Uus 'Hybrid Boot' ('Fast Startup') kiire buutimise vahend

Win 8 logo Windows 8 (8.1) ja Windows 10 kompuutri kiirem buutimine ja uus "Fast Startup" (ehk "Fast Boot" ehk "Hybrid Boot" ehk "Hybrid Shutdown") buutimise meetod.


Kompuutri käivitamisrežiimide muutmine.


(Kehtib ka uue Windows 10 suhtes.)

 


 

 

 

Kiirem buutimine (alglaadimine) ja uus 'Hybrid Boot' / 'Hiberboot' buutimise meetod:


Windows 8 ja loomulikult ka tema uuem Windows 8.1 versioon buudivad võrreldes Windowsi varasemate versioonidega märksa kiiremini (30% kuni 70% kiiremini - mõnel juhul isegi alla 10 sekundi).

Windows 10 puhul toimub see buutimine veelgi kiiremini. Varasematel Windowsitel võttis see aega kusagil 45 sekundit kuni mitu minutit.

Buutimine sai kiiremaks tänu järgmistele uuendustele:

a) Esiteks tehti muudatused kogu tarkvara osas. Juhul kui Sa kasutad lisaks ka sobivat riistvara, näiteks SSD ketast (HDD kõvaketta asemel või koos temaga), LED displeid, uut UEFI firmwaret (traditsioonilise vana BIOS asemel) jne, siis lubab see Windowsi operatsioonisüsteemil buutida üles isegi alla 10 sekundi.

b) Varasemates Windowsi kompuutrites kasutatud nn külmstart (Cold Start) ehk PC täielik sulgemine (Shut Down) ei ole reaalselt enam külmstart ehk täielik PC väljalülitamine. Külmstarti tehakse siis kui arvuti käivitatakse uuesti pärast tema täielikku väljalülitamist (Shut Down).

Nüüd aga muudeti see tavaline külmstardi protsess täielikult ümber ja alates Win 8 /Win 8.1 opsüsteemidest kasutatakse vaikimisi uut 'Hybrid Boot' (ehk 'Fast Startup' või 'Hiberboot') meetodit. See uus 'Fast Startup' funktsioon miksib need vanad traditsioonilised "shutdown" ja "hibernation" protsessid kokku. Nüüd ei lülitata eluliselt olulisi protsesse üldse välja - kernel'i (tuuma) failid jäävad nüüd alati ooterežiimile (hibernate režiimile). Täpsemalt õeldes, nüüd ei lülitata süsteemi sessiooni ("session 0") ehk kerneli sessiooni (tuuma sessiooni) enam välja vaid ta pannakse hibernate režiimile ("talveune režiimi"). Informatsioon süsteemi seisukorrast, draiveritest ja mälu sisust salvestatakse kõvakettale (hiberfil.sys faili) ja kompuutri käivitamisel loetakse ta sealt väga kiiresti jälle mällu tagasi.
See uus buutimise meetod ei ole enam meile juba varasematest aegadest tuttav Sleep või Hibernate režiimist äratamine. Uue meetodi puhul salvestatakse arvuti väljalülitamisel kettale ainult Windowsi tuuma sessiooni sisu ja mida saab siis buutimisel kiiresti mällu laadida.

Ühesõnaga varasema Windows 7 opsüsteemi puhul käib vana traditsiooniline kompuutri täielik sulgemine järgmiselt: Windows sulgeb kõikide kasutajate sessioonid, teenused ja seadmed ka 'kernel' ('tuuma') sessioonis ning see on arvuti täielik sulgemine. Kompuutri käivitamine ja buutimine toimus siis järgmiselt: Pre-boot -> System Initialization -> User Session Initialization. ('System Initialization' protsess võtabki siin kõige rohkem aega.)

Windows 8 (8.1) ja Windows 10 kompuutri täielik sulgemine on erinev: Siin küll suletakse kasutajate sessioonid, aga kernel sessioon pannakse 'hiberanate' režiimi, st süsteemi seisund ja mälu sisu salvestatakse kõvaketta hiberfile.sys faili. Kui kompuuter käivitatakse, siis loetakse selle väiksemahulise hiberfile.sys faili sisu jälle kiiresti tagasi: Pre-boot -> Hiberfile read -> Driver Initialization -> User Session Initialization.

c) Muudeti ka buutimise järjekorda: Esmalt laetakse need tähtsad kernel'i failid (hiberfil.sys failist), needsamad, mis pandi eelmises punktis mainitud hibernate ooterežiimile. Alles seejärel laetakse ülejäänud süsteemifailid ja kokkuvõttes näeb see välja siis järgmiselt: Pre-boot -> Hiberfile read -> Driver Initialization -> User Session Initialization. (Buutimisel ei tehta ka täielikku "Plug & Play" draiverite initsialiseerimist - ka see kiirendab buutimist.)Milliste stsenaariumite puhul see kiire buutimine (ehk 'Fast Startup' / 'Hybrid Boot' / 'Hiberboot') toimub? Mida peab selle uue vahendiga seoses silmas pidama?

Juhul kui see uus 'Hybrid Boot' / 'Fast Startup' kiire buutimine on aktiveeritud (vaikimisi ja ka pärast 'Reset Your PC' või siis...

... Win 10 puhul 'Reset this PC' vahendi kasutamist ongi ta alati aktiveeritud), siis astub ta mängu ainult ühel juhul: kompuutri väljalülitamine (Shut Down) ja sellele järgnev kompuutri sisselülitamine.

Sellest tulenevalt kaks momenti:

1) Kui see uus kiire buutimine EI OLE aktiveeritud, siis toimub kompuutri täielik väljalülitamine (Shut Down) ja sisselülitamine sama moodi nagu see toimus ka varasema Windows 7 jooksutamisel.

2) Kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 8/8.1/10 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul.

3) Kui Sul on mingeid probleeme, siis pead tegema kompuutri restardi, mis teeb esmalt masina puhta sulgemise ja seejärel buudib uuesti üles.

4) Kui Sul on see uus 'Fast Startup' vahend aktiveeritud (vaikimisi ta ongi): Sa võid probleemide korral teha Windowsi täieliku (puhta) sulgemise aga nii et vajutad ja hoiad Shift klahvi all ning seejärel klikid “Shut Down”. See töötab nii Start Menüüs, Ctrl+Alt+Delete kui ka süsteemi sisselogimise ekraanis.

5) Kui Sa muudad 'Fast Startup' sätet, siis pead pärast seda oma kompuutri täielikult välja lülitama (Shut Down) ja seejärel ta uuesti käivitama - siin lihtne restart ei aita.

6) !!! Kui Sa lülitad 'Hibernate' funktsiooni välja, siis see uus 'Fast Startup' vahend ENAM EI TÖÖTA.

Märkus: Peab ka seda teadma, et sõltuvalt Sinu kompuutri riistvara konfiguratsioonist võib ka nii olla, et seda fast startup funktsiooni ei toetatagi Sinu masinas.Kellele see uus kiire buutimine vajalik on? Milliseid kompuutri käivitamisrežiime ikkagi kasutada?

Ainult neile, kes armastavad oma kompuutrit ikka endiselt tavalisel teel välja lülitada (st kes ei saa sellest harjumusest lahti). Kui kiire buutimine on aktiveeritud, siis jõutakse pärast PC sisselülitamist Start ekraanile (Avakuvale) või siis tavalisele töölauale juba märksa kiiremini.

Seega on järgmised soovitused:

* Kui Sa lülitad oma kompuutri väga harva välja (st kasutad selle asemel "Sleep" või "Hibernation" režiimi), siis võid selle kiire buutimise välja lülitada, sellest siin edaspidi. Aga Sa võid selle ka aktiveerituks jätta.

* Aga mobiilsete seadmete puhul on siis järgmised sobivad variandid:

- Kui Sa tassid oma mobiilset seadet pidevalt kaasas ja kui vooluvõrku läheduses pole, siis võiks kasutada "Hibernation" (talveune) režiimi. Tema energiatarbimise plaan (Control Panel -> Hardware and Sound -> Power Options -> Change plan settings -> Change advanced power settings) võiks siis olla näiteks järgmine: "Sleep after" - akust 10 min, vooluvõrgust 30 min; "Hibernate after" - akust 30 min, vooluvõrgust 'Never'. Kui Sinu tahvlil või sülearvutil on väga vähe vaba kettaruumi, siis tuleks "Hibernation" režiimi asemel aga kasutada "Sleep" režiimi. (Mõlemal juhul võid selle kiire buutimise soovi korral ka välja lülitada.)

- Kui Sa viid oma mobiilse seadme harva kodust välja ja kasutad temaga töötamiseks vooluvõrku, st lülitad ta elektripistiku külge, siis sobib paremini see "Sleep" režiim. (Seega võid selle kiire buutimise ka välja lülitada.)

- Kui Sa lülitad oma mobiilse kompuutri sagedasti välja, siis jäta see 'Fast Startup' vahend aktiveerituks.


* Aga üldiselt ei maksa kaasaegsetes kompuutrites seda 'Fast Startup' vahendit välja lülitada. Sa võiksid ta välja lülitada alles siis kui tekivad mingid probleemid, näiteks:

- kui nende Windowsi suurte värskenduste installiga tekivad tõrked (pärast probleemi lahendamist lülitad selle 'Fast Startup' vahendi jälle sisse);
- kui Sa kasutad seda Wake-on-LAN funktsiooni;
- kui Sinu klaviatuuri 'Power' nupp ei tööta...;
- kui Sa kasutad 'dual-boot' masinat (st kahe või mitme operatsioonisüsteemiga kompuutrit);
- kui Sa ei saa oma kompuutri BIOS/UEFI sätetele ligi;
- kui Sul tekivad buutimisega probleemid...

Kui Sul tekivad seoses selle kiire buutimisega probleemid, siis lülita ta igal juhul välja! Kui Sa ei tea, et kas antud funktsioon tekitas selle tõrke, siis lülita kiire buutimine prooviks ikkagi välja ja tee kompuutri restart ning vaata, et kas midagi muutus.

Lülita oma kompuuter täielikult välja siis kui Sa lahkud kompuutri juurest paariks-kolmeks päevaks või isegi kauemaks ajaks.

!!! Kui kompuuter asub 'Sleep' režiimis, siis ei tohi arvutiplokki lisada uusi seadmeid või ühendada seadmeid arvutiga. Erandiks on välised seadmed, mis kasutavad USB või IEEE 1394 (FireWire) porte.Märkus: Windows 8.1 versioonis saab nendele käskudele ligi ka siis kui teed vasemal all Start nupul paremkliki (või vajutad Win+X klahvikombinatsiooni) ja valid ilmuvast süsteemikäskude hüpikmenüüst "Shut down or sign out >" käsu:

Shut down or sign out >


Kui see uus 'Hybrid Boot' / 'Fast Startup' kiire buutimine on aktiveeritud (vaikimisi ja ka pärast 'Reset Your PC' vahendi kasutamist ongi ta alati aktiveeritud), siis Windows 8.1 jooksutamisel käib kompuutri sulgemine järgmiselt:

1) Kui Sa sulged kompuutri 'Win+X' süsteemikäskudega menüü kaudu avatava "Shut down" käsu abil (vaata eelmist pilti), siis tehakse kompuutri täielik ehk puhas väljalülitamine ja tema sisselülitamine ning buutimine võtab rohkem aega.

2) Kui Sa sulged kompuutri aga 'Charms' riba kaudu avatava "Shut down" punkti kaudu, siis toimub kompuutri 'Hybrid Boot' (ehk 'Fast Startup') sulgemine ja tema hilisem sisselülitamine ning buutimine toimub kiiremini...

... pilt.

Kompuutri restart toimub aga endiselt, st kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 8/8.1 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul.


Windows 10 puhul:

1) Kui Sa teed Start nupul paremkliki (või vajutad Win + X klahvikombinatsiooni), siis saad samuti põhilistele süsteemikäskudele kiiresti ligi. Kui Sa sulged selle Win + X menüü 'Shut down or sign out -> Shut down' käsu abil oma kompuutri, siis tehakse kompuutri täielik ehk puhas väljalülitamine ja tema sisselülitamine ning buutimine võtab rohkem aega.

2) Kui Sa sulged kompuutri uut tüüpi Start Menüü (või Start ekraani) 'Power' nupu hüpikmenüü 'Shut down' käsu kaudu, siis toimub kompuutri 'Hybrid Boot' (ehk 'Fast Startup') sulgemine ja tema hilisem sisselülitamine ning buutimine toimub kiiremini - pilt.

Kompuutri restart toimub aga endiselt, st kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 10 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul.Mis on kiire buutimise tööks vajalik?

Selleks on vaja täita kolme tingimust:

1. Peab jooksutama Windows 8 / 8.1 või kõrgemat operatsioonisüsteemi.

2. Hibernate režiim peab olema lubatud ja see on vaikimisi ka aktiveeritud, ühesõnaga see Hybrid Boot meetod on vaikimisi sisse lülitatud. Juhul kui Sa lülitasid ta välja ja tahad ta uuesti sisse lülitada, siis tee järgmist: ava administraatori õigustega Command Prompt aken, tipi käsureale powercfg /h on ja vajuta ENTER - pilt.

3. Windows 8 / 8.1 puhul: Control Panel (Juhtpaneel) konsoolis peab see kiire buutimine olema ka aktiveeritud: Control Panel -> Hardware and Sound -> "Power Options" all Require a password when the computer wakes link -> Change settings that are currently unavailable link ja 'Turn on fast startup (recommended)' ruudus peab linnuke olema - ka see on vaikimisi aktiveeritud (sellest tuleb veel juttu).

Windows 10 puhul: Control Panel -> Hardware and Sound -> "Power Options" all Change what the power buttons do link -> Change settings that are currently unavailable link ja 'Turn on fast startup (recommended)' ruudus peab linnuke olema. Vaata allpool seda Hybrid Boot / Fast Startup parameetriga pilti:

Hybrid Boot / Fast Startup parameetriga pilt
Märkus: Mida see hibernate funktsioon ja hiberfil.sys tähendavad? Windows omab kahte toitehaldamise režiimi, mida Sa võid valida: üks on nn "Sleep Mode" ja teine "Hibernate Mode".

'Sleep' (oote või uinaku) režiimi puhul ei lülitata kompuutrit täielikult välja vaid ta pannakse vähese voolutarbimise režiimi ja Sa saad kiiresti tagasi sinna, kuhu Sinu töö pooleli jäi. Kui kompuuter "ärkab" sellest "uinaku" režiimist, siis jõuad Sa kiiresti sinna kasutajaliidesesse tagasi, kus Sa varem viibisid. Näiteks kui sa olid enne seda traditsioonilises 'Windows Desktop' kasutajaliideses, siis jõuad sinna ka tagasi. Juhul kui süsteem läks teatud aja mõõdudes ise "Sleep" režiimi (siis kui midagi ei tehtud), siis ilmub antud režiimist väljumisel ka "Lock Screen" ekraan, mis tuleb seejärel ENTER klahvi või 2x hiireklikiga eest ära koristada, et süsteemi sisse saada.


'Hibernation' (talveune) režiimi kasutatakse aga selleks et kompuutrit pärast tema täielikku väljalülitamist (Shut down) kiiremini käivitada. Hibernate režiimi puhul salvestatakse füüsilise mälu sisu kõvakettale ja alles seejärel lülitatakse kompuuter täielikult välja. Enne kui kompuuter viiakse hibernate režiimile, salvestab süsteem kogu füüsilise mälu (RAM) sisu kõvakettale (hiberfil.sys faili). Seejärel kui kompuuter käivitatakse uuesti, taastatakse süsteemi selline täpne seisund nagu see oli ka enne tema täielikku väljalülitamist/sulgemist.
Seega tullakse 'Hibernate' režiimist välja VÄGA KIIRESTI ja Sa EI PEA eelnevalt oma töid SALVESTAMA - Sa jõuad täpselt oma poolelijäänud töösse tagasi. Näiteks salvestamata ja avatud Notepad dokumenti (Notepad programmis) või Paint programmi, kus jäi mingi pildi redakteerimine pooleli... (Ka multi-boot masina kasutamisel jõuad Sa otse Windowsi töölauale.)

Märkus: Windows 8 (Windows 8.1) ja Windows 10 puhul kasutatakse aga uut Hybrid Boot meetodit ja see uus buutimise meetod miksib kokku varasemad külmstardi ning 'hibernate' režiimi protsessid. Nüüd ei lülitata eluliselt olulisi protsesse üldse välja - kernel'i (tuuma) failid jäävad nüüd alati ooterežiimile (hibernate režiimile).


Hiberfil.sys on varjatud süsteemifail ja ta asub süsteemiketta juurkaustas (tavaliselt C:\) ning teda kasutatakse selleks et hoida temas kogu füüsilise mälu sisu siis kui kompuuter viiakse hibernate režiimi. Hiberfil.sys fail on üsna suure mahuga (mitu gigabaiti) ja seepärast ei toimu kompuutri startmine just mitte kõige efektiivsemalt ning kiiremalt, sest terve tema sisu mällu tagasilaadimne võtab aega. Kuigi ka Windows 8 / Windows 10 uue 'Hybrid Boot' meetodi puhul kasutatakse sedasama hiberfil.sys faili, salvestatakse aga temasse nüüd ainult kernel sessiooni andmed ja seega on ta palju väiksema mahuga.

Et seda hiberfil.sys faili näha, vali tee järgmist:

- Ava File Explorer (endine Windows Explorer), seejärel ava tema View sakk/vaheleht, kliki seal paremal nupule Options ja vali Change folder and search options käsk - pilt.

- Ava vaheleht View, korista linnuke Hide protected operating system files ruudust ja kliki ilmuvas hoiatusaknas nupule Yes. Seejärel kliki all nupule OK - pilt.

- Ja Sa näedki oma süsteemidraivi juurkaustas (tavaliselt C:\) seda hiberfil.sys faili - pilt. (Samamoodi, aga menüü Tools -> Folder Options... kaudu sai seda hiberfil.sys faili näha ka Win XP, Vista ja Windows 7 süsteemides, juhul kui nendes oli eelnevalt 'Hibernate' režiim sisse lülitatud ehk kasutusele võetud.)


Vähene kettaruum: Kui Win XP, Vista või Windows 7 opsüsteemi jooksutaja ei soovi enam Hibernate režiimi kasutada, siis võib ta selle hiberfil.sys faili ka ära kustutada, et hoida kokku oma kettaruumi. Seda sai teha CMD aknas käsu powercfg.exe -h off (või siis powercfg.exe /hibernate off) abil või siis Disk Cleanup utiliiti kasutades.

Vähene kettaruum: Kui Sul on oma Windows 8 (8.1) või Windows 10 mobiilses kompuutris väga vähe seda ketta salvestusruumi, siis võid samuti selle hiberfil.sys faili ära kustutada, sel juhul ei saa Sa seda uut "Hybrid Boot" ("Fast Startup" ) meetodit samuti enam kasutada. Tee seda samuti Command Prompt konsooli powercfg.exe -h off (või siis powercfg.exe /hibernate off) käsu abil.

Kui Sa tahd selle Hibernate režiimi jälle kasutusele võtta, siis saab ta seda teha CMD akna käskude powercfg.exe /hibernate on (või powercfg.exe -h on) abil.

Kuid selle vähese kettaruumi puhul on Windows 8 (8.1) või Windows 10 masina puhul ka teine lahendus: Kui Sa tahad selle hiberfil.sys faili mahtu vähendada ja samas ka seda uut 'Fast Startup' vahendit kasutada, siis ava adminõigustega Command Prompt aken ning sisesta sinna alltoodud käsk ja vajuta ENTER:

powercfg /h /type reduced

powercfg /h /type reduced


See eeltoodu käsk vähendab Sinu hiberfil.sys faili mahtu ligi poole võrra, aga seda 'Fast Startup' vahendit saab endiselt kasutada.

powercfg /h /type full - see käsk taastab aga uuesti selle hiberfil.sys faili ettenähtud mahu ja Sa võid kõiki neid fast startup, hybrid sleep, hibernate toiterežiime kasutada. Allpool siis tabel nendest toiterežiimidest kettaruumi mahu hõivamisest:

tabel


Pikem jutt "Shut Down" funktsioonist, Standby, Hibernate ja Sleep režiimidest on pikem jutt seal.

EtteotsaKompuutri käivitamisrežiimide muutmine ja 'Hybrid Boot' ('Fast Startup') funktsiooni väljalülitamine:

Windows 8 (Windows 8.1) ja Windows 10 operatsioonisüsteemiga kompuutris on arvuti buutimiseks määratud vaikimisi see uus Hybrid Boot (Fast Startup / Hiberboot) meetod. Kui Sa ei soovi seda Hybrid Boot buutimismeetodit kasutada ja tahad teha traditsioonilist külmstarti, siis võid oma oma kompuutri kävitamisrežiimi (alglaadimise režiimi) muuta. Selle uue hybrid buutimismeetodi väljalülitamine on mõnikord vajalik ka draiverite ja uute seadmete paigaldamiseks, mis vajavad seda traditsioonilist külmstarti. Sa võid selle Hybrid Boot (Fast Startup) meetodi lülitada välja ka siis kui Sa lülitad oma kompuutri üsna harva välja ja paned ta tavaliselt nn 'Sleep' reziimi. Ka võid Hybrid Boot (Fast Startup) meetodi lülitada välja sel juhul kui Sul tekivad selle uue buutimisega probleemid.

Sul on selleks kolm võimalust:

1) Esimene meetod: Tee seda Control Panel akna kaudu (rohkem aeganõudvam, aga turvalisem variant):

- Ava Windows 8 (8.1) süsteemi puhul see standardne töölaua Control Panel konsool. Vii Windowsi töölaua kasutajaliideses hiirekursor ekraani vasemale allanurka ja sinna peab ilmuma pisike "Start" ekraani pisipilt:

"Start" ekraani pisipilt


Tee seal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Control Panel:

Tee seal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Control Panel


Märkus: Sedasama võid teha ka Metro / Windows 8 disainiga Start ekraani kaudu:

pilt ...

pilt.Uuendatud: Uuemas Windows 8.1 versioonis on see "Start" ekraani pisipilt asendatud Start nupuga:

Windows 8.1 (Windows Blue) puhul tuuakse tagasi ka Start nupp - rohkem infot sellest seal.Kuid Windows 10 puhul ava see Control Panel konsool Start Menüü kaudu ja seda Windows System haru alt.- Kliki Hardware and Sound lingile:

Kliki Hardware and Sound lingile


Märkus: Sa võid esmalt klikkida ka System and Security lingile - pilt.


- Kliki "Power Options" all Require a password when the computer wakes lingile:

Kliki "Power Options" all Require a password when the computer wakes lingile


Märkus: Sa võid alternatiivina teha ka nii: Ava Control Panel aken ja kliki Hardware and Sound -> Power Options. Seejärel kliki vasemas paanis Require a password on wakeup lingile.


Windows 10 süsteemis ava Control Panel, kliki Hardware and Sound ja seejärel kliki "Power Options" all Change what the power buttons do lingile.


- Kliki järgmises aknas ülaosas Change settings that are currently unavailable lingile:

Change settings that are currently unavailable link


- Keri allapoole ja korista Turn on fast startup (recommended) ruudust see linnuke ära ning kliki all Save changes nupule. [See kiire buutimise "Turn on fast startup (recommended)" ja "Hibernate" parameetrid ilmuvad sinna allaossa ainult siis kui Sul on hibernate režiim administraatori õigustega Command Prompt akna powercfg /h on käsuga lubatud (pilt)]:

Keri allapoole ja korista Turn on fast startup (recommended) ruudust see linnuke ära


- Tee komutri restart, et seda ülesannet lõpetada.

Kui Sa soovid hiljem selle uue 'Hybrid Boot' / 'Fast Startup' / 'Hiberboot' käivitamisrežiimi jälle taastada, siis järgi neid eelmisi samme ja pane sinna 'Turn on fast startup (recommended)' ruutu linnuke jälle tagasi.

Märkus: Peab ka seda teadma, et sõltuvalt Sinu kompuutri riistvara konfiguratsioonist võib ka nii olla, et seda fast startup funktsiooni ei toetatagi Sinu masinas.2) Teine meetod: Tee seda Command Prompt (CMD) käsurea kaudu (kiirem meetod, aga siin peab alltoodud käsu korrektselt ehk õieti tippima):

Kui Sa tahad seda uut buutimismeetodit ainult üheks korraks välja lülitada ja kasutada vana traditsioonilist aeglasemat Windows 7 shutdown/külmstardi meetodit, siis tee järgmist:

- Lõpeta kõik oma tööd, salvestada avatud dokumendid ja sulge Windowsi enda programmid.
- Vajuta Windows+R klahvikombinatsiooni, tipi Run dialoogiaknasse cmd ja vajuta ENTER.
- Tipi CMD akna käsureale järgmine käsk shutdown /s /full /t 0 ja vajuta ENTER:

CMD aken


Kui Sa tahad nii hibernate režiimi kui ka 'Hybrid Boot' funktsiooni aga täielikult välja lülitada, siis ava administraatori õigustega Command Prompt aken ning kasuta seal powercfg /h off käsku - sellega kaovad nende parameetrid ka Control Panel'i (Juhtpaneeli) konsoolist.Märkus: Kui Sa soovid selle Command Prompt akna shutdown.exe käsu (kompuutri sulgemise käsu) võtmetest/argumentidest rohkem infot, siis tipi CMD akna käsureale lihtsalt shutdown (või siis shutdown /?) ja vajuta ENTER.

Shutdown käsk & tema võtmed/parameetrid: shutdown [/i | /l | /s | /r | /g | /a | /p | /h | /e] [/full] [/f] [/m \\computer][/t xxx][/d [p|u:]xx:yy [/c "comment"]]

Näited:

/s Lülitab kompuutri välja (st shutdown /s). Windows 8 puhul lülitatakse ta siis välja selle uue 'Hybrid Boot' meetodiga ja kui Sa käivitad kompuutri uuesti, siis tehakse tema kiire buutimine.
/r Teeb kompuutri täieliku sulgemise ja restardi (shutdown /r). Tehakse PC täielik väljalülitamine ja sellele järgneb kompuutri vana traditsiooniline aeglasem külmstart.
/h Paneb lokaalse kompuutri 'Hibernate' režiimile (shutdown /h). Siia võib lisada ka /f võtme.

/full See on uus võti ja selle abil siis võimegi teha kompuutri täieliku sulgemise (mitte "hybrid boot" väljalülitamise). Seda võtit peab kasutama koos s/ võtmega. Näiteks shutdown /s /full /t 0 (vaata ülemist pilti). Parameeter /t 0 tähendab siin seda et kompuuter lülitatakse pärast ENTER klahvile vajutamist kohe välja (st ilma igasuguse ooteajata). Jälgi siin seda et antud käsk oleks õieti sisestatud (siia tuleb ka neli tühiklahvi sisestada).
Kui Sa käivitad siit vale shutdown.exe käsu (näiteks shutdown /full) ja juhul kui Windows seda lubab, siis võib juhtuda nii et Sinu arvuti küll suletakse, aga tema käivitamisel tekivad Windows 8-ga suured probleemid. Sel juhul aitab ainult tema parandusinstall ('Refresh Your PC').

/t xxx Paigaldab ajaperioodi xxx sekundites, mille mõõdudes kompuuter suletakse, st paigaldab ooteaja. Lubatav diapasoon on siin 0 kuni 315360000 (10 aastat!!!) ja vaikimisi on siin 30 sekundit (st kompuuter suletakse 30 sec mõõdudes). Kui siia on 0 määratud (st /t 0), siis suletakse kompuuter kohe.

/f Sunnib kõik avatud rakendused sulgema ilma et kasutajat sellest eelnevalt hoiatataks.3) Kolmas meetod: Tee seda kompuutri restardi (taaskäivitamise) abil - alati see variant ei sobi:

Kui Sa teed süsteemi restardi (taaskäivitamise), siis see uus kiire buutimine EI TÖÖTA. Teiste sõnadega, süsteemi restart Windows 8/8.1 ja Windows 10 opsüsteemis toimub täpselt sama moodi nagu see oli ka Windows 7 puhul. Seda restardi meetodit võid näiteks kasutada uute draiverite installeerimisel. Mõnikord antud variant ei sobi, sest uute seadmete installeerimisel tuleb kompuuter täielikult välja lülitada (Shut Down) - sel juhul kasuta ühte neist ülaltoodud meetoditest. (Kui Sa teed kompuutri restardi Windows 8 / Windows 10 graafilise kasutajaliidese kaudu, siis tehakse samuti tema täielik väljalülitamine ja sellele järgneb kompuutri vana traditsiooniline aeglasem külmstart.)


Märkus: Kui Sa jooksutad mitme opsüsteemiga multi-boot masinat ja kui Sa teed nüüd kompuutri vana traditsioonilise täieliku sulgemise (näiteks käsu shutdown /s /full /t 0 abil) või restardi ning kui Windows 8/8.1 või 10 ei ole pandud esmaseks buutimise süsteemiks, siis ilmub kompuutri käivitamisel meile juba tuttav Windows Boot Manager (Windowsi käivitushaldur) ekraan. Selles ekraanis saad siis valida selle et millisesse süsteemi Sa siseneda soovid.
Kui Sa jooksutad mitme opsüsteemiga multi-boot masinat ja kui Win 8/8.1 või 10 on esmaseks buutimise süsteemiks, siis ilmub kompuutri käivitamisel või ümberlaadimisel aga uus Metro-stiilis disainiga "Choose an operating system" ekraan, kus saad siis valida selle opsüsteemi, millesse Sa siseneda soovid:

Metro-stiilis puutetundlik 'Choose an operating system' ekraan


NB! Windows 8 süsteemist väljalogimisest, ekraani lukustamisest, kompuutri restardist ehk taaskäivitamisest ja tema väljalülitamisest saad täpsemaid juhiseid sealt.'Hibernate' käsu kuvamise "Power" nupu menüüs (ka mujal) sisse- ja väljalülitamine:

Kui Shut down, Restart ja Sleep funktsioonid on Windows 8 (8.1) ja Win 10 opsüsteemis vaikimisi lubatud ning nendele saab kohe ka ligi, siis Hibernation vahend on aga vaikimisi välja lülitatud. Juhul kui Sa soovid seda funktsiooni sisse lülitada ja pääseda talle ligi, siis tee järgmist:

1) Sul peab eelnevalt olema see Hibernate režiim lubatud: avad administraatori õigustega Command Prompt akna, tipid käsureale powercfg /h on ja vajutad ENTER (pilt).

2) Seejärel ava Windowsi enda standardne töölaua Control Panel app. Vii hiirekursor ekraani vasemale allanurka, tee seal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Control Panel (pilt).

Kliki Hardware and Sound lingile:

Kliki Hardware and Sound lingile


3) Kliki "Power Options" all Require a password when the computer wakes lingile:

Kliki "Power Options" all Require a password when the computer wakes lingile


Märkus: Sa võid alternatiivina teha ka nii: Ava Control Panel aken ja kliki Hardware and Sound -> Power Options. Seejärel kliki vasemas paanis Require a password on wakeup lingile.

Windows 10 süsteemis ava Control Panel, kliki Hardware and Sound ja seejärel kliki "Power Options" all Change what the power buttons do lingile.

4) Kliki järgmises aknas ülaosas Change settings that are currently unavailable lingile:

Change settings that are currently unavailable link


5) Keri allapoole, pane linnuke Hibernate ruutu ja kliki all Save changes nupule. Hiljem võid ta soovi korral siitsamast ka jälle välja lülitada. (Siitkaudu võid ka näiteks "Sleep" režiimi välja lülitada.):

Keri allapoole, pane linnuke Hibernate ruutu ja kliki all Save changes nupule


Ja tulemus (Win 8)...:

Ja tulemus...


Ja tulemus (Windows 10)...:

Ja tulemus (Win 10)...
Windows 8.1 ja Windows 10 süsteemides saab aga nendele käskudele ligi ka siis kui teed vasemal all Start nupul paremkliki (või vajutad Win+X klahvikombinatsiooni) ja valid ilmuvast süsteemikäskude hüpikmenüüst "Shut down or sign out" käsu:

Shut down or sign out


Widows 10 süsteemikäskude kontekstmenüü:

Widows 10 süsteemikäskude kontekstmenüü


EtteotsaNatuke ka nendest kompuutri füüsiliste "Power" ja "Sleep" nuppude seadistamisest:

Kui Sa valid 'Control Panel - Hardware and Sound' ja klikid "Power Options" all 'Change what the power buttons do' lingile, siis saad määrata seda et kuidas Sinu kompuuter käitub siis kui Sa vajutad tema FÜÜSILISELE "Power" või "Sleep" nupule. Seda füüsilist "Sleep" nuppu paljudel arvutitel ei olegi , aga ta võib olla Sinu klaviatuuril ja klaviatuuril võib olla lisaks veel ka see füüsiline "Power" klahv.

Kui Sa kasutad sülearvutit või muud mobiilset arvutit, siis näed seal kokku nelja rippmenüüdega kasti: valid nendest rippmenüüdest oma kompuutri füüsiliste nuppude jaoks Sulle sobivad sätted vastavalt siis sellele, et kas Sinu kompuuter saab toidet otse vooluvõrgust ("Plugged in") või siis oma akult ("On battery").

- Kui Sa valid siin füüsilise Power nupu jaoks näiteks "Shut Down" parameetri, siis juhul kui Sa klikid kompuutri töötamise ajal tema füüsilisele Power nupule, siis käitub ta sama moodi nagu ka siis kui Sa valid Start Menüüst selle "Shut Down" käsu. Sa võid siin selle füüsilise Power nupu jaoks valida ka mingi muu sätte: "Sleep", "Hibernate", "Turn off the display" või "Do nothing". Nende valikute arv sõltub juba Sinu kompuutri riistvarast. Sõltumata sellest et mida Sa siin valid, vajutades seda füüsilist "Power" nuppu ja hoides seda mõned sekundid allavajutatuna, põhjustab see arvuti täieliku väljalülitamise.

- Juhul kui Sinu klaviatuuril (ja/või kommpuutril endal) on ka see füüsiline "Sleep" klahv (nupp) olemas, siis võid siin ka tema jaoks sobiva valiku teha.

- Kui Sa kasutad sülearvutit, siis näed siin lisaks ka kolmandat valikuvõimalust: "When I close the lid". Vaikimisi on siin määratud "Sleep" säte, aga Sa võid seda ka muuta kas "Do nothing", "Hibernate" või siis "Shut down".

Lauaarvuti selles alltoodud aknas näed Sa ainult kahte kasti oma rippmenüüdega, aga sülearvutite ja muude mobiilsete seadmete sellekohastes akendes näed Sa nelja rippmenüüd:

rippmenüüd

Etteotsa

< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011