avast! Free Antivirus ja probleemid

 

avast! Free Antivirus (AVAST 2013 - 8.0 versioon) ja tema Pro versiooni "sundostu" probleemi lahendamine. avast! Free antiviirusprogrammi õige uninstallimine (süsteemist eemaldamine).

 

 

 

Kirjutatud aprillis 2013

 

 

avast! Free Antivirus on kahtlemata praegu kättesaadavatest tasuta antiviirusprogrammidest kõige parem. Peale kõige muu kulutab ta ka üsna vähe süsteemi ressursse - ka ses suhtes on ta üks parimaid. Kui Sa lähed aga http://www.avast.com/index veebsaiti ja laed sealt alla tema kõige uuema tasuta 8.0 versiooni ning seejärel installeerid ta, siis võib hiljem tekkida suur probleem. Ja see probleem näeb välja järgmine: Kui Sa käivitad System Restore vahendi, siis juhtub üks laialt levinud viga, Avast Free muutub mitte-litsentseeritud Pro versiooniks. Esialgu antakse Sulle selle Pro versiooni kasutamiseks veel 30 päeva aega, aga kui Sa teed näiteks süsteemi restardi, siis pead kohe hakkma seda Pro versiooni ostma. Sinu reaalajas kaitse on välja lülitatud ja Sul ei ole antud antiviirusest enam mingit kasu. Sa näed ainult "SUBSCRIPTION STATUS: EXPIRED" loosungit ja seda et Sul on tasuta antiviiruse kasutamise aeg otsas ("0 days remaining"). See viga juhtub siis kui Sul oli ENNE avast! antiviiruse installeerimist loodud kas automaatselt või siis ise käsitsi System Restore taastepunkt (taastepunktid). Seejärel, kui Sa käivitad suuremate probleemide korral selle süsteemi taastamise ehk siis tema tagasikerimise teatud ajapunktini, mil süsteem korralikult töötas ja kui Sa valid süsteemi taastamiseks avast! tarkvara installeerimisele eelnenud aja (st taastepunkti), siis juhtubki nii et avast! antiviiruse kasutamise aeg on läbi ning Sulle pakutakse tema tasulist varianti. Avast! Free varasemate versioonide puhul seda probleemi ei esinenud.

Antud jama võib tekkida kõikide XP, Vista, Win 7 ja Win 8 puhul ning Sa näed pärast System Restore kasutamist järgmisi aknaid:

Antud jama võib tekkida kõikide XP, Vista, Win 7 ja Win 8 puhul ning Sa näed pärast System Restore kasutamist järgmisi aknaid


paha teade...Et seda probleemi lahendada, tuleb Sul teha ühte järgmistest:

1) Esmalt uninstallid ehk eemaldad Avast! tarkvara oma süsteemist, seejärel lähed http://www.avast.com/index veebsaiti, laed sealt tema 8.0 versiooni uuesti alla ja installid ta. Pärast avast! antiviiruse installeerimist kustutad System Restore vahendi KÕIK varasemad taastepunktid ja lood ise uue taastepunkti. Selle uue taastepunkti lood siis pärast avast! tarkvara installeerimise lõpetamist, süsteemi vanade taastepunktide kustutamist ja kompuutri restarti - sellest kõigest tuleb siin ka juttu. Olen seda meetodit kasutanud kolmel masinal ja asi töötab. (Kontrolli ka see üle, et Sinu süsteemi ajasätted oleksid ikka õiged.)

2) Peale selle esimese meetodi võid proovida ka järgmisi variante, mis lisan antud veebilehe päris lõppu (arvan siiski et sellest esimesest meetodist peaks piisama).

3) Uninstalli oma avast! ja asenda ta mingi teise tasuta (või tasulise) antiviirusega. Seda enam tuleb Sul oma avast! ÕIETI süsteemist eemaldada nii et antud juhisest saad ikkagi kasu.

EtteotsaOlemasoleva avast! 8.0 versiooni ÕIGE uninstallimine (see käib ka avast! Antivirus tarkvara kõikide teiste versioonide kohta):

- Avad avast! antiviiruse programmiakna (kasutajaliidese):

Avad avast! antiviiruse programmiakna


- Klikid paremal üleval SETTINGS nupule, seejärel klikid uues aknas vasemal paanis all Troubleshooting nupule ja koristad linnukesed kõikidest ruutudest ning klikid all nupule OK (tegelikult piisab ainult selle neljanda mooduli väljalülitamisest, aga et mitte unustada annuleeri siin kõik moodulid):

koristad linnukesed kõikidest ruutudest ning klikid all nupule OK


- Seejärel tee ekraani paremal allosas avast! ikoonil paremklõps ja vali tema kontekstmenüüst avast! shields control -> Disable permanently käsk:

Disable permanently käsk


- Nüüd tee kompuutri restart ja mine Safe Mode režiimi (Kaitstud Režiimi) ja seda ilma internetiühenduseta, juhised:

Windows XP

Vista (Advanced Boot Options menüü kaudu, valides seal 'Safe Mode')

Windows 7 (Advanced Boot Options menüü kaudu, valides seal 'Safe Mode' )

Windows 8 (tema puhul käib asi uut moodi)

Windowws 10


- Kui Sa jõudsid sinna Kaitstud Režiimi, siis alusta sealtkaudu avast! 8.0 versiooni uninstalli. See 'Safe Mode' ekraan näeb siis välja selline (tume ja ilma internetiühenduseta):

'Safe Mode' ekraan


- Sa võid alustada avasti eemaldamist Windowsi enda vahendiga:

* Windows XP jooksutamisel: Kliki Start, siis Control Panel ja tee 2x klikk Add or Remove Programs lingil. Märgista loetelus avast! Free Antivirus ja tegutse...
* Vista ja Windows 7 puhul: Kliki Start nupule ja vali Programs and Features või siis ava Control Panel'i aken, siis kliki Programs ja lõpuks Programs and Features.
* Windows 8: Ava Control Panel aken, kliki Programs all Uninstall a program lingile jne...

Meie aga kasutame antud juhul paremat ja tasuta Revo Uninstaller programmi (tema Free versiooni). Käivita Revo Uninstaller, märgista programmide loetelus avast! Free Antivirus ja kliki üleval nupule Uninstall:

Uninstall


- Seejärel ilmub avast! antiviirusprogrammi enda värskendamise, parandamise ja desinstalleerimise / uninstallimise aken, kus kliki vasemal allnurgas nupule Uninstall - pilt.

- Kliki Next:

Kliki Next


- Pärast lõpetamist vali siin raadionupp Restart later ja kliki nupule Finish - pilt.

- Seejärel kliki Revo Uninstaller'i enda aknas nupule Next:

Seejärel kliki Revo Uninstaller aknas nupule Next


- Kliki jälle nupule Next.

- Kliki nupule Select All ja seejärel nupule Delete, et süsteemist eemaldataks kõik avast! programmi registri kirjed. Kui valmis, siis kliki nupule Next:

Kui valmis, siis kliki nupule Next


- Kliki jälle nuppudele Select All, siis Delete ja lõpuks Next:

Kliki jälle nuppudele Select All, siis Delete ja lõpuks Next


- Kliki Finish:

Kliki Finish


- Alles nüüd tee kompuutri restart ja logi end sisse Windowsi tavalisse režiimi (mitte Safe Mode režiimi).

- Käivita Revo Uninstaller uuesti või siis Windowsi enda programmide uninstallimise vahend juhul kui Sa ei kasuta seda Revo Uninstaller'it ja seejärel uninstalli ka avast! Ad Blocker. Revo Uninstalleri kasutamisel märgista seal loetelus avast! Ad Blocker ja kliki nupule Uninstall ning kustuta ka see moodul.

Miks me seda seal "Kaitstud Režiimis" juba kohe ei teinud? Seda sel lihtsal põhjusel, et Kaitstud Režiimis ei ole võimalik teda süsteemist eemaldada - pilt.
Märkus: Kui said avast! Ad Blocker'i süsteemist kustutamisega valmis ja juhul kui Sa kasutad ka CCleaner tarkvara, siis puhasta ka tema abil registrit. Tee tööaual "Prügikasti" ikoonil paremklõps, vali kontekstmenüüst käsk Open CCleaner... ja seejärel kliki vasemal paanis nupule Registry:

Märkus: Kui said avast! Ad Blocker'i süsteemist kustutamisega valmis ja juhul kui Sa kasutad ka CCleaner tarkvara, siis puhasta ka tema abil registrit.


Kliki CCleaner programmiaknas paremal nupule Scan for Issues ja kui Windowsi registri skaneerimine lõpetati, siis kliki nupule Fix selected issues... nupule. Kliki väljakargavas aknas nupule No (või siis nupule Yes kui soovid igaks juhuks kustutatavatest registrikirjetest luua ka reservkoopia faili) ja seejärel uues aknas nupule Fix Issues (või Fix Issue).- Me ei ole selle avast! 8.0 antiviiruse ÕIGE uninstallimisega veel lõpetanud! Nüüd lae siitsamast alla Avast tarkvara eemaldamise utiliit (aswclear.exe) ja salvesta ta oma töölauale (Desktop). (Seda utiliiti võib ka hiljem vaja minna igasuguse avast! antiviiruse ja ka muu Avast'i programmi lõplikuks eemaldamiskes.)

- Seejärel tee jälle restart ja sisene uuesti sinna Safe Mode režiimi.

- Käivita see allalaetud aswclear.exe utiliit:

Käivita see allalaetud aswclear.exe utiliit


- Vali ülevalt rippmenüüst avast! 8 Free/Pro/Internet Security produkt ja kliki nupule Uninstall:

avast! 8 Free/Pro/Internet Security produkt


- Kliki jälle nupule Uninstall:

Kliki jälle nupule Uninstall


- Kliki nupule Yes ja seejärel tehakse kompuutri restart ning sisene Windowsi tavalisse režiimi. Sellega sai avast! Antivirus lõplikult eemaldatud.

Kliki nupule Yes


Seejärel mine soovi korral sinna http://www.avast.com/index veebsaiti, lae sealt alla avast! Free Antivirus tarkvara kõige uuem tasuta versioon (praegu siis tema 8.0 versioon) ja installeeri ta. Pärast lõpetamist registree kohe tarkvara kasutamine: Teed ekraani paremal allääres tema ikoonil paremklõpsu ja valid kontekstmenüüst käsu "Registration information" ning tegutsed edasi. (Või ava tema peaaken ehk kasutajaliides, seejärel kliki üleval MAINTENANCE, et avada selle vahelehte ja siis kliki vasemal paanis "Registration" lingile ning registreeri end.) Kui said valmis, siis kustuta System Restore funktsiooni KÕIK taastepunktid ja sellest kohe allpool.

Etteotsa'System Restore' vahendi kõikide taastepunktide kustutamine:

System Restore (Süsteemi Taastamine) oli juba Windows ME, 2000, XP, Windows Vista ja Windows 7 operatsioonisüsteemidesse sisseehitatud instrument, mida kasutati selleks et viia süsteem tagasi tema varasemasse seisukorda/olekusse juhul kui kompuutriga oli juhtunud mingi tõsine probleem või tõrge. Seega saame me selle väga kasuliku instrumendi abil viia oma arvuti kiiresti ja hõlpsasti tagasi tööseisukorda, ilma et peaksime selleks sooritama igasuguseid "trikke", rääkimata juba operatsioonisüsteemi ümberinstalleerimist ning seejuures ei lähe meie andmed kaduma. System Restore teeb meie kompuutri süsteemist nn ülesvõtted ja salvestab need kui taastamispunktid ehk taastepunktid ('restore points').
Need taastepunktid luuakse automaatselt meie teatud tegevuste puhul, näiteks kui me installeerisime mingi uue draiveri, uue programmi või viisime läbi operatsioonisüsteemi värskendamist (updates) ja ta luuakse ka süsteemi ümberinstalleerimisel ning parandusinstalleerimisel jne...
Windows lubab igal ajal luua ka käsitsi omaenda restore point'i, näiteks igaks juhuks enne mingi uue programmi või draiveri installimist või siis enne mingite suuremate muudatuste tegemist oma süsteemis! See oli ka ses suhtes hea, et seda meie enese loodud taastamispunkti hoiti alles ka siis kui teised automaatselt kustutati seoses System Restore'le eraldatud kettamahu täissaamisega! Mingi probleemi korral sai oma süsteemi siis selle Süsteemi Taastamise Nõustaja (System Restore Wizard) abil taastada.


Kui Sa olid avast! antiviiruse installi ja tema registreerimise lõpetanud, siis kustuta System Restore kõik taastepunktid. Vista, Win 7 ja Win 8 puhul käib asi ühte moodi ja kõigepealt pead Sa avama selle "System Properties" akna. Ka siin on asi sarnane, aga kui Sul ei ole Windows 8 puhul oma töölauale "Computer" ikooni pandud, siis pead tema puhul natuke rohkem vaeva nägema.


Vista, Windows 7 ja Windows 8 puhul:

1) Vista, Win 7 või Win 8 jooksutamisel tee töölaual Computer ikoonil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties. (Vista ja Windows 7 puhul võid alternatiivina klikkida ka nupule Start, teha seejärel Stardimenüüs Computer kiirkorraldusel paremkliki ja valida seesama Properties käsk.)

Properties


2) Seejärel kliki vasemas paanis "System protection" lingile, antud juhul on siin tegemist Windows 8 süsteemiga:

Seejärel kliki vasemas paanis "System protection" lingile, antud juhul on siin tegemist Windows 8 süsteemiga
Märkus: Kui Sa kasutad Windows 8 opsüsteemi ja kui Sul ei ole töölauale seda Computer ikooni pandu, siis saad siia eelmisse aknasse tulla ka järgmisel moel:

* Vii hiirekursor ekraani vasemasse allanurka ja tee seal paremklõps (alternatiivina võid ka Win+X klahvikombinatsiooni vajutada). Seejärel vali uut tüüpi süsteemimenüüst File Explorer (endine Windows Explorer) menüüpunkt - pilt.

* Kliki üleval lintmenüüs Open Control Panel nupule - pilt.

* Klik System and Security lingile - pilt.

* Kliki See the name of this computer lingile - pilt.

* Ja Sa jõuadki sinna System aknasse, kus kliki vasemal System protection lingile (pilt on siin eelpool).3) Edaspidi tulevad pildid on kõik Win 8 operatsioonisüsteemist, aga vahet pole. Nüüd kliki nupule Configure...:

Nüüd kliki nupule Configure...


3) Aktiveeri "Disable system protection" raadionup ja kliki OK:

Aktiveeri "Disable system protection" raadionup ja kliki OK


4) Kliki nupule Yes:

Kliki nupule Yes


5) Lõpuks kliki nupule OK ja tee süsteemi restart ehk taaskäivitus:

Lõpuks kliki nupule OK ja tee süsteemi restart ehk taaskäivitus


Märkus: Sellist süsteemi taastepunktide kustutamise meetodit võid ka siis kasutada kui Sinu System Restore vahend ei tööta korralikult, näiteks kui sealt on taastepunktid kadunud jms probleemid.


Windows XP jooksutamisel:

1) Kliki nupule Start, tee My Computer kiirkorraldusel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Properties:

Properties


2) Ava "System Properties" aknas System Restore vaheleht, pane linnuke ruutu Turn off System Restore ja kliki all OK:

Turn off System Restore


3) Kliki nupule Yes ja tee kompuutri restart - pilt.

EtteotsaSystem Restore funktsiooni sisselülitamine ja süsteemi uue taastepunkti loomine:

Nüüd võid pärast kompuutri restarti luua ise käsitsi uue süsteemi taastepunkti ja tee selleks järgmist:

Vista, Windows 7 ja Windows 8 puhul:

1) Kõigepealt mine sinnasamma "System Properties" aknasse, mille kaudu Sa oma vanad taastepunktid ära kustutasid, siin eelpool oli punktides #1 ja #2 sellest juba ka juttu. Sa näed nüüd System Properties aknas seda et Sinu süsteemiketta jaoks on see System Restore funktsioon välja lülitatud (Off). Kliki siin Configure... nupule:

Kliki siin Configure... nupule


2) Aktiveeri ülemine "Turn on system protection" raadionupp ja kliki alla OK:

Aktiveeri ülemine "Turn on system protection" raadionupp ja kliki alla OK


3) Nüüd kliki nupule Create...:

Nüüd kliki nupule Create...


4) Tipi loodavale taastepunktile sobiv nimi ja kliki nupule Create:

Tipi loodavale taastepunktile sobiv nimi ja kliki nupule Create


5) Luuakse...:

Luuakse...6) Valmis, sulge see aken:

Valmis, sulge see aken


7) Kliki OK, et sulgeda ka see viimane aken:

Kliki OK, et sulgeda ka see viimane aken


EtteotsaVeel mõned näpunäited avast! Free Antivirus 8.0 seadistustest:

1) Ava avast! Antiviiruse kasutajaliides ja ülevalt tema "SECURITY" vaheleht. Seejärel kliki vasemal paanis "ANTIVIRUS" nupule ja lülita paremal kõikides sektsioonides "Scan PUP" funktsioon sisse ("On"):

"Scan PUP" funktsioon


2) Seejärel kliki paremal üleval "Settings" nupule, et avada uut "Settings" akent. Kliki vasemal paanis "Browser Integration" nupule ja installeeri paremal oma brauseritele kaitse klikkides nuppudele Install:

Browser Integration


3) Vaata siin ka kõik muud võimalused üle ja kui valmis, siis kliki vasemal "Maintenance" nupule ja seejärel paremal Back up settings nupule, et salvestada oma sätted eraldi faili. Hiljem saad vajaduse korral antud faili abil kõik oma seadistused kiiresti taastada klikkides siin nupule Restore settings - pilt.

EtteotsaVeel võid proovida ka järgmist:

Kui Sa näed avast! aknas "SUBSCRIPTION STATUS: EXPIRED" teadet ja Sinu antiviiruse töö on blokeeritud, siis võid proovida ka järgmisi meetodeid:

1) Esimene meetod: Uninstalli oma avast! tarkvara ja installeeri ta seejärel uuesti nii nagu siin eelpool sellest juttu oli. Ja edaspidi, enne kui Sa kasutad System Restore vahendit, lülita välja Avast Self Defense Module.

- Ava avast! antiviiruse aken (kasutajaliides).

- Kliki üleval paremal Settings nupule ja seejärel vasemas paanis Troubleshooting.

- Eemalda "Enable avast! self-defense module" ruudust see linnuke ja ole väljakargavas aknas sellega nõus - pilt.

- Kliki vasemas paanis üleval Updates ja aktiveeri paremal "PROGRAM" sektsioonis Manual update raadionupp - pilt.
- Kklik all nupule OK.

Pärast System Restore funktsiooni kasutamist lülita see moodul jälle sisse, st pane sinna ruutu see linnuke tagasi. Aktiveeri soovi korral uuesti ka see Automatic update raadionupp.


2) Teine meetod: Muuda "setup.ini" faili parameetrit, see fail asub kaustateel: X:\Program Files\AVAST Software\Avast\Setup\

- Esmalt lülita välja seesama Avast Self Defense Module, millest siin äsja juttu oli.

- Seejärel tee sellel setup.ini failil 2x klikk ja ta avatakse Notepad'is.

- Juhul kui Sa näed seal sellist rida Edition=-1, siis muuda ta Edition=1 reaks ja salvesta see fail. Kui seal ongi juba see Edition=1, siis on siin kõik korras ja Sa võtsid selle töö asjata ette - sorry!

Märkus: Notepad'is peab see asi välja nägema umbes nii:

[DownloadSettings]
FailSafeServer=http://174.37.222.41/iavs5x
Speed=33
[Common]
Edition=1
Tooltip=b?MTM2NjU5Njg4OQ==
NetAcc=1
NetIP=
jne...


- Juhul kui siin oligi viga, siis tee nüüd kompuutri restart.

- Järgmisena tee avast! tarkvara parandusinstall:

* Tee see parandusinstall Windowsi enda vahenditega. Mine "Control Panel" konsooli ja vali sealt ADD/REMOVE PROGRAMS ( või Programs and Features).
* Märgitsa loetelus avast! ja seejärel kliki Uninstall/Change.
* Vali avast! Setup Nõustajas vasemas paanis REPAIR parameeter.

Kui valmis, siis lülita see self-defense moodul jälle sisse. Seda tee ka siis kui seal "setup.ini" failis seda viga ei olnud.

Etteotsa
< Tagasi Windows 8 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik 2013