Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORD icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Vista installeerimine-III. osa

(Installeerimismeetodite SISUKORD)

Ettevalmistamine, installeerimise meetodid ja tema puhas install (clean install)

 

 

 

1. Windows Vista installeerimise ettavalmistamine:

Uue opsüsteemi installeerimine on umbes nagu "vaata ette, enne kui hüppad..." operatsioon. Ühesõnaga peab olema tähelepanelik ja hoolikas, et viia läbi "turvaline" installeerimine.
Allpool tulebki juttu sellest, et mida peaks enne installeerimisprotsessi alustamist tegema. Sa oled võib olla üllatunud, et installeerimise ajal ei ilmu teade "Format Your Disk and Start Fresh" ("Formaadi oma ketas ja alusta puhast installeerimist"), aga seda ei ole seepärast, et iga Vista installeerimine on oma põhiolemuselt puhas installeerimine, sellest tuleb veel juttu.

Veel peab teadma seda, et kuna Windows Vista ilmub alles müüki, siis tuleb tema installeerimisel arvestada sellega, et paljud programmid ja seadmed (just nende draiverid) ei ühildu Vista'ga. Programmide loojad ja seadmete tootjafirmad alles uuendavad kibekiiresti oma tarkvara ning riistvara draivereid selleks, et need sobikisid Windows Vista'ga.

 

Täiendus (okt. 2008): Vista on nüüdseks juba ammu müügis ja tema programmide ning draiverite ühildumise probleemid on antud ajahetkeks suuremas osas lahendatud...

Seepärast, et olla enne Vista installeerimist oma arvuti sobivuses kindel, kasuta tasuta Windows Vista Upgrade Advisor programmi, mis skaneerib Sinu arvutit ja teatab, et kas talle võib Vista't installeerida ja kui jah, siis millist tema versiooni. Sellest programmist tuleb kohe allpool ka juttu.

 

Kontrolli oma süsteemi nõuetele vastavust:

Nüüd on õige aeg vaadata, et kas Sinu kompuuter on üleüldse võimeline Windows Vista't jooksutama. Mine tagasi ettepoole ja loe süsteemile esitatavatest nõuetest lehelt "Windows Vista süsteeminõuded", selleks vajuta siia.
Kui Sul on mingis osas kahtlusi, siis mine Microsoft'i Vista kataloogi, kus on ära toodud Vistaga-ühilduva riistvara loetelu (Windows Catalogs and Hardware Compatibility Lists): http://www.microsoft.com/whdc/hcl/default.mspx.

Märkus: Veelgi parem ja uuem MS sait oma süsteemi riistvara -ja tarkvara Vista'ga ühildumise kontrollimiseks asub aadressil: http://www.microsoft.com/windows/compatibility/.

 

Täiendus (okt. 2008): Kõik kaasaegsed/uuemad kompuutrid sobivad Windows Vistale.

 

Riistavara uuendamine:

Põhiline on siin see, et kui Sa kavatsed uuendada oma kompuutri riistavara, siis tuleks seda teha veel enne Vista installeerimist. See on ka seetõttu vajalik, et kui alustatakse Vista installeerimist, siis annab WinSAT instrument Sinu kompuutrile kõrgema hinnangu ja see võib mõjustada seda, et millised omadused ja vahendid Sinu kompuutrisse installeeritakse ning aktiveeritakse.
Ja kui Sa kavatsed enne Vista installimist osta mingi uue seadme, siis kindlasti uuri, et kas ta on ikka Vista'ga ühilduv: uuri kataloogist või siis poemüüjalt või vaata, et kas riista pakendil on Vista'ga ühildumise logo.
Peab ka seda teadma, et paljud seadmed töötavad Vista all ka Windows XP draiveritega ja paljud riistvara suurtootjad töötavad juba kuid (kui mitte aastaid) Vista draiveritega, nii et ka Internetist saab laadida alla oma seadmetele sobivaid Vista draivereid.

Mine ka aadressile: http://www.microsoft.com/windows/compatibility/, et kontrollida oma kompuutri riistvara- ja tarkvara sobivust Windows Vista'ga.

 

Täiendavalt ka üks pisike rõõmusõnum:

Kui Sul on raske kindlaks teha, et kas Sinu kompuuter ikka sobib Windows Vista mingi versiooni installeerimiseks ja Sa ei jaga neist kompuutri seadmetest ning kilobaitidest, megabaitidest jms mitte kui mõhkugi, siis selleks on olemas üks suurepärane tasuta abivahend: Windows Vista Upgrade Advisor.
See väike programmike skaneerib Sinu kompuutrit ja loob seejärel lihtsas ning arusaadavas keeles hea ülevaate Sinu kompuutri süsteemi, seadmete ja programmide sobivusest Windows Vista'ga ning annab sealjuures ka nõu probleemide lahendamise kohta. Samuti aitab ta Sul valida, et milline Vista versioon Sinu kompuutrile sobib ja milliseid Vista vahendeid saab Sinu kompuutris ülelüldse sisse lülitada, näiteks kas Aero't või Aero Class'i on võimalik kasutada
Kui Sul on juba mingi Vista versioon installeeritud, siis aitab see abivahend Sul teha kindlaks, et kas Sinu olemasolevat Vista versiooni saab üle installeerida (uuendada) mingi parema Vista versiooniga.
Windows Vista Upgrade Advisor töötab ainult Windows XP kompuutrites ja ka nendes kompuutrites, kuhu on Windows Vista juba installeeritud.
NB! Enne, kui Sa selle abivahendi käivitad, veendu, et kõik Sinu USB või teised vastavad välised seadmed (nt printerid, välised kõvakettad või skännerid) oleksid kompuutriga ühendatud!
Kellel on installeeritud ainult Windows XP, too laadigu see Windows Vista Upgrade Advisor alla siit. (Windows Vista's on ta juba olemas ja pärast Vista installeerimist ilmub tema ikoon/kiirkorraldus ka Sinu töölauale, mille kaudu saad ta kiiresti käivitada.)

Windows XP omanikel: Klõpsa siin ülaltoodud lingile ja lae antud intsrumendi setup fail oma töölauale, siis tee sellel allalaetud WindowsVistaUpgradeAdvisor.msi failil 2x klõps, mis käivitab tema installeerimise. Installeerimine on väga kiire ja lihtne ning kui see lõpetatakse, siis vajuta nupule Close ja kohe ka käivitatakse antud programm. Vajuta seal nupule Start Scan, kui Sul on olemas tulemüür, siis luba sellele programmile juurdepääs Internetti ja oota kuni skaneerimine lõpetatakse. Kui asi on valmis, siis klõpsa nupule Details ja saa saadki vaadata, et kas Sinu kompuuter sobib Vista'ga (milliste tema versioonidega?). Ära ehmu kui Sa näed kohe teadet, et Sinu kompuuter ei sobi Vista'ga, sest see teade ilmub igaleühele, kellel ei ole oma kõvakettale loodud ühte täiendavat tühja partitsiooni (partition - oblast/jaotus) ja arvatavasti ei ole seda ka enamusel tehtud (Milleks? Ja kui ongi, siis on sinna juba installeeritud mingi teine operatsioonisüsteem, näiteks linuxihullude suureks rõõmuks mingi Linux'i distributsioon). Selline partitsioon tuleb luua alles enne Vista installeerimist ja seda ainult sel juhul kui Sa soovid Vista installeerida oma olemasolevale Windows XP'le lisaks (kõvaketta uude tühja jaotusse), st teha nn Dual-boot installeerimist. Sellest dual-boot installeerimisest tuleb allpool ka juttu. Seega ära pööra sellele lisajaotuse loomise nõudele tähelepanu vaid loe ja uuri seal teisi märkusi, soovitusi ning probleemkirjeldusi.

Windows Vista omanikel: See Windows Vista Upgrade Advisor installeeritakse vaikimisi aadressile C:\Program Files\Microsoft Windows Vista Upgrade Advisor ja Sa võid sealt igal ajal käivitada selle VistaUpgradeAdvisor.exe programmifaili. Kuid tema ikoon/kiirkorraldus pannakse ka töölaulale, kustkaudu saad ta veelgi rutem käivitada, enne käivitamist veendu, et Sul oleks Internetiühendus.

Märkus: Seal programmikaustas on olemas ka selline asi nagu winsat.exe ja kui Sa selle käivitad, siis proovi ka 'winsat aurora'-t ja vaata mis juhtub :). See programm tuleb käivitada aga cmd prompt aknast....

Käivita VistaUpgradeAdvisor.exe programmifail; siis klõpsa ilmuvas UAC diloogiaknas nupule Continue; seejärel klõpsa nupule Start ja oota skaneerimise lõpptulemust. Kui kõik on läbi, ilmub Scan complete aken, kus võid kohe klõpsata nupule See Details või siis valida akna allääres vastav Windows Vista versioon, et näha kas Sinu süsteem sobib valitud Vista versiooniga.
Kui Sa klõpsasid nupule See Details, siis saad järgmises aknas valida vasemast veerust huvipakkuva Windows Vista versiooni. Seejärel kuvatakse Sinu poolt väljavalitud Windows Vista versiooni skaneerimise üldtulemused ja Sa saad seal klõpsata nuppudele See Details, et uurida täpsemalt iga kategooria skaneerimise tulemusi. Seejärel võid Sa vasemast veerust valida mingi muu Vista versiooni, et vaadata kuidas tema Sinu süsteemiga sobib.

Alumine pilt näitab üht skaneerimise tulemust ja on näha, et tegemist on üsna "kehvakese" kompuutriga, mis hästi ei sobi Windows Vista'ga kuigi jah, miinimumnõuded oleks nagu täidetud, aga...
Seal on momendil avatud System leht (kaart, vahekaart, sakk, tab, lipik) ja nagu akna allservas olevast kirjast loeme, siis skaneerimisega süsteemivigu ei leitud, seega süsteemi poolest võib Windows Vista installeerida. Antud lehel on aga ka teated, mis soovitavad uuendada kompuutri videokaarti, et saaks korralikult näha Windows Aero't ja teiseks soovitatakse suurendada ka mälu mahtu (seda on seal tõesti vähevõitu!).
Ava seejärel ka akna teised lehed ja uuri edasi.

skaneerimise aruanne

 

Järgmine pilt näitab ühe süsteemi sobivust Windows Vista Ultimate väljalaskega ja nagu üldtulemused näitavad, siis on süsteemi sobivuse suhtes kõik OK.
Nüüd võid Sa vajutada seal nuppudele See Details, et asja üksikasjalikumalt uurida või siis valida vasemast veerust mingi muu Vista versiooni kuigi sel ei ole antud juhul mõtet, sest kui antud süsteem sobis juba Vista Ultimate versiooniga, siis mis veel rääkida kehvemate versioonide olemasolul. Lohista antud aknas paremal asuvat "lifti" allapoole, et uurida ka oma süsteemi seadmete (Devices) ja programmide (Programs) sobivust valitud Windows Vista versiooniga - pilt.

 

Tee oma tähtsamatest andmetest reservkoopiad (varukoopiad):

Kuigi Vista installeerimsprogramm (Vista Setup) omab ka taastamisparameetrit, pead Sa tegema enda tähtsamatest failidest varukoopiad.
Kindlasti tuleks arhiveerida:

 

Kõvaketta puhastamine:

Juhul kui Sa lähed oma eelmiselt operatsioonisüsteemilt üle Windows Vista'le (st uuendad oma olemasoleva Windows XP või 2000-nde Windows Vista'ks—upgrade'tad—mida ma siiski ei soovitaks teha), siis vabasta tema jaoks maksimaalselt kettaruumi (eriti kui Sul on väiksemahuline kõvaketas):

 

Kontrolli ja defragmenteeri (defragment) oma kõvaketas:

My Computer aknas tee oma kettatähisel hiire paremklõps ja vali Properties, aval sakk Tools ja siis klõpsa nupule Check Now... ja vaata, et oleks linnuke ruudus Scan for and Attempt Recovery of Bad Sectors. Kui süsteem teatab selle peale, et praegu ei saa antud käsku täita, kuna mõningatele tema failidele ei pääseta ligi, siis nõustu tegema seda pärast järgmist kompuutri ümberlaadimist, klõpsa teateaknas OK ja tee seejärel arvuti restart/ümberlaadimine. (Kui Sul on oma kõvakettal mitu jaotust, siis kehtesta see Check Now käsk kohe järjest kõikidele kettajaotustele/ketastele ja alles siis tee kompuutri ümberlaadimine, sel juhul kontrollitakse korraga kõik kettad üle.)

Märkus: Ketaste kontrollimisest ja nende vigade parandamisest saad ülevaate siit!

My Computer aknas tee oma kettatähisel hiire paremklõps ja vali Properties, aval sakk Tools ja siis klõpsa nupule Defragment Now...). Defragmenteerimise ajaks tuleb programmid ja enamus teenistusi sulgeda ning kuna see võtab üsna palju aega, siis võib vahepeal minna viina jooma...

< Ülesse

 

2. Windows Vista installeerimine:

Windows Vista installeerimine on nüüd väga lihtne, väheste interaktiivsete akendega ja kuni siiamaani Windows'i eelmistes versioonides esinenud DOS reźiimi installeerimise tsükkel on täielikult kaotatud. Samuti toimub Vista installeerimine palju kiiremini kui seda tema eelkäijate puhul.
Varem kui installeeriti mingit Windows'it, siis pakiti installeerimise plaadilt lahti ja kopeeriti arvuti kõvakettale suur hulk faile ja seda kõike tehti ühe faili kaupa. Nüüd on aga loodud pildile/plaaditõmmisele põhinev installeerimise formaat, mis sisaldab Windows Vista süsteemi baaslaadimise kokkupressitud arhiivi, mis ühildub igasuguse riistvaraga. See üksainus installeerimisfail kopeeritakse Sinu kõvakettale ja seejärel "pakitakse" ta seal lahti. Siis tehakse kompuutri ümberlaadimine ja alles seejärel hakatakse teostama Sinu arvuti riistvara tuvastamist ja nendele draiverite konfigureerimist.
Väga tähtsaks uuenduseks on ka see, et Microsoft muutis täielikult Windowsi hooldamise viisi. Varem oli värskenduspakettide (Service Pack 1 või Service Pack 2) ja paranduste (hot-fixes) Windows'i installeerimisplaadile sisselülitamine või slipstream vigaderohke, tavakasutajale keeruline ja ka aeganõudev protsess. Nüüd tuleb värskendused kopeerida ainult Vista Setup DVD plaadile või Vista Setup image's olevasse Updates kausta ja kogu lugu...
Kõik Windows Vista versioonid on mahutatud üheleainsale DVD plaadile ja nii võid Sa endale teoreetiliselt installeerida sealt suvalise Vista versiooni kuigi ostsid plaadi näiteks ainult Vista Home Basic versiooni installeerimiseks. Aga millist versiooni Sa siis ikkagi saad sellelt DVD plaadilt installeerida? Microsoft on igale Vista spetsiifilisele versioonile määranud vastava nn Product ID (PID) koodi ehk siis aktiveerimisvõtme. Ja kui Sa ostad endale näiteks Vista Home Premium koopia, siis on ainult tema PID kood plaadile kleebitud ning seega saad Sa installeerida ainult oma Vista Home Premium versiooni. Hiljem, kui ostad endale mingi muu Vista versiooni litsentsi (nt Vista Ultimate oma), siis saad Sa sellesama juba ostetud Vista Setup DVD plaadi abil installeerida ka uuema Vista versiooni.
Peab meeles pidama, et enam ei ole uuendamise (upgrade) ja puhta (clean) installeerimise vahel migit erinevust, sest iga Vista installeerimine on puhas installeerimine. Isegi kui Sa valid upgrade installeerimise (st lähed oma vanalt opsüsteemilt üle Windows Vista'le), paneb Vista Setup programm kõik Sinu seadistused, programmid ja dokumendid kõrvale, pühib Sinu kõvaketta või tema jaotuse puhtaks, installeerib Vista ja siis taastab Sinu seadistused, programmid ja dokumendid.

Märkus: Juhul kui Sul ei ole DVD-ROM seadet ja on ainult CD-ROM kettaseade, siis Sa ei saa Windows Vista mingit versiooni tema DVD plaadilt installeerida. Sel juhul saab võib muretseda Windows Vista 5 CD plaadist koosneva komplekti, ka neid lastakse antud juhtumiteks välja.

 

Windows Vista installeerimisviiside valikud:

 

Seega on Sul valida põhiliselt järgmised peamised Vista installeerimise viisid:


1. Clean install (Puhas installeerimine):

Selle meetodiga laed Sa oma kompuutri Windows Vista installeerimise DVD plaadilt, käivitad interaktiivse Setup'i, formateerid ('format' - ümbervormindamine) kompuutri kõvaketta ja installeerid Windows Vista kui üheainsa opsüsteemi. Kui Sa installeerid Vista oma vanale andmetega kõvakettale, siis pühitakse ta formaatimisega ('format' - ümbervormindamine) täiesti puhtaks. Sa võid kasutada "Full" või "Upgrade" Windows Vista jäemüügi plaadiversiooni, et täita puhast installeerimist.

Antud installeerimisviisist tulebki siin allpool üksikasjalik ülevaade, enne aga kirjeldan lühidalt veel ka teisi installeerimise mooduseid ja toon ära lingid, mis viivad Sind sinna, kus tuuakse ära nende illustreeritud ning täpsem ülevaade.

Kui soovid aga kohe sinna minna, siis klõpsa siia.

 

2. Upgrade (Windows'i eelmisest versioonist uuele Vista mingile versioonile üleminek):

Siin võid Sa kasutada "Full" või "Upgrade" Windows Vista jäemüügi plaadiversiooni, et installeerida Windows Vista kompuutrisse, milles on Windows XP või Windows 2000 juba olemas, seda kutsutakse nn in-place upgrade'ks. Installeerimise protsess sarnaneb clean installeerimisele, ainult et siin säilitatakse enamik Sinu eelmise Windows'i versiooni programmid ja kõik andmefailid, st Sa saad neid pärast Vista installeerimist jälle kasutama hakata...
Windows'i eelmiste vanemate versioonide uuendamiseks Windows Vista mingi versioonini peab meil olema installeeritud Windows XP koos tema Service Pack 2 (SP2)-ga. Lisaks sellele peab ketas, kuhu ta on installeeritud, olema formaaditud NTFS failisüsteemi mitte aga FAT32 failisüsteemi. Lõpuks, et teha nn in-place uuendamist Windows Vista'ni, peab meie kõvakettal olema piisavalt vaba ruumi, tavaliselt 11-15 GB.
See in-place (kohapealne) uuendamine tähendab seda, et me peame uuendamist alustama Windows XP enese seest (tema töölaualt) ja seega me ei pea enam uuendamise käigus panema oma kettaseadme sahtlisse Windows XP installeerimise CD-plaati, et tõestada legaalse Win XP olemasolu, st meil ei peagi toda plaati olema (nt kui oleme ta ära kaotanud või siis aknast välja visanud...).
Kui meil on aga installitud Windows XP piraatkoopia, siis asi nii lihne ei ole, meil tuleb veel sellele lisaks neelata eelnevalt alla Windows Genuine Advantage Validation'i kõige viimase versiooni "crack/tablett" ja võib olla ka muud tegema, ei tea, ei ole kontrollinud... Juba selleks et oma Win XP piraatkoopiale seda vajalikku SP2'te installeerida, pead Sa natuke vaeva nägema ja omaette Microsoft'i kiruma.

Sa saad seda upgrade't teha ainult järgmistele Windows'i eelmistele versioonidele:

 

Et alustada seda nn in-place upgrade't, selleks käivita algul oma Windows XP ja pane siis oma Windows Vista DVD plaat DVD kettaseadmesse. Kui ilmub AutoPlay dialoogiaken, siis klõpsa Setup või kui AutoPlay ei ilmu, siis sisesta käsk x:\setup.exe (kus "x" asemele tipi oma DVD seadme tähis) suvalisele käsureale, näiteks Run kasti (Selle avad klõpsates nupule Start ja valid seejärel Run). Kui ilmub Install Windows dialoogiaken, siis klõpsa Install Now.
Kui Sul on Internetiühendus, siis luba esimeses aknas kindlasti vaikimisi pakutav parameeter (st uusimate värskenduste allalaadimine).
Järgmisena tuleb Sul sisestada litsentsivõti ja nõustuda litsentsiga. Seejärel klõpsa uues aknas Upgrade ja installeerimine algabki.

 

HOIATUS! Siiski ei soovitaks antud Vista installeerimise moodust kasutada, sest võib tekkida palju vigu ja kui Sa ikkagi soovid seda viisi proovida, siis lae enne alla Microsoft'i Windows Vista Upgrade Advisor instrument, et teha kindlaks Sinu vana süsteemi sobivus Vista jaoks.
Kui Sa installeerid Windows Vista uude kompuutrisse (või kui poest ostetud arvutis on Vista juba olemas), siis on mõtekas oma vana Windows XP masina programmid, failid, seadistused, kasutajakontod jms tuua üle uude Vista kompuutrisse Windows Easy Transfer instrument 'i abil, loe sellest siit.VEEL! Kuna aga olemasoleva installeeritud Windows XP või 2000 uuendamine (upgrade) tekitab edaspidi ainult probleeme, siis ei soovitaks seda meetodit kasutada, mis sest et seda saaks teha poole odavama hinnaga.
Kuid on veel üks võimalus kasutada seda poole odavamat Windows Vista Upgrade DVD plaati, nimelt me võime tema abil teha ka Windows Vista mingi versiooni puhta installeerimise ja sellega me ei riku vähimalgi määral Vista litsentsieeskirju. Seega: 1) Ostame kas Windows Vista Home Basic, Vista Home Premium, Vista Business või Vista Ultimate Upgrade DVD plaadi, 2) Meil peab olema installeeritud Windows XP või Windows 2000 legaalne versioon (kui meie südametunnistus on "must", siis ei pea sedagi olema!), 3) Teeme oma Windows Vista Upgrade DVD plaadi abil Vista puhta (clean) installeerimise ja me saamegi endale Windows Vista täisversiooni, aga seda poole odavama hinnaga ning täiesti legaalsel teel. Kuidas seda teha, sellest loe siit!

< Tagasi Vista installeerimisviiside valikusse

 

2a. Mingi juba installeeritud Windows Vista enda versiooni uuendamine tema paremaks Vista väljalaskeks:

Kui Sul on olemas Windows Vista DVD plaat ja ka uus litsentisvõti (product key), siis võid Sa käivitada Setup'i täpselt samamoodi, kui ma kirjeldasin seda eelmises sektsioonis (Windows XP upgrade näol). Sel juhul vali ilmuvas Which Type Of Installation Do You Want? ekraanis parameeter Upgrade.
Sa saad oma olemasolevat Windows Vista't uuendada ainult järgmise stsenaariumi järgi:

Kui Sul on installeeritud Windows Vista versioon, mis toetab ülevalpool nimetatut ühte stsenaaruimi, siis võid sa kasutada Windows Anytime Upgrade vahendit, et osta odavam upgrade versioon selle asemele, et hankida endale täishinnaga uus Vista versioon.
Sa saad selle instrumendi käivitada kas All Programs menüü Extras and Upgrades alt või siis Welcome Center akna ülemisest sektsioonist või siis ava Control Panel aknast System ja klõpsa lingile Upgrade Windows Vista.
Seejärel ilmub Windows Anytime Upgrade aken, kus on ülesse loetletud need Vista versioonid, milledeni Sa saad enda olemasoleva Vista uuendada. Kui Sa oled sobiva välja valinud, siis ilmub järgmine aken, kus klõpsa nupule Begin upgrade process ja Sa saadki laadida alla uue Vista versiooni litsentsivõtme.
See võti lubab Sul oma olemasoleva Windows Vista DVD installeerimisplaadi abil lõpetada Windows Vista uue versiooni installeerimise . Kui Sa oled vahepeal oma Vista DVD plaadi ära kaotanud, siis saad Sa tellida meili teel uue plaadi ja maksma pead Sa selle eest ainult saatmis -ja kättetoimetamise kulud, sest see kuulub samuti upgrade protsessi sisse. Loe sellest täpsemalt siit.

< Tagasi Vista installeerimisviiside valikusse

 

3. Dual-boot süsteem:

Kui Sa ei ole kindel oma kompuutri riistvara sobivuses Vista'ga või kui Sa soovid kasutada mõlemat nii Windows XP kui ka Windows Vista operatsioonisüsteemi, siis installeeri Windows Vista teiseks operatsioonisüsteemiks oma juba olemasolva opsüsteemi kõrvale. Seda meetodit võib kasutada ka Vista proovimiseks/katsetamiseks enne tema litsentsi ostmist; Sa saad igat tema versiooni 30 päeva katsetada (rääkimata piraatversioonidest...).
Selline meetod tingib spetsiaalse laadimismenüü ilmumise siis kui Sa käivitad oma kompuutri ja sellest menüüst saad siis valida kas oma vana opsüsteemi või siis uue Windows Vista käivitamise.

Kuid siin on ka omad pisikesed komplikatsioonid:

A) Sul peab olema lisaks veel teine tühi kõvaketas või siis olemasolevale Windows XP kõvakettale peab olema loodud täiendav eraldi tühi partitsioon (partition) , kus on vähemalt 20-25 GB ruumi, kuhu selle Vista saaks seejärel installeerida;
B) Sa ei saa installeerida kaht või enamat Windows'i versiooni ega ka mingit muud operatsioonisüsteemi ühe ja sama partitsiooni sisse;
C) Kui soovid aga Vistat kauem proovida, siis peaks selles uues jaotuses olema tublisti rohkem vaba ruumi, sest tuleb ju sinna installeerida veel igasuguseid teisi Sinule vajalikke programme, lisada faile jne;
D) Kui Sul on kõvakettal ainult üksainus partitsioon (partition - jaotus/oblast) ja nii see tavaliselt ongi ning ta on küllaltki suur, mida tänapäeva kõvakettad ka on, siis tuleb see ketas enne Vista installeerimst jaotada sobivateks "osadeks", st lisada sinna veel üks peajaotus ehk primary partition; seda ei saa aga teha Windows XP enese vahenditega, sest muidu lähevad kõik Sinu andmed kaduma vaid seda tuleb teha kolmandate firmade vastavate programmidega, näiteks Acronis Disk Director Suite või siis Norton PartitionMagic programmidega, mis lubavad ketast jagada jaotusteks ilma et kaotaksime oma andmeid... Loomulikult on need programmid tasulised, aga kui raha vähe, siis saab neid Internetist ka "tasuta"...

 


Märkus: Lisan siia ka ühe ketaste partitsioonide loomise, muutmise, kustutamise jne täiesti tasuta programmi allalaadimislingi:

Partition Wizard (Home Edition) - 5,53 MB ja ta sobib Windows 2000/XP/Vista &
Windows 7 operatsioonisüsteemidele, allalaadimislink ja koduleht: siin

Partition Wizard (Business Edition) - 5,53 MB ja ta sobib samuti Windows 2000/XP/Vista &
Windows 7 opsüsteemidele, allalaadimislink ja koduleht: siin

NB! Mõlemad toetavad nii 32 kui ka 64-bit Windows'i opsüsteeme.Aga Sa võid ka oma vana kõvaketta täiesti puhtaks pühkida ja siis sinna installeerida nii Windows XP kui ka Windows Vista opsüsteemid, mõlema jaoks loo eraldid primary partiton'id (peajaotused); sama asja võib teha ka täesti uue kõvaketta puhul. Sel juhul ei lähe Sul vaja neid kolmandate firmade kettajagamise programme.

Sa võid alustada Windows Vista installeerimist nii Vista DVD plaadilt kui ka oma olemasoleva Windows'i operatsioonisüsteemi seest.

 

Dual-boot süsteem:


a) Olemasolevasse Windows XP (Windows 2000) masinasse Windows Vista instaleerimine, st kui Windows XP on esimeseks operatsioonisüsteemiks:

Kõigepealt arhiveeri oma XP olulised andmed (igaks juhuks, enne uue tühja jaotuse loomist); loo uus tühi peajaotus; kui Sul on sobiv jaotustega ketas loodud, siis lae ennast tagasi oma Windows XP'sse, ava My Computer kaust ja Sa pead seal nägema oma uut äsjaloodud ketast; tee temal 2x klõps ja vaata, et kas teda saab avada; nüüd oled Sa valmis installeerima oma Windows Vista't.
Tee alglaadimine kas oma Windows Vista installeerimisplaadilt või sisesta see DVD plaat sahtlisse siis kui Sul jookseb Windows XP (või Windows 2000). Kui installeerimise algupoole ilmub ekraan, mis küsib, et mis tüüpi installeerimist Sa soovid teha, siis vali [ Custom ] ja seejärel vali oma äsjaloodud uus tühi jaotus (või teine kõvaketas). Kuna see jaotus on tühi, siis teostatakse Windows Vista puhas installeerimine (clean install).

Loe üksikasjalikumat ja illustreeritud ülevaadet siit!


b) Dual-boot süsteem: Kui Sa installeerid Windows Vista esimeseks opsüsteemiks ja Windows XP teiseks operatsioonisüsteemiks.

Loe sellest siit!

 

< Tagasi Vista installeerimisviiside valikusse

 

NB! Dual-boot süsteemist Windows Vista kustutamine (Deinstalleerimine—uninstall):

Kui Sa oled seda Vista't juba katsetanud/proovinud ning Sul on Vista installeeritud dual-boot süsteemi ja Sa soovid tast lahti saada (deinstalleerida), siis võib selleks kasutada mitut moodust:

Esimene moodus:

Juhul kui Sa omad DUAL BOOT süsteemi koos mingi teise operatsioonisüsteemiga, näiteks: Windows XP, siis lae ennast Windows XP'sse ja ava Disk Management konsool (tee My Computer'il paremklõps ja vali käsk Manage ning seejärel klõpsa Disk Management) ja vali ketas/jaotus, kuhu Windows Vista on installeeritud, tee tal paremklõps ning vali käsk Format. Kui aga ilmub veateade, et antud ketas on juba kasutusel, siis ava oma Windows XP töölaual My Comuter aken, tee sellel kettatähisel, mis sisaldab Windows Vista't paremklõps ja formaadi ta siis siitkaudu.

 

Teine moodus:

  1. Lae oma kompuuter Windows XP'sse.
  2. Pane Vista installeerimise DVD plaat kettaseadmesse.
  3. Klõpsa Start ja siis Run. Tipi x:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force (kus x asemele tipi oma DVD-ROM seadme tähis).
  4. Tee kompuutri restart ja Sulle teatatakse, et stardimenüü on kadunud.
  5. Formteeri see jaotus (partition/drive) kuhu Vista oli installeeritud.
  6. Kustuta kaks faili (Boot.BAK & Bootsect.BAK), mis asuvad XP ketta juurkaustas (C:\).
  7. Täiendavalt: Tee jälle restart, et veenduda õnnestumises.
  8. Kasuta mingit kettajaotamise programmi (nt Norton PartitionMagic või tasuta Partition Wizard'it), et need kaks jaotust jälle ühendada, aga kui kõvakettal on palju ruumi, siis võib selle teise, Vista endise jaotuse, alles jätta—tulevasteks katsetusteks...

 

Kolmas moodus:

Mõnda Vista installatsiooni me ei "näe" Windows Explorer aknas ja seega ei saa me teda ka ära koristada. Sel juhul teeme nii:

Lae ennast Windows XP'sse ja klõpsa Start>Run, seejärel tipi msconfig ning vajuta Enter. See avab System Configuration Utility akna, kus ava BOOT.INI sakk/vahekaart ja vali parameeter "Check All Boot Paths". See protsess on automaatne ja kui valmis, siis vajuta OK ja Apply. Ära vali nüüd parameetrit "Restart" vaid vali selle asemel hoopis "Exit Without Restart".

Järgmisena pead Sa kustutama järgmised failid ja kaustad, mis asuvad Sinu süsteemiketta või jaotuse juurkaustas (tavaliselt C:\ ketas):

$RECYCLE.BIN
Boot
(see on kaust)
Boot.BAK
BOOTSECT.BAK


Nüüd võib teha kompuutri ümberlaadimise. Selline meetod on suhteliselt lihtne ja ta ei kustuta Vista't täielikult vaid tema "jäljed" jäävad Windows XP'sse alles, kuid nad ei sega XP tööd. Aga kui Sa soovid oma Vista asemele installeerida mingit teist opsüsteemi või siis Vista't ümber installeerida, siis pead Sa kasutama MULTI-BOOT KUSTUTAMISE MEETODIT, sellest loe siit.

Märkus: Kui Sa oled oma uut Vista't juba proovinud ja ta ei meeldi Sulle ning Sa oled selle uue Vista jaotuse koos Vistaga kustutanud, siis võib tekkida selline probleem, et kui Sa käivitad kompuutri, siis üritab kompuuter ikkagi laadida ennst Vista'sse kuigi teda enam olemas ei ole. See juhtub seetõttu, et Microsoft muutis oluliselt koodi, mis käsitseb laadimismenüüd Vistas.
Windows XP's juhitakse laadimismenüüd (Startup Menu) lihtsa tekstifaili abil, mida kutsutakse boot.ini failiks ja ta asub juurkaustas. Vista aga ignoreerib seda faili ja ta kasutab omaenese palju turvalisemat Vista laadimise konfiguratsiooni andmebaasi ((BCD (Boot Configuration Data)). Vista pakub antud faili redakteerimiseks omaenda bcdedit.exe programmi, aga see on käsurea põhine ja tsipa keeruline kasutamiseks. Sa võid selle C:\Boot kausta, mille Vista installeeris, ära kustutada ning see tundub olevat üsnagi lihtne. Sea see Vista stardilaadija (BCD) nii et kompuutri laadimisel käivitatakse vaikimisi Windows XP, siis lae ennast Windows XP opsüsteemi, seejärel kustuta Vista jaotus ja siis lae ennast uuesti Windows XP'sse. Pärast seda kui Sa oled XP's, saad Sa kustutada ka selle C:\Boot kausta.
Kuid see moodus võib ka ebaõnnestuda, sest isegi pärast Vista jaotuse minemapühkimist võib selle C:\Boot kausta kustutamine tekitada probleeme ja sellise jama lahendamiseks on välja pakkuda veel üks hea vahend: tasuta utiliit, mille nimeks on VistaBootPro (Täiendus: nüüd aga juba tasuline - tasuta variant sealt). BCD redakteerimine selle VistaBootPro'ga on väga lihtne ja arusaadav. Sa võid ta installeerida nii Windowws XP'sse kui ka Vista'sse. Tema abil saad Sa BCD välja lülitada ja kui vaja, siis hiljem jälle sisse lülitada; väljalülitamisega ei kustutata Boot kausta vaid lahendatakse see eelpoolnimetatud probleem. Kuid seda tuleb teha pärast seda kui Sa oled oma Vista kustutanud ja enne seda kui Sa teed kompuutri ümberlaadimise. Kui Sa nii ei tee, siis isegi VistaBootPro ei suuda Sind aidata!

< Tagasi Vista installeerimisviiside valikusse

 

4. Osta uus kompuuter:

Uues kompuutris võib Vista mingi OEM versioon juba olemas olla või kui ei ole, siis saad ta ise sinna installeerida selle esimese meetodi abil (clean install). See oleks võib olla kõige õigem lahendus, enne aga vaata-passi-uuri ja oota kuni võimsamate arvutite hinnad langevad ning Vista töö kindlamaks muutub ja alles siis osta... Õnn kaasa!

Mida see OEM versioon tähendab ja mida peaks tema puhul teadma, sellest loe siit!

< Tagasi Vista installeerimisviiside valikusse

 

5. Vista installeerimine virtuaalmasinasse:

Kui meil on installeeritud mingi virtuaalsete kompuutrite loomise programm, näiteks Virtual PC, siis saame me tema abil luua virtuaalseid masinaid (kompuutreid), milledest igaüks jooksutab omaenese eraldi operatsioonisüsteemi ja seda kõike ühesainsas füüsilises kompuutris. Virtuaalmasin simuleerib standardset x86-baseeruvat kompuutrit koos kõigi tema olemasolevate riistvara komponentidega välja arvatud protsessor. Kasutades meie füüsilise kompuutri emuleeritud riistvara ja protsessorit, töötab iga virtuaalmasin nagu eraldi füüsiline kompuuter. Kuna iga virtuaalmasin jooksutab omaenese operatsioonisüsteemi, siis võid Sa ühel ja samal ajal jooksutada korraga mitut erinevat operatsioonisüsteemi ja seda kõike ühelainsal füüsilisel kompuutril.
Virtuaalne kompuuter käitub kui täiesti eraldi iseseisev masin ja ta töötab nii nagu Sinu enda päris operatsioonisüsteem. Temaga võib töötada samal ajal koos omaenda reaalse operatsioonisüsteemiga, näiteks kui Sul jookseb Windows XP, siis võid Sa käivitada samal ajal ka oma virtuaalse kompuutri hoopis mingi teise opsüsteemiga ja siis nende kahe vahel sujuvalt ümber lülituda.
Sa ei pea oma virtuaalsesse masinasse ilmtingimata installeerima mingit teist operatsioonisüsteemi vaid Sa võid sinna installida ka sellesama oma olemasoleva opsüsteemi, näiteks, kui Sa jooksutad Windows XP Pro'd, siis võid sellesama Windows XP Pro installida katsetamiseks/eksperimenteerimiseks ka oma virtuaalkompuutrisse. Virtuaalmasinate operatsioonisüsteemide jaoks ei pea Sa looma oma füüsilisele kõvakettale eraldi jaotusi (partitsioone), välja arvatud Windows Vista—tema jaoks peab küll looma ka ühe eraldi peajaotuse (Primary partiton).
Virtuaalses kompuutris saad katsetada ja proovida kas omaenese juba installeeritud opsüsteemi või siis teisi operatsioonisüsteeme, programme, utiliite, kettaseadmeid, BIOS Setup'it jne, jne. Peale selle saab tema kaudu kontrollida ka kompuutri alglaadimise protsesse, BIOS Setup'it ja omaloodud käivitusplaate, mis sisaldavad arvuti taastamis/parandamise utiliite. Sa võid seal virtuaalses kompuutris ka turvaliselt Internetti kasutada, faile alla laadida, filme vaadata, ühesõnaga ta on nagu päris kompuuter aga palju turvalisem...
Virtuaalseid utiliite on väga lihtne kasutada, nad ei nõua palju mälu, kettaruumi ja nad toetavad ka ACPI (Advanced Configuration and Power Interface), mis lubab Sul kokkuvõttes installeerida Windows Vista virtuaalmasinasse ja käivitada ta Windows XP alt.

VMware Workstation 5.5 on üsna hea valik. Kuid siin peab siiski seda meeles pidama, et virtuaalmasin ise nõuab iseendale küllaltki palju mälu, vastavat kettaruumi ja üleüldse võimsamat kompuutrit nii et kellel seda ei ole, neil ei maksa selle virtuaalkompuutriga jännata.

 

Märkus: Kuna VMware Workstation 5.5 on tasuline (30 päeva saab teda tasuta proovida), siis pakun ka ühe täiesti tasuta virtuaalmasina, mille nimeks on Virtual PC 2007 ja alla saab tema laadida siit!
Ta töötab: Windows 2000 Professional SP4, Windows XP Professional või hilisema ja Windows XP Tablet PC Edition või hilisema operatsioonisüsteemiga kompuutrites. Temasse saab installeerida ja katsetada Windows Vista kõiki versioone.

Virtual PC 2007 programmist ja virtuaalmasinasse Vista installeerimisest saad ülevaate siit!

 

< Tagasi Vista installeerimisviiside valikusse

 

 

Windows Vista clean install (puhas installeerimine):

Siin vaatleme seda Vista installeerimise esimest ja peamist moodust—clean install'i:

Kõigepealt kontrolli, et kas Sinu kompuutri BIOS seadistused on nii seatud, et Sinu kompuutrit hakatakse laadima CD/DVD-ROM seadmelt, st kas antud seade on ikka esimeseks laadimisseadmeks.

Et installeerida mingit Windows'i operatsioonisüsteemi (k.a. Windows Vista ise), on selleks kõige parem installeerida teda otse tema installeerimise CD/DVD plaadilt. Selleks peab aga meie CD-ROM seade toetama alglaadimist ja kompuutri BIOS Setup'is peab alglaadimise seadmeks olema määratud CD-ROM/DVD-ROM seade (mitte diskett või mingi muu seade). Üldiselt toetavad kõikide uuemate kompuutrite CD-ROM ja DVD seadmed seda alglaadimist, aga BIOS Setupis on võib olla vaja bootimisseade ümber valida, näiteks võis Sinu kompuutri endine omanik seada alglaadimise seadmeks disketiseadme.)

Kõige lihtsam viis selle kindlakstegemiseks on proovida seda oma olemasoleva Windows'i installeerimise CD/DVD plaadiga. Pane see plaat oma CD-ROM seadme sahtlisse ja käivita kompuuter või kui ta juba töötab, siis tee tema ümberlaadimine ehk restart (nupp Start, siis Turn Off Computer ja siis Restart). Kui kõik on korras, siis algab automaatselt Windows Vista installeerimise algfaas.
Korrasoleku puhul võib ilmuda ka kiri "Press any key to boot from CD" ja kui Sa seejärel vajutad oma klaviatuuril suvalist klahvi (nt tühiklahvi), siis peab toimuma kompuutri laadimine CD/DVD plaadilt ning ilmub järgmise kirjaga ekraanipilt: "Setup is inspecting your computer's hardware configuration".
Kui aga Sinu CD/DVD-ROM seadmelt ei toimu alglaadimist ja installeerimist ei käivitata, siis tuleb kontrollida BIOS seadistusi.

NB! Kui Sa ei tea, et mida see BIOS tähendab ja et kuidas seal määrata neid alglaadimise seadmeid, siis loe seda siit.

 

Alustame Vista installeerimist:

Pane oma Windows Vista installeerimise DVD plaat DVD või DVD-RW seadme sahtlisse ja käivita kompuuter või tee tema ümberlaadimine. Kohe algul ilmub must ekraanipilt ning juhul kui seal üleval servas on kiri Press any key to boot from CD or DVD, siis vajuta kiiresti suvalist klahvi, et alustada DVD plaadilt failide laadimist. Kui ei õnnestu, siis tee uuesti kompuutri restart ja korda seda...
Näiteks DELL Dimension lauakompuutrite puhul ilmub see kiri kohe pärast esimest Dell logoga ekraanipilti ja see kiri asub hoopis ekraani keskosas nii et tuleb olla kiire ja tähelepanelik—vajuta oma klahvi kiiresti kohe mitu korda järjest...

Märkus: Nüüd on saadaval Windows Vista erinevaid versioone ka CD-plaatide jaoks, neid võib kasvõi Internetist alla laadida.

Pärast seda kui installeerimisplaadilt käivitatakse Setup programm, kopeerib ta faili, mille nimeks on boot.wim (ta asub Vista plaadi \sources alamkaustas), arvuti mällu (RAM). Antud fail käivitab nn Windows Preinstallation Environment OS (Windows PE)'i, mis laetakse pärast mõnda sekundit, seega toimub kogu installimine graafilise keskkonna reźiimis (GUI mode).

Märkus: Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber) ja kõik saab korda.

 

Selle aja jooksul ilmub veel paar ekraanipilti, kus Sa ei pea midagi tegama: 1) pilt; 2) pilt; 3) pilt.

 

Seejärel kuvab Windows PE neljanda akna, kus Sa pead ka ise sekkuma installeerimisprotsessi: vali keele, aja- ja rahaformaat ning klaviatuuri seadistused:

regionaalsed seadistused

 

Kliki eelmises aknas Next nupule ja seejärel ilmub Install Now ekraan, kus kliki nupule Install now - pilt.Märkus: Siit saad hiljem käivitada ka Vista ekstensiivse taastamisinstrumendi kui klõpsad lingile Repair your computer.Sellest hetkest oled Sa Windows PE OS'is (Windows Pre-Installeerimise Keskkonna Operatsioonisüsteemis).
Järgmine aken küsib Sinult Windows Vista product key'id (Vista aktiveerimisvõtit/koodi ehk litsentsi-tootevõtit). See ostetud Vista versiooni "Product Key" asub plaadi pakendil ja on 25 sümboli pikkune, kus on nii tähed kui ka numbrid. Kui Sa sisestad sinna oma litsentsivõtme, siis Vista tuvastab automaatselt selle võtme järgi vastava Vista versiooni ja valib antud variandi installeerimiseks.

Märkus (kõrvalepõige): Siin on aga veel üks hea asi—Sa võid ka mitte sisestada litsentsivõtit, selle peale ilmub aken, kus tuuakse ära kõik Vista versioonid ja Sa võid sealt valida suvalise versiooni 30 päevaseks proovimiseks ja katsetamiseks, vaata järgnevat pilti:

Vista proovimiseks


Siit aknast võid Sa soovi korral akna ülaääres asuva noolega nupu (Back nupu) kaudu minna jälle tagasi aktiveerimisvõtme sisestamise ekraanile, et tippida oma võti, aga kui Sa tahad ikkagi mingit versiooni katsetada, siis märgista ta siin loetelus ja klõpsa nupule Next. Kui 30 päeva saab täis, siis tuleb Sul sisestada valitud versiooni litsentsivõti (seda juba Vista enese kaudu) või siis teha Vista ümberinstalleerimine.

Kui Sa ei soovinud Vista teisi versioone 30 päeva katsetada, siis sisesta aktiveerimisvõtme ("Product Key") sisestamise aknas oma võti ja klõpsa Next:

Sisesta Product Key


NB! Windows Vista versioonide aktiveerimisest saad ülevaate siit.

 

Nüüd ilmub litsentsiekraan, kus Sa pead Vista litsentsiga (EULA—End User License Agreement) nõustuma, st võid kohe ilma et loeksid seda pikka ja õudset jama, panna linnukese ruutu: I accept the license terms (required to use Windows) ja klõpsa Next. Kui aga soovid, siis võid ta sõna-sõnalt läbi lugeda, pähe õppida ja seejärel suure harduse ning meeleliigutusega panna linnukese sinna ruutu...

Seejärel ilmub ekraan, kust saad valida kas Upgrade või siis Custom (Advanced) installeerimisviisi, Custom (Advanced) moodusega tehakse puhas (clean) installeerimine. Kuna sa laadisid ennast kompuutrisse Windows Vista DVD plaadilt, siis Upgrade parameeter ei ole siin ligipääsetav ja ta muutub alles siis kättesaadavaks, kui Sa käivitad Windows XP uuendamisprotsessi, et teda asendada Windows Vista'ga.

Vali Custom


Kui Sa valid Custom (advanced) parameetri, siis saabub installeerimisprotsessi kõige huvitavam osa. Algul kuvatakse Sinu süsteemi olemasolevad kõvakettad või partitsioonid (partitions) ja Sinul tuleb sealt valida neist üks, kuhu Vista tuleb installeerida.
Uuel kõvakettal või siis kõvakettal, mis on eelnevalt Sinu poolt puhastatud, ei olegi veel partitsioone (jaotusi) vaid need tuleb siin alles luua. Kui Sa vajutad siin kohe Next (vaata alumist pilti), siis luuakse automaatselt üks jaotus ja Vista installeeritakse sinna ning seejuures kasutatakse ära kogu Sinu kõvakettal olev vaba ruum. Sel juhul jäta järgnev osa vahele ja jätka kohe sealt.

Kui Sul on üksainus uus või vana kõvaketas, kus ei ole varem loodud mingeid partitsioone (nii see enamike kasutajate puhul ongi), siis ilmub selles aknas ainult üks ketas. Kui Sul on suure mahuga kõvaketas (tänapäeval seda kõik uuemad kõvakettad ongi), siis peaksid Sa sellele kõvakettale looma partitsioonid (partitions), näiteks ühe primaarse/põhi partitsiooni (Primary partiton) ja siis ühe laiendatud partitsiooni (Extended partition), millesse tuleb seejärel luua loogilised kettad (nn Logical drives). Võib luua ka mitu Primary jaotust mingi teise opsüsteemi (nt Windows XP või Linux'i distributsiooni) installeerimiseks ja alles siis installeerida Vista C: jaotusse.
Et luua jaotused, selleks vali siin nüüd link Drive Options (advanced):

Vali Drive options


Reaalne installeerimine algab siis kui Sa klikid Drive Options (advanced) lingile, ilmub uus aken, kus klõpsa lingile New:

vajuta lingile new

vali jaotus

Nagu ülemisest pildist on näha, on kõvaketta mahuks 40GB ja talle ei ole veel partitsioone (jaotusi) loodud ja sõltuvalt Sinu kõvaketta olemasolevast konfiguratsioonist, ilmub üks või mitu alljärgnevat käsku, mis võivad olla või siis mitte olla ligipääsetavad:

 

Oletame, et Sa ei soovinud luua mitut jaotust ja klõpsasid kohe nupule Apply, siis luuakse üksainus jaotus ja seejärel ilmub järgmine aken:

vajuta Format

Klõpsa siin lingile Format, et formaatida ('format' - ümbervormindamine) see jaotus, ilmub hoiatusaken, mis teatab, et kogu kõvakettal olemasolev info kustutakase , klõpsa OK. Kui valmis, klõpsa nupule Next.

 

Algab installeerimise tegelik protsess - pilt.


Ilmub aken, kus Setup programm kopeerib Vista süsteemipildi (image) Sinu kõvakettale, avab selle ja installeerib Vista vastava versiooni; seejärel tehakse kompuutri ümberlaadimine ja ilmub veel üks infoaken, mis teatab, et tehakse veel üks ümberlaadimine (restart), enne kui Sinu Vista installeerimise see etapp lõpeb. Nendes akendes ei pea Sa midagi tegema ja lõpuks ilmub aken, mis teatab, et installeerimine on lõppenud:

installimine complete

See oligi Windows Vista installeerimise kõige pikem osa (15-20 minutit); seejärel tehakse veel mõned ümberlaadimised; Sul tuleb sisestada veel natuke infot ja Sa jõuadki esimest korda Vista opsüsteemi töölauale.

Pärast teist restarti ilmub nõustaja, kus Sa läbid Vista installeerimise viimase etapi. Esimeses aknas pead Sa sisestama üheainsa kasutajanime ja täiendavalt ka parooli (juhul kui seda soovid) ning klõpsa Next:

kasutajanimi

NB! Alates 2008. aasta märtsist, kui ilmub Vista Service Pack 1 (SP1), nõutakse Windows Vista installeerimise ajal, kui Sa sisestad parooli, seda, et Sa sisestaksid ka vihje juhuks kui Sa peaksid tulevikus oma parooli unustama või siis ära kaotama. (Nüüd on müüki ilmuvatesse Vista DVD plaatidesse see SP1 ka juba integreeritud.)
Vihje tuleb Sul sisestada installimise käigus siis kui ilmub Choose a user name and picture ekraan ja ta tuleb tippida tekstilahtrisse "Type a password hint". Täiesti õigustatud täiendus, sest paljudel on sellega olnud tõsiseid probleeme; ma ei saa aru, et kuidas võib oma parooli ära unustada, kui see juhtub, siis on küll õnnetus majas... Ma saan aru, et kui unustatakse oma abikaasa nimi, sest pole hullu, aga et see juhtub parooliga...—oi, oi!
Kui Sa ikka ei oska parooli kaotamise korral "murda" Vista'sse sisse (See on Vista puhul palju raskem kui seda oli Windows XP ajal) ja kui Sul ei ole süsteemi täielikku reservkoopiat, siis võid kaotada palju head kraami: nii suure hoole ja armastusega allalaetud piraatprogrammid, muusika, filmid, porno; olemasolevate ja tulevaste armukeste kirjad, pildid ja meiliaadressid ning takkaotsa ka kõik juba koduseks ja armsaks muutunud viirused ja troojalased.

Ilmub järgmine nõustajaaken, kus sisesta kompuutri nimi ja vali töölauale taustapilt/tapeet, mida võid ka hiljem muuta.
Vaikimisi pakutakse siin kompuutri nimeks see nimi, mille Sa eelmises aknas sisestasid oma kasutajanimeks, pluss juurde liidetakse veel "PC" sufiks (Ülemise näite korral näeks see vaikimisi pakutav kompuutri nimi välja järgmine: ahv1-PC), aga sa võid selle asemele tippida endale sobivama nime, seejärel klõpsa Next:

Vista seadistamine

Järgmises aknas konfigureeri Automatic Updates (värskenduste automaatne allalaadimine), siin oleks soovitav valida kõige ülemine parameeter: Use recommended settings. Klõpsa Next.

Uues ilmuvas aknas määra kuupäev, kellaaeg ja ajatsoon ning klõpsa Next. Ajatsooniks vali (GMT+02:00) Helsinki, Kyiv, Riga, Sofia, Tallinn, Vilnius.

Lõpuks ilmub viimane nõustajaaken, kus näita ära, et mis võrku Sinu kompuuter on ühendatud: kas kodusesse, töökoha võrku või siis avalikus kohas asuvasse võrku (kohvik jne) või oled siis otse Internetiühenduses.
Kui Sa oled lülitatud kaabelühendusse või DSL modemisse või Sul on dial-up (telefoni) ühendus või kui Sa ei tea (!?), siis vali sealt viimane parameeter: Public location.
Kui Sul on kodus võrk ja Sinu ühendus toimub läbi marsruuteri, siis vali Home parameeter.

 

Ilmub "Thank you" aken, kus klõpsa nupule Start.

 

Pärast meelitavaid tänusõnu Microsoft'ilt, hakkab Vista testima Sinu süsteemi jõudlust ja selle aja jooksul ilmub terve seeria reklaamilehti. Kui see tüütu ja mittevajalik protsess lõpeb, siis ilmub Vista Welcome ja sisselogimise ekraan (seda juhul, kui Sa määrasid eelnevalt siin installimise käigus endale ka parooli), mille kaudu Sa võid ennast uude süsteemi sisse logida. Tipi oma parool ja kliki noolega nupule või vajuta ENTER klahvi - pilt.


Ilmuvad veel mõned aknad, kus Sa ei pea midagi tegema ja lõpuks jõuadgi oma värskele töölauale.

 

< Tagasi Vista installeerimisviiside valikusse

 

< Ülesse

 

Esmased ülessanded pärast Vista installeerimise lõpetamist >

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik