Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista ja TURVALISUS-II. osa

Kompuutri buutimine, Network Access Protection (NAP), Audit Policy, User Rights Assignment (kasutajale õiguste määramine) ja Security Options (turvaparameetrite) muudatused

 

 

Windows Vista arhitektuuris on tehtud väga suured muudatused ja seda just turvavaldkonnas. Sinu kompuutrit ja andmeid püütakse kaitsta nüüd mitmetasapinnalise kaitse abil.

Nüüd on välja ilmunud ka Windows Vista Service Pack 1 (SP1) ja Sa peaksid ta kindlasti alla laadima ning installeerima, SP1-st saad ülevaate siit!

 

Kompuutri startimise (buutimise) turvalisemaks ja paremaks tegemine:

Kasutades pre-operatsioonisüsteemi laadimiskeskkonda, muutis Windows Vista radikaalselt kompuutri käivitamise viisi. Sellega muudeti kompuutri laadimine turvalisemaks ja parandati ka buutimise keskkonda.

Windowsi varasemad versioonid kasutavad kahte faili, nimedega Ntldr ja Boot.ini, et buutida ennast operatsioonisüsteemi. Ntldr käsitseb opsüsteemi laadimise ülesandeid. Boot.ini failis on buutimise käivitaja ja opsüsteemi parameetrid, mis määravad buutimise jaotuse (partition'i) vastavalt kõvaketta kontrollerile, SCSI adapteri siinile, füüsilisele kettale ja füüsilisele jaotusele, mida tuleb kasutada. Sa võid ka ise neid andmeid seal boot.ini failis muuta, et seadistada operatsioonisüsteemi startimise viisi ja seda, et kuidas hakatakse kompuutri komponente ja tema vahendeid kasutama.

Windows Vista loob aga pre-operatsioonisüsteemi (st operatsioonisüsteemi eelse) buutimise keskkonna ja käivitab siis operatsioonisüsteemi hoopis sellest kekkonnast. Selline laadimise keskkond omab kahte võtmekomponenti: Windows Boot Manager'i (Windowsi käivitushalduri) ja erinevaid laadimisprogramme, mis jooksevad selles laadimiskeskkonnas. Windows Boot Manager on nagu mini-operatsioonisüsteem, mis kontrollib käivitamist ja lubab Sul valida, et millist laadimisprogrammi käivitada. Laadimisprogramme kasutatakse spetsiifilise operatsioonisüsteemi või operatsioonisüsteemi versiooni laadimiseks. Näiteks Windows Boot Loader programm laeb Windows Vista.

Windows Boot Loader on loodud töötamiseks Boot Configuration Data (BCD) salvestusega. BCD salvestuses olevad kirjed sisaldavad laadimise konfiguratsiooni parameetreid ja nad kontrollivad, et kuidas operatsioonisüsteem stardib.

BCD salvestust hoitakse failis, mida kutsutakse BCD registrifailiks ja ta asub aktiivse jaotuse \Boot\Bcd kaustas.

BIOS-baseeruvatel kompuutritel sisaldab BCD salvestus järgmisi kirjeid:

 

Alglaadimise/buutimise keskkonna (Boot Environment) modifitseerimine:

Sul peavad olema administraatori õigused, et muuta BCD-d. Sõltuvalt sellest, et mida Sa muuta soovid, pead Sa kasutama ühte järgmistest instrumentidest, et modifitseerida BCD kirjeid:

vali esmane operating system

 

System Configuration Utility laiendus:

Kui Sul on probleeme Windows'i käivitamisega või kui Sa soovid proovida mõneti erinevat startup konfiguratsiooni, siis saad Sa kasutada System Configuration Utility abi.
Et teda laadida, selleks vajuta Windows Logo+R klahve, tipi msconfig ja klõpa OK. Allpool toon ära System Configuration Utility erinevused võrreldes seda Windows XP antud vahendiga:

system configuration

 

Märgista siin aknas vajalik vahend ja klõpsa seejärel nupule Launch.

Ülesse

 

Muudame kompuutri turvalisemaks:

Et suuta võidu joosta pidevalt muutuva turvaohuga, peab Windows opsüsteem ka ise arenema ja otsima uusi teid, et kompuutrit kaitsta. Windows Vistas võideldakse hädaohtudega mitmel tasapinnal ja on loodud täiesti uued turvavahendid, näiteks nagu Windows Service Hardening and Network Access Protection.

 

Network Access Protection (võrku ligipääsu kaitsmine):

Windows Vista Business versioon sisaldab ka Network Access Protection (NAP) vahendit, et kaitsta Sinu privaatset võrku ja klient-kompuutreid. NAP aitab kaitsta nii traadiga kui ka traadita (kaablivaba) võrkusid ja samuti ka eemalt juurdepääsuga ühendusi (remote access connections).

 

Mis on Network Access Protection (NAP)?

Ta koosneb kolmest komponendist :

 

Network Access Protection Agent edastab kliendikompuutri seisukorra (sh ka selle, et kas kliendil on uusimad turvavärskendused ja viirusesignatuurid alla laetud) serverile, mida kutsutakse Health Registration Authority'iks. Turvamehhanism, mille kaudu kliendikompuuter peab ühendust Health Registration Authority serveriga, on kofigureeritud Request Policy'is.

 

Sa saad ligi NAP Client Configuration instrumendile nii:

 1. Start- Control Panel.

 2. Control Panel'is klõpsa System And Maintenance ja siis klõpsa Administrative Tools.

 3. Tee 2x klõps NAP Client Configuration'il.

 

Audit Policy muudatused:

Audit Policy on poliitika, mida kasutatakse info kogumiseks, mis puudutab ressursse ja kasutamise privileege. Tema abil saame konfigureerida kompuutrisse sisselogimisi, et jälgida tähtsaid turvasündmusi, näiteks seda, et millal kasutaja sisse logis või muutis oma konto seadistusi.

Märkus: Windows Vista Home ja Windows Vista Home Premium versioonid ei toeta Domain Join and Group Policy'it ja seega ei ole alltoodud vajalik secpol.msc käsk neile kättesaadav.

Audit Policy avamine:

 1. Start - All Programs - Accessories ja siis klõpsa Run.

 2. Tipi secpol.msc ja klõpsa OK.

 3. Ava vasemas paanis Local Polices haru ja siis klõpsa Audit Policy:

Audit Policy

 

Alltoodud tabelis toon ära Audit Policy konfiguratsiooni, mida kasutatakse Windows XP's ja Windows Vista's. Nagu näha, ei ole audit Windows XP's vaikimisi lubatud. Aga Windows Vistas jälgitakse õnnestunud sisselogimi igat tüüpi kasutajakontode puhul:

Policy (Poliitika)

Vaikimisi turvaseadistused Windows XP-s

Vaikimisi turvaseadistused Windows Vistas

Audit Account Logon Events

No auditing

Success

Audit Account Management

No auditing

No auditing

Audit Directory Service Access

No auditing

No auditing

Audit Logon Events

No auditing

Success

Audit Object Access

No auditing

No auditing

Audit Policy Change

No auditing

No auditing

Audit Privilege Use

No auditing

No auditing

Audit Process Tracking

No auditing

No auditing

Audit System Events

No auditing

No auditing

 

User Rights Assignment muudatused:

User Rights Assignment (Kasutajale õiguste määramine)—need määravad, et mida kasutaja või grupp võib teha. Et teda avada, tee:

 1. Start - All Programs - Accessories ja siis klõpsa Run.

 2. Tipi secpol.msc ja klõpsa OK.

 3. Ava vasemas paanis Local Polices haru ja siis klõpsa User Rights Assignment:

User Rights

 

Muudatused: Siin on tehtud palju muudatusi ja seda just seoses uue vahendi User Account Control (UAC) kasutuselevõtuga. Näiteks ei kasutata Windows Vistas enam Power Users gruppi , mis on oma aja ära elanud ja ta on jäetud alles ainult Windowsi eelmiste versioonide jaoks. Seega ei oma ta siin enam kasutajaõigusi.

Windows Vistas on kasutajale antud mitu uut õigust:

 

Security Options (turvaparameetrite) muudatused:

Security Options—need kas lubavad või siis lülitavad välja kompuutri turvaparameetrid (st turvaelemendid):

 1. Start - All Programs - Accessories ja siis klõpsa Run.

 2. Tipi secpol.msc ja klõpsa OK.

 3. Ava vasemas paanis Local Polices haru ja siis klõpsa Security Options harul:

Securty options

 

Võrreldes Windows XP-ga, tehti Windows Vistas järgmised olulisemad muudatused:

  Ülesse

 

Mine lehele Andmete kaitsmine >

< Tagasi

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik