Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista välimus ja temaga töötamine.

II. osa

 

Stardimenüüs (Start Menu) liikumine: Mida on uut:

Kui klõpsad nupule Start, mis asub tegumirea kõige vasakpoolsemas otsas, siis avatakse Stardimenüü. Ka Windowsi logoga klahv avab selle stardimenüü. Nagu ka Windows XP-s, nii esitatakse ka Windows Vistas seda menüüd kahel kujul:

 

Et ühe stiiliga stardimenüült lülituda ümber teise stiiliga stardimenüüle, teeme Start nupul paremklõpsu ja valime käsu Properties ning seejärel avame Taskbar and Start Menu Properties dialoogiaknas lehe Start Menu. Aktiveerime seal kas raadionupu Start menu või siis Classic Start menu:

Stardimenüü stiilide vahetamine

 

Programmide loetelu juhtimine Stardimenüüs:

Start menüü programmide loetelu saad muuta mitmel viisil. Et modifitseerida vaikimisi seadistusi, tee selleks paremklõps Start nupul ja vali käsk Properties, ilmuvas dialoogiaknas on juba vaikimisi avatud sakk/vahekaart Start Menu. Kliki nupule Customize ja siis sea Number Of Recent Programs To Display parameeter endale sobivaks, st määra siin ära, et mitu viimati avatud programmi kuvatakse Start menüü vasemas paanis programmide loetelus.


Sealtsamast saame muuta ka, et mida ja kui palju ning mis kujul kuvatakse Start menüü parempoolses paanis:

valime elemendid

 

Siin võiks elementide kuvamise viisiks jättagi Display As Link valik, st las olla vaikimisi seadistused.

 

NB! Kui Sa soovid kiiret ligipääsu mingitele programmidele, siis Sa võid panna nad Start menüüsse. Kliki selleks Start nupule, otsi vajalik programm ülesse, tee temal paremklõps ja vali käsk Pin To Start Menu.

 

Start menüü parempoolse paani kasutamine:

Start menüü paremas paanis on tehtud tähtis aga raskesti märgatav muudatus. Windows XP ja Windows Vista hoiavad kasutajate dokumente erinevatel viisidel:

 

See muudatus peegeldub nüüd ka Start menüü parema paani ülaosas, nüüdseks on kaust Documents mõeldud ainult kasutaja dokumentide hoidmiseks.

 

Parempoolses paanis on tehtud ka muid tähtsaid uuendusi:

 

Veel võib lisada paremasse paani:

 

Start menüü otsimiskasti (Search Box) kasutamine:

Selle otsimiskasti abil saab kiiresti üles leida terves oma kompuutris asuvaid faile, kaustu ja programme. Et teda kasutada, selleks klõpsa nupule Start ja tipi kohe vajalik tekst (piisab ainult mõne tähe sisestamisest), otsingutulemused kuvatakse Start menüü vasemas paani ülaosas. Näiteks, kui meil on kiiresti vaja ülesse leida Adobe Photoshop programmiga seonduv, siis piisab sellest kui klõpsame nupule Start ja tipime kohe ainult paar sümbolit, näiteks tähed "ph" ja leitaksegi kohe meile vajalik asi ülesse:

otsimine...

 

Kui klikid seal otsingutulemuste loetelus mingile elemendile, siis ta avatakse. Et puhastada otsingutulemusi ja pöörduda tagasi normaalsesse vaatesse, kliki selleks ristiga Clear nupule või vajuta Esc klahvi.

 

NB! Kuna see Search box on ainult teksti sisestamise väli, siis ei ole Sul vaja enne teksti sisestamist seal klikkida vaid sisesta kohe enda otsimistekst.

 

Windows Vista's saab ka teisi otsimisvahendeid kasutada:

 

All Programs menüü kasutamine: Mida on siin muudetud.

Ka seda menüüd on muudetud. Kui Sa klõpsad nupule Start ja osutad siis All Programs, siis ilmub programmide loetelu, mis on installitud Sinu kompuutrisse.

Sõltuvalt Sinu süsteemi konfiguratsioonist ja Vista versioonist, näed Sa järgmisi programme:

 • Contacts  Lubab Sul juhtida enda isiklikke ja tööalaseid kondakte.

 • Media Center  Lubab Sul juhtida meelelahutuse parameetrid piltide, video, filmide, TV ja muusika osas.

 • Program Defaults  Lubab Sul valida vaikimisi programme (st neid programme, mis on opsüsteemiga kaasa antud).

 • Windows Calendar  Lubab Sul juhtida oma kohtumisi ja ülessandeid kalendri abil. Sa võid oma kalendri saata Internetti või oma firma sisevõrku (intranett) ja lisaks sellele saad ka teiste inimeste kalendreid tellida.

 • Windows Collaboration Lubab Sul ülesse seada või siis ühineda Windows Koostöö seansiga, et jagada teistele oma tarkasid ideid, presentatsioone või dokumente.

 • Windows Defender  See kaitseb Sinu arvutit ohtlike värkide eest (malware-kahjulik tarkvara), ta blokeerib ja leiab automaatselt ülesse spioonivara jms programmid.

 • Windows Fax and Scan  ...

 • Windows Mail  See asendab endist Outlook Express'i.

 • Windows Media Player  ...

 • Windows Movie Maker  ...

 • Windows Photo Gallery  ...

 • Windows Update  ...

 

Ka kaustad on All Programs menüüs muudetud. Kõrgema taseme kaustad on:

 • All Programs - Accessories  Sisaldab enamkasutatavaid abivahendeid: Calculator, Command Prompt, Connect To A Network Projector (uus), Run (uus), Sync Center (uus), Windows Explorer ja Windows Sidebar (uus).

 • All Programs - Accessories - Ease Of Access (uus nimetus)   See kaust sisaldab abistavaid instrumente: Magnifier (Suurendaja), Narrator (Jutustaja-viib teksti kõnekeelde neile kes näevad halvasti), On-Screen Keyboard ja Speech Recognition (Kõne tuvastaja).

 • All Programs - Accessories - System Tools  Sisaldab põhiliselt kasutatavaid süsteemiinstrumente: Backup, Disk Cleanup, System Restore ja Windows Easy Transfer. See kaust sisaldab ka teist Internet Explorer'it (Lisanditevaba brauserit-No Add-ons), mis on Internet Exploreri see versioon, kus brauseris puuduvad lisandid/laiendused või muud lisad (add-ons).

 • All Programs, Games  ...

 • All Programs - Maintenance (hooldamine—see on uus kaust):   sisaldab hooldamisinstrumente nagu Backup And Restore Center, Problem Reports And Solutions ja Windows Remote Assistance.

 • All Programs, Startup...

 

Märkus: Halb on see, et uues Start menüüs puudub selline vajalik asi nagu Run käsk, kust saab ligi käsureaaknale. Kuid Sa saad ta panna tagasi sinna kuhu ta peakski kuuluma: Tee Start nupul paremklõps ja vali käsk Properties, klõpsa Customize ja siis aktiveeri Start menu items all Run Command kontrollruut ning lõpuks klõpsa OK.

Üless

 

Control Panel (Juhtimispaneel): Mis on muutunud

Kui Sa klõpsad nupule Start ja valid Control Panel'i, siis kuvatakse tema aken. Nagu ka Windows XP's, nii omab Control Panel ka Windows Vistas kahte vaadet/välimust.

 • Category Control Panel (Kategooria ehk lihtne Control Panel) on vaikimisi vaade ja temas saab süsteemiutiliitidele ligi kategooriate ja ülessannete (task) kaudu.

 • Classic Control Panel on tema alternatiivne vaade, mis sarnaneb tema Windowsi eelmistele versioonidele.

 

Kuidas töötab Category Control Panel:

 • Control Panel avaneb kui konsool, milles on utiliidid jagatud 10 kategooriasse. Iga kategooria sisaldab tipptaseme linki ja selle lingi alla on siis mitu antud kategooria kõige sagedamini kasutatavat ülesannet.

 • Klõpsate kategoorialingile avatakse antud kategooria utiliitide loetelu. Iga utiliidi avab vastav link ja selle lingi all on ka enamkasutavate ülesannete loetelu.

 • Category Control Panel vaates käivitatakse kõik utiliidid ja ülesanded üheainsa hiireklõpsuga. Kui Sa lehitsed siin juhtimispaneelis, siis on tema vasemas paanis link tema pelehele (home page) tagasiminekuks, kategooriate ja ülesannete lingid jms.

Juhtimispaneel

 

Siin ülal on siis Control Panel kategooria vaates (Category Control Panel) ja avatud on tema pealeht (Control Panel Home). Kui Sa klõpsad siin peaaknas mingile kategooria lingile, siis avatakse uus aken, kus tema vasemas paanis tuuakse ära kõikide kategooriate loetelu.

Ülesse

 

Mine lehele Informatsiooni juhtimine Vistas >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik