalik. Uninstalli antud nimekirjas äratoodud programmid ja märgi ka muu oluline üles. Nendest Windows 8 ülemineku/täiendamise stsenaariumitest ehk teedest (Windows 8 Upgrade Paths) oli juttu siin eelpool.
Juhul kui Sa teed aga Windows 8 puhta installi, ka siis pead sellest loetelust üht-teist meelde jätma:

Windows 8 Upgrade Assistant.html


Kui olid seal 'Compatibility details' aknas äratoodud infoga tutvunud, siis sulge too aken ja kliki eelmises aknas nupule Next:

Kliki Next


Märkus: Kui Sinu kompuuter ei sobi Windows 8 jaoks, st tema süsteeminõuded ei vasta Windows 8 operatsioonisüsteemile, siis ilmub aken, kus teatatakse probleemi põhjus ja Sul tuleb oma olemasoleva Windowsi uuendamine (upgrade) lõpetada. Antud näites prooviti ühte vanassse masinasse installitud Windows 8 DP versiooni viia üle Windows CP versiooniks, aga asi ebaõnnestus (Windows 8 CP väljalaske jaoks jäi seda füüsilist mälu ikkagi väheseks) - pilt.


Järgmises ekraanis küsitakse Sinult seda et kas Sa tahad enda personaalsed failid, appid (rakendused) ja Windowsi seaded/sätted alles jätta, st neid uude Windows 8 versiooni üle tuua. Kui Sa käivitad selle Setup'i Windows 7 operatsioonisüsteemist, siis seal on Sul kolm valikuvõimalust: "Windows settings, personal files, and apps", "Just personal files" ja "Nothing":

* Windows settings, personal files, and apps: Seda installeerimistüüpi kutsuti varem in-place upgrade installeerimiseks ja see toob virtuaalselt kõik asjad Sinu olemasolevast Windowsist üle uude Windows 8 operatsioonisüsteemi, sh ka traditsioonilised Windowsi töölaua programmid - sellega ei kaota Sa midagi (v. a. need, mis toodi seal "Compatibility details" loetelus ära).
* Just personal files: See installeerimistüüp (varasem migration) salvestab esmalt kõik Sinu ja ka teiste kasutajakontode personaalsed kaustad (dokumendid, töölaua failid, pildid, muusika jne), pühib seejärel olemasoleva Windowsi välja ning teeb puhta installeerimise ja kopeerib siis kõik personaalsed failid tagasi. Sel juhul kaotad Sa oma seadistused ja programmid, mis tuleb Sul uuesti installeerida.
* Nothing: Seda me kutsume puhtaks installeerimiseks (clean install) ja mida Microsoft kutsub custom installeerimiseks. Siin pühitakse kõvaketas või siis partitsioon täiesti puhtaks ja seejärel tehakse Windowsi värske-tehase versiooni installeerimine. Sa teed Windowsi 8 custom (puhta) installeerimise nii et installeerid ta otse sinna partitsiooni, kus on Windows XP, Windows Vista või Windows 7 juba olemas, st installeerid Windows 8 üle nende. Sellise installeerimise tulemusel asendatakse see vana olemasolev opsüsteem Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja eelmine vana opsüsteem (näiteks Vista või XP või Win 7) pakitakse kokku ühte kausta, mille nimeks pandakse Windows.old (kohe allpool tuleb sellest täpsemalt juttu).PEAB TEADMA!

1) Sooduspakkumisega saadud $40 Windows 8 Pro upgrade versiooni puhul: Kui Sa valid siin parameetri "Nothing" ja teed sel teel kohe Windows 8 puhta veebipõhise installeerimise, siis pannakse installeerimisel vaikimisi riigiks automaatselt United Kingdom ja vaikimisi kuvakeeleks English (United Kingdom). Vastavalt sellele paigaldatakse ka sihtkeele kirjasüsteem (klaviatuuri klahvide paigutus, kirjutamise suund jne) ja kultuurikeskkond (kuupäeva-, arvu-, valuuta- jms vormingud) mitte Eesti ega USA vaid hoopis Ühendkuningriigi (Suurbritannia) järgi. Sa võid soovi korral installeerida hiljem eesti keele ja panna see kuvakeeleks, aga mida Sa pead kindlasti tegema, on see et Sa pead pärast installeerimist panema paika eestikeelse kirjasüsteemi (klaviatuuripaigutuse jne) ning kultuurikeskkonna (kuupäeva-, arvu-, valuuta- jms vormingud). Sellest kõigest on juttu seal (uute keelte installeerimisest ja kuvakeeleks panemisest) ja seal (ajavõõndi, kuupäeva, kellaaja, valuuta jms sätete muutmine).

Sa võid siin edaspidi (pärast Win 8 Pro ostmist ja allalaadimist) valida Windows 8 Upgrade Assistant nõustajaaknas ka "Install by creating media" parameetri ning luua alternatiivina Windows 8 ISO ja/või Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB flash meedia (Win 8 USB mälupulga või välise USB kõvaketta). Sel teel võid Sa Windows 8 Pro operatsioonisüsteemi installeerida HILJEM kas samasse või siis mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või teise kompuutrisse. (Selline ISO või USB meedia loomine nõuab Windows Vista või Windows 7 olemasolu - Sa ei saa seda parameetrit Windows XP puhul kasutada.)
Kui Sa installeerid selle $40 Win 8 Pro hiljem oma USB pulgast või DVD plaadilt, siis saad installeerimise alguses valida ka Eesti sihtkeele kirjasüsteemi (klaviatuuri klahvide paigutus, kirjutamise suund jne) ja kultuurikeskkonna (kuupäeva-, arvu-, valuuta- jms vormingud); keeleks jääb ikkagi English (United Kingdom) - pilt.


2) Kui Sa installeerid uuema Windowsi otse eelmise vanema versiooniga Windowsi peale ja kui Sa ei formateeri installeerimise käigus partitsiooni (st ei tee partitsiooni ümbervormindamist), siis failid, mida kasutati eelmise Windowsi poolt, pakitakse kokku ning pannakse spetsiaalsesse Windows.old kausta. Selles Windows.old kaustas asuvate failide sisu sõltub juba Sinu kompuutrist. Seega luuakse Windows.old kaust sel juhul kui Sa teed uuema Windowsi nn custom installeerimise ilma et Sa formateeriksid partitsiooni või kõvaketast ja kui Sa installid uuema Windowsi samasse partitsiooni, kus asus ka Sinu eelmine varasema versiooniga Windows.
Windows Vista ja Windows 7 puhul sai tänu selle Windows.old kaustale probleemide või soovi korral oma eelmist varasemat Windowsi jälle taastada - sai tagasi pöörata Windowsi eelmise versioonini. Näiteks kui Sa installeerisid Windows 7 oma Vista asemele, siis võisid soovi korral oma eelmise Windows Vista versiooni jälle taastada.

Sama käib ka Windows 8 kohta: Sa teed Windowsi 8 custom (puhta) installeerimise nii et installeerid ta otse sinna partitsiooni, kus on Windows XP, Windows Vista või Windows 7 juba olemas, st installeerid Windows 8 üle nende. Sellise installeerimise tulemusel asendatakse see vana olemasolev opsüsteem Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja eelmine vana opsüsteem (näiteks Vista või XP või Win 7) pakitakse kokku ühte kausta, mille nimeks pandakse Windows.old. Kuid Windows 8 puhul Sa ei saa enam oma eelmise varasema Windowsini tagasi pöörduda ja Sa pead eelmise operatsioonisüsteemi taastamiseks/tagasipööramiseks kasutama tema installeerimise DVD plaati ning tegema eelmise Windowsi puhta installeerimise. Kuid Sa võid seda Windows.old kausta kasutada oma failide ületoomiseks uude Windows 8 operatsioonisüsteemi.

Windows.old kaust luuakse ka siis kui Sa teed olemasoleva Windowsi nn upgrade installeerimise (käesolev näide). Kuid sel juhul on selle Windows.old kausta sisu hoopis teine ja see sõltub juba sellest et millisest Windowsist (Windows 8 eelmine versioon, Windows 7, Vista või Win XP) Sa seda uuendamist ehk üleviimist alustasid. Sa võid ka siin seda Windows.old kausta kasutada ainult oma failide ületoomiseks uude Windows 8 operatsioonisüsteemi. Kui Sa seda ei vaja, siis tuleks see Windows.old kaust, mis on üsna suure mahuga, ära kustutada. Kui Sa teda ise käsitsi ei kustuta, siis eemaldatakse ta nelja nädal mõõdudes automaatselt.

Veel luuakse Windows.old kaust ka siis kui Sa teed Windows 8 uut tüüpi nn refresh installeerimise.

Windows.old kaust luuakse tavaliselt %SystemDrive% juurkausta, näiteks C:\ (pilt) ja see C:\Windows.old kaust on üsna suure mahuga. Juhul kui Sul oli refresh, upgrade või custom installeerimise tulemusel see Windows.old kaust juba loodud, siis võidakse ta ümber nimetada C:\Windows.old.000 kaustaks (vanim eelmine installatsioon) lisaks uuele loodavale C:\Windows.old kaustale. Kõige hilisem eelmine installatsioon pannakse alati C:\Windows.old kausta.

Loe sellest Windows.old kaustast ja tema kustutamisest rohkem sealt.
Sinu failide/seadistuste ületoomine sõltub sellest et kust Sa selle Windows 8 veebipõhise installeerimise käivitad. Sul jäävad sel juhul alles:


* Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, Professional ja Ultimate versioonid toetavad seda 'in-place upgrade' installeerimistüüpi ja Sinu Windowsi seadistused/sätted, personaalsed failid ning töölaua programmid tuuakse üle. See kehtib mõlemate versiooniuuenduste suhtes, st ükskõik kas Sa lähed üle standardsele Windows 8 või siis Windows 8 Pro versioonile/väljaandele.
* Windows Vista (RTM) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.
* Windows Vista (koos Service Pack 1) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid ning süsteemiseaded/sätted tuuakse üle.
* Windows XP (Service Pack 3) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.


Puhast installi toetatakse aga kõikide Windowsite poolt.


Kui oled oma valiku teinud, siis kliki Next. Antud näites valiti siin see viimane "Nothing" parameeter, et teha hiljem Windows 8 puhas upgrade install:

Antud näites valiti siin see viimane "Nothing" parameeter


Nüüd läheb suureks ostmiseks! Kliki nupule "Order":

Nüüd läheb suureks ostmiseks! Kliki nupule "Order"


Vaata hinnad üle ja kliki nupule "Checkout":

Vaata hinnad üle ja kliki nupule "Checkout"


Märkus: Microsoft pakub siin eelmises aknas ka Windows 8 Pro upgrade DVD plaadi versiooni ja seda täiendava €14.99 eest. Kui tahad ka seda osta, siis pane seal linnuke "Windows DVD" ruutu. Kuid antud upgrade installeerimise käigus pakutakse Sulle ka võimalust see DVD või siis buutiv USB mälupulk ise luua ja seda ilma igasuguse tasuta. Seega, kel raha vähe, ei ole siin mõtet seda raista. Selle plaadi võid ka hiljem osta, sest Sa saad pärast antud protseduuri lõpetamist Emaili koos Win 8 Pro tootevõtme, muu info ja ka "...windows 8 pro physical backup media" ostmise pakkumise (klikid seal antud lingile jne...).


Oota tsipa:

Oota tsipa


Seejärel sisesta vajalikud andmed ja kliki Next (siia tipi ikka õiged andmed - siin Sa "pada" ajada ei saa):

Seejärel sisesta vajalikud andmed ja kliki Next


Nüüd vali rippmenüüst "Credit card" (või "PayPal") ja kliki Next:

Nüüd vali rippmenüüst "Credit card" (või "PayPal") ja kliki Next


Tipi vasemal teise lahtrisse oma panga nimi, allapoole aga krediitkaardi esiküljel olev pikk kaardi number ja vali rippmenüüdest krediitkaardi aegumise daatumid (ka need on krediitkaardi esiküljel olemas). Seejärel sisesta lahtrisse "Security Code" see 3-kohaline number, mis asub krediitkaardi tagaküljel (pilt) ja kliki lõpuks nupule Next:

Sisesta ka need andmed...


Nüüd kontrolli kõik üle (siin saad vastavate linkide kaudu ka parandusi teha). Pane linnuke "I agree to the terms and conditions" ruutu ja kliki nupule "Buy". (Lahter "Promo code" jäta tühjaks, see on nende jaoks, kes ostavad sooduskampaania ajal Windows 7 kompuutri ja soovivad $14.99 eest saada Windows 8 Pro - vastav MS sait.)
Pärast nupule "Buy" klikkimist Sul enam taganemisteed ei ole, sest mõne sekundi mõõdudes on see summa Sinu kontolt jäädavalt kadunud (nagu ka see meie raha, mis Kreeka "vaestele" eraldatakse):

Buy


Nüüd tehakse Sinu konto täiesti lagedaks. Ära viiakse ka need Sinu viimased säästud, mis on Kreeka, Hispaania, Portugali, Itaalia, Sinu panga ja lõpuks meie endi Riikogu, Valitsuses ning Eesti Energia "abistamisest" veel järgi jäänud...:

Nüüd tehakse Sinu konto tühjaks...


Seejärel saad ka oma Windows 8 tootevõtme (Product Key). Seda tootevõtit läheb Sul ainult siis vaja kui Sa installeerid hiljem Windowas 8 DVD-plaadilt või buutivast USB mälupulgast. Teda läheb ka siis vaja kui Sa teed oma juba installeeritud Windowsi ümberinstalli. Sa võid selle seerianumbri siitsamast üles kirjutada või siis klikkida "View Receipt" lingile, et näha kviitungit ja sealt selle XPS formaadis (või paberkandjale) välja printida. (Seda on SOOVITATAV teha, sest võib olla ei jõuagi vastav Microsofti email Sinuni ja peale selle tootevõtme tuuakse seal ära ka orderi number, mida ka võib tootevõtme kadumise puhul vaja minna.)
See tootevõti ja ostu orderi number saadetakse Sulle ka Emaili teel. HOIA SEE E-MAIL ALLES, SEST SEDA VÕIB SUL TULEVIKUS VEEL VAJA MINNA!


Kui oled ära vaadanud või üles kirjutanud/välja printinud, siis kliki jälle Next:

Nüüd saad ka oma Windows 8 tootevõtme (Product Key)


Märkused: Sinu order näeb siis välja umbes selline, kliki siin nupule Print - pilt. Seejärel võid ta näiteks ka .xps formaadis välja printida (juhul kui Sul reaalset printerit ei ole) - pilt. Sa saad selle XPS faili oma veebibrauseris avada, rohkem infot seal.

Kui Sa oled oma Windows 8 tootevõtme ära "kaotanud", aga litsentsiostu orderi number on "juhuslikult" alles, siis mine "Windows Order Summary" lehele, vali seal rippmenüüdest "Eesti", sisesta ostu orderi number (lahtrisse "Tellimuse number"), perekonnanimi, õige meiliaadress ja kõige alumisse lahtrisse selle kohal pildil kuvatavad sümbolid ning kliki nupule Esita - pilt. Seejärel näed Sa kõiki oma Windows 8 ostuga seotud andmeid, sh ka tema tootevõtit - pilt.


Lõpuks algab juba Winows 8 enda allalaadimine (umbes 2GB ümber). Sa võid siin allalaadimisele pausi teha ja seejärel jälle jätkata. Kui mingi tema osa allalaadimine läks valesti, siis võid antud osa uuesti alla laadida ilma et Sa peaksid tervet allalaadimist jälle otsast peale alustama. Kuna eelnevalt juba skaneeriti ühilduvuse suhtes Sinu kompuutrit, siis laetakse automaatselt alla just see Windows 8 versioon, mis sobib Sinu kompuutrile - Sa ei pea enam vastama sellistele küsimustele näiteks nagu, et mis keelt Sa kasutad ja kas Sulle on vaja 32-bit või siis 64-bit versiooniga Windows 8. Allalaadimiseks kuluv aeg sõltub Sinu internetiühenduse kiirusest ja Microsofti serveri hõivatusest. Sa näed ka selle jooksva ...% all seda et kui palju see allalaadimine umbes aega võtab. Minul kulus selleks kusagil 40 min ja seda kohe teisel päeval pärast tema väljailmumist (27.10.12 - laupäev ja MS serverid olid väga hõivatud...). Aga aega kulub ka pärast seda, näiteks "Gettin files ready" aknas jne... Sa võid selle allalaadimise ajal oma mingite muude asjadega tegelda, näiteks mulle solvavaid emaile saata:

Lõpuks algab ka Windows 8 Pro installeerimisfaili allalaadimine


Kui setup faili allatirimine lõppes, siis tehakse järelkontrolli:

Kui setup faili allatirimine lõppes, siis tehakse järelkontrolli


Siin pead veel ootama...:

Siin pead veel ootama...


Märkus: See allalaetud Windows 8 pannakse varjatud "WebSetup" kausta - pilt.


Kas Windows 8 upgrade installeerimise jätkamine või siis buutiva installeerimismeedia või ISO faili loomine ja siin on Sul järgmised valikud:

- Esimene vaikimisi aktiveeritud "Install now" lubab Sul kohe Widows 8 installeerimist alustada. Sellega installeerid ta otse oma käesolevasse draivi (partitsiooni) olemasoleva Windows XP, Vista või Windows 7 asemele, st installid ta üle oma käesoleva Windowsi ja uuendad ('upgrade') käesoleva opsüsteemi Windows 8 opsüsteemini.

- Teine "Install by creating media" parameeter lubab Sul alternatiivina luua ka Windows 8 ISO ja/või Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB flash meedia (Win 8 USB mälupulga või välise USB kõvaketta). Sel teel võid Sa Windows 8 operatsioonisüsteemi installeerida HILJEM mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või teise kompuutrisse. (Sel teel ISO või USB meedia loomine nõuab Windows Vista või Windows 7 olemasolu - Sa ei saa seda parameetrit Windows XP puhul kasutada.)

Sellega teed Sa Windows 8 puhta installeerimise (clean install) mingisse muusse partitsiooni, virtuaalmasinasse või siis teise kompuutrisse. Sa võid teha ka kohapealse uuendamise/täiendus installi (in-place upgrade), sel juhul alustad Win 8 installeerimist otse olemasoleva Windowsi seest, st avad seal Windows 8 DVD või USB meedia ja käivitad setup.exe.

Märkus: Sa võid ka kõiki neid kolme meetodit kasutada: Näiteks alguses lood ISO faili (Windows.iso), seejärel lood Windows 8 opsüsteemiga buutiva USB mälupulga (tagavaraks) ja alles seejärel alustad Windows 8 installeerimist olemasolevasse draivi/partitsiooni.

-
Kolmas "Install later from your desktop" raadionupp lubab Sul seda installeerimist ka hiljem alustada, lihtsalt käivitad ta oma töölaualt sinna vahepeal ilmunud "Install Windows" kiirkorralduse Install Windows või siis Start menüü -> All Programs -> "Install Windows" käsu abil (pilt) - sel juhul ilmub seesama alltoodud aken.

Sa võid siin näiteks luua esialgu ainult buutiva USB flash draivi (USB mälupulga) ja kui valmis, siis sulgeda antud Windows Setup programmi. Sama võid seda teha ka siis kui Sul jäi see täiendusinstalleerimine mingitel põhjustel lõpetamata. Teed 2x klõpsu "Install Windows" kiirkorraldusel ja valid siis ilmuvast aknast kas "Continue from where I left off" ("Jätka sealt, kus mul pooleli jäi") või siis "Start over from beginning" ("Alustada uuesti kõige algusest") parameetri - pilt.


Kas Windows 8 upgrade installeerimise jätkamine või siis buutiva installeerimismeedia või ISO faili loomine


Juhul kui Sa valisid eelmises aknas "Install later from your desktop" raadionupu, siis kliki järgmises aknas nupule Close ja esialgu kogu lugu...:

Install later from your desktop
Windows 8 veebipõhise installeerimise jätkamine:

Kui Sa valisid seal "Install Windows 8" nõustajaaknas aga esimese "Install now" parameetri, siis alustad kohe Win 8 installeerimist. Sel juhul toimub umbes järgmine tegevus ja need ülejäänud pildid siin olid võetud varasema Windows 8 RP versiooni upgrade installi ajal (kõik toimub samamoodi ka Win 8 finaalversiooni puhul). Siin tahtis kasutaja kõik oma personaalsed failid, sätted ja Windows Store appid tuua uude Windows 8 opsüsteemi üle (ta valis eelnevalt selle "Windows settings, personal files, and apps" parameetri):

- Kliki nupule Next (pilt).
- Nüüd valmistatakse Win 8 installeerimist ette.
- Laetakse alla vajalikud värskendused.
- Ilmub litsentsi aksepteerimise aken, kus pane linnuke "I accept the license terms" ruutu ja kliki nupule Accept:

Ilmub litsentsi aksepteerimise aken


Märkus: See on aga Windows 8 Pro litsentsiaken - pilt.


- Probleemide lahendamine: Järgmisena kontrollib Setup seda et kas installeerimse käigus võivad tekkida ka mingid probleemid ja kui ta midagi taolist leiab, siis pakub ta välja ka vastavad lahendused. Win 8 installeerimise käigus tuleb võib olla teha ka mingeid muudatusi, näiteks mõnede programmide uninstallimine, kettaruumi vabastamine või BitLocker vahendi töö peatamine (juhul kui ta oli Sul sisse lülitatud). Windows 7 uuendamise puhul nägi kasutaja sel puhul ainult hoiatusteadet ja seejärel pidi ta installeerimise peatama ning lahendama antud probleemid ja seejärel alustama 'upgrade' installi otsast peale.
Windows 8 puhul tuleb aga iga loetletud probleemi järel vastava kirjaga nupp, millele klikkides lahendatakse otsekohe antud probleem. Näiteks kui Sul on vaja mingi programm uninstallida (desinstalleerida), siik klikkides antud teate järel tulevale nupule, laetakse selle programmi jaoks automaatselt tema uninstaller (st tema süsteemist eemaldaja). Kui see app sai uninstallitud, siis värskendatakse automaatselt probleemide loetelu ja Win 8 installeerimine võib jätkuda.
Kui pärast probleemide lahendamist on vaja ka kompuutri restart teha, siis saab pärast selle lõpetamist Windows 8 installeerimise uuesti käivitada ja seda jätkatakse sealt kus see pooleli jäi. (Teed 2x klõpsu Install Windows kiirkorraldusel ja valid siis ilmuvast aknast kas "Continue from where I left off" või siis "Start over from beginning" parameetri - pilt.):

Probleemide lahendamine


Juhul kui leitakse midagi, siis ilmub näiteks järgmine aken, kus kliki nupule Uninstall. Tüüpiliseks näiteks ongi siin kolmandate osapoolte antiviirusprogrammid, mis ei sobi Windows 8-ga. Sa pead ta enne Win 8 tegeliku installeerimise alustamist uninstallima. Kui see desinstalleerimise/uninstallimise protsess saab läbi, siis tehakse võib olla ka kompuutri restart ja see sõltub juba sellest et mis tüüpi ülesannet Sul täita tuli:

Juhul kui leitakse midagi, siis ilmub näiteks järgmine aken, kus kliki nupule Uninstall


- Kui midagi probleemset ei leitud (k. a. Microsofti või Windows 8 kohta käivaid halvustavaid repliike) või kui need lahendati, siis ilmub alltoodud aken, kus kliki nupule Install. Siin on näha, et kasutaja soovib tuua üle ka kõik oma personaalsed failid, sätted ja Windows Store appid, aga siin võib lingi "Change selection" kaudu seda veel ka muuta:

Kliki nupule Install


Märkus: See on aga Windows 8 Pro taoline aken ja siin ei soovitud midagi üle tuua - pilt.


- Seejärel minnakse üle täisekraani režiimi ja alustatakse Windows 8 reaalset installeerimist (sellest eeltoodud infost ja Win 8 installeerimisest endast on eraldi veebilehel täpsemalt juttu - seal):

Seejärel alustatakse Windows 8 reaalset installeerimist


Kui install lõpeb, siis jõuadki lõpuks Windows 8 täiesti uude Metro / Windows 8 kasutajaliidesesse, tema Windows 8 stiilis disainiga Start ekraani (ehk uude Start menüüsse) - see pilt on ikka Winows 8 Release Preview (RP) väljalaske oma.

Kui install lõpeb, siis jõuadki uude Windows 8 Metro-stiilis Start ekraanileTulemus:

- Windows 7 'upgrade' installi puhul oli vaja nelja erinevat nõustajat ja ilmus kuni 60 erinevat ekraani.
- Windows 8 'upgrade' installi puhul on nüüd vaja ainult ühte nõustajat ja peab tegema ainult 11 klikki (82% vähem). See täpne sammude arv sõltub sellest et milline on Sinu olemasolev opsüsteem (kas Win 7, Vista või Win XP), Sinu migreerimise/siirdamise valikust, installeerimise meetodist ja probleemide hulgast, mis takistavad ajutiselt Windows 8 installeerimise jätkamist.Tunduvalt suurendati ka upgrade protsessi jõudlust (kiirust):

1) Nüüd siirdatakse üle (migreeritakse) terved kaustad. Kui varem viidi failid üle ühekaupa, siis nüüd migreeritakse korraga terved kaustad, mis tõstab tunduvalt uuendamise kiirust.

2) Failide transportimise lihtsustamine. Windows 7 puhul kasutati failide ja seadistuste transportimisel kahte vahepealset kausta: "Windows.~q" ja "Windows.~tr".
Windows 8 puhul kasutatakse aga selleks ainult ühte kausta. Nüüd ühendati need kaks "Windows.~q" ja "Windows.~tr" kausta ühteainsasse meile juba tuttavasse Windows.old kausta. (Windows.old kausta võib hiljem soovi korral kasutada oma failide Windows 8'sse ületoomiseks. Kui Sa seda ei vaja, siis võib kettaruumi vabastamiseks selle Windows.old kausta ka kustutada. Kui Sa teda ise käsitsi ei kustuta, siis eemaldatakse ta nelja nädal mõõdudes automaatselt.)

3) Nüüd kasutatakse failide siirdamisel nn "hard link" meetodit. Kui Win 7 upgrade puhul kasutati failide üleviimisel nende siirdamise operatsioone, siis Win 8 puhul kastatakse nüüd "hard link" operatsioone. Sellised lingid viitavad kõvakettal asuvatele aktuaalsetele andmetele ilma et neid peaks füüsiliselt üle viidama.

4) Alumise-taseme failide kogumine eemaldati. 'Upgrade' ajal ei kehti enam varasemad failide kogumise reeglid, kus andmed viidi offlaini - Windows Pre-Installation Environment (Windows PE) faasi ajal. Nüüd kui PC on offlain režiimis, viiakse Windows, Program files, Program files (x86), Users ja Program data kaustad otse Windows.old kausta.Märkus: Kui Sa lähed nüüd oma meilipostkasti, siis näed seal umbes taolist Microsofti poolt saadetud e-maili:

Microsofti poolt saadetud e-mailNB! Windows 7, Vista või Win XP üleviimine/uuendamine ('upgrade') Windows 8 operatsioonisüsteemiks:

1) Windows 8 streamlined setup (veebipõhine upgrade install) - juhis.
2) Windows 8 upgrade installeerimine USB meedia abil - juhis.
3) Windows 8 upgrade installeerimine DVD plaadi abil - juhis.

Etteots
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011