Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Vista installeerimine - I. osa. Windows Vista süsteeminõuded:

 

Windows Vista nõuab juba palju võimsamat kompuutrit kui seda tahtsid Windowsi eelmised versioonid nii et enne kui hakata Vistat installeerima, tuleb hoolikat oma arvuti riistvara ja võimalused üle vaadata.
Toon siin ära Microsoft'i enese poolt esitatavad süsteemi minimaalsed nõudmised, et saaks kasutada Windows Vistat ja selle kõrvale ka nõudmised, mida oleks tegelikult vaja, et kindlustada Sinu kompuutri rahuldav töötamine Windows Vista'ga.

NB! Neile, kellel on vanem kompuuter, kus on vanemat tüüpi videokaart, vähe füüsilist mälu (RAM) ja kehvake protsessor, soovitaksin soojalt mitte installeerida sinna Windows Vista't—midagi roosilist sellest välja ei tule!
Peale selle soovitan ühe programmi tasuta variandi, mille abil saab üsna hea ülevaate nii installeeritud operatsioonisüsteemist kui ka oma arvuti riistvaraseadmetest. Antud programmike on saadaval nii installeerimisfailina (SIW With Installer) kui ka iseseisva failina, st sel juhul ei olegi teda vaja installeerida ja teda võib panna ka USB mälupulka...(SIW Standalone)—mine sinna ja keri seal allapoole ning vali "Old SIW 2010 (build 0714) - Freeware Version" sektsioonist.

 

Nõuded protsessorile:

Miinimum: 800MHz kaasaegne protsessor.

Aga tegelikult oleks vaja palju võimsamat protsessorit, näiteks nagu: Intel Pentium 4 või Celeron või AMD Athlon, mis jooksevad alates 2.663.0GHz taktisagedusest. Loomulikult, mida kiireb on protsesssor, seda parem kuid peab silmas seda pidama, et kui raha vähe, siis oleks kasulikum seda kulutada kas mälumahu suurendamisele või siis kahetuumalisele protsessorile. Sest protsessori kiiruse kasvades ei suurene kompuutri jõudlus just eriti märgatavalt (õigemini, ta ei suurene hüppeliselt).

Märkus: Mida tähendab kahetuumaline (dual-core) protsessor? See kirjeldab protsessorit, millesse on kombineeritud kaks eraldi protsessorit, kumbki omaenese vahemäluga (cache memory) ja mis asuvad ühesainsas kiibis. Vahemälus hoitakse kõige sagedamini kasutatavaid andmebitte ja mida suurem see vähemälu on, seda suurem on kompuutri jõudlus. See kõik lubab seda, et opsüsteem võib täita nüüd kahte ülesannet korraga ilma et oleks vaja jõudluse lisaressursse. Näiteks, Sa võid töötada mingi tekstiredaktoriga, mis kasutab ühte protsessorit samal ajal kui teine protsessor tegeleb taustreźiimis pahavara ja viirusteotsimisega

Ka 64-bit protsessorid on üha rohkem taskukohasemad ja nad jooksutavad Windows Vista 64-bit'ist versiooni. Kuigi 64-bit'ised masinad võivad töötada ka 32-bit'iste programmidega, ei jookse need programmid temaga eriti kiiremini. Seega kui oled võimsate kompuutrite hull, siis tuleks ära oodata see Vista 64-bit'ine versioon ja ka programmid, mis suudavad tema all joosta.

 

Nõuded mälule (füüsilisele mälule—RAM):

Vista miinimum: 512 MB

Sa võid jooksutada Vista't masinas, kus on ainult 512 MB RAM'i, aga tema jõudlus saab olema siis suhteliselt madal. Seega oleks palju realistlikumaks miinimumnõudeks vähemalt 1 GB'ne mälumaht (Siiski on parem kui teda on 2 GB'i), aga mida rohkem seda mälu on, seda parem. Ise soovitaksin esialgu 2 GB mälu ja kui võimalus, siis osta juurde 1 GB mälu, seda enam, et mälu hinnad langevad üsna kiiresti...
Märkus: Vista 32-bit versioon (enamik tavakasutajate kompuutreid) lubab kasutada kuni 4 GB füüsilist mälu, aga kuna ta tunnistab reaalselt vaid 3,25-3,5 GB'i paigaldatud 4 GB'ist mälust, siis ei ole erilist mõtet enda kompuutrisse 4 GB'i mälu paigaldada. Noh, aga kui rahakott võimaldab, siis võib ka 4 GB'i panna, osa sellest kulub ikkagi marjaks ära...
64-bit'iste protsessorite puhul aga tuleb seda mälumahtu kahekordistada!

 

NB! Mälu peab ka kiirem olema, DDR (double data rate) mälukiibid on juba vananenud, seega peaks masin sisaldama kas DDR2 või DDR3 mälukiipe ja mälu juurdeostmisel vaata, et Sa vale tüüpi mälu ei osta.
Kui Sa ei tea oma masinasse paigaldatud mälutüüpi, siis mine tema kodulehele ja vaata sealt. Või veelgi parem, lae alla üks üsna hea süsteemiinfo programmi tasuta variant ja tema nimeks on SIW (System Information for Windows). Tema abil saad üsnagi hea ülevaate tervest oma süsteemist, riistvarast ja komponentidest. Kui Sa ta pärast installeerimist käivitad, siis saad oma mälu kohta uurida infot vasemast paanist haru Hardware > Memory ja seejärel paremast paanist Memory Type alt. Ta on saadaval nii installeerimisfailina (SIW With Installer) kui ka iseseisva failina, st sel juhul ei olegi teda vaja installeerida ja teda võib panna ka USB mälupulka...(SIW Standalone)—mine sinna ja keri seal allapoole ning vali "Old SIW 2010 (build 0714) - Freeware Version" sektsioonist.

Küsimus...

 

Märkus: Kui Sa tead, et Sul on oma vanasse kompuutrisse installeeritud 512 MB füüsilist mälu ja Sa soovid installeerida Windows Vista't ning proovida teda, siis võib juhtuda nii et Sul see installeerimine ei õnnestugi. Nimelt teatakse Sulle, et füüsilist mälu on vähe kuigi tegelikult on see mälu Sul olemas.
Asi on nimelt selles, et see mälu võib Sul küll olla, aga teatud osa sellest füüsilisest mälust on ühiskasutatav, näiteks võivad emaplaat ja videokaart kasutada mingit osa sellest olemasolevast RAM mälust.
Oletame, et Sul on kompuutris füüsilist mälu 512 MB, aga Windows Vista't Sa ei saa installeerida. Nüüd, et kindlaks teha seda tegelikku vaba mälumahtu, mis on jäänud Windows Vista installeerimiseks, selleks tee:

 

NB! 2008. aastal ostetud uued kompuutrid, mis algavad kusagil 8000.- kroonist, sobivad kõik ka Windows Vista'le.


Süsteemi hindamine (System Rating/Windows Experience Index):

Windows Vista üheks uueks vahendiks on ka nn süsteemi hindamine, mida Vista kalkuleerib iga kompuutri jaoks, kuhu ta on installeeritud. Windows Experience Index (WEI) on Windows Vistas'sse sisseehitatud vahend, mis hindab meie kompuutri jõudlust. Mida kõrgem on hinne (hindamise skaala on 1 kuni 5.9), seda parem on meie kompuuter ja seda suurem on tema jõudlus.
Windows Experience Index on vajalik:

  • Kui Sa ostad uue kompuutri
  • Kui Sa uuendad/täiustad oma olemasolevat kompuutrit
  • Kui Sa ostad või laed Internetist alla tarkvara (programmid)

 

Hindamine kuvatakse System aknas, mille saad avada nii: klõpsa nupule Start ja tee Computer'il paremklõps ning seejärel vali käsk Properties, süsteemiaknas klõpsa System sektsioonis lingile Windows Experience Index.
Sa võid WEI punktisumma avadaka nii: klõpsa Start, siis Control Panel; Control Panel'i aknas klõpsa System and Maintenance ja siis System pealkirja all klõpsa lingile Check your computer's Windows Experience Index base score. Alternatiivina, juhul, kui Sa kasutad oma Control Panel'i aknas klassikalist vaadet (Classic View), klõpsa System ja seejärel klõpsa akna vasemas paanis lingile Performance:

Hindamine-WEI

 

Miks Microsoft sellist hindamist kalkuleerib? Muidugi mitte selleks, et näha kas Sinu masin on võimeline Windows Vista't jooksutama, sest et sellist akent näha, pead Sa Vista ju eelnevalt installeerima. Selle asemel on süsteemi hindamine jõudluse kalkulatsiooni üheks osaks, mida genereerib Windows System Assessment Tool (WinSAT). See instrument analüüsib Sinu süsteemi nii et programmid, mis toetavad WinSAT'i (eriti mängusid) võiksid lubada sisse lülitada või siis välja lülitada mõningaid vahendeid, mis baseeruvad nende jõudlusele.

Põhjaliku ülevaate sellest hindamissüsteemist saad siit!

 

Kettaruumi nõudmised:

Sinu kõvakettal peab olema vaba ruumi vähemalt: 15GB

Vaba kettaruumi nõudmised sõltuvad sellest, et millise Vista versiooni Sa installeerid, kuid miinimumnõudeks jääb ikkagi see 15GB. Kuid arvestades sellega, et ka operatsioonisüsteemi teised osad (nt paging file, System Restore, Internet Explorer'i ajutised failid ja Recycle Bin), vajavad vaba kettaruumi, siis seega peaks olema Sul vähemalt 20GB'i vaba kettaruumi.
Kuna IDE kõvaketta tüübid on juba vananenud, siis tuleks kasutada ikka seda SATA kõvaketta tüüpi.

 

Graafika nõudmised:

Vista graafika miinimumnõuded graafikamälu osas on vähemalt: 32MB

Vista on väga graafikaintensiivne kuid ta on piisavalt nutikas, et kohandada ennast ka vähemintensiivse graafilise kasutajaliidesega (kuvaga), mida Sinu kompuuter käsitseda suudab. Kas Vista lülitab sisse igasugused visuaalsed kellakesed ja helinad, sõltub juba sellest, et kas Sa omad eraldiseisvat/välist AGP või PCI Express graafikakaarti (vastandina emaplaadile integreeritud graafikakaardile), graafikakaardi graafikatöötlemise ühikust (GPU) ja Sinu videokaardi graafikamälu mahust:

  • Kui Vista tuvastab kehva graafikakaardi, siis lülitab ta vaikimisi sisse Windows Classic teema (theme), mis sarnaneb Windows 2000 kasutajaliidesele (kuvale).

  • Kui Vista tuvastab keskmise tasemega graafikakaaardi, siis kasutab ta uut Aero teemat kuid ilma Glass effektideta (nt nagu läbipaistvus).

  • Kui ta tuvastab hea kvaliteediga graafikaadapteri, siis lülitatakse sisse täis Aero Glass kasutajaliides (kuva).

 

Märkus: Windows Vista Home Basic versioon ei sisalda seda Aero teemat!

Kui Sa soovid endale ilusat Aero Glass välimust koos uue 3D ja animatsiooniefektidega, siis peab Sinu graafikakaart toetama DirectX 9, Pixel Shader 2.0 (riistvara) ja 32 bits per pixel'it. Ta peab ka omama draiverit, mis toetab uut Windows Vista Display Driver Model (WDDM)'it. Hea oleks ka selline kaart, mille graafikamälu maht on vähemalt 128MB'i (veelgi parem oleks 256MB videomäluga adapter). Kui sa ostad uue videokaardi, siis vaata, et kas ta omab Windows Vista Capable või Windows Vista Premium Ready logot.

Graafikakaardi mälumahu vajadus sõltub sellest, et millist ekraaniresolutsiooni Sa hakkad kasutama:

  • Kui hakkad kasutama baas 800x600 või 1024x768 resolutsiooni, siis piisab 32MB mälust.
  • Kui kasutad 1280x1024, siis vajad Sa vähemalt 64MB.
  • 1920x1200 resolutsioon nõuab vähemalt 128MB.

 

Nendest süsteeminõuete lõpetuseks:

Kui kavatsed osta uut, Windowsiga töötavat arvutit, siis tuleks, kui vähegi võimalik, oodata Windows Vista ilmumist, sest muidu tuleb operatsioonisüsteemi eest kaks korda maksta. Kuni Vista ükskord turule tuleb, on protsessorite ja arvutite hinnad veelgi langenud, mis võimaldab osta rohkem mälu. Vista jaoks sobilikku arvutit ostes lase see komplekteerida vähemalt 2GB mälu, DirectX 10 toega ja HDMI liidesega videokaardiga. Kui Sa arvutimänge ei mängi, saab muidugi märksa odavamalt läbi. Sel juhul sobib ka DirectX 9 videokaart ja 1GB kuni 2 GB'i mälu. Kuvariks vali laiaekraaniline, HDMI liidesega või siis uusima litsentsivaba DisplayPort liidesega kuvar (juhuks kui kunagi edaspidi soovid hakata HD filme vaatama), et ruumi jääks ka Window Vista külgpaneelile. Soovitatav on, et arvutil oleks ka kaardilugeja kuhu saab ID-kaarte pista, sest paari aasta pärast saab Eesti internetipankadesse sisenda põhiliselt vaid ID-kaardiga.
Üldiselt sobivad kõik uued arvutid (hinnaga alates 8 000.-), mida müüakse alates 2007. aasta lõpust, ka Windows Vista'le.

Ülesse

 

Mine lehele Vista versioonid ja Win Anytime Upgrade >

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik