Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Informatsiooni juhtimine Windows Vistas.

II. osa

 

Failide märgistamine (väljavalimine) kontrollruutude abil:

Teatavasti saab kaustaakendes vajalikke faile märgistada mitut moodi, näiteks klõpsates neid ainult hiirekursoriga, mitut faili saab märgistada klahvide Ctrl ja Shift abil jne. Mitme faili märgistamisel võis tekkida vigu, st me võisime märgistada vale faili võis siis vajaliku faili märgistatute seast välja jätta.
Windows Vista on aga olemas uus failide-märgistamise tehnika, mis elimineerib juhusliku/vale märgistamise. Seda kutsutakse Use Check Boxes to Select Items ja Sa saad sellise tehnika aktiveerida nii:

1) Ava mingi kaustaaken ja kliki nupule Organize -> Folder and Search Options, et avada Folder Options dialoogiakent.
(Seda saab teha ka nii: Control Panel > Appearance and Personalization > Folder Options või kui Sul on Control Panel'i aknas kehtestatud Classic View, siis kliki seal Folder Options ikoonile.)


2) Ava sakk/vahekaart View ja pane linnuke ruutu Use check boxes to select items ning kliki siis OK.

uutmoodi valimine

Nagu ülemisest pildist on näha, siis kui Sa lülitad selle uue märgistamisvahendi sisse, loob Windows Explorer kaustaakna sisust vasakule spetsiaalse veeru. Kui Sa osutad mingit kausta või faili, siis ilmub sinna veergu kontrollruut ja Sa saad antud elemendi märgistada nii et paned linnukese sinna ruutu (Kui Sa paned linnukese sellesse ruutu, siis ei ole Sul mitme faili märgistamisel vaja kasutada CTRL või SHIFT klahvi abi). Sa võid ka kõik elemendid korraga märgistada kui paned linnu ruutu, mis asub antud veeru ülaosas sõna Name ees.

 

Varikoopiad (Shadow Copies) ja Ülekande NTFS (Transactional NTFS):

Vista lõi uue huvitava tehnoloogia, mida kutsutakse Transactional NTFS või lühendatult TxF. Kui Sinu andmetega juhtub midagi (süsteemi kokkukukkumine, programmi kinnijooksmine, failide ülekirjutamine jne), siis võimaldab Vista selle TxF abiga kerida Sul tagasi rikutud failide eelmiste versioonideni. See sarnaneb väga System Restore'le, välja arvatud see et ta ei tööta terve süsteemi jaoks vaid ainult individuaalsete failide, kaustade ja ketaste tarbeks. Tervet süsteemiketast (st seda, kuhu on installeeritud Windows Vista) ei saa kerida tagasi tema eelmise versioonini, aga kui Sul on loodud mitu muud partitsiooni/jaotust (nn loogilist ketast), siis neid saab küll tagasi kerida. (Aga süsteemiketta kaustasid ja faile saab küll taastada.)

NB! Kahjuks ei saa seda väga vajalikku vahendit kasutada Windows Vista Home Basic ja Vista Home Premium versioonide puhul. Kuid ka siin on väljapääs ja sellest tuleb juttu antud teema lõpus.

Windows Vista võimaldab taastada faile ja kaustasid nende eelmiste versioonideni kahe protsessi abil:

 

Nende kahe protsessi abil saabki Windows Vista taastada failide ja kaustade eelmisi versioone. Peab teadma seda et neid varikoopiaid (Shadow Copies) luuakse automaatselt iga päev, sest antud mehhanism töötab koos System Restore vahendiga, samuti luuakse nad ka siis kui Sa installeerid mingi programmi või draiveri. Kuid neid varukoopiaid ei looda iga kord kui Sa muudad mingit faili vaid muudatustest tehakse "fotoülesvõte" ainult teatud ajamomentidel.


NB! Kui Sul on System Restore vahend välja lülitatud, siis ei looda ka mingeid varikoopiaid. Kui Sa kustutad oma System Restore taastamispunktid (restore points), siis kustutad ka varikoopiad.

 

Ketta/draivi, kausta või faili tema eelmisesse versiooni tagasipööramine:

Windows Vista pakub eelmiste versioonide kasutamiseks kolme erinevat stsenaariumi:

 

Kaustasid ja faile võib "kerida tagasi" kahel viisil:

1) Tee vajalikul objektil (st draivil/kettal, kaustal või failil), mida Sa tahad taastada, hiire paremklõps ja vali käsk Properties, siis ava vaheleht (tab/sakk) Previous Versions:

ketta taastamine

See ülemine pilt näitab ketta eelmiste versioonide vahekaarti (tab).

 

Alumine pilt näitab faili eelmiste versioonide vahekaarti (tab):

faili taastamine

Klõpsamine mingi kuupäevaga versioonile aktiveerib kolm järgmist nuppu (vaata eelmist pilti):

 

2) Teine võimalus seda teha on see et tee vajalikul objektil (st kettal/draivil, kaustal või failil), mida Sa tahad taastada ehk siis viia teda tagasi tema varasemasse versiooni, hiire paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Restore previous versions.


Sellel pildil üritatakse kausta taastada - pilt.

 

Mingi kuupäevaga kaustaversiooni väljavalimine ja seejärel tema taastamine (tagasiviimine) - pilt.

 

Märkus: Kui seal Previous Versions lehel ei ole midagi, siis tähendab see seda, et antud kaustast või failist ei ole tehtud varikoopiaid, st me ei olnud neid vahepeal muutnud...
Ära looda ainult sellele "Shadow Copy" vahendile vaid tee oma tähtsamatest failidest (või veelgi parem tervest oma süsteemist) ise varukoopiad ja seda seepärast et kui Sinu kõvaketas väljub rivist, siis ei saagi Sa enam talle ega ka sellele "Shadow Copy" vahendile ligi...

 

Kuidas saaksid Windows Vista Home Basic ja Vista Home Premium omanikud kasutada seda "Shadow Copy" vahendit?

Vaikimisi luuakse need varikoopiad kõikides Windows Vista versioonides, aga Vista Home Basic ja Vista Home Premium omanikud ei saa teda lihtsalt kasutada ja kogu moos...

Mine aadressile http://www.shadowexplorer.com/downloads.html ja lae sealt alla tasuta pisike ShadowExplorer programmike ning installeeri ta. Installeerimise käigus luuakse töölauale ka tema kiirkorraldus, käivita kiirkorralduse abil see programm (Sa pead omama administraatori õigusi) ja ilmub järgmine aken:

Vali ketas ja kuupäev

 

Vali akna ülaosas esimeset rippmenüüst vajalik draiv/partitsioon (juhul kui Sul on neid rohkem) ja seejärel vali kõrvalasuvast rippmenüüst see kuupäev, mis oli enne kui Sul mingi jama juhtus. Nüüd otsi programmiakna allosast ülesse see kaust või fail, mida Sa tahad taastada ("tagasi kerida"), tee temal paremlõps ja klõpsa Export... Avatakse dialoogiaken, kus vali välja see koht, kuhu see kaust või fail tuleb taastada. Algab taastamine ja juhul kui Sa valisid kausta või faili, mis on juba olemas, siis ilmub diaoogiaken, mis teab, et antud kaust või fail on juba olemas, siis klõpsa nupule Ja (Yes).

 

NB! System Restore vahendist ja tema taastamispunktidest (restore points) loe siit!

 

XML Paper Specification (XPS) ehk Office Open XML vorming:

Meie toredas maailmas on väga tihti vaja vahetada informatsiooni (dokumente) nende inimestega, kes ei kasuta sama tehnoloogiat kui meie. Nad võib olla ei kasuta samu programme mida meie, nad võivad jooksutada Windows'i erinevaid versioone või kasutada isegi erinevat operatsioonisüsteemi. Kuidas sel juhul aga vahetada nendega informatsiooni, mis asub meie dokumentides? Momendil saame selleks kasutada mitut erinevat moodust:

 

Nüüd tuli Microsoft välja uue dokumendiformaadiga, mida kutsutakse XML Paper Specification või XPS. Nüüdseks on tema nimeks Office Open XML ja Microsoft üritab seda, et see dokumendivorming kuulutataks samuti satandardiks nagu tehti seda hiljuti OpenDocument vormingu puhul. Igatahes saab Vista's dokumente salvestada, töödelda ja printia selles Office Open XML vormingus (ta on lülitatud Office paketi koosseisu).

Märkus: Microsoft on sunnitud teatud määral arvestama standardina kinnitatud OpenDocument vorminguga ja tema poolt lubati välja lasta Office 2007 plugin, mis võimaldab Wordi dokumente OpenDocument vormingus salvestada. Soovijatel tuleb see ise alla laadida ja paigaldada.
Microsoft teeb siiski kõik mis võimalik, et OpenDocument vormingu kõrval kinnitataks standardina ka nende Office Open XML vorming.

 

Mine lehele Vista personaliseerimine ja kasutajaliidese täpsem seadistamine >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik