Uus info!
Windows 8
Web Slice sisu:

Windows 8 logo

september 2011
Windows 8 osa eeljutt:
Loe edasi...

mai - aug 2013
Windows 8.1 (Windows Blue)
Loe edasi sealt...

jaanuar 2014
Windows 8.1 Update 1
Loe edasi sealt...


Lingid

 

 

Vot nii juhtub kõikidega,
kes arvutit ei tunne:

Läksin lolliks...!
Tagasi eelmisse kohta

 

 

 

Hea uudis, kliki: Hea uudis!

 

...ja

veelgi parem uudis: Veelgi parem uudis!

 

 

 

Autor - Tema on minu väga kauge nõuandja ja antud veebsaidi kaasautor. Ta elab kõige kaugemas ja vanimas (2010. a. seisuga) ClG J02182-05102 galaktikaparves (pilt). Kui Sa soovid meile küsimusi esitada või oma muresid kurta (või isegi ropult sõimata), siis mine algul sinna. Seejärel vajuta klahvi F5 või siis kliki üleval "Refresh" nupule, pane oma mõtted kirja ja kliki nupule Send.
Vaatamata meeletule kaugusele, lähevad e-mailid silmapilkselt kohale: Kõigepealt "konverditakse" Sinu e-mail (pärast nupule Send klikkimist) antimateeria ferüiid-x-y-kleryiid alamosadeks; seejärel saadetakse ta tänu neljanda dimensiooni ajatunnelite, mustade aukude, tumeda aine ja tumeda energia "kombinatsioonile" ülikiiresti sihtpunkti.
Sa võid kirjutada suvalises keeles, sest tema valdab absoluutselt kõiki keeli.

Sa võid alternatiivina kirjutada ka NASA e-mail aadressile, sinna tuleb ingliskeelne sõnum saata - seal ollakse asjaga juba kursis.

PS! Palju abi saadi ka maavälistelt kuue varbaga, punaste silmadega ja rohelise nahaga IT-spetsialistidelt ning nende ööpäevaringselt töötavast "Help Desk" abiteenistuselt - pilt.

 

 

Intervjuu "Bossiga" nr. 1

EV uusim seadus...

Tungiv soovitus! Treeni ennast Windowsi jaoks.

Pisike maakera...

Windows WAR 2007 ja õhulahing

MS Office abiline lirva Suzie

Tartu "ürgvanad" pildid

Windows on nüüd TASUTA - on see tõsi?

 

"Olen üksik nukker sait, keegi mind ei ava ega vaata - nuuks Väga kurb kaust...!"

Väljavõte minu kodulehe kaebusest Rahvusvahelisele Kodulehtede Kaitsmise ja Hooldamise Ühingule.

 

 

Kodulehe autorist seal

 

Tagasiside & kodulehest seal.

 


Windows 8 operatsioonisüsteemi tutvustus, tema uute vahendite ülevaade ja kasutusjuhend


 

Otsi Windows 8 alt:

 

Windows 8 ülevaade ja kasutusjuhend - mis siin on?

 

*** Eelsõna, Windows 8 süsteeminõuded, vajalikud mõisted ja Windows 8 kiire ÜLEVAADE (tema uued vahendid - uuendused)

 

Windows 8 allalaadimine, installeerimine, tema versioonid ja versiooniuuendused. (Suurel määral kehtib ka uuema Windows 8.1 versiooni suhtes.)

 

Uus Metro / 'Microsoft Design Style' kasutajaliides ja temaga töötamine. (Suurel määral kehtib ka uuema Windows 8.1 versiooni suhtes.)

 

Traditsiooniline Windowsi töölaua kasutajaliides, tema uued vahendid ja täiustused. (Suurel määral kehtib ka uuema Windows 8.1 versiooni suhtes.)

 

Probleemide lahendamine ja uute või täiustatud vahendite kasutamine. (Suurel määral kehtib ka uuema Windows 8.1 versiooni suhtes.)

 

*** Windows 8 ja tema uute vahendite kokkuvõtteks

 

Muu:

 

Kui klikid siia lingile, siis lisatakse antud veebileht Sinu 'Start' ekraanile (st uude 'Start' menüüsse, eesti keeles 'Avakuvale') - see on nn "Pinned shortcut" ehk "Pinned Site" (kinnistatud kiirkorraldus/veebsait), mida saab kasutada alates Windows Vista'st kuni Windows 10 operatsioonisüsteemini välja. See meetod töötab ainult siis kui Sa kasutad Internet Explorer brauserit (alates Internet Explorer 9 versioonist) - *info seal. Pärast siinsele pikale lingile klikkimist ilmub üks dialoogiaken, kus kliki nupule Add (pilt). Seejärel sulge selle toimingu peale ilmunud teine spetsiaalne brauseriaken, mine Win klahvi abil 'Start' ekraanile ja vaata selle lõpuosast järgi (pilt). Seejärel võid selle kiirkorralduse "pinnida" ka Windowsi töölaua kasutajaliidese tegumirea külge, teed antud kiirkorralduse plaadil paremklõpsu ja klikid all 'Pin to taskbar' ikoonile (pilt). Nüüd tehes sellel ikoonil paremklõpsu, võid tema hüpikmenüü kaudu käivitada nii antud veebilehe kui ka teisi selles menüüs pakutavaid veebilehti (pilt ..... ja...... pilt).

Ja näide Windows 10 operatsioonisüsteemist: pilt,..... pilt,..... pilt..... ja..... pilt.

Uuendatud: Windows 8.1 versioonis pannakse see kiirkorraldus/otsetee aga Apps ekraanile (vahet pole).

 

Windows 8.1 (Windows Blue) - seal

 

Windows 8.1 Update 1 (Windows 8.1 GDR1) - seal

 

Windows 10 - seal

 

PS! Arvutiabi - Sisukord - seal

 

 

 

Eessõna ja Windows 8 (8.1) kiire ÜLEVAADE (tema uued vahendid - uuendused):

 

september 2011

Kuna varem sai üsna pikalt kirjutatud Windows Vista ja väga põhjalikult ka Windows 7 operatsioonisüsteemidest ning sellele lisaks ka paljudest muudest asjadest ("Sisukord"), siis kirjutan nüüd üht-teist ka tulevasest Windows 8 operatsioonisüsteemist.
Kirjutan Win 8 uutest vahenditest ja funktsioonidest, installeerimisest ning muudest huvitavamatest ja vajalikest asjadest—seega, kel huvi on, võib siit aeg-ajalt läbi astuda.

Üritan kirjutada Windows 8 nendest väljailmuvatest versioonidest, mis on kättesaadavad ka laiale kasutajaskonnale. Seega alustan tema esimesest kasutajatele pakutavast Windows 8 Developer Preview versioonist ja lõpetan Windows 8 RTM väljalaskega (Win 8 lõppversiooniga), mida laiale publikule allalaadimiseks ei pakuta. Iga uue kõikidele kättesaadava Windows 8 väljalaske tutvustamisel uuendan siis ka vastavalt oma juba varem kirjutatud veebilehtede sisu (st eemaldan vananenud materjali ja pildid ning asendan nad uuema informatsiooniga).

Uuendatud 10.08.12: Microsoft teatas 2012. a. esimesel augustil, et nende uus operatsioonisüsteem (Windows 8) on nüüd lõplikult valmis ja et see lastakse tootmisse (RTM). See tähendab seda et Microsoft sai uue Windows 8 operatsioonisüsteemi arendamise ja testimisega valmis ning nüüd hakatakse tema lõppkoodi OEM-partneritele välja jagama. Seejärel võivad OEM-tootjad alustada uute Windows 8 operatsioonisüsteemiga kompuutrite ja seadmete tootmist ning teha need üldkättesaadavaks (GA - General Availability).
Kohe pärast seda kui Microsoft teatas Windows 8 lõplikust valmimisest, ilmus augusti alguses Internetti ka selle Windows 8 RTM versiooni mitteametlik allalaadimise ja installeerimise võimalus. Esimeseks selliseks "allakõmmutatavaks pääsukeseks" oli Windows 8 Enterprise N RTM väljalase (64-bit versioon), kus "N" tähistab seda et antud versioon on ette nähtud Euroopa kasutajatele - temas puudub Windows Media Player.
Seejärel said kättesaadavaks ka Windows 8 Enterprise N RTM 32-bit versioon ja Windows 8 Professional RTM väljalase (32-bit ja 64-bit).

- Loe Windows 8 Pro RTM väljalaske mitteametlikust allalaadimise võimalusest, tema tootevõtmetest ja aktiveerimisest sealt.

- Windows 8 Evaluation Copy väljalase (tootevõti olemas ja legaalsel teel aktiveeritav): Juhul kui Sa ei oma MSDN/Technet kontot ja kui Sa tahad alla laadida ning proovida Windows 8 valmis operatsioonisüsteemi, siis võid ta täiesti legaalsel teel MSDN saidist alla tõmmata. Seal pakutakse Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni (Windows 8 Evaluation Copy 32- ja 64-bit versioone) ja seda ISO failina. Ta on sama mis ka Windows 8 Enterprise lõppversioon, st tema täisfunktsionaalne koopia. Lae MS saidist alla tasuta ametlik Windows 8 Evaluation Copy (Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversioon) - allalaadimise lingid ja info seal.

Windows 8 Evaluation Copy väljalase

Mida need tarkvara väljalasete versioonid (Pre-alfa, Alfa, Pre-beta, Beta, Release candidate, RTM, GA jne) tähendavad, sellest info seal.

 

Microsofti agressiivne, aga tarbijale hinna poolest üsna kasulik kampaania: "Ujuta turg kiiresti suure hulga Windows 8 masinatega üle ja seda niipalju kui see võimalik on!":

Microsofti soodsad pakkumised:
 
1. Spetsiaalne Windowsi versioonitäiendus (02. juuni 2012 – 31. jaanuar 2013) - info.
2. Windows 8 Pro väljaanne ainult $40 eest (26.10.12 kuni 31.01.2013) - info.


Millal Windows 8 lõplikult valmis saab?

Ehk siis millal lõpetatakse Windows 8 operatsioonisüsteemi väljalaskmise kõik toimingud ja millal ta jagatakse veebi, DVD plaatide ning OEM kompuutritesse eelinstalleeritud kujul välja - millal saab tema finaalversioon kõikidele kättesaadavaks [General availability (GA)]:

Windows 8 lastakse müüki 26. oktoobril 2012 ja ta ilmub 231 riigis ning 109 keeles.

 

Windows 8 on nüüd midagi täiesti uut, ta ühendab endas lauakompuutri, sülearvuti ja tahvelarvuti kõik võimalused. Tema uus puutetundlik kasutajaliides, mille nimeks on "Metro" (nüüd uue nimega Windows 8 kasutajaliides), töötab kõrvuti tavalise meile juba tuttava traditsioonilise Windowsi töölaua kasutajaliidesega (Windows 7 Desktop kasutajaliides).

 

Märkus: Kuni siiamaani ja kogu Windows 8 väljaarendamise staadiumis kasutas Microsoft järgmisi termineid:

* Nende uute spetsiaalsete rakenduste jaoks kasutati sõna "Metro-stiilis äpp" (või "Metro stiilis äpp" või lihtsalt "Metro äpp").
* Teise uue kasutajaliidese nimena kasutati terminit "Metro kasutajaliides" ("Metro UI").
* Uue kasutajaliidese disaini puhul aga tarvitati terminit "Metro disain".

Kuid paar kuud enne Windows 8 lõplikku valmimist ja kõikidele kättesaadavaks tegemist, muutis Microsoft seda. Nüüd asendatakse see vana kuni siiani kasutusel olnud "Metro" termin uue "Windows Store" terminiga, põhjuseks lahkhelid kaubamärgi kasutamisel ühe "tähtsa" Euroopa partneriga (arvatavasti Saksa "Metro AG" firmaga).

Kuid kuni siiamaani ja arvatavasti ka edaspidi kohtad Sa nii siinses kui ka paljudes muudes saitides ka seda endist "Metro" nimetust ning seega tuleks teada järgmist:

* Metro-stiilis äpid (apps - rakendused) on nüüd Windows Store äpid või Windowsi äpid või Windows 8 äpid.
* Metro kasutajaliides (endine Metro UI) on nüüd "Uus Windowsi kasutajaliides (UI)" või "Windowsi kasutajaliides" või siis Modern UI.
* "Metro disain" on nüüd "Windows 8 stiilis disain" (või "Windows 8 disain").

Ka mina ei hakka siin enam midagi muutma vaid kasutan ka edaspidi seda vana "Metro" terminit või toon siis paralleelselt ära ka need uued nimetused.

 

See uus Windows 8 paistab esmapilgul olevat nagu vana Windows 7, juurde on ilmunud vaid teine täiesti uus Metro kasutajaliides (st uus Windows 8 kasutajaliides), pluss veel terve rida uusi vahendeid ja täiustusi. Seega oleks tegu nagu "Windows 7++" operatsioonisüsteemiga, aga nii see päris ei ole - tegemist on ikkagi uue operatsioonisüsteemiga - Windows 8 ei ole ainult Windows 7 täiustatud variant (või kloon).
Vaatamata väga suurtele muudatustele, hakkavad kõrvuti Metro-stiilis äppidega/tarkvaraga (st Windows Store äppidega) tööle ka Windowsi enda traditsioonilised klassikalised programmid ja utiliidid - ka neid kutsutakse nüüd samuti äppideks (Windowsi töölaua äppideks). Kuid TÄISFUNKTSIONAALNE Windows 8 Desktop kasutajaliides (st Windows 7 traditsiooniline töölaua oma) on ette nähtud ainult tänapäeval kasutatavate traditsiooniliste x86/x64 [32- ja 64-bit (Intel/AMD)] arhitektuuriga lauakompuutrite, sülearvutite (laptop), minisülearvutite (notebook) ja ka x86/x64 tahvelarvutite jaoks. Aga uut tüüpi ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) SoC arhitektuuriga tahvelarvutite (tablet) jaoks pakutakse ainult nuditud (märksa väiksemate võimalustega) Windows 8 Desktop kasutajaliidest.

Windows 8 peamiseks "trikiks" ongi see et Sa saad nüüd vaheldumisi kasutada kahte kasutajaliidest: Traditsioonilist Windowsi enda töölaua kasutajaliidest (Windows 7 töölauda kuid seda ilma endise Start menüüta) ja täiesti uut Metro-stiilis (Windows 8 disainiga) puutesõbralikku kasutajaliidest, mis on tihedalt "pilvega" seotud. Selle uue Windows 8 kasutajaliidese 'Start Screen' ehk 'Start menüü' ('Avakuva') sisaldab Metro-stiilis äppisid (st Windows Store äppisid), uut otsinguvahendit ja kõike muud kasutaja tööks vajalikku. Ka osa Windowsi enda äppe toodi üle siia uue Windows 8 kasutajaliidese alla, näiteks kontaktide, fotode ja kalendri äpid, e-mail klient ja IE veebibrauser (selle teine variant). Kui Sa käivitad Metro/Windows 8 kasutajaliidesest mingi Windowsi enda klassikalise rakenduse (äpi), siis avatakse ta otse Windowsi töölaua kasutajaliideses (keskkonnas).
Ühesõnaga Windows 8 puhul loodi Windows Phone 7 'Metro' kasutajaliidese eeskujul uus Metro kasutajaliides (st Windows 8 kasutajaliides). Töö ise käib aga uues Start ekraanis (Start screen) ehk siis uut tüüpi Start menüüs / Avakuval - ülevaade. See Start screen ASENDAB nüüd Windowsi vana traditsioonilist Start menüüd (see Windowsi vana Stardimenüü ja Start nupp on nüüdseks jäädavalt kadunud).
Peale selle kuulub uude Windows 8 kasutajaliidesesse ka uus nn Lock Screen ekraan (Lukustuskuva), mis ilmub enne Win 8 süsteemi sisselogimise ekraani - ülevaade.
Kasutaja saab uues Metro/Windows 8 kasutajaliideses (tema Start ekraanil) töötada nii hiire kui ka sõrmedega (seda puutetundliku displei või siis Win 8 tahvelarvuti olemasolul). Windows 8 on kahtlemata suunatud rohkem tahvelarvutite turule...

Start ekraanil asuvad nn Metro-stiilis äpid (st Windows Store äpid), neid võib kirjutada XAML keeltes, näiteks nagu C# ja Silverlight või siis HTML 5, CSS ning JavaScript.

Windows 8 jõudlust on tunduvalt suurendatud:

* füüsilist (RAM)- ja operatiivmälu nõutakse märksa vähem,
* kompuutri buutimine ja äppide käivitamine/töö toimub kiiresti.

Kõik endised Windows Vista ja Windows 7 programmid jooksevad ka Windows 8 all.

NB! Kes läheb oma Windows XP või Vista arvutist otse üle Win 8 opsüsteemile, see peab tundma ka Windows 7 operatsioonisüsteemi, sest põhitöö käib ikkagi Windows 8 töölaua kasutajaliideses, mis on Windows 7 oma. Peale Windows 7 enda omade on nüüd juurde ilmunud veel järgmised uued või täiustatud vahendid: Uuendatud ja täiustatud 'Task Manager' (Tegumihaldur) ning File Explorer; 'Refresh Your PC' ja 'Reset Your PC' funktsioonid; uus otsingusüsteem; failidega töötamise täiustused (kopeerimine, siirdamine, ümbernimetamine, kustutamine); 'Language' ('Keele') juhtpaneel: KUVAKEELTE (ekraanikeelte) lennult ümberlülitamise võimalus; File History; ISO ja VHD tugi; Windows Live ja SkyDrive integratsioon; Windows 8 uuendatud teadete süsteem; 'Boot Screens' ja 'Choose an option' (Suvandi valimine) ekraanid; Storage Spaces; Lock Screen; Client Hyper-V (Hyper Virtualization); uut tüüpi paroolide loomise võimalus ja süsteemi logimise uued meetodid.
Kaotati ära Start nupp ja Stardimenüü ning on tehtud veel ka teisi pisemaid täiustusi ja muudatusi, aga põhitöö jääb seal ENDISEKS.

Windows 7 operatsioonisüsteemist ülevaade seal.

Tuletan ka seda meelde, et alates 08. aprillist 2014 lõpetab Microsoft oma vana Windows XP operatsioonisüsteemi täieliku toe. Häkkerid ootavad rõõmuga seda päeva ja teevad selleks juba suuri ettevalmistusi :)

 

Windows 8 / Windows 8.1 süsteeminõuded:

Win 8 (8.1) jookseb nii x86 (Intel/AMD) kui ka uuemates ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) süsteemides, mis baseeruvad ARM protsessoritele (arhitektuurile). Siiani ei saanud Windowsi tahvelarvutites jooksutada, sest nad olid ette nähtud töötamiseks ainult Inteli x86 arhitektuuril, aga suurem osa mobiilseadmeid (k. a. tahvelarvutid) töötavad ARM arhitektuuril.

Windows 8 süsteeminõuded on Windows 7-ga võrdsed või siis isegi madalamad.

Windows 8 töötab väga hästi samal riistvaral mis on ka Windows 7 (Vista) operatsioonisüsteemiga kompuutris - Sa ei pea Windows 8 jooksutamiseks ostma uut kompuutrit. Windows 8 jookseb samal riistvaral kiiremini kui seda Windows 7, sest Win 8 kasutab vähem süsteemi ressursse.


Tema süsteeminõuded on siis järgmised:

- 1 GHz või kiirem 32-bit (x86) või 64-bit (x64) protsessor. Soovitatav: 2 GHz või kiirem 64 bit (x64) protsessor.

- 1 GB RAM (st füüsilist mälu 32-bit Windows 8 jaoks) või 2 GB RAM (64-bit Windows 8 jaoks). Kuid soovitan ka 32-bit Windows 8 jaoks kasutada vähemalt 2 GB RAM mälu.

- 16 GB vaba kettaruumi (32-bit Windows 8 installeerimiseks) või 20 GB vaba kettaruumi (64-bit Windows 8 installeerimiseks). Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav 32 GB vaba kettaruumi.

- DirectX 9 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Järgmiste Windows 8 väljalasete jaoks on soovitatav DirectX 11 graafikakaart koos WDDM 1.0 või kõrgema draiveriga. Üldiselt seda ei ole Sul vaja teada, sest kõik vähegi kaasaegsemad kompuutrid täidavad need nõudmised.

- Et jooksutada Metro-stiilis 'äppisid' (st Windows Store äppisid), peab Sinu ekraani resolutsioon olema vähemalt 1024 X 768 või suurem (see pannakse kas automaatselt paika või Sa pead ta ise käsitsi selliseks seadma, näiteks Windows 8 virtuaalmasinasse või vanemasse Windows XP kompuutrisse installeerimisel). Kui Sa kasutad näiteks Windows 7-põhist minisülearvutit (netbook), mis on tavaliselt varustatud 1024 x 600 resolutsioonise displeiga, siis Sa võid küll sinna installida ja jooksutada Wondows 8 opsüsteemi, aga Sa ei saa jooksutada Win 8 Store äppisid.
Kui Sa tahad jooksutada kahte äppi üksteise kõrval kasutades selleks 'Metro Snap' ('Snap View') funktsiooni, siis peab Sinu displei resolutsioon olema vähemalt 1366 x 768 (!) või kõrgem. Kuid alates Windows 8.1 (Windows Blue) värskenduse väljailmumisest saab seda 'Snap View' funktsiooni kasutada ka madalama 1024 x 768 resolutsiooni puhul ja nautida antud vaate 50 / 50 eeliseid.


Windows 8 (8.1) tahvelarvutitele esitatavad riistvara miinimum nõuded:

Vähemalt 10GB vaba ruumi; Wireless ja Bluetooth 4.0 + LE tugi; Direct3D 1- seadme w/ WDDM 1.2 Driver tugi; 1366 x 768 resolutsioon (kuid 2013. a. aprillist on lubatav ka 1024 x 768 resolutsioon); 720p Camera, Ambient Light Sensor; 3 axes Accelerometer; Gyroscope; USB 2.0 (vähemalt üks port); Speakers; vähemalt 5 sõrme 'multi touch' tugi (st korraga võib kasutada ühe käe kõiki 5 sõrme); NFC puutekoha tähistus ('Near Field Communication' tehnoloogia tugi - kui tahvelarvuti sisaldab NFC kiipi, siis peab ta omama spetsiaalse tähistusega indikaatorit ehk sensori tähistust nii et kasutaja teaks puutepunkti/ühenduskohta, kust saab alustada NFC ülekannet); graafikadraiverite uuendamine ei nõua enam kompuutri restarti; tahvelarvutid peavad omama 5 riistvara nuppu (ei rohkem ega vähem) ja need on: 'Power', 'Rotation lock', 'Windows Key', 'Volume up' ja 'Volume down' nupud; CTRL + ALT + DEL klahvide uus kombinatsioon (nüüd võib selle asemel kasutada ka Windows Key + Power kombinatsiooni).

Näiteks Intel kavatseb oma tulevastes Win 8 tahvelarvutites hakata kasutama Atom Z2760 "Clover Trail" kahetuumalisi "turbo" režiimiga ja Hyper-Threading protsessoreid. Välja lastakse nii 10-tollised ilma klaviatuurita kui ka hübriidsed 11-tollised koos füüsilise klaviatuuriga tahvelarvutid. Taolised seadmed töötavad järjest rohkem kui 9 tundi. Selliste tahvelarvutite kaaluks saab olema kuni 680 grammi (iPad 3 kaalub 653 grammi), paksuseks ligikaudu 9 мм (iPad - 9.4 mm). Nad varustatakse 3G/4G, NFC ja Wi-Fi Direct moodulitega.

Windows 8 ARM tahvelarvutitest on pikemalt juttu - seal.

 

Windows 8 ja Windows 8.1 allalaadimine ning installeerimise meetodid:


Windows 8 allalaadimise võimalused (Windows 8 download):

1) Win 8 ostmisel. Win 8 uut tüüpi allalaadimise ja installeerimise meetod - veebipõhine install (Streamlined Setup):

Nüüd toimub KOGU uuendamise/täiendamise (upgrade) installeerimise protsesse üheainsa Windows 8 Upgrade Assistant nõustaja abil. Win 8 veebipõhine installeerimine kombineerib kõik varem eraldi kasutatud Upgrade Advisor, Setup ja Windows Easy Transfer vahendid ühteainsasse Setup eksperimenti ning seega on taoline install märksa sujuvam ja kompleksem - loe sellest sealt.

2) Windows 8 Pro RTM (proovimiseks): Microsoft teatas 2012. a. esimesel augustil, et nende uus operatsioonisüsteem (Windows 8) on lõplikult valmis ja et see lastakse tootmisse (RTM). See tähendab seda et Microsoft sai uue Windows 8 operatsioonisüsteemi arendamise ja testimisega valmis ning nüüd hakatakse tema lõppkoodi OEM-partneritele välja jagama. Seejärel võivad OEM-tootjad alustada uute Windows 8 operatsioonisüsteemiga kompuutrite ja seadmete tootmist ning teha need üldkättesaadavaks (GA - General Availability).
Kohe pärast seda kui Microsoft teatas Windows 8 lõplikust valmimisest, ilmus augusti alguses Internetti ka selle Windows 8 RTM versiooni mitteametlik allalaadimise ja installeerimise võimalus. Esimeseks selliseks "allakõmmutatavaks pääsukeseks" oli Windows 8 Enterprise N RTM väljalase (64-bit versioon), kus "N" tähistab seda et antud versioon on ette nähtud Euroopa kasutajatele - temas puudub Windows Media Player.
Seejärel said kättesaadavaks ka Windows 8 Enterprise N RTM 32-bit versioon ja Windows 8 Professional RTM väljalase (32-bit ja 64-bit). Loe Windows 8 Pro RTM väljalaske mitteametlikust allalaadimise võimalusest, tema tootevõtmetest ja aktiveerimisest sealt.

3) Windows 8 Evaluation Copy (proovimiseks) - tootevõti olemas ja legaalsel teel ka aktiveeritav: Juhul kui Sa ei oma MSDN/Technet kontot ja kui Sa tahad alla laadida ning proovida Windows 8 valmis operatsioonisüsteemi, siis võid ta TÄIESTI LEGAALSEL teel MSDN saidist alla tõmmata. Seal pakutakse Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversiooni (Windows 8 Evaluation Copy 32- ja 64-bit versioone) ja seda ISO failina. Ta on sama mis ka Windows 8 Enterprise lõppversioon, st tema täisfunktsionaalne koopia. Lae MS saidist alla tasuta ametlik Windows 8 Evaluation Copy (Windows 8 Enterprise 90-päeva prooviversioon) - allalaadimise lingid ja info seal.Windows 8 installeerimise meetodid (stsenaariumid):

Kõige parem on Windows 8 kõiki eelversioone, Windows 8 Pro RTM (tema lõppversioon) ja Windows 8 Evaluation Copy (ka tema lõplik väljalase - prooviversioon) installeerida mitte oma põhi-operatsioonisüsteemiks vaid kas teise partitsiooni või siis virtuaalsele kõvakettale [VHD (Virtual Hard Disk)].
Peale selle võib teda proovimiseks ja katsetamiseks installeerida ka virtuaalmasinasse, näiteks kasutades selleks tasuta VirtualBox tarkvara, aga seal ei tööta ta just kõige ideaalsemalt. Peale selle peab sel juhul omama ka lisateadmisi (st et kuidas antud tarkvaraga efektiivselt töötada). Seda meetodit võiksid kasutada natuke suuremate kogemustega huvilised.

Windows 8 installeerimise meetodeid on mitu ja need on siis järgmised:

1) Sa võid ta installeerida Sinu poolt loodud virtuaalsele kõvakettale [VHD (Virtual Hard Disk)]. Seda installeerimist võid teha kas Windows 8 DVD plaadilt või siis Windows 8 USB mälupulgalt. See oleks väga soovitatav meetod siis kui Sa jooksutad oma kompuutris Windows 7 operatsioonisüsteemi ja kui Sa ei taha mingeid uusi partitsioone luua ning muud taolist vaeva näha - juhis;

2) Sa võid kasutada Windows 8 uut veebipõhist installeerimise meetodit (Streamlined Setup): Olemasoleva operatsioonisüsteemi asendamine uue 'Windows 8' operatsioonisüsteemiga (st Sa installid Windows 8 üle käesoleva XP, Vista, Win 7 või varasema Windows 8 opsüsteemi). Sa teed sel teel oma vana Windowsi uuendamise/täiendamise (upgrade). Sul ei lähe veebipõhiseks installiks enam vaja mingit Win 8 DVD-plaati või Win 8 USB mälupulka.
Sa ei saa Windows 8 versiooni puhul enam oma eelmise opsüsteemini tagasi pöörata vaid Sa pead tegema selle uuestiinstalleerimise (näiteks Win 7 või Vista DVD-plaadilt).

Seejuures on Sul võimalus oma failid, seadistused (sätted) ja programmid alles jätta, st uude Win 8 opsüsteemi nad üle tuua. Sul jäävad sel juhul alles:

* Windows 7 Starter, Home Basic, Home Premium, Professional ja Ultimate versioonid toetavad seda 'in-place upgrade' installeerimistüüpi ja Sinu Windowsi seadistused/sätted, personaalsed failid ning töölaua programmid tuuakse üle. See kehtib mõlemate versiooniuuenduste suhtes, st ükskõik kas Sa lähed üle standardsele Windows 8 või siis Windows 8 Pro versioonile/väljaandele.
* Windows Vista (RTM) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.
* Windows Vista (koos Service Pack 1) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid ning süsteemiseaded tuuakse üle.
* Windows XP (Service Pack 3) toetab 'migration' (migreerimise) installeerimistüüpi ja Sinu personaalsed failid tuuakse üle.

Puhast installi toetatakse aga kõikide Windowsite poolt.

Veebipõhise installeerimise käigus võid Sa aga oma failide, seadistuste (sätete) ja programmide allesjätmisest (ületoomisest) ka loobuda.
Veebipõhise installeerimisega enda käigus ei saa Sa Windows 8 opsüsteemi installeerida mingisse teise partitsiooni, olgu see siis tühi või sisaldagu ta mingit teist Windowsi. Veebipõhist installeerimist saad Sa alustada ainult olemasoleva Windowsi seest ja käesolev Windows viiakse üle Windows 8 operatsioonisüsteemiks (upgrade).

Veebipõhise installi käigus või siis selle asemel võid Sa luua ka Win 8 ISO faili (juhis) või siis buutiva Win 8 USB mälupulga (juhis). Seejärel võid Sa teha Windows 8 puhta installeerimise kas uuele kõvakettale, tühjaks tehtud kõvakettale või olemasoleva Windowsi asemele/üle, kus vana Windows pakitakse kokku Windows.old kausta, draiv pühitakse puhtaks ja seejärel alustatakse Windows 8 installeerimist. - puhtast installist juhi seal.
Sa võid Windows 8 installeerida ka dualboot/multiboot kompuutri mingisse partitsiooni, kus masina esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows 7 (või Windows Vista, Win XP) ja teiseks Windows 8 - sellest juhis seal.

NB! Kui Sa tahad tagasi minna oma eelmisse operatsioonisüsteemi, siis Sa ei saa seda teha vaid Sa pead tegema endise Windowsi uue puhta installeerimise (näiteks tema DVD plaadilt).

Windows 8 veebipõhisest installeerimisest juhis seal.


3) Kui Sul on mitme operatsioonisüsteemiga multiboot masin, siis võid teha:

- Kasutad sedasama eelpool mainitud Windows 8 uut veebipõhist installeerimise meetodit (Streamlined Setup). Näiteks kui Sul on oma kompuutris C: draivi/partitsiooni installeeritud Windows Vista, D: draivi Windows 7 ja E: draivi Windows 8 Consumer Preview versioon, siis võid selle Windows 8 Consumer Preview 'upgrade' teel viia üle Windows 8 Release Preview versiooniks. Sel juhul jääb Sinu pea-operatsioonisüsteem (antud näites siis Windows Vista) puutumata - juhis.

- Multiboot masina puhul võid ka nii teha, et teed eelnevalt mingi partitsiooni tühjaks või lood siis uue partitsiooni ja installeerid seejärel sinna Win 8 DVD plaadi või siis Win 8 USB mälupulga abil uue Windows 8 operatsioonisüsteemi - juhis.

- Ühe partitsiooniga masinas või siis multiboot kompuutris võid Sa sel teel intalleerida Windows 8 ka otse üle oma olemasoleva Windowsi, st asendad vana Windowsi uuema Windows 8 operatsioonisüsteemiga. Sel puhul pakitakse vana Windows enne installi kokku ja pannakse Windows.old kausta ning seejärel pühitakse kõvaketas/partitsioon enne Win 8 installeerimise alustamist puhtaks.

4) Windows 8 puhas installeerimine - clean install. Windows 8 puhas installeerimine (clean install) kas tühjale kõvakettale, olemasoleva Windowsi asemele/üle või siis dualboot/multiboot kompuutri mingisse partitsiooni, kus masina esimeseks operatsioonisüsteemiks on Windows 7 (või Windows Vista) ja teiseks Windows 8 - sellest juhis seal.

5) Sama moodi võid ta installeerida ka mingisse teise äsjaloodud uude või siis mingisse vanasse partitsiooni, mis pühitakse Win 8 installi käigus puhtaks - ka see on Win 8 puhas installeerimine. Seda installeerimist võid teha kas Windows 8 DVD plaadilt või siis Windows 8 USB mälupulgalt - juhis.

6) VirtualBox tasuta tarkvara virtuaalmasinasse; seal see Win 8 ei tööta just mitte kõige paremini ja seda meetodit võiks ainult siis kasutada kui Sa ei viitsi nende partitsioonidega jms jännata; sinna tuleks ta installeerida ISO faili abil - juhis.

 

Windows 8.1 (Windows Blue) allalaadimine ja installeerimine:

1) Windows 8.1 Preview väljalaske allalaadimine ja install Windows Store poe kaudu - link.

2) Windows 8.1 Preview väljalaske installeerimine ISO faili abil - link.

3) Windows 8.1 RTM ("Release To Manufacturing") ja kõikidele kättesaadav Windows 8.1 ("General Availability" - GA) - link.

4) On võimalus laadida alla ka Windows 8.1 Enterprise Preview väljalase - link.

5) Windows 8.1 RTM (Release To Manufacturing) ehk siis Windows 8.1 lõppversiooni/müügiversiooni allalaadimine, tootevõtmed ja aktiveerimine - MITTEAMETLIK - link.

6) Uuendatud nov. 2014: 'Windows Installation Media Creation Tool' — Lõpuks ilmus välja ka Microsofti ametlik instrument Windows 8.1 ISO faili allalaadimiseks. Selle installeerimismeedia abil võid teha Windows 8.1 puhta või siis parandusinstalleerimise ja teda saab aktiveerida nii Windows 8.0 (!) kui ka Windows 8.1 tootevõtmega. (Temaga tulevad kaasa ka juba sisseintegreeritud Update 1 ja Update 2 värskendused.) - link.

Märkus: Windows 8.1 ("General Availability" - GA) ilmub välja 18. oktoobril 2013 ja siis on see Windows 8.1 finaalversioon juba KÕIKIDELE tasuta kättesaadav - neile, kes omavad legaalset Windows 8 operatsioonisüsteemi. Seega alates antud kuupäevast võivad kõik kasutajad ta Windows Store poest alla laadida ja installeerida. (Tegelikult, olenevalt kasutaja ajatsoonist, võib ta alla laadida ka juba 17.10.13 kuupäeval.) Need, kes ostavad pärast 18.10.13 kuupäeva uue Windowsiga kompuutri, on see Windows 8.1 (Windows 8.1 "Core" või siis Windows 8.1 Pro) seal eelinstalleeritud kujul juba ka olemas.
Windows 8 (8.1) ülevaade - tema uued vahendid:

 

Kõigepealt mõned vajalikud mõisted, mida peaks Window 8 puhul kohe kindlasti teadma:

a) App (Application) - Kohandatud ehk spetsiaalne Windows 8 rakendus/tarkvara (app) mis jookseb uues Windows Run Time (WinRT) keskkonnas ja mis käivitatakse uue Windows 8 kasutajaliidese (st Metro kasutajaliidese) Start ekraani/menüü ("Avakuva") kaudu. Sellised äpid jooksevad täisekraani režiimis, operatsioonisüsteemi enda kõik muud elemendid on tahaplaanile jäetud ("kadunud") ja kasutajaliidese (UI) kõik juhtelemendid asuvad äpi enda sees. Ühesõnaga kasutaja on nagu "sukeldunud" antud momendil käivitatud äpi sisse ja teda "ümbritseb" ainult äpp ise, kus ta saab siis häirimatult tegutseda—seepärast kutsutakse selliseid Windows Store äppisid ka "immersive" äppideks või 'immersive' Metro-stiilis äppideks.
Selliste äppide kirjutajate (arendajate) poolt vaadatuna on 'immersive' äpp selline rakendus, mis vastab Windows 8 operatsioonisüsteemi sisseehitatud uuele 'Windows App Model' nõuetele.

Windows Store äppidest (st Metro-stiilis äppidest) saad ülevaate sealt.

b) Appbar või App Bar (Application Toolbar) - See on kasutajaliidese üks elemente (aken) ja ta sarnaneb Windows Taskbar'ile (tegumireale). Ta on ankurdatud ekraani ääre/serva külge ja ta sisaldab tavaliselt nuppe ning muid graafilisi juhtelemente. Appbar on kohandatud "Metro-style" rakenduste tarbeks ja ta on tavaliselt varjatud ning ilmub välja ainult vajaduse korral.

c) Charms - See on viiest ikoonist koosneva komplektiga väga kasulik ja universaalne paneel/menüü/riba ning selle Charms riba ikoonid (menüüpunktid) on: Start, Search, Share, Devices ja Settings. Sa saad süsteemikäskudega Charms paneelile igal ajal ligi, vaatamata sellele et mida Sa just parasjagu teed. Alates Windows 8 Consumer Preview versioonist muudeti ka Charms paneelile ligipääsu meetodeid: Charms paneel ilmub nüüd alati ainult ekraani paremasse serva (äärde). Charms paneelile/menüüle saab ligi kahel viisil:

- Puutetundliku displei puhul "libistad/viipad" (swipe) oma sõrmega ekraani paremast servast/äärest ekraani keskosa suunas ja see ikoonidega 'Charms' paneel ilmubki sinna ekraani paremasse serva.
- Tavalise klaviatuuri ja hiire süsteemi kasutamisel saad talle ligi nii et vajutad Windows+C klahvikombinatsiooni või siis vii oma hiirekursor displei paremasse üla- või alanurka ja seejärel liigu ekraani servapidi üles või allapoole (pilt ja pilt) ning Sa saadki 'Charms' paneeli käskudele ligi. Siin on see Charms riba avatud uues Metro kasutajaliideses - pilt.

Järgmisel pildil kuvatakse Windows 8 lõppversiooni (Windows 8 Pro RTM) Windowsi töölaua kasutajaliideses avatud Charms riba:

Windowsi töölaua kasutajaliideses avatud Charms riba


Loe sellest väga olulisest uuest 'Charms' küljepaneelist üksikasjalikumalt sealt.

d) Client Hyper-V: Hyper-V lubab jooksutada virtuaalmasinaid. Virtuaalmasin (VM) on Sinu kompuutri sees asuv isoleeritud kompuuter, mille sees võib jooksutada Windowsi teist koopiat või siis paljusid muid operatsioonisüsteeme. VM on seega tarkvara-põhine kompuuter (PC), mis jookseb Windowsi enda sees. Ta on sisuliselt teine eraldi kompuuter koos opsüsteemiga ja mis jookseb eraldi akna sees. Ja kõige olulisem, Sa võid virtuaalmasina sees jooksutada täiesti erinevat operatsioonisüsteemi. Sa võid VM sees jooksutada näiteks Windows XP süsteemi juhul kui Sa tahad kasutada rakendust, mis töötab ainult Windows XP-ga. Sa võid jooksutada isegi mitte-Microsofti opsüsteemi, näiteks mingit Linux'i distributsiooni ja FreeBSD.

Kui Sa töötad virtuaalmasinatega, siis termin "host" viitab füüsilisele kompuutrile, mis jooksutab Hyper-V vahendit. Termin "guest" viitab aga virtuaalmasinale, mis jookseb Hyper-V sees.

Seega on siin tegemist Hypervisor'ile baseeruva virtualiseerimise platvormiga, mida kasutatakse tervete operatsioonisüsteemide ja nendega seotud rakenduste külalis-keskkonas jooksutamiseks. Selliseid operatsioonisüsteeme kutsutakse külalisopertasioonisüsteemideks ('guest') ja Client Hyper-V puhul saab neid jooksutada Windows 8 (või Windows 8.1) "client" operatsioonisüsteemis. Ka Windows 7 operatsioonisüsteemis sai kasutada sarnase disainiga ja võimalustega programmi ning selleks oli Windows Virtual PC. Kuid Hyper-V integreerib need võimalused otse Windows 8 operatsioonisüsteemi sisse.
Kas igaüks vajab seda Client Hyper-V vahendit? Arvatavasti suurem osa tavakasutajaid ei vaja seda, aga IT-profid, arendajad, testijad, need, kes on juba jooksutanud Virtual PC 2007, Windows Virtual PC, VMware või VirtualBox virtualiseerimise tarkvara ja muidu PC fännid/huvilised vajavad seda küll.

Sellest pikemalt juttu - seal.

e) File Picker ekraan - uues Metro kasutajaliideses (Windows 8 kasutajaliideses) loobuti tavaliste dialoogiakende kasutamisest. Nüüd, juhul kui mingi Metro äpiga töötamisel on vaja otsida ja laadida mingit faili, näiteks pilti, siis ilmub selleks uus Metro stiilis File Picker ekraan—selgitus sellest seal.

f) Glyphs - Need on ikoonid, mis ilmuvad Windows 8 uuele nn "Lock Screen" ekraanile.

g) Lock Screen (Lukustuskuva) - See on Windows 8 uus "Welcome" ekraan, mis ilmub enne süsteemi sisselogimise ekraani ja siis kui Sa käivitad oma kompuutri, teed tema restardi, logid ennast sisse/välja või lukustad ise kompuutri (mõne stsenaarimi puhul ta siiski ei ilmu). See 'Lock screen' ekraan aktiveeritakse ka pärast sleep või hibernate režiimist ärkamist.

Loe "Lock screen" ekraanist täpsemalt sealt.

h) Picture Password - See on Windowsi sisselogimise üheks uueks meetodiks, mis baseerub pildile. (Microsoft võttis ka Windows 8 Picture Password meetodi peale patendi - ettenägelikud!).
Täpsemalt õeldes lubab "Picture Password" (Pildi Parooli või Pilt-Parooli) meetod valida Windows 8 kasutajatel välja mingi omaenda pildi ja joonistades sellele kolm erinevat figuuri (sirgjooned, ringid, punktid), siseneda süsteemi. Sa võid oma pildi parooli loomisel kasutada kas ainult ühte nendest kujunditest (sirgjoon, ring või punkt) või siis kasutada sirgjoone, ringi ja punkti suvalist kombinatsiooni, aga Sa pead meelde jätma järgmist:

* Kuhu ja millises järjekorras Sa need figuurid joonistasid;
* Kas Sa tõmbasid sirjoone vasemalt paremale või siis paremalt vasemale lohistades;
* Kas joonistasid ringi päripäeva või siis vastupäeva lohistades.

* Et luua seda pilt-parooli, peab Sul eelnevalt olema ka loodud kas Windowsi lookaalse kasutajakonto standardne sisselogimise parool (Local Account tekstiparool) või siis Windows Live ID-parool (Microsoft Account).
* "Punkti" figuuri joonistamiseks kliki (või toksa) lihtsalt oma pildile.
* Kõiki oma paroole saad Sa luua, neid muuta või eemaldada ainult uue Metro-stiilis 'PC settings' ekraani kaudu (endine Metro-stiilis 'Control Panel' äpp). Sellele PC settings ekraanile saab nüüd ligi Charms küljepaneeli/menüü kaudu (st.Charms paneel/menüü -> Settings -> More PC settings kaudu). .

Sisselogimisel ei pea kasutaja joonistama (hiire või sõrmedega) täpselt samasugust eskiisi, mille ta joonistas oma parooli loomisel, sest Windows 8 arvestab siin esialgse joonise ja sisselogitava joonise sarnasust.

"Picture password" (Pilt-parooli) loomisest loe sealt.

i) PIN Password - Ka see on Windowsi sisselogimise üheks uueks meetodiks, kus tuleb kasutada neljast numbrist koosnevat parooli. Et luua seda PIN-parooli, peab Sul eelnevalt ka olema loodud kas tavaline sisselogimise parool (Local Account-parool) või siis Live ID-parool.

Loe PIN parooli loomisest sealt.

j) Refresh Your PC - See on Windows 8 uus teenus, mis loob automaatselt Sinu kõikidest fotodest/piltidest, muusikast, videodest ja muudest personaalsetest failidest, Sinu seadistustest ning Sinu ("Metro-stiiliga"/"Windows 8") äppidest reservkoopia, seejärel teeb ta süsteemi ümberinstalleerimise ja paneb kõik jälle ilusti tagasi - kogu protsess kestab vaid mõned minutid.

Loe Windows 8 uuest 'Refresh Your PC' vahendist ülevaadet sealt.

k) Reset Your PC - See on Windows 8 uus teenus, mis pöörab Sinu kompuutri tagasi tema tehase esialgsesse seisundisse (originaalseisundisse, tehase algseadistusteni). Sellega pühitakse Sinu kõvaketas puhtaks ja tehakse Windows 8 ümberinstalleerimine - kõik Sinu enda failid lähevad kaduma ja seega arhiveeri nad eelnevalt kusagile mujale.

Loe Windows 8 uuest 'Reset Your PC' vahendist ülevaadet sealt.

l) Secured boot - Windows 8 uus turvavahend, mida saab kasutada ainult uut tüüpi kaasaegse UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) olemsolul - see asendab vana traditsioonilist BIOS (Basic Input/output System) mehhanismi. Windows 8 kontrollib enne buutimise alustamist iga riistvaraseadme buutimise signatuure. Juhul kui avastatakse midagi valet, siis kompuuter ei alustagi alglaadimist.

m) SmartScreen - Windows 8 turvatehnoloogia, mis ei lase pahavaral Sinu süsteemi tungida. Varem kasutati seda tehnoloogiat ainult Internet Explorer veebibrauseris (info), aga nüüd kasutatakse seda ka Windows 8 opsüsteemi Windows Exploreris (tema uueks nimeks on siin "File Explorer"). Seega kasutab Windows 8 IE brauseri SmartScreen funktsiooni nüüd ka üle süsteemi ja siin on tema ülesandeks kaks asja: kontrollida failisüsteemi ja allalaetud programme nende turvalisuse suhtes. Windows 8 uus "SmartScreen" vahend HOIATAB Sind automaatselt siis kui Sa üritad käivitada mingit Internetist allalaetud, aga Microsofti poolt autoriseerimata tarkvara.

Windows 8 täiustatud SmartScreen funktsioon. | Kuidas installeerida (või käivitada) turvalist, aga Microsofti poolt autoriseerimta tarkvara? | SmartScreen vahendi osaline või täielik väljalülitamine - loe sellest sealt.

n) Start Screen ("Avakuva") - Aegade algusest pärit vana ja harjumuspärane 'Start Menu' (Start menüü/Stardimenüü) on nüüdseks igaveseks kadunud! See endine traditsiooniline ekraani vasemast allnurgast Start nupu kaudu avatav Start menüü asendati täiesti uue Windows 8 enda Metro-stiilis 'Start Screen' ekraaniga ehk uut tüüpi 'Start menüüga'. See uus Start ekraan on vana Stardimenüü põhjalik edasiarendus - lausa evolutsiooniline uuendus. Start Screen on uue Windows 8 kasutajaliidese (shell) üheks komponendiks, mille ekraanil asuvad uut tüüpi Metro-stiilis äpid (st Windows Store äpid) ja need äpid jooksevad täisekraani režiimis - siin kasutatakse uut Windows Run Time (WinRT) keskkonda.
Metro/Windows 8 kasutajaliides ise ja uus Start Screen ei ole üks- ja seesama asi. Metro lubab paigaldada ja kasutada äppisid, aga uus Start ekraan on vana Stardimenüü suur edasiarendus ning asendaja.

Metro / Windows 8 (Windows 8.1) uuest kasutajaliidesest ja tema Start ekraanist on pikemalt juttu alates sealt.

 

o) Tiles (plaadid ehk suured ikoonid) - Need on Start ekraani ehk uue Stardimenüü (pilt) elemendid või plaadid (tile - plaat). Nad asendavad traditsioonilisi ikoone ja esindavad nüüd Metro-stiilis rakendusi (apps) ning peale selle ka Metro kasutajaliidese (Metro UI/Windows 8 UI) teisi elemente. Tegelikult on nad siin lihtsalt suured ikoonid/plaadid (tile'd) ja vaikimisi võivad nad olla kas:

* kas väiksed lihtsad läbipaistmatud ruudud (plaadid/tiled), näiteks selline: Xbox LIVE'i mängud app - Xbox LIVE'i mängud äpp (Metro ehk Windows 8 rakendus);


* või siis suured lihtsad läbipaistmatud ristkülikud (plaadid/tiled/ikoonid), näiteks selline: Fotod app (Metro rakendus)- Fotod äpp (Metro ehk Windows 8 rakendus);

* või siis sellised: Windowsi töölaua app - need ühetaolise värvi ja ruudukujulised plaadid esindavad aga Windowsi enda traditsioonilisi meile juba teada programme ja utiliite, mida kutsutakse Windowsi töölaua äppideks (kui Sa sellele klikid, siis viiakse Sind automaatselt Windowsi töölaua kasutajaliidesesse).Paljude äppide tiled (plaadid) edastavad kasutajale ka reaalajas "elavat" informatsiooni (st reaalajas saabuvat interaktiivset/dünaamilist infot, näiteks värsked uudised, ilmaprognoos, uued fotod jne, jne):

Meil (Mail) appi elav plaat - Meil (Mail) äpi elav/dünaamiline plaat (kasutajale on tulnud 2 Emaili);

Fotod (Photos) appi elav plaat - Fotod (Photos) äpi elav plaat;

Inimesed (People) appi elav plaat - Inimesed (People) äpi elav plaat;

Video appi dünaamiline plaat - Video äpi dünaamiline plaat;


p) Store tile (plaat ehk ikoon) - Windows Store: See on Windows Store rakenduste pood kus Windows 8 kasutaja saab otsida, laadida alla, osta või uuendada enda juba olemasolevaid Windows Store äppisid (rakendusi). Pakutakse ka nn "trial" äppisid (piiratud funktsioonidega/võimalustega äpid) ja neid äppe võib siis tasuta alla laadida ning hiljem soovi korral nende täisfunktsionaalsed versioonid ka ära osta. Nii ostetud kui ka tasuta saadud äppe hakatakse automaatselt uuendama. Seega kõik Metro-stiilis rakendused (st Windows 8 rakendused/äpid) on Sulle kättesaadavad ainult Windows Store poe kaudu ja seda eelkõige turvalisuse eesmärkidel (kõik sealsed äpid läbivad Microsofti kontrolli).

Loe Windows Store onlain poest, Metro-stiilis Store äpi kasutamisest ja uute äppide allalaadimisest ning installeerimisest lähemalt sealt.

q) Windows To Go - Uus meetod, mis lubab Windows 8 käivitada otse USB mäluseadmest (USB mälupulgast või väliselt USB kõvakettalt). Sel teel luuakse Windowsi ajutine installeerimine, mis pööratakse pärast kasutaja väljalogimist tema esialgsesse seisundisse tagasi.
Sa võid seega panna Windows 8 täisversiooni otse oma USB mäluseadmesse (USB mälupulka või välisele USB kõvakettale) ja kasutada seda suvalises kompuutris, mis ühilduvad Windows Vista, Windows 7 või Windows 8-ga. Windows To Go funktsioon töötab mõlemate, nii praeguse USB 2.0 kui ka uue palju kiirema USB 3.0 standardiga (st uue Super-Speed USB 3.0 andmeedastuse standardiga).
Kui Sa logid end välja ja lülitad kompuutri välja ('Shut Down'), siis võid oma Win 8-ga USB seadme eemaldada ning kasutada seda mingis teises kompuutris. 'Windows To Go' USB draivi võib kasutada mitmes kompuutris. Esimese buutimise jooksul tuvastab Windows To Go kompuutri kogu riistvara ja installeerib seejärel vajalikud draiverid. Kui antud kompuutrisse pöördutakse tagasi, siis Windows To Go identifitseerib selle kompuutri ja laeb õiged draiverid juba automaatselt.

'Windows To Go' vahendist rohkem infot seal.

r) 'Semantic zoom' uus vahend (rohkem puutetundlike ekraanide jaoks) - Semantic Zoom tehnika lubab Start ekraani ühesainsas vaates kuvada ja navigeerida korraga suurt mahtu Metro-stiilis/Windows Store äppidega seotud andmeid või sisu (näiteks fotoalbum, Metro äppide loetelu, aadressiraamat jms). Kasutaja võib kahe sõrme abil vaadata mingit konkreetset sisu kas täisekraanis või siis koondada kogu sisu ekraanile. Nüüd saab samu andmeid vaadata ja nende vahel navigeerida ekraani erinevates vaadetes. Ühesõnaga 'Semantic zoom' lubab Sul Start ekraani suruda kokku nii et sinna mahub ära kogu olemasolev sisu. Seejärel saad seal kiiresti leida vajaliku grupi, märgistada ja siirdada terve grupi mujale, anda grupile uue nime, kuvada mingi grupi sisu või elementi suuremana jne. Näiteks kui Sul on palju äppe, siis võid 'Semantic zoom' vahendi abil tuua nad kõik ekraanile - Sa ei pea alati enam ekraani kerima, et leida mingit vajalikku äppi. Selle funktsiooni puuduseks on aga see et kui ekraanile ilmub kogu sisu, siis kuvatakse seal elemendid liiga väiksetena.

Loe 'Semantic Zoom' vahendist pikemalt ja vaata pilte sealt.

s) Push Scrolling - Sa võid oma hiirega Start ekraanil kerida edasi-tagasi mitmel moel. Kui Sa liigud hiirega Metro kasutajaliideses (st Windows 8 kasutajaliideses), siis ilmub ekraanile vastav kerimisriba, millel Sa võid klikkida või siis lohistada tema "lifti". Sa võid aga kerimiseks kasutada ka uut Windows 8 vahendit, mille nimeks on 'Push Scrolling'. Et seda 'Push Scrolling' funktsiooni käivitada, vii oma hiirekursor ekraani parema või vasema serva vastu. Kui Sa viid hiirekursori sinna kiirelt, siis keritakse ekraani antud suunas edasi kiiremini; kui teed seda aga aeglaselt, siis keritakse aeglasemalt.
Klaviatuuriga kerimiseks: Sa võid noolklahvidega aeglaselt kerida suvalises suunas. Kui tahad aga kiirelt kerida, siis kasuta Page UP või Page Down klahve. (See vahend töötab ainult Metro ehk Windows 8 kasutajaliideses.)

š) Switcher ("Ümberlülitaja") - Windows 8 sisaldab juba jooksvate/käivitatud äppide vahel ümberlülitumise uut ja üsna head meetodit, mida kutsutakse Switcher'iks (või Apps Switcher'iks). Et pääseda sellele Switcher'ile ligi, vii oma hiirekursor ekraani vasemasse ülanurka. Sellega käivitatakse uus 'Back' aktsioon, mis kuvab sinna kõige viimati avatud äpi pisipildi. Kui Sa klikid sellele pisipildile, siis avatakse see äpp uuesti. Kui Sa aga viid oma hiirekusorit allapoole, siis ilmuvad sinna järjest kõik varem käivitatud äppide pisipildid (vastavalt nende kasutamise järjekorrale, eespool asuvad viimati kasutatud äpid) - klikid vajaliku pisipildile ja antud äpi täisekraanis aken tuuaksegi esile.
Sa võid ka oma klaviatuuri abil Switcher'i esile tuua: vajuta Windows + TAB klahvikombinatsiooni (WINKEY + TAB) ja vajuta seejärel korduvalt TAB klahvi, et liikuda kättesaadavate äppide vahel. Sa võid kasutada ka varasemat ALT + TAB klahvikombinatsiooni. Sa saad seda 'Switcher' funktsiooni kasutada nii Metro-stiilis Start ekraanil kui ka Windowsi töölaua kasutajaliideses. Sa võid oma hiirekursori viia ka ekraani vasemasse allanurka ja selle peale ilmub sinna see uus 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupp. Seejärel vii kursor selle nupu kohale ja liigu natuke ülespoole ning ka selle peale ilmuvad ekraani vasemasse serva kõik viimati jooksutatud Metro äpid.

Loe sellest vahendist üksikasjalikumalt ja vaata pilte sealt.

z) Local Account ja Microsoft Account: Kui Sa installeerid Windows 8, siis pakutakse Sulle tema installimise käigus kahte varianti:

* Kas valida süsteemi sisselogimiseks tavaline lokaalne kasutajakonto ('Local Account') - seesama, mida kasutati ka Vin XP, Vista ja Windows 7 puhul,
* Või siis uut tüüpi Microsofti kasutajakonto ('Microsoft Account', mille endiseks nimeks oli 'Windows Live' ehk 'Live' ehk 'Live ID' ehk 'Hotmail').

Ükskõik kumma Sa neist kasutajakontodest Win 8 installeerimise ajal ka valid, saad Sa igal ajal hiljem nende mõlema kasutajakonto vahel ümber lülituda (st Sa võid vajaduse korral kasutada kord üht kasutajakontot ja seejärel lülituda ümber teisele kasutajakontole ning vastupidi). Seega lubab Windows 8 Sul lülituda ümber 'Windows Account' ja 'Local Account' kasutajakontode vahel. Sa võid määrata selle et millist kasutajakontot hakatakse süsteemi sisselogimiseks kasutama ja seda saab teha Charms paneeli -> Settings -> More PC Settings -> Users sektsiooni kaudu.

Märkus: Uuema Windows 8.1 versiooni PC Settings äpis/ekraanis saad seda teha aga "Accounts" kategooria ja selle "Your account" alamkategooria all (PC settings -> Accounts ->Your account) .

Mida need 'Local Account' ja 'Microsoft Account' tähendavad ja kuidas nende vahel ümber lülituda, loe sellest sealt.

 

 

Kiire ülevaade Windows 8 uutest vahenditest ja võimalustest—teistes veebilehtedes on neist pikemalt juttu:

 

1) Uus 'Windows 8 kasutajaliides' (st 'Metro kasutajaliides'): Esimene asi, mida Sa pärast Windows 8 esmakordset käivitamist näed, on see et tema graafilist kasutajaliidest (st välimust/töökeskkonda) on täielikult muudetud. Nii pärast tema installeerimist kui ka pärast igat sisselogimist ja Win 8 restarti jõuad Sa esmalt alati uude vaikimisi ilmuvasse 'immersive' Metro/Windows 8 kasutajaliidesesse - tema uude Start ekraani (Start menüüsse ehk Avakuvasse), mis asendab varasemat Stardimenüüd.
Meile juba alates Windows 95 aegadest tuttav ja traditsiooniline Stardimenüü ('Start Menu') ning Start nupp on nüüdseks kadunud! See varasem Start menüü vahetati välja täiesti uue Windows 8 enda Start ekraaniga ehk Start menüüga ja see uus 'Start Screen' on vana Start menüü põhjalik edasiarendus (lausa evolutsiooniline muutus). Start Screen on uus Windows 8 kasutajaliides (shell), mille ekraanil asuvad Metro-stiilis/Windows Store äpid ja need äpid jooksevad täisekraani režiimis - siin kasutatakse uut Windows Run Time (WinRT) keskkonda.
Metro/Windows 8 kasutajaliides ise ja uus Start Screen ei ole üks- ja seesama asi. Metro lubab paigaldada ja kasutada äppe, aga uus Start ekraan on vana Stardimenüü suur edasiarendus ning asendaja.

Seega kujutab uus Start ekraan endast täisekraan paneeli, mis on ette nähtud kategooriate järgi organiseeritud rakenduste (äppide) käivitamiseks ja Metro-stilis/Windows Store äppide reaalajas info kuvamiseks. Sa võid selle uuendatud Stardimenüü täielikult ümber ehitada ja teda vastavalt enda maitsele seadistada - see käib väga lihtsalt. Näiteks Sa võid sealt kõik mittevajalikud rakendused ja muud elemendid eemaldada ja asendada nad omaenda vajalike rakenduste/elementidega.
Ära unusta, et see uus Start ekraan (Start screen) on selle meile juba tuttava endise Stardimenüü suur edasiarendus ja ASENDAJA ning teda on nüüd märksa mugavam kasuatada ja seadistada.

Juba Windows 8 Consumer Preview väljalaskes muudeti seda Start ekraani ("Avakuva") üsna tublisti. Peale uute 'Semantic zoom', 'Push Scrolling' ja 'Switcher' ("Ümberlülitaja") vahendite lisati displei allaäärde ka uus varjatud 'App Bar' riba, mis lubab Sul kõikide äppide loetelule kiire ligipääsu. Tee Start ekraani tühjal kohal paremklõps ja klõpsa seejärel allailmunud ribal 'All apps' ikoonile (pilt) ja Sa jõuadki 'All Apps' ekraani.
Paremaks muudeti ka 'pinning' vahendit, mis lubab Sul Start ekraanile või siis Windowsi töölaua tegumireale kinnistada nüüd ka suvalise täitmisfaili (.exe), veebsaidi, kontakti jne. Kasutaja saab muuta ka Start ekraani ja ka kõikide muude ilmuvate ekraanide taustavärvi (värviskeemi) ja Sa võid selle kõikjal kuvatava vaikimisi värvi asendada nüüd mingi muu meeldivama taustavärviga. Seda saab teha nii Windows 8 installeerimise käigus kui ka hiljem uue Metro/Windows 8 stiilis disainiga 'PC settings' ekraani kaudu. Alltoodud Start ekraan (uus Start menüü) on juba võetud
Windows 8 Release Preview (RC Build) väljalaskest ja siin on kasutaja juba installeerimise käigus muutnud ka seda tausta värviskeemi. Siin on näha ka KÕIK äppid, mida Windows 8 Release Preview väljalase Sulle vaikimisi pakub, aga Sa võid neid rakendusi Windows Store poest hulgim alla tirida...
Uus Metro ehk Windows 8 kasutajaliides on nüüd primaarne ja vana traditsiooniline Windows Desktop (Windows 7 töölaua) kasutajaliides on aga sekundaarne.

Järgmisel pildil kuvatakse siis Windows 8 RP väljalaske Metro-stiilis/Windows 8 Start ekraani ("Avakuva") koos kõikide tema vaikimisi äppide plaatidega (tile'd). Kui nende rakenduste plaadid ei mahu ekraanile korralikult ära, siis ilmub ekraani allaäärde vastav navigatsiooniriba (kerimisriba). Pareml ülanurgas kuvatakse ka kasutajakonto nimi, kui sellele klikkida, siis ilmub tema kontekstmenüü. Selline pilt avaneb kohe pärast Windows 8 installeerimist ja siin on näha, et antud juhul on siis tegemist lokaalse kasutajakontoga ('Local Account'). See tähendab, et Win 8 installeerimise käigus loodi tavaline lokaalne kasutajakonto mitte aga Microsofti kasutajakonto ('Microsoft Account' ehk 'Windows Live ID'):


Metro-stiilis Start ekraan (uus Start menüü)


Siin on tegu juba natuke suurema resolutsiooniga ja seepärast on ekraanil ruumi rohkem ning altservast kadus ära ka see kerimisriba. Sellel pildil kuvatakse ka juba Metro-stiilis äppide/rakenduste elavaid dünaamilisi plaate (suuri ikoone) ja seda seepärast et kasutaja oli need äpid vahepeal käivitanud. Siia Start ekraanile on juurde lisatud ka kasutaja enda kaks plaati, õigemini veebilehtede linki (kiirkorraldust) - need on siin punase joonega/raamiga ümbritsetud:

Siin on tegu juba natuke suurema resolutsiooniga ja seepärast on ekraanil ruumi rohkem


Alltoodud pilt aga näitab, et siin on tegemist juba Microsofti kasutajakontoga ('Microsoft Account' ehk 'Windows Live ID'), sest kasutaja oli vahepeal lülitunud end ümber Microsofti kasutajakontole. Peale selle on kasutaja enda kontole valinud ka pildi, mille ta määras juba enda lokaalse kasutajakonto all. See pilt ilmub siis Start ekraanile, aga ka sisselogimise ja kasutajakontode valiku ekraanidele:

Alltoodud pilt aga näitab, et siin on tegemist juba Microsofti kasutajakontoga

Järgmine pilt on aga võetud juba Windows 8 lõppversioonist (st tema müügiversioonist) ja see on Windows 8 Pro RTM väljalaske Start menüü/ekraan (eesti keeles "Avakuva"). Sellist pilti näed Sa kohe pärast Win 8 Pro installeerimist ja siin ei ole kasutaja veel midagi muutnud. Mõne äpi plaadid või suured ikoonid ehk tile'd on internetiühenduse olemasolul ka juba "elavad" (dünaamilised/interaktiivsed):

Windows 8 Pro väljalaske Metro-stiilis Start menüü/ekraan


Metro ehk Windows 8 kasutajaliidese Start ekraanil Start menüüs kuvatakse äpid suurte ikoonidena ehk plaatidena (tile'd). Kõik neist ei ole ainult lihtsad käivitatavad rakendused vaid osa nendest sisaldavad ka reaalajas dünaamiliselt uuendatavaid andmeid, näiteks "Fotod" ('Photos') ja "Ilm" ehk "Ilmateade" ('Weather') tiled näitavad kõige värskemaid pidevalt uuendatavaid pilte/andmeid. Sa võid Start ekraanil tema äppe ümber paigutada (lohistad hiire või sõrmega ta teise kohta), neid sealt "Unpin" käsuga eemaldada (kusjuures äpp ise jääb süsteemi alles), neid uninstallida ja rakendada nende suhtes muid kättesaadavaid käske. Et näha Start ekraani kõiki äppe, pead lohistama ekraani alläärde ilmunud horisontaalset kerimisriba või siis kerima oma hiireratast (mugavam moodus).
Kuna Sa veel ei tea nende kõikide Windows Store äppide otstarvet, siis kliki lihtsalt neile ja vaata seda et mis nad Sulle "räägivad" - Sa võid nad seejärel igal ajal eest ära koristada vajutades "Windows" klahvile ja nad pannakse mällu "ootele" (st neid ei suleta lõplikult).

Kuidas liikuda uue Windows 8 (st Metro) ja vana Windowsi töölaua ('Desktop') kasutajaliideste vahel? Kuidas liikuda juba käivitatud äppide vahel ja vajalikud kiirklahvid ning hiire kasutamised - sellest info seal.


Windows 7 aegadest meile juba tuttav traditsioonilne töölaud (Desktop) on aga "kadunud". Ta ei ole küll lõplikult "haihtunud", aga Sa ei näe teda kohe vaid Sa võid temale kas ise ümber lülituda või ta ilmub siis kui Sa käivitad mingi Windowsi enda programmi/utiliidi või protsessi.

 


Märkus: Tasulised (ainult $5) ja tasuta utiliidid/aplikatsioonid neile, kes soovivad seda vana traditsioonilist Windows 7 operatsioonisüsteemis kasutatavat "Start" nuppu ja tema kaudu avatavat Stardimenüüd ("Start Menu") tagasi tuua. Neile, kes soovivad Metro-stiilis/Windows Store äppe jooksutada otse Windowsi traditsioonilises töölaua kasutajaliideses kõrvuti koos Windowsi tavaliste programmidega ja seda mitte-täisekraani režiimis. Või neile, kes tahad buutida otse standardsele töölauale (Classic Desktop) jättes selle uue Metro-stiilis Start ekraani vahele - info siin lõpus.


Kuid tasuta Windows 8.1 (Windows Blue) väljalaskes, mis ilmub 2013. a. sügisel, saab seda Start ekraani juba palju paremini ja mugavamalt konfigureerida; "Start" nupp on tagasi toodud (ainult nupp); buutida saab otse standardsele töölauale; on ilmunud täiesti uued Windows Store äpid (süsteemi integreeritud); olemasolevaid süsteemi sisseehitatud Store äppe on aga täiustatud; Metro-stiilis 'Start' ekraani ('Avakuva') plaatidele saab määrata rohkem suurusi; Start ekraanile võib panna sama taustapildi, mis on ka Sinu töölaua kasutajaliideses jne, jne.Seega kasutab Windows 8 nüüd kahte täiesti erinevat kasutajaliidest (UI):


* Täiesti uut puhast ja lihtsat Metro kasutajaliidest (nüüd Windows 8 kasutajaliidest) ning tema Metro-stiilis ehk Windows 8 disainiga Start ekraani/Start menüüd. Toon siin näiteks ära ka Start ekraani pildi, mis on võetud laiekraan displeilt, mille resolutsiooniks oli 1920 x 1200 ja seepärast oli seal ka palju vaba ruumi (Win 8 CP versioonist- pilt);


* Vana "klassikalist" Windowsi töölaua kasutajaliidest (Windows 7 'Desktop UI' keskkonna töölauda), kus tegumiriba (SuperBar) on küll alles, aga endine Start menüü ja tema Start nupp (Start Orb) on nüüdseks lõplikult kadunud (pilt). Endist Start menüüd asendab nüüd täiesti uus Windows 8 disainiga Start menüü/Start ekraan (Start Screen).
Seega alates Windows 8 Consumer Preview redaktsioonist on vana Start ehk Start Orb nupp (Windows 8 DP versioonis oli tema nimeks 'Show Desktop') nüüd kadunud ja ta on asendatud uue nn 'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupuga, mi on varjatud. Ta ilmub sinna siis kui Sa viid oma hiirekursori ekraani vasemasse allanurka:

'Start preview' ('Start Tip') pisipildi nupp..Start Tip nupp


Järgmine pilt näitab siis Windowsi töölaua kasutajaliidest tema täies hiilguses, kus kasutaja viis hiirekursori ekraani vasemasse allanurka ja selle peale ilmus sinna uus 'Start preview' nupp. Kui kasutaja klikib seal, siis viiakse ta otse teise uude Metro/Windows 8 kasutajaliidesesse (tema Start ekraanile) - pilt Win 8 RP versioonist:

Järgmine pilt näitab siis Windowsi töölaua kasutajaliidest tema täies hiilguses

Alltoodud pilt aga kujutab Windows 8 lõppversiooni ehk müügiversiooni (Windows 8 Pro RTM) Windowsi töölaua kasutajaliidest:

Windowsi töölaua kasutajaliides


Klassikaline 'Windows Desktop' (Windowsi töölaud või Desktop keskkond/kasutajaliides):

Kompuutri alglaadimisel laetakse üles ainult see uus Windows 8 kasutajaliides (tema Start ekraan), mis kiirendab buutimist ja vana Windows Desktop kasutajaliides aktiveeritakse ainult järgmistel juhtumitel:

* Kui kasutaja ise lülitub ümber sinna Windows 7 töölauale;
* Kui ta käivitab mingi Windowsi tarkvara/utiliidi (äpi) või enda poolt installeeritud tarkvara/utiliidi;
* Kui käivitatakse mingi protsess või tegevus, näiteks kui kasutaja hakkab mingit enda tarkvara installeerima või kui ta avab näiteks Windows Explorer (uue nimega File Explorer) akna jne...

Loe Windows 8/Windows 8.1 uuest Metro ehk Windows 8/Windows 8.1 kasutajaliidesest ja vanast klassikalisest Windowsi töölaua kasutajaliidesest; Start ekraanist ja kahe kasutajaliidese vahel liikumisest; OLULISTEST kiirklahvidest ja hiirega töötamisest ning muust olulisemast üksikasjalikumat ülevaadet sealt.

Loe ka Windows 8 töölaua (Desktop) uutest funktsioonidest ja tema seadistamisest veel sealt.

 

2) Start Screen ("Avakuva"): Meile juba alates Windows 95 aegadest tuttav vana 'Start Menu' on nüüdseks kadunud! Ta vahetati välja täiesti uue Windows 8 enda disainiga Start ekraaniga ehk Start menüüga ja see uus 'Start Screen' on vana Stardimenüü põhjalik edasiarendus (lausa evolutsiooniline muutus) - pilt (Win 8 RP versioonist) ja pilt (Windows 8 Pro RTM versioonist).
Start ekraan (eesti k. "Avakuva") on uus Windows 8 kasutajaliides (shell), mille ekraanil asuvad Windows Store äpid ja need rakendused jooksevad ainult TÄISEKRAANI režiimis - siin kasutatakse uut Windows Run Time (WinRT) keskkonda.
Metro/Windows 8 kasutajaliides ise ja uus Start Screen ei ole üks- ja seesama asi. Metro lubab paigaldada ja kasutada äppe, aga uus Start ekraan on vana Stardimenüü suur edasiarendus ning asendaja.

Loe Windows 8/Windows 8.1 uuest Metro ehk Windows 8 kasutajaliidesest ja vanast klassikalisest Windowsi töölaua kasutajaliidesest; Start ekraanist ja kahe kasutajaliidese vahel liikumisest; OLULISTEST kiirklahvidest ja hiirega töötamisest ning muust olulisemast üksikasjalikumat ülevaadet sealt.

 

3) Äpid ehk Metro-stiilile/Windows 8 stiilile kohandatud rakendused ('apps'): Kes on kasutanud näiteks iPad tahvelarvutit, see teab, et kui tohutut hulka tarkvara (äppe) jms kraami võib tema jaoks alla laadida. Nüüd üritab ka Microsoft teha nii et ka selle Metro/Windows 8 kasutajaliidese jaoks loodaks võimalikult palju sellist tarkvara - sellest sõltub ka tema Win 8 tahvelarvutite müügiedu...

...loe Win 8 uutest vahenditest edasi sealt.

 Lisaks:

Kuidas liikuda Win 8 uue 'Start' ekraani ja vana Windowsi töölaua ('Desktop') kasutajaliidese vahel? Kuidas liikuda juba käivitatud äppide vahel ja mõned vajalikud kiirklahvid ning hiire kasutamised - juhis seal.

Kuidas aga sulgeda täisekraani režiimis töötavaid uut tüüpi Metro-stiilis/Windows Store äppe, sellest info seal.

Explorer protsessi restart: Kui Sinu töölaud ja programmid jäävad rippuma (hanguvad) ning Sa ei saa enam edasi töötada, st Explorer.exe protsess hangub - juhis.

 

Näide uuest "Lock screen" (Lukustuskuva) ekraanist:

See 'Lock Screen' ekraan ilmub pärast kompuutri käivitamist, süsteemi restarti, sleep režiimist "ärkamist" ja sisse/välja logimist ning enne Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraani. Antud lukustamise ekraan on inspireeritud Windows Phone 7 Metro kasutajaliidesest ja ta ilmub nii Windows 8 tahvel- kui ka lauaarvutites.
See 'Lock screen' aktiveeritakse ka siis kui kasutaja ei ole mõnda aega oma arvutiga midagi teinud. Kui kasutaja lahkub kompuutri juurest, siis see blokeerimise ekraan hakkab lugema uusi saabunud e-maile, uurima seda et mida uut on sotsiaalvõrgustikes ja muud tähtsat informatsiooni. Kui kasutaja saabub, siis näeb ta kohe seda et mis vahepeal toimunud on...

Antud uus 'Lock Screen' koosneb kahest põhikomponendist:

* Taustapildist koos dünaamiliste elementidega (võrguikoon, aku staatuse ikoon, lugemata e-mailid, äppide teated jne).

* Windows 8 operatsioonisüsteemi sisselogimise ekraanist, mis ilmub siis kui Sa selle esimese 'Lock Screen' pildi eest ära koristad... (Et teda eest ära koristada, keri hiireratast või vajuta lihtsalt suvalist klahvi. Tahvelarvutite puhul "pühi" ta sõrmega lihtsalt eest ära - ülasuunas):

Lukustatud ekraan

Järgmine 'Lock Screen' ekraani pilt on aga pärit juba Windows 8 Release Preview väljalaskest ja siin on ka näha, et kasutajale on saabunud kaks Emaili:

ärgmine 'Lock Screen' ekraani pilt on aga pärit juba Windows 8 Release Preview väljalaskest

See on aga Windows 8 lõppversiooni vaikimisi lukuekraan - pilt.

Pärast 'Lock Screen' taustapildi eest ärakoristamist ilmub Sinu kasutajakonto nimega ja pildiga ekraan, kus Sa saad sisestada kas oma lokaalse kasutajakonto parooli või PIN koodi/parooli või Windows Live ID (Microsoft Account) parooli või "Picture Password" parooli ning siseneda süsteemi. Juhul kui Sa ei olnud endale varem mingit parooli ja teisi kasutajakontosid loonud, siis seda sisselogimise ekraani ei ilmu vaid Sa satud kohe Windows 8 Start ekraanile. Kui Sa ei olnud enda kasutajaprofiilile pilti määranud, siis on see pildi koht "tühi". Alltuleva näite puhul oli kasutajal eelnevalt loodud nii tavaline lokaalne parool, pildi parool kui ka PIN parool. Seega võib ta süsteemi sisselogimisel kasutada ühte neist kolmest paroolidest. Vaikimisi pakutakse esialgu ainult ühe parooli sisestamise võimalust - seda tüüpi parooli, millega ta viimati sisenes. Aga kui kasutaja klikib siin paroolikasti all "Sign-in options" lingile, siis tekivad tal ka muud valikuvõimalused. Antud juhul on tegemist lokaalse kasutajakontoga:

Kolm parooli...

Aga järgmisel pildil toimub süsteemi logimine juba Microsofti kasutajakonto all:

Microsofti kasutajakonto

Sa võid hiljem seda Lock Screen'i pilti ja temas kuvatavaid elemente ise muuta...


Loe Windows 8 "Lock Screen" ekraanist ja tema pildi vahetamisest täpsemalt sealt.

 

 

Windows 8 ja tema uute vahendite kokkuvõtteks:

Win 8 lauaarvutid, sülearvutid & minisülearvutid:

Windows 8 on nii mõneski asjas Windows 7 operatsioonisüsteemist kiirem, näiteks buutimise, kompuutri sulgemise, sleep režiimist väljumise jms osas. Paremaid tulemusi näitavad ka PCmark 7, 3D graafika, HandBrake, Office paketiga töötamise jm testid. Kokkuvõttes võib õelda, et jõudluse, kiiruse, stabiilsuse (v. a. uus Metro / Modern UI kasutajaliides) ja turvalisuse osas on Windows 8 võrreldes Windows 7 operatsioonisüsteemiga märksa parem. Edaspidi võib see muutuda veelgi paremaks (pärast uute värskenduste, draiverite jms väljailmumist). Ta on ka turvalisem kui Windows 7.
Windows 8 sisaldab uusi, põnevaid ja üsna vajalikke vahendeid, näiteks nagu uus Task Manager (Tegumihaldur); uus interaktiivne ja parem otsingusüsteem; Client Hyper-V, uus UEFI-põhine riistvara, Refresh Your PC, Reset Your PC, Windows To Go, Windows Live ja SkyDrive integratsioon; kompuutri kiirem buutimine (alglaadimine) ja uus 'Hybrid Boot' buutimise meetod; uut tüüpi paroolid ja süsteemi sisselogimise erinevad võimalused; Xbox Live teenuse tugi, Windows 8 Multi-Monitor (Windows 8 täiustatud mitme monitori tugi), Windows 8 'Upgrade' installeerimine, File History jne.

Paljudele peaks meeldima ka keelte (Language Packs) lennult ümberlülitamise võimalus. See väga vajalik asi lubab Windows 8 kasutajatel valida ise soovitud süsteemi keele (st ekraanikeele ehk displei keele ehk kuvakeele) ja seejärel nende vahel kiiresti ümber lülituda. Sa ei pea enam 'Windows Update' kaudu laadima alla ühtegi keelepaketti - kogu töö käib väljaspool seda. Kui Sinu süsteemis on rohkem kasutajaid, siis võib igaüks neist kasutada endale sobivat süsteemi keelt (st kuvakeelt).

Ja kõik Sinu Windows 7 tarkvara töötab ka Windows 8 töölaua kasutajaliideses.

Kas Windows 8 on õnnestunud? Lühike vastus - on küll v. a. see veel korralikult lõpuni arendamata uus Metro kasutajaliides (või Modern UI) ja eriti selle Metro-stiilis Start ekraan.
Kas Windows 8 saab niisama populaarseks kui Windows 7? Arvatavasti ei saa (või siis võtab see üsna pikka aega) ja seda eelkõige seepärast et:

1) Win 8 on eelmistest Windowsitest tublisti erinev ja midagi täiesti uut. Siin tuleb üht-teist juurde õppida ja kellele see eriti meeldib. Seega on lihtsaks reaalsuseks see et õppida TULEB, aga see EI OLE raske. Windows 8 tundmaõppimine on üsna lihtne ja sellega saab piisavalt ruttu hakkama! Pealegi on tema traditsioonilises Windowsi töölaua kasutajaliideses (Windows Desktop UI) töötamine üldjoontes sama mis oli ka Windows 7 puhul. Õppida tuleb ju ka IGA uue toote puhul. Kui mingi tarkvara on erinev ja uus, siis pead Sa seda uut esmalt tundma õppima ja alles seejärel teda kasutama hakkama... ning seejärel imestad, et miks Sa seda uut kohe kasutama ei hakanud. (Kasutajatel on raske vanast juba tuttavast ja harjumuspärasest Windowsist lahti õelda.)

2) Ka ei ole see uus teine kasutajaliides (st Metro või Modern UI) ise ja eriti selle Start ekraan kuigi õnnestunud ning vajab veel tublisti uuendamist/täiendamist, st kasutajasõbralikumaks muutmist.

3) Windows Store poest saadavad äpid on siiamaani üsna mõtetud ja kasulikku leiab sealt veel ülivähe - ehk läheb edaspidi asi paremaks. Peab minema, vastasel juhul võib Microsoft oma uue kasutajaliidese Start ekraani ja eriti Surface RT tahvelarvuti "unustada".

Kas tasub Windows 8 opsüsteemile üle minna? Kes on aldis kõigele uuele, kes viitsib natuke juurde õppida ja kellel on sobiv Win 7 (või Vista, XP) masin, nendel SOOVITAKSIN küll seda teha ning seda eriti Microsofti sooduspakkumise kampaania ajal - kaotada pole midagi. Ise kasutan ma põhi-operatsioonisüsteemina juba Windows 8't ja olen vägagi rahul! Kuid see on ainult minu isiklik arvamus ja eks igaüks otsustagu ise - ma pole mingi "arvamusliider" (ega ka Microsofti palgaline või mingi poe müügiagent)...
Kui Sa ostad poest pärast oktoobrit 2012 uue kompuutri, siis saad samuti Windows 8 opsüsteemiga masina. Siiski osa suurpakkujaid müüvad Windows 7 kompuutreid esialgu ka edaspidi: Jaemüüjad võivad Win 7 karbiversioone pakkuda kuni 25. oktoobrini 2013 ja poest võib OEM-kompuutreid koos eelinstalleeritud Win 7'ga saada kuni 25. oktoobrini 2014.

 

Mis võib Sind Windows 8 juures häirida ja mis võiks parem olla:

1) Windows 8 omab kahte täiesti erinevat kasutajaliidest ehk töökeskkonda: Windows 8 UI (Metro kasutajaliides) ja Windows Desktop UI (vana traditsiooniline Windowsi töölaua kasutajaliides). Iga kord kui Sa sisened Windows 8 süsteemi, siis maandud Sa esmalt täiesti uuele Metro-stiilis ehk Windows 8 Start ekraanile (uuendatud Start menüüsse). Seal Start ekraanil on äppide mingid suured ja imelikud ikoonid (plaadid - tile'd). Ühesõnaga Sa jõuad esmalt Windows 8 täiesti uude teise Metro / Windows 8 kasutajaliidesesse (Windows 8 UI). Windowsi vana tuttavat töölauda ei ole kusagil näha ja Sa võib olla ei oska sinna kohe ka ümber lülituda.

Reaalselt pole see eeltoodu üldsegi nii hull ja see uus Windows 8 vajab lihtsalt natuke harjumist ning kohanemist.
Vana Windows 7 operatsioonisüsteem on uuendatud kujul TÄIELIKULT ALLES ja juurde tuli siis see uus Windows 8 Metro-stiilis kasutajaliides. Kui Sulle see uus Metro/Win 8 kasutajaliides esialgi ei istu ja vajab veel kohanemist ning tundmaõppimist, siis võid senikaua või siis pidevalt töötada ka ainult Windowsi töölaua kasutajaliideses (st täiendatud Windows 7 kasutajaliideses).
Näiteks uuest Metro/Windows 8 kasutajaliidesest saad vanasse Windowsi töölaua (Windows 7) kasutajaliidesesse minna üle ainult ühe hiireklõpsu või klahvivajutusega.

Puudused ja mida võiks siin muuta:

- See uus Start ekraan on vajalik Win 8 tahvelarvutite jaoks, aga üsna kasutu traditsioonilistele lauakompuutrite kasutajatele.
Selle Start ekraani plaadid (suured ikoonid - tile'd) toetavad ainult kahte suurust: keskmist (ruut) ja suurt. Kuid nad võiksid toetada rohkem suurusi, näiteks kuni nelja või siis isegi rohkem seadistatavaid suurusi.

- Ka ei kuvata Start ekraanil näiteks üsna vajalikke kuupäeva, kellaaja, aku seisukorra, võrguühenduse ja muud sellega seotud informatsiooni. Et neid näha, pead Sa Start ekraanil viibides vajutama WIN + C klahvikombinatsiooni (st avama Charms paneeli) või siis vajutama WIN klahvi, et minna üle Windowsi töölaua kasutajaliidesesse.

- Start ekraanil võiks saada kasutada ka selliseid tihti kasutatavaid funktsioone nagu Sleep, Shutdown ja Restart. Need käsud võiks lisada näiteks rippmenüüsse, mis avaneb siis kui kasutaja klikib Start ekraani paremal ülanurgas oma kasutajakonto ikoonile.

- Kasutajale võiks selle Start ekraani seadistamiseks anda rohkem võimalusi, näiteks kasvõi sinna omaenda "tapeetide" jms lisamise võimalusega.

Uuendatud 05.11.13: Uuemas Windows 8.1 versioonis on ses osas tehtud palju parandusi ja Start ekraan on nüüd palju kasutajasõbralikum.

2) Start ekraanil asuvad uut tüüpi äpid (rakendused) käivituvad ainult täisekraani režiimis ja Sa ei saa (õigemini ei oska) neid välja lülitada.

Sa EI PEAGI neid Metro äppe sulgema vaid nad pannakse kohe pärast mingi muu äpi (rakenduse) käivitamist või tegevuse alustamist mällu ootele. Kuid Sul on võimalus neid ka lõplikult sulgeda - selleks on mitu lihtsat moodust.

3) Stardimenüü (Start Menu), mille sai varasemates Windowsites avada ekraani vasemas allnurgas asuva Start nupu (Start Orb) kaudu, on nüüd kadunud. Alates Windows CP v äljalaskest on isegi see Start nupp (Start Orb) kadunud.

Tegelikult EI OLE see vana Start menüü kusagile kadunud vaid ta on nüüd täielikult ümber ehitatud ja asendatud uue sellesama Metro/Windows Start ekraaniga ehk Start menüüga. Sa näed teda ainult Windows 8 (Metro) kasutajaliideses ja tema nimeks on seal seesama eelpool mainitud Start ekraan (Start menüü). Kui Sa käivitad kompuutri või teed tema restardi, siis ilmubki esmalt just see uus Start Screen (pilt - Win8 RP versioonist ja pilt - Win 8 finaalversioonist, seda kohe pärast Win 8 Pro RTM versiooni installeerimist).
Pealegi kui Sa teed nüüd ekraani vasemal allnurgas paremklõpsu, siis pääsed ligi olulisemate süsteemiinstrumentide kiirkäivitamise hüpikmenüüle. Sellest süsteemiinstrumentide kiirkäivitamise hüpikmenüüst (Win + X menüüst) ja tema konfigureerimisest juhis seal.

Stardimenüü ja Start nupu ärakadumise suhtes on suur kisa tõusnud, aga kas see on seda väärt? Kui paljud seda vana Stardimenüüd üleüldse kasutasid? Jah, peab tunnistama, et ka see uut tüüpi Metro-stiilis Start menüü/ekraan ei ole kaugeltki veel täiuslik ja vajab parandamist/täiustamist - arvatavasti tehakse seda juba Windowsi järgmise versiooniga või siis veelgi varem - Windows 8.1 (Windows Blue) on värskendusega. See uus Start ekraan on mõeldud rohkem tahvelarvutite ja puutetundlike displeide jaoks, mitte aga hiire ning klaviatuuriga töötamiseks. Kuid seal saab ka hiire ja klaviatuuriga üsna hästi töötada.

Mida võiks siin muuta: Kuna suurem Windows 8 kasutajatest töötavad enamik ajast (või siis virtuaalselt isegi kogu aja) just selles vanas traditsioonilises Windowsi töölaua kasutajaliideses, siis võiks anda võimaluse kompuutri käivitamisel või siis pärast tema restarti maanduda otse sinna töölaua kasutajaliidese keskkonda. Näiteks võiks siin kohe Windowsi esmasel käivitamisel pakkuda vastavat valikut ja ka hilisemat antud asja konfigureerimise võimalust.

Uuendatud 05.11.13: Uuemas Windows 8.1 versioonis on ses osas tehtud palju parandusi ja kasutajate soovidele on vastu tuldud. Windows 8.1 (Windows Blue) väljalaskes saab seda Start ekraani juba palju paremini ja mugavamalt konfigureerida; "Start" nupp on tagasi toodud (ainult nupp); buutida saab otse standardsele töölauale; on ilmunud täiesti uued Windows Store äpid (süsteemi integreeritud); olemasolevaid süsteemi sisseehitatud Store äppe on aga täiustatud; Metro-stiilis 'Start' ekraani ('Avakuva') plaatidele saab määrata rohkem suurusi; Start ekraanile võib panna sama taustapildi, mis on ka Sinu töölaua kasutajaliideses; täiendatud on 'Snap view'- ja mitme äpiga korraga töötamise (multitasking) funktsiooni; 'PC settings' ekraani on muudetud ja see sisaldab nüüd palju rohkem funktsioone; palju sügavam SkyDrive integratsioon; parem otsingusüsteem; täiustatud ja parem Internet Explorer 11; nn "kuumade nurkade" väljalülitamise võimalus; muudetud ja täiustatud Windows Store pood jne, jne.


Märkus: "Start" nupp ja Stardimenüü tagasi:

Neile, kes töötavad peamiselt selles tavalises Windows 7 töölaua kasutajaliideses (nagu minagi), on välja pakkuda järgmised tasuta kui ka tasulised prograamid:

a) Tasulised, aga väga head ja odavad aplikatsioonid/programmid:

* Kes igatsevad taga seda vana traditsioonilist Windows 7 operatsioonisüsteemis kasutatavat "Start" nuppu ja tema kaudu avatavat Stardimenüüd ("Start Menu"), see võib alla laadida väga hea Stardock'i Start8 utiliidi (ainult $4.99). See programm toob Sulle selle vana Start nupu ja Windows 7-stiilis Start menüü tagasi ning lubab Sul alglaadimise ajal minna sellest vaikimisi avatavast Metro-stiilis Start ekraanist mõõda ja laadida end otse töölauale. Peale kõige muu saab seda tagasitoodud vana Stardimenüüd ka oma maitse järgi konfigureerida, muuta Stardinupu välimust jne.

* Seesama Stardock firma lasi välja ka üllatavalt hea ModernMix aplikatsiooni, mis lubab Sul käivitada ja jooksutada Windows 8 Metro-stiilis/Windows 8 Store äppe otse Windowsi töölaua kasutajaliideses (Windows 8 Desktop UI) ning seda kõrvuti koos Windowsi traditsiooniliste töölaua programmidega.
Teatavasti jooksevad Metro/Windows Store äpid ainult üsna ebamugavas täisekraani režiimis kuid nüüd saab nende äppide akende suurust Windowsi töölaua kasutajaliideses ka muuta. Sa võid isegi eelnevalt nende Metro äppide akende suuruse ära määrata nii et iga kord kui Sa nad käivitad, ilmuvad nad just antud suurusega akendes (seda muidugi Windowsi traditsioonilises kasutajaliideses) - seega jäetakse Metro äppide seadistused meelde.
Peale selle Sa võid neid Metro äppe kinnistada alla töölaua tegumireale ("Pin to Taskbar"), et neid kiiremini ja mugavamalt hiljem käivitada.
Need Metro-stiilis äppide aknad omavad nüüd paremal ülanurgas ka neid kolme "Minimize", "Maximize" ja "Close" nuppusid nii nagu seda ka tavalised töölaua programmid.
Nende Metro äppide paremal ülanurgas on nüüd ka väike "ModernMix menüü", mis lubab Sul antud äpi soovi korral lülitada jälle täisekraani režiimi tagasi ja vastupidi (sedasama võib teha ka klahvi F10 abil).

See ModernMix aplikatsioon maksab ainult $5 ja ta on praegu saadaval veel beta versioonina, mis töötab väga hästi. Sa võid teda enne ostmist ka 30 päeva proovida ja kui meeldib, siis alles seejärel oma $5 välja käia.

Kui Sa kasutad mõlemat Start8 ja ModernMix aplikatsiooni, siis lõpptulemuseks on see et Windows 8 saab olema vaieldamatult parem kui seda on Windows 7.

b) Tasuta programmid:

Teiseks taoliseks väga populaarseks programmiks on tasuta Pokki. Ka tema toob Sulle vana Start menüü tagasi, aga peale selle sisaldab ta ka muid võimalusi: Lubab otsida äppisid, Juhtpaneeli (Control Panel) elemente ja faile; luua oma lemmikuid (äpid, saidid, failid ja kaustad), et neile kiiresti ligi saada; laadida (buutida) end otse töölauale jättes selle Metro-stiilis Windows 8 Start ekraani vahele; lülitada välja Windows 8 "kuumad nurgad" ja saada tasuta äppe ning mänge otse sisse-ehitatud Pokki App Store'st.

Kolmandaks: Kasuta väga head ja tasuta Skip Metro Suite utiliiti, mis on portatiivne ja ei nõua mingit installeerimist. Ta sobib Windows 8 (x86) ja Windows 8 (x64) süsteemidele.
Skip Metro Suite lubab Sul buutida otse standardsele töölauale (Classic Desktop) jättes selle uue Metro-stiilis Start ekraani vahele. Peale selle lubab ta Sul täielikult lülitada välja kõik küljepaneelid (Apps Switcher ja Charms Bar, sh ka selle töölaua vasema nurga ruudukujulise Start nupu.

Kokkuvõttes soovitaksin Sul kasutada kas:

- mõlemat Start8 kui ka ModernMix aplikatsioonide kombinatsiooni (väikse tasu eest: $5 + $5); torrent saitidest saab neid ka tasuta, aga vaata, et pahavara alla ei tiri...;
- või siis seda viimast
tasuta Skip Metro Suite utiliiti ja kasutada tema puhul AINULT seda "Skip Start Screen" funktsiooni (st lülitada Metro Start ekraan buutimisest välja). Ära lülita välja muid funktsioone (Apps Switcher ja Charms Bar jne), sest need on vajalikud - pilt. Kui Sa juba läksid Windows 8'le üle, siis ka kasuta teda. Sellest uuest Metro Start ekraanist ja muudest uuendustest pääsu pole, parem õpi neid ilusti kasutama. Pealegi täiendatakse ja parandatakse neid vahendeid Win 8 (või mis iganes nimega) järgmiste versioonide väljailmumisega.

Märkus: Kellele need ülaltoodud variandid ei sobi, need võivad proovida ka järgnevaid TASUTA programme:

*
Classic Shell on tasuta ja ta loob Windows 8 Start nupu ning seadistatava Start Menu. Ta loob ka File Explorer'i jaoks (endine Windows Explorer) klassikalise tööriista- ja seisukorra ribad jne.
* Classic Start 8 on tasuta rakendus, mis toob tagasi Start nupu ja tema Stardimenüü nii nagu see oli ka Windows 7 puhul.
* Start Menu 8 on samuti tasuta ja ta taastab Windows 7 Start nupu ning Start Menu. Ta pakub ka võimalust jätta kompuutri startimisel või restardil see uus Start ekraan vahele ja laadida end otse töölauale.

NB! Kuid tasuta Windows 8.1 (Windows Blue) väljalaskes saab seda Start ekraani juba palju paremini ja mugavamalt konfigureerida; "Start" nupp on tagasi toodud (ainult nupp); buutida saab otse standardsele töölauale; on ilmunud täiesti uued Windows Store äpid (süsteemi integreeritud); olemasolevaid süsteemi sisseehitatud Store äppe on aga täiustatud; Metro-stiilis 'Start' ekraani ('Avakuva') plaatidele saab määrata rohkem suurusi; Start ekraanile võib panna sama taustapildi, mis on ka Sinu töölaua kasutajaliideses; täiendatud on 'Snap view'- ja mitme äpiga korraga töötamise (multitasking) funktsiooni; 'PC settings' ekraani on muudetud ja see sisaldab nüüd palju rohkem funktsioone; palju sügavam SkyDrive integratsioon; parem otsingusüsteem; täiustatud ja parem Internet Explorer 11; nn "kuumade nurkade" väljalülitamise võimalus; muudetud ja täiustatud Windows Store pood jne, jne.


 

4) Halatakse Windows 7 aegadest tuttava Aero Glass teema ja vidinate (gadgets) ärakadumise osas. Tegelikult olid need vidinad ühed suured pahavara "importijad" ja süsteemi ebastabiilse töö põhjustajad. Ka selle tühise "Aero Glass" teema ärakadumine ei peaks suurendama Windowsi kasutajate enesetappude arvu. Tegelikult ei kao see Windows Aero ise kusagile, ta on endiselt alles kuigi võib olla mitte nii "võimsal kujul" kui see oli Windows 7 puhul ja Aero esitus sõltub ikkagi suurel määral Sinu kompuutri võimsusest ning videokaardist. Riistvara akseleratsioon (kiirendus) ja enamik Aero vahendeid töötavad ka Windows 8 all edasi.
Aero ise on midagi palju rohkemat kui see ärakaotatud Aero Glass teema, mis on lihtsalt üks Windows Aero komponente - loe sellest rohkem ja vaata näiteid sealt.

5) Vajalike äppide jms sellise leidmine ning käivitamine/avamine tundub esialgu olevat keeruline ja tülikas - tegelikult on uus otsingusüsteem märksa parem ja efektiivsem. Kõikide rakenduste (nii standardsete kui ka uute Metro) ja failide ülesleidmine on reaalselt lihtsam - uus otsinguvahend on üsna hea - vajab lihtsalt tutvumist.

6) Sind võib häirida ka File Exploreri (endine Windows Explorer) uus Ribbon kasutajaliides (st tema uus 'ribbon menüü' - lintmenüü) - vajab jällegi tsipa harjumist ja pealgi võid selle soovi korral ka välja lülitada.

7) Probleeme on ka Windows Store äppidega (Metro-stiilis äppidega/rakendustega), mida on veel vähevõitu ning needki on antud momendil suures osas üsna mõtetud, aga küllap see asi paraneb tasapisi. Windows 8 ja eriti just Windows RT (ARM tahvelarvutid) operatsioonisüsteemide edu hakkabki sõltuma just Windows Store poest pakutavast kraamist. Kui neid rakendusi hakkab seal vähe olema ja kui Store online poes ei pakuta kasutajatele VAJALIKKE rakendusi (nii tasuta kui ka tasulisel kujul), siis on see Microsoftile järjekordne "ämber". Koos Microsoftiga prantsatavad ämbrisse ka Windows RT opsüsteemiga ARM tahvelarvutite omanikud, sest nendes saab jooksutada ainult neid Metro/Windows 8 rakendusi. Windows 8 opsüsteemiga laua-, süle- ja tahvelarvutite kasutajaid see ei häiri, sest nendes on see täisfunktsionaalne Windows 7 olemas ja sellistes kompuutrites saab endiselt jooksutada ka neid standardseid töölaua rakendusi.

Uuendatud 13.10.12 (paar nädalat enne Windows 8 väljailmumist), 22.11.12 ja 24.03.13:

- 13.10.12 kuupäeva seisuga on Windows Store äppide arv seal Windows Store poes kasvanud jõudsalt ja kiiremini kui seda arvata oli. Nüüd on Windows Store poes globaalselt juba 4,326 "immersive" äppi ja neist 3,783 tasuta.
- 22.11.12 kuupäeva seisuga on seal aga juba 20,610 äppi ja 17,958 nendest on tasuta (87%).
- 24.03.13 kuupäeva seisuga on Windows Store äppide koguarv 50341, aga siiski märksa vähem kui seda Microsoft lootis antud ajaks saada... (pilt).

Kui Sa kasutad (või ostad) AMD-arhitektuuriga lauakompuutrit, sülearvutit (laptop), minisülearvutit (notebook) või x86 tahvelarvutit (tablet), siis saad jooksutada ka kõiki Android äppisid (praegu üle 500 000). Firmad AMD ja Blue Stacks toovad Android rakendused otse Windows 8 AMD-arhitektuuriga kompuutritesse ning seda AMD AppZone Player kaudu. BlueStacks poolt väljalastud App Zone Player'it saab jooksutada ka AMD-protsessoriga Windows 7 kompuutrites. Sa võid ka praegu AMD AppZone Player'i alla laadida ja jooksutada selles Android äppisid. Või siis lae lihtsalt Android äpp AMD AppZone poest alla ja see installib automaatselt ka selle vajaliku pleieri.

Mida võiks siin parandada ja muuta: Kõige populaarsematel ja Windows 8 süsteemi sisseehitatud, st vaikimisi Metro-stiilis (Windows Store) äppidel võiks olla suurema arvu funktsioonide ja käskude kasutamise võimalus, st neid peaks muutma rohkem professionaalsemateks. Eriti vajavad sellised sisseehitatud äpid nagu Mail, Calendar, People, Messaging, Games, Music ja Video, muutmist ning täiustamist. Ka peaks Windows Store pood pakkuma rohkem VAJALIKKE äppisid. Windows 8.1 (Windows Blue) versioonis on see pilt juba märksa parem.

NB! Kes läheb oma Windows XP või Vista arvutist otse üle Win 8 opsüsteemile, see peab tundma ka Windows 7 operatsioonisüsteemi, sest põhitöö käib ikkagi Windows 8 töölaua kasutajaliideses, mis on Windows 7 oma. Peale Windows 7 enda omade on nüüd juurde ilmunud veel järgmised uued või täiustatud vahendid: Uuendatud ja täiustatud 'Task Manager' (Tegumihaldur) ning File Explorer; 'Refresh Your PC' ja 'Reset Your PC' funktsioonid; uus otsingusüsteem; failidega töötamise täiustused (kopeerimine, siirdamine, ümbernimetamine, kustutamine); 'Language' ('Keele') juhtpaneel: KUVAKEELTE (ekraanikeelte) lennult ümberlülitamise võimalus; File History; ISO ja VHD tugi; Windows Live ja SkyDrive integratsioon; Windows 8 uuendatud teadete süsteem; 'Boot Screens' ja 'Choose an option' ekraanid; Storage Spaces; Lock Screen; Client Hyper-V (Hyper Virtualization); uut tüüpi paroolide loomise võimalus ja süsteemi logimise uued meetodid.
Kaotati ära Start nupp ja Stardimenüü ning on tehtud veel ka teisi pisemaid täiustusi ja muudatusi, aga põhitöö jääb seal ENDISEKS.
Windows 7 operatsioonisüsteemist ülevaade seal.

Tuletan ka seda meelde, et alates 08. aprillist 2014 lõpetab Microsoft oma vana Windows XP operatsioonisüsteemi täieliku toe. Häkkerid ootavad rõõmuga seda päeva ja teevad selleks juba suuri ettevalmistusi :)Win 8 tahvelarvutid:

Windows 8 tahvelarvutitesse tulevad mõlemad nii klassikaline Windowsi Töölaua (Desktop) kui ka uus Windows 8 disainiga /Metro kasutajaliides.

Win 8 tahvelarvuti ostmisel on siis kaks võimalust:

* Surface Pro (Windows 8 Pro) tahvlid: Kui Sa tahad kasutada tavalist suuremate võimalustega Windows 8 operatsioonisüsteemiga tahvelarvutit, siis veendu tema ostmisel selles et ta oleks x86 (Intel/AMD) tahvelarvuti, mitte aga ARM tahvel. Selline tahvelarvuti jooksutab siis Windows 8 operatsioonisüsteemi (Windows 8 baasversiooni või siis Windows 8 Pro versiooni), aga mitte Windows RT operatsioonisüsteemi.

* Surface RT (Windows RT) tahvlid: Palju väiksemate võimalustega, aga see-eest lihtsam, efektiivsem ja vähem energiat tarbiv ARM (NVIDIA, Qualcomm ja TI) arhitektuuriga Windows RT operatsioonisüsteemiga tahvelarvuti. See on neile tavakasutajatele, kes kasutavad oma seadet rohkem meelelahutuseks, suhtluseks, Internetis surfamiseks, Emailide saatmiseks, Windows Store äppide, mängude jms jooksutamiseks. Windows RT tahvelarvutites pakutakse ainult Windows 8 töölaua kasutajaliidese kõige peamisi vahendeid (failide juhtimine, Task Manager jne) ja Internet Explorer 10 (11) töölaua versiooni - seega kasutatakse ainult Windows Desktop kasutajaliidese NUDITUD versiooni. Windows RT süsteemid EI TOETA x86/32-bit põhiste programmide jooksutamist ja seda ka emuleeritud või siis virtualiseeritud keskkondades (ja Hyper-V ei ole Windows RT versioonide koostisosaks).
Windows RT tahvelarvutite juurs on oluline veel ka see et ta ei sisalda enam ühtegi sellist probleemi, mis esinevad nende standardsete programmide puhul. Sa ei saa Windows RT tahvlisse installeerida kolmandate osapoolte (teiste firmade) tarkvara, sest see platform jookseb ARM peal, kus ei saa jooksutada meile juba tuttavaid x86 või x64 programme. Seoses sellega kaovad ära (või siis peaaegu kaovad ära) kõik viirustega, "siniste surmaekraanidega" jms seotud probleemid.

Märkus: Windows RT operatsioonisüsteem on Windows 8 piiratud versioon, mis jookseb ainult ARM-põhistes seadmetes, mitte aga traditsioonilistes kompuutrites. Windows RT ei ole kompuutri operatsioonisüsteem. Windows RT on operatsioonisüsteem, mis on ette nähtud mobiilseadmete jaoks (näiteks tahvelarvutitele).

NB! Kui Sa tahad Windows 8 opsüsteemiga tahvelarvutit osta, siis SOOVITAN OSTA just selle Surface Pro (Windows 8 Pro) tahvli, sest väiksemate võimalustega Surface RT (Windows RT) tahvel ei ole just kõige mõtekam valik (vähemalt praegu)!

Loe Windows 8 ja tahvelarvutitest sealt.


Seega, kel huvi, proovigu see uus Windows 8 ära (kasvõi selle Windows 8 Evaluation Copy versiooniga) ja seejärel OTSUSTAGU ISE, et kas teda tasub hankida või mitte.

 


Windows Blue (Windows 8.1 ja Windows RT 8.1):

Mida see "Blue" tähendab? Microsoft ise ei ole sellele veel täpset selgitust andnud ja seega tuleb kasutajatel endil adekvaatsemat infot otsida.
"Blue" on Windowsi toodete uute väljalasete laine koodinimeks ja selle laine produktideks on: Windows 8/RT (st Windows Blue), Windows Phone 8 (Windows Phone Blue), Windows Server 2012 (Windows Server Blue) ja Windowsi teenuste Blue väljalasked (näiteks nagu Outlook.com ja SkyDrive). Sellised uued väljalasked ilmuvad välja umbes aasta pärast seda kui iga siintoodud platvorm saab üldiselt kättesaadavaks - seega umbes 2013. a. suvel/sügisel.

Windows 8 puhul on selle uue väljalaske nimeks Windows 8.1. Ta ei ole järgmine opsüsteem vaid ta on uut tüüpi värskendus Windows 8 jaoks, mis sisaldab parandusi ja ka uusi funktsioone / vahendeid. Windows 8.1 operatsioonisüsteem oleks seega nagu Windows 8 teine väljalase/redaktsioon nii nagu oli see kunagi ka Windows 98 puhul kui ilmus välja tema teine redaktsioon (Windows 98 SE).
Blue ei ole värskenduste pakett (Service Pack) vaid ta on uus väljalase, sest ta sisaldab peale paranduste (fixes) ka täiesti uusi vahendeid / funktsioone. Kuid Windows 8/RT, Windows Phone 8, Windows Server 2012 ja Windowsi teenuste jaoks ilmuvad endiselt regulaarselt välja ka muud väiksemad värskendused, näiteks turvavärskendused, äppide värskendused, firmware värskendused jne.

"Windows Blue" teine definitsioon, mis ei ole võib olla päris õige: Kuna Microsoft lõpetas formaalselt nende teenuste- ehk hoolduspakettide (Service Packs) arendamise, siis võib Windows 8.1 (Windows Blue) väljalaset nimetada kaudselt ka vahendite-paketiks/teenuste paketiks (feature-pack/service pack), sest temaga saab nii uusi või täiustatud vahendeid kui ka vigade paranduste väskendusi.

Windows 8.1 (Windows Blue) on midagi täiesti uut ja väga vajalik, sest Windows 8 puhul on neid probleeme veel piisavalt. Windows 8.1 "Blue" sisaldab kerneli ja draiverite tasandil uuendusi, mis peavad tõstma akude eluiga ning süsteemi üldist jõudlust, aga tagasiühilduvus Windows 8 operatsioonisüsteeemiga saab olema prioriteediks. Windows 8.1 (Windows Blue) sisaldab ka kasutajaliidese (UI) ja arhitektuuri muudatusi.

Loe Windows 8.1 (Windows Blue) versioonist edasi sealt.
TEADMISEKS! Kui Sa juba ostsid või kavatsed osta selle promokampaania $40 Windows 8 Pro upgrade versiooni, siis Sa ei saa tagasi pöörduda (downgrade) mingi Windowsi varasema versioonini, näiteks Windows 7 Professional operatsioonisüsteemini, mis sest et Sul on selle eelmise Windowsi installeerimise meedia ja tootevõti olemas. Windows 8 Pro $39.99 versiooniuuendamise litsents annuleerib ja asendab täielikult Sinu eelmise Windowsi litsentsi.
Ka Windows 8 System Builder Kit (OEM) DVD pakendi omandamisel Sa ei saa tagasi pöörduda (downgrade) mingi Windowsi varasema versioonini, näiteks Windows 7 Professional operatsioonisüsteemini.
Pärast versiooniuuendamist Sa ei saa oma eelmist Windowsi enam kasutada (seda ei eraldi partitsioonis ega ka teise kompuutris) - upgrade asendab täielikult vana litsentsi (rohkem infot seal).
Juhul kui sellistes situatsioonides tahetakse igal juhul Windows 8 opsüsteemist loobuda ja Windows 7'ni tagasi pöörata, siis on ka selleks lahendusi ning neid võib leida Windows 7 osast.
Seega tuleks alati enne igasuguseid oste esmalt natuke mõelda ja alles seejärel lõplik otsus teha.

Tasapisi hakkab lõppema ka WinNT programmeerimismudeli ajastu, mille asendab uus mudel - WinRT (Windows RunTime). Kuigi Windowsi kasutajad võivad veel aastate jooksul töötada endiselt ka Win32-rakendustega, hakatakse aegamisi liikuma WinRT suunas. Windows 8 ei ole mitte ainult suur Windowsi uuendus vaid ka väga tõsine tehnoloogiline edasiminek. Viimane taoline suur muudatus oli kaua aega tagasi, siis kui toimus üleminek DOS —> Windows NT'le. Selleks kulus kaheksa aastat ja mis lõppes Windows XP väljailmumisega, mis on küll väga hea operatsioonisüsteem, aga siiski juba ajast- ja arust ning nüüdseks juba väga ebaturvaline... Ka lõpeb 8 aprillil 2014 selle 11-aastat vana operatsioonisüsteemi Microsofti poolne tugi ja seega oleks viimane aeg minna üle rohkem turvalisemale operatsioonisüsteemile (Windows 7 või Windows 8).

 


Märkus (vaevalt, et seda kellegil enam vaja läheb, aga toon siin antud info igaks juhuks ära): Windows 8 eelmistest kõige vanematest laiale publikule kättesaadavatest Windows 8 Developer Preview (DP) ja Windows 8 Consumer Preview (CP) versioonidest veel niipalju, et ka nende installeerimisel ei nõutud aktiveerimist ning tootevõtit ei olnud üldse vaja, sest see oli juba sisseehitatud. Esialgu lubati Windows 8 Developer Preview (DP) väljalaset kasutada kuni 2012. a. 11. märtsini ja Sa said teha ainult tema puhta installeerimise (clean install). Kuid hiljem teatas Microsoft, et 'Windows Developer Preview' väljalaset võib nüüd jooksutada samuti kuni 2013. a. 15. jaanuarini. (See tähendab ka seda et selleks ajaks on ka Windows 8 lõppversioon juba välja ilmunud.)
Juhul kui Sa tahtsid 'Windows Developer Preview' versiooni mingil põhjusel kasutada ka pärast 2012. a. 11. märtsi, siis pidi teda 'Windows Update' kaudu uuendama (KB2671501 värskendus).

Windows 8 Developer Preview (Pre BETA) väljalaske kohta käiv lisamaterjal: Windows 8 DP (Pre Beta) installeerimine VirtualBox'i (seal), Windows 8 DP puhas installeerimine dualboot (multiboot) kompuutrisse (seal), Windows 8 uus 'Metro' kasutajaliides (I. osa, II. osa, III. osa, IV. osa, V. osa, VI. osa, Metro stiilis äpid (apps) ja nendega töötamine (seal).


 

Füürer & Windows 8:

Algus:

Suure Juhi arvutisse installeeriti esimene laiadele rahvahulkadele kättesaadav Windows 8 DP versioon - tutvumiseks:

Hitler sai uue opsüsteemi...

Ja edasi...:

Füürer lõugab...


Ja lõpuks...:

Sõda on lootusetult kaotatud...

Märkus: Need fotod koos tekstiga on pärit Hitleri armukese Eva Brauni eestlannast sõbranna Liisi siiamaani leidmata ja avaldamata fotoalbumist (fotod 1936-1945 ajaperioodist).


 

Tagasiside & kodulehest seal.

Ülesse

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad Email'i, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress: