Windowsi uus File Explorer

Win 8 logo Windows 8 (8.1) uuendatud ja täiustatud File Explorer (endine Windows Explorer) ning tema uue 'ribbon' menüüga töötamine.

 

(Kehtib ka uuema Windows 10 operatsioonisüsteemi suhtes.)

 

 

 

 

Alates Window 8 lõppversioonist on endise Windows Explorer'i uueks nimeks nüüd File Explorer:

Alates Window 8 lõppversioonist on endise Windows Explorer'i uueks nimeks nüüd File Explorer


Windows 8 ja ka uuemad Windows 8.1 ning Windows 10 versioonid sisaldavad nüüd tublisti uuendatud ja täiustatud 'ribbon' menüüle (lintmenüüle või ribamenüüle või nupureale) baseeruvat File Explorerr'it. See täiustatud File Explorer emuleerib MS Office 2010 paketi rakenduste kasutajaliideseid, mis toob kõik vajalikud tööriistad ja käsud otse sellesse uude ribamenüüsse:

lintmenüü - 1


lintmenüü - 2


Kui Sa lohistad File Exploreri akna väiksemaks ja kui kõik nupud ei mahu uuele lintmenüüle ära, siis viiakse nad noolest avatavate rippmenüüde alla.

Siin on uue ribamenüü Select sektsiooni nupud veel täies suuruses näha:

Siin on uue ribamenüü Select sektsiooni nupud veel näha


Seejärel lohistas kasutaja File Exploreri akna väiksemaks ja seepärast viidi need 'Select' sektsiooni nupud nüüd noolekesest avatava 'Select' rippmenüü alla:

'Select' rippmenüü


File Exploreri uus Office Fluent (Ribbon) disainiga kasutajaliidese uus lintmenüü tundub neile, kes ei ole veel MS Office 2010 paketi programme proovinud, üsnagi arusaamatu, võõras ja ebamugav, aga kui asja lähemalt uurida ning temaga harjuda, siis on see uus ribamenüü vägagi kasulik uuendus. Peale selle on Windows 8.1 ja Windows 10 uut tüüpi lintmenüü märksa efektiivsem kui see oli vanemate Windowsite kasutajaliideste vana-kooli menüüde puhul.

Miks see uus lintmenüü lisati Explorerisse? Kuigi File Explorer sisaldab üle 200 käsu, kasutatakse neist reaalselt üsna vähe. Nagu Microsofti uuringud näitavad, siis on kasutajate poolt kõige enim käivitatavateks käskudeks nende kasutamise arvu sageduse poolest järgmised käsud: Paste, Properties, Copy, Delete, Rename, Refresh, Cut, NewMenu, CommandBar ja New. Taolisi käske käivitatakse kõige sagedamini just paremklõpsuga avatava kontekstmenüü kaudu, talle järgnevad kiirklahvid (hotkey), siis 'Command bar' (endine tööriistariba) ja alles lõpuks Menu bar (endine menüüriba). Seega tuli siin midagi uut välja mõelda ja seepärast hakatigi kasutama seda Office 2010 stiilis 'ribbon' menüüd, kuhu on kokku koondatud kõik sagedamini kasutatavad käsud (k. a. need eelpool nimetatud 10 käsku) ja kustkaudu saab neid kiiresti ning mugavalt käivitada.


Kuidas seda File Explorer akent avada, sellest tuleb siin allpool ka juttu - seal.Peale selle uue Office 2010 stiilis 'ribbon' menüü tehti File Exploreris veel rida täiustusi ja need on:


1) File Explorerisse toodi tagasi Windows XP aegadest pärit "UP" (UP nupp) nupp, mis lubab Sul kaustahierarhias liikuda kiiresti ühe sammu võrra ülespoole:

UP nupp - 2


Märkus: Sa saad tagasi liikuda ka nii et klikid aadressiribal vastava draivi või kausta nimele nii nagu seda ka Vista ja Win 7 puhul sai teha (pilt).

Sa võid ka kiiresti liikuda mujale klikkides aadressiribal pisikesele noolekesele ja valides seejärel rippmenüüst sobiva koha (pilt). Back Back nuppnupp lubab Sul liikuda samm-sammult tagasi kuni alguseni välja.2) Kui varem kuvati märgistatud elemendi detailset informatsiooni Windows Explorer (nüüd File Explorer) akna allosas, siis nüüd toodi see detailpaan üle paremale poolele. Kui Sa avad üleval ribamenüül 'View' saki (vahelehe) ja klikid ribamenüü Details pane nupule, siis näed akna parempoolses paanis märgistatud elemendi üksikasjalikku infot (selline variant sobib eriti laiekraan displeidele):

Details pane


Details pane - 2


Aga ülemine nupp lülitab eelvaate paani ("Preview pane") kas sisse või siis välja:

Aga ülemine nupp lülitab eelvaate paani ("Preview pane") kas sisse või siis välja3) Quick Access Toolbar (QAT): See kiiresti ligipääsetav väike tööriistariba on pisikeste nuppude komplekt ja ta asub üleval File Explorer akna tiitelriba vasemas osas:

Quick Access Toolbar (QAT)


Quick Access Toolbar (QAT) - 2


Kui Sa klikid antud tööriistariba paremas otsas asuvale noolnupule, siis saad avanevast rippmenüüst lisada sinna tööriistaribale uusi nuppe (käskusid) või siis neid sealt ära koristada - vaikimisi on sinna pandud "Properties" ja "New folder" nupud. Nende ette on "linnukesed" pandud ja kui Sa koristad nad sealt hiireklõpsuga ära, siis kaovad ka nende nupud sealt tööriistaribalt:

QAT rippmenüü...


Selles rippmenüüs ei ole just palju käske, aga Sa võid neid vajalikke nuppe lisada sinna tööriistaribale nii et teed ribamenüü suvalisel nupul paremklõpsu ja valid ilmuvast kontekstmenüüst Add to Quick Access Toolbar käsu:

Add to Quick Access Toolbar käsk


Kui Sa tahad mingit nuppu sealt QAT tööriistaribalt jälle eemaldada, siis tee tal paremklõps ja vali Remove from Quick Access Toolbar käsk. Käsu Minimize the Ribbon kaudu võid selle lintmenüü sulgeda või ta uuesti nähtavale tuua. Kui Sa ta eest ära koristad, siis jäävad näha ainult menüüde vahelehed/lipikud. Selle lintmenüü saab ära koristada ka antud menüü paremas otsas asuva noolnupu kaudu (edaspidi tuleb sellest ka pilt). Käsu Show Quick Access Toolbar below the Ribbon abil võid antud instrumentide riba viia lintmenüü alla, et talle mugavamalt ligi pääseda (Sa võid ta sinna ka lohistada):

Vali Remove from Quick Access Toolbar käsk4) File Exploreri interaktiivne aadressiriba: Sa võid nüüd mingi kausta või faili lohistada otse File Exploreri aadressiribale vastava kaustanime peale ja ta siirdatakse (st viiakse üle) otse sinna kausta - vähem vaeva ja kiirem meetod. Kui Sa lohistad faili/kausta sinna aadressiribale aga parema hiirenupu abil, siis saad ilmuvast kontekstmenüüst valida ka kopeerimise käsu. Alltuleval pildil lohistati fail otse aadressiribale "Tapeedid" kaustanime peale ja vasema hiirenupu vabastamisel siirdatakse see fail "Tapeedid" kausta:

Alltuleval pildil lohistati fail otse aadressiribale "Tapeedid" kaustanime peale


Siin aga lohistati fail aadressiribale "Tapeedid" kausta peale parema hiirenupuga ja nupu vabastamisel ilmus kontekstmenüü kust võib valida ka kopeerimise käsu:

Siin aga lohistati fail aadressiribale "Tapeedid" kausta peale parema hiirenupuga


Filmifail lohistati parema hiirenupuga otse "Videos" kausta peale:

Filmifail lohistati parema hiirenupuga otse "Videos" kausta peale


Seejärel vabastati parempoolne hiirenupp ja kontekstmenüüst valiti käsk Copy here:

Seejärel vabastati parempoolne hiirenupp ja kontekstmenüüst valiti käsk Copy here


Algas kopeerimine:

Algas kopeerimine5) ISO ja VHD tugi: ISO (disc image) ...

....ja VHD (virtualized disk image) failide tugi on nüüd integreeritud ka File Explorerisse (tema shell'i ehk kesta/kasutajaliidesesse) - väga vajalik uuendus.


Sa võid ISO faile mountida (st avada) ja nad ilmuvad seejärel File Exploreri aknasse kui virtuaalsed CD/DVD draivid (plaadid). Sa võid nende sisu seejärel vaadata, kopeerida faile, käivitada mänge, vaadata filme ning videosid, alustada mingi opsüsteemi installeerimist jne... Sama kehtib ka VHD failide kohta, kuid erinevalt ISO failidest, ilmuvad nemad kui virtuaalsed kõvakettad (.vhd laienditega).

Loe ISO ja VHD toest täpsemalt antud veebilehe lõpuosast - sealt.


Aga üldjoontes sarnaneb ta eelmisele Windows 7 opsüsteemi Windows Explorerile (pilt) —>

—> ülevaatlikum info temast seal.

Etteotsa

!!! Et File Exploreri uuest 'ribbon' menüüst (lintmenüüst / ribamenüüst / nupureast) aru saada, peab teadma järgmist...:


1) Ribbon menüü koosneb järgmistest elementidest:

a) Vahelehtedest ehk sakkidest (tabs), näiteks File, Home, Share, View, Search, Computer, Manage, Play, Application, Extract jms nimetustega menüüde vahelehed/sakid. Nende vahelehtede arv ja nimetused muutuvad pidevalt olenevalt sellest et kust Sa selle File Explorer akna avasid, milliseid faile avatud kaust sisaldab ning mis tüüpi fail (failid) Sul parasjagu märgistatud on.

b) Iga vaheleht sisaldab vähem või rohkem nuppe, mis on omakorda grupeeritud vastavate sektsioonide alla (ka nende sektsioonide nimetused muutuvad pidevalt). Osa nuppe on nendes 'ribbon' menüüdes tuhmi värvi (neile ei saa momendil ligi) ja osa neist on tumedat värvi ehk aktiivsed (neid saad Sa kasutada) - nende nuppude seisukord sõltub sellest et kas Sul on avatud kasutas midagi märgistatud või ei ole.

c) Paljude nuppude kaudu saab avada nende rippmenüüsid, mis sisaldavad siis vajalikke ligipääsetavaid käskusid. Alltoodud pildil on avatud Home vaheleht/sakk:

Sakid, nupud ja sektsioonid


d) Osa vahelehti ilmuvad koos mingi instrumentide paneeli nimetusega ja et sellist instrumentide paneeli avada (esile tuua), kliki kas antud paneeli nimetusele või siis tema all asuvale vahelehe nimele nii nagu see käib ka teiste menüüde vahelehtede avamisel. Alumisel pildil on momendil avatud View vaheleht ja tema kõrval paremal asub suletud Manage vaheleht ning kui Sa klikid temale, siis ilmub uus "Picture Tools" pisike paneel:

Vaheleht koos instr. paneeliga


Need väiksed instrumentide paneelid on kättesaadavad ainult mingit tüüpi failide eelneval märgistamisel või siis vastava sisuga kausta (näiteks piltide kausta) avamisel. Alumisel pildid on avatud "Pictures" kaust, aga midagi märgistatud ei ole. Siia ilmusid lisaks ka Library Tools ja Picture Tools instrumentide paneelid, mis ei ole kasutaja poolt veel avatud:

Siia ilmusid lisaks ka Library Tools ja Picture Tools instrumentide paneelid


Avatud on "Tapeedid" kaust ja selle sees on märgistatud ka üks pilt - nüüd ilmus ainult "Picture Tools" instrumentide paneel:

Avatud on "Tapeedid" kaust ja selle sees on märgistatud ka üks pilt


Avati Manage sakk ja ilmuski see "Picture Tools" instrumentide paneel, mille abil võib siis märgistatud failiga (antud juhul "aed-3a.jpg" pildiga) midagi ette võtta...:

Avati Manage sakk ja ilmuski see "Picture Tools" instrumentide paneel


Avati "Videos" kaust, tema sees märgistati üks film ja seejärel avati Video Tools instrumentide paneel:

Avati "Videos" kaust, tema sees märgistati üks film ja seejärel avati Video Tools instrumentide paneel2) Kui Sulle see uus lintmenüü ei meeldi: Sa võid selle lintmenüü igal ajal ära peita klikkides tema kohal paremal asuvale "Minimize the Ribbon" nupule (või vajutades Ctrl+F1 klahvikombinatsiooni):

Minimize the Ribbon


Ja seejärel ta uuesti nähtavale tuua sellesama "Expand the Ribbon" nupu abil (või siis vajutades uuesti Ctrl+F1 klahve):

Ja seejärel ta uuesti nähtavale tuua sellesama "Expand the Ribbon" nupu abil


Sa leiad selle "Minimize the Ribbon" käsu ka QAT rippmenüüst:

Sa leiad selle "Minimize the Ribbon" käsu ka QAT rippmenüüst3) File Explorer (endine Windows Explorer) sisaldab vaikimisi 3 või siis 4 vahelehte ja seda olenevalt sellest et kustkohast ning kuidas Sa ta käivitad:

a) File, Home, Share ja View sakkide/vahelehtedega ilmub ta siis kui:

- Kui Sa avad ta standardse Windowsi töölaua kasutajaliidese kaudu tehes suvalisel kaustaikoonil 2x kliki.
- Lähed Start ekraanile (Avakuvale) ja klikid seal mingi kausta plaadile. (Selle kausta kiirkorralduse/otsetee olid Sa sinna ise eelnevalt kinnistanud - paremkliki "Pin to Start" käsu abil.)


b) File, Computer (üsna vajalik!) ja View sakkide/vahelehtedega ilmub ta siis kui:

- Sa avad ta uue Metro/Windows 8 disainiga kasutajaliidese- ja tema Start ekraanil asuva 'File Explorer' plaadi (tile) kaudu. (See plaat asub seal alates Windows 8.1 versioonist.)

- Avad ta Search otsingusüsteemi kaudu.

- Teed Start ekraanil paremklõpsu, seejärel klikkides all paremal All apps nupule ja klikkides uues "All apps" ekraanis File Explorer ikoonile/plaadile. (Uuendatud 05.11.13: Uuemas Windows 8.1 versioonis on see All apps nupp, millega sai minna üle KÕIKIDE rakenduste loetelu ekraani, nüüdseks kadunud. Win 8.1 puhul kasutatakse Apps ekraanile üleminekuks uut meetodit. See Start ekraani endine "All Apps" nupp on nüüd saanud uue "App List" nime ja temale saab hiirega lihtsamalt ligi. Sa ei pea selleks Start ekraanil tegema eelnevalt paremklõpsu, et seda nuppu esile tuua. Nüüd näed Sa antud nuppu kohe ja pidevalt Start ekraani vasemal allosas - rohkem infot sellest seal.)

- Sa käivitad ta Win + E klahvikombinatsiooni abil.

- Sa käivitad ta vanast Windowsi töölaua kasutajaliidesest ja uue süsteemiinstrumentide hüpikmenüü kaudu. Viid hiirekursori ekraani vasemasse allanurka ja teed seal paremklõpsu.

Seejärel valid ilmuvast hüpikmenüüst File Explorer menüüpunkti - pilt.

Sedasama võid teha ka Metro kasutajaliidese Start ekraanil viibides - pilt.

[Selle paremklõpsu süsteemikäskudega kiirkäivitamise hüpikmenüü (st Win + X menüü) saab kiiresti avada ka Win + X klahvikombinatsiooniga.]


- Sa käivitad ta vanast Windowsi töölaua kasutajaliidesest ja töölaua tegumireal asuva File Explorer ikooni/kiirkorralduse kaudu - pilt.

- Sa klikid töölaual Computer ikoonile/kiirkorraldusele ja seda juhul kui Sa olid eelnevalt pannud oma töölauale selle Computer kiirkorralduse/otsetee.

- Windows 10 puhul: Avad ta alt tegumireal asuva File Explorer ikooni kaudu:

pilt...

... teed Start nupul paremkliki ja valid süsteemikäskude hüpikmenüüst (Win + X menüüst) File Explorer kiirkorralduse - pilt...

... avad Start Menüü ja klikid vasemal 'File Explorer' nupule/ikoonile - pilt...

... avad ta Start Menüü ja selle 'Windows System' kategooria/kausta alt - pilt.


Märkus: Uuemates Windows 8.1 ja Windows 10 versioonis on Computer (My Computer) nüüd ümber nimetatud ja selleks uueks nimeks on This PC ning ka teda on täiendatud/muudetud:

pilt ...

pilt.


Seega nende vahelehtede arv ja nimetused muutuvad pidevalt olenevalt sellest et kust kohast Sa selle File Exploreri käivitasid, milliseid faile antud kaust sisaldab ning mis tüüpi faili (failid) Sa parasjagu märgistasid. Järgmisel pildil avati File Explorer kas Windowsi töölaua kasutajaliidese kaudu tehes mingil kaustaikoonil 2x klõpsu või siis klikkides Start ekraanil kausta kiirkorraldusele (plaadile). Nagu näha, siis sisaldab ta nelja vaikimisi vahelehte, kus on automaatselt avatud Home vaheleht/sakk (märgistatud ei ole siin veel midagi):

File Explorer (endine Windows Explorer) sisaldab vaikimisi 4 vahelehte


Ja näide Windows 10 süsteemist, kus ta avati tehes töölaual ühel kaustal 2x kliki - pilt.


Kui Sa aga avad File Explorer akna Win+E klahvikombinatsiooni abil (või töölauale pandud 'Computer' ikoonile klikkides või süsteemikäskude hüpikmenüü kaudu - pilt), siis sisaldab ta alguses kolme vahelehte: File, Computer ja View vahelehte (avatud on 'Computer' sakk):

File, Computer ja View sakid


Märkus: Uuemas Windows 8.1 versioonis on Computer (My Computer) nüüd ümber nimetatud ja selleks uueks nimeks on This PC ning ka teda on täiendatud/muudetud - pilt.

Ja näide Windows 10 süsteemist, kus see File Explorer aken avati Win+E klahvikombinatsiooniga - pilt.4) Iga vaheleht sisaldab omakorda rohkem või vähem nuppe, mis on jaotatud sektsioonidesse. Nende sektsioonide ja nuppude arv ning nimetused muutuvad pidevalt ja see sõltub järgmistest asjaoludest:

a) Millist tüüpi faile avatud kaust sisaldab (pildid, dokumendid, videofailid, programmid jne).
b) Kas lahtiolevas kaustas on mingi fail (failid) või alamkaustad märgistatud või nad ei ole seda.
c) Mis tüüpi fail või failid on Sul parasjagu märgistatud (avatud kaust võib sisaldada eri tüüpi faile).


5) Lintmenüüs näed Sa neid nuppe kahel kujul:

a) Kui nad on tumedat värvi, siis on nad aktiivsed ja Sa saad neid kasutada.
b) Kui nad on aga tuhmi värvi, siis Sa ei saa neid momendil käivitada. Kui Sa aga märgistad näiteks mõne faili (või kausta), siis võib osa neist "tuhmidest" nuppudest muutuda aktiivseteks ja Sa võid neid seejärel ka kasutada. Alltoodud pildil on ainult "New" sektsiooni nupud (3tk) ja "Select all" nupp ligipääsetavad:

Ligi saab neljale nupule


Aga järgmisel pildil saab kasutada juba rohkem nuppe, sest siin on "My Documents" kaust märgistatud:

Rohkem nuppe6) Vahelehtesid/sakke saad nii avada, et klikid nende nimedele. Tumedat värvi (aktiivsetele) nuppudele klikkides saad kävitada nende käsud. Osade nuppude kaudu saab avada ka nende käskudega rippmenüüsid.


7) File Explorer'i vahelehtede/sakkide ja nende ribamenüüde nuppude kiirklahvid:

Peale selle uue lintmenüü võid Sa igal ajal kasutada ka vana head paremklikiga avatava kontekstmenüü käske ja samuti saad kasutada ka nii eelmiste Windowsite kui ka nüüd juurde ilmunud uusi kiirklahve (klahvikombinatsioone). Kõik siiani eksisteerinud vana Windows 7 aegse Windows Exploreri kiirklahvid töötavad ka antud uue File Exploreri versiooniga. Kuid juurde on ilmunud ka palju uusi kiirklahve - lintmenüü kõikide ligikaudu 200 käsu jaoks on olemas ka vastavad kiirklahvid. (Ribbon menüü sisaldab kokku üle 200 käsu.)

Kui Sul on File Explorer avatud ja et näha neid ribbon menüüs parasjagu kuvatavate sakkide/vahelehtede kiirklahvide kohtspikreid, vajuta ALT klahvi. Seejärel vabasta see ALT klahv (kiirklahvide spikrid jäävad nähtavale) ja vajuta nüüd vajalikku klahvi või klahvikombinatsiooni (või kirjuta kõige sagedamini kasutatavad kiirklahvid endale üles).
ALT klahv toob esile seega vahelehtede/sakkide ja Quick Access Toolbar (QAT) tööriistaribal asuvate nuppude kiirklahvide spikrid. Alltoodud pildil on lahti Home sakk ja siin avab QAT tööriistariba nr. 1 ( nr. 1 ) kiirklahv märgistatud elemendi omadusteakna; nr. 2 ( nr. 2 ) kiirklahv aga lubab Sul luua uue kausta. ALT + S klahvikombinatsioon avab aga Share vahelehe ja ühtlasi kuvab ka tema ribamenüü nuppude kiirklahvid jne...:

Home sakk


Kui Sa tahad avada mingit uut vahelehte koos tema ribamenüü nuppude kiirklahvide kuvamisega või siis tellida juba avatud vahelehe nuppude kiirklahvide kohtspikreid, siis vajuta ALT + vajaliku vahelehe nime esimese tähe klahvikombinatsiooni. Näiteks ALT + V klahvikombinatsioon avab View vahelehe ja tema ribamenüü nuppude kiirklahvide kohtspikrid.

Näited: ALT + C avab "Computer" saki ja tema lintmenüü nuppude kiirklahvide kohtspikrid (pilt);

ALT + H
klahvikombinatsioon... (pilt);

ALT + S
klahvikombinatsioon... (pilt);

ALT + V
klahvikombinatsioon... (pilt).


Nuppude kiirklahvid: Näiteks CO kiirklahviga saad märgistatud elemendi Windowsi mälupuhvrisse saata (Copy - sama, mis ka Ctrl+C); V kiirklahviga saad kopeeritud elemendi kusagile kleepida (Paste - sama, mis ka Ctrl+V); CP (Copy path) kiirklahv kopeerib märgistatud elemendi kaustatee/aadressi Windowsi mälupuhvrisse (üsna kasulik käsk) jne...

Peale selle "ALT" klahvi saab ribamenüü nuppude kiirklahve näha ka nii et osutad hiirekursoriga vajalikku nuppu:

pilt ...

pilt.


8) Ühesõnaga kui Sa avad File Exploreri ja hakkad seal tegutsema, siis heida esmalt oma pilk üles sellele uuele lintmenüüle ning vaata, et millised vahelehed seal on, milline vaheleht neist lahti on ja millistele nuppudele Sa ligi pääsed. Kui Sa märgistad oma avatud kaustas mingid failid (või tema alamkaustad), siis uuri jälle seda lintmenüüd - Sa näed nüüd uusi vahelehti ja ligipääsetavaid nuppe... Lõpuks jääb Sulle kõik meelde ja siis käib Sinu tegevus juba "automaatselt".

EtteotsaFile Explorer'i uue 'ribbon' menüü kasutamise illustratiivsed näited:


Kuidas File Explorer akent (endist Windows Explorer'i) avada?


Meeldetuletuseks: Windows 8 File Explorer (endine Windows Explorer) sisaldab vaikimisi 3 või siis 4 vahelehte (sakki) ja seda olenevalt sellest et kustkohast ning kuidas Sa ta käivitad.

a) File, Home, Share ja View sakkide/vahelehtedega ilmub ta siis kui:

- Kui Sa avad ta standardse Windowsi töölaua kasutajaliidese kaudu tehes suvalisel kaustaikoonil 2x kliki.
- Lähed Start ekraanile (Avakuva'le) ja klikid seal mingi kausta plaadile. (Selle kausta kiirkorralduse/otsetee olid Sa sinna ise eelnevalt kinnistanud - paremkliki "Pin to Start" käsu abil.)


b) File, Computer (üsna vajalik!) ja View sakkide/vahelehtedega ilmub ta siis kui:

- Sa avad ta uue Metro/Windows 8 disainiga kasutajaliidese- ja tema Start ekraanil asuva 'File Explorer' plaadi (tile) kaudu. (See plaat asub seal alates Windows 8.1 versioonist.)

- Avad ta Search otsingusüsteemi kaudu.

- Teed Start ekraanil paremklõpsu, seejärel klikkides all paremal All apps nupule ja klikkides uues "All apps" ekraanis File Explorer ikoonile/plaadile. (Uuendatud 05.11.13: Uuemas Windows 8.1 versioonis on see All apps nupp, millega sai minna üle KÕIKIDE rakenduste loetelu ekraani, nüüdseks kadunud. Win 8.1 puhul kasutatakse Apps ekraanile üleminekuks uut meetodit. See Start ekraani endine "All Apps" nupp on nüüd saanud uue "App List" nime ja temale saab hiirega lihtsamalt ligi. Sa ei pea selleks Start ekraanil tegema eelnevalt paremklõpsu, et seda nuppu esile tuua. Nüüd näed Sa antud nuppu kohe ja pidevalt Start ekraani vasemal allosas - rohkem infot sellest seal.)

- Sa käivitad ta Win + E klahvikombinatsiooni abil.

- Sa käivitad ta vanast Windowsi töölaua kasutajaliidesest ja uue süsteemiinstrumentide hüpikmenüü kaudu. Viid hiirekursori ekraani vasemasse allanurka ja teed seal paremklõpsu. Seejärel valid ilmuvast hüpikmenüüst File Explorer menüüpunkti - pilt.

Sedasama võid teha ka Metro kasutajaliidese Start ekraanil viibides - pilt.

[Selle paremklõpsu süsteemikäskudega kiirkäivitamise hüpikmenüü (st Win + X menüü) saab kiiresti avada ka Win + X klahvikombinatsiooniga.]


- Sa käivitad ta vanast Windowsi töölaua kasutajaliidesest ja töölaua tegumireal asuva File Explorer ikooni/kiirkorralduse kaudu - pilt.

- Sa klikid töölaual Computer ikoonile/kiirkorraldusele ja seda juhul kui Sa olid eelnevalt pannud oma töölauale selle Computer kiirkorralduse/otsetee.

- Windows 10 puhul: Avad ta alt tegumireal asuva File Explorer ikooni kaudu:

pilt;...

...teed Start nupul paremkliki ja valid süsteemikäskude hüpikmenüüst (Win + X menüüst) File Explorer kiirkorralduse - pilt;...

...avad Start Menüü ja klikid vasemal 'File Explorer' nupule/ikoonile - pilt;...

...avad ta Start Menüü ja selle 'Windows System' kategooria/kausta alt - pilt.


Märkus: Uuemates Windows 8.1 ja Windows 10 versioonis on Computer (My Computer) nüüd ümber nimetatud ja selleks uueks nimeks on This PC ning ka teda on täiendatud/muudetud:

pilt ...

pilt.


Sa võid File Explorer'i avada mitmel viisil:

1) Käivitame ta Metro kasutajaliidese kaudu:

- Kui me asume Metro-stiilis / Windows 8 disainiga uuel Start ekraanil (st uues Start menüüs), siis alustame sõnade file explorer tippimist, mille peale ilmub Win 8 uus otsinguekraan. Klikime seal vasemal otsingutulemustes File Explorer ikoonile/plaadile:

Alustame sõnade file explorer tippimist


Märkus: Windows 8.1 puhul on seda otsingusüsteemi tunduvalt uuendatud ja seal näed Sa hoopis sellist...

pilt.


Seejärel jõuad Sa Windows Desktop kasutajaliidesesse ja Sa näed seal avatud 'This PC' akent (Windows 8.1 puhul), kus on vaikimisi 3 vahelehte: File, Computer ja View. Avatud on Computer sakk ja antud juhul pääsed Sa ligi mitmele üsna vajalikule ribamenüü nupule - nendele, mis on tumedat värvi. Siin ei ole kasutaja ühtegi elementi veel märgistanud:

Sa näed seal avatud 'This PC' akent (Windows 8.1 puhul)


- Kui Sa asud Metro-stiilis / Windows 8 stiilis disainiga uuel Start ekraanil, siis tee ekraani vabas osas või siis mingil ikoonil/plaadil paremklõps ja selle peale ilmub ekraani allaossa uut tüüpi instrumentide paneel, mille paremas otsas asub All aps nimeline nupp. Antud juhul tehti paremklõps ekraani vabal osal ja sel juhul kuvataksegi ainult seda "All aps" ikooni/nuppu:

Antud juhul tehti paremklõps ekraani vabal osal ja sel juhul kuvataksegi ainult seda "All aps" ikooni/nuppu


Uuendatud 05.11.13: Uuemas Windows 8.1 versioonis on see All apps nupp, millega sai minna üle KÕIKIDE rakenduste loetelu ekraani, nüüdseks kadunud. Win 8.1 puhul kasutatakse Apps ekraanile üleminekuks uut meetodit. See Start ekraani endine "All Apps" nupp on nüüd saanud uue "App List" nime ja temale saab hiirega lihtsamalt ligi. Sa ei pea selleks Start ekraanil tegema eelnevalt paremklõpsu, et seda nuppu esile tuua. Nüüd näed Sa antud nuppu kohe ja pidevalt Start ekraani vasemal allosas - rohkem infot sellest seal.


Kliki/toksa sellele "All apps" (või "App List") nupule ja Sa jõuad kõikide rakenduste loetelu ekraani. Liigu seal paremale poole ja kliki File Explorer plaadile:

Liigu seal paremale poole ja kliki File Explorer plaadile


Selle peale avatakse Windowsi töölaua kasutajaliideses seesama 'This PC' kaustaaken (Windows 8.1 puhul), kus on vaikimisi 3 vahelehte: File, Computer ja View.

Windows 8.1 versioonis saad selle 'This PC' kaustaakna avada ka nii et klikid otse Start ekraanil File Explorer plaadile:

Windows 8.1 versioonis saad selle 'This PC' kaustaakna avada ka nii et klikid otse Start ekraanil File Explorer plaadile


2) Käivitame ta Windows+E klahvikombinatsiooni abil (Windows 8.1 versioonis):

Vajutame Win+E klahvikombinatsiooni ja Sa näed sedasama kolme File, Computer ja View vahelehega This PC kaustaakent:

Sa näed seal avatud 'This PC' akent (Windows 8.1 puhul)


3) Ava ta Windowsi töölaua kasutajaliidese tegumireal asuva 'File Explorer' kaustaikooni kaudu - sellele klikkides. Ka siin avatakse seesama kolme File, Computer ja View vahelehega This PC kaustaaken:

Ava ta Windowsi töölaua kasutajaliidese tegumireal asuva 'File Explorer' kaustaikooni kaudu


4) Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka ja tee seal paremklõps. Seejärel kliki uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüs 'File Explorer' menüüpunktile ja selle peale ilmub juba eelpool mainitud kolme vahelehega (File, Computer ja View) This PC kaustaaken:

Seejärel kliki uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüs 'File Explorer' menüüpunktile


Sedasama võid teha ka Metro kasutajaliidese Start ekraanil viibides - pilt.


5) Teed 2x kliki töölaual asuval This PC (endine Computer) ikoonil/kiirkorraldusel ja seda saad teha juhul kui Sa olid eelnevalt pannud oma töölauale selle This PC kiirkorralduse/otsetee. Ilmub juba eelpool mainitud kolme vahelehega (File, Computer ja View) This PC kaustaaken:


6) Avad ta standardse Windowsi töölaua kasutajaliidese kaudu tehes töölaual suvalisel kaustaikoonil või selle kiirkorraldusel 2x kliki. Nüüd aga näed Sa nelja File, Home, Share ja View sakki/vahelehte, kus vaikimisi on avatud Home vaheleht. Siin pole kasutaja veel midagi märgistanud ja ta saab ligi ainult lintmenüü "New", "Open" ja "Select" sektsioonide osadele nuppudele:

Avad ta standardse Windowsi töölaua kasutajaliidese kaudu tehes töölaual suvalisel kaustaikoonil või selle kiirkorraldusel 2x kliki


7) Lähed Metro-stiilis Start ekraanile ja klikid seal mingi kausta, mille Sa sinna ise eelnevalt kinnistasid, plaadile/otseteele. Selle peale avatakse Windowsi töölaua kasutajaliideses samuti nelja File, Home, Share ja View saki/vahelehega kaustaaken:

Lähed Metro-stiilis Start ekraanile ja klikid seal mingi kausta, mille Sa sinna ise eelnevalt kinnistasid, plaadile/otseteele


Windows 10 puhul: Avad ta alt tegumireal asuva File Explorer ikooni kaudu - pilt;...

... teed Start nupul paremkliki ja valid süsteemikäskude hüpikmenüüst (Win + X menüüst) File Explorer kiirkorralduse - pilt;...

... avad Start Menüü ja klikid vasemal 'File Explorer' nupule/ikoonile - pilt;...

... avad ta Start Menüü ja selle 'Windows System' kategooria/kausta alt - pilt või vajutad näiteks Win+E klahvikombinatsiooni.
File Exploreri uue lintmenüü vahelehed/sakid ja nende nupud:


1) 'Computer' vaheleht (sakk) ja ribamenüü nupud: Kui me avame File Exploreri näiteks klahvide Win+E abil või Start nupul paremklõpsuga avaneva uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüü kaudu või avades antud akna alt tegumirea kaudu, siis ilmub alltoodud This PC aken, kus on vaikimisi avatud üsna kasulik Computer vaheleht ja antud juhul ei ole siin veel ühtegi draivi märgistatud. Tema lintmenüüs on aktiivsed (st tumedat värvi) ja kohe ligipääsetavad järgmised nupud: "Location" sektsiooni Properties nupp; "Network" sektsiooni Access media ja Map network drive rippmenüüd ning Add a network location nupp; "System" sektsiooni Open Control Panel (või Win 10 süsteemis nupp Open Settings), Uninstall or change a program, System properties ja Manage nupud. Seega me saame kiiresti ja otse siitkaudu ligi väga tihti kasutatavatele vahenditele:

'Computer' vaheleht (sakk) ja ribamenüü nupud


...ja selline aktiivse 'Computer' vahelehaga akna näide ka Win 10 süsteemist - pilt.


- Järgmised pildid on pärit küll Windows 8 operatsioonisüsteemist kus kaustaakna nimeks on endine "Computer" nimetus, aga uuemate Windows 8.1 ja Windows 10 versioonide "This PC" nimega akende puhul on asi sama. Vasemalt esimese Properties nupuga saab vaadata ja muuta märgistatud elemendi omadusi. Kuna siin on üks draiv (C:) juba märgistatud, siis ilmus siia lisaks ka "Manage" vaheleht, mille avades saame ligi pisikesle "Drive Tools" instrumentide paneelile:

Vasemalt esimese Properties nupuga saab vaadata ja muuta märgistatud elemendi omadusi


All on avatud märgistatud Removable Disk (E:) ehk mälupulga omadusteaken:

All on avatud märgistatud Removable Disk (E:) ehk mälupulga omadusteaken


...ja sama näide ka Windows 10 kompuutrist, kus märgistatud on väline USB ketas - pilt.Märkus: Juhul kui Sul ei ole siin aknas midagi märgistatud ja kui Sa klikid sellele Properties nupule, siis avatakse hoopis meile juba Win 7 aegadest tuttav System aken - pilt. Seesama System aken avatakse ka siis kui Sa klikid ribamenüü paremas osas paiknevale System properties nupule:

System properties


Vasemalt esimest Properties nuppu dubleeritakse ka üleval uuel Quick Access Toolbar (QAT) mini-paneelil (Quick Access Toolbar (QAT)) ja seal on selle nupu nimeks samuti "Properties" - antud paneeli nuppudele saab aga igal ajal ligi - pilt.- 'Access media' rippmenüü kaudu saame oma kompuutriga meediaseadmed või printeri ühendada või siis neid lahti ühendada:

'Access media' rippmenüü kaudu saame oma kompuutriga seadmeid ühendada või siis neid lahti ühendada


Sellest 'Access media' rippmenüüst valiti käsk "Connect to a media server":

Sellest 'Access media' rippmenüüst valiti käsk "Connect to a media server"


- "Add a network location" nupp: Kui Sa omad kodulehte või blogi, siis võid kasutada mingit FTP kliendiprogrammi (näiteks FileZilla, Core FTP LE, Cyberduck, Classic FTP või WinSCP FTP klienti), et pääseda oma veebsaidile ligi. Seejärel saad Sa laadida üles uusi faile, luua katalooge, laadida faile alla, neid redakteerida jne. Kuid Sa võid selle asemel kasutada ka File Explorer'it (endist Windows Explorer'it), et luua oma "Computer" aknasse ftp ketta kiirkorraldus ja selle kaudu saada ligi kõikidele oma serveri failidele - Sa ei vaja sel juhul mingit ftp-kliendiprogrammi.

Või kui Sa kasutad enda kodulehe loomiseks ja redakteerimiseks mingit spetsiaalset tarkvara (näiteks Adobe Dreamweaver'it), ka siis võib Sul seda oma FTP serveriga ühendamise kiirkorraldust/otseteed vaja minna. Näiteks kui antud tarkvaraga juhtuvad mingid probleemid ja Sa ei saa tema enda kaudu faile FTP serverisse enam üles/alla laadida või neid sünkida. Lood nüüd siia selle FTP serveriga ühendamise kiirkorralduse/otsetee ja testid seda et kas siitkaudu saab oma FTP serveriga ühenduse või ei saa. Kui ei saa, siis on tegu Sinu kodulehe loomise- ja redakteerimise tarkvara probleemiga ja Sa pead vaatama üle tema sätted või ta isegi ümber installeerima.

Kuna tänapäeva tasuliste veebimajutuste salvestusruumide mahud on üsna suured (näiteks 125 või 150 GB kõvakettaruumi/kettaruumi), siis võid peale oma kodulehe failide, laadida sinna ka kõike muud, näiteks oma juba vaadatuid filme, mida Sa tahad alles hoida ja tulevikus uuesti vaadata. Ka sel juhul võid selle siia loodud FTP serveriga ühendamise kiirkorralduse kaudu seda teha: lood esmalt antud kiirkorralduse/otsetee, seejärel teed tal 2x kliki, et pääseda FTP serverile ligi, pärast seda lood sinna uued kaustad ja lohistad nende sisse oma muu vajaliku kraami ning need laetakse üles FTP serverisse.


Et luua FTP serveriga ühendamise kiirkorraldust (otseteed), tee järgmist:

* Kliki siin "Add a network location" nupule (pilt) ja seejärel kliki ilmuvas "Add Network Location" nõustaja avaaknas nupule Next.

(Märkus: Sa võid siin 'Computer' või 'This PC' aknas teha tühjal kohal ka paremkliki ja valida ilmuvast kontekstmenüüst 'Add a network location' käsu, näide Windows 10 süsteemist - pilt.)

* Nüüd vali Choose a custom network location ja kliki Next.

* Seejärel tipi oma ftp saidi (või veebsaidi või võrguserveri) aadress järgmises formaadis ja kliki nupule Next (pilt) -...

... näiteks sellisel kujul (pilt).


* Nüüd korista "Log on anonymously" kontrollruudust see linnuke ära, seejärel tipi alla oma kodulehte või mujale sisselogimise kasutajanimi ja kliki all Next (pilt).

* Vaikimisi pannakse loodava kiirkorralduse nimeks seesama nimi, mille Sa tippisid eelnevalt ka oma FTP aadressiks. Kui Sa tahad, siis võid selle asemele ka mingi muu sobivama nime tippida ja kliki seejärel Next (pilt).

* Kliki nupule Finish (pilt).

* Nüüd avatakse Sinu ftp kodulehte või võrguserverisse sisselogimise aken, kuhu sisesta enda kasutajanimi ja parool ning kliki nupule Log On. Sa võid panna linnukese ka Save password ruutu, et edaspidi asi lihtsamalt toimuks (pilt).

* Seejärel pääsedki otse File Explorer aknas oma võrgus asuvatele failidele ligi (pilt).

* Sa võid selle ftp draivi kiirkorralduse kopeerida oma töölauale ja/või kinnistada ta alla tegumireale (pilt).

Sinu "Computer" aknas näeb see kiirkorraldus siis välja umbes järgmine ja Sa võid ta kopeerida paremklõpsu ning Pin to Start käsuga ka Windows 8 stiilis disainiga Start ekraanile (Start menüüsse) - pilt.


* Märkus: Sa saad nüüd oma avatud ftp kettas küll faile kustutada, luua uusi katalooge ja lisada sinna ka uusi faile, aga redakteerida/muuta Sa neid ei saa. Kui Sa teed seal mingil failil 2x klõpsu, siis ta avatakse Sinu vaikimisi veebibrauseris. Et nüüd mingit faili (näiteks pilti) redakteerida, kopeeri ta näiteks oma töölauale. Seejärel muuda teda ja kui valmis, siis siirda ta sinna FTP ketta vastavasse kausta jälle tagasi (st kopeeri sealne olemasolev vana fail uuega üle).


- Siit "Computer" saki kaudu saab kiirelt avada ka "Control Panel" (Juhtpaneeli) akna, kliki siin lintmenüü 'Open Control Panel' nupule:

Open Control Panel


Ja ilmubki meile juba tuttav Juhtpaneeli aken:

Ja ilmubki meile juba tuttav Juhtpaneeli aken


Märkused: Kui Sa ei jää sinna "Control Panel" aknasse vaid tuled sealt "Back" noolnupu (pilt) kaudu siia File Explorer aknasse tagasi, siis arvab Windows, et Sa otsid midagi ja ei leidnud seda ning avab Sulle automaatselt spetsiaalse Search/Search Tools vahelehe.

Kui Sul ei ole teda vaja, siis sulge ta nii et klikid paremal Close search nupule - pilt.

Windows 10 süsteemis on see 'Open Control Panel' nupp asendatud 'Open Settings' nupuga, mis avab täiesti uue 'Settings' äpi - pilt.


- Klikkides aga nupule 'Manage', avatakse samuti üsnagi vajalik "Computer Management" konsool:

Klikkides aga nupule 'Manage', avatakse samuti üsnagi vajalik "Computer Management" konsool


Avati Computer Management aken (selle akna saab ka nii avada, et teed 'Computer' ikoonil/kiirkorraldusel paremklõpsu ja valid käsu Manage - pilt):

Avati Computer Management aken


- Klikime nüüd ribamenüü Uninstall or change a program nupule ja selle peale ilmub "Programs and Features" aken, mille kaudu võime meie endi poolt installeeritud Windowsi töölaua standardseid programme uninstallida:

Klikime nüüd ribamenüü Uninstall or change a program nupule


Märgista siin loetelus see programm, mida Sa tahad süsteemist lõplikult eemaldada ja kliki seejärel üleval nupule Uninstall (või Change/Repair). Me saame siin vasemas paanis asuva "Turn Windows features on or off" lingi kaudu lülitada ka välja meile mittevajalikke Windowsi enda standardseid sügavalt sisseintegreerituid (built-in) komponente:

Märgista siin loetelus see programm, mida Sa tahad süsteemist lõplikult eemaldada ja kliki seejärel üleval nupule Uninstall


Kuna meil on antud juhul avatud File Exploreri Computer vaheleht, siis klikkides ribamenüü paremas otsas asuvale System Properties nupule, avatakse seesama System aken, mille saab avada ka ribamenüü esimese aktiivse Properties nupu kaudu (pilt).2) 'File' vaheleht (sakk) ehk menüü: Meil on endiselt avatud ikka see Computer aken ja klikime nüüd File sakile, et teda avada (pilt). See on ka ainuke vaheleht õigemini menüü, mille käskude arv ega nimetused üldjuhul ei muutu ja mille kõikidele käskudele (v. a. "Open command prompt" ja "Open Windows PowerShell") saame ka alati ligi:

'File' vaheleht (sakk) ehk menüü


...ja selline näide ka Win 10 süsteemist, kus kaustaaknas ei oldud veel ühtegi elementi ära märgistatud - pilt. Kui aga mingi element oli siin aknas eelnevalt märgistatud, siis muutub ka see 'File' menüü, kus 'Change folder and search options' käsk muutub lihtsalt 'Options' käsuks ja mis avab siis vastavalt selle märgistatud elemendi omadusteakna.

Ka saab siin osadele käskudele nüüd ligi - pilt.


Selles File menüüs on olulistemateks menüüpunktideks "Open command prompt" ja "Open Windows PowerShell" käsud ning nüüd ei pea Sa enam käsitsi neid Command Prompt ja PowerShell aknaid avama. Nendele käskudele saab siis ligi kui Sa märgistad eelnevalt siin aknas mingi elemendi:

Selles File menüüs on olulistemateks menüüpunktideks "Open command prompt" ja "Open Windows PowerShell" käsud


'File' menüü esimene vajalik "Open command prompt" käsk on momendil tuhmi värvi ja seega ligipääsmatu, aga kui Sa märgistad Computer (This PC) aknas mingi draivi (või muud elemendi), siis muutub see käsk kohe ka ligipääsetavaks.
Selle 'Open command prompt' käsuga saad Sa kiiresti suvalisest kohast avada Command Prompt utiliidi ilma et Sa peaksid seda käsitsi tegema. Märgista mingi draiv või kaust/fail ja kliki seejärel File -> Open command prompt -> Open Command prompt või siis File -> Open command prompt -> Open command prompt as administrator käsule:

Selle 'Open command prompt' käsuga saad Sa kiiresti suvalisest kohast avada Command Prompt utiliidi ilma et Sa peaksid seda käsitsi tegema


File -> Open command prompt -> Open Command prompt käsk (pilt) avab umbes sellise alltoodud CMD akna, kus on näha, et Computer aknas oli enne antud käsu valimist märgistatud D: draiv:

File -> Open command prompt -> Open Command prompt käsk


File -> Open command prompt -> Open command prompt as administrator käsk (pilt) aga avab administraatori õigustega Command Prompt akna. Pärast selle käsu käivitamist pead kõigepealt tuhmis ja ligipääsmatus ekraanis klikkima UAC dialoogiaknas nupule Yes:

UAC dialoogiaken


Ja seejärel näed taolist administraatori privileegidega Command Prompt akent:

Ja seejärel näed taolist administraatori privileegidega Command Prompt akent


Delete history menüüpunkt lubab Sul kustutada viimati külastatud asukohtade loetelu ("Recent places list") ja aadressiriba ajaloo ("Address bar history").

Delete history menüüpunkt


"Recent places" loetleb üles kõik kaustad, mida kasutaja oli viimati külastanud. Sa leiad selle 'Recent places' parameetri File Exploreri akna vasemast paanist:

Sa leiad selle 'Recent places' parameetri File Exploreri akna vasemast paanist


"Address bar history" käsuga võid aga puhastada selle loetelu, mis ilmub aadressiriba noolnupust avatavasse rippmenüüsse. Alati kui Sa avad mingi kaustatee File Explorer aadressiriba kaudu, salvestatakse see kaustatee automaatselt ajalukku ja Sa saad sellele ligi aadressiriba rippmenüü kaudu:

Address bar history

Kuna seda loetelu võib igaüks näha, siis võib olla soovid teda ajaloost ja sellest rippmenüü loetelust kustutada - selleks see käsk ongi....


Märkus: Windows 10 masinas, juhul kui Sul ei ole siin ühtegi elementi mägistatud, siis näed selles File menüüs ka 'Change folder and search options' käsku, millega saad kõikide kaustade omadusi ja otsinguid muuta - pilt.3) 'View' vaheleht (sakk) ja lintmenüü nupud: Meil on ikka avatud Computer aken ja klikime nüüd selle viimasele (kolmandale) View sakile, et avada seda. Ka see View vaheleht on Sulle alati kättesaadav ja tema enamik nuppe on ka aktiveeritud olekus. Sa võid siin ribbon menüü "Panes" sektsiooni nuppude kaudu lülitada sisse või välja akna paane; sektsiooni " Layout" nuppudega saad seada kaustaakna elementide kuvamise viise (vaateid); "Current view" sektsiooni nuppudega võid siin elemente sortida, grupeerida jne.

Alltoodud pildil on "Panes" sektsioonis aktiveeritud Preview pane nupp (st parempoolne eelvaate paan) ja "Layout" sektsioonis Tiles vaade. Kuna siin ei ole ühtegi elementi eelnevalt märgistatud, siis ei kuvata seal paremal eelvaate paanis ka ühtegi pilti:

'View' vaheleht (sakk) ja lintmenüü nupud


Järgmisel pildil on "Layout" sektsioonis aga aktiveeritud List vaade, kaustaaknas endas ei ole ühtegi elementi veel märgistatud:

List vaade


Klikkides siin ribamenüü vasemalt esimesele Navigation pane nupule, avatakse alltoodud rippmenüü, mille kaudu saad vasakpoolse navigatsioonipaani sisse/välja lülitada. Peale selle võid siitkaudu välja lülitada ka antud navigatsioonipaani ülaosas kuvatava "Favorites" lingi. Vaikimisi on siin sisse lülitatud nii "Navigation pane" kui ka "Show favorites" parameetrid:

Navigation Pane nupp


Kui Sa klikid siin ribbon menüü "Panes" sektsioonis Preview pane nupule, siis kaustaakna paremasse ossa ilmub Eelvaate paan. Antud näites on avatud "Tapeedid" kaust, sisse on lülitatud eelvaate paan (nupp Preview pane) ja "Layout" sektsioonis on aktiveeritud Large Icons vaade ning märgistatud on "autumn.jpg" taustapilt/tapeet. Kuna avatud on piltidega kaust, siis ilmus siia automaatselt ka "Manage" vaheleht, mille kaudu võib avada Picture Tools pisikese tööriistariba:

Antud näites on avatud "Tapeedid" kaust


Klikime nüüd siin "Panes" sektsioonis Details pane nupule, mis avab jooksvas kaustaaknas paremal küljel märgistatud elemendi täpsema infoga paani. Siin kuvatakse sellesama "autumn.jpg" taustapildi kohta käiv info, aga nüüd juba 'Detailide paanis':

Klikime nüüd siin "Panes" sektsioonis Details pane nupule


Selles "Detailide paanis" saad ka olemasolevat infot osaliselt muuta või siis juurde lisada. Klikid vastava rea paremas osas, muudad või lisad vajaliku ja klikid allosas nupule Save:

Selles "Detailide paanis" saad ka olemasolevat infot osaliselt muuta või siis juurde lisada


Veel üks näide "Details pane" sisu muutmisest:

Veel üks näide "Details pane" sisu muutmisestVarjatud elementide (kaustad, failid, draivid) ja kõikide faililaiendite kuvamine:

Kasutaja eest on osa süsteemifaile, kaustasid ja draive varjatud, aga väga tihti on mingi ülesande täitmiseks vaja nad nähtavale tuua. Ka ei kuvata vaikimisi tuntud failiformaate/tüüpe ehk siis kasutaja ei näe kõikide failide laiendeid. Varjatud elementide ja kõikide faililaiendite kuvamise saad nüüd saki View kaudu sisse lülitada kahel viisil:

a) Esimene meetod (kiire sisse/väljalülitamise meetod): Avad File Exploreris View vahelehe/saki ja aktiveerid seejärel ribamenüü paremas otsas Show/hide sektsioonis vajalikud kontrollruudud.

Alltuleval pildil ei näe me veel ühtegi faililaiendit (tegemist on piltidega). Et nüüd neid faililaiendeid näha, tuleb Show/hide sektsioonis panna linnuke File name extensions kontrollruutu:

File name extensions kontrollruut


Nüüd on File name extensions kontrollruut aktiveeritud ja Sa näed ka kõikide failide faililaiendeid (st failide formaate ja tüüpe) - antud juhul näed piltide .jpg laiendeid:

Nüüd on File name extensions kontrollruut aktiveeritud ja Sa näed ka kõikide failide faililaiendeid


Et näha ka kasutaja eest varjatud kaustasid ja faile, peab aktiveerima Hidden items kontrollruudu, st sinna tuleb linnuke panna:

Et näha ka kasutaja eest varjatud kaustasid ja faile, peab aktiveerima Hidden items kontrollruudu


Hidden items kontrollruut on aktiveeritud ja Sa näed kohe ka näiteks AppData kausta, mis oli kasutaja eest varjatud (kasutajakonto/profiili kaustas):

Hidden items kontrollruut on aktiveeritud ja Sa näed kohe ka näiteks AppData kausta


Kui me aga märgistame mingid kaustad (või failid), siis saame ribamenüü nupu Hide selected items abil antud elemendi või elemendid ise varjata - pilt.


b) Teine meetod: Avad File Exploreris View saki, klikid lintmenüü paremas otsas Options nupule ja seejärel rippmenüü Change folder and search options käsule:

Teine meetod


Avad ilmuvas 'Foldert Options' dialoogiaknas View saki, aktiveerid raadionupu Show hidden files, folders, and drives, koristad linnukese Hide extensions for known file types kontrollruudust ära ja klikid all nupule OK:

Avad ilmuvas 'Foldert Options' dialoogiaknas View sakiMitme elemendi märgistamise lihtsamaks ja mugavamaks tegemine:

Ava "View" vaheleht ja pane "Show/hide" sektsioonis nupu Item check boxes eesasuvasse ruutu linnuke:

Ava "View" vaheleht ja pane "Show/hide" sektsioonis nupu Item check boxes eesasuvasse ruutu linnuke


Nagu Sa järgmisest pildist näed, siis juhul kui Sa lülitad selle uue märgistamisvahendi sisse, loob Windows Explorer kaustaakna sisust vasakule spetsiaalse veeru. Kui Sa osutad mingit kausta või faili, siis ilmub sinna veergu kontrollruut ja Sa saad antud elemendi märgistada nii et paned linnukese sinna ruutu (kui Sa paned linnukese sellesse ruutu, siis ei ole Sul mitme faili/kausta märgistamisel vaja kasutada CTRL või SHIFT klahvi abi):

Seejärel saab mitut faili juba märksa mugavamalt märgistada


Märkus: Ja üks näide ka Win 10 süsteemist, kus avatud on seesama 'View' vaheleht. Siin on siis valitud 'Extra large icons' vaade ja 'Show/hide' sektsioonis on aktiveeritud ka kõik kolm parameetrit - pilt.4) 'Home' ja 'Share' vahelehed (sakid) ja ribamenüü nupud: Kui me avame File Exporer'i akna Metro-stiilis Start ekraanile kinnistatud kausta plaadi/kiirkorralduse kaudu või siis teeme Windowsi töölaua kasutajaliideses suvalisel kaustaikoonil või selle kiirkorraldusel 2x kliki, siis avatakse nelja File, Home, Share ja View vahelega/sakiga kaustaaken. Seega juurde ilmus veel Share (teistega jagamise, ühiselt kasutamise) vaheleht ja 'Computer' vaheleht asendati nüüd Home vahelehega.


'Home' vaheleht / sakk: Vaikimisi on avatud 'Home' vaheleht ja ühtegi elementi pole veel kasutaja poolt siin märgistatud ning nagu näha, siis saab siin antud juhul kasutada lintmenüü kolme sektsiooni nuppe: New, Open ja Select sektsioonide nuppe ning rippmenüüsid. Kuna kasutaja poolt ei ole siin ühtegi elementi veel märgistatud või avatud, siis seetõttu ongi 'ribbon' menüü (ribamenüü) kõik teised nupud tuhmi värvi ning ligipääsmatud:

Home vaheleht/sakk


Märkus: Windows 10 versioonis on siia lisatud veel ka 'Pin to Quick access' nupp, millest tuleb siin edaspidi päris lõpus ka natuke juttu - pilt.


New sektsiooni "New folder" nupuga saab siia uue tühja kausta luua. Kõrval asuva ülemise nupu rippmenüü kaudu saab avatud kausta sisse luua uusi alamkaustasid, kiirkorraldusi, dokumente, kontakte jms. Alumise nupu rippmenüü kaudu saab aga töötada 'offline' failidega, sünkroniseerida ja teha ka muud vajalikku.

Open sektsiooni üsna kasulik 'History' nupp: "File History" on reservkoopiate loomise rakendus, mis kaitseb Sinu Libraries, Desktop, Favorites ja Contacts kaustades asuvaid faile. Ta skaneerib teatud ajavahemike tagant (vaikimisi iga tunni järel) failisüsteemis tehtud muudatusi ja kopeerib kõik muudetud failid teise asukohta. Iga kord kui Sa muudad oma personaalseid faile, kopeeritakse nad Sinu poolt määratud välisele salvestusmeediale. Seejärel võid Sa hiljem "ajas tagasi minna " ja taastada eelmised või siis kustutatud failide versioonid.
Vaikimisi on see File History vahend välja lülitatud ja Sul tuleb ta ise sisse lülitada. Juhul kui ta ei ole Sul veel sisse lülitatud, siis näed pärast sellele History nupule klikkimist järgmisi aknaid:

* Klikid nupule History.

* Seejärel kliki Configure File History settings lingile - pilt.

* Juhul kui Sinu kompuutriga ei ole ühtegi salvestusmeediat (näiteks välist kõvaketast) ühendatud, siis näed järgmist pilti ja Sa ei saa seda "File History" funktsiooni aktiveerida - pilt.

Kui aga leitakse mingi väline salvestusmeedia, siis võid klikkida siin nupule Turn on - pilt.


Sellest File History vahendist rohkem infot seal.


Select sektsiooni nuppudega võib kaustasid ja nende sisu märgistada.


Järgmisel pildil on aga märgistatud "0.NovaBACKUP_Professional_1.4" kaust ja kohe on kättesaadavad ka osa muid lintmenüü nuppe, näiteks Copy, Cut, Copy path nupud, Move to, Copy to ja Delete rippmenüüd, Rename nupp jne:

"0.NovaBACKUP_Professional_1.4" kaust


Märkus: Delete nupu rippmenüü sisaldab ka sellist käsku nagu "Show recycle confirmation" (pilt).

Kui selle käsu ette on "linnuke" pandud, siis ilmub enne igat kausta/faili kustutamise operatsiooni see üsna tüütu kinnitamist nõudev dialoogiaken (pilt). Seega kui Sa ei taha sellist dialoogiakent näha, siis veendu, et selle "Show recycle confirmation" käsu ees ei oleks "linnukest".

Kui Sul on mingid elemendid märgistatud, siis saad need saata otse prügikasti nii et klikid üleval ribamenüül Delete nupule. Kui Sa avad aga kustutamiseks Delete nupu rippmenüü, siis on Sul märgistatud elementide kustutamiseks kaks varianti: a) Kui Sa valid rippmenüüst "Recycle" käsu, siis viiakse kustutatud elemendid prügikasti, b) Kui Sa valid aga "Permanent delete" käsu, siis kustutatakse märgistatud elemendid kohe ja "jäävalt" - neid ei panda prügikasti - pilt.


Juhul kui me märgistame oma avatud kaustaaknas midagi (tema alamkaustasid ja/või faile), siis pääseme siin ribamenüüs ka teistele nuppudele ligi. Nüüd ilmus üles lisaks ka veel Picture Tools mini-tööriistariba, sest Windows 8/Winows 8.1 "peilis välja" selle et märgistatud "Pictures" kaust sisaldab mingeid pilte ja nii see ongi.

Picture Tools mini-tööriistariba


Näiteks nuppude Move to ja Copy to rippmenüüde käskude abil saab märgistatud faile/kaustasid kiiresti vajalikku kohta kopeerida või siirdada.

Alltoodud pildil on avatud Copy to rippmenüü, kus klikkides vaikimisi väljapakutud nimetusele (Desktop, Downloads, Documents, Music, Pictures või Videos), kopeeritakse märgistatud elemendid otse antud asukohta. Rippmenüü ülaosas aga kuvatakse Sinu need kaustad, kuhu Sa ise viimati midagi kopeerisid - ka neid võid kopeerimiseks kasutada. Kui Sinule sobivat varianti siin ei pakuta, siis kliki kõige all Choose location... käsule ja vali ise koht, kuhu Sa tahad oma elemendid kopeerida:

Siin on avatud Copy to rippmenüü


Veel üks Copy to rippmenüü näide - pilt.Kasulik Copy path käsk:

Selle 'Copy path' nupu abil võid märgistatud elemendi (kausta või faili) kaustatee ehk aadressi kopeerida üles Windowsi mälupuhvrisse ja sealt selle seejärel kusagile dokumenti, näiteks Notepad'i kleepida (käsuga "Paste"):

Kasulik Copy path käsk


Seejärel avati Notepad ja kleebiti mälupuhvrist tema sisu sinna:

Kaustatee kleebiti Notepad'i


Sedasama saab teha ka siis kui Sul on mitu elementi märgistatud. All ongi siis märgistatud kaks pildifaili ja seejärel klikiti ribamenüü Copy path nupule:

Sedasama saab teha ka siis kui Sul on mitu elementi märgistatud


Notepad:

Seejärel avati Notepad ja kleebiti mälupuhvrist tema sisu sinna'Share' vaheleht: File ja View vahelehtedest sai eelpool juba räägitud ja seepärast avame nüüd selle 'Share' vahelehe. Siin on antud vahelehe ribamenüül kaks sektsiooni: "Send" ja "Share with" sektsioonid. 'Send' sektsiooni kaudu saad oma kaustade sisu ja faile põletada otse CD/DVD plaadile, printida dokumente, saata neid faxiga või Emailiga ja luua ZIP faile. 'Share with' sektsiooni kaudu võid oma faile ja kaustasid ka teiste kasutajatega jagada (seda juhul kui Sul on loodud ka teisi kasutajakontosid), jagada oma faile ja kaustasid koduvõrgus (Homegroup) või lokaalses võrgus.

Märgistatud on "Pictures" kaust ja siin saab ligi 'Zip', 'Burn to disc', 'Fax', 'Share with' sektsiooni, 'Stop sharing' ja 'Advanced security' nuppudele (pluss "Picture Tools" mini-instrumentide ribale):

'Share' sakk/vaheleht


Märkus: Kui Sinu kompuutril ei ole CD/DVD-ROM kettaseadet või kui Sa ei pääse talle ligi, siis on see 'Burn to disc' nupp tuhmi värvi ja Sa ei saa talle ligi ("Send" sektsiooni all) - pilt.


Märgistati kaust, klikiti üleval lintmenüül Zip nupule ja alustati antud kausta kokkupakkimist:

Märgistati kaust, klikiti üleval lintmenüül Zip nupule ja alustati antud kausta kokkupakkimist


Ja ZIP fail saigi loodud...:

Ja ZIP fail saigi loodud...


Kui Sa märgistad nüüd selle .zip faili, siis ilmub veel üks uus Extract vaheleht koos tema Compressed Folder Tools mini-tööriistaribaga. Kui Sa tahad nüüd mingit märgistatud ZIP faili lahti pakkida (avada), siis kliki sellele Compressed Folder Tools / Extract vahelehele, et teda avada. Seejärel kliki üleval vasemal Extract all nupule:

Extract vaheleht


Extract all


Kui klikime siin nupurea Burn to disc nupule, siis saame enda märgistatud kausta koos tema sisuga CD/DVD-plaadile põletada. Juhul kui Sinu CD/DVD seadmesse ei ole veel plaati pandud, siis palutakse seda Sul nüüd ka teha:

Burn to discFailide ja kaustade teistega jagamine:

Sa võid 'Share with' sektsiooni kaudu jagada oma faile ja kaustasid ka teiste kasutajatega, seda juhul kui Sul on loodud ka teisi kasutajakontosid ja/või kui Sa oled koduvõrgus (või lokaalses võrgus). Antud "Share with" sektsiooni sisu on erinev ja see sõltub sellest et kas Sa töötad lokaalse või siis Microsofti konto all, kas Sul on koduvõrk loodud, kas Sa olid teisi kasutajakontosid loonud, kas Sa olid oma faile juba teistega jaganud jne:

'Share with' sektsioon - 1


'Share with' sektsioon - 2


Märkus: Siin üle-eelmises pildis 'Share with' sektsioonis äratoodud "UpdatusUser" kasutajakonto on tegelikult loodud NVIDIA uuema draiveri installeerimise käigus ja Sinul võib olla ei ole seda kasutajakontot. Alates NVIDIA draiverite lauaversioonide 270 väljalaskest luuakse NVIDIA uuema versiooniga draiveri installeerimise käigus ka uus nn UpdatusUser kasutajakonto. Seda uut NVIDIA kasutajakontot näed kaustateelt C:\Users\UpdatusUser. NVIDIA Update teenus ei saa ilma selle 'UpdatusUser' kasutajakontota töötada ja las ta olla. Kuid Sa võid selle 'NVIDIA Update' vahendi soovi korral ka julgelt uninstallida ja ühtlasi koos sellega eemaldada ka selle 'UpdatusUser' kasutajakonto. Seejärel võid ise aeg-ajalt käsitsi uurida seda et kas NVIDIA graafikakaardi jaoks on ilmunud mingi uuem draiver.

Et seda UpdatusUser kasutajakontot süsteemist eemaldada, tee ühte kahest:

* Uninstalli 'NVIDIA Update' tarkvara (NVIDIA Update x.x.xx) kasutades selleks Windows Programs and Features vahendit (Control Panel\Programs\Programs and Features - soovitatav) või
* Tee NVIDIA draiveri ümberinstalleerimine, aga korista installeerimise käigus 'NVIDIA Update' tarkvara ruudust linnuke ära.

Kui valmis, siis tee kompuutri restart.


Kui Sinu süsteemis teisi kasutajakontosid ei ole ja kui ei ole loodud ka võrku, siis näed 'Share with' sektsioonis sellist pilti ja siin ei ole kellegagi midagi jagada (kuigi Sa võid selle 'Specific people...' nupu kaudu ka uue kasutajakonto luua):

Share with


Kui Sinu süsteemis on ka teisi kasutajakontosid ja/või kui on loodu koduvõrk, siis näed aga sellist pilti. Kui tahad kellegagi midagi jagada, siis märgista jagatav kaust või failid ja keri Share with sektsioonis allapool kuni jõuad Specific people... parameetrini:

Kui Sinu süsteemis on ka teisi kasutajakontosid...


Keri siin allapoole ja kliki Specific people...:

Keri siin allapoole ja kliki Specific people...


Kliki üleval noolekesele ja vali rippmenüüst vajalik kasutaja, kellega Sa tahad enda nänni jagada ning kliki seejärel kõrval nupule Add. Seejärel määra talle allpool veerus "Permission Level" juurdepääsu õigused ja kliki all nupule Share. Antud näites lubas administraator oma "Tapeedid" kausta sisu vaadata isegi vanajumalal endal:

Kliki all nupule ShareKui Sa klikid siin lintmenüü viimasele Advanced security nupule, siis võid märgistatud kaustade (faililide) suhtes muuta nendele juurdepääsuõigusi ja ka muud teha:

Advanced security nupp


'Advanced Security Settings for...' dialoogiaken:

'Advanced Security Settings for...' dialoogiaken


Märkus: Windows 10 operatsioonisüsteemis, juhul kui Sa märgistasid siin 'Share' sakis mingi faili, siis ilmub siia nupurea vasemasse ossa ka 'Share' nupp, millele klikkides ilmub ekraani paremasse serva 'Share' küljepaneel ja mille kaudu võid siis oma märgistatud faili (või faile) ka teistele jagada - pilt.


Toome veel ühe näite ka piltidega töötamise kohta: Meil on märgistatud siin "Tapeedid" taustapiltidega kaust ja Sa pääsed seetõttu ligi ka uuele "Picture Tools" instrumentide paneelile. Kui Sa klikid tema all asuvale Manage sakile, siis saad märgistatud elemendi suhtes ka midagi muud ette võtta. See "Picture Tools" instrumentide paneel ilmus seepärast et Windows tuvastas antud "Tapeedid" kaustas pildifailide olemasolu.

Klikiti Manage sakile ja nüüd näed ka seda uut "Picture Tools" tööriistariba, kus Sa saad antud momendil kasutada ainult Slide show nuppu, mis lubab Sul märgistatud kaustas asuvate piltide slaididena vaatamist. Slaidishow avatakse otse üle ekraani ja Sa võid sellel lõpetada Esc klahvile vajutamisega:

Kui Sa klikid tema all asuvale Manage sakile, siis saad märgistatud elemendi suhtes ka midagi muud ette võtta
Märkus: Alates Windows 8.1 versioonist on see "Libraries" vahend nüüd vaikimisi välja lülitatud, aga kui Sa tahad ta siia File Explorer akna vasemasse navigatsioonipaani tagasi tuua, siis tee siin vasemas paanis paremklõps ja vali "Show libraries" käsk - pilt.

Sedasama saab teha ka siis kui Sul on File Explorer aknas avatud View sakk ja kui Sa avad lintmenüü vasemas otsas "Navigation pane" rippmenüü... - pilt.Seejärel avati "Tapeedid" kaust ja märgistati üks pildifail ning nüüd võib selle märgistatud pildi/piltide suhtes üht-teist ka ette võtta. Sa võid ka otse siitsamast nupu Slide show kaudu käivitada slaidide vaatamise või siis panna nupu Set as background abil märgistatud pildi oma töölaua taustapildiks:

Set as background


Või näiteks avad nüüd hoopis View saki / vahelehe ja kehtestad nupu Extra Large Icons abil piltide vaatamiseks suurema vaate:

Või näiteks avad nüüd hoopis View saki / vahelehe ja kehtestad nupu Extra Large Icons abil piltide vaatamiseks suurema vaate5) Muusikafailide juhtimine ja ettemängimine: Ava File Explorer'i (endise Windows Explorer'i) aken ühe eespool näidatud meetodiga ja seejärel ava enda muusikafailidega kaust.
Siin märgistati "Screamer Radio " kaust ja selle peale ilmus uus Play vaheleht ja temaga seotud Music Tools instrumentide paneel. Klikkides tema all asuvale Play sakile, näed sellist alltoodud pilti. Siin on ligipääsetavad Play, Play all ja Add to playlist nupud. Klikkides siin nupule Play (Play all), hakatakse märgistatud kaustas asuvaid muusikafaile ette mängima ja seda Sinu poolt määratud vaikimisi pleieri abil. Kui Sinu süsteemis teisi pleiereid ei ole, siis avatakse 'Windows Media Player' (või 'Music' äpp Win 8/8.1 süsteemis ja 'Groove Music' äpp Win 10 süsteemis) ja ette mängitakse KÕIK antud asukohas olevad muusikafailid:

Muusikafailide juhtimine ja ettemängimine


Sama kehtib ka siis kui Sa märgistad üheainsa muusikafaili:

Märgistame siin mingi muusikafaili ja seejärel on Sul rohkem valikuvõimalusi


Märkus: Windows 8/8.1 süsteemides: Juhul kui Sa ei ole ise veel endale vaikimisi kävitatavat pleierit määranud, siis klikkides nupule 'Play' (või 'Play all') ilmub Windows Store Muusika (Music) äpi avaekraan:

Pärast nupule 'Play all' (või 'Play') klikkimist ilmub Windows Store Muusika appi (rakenduse/pleieri) avaekraan


Seejärel hakatakse "Muusika" ("Music") nimelise appiga Sinu poolt märgistatud lugu või lugusid ette mängima:

Seejärel hakatakse "Muusika" ("Music") nimelise appiga Sinu poolt märgistatud lugu või lugusid ette mängima


Sa võid nüüd oma muude asjadega edasi tegeleda, aga muusika ettemängimine jätkub endiselt - taustmuusikana. Näiteks Sa võid nüüd minna tagasi Windowsi töölaua kasutajaliidesesse või siis käivitada mingi muu Metro-stiilis / Windows Store appi. Kui Sa tahad oma muusika kuulamise lõpetada, siis sulge see Muusika app (Windows Store appide väljalülitamise juhised seal).


Järgmises näites tehti ühel muusikafailil paremklõps ja selle peale ilmus tema kontekstmenüü. Nüüd võib Open with menüüpunkti kaudu valida ettemängimiseks mingi muu pleieri või siis klikkides Choose default program... käsule muuta oma vaikimisi käivitatavat pleierit:

Open with menüüpunkt


Kui Sa valisid sealt Open with menüüst "Windows Media Player" punkti, siis ilmub tema esmakordsel käivitamisel antud pleieri "Welcome" ekraan, kus kliki all nupule Finish, et teda käivitada:

"Welcome" ekraan


Kui Sa valid paremklõpsu kontekstmenüü Open with menüüst aga "Choose default program..." käsu, siis ilmub Windows 8 disainiga menüü, kus saad määrata järgmist:

- Valida kas vaikimisi käivitatava Windows Store "Muusika" ("Music") appi või siis mingi muu süsteemis oleva pleieri, mis avatakse edaspidi automaatselt antud muusikafailide kuulamiseks (seda juhul kui seal üleval on pandud linnuke "Use this app for all .xxx files" kontrollruutu).

- Või siis klikkida all "More options" lingile - pilt.

Kui Sa klikid seal eelmises menüüs all "More options" lingile, siis võid süsteemist mingi kuvamata jäetud pleieri ise üles otsida (juhul kui leiad) - pilt. Kui Sa tahad seda menüüd sulgeda, siis kliki kusagil väljaspool seda menüüd ja ta kaob....


Märkus: Ja selle Open with menüüpunkti näide ka Windows 10 süsteemist - pilt.6) Video ja filmide vaatamine: Ava File Explorer'i (endise Windows Explorer'i) aken ühe eespool näidatud meetodiga ja seejärel ava enda video või filmidega kaust.
Kui Sa märgistad mingi video või filmifaili, siis ilmub samuti see Play vaheleht ja temaga seotud uus Video Tools paneel - ava see Play sakk. Antud juhul märgistati siin üks .avi faililaiendiga film, mida suudab ka Windows Media Player ette mängida ja seepärast on siin ka kolm nuppu ligipääsetavad - klikiti nupule Play:

Kui Sa märgistad mingi video või filmifaili, siis ilmub samuti see Play vaheleht ja temaga seotud uus Video Tools paneel


Kui Sul on süsteemis ka mingi muu video pleier ja kui Sa olid ta oma vaikimisi video ettemängimise pleieriks määranud, siis avatakse see märgistatud video antud pleieris.


Jul kui on tegemist "tundmatu" failiga, siis on siinsed nupud ligipääsmatud ja tee sel juhul antud failil 2x klikk, et avada see film oma vaikimisi määratud pleieris. Alternatiivina võid teha tal paremkliki ja valida kontekstmenüüst sellesama Open with -> Choose default program... käsu, et proovida sealtkaudu käivitada kas Windows Media Player või siis mingi muu sobiv pleier:

Jul kui on tegemist "tundmatu" failiga...


Märkus: Windows 8/8.1 süsteemides: Juhul kui Sul ei ole vaikimisi pleierit määratud, siis pärast nupule 'Play' (või 'Play all') klikkimist ilmub Windows Store Video appi (rakenduse/pleieri) avaekraan:

Pärast nupule 'Play' (või 'Play all') klikkimist ilmub Windows Store Video appi (rakenduse/pleieri) avaekraan


Seejärel hakatakse "Video" nimelise appiga Sinu poolt märgistatud filmi/videot ette mängima:

Seejärel hakatakse "Video" nimelise appiga Sinu poolt märgistatud filmi/videot ette mängima


Kui Sa teed siin ekraanis vabal osal paremklõpsu, siis ilmub ekraani allaossa spetsiaalne nupuriba, kustkaudu saad teisi funktsioone käivitada. All vasemal asuva "Ava fail" nupuga saad otsida ja avada oma teisi video- ja filmifaile:

All vasemal asuva "Ava fail" nupuga saad otsida ja avada oma teisi video- ja filmifaile


Kui Sa tahad filmi/video vaatamise lõpetada, siis sulge see Video app (Windows Store appide väljalülitamise juhised seal).


Siin aga pilt Windows 8.1 versiooni Video appist ja juba käivitatud filmist:

Siin aga pilt Windows 8.1 versiooni Video appist ja juba käivitatud filmist


Loomulikult võid Sa suvalise filmi käivitada ka oma vaikimisi määratud või siis Video appi enese kaudu.


Järgmises näites tehti sellel filmifailil paremklõps ja selle peale ilmus tema kontekstmenüü. Nüüd võib Open with menüüpunkti kaudu valida ettemängimiseks mingi muu pleieri või siis klikkides Choose default program... käsule muuta oma vaikimisi käivitatavat pleierit:

Open with menüüpunkt


Kui Sa valid paremklõpsu kontekstmenüü Open with menüüst aga "Choose default program..." käsu, siis ilmub Windows 8 disainiga menüü, kus saad määrata järgmist:

- Valida kas vaikimisi käivitatava Windows Store "Video" appi või siis mingi muu süsteemis oleva pleieri, mis avatakse edaspidi automaatselt antud videofailide kuulamiseks (seda juhul kui seal üleval on pandud linnuke "Use this app for all .xxx files" kontrollruutu).

- Või siis klikkida all "More options" lingile - pilt.

Kui Sa klikid seal eelmises menüüs all "More options" lingile, siis võid süsteemist mingi kuvamata jäetud pleieri ise üles otsida (juhul kui leiad) - pilt. Kui Sa tahad seda menüüd sulgeda, siis kliki kusagil väljaspool seda menüüd ja ta kaob....


Märkused:

* Windows 10 versioonis pakub see paremklõpsu kontekstmenüü Open with menüü aga järgmisi võimalusi - pilt.

* Windows 10 süsteemis ilmub videote puhul siia paremkliki kontekstmenüüsse ka üks uus ja väga huvitav 'Cast to Device' käsk (pilt).

"Windows 10 seadme traadita ühendamine oma teleriga (üle Wi-Fi võrgu) - uue 'Cast to Device' funktsiooni abil. Sa võid sel teel vaadata ja kuulata oma kompuutris asuvaid videosid/filme/muusikat otse televiisori suuremal ekraanil." — loe sellest sealt.7) Programmifailid: Kui Sa märgistad mingi programmi/rakenduse (tavaliselt .exe laiendiga), siis ilmub uus Manage vaheleht ja temaga seotud Application Tools instrumentide paneel. Avades selle 'Manage' vahelehe, saad Sa kohe ligi lintmenüü kolmele üsna vajalikule nupule. Näiteks kui Sa klikid siin Pin to taskbar nupule, siis pannakse selle märgistatud rakenduse kiirkorraldus otse alla tegumireale (SuperBar'ile):

Programmifailid


Ka siin võid paremklõpsu kontekstmenüüd kasutada ja näiteks selle "Pin to Start" käsk paneb antud rakenduse kiirkorralduse (plaadi) otse sinna uude Windows 8 disainiga Start ekraanile/menüüsse:

Pin to Start8) ISO, VHD ja ZIP failide tugi (kõik edaspidised pildid on pärit Windows 8 versioonist): Siin toodud pildid on veel pärit Windows 8 varasemast väljalaskest, aga vahet pole...

ISO (disc image) ...

...ja VHD (virtualized disk image) failide tugi on nüüd integreeritud ka File Explorerisse (tema shell'i ehk kesta/kasutajaliidesesse) - kasulik uuendus.


Sa võid ISO faile mountida (st avada) ja nad ilmuvad seejärel File Exploreri aknasse kui virtuaalsed CD/DVD draivid (plaadid). Sa võid nende sisu seejärel vaadata, kopeerida faile, käivitada mänge, vaadata filme ning videosid, alustada mingi opsüsteemi installeerimist jne... Sama kehtib ka VHD failide kohta, kuid erinevalt ISO failidest, ilmuvad nemad kui virtuaalsed kõvakettad (.vhd laienditega).


ZIP failid:

Kui Sa märgistad mingi ZIP faili (failid), siis ilmub uus Extract vaheleht ja temaga seotud Compressed Folder Tools instrumentide paneel:

ZIP failidAvades selle Extract saki, saad Sa teha järgmist:

* Valida "Extract To" sektsioonist see kaust, kuhu Sa soovid selle ZIP faili lahti pakkida (ekstraktida), selle paremas otsas asub ka vajalik kerimisriba (seda juhul kui seal on mingi koht ligipääsetav).
* Või siis klikkida paremal Extract all nupule, et valida sealtkaudu vajalik kaust või siis jätta seal vaikimisi pakutav asukoht (seesama asukoht, kus see märgistatud ZIP fail ise asub).

Meie klikime siin Extract all nupule:

Avades selle Extract saki, saad Sa teha järgmist


Pärast Extract all nupule klikkimist pakutakse Sulle .zip faili ekstraktimise kohaks sedasama asukohta, kus see Sinu märgistatud ZIP fail asub - antud juhul siis töölaud (Desktop). Kui Sa ei soovi seda muuta, siis kliki kohe nupule Extract:

Kui Sa ei soovi seda muuta, siis kliki kohe nupule Extract


Märkus: Ärme unustame, et me võime alati kasutada ka vana head paremklikiga avanevat kontekstmenüüd ja valida sealt märgistatud faili/kausta jaoks sobiva käsu...:

KontekstmenüüISO failide tugi:

Kui Sa märgistad ISO faili, siis ilmub uus Actions vaheleht koos Disc Image Tools instrumentide paneeliga, kliki Actions lipikule ja seejärel saad Sa ligi ribamenüü kahele Mount ning Burn nupule.

ISO failide tugi


Kui Sa klikid siin Burn nupule, siis saad selle märgistatud ISO faili CD/DVD, Blu-ray plaadile või eemaldatavale meediale põletada/viia:

Burn nupp


Kliki kohe nupule Burn või siis vali enne ülevalt "Disk burner" rippmenüüst mingi muu meedia, kuhu Sa tahad oma ISO faili viia:

Kliki kohe nupule Burn või siis...


Aga klikkides siinsamas lintmenüü Mount nupule, siis mountitakse see märgistatud ISO fail (st ta avatakse) ja Sa pääsed tema sisule ligi:

Mount


Kui Sa oled ISO faili mountinud, siis ilmub virtuaalse CDROM/DVD draivi jaoks uus kettatähis. Seejärel saad Sa selle ISO faili sisule niisamuti ligi nagu ta oleks tavaline füüsiline CD/DVD-plaat, mis oli sisestatud kompuutri CD/DVD-ROM füüsilisse kettaseadmesse. Sa võid nüüd juba mountitud iso faili, olenevalt tema sisust, kas vaadata, kopeerida faile, käivitada mänge, vaadata filme ning videosid, alustada mingi opsüsteemi installeerimist jne... Kuid Sa ei saa siin neid faile redakteerida, eemaldada, juurde lisada jne - kõik käib täpselt nii nagu see käib ka füüsiliste CD/DVD/Blu-ray plaatide puhulgi.
Antud juhul mountiti (st avati) siin Windows 8 Consumer Preview installatsiooni .iso fail ja nüüd võib näiteks, klikkides siin setup.exe failile, alustada Windows 8 installeerimist...:

Fail on mountitud


Kui Sa avad nüüd Computer akna, siis näed seal ka seda mountitud ISO failiga uut virutaalset CD/DVD draivi:

Uus virtuaalne draiv


Kui Sa ei soovi seda mountitud ISO faili enam kasutada, siis märgista vasemal paanis see virtuaalne draiv ja kliki üleval Eject nupule (või tee 'Computer' aknas tal paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Eject):

Kliki üleval Eject nupule


Märkus: Ja jälle ärme unustame seda et me võime igal ajal kasutada ka paremklikiga avanevat kontekstmenüüd ja valida sealt märgistatud faili/kausta jaoks sobiva käsu - antud juhul siis Mount käsku... (Sa võid teha oma .iso laiendiga failil ka lihtsalt 2x kliki ja ta mountitakse lahti.)

Kontekstmenüü


Märkus: Ja näide Win 10 süsteemist, ISO failil tehti paremklõps - pilt.VHD tugi:

Ka VHD failidega on sama lihtne töötada nagu seda ka ISO failide puhul kuid siin peab seda teadma, et VHD (virtualized disk image) failid ilmuvad uute virtuaalsete kõvaketastena (.vhd laienditega, mitte aga eemaldatavate draividena nii nagu oli see ISO failide mountimisel). Nende puhul tegutsed täpselt samuti nagu Sa tegid seda ka oma ISO failidega, märgistad .vhd faili, avad Actions vahelehe ja klikid ribamenüü Mount nupule:

Kliki 'Mount'


Sa võid selleks kasutada ka paremklõpsu hüpikmenüü Mount käsku - pilt.

Erinevalt ISO failidest, Sa võid VHD failide sees (st virtuaalsete kõvaketaste sees) asuvaid faile redakteerida, eemaldada, juurde lisada jne. Kui lõpetad VHD failiga (st virtuaalse kõvakettaga) töö, siis tee tal paremklikk ja vali kontekstmenüüst käsk Eject.Veel ka 'File Explorer' akna kahest uuest nupust:

Kui Sa klikid akna paremal allnurgas sellele parempoolsele nupule, siis kuvatakse kaustaaknas kõik elemendid suuremate pisipiltidena - neile kehtestatakse "Large icons" vaade:

"Large icons" vaade


Kui Sa klikid seal aga vasemale nupule, siis kuvatakse kõik elemendid väiksematena ja neile lisatakse juurde ka vajalik detailne informatsioon - ühesõnaga nende jaoks määratakse "Details" vaade:

"Details" vaade


Veel näited:

Veel näited -1


Veel näited -2Lõpetuseks tuletan veelkord meelde: Kui Sa avad File Exploreri ja hakkad seal tegutsema, siis heida iga kord esmalt oma pilk üles sellele uuele lintmenüüle ning vaata, et millised vahelehed seal on, milline vaheleht neist lahti on ja millistele nuppudele Sa ligi pääsed. Kui Sa märgistad oma avatud kaustas mingid failid (või tema alamkaustad), siis uuri jälle seda lintmenüüd - Sa näed nüüd uusi vahelehti ja ligipääsetavaid nuppe... (Lõpuks jääb Sulle kõik meelde ja siis käib Sinu tegevus juba "automaatselt".)
Windows 8.1 versiooni jooksutamisel: Kui Sa klikid pärast Windows 8.1 installeerimist töölaua kasutajaliideses all tegumireal File Explorer ikoonile, siis avatakse alltoodud aken. Siin ei kuvata vasemal navigatsioonipaanis enam seda "Libraries" vahendit. Selle asemel kuvatakse nüüd kõiki Sinu kettaid/partitsioone ja seadmeid koos Sinu personaalsete kaustadega: Desktop, Documents, Downloads, Music, Pictures ja Videos. Need kaustad ilmuvad ka paremale põhipaani ja seda nii File Explorer kui ka This PC ikoonidele/kiirkorraldustele klikkides. (Kasutaja saab sellelesamale aknale ligi ka siis kui ta avab My Computer või Computer akna - seda kutsutakse nüüd This PC - pilt.)

This PC


Kui Sa ei taha "This PC" aknas neid "Folders" sektsioonis kuvatavaid Desktop, Documents, Downloads, Music, Pictures ja Videos kaustasid pidevalt näha ning soovid, et seal kuvataks ainult kettaid ning partitsioone, siis kliki "Folders" nimest vasemal pool asuvale pisikesele noolekesele - pilt ....

...ja tulemus: pilt.

Kui Sa sulged nüüd This PC akna ja avad ta uuesti, siis näed seal ainult kettatähiseid ja kui vaja siis klikid uuesti sellele noolekesele, et pääseda ligi vajalikule kaustale.


Windows 10 operatsioonisüsteemi File Explorer vahendi paarist uuendusest ja ka "This PC" nime muutmisest, loe lisaks sealt.


PS! Kaustaakendes kopeeritavate, siirdatavate jms operatsioonide puhul failide kiire kontrollruutude abil märgistamine - loe sellest sealt.

Alates Windows 10 'October 2018 Update' (Windows 10 Version 1809) väljalaskest saab File Explorer endale ka uue Tumeda teema (Dark Theme) - info.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011