Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORDicon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Vista installeerimine-II. osa. Windows Vista versioonid (väljalasked) ja nende hinnad

'Windows Anytime Upgrade' utiliit

 

Windows Vista ilmub kuues versioonis (nagu seda ka Windows XP puhulgi), aga Vista väljalasked konfigureeritakse täiesti erinevalt Win XP omadest. Neli väljalaset lastakse tavalisse jaemüügi võrku, üks on ette nähtud korporatsioonidele, mida jaemüügist osta ei saa ja peale nende on veel kärbitud ning odav nn Vista Starter väljalase, mis on määratud ainult arengumaade turgudele.Esiteks, kodutarbijatele on ette nähtud kaks Vista väljalaset:

 

Ka äriettevõtetele ja ühiskondlikele organisatsioonidele on ette nähtud kaks Vista korporatiivset väljalaset:

 

Märkus: Nende kahe korporatiivse versiooni aktiveerimine toimub uut tüüpi tehnoloogia alusel, mida kutsutakse Volume Activation'iks ja mis on ette nähtud Volume Licence Key (VLK) kasutamiseks.

Volume Activation 1.0 (VA 1.0)—See on Volume License Key'de (VLK) esimene generatsioon. Need võtmed ei nõudnud Windows'i (nt Windows XP) aktiveerimist. Microsoft Office 2007 puhul kehitb see edasi.
Volume Activation 2.0 (VA 2.0)—Alates Windows Vista'st, on kahte tüüpi Volume License Key'sid:

1) Multiple Activation Keys (MAK) : MAK võti aktiveerib kas individuaalse kompuutri või siis kompuutrite grupi otse üle Interneti Microsoft'i serveri kaudu või siis telefoni teel. Neid võtmeid võib ksutada ainult piiratud arv kordi.

2) Key Management Service (KMS): Sinu firma võib ise omada seda KMS servist, et aktiveerida automaatselt tema abil Windows Vista't jooksutavaid kompuutrid. Et kasutada KMS'i, selleks peab olema vähemalt 25 kompuutrit, milledesse on installeeritud Windows Vista korporatiivne versioon ja mis on omavahel ka ühendatud. Iga kuue kuu järel tuleb teha ümberaktiveerimine (Suur peavalu piraatkoopiate omanikele...).
Praegu saab KMS tarkvara kasutada lokaalses kompuutris, kuhu on installeeritud Windows Vista või siis Microsoft Windows Server Code Name "Longhorn" operatsioonisüsteem. Tulevikus jookseb ta Microsoft Windows Server 2003 opsüsteemis.

 

Kui analüüsida siin eeltoodud aktiveerimisprotseduure, siis saab ka selgeks, et miks on põhiliselt just Windows XP korporatiivsetest versioonidest tehtud piraatkoopiad. Vista puhul on aga tsipa teised lood, kuna Windows Vista't on tunduvalt raskem "lahti muukida", siis tuleb tema "libaaktiveerimiseks" kasutada teisi meetodeid ja seda ka juba tehaksegi.
Tulevikus tahetakse Microsoft'i kõik tooted viia üle sellisele Volume Activation registreerimise tehnoloogiale.


Märkus: Windows'i aktiveerimisest ja WPA'st saab ülevaate siit.

 

Kaks Windows Vista versiooni, mis sisaldavad vehendeid nii Vista kodu ja äriversioonidest:

Kuues Vista versioon:

 

Lisaks eelpoolnimetatud versioonidele on ette nähtud Windows Vista kõikide versioonide OEM samaväärsed, aga märksa odavamad väljalasked, pluss veel iga versiooni 64-bit'ine versioon (välja arvatud Starter'i jaoks).
Ja lõpuks veel spetsiaalsed versioonid nii kodu kui ka äriettevõtetele Euroopas, kus puuduvad Microsofti meediavahendid, sealhulgas Media Player ja Media Center.

 

Lõpuks said teatavaks ka Windows Vista OEM versioonide hinnad (seisuga 31.01.07):

 

Märkus: OEM (Original Equipment Manufacturer)—antud juhul tähendab see seda, et Windows Vista mingi versioon on kauplusest müüdavale kompuutrile juba eelnevalt sisse installeeritud, st kui me ostme kauplusest kompuutri, siis on tal Vista mingi versioon (tavaliselt vist Vista Home Basic või Vista Home Premium) juba olemas, aga hiljem võib üle minna mingile muule paremale ja sobivamale versioonile ning seda on imelihtne teha...
Kuid neid Vista OEM versioone müüjakse ka eraldi (nii Interneti tuntud/legaalsetes müügisaitides kui ka poodides) ja neid võib osta ka eraisik.

 

Kuna paljud ostavad poest uue kompuutri koos juba eelinstalleeritud Winows'i operatsioonisüsteemiga või nad soovivad osta Windows Vista mingi odavama Vista OEM versiooni, siis on see Vista OEM versioonide asi on üsnagi oluline ja seetõttu sai temast kirjutatud eraldi jutuke, loe sellest siit!

 

Windows'i eelmiste versioonide uuendamine (upgrading) Windows Vista versioonideks:

Windows'i eelmiste vanemate versioonide uuendamiseks Windows Vista mingi versioonini peab meil olema installeeritud Windows XP koos tema Service Pack 2 (SP2)-ga. Lisaks sellele peab ketas, kuhu ta on installeeritud, olema formaaditud NTFS failisüsteemi mitte aga FAT32 failisüsteemi. Lõpuks, et teha nn in-place uuendamist Windows Vista'ni, peab meie kõvakettal olema piisavalt vaba ruumi, tavaliselt 11-15 GB.
See in-place (kohapealne) uuendamine tähendab seda, et me peame uuendamist alustama Windows XP enese seest (tema töölaualt) ja seega me ei pea enam uuendamise käigus panema oma kettaseadme sahtlisse Windows XP installeerimise CD-plaati, et tõestada legaalse Win XP olemasolu, st meil ei peagi toda plaati olema (nt kui oleme ta ära kaotanud või siis aknast välja visanud...).
Kui meil on aga installitud Windows XP piraatkoopia, siis asi nii lihne ei ole, meil tuleb veel sellele lisaks neelata eelnevalt alla Windows Genuine Advantage Validation'i kõige viimase versiooni "crack/tablett" ja võib olla ka muud tegema, ei tea, ei ole kontrollinud... Juba selleks et oma Win XP piraatkoopiale seda vajalikku SP2'te installeerida, pead Sa natuke vaeva nägema ja omaette Microsoft'i kiruma.

 

(Alates 2008.a märtsikuust langetas Microsoft nii retail kui ka upgrade versioonide hindu kuni 48%!.)

 

II. Windows Anytime Upgrade (Windows'i Igal Ajal Uuendamine):

Üheks suureks plussiks on see et Vista kõik 4 jaemüügis olevat versiooni on mahutatud üheleainsale DVD plaadile. Kuna kõik need Vista versioonid (moodulid) asuvad ühelainsal dvd plaadil, siis on väga lihtne minna Vista madalamalt versioonilt üle tema kõrgemale versioonile tema täiendava mooduli lisamisega. Ja seda versioonide vahetamist/uuendamist (upgrade) saab teha uue Windows Anytime Upgrade vahendi abil, mis kujutab endast online teenust ja mis on sisse ehitatud Windows Vista Home Basic, Home Premium ning Business versioonidesse. Tema abil saad Sa elektroonilisel teel uuendada oma olemasoleva Vista tema kõrgemale paremale versioonile.

NB! Alates 20.02.08 on selle Windows Anytime Upgrade vahendi kasutamist tunduvalt muudetud ja seda paljude kasutajate endi palvel.
Nüüdsest saab oma olemasolevat Vista versiooni uuendada sel teel, et ostad Windows Anytime Upgrade Kit (Windows Anytime Upgrade Pack) komplekti, mis sisaldab Vista installeerimise DVD-plaati ja aktiveerimisvõtit(Product key). Selle Kit'i võib kätte saada kas otse Microsoft'i kohalikust esindusest, poest, posti teel või siis Interneti kaudu (sellesama Windows Anytime Upgrade utiliidi abil) - pilt.

Sa saad selle Windows Anytime Upgrade programmi käivitada Control Panel'i kaudu või tipi siis Windows Start menüü otsimisvahendisse sõna anytime. Ta on kättesaadav ka Welcome Center'is ja aknas System.

Siin on toodud Windows Anytime Upgrade akna pilt Windows Vista Home Premium versiooni jaoks (kliki Start, Control Panel, System and Maintenance ja siis Windows Anytime Upgrade). Nagu antud pildist on näha, siis on alates 20.02.08 seal ainult üks valikuvõimalus, enne oli selles aknas ka teine parameeter: Upgrade to Windows Vista Ultimate. Kui Sa klikid nüüd lingile Compare the editions of Windows Vista, siis viiakse Sind otse Microsoft'i Windows Anytime Upgrade kodulehele - pilt.

Märkus: Juhul kui avanevas brauseriaknas kuvatakse selle asemel hoopis teade, et antud saiti ei leitud, siis mine ise sinna lehele ja selle aadressiks on:
http://www.microsoft.com/windows/windows-vista/get/anytime-upgrade-overview.aspx

Upgrade sait

Vali sealt nüüd välja omaenda vana olemasoleva Windows Vista versioon, mida Sa tahad üle viia tema paremaks väljalaskeks (versiooniks) ja kliki selle all asuvale nupule Buy (antud juhul siis Home Premium to Ultimate all) ja seejärel viiakse Sind turvalisse e-commerce saiti, kus Sa ostadki oma parema Windows Vista.

NB! Vali sealt kodulehest ikka see õige variant, mis sobib Sinu olemasoleva installeeritud Windows Vista versiooniga; toon kohe siin allpool ka vastavate Vista versioonide upgrade võimalused; Sa võid:

 

Windows Anytime Upgrade pakend saadetakse Sulle posti teel ja kui Sa oled ta kätte saanud, siis asu oma vana Vista't uuendama.
Käivita kompuuter ja Sa jõuad enda vana olemasoleva Windows Vista töölauale, seejärel pane see posti teel saabunud DVD plaat oma DVD-ROM seadme sahtlisse ja käivita tema Setup kas käsitsi või siis AutoPlay vahendi kaudu—klõpsa seal Run setup.exe (allpool on ka pilt sellest).
Seega saad Sa oma vana Vistat uuendada tema paremaks väljalaskeks (upgrade) ainult olemasoleva Windows Vista enese seest ja kui Sa olid selle Windows Anytime Upgrade Kit (Windows Anytime Upgrade Pack) DVD plaadi pannud DVD-seadme sahtlisse ning kui seejärel ilmub AutoPlay aken, siis klõpsa seal Run setup.exe:

Vajuta Run setup.exe

 

Juhul kui Sa olid selle AutoPlay vahendi varem välja lülitanud või kui ta mingitel põhjustel ei ilmu, siis käivita oma DVD plaadilt Setup käsitsi.

LogoWindows Vista DVD plaadil olev Windows Anytime Upgrade logo.

 

Veel lisaks:

Windows Anytime Upgrade (WindowsAnytimeUpgrade.exe) utiliit asub %SystemRoot%\System32 kaustas ja Sa saad selle vahendi, nagu ma juba ülevalpool mainisin, käivitada Start menüü kaudu, kust tuleb valida Windows Anytime Upgrade.

NB! Internetist saab osta ka Vista vastava versiooni Windows Anytime Upgrade Pack plaadi, millega saab otse ilma selle Windows Anytime Upgrade utiliidi vahenduseta oma olemasolevat Vista versiooni uuendada tema kõrgema versioonini. Antud plaadid peaks ilmuma ka jaemüüki.
Näiteks kui ostad www.amazon.com veebsaidist Microsoft Windows Vista Anytime Upgrade Pack [Home Premium to Ultimate] variandi, siis maksab see $159.49. 

Allpool ongi toodud Windows Anytime Upgrade Pack plaat, millega saab oma Windows Vista Home Premium versiooni uuendada Windows Vista Ultimate versioonini:

Upgrade Pack

 

PS! Nagu teada, siis pakutakse Windows Vista kõiki versioone ühelainsal DVD-plaadil, mille kaudu saame installeerida suvalise Vista versiooni või siis oma olemasolevat versiooni uuendada Vista parema versiooni vastu. Paljud on Vista proovimiseks Torrent saitidest laadinud alla Windows Vista DVD või siis Vista mingi versiooni ISO faili, need on aga DVD-plaadi versioonid ja et neid installeerida, siis selleks tuleb kõigepealt see allalaetud Vista DVD .iso disk image põletada oma uuele tühjale DVD-plaadile ja seejärel installeerida sealt see Windows Vista oma kõvakettale (kas tühjale kõvakettale või olemasoleva kõvaketta uude tühja jaotusse/partitoni või siis virtuaalsesse pc'sse). Et aga ülalnimetatud .iso faili saaks põletada oma dvd plaadile, selleks peab meil olema ka DVD kirjutaja ja vastav põletamisprogramm (Windows XP oma vahendiga saab põletada ainult CD plaate); paljudel seda DVD-kirjutajat ei ole.
Nüüd on aga nendesse Torrent saitidesse ilmunud ka Vista CD versioonid ja kui neid kasutada, siis on meil vaja ainult cd kirjutaja ja tühi cd plaat. (Kui Sa ei jooksuta Windows XP'd vaid mingit tema varasemat versiooni, siis peab olema lisaks ka veel mingi eraldi põletamisprogramm, aga parem on kui Sa omad ka Windows XP jaoks spetsiaalset ISO failide põletamisprogrammi või siis universaalset põletamisprogrammi; kohe allpool tuleb sellest juttu.)


Vahemärkus: ISO image (.iso) ehk ISO fail on CD/DVD plaadist tehtud tõmmis (täpne ülesvõte) ja mis on ISO 9660 failisüsteemis. ISO 9660 on rahvusvaheline standard, mida kasutatakse CD-ROM andmete hoidmiseks, edasitoimetamiseks ja ka vaatamiseks. ISO image't kasutatakse peamiselt selleks et konverteerida CD või DVD plaadi sisu üheksainsaks failiks ja mille võib seejärel hiljem viia tagasi CD/DVD-plaadile protsessi abil, mida nimetatakse "põletamiseks"...
ISO fail (ISO image) on samasugune fail nagu teeb seda näiteks Ghost programm tervest Sinu kõvakettast või siis tema eraldi jaotustest—seega on ISO image (fail) CD või DVD-plaadi identne koopia.


ISO faile kasutatakse:

 

Suurem osa korralikke CD/DVD-plaatide põletamisprogramme toetavad ISO formaati, kuid osa neist interpreteerivad seda ISO image't erinevalt ja seetõttu on sellel ISO failil mitmeid variatsioone ehk sarnaseid failiformaate (laiendeid). Nendeks on: BIN/CUE; BWT, BWI, BWS ja BWA; DAA (.daa); NRG (.nrg); UIF (Universal Image Format—.uif); IMA (.ima); IMG (.img) jne. Osade põletamisprogrammidega võib neid iso formaate konverteerida ühest formaadist teise formaati.

Internetist allatõmmatud ISO failid võib seejärel laadida kas siis spetsiaalsetesse .iso failide põletamise või siis tavalistesse põletamise programmidesse ja põletada nad CD või DVD plaatidele. Toon siin ära kahe täiesti tasuta ja üsna heade ISO failide CD plaatidele põletamise programmide allalaadimise lingid:

a) ISO Recorder—see programm on Windows XP, 2003 ja nüüd ka Windows Vista jaoks, mis lubab (sõltuvalt Windows'i versioonist) põletada CD ja DVD ISO faile (DVD tugi on kättesaadav ainult Windows Vista puhul), kopeerida plaate, teha olemasolevatest CD ja DVD andmeplaatidest .iso faile ja luua ISO ülesvõtteid ketta kaustade sisust. Tema allalaadimisleht on: http://isorecorder.alexfeinman.com/isorecorder.htm, vali sealt vastavalt oma Windows'i versioonile vajalik allalaadimislink.
b) CDBurnerXP Pro—see on palju mitmekülgsem programm, temaga saab: luua ja põletada ISO faile; põletada audio-CD'sid; kirjutada igat liiki meediat, k.a. kahekihilisi DVD plaate; põletada video-DVD'sid; põletada fly / Burn-proof reźiimis; toetab enamus IDE, USB, Firewire ja SCSI kettaid; ripib Audio-CD'sid kõvakettale; bin/nrg->ISO konverteeria jpm; ta on täiseti tasuta ja sobib Windows 98/ME/2000/XP/2003 Server ja Windows Vista operatsioonisüsteemidele. Lae ta alla siit: http://www.cdburnerxp.se/features.php

NB! Nende ISO failide põletamist CD/DVD-plaadile ei saa teha Windows'i enda vahenditega vaid selleks peab meil olema spetsiaalne programmike või siis kolmandate firmade põletamisprogramm, milles on vahend ka disk image failiformaatide (sh ka .iso failide) põletamiseks—loe sellest siit!

Pakun siin proovimiseks näiteks ühe torrent linki, kust saab laadida alla selle Vista ISO "CD" plaadiversiooni:

Windows Vista Home Premium "CD" mitte DVD plaadiversiooni, milles on olemas ka Vista Aero Glass & Sidebar ja seal on muudetud:

Eemaldati Welcome Center ja Games (tobedad mängud)

Välja on lülitatud:
Application execution Control
AntiSpyware Realtime Protection (muudetud)
Põhifondid on asendatud Segoe UI-ga (muudetud)
Internet Information Services (IIS)
ReadyBoost'
BitLocker Drive Encryption
'SuperFetch'
Connect to a Network Projector
Eemaldatud on Screensaver'id
Eemaldatud on Wallpaper
* uus: Ühendab SWM osa WIM-iga (konverdib Vista CD'd DVD'ks)
* uus: Lülitab välja AntiSpyware Realtime Protection'i (muudetud)
* uus: 'Internet Information Services (IIS)'
* uus: 'SuperFetch'
* uus: 'Windows Aero Theme'
* uus: 'Natural Language'
* uus: 'ReadyBoost'
* uus: 'BitLocker Drive Encryption'
* Lisab Glass Effect'i (muudetud)
* Ja muud taolist...

 

Pärast tema installimist kasuta 1024x768 ekraaniresolutsiooni. Tema aktiveerimise kohta ma ei ole kindel, aga selle looja teatab, et pärast 30 päevast prooviaega, loendur peatub ja alles jääb ainult tüütu aktiveerimise teataja; selle saab välja lülitada Welcome Center'i eemaldamisega...


Torrent link: Tipi torrent saidi otsimislahtrisse windows vista ja otsi siis CD versioone, aga veelgi parem on kohe siin punktis 2 toodud variant.

 

NB! Ülevaate nendest väga kasulikest Torrent saitidest saab siit!

Ülesse

 

Mine lehele Vista installeerimise ettevalmistus ja protsess >

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik