Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista - digitaalne audio ja DVD plaatide loomine


1. Digitaalne audio Windows Vistas:

Windowsil on olnud alati probleeme audio heli- ja audio salvestamisega ning seetõttu on Vista audio ja selle infrastruktuur täielikult ümber kirjutatud.

Osa uuendusi on:

 

 

Per-Application Volume Control (Programmieelne Helikontroll):

Windows'i eelmiste versioonide Volume Control instrument oli üks suur jama oma heliliuguritega, millede nimedeks olid Master, Wave, Line In, CD Player, Synthesizer, Aux jne. Enamus kasutajate jaoks olid need täiesti mõtetud ja kasutud, näiteks mida teeb Aux liugur? Milleks on Line In liugur? Enamus inimesi lihtsalt ignoreeris neid helikontrolli reguleerijaid, v. a. ehk Master liugur'it, aga ka sellega oli probleeme...

Windows Vista sisaldab nüüd uut tehnoloogiat, mida kutsutakse per-application volume control'iks. See tähendab seda, et Vista pakub Sinule iga käivitatud programmi ja protsessi jaoks, mis teostab momendil heli väljasaatmist või heliga seotuid töid, helijuhtimise liuguri/reguleerija. Näiteks, kui Sul töötavad momendil korraga Windows Media Player ja Windows Media Center, siis on mõlema jaoks ette nähtud eraldi helijuhtimise liugur. Kui Sulle tuleb nüüd sissetulev telefonikõne, siis Sa võid selleks ajaks teha Windows Media Player'i heli vaiksemaks või tema heli üldse välja lülitada ning samal ajal teha Windows Mail'i heli tugevamaks. See uus Volume Control (Helijuhtimise) aken avaneb siis kui Sa teed 2x klõpsu Volume ikoonil, mis asub ekraani paremal allääres teadete väljal ja klõpsad allasuvale Mixer lingile või teed siis sellel ikoonil paremklõpsu ning valid käsu Open Volume Mixer:

Mixer

 

Kõige vasakpoolsem liugur kontrollib Sinu kompuutri kõlarite ja kõrvaklappide heli, seega võib teda kasutada kui terve süsteemi helijuhtijat. Kogu ülejäänud aken sisaldab programmide liugureid koos heli väljalülitamise nuppude ja programmide ikoonidega. Sa võid mingi programmi nime näha siis kui viid hiirekursori tema ikooni kohale nagu seda ülemiselt pildilt ka näha on. Kui mingi programm lõpetab heli väljasaatmise, siis Volume Control instrument eemaldab selle programmi liuguri.
Kui Sa lohistad kõige vasemat Master helijuhtimise liugurit, siis liiguvad vastavalt ka kõik ülejäänud programmide liugurid.

 

Audioseadmed ja heliteemad (Sound Themes):

Windows Vista's on Control Panel'i aknas (Kui Sul on tema Classic vaade) vana Sound and Audio Devices ikooni asemel nüüd uus Sound ikoon. Kui Sul on aga Control Panel'i vaikimisi vaade, siis vali seal Hardware and Sound ja siis Sound):

audio ja heli seadmine

 

Lehel Playback on toodud ära süsteemis olevad heli taasesitue ja salvestuse seadmed. Lehel Recording kuvatakse salvestusseadmed.Nüüd teatatakse meile ka visuaalselt, et millised heli esituse ja salvestuse seadmed on meie süsteemis vaikimisi seadmeteks ning need on tähistatud roheliste linnukestega ikoonidega (vaata ülemiselt pildilt). See roheline linnuke tähendab seda, et seade on vaikimisi kasutatav kõikide asjade jaoks (neid vaikimisi seadmeid tähistavad rohelised ikoonid võivad olla ka muude pildikestaga, olenevalt sellest, et milline kasutamisviis on neile kehtestatud).

Igal seadmel saab konfigureerida mitmesuguseid parameetreid. Tee seadmel 2x klõps või märgista ta ja klõpsa nupule Configure ning avatakse tema omaduste dialoogiaken:

seadme parameetrid

 

Parameetrid, mida Sa selles aknas näed, sõltuvad seadme tüübist:

Ülesse

 

2. DVD plaatide loomine:

Windows'i eelmiste versioonidega saime me andmeid välja rebida (rip) ainult CD plaatidelt ja põletada andmeid CD-R või CD-RW plaatidele, aga DVD plaatide puhul me seda teha ei saanud.
Märkus: Ripping (digitaalse audio väljatirimine/rebimine) on audio või videoandmete ühelt meediavormilt, näiteks nagu DVD või CD plaadid, kõvakettale kopeerimise protsess.

Windows Vista's saab aga põletada ka DVD-plaate ja seda võib teha järgmiste programmidega:

 

Aga kuidas on lood selliste DVD plaatide tegemisega, kus on täismenüüd, tiitrid ja muud elemendid, mis on tüüpilised video DVD plaatidele? Kuni Vista'ni sai seda teha ainult kolmandate firmade programmidega. Kuid nüüd on Vista Home Premium ja Ultimate versioonidesse lisatud selline programm nagu Windows DVD Maker, millega võime luua täisväärtusliku DVD plaadi. (NB! Windows Vista Home Basic versioonis seda programmi ei ole!)

Enne, kui Sa selle programmi käivitad, pane tühi DVD plaat oma DVD põletaja sahtlisse. Alles seejärel kliki Start -> Windows DVD Maker. (Alternatiivina, kui Sa näed pärast plaadi sissepanemist AutoPlay akent, siis kliki seal Burn a DVD Video Disc using Windows DVD Maker.)


DVD Maker töötab nagu nõustaja: Ilmuvad mitmed aknad, kus Sa lisad sisu, lood menüüd jne ning lõpuks põletad selle loomingu oma DVD plaadile.

 

Avaneva akna nimi on Share your memories on a DVD [(st jaga oma "pornograafiat" ka teistele :-)], kliki siin Choose Photos and Videos nupule - pilt.

 

Kliki siin Choose Photos and Videos nupule, et avada Add... dialoogiaken, kust saame siis valida video või pildifailid, mis põletatakse DVD plaadile. Klõpsa üleval nupule Add items ja vali põletatavad filmid/pildid. Kui meil on juba mitu elementi lisatud, siis võime kasutada ka Move Up ja Move Down nuppusid, et neid elemente ümber järjestada ning Remove items nuppu, et üleliigsed kustutada (eelnevalt märgista nad):

lisa filmid ja pildid

 

Sa võid ka igal videofailil teha 2x klõpsu, et vaadata teda Media Player'is (ülekontrollimiseks). Kui märgistad siin vajaliku elemendi ja vajutad all Options lingile, siis saad teda veel täiendavalt seadistada, näiteks seda, et kuidas filmi menüüd ilmuvad... Kui Sinu tulevase DVD plaadi sisu on siia kokku kogutud, siis tipi alla oma uue plaadi pealkiri (Disc title tekstikasti) ja klõpsa Next.

Järgmises aknas saad Sa valida ja seadistada avatavat DVD menüüd. Kõigepealt vali paremalt ülevalt rippmenüüst Menu Styles üks juba valmisolevatest menüüstiilidest:

lisa menüüd ja vajuta Burn

 

Siin saad teha järgmist::

 

Kui DVD menüü on valmis, siis klõpsa nupule Burn, et käivitada sisu ja menüü põletamise protsessi DVD plaadile:

burning process

Ülesse

 

Mine lehele Töötamine laptop'i ja Tablet PC-ga >

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik