Vista sisukorda

icon Koju1 icon Koju2 icon Sisukord icon Arvutiabiicon Koolitus & help

Minu lugu...

 

Windows Vista uued vahendid II. osa

 

Mida uut on Vista kesta all:

Dokumendi/faili metaandmed (Document Metadata):


Iga fail, mida Sa näed Windows Explorer'i kaustaaknas, omab omadusi, mis kirjeldavad antud faili iseennast (faili nimi, faili laiend, faili suurus; kuupäev, millal antud fail loodi ja millal ta viimati avati ning failisüsteemi atribuudid). Neid omadusi hoitakse failisüsteemis endas ja neid kasutatakse failide ülesseleidmiseks ja vaatamiseks.

Lisaks nendele baasomadustele, võivad paljud andmefailide formaadid sisaldada ka omaenda metaandmeid (metadata). Need lisatakse kas seadme, tarkvara või siis kasutaja enda poolt. Näiteks kui Sa ripid Windows Media Player'i abil CD plaadilt mingid lood, siis lisatakse ripitud failidele (muusikalugudele) ka laulja ja albumi nimed. Microsoft Offce Word 2007 lisab aga Sinu kasutajanime dokumendi Author väljale; Sa võid ka ise lisada täiendavaid omadusi, näiteks võtmesõnu, kommentaare jne...

Metaandmed (nn andmete-andmed, üliandmed) on andmed, mis kirjeldavad andmeid.
Näiteks, kui Sul on kompuutris mõned digitaalsed fotod, siis võid Sa kasutada metaandmeid selleks, et igat fotot kirjeldada: Isik, kes pildistas, millist kaamerat kasutati, pildi enese kirjeldus jne. Sa saad meta-andmeid lisada või muuta siis kui Sa klõpsad näiteks kaustaakna allääres Detailpaanis (Detail Pane) mingile parameetrile, tipid oma teksti ja klikid seejärel sealsamas nupule Save. Lisada ning redakteerida saab näiteks: Title, Comments, Tag (kirjeldav võtmesõna, märgistus, lipik), Author ja Rating (1 kuni 5) jne meta-andmeid.

Metadata ei ole mingi uus asi Windows'i maailmas:


Metadata (metaandmed) teeb meie elu lihtsamaks:

 

 

Windows Explorer kuvab mõnede dokumentide metadata'd oma kaustaakna detailpaanis (Detail Pane). Kliki ja hoides vasemat hiirenuppu all, lohista detailpaani ülemist äärt ülesse poole ning tee ka kaustaaken suuremaks, siis kuvatakse rohkem metadata andmeid - pilt.

Et redakteerida dokumendi metaandmeid, tuleb kasutada dokumendi/faili omadusteakna sakki Details ja Vista lubab selle vahelehe avada kahel viisil:

metaandmete muutmine

Ülemine pilt kuvab parameetrite loetelu ja nende väärtused (value), et mingit parameetrit redakteerida, selleks klõpsa parameetrist paremal Value veerus. Kõiki metadata andmeid Sa siin redakteerida ei saa, näiteks faili enda omadusi (faili suurus jne).

Meta-andmetest veel seda, et kui me loome edaspidi palju uusi dokumente, siis tuleks igaleühele neist kohe lisada ka metaandmed, et siis hiljem oleks neid lihtsam ülesse otsida.

Näide: Tee sellel ülemisel pildil paremklõps ja vali käsk Save Picture As... (või käsk Save Image As...) ja salvesta see pilt näiteks oma töölauale; siis tee temal paremklõps ja vali käsk Properties ning ava ilmuvas omadusteaknas sakk Details (Windows XP's on selleks leheks Summary). Ja Sa näed seal metadata mitut parameetrit, millele on antud ka väärtused (value) ning nendeks parameetriks on seal:

1) Pildi autor (Authors), mille väärtuseks sõna ahv (see autor ma ju olengi); dialoogiaknas on see kirjas nii: Authors: ahv,
2) Title: Vista,
3) Subject: omadusteaken-metadata,
4) Rating: 5 tärni,
5) Tags (lipik, silt): Vista; metadata,
6) Comments: metadata kirjeldus...,
7) Authors: ahv,
8) Loomise kuupäev: 16.11.2006 15:24
9) Copyright: ahv &
10) Jne..., keri liftiga allapoole.

Sa võid seal veerus Value klõpsata suvalisele reale, seejärel ilmub sinna tekstikursor või siis vastav rippmenüü ja Sa saad sinna sisestada uued andmed; alumisel pildil redakteeritakse parasjagu "Copyright" parameetri andmeid:

Muuda metaandmeid

Ära unusta, et seal on ka "lift"...
Nüüd, kui Sa hakkad oma tuhandete piltide seast otsima just sedasama pilti, siis kasuta otsingukriteeriumitena ka tema metadata andmeid (näiteks Tags andmeid: Vista, metadata).


NB! Siiski kõikidele failidele Sa ei saa lisada omaenda metaandmeid ja seda seepärast et kõik failid ei ole kasutaja enda metaandmete lisamiseks loodud. Digitaalsete piltide puhul toetatakse Windowsi poolt JPEG, GIF ja TIFF formaate, aga BMP (bitmap) ning PNG piltidele Sa ei saa enda omadusi lisada või siis olemasolevaid redakteerida.
MP3 ja WMA faile toetatakse täielikult, aga Wave Sound (WAV) formaatide puhul ei toetata kasutaja tag'e (silte). Puhta teksti (TXT) ja Rich Text Format (RTF) formaatide puhul ei toetata kasutaja metaandmeid; Word dokumentide puhul aga jälle toetatakse kasutaja enda poolt lisatud metaandmeid.


Microsoft Word'i osad versioonid omavad vahendit, mis (kui ta on lubatud) hoiatab Sind, et Sa lisaksid dokumendile metadata. Word 2003 või varasemas vali menüü Tools - Options; ava sakk/tab Save ja aktiveeri Prompt for Document Properties kontrollruut. Nüüd, pärast seda, kui Sa salvestad dokumendi, ilmub automaatselt Properties dialoogiaken.


Põhjalikuma ülevaate metadata ja lisaks ka EXIF andmetest saad Windows 7 veebilehest - sealt.


Jõudluse parandamine:

Vista koodi lisati rohkem kiirust:

 

Stabiilsuse parandamine (Täpsemat infot saad siit.):

Windows on liiga mahukas opsüsteem, mis on üks suur tarkvara ja riistvara kombinatsioonide komplekt nii et stabiilsust on väga raske saavutada, aga midagi on ka siin tehtud:

 

Turvalisuse täiustamine:

Loodame, et ka ses suhtes on asi palju paremaks läinud, igatahes on selleks palju tehtud:

 

3. Uued ja täiustatud programmid/instrumendid:

 

Welcome Center:

Kui Sa käivitad Windows Vista ja Sa oled kompuutri ainukasutaja, siis näed Sa automaatselt uut Welcome Center akent—tema kirjeldust ja pilti saad näha siit.
See aken räägib Sulle Vista versioonist, aktiveerimise seisukorrast ja annab ülevaate Sinu kompuutri põhilistest detailidest (protsessor, RAM, kompuutri nimi jne). Seal on ka mitu linki, mis viivad Sind vajalikesse kohtadesse...

 

Control Panel:

Control Panel'il on uus Category vaade (Category view), mis on jaotatud 10 kategooriaks, näiteks nagu Appearance and Themes, Printers and Other Hardware ja Network and Internet Connections. Kogenud kasutajad vihkavad seda Category vaadet, sest ta nõuab liiga palju hiireklõpse, et jõuda vajaliku ikoonini. Õnneks on olemas võimalus lülitada end ühelt vaatelt teisele vaatele, st me võime kasutada kas sedasama uut Category vaadet või siis vana head Classic vaadet (Classic view), kus Control Panel'i aknas kuvatakse ainult ikoonid. Control Panel'i pilti ja kirjeldust saad vaadata siit. (Keri seal allapoole päris lehe lõppu).

 

Internet Explorer 7

Internet Explorer 7't on väga palju uuendatud ja kõige tähtsamad neist on Phishing Filter ja Protected mode, millest oli ülevalpool ka juttu. Muud uuendused:

 

Kogu info Internet Explorer 7'st saad siit.

 

Windows Mail:

Windows Mail on Outlook Express'i uus nimi, aga see on ka kõik, mis seal uut on. Ainult kolm uut vahendit on lülitatud sinna sisse:

 

Windows Calendar:

Nähtavasti oli mõnele Windows'i kasutajale hädasti vaja kalendrit ja see siis lülitatigi Vista koosseisu, no nüüd peaks küll kõigile midagi jätkuma—Windows'is on seda igasugust kraami ülearugi...
Muidu on see kalender aga üsnagi sümpaatne ja toimekas ning ta sisaldab kõiki baaselemente, mida üks kalender peaks omama:

kalender


Media Player:

Windows Media Player 11 (WMP 11) sisaldab üsna vähe uusi vahendeid:

 

Loe Media Player'ist täpsemalt siit.


Media Center:

Media Center on lülitatud ainult Vista Home Premium ja Ultimate versioonidesse. Muudatused:

 

Loe üksikasju siit.


Windows Photo Gallery:

Windows Photo Gallery on uus programm, mis võib importida pilte ja videot otse kaamerast, skännerist, eemaldatavalt meedialt, võrgust või veebist. Seejärel võime me pilte vaadata, lisada meta-andmeid, näiteks pealkirjad, hinnata pilte, otsida pilte ja põletada neid DVD plaatidele. Loe täpsemalt siit.

Wnidows Movie Maker:

Windows Movie Maker lubab Sul luua omaenese filmikesi liites kokku enda filme, mis on filmitud videokaameraga, seejärel võid Sa saata oma filmi Hollywoodi välisfilmide Oscarit võitma, ära kõhkle, ega seal paremaid filme tehta! Sa võid liita pilte, salvestatuid TV klippe ja ka muid algallikaid. Kui Sinu filmiprojekt on valmis, siis võid ta exportida Windows DVD Maker'isse, et seejärel põletada ta oma DVD plaadile.

DVD-plaatide põletamine ja loomine:

Windows Vista pakub DVD-burning võimalust mitmes kohas: Windows Photo Gallery'is, Windows Media Player'is, Media Center'is ja Windows Movie Maker'is. Vistas on ka Windows DVD Maker, see programm lubab Sul luua omaenda DVD plaate, kus on menüüd, pealkirjad ja muud elemendid. Loe seda siit.

Per-Application Volume Control (Programmieelne Helikontroll):

Windows Vista sisaldab nüüd uut tehnoloogiat, mida kutsutakse per-application volume control'iks. See tähendab seda, et Vista pakub Sinule iga käivitatud programmi ja protsessi jaoks, mis teostab momendil heli väljasaatmist või heliga seotuid töid, helijuhtimise liuguri. Näiteks, kui Sul töötavad momendil korraga Windows Media Player ja Windows Mail, siis on mõlema jaoks ette nähtud eraldi helijuhtimise liugur. Kui Sulle tuleb nüüd sissetulev telefonikõne, siis Sa võid selleks ajaks teha Windows Media Player'i heli vaiksemaks või tema heli üldse välja lülitada ning samal ajal teha Windows Mail'i heli tugevamaks. See uus Volume (Heli) aken avaneb siis kui Sa teed 2x klõpsu Volume ikoonil, mis asub ekraani paremal allääres teadete väljal.


Loe sellest täpsemalt siit.

Sound Recorder (Helisalvestaja):

Vista Sound Recorder on täiesti uus programm, mis pakub limiteerimata salvestusaega ja salvestamisvõimalust Windows Media Audio failiformaati (.wma formaati). Eelmine versioon lubas ainult 1 minut salvestusaega ja salvestada sai heli WAV (.wav) audioformaati.

Windows Easy Transfer:

Windows Transfer asendab Windows XP analoogset Files and Settings Transfer Wizard'it. Ta töötab samamoodi kui ka XP nõustaja, aga ta toetab laiemas ulatuses andmete üleviimiseks kasutatavat meediat, sealhulgas on Flash kettad. Loe temast täpsemalt siit.

Windows Backup:

Windows Vista uus arhiveerimisprogramm (Backup) on oma eelmistest versioonidest parem kuid on ka puudusi:

Kui tähtis on automatiseeritud arhiveerimine, seda näitab ka see, et kui Sa käivitad esimest korda Windows Backup pogrammi (vali Start, All Programs, Accessories, System Tools, Backup), siis kuvatakse leht, kus Sul palutakse konfigureerida automaatne arhiveerimine, vaata pilti:

arhiveerimine

Loe täpsemalt siit!


Game Explorer:

Game Explorer on spetsiaalne uus shell kaust, mis pakub mitmesuguseid vahendeid mänguhulludele...; loe sellest täpsemalt siit.

Mobility Center:

Windows Mobility Center pakub mitmesuguseid abivahendeid läptop'i omanikule. Loe täpsemalt sellest siit.

Network Center:

Network Center on uus Vista võrgutöö vahend, mis näitab Sinu käesoleva ühenduse staatust ja lubab Sulle kiire ligipääsu peamistele võrguülessannetele: ühendamine võrku, võrgu vaatamine, võrgu ülesseadmine ja võrguprobleemide diagnostika. Loe täpsemalt sellest siit.

Network Map:

Network Center'i kaudu saame vaadata ka uut Network Map (võrgu kaart) vahendit, mis kuvab visiuaalselt Sinu kompuutri kõik asjad, mis on kuhugi võrku ühendatud: võrguühendused (traadiga ja traadita ehk kaablivaba), ad hoc ühendused, Internetiühendused jne. Ka ühenduse seisukorrast antakse visuaalne pilt ja see aitab meil tekkivaid probleeme lihtsamalt lahendada.

Koostöö—Windows Collaboration:

Vista's on NetMeeting'u asemele pandud täiesti uus programm, mille nimeks on Windows Collaboration. Tema abil saame me näidata oma lokaalseid programme ja dokumente suvalisele arvule eemalolevatele kasutajatele ning me võime nendega mingit dokumenti üheskoos töödelda. Windows Collaboration kasutab erinevaid uusi Vista tehnoloogiad nagu Peer-to-Peer Networking, Distributed File System Replicator (DFSR) ja People Near Me (inimeste loetelu, kes asuvad samas võrgus kus asud ka Sina ja Sa võid neid kutsuda osa võtma käimasolevast konverentsist/presentatsioonist, mis käib eemalolevate osavõtjatega...).

Ülesse

 

Vista käivitamine, aktiveerimine, töögrupid, kompuutri väljalülitamine >

 

 

< Tagasi Windows Vista esilehele ja sisukorda

 

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

elaja kojuAbout Us |Site Map | ©2006 Ahv & Co Eesti Vabariik