Windows.old kaust ja selle kustutamine

Win 8 logo Mis see "Windows.old" kaust on ja kuidas teda Windowsi operatsioonisüsteemis kustutada?


Kuidas Windows.old kaustast oma faile taastada, st kuidas neid käesolevasse Windowsi operatsioonisüsteemi üle tuua?

 

 

(Siin tuuakse näiteks Windows 8 operatsioonisüsteem, aga see info sobib ka Windows 8.1 ja Windows 10 jaoks.)

 

 

 

 

Lisaks siin toodud infole loe ka Windows 10 süsteemis Windows.old kausta kustutamisest sealt.

 

Mis see Windows.old kaust on?

Kui Sa installeerid uuema Windowsi otse eelmise vanema versiooniga Windowsi peale ja kui Sa ei formateeri installeerimise käigus partitsiooni (st ei tee partitsiooni ümbervormindamist), siis failid, mida kasutati eelmise Windowsi poolt, pakitakse kokku ning pannakse spetsiaalsesse Windows.old kausta. Selles Windows.old kaustas asuvate failide sisu sõltub juba Sinu kompuutrist. Seega luuakse Windows.old kaust sel juhul kui Sa teed uuema Windowsi nn custom installeerimise ilma et Sa formateeriksid partitsiooni või kõvaketast ja kui Sa installid uuema Windowsi samasse partitsiooni, kus asus ka Sinu eelmine varasema versiooniga Windows.
Windows Vista ja Windows 7 puhul sai tänu selle Windows.old kaustale probleemide või soovi korral oma eelmist varasemat Windowsi jälle taastada - sai tagasi pöörata Windowsi eelmise versioonini. Näiteks kui Sa installeerisid Windows 7 oma Vista asemele, siis võisid soovi korral oma eelmise Windows Vista versiooni jälle taastada.

Sama käib ka Windows 8 kohta: Sa teed Windowsi 8 custom (puhta) installeerimise nii et installeerid ta otse sinna partitsiooni, kus on Windows XP, Windows Vista või Windows 7 juba olemas, st installeerid Windows 8 üle nende. Sellise installeerimise tulemusel asendatakse see vana olemasolev opsüsteem Windows 8 operatsioonisüsteemiga ja eelmine vana opsüsteem (näiteks Vista või XP või Win 7) pakitakse kokku ühte kausta, mille nimeks pandakse Windows.old. Kuid Windows 8 puhul Sa ei saa enam oma eelmise varasema Windowsini tagasi pöörduda ja Sa pead eelmise operatsioonisüsteemi taastamiseks/tagasipööramiseks kasutama tema installeerimise DVD plaati ning tegema eelmise Windowsi puhta installeerimise. Kuid Sa võid seda Windows.old kausta kasutada oma failide ületoomiseks uude Windows 8 operatsioonisüsteemi.

Märkus: See kõik kehtib ka ja Windows 10 suhtes...

Windows.old kaust luuakse ka siis kui Sa teed olemasoleva Windowsi nn upgrade installeerimise. Kuid sel juhul on selle Windows.old kausta sisu hoopis teine ja see sõltub juba sellest et millisest Windowsist (Windows 8 eelmine versioon, Windows 7, Vista või Win XP) Sa seda uuendamist ehk üleviimist alustasid. Sa võid ka siin seda Windows.old kausta kasutada ainult oma failide ületoomiseks uude Windows 8 operatsioonisüsteemi. Kui Sa seda ei vaja, siis tuleks see Windows.old kaust, mis on üsna suure mahuga, ära kustutada. Kui Sa teda ise käsitsi ei kustuta, siis eemaldatakse ta nelja nädal mõõdudes automaatselt.

Veel luuakse Windows.old kaust ka siis kui Sa teed Windows 8 uut tüüpi nn refresh installeerimise.

Windows.old kaust luuakse tavaliselt %SystemDrive% juurkausta, näiteks C:\ (pilt) ja see C:\Windows.old kaust on üsna suure mahuga. Juhul kui Sul oli refresh, upgrade või custom installeerimise tulemusel see Windows.old kaust juba loodud, siis võidakse ta ümber nimetada C:\Windows.old.000 kaustaks (vanim eelmine installatsioon) lisaks uuele loodavale C:\Windows.old kaustale. Kõige hilisem eelmine installatsioon pannakse alati C:\Windows.old kausta.


Märkus: Juhul kui Sa seda Windows.old kausta ei näe (üldjuhul peaks teda nägema v. a. võib olla mõnedel juhtudel, siis kui Sa teed Windowsi 'repair/upgrade' installi või siis tegeled virtuaalmasinaga...), siis tee järgmist: Ava Windowsi Desktop kasutajaliideses File Explorer (endine Windows Explorer), seejärel ava View vahekaart ja aktiveeri seal raadionupp Show hidden files, folders, and drives ning kliki OK.


Kuna see C:\Windows.old kaust on väga suure mahuga (mõnikord 10 ja enam gigabaiti) ja kui Sul ei lähe teda enam vaja, siis tuleks ta kustutada. Enne tema kustutamise alustamist veendu, et Sa oled sealt kõik vajalikud failid kopeerinud üle oma käesolevasse süsteemi ja Sa pead ka administraatori õigusi omama.


Lisaks siin toodud infole loe ka Windows 10 süsteemis Windows.old kausta kustutamisest sealt.
Märkus: Kuidas Windows.old kaustast oma faile taastada, st kuidas neid käesolevasse Windowsi operatsioonisüsteemi üle tuua (Windows 8 näitel)?

1) Ava pärast Windows 8 installeerimise lõpetamist File Explorer (endine Windows Explorer) ja selleks on mitu võimalust:

* Kui Sa asud Metro-stiilis / Windows 8 disainiga uuel Start ekraanil (st uues Start menüüs), siis alusta sõnade file explorer tippimist, mille peale ilmub Win 8 uus otsinguekraan. Kliki seal vasemal otsingutulemustes File Explorer ikoonile/plaadile:

Alustame sõnade file explorer tippimist


* Vajuta Win+E klahvikombinatsiooni.

* Ava ta Windowsi töölaua kasutajaliidese tegumireal asuva 'File Explorer' kaustaikooni kaudu - sellele klikkides:

Ava ta Windowsi töölaua kasutajaliidese tegumireal asuva 'File Explorer' kaustaikooni kaudu


*
Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka ja tee seal paremklõps. Seejärel kliki uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüs 'File Explorer' menüüpunktile ja selle peale ilmub juba eelpool mainitud kolme vahelehega (File, Computer ja View) File Exploreri aken:

Seejärel kliki uut tüüpi süsteemikäskude hüpikmenüüs 'File Explorer' menüüpunktile


Märkus: Selle paremklõpsu süsteemikäskudega kiirkäivitamise hüpikmenüü (st Win + X menüü) saab kiiresti avada ka Win + X klahvikombinatsiooniga.


2) Nüüd otsi see Windows.old kaust üles, mis asub tavaliselt %SystemDrive% juurkaustas (kaustateega C:\Windows.old):

Nüüd otsi see Windows.old kaust üles


3) Ava see Windows.old kaust.
4) Seejärel ava tema sees Users kaust.
5) Nüüd ava enda kasutajanimega kaust (antud näites on siin kasutajaks Kiiks):


Nüüd ava enda kasutajanimega kaust (antud näites on siin kasutajaks Kiiks)


6) Seejärel ava siin see kaust, mille faile Sa soovid oma uude Windows 8 operatsioonisüsteemi üle tuua. Näiteks kui Sa tahad oma pilte üle tuua, siis tee siin 2x klõps My Pictures kaustal.
7) Märgista vajalikud failid ja kopeeri nad käsu Copy abil Windowsi mälupuhvrisse. Seejärel kleebi nad käsu Paste abil Windows 8 vastavasse kausta.
8) Kui Sinu kompuutris on rohkem kasutajakontosid, siis korda neid eeltoodud 5-7 samme iga kasutajakonto jaoks.

Windows.old kausta kustutamine (Windows 8 näitel):

1) Käivita Disk Cleanup utiliit ja ka selleks on mitu võimalust:

* Esimene meetod: Kui Sa asud parasjagu Metro-stiilis / Windows 8 disainiga Start ekraanil, siis alusta sõna Disk Cleanup tippimist, kliki Search ekraani paremas paanis Apps kategooriale ja seejärel kliki vasemal otsingutulemustes Disk Cleanup kirjele:

Esimene meetod


* Teine meetod: Ava Charms riba ja kliki seal Search menüüpunktile/amuletile. Tipi otsingukasti sõna cleanmgr ja seejärel kliki vasemal otsingutulemustes Disk Cleanup kirjele.

* Kolmas meetod: Tee Windowsi töölaua kasutajaliideses Computer aknas selle partitsiooni kettatähisel, kuhu Windows 8 on installeeritud (tavaliselt C:), paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties. Kliki General vahelehel Disk Cleanup nupule.

* Neljas meetod: Kasuta Win + R klahvikombinatsiooni, et avada Run dialoogiakent. Seejärel sisesta sinna Cleanmgr käsk ja vajuta ENTER.


2) Juhul kui Sinu kompuutris on rohkem partitsioone või draivisid, siis ilmub ka alltoodud aken, kus veendu, et oleks valitud Windows 8 opsüsteemiga draiv (tavaliselt C:) ja kliki nupule OK:

Juhul kui Sinu kompuutris on rohkem partitsioone või draivisid, siis ilmub ka alltoodud aken


Märkus: Näiteks kui Sinu kuvakeeleks on pandud English (United Kingdom), siis on see Disk Cleanup aken aga selliste kirjadega - pilt.


3) Seejärel kalkuleeritakse seda kettaruumi, mida võib vabastada, oota:

Seejärel kalkuleeritakse seda kettaruumi, mida võib vabastada, oota


4) Kliki Clean up system files nupule:

Kliki Clean up system files nupule


5) Juhul kui Sinu kompuutris on rohkem partitsioone või draivisid, siis ilmub jälle see alltoodud aken, kus veendu, et oleks valitud Windows 8 opsüsteemiga draiv (tavaliselt C:) ja kliki nupule OK:

Vali C ja kliki OK


6) Pane linnuke Previous Windows installation(s) kontrollruutu linnuke ja kliki all nupule OK:

Pane linnuke Previous Windows installation(s) kontrollruutu linnuke ja kliki all nupule OK


7) Kliki nupule Delete Files:

Kliki nupule Delete FilesMärkus: Sa võid Windows.old kausta kustutamiseks kasutada ka järgmist meetodit:

Ava administraatori õigustega Command Prompt (CMD) aken, sisesta sinna alltoodud käsk ja vajuta ENTER:

RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old


Juhul kui Sul on olemas lisaks ka mingi muu Windows.old kaust (näiteks Windows.old.000), siis peab selleks käsuks olema näiteks:

RD /S /Q %SystemDrive%\windows.old.000


Lisaks siin toodud infole loe ka Windows 10 süsteemis Windows.old kausta kustutamisest sealt.

Ülesse
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2011