Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon SISUKORDicon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Vista install-IV. osa

Esmased ülessanded pärast Windows Vista installeerimise lõpetamist

 

Kuigi eelnevaga lõpetasime oma Windows Vista installeerimise tehnilise osa, tuleks meil kohe seejärel täita ka allpooltoodud ülessanded. Enamus nendest ülessannetest tuleb teha ainult üks kord ja siis nad unustada. Nende hulka ei ole lülitatud Windows Vista optimeerimise ja hooldamise ülessandeid, mida Sa võid aeg-ajalt hiljem täita ja ka personaalseid seadistusi, mida saab kogu aeg muuta. Need kõik on kompuutri seadistused mitte aga personaalsed seadistused.

NB! Kõigepealt installeeri tulemüür (Vista enda oma ma ei soovita), viirusetõrjeprogramm ja pahavaraskaneerimise programmid—nendest ja tasuta headest taolistest programmidest jms saad infot siit.

 

Kuvari ehk ekraani põhiline seadistamine:

Sul tuleb valida oma ekraanile sobiv resolutsioon, mis määrab ära kättesaadavate pikslite arvu, mida Windows Vista võib kasutada selleks, et kuvada ekraanil mingisuguseid objekte. Madalama resolutsiooni puhul kuvatakse objektid eekraanil suuremana ja suurema resolutsiooni määramisel kuvatakse objektid väiksemana.

Display Settings dialooogiakna saame avada nii: Tee ekraanil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Personalize ning seejärel Display Settings.

Et muuta resolutsiooni, lohista selleks Resolution liugurit vasakult paremale, Vista küsib seepeale Sinu kinnitust ja rakendab uued seadistused. See dialoogiaken pakub Sulle kõiki neid resolutsioone, mida Sinu monitor ja videokaart toetavad (see tehti eelnevalt kindlaks Plug and Play vahendiga). Näiteks, antud juhul võid Sa valida resolutsioone alates nende madalaimast 800 x 600 resolutsioonist kuni kõrgeima 1440 x 900 resolutsioonini - pilt.

Kaasaegsetele monitoridele võiks valida sealt 1024 x 768 resolutsiooni, aga veelgi uuematele monitoridele võib ka kõrgema resolutsiooni valida. Kui Sa ostad uue monitori, siis tehakse tema installeerimisel kindlaks, et milline resolutsioon on tema jaoks kõige sobivam ja sellist resolutsiooni pakutakse ka vaikimisi resolutsiooniks - sel juhul valigi selline resolutsioon (resolutsiooni võib määrata ka Sinu videokaardi seadistamise aknas - tavaliselt ilmub ka tema avamise käsk sinna paremklõpsu kontekstmenüüsse). Näiteks minu uus 24 tolline HDTV+ laiekraan-monitor pakub vaikimisi reolutsiooniks juba 1920 x 1200 px.
Kui Sinu videokaardil on vähe mälu, siis tuleks rippmenüüst Colors valida madalam värvisügavus, et saada resolutsioonile paremat tulemust.
Kui Sul on aga mitu monitori, siis saad Sa määrata neile igaleühele eraldi resolutsioonid jms, klõpsa akna ülaosas vajalikule monitoriikoonile ja seadista...

 

Kontrolli oma turvaseadistusi:

Kes kasutas varem Windows XP'd, siis see juba teab, et mida tähendab Security Center aken, Windows Vistas saame selle akna avada Control Panel'i akna ülaosas asuva Security kategooria kaudu. Rohelise värviga näidatud turvaseadistused on OK ja punasega halvad.
Kui Sa kasutad kolmandate firmade turvaprogramme, siis võid kontrollida nende seisukorda samuti siitsamast aknast - pilt.

 

Ühenda ennast Internetti ja lokaalsesse võrku (juhul, kui ta olemas on):

Network and Sharing Center aken lubab Sul pääseda ligi kõikidele võrguseadistustele; ava ta nii: Start > Network ja kliki siis üleval tööriistaribal Network and Sharing Center nupule. Windows Vista ei oma nende seadistuste korrigeerimise nõustajat; Sa pead neid käsitsi kontrollima siitsamast aknast või siis korrigeerima igaühte neist eraldi kui seda mingi võrguvahend nõuab - pilt.

Kui Sa tahad oma koduvõrgus asuvate kompuutrite vahel faile jagada, siis kontrolli neid seadistusi akna allosas Sharing and Discovery alt.

 

Riistvara installeerimise lõpetamine:

Windows Vista installeerimise DVD plaat sisaldab üle 19,5 tuhande draiveri ja ligi 10 tuhat draiverit on veel kättesaadavad Windows Update kaudu, aga see arv kasvab pidevalt. Kuid kõik draiverid ei tarvitse Sinu vana olemasoleva kompuutriga töötada. Tavaliselt, kui Sa ostad uue kompuutri, siis installeerib tema tootja ka ise kõik vajalikud süsteemiseadmete draiverid.
Et kontrollida seda et kas kõik installeeritud seadmed ikka töötavad nii nagu peaksid, selleks klõpsa nupule Start ja tipi kohe sõna Device Manager ning klõpsa otsingutulemustes tema ikoonile. Seejärel uuri installeeritud seadmete loetelu, et kas seal ei ole mingit hoiatusikooni ("?" või "!" märki) , mis näitab, et seade on küll olemas, aga talle ei leitud vastavat draiverit:

seadmete draiverid

 

Ülemiselt pildilt on näha, et USB 2.0 Gigabit Adapter seadme ees on kollane hüüjumärk, mis tähendab seda, et me peame ise käsitsi leidma ja installeerima antud seadme draiveri.
Alumisest Device Manageri aknast on näha, et kõik on korras:

Device Manager

 

Kui Sul on olemas mõni USB või IEEE 1394 (FireWire) seade, näiteks nagu printer, väline kõvaketas, kaamera või skänner, siis ühenda nad praegu oma arvutiploki külge ja kontrolli, et kas nad töötavad korralikult. Külasta ka Windows Update või siis oma seadmete saite, et laadida alla uusimaid draievereid.

 

Windows Vista vahendite sisse või väljalülitamine:

Olenevalt sellest, et millise Windows Vista versiooni Sa ostad, määratakse ka vastav baasvahendite komplekt, mis lülitatakse juba standardse installeerimise käigus automaatselt sisse (või siis lastakse installimise käigus Sul neid valida). Lisaks nendele põhivahenditele on kättesaadaval ka väike komplekt spetsialiseeritud vahendeid.
Et neid vahendeid näha ja et neid kas siis välja või sisse lülitada, selleks klõpsa Start, siis Control Panel, ava seal Programs menüü ning klõpsa Turn Windows features on or off (Kategooriapealkirja Programs and Features all). Võrreldes Windows'i eelmiste versioonidega, on neid vahendeid tunduvalt vähem:

lisavahendid

 

Kui mingi vahendi eesolevasse kontrollruutu on pandud linnuke, siis on antud instrument sisse lülitatud ja kui see ruut on tühi, siis on see vahend välja lülitatud. Kui see ruut on aga värvitud halliks/siniseks, siis on antud vahendi komponendid osaliselt sisse lülitatud; klõpsa seal pluss märgile, et näha temast rohkem detaile.

 

Power ja Sleep seadistused:

Vaikimisi rakendab Windows Vista Balanced jõuskeemi (plaani), ühte kolmest kogu süsteemile eeldefineeritud parameetritest. Kuid need seadistused ei tarvitse Sinule sobida, eriti siis kui Sa tahad, et Sinu süsteemile saadaks ligi ka võrgust ilma et oleks vajadust jätkata hibernatsioonist (hibernation).
Et neid jõuskeeme muuta, ava Power options dialoogiaken (Control Panel'i aknas menüüde/kategooriate System and Maintenance või Hardware and Sound kaudu) ja vali üks neist kolmest jõuskeemist:

Vali power plaan

 

Või teine Power Options dialoogiaken:

power

 

Klõpsa vasemas paanis lingile Create a power plan, et lisada siia loetellu juba valmistehtud jõuskeeme või loo seal uus täiendav jõuplaan.
Klõpsa paremal aknas linkidele Change plan settings, et korrigeerida mingi jõuplaani individuaalseid parameetreid:

seadista

 

Mida sügavamale Sa lähed Power Options dialoogiaknas, seda paremini saad Sa oma jõuplaani määrata, eriti vajalik oleks see läpakate (sülearvutite) puhul - pilt.

 

Kui vaja, siis lisa uus kasutajakonto või mitu (näiteks oma pereliikmetele):

Kui Sinu kompuutrit hakkavad kasutama mitu kasutajat, siis loo neile kindlasti turvalisuse eesmärkidel kasutajakontod. Mine Start, siis Control Panel ja klõpsa seejärel User Accounts and Family Safety all asuvale Add or remove user accounts lingile. Uues aknas klõpsa lingile Create a new account ja loo teistele kasutajatele standard ehk tavalised kasutajakontod (Standard user):

loo standard kasutajakonto

 

Loo kohe oma tervest süsteemist ka varukoopia (Backup image):

See, oma tervest süsteemist "pildi" tegemise vahend (Complete PC Backup), on sisse ehitatud ja kättesaadav ainult Vista Business, Ultimate ja Enterprise versioonides.

varukoopia loomine

 

Alusta oma vanade või siis uute programmide installeerimist:

NB! Enne kui hakkad mingeid uusi või enda vanu programme installeerima, mine alltoodud saitidesse ja uuri nende nimekirjadest, et kas Sinu programmid (või nende versioonid) ikka ühilduvad/sobivad Windows Vistaga:

1) Uuri siit

2) Uuri siit (Siin on kasutajate poolt saadetud info ja siit saab infi ka mängude ning riistvara sobivusest nii Vista kui teiste operatsioonisüsteemidega.)

3) Uuri siit (Ainult riistvara kohta!)

4) Uuri siit

5) Uuri siit

 

NB! Kõige mõtekam on esialgu minna Windows Vista Compatibility Center saiti, kus Sa saad teada, et kas Sinu tarkvara ja riistvaraseadmed sobivad ikka Windows Vistaga - siit

Ülesse

 

Mine edasi Windows Easy Transfer'isse >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik