Windowsi täiustatud mitme monitori tugi

Win 8 logo Windows 8 (8.1) täiustatud mitme monitori / displei tugi—mitme displei ülesseadmine. Mitmele monitorile taustapiltide paigaldamine.

 

(Käib ka Windows 10 kohta.)

 

 

 

 

 

Windows ja 'Multi Monitor' tugi:


Kui Sa teed oma kompuutriga palju igapäevast tööd, siis lisades juurde teise (või kolmanda) monitori/displei võid Sa sellega tunduvalt suurendada oma töö efektiivsust. Windows 8 omab väga head mitme monitori (displei) tuge, märksa paremat kui see oli Windows 7 puhul. Näiteks Sa võid nüüd lasta kuvada ühel monitoril seda uut Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Start ekraani (Start menüüd) ja teisel monitoril aga tavalist Windowsi töölauda. Sa võid Windowsi töölaua standardseid rakendusi jooksutada mõlematel displeidel.

Windows 8 mitme monitori toe suuremad täiustused ja muudatused sisaldvad järgmist:

* Sa võid nüüd ise määrata selle, et kuidas iga monitori tegumiread hakkavad mitme monitori ülesseadmisel töötama. Nüüd võib igale ühendatud monitorile panna ka omaenda eraldi Windows 7 aegadest pärit tegumirea (TaskBar ehk SuperBar). Vaikimisi dubleeritakse see tegumiriba igale displeile, aga Sa võid tegumirea kuvamise ka ära keelata. Sekundaarsete displeide tegumiread ei oma teadetevälja (Notification area), juurde lisatavaid tööriistaribasid, kella ja "Show Desktop" nuppu. Sa võid iga displei tegumiriba eraldi seadistada ja see ei mõjusta teiste monitoride tegumiribasid.

* Sa võid igale displeile panna omaenda unikaalse taustapildi või siis paigaldada kahele displeile ühe- ja sama "tapeedi" (st panna nende jaoks laiendatud taustapildi).Mitme monitori/displei ülesseadmine—Windows 8 (8.1):


Esimene etapp: Et seada üles Windows 8 'multiple-display' tuge, peab Sul olema videokaart, mis toetab mitut monitori. Kõik kaasaegsed videoadapterid seda ka teevad nii et muret ses suhtes ei ole.


Märkus: Sa võid juurde osta ka eraldi videoadapteri, iga monitori jaoks üks videoadapter. Juhul kui Sinu kompuutri videokaart on integreeritud süsteemiplaati (emaplaati), siis installeeri kõigepealt Windows 8 ja alles seejärel installeeri teine videokaart. Kui Windows 8 tuvastab selle teise uue videokaardi, siis ta lülitab emaplaati sisseehitatud videokaardi välja. Juurdelisatud teine videokaart pannakse automaatselt pea-videokaardiks.


Lülita kompuuter välja ja kui vaja siis installeeri ka uus videokaart (või videokaardid). Ühenda oma teine monitor (või TV displei või projektor) videokaardi pordi külge ja lülita oma kompuuter uuesti sisse. Kui Sa varem juba kasutasid mitme-monitori ühendust, näiteks kui Sa olid oma arvuti televiisori ekraaniga ühendanud, siis pead nüüd taasühenduse loomiseks tegema ka kompuutri restardi (ümberlaadimise). Ühendad vastava kaabli televiisori õigesse porti, lülitad TV sisse, paned ta juhtpuldist EXT režiimile ja teed kompuutri restardi - sellega tuvastab Windows 8 Sinu juurdelisatud monitori. (Kui Sul on mitme operatsioonisüsteemiga multiboot masin, siis ühenda oma arvuti teise displeiga, seejärel sisene Windows 8 opsüsteemi ja alusta sealt oma kompuutri restarti/ümberlaadimist.)


!!! Sa pead teadma oma videokaardi ja ühendatava monitori ühenduspesade (portide) tähendusi ja ka seda et millise kaabli ning üleminekuga saab teise monitori/displei ning videokaardi omavahel ühendada. Seda saad teada oma arvuti või videokaardi ja monitori dokumentatsioonist (või Internetist). Teie displei (arvuti displei või televiisori) ühendamisest kompuutriga on pikem ülevaade seal. Seal on koos piltidega toodud ära ka videokaartide pordid, ühenduskaablid, üleminekud jms.Teine etapp: Loo oma teise juurdelisatud displeiga (või displeidega) ühendus. Selleks on mitu võimalust:


a) Kasuta Windows 8 uut universaalset 'Charms' riba ja tema 'Devices' ikooni (amuletti):

Ava Charms riba ja kliki/toksa seal Devices ikoonile/amuletile, et avada "Devices" küljepaneeli. 'Devices' küljepaneeli ülesandeks on kindlustada Windows Store appide ja süsteemi ligipääs välistele seadmetele (näiteks teine monitor/displei, TV ekraan, projektor, HDMI TV või printer). Kui Sa teed arvutiga palju tööd, siis teise või kolmanda monitori lisamine teeb Sinu töö palju lihtsamaks ja viljakamaks. Antud funktsioon töötab ainult Metro/Windows Store appidega ja ka siis kui Sinu arvutiga on ühendatud mingi teine monitor/displei või TV.

Toon siin ära ainult kõige uuema Windows 8.1 versiooni vastavad pildid. Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni, et avada seda Charms küljeriba.

Seejärel kliki Devices amuletile ja Sa võid seda teha nii Metro Start ekraani (pilt) või Windowsi töölaua kasutajaliidese (pilt) kui ka Metro/Windows Store appi kaudu. Olles klikkinud/toksanud Devices amuletile, ilmub alltoodud pilt (antud juhul tehti seda Start ekraanil - vahet pole):

Devices


Kui Sinu kopmpuutriga ei ole ühtegi vastavat seadet ühendatud ja kui avatud ei ole ühtegi Metro/Windows Store appi, siis klikkides "Devices" küljepaneelil Play või Print menüüpunktile (vaata eelmist pilti), näed Sa järgmisi teateid:

Play või Print


Aga selline teade ilmus siis "Photos" appi puhul:

Aga selline teade ilmus siis "Photos" appi puhul


Alltoodud näite puhul saab aga antud dokumenti juba ka välja printida - avatud on 'Reader' app:

avatud on 'Reader' appOK, ühendame nüüd oma kompuutriga mingi muu seadme, näiteks teise monitori/displei (või televiisori). Seejärel teeme süsteemi restardi, et kompuuter tuvastaks uue seadme ja proovime uuesti:

* Vajuta Win + C klahvikombinatsiooni ja kliki seejärel Devices amuletile.
* Klikkides Devices ikoonile/amuletile, avatakse Devices küljepaneel, kus kliki 'Project' punktile:

Klikkides Devices ikoonile/amuletile, avatakse Devices küljepaneel, kus kliki 'Project' punktile


Kuna kasutaja arvutiga on nüüd ühendatud ka teine displei (teine monitor või TV), siis pakutakse siin välja alltoodud variandid, kus vaikimisi on aktiveeritud 'PC screen only' parameeter. See tähendab seda et Sinu teisel displeil mingit pilti veel ei ole (st ta on tühi):

PC screen only


Märkus: Siia ülaltoodud "Project" küljepaanile saab kõige kiiremini ligi nii et vajutad Win + P klahvikombinatsiooni ("P" täht viitab antud klahvikombinatsioonis sõnale "Project").


Nüüd saab iga monitori/displei töölaua tegumiriba ka eraldi seadistada. Vaikimisi dubleeritakse see tegumiriba mõlemale monitorile. Kuid Sa võid näiteks teise displei tegumiriba nii konfigureerida, et seal kuvatakse ainult nende programmide ikoonid, milledega Sa seal aktuaalselt töötad. Sa võid nüüd igale monitorile panna ka eraldi taustapildid.

Vaatleme neid "Project" küljepaneeli parameetreid nüüd lähemalt:

* 'PC screen only' parameeter: See on vaikimisi aktiveeritud (vaata eelmist pilti) ja see tähendab seda et Sinu teisel displeil mingit pilti veel ei ole (st ta on tühi).
* 'Duplicate' parameer: Kui Sa klikid 'Duplicate' parameetrile (pilt), siis ilmub teisele displeile täpselt samasugune pilt nagu Sa näed seda ka oma kompuutri ekraanil. Kui Sa teed midagi ühel displeil, siis peegeldub see ka teisel displeil. Sa võid näiteks oma klaviatuuri ja hiirega töötada isegi TV ekraanil. TV ühendamise puhul Sa ei saa displeide resolutsioone enam muuta - kaks displeid (Win 8 DP versioonis võetud):

'Duplicate' parameer


* 'Extend' parameeter: Antud funktsioon laiendab Windows 8/Windows 8.1 Desktop ja Metro kasutajaliidest – see on kahe monitoriga kompuutrite (või siis projektori abil presentatsiooni esitamise) puhul kõige ideaalsem variant (pilt).
Kui Sa klikid 'Extend' parameetrile, siis pannakse teisele displeile ainult Windowsi standardne tühi töölaud koos tema tegumirea ja selle ikoonidega. Sekundaarse displei t öölaud ise on tühi ja kui Sa teed midagi oma kompuutri põhidispleil, siis teisel juurdelülitatud displeil see tegevus ei peegeldu. Kui Sa käivitad mingi asja sellel teisel juurdelisatud displeil, siis avatakse tema aken kompuutri peadispleil. Kuid Sa võid Windowsi töölauas avatuid aknaid lohistada üle teisele juurdelülitatud monitorile/displeile ja seal nendega tööd jätkata. Juhul kui Sa avad alguses mingi akna oma peadispleil ja kui see avatakse tollel juurdelisatud sekundaarsel monitoril, siis lohista ta sealt üle oma peamonitorile ning edaspidi seda probleemi enam ei teki.
Sa võid oma peamonitoris Windowsi töölaua ja uue Windows 8 disainiga kasutajaliidese vahel liikumiseks kasutada Windowsi Logoga klahvi. Teine juurdelisatud displei näitab aga alati ainult Windowsi traditsioonilist töölauda (st Windowsi töölaua kasutajaliidest). Ühesõnaga kui Sa valid siit 'Extend' parameetri, siis seda uut Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga Start ekraani ennast ei laiendata sinna teisele displeile vaid seal kuvatakse ainult Windows desktop kasutajaliidese ekraan (tema töölaud). Seega Sa võid kõrvuti töötada nii uute Metro-stiilis / Windows Store appidega kui ka Windowsi tavaliste standardsete rakendustega:

Kaks displeid - mõlemal on näha Windowsi töölaua kasutajaliidese töölaud (koos tegumireaga):


Kaks displeid - mõlemal on näha Windowsi töölaua kasutajaliidese töölaud (koos tegumireaga)


Kaks displeid: Peadispleil on avatud Windows 8 disainiga Start ekraan ja teisele displeile on lohistatud 'Cmd' aken:

Kaks displeid: Peadispleil on avatud Windows 8 disainiga Start ekraan ja teisele displeile on lohistatud 'Cmd' aken


Displei ja TV ekraan:

Displei ja TV ekraan


Displei ja TV: Peadispleil asutakse uuel Start ekraanil ja televiisoris kuvatakse Windowsi töölaua kasutajaliidest:

Displei ja TV: Peadispleil asutakse uuel Start ekraanil ja televiisoris kuvatakse Windowsi töölaua kasutajaliidest


Kaks monitori ja mõlemal kuvatakse Windowsi töölauda (vasemal on peadisplei koos oma töölaua ikoonidega):

Kaks monitori ja mõlemal kuvatakse Windowsi töölauda (vasemal on peadisplei koos oma töölaua ikoonidega)


Kaks monitori: Seal teisel sekundaarsel displeil käivitati Windows PowerShell ISE:

Kaks monitori: Seal teisel sekundaarsel displeil käivitati Windows PowerShell ISE


Märkus: Kui tegemist tuleb presentatsiooni- ja kompuutri külge ühendatud projektoriga, siis loe sellest rohkem sealt.


* 'Second screen only' menüüpunkt viib kogu "kupatuse" üle teisele displeile ja kompuutri põhidisplei lülitatakse välja. Kui Sa tahad hiljem jälle oma peadispleid kasutada, siis pead teisel displeil avama Charms paneeli, klikkima tema Devices menüüpunktile ja valima Devices küljepaanil mingi muu parameetri. (Ära kasuta seda TV puhul juhul kui Sa ei saa seal hiirt kasutada.)b) Kasuta Windowsi töölaua kasutajaliideses 'Screen Resolution' dialoogiakent:

- Ava Screen Resolution dialoogiaken. Kõige kiirem tee selleks on: tee Windowsi töölaua tühjal kohal paremklikk ja vali kontekstmenüüst Screen resolution käsk.

Kõige kiirem tee selleks on: tee Windowsi töölaua tühjal kohal paremklikk ja vali kontekstmenüüst Screen resolution käsk


Märkus: Pikem tee selleks on: tee töölaua tühjal kohal paremklikk, vali kontekstmenüüst Personalize, siis kliki vasemas paanis allosas Display lingile ja seejärel kliki jällegi vasemas paanis ülaosas Change display settings (või siis Adjust resolution) lingile.


- Kui Windows 8 tuvastab juurde ühendatud sekundaarseid monitore, siis ilmuvad dialoogi- ja muudesse akendesse täiendavad funktsioonid. Kui Sul veel ei ole ühendatud juurde ühtegi teist monitori, st Sa kasutad ainult ühte displeid, siis näeb see 'Screen Resolution' dialoogiaken välja umbes selline, kus kuvatakse ainult ühe monitori pilti/ikooni - pilt.
Kui Sul on aga lisatud juurde ka teised displeid, siis näeb see 'Screen Resolution' dialoogiaken välja umbes selline - antud juhul ühendati juurde üksainus sekundaarne displei (nr. 2):

Kui Sul on aga lisatud juurde ka teised displeid, siis näeb see 'Screen Resolution' dialoogiaken välja umbes selline


Kliki üleval algul number 1 monitori pildile (see on momendil peadisplei - "Main display") ja vali talle allpool vajalikud parammeetrid. Seejärel kliki nr. 2 monitorile ja vali ka tema jaoks vajalikud parameetrid. Kui Sa ei saa aru, et millise monitoriga tegemist on, siis kliki seal ülal nupule Identify. Windows 8 kuvab suure 1 aktuaalse monitori peale ja suure 2 monitorile nr. 2.
Kui tegemist on peadispleiga, siis ilmub allapoole ka "This is currently your main display" kiri (vaata ülemist pilti).
'Screen Resolution' dialoogiakna "Multiple displays" rippmenüü lubab Sul valida nelja parameetri vahel, milledega saad määrata selle et millisel monitoril hakatakse pea-töölauda ("primary desktop") kuvama - vaata järgnevat pilti:

* Extend these displays: Monitoril 1 kuvatakse Windowsi tavaline töölaud. Monitoril nr. 2 kuvatakse tühi töölaud või siis tühi töölaud koos tegumireaga (juhul kui Sa selle eelnevalt 'Taskbar Properties' dialoogiaknas lubasid). Sa võid sinna nr. 2 displeile lohistada monitorist nr. 1 suvalise akna jms - juhul kui see nr. 2 monitor asub paremal pool. Näide: pilt.

* Duplicate these displays: Monitoril 1 kuvatakse Windowsi tavaline töölaud. Monitoril nr. 2 kuvatakse täpselt samasugune töölaud koos tema avatud akendega nagu see on ka monitoril nr. 1. Antud seadistuse näide: pilt

* Show desktop only on 1: Monitoril 1 kuvatakse Windowsi tavaline töölaud. Monitoril nr. 2 ei kuvata midagi (ekraan on täiesti tühi). Antud seadistuse näide: pilt

* Show desktop only on 2: Monitoril nr. 1 ei kuvata midagi (ekraan on täiesti tühi). Monitoril 2 kuvatakse Windowsi tavaline töölaud.


Avatud on 'Multiple displays' rippmenüü ja üleval on aktiveeritud peadisplei ('main display'):

Avatud on 'Multiple displays' rippmenüü ja üleval on aktiveeritud peadisplei ('main display')


Alumisel pildil on aga aktiveeritud sekundaarne displei (TV) ja siin ei saa muud midagi teha kui valida mingi parameeter "Multiple displays" rippmenüüst:

Alumisel pildil on aga aktiveeritud sekundaarne displei (TV)


- Kui valmis, siis kliki Apply nupule. Windows 8 muudab seejärel ekraani resolutsiooni ja ilmub ka kinnituse dialoogiaken, kus kliki Keep changes nupule.
Juhul kui ekraan muutub loetamatuks, siis vajuta Esc klahvi, et panna vanad seadistused jälle tagasi. (Või oota 15 sekundit ja seda tehakse automaatselt.) Kui ekraan muutus loetamatuks, siis Sa määrasid sellise resolutsiooni, mida Sinu monitor ei toeta.

- Kui kõik sai tehtud, siis kliki OK nupule ja sulge see 'Display Settings' dialoogiaken.Kolmas etapp: Ava "Taskbar Properties" dialoogiaken ja vali vastavad parameetrid tema "Multiple displays" sektsioonist.
Teiste mitte-peamonitoride tegumiribasid (Taskbars) kasutatakse põhiliselt selleks et kuvada seal minimeeritud programmi- ja kaustaaknaid. Tegumirea omadusteaknas saab aga konfigureerida seda et kuidas neid aknaid monitoride tegumiribadel kuvatakse. Kui Sul ei ole oma Windows 8 kompuutriga veel ühtegi teist monitori ühendatud, siis näeb see "Taskbar Properties" dialoogiakna Taskbar vaheleht välja selline (selle akna avad nii et teed all tegumireal paremkliki ja valid hüpikmenüüst käsu Properties - pilt):

"Taskbar Properties" dialoogiaken


Kui Sa aga ühendad nüüd oma kompuutriga ka mingi teise monitori/displei (või monitorid) ja kui Sa määrad selle "Extend these displays" režiimi, siis näeb antud dialoogiakna Taskbar vaheleht välja selline nagu alltoodud pildilt seda näha on - nüüd ilmus sinna allaossa lisaks veel ka "Multiple displays" sektsioon:

"Multiple displays" sektsioon


Kui Sa jätad linnukese "Show taskbar on all displays" kontrollruutu alles (vaata ülemist pilti), siis ilmub ka iga ühendatud displei ekraani allaäärde tegumiriba (SuperBar).
Kui Sa koristad sealt ruudust selle linnukese ära, siis kuvatakse mitut monitori sarnaselt sellele nagu see oli ka Windows 7 ja Vista puhul. Sel juhul ei kuvata teistele sekundaarsetele displeidele tegumiriba (SuperBar'i), peamonitori taustapilt "venitatakse" üle ka teistele monitoridele ja "Taskbar Properties" dialoogiakna "Taskbar" vahelehe "Multiple displays" sektsiooni rippmenüüd ei ole Sulle ligipääsetavad.

"Show taskbar buttons on" rippmenüü kaudu saad aga määrata selle et kuidas nendel tegumiribadel hakatakse ikoone/nuppu kuvama. Selle rippmenüü vaikimisi "All taskbars" parameeter paneb kõikide displeide tegumiribadele ka ikoonid:

'Show taskbar buttons on' rippmenüü


Näiteks kui Sa valid sellest rippmenüüst aga "Main taskbar and taskbar where window is open" parameetri (pilt), siis näed järgmist pilti, kus sekundaarse displei tegumireal ei kuvata nuppe/ikoone:

"Main taskbar and taskbar where window is open" parameeter


"Buttons on other taskbars" rippmenüüst saad valida seda et kuidas juurde ühendatud sekundaarsete displeide tegumiribadel hakatakse minimeeritud akende ikoone/nuppe kuvama - see on sama, mida sai teha ka Windows 7 tegumirea puhul (info):

"Buttons on other taskbars" rippmenüüMitme monitori/displei ülesseadmine—Windows 10:


Esimene etapp:
Et seada üles Windows 8 'multiple-display' tuge, peab Sul olema videokaart, mis toetab mitut monitori. Kõik kaasaegsed videoadapterid seda ka teevad nii et muret ses suhtes ei ole.


Märkus: Sa võid juurde osta ka eraldi videoadapteri, iga monitori jaoks üks videoadapter. Juhul kui Sinu kompuutri videokaart on integreeritud süsteemiplaati (emaplaati), siis installeeri kõigepealt Windows 8 ja alles seejärel installeeri teine videokaart. Kui Windows 8 tuvastab selle teise uue videokaardi, siis ta lülitab emaplaati sisseehitatud videokaardi välja. Juurdelisatud teine videokaart pannakse automaatselt pea-videokaardiks.


Lülita kompuuter välja ja kui vaja siis installeeri ka uus videokaart (või videokaardid). Ühenda oma teine monitor (või TV displei või projektor) videokaardi pordi külge ja lülita oma kompuuter uuesti sisse. Kui Sa varem juba kasutasid mitme-monitori ühendust, näiteks kui Sa olid oma arvuti televiisori ekraaniga ühendanud, siis pead nüüd taasühenduse loomiseks tegema ka kompuutri restardi (ümberlaadimise). Ühendad vastava kaabli televiisori õigesse porti, lülitad TV sisse, paned ta juhtpuldist EXT režiimile ja teed kompuutri restardi - sellega tuvastab Windows 8 Sinu juurdelisatud monitori. (Kui Sul on mitme operatsioonisüsteemiga multiboot masin, siis ühenda oma arvuti teise displeiga, seejärel sisene Windowsi opsüsteemi ja alusta sealt oma kompuutri restarti/ümberlaadimist.)


!!! Sa pead teadma oma videokaardi ja ühendatava monitori ühenduspesade (portide) tähendusi ja ka seda et millise kaabli ning üleminekuga saab teise monitori/displei ning videokaardi omavahel ühendada. Seda saad teada oma arvuti või videokaardi ja monitori dokumentatsioonist (või Internetist). Teie displei (arvuti displei või televiisori) ühendamisest kompuutriga on pikem ülevaade seal. Seal on koos piltidega toodud ära ka videokaartide pordid, ühenduskaablid, üleminekud jms.
Teine etapp: Loo oma teise juurdelisatud displeiga (või displeidega) ühendus. Selleks on mitu meetodit:


Esimene meetod: Kui Sa kasutad uusimat Windows 10 opsüsteemi, siis kõige kiiremaks ja mugavamaks meetodiks oma arvuti ning TV (või teise displei/monitori) ühendamiseks on kasutada "Project" küljepaani. Tee järgmist:

* Vajuta Win+P klahvikombinatsiooni ja selle peale avatakse ekraani paremas servas "Project" küljepaan. Seal on aktiveeritud 'PC screen only' menüüpunkt, mis tähendab, et Sa näed antud momendil ainult enda kompuutri ekraani - pilt.

* Seejärel kliki seal kas 'Duplicate' või siis 'Extend' (parem variant) menüüpunktile - pilt.

* Ja Sinu kompuuter ongi teise displeiga ühendatud - pilt ...............ja........... pilt.

Märkus: Vaatleme neid "Project" küljepaneeli menüüpunkte/parameetreid nüüd lähemalt:

* 'PC screen only' parameeter: See on vaikimisi aktiveeritud ja see tähendab seda et Sinu teisel displeil mingit pilti veel ei ole (st ta on tühi). Sa näed antud momendil ainult enda kompuutri ekraani.
* 'Duplicate' parameer: Kui Sa klikid 'Duplicate' parameetrile, siis ilmub teisele displeile täpselt samasugune pilt nagu Sa näed seda ka oma kompuutri ekraanil. Kui Sa teed midagi ühel displeil, siis peegeldub see ka teisel displeil. Sa võid näiteks oma klaviatuuri ja hiirega töötada isegi TV ekraanil. TV ühendamise puhul Sa ei saa displeide resolutsioone enam muuta.
* 'Extend' parameeter: Antud funktsioon laiendab Windowsi Desktop kasutajaliidest – see on kahe monitoriga kompuutrite (või siis projektori abil presentatsiooni esitamise) puhul kõige ideaalsem variant. Kui Sa klikid 'Extend' parameetrile, siis pannakse teisele displeile ainult Windowsi standardne tühi töölaud koos tema tegumirea ja selle ikoonidega. Sekundaarse displei t öölaud ise on tühi ja kui Sa teed midagi oma kompuutri põhidispleil, siis teisel juurdelülitatud displeil see tegevus ei peegeldu.
* 'Second screen only' menüüpunkt viib kogu "kupatuse" üle teisele displeile ja kompuutri põhidisplei lülitatakse välja. Kui Sa tahad hiljem jälle oma peadispleid kasutada, siis pead seal teisel displeil avama selle "Project" küljepaneeli ja valima seal mingi muu menüüpunkti. (Ära kasuta seda TV puhul juhul kui Sa ei saa seal hiirt kasutada.)
Teine meetod: Sa võid Win 10 puhul pärast teise displei ühendamist kasutada ka Settings äppi, et seal muuta midagi või siis teine displei "lahti ühendada": Lähed 'Settings -> System -> Display' lehele ja tegutsed seal edasi, näited: pilt,..................... pilt ...............ja.............. pilt.

Märkus: Mõnel juhul võid Sa seal Settings äpis küll näha ka teise displei ikooni, aga tegelikult ei ole Sinu kompuuter selle teise displeiga veel ühendatud. Näiteks siis kui Sa torkasid oma kompuutri videokaardi VGA väljundisse VGA to HDMI ülemineku/adapteri, aga teist displeid veel oma kompuutriga ei ühendanud. Näited: pilt,..................... pilt,................. pilt ...........ja.............. pilt.Kolmas meetod: Oma displeisid saad ühendada ka traditsioonilise Control Panel (Juhtpaneel) kaudu: Lähed 'Control Planel > Hardware and Sound kategooriasse ja klikid seal 'Display' all 'Adjust screen resolution' lingile - pilt. Seejärel märgistad üleval displeide eelvaateaknas vajaliku displei ja tegutsed allpool - pilt ............ja............. pilt. Tulemus: kaks displeid - pilt.Neljas meetod: Seda kõike võid ka teha oma graafikakaardi Juhtpaneeli kaudu, näited: pilt,.................... pilt,.................. pilt ............ja............. kaks ekraani.

EtteotsaTaustapiltide paigaldamine (Win 8/8.1):

Sa võid igale displeile panna omaenda unikaalse taustapildi või siis paigaldada kahele displeile ühe- ja sama "tapeedi" (st panna nende jaoks laiendatud taustapildi). Sa võid eraldi displeidele panna ka ühesugused, aga tavalised (mitte laiendatud) taustapildid.

Märkus: Et panna üht taustapilti üle kahe monitori, peab Sul olema õigete dimensioonidega pilt, mida võib siis "venitada" üle mõlema ekraani. Kui Sul on valede mõõtmetega taustapilt, siis ta küll kuvatakse mõlemal ekraanil, aga seda moonutatult. Et neid kahe monitori jaoks vajalikke taustapilte Internetist alla laadida, tipi Google otsingumootorisse sõnad dual screen desktop wallpapers või dual screen wallpapers või dual-screen wallpapers download jne ning lae sobivamad tapeedid alla. Pärast võid vajaduse korral mingi pilditöötlemise tarkvaraga nende piltide mõõtmeid muuta...


Tee oma töölaual paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize (pilt). Seejärel kliki all Desktop Background lingile:

Seejärel kliki all Desktop Background lingile


Otsi nupu Browse... abil oma taustapildid üles, tee sobival pildil paremklõps ja vali ilmuvast menüüst vajalik käsk. 'Set for all monitors' parameeter paneb ühe- ja sama pildi mõlemale displeile:

Set for all monitorsKui Sa tahad igale displeile panna erineva taustapildi, siis vali sellest menüüst kas "Set for monitor 1" või siis "Set for monitor 2" käsk.

Järgmise pildi jaoks valiti eelnevalt "Set for monitor 2" käsk:

Järgmise pildi jaoks valiti eelnevalt "Set for monitor 2" käsk


Märkus: Juhul kui Sul on neid monitore rohkem ühendatud, siis on selles rippmneüüs neid käske loomulikult rohkem: "Set for monitor 3 ", "Set for monitor 4 " jne...
Need "Set for all monitors" ja "Set for monitor 1", "Set for monitor 2", "Set for monitor x" käsud ilmuvad sinna paremklõpsu kontekstmenüüsse ainult siis kui Sinu kompuutriga on ühendatud mitu monitori.


Veel üks näide - pilt.


Windows 10 süsteemis taustapiltide paigaldamisest loe aga sealt (antud süsteemis käib see teisiti).
Windows 10 uuendused:

Uuemas Windows 10 operatsioonisüsteemis saab nüüd ka modernsete (Metro) appide aknaid teisele monitorile/displeile nii üle viia, et lohistad vajaliku appi akna lihtsalt üle ekraani serva teisele monitorile/displeile ja vabastad seejärel hiirenupu - vaata seda protsessi: pilt,................ pilt,.............. pilt ..............ja................... pilt.

Seda kõike saab teha ka WINKEY + SHIFT + <noolklahv> klahvikombinatsiooniga.PS! Loe ka Windows 8.1 'DPI Scaling' funktsiooni parandamisest/täiustamisest sealt ja vastavat infot Windows 10 kohta sealt.


Kaks omavahel ühendatud displeid (DPI koefitsient / tase 100% ja 150%):

- vasemal lauakompuuter (24-tolli ja soovitatavaks rsolutsiooniga 1920 x 1200)
- ja paremal siis Smart TV teler (32-tolli ja soovitatavaks resolutsiooniks 1920×1080)
- jookseb Windows 10 opsüsteem

Kaks omavahel ühendatud displeid (DPI koefitsient / tase 100% ja 150%)

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011