Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista - Internet Explorer 7 kasutamine

 

 

Microsoft Internet Explorer 7 on lülitatud Windows Vista koosseisu ja teda võib laadida alla ka Windows'i eelmiste versioonide omanik.NB! Internet Explorer 8-st saab ülevaate aadressilt: http://landfield.pri.ee/Windows_7/Internet_Explorer_8.html.

Internet Explorer 9 veebibrauserist (veebisirvijast) saad ülevaate sealt.
Tutvume Internet Explorer 7 aknaga:

Kui Sa avad esimest korda Internet Explorer 7 brauseriakna, siis näed Sa kohe tema kasutajaliideses (kuvas) tehtud muudatusi. Eelmiste Internet Explorer versioonide aknad sisaldasid traditsioonilist menüü ja tööriistariba, mis asusid brauseriakna ülaosas. Internet Explorer 7-s on menüüriba varjatud ja tööriistariba on täielikult ümber tehtud, kus kõige enamkasutatavad funktsioonid on koondatud kokku ühteainsasse kompaktsesse Command tööriistaribasse, mis asub sisupaani kohal ja viimasena avatud brauserilehest (browser tab) paremal pool. Kolmandate firmade programmid võivad lisada oma nuppe sinnasamasse Command ribale, kus Sa võid neid siis seadistada ja nende järjekorda muuta.

 

Internet Explorer 7 kasutajaliidest (kuva) on üsna palju täiustatud ja need muudatused on:

 • Efektiivsem kasutajaliides, mis suurendab veebilehe kuvamisala sest on vähendatud tööriistariba suurust.

 • Väga vajalik ja oluline uuendustabs (vahekaartide, sakkide, lipikute) kasutamine eraldi akende asemel, mis on väga mugav ja lubab kiiresti liikuda veebilehtede vahel ning seejuures saab juba vaadatud lehti alles hoida, et saaks vajaduse korral ruttu nendesse tagasi minna. Et minna teisele juba eelnevalt laetud veebilehele, selleks piisab tema lehelipikule (tab) vajutamisest. Ühesõnaga me saame vaadata mitut veebidokumenti ühesainsas aknas, seda uuendust nimetatakse tabbed browsing-ks.
  Vaikimisi avatakse iga uus veebileht ühes ja samas tab'is, st ta asendab seal eelnevalt avatud saidi. Kui Sa tahad aga avada uut dokumenti ja samal ajal pääseda ligi ka oma juba avatud veebilehele (veebilehtedele), siis klõpsa New nupule, mis asub alati viimasest lipikust (tab' ist) paremal pool. Tee seda nii:

  • Oletame, et Sul on juba mingi dokument avatud, siis enne kui Sa valid oma Favorites menüüst mingi lingi või tipid aadressiribale või otsingumootorisse mingi võtmesõna, klõpsa sellele New tab lehelipikule;
  • Seejärel avatakse uus sakk/tab, kus on juhised...(las need olla, kui tahad, siis loe);
  • Nüüd ava mingi uus veebileht ja ta pannakse sinna äsjaavatud New tab lehele kusjuures vanad juba eelnevalt avatud saidid jäävad alles (teiste tab'ide alla);
  • Sa võid ka vajutada klahve ALT+ENTER, et avada aadressiribale või otsingumootorisse tipitud veebileht uues vahekaardis; sel juhul ei pea Sa eelnevalt avama seda New tab'i;
  • Kui Sa viibid parasjagu mingis saidis ja kui Sa soovid, et seal mingile lingile vajutades avatakse see dokument uues tab'is, siis hoia all CTRL klahvi ja klõpsa siis sellele lingile (või klõpsa antud linki keskmise hiirenupuga);
  • Juba eelnevalt avatud saidi saad uuesti avada nii et klõpsad tema tab'ile (lipikule);
  • Tab'i saad sulgeda kas tema paremas osas oleva ristikese kaudu või vajutades tabile keskmise hiirenupuga.
   Kes tunneb Mozilla Firefox brauserit, see juba teab nende vahekaartide/tabide või vahelipikute kasulikust...


   Näide - pilt.

 • Ülesse on lisatud Live Search ehk Instant Search kast kui standardne vahend:

Internet Explorer 7

 • Kiire veebilehtede eelvaade (Quick Tabs) nupp kujutab endast nelja avatud aknaga nupukest. Kui Sa klikid antud nupule, siis ilmub pisipiltidest eelvaade kõikidest vahekaartidest, mis on momendil laetud Sinu brauseriaknasse. Et minna sellest eelvaatest vajalikule lehele, kliki lihtsalt vastavale pisipildile. Et mingit eelvaate akent (veebilehte) sulgeda, kliki tema paremal ülanurgas asuvale X ikoonile - pilt.

 • Kiire Tabide loetelu (Tab List) on allanooleke, mis asub kohe Quick Tabs nupu kõrval ja mis kuvab meile brauserisse laetud veebidokumentide loetelu (rippmenüü). Et minna mingisse veebilehte, selleks klõpsa seal loetelus vajalikule kirjele.

 • Üheks väikseks aga heaks uuenduseks on brauseriakna paremale allanurka lisatud Change Zoom Level (Suurendusastme muutmise—suumimine) nupp. Tavaliselt näeme me brauseriakna sisu 100% suuruses, aga me võime nüüd akna tekste koos piltidega muuta suuremaks või siis väiksemaks kui klõpsame antud nupule või siis kasutame tema kõrval asuvat noolekest, millele klõpsates ilmub rippmenüü. Sama võimalus on kättesaadav ka siis, kui Sa soovid mingit lehte või märgistatud ala printida: Klõpsa Print nupu kõrval asuvale noolekesele ja vali Print menüüst käsk Print Preview ning Print Preview ekraani ülaosas saad Sa valida rippmenüüst printimiseks sobiva suuruse (suurendusastme %-des).
 • Me võime veebilehti mingite kategooriate, loogiliste teemade alusel grupeerida eraldi gruppidesse ja need siis salvestada. See lubab meil ühe hiireklõpsuga avada korraga mitu vajalikku veebilehte.

 

Vahekaartidega surfamise (Tabbed browsing) parameetrite seadmine:

Internet Explorer 7 lubab Sul teatud määral nende vahekaartidega (tabidega) surfamise parameetreid ka muuta. Et brauseri kõikidele seadistustele ligi pääseda, kliki Tools menüüs käsule Internet Options (või siis Control Panel'i aknas) ja kliki seejärel saki General sektsiooni Tabs all nupule Settings. Avatakse Tabbed Browsing Settings dialoogiaken:

Tab'ide seadistamine

Enamik seadistusi on siin iseenesestmõistetavad ja tähtsaim neist on kõige ülemine prameeter (Enable Tabbed Browsing), mis lubab Sul selle lehtedega lehitsemisreźiimi ka täiesti välja lülitada ning konfigureerida Internet Explorer 7 nii et iga leht avatakse tema omaenese aknas. Siiski ei soovitaks seda tabbed lehitsemist välja lülitada, sest see on palju mugavam surfamise viis.
Veel väärivad tähelepanu kaks parameetrit:

 • Open only the first home page when Internet Explorer starts See parameeter lubab Sul määrata korraga mitu saiti endale kodulehtedeks ilma et see muudaks Sinu Internet Explorer'i avamise aeglasemaks. Selle parameetri aktiveerimisega laetakse startimisel ainult Home Page loetelu kõige ülemine element ja hiljem võid Sa laadida ka ülejäänud lehed kui Sa klõpsad Command ribal Home Page ikoonile.
 • Open new tabs next to the current tab Kui Sa hoiad pidevalt paljusid lehti lahti, siis oleks mõtekas see linnuke sealt ruudust ära koristada. Kui Sul on ikkagi üle kümne vahekaardi (kodulehe-tabi) lahti ja siis klõpsad mingile lingile, et avada järjekordset tabi, siis tekib Sul raskusi selle uue lehe loetelust ülesse leidmisega. Kui see parameeter ei ole aktiveeritud, siis ilmub see uus leht alati tabide reast paremale poole ja Sa võid ta lohistada siis kusagile mujale positsioonile kui vaja.

 

Töötamine IE 7 tööriistaribadega (Internet Explorer 7 toolbars):

Peale Tabbed browsing'u ja Quick Tab'i parameetrite on veel teisigi asju Internet Explorer 7-s muudetud. Eelpool nimetatud muudatusi on lihtne märgata, kuid seal on osa muudatusi, mida on raske näha, aga see-eest on need piisavalt olulised uuendused:

 • Classic Menu bar (Klassikaline menüüriba)—see on nüüd vaikimisi varjatud ja me võime ta aga klahvi ALT abil panna brauseriaknasse ajutiselt tagasi. Et panna teda alaliselt tagasi, vajutame Command ribal nupu Tools kõrval asuvale noolekesele ja valime avanevast rippmenüüst käsu Menu Bar. Kui tahame ta jälle ära koristada, siis kordame seda tegevust.

 • Standard toolbar (Standardne tööriistariba)—seda on muudetud ja tema kõige tähtsamad käsud on nüüd koondatud Command ribasse.

 • Address bar (Aadressiriba)

 • Status bar (seisukorrariba/inforiba)

 

Classic Menu Bar (Klassikaline menüüriba) ja Standard Toolbar (Standardne tööriistariba): Mida muudeti.

Allolev pilt näitab klassikalist menüüriba ja standardset tööriistariba, mille paremas osas asub Command ribaga:

toolbarid

 

Standard toolbar on alati nähtav juhul kui Sa just ei kasuta täiseekraani reźiimi (full-screen mode). Standard tööriistariba kõige vasemas otsas asuvad kaks nuppu: Favorites Center nupp ja Add to Favorites nupp (selle nupuga saab aktiivse saidi lisada oma Favorites kausta).

Favorites Center on uus vahend ja tema nimetus on natuke puudulik, sest peale Sinu lemmiklinkide sisaldab ta veel lehitsemiste ajalugu (History) ja RSS uudistepealkirju (Feeds), mis Sa olid tellinud Internet Explorer 7 abiga. Et teda avada, klõpsa selleks brauseri lehtederiba vasakus otsas asuvale kuldsele viisnurgaikoonile. Vaikimisi avatakse Favorites Center ripp-paanina ja kui Sa oled seal mingi valiku teinud, siis ta kaob. Kui Sa klõpsad seal paani ülaosas mingile ikoonile, siis saad Sa muuta tema välimust. Et lukustada antud paani, klõpsa selleks Pin the Favorites Center nupule. Et panna mingit huvitavat saiti oma Favorites loetellu, klõpsa viisnurga nupu kõrval asuvale Add to Favorites nupule (seda saab ka teha siis kui teeme vajalikus weebilehes paremklõpsu ja valime hüpikmenüüst käsu Add to Favorites...):

Favorites Center

 

Seega lubab Favorites Center näha ning juurde pääseda järgmistele asjadele:

 • Favorites  Sinu lemmiklehtede loetelu.

 • Feeds—Uudistekanalid ((Really Simple Syndication (RSS)), mis Sa oled endale tellinud.
  Mis see RSS ja tema eelised on, sellest võid lugeda täpsemalt minu ülevaatest aadressilt: http://www.angelfire.com/yt3/tonis2/feedreader/feedreader.html

  Millal veebileht ei ole veebileht? Siis kui ta on web feed (veebi uudistekanal).
  Uudistekanalid toimetatakse kätte HTTP protokolli abil, aga nad ühendatakse üksteisega programselt, kasutades Extensible Markup Language (XML) ja Really Simple Syndication (RSS) standardit. Web feed on põhiliselt hästistruktureeritud elementide loetelu, kus iga element omab pealkirja, sisu, kuupäeva -ja ajatemplit jms.
  RSS
  on muutunud lugejate eelistatuimaks meetodiks saitide jaoks, mis lubab lugejatel olla kiiresti kursis kõige värskemate uudistega. Internet Explorer 7 tunneb ära kui sait omab ühte või enamat RSS feed'i (uudistekanalit) ja lubab Sul seda feed'i ka näha. Kui Sa kasutad Internet Explorer'it kui uudistekanalite lugejat, siis võid Sa tellida RSS feed'e ja lasta need siis oma brauseril teatud kindlal ajal alla laadida. Kui saabub uus post, siis muutub selle saidi link paksuks ja klõpsates sellele lingile kuvatakse lugemata materjal brauseriaknasse.

  Et tellida mingit RSS uudistekanalit, klõpsa suvalisel huviärataval veebilehel roosale/kollasele RSS ikoonile (või otsi sealt linki kirjaga XML, RSS või Atom), juhul kui antud lehest saab tellida feed'i. Kui Internet Explorer 7 tuvastab mingil lehel feed'i olemasolu, siis muutub tema Command Bar'il asuv Feed nupp heleroosaks:

  feed nupp

  Tuvastati feedi olemasolu

 • Et tellida mingist kodulehest feed'i (juhul kui seda seal pakutakse), kliki kodulehes asuvale feed ikoonile - pilt.


  Seejärel avatakse uus tellimise leht, kus klõpsa lingile Subscribe to this feed:

  feedi tellimise link


  Nüüd ilmub järgmine dialoogiaken, kus klõpsa nupule Subscribe ja antud feed (sait) pannakse Sinu Favorites Center'i Feeds kausta, kust võid igal ajal avada tema värsked uudised:

  tellimise dialoogiaken


  Märkus: Antud feed'i näide on toodud ühest minu kodulehest, kuhu ta on loodud ainult näite toomiseks (võid teda katsetada aadressilt: http://landfield.pri.ee/elajas/Kodu2.html) ja kui oled ära proovinud, siis võid selle feed'i annuleerida, sest ega ma sinna värskeid uudiseid eriti ei lisa...


  Kui Sa avad Internet Explorer'is oma mingi feed'i, siis rakendatakse lehele vastav lehekülje stiil ja Sa näed ta sisu oma brauseriaknas; kliki vajalikul alapealkirjal ja Sind viiakse antud kodulehte - pilt.


  Et näha kõiki oma tellitud uudistekanaleid, ava Favorites Center'is Feed loetelu.
  Pärast seda, kui Sa oled feed'i lisanud oma tellitud uudistekanalite nimekirja, saad Sa nende omadusi redakteerida nii et teed Favorites Center'is vajalikul feedinimel paremklõpsu ja valid käsu Properties:

  feedi omaduste muutmine


  Tellitud feed pannakse seega Feeds kausta, mis on Favorites Center'i üheks koostisosaks.
  RSS feed integratsioon on uus vahend Internet Explorer 7-s.
  RSS feed'id (RSS uudistekanalid) võivad sisaldada uudistepealkirju, loetelusid ja ka muud informatsiooni.

  Kui Sa oled endale juba tellinud RSS feed' i, siis võid Sa ta avada lugemiseks nii:

 1. Ava Internet Explorer 7 .

 2. Klõpsa Favorites Center nupule.

 3. Klõpsa Feeds tab' ile.

 4. Klõpsa feed'il, mida Sa soovid lugeda (lugemata ja uue sisuga lingid on seal paksu kirjaga) ja tema sisu kuvatakse paremale sisupaani:

Kui Sa asud kusagil põnevas saidis ja seal on olemas ka RSS feed' i tellimise ikoonike või vastav link, siis klõpsates sellel, lisatakse antud sait automaatselt Sinu Internet Eploreri Favorites Center' i Feeds lehele.

 

Märkus: Sa või neid RSS uudistekanaleid lugeda ka Feed Viewer gadget' i abil, sellest oli eelpool juba juttu!
Loomulikult võib neid RSS feed' isid lugeda ka kolmandate firmade spetsiaalsete programmidega (RSS agregaatoritega).

 • History  Veebilehtede loetelu, mida Sa oled juba vaadanud: kuupäevade, saitide, enimkülastatud või vaatamise järjekorra järgi.

Teised uued vahendid Internet Explorer 7-s on need, et mida saab teha kodulehega ja printimisega. Internet Explorer 7 lubab Sul omada rohkem kui ühte kodulehte. Ta lubab Sul seada ülesse kuni 8 kodulehte. Kui Sa käivitad Internet Explorer'i või klõpsad Home nupule, siis laeb Internet Explorer iga kodulehe tema omaenese lehele (tab'i). See lubab meil kiiresti pärast brauseri laadimist vaadata oma lemmiksaite. Kuid peab silmas pidama ka seda , et mida rohkem meil neid lemmikkodulehti on, seda aeglasemalt baruser ka käivitub...
Standardse tööriistariba paremas otsas asuv Kodulehe nupp (Home nupp) lubab Sul ligipääsu vaikimisi kodulehele. Home Options nupp (kujutatud Home nupu paremal kõrval asuva allapoole noolekesena) lubab Sul:

 • Kuvada ja valida loetelust täiendavaid kodulehti, mida Sa varem konfigureerinud olid.

 • Lisada, muuta või eemaldada kodulehti.

Kui soovid lisada jooksvat lehte oma kodulehtede loetellu, siis klõpsa sellele Home Options nupule ja vali siis Change Home Page. Change Home Page dialoogiaknas vali vastav parameeter ja klõpsa Yes.

Print nupp, mis asub tööriistariba paremas otsas, lubab Sul printida jooksvat lehte. Kui Sa klõpsad Print Options nupule, mis asub Print nupust paremal ja valid siis Print Preview, siis saad Sa seadistada printimise välimust (küljendust). Tähtsaim uuendus on siin Change Print Size nupp, mis lubab Sul seada printimise suuruse %-des prinditava lehe aktuaalsest suurusest. Sa võid klõpsata Change Print Size nupule ja siis valida Shrink To Fit, et kindlustada lehe korraliku printimise.

 

Lemmiklinkide (Favorites) redakteerimine:

Iga link, mille Sa lood, salvestatakse kui interneti kiirkorraldus Sinu profiili Favorites kausta. Sa võid seda kiirkorraldust redakteerida nii nagu ka igat muud liiki kiirkorraldust. Tee vajalikul elemendil (Favorites menüüs, Favorites Center'is või Favorites kaustas) paremklõps ja vali käsk Properties ning ilmub omaduste dialoogiaken:

Muuda linki...

Ava seal aknas vastavad lehed ning redakteeri nime (lehel General), URL'i (lehel Web Document) jne.


Favorites organiseerimine:

Et lisada alamkaustasid Favorites peakausta, siirdada linke kaustade vahel, muuta kaustade ja kiirkorralduste nimesid ja et kustutada linke/kaustu, selleks klõpsa Add To Favorites nupule ja siis klõpsa Organize Favorites:

Favorites kaust


Classic Menu ja Standard Toolbar Menu parameetrite kasutamine:

Nagu juba ülevalpool sai õeldud, on kõige rohkem kasutatavad funktsioonid koondatud Command ribale. Ka kolmandate firmade programmid võivad installeerida sinna omi nuppusid, samuti võid Sa ise sinna lisada või eemaldada nuppe, muuta nende järjekorda ja muuta ka Command riba suurust. Sa ei saa aga seda Command riba mujale viia.
Sa võid teiste tööriistaribade, sealhulgas ka Links tööriistariba ja täiendavate tööriistaribade, mis on installeeritud kolmandate firmade poolt, asukohti muuta. Pärast seda, kui Sa oled oma tööriistaribad ära paigutanud, võid Sa nad lukustada, et keegi teine (ka Sina ise) ei saaks neid kogemata nihutada.
Enne, kui Sa võid tööriistaribasid ümber paigutada, tuleb Sul nad lahti lukustada: klõpsa Tools, siis Toolbars ja korista "linnuke" ruudust, mis asub Lock The Toolbars parameetrist vasakul. Kui tööriistaribad on lahti lukustatud, siis ilmuvad iga tööriistariba vasakule poolele punktiirjoontest sangad:

sangadKlõpsa neist sangadest paremale poolele ja kui hiirekursor muutub nelja noolekesega Move kursoriks, siis lohista antud tööriistariba Aadressiriba ja Tab'ide rea vahelisel alal vajalikku kohta. Sa võid ruumi kokkuhoiu nimel mitu tööriistariba paigutada ka ühele reale ja kui menüüd ning nupud ei mahu sellele ära, siis luuakse rea lõppu kahest noolekesest koosnev ikoonike, mille kaudu saab siis ligi täiendavatele omadustele (vaata ülemist pilti).

NB! Klahvi F11 vajutades viid Sa brauseriakna täisekraani reźiimile, kus ainult brauseri alumine inforiba jääb nähtavaks, sellega saad Sa ära kasutada kogu olemasoleva ekraanipinna. Kui Sa viid oma hiirekursori ekraani ülemisse serva, siis ilmuvad sinna Aadressiriba, Instant Search kast, tabs riba ja Command riba. Kui Sa klõpsad aadressiribale või otsimiskasti ja tipid seal midagi, siis jäävad nad nähtavaks, aga kui Sa lõpetad, siis nad kaovad jälle. Kui Sa viid hiirekursori ekraani allaserva, siis ilmub sinna tegumiriba (taskbar). Et viia Internet Explorer tagasi tema normaalsesse vaatesse, vajuta jälle klahvi F11.

Classic Menu (Klassikalise menüü) vahendid on pärit Internet Exploreri eelmisest versioonist. Kuna nüüd on olemas uued vahendid, siis võib olla Sa ei soovi enam seda klassikalist menüüd kasutada. Sel juhul klõpsa Tools > Menu Bar ja tema kuvamine peatatakse.

Nii File menüü kui ka standardse tööriistariba parameetritega saab juhtida nende uute tab' ide tööd. New Tab nupp loob uued lehed. Kui Sa teed tab' il paremklõpsu, siis võid Sa valida Close, et sulgeda tabi või valida Close Other Tabs, et sulgeda kõik lehed välja arvatud jooksev/avatud leht.

Standardse tööriistariba Command ribal asub ka Page rippmenüü, mis sisaldab enamuse vahendeid klassikalise menüü Edit ja View menüüdest. Üks vajalikumaid uusi vahendeid on siin Zoom parameeter, mis lubab meil muuta veebilehe maśtaapi nii teksti, piltide kui ka dokumendi eraldi osade suhtes.

Standardse tööriistariba Command ribal asuv Tools menüü sisaldab järgmisi parameetreid:

 • Delete Browsing History  Nüüd saab korraga kustutada kogu vahemälus (cache) asuva lehitsemise ajaloo (ajutised failid, lehe ajalugu, cookied, salvestatud paroolid ja veebi vormide info)—vajalik asi.

 • Diagnose Connection Problems  Aitab lahendada ühenduse probleeme.

 • Full Screen  Kuvab Internet Exploreri täisekraani reźiimis (ka klahv F11 teeb seda).

 • Internet Options  Kuvab Internet Options dialoogiakna...

 • Manage Add-Ons  Saab juhtida lisasid/täiendusi...

 • Phishing Filter  Võitleme kahjulike saitide (veebikelmuse, nn "kalapüüdjate") vastu, sellest tuleb siin edaspidi juttu...

 • Pop-Up Blocker  Väljakargavate akende blokeerija...

 • Toolbars  Saab konfigureerida tööriistaribasid...

 • Work Offline  ...

 

Et muuta Command riba sisu, vali selleks Tools > Toolbars > Customize.... Et lisada mingit nuppu, märgista ta Available toolbar buttons loetelus ja klõpsa Add; et kõrvaldada momendil nähtavat nuppu, märgista ta Current toolbar buttons loetelus ja klõpsa Remove:

nupud

 

Status Bar (Seisundiriba/Staatusriba/Inforiba): Mis on muutunud:

See riba asub brauseriakna allääres ja sinna on lisatud nüüd järgmised uued elemendid:

1) A phishing status indicator (Veebikelmuse seisukorra indikaator):   Määrab veebikelmuse staatuse seoses jooksva/avatud saidi või lehega. Kui Websait on tundmatu, siis kuvab see indikaator hoiatava ikooni. Kui Sa klõpsad sellele ikoonil, siis saad kontrollida antud saiti, antakse ka aruanne selle saidi kohta ja saab ka konfigureerida veebikelmuse (pishing) filtreerimise parameetreid.

Märkus: Phishing saidid (veebikelmuse saidid) imiteerivad legaalseid saite ja petavad nende kaudu kasutajatelt välja nende personaalset kui ka finantsinformatsiooni. Näiteks luuakse mingi panga saidi enam-vähem täpne koopia ja kasutaja arvates, et ta hakkab logima sisse igati legaalsesse panka, kingib ta kurikaeltele oma personaalsed andmed (s.h. ka igasugused koodid jne...).
Internet Explorer 7-s loodi selle vastu võitlemiseks nn Phishing Filter—vahend, mis hoiatas kasutajat siis kui ta hakkas sisenema phishing saiti.

Usaldusväärsete või hästi tuntud vebsaitide puhul on see veebikelmuse seisukorra filtreerimise indikaator tühi. See ei tähenda, et see indikaator ei tööta või ei ole kättesaadav. Kui Sa klõpsad tühjale kohale vahetult Internet Security indikaatorist vasakul, siis kuvatakse kõik standardsed veebikelmuse filtreerimise parameetrid/käsud.

See phishing filter pole vaikimisi aktiveeritud vaid ta tuleb Sul ise aktiveerida, juhul kui Sa soovid seda. Kui Sa jõuad oma esimese veebileheni värskelt installitud Internet Explorer 7's, siis ilmub Microsoft Phishing Filter dialoogiaken ja kui Sa soovid ka edaspidi antud filtrit kasutada, siis jäta Turn On Automatic Phishing Filter parameeter aktiveeritud olekusse ja klõpsa OK - pilt.

Üldiselt aeglustab see Phishing Filter Sinu brauseri tööd ja kui Sul tekib ses suhtes probleeme, siis võid ta sel juhul hoopiski välja lülitada ning kasutada teda ainult kahtlaste saitide kontrollimiseks. Kui Sa lülitad automaatse Phishing Filter'i välja, siis võid Sa ikkagi kontrollida veebikelmust iga eraldi saidi kohta. Kui Sa soovid mingit avatud saiti kontrollida, siis vali Tools - Phishing Filter > Check This Website.
Alternatiivina võid teha lihtsalt klõpsu brauseriakna allribal Phishing Filter ikoonil ja valida seejärel käsu Check This Website - pilt.


Kuidas Phishing Filter töötab:

Kui Sa jõuad saiti, mida Internet Explorer teab kui "paharetist" saiti, siis muudab ta aadressiriba taustavärvi punaseks ja kuvab Security Report väljal sõnumi, kuhu on kirjutatud: "Phishing Website". Samuti blokeerib ta antud saidis navigeerimisvõimaluse ja kuvab selle asemele eraldi lehe, kus teatatakse, et too sait on veebikelm. Kuid tolle kelmist saidi link on alles jäetud ja seda selleks, et kui Sa ikkagi soovid seal lehitseda, siis saad Sa antud lingi kauda sinna tagasi...
Märkus: Security Report väli on Internet Explorer 7 turvalisuse üks järjekordseid uuendusi. Klõpsates mis iganes tekstile või ikoonile sellel väljal, ilmub antud saidi kohta turvaaruanne. Näiteks, kui Sa asud turvalises saidis, siis näed Sa antud väljal luku ikooni. Kui Sa klõpsad sellele lukule, siis ilmub selle saidi digitaalse sertifikaadi informatsioon.
Kui Sa jõuad aga saiti, mida Internet Explorer peab potentsiaalseks suliks, siis värvitakse aadressiriba taust kollaseks ja Security Report väljale ilmub teade: "Suspicious Website" ("Kahtlane veebsait").
Phishing Website


Kui Sa klõpsad sellele "Suspicious Website" tekstile, siis ilmub allpooltoodud teade:

phishing report

 

2) Internet Security indicator (Interneti turvalisuse indikaator): Määrab jooksva turvatsooni ja reźiimi, mida kasutatakse. Interneti jaoks on erinevad turvatsoonid: Local Intranet, Trusted Sites ja Restricted Sites. Kui Sa surfad Internetitsoonis, siis kasutatakse automaatselt kaitsemehhanismi. Sellest tuleb veel juttu.

3) A view magnifier  Näitab jooksvat Zoom (suurendamise/suumimise) seadistust...

Ülesse

 

Internet Exploreri turvalisus ja turvavahendite kasutamine:

Internet Explorer 7-sse on integreeritud nn Dünaamiline Turvakaitse pakett (Dynamic Security Protection package) ja tema komponendid võib jagada neljaks võtmevaldkonnaks:

 • Kaitstud reźiimi vahendid (Protected mode features)

 • Privaatsuse ülevaade (Privacy reporting)

 • Veebikelmuse filtrid (Phishing filters)

 • Vanemate kontroll (Parental controls)

 

Mida tähendab Internet Exploreri Protected Mode (kaitsereźiim):

Internet Explorer Protected mode (IE kaitstud reźiim): Internet Explorer 7 jookseb nüüd kaitstud reźiimis, mis tähendab, et ta töötab ainult sellise taseme privileegidega, mis on küllaldased veebis surfamiseks, aga see käib ainult tema enese kohta. Internet Explorer ei saa ise installeerida tarkvara, muuta kasutaja faile või seadistusi, lisada kiirkorraldusi Startup kausta või ta ei saa isegi muuta omaenese seadistusi kodulehe ja otsingumootori suhtes. See kõik on selleks, et kaitsta meid Internetist tuleva ohu vastu.

Märkus! Ka Windows XP omanikud saavad alla laadida selle uue Internet Explorer 7'e, aga nende brauser ei tööta kaitstud reźiimis ja seal puudub ka Parental Controls vahend.

Seega rõhutan veelkord, et erinevalt Internet Exploreri eelmistest versioonidest, mis said ligi operatsioonisüsteemile ja käivitatud programmidele, töötab IE 7 kaitstud reźiimis, mis isoleerib ta teistest opsüsteemi programmidest ja takistab tal kirjutamast igasugust sisu kusagile ilma et selleks oleks kasutaja nõusolek. Sellega takistatakse mitut tüüpi pahatahtliku tarkvara installimist kompuutrisse. Veel on kasutusel:

 • Add-on piirangud (brauseri lisavahendite/täienduste piirangud)

 • Domain ja URL piirangud

 • Security zone piirangud

 

Internet Exploreri Add-Ons piirangutest arusaamine:

Add-Ons (lisandid, abivahenditest objektid/juhtelemendid) aitavad ühelt poolt laiendada tunduvalt brauseri võimalusi, aga teiselt poolt võivad nad olla ebaturvalised ja põhjustada isegi brauseri kokkujooksmise.
Vaikimisi on ActiveX juhtelementide hulk, mis võivad Internet Explorer 7-s käivituda, piiratud. Internet Explorer 7 omab ka spetsiaalset Add-Ons' ide väljalülitamise reźiimi (Add-Ons Disabled mode), kus kõik brauseri laiendused ja lisad on välja lülitatud (v. a. bruseri enda tuumakomponendid). Et käivitada Internet Explorerit antud reźiimis, klõpsa Start, osuta All Programs - Accessories - System Tools ja siis klõpsa Internet Explorer (No Add-Ons). Kuna teda on sealt ebamugav avada, siis mine esimene kord sinna, tee tal parmklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Pin to Start Menu, siis pannakse ta kohe Start menüü vasema paani ülaossa, kust saab teda kiiresti ja mugavalt avada.

Internet Explorer 7 laseb ka lihtsamalt juhtida installitud add-ons' eid ja seda saab teha Manage Add-Ons dialoogiakna abil:

Add-ons dialoogiaken

Antud dialoogiaknas on juba lihtne tegutseda...
Et avada seda akent ja seejärel add-ons'eid sisse välja lülitada, selleks tee:

 1. Internet Exploreris klõpsa Tools, klõpsa Manage Add-ons ja siis vali Enable or Disable Add-ons.

 2. Rippmenüüst Show vali Downloaded ActiveX Controls (allalaetud ActiveX Controls).

 3. Märgista vajalik add-on.

 4. Ja et teda välja lülitada, klõpsa Disable.

 5. Et kõrvaldada allalaetud add-on, selleks klõpsa Delete.


Internet Exploreri Security Zone piirangud:

Turvalisuse tasapinnad/astmed ja tsoonid on IE põhivahenditeks turvalisuse vallas. Sa võid tellida need turvaparameetrid kui klõpsad Tools ja valid Internet Options, avatakse Internet Options dialoogiaken, kus ava Security tab (vahekaart).

Vaikimisi jookseb Internet Explorer alati kaitstud reźiimis (protected mode). Sa võid selle reźiimi sisse-välja lülitada kontrollruudu Enable protected mode kaudu.

 

Präänikute (Cookies) juhtimine ja privaatsuse (Privacy) esitamine:

Neid asju saad juhtida ja seada Internet Options dialoogiaknas Privacy lehel...

 


Tähelepanu:

Enne pankadesse, ostusaitidesse (näiteks Amazon, eBay) ja muudesse taolistesse veebsaitidesse, kus nõutakse Sinu koode ning muid privaatseid andmeid, sisselogimist veendu, et antud sait omaks https protokolli ("Hyper Text Transfer Protocol"). HTTPS on HTTP protokolli täiustatud turvaline variant, kus http-le on lisatud täht "s" ("Secure Sockets Layer"), mis näitab, et Sa sisened turvalisse (krüptitud, krüpteeritud) sessiooni.
Veebibrauserid, näiteks Internet Explorer ja Firefox kuvavad turvalise sessiooni ajal suletud tabaluku ikooni (Turvaline tabalukk) ja nende brauserite aadressiriba värvub roheliseks ning riba URL aadress algab https:// protokolliga, mis näitavad kokkuvõttes, et kasutaja siseneb turvalisse sessiooni.

Kui kasutaja võtab saidiga ühendust HTTPS kaudu, siis antud sessioon krüptitakse digitaalse sertifikaadiga.

Vaata näiteid:

Internet Explorer'i aken - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

IE 8 turvaline sessioon


Firefox'i turvaline sessioon:

Firefox'i turvaline sessioon

Märkus: Firefox brauseriaknas ilmub see tabaluku ikoon akna allaäärde paremasse otsa.

Kui Sa selliseid turvalisut tähistavaid elemente ei näe, siis ära mõtlegi antud saiti sisse logida, sest tegemist on võltsaidiga, kes tahab Sinu rahakotti tsipa tühjendada. Mingi panga sisselogimise lehest ei ole mingi probleem teha peaaegu identset võltskoopiat ja isegi mina lollpea saaksin sellega hakkama...

 

NB! Sellest et kuidas kuvatakse brauseri aadressiriba siis kui Sa asud turvalises sessioonis ehk siis turvalises saidis on juttu seal.


 

NB! Kui Sul katkes ootamatult Internetiühendus või tekkisid muud võrguühenduse probleemid, siis on juhis siin!

Internet Explorer 8 ülevaade on siin.

Installeeri Google 'Chrome Frame' plugin... - juhis seal

Ülesse

Mine lehele Programmid ja multimeedia >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik