Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista - Laptop (sülearvuti) ja Tablet PC (tahvelarvuti) - nendega töötamine

 

 

Jõudluse (performance) optimeerimine ja energia säästmine:

Jõudluse (performance) optimeerimine ja energia säästmine on enamikele kompuutritele probleemiks, aga eriti oluline on see sülearvutite ja Tablet PC (tahvelkompuutrid/pliiatskompuutrid—arvutigraafikutele...) jaoks, mis töötavad akudel. Et aidata juhtida energiat, selleks kasutab Windows Vista jõuplaane (power plans). Need on sarnased jõuskeemidele (power schemes), mis on Windowsi eelmistes versioonides kuid neid on palju lihtsam kasutada.
Kui Sa loed antud peatüki lõpuni, siis peaksid meeles pidama, et peale siintoodu on mobiilsetel kompuutritel ka täiendavad väljalülitamise ja sulgemise parameetrid. Sa võid näiteks läpaka lülitada välja (turn off) vajutades sleep nuppu või siis sulgedes tema kaane ja sellega läheb Sinu laptop nn ooterežiimi (sleep mode). Sa võid ta täielikult sulgeda (shut down) vajutades ja hoides all tema power nuppu.

 

Aku eluea jälgimine:

Kui Sinu läpakas on ühendatud vooluvõrku, siis ilmub ekraani paremale allaäärde teadete väljale selline Power ikoon koos pistikuga:

elektrivool

 

Kui Sa töötad akude peal, siis on Power ikoon ilma pistikuta ja üleni roheline. Vastavalt Sinu aku tühjenemisele, väheneb ka selle ikooni rohelise värvi tase;

toide akust

 

 

Et näha aga aku täpset voolutaset, selleks on Sul kolm valikut :

 

NB! Sa võid sellel jõuikoonil teha paremklõpsu, et ilmuks kontekstmenüü kiireks juurdepääsuks Power Options utiliidile ja Windows Mobility Center' rile.

 

Windows Vista jõuplaanid (Power Plans):

Windows XP kasutab kuute jõuskeemi (power schemes), aga Windows Vistas on asi lihtsamaks tehtud ja ta kasutab kolme jõuplaani (power plans):

 

Jõuplaanide põhiseadistusi kasutatakse selleks, et kontrollida, et millal kompuuter lülitab välja oma ekraani ja millal ta lülitab voolu välja. Vaikimisi on mõlemas Balanced plaanis kui ka Power Saver plaanis Windows Vista konfigureeritud nii et ekraan lülitatakse välja pärast 20 minutilist mitteaktiivsust ja vool lülitatakse välja pärast 1 tundi mitteaktiivsust (tegevusetust).
High Performance jõuplaan aga konfigureerib Windows Vista nii et ekraan lülitatkse välja pärast 20 min seisakut ja voolu ei lülitata mitte kunagi automaatselt välja.

 

Jõuplaani (Power Plan) valimine ja konfigureerimine::

Sa võid jõuplaanidele ligi pääseda ja neid ümber lülitada Control Panel´i kaudu:

  1. Start - Control Panel.

  2. Control Panel´is klõpsa System and Maintenance ja siis klõpsa Power Options.

  3. Vali jõuplaan Preferred Plans loetelust:

power plaanid

 

Sa võid muuta mingi jõuplaani omadusi:

  1. Ava Power Options utiliit.

  2. Klõpsa vajaliku plaani allosas olevale Change plan settings lingile ja tegutse ilmuvas aknas.

 

Power nupp ja paroolikaitse ülesärkamise parameetris:

Windows Vista lubab defineerida globaalse Power nupu ja paroolikaitse ülesärkamise parameetris, mis rakendatakse kõikidele jõuplaanidele.

 

Sa võid seada Power nupu (füüsilise nupu) ja paroolikaitse järgmiselt:

  1. Start - Control Panel.

  2. Control Panel'is klõpsa System and Maintenance ja siis klõpsa Power Options.

  3. Vasemas paanis klõpsa lingile Choose what the power buttons do.

  4. Kasuta When I press the power button ripploetelu, et määrata kas kompuuter peab sulguma täielikult (shut down) või minema uinumise (sleep) reźiimi kui vajutame Power nupu alla.

  5. Kasuta Password protection on wakeup parameetrit, et määrata kas kompuuter nõuab parooli üles ärgates või ta ei nõua seda.

power nupp

Ülesse

 

Mobile PC juhtimispaneel:

Et teha Sinu tööd laptop'i ja muude mobiilsete kompuutritega kergemaks, selleks koondati kõik nendega seotud vahendite ja instrumentide lingid ühte aknasse, mida nimetatakse Mobile PC juhtimispaneeliks:

Mobile PC

 

Windows Mobility Center'i kasutamine:

Windows Mobility Center lubab ühestainsast kohast juhtida mobiilse PC seadistusi. Sa saad seda keskust kasutada ainult siis kui Sa töötad kas laptopi või Tablet PC-ga.

Laptop'ist või Tablet PC'st saad Sa juurdepääsu Mobility Center'sse, mis on selle Mobile PC üheks koostiosaks kui teed paremklõpsu Power ikoonil, mis asub ekraani allääres tegumireal paremas otsas ja valid siis käsu Mobility Center.

Mobility Center

 

Ka Control Panel'ist saab sinna keskusesse: klõpsa Start - Control Panel, siis klõpsa Mobile PC ja siis klõpsa Mobility Center. (Kui Sa ei kasuta läpakat, siis antud vahendit seal Control Panel'is ei ole.)

 

Mobiilse PC konfigureerimine Mobility Center'i abiga:

Põhilised võimalused on:

Ülesse

 

Mine lehele Windows Vista ja TURVALISUS >

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik