Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista ja informatsioon - informatsiooni juhtimine - I. osa

 

Windows Vista Desktop (töölaud) ja Windows Explorer

 

 

Tutvume Windows Vista Desktop'iga (Töölauaga).

Esmapilgul sarnaneb Windows Vista töölaud Windows XP omaga. Põhivälimus ei ole muutunud, aga seal on ka mõned muudatused, mida peaks teadma. Peale selle on sinna lisatud ka täiesti uued vahendid: Windows Sidebar ja mini-programmid (mida kutsutakse gadget'ideks-abivahenditeks või lihtsalt "vidinateks"), mida võib ise lisada töölauale või siis Sidebar'ile.

 

Märkus: Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber) ja kõik saab korda.


See on desktop koos Sidebar'i ja temal asuvate gadgettidega ("vidinatega") - pilt.

 

Pärast Windows Vista installeerimist on ainsaks asjaks/ikooniks töölaual Recycle Bin (prügikast). Sa võid lisada või eemaldada Vista enda peamisi töölaua ikoone tehes töölaual tühjal kohal paremklõpsu, valides kontekstmenüüst käsu Personalize (uus käsk) ja seejärel klikkides Personalization akna vasemas paanis lingile Change desktop icons. Ilmuvas Desktop Icon Settings dialoogiaknast võib siis lisada või eemaldada Computer, Control Panel, Internet Explorer, Network, Recycle Bin ja User’s Files (see avab Sinu personaalse kausta) ikoone - pilt.

 

Töö Windows Sidebar'iga (Küljepaaniga):

Windows Vista üheks kohe nähtavaks uuenduseks on Windows Küljepaan (Windows Sidebar), mis on ette nähtud mini-programmide nn gadgettide (gadgets) hoidmiseks ja nendega töötamiseks. Vaikimisi asub see Windows Sidebar Sinu ekraani paremal küljel, aga Sa võid ta üle viia ka monitori vasakusse äärde. Seega on Windows Sidebar on väike paanike, mille võib lisada kas töölaua paremale või siis vasemale küljele. Temas asuvaid miniprogramme gadgette (vidinaid) võib kasutada väga erinevatel viisidel: Neid võib lülitada veebiteenistuste külge, et edastada mingit infot, kasutada ilmaprognooside ja värskete uudiste saamiseks, saada infot liiklusskeemide kohta, kuulata Internetiraadiot ine. Windows Sidebar ja gadget'id ei ole vaikimisi pandud töölauale. Et kuvada ja konfigureerida Windows Sidebari, tee järgmist:

 1. Klõpsa Start, klõpsa Control Panel, klõpsa Appearance And Personalization ja siis klõpsa Windows Sidebar Properties.

 2. Windows Sidebar Properties dialoogiaknas vali Start Sidebar When Windows Starts:

  Sidebar dialoog

 3. Vali siit dialoogiaknast ka see, et kas küljepaneel peab olema teiste akende peal ja kas ta hakkab olema töölaua vasakul või paremal küljel.

 4. Klõpsa OK. Sidebar ilmub siis kui Sa järgmine kord ennast sisse logid.

 

NB! Kui Sinu Windows Sidebar ei ole momendil ekraanile kuvatud, siis võid ta avada nii et klõpsad nupule Start ja tipid Search kasti sõna Sidebar. Seejärel klõpsa Windows Sidebar kui ta Start menüü ülaossa ilmub. Sa võid Windows Sidebar ikooni leida ka ekraani alläärest paremalt teadete väljalt, tee sellel klõps ja see küljepaan avataksegi, juhul kui ta ei ole veel avatud.
Kui Sa soovid ajutiselt selle Windows Sidebar'i ekraanilt ära koristada, siis tee temal paremklõps ja vali käsk Close Sidebar.


Kui Sa soovid aga Windows Sidebar'i täielikult välja lülitada, siis tee:

a) Tee Sidebar'il või Sidebar'i ikoonil paremklõps ja vali käsk Properties;

b) Korista linnuke ruudust Start Sidebar when Windows starts:

Korista Sidebar

 

c) Seejärel tee küljepaanil paremklõps ja vali käsk Close Sidebar, et sulgeda küljepaani.

 

Töö Windowsi "vidinatega" (gadgets):

Sidebari vaikimisi baasgadgetid on:

 

Et lisada neid abiprogrammikesi/abivahendeid Windows Sidebarile, selleks tee:

 1. Kliki + nupule, mis asub küljepaneeli ülaosas.
  (Alternatiivina võid teha küljepaani suvalises kohas paremklõpsu ja valida käsu Add Gadgets.)

 2. Ilmub Add Gadgets dialoogiaken (galerii), kus tee igal gadgetil, mida Sa tahad lisada Sidebar'ile, kahekordne hiireklõps. (Alternatiivina võid vajaliku gadgeti lohistada otse Sidebar'ile või teha tal paremklõpsu ja valida käsu Add):

  gadget'id


  Sa saad alla laadida ka uusi/täiendavaid gadgette, kliki selleks ülemise akna paremal allosas Get more gadgets online või Download more gadgets lingile ja Sidebar laeb Sind Microsoft Gadgets saiti.

  Et saada mingi gadgeti kohta rohkem infot, siis märgista ta ja klõpsa allääres asuvale Show details lingile.


Sa võid töötada gadgettidega mitut moodi:

 

Mõned pildid:

Sidebar koos gadgettidega (gadgets) - pilt.

Uue "tapeediga" desktop koos küljepaani ja gadgettidega - pilt.

 

Algul tunduvad need gadget'id üsna "tilu-lilu" värkidena, aga kui asjasse süveneda, siis leiad, et paljud neist, mis on loodud asjaarmastajate poolt (ka uuemad Microsoft'i omad), on vägagi vajalikud ja mugavalt kasutatavad. Pealegi luuakse neid pidevalt juurde nii et valik on suur, allpool toon ära mõned lingid kust saab laadida alla uusi ja huvitavaid vidinaid

1) Siit

2) Siit

3) Toon veel ära mõne kasuliku gadgeti lingi (neid on tegelikult palju rohkem ja muudkui aga tehakse juurde...):

App Launcher

ClipboardManager

Multi Meter

Wikipedia Search

AccuWeather.com Forecast and Radar Gadget

Sphere Timer 1.0

The Zune

NetGadget 32-bit

Vista Shutdown Control

Date

Battery Monitor

Torrent Wrangler

Screen Snaper Gadget


Gadgettidest natuke täpsem ülevaade:

Need gadgetid ei piirdu ainult Microsoft'i ja Windows Vista endi gadgettidega vaid neid teevad ka teised firmad ja üksikisikud. Micorsofti enda gedgetid on üsna "kesised", Internetis on saadaval suurel hulgal palju vajalikumaid ja vingemaid taolisi jubinaid.
Tegelikult on olemas kolme tüüpi Gadgette, mis tekitavad natuke segadust: Windows Live gadgetid, Vista Sidebar gadgetid ja Windows SideShow gadgetid.

Märkus: Peale selle on veel olemas terve posu igasuguseid Google, Yahoo! ja teiste saitide gadgette, mida võib panna oma kodulehte või siis blogisse. Neid gadgette võib aga integreerida ka Vista Sidebar'i spetsiaalsete programmikeste abil, näiteks Amnesty™ Generator (siit saad ta alla laadida).
On olemas veel Google, Yahoo!, Amnesty ja paljude teiste saitide nn widget'id, ka neid võib integreerida oma kodulehte ja blogisse.
Näiteks Yahoo! widgette saab panna oma töölauale, aga selleks tuleb laadida enne alla tema Yahoo! Widget programmike...; üldiselt on see värk päris põnev ja kes huvi tunneb, see uurigu asja sealt.


a) Sidebar Gadgets: Need gadgetid installitakse Sinu lokaalsesse kompuutrisse ja nad ei ilmu Sinu Start menüüsse. Selliste gadgettidega tegeleb Windows Sidebar programm (sidebar.exe) ja neid gagette saab panna ka oma töölauale. (Taolisi gadgette saab ka ise luua HTML, script'i ja System.Gadget object mudeli abil.) Küljepaani gadgettide üheks eeliseks on see et nad võivad pääseda ligi ka mõningatele süsteemiressurssidele (näiteks mälu, protsessori jms töö jälgimisele). Neid gadgette võib laadida alla Windows Live gallery ja muudest saitidest.

 

Oluline teada: Kuna Windows Live gallery saidis on neid Sidebar Gadgette üsna kehvas valikus, siis tuleb Sul neid muudest saitidest alla laadida. Need gadget'id luuakse .gadget laiendiga ja nad on tegelikult kokkusurutud arhiivifailid (ZIP või CAB arhiiviformaadis). Nüüd, kui Sa laed Internetist alla mingi huvitava ja vajaliku gadgeti, siis saad Sa kätte .gadget faili (näiteks üsna vajaliku App Launcher Vista Gadget allalaetud fail näeb välja selline: AppLauncherV3.3.1.4.gadget).
Iga küljepaani gadgeti arhiivifail sisaldab:

 

Nüüd kui Sa laed ta alla, siis tee sellel .gadget failil 2x klõps ja ta pakitakse lahti aadressile: %UserProfile%\AppData\Local\Microsoft\Windows Sidebar\Gadgets, kus %UserProfile% esitab kasutaja kodukausta, näiteks: C:\Users\ahv1.

Minu .gadget failid lähevad siis järgmisele aadressile: C:\Users\ahv1\AppData\Local\Microsoft\Windows Sidebar\Gadgets\.


Aga võib ka nii juhtuda, et Sa ei saagi neid allalaetud .gadget faile 2x klõpsuga käivitada, sel juhul ava nad mingi oma arhiveerimisprogrammiga (Näiteks WinZip või tasuta ja hea 7-Zip programmiga). Tee sellel .gadget failil paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk 7-Zip > Extract to "allalaetud gadgeti nimi\".
Siin tõin ma selle 7-Zip programmiga näite, sest kasutan seda ise, aga eks muude arhiveerimisprogrammidega on sama lugu:

Paki .gadget lahti

Nüüd jälgi seda, et see lahtipakitud kaustanimi lõpeks laiendiga .gadget, näiteks: AppLauncherV3.3.1.4.gadget, juhul kui seda laiendit seal ei ole, siis lisa see ise sinna ja kui valmis, siis siirda see kaust kogu tema sisuga oma kasutajanimega vidinate kodukausta, tavaliselt aadressile:


C:\Users\<kasutajanimi>\AppData\Local\Microsoft\Windows Sidebar\Gadgets\ ning seejärel saad Sa ta käivitada Vista Sidebar'i ülaosas asuva "+" nupukese kaudu - pilt.


b) Windows Live Gadgets: Windows Live gadgette võib ise seadistada ja kohandada endale sobivaks Windows Live saidis. (Ka neid gadgette võib HTML ja script'i abil ise teha.)
Need gadgetid ei ilmu Vista küljepaanile vaid neid saab kasutada weebibrauseris ja ka nemad on saadaval Live gallery saidis.


c) SideShow Gadgets: SideShow gadgetid kasutavad uut Windows SideShow platvormi ja nende abil kuvatakse kiire info nn abiekraanikestele või lisapaneelidele mis on paigaldatud klaviatuuridele, läpakate kaantele, mobiilidele, käekottidele jne, jne. Idee on selles, et kasutaja ei pea käivitama ja avama oma läpakat või siis mobiilikaant vaid kiire ning oluline info ilmub kohe otse tema kaanele (kestale)... Neid gadgette saab luua näiteks C++ abil ja SideShow gadgetid ei oma kasutajaliidest vaid nad vahendavat infot SideShow platvormi abil.

 

Sellel pildil aga "sõitis" lennuk minu küljepaanile sisse ja rikkus ta ära; mida nüüd teha, kas Vista ümber installeerida ja nõuda Eesti Kaitsevägedelt mingit kompensatsiooni?
Uuh, ma ei teadnudki, et Eesti Õhujõududel ka lennukeid on ja veel nii vägevaid! Ei tea kus nad neid peidavad, kas Alutaguse metsades?

Hävitaja rikkus Sidebar'i

 

Märkus: Juhul kui Sa olid selle "Weather" jubina või siis kõik gadgetid varem desinstalleerinud (uninstallinud) või läksid nad kuidagi muud moodi "kaduma", siis et neid jälle tagasi tuua, tee järgmist:

a) Kliki nupule Start ja tipi Search otsingukasti sõnad restore gadgets.
b) Seejärel kliki üleval otsingutulemustes Restore desktop gadgets installed with Windows lingile ja Windows'i enda kõik vaikimisi gadgetid taastatakse.

Ülesse

 

Windows Explorer'i kasutamine: Mis on muutunud.

Windows Vistas sarnaneb Windows Explorer'i käitumine palju rohkem brauseri käitumisele kui seda olid tema eelmised versioonid.

Windows Exploreris on nüüd mitu uuendust:

Paanid

Ülemises pildis on Windows Exploreris avatud NASA_Space_Wallpaper kaustaaken koos kõikide tema paanide ja ribadega.


Tähistasin seal paanid numbritega, et oleks parem ülevaade ja need on:

 

Neid paane saab sisse/välja lülitada tööriistariba kõige vasempoolsema Organize nupu kaudu, tuleb klõpsata Organize > Layout ja seejärel valida vajalik paan.

 

Antud pildil on kaustaaknas märgistatud üks tekstifail - pilt.


Märkus: See Windows Explorer'i kaustaakende paremas osas olev eelvaatepaan (Preview Pane) hakkab aga üsna pea Sinu tööd segama, nimelt kui Sa märgistad ühe või mitu .htm või .html faili (või mitu pilti), et neid kas siis kopeerida või siirdada kusagile mujale, siis tuleb üsna kaua oodata. Asi on selles, et Windows Vista üritab sinna parempoolsesse eelvaatepaani kuvada märgistatud HTML faili sisu koos tema kõigi piltidega ja tagajärjeks on see et tuleb oodata, aga kui Sa tahad kiiresti märgistada mitut faili...(!?)—tagajärjeks on see et isegi hea kompuutriga jääb Windows Explorer kas "rippuma" või pead siis jupi aega passima.
Mida selle vältimiseks teha?

Kui Sa soovid ikka kindlasti aeg-ajalt kasutada seda eelvaate- ja muid paane, siis võid eelvaatepaani lülitada ajutiselt välja nupu Organize kaudu (Organize > Layout > Preview Pane).
Teiseks suureks ebameeldivuseks on kaustaakendes failide pisipiltide eelvaate genereerimine, mis võtab suhteliselt aega ja aeglustab failide kopeerimist või siirdamist. Sellest ja arstirohust selle vastu loe siit.

 

Navigeerimine Windows Exploreri aadressiriba abil:

Aadressiriba (Address bar) ilmub Windows Exploreri ülaossa ja ta kuvab Sinu jooksva asukoha linkide abil, mis on üksteisest eraldatud noolekeste abil. See lubab näha Sinu käesolevat asukohta nii Sinu kompuutris kui ka võrgus ja Internetis.

aadressiriba

Nagu ülaltoodud pildist näha, ollakse kaustas aadressiga: Computer - OS (C:) - Users - ahv1

Asukoha aadress/tee (Address path) omab mitut võtmekomponenti:

 

Sa võid edasi ja tagasi liikuda (navigeerida) mitut moodi:Aadressiteest paremal asub juba läbikäidud/vaadatud asukohtade valimise noolnupp (Previous Location). Kui Sa klõpsad sellele, siis saad Sa ligi oma viimati kasutatud kaustadele ja ka mujale:

Eelmised kohad
Kui Sa klikid Asukoha Indikaatorist (Location Indicator) paremal asuvale noolekesele, siis saad Sa kiiresti ligi kompuutri peamistele ressurssidele:

PõhiressursidSee siin on ühe kaustaakna pilt koos selgitavate kirjadega - pilt.

 

Töötamine Windows Explorer'i vaatepaanidega (View Panes), kausta sisu kuvamise stiilide (Views) ja organiseerimisparameetritega (Organize Options):

Windows Vistas ei kasuta Windows Explorer enam seda Explorer riba, selle asemel kasutatakse nüüd vaatepaanisid (View panes). Vaatepaanid, kausta sisu kuvamise stiilid (Views) ja organiseerimisparameetrid ( Organize options) asendavad endisi klassikalisi menüüsid. Kui Sa töötad kaustade ja failidega, kuvatakse tööriistaribal nupud: View Panes ja Views ning Organize:

taskbar

 

Sa võid vaatepaane konfigureerida ja neile ligi pääseda kasutades Views ja Organize nuppe sellel tööriistaribal. Sõltuvalt asukohast kus Sa töötad või siis valitud (märgistatud) elemendist, võib see tegumiriba kuvada ka täiendavaid nuppe, näiteks nagu Open, Print, Share või Previous Versions jne.

Vaatepaane kasutatakse selleks, et kontrollida Windows Explorer’is tema välimust/kujundust. Sa võid neid vaatepaane konfigureerida sel teel, et klõpsad nupule Organize ja seejärel klõpsad Layout. Kättesaadavad on järgmised vaatepaanid:

 

Tööriistariba Views nupp lubab Sul muuta avatud kaustas olevate elementide välimust (stiile).
Tööriistariba Organize nupp lubab Sul täita ka põhiülesandeid märgistatud elementide suhtes, käsud: Rename, Cut, Copy, Delete ja Select All. Peale selle on tema all veel sellised olulised käsud nagu Layout ja Folder Options.

 

NB! Mida teha kui Windows ei jäta Sinu poolt määratud Windows Explorer kaustaakende seadistusi ja välimust meelde - juhis on seal.

 

Virtuaalsete kaustade (Virtual Folders) kasutamine, et salvestada enda otsingutulemusi:

Virtuaalsed kaustad funktsioneerivad nagu ka tavalised kaustad.Otsingukausta (Searches Folder) kasutamine:

Iga kasutajaprofiilikausta sees on ka kaust nimega Searches, mille sees asuvad vaikimisi virtuaalkaustad ja nad on kasuatajale kättesaadavad ning sisaldavad:

 

virtuaalkaustad

 

Virtuaalkaustade loomine:

Virtuaalkaustasid hoitakse kui faile, mille laiendiks on .search-ms. Näiteks Unread E-Mail virtuaalkaust on tegelikult hoopis fail nimega Unread E-Mail.search-ms. Sa võid ka ise luua neid virtuaalkaustasid, juhul kui Sa kasutad sagedasti ühtesid ja samasid otsimis või filtreerimiskriteeriume, et faile/kaustu kiiresti üllesse leida. Loo sel juhul uus virtuaalkaust ja salvestada otsimistulemused sinna. Et seda teha, selleks teosta oma otsing ja salvesta siis tulemused virtuaalkausta:

 1. Sisesta oma otsingutekst Search kasti, seadista kriteeriumid ja otsimisfiltrid.

 2. Tee Windows Explorer' is tühjal kohal paremklõps ja vali käsk Save Search.

 3. Save As dialoogiaknas anna failile nimi, millel peab lõppu lisama .search-ms laiendi näiteks nagu 2006Võlad.search-ms (tegelikult on see laiend juba seal olemas nii et jäta ta lihtsalt alles). Ka see, Sinu poolt loodud uus virtuaalne kaust, pannakse nüüd Searches kausta.

Ülesse

 

Mine edasi informatsiooni juhtimise II. ossa >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik