Windowsi uus Hybrid Boot buutimine

Win 8 logo Windows 8 (8.1) ja Windows 10 kompuutri kiirem buutimine ja uus "Fast Startup" (ehk "Fast Boot" ehk "Hybrid Boot" ehk "Hybrid Shutdown") buutimise meetod.


Kompuutri käivitamisrežiimide muutmine.


Kompuutri kiire ja mugav väljalülitamine, ümberlaadimine (restart), 'sleep' või 'hibernate' režiimi viimine. Loo selleks kiirkorraldused (pluss Start ekraani ikoonid/plaadid).

 

(Kehtib ka uue Windows 10 suhtes.)

 


 

 

 

Kiirem buutimine (alglaadimine) ja uus 'Hybrid Boot' / 'Hiberboot' buutimise meetod:


Windows 8 ja loomulikult ka tema uuem Windows 8.1 versioon buudivad võrreldes Windowsi varasemate versioonidega märksa kiiremini (30% kuni 70% kiiremini - mõnel juhul isegi alla 10 sekundi). Windows 10 puhul toimub see buutimine veelgi kiiremini. Varasematel Windowsitel võttis see aega kusagil 45 sekundit kuni mitu minutit.

Buutimine sai kiiremaks tänu järgmistele uuendustele:

a) Esiteks tehti muudatused kogu tarkvara osas. Juhul kui Sa kasutad lisaks ka sobivat riistvara, näiteks SSD ketast (HDD kõvaketta asemel või koos temaga), LED displeid, uut UEFI firmwaret (traditsioonilise vana BIOS asemel) jne, siis lubab see Windowsi operatsioonisüsteemil buutida üles isegi alla 10 sekundi.

b) Varasemates Windowsi kompuutrites kasutatud nn külmstart (Cold Start) ehk PC täielik sulgemine (Shut Down) ei ole reaalselt enam külmstart ehk täielik PC väljalülitamine. Külmstarti tehakse siis kui arvuti käivitatakse uuesti pärast tema täielikku väljalülitamist (Shut Down).

Nüüd aga muudeti see tavaline külmstardi protsess täielikult ümber ja alates Win 8 /Win 8.1 opsüsteemidest kasutatakse vaikimisi uut 'Hybrid Boot' (ehk 'Fast Startup' või 'Hiberboot') meetodit. See uus 'Fast Startup' funktsioon miksib need vanad traditsioonilised "shutdown" ja "hibernation" protsessid kokku. Nüüd ei lülitata eluliselt olulisi protsesse üldse välja - kernel'i (tuuma) failid jäävad nüüd alati ooterežiimile (hibernate režiimile). Täpsemalt õeldes, nüüd ei lülitata süsteemi sessiooni ("session 0") ehk kerneli sessiooni (tuuma sessiooni) enam välja vaid ta pannakse hibernate režiimile ("talveune režiimi"). Informatsioon süsteemi seisukorrast, draiveritest ja mälu sisust salvestatakse kõvakettale (hiberfil.sys faili) ja kompuutri käivitamisel loetakse ta sealt väga kiiresti jälle mällu tagasi.
See uus buutimise meetod ei ole enam meile juba varasematest aegadest tuttav Sleep või Hibernate režiimist äratamine. Uue meetodi puhul salvestatakse arvuti väljalülitamisel kettale ainult Windowsi tuuma sessiooni sisu ja mida saab siis buutimisel kiiresti mällu laadida.

Ühesõnaga varasema Windows 7 opsüsteemi puhul käib vana traditsiooniline kompuutri täielik sulgemine järgmiselt: Windows sulgeb kõikide kasutajate sessioonid, teenused ja seadmed ka 'kernel' ('tuuma') sessioonis ning see on arvuti täielik sulgemine. Kompuutri käivitamine ja buutimine toimus siis järgmiselt: Pre-boot -> System Initialization -> User Session Initialization. ('System Initialization' protsess võtabki siin kõige rohkem aega.)

Windows 8 (8.1) ja Windows 10 kompuutri täielik sulgemine on erinev: Siin küll suletakse kasutajate sessioonid, aga kernel sessioon pannakse 'hiberanate' režiimi, st süsteemi seisund ja mälu sisu salvestatakse kõvaketta hiberfile.sys faili. Kui kompuuter käivitatakse, siis loetakse selle väiksemahulise hiberfile.sys faili sisu jälle kiiresti tagasi: Pre-boot -> Hiberfile read -> Driver Initialization -> User Session Initialization.

c) Muudeti ka buutimise järjekorda: Esmalt laetakse need tähtsad kernel'i failid (hiberfil.sys failist), needsamad, mis pandi eelmises punktis mainitud hibernate ooterežiimile. Alles seejärel laetakse ülejäänud süsteemifailid ja kokkuvõttes näeb see välja siis järgmiselt: Pre-boot -> Hiberfile read -> Driver Initialization -> User Session Initialization. (Buutimisel ei tehta ka täielikku "Plug & Play" draiverite initsialiseerimist - ka see kiirendab buutimist.)Milliste stsenaariumite puhul see kiire buutimine (ehk 'Fast Startup' / 'Hybrid Boot' / 'Hiberboot') toimub? Mida peab selle uue vahendiga seoses silmas pidama?

Juhul kui see uus 'Hybrid Boot' / 'Fast Startup' kiire buutimine on aktiveeritud (vaikimisi ja ka pärast 'Reset Your PC' või siis Win 10 puhul 'Reset this PC' vahendi kasutamist ongi ta alati aktiveeritud), siis astub ta mängu ainult ühel juhul: kompuutri väljalülitamine (Shut Down) ja sellele järgnev kompuutri sisselülitamine.

Sellest tulenevalt kaks momenti:

1) Kui see uus kiire buutimine EI OLE aktiveeritud, siis toimub kompuutri täielik väljalülitamine (Shut Down) ja sisselülitamine sama moodi nagu see toimus ka varasema Windows 7 jooksutamisel.

2) Kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 8/8.1/10 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul.

3) Kui Sul on mingeid probleeme, siis pead tegema kompuutri restardi, mis teeb esmalt masina puhta sulgemise ja seejärel buudib uuesti üles.

4) Kui Sul on see uus 'Fast Startup' vahend aktiveeritud (vaikimisi ta ongi): Sa võid probleemide korral teha Windowsi täieliku (puhta) sulgemise aga nii et vajutad ja hoiad Shift klahvi all ning seejärel klikid “Shut Down”. See töötab nii Start Menüüs, Ctrl+Alt+Delete kui ka süsteemi sisselogimise ekraanis.

5) Kui Sa muudad 'Fast Startup' sätet, siis pead pärast seda oma kompuutri täielikult välja lülitama (Shut Down) ja seejärel ta uuesti käivitama - siin lihtne restart ei aita.

6) !!! Kui Sa lülitad 'Hibernate' funktsiooni välja, siis see uus 'Fast Startup' vahend ENAM EI TÖÖTA.Kellele see uus kiire buutimine vajalik on? Milliseid kompuutri käivitamisrežiime ikkagi kasutada?

Ainult neile, kes armastavad oma kompuutrit ikka endiselt tavalisel teel välja lülitada (st kes ei saa sellest harjumusest lahti). Kui kiire buutimine on aktiveeritud, siis jõutakse pärast PC sisselülitamist Start ekraanile (Avakuvale) või siis tavalisele töölauale juba märksa kiiremini.

Seega on järgmised soovitused:

* Kui Sa lülitad oma kompuutri väga harva välja (st kasutad selle asemel "Sleep" või "Hibernation" režiimi), siis võid selle kiire buutimise välja lülitada. Kuid Sa võid ta ka aktiveerituks jätta.

* Aga mobiilsete seadmete puhul on siis kaks sobivat varianti:

- Kui Sa tassid oma mobiilset seadet pidevalt kaasas ja kui vooluvõrku läheduses pole, siis võiks kasutada "Hibernation" (talveune) režiimi. Tema energiatarbimise plaan (Control Panel -> Hardware and Sound -> Power Options -> Change plan settings -> Change advanced power settings) võiks siis olla näiteks järgmine: "Sleep after" - akust 10 min, vooluvõrgust 30 min; "Hibernate after" - akust 30 min, vooluvõrgust 'Never'. Kui Sinu tahvlil või sülearvutil on väga vähe vaba kettaruumi, siis tuleks "Hibernation" režiimi asemel aga kasutada "Sleep" režiimi. (Mõlemal juhul võid selle kiire buutimise soovi korral ka välja lülitada.)

- Kui Sa viid oma mobiilse seadme harva kodust välja ja kasutad temaga töötamiseks vooluvõrku, st lülitad ta elektripistiku külge, siis sobib paremini see "Sleep" režiim. (Seega võid selle kiire buutimise ka välja lülitada.)

- Kui Sa lülitad oma mobiilse kompuutri sagedasti välja, siis jäta see 'Fast Startup' vahend aktiveerituks.


* Aga üldiselt ei maksa kaasaegsetes kompuutrites seda 'Fast Startup' vahendit välja lülitada. Sa võiksid ta välja lülitada alles siis kui tekivad mingid probleemid, näiteks:

- kui nende Windowsi suurte värskenduste installiga tekivad tõrked (pärast probleemi lahendamist lülitad selle 'Fast Startup' vahendi jälle sisse);
- kui Sa kasutad seda Wake-on-LAN funktsiooni;
- kui Sinu klaviatuuri 'Power' nupp ei tööta...;
- kui Sa kasutad 'dual-boot' masinat (st kahe või mitme operatsioonisüsteemiga kompuutrit);
- kui Sa ei saa oma kompuutri BIOS/UEFI sätetele ligi;
- kui Sul on vanem masin ja kui buutimisega tekivad probleemid...


Lülita oma kompuuter täielikult välja siis kui Sa lahkud kompuutri juurest paariks-kolmeks päevaks või isegi kauemaks ajaks.

!!! Kui kompuuter asub 'Sleep Mode' režiimis, siis ei tohi arvutiplokki lisada uusi seadmeid või ühendada seadmeid arvutiga. Erandiks on välised seadmed, mis kasutavad USB või IEEE 1394 (FireWire) porte. Kui Sul tekivad seoses selle kiire buutimisega probleemid, siis lülita ta igal juhul välja! Kui Sa ei tea, et kas antud funktsioon tekitas selle tõrke, siis lülita kiire buutimine prooviks ikkagi välja ja tee kompuutri restart ning vaata, et kas midagi muutus.Märkus: Windows 8.1 versioonis saab nendele käskudele ligi ka siis kui teed vasemal all Start nupul paremkliki (või vajutad Win+X klahvikombinatsiooni) ja valid ilmuvast süsteemikäskude hüpikmenüüst "Shut down or sign out" käsu:

Windows 8.1 versioonis saab...


Kui see uus 'Hybrid Boot' / 'Fast Startup' kiire buutimine on aktiveeritud (vaikimisi ja ka pärast 'Reset Your PC' vahendi kasutamist ongi ta alati aktiveeritud), siis Windows 8.1 jooksutamisel käib kompuutri sulgemine järgmiselt:

1) Kui Sa sulged kompuutri 'Win+X' süsteemikäskudega menüü kaudu avatava "Shut down" käsu abil (vaata eelmist pilti), siis tehakse kompuutri täielik väljalülitamine (Shut Down) ja tema sisselülitamine ning buutimine võtab natuke rohkem aega.

2) Kui Sa sulged kompuutri aga 'Charms' riba kaudu avatava "Shut down" parameetri kaudu, siis toimub kompuutri 'Hybrid Boot' (ehk 'Fast Startup') sulgemine ja tema hilisem sisselülitamine ning buutimine toimub kiiremini - pilt.

Kompuutri restart toimub aga endiselt, st kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 8/8.1 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul.Windows 10 puhul:

1) Kui Sa teed Start nupul paremkliki (või vajutad Win + X klahvikombinatsiooni), siis saad samuti põhilistele süsteemikäskudele kiiresti ligi. Kui Sa sulged antud menüü 'Shut down or sign out -> Shut down' käsu abil oma kompuutri, siis tehakse kompuutri täielik ehk puhas väljalülitamine (Shut Down) ja tema sisselülitamine ning buutimine võtab natuke rohkem aega. (Sa võid probleemide korral teha Windowsi täieliku ehk puhta sulgemise aga ka nii et vajutad ja hoiad Shift klahvi all ning seejärel klikid “Shut Down”. See töötab nii Start Menüüs, Ctrl+Alt+Delete kui ka süsteemi sisselogimise ekraanis.)

2) Kui Sa sulged kompuutri uut tüüpi Start Menüü (või Start ekraani) 'Power' nupu hüpikmenüü 'Shut down' käsu kaudu, siis toimub kompuutri 'Hybrid Boot' (ehk 'Fast Startup') sulgemine ja tema hilisem sisselülitamine ning buutimine toimub kiiremini - pilt.

Kompuutri restart toimub aga endiselt, st kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 10 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul.
Mis on kiire buutimise tööks vajalik?

Selleks on vaja täita kolme tingimust:

1. Peab jooksutama Windows 8 / 8.1 või kõrgemat operatsioonisüsteemi.

2. Hibernate režiim peab olema lubatud ja see on vaikimisi ka aktiveeritud, ühesõnaga see Hybrid Boot meetod on vaikimisi sisse lülitatud. Juhul kui Sa lülitasid ta välja ja tahad ta uuesti sisse lülitada, siis tee järgmist: ava administraatori õigustega Command Prompt aken, tipi käsureale powercfg /h on ja vajuta ENTER - pilt.

3. Control Panel (Juhtpaneel) konsoolis peab see kiire buutimine olema ka aktiveeritud: Control Panel -> Hardware and Sound -> "Power Options" all Require a password when the computer wakes link -> Change settings that are currently unavailable link ja 'Turn on fast startup (recommended)' ruudus peab linnuke olema - ka see on vaikimisi aktiveeritud (sellest tuleb veel juttu) - käib ühtemoodi nii Win 8 (8.1) kui ka Win 10 puhul - vaata ka Hybrid Boot / Fast Startup parameetrit - pilti:

Keri allapoole ja korista Turn on fast startup (recommended) ruudust see linnuke ära
Märkus: Mida see hibernate funktsioon ja hiberfil.sys tähendavad? Windows omab kahte toitehaldamise režiimi, mida Sa võid valida: üks on nn "Sleep Mode" ja teine "Hibernate Mode".

'Sleep' (oote või uinaku) režiimi puhul ei lülitata kompuutrit täielikult välja vaid ta pannakse vähese voolutarbimise režiimi ja Sa saad kiiresti tagasi sinna, kuhu Sinu töö pooleli jäi. Kui kompuuter "ärkab" sellest "uinaku" režiimist, siis jõuad Sa kiiresti sinna kasutajaliidesesse tagasi, kus Sa varem viibisid. Näiteks kui sa olid enne seda traditsioonilises 'Windows Desktop' kasutajaliideses, siis jõuad sinna ka tagasi. Juhul kui süsteem läks teatud aja mõõdudes ise "Sleep" režiimi (siis kui midagi ei tehtud), siis ilmub antud režiimist väljumisel ka "Lock Screen" ekraan, mis tuleb seejärel ENTER klahvi või 2x hiireklikiga eest ära koristada, et süsteemi sisse saada.


'Hibernation' (talveune) režiimi kasutatakse aga selleks et kompuutrit pärast tema täielikku väljalülitamist (Shut down) kiiremini käivitada. Hibernate režiimi puhul salvestatakse füüsilise mälu sisu kõvakettale ja alles seejärel lülitatakse kompuuter täielikult välja. Enne kui kompuuter viiakse hibernate režiimile, salvestab süsteem kogu füüsilise mälu (RAM) sisu kõvakettale (hiberfil.sys faili). Seejärel kui kompuuter käivitatakse uuesti, taastatakse süsteemi selline täpne seisund nagu see oli ka enne tema täielikku väljalülitamist/sulgemist.
Seega tullakse 'Hibernate' režiimist välja VÄGA KIIRESTI ja Sa EI PEA eelnevalt oma töid SALVESTAMA - Sa jõuad täpselt oma poolelijäänud töösse tagasi. Näiteks salvestamata ja avatud Notepad dokumenti (Notepad priogrammis) või Paint programmi, kus jäi mingi pildi redakteerimine pooleli... (Ka multi-boot masina kasutamisel jõuad Sa otse Windowsi töölauale.)

Märkus: Windows 8 (Windows 8.1) ja Windows 10 puhul kasutatakse aga uut Hybrid Boot meetodit ja see uus buutimise meetod miksib kokku varasemad külmstardi ning 'hibernate' režiimi protsessid. Nüüd ei lülitata eluliselt olulisi protsesse üldse välja - kernel'i (tuuma) failid jäävad nüüd alati ooterežiimile (hibernate režiimile).


Hiberfil.sys on varjatud süsteemifail ja ta asub süsteemiketta juurkaustas (tavaliselt C:\) ning teda kasutatakse selleks et hoida temas kogu füüsilise mälu sisu siis kui kompuuter viiakse hibernate režiimi. Hiberfil.sys fail on üsna suure mahuga (mitu gigabaiti) ja seepärast ei toimu kompuutri startmine just mitte kõige efektiivsemalt ning kiiremalt, sest terve tema sisu mällu tagasilaadimne võtab aega.
Kuigi Windows 8 / Windows 10 uue 'Hybrid Boot' meetodi puhul kasutatakse sedasama hiberfil.sys faili, aga nüüd salvestatakse temasse ainult kernel sessiooni andmed ja seega on ta palju väiksema mahuga.

Et seda hiberfil.sys faili näha, vali tee järgmist:

- Ava File Explorer (endine Windows Explorer), seejärel ava tema View sakk/vaheleht, kliki seal paremal nupule Options ja vali Change folder and search options käsk - pilt.

- Ava vaheleht View, korista linnuke Hide protected operating system files ruudust ja kliki ilmuvas hoiatusaknas nupule Yes. Seejärel kliki all nupule OK - pilt.

- Ja Sa näedki oma süsteemidraivi juurkaustas (tavaliselt C:\) seda hiberfil.sys faili - pilt. (Samamoodi, aga menüü Tools -> Folder Options... kaudu sai seda hiberfil.sys faili näha ka Win XP, Vista ja Windows 7 süsteemides, juhul kui nendes oli eelnevalt 'Hibernate' režiim sisse lülitatud ehk kasutusele võetud.)


Kui Win XP, Vista või Windows 7 opsüsteemi jooksutaja ei soovi enam Hibernate režiimi kasutada, siis võib ta selle hiberfil.sys faili ka ära kustutada, et hoida kokku oma kettaruumi. Seda sai teha CMD aknas käsu powercfg.exe -h off (või powercfg.exe /hibernate off) abil või siis 'Disk Cleanup' utiliiti kasutades.


Windows 8 (8.1) / Windows 10 puhul ei maksa seda hiberfil.sys faili torkida ja kustutada, sest vastasel juhul ei saa Sa seda uut ning head "Hybrid Boot" meetodit enam kasutada.

Kui Win XP, Vista või Windows 7 opsüsteemi jooksutaja tahab selle Hibernate režiimi jälle kasutusele võtta, siis saab ta seda teha CMD akna käskude powercfg.exe /hibernate on (või powercfg.exe -h on) abil.


Pikem jutt "Shut Down" funktsioonist, Standby, Hibernate ja Sleep režiimidest on pikem jutt seal.


EtteotsaKompuutri käivitamisrežiimide muutmine ja 'Hybrid Boot' ('Hiberboot') funktsiooni väljalülitamine:

Windows 8 (Windows 8.1) ja Windows 10 operatsioonisüsteemiga kompuutris on arvuti buutimiseks määratud vaikimisi see uus Hybrid Boot (Fast Startup / Hiberboot) meetod. Kui Sa ei soovi seda Hybrid Boot buutimismeetodit kasutada ja tahad teha traditsioonilist külmstarti, siis võid oma oma kompuutri kävitamisrežiimi (alglaadimise režiimi) muuta. Selle uue hybrid buutimismeetodi väljalülitamine on mõnikord vajalik draiverite ja uute seadmete paigaldamiseks, mis vajavad seda traditsioonilist külmstarti. Sa võid selle Hybrid Boot (Fast Startup) meetodi lülitada välja ka siis kui Sa lülitad oma kompuutri üsna harva välja ja paned ta tavaliselt nn 'sleep' reziimi (sel juhul soovitangi Sul seda teha!). Ka võid Hybrid Boot (Fast Startup) meetodi lülitada välja sel juhul kui Sul tekivad selle uue buutimisega probleemid - paljudel kasutajatel on see ka juhtunud.

Sul on selleks kolm võimalust:

1) Tee seda Control Panel akna kaudu (rohkem aeganõudvam, aga turvalisem variant):

- Ava Windowsi enda standardne töölaua Control Panel app. Vii Windowsi töölaua kasutajaliideses hiirekursor ekraani vasemale allanurka ja sinna peab ilmuma pisike "Start" ekraani pisipilt:

"Start" ekraani pisipilt


Tee seal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Control Panel:

Tee seal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Control Panel


Märkus: Sedasama võid teha ka Metro / Windows 8 disainiga Start ekraani kaudu: pilt ...............ja............... pilt.Uuendatud: Uuemas Windows 8.1 versioonis on see "Start" ekraani pisipilt asendatud Start nupuga:

Windows 8.1 (Windows Blue) puhul tuuakse tagasi ka Start nupp - rohkem infot sellest seal.Seesama ka Windows 10 puhul.................. - pilt.- Kliki Hardware and Sound lingile:

Kliki Hardware and Sound lingile


Märkus: Sa võid esmalt klikkida ka System and Security lingile - pilt.


- Kliki "Power Options" all Require a password when the computer wakes lingile:

Kliki "Power Options" all Require a password when the computer wakes lingile


Märkus: Sa võid alternatiivina teha ka nii: Ava Control Panel aken ja kliki Hardware and Sound -> Power Options. Seejärel kliki vasemas paanis Require a password on wakeup lingile.


- Kliki järgmises aknas ülaosas Change settings that are currently unavailable lingile:

Change settings that are currently unavailable link


- Keri allapoole ja korista Turn on fast startup (recommended) ruudust see linnuke ära ning kliki all Save changes nupule. [See kiire buutimise "Turn on fast startup (recommended)" ja "Hibernate" parameetrid ilmuvad sinna allaossa ainult siis kui Sul on hibernate režiim administraatori õigustega Command Prompt akna powercfg /h on käsuga lubatud (pilt)]:

Keri allapoole ja korista Turn on fast startup (recommended) ruudust see linnuke ära


Kui Sa soovid hiljem selle uue 'Hybrid Boot' / 'Fast Startup' / 'Hiberboot' käivitamisrežiimi jälle taastada, siis järgi neid eelmisi samme ja pane sinna 'Turn on fast startup (recommended)' ruutu linnuke jälle tagasi.2) Tee seda Command Prompt (CMD) käsurea kaudu (kiirem meetod, aga siin peab alltoodud käsu korrektselt/õieti tippima):

Kui Sa tahad seda uut buutimismeetodit ainult üheks korraks välja lülitada ja kasutada vana traditsioonilist aeglasemat Windows 7 shutdown/külmstardi meetodit, siis tee järgmist:

- Lõpeta kõik oma tööd, salvestada avatud dokumendid ja sulge Windowsi enda programmid.
- Vajuta Windows+R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse cmd ja vajuta ENTER.
- Tipi CMD akna käsureale järgmine käsk shutdown /s /full /t 0 ja vajuta ENTER:

CMD aken


Kui Sa tahad nii hibernate režiimi kui ka 'Hybrid Boot' funktsiooni aga täielikult välja lülitada, siis ava administraatori õigustega Command Prompt aken ning kasuta seal powercfg /h off käsku - sellega kaovad nende parameetrid ka Control Panel'i (Juhtpaneeli) konsoolist.Märkus: Kui Sa soovid selle Command Prompt akna shutdown.exe käsu (kompuutri sulgemise käsu) võtmetest/argumentidest rohkem infot, siis tipi CMD akna käsureale lihtsalt shutdown (või siis shutdown /?) ja vajuta ENTER.

Shutdown käsk & tema võtmed/parameetrid: shutdown [/i | /l | /s | /r | /g | /a | /p | /h | /e] [/full] [/f] [/m \\computer][/t xxx][/d [p|u:]xx:yy [/c "comment"]]

Näited:

/s Lülitab kompuutri välja (st shutdown /s). Windows 8 puhul lülitatakse ta siis välja selle uue 'Hybrid Boot' meetodiga ja kui Sa käivitad kompuutri uuesti, siis tehakse tema kiire buutimine.
/r Teeb kompuutri täieliku sulgemise ja restardi (shutdown /r). Tehakse PC täielik väljalülitamine ja sellele järgneb kompuutri vana traditsiooniline aeglasem külmstart.
/h Paneb lokaalse kompuutri 'Hibernate' režiimile (shutdown /h). Siia võib lisada ka /f võtme.

/full See on uus võti ja selle abil siis võimegi teha kompuutri täieliku sulgemise (mitte "hybrid boot" väljalülitamise). Seda võtit peab kasutama koos s/ võtmega. Näiteks shutdown /s /full /t 0 (vaata ülemist pilti). Parameeter /t 0 tähendab siin seda et kompuuter lülitatakse pärast ENTER klahvile vajutamist kohe välja (st ilma igasuguse ooteajata). Jälgi siin seda et antud käsk oleks õieti sisestatud (siia tuleb ka neli tühiklahvi sisestada).
Kui Sa käivitad siit vale shutdown.exe käsu (näiteks shutdown /full) ja juhul kui Windows seda lubab, siis võib juhtuda nii et Sinu arvuti küll suletakse, aga tema käivitamisel tekivad Windows 8-ga suured probleemid. Sel juhul aitab ainult tema parandusinstall ('Refresh Your PC').

/t xxx Paigaldab ajaperioodi xxx sekundites, mille mõõdudes kompuuter suletakse, st paigaldab ooteaja. Lubatav diapasoon on siin 0 kuni 315360000 (10 aastat!!!) ja vaikimisi on siin 30 sekundit (st kompuuter suletakse 30 sec mõõdudes). Kui siia on 0 määratud (st /t 0), siis suletakse kompuuter kohe.

/f Sunnib kõik avatud rakendused sulgema ilma et kasutajat sellest eelnevalt hoiatataks.
3) Tee seda kompuutri restardi (taaskäivitamise) abil - alati see variant ei sobi:

Kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 8/8.1/10 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul. Seda restardi meetodit võid näiteks kasutada uute draiverite installeerimisel. Mõnikord antud variant ei sobi, sest uute seadmete installeerimisel tuleb kompuuter täielikult välja lülitada (Shut Down) - sel juhul kasuta ühte neist ülaltoodud meetoditest. (Kui Sa teed kompuutri restardi Windows 8 / Windows 10 graafilise kasutajaliidese kaudu, siis tehakse samuti tema täielik väljalülitamine ja sellele järgneb kompuutri vana traditsiooniline aeglasem külmstart.)


Märkus: Kui Sa jooksutad mitme opsüsteemiga multi-boot masinat ja kui Sa teed nüüd kompuutri vana traditsioonilise täieliku sulgemise (näiteks käsu shutdown /s /full /t 0 abil) või restardi ning kui Windows 8/8.1 või 10 ei ole pandud esmaseks buutimise süsteemiks, siis ilmub kompuutri käivitamisel meile juba tuttav Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraan. Selles ekraanis saad siis valida selle et millisesse süsteemi Sa siseneda soovid.
Kui Sa jooksutad mitme opsüsteemiga multi-boot masinat ja kui Win 8/8.1 või 10 on esmaseks buutimise süsteemiks, siis ilmub kompuutri käivitamisel või ümberlaadimisel aga uus Metro-stiilis disainiga "Choose an operating system" ekraan, kus saad siis valida selle opsüsteemi, millesse Sa siseneda soovid:


Metro-stiilis puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan


NB! Windows 8 süsteemist väljalogimisest, ekraani lukustamisest, kompuutri restardist ehk taaskäivitamisest ja tema väljalülitamisest saad täpsemaid juhiseid sealt.'Hibernate' käsu kuvamise "Power" nupu menüüs (ka mujal) sisse- ja väljalülitamine:

Kui Shut down, Restart ja Sleep funktsioonid on Windows 8 (8.1) ja Win 10 opsüsteemis vaikimisi lubatud ning nendele saab kohe ka ligi, siis Hibernation vahend on aga vaikimisi välja lülitatud. Juhul kui Sa soovid seda funktsiooni sisse lülitada ja pääseda talle ligi, siis tee järgmist:

1) Sul peab eelnevalt olema see Hibernate režiim lubatud: avad administraatori õigustega Command Prompt akna, tipid käsureale powercfg /h on ja vajutad ENTER (pilt).

2) Seejärel ava Windowsi enda standardne töölaua Control Panel app. Vii hiirekursor ekraani vasemale allanurka, tee seal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Control Panel (pilt).

Kliki Hardware and Sound lingile:

Kliki Hardware and Sound lingile


3) Kliki "Power Options" all Require a password when the computer wakes lingile:

Kliki "Power Options" all Require a password when the computer wakes lingile


Märkus: Sa võid alternatiivina teha ka nii: Ava Control Panel aken ja kliki Hardware and Sound -> Power Options. Seejärel kliki vasemas paanis Require a password on wakeup lingile.


4) Kliki järgmises aknas ülaosas Change settings that are currently unavailable lingile:

Change settings that are currently unavailable link


5) Keri allapoole, pane linnuke Hibernate ruutu ja kliki all Save changes nupule. Hiljem võid ta soovi korral siitsamast ka jälle välja lülitada. (Siitkaudu võid ka näiteks "Sleep" režiimi välja lülitada.):

Keri allapoole, pane linnuke Hibernate ruutu ja kliki all Save changes nupule


Ja tulemus (Win 8)...:

Ja tulemus...


Ja tulemus (Windows 10)...:

Ja tulemus (Win 10)...
Windows 8.1 ......................ja.......................... Windows 10 süsteemides saab aga nendele käskudele ligi ka siis kui teed vasemal all Start nupul paremkliki (või vajutad Win+X klahvikombinatsiooni) ja valid ilmuvast süsteemikäskude hüpikmenüüst "Shut down or sign out" käsu:

Windows 8.1 versioonis saab...


Widows 10 süsteemikäskude kontekstmenüü:

Widows 10 süsteemikäskude kontekstmenüü


Märkus: Kui see uus 'Hybrid Boot' / 'Fast Startup' kiire buutimine on aktiveeritud (vaikimisi ja ka pärast 'Reset Your PC' vahendi kasutamist ongi ta alati aktiveeritud), siis Windows 8.1 jooksutamisel käib kompuutri sulgemine järgmiselt:

1) Kui Sa sulged kompuutri 'Win+X' süsteemikäskudega menüü kaudu avatava "Shut down" käsu abil, siis tehakse kompuutri täielik väljalülitamine (Shut Down) ja tema sisselülitamine ning buutimine võtab natuke rohkem aega.

2) Kui Sa sulged kompuutri aga 'Charms' riba kaudu avatava "Shut down" parameetri kaudu, siis toimub kompuutri 'Hybrid Boot' (ehk 'Fast Startup') sulgemine ja tema sisselülitamine ning buutimine toimub kiiremini - pilt.

Kompuutri restart toimub aga endiselt, st kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 8/8.1 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul.Windows 10 puhul:

1) Kui Sa teed Start nupul paremkliki (või vajutad Win + X klahvikombinatsiooni), siis saad samuti põhilistele süsteemikäskudele kiiresti ligi. Kui Sa sulged antud menüü 'Shut down or sign out -> Shut down' käsu abil oma kompputri, siis tehakse kompuutri täielik väljalülitamine (Shut Down) ja tema sisselülitamine ning buutimine võtab natuke rohkem aega.

2) Kui Sa sulged kompuutri uut tüüpi Start Menüü (või Start ekraani) paremas ülanurgas asuva 'Power' nupu rippmenüü 'Shut down' käsu kaudu, siis toimub kompuutri 'Hybrid Boot' (ehk 'Fast Startup') sulgemine ja tema hilisem sisselülitamine ning buutimine toimub kiiremini - pilt.

Kompuutri restart toimub aga endiselt, st kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 10 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul.Etteotsa
Kompuutri kiire ja mugav väljalülitamine, ümberlaadimine (restart) või 'sleep' režiimi viimine. Loo selleks kiirkorraldused (pluss Start ekraani ikoonid/plaadid - 'tiled').Windows 8 kompuutrit saab mitmel viisil välja lülitada, ümber laadida või 'sleep' režiimi viia (info), aga need nõuavad tsipa aega ja vaeva. Windows 8 ei oma enam neid varasemaid kompuutri otse sulgemise (shut down), ümberlaadimise (restart), 'sleep' jne käskusid, mida sai käivitada varasema Start menüü ning Start nupu kaudu. Et nüüd oma Windows 8 kompuutrit kiirelt ja mugavalt välja lülitada, restartida või 'sleep' režiimi viia, Sa võid selleks luua vastavad kiirkorraldused (+ Start ekraani ikoonid/plaadid) ja/või Windows töölaua kasutajaliidese paremklõpsu kontekstmenüü käsud.


Uuendatud: Uuema Windows 8.1 (või Windows 10) süsteemi jooksutamisel ei ole neid kiirkorraldusi (otseteid) enam suurt tarvidust luua, sest nüüd saab seda kõike teha ka otse Start nupu kaudu - seda mõlemates kasutajaliidestes. Teed sellel uuel Start nupul paremklõpsu ja selle peale ilmub süsteemikäskudega menüü (nn "Win+X" menüü, Sa võid vajutada ka Win+X klahvikombinatsiooni). Nüüd on antud kontekstmenüüsse lisatud ka uued Shut down, Sleep ja Sign out (Logi välja) käsud - pilt .................ja....................... pilt.

Aga Sa võid soovi korral lisaks ka need kiirkorraldused luua - kui viitsid...


Kompuutri kiire väljalülitamine: Loo kiirkorraldus ja Start ekraani ikoon/plaat (tile):

Windows 8 kompuutrit saab mitmel viisil välja lülitada (info), aga need nõuavad tsipa aega ja vaeva.


NB! Sellega lood Sa sellise kiirkorralduse, millega lülitatakse kompuuter välja selle uue siin eelpool kirjeldatud 'Hybrid Boot' meetodiga ja kui Sa käivitad ta uuesti, siis tehakse arvuti kiire buutimine. Sa ei saa luua taolist kiirkorraldust kompuutri täielikuks väljalülitamiseks (full shut down), et teha seejärel tema tavalist aeglast külmstarti - selline kiirkorraldus ei hakka lihtsalt tööle.


Et luua Windows 8 disainiga uuele Start ekraanile PC väljalülitamise (Shut Down) ikooni ehk plaati/tile't, tee järgmist:

1) Mine Windows 8 tavalisse töölaua kasutajaliidesse, tee töölaual paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk New -> Shortcut:

Vali kontekstmenüüst käsk New -> Shortcut


2) Sisesta kiirkorralduse loomise esimesse aknasse järgmine instruktsioon: C:\windows\system32\shutdown /s /t 0 ja kliki all nupule Next:

Sisesta kiirkorralduse loomise esimesse aknasse järgmine instruktsioon


3) Tipi järgmises aknas oma loodavale kiirkorraldusel mingi sobiv lühike nimi ja kliki nupule Finish. Antud näites pandi talle nimeks "Shutdown(Hybrid Boot)":

Tipi järgmises aknas oma loodavale kiirkorraldusel mingi sobiv lühike nimi ja kliki nupule Finish


4) Sellega on Sul kompuutri väljalülitamise kiirkorraldus loodud ja nüüd võiks talle ka mingi sobiva ikooni leida. Tee töölaual tal paremklikk ja vali hüpikmenüüst käsk Properties:

Tee töölaual tal paremklikk ja vali hüpikmenüüst käsk Properties


5) Kliki nupule Change Icon...:

Kliki nupule Change Icon...


6) Kliki ilmuvas teateaknas OK:

Kliki ilmuvas teateaknas OK


7) Nüüd vali siit mingi sobiv ikoon (näiteks siin punase noolega ära näidatud) või siis kliki üleval nupule Browse... ja leia ise mingi omaenda meeldivam ikoon:

Nüüd vali siit mingi sobiv ikoon


8) Kliki nupule OK:

Kliki nupule OK


9) Ja ongi Sinu uuele kiirkorraldusele ka sobiv ikoon leitud:

Ja ongi Sinu uuele kiirkorraldusele ka sobiv ikoon leitud


Siin on loodud veel üks selline kiirkorraldus, aga tsipa teistmoodi ikooni- ja nimega - pilt.


Märkus: Kui Sa ei viitsi või ei oska neid vajalikke ikoone (.ico laiendiga) luua, siis võid nad kusagilt Internetist alla laadida ja panna nad seejärel näiteks oma "Pictures" kausta. Näiteks http://www.easyicon.cn/language.en/ saidist saad alla laadida igasuguseid ikoone - sisesta seal otsingukasti näiteks sõna "restart" ja kliki nupule "SEARCH"...


10) Nüüd on vaja see kiirkorraldus viia Metro-stiilis / Windows 8 disainiga Start ekraaanile ehk uuendatud Start menüüsse. Tee sellel äsjaloodud kiirkorraldusel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk "Pin to Start":

Pin to Start


Märkus: Seejärel võib selle kiirkorralduse siin töölaual ära kustutada...


11) Nüüd mine üle Start ekraanile, kõige kiiremini saad sinna vajutades Windows klahvi. Seejärel lohista allääres navigatsiooninoolt paremale ja Sa pead nägema oma äsjaloodud kiirkorralduse plaati (tilet - suurt ikooni). Sa võid ta nüüd lohistada siin kusagile sobivamasse kohta.

Märkus: Juhul kui Sa ei näe seda plaati, siis tipi oma äsjaloodud kiirkorralduse nime esimesed paar-kolm tähte ja selle peale pead Sa teda nägema otsingutulemuste Apps loetelus. Seejärel tee tal seal paremklikk ja kliki ekraani vasemal allääres Pin to Start ikoonile ning ta ilmubki siia Start ekraanile:

Sa pead nägema oma äsjaloodud kiirkorralduse plaati (tilet - suurt ikooni)


Kui Sa klikid (või toksad) sellele kompuutri sulgemise plaadile, siis lülitatakse Sinu arvuti kohe ka välja. Sa võid soovi korral teha sellel uuel plaadil paremkliki, et teda märgistada ja seejärel klikkida all vasemal Pin to taskbar nupule. Sellega pannakse see kiirkorraldus lisaks ka Windows 8 töölaua kasutajaliidese tegumireale (tegelikult siis Windows 7 aegadest pärit SuperBar'ile):

Pin to taskbar


Nüüd on see kiirkorraldus viidud ka Windows 8 töölaua kasutajaliidese tegumireale:

Nüüd on see kiirkorraldus viidud ka Windows 8 töölaua kasutajaliidese tegumirealeSamasuguste Start ekraani ikoonide/plaatide loomine ka 'Restart' ja 'Sleep' funktsioonide jaoks:

Nende puhul tee seda kõike täpselt samamoodi nagu seda kirjeldati siinsamas ülal "Kompuutri kiire väljalülitamine: Loo kiirkorraldused ja Start ekraani ikoonid/plaadid (tiled)" peatükis, aga nüüd tee järgmised muudatused:

a) Sisesta punktis nr. 2 äranäidatud kiirkorralduse loomise esimesse aknasse üks alltoodud instruktsioonidest ja kliki seejärel nupule Next:

* 'Restart ehk PC ümberlaadimise' käsu jaoks: shutdown.exe -r -t 00
* 'Sleep' käsu jaoks: rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0

b) Tipi punktis nr. 3 näidatud Create Shortcut nõustaja aknas loodavale kiirkorraldusele sobiv nimi ja kliki nupule Finish.

c) Seejärel leia oma uuele kiirkorraldusele sobiv ikoon jne... - tee nii nagu seal eelpool seda kirjeldati.


NB! Selle teise 'Sleep' instruktsiooni (rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0) puhul tuleb pärast antud kiirkorralduse loomise lõpetamist teha veel ka järgmist: Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka, tee seal paremklõps ja vali ilmuvast süsteemikäskude hüpikmenüüst käsk Command Prompt (Admin) - pilt. [Selle paremklõpsu süsteemikäskudega kiirkäivitamise hüpikmenüü (st Win + X menüü) saab kiiresti avada ka Win + X klahvikombinatsiooniga.]
Kliki ilmuvas UAC dialoogiaknas nupule Yes. Sisesta 'Administrator: Command Prompt' aknasse powercfg -h off käsk ja vajuta ENTER - pilt. Kui Sa lähed nüüd sleep režiimi ja seejärel väljud sealt kunagi, siis saad oma tööd jätkata otse sealt, kus Sul see pooleli jäi. Kuid antud "powercfg -h off" käsu kasutamisel kaob ka see eelpool kirjeldatud "Turn on fast startup (recommended)" funktsioon sealt "System Settings" aknast - seda peab siis teadma.
(Juhul kui Sa seda "powercfg -h off" käsku ei rakenda, siis viiakse Sinu kompuuter hoopis "Hibernate" režiimi ja Sa saad ta sealt välja tuua ainult füüsilisele "Power" nupule vajutamisega. Kui Sa tahad endist olukorda taastada, siis sisesta sinna adminõigustega Command Prompt aknasse powercfg -h on käsk ja Sind viiakse pärast seda Sinu poolt loodud "Sleep" kiirkorralduse käivitamist otse "Hibernate" režiimi.)


Alumine pilt näitab, et sellised kiirkorraldused ja Start ekraani plaadid loodi PC väljalülitamise, ümberlaadimise (restardi) ning 'sleep' režiimi jaoks:

Alumine pilt näitab, et sellised kiirkorraldused ja Start ekraani plaadid loodi PC väljalülitamise, ümberlaadimise (restardi) ning 'sleep' režiimi jaoks


...ja needsamad PC väljalülitamise, ümberlaadimise (restardi) ning 'sleep' režiimi kiirkorraldused toodi lisaks ka Windowsi töölaua tegumireale:

...ja needsamad kiirkorraldused toodi lisaks ka Windowsi töölaua tegumireale


Märkus: Kui Sa ei viitsi või ei oska neid vajalikke ikoone (.ico laiendiga) luua, siis võid nad kusagilt Internetist alla laadida ja panna nad seejärel näiteks oma "Pictures" kausta. Näiteks http://www.easyicon.cn/language.en/ saidist saad alla laadida igasuguseid ikoone - sisesta seal otsingukasti näiteks sõna "restart" ja kliki nupule "SEARCH"...Uuendatud: Uuema Windows 8.1 (või Windows 10) süsteemi jooksutamisel ei ole neid kiirkorraldusi (otseteid) enam suurt tarvidust luua, sest nüüd saab seda kõike teha ka otse Start nupu kaudu - seda mõlemates kasutajaliidestes. Teed sellel uuel Start nupul paremklõpsu ja selle peale ilmub süsteemikäskudega menüü (nn "Win+X" menüü, Sa võid vajutada ka Win+X klahvikombinatsiooni). Nüüd on antud kontekstmenüüsse lisatud ka uued Shut down, Sleep ja Sign out (Logi välja) käsud - pilt ..............ja.................. pilt.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|..|. Site Map .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011