Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Vista graafiline kasutajaliides - Windows Vista välimus ja temaga töötamine

 

I. osa

 

 

Vista graafiline kasutajaliides (kuva).

Vista's on uus graafiline alamsüsteem, mille koodinimeks on Windows Presentation Foundation (WPF), enne kutsuti teda Avalon'iks.

 

WPF tõi Windows'i graafikasse mitu olulist muudatust :

 

Märkus: Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber) ja kõik saab korda.

 

Vista kasutajaliidese (kuva) peamised muudatused:

 

Uued kasutajaliidesed, sealhulgas ka uus Windows Aero:

Vista pakub välja 4-ja liiki graafilist kasutajaliidest (graafilist kuva): lihtsustatud, klassikaline, standardne ja Windows Aero.

- Lihtsustatud kasutajaliides erineb küll Windows'i eelmistest versioonidest kuid mitte just kuigi palju ja ta kuulub kõikide Vista versioonide koosseisu, sh ka Starter'isse. Ta ei esita täiendavaid nõudmisi aparatuurile.

- Klassikaline kasutajaliides sisaldab kõiki lihtsustatud kasutajaliidese elemente ja ta on vormindatud Windows 2000 stiilis; ka tema kuulub kõikide Vista versioonide koosseisu, sh ka Winows Vista Starter väljalaskesse.

- Standardne kasutajaliides on ette nähtud keskmise klassiga lauakompuutritele ja ta on kõrgema töökindluse ja tootlikusega. Ta esitab aparatuurile samu kõrgendatud nõudmisi nagu seda ka Windows Aero, st kompuutri videokaart peab toetama Windows Driver Display Model'it (WDDM). Tema ei kuulu Vista Starter versiooni.

- Windows Aero kasutajaliides on aga omaette ooper, ka tema puhul peab Sinu videokaart (graafikaadapter) toetama WDDM'i. Ta paistab silma professionaalse disainiga läbipaistva klaasi ja eriefektide stiilis, näiteks nagu peegeldus ja sujuv animatsioon. Aero kasutajaliidese hulka kuuluvad ka sellised uued võimalused nagu seda on Windows Flip ja Flip 3D. Windows Aero'st ja muust temaga seotust tuleb veel allpool juttu.
Windows Aero kuulub ainult Vista Home Premium, Business, Enterprise ja Ultimate versioonide koosseisu.

Esimene asi, mida Sa näed, kui esimest korda käivitad Windows Vista, on uus Welcome ekraan, mis asendab vana Wimdows XP Welcome ekraanipildi. Kliki sellele kasutajale, kelle nime all Sa soovid siseneda ja tipi siis oma parool ning vajuta Enter.

Kui Sa jooksutad Vistat üheainsa kasutajakontoga ja ilma paroolita, siis ei ilmu see Welcome screen; ta ilmub ainult siis kui kasutatakse mitut kasutajakontot või siis kui vähemalt ühele kasutajale on määratud parool. Juhul, kui Sa oled kompuutri ainuomanik (kodus) ja Sa ei ole tema kasutamiseks loonud teisi kasutajakontosid (näiteks abikaasa, laste, vanaema, vanaisa, vaarvanaisa, vaarvanaema jt jaoks), siis kuvatakse kompuutri käivitamisel vaikimisi Welcome Center aken (Sa saad temale ligi ka Control Panel'i kaudu).

 

Welcome Center aken - pilt.

 

Vista 'Desktop' (töölaud):

desktop

 

Veel üks Vista töölaud koos sisselülitatud uue küljepaaniga (Windows Sidebar) ja "vidinatega" (Vista Gadgets) - pilt.

 

Ja veel üks Vista töölaud - pilt.

 

On ilmunud uued tapeedid (nende välimus sõltub sellest, et millise Vista versiooni Sa installeerid; neid saab loomulikult ka vahetada) ja täiesti uus vahend, nn Windows Sidebar, mis asub töölaua paremal küljel.
Desktop'il on ka uut tüüpi ikoonid: Recycle Bin, Computer (varem oli ta nimega My Computer), Network (varem oli ta nimega My Network Places) ja Control Panel. Kui Sa sisened esimest korda Vista töölauale, siis kuvatakse sellel vaikimisi ainult Recycle Bin (prügikasti) ikoon. Kuid Sa võid oma töölauale lisada ka teisi vajalikke ikoone: Tee töölaual hiire paremklõps ja vali käsk Personalize, siis klõpsa vasemas paanis Change desktop icons:

Ikoonide lisamine

 

Toon veel ühe tapeedi näite, mis on valitud Vista enda must-valgete taustade seeriast - pilt.

 

Ja jälle üks Vista endaga kaasaantud tapeet (ma olen selles jões ujunud ja krokodillidega õlut joonud!) - pilt.

 

PS! Ilusaid Windows Vista tapeete saad näha ja alla laadida siit! (sealt saab teada ka seda et kuidas tapeete vahetada ja üles seada.)

 

Vista Taskbar (tegumiriba):

tegumiriba

 

Seda ekraani allääres asuvat riba on tunduvalt täiendatud ja muudetud, sellest tuleb juttu edaspidi või vajuta kohe siia.

 

Stardimenüü (Start menu):

Selle menüü üldine kuju ei ole just kuigi palju muutunud, kuid ta töötab üsnagi erinevalt võrreldes seda Windows XP Start menüüga. Tema pilti näha ja täpsemat kirjeldust saad lugeda siit.

 

Aero Glass teema ehk graafiline kasutajaliides (kuva):

Arvatavasti on kõige rohkem räägitud just sellest Windows Vista uuest Aero teema ja tema Glass värviskeemi vahendist. Windows Vista Home Basic versioon ei toeta Aero't, et teda näha saaks, tuleb selleks hankida Vista kallim versioon...

Windows Vista teeb installeerimise ja iga käivitamise käigus Sinu kompuutri riistvara testi, et vaadata kas ta saab rakendada Aero Glass kasutajaliidest. Kui ei, siis Vista lülitab Aero Glass'i välja. Kuid Sa võid ka sellest mõõda hiilidat: Klõpsa Start, siis Run, tipi regedit ja vajuta OK, otsi ülesse järgmine võti:

HKLM\Software\Microsoft

Lisa uus alamvõti, mille nimeks pane DWM ja loo siis DWORD parameeter, mille nimeks pane EnableMachineCheck. Jäta tema väärtuseks 0, mis lülitab Vista DWM-draiveriga seotud kontrollimise välja. Kuid:

 

Kokkuvõttes on Windows Vista Aero esitamiseks vaja:

1) Windows Vista Display Driver Model (WDDM). Aero ei jookse nende seadmetega, mis omavad Windows XP draivereid.
2) DirectX 9–class graphics processing unit (GPU), mis toetab Pixel Shader 2.0 riistvara koos 32 bitiga pikslile.
3) Graafika läbilaskevõimega vähemalt 1800 MB sekundis resolutsioonioga, mis on võrdne 1280 × 1024.
4) Vähemalt 1 GB füüsilist mälu (RAM).
5) Windows Vista Home Premium, Business, Ultimate või Enterprise olemasolu.

 

Mida uut see Aero teema siis ka toob?

Kõige silmaga nähtavamaks muudatuseks on see, et läbipaistvuse efekti rakendatakse kõikidele akendele ja ka dialoogiakendele, see efekt laieneb isegi kõikidele programmiakende ja nende endi dialoogiakendele kuigi neis ei ole sisseehitatud Aero Glass'i. Seda saab teha tänu DWM videodraiverile.

transparency

 

Vaata sellest Vista Aero Glass ja läbipaistvuse efektist märksa illustreerivamat näidet - pilt.

 

Aero Glass lisab Vista kasutajaliidesesse (Vista kuvasse) veel järgmisi efekte:

 

Aero laiendab kasutajaliidest ka animatsiooni lisamisega ja temaga on seotud allpoolkirjeldatavad Vista Taskbar'i välimus ja käitumine, näiteks tuleb siin juttu tegumirea pisipiltidest (Taskbar Thumbnails), Windows Flip ja Windows Flip 3D'st.

Et muuta oma töölaua välimust ja kujundust ning saada ligi sellele Aero Class seadistustele, selleks on mitu moodust:


Window Color and Appearance link - pilt.

 

Window Color and Appearance aknas saab läbipaistvuse ka välja lülitada (korista kontrollruudust Enable transparency linnuke ära) ja valida akendele, Start menüüle ning tegumireale erinevaid värviskeeme ja läbipaistvuse taset. Selle akna kaudu saame valida endile kas Windows Vista Aero või Windows Vista Basic või siis juba harjumuspärase Windows 2000 või varasema versiooni kujunduse, selleks klõpsame seal aknas lingile Open classic appearance properties for more color options.

Aero kujundus

 

Link Open classic appearance properties for more color options avab dialoogiakna, kust saad valida endale ka vana kujunduse, vali kas Windows Standard või siis Windows Classic variant, st sellega me lülitame oma Windows aero välja (nt ressursside kokkuhoiu nimel):

Classic kujundus

 

Toon veel ühe töölauast võetud ülesvõtte, kus on avatud mitu programmiakent (Word ja üks tema dialoogiaken, USB antiviirusprogramm) ja sisse on lülitatud ka küljepaan. Kuna aero on aktiveeritud, siis on käivitatud programmide, dialoogiakna ja ka küljepaani puhul näha läbipaistvuse efekti - pilt.

 

Windows Vista Aero graafilise kasutajaliidese (kuva) väljalülitamine:

Üldiselt, kui Sa installeerid oma mingit Vista versiooni, siis tuvastatakse juba installimise käigus, et kas Sinu kompuuter on üleüldse võimeline seda Aero't kasutama ja kui ei ole, siis ei lülitata teda ka sisse. Peale selle, kui Sa installeerid Windows Vista Home Basic versiooni, siis Sa ei saagi kasutada antud Windows Aero UI ("Glass") shelli.
Kuid, kui Sul on see Aero juba olemas ja ta ei meeldi Sulle või kui Sa soovid ta oma väheste ressursside kokkuhoiu eesmärgil välja lülitada, siis saab teha seda mitmel moel, toon kaks neist ära:

a) Üks meetod:


b) Teine meetod:

Tee oma töölaua tühjal kohal hiire paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Personalize, siis Window Color and Appearance, uues aknas vali allosas link Open classic appearance properties for more color options ning vali rippmenüüst vajalik teema (nt Windows Classic või Windows Vista Basic või siis Windows Standard).

NB! Kui Sa tahad Vista jõudlust maksimaalselt ära kasutada, aga soovid samal ajal ka Vista Aero't sees hoida, siis kasuta nende programmide puhul, mis kasutavad palju ressursse (jõudlust) või mis satuvad Vista Aero'ga konflikti, järgmist moodust—loe sellest siit.

 


Oluline teada! Kui Sa jooksutad tihti või aega-ajalt Java programme või Java mänge, siis võib juhtuda nii et iga kord kui Sa sellise programmi käivitad, siis lülitatakse Aero Glass kasutajaliides automaatselt välja? See juhtub seepärast et JRE (Java Runtime Environment—Java Käivituskeskkond) "suhtleb" Sinu videokaardiga, st ta ei lase Windows'il kasutada 3D graafikat ja Vista on sunnitud oma Aero Glass'i välja lülitama ning paigaldama Windows'i tavalise Windows Standard ilma Aero'ta teema (välimuse ehk värviskeemi). Kuna neid Java programme on palju ja võib olla Sa ei teagi või ei mäleta, et mingi jooksev programm on justnimelt taoline Java programm ning oled vihane ja üllatunud, et see Windows Aero on jälle kusagile ära kadunud. Tegelikult oli selline probleem rohkem Windows Vista süsteemides ja neil kel oli installeeritud JRE vanem versioon. Kuid ka Windows 7 puhul tasub seda teada ja eelkõige neil kel on vanem kompuuter, millesse on installeeritud JRE mingi varasem vanem versioon.

Java (JRE) ja TURVALISUS (Win XP, Vista, Windows 7 ja Windows 8) - loe sellest sealt!


 

Kui Sul on ikka normaalne videokaart, kui on alla laetud ka kõik Windows Vista värskendused ja Sul on Windows Vista Aero sisse lülitatud ning kui Sa töötad nüüd parasjagu mitme programmiga ning avad veel mingi suuremat jõudlust nõudva programmi (näiteks mingi graafikaprogrammi), siis lülitatakse see Vista Aero automaatselt välja (Väljalülitamisega kaasneb ka see, et Sinu ekraan läheb korraks murdosasekundiks pimedaks, nii peabki see olema...). Ja kui Sa sulged selle suurt jõudlust nõudva programmi, siis lülitatakse Windows Vista Aero automaatselt jälle tagasi, ka siis läheb ekraan korraks murdosasekundiks pimedaks.

Kui loodi Windows Longhorn (nüüd on ta Windows Vista), siis kavatses Microsoft ta varustada täiesti uue graafilise kasutajaliidesega. Vaja oli midagi täiesti uut ja revolutsioonilist. Üheks selle komponendiks sai XAML, mis põhineb XML'il ja mille üheks eesmärgiks on Graafilise Kasutajaliidese (GUI) kujundamine. Üheks tema funktsiooniks on vektorgraafika loomine programmikoodi abil ja seda mitte ainult staatilise vektorgraafikana vaid isegi animeeriva graafikana. Et demonstreerida selle XAML'i kogu võimsust, selleks loodigi Aurora, mis kujutab endast virmalise efekti vektorgraafika animatsiooni kujul. Seda virmalist on juba mitu korda muudetud ja ta oli Longhorn'i väljalasete sisselogimiste ekraanideks (Login Screen) aga esialgu mitte animeeritud kujul vaid staatilise vektorpildina. Longhorn'i esimestes versioonides oli ta seega olemas, aga mitte animeeritud kujul; alles Longhorn build 5308'is muutus ta "elavaks". Virmaline, mille nimetuseks pandi Aurora 4074, on kõige huvitavam, aga teda ei ole publikule näidatud, ta pesitses Longhorn 4074'ja nn .Net-dll failides, milledest ei ole võimalik midagi "välja koukida" (ka Resoucer Hacker programm ei aita).
Minu teada on viimase Aurora nimeks Aurora 5xxx (Aurora 5xxx Desktop 1.0; Aurora 5xxx Desktop 1.0 1024x768 ja Aurora 5xxx Desktop 1.1). Seda Aurora't on püütud ka Windows XP'sse "juurutada", aga asi ei ole õnnestunud, seepärast on kõige lihtsam variant teha temast Flash-animatsioon ja panna ta siis HTML-dokumenti ning kasutada teda näiteks taustana, vaata näidist siit, keri seal natuke allapoole, siis näeb teda terviklikult.

PS! See XAML ja temaga seotud tehnoloogiad on nii võimas asi, et kolmemõõtmeline Internet ei ole enam kauge tulevik...

Vista Aero Glass'i sisselülitamine neil, kes omavad Windows Vista Home Basic versiooni või kellel on kehva videokaart ja Windows Vista ei lülita seepärast neil seda Vista Aero't sisse—loe sellest siit!

Ülesse

 

Tutvume Windows Vista Taskbar'iga (tegumireaga):

Windows Vista tegumirea (taskbar) koduks on Start nupp, teadete väli (notification area või teise nimega system tray) ja nupud iga käivitatud programmi jaoks. Sa võid tegumirea nuppe kasutada ühelt käivitatud programmilt teisele programmile üleminekuks. Sa võid samuti sinna minimeerida juba avatuid aknaid ja sealtkaudu nad oma töölauale jälle tagasi tuua. Tegumiriba võib sisaldada ka ühe või rohkem tööriistaribasid, näiteks vaikimisi on seal Quick Launch tööriistariba juba olemas. Windows Vista taskbar ehk tegumiriba on vaikimisi alati ekraanil näha:

tegumiriba

 

Start nupp, mis on muutunud nüüd ümmarguseks, on kõige vasemal ja ta on üks võtmevahendeid sellel tegumireal. Kiirkäivitamise riba (Quick Launch) asub kohe Start nupust paremal, seejärel tulevad aktiivsete programmide nupud ja siis tuleb teadete väli.

Kui Sinu videokart toetab Aero Glass kasutajaliidest, siis ilmub taskbar koos läipaistvuse efektiga nii et Sa võid läbi tema näha oma töölauda. See tähendab ka seda, et nüüd ilmub taskbar ilma visuaalsete eraldusjoonteta, mis olid varem Quick Launch tööriistariba (vasakul), tegumirea ikoonidevälja (keskel) ja teadete välja (paremal) vahel. (Need eraldusjooned on ka praegu olemas, aga nad ei ilmu kui tegumirida on lukustatud olekus. Tee taskbar''il paremklõps ja deaktiveeri Lock the Taskbar käsk, et muuta tegumirea kuju.)

 

Taskbar'i grupeerimise juhtimine:

Windows Vista, sarnaselt Windows XP'le, hoiab tegumirea ruumi kokku grupeerides sarnased elemendid ühte gruppi siis kui taskbar saab täis. Näiteks, kui Sul on Windows Explorer'is avatud 7 kausta, siis grupeeritakse nende kaustade tegumirea nupud ühe nupu alla ja selle nupu number näitab, et kui palju elemente on lülitatud antud gruppi. Kui Sa klõpsad sellele nupule, siis kuvab ta nende akende loetelu:

grupeerimine

 

Lisaks tegumirea ruumi kokkuhoiule, pakub see grupeerimine ka muid eeliseid, mida muidu ei saaks kasutada. Kui Sa teed sellel grupinupul paremklõpsu, siis ilmub mitu vajalikku käsku, mis lubavad:

 

Taskbar'i grupeerimine on vaikimisi lubatud. Kui Sa aga ei soovi sellist grupeerimist, siis tee Start nupul paremklõps, vali käsk Properties ja ava Taskbar sakk (Taskbar and Start Menu Properties dialoogiaknas). Korista linnnuke Group similar taskbar buttons ruudust:

annuleerime grupeerimise

 

Vaikimisi jääb taskbar alati nähtavaks, isegi siis kui Sa töötad mingi maksimeeritud programmiga. Aga Sa võid selle vaikimisi seade ka tühistada, Taskbar and Start Menu Properties dialoogiaken pakub selle muutmiseks kahte parameetrit, vaata ülemist pilti:

 

Me võime ka taskbar'i suurust (kõrgust) muuta ja teda mujale töölaua küljele lohistada, enne tuleb ta aga lahti lukustada: Tee tegumirea vabal osal paremklõps ja vali Lock The Taskbar, et koristada ära tema ees asuv linnuke —juhul, kui seal linnukest ei olegi, siis tähendab see seda, et taskbar on juba lahti lukustatud.
Et teda nüüd mujale lohistada, selleks lohistame tema vaba osa sinna kuhu soovime.
Et muuta tema kõrgust, viime selleks hiirekursori tema ülemisele äärejoonele, ootame kuni kursor muutub kahe peaga nooleks ja lohistame seda ekraani keskme suunas...


Töötamine Quick Launch ribaga:

Quick Launch riba on tööriistariba, mille kaudu Sa saad kiiresti käivitada mingeid oma sagedasti kasutatavaid programme, avada dokumente või kaustasid. Siin klõpsad Sa vajaliku elemendi ikoonile/kiirkorraldusele (stardimenüü elemendi asemel) ja see riba on nagu mingi kompromiss Start menüü ja töölaua vahel, kustakaudu võib kiiresti midagi käivitada või avada.
Windows Vista setup programm installeerib vaikimisi ka Quick Launch tööriistariba ja varustab ta algul kahe kiirkorraldusega (väikese ikooniga): Show desktop ja Switch between windows (Lülita akende vahel ümber) kiirkorraldustega. Kui Sa klõpsad Show desktop ikoonile, siis minimeeritakse korraga kõik avatud aknad ja kui Sa klõpsad talle uuesti, siis avatakse kõik minimeeritud aknad. Kui Sa klõpsad Switch between windows ikoonile, siis aktiveeritakse Windows Flip 3D, juhul kui Sinu süsteem toetab ja jooksutab Vista Aero kasutajaliidest.
Windows Vista omab uut vahendit ka kiirkäivitusriba jaoks, nimelt on nüüd võimalus lisada programme antud ribale ka otse Start menüüst või siis Windows Explorer'i aknast. Et teha seda stardimenüü kaudu, klõpsa Start nupule, siis leia vajalik programm, tee sellel programminimel paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Add to Quick Launch. Või tee siis avatud Windows Explorer'i aknas vajalikul programminimel paremklõps ja vali seesama Add to Quick Launch käsk. (Sama saab teha ka olemasolevate töölaua ikoonidega.)
Sa võid ka mitte-programmi kiirkorraldusi (näiteks kaustade või dokumentide kiirkorraldusi) lisada sinna Quick Launch ribale, selleks lohista nende kiirkorraldused oma töölaualt või siis Windows Explorerist sinna tööriistaribale.

Quick Launch toolbar on vaikimisi alati nähtaval, juhul kui seda riba näha ei ole, siis tee nupul Start paremklõps ja vali käsk Properties. Ilmub Taskbar and Start Menu Properties dialoogiaken, klõpsa seal Taskbar lehelipikule, et teda avada ja pane siis linnuke Show Quick Launch ruutu.

 

Tegumirea pisipildid (Taskbar Thumbnails), Windows Flip ja Windows Flip 3D:

Igas varasemas Windowsi versioonis kuvati tegumireal juba käivitatud programmide nupud. Kui vajutati mingile nupule, siis toodi antud programmi aken ekraanile nii et ta oli teistest avatud akendest eespool (st nähtaval). Windows XP sai ka täienduse: sarnased nupud grupeeriti tegumireal. Näiteks kui Sa avasid Winows Exploreris kaheksa akent, siis kõik nad grupeeriti üheainsa nupu alla.

Windows Vista täiendas oluliselt taskbar'i modifitseerides tema grupeerimist ja lisades järgmised muudatused:

 

Live Taskbar Thumbnails:

Kui Sa osutad hiirekursoriga tegumireal (taskbar) mingit nuppu, siis ilmub akna elav pisipilt (thumbnail), milles kuvatakse akna sisu. Selline elav pisipilt kuvatakse vaatamata sellele kas aken on minimeeritud tegumireale ja vaatamata ka sellele et millist tüüpi sisu aken sisaldab. Näiteks kui jookseb mingi video, siis ka selles avatud pisipildi aknas näidatakse sedasama videot ja seda sünkroonselt tegeliku jooksva videoga. Kui taskbari mingid nupud on grupeeritud, siis avatakse küll kõikide akende riit/rida, kuid avatuna näeme me kõige viimati avatud akna elavat pisipilti. Kuna siin me ei saa liikuda akende vahel, siis on see vahend grupeeritud nuppude puhul kasutu...
elav pisipilt

 

See pilt näitab Internet Explorer brauseri pisipilti/eelvaateakent - pilt.

 

Mis on Windows Flip ja tema kasutamine :

Üks esimesi klaviatuuri kiirkorraldusi, mille peaegu kõik Windows'i kasutajad ära õppisid, on Alt+Tab, mille abil sai kiiresti avatud programmiakende vahel liikuda.
Kuid kuni siiamaani näitas Alt+Tab aken ainult programmide ikoone ja nende tiitleid ning nii oli mõnikord raske aru saada, et millist programmi me sooviksime avada.
Kui Sul on videokaart, mis toetab Windows Vista Device Driver Model'it, siis Alt+Tab Vista versioon käitub hoopis teisiti. Kui Sa vajutad klahvisid Alt+Tab, siis Windows Vista kuvab ekraanile (töölauale) kõikide avatud akende elavad pisipildid (live thumbnails), vaata allasuvaid pilte:

flip vaade2

 

elav pisipilt

 

Kui Sul on Alt klahv alla vajutatud ja Sa hoiad teda, siis hoitakse nende akende vaade avatuna. Vajutades nüüd klahvi Tab ja hoides sel ajal klahvi Alt all, siis liigud Sa edasi mõõda neid avatuid aknaid. Kuna need pisipildid on elavas vaates, siis uuendatakse pidevalt ka nende sisu, mis peegeldavad nende käesolevat seisundit olenevalt sisu tüübist. Kui Sa lased Alt klahvi lahti, siis tuuakse momendil valitud aken teistest ettepoole (esiplaanile). Samuti võib vajaliku akna märgistada ja esiplaanile tuua sellega, et klõpsad vajalikule pisipildile.

 

Windows Flip 3D kasutamine:

Kui Sa vajutad Windows'i logoga klahvi ja Tab klahvi (Win klahv + Tab klahv), siis kuvatakse ekraanile kõikide avatud akende elavad pisipildid (live thumbnails), aga seda juba 3D vaates (st kolmemõõtmelises vaates), vaata järgnevat pilti - pilt.

 

Kui Sa hoiad all Windows logoga klahvi, siis hoitakse nende akende vaade avatuna ja vajutades klahvi Tab, saad Sa liikuda mõõda neid avatuid aknaid. Ka need aknad on elavad ja nende sisu uueneb pidevalt sõltuvalt nende sisu tüübist. Kui Sa lased Windows logoga klahvi vabaks, siis tuuakse viimati valitud aken esiplaanile. Ka hiireklõps mingil 3D aknal toob ta esiplaanile.
Alternatiivina vajuta Windows Logo+Ctrl+Tab, et ilmuks 3D avatud akende rida, mis ei nõua enam ühegi klahvi allhoidmist. Nüüd on Sul järgmised valikud:

  • Kasuta noolklahve, et liikuda mõõda avatud 3D akende rida...

  • Kasuta oma hiire kerimisratast...
  • Kui oled vajaliku akna välja valinud, siis klõpsa temal hiirekursoriga või vajuta klahvi ENTER...

 

NB! Flip 3D käivitamine suvalisest kohast:

Aga kui Sinu klaviatuuril ei olegi seda Windows logoga klahvi, mida siis teha, et saaks seda Flip 3D'd kasutada? Ilma Windows'i klahvita ei saa Sa seda teha. Lahendus on järgmine:

  1. Tee oma töölaua (ekraani) tühjal kohal paremklõps ja vali ilmuvast kontekstmenüüst käsk New ja siis Shortcut (st New > Shortcut).
  2. Tipi %windir%\System32\rundll32.exe DwmApi #105 ja vajuta nupule Next.
  3. Tipi loodavale kiirkorraldusele nimeks Flip3D või midagi muud meelepärast ja klõpsa Finish või OK.
  4. Lohista see äsjaloodud kiirkorraldus ekraani vasemale allaäärde (tegumireale) Quick Launch ribale või paiguta ta kusagile sobivasse kohta oma töölaual. Nüüd kui Sa teed sellel kiirkorraldusel 2x klõpsu, siis käivitatakse Flip 3D ja saad tema akende vahel liikuda kas siis hiirerattaga või oma noolklahvidega; hiireklõps aknal või klahv ENTER avab väljavalitud akna...

 

Töötamine Teadete väljaga (Notification area):

See notification area (teateriba/väli, teise nimega ka system tray) asub tegumireal kõige parempoolsemas otsas.

teadeteriba

Vaikimisi on see riba jagatud kaheks väljaks:

  • Väli, kuhu ilmuvad standardsed teadete ikoonid, näiteks sellised, mida kasutavad Sinu poolt installitud programmid. Üheks selliseks näiteks võib tuua mingi tulemüüri (nt ZoneAlarm'i) installimise, kui Sa installeerid tulemüüri, siis ilmub tema ikoon ka sinna teadeteribale. Paljud neist programmiikoonidest ei "teata" meile midagi vaid kuvavad sinna oma stardi-ikooni. Windows Vista hoiab ainult osa neist ikoonidest nähtaval ja ülejäänud neist varjatakse. Et näha kõiki seal asuvaid ikoone, selleks klõpsa teadete välja vasakpoolses otsas olevale noolekesele.

  • Väli, kuhu ilmuvad süsteemi enese teateikoonid, näiteks kella, võrgu, toite jms omad.

 

Erinevalt Windowsi eelmistest versioonidest, kontrollitakse Windows Vistas selle teadetavälja konfiguratsiooni ja seda saab teha Taskbar and Start Menu Properties dialoogiakna eraldi lehel. Et neid vaikimisi seadistusi muuta/modifitseerida, selleks tee nupul Start hiire paremklõps ja vali käsk Properties. Taskbar and Start Menu Properties dialoogiaknas ava sakk/vahekaart Notification Area. Kui Sa tahad, et Sinu teadete välja kõik ikoonid oleksid kogu aeg nähtavad, siis korista Hide inactive icons ruudust linnuke.
Sa saad ka valida, et millised system tray ikoonid oleksid alati näha (pane või korista linnuke ruutudest Clock, Volume, Network ja Power).

notification area seadmine


Klõpsa nupule Customize, et seada lisaparameetreid, avatakse aken, kus me saame konfigureerida iga ikooni kuvamise viisi:

behaviors

Sa võid ekraanile kuvada kuupäeva ja kellaaja klikkides teadete väljal kellakujulisele ikoonile. Nagu Sa järgnevast pildist näed, siis erineb Vista süsteemikell tunduvalt tema eelmistest versioonidest - pilt.

 

Kellaaega võib kuvada nii traditsioonilise/tavalise kellana kui ka digitaalse kellana ja kui Sa klõpsad seal allasuvale Change date and time settings... linglile, siis võid Sa lisada sinna ka kuni kaks täiendavat kella teiste ajatsoonide jaoks. Selleks ava seal Date and Time dialoogiaknas sakk/lipik Additional Clocks, pane linnuke ruutu või ruutudesse Show this clock ja tegutse...

mitu kella

 

PS! Windows Vista sisaldab ka täielikku kalendri programmi, mida kutsutakse Windows Calendar'iks. Selle kalenderprogrammi saad Sa käivitada klõpsates Start - All Programs - Windows Calendar.

Et aga muuta seda tegumireal asuva kella aega, selleks klõpsa kellal, mis asub tegumirea teateväljal ja siis klõpsa Change date and time settings... lingile. Ilmuvas Date and Time dialoogiaknas klõpsa nupule Change date and time või klõpsa Change time zone et muuta ajatsooni. Kui valmis, siis klõpa kaks korda OK.

Vaikimisi sünkroniseerib Windows Vista ise üks kord nädalas automaatselt süsteemiaja Interneti ajaserveriga (time.windows.com).

Loe sellest Windows Vista kellaaja sünkroniseerimisest ja tema probleemide lahendamisest siit!

Ülesse

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik