Vista sisukordaVista sisukorda

Koju_1 Koju1 Koju_2 Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista Service Pack 1 (SP1)

 

Lõpuks sai valmis ka Windows Vista esimene hoolduspakett (Windows Vista Service Pack 1 ehk SP1) ja tavakasutaja võib ta kätte saada alates 2008. aasta märtsi kuust. Vista Service Pack 1 (SP1) on kasutajale kättesaadav kahel viisil:

1) Teda võib alla laadida otse Windows Update kaudu;

2) Või siis kasutada tema iseseisvat (eraldiseisvat) 5 keeletoega versiooni. Peale selle lisatakse see Vista Service Pack 1 alates märtsikuust ka müükitulevatesse Windows Vista installeerimise DVD-plaatidesse (Esialgu vähemalt korporatiivsete klientide jaoks ja natuke hiljem ka tavakasutajatele). Kes ostab uue kompuutri, milles on Windows Vista juba olemas (tema eelinstalleeritud OEM versiooniga), see saab kätte masina, kuhu on Vista SP1 juba sisse integreeritud.
Eraldiseisev Vista SP1 toetab momendil 5 keelt: inglise, saksa, prantsuse, hispaania ja jaapani keelt, aga alates aprillist hakkab ta toetama ka teisi keeli.

 


Täiendus (2009 aprill): Windows Vista, millesse ei ole installeeritud ühtegi hoolduspaketti, toetamine Microsofti poolt lõpetatakse 13.04.2010. Et saada Vista jaoks laadida alla värskendusi (updates), pead Sa jooksutama Windows Vistat, millesse on installeeritud Service Pack 2 (SP2).


Windows Vista Service Pack 2 (SP2) on samuti valmis ja sellest on juttu siin.


 

Suurem osa kasutajaid saavad oma SP1-e kätte Windows Update kaudu (Alates märtsi-aprilli kuust), aga kellel on väga aeglane Internetiühendus või kellel see üleüldse puudub või kes tahavad uuendada mitut kompuutrit, need võivad laadida alla tema iseseisva variandi. Selle iseseiva variandi allalaadimiseks on mitu moodust:

1) Kõige parem meetod:

Nüüd saab Vista SP1 iseseisva variandi laadida alla ka otse Microsoft'i enda saidist:

 

2) Teine, mitte just mugav meetod:

Selle eraldiseisva Windows Vista Service Pack 1 võib alla laadida Microsoft'i enda OEM-saidist (Microsoft OEM Partner Center serverist), enne aga tuleb seal ennast registreerida. Antud iseseisva SP1-e maht on 1,13GB, ta sisaldab mõlemat, nii 32-bit kui 64-bit versiooni ja allalaetav fail on .img failiformaadis. Sa võid ta alla laadida siitkaudu.

Kui Sa oled selle Windows Vista SP1 paketi alla laadinud, siis tuleb Sul valida vastav .exe fail, mis sobiks Sinu Windows Vista keelega (Loogiliselt on selleks inglise keel, sest ma ei usu, et Sa kasutad jaapani või hispaaniakeelset Windows Vista't... Noh aga kõik on ju võimalik, mina ise ootan pikisilmi lätikeelset Vista väljatulekut, sest see on ainuke keel, mida ma õieti oskan!).

  1. Lae alla Windows Vista SP1—allalaetud fail on .img formaadis.
  2. Põleta see .img fail DVD plaadile (ISO, IMG jms failide põletamise kohta saad abiinfot siit).
    Märkus: Sa võid selle .img faili avada kolmandate firmade programmide abil ka otse oma kõvakettal, aga siis raiskad Sa palju kettaruumi ja pealegi saab seda loodud/põletatud Vista SP1 DVD-plaati kasutada ka hiljem ning ka teiste kompuutrite jaoks...
  3. Vali sobiva keelega .exe fail, st ingliskeelse Windows Vista jaoks ja kopeeri ta sellelt DVD-plaadilt oma kompuutri kõvakettale (Näiteks töölauale). (Märkus: See allalaetav SP1 pakett sisaldab 5 keelt: English, French, German, Japanese ja Spanish. Teised keeled lisatakse sinna paketti hiljem.).
  4. Tee sellel .exe failil 2x klõps ja järgi installeerimisjuhiseid...

 

Märkus: Aga Sa võid ta ka mujalt Internetist alla laadida ja kui tahad laadida alla SP1 eraldiseisva versiooni, siis vaata, et Sa mingit võltspaketti alla ei tõmba ning veendu, et ta oleks õige mahuga (allpool on sellest juttu), kontrolli tema hash-koodi ning vaata, et tema failinimi oleks õige. Toon kohe allpool vajaliku info:

 

Kuidas neid hash koode kontrollida, sellest saad infot siit!

Kui Sa laed Vista SP1-e alla ja installeerid ta Windows Update serveri kaudu, siis võtab tema installeerimine aega alla ühe tunni, see installeerimiseks kuluv aeg sõltub Sinu Internetikiirusest ja riistvarast.

 


NB! Uuem info (16.04.08): Alates 18.04.08 hakatakse kõikidele Vista kasutajatele laadima alla ja installeerima seda Windows Vista SP1-te sundkorras kas siis Windows Update või Automatic Updates kaudu. Vista SP1 (KB936330) värskenduse (uuenduse) tüübiks määratakse siis kui “Critical”, mis lubab kasutada Automatic Updates't, et laadida automaatselt alla ja installeerida SP1'te taustarežiimil, st Sa võid sel ajal muude asjadega edasi tegeleda.
Selle SP1-ga ei maksa kiirustada ja kui ikka väga vaja ei ole, siis ei ole mõtet tema iseseisvat varianti alla laadida, tuleb lihtsalt oodata kusagil märtsi-aprillikuuni ja lasta ta siis Automatic Update kaudu alla laadida ((Start > Control Panel > Security, siis klõps Windows Update kategoorialingi all lingile Turn automatic updating on or off ning seejärel aktiveerida raadionupp Install updates automatically (recommended)).
Kui Sul on oma kompuutri jõudluse tõstmise eesmärgil see Automatic Update välja lülitatud, siis võid aeg-ajalt Vista SP1 ja muude uuenduste kättesaamise võimalust kontrollida klõpsates nupule Start > All Programs > Windows Update ja seejärel klõpsata avanevas aknas tema vasemas paanis lingile Check for updates.
Mõlema nii Automatic Update kui ka käsitsi uuenduste allalaadimise režiimi (Start > All Programms > Windows Update) puhul saad Sa SP1 allalaadimise ajal tegeleda enda muude asjadega ja kui Sul Internetiühendus või elektritoide katkeb või kui Sa teed kompuutri restardi, siis ei lähe Sul see osa SP1-st, mis on juba alla laetud, kaduma. Kui Sa käivitad SP1-e allalaadimise uuesti, siis jätkatakse sellest punktist, kus see pooleli jäi.
Kuid nagu ülevalpool sai juba mainitud, siis võib ka nii juhtuda, et selle mõnikord väga "uimase" Windows Update serveri kaudu võtab selle Vista SP1 allalaadimine liiga-liiga kaua aega, siis sel juhul tuleks laadida alla SP1 iseseisev variant, mille maht on küll palju suurem, aga Sinu ajavõit võib olla mitmekordne, pluss Sa võid selle allalaetud Windows6.0-KB936330-X86-wave0.exe faili alles hoida, sest seda võib ka hiljem vaja minna, näiteks Vista ümberinstalleerimise korral. Sa võid ta integreerida (Slipstream) ka Vista installeerimise DVD-plaadile.
(SP1-e iseseisvate variantide allalaadimise lingid olid ka eelpool ära toodud.)

Nüüd on ametlikult saadaval ka kõikide 36 keeletoega iseseisvad Windows Vista SP1 paketid nii 32-bit kui ka 64-bit Vista versioonidele:

* Ametlik otse allalaadimise link 32-bit (x86) Vista versioonidele: Windows Vista SP1 36 Languages Final (EXE formaat)—Windows6.0-KB936330-X86-wave1.exe (544.3MB);

* Ametlik otse allalaadimise link 32-bit (x86) Vista versioonidele: Windows Vista SP1 36 Languages Final (DVD Disc Image ISO formaat):
6001.18000.080118-1840_x86fre_wave1_ServicePackInstaller-FRMCSP1_CD1.iso (544.4MB);

* Ametlik otse allalaadimise link 64-bit (x64) Vista versioonidele: Windows Vista SP1 36 Languages Final (EXE formaat): Windows6.0-KB936330-X64-wave1.exe (873MB):

* Ametlik otse allalaadimise link 32-bit (x86) ja 64-bit (x64) Vista versioonidele: Windows Vista SP1 36 Languages Final (DVD Disc Image ISO formaat):
6001.18000.080118-1840_iso_client_sp_wave1-FRMCSP1_DVD.iso (1418.1 MB)

Ja võib olla üsna kindel, et ilmub ka Windows Vista Service Pack 2 (Vista SP2)—arvatavasti kusagil 2009.a. esimestel kuudel.


 

Kui Sulle ei pakuta Vista SP1 allalaadimise võimalust ei Automatic Update ega ka Start > All Programs > Windows Update kaudu ja mis võivad olla selle põhjuseks:

Kuigi nüüd saab seda Vista SP1 juba alla laadida nii käsitsi kui ka Automatic Update kaudu võib juhtuda nii et Sinu kompuutrile ei pakutagi seda ja selle asemele ilmub teade "Windows is up to date" (Windows on juba värskendatud/uuendatud). See et Sinule ei pakuta Vista SP1-he allalaadimist võib olla põhjustatud ühe või rohkema probleemi olemasolust. Toon tähtsamad neist siin ka ära:

a) Sinu kompuutri seadmete draiverid ei sobi Vista SP1-ga (Kõige levinub põhjus):

*Näiteks audiodraiveritest ei sobi momendil Realtek AC'97 (Alcxwdm.sys - 6.0.1.6242 või tema varasem versioon);
SigmaTel (Sthda.sys - 5.10.5762.0 või varasem versioon ja Stwrt.sys - 6.10.5511.0 või varasem versioon);
Creative Audigy (Ctaud2k.sys - 6.0.1.1242 või varasem versioon);
Conexant HD Audio (Chdart.sys - 4.32.0.0 või varsem versioon).

*Videodraiveritest Intel Display (tema draiverite versioonid alates 7.14.10.1322 kuni 7.14.10.1403 k. a.).

*Texas Instruments Smart Card Controller (GTIPCI21.sys draiver – 1.0.1.19 või tema varasem versioon).

*Ja veel mõned draiverid...

Antud probleemi puhul oota mõnda aega kuni Microsoft'i Windows Update selle jama lahendab ja pakub Sulle antud draiverite uusimaid versioone või mine siis ise nende seadmete tootjafirmade kodulehte ja lae sealt alla draiveri uusim versioon.

NB! Draiveritest ja nende versioonidest saad ülevaate siit!

Kui tahad aga kohe uurida oma audio (või muude draiverite) versioone, siis tee: Klõpsa nupule Start, tee Computer'il paremklõps ja vali käsk Properties, seejärel klõpsa akna vasemas paanis lingile Advanced system settings. Ava lipik/vahekaart Hardware, klõpsa nupule Device Manager ja otsi ülesse Sound, video and game controllers haru, ava see "+" ikooni kaudu. Tee seal oma audioseadmel paremklõps ja vali käsk Properties ning ava seejärel sakk Driver. Nüüd klõpsa nupule Driver Details ja uues aknas saadki teada oma audioseadme kõikide draiverite versioonid (Klõpsa seal mingile draiverile, näiteks ülalnimetatud probleemsele C:\Windows\system32\drivers\stwrt.sys draiverile ja akna allosas kuvatakse antud SigmaTel draiveri versioon). Nüüd võrdle oma draiveri versiooninumbrit selle Vista SP1 jaoks probleemse draiveri numbriga...; kui sinu draiver ei sobi Vista SP1-le, siis mine seal draiveri omaduste dialoogiaknas tagasi lehele Driver. Seejärel kirjuta ülesse oma draiveri versiooninumber ja väljalaske kuupäev ning kobi siis antud seadme kodulehele ning uuri, et kas seal on tema uuemat draiverit.
(Kui Sul on seal Device Manageri aknas mingi muu firma audioseade, siis pole muret midagi...)
Seega kui Sa avastasid, et näiteks Sinu audio draiver ongi probleemi põhjustajaks, siis on kasutada järgmised variandid: 1) Oota kuni Windows Update pakub Sulle antud draiveri uuemat versiooni; 2) Aga parem on minna ise selle seadme kodulehele ja sealt tema uusim draiver alla laadida, seejuures kui on tegemist helikaardiga, siis mine selle helikaardi tootjafirma kodulehele, aga kui on tegemist integreeritud heliga (st helikaart on integreeritud Sinu kompuutri emaplaadi sisse ja Sul ei olegi välist helikaarti), siis mine oma kompuutri tootjafirma saiti, näiteks Dell kodulehte...

b) Kui Sa oled kasutanud vLite programmi, millega Sa eemaldasid SP1 jaoks vajalikud süsteemikomponendid—et seda probleemi lahendada, mine vLite kodulehele (siit) ja sealt saad kohe ka abi...

c) Vista SP1 ei sobi momendil Sinu kompuutrisse installeeritud keelepaketiga (MUI)—esialgu on SP1 kättesaadav ainult 5 keelele: inglise, saksa, prantsuse, hispaania ja jaapani keelele; hiljem on SP1 kättesaadav ka ülejäänud 31 keelele. Enamikel meie kasutajatel seda probleemi ei ole, sest suuremas osas omatakse seda ingliskeelset Windows Vista't.

NB! Nüüd pakub Microsoft neile, kes on hädas Vista SP1-e allalaadimise, installeerimise ja ühilduvusega, täiesti tasuta tehnilist abi ning seda nii telefoni [(866) 234-6020], meili kui ka chat teel. Selleks on loodud spetsiaalne sait ja sinna saad minna siitkaudu. (Sinule meilile vastatakse ühe tööpäeva jooksul.)
Telefoni teel saab abi alates kella 05:00 hommikul kuni 21:00-ni õhtul (Laupäeval-pühapäeval: 06:00-15:00-ni). Sellist abi pakutakse ühe aasta jooksul, st kuni 2009. a 18. märtsini.
Oops! Siiamaani pakuti tasuta abi ainult neile, kes olid ostnud oma Windows'i jaemüügivõrgust, aga nagu näha on ajad natuke muutunud... Seega kui Sul on probleeme, siis helista, kirjuta või isegi lobise nendega ja peale kõige muu võid proovida ka raha lunida ehk saadavadki...(Enda rahasoovi põhjenduseks võiksid näiteks tuua selle, et Sul ei jätku raha uue võimsama kompuutri ostmiseks, kuhu võiks selle Windows Vista üleüldse installeerida, rääkimata tema SP1-st)? Kui neil raha ei jätku (eh-hee), siis helistagu Bill'ile...

 

Vista SP1-e kättesaamise ja draiverite probleemi lahendamine ning Microsofti SP1 tehnilise abi efektiivsuse uurimine:

a) Proovisin ka ise huvi pärast nende tehnilise abi teenust, nimelt oligi ühel minu tuttaval probleem Vista SP1 kättesaamisega, st kui ta klõpsas nupule Start > All Programs > Windows Update ja seejärel Check for updates, siis ei pakutud talle Vista SP1 allalaadimist. Läksin siis asja uurima ja leidsin, et tema probleemi põhjustaski SigmaTel audiodraiveri Stwrt.sys versiooni mittesobivus Vista SP1-ga. Kuna tal on Dell kompuuter ja audi on integreeritud arvuti emaplaati, siis läksin Dell saiti, et uurida kas seal on saada SigmaTel audiodraiveri uuemat versiooni, mis sobiks selle SP1-ga—ei olnud. Kuna SigmaTel ise ei tooda OEM arvutitele vajalikke draivereid ja ka Microsoft ei paku seda praegu, siis olid lahenduseks järgmised variandid:

 

b) Kuigi asi oli antud juhtumil selle Vista SP1 mittekättesaamisega selge, kirjutasin ikkagi puht huvi pärast kirja ja selgitasin neile (Microsoft'i SP1 tehnilisele abile) oma tuttava probleemi. Üllatav-üllatav, kinnitusmeili (allolev pilt) sain kohe kätte ja pikk vastus, mis oli põhjalik, viisakas ja täpne, saabus umbes 5 tunni pärast. Vastajaks oli keegi Vivian (kangesti eestipärane nimi) ja vastus oli ingliskeelne, sest kirjutasin neile inglise keeles. Ei tea, kui oleksin kirjutanud eesti keeles, kas oleksin siis ka eestikeelse vastuse saanud, tean, et nende tehniline abi on üle maailma laiali: Indias, Pakistanis, Euroopa paljudes riikides, Jaapanis jne ja isegi Eestis. See Vivian palus mul isegi tagasi kirjutada ning lubas mind ka edaspidi aidata—uuh! Ei tea kuidas ta ka välja näeb võib olla kutsuks ta hoopis kusagile baari ((või mujale -:)) ja las ta annab siis seal mulle seda "tehnilist" (või muud) abi... Igatahes mina jäin selle tehnilise abiga väga rahule!

Jäin rahule!

NB! Kui Sul tekib Windows Vista või Windows XP värskenduste (updates) allalaadimisega mingeid probleeme, siis saad võib olla mingit eestikeelset abimaterjali ka siit.

 

Kui suure mahuga on Vista SP1?

 

Kui Sa olid siiamaani alla laadinud ja installeerinud kõik Vista värskendused, siis ei tähenda see seda, et Sa omad suurema osa neist värskendustest, mida sisaldab ka Vista SP1.

SP1 sisaldab ka kõiki neid värskendusi, mis Sa oled juba varem alla laadinud, sealhulgas 23 turvavärskendust, aga peale selle sisaldab ta ka 551 hotfix'i (Parandust). Paljusid neist võis ka varem kätte saada, aga seda ainult Vista OEM versioonidele ja kasutajatele, kes neid eraldi "tellisid"...

Et kontrollida seda et kas Sinu süsteemile saab juba Windows Update kaudu laadida alla seda Vista SP1-te, selleks klõpsa nupule Start, siis All programs ja seejärel Windows Update. Juhul kui ta on kättesaadav ja Sinu süsteemi ei ole teda veel installeeritud, siis klõpsa lingile View available updates:

Kas SP1 on kättesaadav

Juhul kui seal loetelus on esindatud ka Windows Vista SP1, siis pane tema eesolevasse ruudukesse linnuke ja klõpsa nupule Install updates:

Pane linnuke ja klõpsa Install

Nüüd laetakse kõigepealt see SP1 alla ja seejärel algab installeerimisprotsess - pilt.

Ülal on toodud ära Windows Vista SP1 installeerimise esimene aken..., installeerimist alustatakse küll Windows Vistas kuid seejärel tehakse kompuutri restart ja edasi jätkatakse Windowsieelses keskkonnas. Kui SP1-e installeerimine ja süsteemi konfigureerimine lõpetatakse, siis tehakse veel üks restart ja kogu lugu. Installeerimise ajal ei tehta mingit WGA kontrolli ja minul kulus oma SP1-e installimiseks täpselt pool tundi (Ka mina laadisin alla ja installeerisin selle SP1-e iseseisva 434.5 MB-ise variandi.)


Windows Vista SP1 installeerimise eeltingimusteks on:

 

Nende ülalnimetatud värskenduste pärast ei maksa oma pead vaevata, sest antud KB'd laetakse automaatselt Sinu masinasse Windows Update kaudu, juhul kui Sul on see vahend sisse lülitatud või juhul kui Sa lähed ise Windows Update saiti ja teed käsitsi oma värskenduste allalaadimise.

Pärast seda kui kõik need värskendused on installeeritud, alustab süsteem selle Windows Vista Service Pack 1-i installeerimist, mida on ametlikult määratletud kui värskendust numbriga 936330.
SP1-e installeerimine ise nõuab kahte restarti, installeerimise keskel ja selle lõpetamisel.

NB! Juhul kui Sa oled endale varem laadinud alla ja installeerinud selle Vista SP1-e mingi varasema veel mitte lõpliku versiooni (näiteks Windows Vista SP1 Release Candidate versiooni), siis tuleb Sul enne Windows Vista Service Pack 1 lõpliku versiooni (Windows Vista SP1 final release) installeerimist dinstalleerida ükskõik milline tema eelmine versioon. Tee seda nii:

 

Täpselt samamoodi võid Sa uninstallida selle Vista Service Pack 1 (SP1) lõpliku variandi (juhul kui ta Sulle mingitel asjaoludel ei meeldi). Sul tuleb seal Uninstall an update aknas märgistada seesama Service Pack for Microsoft Windows (KB936330), mis on nüüd tema lõplik versioon ja klõpsata seejärel üleval nupule Uninstall - pilt.

PS! Kui Sa installeerid oma opsüsteemi esmakordselt või teed siis kunagi hiljem tema ümber -või parandusinstalleerimise, siis esimene asi, mida Sa pead pärast installimise lõpetamist kohe tegema, on Windows Updates (värskenduste) allalaadimine ja installeerimine. Kuigi Windows Update vahend on vaikimisi pandud automaatrežiimile, soovitaksin alustada kohe nende nende värskenduste käsitisi allalaadimist (klikk nupule Start, siis All Programs ja seejärel Windows Update). Kui Sa oled ühe portsu neid värskendusi kätte saanud ja installeerinud, siis tee jälle Start -> All Programs -> Windows Update ning kliki seejärel akna vasemas paanis lingile Check for updates; lae alla järgmine ports värskendusi. Kui oled selle järgmise portsu värskendusi alla laadinud ja installeerinud, siis alusta otsast peale, sest ühe korraga Sa kõiki värskendusi kätte ei saa, näiteks Vista puhul tuleb saada enne kätte kõik tema SP1 paketi värskendused ja alles seejärel hakatakse Sulle pakkuma ka tema SP2 värskendusi. Korda oma sellist tegevust seni kuni Sa oled kätte saanud kõik värskendused. Seejärel võid soovi korral lülitada Windows Update automaatrežiimi välja (süsteemi jõudluse tõstmiseks) ja teha ise regulaarselt (!) Start menüü kaudu nende värskenduste allalaadimist. Pärast opsüsteemi parandus -või ümberinstalleerimist võib nende kõikide värskenduste allalaadimine ja installeerimine võtta üsna palju aega ja see oleneb Sinu Internetiühenduse kiirusest, aga see asi tuleb ära teha ning sellest pääsu ei ole.
Kui Sa ei viitsi selle käsitsi allalaadimisega tegeleda, siis jäta see Windows Update vahend automaatrežiimile ja las ta tegutseb - aeg ajalt tuleb Sul teha ka süsteemi restarte.

Windows Update vahendi automaatrežiimi saad kehtestada nii: Kliki nupule Start, seejärel Control Panel > Security, siis klõps Windows Update kategoorialingi all lingile 'Turn automatic updating on or off' ning seejärel aktiveerida raadionupp 'Install updates automatically (recommended)' .
Sel teel võid selle automaatrežiimi vajaduse korral ka välja lülitada.

 

Millised on silmaga nähtavad muudatused pärast Vista SP1-e installeerimise lõpetamist ja mis juhtub siis kui Sul on Vista piraatversioon?

Suuremat osa SP1-e installeerimisega tehtavaid muudatusi ei ole näha, kuid osasid neist võime kohe ka ära tunda ja need muudatused on:

 

Vista SP1 uus vahend: Create a recovery disc instrument (See vahend oli veel kättesaadav Vista SP1 beeta versioonides, aga SP1 lõppversioonis teda enam ei pakuta. Kuid antud vahendit saab siiski kasutada ka SP1-e finaalversioonis...):

Kui Sul on poest ostetud kompuutris juba Windows Vista mingi OEM versioon olemas, st ta on juba sinna eelinstalleeritud ja kui Sul juhtub kunagi oma süsteemiga suur probleem, siis võid Sa kasutada poest kaasaantud Wimdows Vista taastamisplaati (recovery disc). Tema abil saad Sa pärast alglaadimist minna nn Taastamiskeskusesse (Recovery center), et sealt käivitada näiteks System Restore vahend või süsteemi taastamine varem loodud varukoopia abil või avada CMD Prompt jne. Kuid kui Sa ei saanud poest seda taastamisplaati või kui ta läks Sul kaduma, siis ongi see Vista SP1 uus "create a recovery disc" vahend kohe käepärast võtta. See taastamisplaat ei ole sama mis kaasaantud Windows Vista ümberinstalleerimise DVD plaat (Näiteks Reinstallation DVD Windows Vsita™ Home Premium 32BIT) vaid ta on Vista installeerimisplaadi tugevalt kärbitud variant. Alati ei ole mõtet hakata kohe tegema ümberinstalleerimist ja pealegi on Vista OEM variantide puhul sel ka omad komplikatsioonid.

Märkus: Kui Sa ei installeeri seda SP1-te, siis võid Sa selle recovery disc'i laadida alla näiteks siit (Torrent) või siit (Torrent kui ka otselink). Selle allalaetud faili nimeks on näiteks Vista_Recovery_Disc.iso ja tema maht on 120MB. Ta on ISO fail ja ta tuleb Sul põletada CD või DVD-plaadile (See .iso faili "põletamine" ei ole tavaline kopeerimine vaid selleks tuleb kasutada spetsiaalseid programme, neid on ka tasuta olemas. Nende ISO failide põletamisest saad ülevaate siit!)
Seejärel saad Sa selle plaadi abil teha kompuutri alglaadimise ja minna taastamiskonsooli (Recovery center), et parandada/taastada oma Windows Vista't.
Kui Sul tuleb tegemist väga suure "jamaga", siis loe Vista taastamisest ka siit!

Kuna Vista SP1 finaalversioonis seda Create a recovery disc instrumenti millegipärast enam ei pakuta, siis toon antud lõigu lõpuosas ka juhise sellest, et kuidas saaks teda kasutada ka SP1 lõppversioonis.

Create a recovery disc instrumenti on väga lihtne kasutada ja Sa võid ta käivitada järgmiselt:


Kui Sul peaks kunagi oma süsteemiga juhtuma mingi suurem äpardus, siis pane see recovery disc sahtlisse ja tee kompuutri restart ning seejärel alustatakse nii nagu seda tehakse ka tavalisel Vista installeerimisel. Vali eesti keel ja nupu Install now asemel klõpsa akna allosas olevale Repair your computer parameetrile. Seejärel vali jaotus/ketas, mida Sa tahad parandada ning ilmubki see System Recovery Options aken:

System Recovery aken

Kui Sa oled installeerinud Vista SP1 lõppversiooni, siis saad kasutada seda Create a recovery disc instrumenti järgmisel viisil:

NB! Kasuta antud moodust ainult siis kui Sul on tõesti seda Create a recovery disc vahendit vaja ja loo enne seda igaks juhuks System Restore point..., aga üldiselt ei kahjusta see tegevus Sinu süsteemi mingil määral.

 

Kas Vista SP1 teeb Sinu kompuutri kiiremaks ja kas tema jõudlus suureneb?

Kui ikka Sinu süsteemi aegluse põhjustavad mingid kolmandate firmade programmid või draiverid või siis kehva süsteem ise, siis ei likvideeri seda viga ka Vista SP1—ühesõnaga imesid ei juhtu ja SP1 ei ole näärivana...

Kiiremaks on aga muutunud failide kopeerimine ja ka muud allpooltoodud asjad:

*Enne Vista SP1-te oli see üsna suureks probleemiks ja ega see failide kopeerimise mehhanism ei olegi nii lihtne nagu ta esialgu tundub. Nüüd on selle kopeerimise mehhanismiga mindud osaliselt tagasi Windows'i varasematesse stsenaariumitesse ja sellega on tõstetud tunduvalt kopeerimise mõnede võtmeelementide kiirust/jõudlust.
*Kiiremaks läks ka kompuutri käivitamine (BIOS'ist kuni tegutsemisvõimelise töölauani).
*Kiiremaks läks failide lahtipakkimine arhiividest.
* Täiustati Standby ja Shutdown'i, Windows ReadyDrive (hübriidketaste tugi), Windows ReadyBoost ning Windows SuperFetch tehnoloogiaid.
* Event Viewer vahend töötab kiiremini.
*Sleep seisundist toimub "ärkamine" rutem ja süsteem on kasutamiseks kiiremini valmis.
*Võrguressursside jagamine/otsimine toimub palju kiiremini.
*Remote Desktop (st kaugtöölaua) ühendus on palju parem.
* Kaustade, mis sisaldavad suure hulga faile, ümbertõstmine kusagile mujale toimub palju kiiremini.
* Suurte kujutiste (piltide jms) lugemine toimub kiiremini.
* Suurenes IE kiirus nende saitide töötlemisel, mis sisaldavad Jscript'e.
* Faile kopeeritakse üle võrgu kiiremini.
* Windows ReadyBoost™ vahendi efektiivsust on suurendatud.
* Süsteemi sisselogimine (parooli ja kasutajanimega) toimub kiiremini.
* Süsteemi jõudlust ja kiirust on veel tõstetud ka muude vahenditega, millest me kohe aru ei saa ja mida ei ole kohe ka "tunda"...

* Veel: Ad-Hoc wireless (traadita ehk traadivaba võrgu) ühenduste loomist on täiustatud; kompuutri kinnijooksmise probleeme on parandatud; terve rida muudatusi on tehtud operatsioonisüsteemi kernel'is (tuumas).

* PS! Ühes võib aga kindel olla, et neid probleeme, mis tekkisid omal ajal Windows XP-le installeeritud SP2'ga, antud juhul ei teki ja seda just kolmandate firmade tarkvara ja draiveritega ühildumise osas, aga ka muus suhtes...

Ühesõnaga Vista SP1 tegi süsteemi kiiremaks ja seda eriti failide kopeerimise ning võrgutöö osas, samuti suurenes ka tema jõudlus. Muidugi loodeti rohkem, aga hea seegi...; nüüd hakkame siis ootama Windows Vista SP2-e väljatulekut.

 

NB! Igatahes kui Sul on vähegi aega, siis soovitaksin selle Vista SP1 kindlasti alla laadida ja installeerida!


SP1 pakett sisaldab suure hulga parandusi (hotfix'id või bug fix'id):

Parandused:  ...Kategooriad:

 75 tk (hotfix'i) .....Internet Explorer (Tal oli palju probleeme ja siin ei ole midagi imestada nende 75 paranduse üle)
 41 tk (hotfix'i) .....Sleep/Hibernation & Power Management (Samuti vajas parandamist...)
 38 tk (hotfix'i) .....Storage (Kettad/salvestusseadmed)
 35 tk (hotfix'i) .....Riistvara ja draiverid
 35 tk (hotfix'i) .....Networking (Võrgutöö)
 28 tk (hotfix'i) .....Desktop ja kasutajaliides (kuva)
 25 tk (hotfix'i) .....Printimine ja skaneerimine
 25 tk (hotfix'i) ......NET Framework, Data Components, Development Tools
 24 tk (hotfix'i) .....Setup, Deployment, Backup ja Aktiveerimine
 24 tk (hotfix'i) .....Windows Media Center
 23 tk (hotfix'i) .....International/Localization
 20 tk (hotfix'i) .....Kompuutri juhtimine, administreerimine ja instrumendid
 19 tk (hotfix'i) .....Application Compatibility
 19 tk (hotfix'i) .....Multimeedia
 16 tk (hotfix'i) .....Jõudlus
 16 tk (hotfix'i) .....Startup/Shutdown
 13 tk (hotfix'i) .....Time Zone/Daylight Saving Time
 13 tk (hotfix'i) .....Windows Media Player ja temaga seotud tehnoloogiad
 12 tk (hotfix'i) .....Security (Turvalisus)
 12 tk (hotfix'i) .....Remote Access, VPN
  8  tk (hotfix'i) .....IIS ja WebDAV vead
  7  tk (hotfix'i) .....Wireless Networking (Traadita võrgutöö)
  7  tk (hotfix'i) .....Offline Files
  6  tk (hotfix'i) .....Windows Mail ja Web-põhine tarkvara
  5  tk (hotfix'i) .....Windows Sidebar ja SideShow
  5  tk (hotfix'i) .....Windows Portable Devices


Millal muutub SP1 kättesaadavaks?

 

Aga Sa võid laadida alla ka eraldiseisva Vista SP1 paketi ja seda kas paljude mitteametlike saitide või siis BitTorrent võrgu kaudu. Annan siin allpool mõned depositfiles.com lingid, kust saab laadida alla need .torrent failid ja seejärel saab nende abil minna otse BitTorrent saitidesse, kust saabki kätte need SP1 paketid:

Windows Vista Service Pack 1 x86 (6001.18000 või arvatavasti RTM), mis on 36 keeles: MICROSOFT.WINDOWS.VISTA.SERVICE.PACK.1.x86.RTM.IN.36.LANGUAGE.-WZTiSO.torrent

Windows Vista Service Pack 1 x86 (6001.18000 või arvatavasti RTM)—inglise keeles: MICROSOFT.WINDOWS.VISTA.SERVICE.PACK.1.x86.RTM.ENGLISH.-WZTiSO.torrent

Windows Vista Service Pack 1 x64 (6001.18000 või arvatavasti RTM)—36 keeles: MICROSOFT.WINDOWS.VISTA.SERVICE.PACK.1.x64.RTM.IN.36.LANGUAGE.-WZTiSO.torrent

Windows Vista Service Pack 1 x64 (6001.18000 või RTM)—inglise keeles: MICROSOFT.WINDOWS.VISTA.SERVICE.PACK.1.x64.RTM.ENGLISH.-WZTiSO.torrent

 

Service Pack 1 Cleanup Tool (Vsp1cln.exe)

Kui Sa oled selle Windows Vista Service Pack 1 (SP1) installeerinud, siis Sa näed, et Sinu kõvaketta vaba ruum on oluliselt vähenenud. See ruum on vähenenud seepärast, et osa vaba kettaruumist hõivas seesama SP1, et hoida seal Vista RTM süsteemifaile selleks, et Sa saaksid vajaduse korral viia oma süsteemi tagasi tema SP1 eelsesse vana RTM versioonini. See tähendab seda, et kui Sulle see SP1 ei meeldi, siis võid ta deinstalleerida ja Sinu süsteem taastatakse tema SP1 eelsesse seisukorda.
Kui Sa otsustad SP1-e aga alles jätta ja Sa oled kindel, et Sa ei taha teda tulevikus likvideerida ning Sul on üsna vähe vaba kettaruumi, siis saad Sa kasutada Vsp1cln.exe File Removal Tool'i (Või Service Pack 1 Cleanup Tool'i—instrumenti), et vabastada oma kettaruumi nendest vanadest nüüd juba mittevajalikest Vista RTM süsteemifailidest. Olenevalt Sinu Windows Vista versioonist võid Sa vabastada oma kettaruumi kusagil 600MB kuni 1,5GB'ini.
Windows Vista SP1 File Removal Tool Vsp1cln.exe on täiendav instrument, mis pannakse pärast Vista SP1-e installeerimist aadressile: %windir%\system32\vsp1cln.exe ja mida Sa võid kasutada pärast SP1-e installeerimist. Tema abil kustutatakse nende komponentide vanad versioonid, mis uuendati SP1 installeerimisega. Sa käivita see instrument ainult sel juhul kui Sa oled kindel, et Sa jätad SP1-e alles ja kui Sul on vähe vaba kettaruumi. Arvesta sellega, et kui Sa oled seda vahendit juba kasutanud, siis Sa ei saa enam seda SP1 deinstalleerida (uninstallida/eemaldada)—teda ei kuvata enam ka Installed Updates aknas. Kui Sa käivitad selle vsp1cln.exe (Vista SP1 Cleaner) instrumendi, siis ei tohi Sinu kompuuter olla Internetiühenduses.

Käivita see Windows Vista SP1 File Removal Tool nii:

Või käivita ta sel viisil:

NB! Kui Sul tekib Windows Vista või Windows XP värskenduste (updates) allalaadimisega mingeid probleeme, siis saad võib olla mingit eestikeelset abimaterjali siit.

< Ülesse

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us | Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik