Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista Photo Gallery, Media Player 11, DRM ja muud alternatiivsed pleierid

 

 

 

 

Märkus: Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber) ja kõik saab korda.

 

Windows Photo Gallery (Windows Fotogalerii):

Windows omab sellist programmi nagu Windows Picture and Fax Viewer, kuid temaga saab põhiliselt ainult pilte vaadata ja ei midagi muud erilist. Windows Vista omab aga uut programmi nimega Windows Photo Gallery (WPG), mida on tublisti täiustatud. See programm võib importida pilte ja videot kaamerast, skännerist, eemaldatavast meediast, võrgust või veebist. Sa võid pilte vaadata, lisada metaandmeid (metadata), neid paremaks muuta ja põletada märgistatud pilte DVD plaatidele.

Antud programmi saad käivitada nii: Klõpsa Start - All Programs > Windows Photo Gallery. WPG alustab kohe kõikide Sinu kompuutris olevate piltide otsimist.

Pilte võib sinna importida ka käsitsi:

 

Piltide grupeerimine:

Akna paremas pooles saad igale oma pildile lisada mingi võtmesõna/märksõna ehk tag'i (tag—silt, lipik), et vajalikke pilte hiljem kiiresti ülesse leida, sildid kuvatakse seejärel akna vasemasse paani ning nad lisatakse ka Group By menüüsse. Sealsamas saab igale pildile lisada ka pealkirja. Et lisada vajalikule pildile silti (tag'i) või pealkirja, märgista vastav pilt (tee tal klõps) ja seejärel klõpsa akna paremas paanis Add Tags või <Add Caption> parameetrile ning tipi võtmesõna või pealkiri, kui valmis, siis vajuta ENTER.

Fotogalerii


Üleval Search otsingukastist vasemal asub nupp/rippmenüü, mille kaudu me võime valida piltide kuvamise viise, neid sorteerida (Sort By) ja grupeeerida (Group By) ning avada piltide/videode sisukorra - pilt.

 

Kujutiste metaandmed (metadata) ja võtmesõnad (sildid, lipikud - tags):

Metaandmed (kokkuvõtvad andmed—kõik andmed on üheskoos) on andmed, mis kirjeldavad andmeid. Näiteks, kui Sul on kompuutris mõned digitaalsed fotod, siis võid Sa kasutada metaandmeid, et kirjeldada üksikasjalikult igat fotot: isik, kes pildistas, millist kaamerat kasutati, pildi enese kirjeldus jne. Seda saab teha siis kui Sa näiteks klõpsad kaustaakna Eelvaatepaanis paremal asuvale Edit lingile. Lisada ning redakteerida saab näiteks: Title, Comments, Tags (kirjeldav võtmesõna), Author ja Rating (1 kuni 5) meta-andmeid.

Metadata (metaandmed) ei ole mingi uus asi Windows'i maailmas:


Metaandmed teevad meie elu lihtsamaks:

 

Lõpetuseks metaandmetest veel seda, et kui me loome edaspidi palju uusi dokumente, siis tuleks igale ühele neist kohe lisada ka metaandmed, et siis hiljem oleks neid lihtsam ülesse otsida.

Windows Photo Gallery'is võid Sa luua iga pildi jaoks ka omaenese metaandmed (pildi kirjeldamiseks/iseloomustamiseks ja ka tema kiireks/kergemaks ülesleidmiseks mingi tunnuse järgi). WPG lubab Sul muuta nelja metadata atribuuti: Caption (tiitel), Date Taken (pildistamise aeg), Rating (hindamine) ja Tag (võtmesõna, silt, lipik, märksõna). Tag atribuut lubab Sul lisada pildile ühe või mitu võtmesõna ((sarnaselt fotode vaatamise ja näitamise veebsaitidele nagu seda on Flickr (www.flickr.com)). Klõpsa pildile, mida Sa soovid muuta, ilmub infopaan, klõpsa Info (nupp üleval tööriistaribal) või Tags (vasemas paanis), Create a New Tag (vasemas paanis), klõpsa Add Tags, tipi tag ja vajuta Enter.

 

Kiire piltide otsimine:

WPG sisaldab omaenese Instant Search kasti, mis toetab nii-nagu-tipid (as-you-type) otsimist.. Pärast seda kui Sa oled tippinud oma otsimisteksti Instant Search kasti, alustab WPG piltide otsimist nende failinimede ja kõikide metaandmete järgi (sealhulgas ka Sinu tag'id)...

 

Pildi redakteerimine:

Siin saab pilte ka natuke redakteerida. Klõpsa pildile, mida Sa soovid muuta ja siis klõpsa Fix (nupp üleval tööriistaribal), et antud pilt jääks antud aknasse ning kasuta paremas paanis olevaid linke ja liugureid - pilt.

 

Mida veel saab teha:

Ülesse

 

Windows Media Player 11

 

NB! Windows Media Player 12 kohta on märksa pikem ja põhjalikum juhis seal.


Windows Media Player (WMP) toetab digitaalmuusikat, audio CD'd, digitaalset videot, DVD filme, Internetiraadiot ja TV show'de salvestamist; muusika tõmbamist (rip) CD plaatidelt; failide põletamist plaatidele jpm. Kohe torkab silma tema lihtsam ja parem välimus:

Windows Media Player 11


Windows Media Player 11 aken sisaldab 6 peaelementi (milledest mõned võivad varjatud olla) kui mingit sisu esitatakse ja on valitud Now Playing:

pleieri kest

 

Pleieri välimuse muutmine ja nende vahel ümberlülitumine:

Windows Media Player 11 omab viit kuvamisreźiimi: full (täis—sellest oli ülevalpool juba juttu), kompaktset (compact), kesta (skin), mini Player ja täisekraani reźiimi (full screen).

 

Compact reźiim:

See reźiim kahandab Pleieri absoluutselt väikseimasse suurusesse ja temas on näha ainult tiirelriba ning playback juhtimispaneel. Tiitelriba muutub iga mõne sekuni järel kuvades esitaja, albumi ja laulu nime. Paremas allnurgas asuv nupp lubab meil lülitada ümber Full ja Compact reźiimide vahel.

minipleier

 

Et minna Full või Compact reźiimist üle skin reźiimile, vajuta Ctrl+2 või klõpsa View menüüs käsule Skin Mode. Kui Sa lähed skin reźiimile, siis kasutatakse käesolevat kesta/välimust (skin'i). Et valida erinevat skin'i, mine selleks full reźiimi ja klõpsa View menüüs käsule Skin Chooser. Vali sobiv välimus/kest ja klõpsa Apply Skin. Windows Media Player 11 sisaldab ainult kahte skin'i, allpool on toodud ära Corporate skin:

corporate skin

Et valida teist skin'i, klõpsa View > Skin Chooser. Et tellida endale uusi skin'id, klõpsa More Skins lingile ja Sind viiakse Microsoft'i saiti, kust saab allalaadimiseks valida hulga skin'e. Nende allalaadimine toimub otse ja uued skin'id lisatakse automaatselt pleieri Skin Chooser loetellu.
Skin reźiimis on enamik menüükäske kättesaadavad paremklõpsu kaudu, tee pleieri suvalisel kohal paremklõps ja vali vajalik käsk.

Et Sind see muusikat mängiv Windows Media Player mingi muu töö ajal ei segaks, siis võid ta suvalisest reźiimist minimeerida oma ekraani allaäärde tegumireale (taskbar'ile) kella kõrvale; sel juhul muutub ta seal tillukeseks tööriistaribaks. Tolle Mini Player'i tööriistariba kaudu saad Sa kontrollida muusikat ja helitugevust ilma et Sa peaksid pleierit viima tema täisreźiimini:

Mini Player

Et lubada seda Mini Player tööriistariba, tee Windows taskbar'i (tegumirea) suvalisel tühjal kohal paremklõps, vali Toolbars ja siis klõpsa Windows Media Player. Osuta hiirekursoriga seda Mini Player'it ja seepeale ilmub väljakargav aknake, mis annb infot esitatava sisu kohta.

Full screen reźiim (Täisekraani reźiim) on ainult siis kättesaadav, kui leht Now Playing on valitud ja kui esitatakse videot või muusikat. Kui Sa vaatad DVD filmi, siis läheb pleier ise automaatselt täisekraani reźiimi.

 

Kuidas Windows Media Player 11's liikuda (navigeerida)?

Üks asi, mis teeb WMP 11 kasutajaliidese (kuva) lihtsamaks võrreldes tema vanema versiooniga, on see et me näeme korraga ainult ühte kategooriat tema Library'is. Vaikimisi kuvab WMP startimisel Music kategooria. Sa saad valida mingi muu kategooria (Music, Pictures, Video, Recorded TV või Other Media) järgmiste meetodite abil:

 

Meedia grupeerimine:

WMP avab vaikimisi Music kategooria ja seda Songs vaates, mis grupeerib laulud vastavalt Album Artist atribuudi väärtustele. WMP pakub ka teisi Music kategooria vaateid, mis baseeruvad meedia metadata'le:

 

Loomulikult saame valida iga kategooria jaoks ka erinevad vaadete komlektid. Klõpsa Library kaustale või siis ava Library rippmenüü ja vali vaade:

vaated

 

Meedia metadata ja märksõnad (lipikud, sildid - tags):

Enamik WMP metaandmeid on redakteeritavad, Sa võid nendes muuta mida aga soovid, tee metadata'l paremklõps ja vali käsk Edit.
Uuenduseks on siin Advanced Tag Editor, mis pakub palju rohkem võimalusi meta-andmete muutmisel ja nende lisamisel, tee vajalikul failil paremklõps ja vali käsk Advanced Tag Editor - pilt.

 

Meediafailide sünkroniseerimine kaasaskantavate meediaseadmete sisuga:

Kas Sul on kaasaskantav meediapleier? Kui on, siis võib olla soovid oma kompuutris olevat meediakollektsiooni sünkroniseerida oma kaasaskantava seadme sisuga. Windows Media Player 11 lubab sul seda üsna lihtsalt teha. Pärast seda, kui Sa oled lõpetanud algkonfigureerimise, võid Sa oma seadme ühendada kompuutriga (tavaliselt USB pordi külge) ja sõnkroniseerida seadme sisu kas siis automaatselt või käsitsi.

Märkus: See sünkroniseerimine ei ole kahepoolne, juhul kui Sa lisasid mingid meediafailid oma seadmesse mingist muust allikast, siis neid ei kopeerita järgmise sünkroniseerimisprotsessi ajal automaatselt Sinu kompuutrisse vaid Sul tuleb seda käsitsi teha.

Kui Sa alustad sünkroniseerimist, siis kasutab Windows Media Player neid seadistusi, mis om kirjas Sync lehel ja Sync loetelus, mis asub loetelupaanis (List paanis).
Player võib automaatselt genereerida Sync listi, aga Sa võid selle ka käsitisi luua. Tuginedes seadistustele, mis Sina määrasid, kopeerib pleier laulud Sinu kompuutrist kaasaskantavale seadmele ja seejuures kustutab ta kõik sealsed failid, mis ei kuulu Sync loetellu.

 

Salvestuseadmeteks võivad olla välkmälu seadmed (näiteks Compact flash või Secure Digital kaardid) või siis kõvaketas. Kui Sa sisestad Windows Media Player'ga ühilduva meediaseadme (nt MP3 mälukardi) esmakordselt kompuutrisse, siis tuvastab WMP ta automaatselt ja installeerib tema jaoks ka vastavad draiverid. Seejärel ilmub umbes taoline aken - pilt.

 

Sa võid ühele kompuutrile sünkroniseerimiseks seada ülesse kuni 16 seadet, igaüks omaenda unikaalsete seadistustega. Et konfigureerida hiljem mingi seadme spetsiifilisi seadistusi, ühenda ta algul oma kompuutriga, siis klõpsa Sync nupu all olevale noolekesele ja vali More Options, seejärel vali loetelust õige seade ning klõpsa Properties. Ilmub dialoogiaken, kus saad oma seadmele uue nime anda jmt ((selle dialoogiakna lehel Quality võid vähendada muusika ja video kvaliteedi taset (Quality level), et Sinu väiksemahulisele kaasaskantavale seadmele mahuks rohkem materjali...)).
Sõltuvalt Sinu seadme võimalustest, saad Sa sünkroniseerida võib olla ainult muusikafaile või siis lisaks nendele ka fotosid, videoklippe ja TV saateid.


Et muuta hiljem seadme sünkroniseerimisparameetreid, tee vasemal navigatsioonipaanis oma seadme ikoonil paremklõps ja vali käsk Set Up Sync. Avatavas dialoogiakanas saad Sa määrata automaatse sünkroniseerimise seadistused või siis ta üldse välja lülitada - pilt.


Pärast seda, kui seadme setup on lõpetatud, võid Sa kasutada kolme sünkroniseerimismoodust:

Kui Sul on valitud Manual sync parameeter ja kui Sa ühendad oma seadme (nt MP3 mälukaardi) kompuutriga, siis kuvab WMP tema kogumahu ning järelejäänud vaba ruumi Sync lehe Sync List loetelus:

sync


Et luua elementide loetelu, mida Sa tahad lisada oma meediaseadmele, ava Contents paanis vastav album, laul või mis iganes, siis klõpsa ja lohista vajalik element Sync List'i sisse. Kui oled lõpetanud, siis klõpsa Start Sync.

 

Märkus! Sünkroniseerimist saab teha ka vastassuunas, st meediaseadmelt > meie kompuutrisse, selleks ava vaatamiseks oma meediaseade, otsi ülesse see, mida Sa soovid sünkroniseerida ja siis lohista ta Sync List'i. Alternatiivina vajuta nupule Start Sync, et sünkroniseerida kogu seadme sisu WMP'ga.

 

Jõudluse ja taasesituse seadistamine:

Mitme kanaliga helitoe (surround sound) lisamine:

Surround sound on täiustatud heli, millesse on lisatud täiendavaid helikanaleid, mida reprodutseeritakse seejärel läbi mitme kõlari. Sellist heli on hea kasutada kodukinodes DVD filmide vaatamiseks ja samuti ka mängude mängimiseks. Sellist heli saab esitada nii digitaalselt kui ka analooghelina. Et teda mängida digitaalselt, selleks peab olema vastav helikaart, temale sobivad draiverid ja vastav arv kõlareid.


Kui Sinu riistvara ja draiverid on õieti konfigureeritud, siis tunneb Windows Media Player automaatselt surround helitoe ära ja esitab muusika juba selles formaadis. Tavaliselt, kui Sul on normaalne helikaart, siis on sellega kaasas ka vastav tarkvara, mis lubab Sul oma heli konfigureerida ja seda koos kõlaritega. Kuid Sa pead ka Windows'is lubama täiustatud kõlarite konfiguratsiooni: Ava Control Panel > Hardware and Sound ja seejärel klõpsa Sound. Ava Playback leht, vali sealsest loetelust taasesitamise seade ja klõpsa nupule Configure ning järgi juhiseid - pilt.

Veebipõhise meedia allalaadimine ja esitamine (Streaming meedia - voogmeedia):

Streaming meediaserverid lubavad Sul otse Internetist allalaadimse ajal kuulata/vaadata meediat ilma et Sa peaksid suuremahulise meediafaili enne täielikult alla tirima. Pärast seda, kui Sa oled sellise serveriga ühenduse loonud, laeb Windows Media Player klipi alguse alla ja hoiab teda mälupuhvris ning mida hakatse siis ette mängima sel ajal kui pleier jätkab ülejäänud faili allalaadimist. Üldiselt käib kõik automaatselt ja pleier saab sellega ise hakkama, aga teatud juhtudel on võib olla vaja ka Sinu sekkumist, eriti just siis kui Sinu ühenduse kiirus on kõikuv. Kui Sa soovid oma mälupuhvri suurust natuke suurendada, siis vali Tools > Options. Seejärel ava sakk/vahekaart Performance ja klõpsa kastis Buffer nn seconds of content. Proovi suurendada seal 5-sekundi arvu seni kuni meediat esitatakse rahuldavalt:

puhver

 

Lõpetuseks:

Muudatusi on tehtud ka failide "väljatirimises" (rippimine) audio CD-plaatidelt; failide põletamisel CD ja DVD plaatidele ja nüüd saab vaadata ka DVD filme.

Ülesse

 

 

Windows Media Digital Rights Management (DRM) tehnoloogia.

Digital Rights Management (DRM) on mitut tüüpi tehnoloogia, mis peab kaitsma digitaalse meedia või riistvara tootjate õigusi ja mis kontrollib digitaalsele meediale ning riistvarale ligipääsu ja nende kasutamise viise. Seega ei ole DRM tehnoloogia mitte Microsoft'i väljamõeldis vaid eelkõige on siin Hollywood'i, Sony ja BMG karvased kämblad mängus ning Microsoft kasutab Windows Vista's ainult nn Windows Media Digital Rights Management (Windows Media DRM) tehnoloogiat ja see et ta seda nii prutaalsel viisil teeb, ei ole just kõige meeldivam asi...
On olemas erinevaid DRM tehnoloogiaid ja meediafailide kasutamisel peaks neid ka teadma, sest nende DRM võib erineda Windows Vista's kasutatavast Windows Media Digital Rights Management tehnoloogiast.

DRM tehnoloogiad on:

Digitaalse meedia seisukohast võib seda tehnoloogiat defineerida ka nii—DRM on digitaalne meedia, mis on krüptitud digitaalse signatuuri abil ja mille kasutamine peab olema kooskõlas antud meedia müüja litsentsitingimustega. Selle alla kuulub igasugune muusika ja filmid, mis Sa hangid Internetist, TV saated, mis Sa salvestad tasulistest kaablitest või satelliitkanalitest kasutades selleks Windows Media Center'it.
Meedia kasutajaõigused (varem kutsuti litsentsiks), mis on seotud DRM'ga kaitstud failidega, määravad ära, et kuidas Sa võid neid faile kasutada ja seda millise ajaperioodi jooksul; need meedia kasutamisõigused peavad takistama digitaalmeedia mittelegaalset kopeerimist ja levitamist. Sellise meedia kasutamisõigused on kehtestatud tema sisu edasimüüja poolt ja nad hakkavad kehtima siis kui Sa ostad või laed antud meedia Internetist alla. Windows Media Player kontrollib nende kasutamisõiguste täitmist.
Kuid see ei tähenda, et kogu meedia on DRM'iga kaitstud, Internetis on piisavalt kohti, kust saab hankida koopiakaitseta digitaalmeediat (üheks selliseks kohaks on näiteks http://www.emusic.com, kus on suur kollektsioon sõltumatute muusikute loomingut) ja samuti võid Sa osta jaemüügist DRM kaitseta CD/DVD plaate ning rippida nende sisu oma kõvakettale...

Kui Sa hangid oma muusika muudest allikatest, mis ei kasuta Windows Media DRM'i, siis kontrolli, et kas see meedia ei kasuta alternatiivset DRM tehnoloogiat, mis ei ühildu Windows Media Player'iga (nendest alternatiivsetest DRM tehnoloogiatest oligi ülevalpool juttu).

Näiteks Apple’s iTunes Store kasutab teistmoodi FairPlay koopiakaitse tehniloogiat ja taolist muusikat saab kuulata ainult Apple’s iTunes või IPod pleieritaga.

Kuidas Windows Media DRM töötab?

 

NB! Kui Sa ei soovi Windows Media Player'is kasutada DRM'iga kaitstud meediat, siis vali menüüst Tools käsk Options, ava vahekaart/lipik Privacy ja korista linnuke ruudust Download usage rights automatically when I play or sync a file.

Windows Vista ei takista Sul mängimast suvalist mitte-DRM meediafaili (st DRM koopiakaitseta meediafaili) ja ta ei kehtesta mingeid piiranguid mitte-DRM digitaalmeediale.

Windows Media DRM kasutajaõigused võivad kehtestatud olla kas määramata ajaks või siis teatud kindlaks ajaperioodiks, mille mõõdudes see DRM kaotab oma kehtivuse. Mõnedel juhtumitel lubatakse DRM'iga kaitstud meediat mängida ainult originaalkompuutril, st sellel masinal, kuhu antud meedia alla laeti. Teistel juhtumitel lubatakse seda DRM meediat kopeerida või siirdada ka teisele kompuutrile või siis personaalsele muusikamängijale (kuid mitte CD plaatidele). Sa võid tutvuda meedia litsentsitingimustega tema omaduste dialoogiakna kaudu. Otsi vajalik fail Windows Media Player'i raamatukogust ülesse, tee temal paremklõps ja vali käsk Properties. Seejärel ava Media Usage Rights sakk:

kasutamise rights

Nagu ülemiselt pildilt näha on, sain ma seda DRM meediafaili mängida kuni 12/28/2006-ni (preagu enam ei saa); ma ei saanud teda põletada CD/DVD plaadile; ma ei saanud teda sünkroniseerida; ma sain teda kuulata ainult selleks lubatud seadmega ja ma ei saanud ka tema litsentsi varundada (teha reservkoopiat) ning teisele kompuutrile üle viia (meediafaili enese võib küll mujale viia, aga ilma võtmeta teda mängida seal ei saa ikkagi).

Aga kui ma oman faili, mille kasutamisõigus on kehtestatud määramata ajaks, siis kuidas ma saan selle meedia viia üle oma teisele kompuutrile? Kui Sa kasutad Windows Media Player 10't või tema varasemat versiooni, siis võisid Sa selle litsentsi arhiveerida ja taastada siis ta teises kompuutris. Windows Media Player 11's seda vahendit ei ole enam. Et kaitstud faili viia üle teisele kompuutrile, pead Sa kasutama just seda protseduuri, mille määrab Sulle originaalsisu müüja. Võib juhtuda ka nii et Sa ei saagi teda üle viia...

 

Järgmises aknas on aga näha, et antud lugu ei oma autoriõigusi ja me võime temaga teha mida aga soovime - pilt.


Lõpetuseks neile, kes ei soovi seda Windows Media Player'it kasutada ning tahavad muid alternatiivseid mängijaid kasutada, soovitan kahte head tasuta player'it, mis ühilduvad ka Windows Vista'ga:

1. GOM Player—momendil parim Vista'le sobiv mängija: temas on sisseehitatud enimkasutatavad koodekid (codec'id) ja neid ei ole vaja eraldi installeerida (juhul kui ta ei sisalda mingit codec'it, siis ta juhatab Sind sinna saiti, kust Sa saad selle codec'i alla laadida); ta on suuteline mängima isegi katkenud .avi faile; ta toetab ka enimlevinud subtiitreid ((SMI, SRT, RT, SUB (koos IDX'iga)); ta toetab populaarseimaid pleilistide (playlists) formaate; ta toetab eri meediaformaate, nt nagu AVI, MPG, MPEG ja DAT, GOM Player toetab samuti ka nn streaming Windows meediaformaati (WMV, ASF, ASX); ta lubab otse GOM Player'ist teha screenshot'e; jne ja lõpuks ta on ka tasuta. Lae ta alla siit!

2. VLC media player—tema on sama hea kui ka siintoodud GOM Player...; lae ta alla siit!

 

NB! Kui Sul on probleeme AVI failide vaatamisega, siis saad abiinfot siit!

Ülesse

 

Mine lehele Windows Vista Media Center >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik