Uus Windows 11 – mis see on?

2015. aasta juulis ilmus välja Windows 10 operatsioonisüsteem ja sellest alates lasti käiku ka see "Windows as a Service" teenus, mis pakkus igal aastal Windows 10 jaoks kahte suurt funktsioonivärskendust (uut Windows 10 versiooni) – kevadel ja sügisel. Ja see Windows 10 pidi saama ka Windowsi "kõige viimaseks väljalaskeks", kus edaspidi muutuvad ainult Windows 10-ne versioonide nimed ning seda kuni "aegade lõpuni"...

Kuid nüüdsest on asjalood jällegi muutunud ja välja lastakse Microsofti uus järgmise põlvkonna täiustatud Windows 11 (koodinimega Sun Valley) operatsioonisüsteem. See uus Windows 11 on tegelikult vana Windows 10-ne õigusjärglane ja Windows 11 on ehitatud samale baasarhitektuurile nagu ka Windows 10. Seda nime poleks vaja olnud muutagi, sest piisanuks ka ainult sellest kui need uued vahendid ja muudatused oleksid tulnud nende iga poolaasta järel ilmuvate funktsioonivärskenduste kaudu. Teisest küljest vaadatuna on see uus Windows 11 piisavalt erinev ja seda just turvalisuse ning riistvaranõuete poolest ja see nagu õigustakski selle uue kaubamärgi nime. See Windows 11 sarnaneb visuaalselt ja ka mõnes muus osas sellele Windows 10X operatsioonisüsteemile, mille arendamine lõpetati ja mille väljaandmine tühistati.

See uus Windows 11 tuleb välja juba selle aasta sügisel ja esialgu ainult koos uute kompuutritega. Kuid seda pakutakse natuke hiljem TASUTA uuendusena ehk üleminekuna ka Windows 10 kasutajatele — seda siis alates 2022. aasta jaanuarist.

Isegi Sinu praegusesse Windows 10 süsteemiga masinasse võib ilmuda vastav teade... – pilt.

 

Windows 10 ise ei kao veel aga kusagile: Sa võid ka pärast Windows 11-ne väljaandmist jätkata oma Windows 10 kasutamist, sest sellele Windows 11-le üleminek EI OLE kohustuslik. Rääkimata sellest et väga paljud kompuutrid ei saagi sellele uuele Windowsile üle minna, sest rängad riistvaranõuded lihtsalt ei võimalda seda – sellest siin edaspidi. Microsoft toetab Windows 10 operatsioonisüsteemi kuni 14. oktoobrini 2025 (kuid seda aega võidakse ka pikendada?). Pärast seda 2025. aastat saad endiselt oma Windows 10 süsteemi jooksutada, kuid Sa ei saa enam neid turvavärskendusi. Seega turvariskid suurenevad ja mõne aasta pärast ei tarvitse ka mõni rakendus enam selle Windows 10 all töötada.

Juhul kui Sa peaksid ka pärast seda Microsofti toe lõppemist Windows 10 masinat kasutama, siis järgi lihtsalt järgmisi reegleid: * uuenda pidevalt oma brausereid, st et need oleksid alati värskendatud kõige uuema versioonini; * värskenda ka oma kõiki rakendusi; * ära külasta kahtlasi veebilehti; * värskenda ka oma pahavaratõrje tarkvara; * kasuta keerulisi ja tugevaid paroole; * kasuta kaheastmelist autentimist (kahefaktorilist autentimist / two-factor authentication / 2FA ); * loo regulaarselt oma olulistest andmetest varukoopiad (välistele andmekandjatele); * ära ava võõraid e-maile ja ära laadi alla nendega kaasapandud manuseid; * laadi internetist alla ainult usaldusväärseid programme ja kontrolli neid enne käivitamist.

👉 Windows 10 enda jaoks tuleb aga järgmine funktsioonivärskendus (Windows 10 version 21H2) ehk uus versioon välja 2021. aasta sügisel. See väike funktsioonivärskendus ei paku just eriti palju uusi funktsioone ja nendeks uuteks vahenditeks on:

 • WPA3 H2E standardid toetavad paremat Wi-Fi turvalisust;
 • 'Windows Hello' (äriettevõtete jaoks) lihtsustatud ilma paroolita juurutamise mudelite tugi...;
 • GPU arvutamise tugi 'Windows Subsystem for Linux' (WSL) ja 'Azure IoT Edge for Linux on Windows' (EFLOW) masinaõppe ning muude ressursimahukate protsesside jaoks.

Kas see Windows 10 21H2 jääb ka VIIMASEKS suureks funktsioonivärskenduseks ehk viimaseks Windows 10 versiooniks, ei ole veel teada.

 

!!! Kõige olulisemaks muudatuseks Windows 11-ne ajastul saab aga olema hoopis uus "hoolduskava". Windows 11 operatsioonisüsteem hakkab nüüd igal aastal saama ainult ÜHE suurema funktsioonivärskenduse ja see on väga tervitatav uuendus! Iga suurem funktsioonivärskendus Windows 11 Home ja Windows 11 Pro väljaande jaoks saab tuge 24 kuu jooksul. See tähendab, et Windows 11 Home ja Pro jooksutajad peavad 24 kuu mõõdudes installima järgmise suure funktsioonivärskenduse, vastasel juhul nad ei saa enam neid regulaarseid turvavärskendusi. Kuid Windows 11 Enterprise ja Windows 11 Education versioonid saavad seda tuge 36 kuu jooksul. (Windows 10 operatsioonisüsteem sai neid suuri funktsioonivärskendusi aga 2x aastas ja see tekitas aeg-ajalt suuri probleeme. Ühesõnaga see Windows 10-na ajastul olnud "Windows as a Service" teenus kaob nüüd ära.)

Windows 11 hakkab saama ka neid regulaarseid igakuiseid kumulatiivseid turvavärskendusi ja parandusi, mis tulevad optimeeritud Windows Update vahendi kaudu ning need 40% väiksemad parandused installeeritakse taustarežiimil, et mitte segada kasutajate töötamise protsessi.

Järgmine pilt näitab selle uue, aga veel väga varajase ja mittetäieliku, Windows 11 operatsioonisüsteemi vaikimisi töölauda ning seda pärast selle Windowsi puhast installeerimist. (Windows 11 operatsioonisüsteemi esimene väljaanne saab kättesaadavaks ainult 'Windows Insider' programmist osavõtjatele ja seda juuni viimasel nädalal.)

uus Windows

Kuid praegused Windows 10 kasutajad ei pea sellele uuele Windows 11 operatsioonisüsteemile ülemineku puhul muretsema, sest Sa töötad pärast uuendamist enam-vähem samamoodi nagu Sa tegid seda ka Windows 10 operatsioonisüsteemi puhul. Silmaga ja kohe nähtavateks muudatusteks on uuendatud Start menüü; lihtsustatud tegumiriba (Taskbar); "Tegevuskeskuse" (Action Center) asendamine "Kiirseadete" (Quick Settings) menüüga; uue disainiga Settings äpp; uuendatud 'Microsoft Store' veebipood; akende jms ümarad nurgad ning veel üht-teist. Pluss veel uued riistvaranõuded ja turvalisuse suurendamine. Ühesõnaga suuremad ning silmatorkavamad muudatused tehakse just kasutajaliidese välimuse ning disaini osas. Sa EI PEA midagi uuesti õppima hakkama!

Praegu (juuni, 2021) on veel tegemist selle väga varajase mittetäieliku Windows 11 väljaandega ja testimine alles käib. Kindlasti ilmub neid uusi vahendeid ja täiustusi veel juurde, kuid üldises plaanis töötad Sa selle uue Windowsiga samamoodi nagu Sa tegid seda ka Windows 10 operatsioonisüsteemiga.

Windows 11 kasutab vaikimisi heledat teemat [Windows (light)], kuid kompuutrite tootjad võivad oma seadmetesse ka selle tumeda teema [Windows (dark)] panna. Järgmine pilt näitab juba sellist Windows 11-ne töölauda, kus kasutaja valis Windowsi kasutajaliidese jaoks tumeda teema (dark theme). Teemat jms saad endiselt muuta ikka selle, nüüdseks juba uuendatud, 'Settings' äpi kaudu. Tumeda teema valimiseks lähed 'Settings > Personalization' lehele ja valid seal paremal "Windows (dark)" teema – pilt.

Windows (Dark)

Windows (Dark)

Kui Sa aga tahad ilma seda Windowsi teemat muutmata valida kasutajaliidese jaoks tumeda värvi (soovitatav), siis lähed jälle sinna 'Settings > Personalization' lehele, seejärel klikid parempoolses paanis "Colors" valikule ja valid järgmisel lehel "Choose your color" rippmenüüst "Dark" värvi.

Järgmine pilt aga näitab Windows 11-ne vaikimisi töölauda ja avatud Start menüüd kohe pärast Windows 10 operatsioonisüsteemi uuendamist (upgrade) Windows 11 süsteemile; seda siis "Windows Update" vahendi kaudu ja lokaalse/kohaliku konto ("Kanavaras") alt – vaata.


Uuele Windows 11-le üleminek on tasuta

Windows 10 Home ja Windows Pro operatsioonisüsteemide tugi lõpeb 14. oktoobril 2025, kuid seda aega võidakse ka pikendada (?). Windows 11 operatsioonisüsteemile üleminek on Windows 10 kasutajatele TASUTA. Windows 11 saab seega olema tasuta uuendus ehk üleminek Windows 10-ne omanikele. Kodukasutajatele on kättesaadavad Windows 10 Home 11 ja Windows 10 Pro 11 versioonid.

Värskendamine ehk üleminek uuele Windowsile toimub endiselt 'Windows Update' vahendi kaudu siis kui Sulle seda pakutakse ja ainult sel juhul kui Sinu Windows 10 masina riistvara ikka sobib selleks – see värskendamine algab siis alates 2022. aasta jaanuarist. Kui Sinu olemasolevas kaasaegses Windows 10-ne arvutis jookseb kõige uuem Windows 10 versioon ja kui see vastab riistvara miinimumnõuetele, siis võid seda soovi korral uuendada Windows 11 versioonile. See uuendamise ehk värskendamise protsess on valutu ja lihtne, nii nagu see oli ka peaaegu iga muu varasema suure värskendamise puhul.

Juhul kui Sa juba uuendasid oma Windows 10 süsteemi sellele Windows 11 opsüsteemile, siis võid soovi korral oma Windows 10-ne süsteemile ka tagasi pöörduda (downgrade), aga Sa pead seda tegema 10 päeva jooksul. Tee järgmist: ava 'Settings' äpp ja mine 'Settings > Windows Update > Advanced options > Recovery' lehele ja kliki seal "Previous version of Windows" valikus asuvale "Go back" nupule. (Isegi kui see 10 päeva sai mõõda, siis saad hiljem ikkagi oma Windows 10 süsteemi tagasi minna, aga väikse lisatööga. Kõigepealt varundad kusagile välisele kettale kõik oma olulised andmed, programmide käivitusfailid, lemmikute "backup'id" jne, ning seejärel teed siis Windows 10 puhta installeerimise.)

Ka Windows 7 ja Windows 8.1 kasutajatele saab see Windows 11 kättesaadavaks TASUTA. Kuid Sa pead tegema Windows 11-ne puhta installeerimise või siis lähed esmalt üle Windows 10 versioonile ja seejärel uuendad selle Windows 11 operatsioonisüsteemiks ('Windows Update' vahendi kaudu). Kuid tuleb arvestada ka sellega, et ka Sinu Windows 7 arvuti riistvara jms peavad sobima Windows 11-ne jaoks – sellest siin edaspidi.
Näiteks kui Sa teed selle uue Windows 11 operatsioonisüsteemi puhta installeerimise, siis saad pärast installimise lõpetamist oma Windows 11 ka aktiveerida. Lähed 'Settings > System > Activation' lehele ja klikid seal 'Change product key' järel "Change" nupule ning sisestad oma Windows 7 või 8.1 tootevõtme jne... – pilt.

Etteotsa

 

*** Kas Sinu arvuti sobib Windows 11 süsteemi jooksutamiseks — Windows 11-ne riistvaranõuded

Protsessor: 1 gigahertsine (GHz) või kiirem 64-bitine protsessor, millel on 2 või enam tuuma.

[Kuid toetatakse ainult Inteli 8-nda põlvkonna/generatsiooni või uuemaid protsessoreid – toetatud protsessorite loetelu!]

[Ka toetatakse ainult AMD firma Ryzen 2000 seeria või uuemaid protsessoreid – nende loetelu!]

[Toetatakse ka Qualcomm 7 ja 8 seeria ning uuemaid protsessoreid. Toetatud Qualcomm Snapdragon protsessorite loetelu!]

[ Windows 11 hakkab töötama ainult 64-bitistes arvutites! ]

Füüsiline mälu (RAM): 4 GB RAM

Salvestusruum (storage): 64 GB või rohkem

Süsteemi firmware (UEFI/BIOS): UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) ja 'Secure Boot' võimeline. UEFI vahetas selle vanema BIOS-i välja ja seda juba ammu ning see ei peaks mingit peavalu tekitama.

[ 'Secure Boot' funktsioonist ja UEFI firmwarest (püsivarast) saad rohkem infot sealt! ]

TPM (Trusted Platform Module): TPM (1.2 või 2.0 versiooniga) on kas Sinu arvuti emaplaadile füüsilise kiibina paigaldatud (TPM kiibina/mikroskeemina) või see on siis otse protsessorisse püsivarana sisseehitatud [firmware TPM (fTPM)]. TPM kiip/moodul ( pilt ) kaitseb krüptovõtmeid, kasutaja mandaate ja muud tundlikku teavet pahatahtliku tarkvara eest.

[Näiteks selles Windows 10 masinas on selle TPM mooduliga ja selle versiooniga kõik korras – pilt.]

[ Sellest TPM moodulist/kiibist saad ülevaate seal!]

Graafikakaart: DirectX 12 versiooniga või hilisemaga ühilduv graafika / WDDM 2.0 või hilisem draiver

Displei: > 9-tolline ja HD resolutsiooniga (720p)

Internetiühendus ja Microsofti kasutajakonto: Lisaks nendele riistvaranõuetele nõuab Windows 11 Home versioon ka internetiühendust ja Microsofti pilvekontot. Need on kohustuslikud ainult Windows 11 Home – mitte Pro kasutajatele.

Kui Sa tahad teha Windows 11 Home väljalaske puhast installeerimist, siis peab Sul olema internetiühendus ja Sa pead ka installimise käigus logima sisse oma Microsofti kontoga.

 

!!! Windows 11-ne puhul on need riistvaranõuded aga üsna rängad ja arvatavasti enamik üsnagi kaasaegseid kolme-nelja aasta vanuseid ja isegi veelgi uuemaid kompuutreid EI SAAGI seda Windows 11 opsüsteemi jooksutada! Windows 11 süsteemile ei saa üle minna kõik Windows 10-ga töötavad 32-bitise süsteemiga kompuutrid. Veelgi suuremad probleemid võivad tekkida aga just selle TPM kiibiga/mooduliga, mis peab omama 2.0 versiooni või siis protsessoriga – nendest siin edaspidi. Microsoft ise põhjendab neid rangeid riistvaranõudeid eelkõige sellega, et see tõstab tunduvalt kasutajate TURVALISUST. See turvalisuse tunduv tõstmine on muidugi hea, aga see-eest väga paljud Windows 10 kompuutrid ei saagi nüüd seda turvalisemat Windows 11 operatsioonisüsteemi.

Sa võid oma arvuti sobivust Windows 11 jaoks kontrollida ka selle Microsofti enda 'PC Health Check' (Windowsi arvuti seisundikontroll'i) instrumendiga:

PC Health Check

Et seda Microsofti enda 'PC Health Check' ("Windowsi arvuti seisundikontroll"'i) äppi kasutada, tee järgmist:

1. Mine sinna Microsofti veebilehele, keri seal allapoole ja kliki pealkirja "Check for compatibility" all sellele DOWNLOAD APP > lingile.
2. Seejärel käivita see allalaaditud WindowsPCHealthCheckSetup.msi fail, installeeri see äpp ja kliki siis selle äpi aknas "Check now" nupule.
3. Kui Sa saad selle peale ülaltoodud pildil näidatud teate (st "This PC can run Windows 11"), siis on kõik korras ja Sa võid soovi korral minna üle Windows 11-le. Kui Sa saad aga mingi muu teate, näiteks "This PC can't run Windows 11" või midagi sarnast, siis on jama... Seesama teateaken kuvab ka põhjuse, et miks Sinu kompuuter ei sobi selle Windows 11 operatsioonisüsteemi jooksutamiseks (näiteks ei sobi Sinu protsessor või TPM moodul jne).

Seda 'PC Health Check' äppi täiendatakse ja tehakse edaspidi paremaks, seega proovi selle äpi uuendatud versiooni veel ka mõne aja mõõdudes.

Märkus: Sa võid oma süsteemi testimiseks kasutada ka tasuta avatud lähtekoodiga WhyNotWin11 tööriista, mis skaneerib Sinu Windows 10 masina riistvara ja kuvab tulemused vastavalt Windows 11 riistvaranõuetele. See WhyNotWin11 instrument on portatiivne ja ei vaja mingit installeerimist, lihtsalt käivita see. Kui Sinu veebibrauser blokeerib selle allalaadimise, siis luba seda ikkagi teha, sest see ei ole mingi pahavara. Ja juhul kui ka Sinu Windows 10 viskab pärast selle instrumendi käivitamist ekraanile mingi hoiatusakna, siis luba selle instrumendi käivitamine. Pärast selle instrumendi käivitamist näed Sa eri värvidega tähistatud komponente ja need on:

 • rohelisega märgistatud komponendid täidavad need Windows 11 poolt esitatavad riistvaranõuded;
 • kollane vastab Insider'i programmist osavõtjate miinimumnõude täitmiseks (Windows 11 eelvaate versioon ei nõua samu rangeid riistvara spetsifikatsioone kui seda lõplik versioon);
 • punane tähendab aga seda et see komponent ei täida Windows 11 riistvaranõudeid.

Alltoodud pilt näitab seda, et siin on takistuseks ainult Inteli protsessor, aga praegu saab sellegipoolest seda Windows 11 operatsioonisüsteemi väga varajast väljalaset jooksutada, kuid Windows 11 kõikidele kättesaadava väljaande puhul ei vasta see protsessor enam nõuetele – see on Inteli 6-nda generatsiooni ehk põlvkonna protsessor [Intel Core i7 6700K (koodinimega Skylake) protsessor]:

WhyNotWin11

Märkus: Sa võid oma Windows 10 arvuti protsessori kohta käivat infot vaadata 'Settings' äpi kaudu: 'Settings > System > About' vahelehel.

 

Kas Sinu arvutis hakkab see Windows 11 töötama – TPM moodul?

Praegu ei saa seda isegi Microsoft täiesti kindlalt öelda. Probleeme võib tekitada see TPM kiibi/mooduli 2.0 versiooni nõue, sest väga paljud vanemad kompuutrid on varustatud TPM 1.2 versiooniga ja mõnda sellistest TPM moodulitest ei saagi uuendada. Osad kompuutrid, näiteks ise kokku pandud jne, ei omagi seda TPM moodulit. Asja teeb veelgi segasemaks ka see, et kui see TPM on küll olemas, kuid see funktsioon on kompuutri UEFI/BIOS sätetes keelatud.

Sa võid oma TPM kiibi olemasolu ja selle versiooni kontrollida Device Manager'i aknas, tee selleks järgmist:

 • Vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni, sisesta Run akna käsuviibale Devmgmt.msc käsk ja vajuta ENTER.
 • Seejärel vaata seda "Security devices" pealkirja alt. Järgmine pilt näitab seda, et selles masinas on tegemist Trusted Platform Module 2.0 versiooniga, mis sobib Windows 11-ne jaoks. Kasutaja tegi sellel TPM moodulil veel ka paremklõpsu ja valis kontekstmenüüst 'Properties' käsu ning avanev dialoogiaken näitab seda, et see kiip töötab korralikult – pilt .

Et kontrollida seda, et kas Sinu Windows 10 seadmes on selle TPM kiibiga/mooduliga ja 'Secure Boot' funktsooniga kõik korras, siis võid teha näiteks ka järgmist:

 • Vajuta Windows + R klahvikombinatsiooni ja sisesta Run akna käsuviibale msinfo32 käsk ning vajuta ENTER;
 • Avatakse "System information" aken. Veendu, et seal vasemas paanis oleks märgisattud " System Summary" haru.
 • Nüüd vaata parempoolses paanis nende "BIOS Mode" ja "Secure Boot State" järel tulevat infot. Juhul kui "BIOS Mode" näitab UEFI ja see "Secure Boot State" näitab On, siis on kõik korras ning see ' Secure Boot' funktsioon on sisse lülitatud ( pilt ). Kui ka kõik muu on korras, siis võid Windows 11-le üle minna.

Sa võid sellesama Run akna käsuviiba kaudu käivitada ka TPM mooduli halduse pistikprogrammi (Tpm.msc). See tööriist teatab Sulle TPM-i tootja nime ja versiooni ning ka seda, et kas TPM moodul on valmis kasutamiseks. Sulge see aken ja ära tee seal mingeid muudatusi – pilt.

Ja veel üks võimalus oma arvuti TPM-i kontrollimiseks:

 • Ava administraatori õigustega Command Prompt konsool, kopeeri siit ja kleebi CMD akna käsuviibale alltoodud käsk ning vajuta ENTER:

  wmic /namespace:\\root\cimv2\security\microsofttpm path win32_tpm get * /format:textvaluelist.xsl

 • Command Prompt kuvab selle peale TPM-i jaoks kolm väärtust – IsActivated, ISEnabled ja IsOwned. Kui kõik need kolm on TRUE, siis on kõik korras – pilt .

Kui Sa oled kindel, et Sinu arvutis on see TPM kiip olemas, aga Sa ei näe seda näiteks seal Device Manager'i akna loetelus, siis pead minema UEFI/BIOS firmware seadetesse ja selle seal sisse lülitama, tee järgmist:

* mine oma Windows 10 süsteemis 'Settings > Update & Security > Recovery' vahelehele, kliki seal paremal paanis "Advanced startup" pealkirja all "Restart now" nupule;
* pärast kompuutri restarti vali 'Troubleshoot > Advanced Options > UEFI Firmware Settings';
* oota umbes paar minutit, kuni ilmub see UEFI/BIOS menüü ja seejärel otsi seal menüüs see TPM või PTT (Intel Platform Trust Technology) või "TPM Support" või "Intel PTT" või "Trusted Platform Module" või siis AMD süsteemi puhul fTPM (Firmware Trusted Platform Module) säte üles ja luba selle kasutamine. Ja veendu ühtlasi, et seal menüüs oleks ka see 'Secure Boot' funktsioon lubatud (Enabled).
* Salvesta muudatus ja tee arvuti restart.

 

! Diskreetsed TPM-id on spetsiaalsed kiibid (mikroskeemid) ja teoreetiliselt on need kõige turvalisemad TPM-i tüübid. Selline TPM pakub seega riistvarapõhist turvalisust ja see on tavaliselt juba arvutisse sisseehitatud. Aga selle võib ka hiljem ise oma emaplaadile lisada. Kuid kõik emaplaadid ei oma seda ühenduskohta (päist), kuhu see TPM kiip torgata, seega tuleb esmalt oma arvuti emaplaadi mudelit lähemalt uuridapilt.

Juhul kui Sinu kompuutris ei ole seda TPM tuge, siis ära torma kohe seda TPM 2.0 kiipi ostma, sest Sul peab ka protsessor jms nõuetele vastama. Pealegi on nende TPM kiipide hinnad just tänu sellele Windows 11-le lakke tõusnud, juurdehindlus on ikka kusagil 70% ringis. Enne Windows 11 ilmumise väljakuulutamist maksis TPM 2.0 kiip alla 15 dollari, kuid nüüd on nende hinnad dramaatiliselt tõusnud – 110 kuni 175 dollarit. (Kui Sinu Windowsi masinaga on kõige muu osas asi korras ja kui arvuti emaplaadil on ka see TPM-i ühenduskoht/päis olemas, siis võid soovi korral ka selle TPM 2.0 kiibi osta. Peale selle pead Sa paigaldatud TPM kiibi ka oma arvuti UEFI/BIOS menüüs õieti seadistama, st selle kasutamise lubama, et Windowsi operatsioonisüsteem selle tuvastaks. See protsess varieerub suuresti sõltuvalt kasutatavast emaplaadist ja protsessorist. Näiteks Inteli põhiste arvutite UEFI/BIOS-is tuleb lubada selline säte nagu Platform Trust Technology (PTT) või AMD-põhiste arvutite puhul fTPM. TPM kiibi eest võiks maksimaalselt välja käia umbes $20, mitte rohkem!)

 

Lisa: "BitLocker vahend. TPM kiip / moodul ja mis on 'BitLocker Drive Encryption' vahend? 'BitLocker Drive Encryption' vahendi sisselülitamine ja terve füüsilise kõvaketta (või SSD ketta) või siis eemaldatava ketta krüpteerimine." – link.

 

Kas Sinu arvutis hakkab see Windows 11 töötama – protsessori (CPU) generatsioon?

Vanemad protsessorid, näiteks Inteli 7-nda põlvkonna protsessorid või veelgi varasemad Inteli protsessorid annavad selle 'PC Health Check' äpiga kontrollimisel negatiivse vastuse. Ühesõnaga Windows 11 hakkab töötama ainult nendes kompuutrites, kus on vähemalt 8-nda või kõrgema generatsiooniga/põlvkonnaga Inteli protsessorid.

[Seega toetatakse ainult Inteli 8-nda põlvkonna/generatsiooni või uuemaid protsessoreid – toetatud protsessorite loetelu!]

[Ka toetatakse ainult AMD firma Ryzen 2000 seeria või uuemaid protsessoreid – nende loetelu!]

[Toetatakse ka Qualcomm 7 ja 8 seeria ning uuemaid protsessoreid. Toetatud Qualcomm Snapdragon protsessorite loetelu!]

[ Windows 11 hakkab töötama ainult 64-bitistes arvutites! ]

Isegi Microsofti enda kallid ja üsna uued Surface PC arvutid ei saa oma protsessorite tõttu sellele Windows 11 versioonile üle minna. Näiteks võib siin tuua Surface Pro 5 (teise nimega Surface Pro 2017) arvuti. Microsoft ise väidab, et praegused riistvaranõuded võimaldavad uuendada enamikku viimase 18–24 kuu jooksul müüdud arvutitest. Vanemad Windows 10 arvutid võivad seega sellest Windows 11-ne värskendusest "suu puhtaks pühkida"... Arvata on, et selle uue Windows 11 operatsioonisüsteemi jooksutamiseks sobib praeguste riistvaranõuete kohaselt ainult umbes 40% Windows 10 masinaid!

Kuid siiski ka Inteli 7. põlvkonna ja AMD Zen 1 protsessorid võivad võib-olla Windows 11-ga töötada, seda alles testitakse. Aga 6-nda põlvkonna Inteli protsessorid [näiteks nagu Intel Core i7 6700K (koodinimega Skylake)] võivad jäädagi sellest Windows 11 opsüsteemist ilma. Eks seda on mõne aja pärast näha, siis kui see testimine lõpeb. Ühesõnaga see sobivate protsessorite ring võib veel laieneda.

Sa võid leida Windows 11 operatsioonisüsteemile sobivate AMD, Inteli ja Qualcomm'i protsessorite loetelu ka sealt veebilehelt. Kuigi see nimekiri on mõeldud riistvara tootjate jaoks, kes ehitavad uusi arvuteid, kuid ilmselt võetakse see nimekiri ka Windows 11-le ülemineku aluseks. Kuid võib olla hakkab Windows 11 ka mõne vanema protsessoriga töötama?

Juhul kui Sinu Windows 10 arvuti ei oma sobivat 64 bitist protsessorit, TPM 2.0 kiipi ja DirectX 12 versiooniga graafikat (GPU-d), siis Sa ei saa minna üle Windows 11 operatsioonisüsteemile. [Sa pead võib-olla minema oma Windows 10 kompuutris sinna UEFI/BIOS seadistamise ekraani/menüüsse ja selle TPM mooduli ja/või selle 'Secure Boot' vahendi sisse lülitama (lubama). Kohe siin eelpool toodud linkide kaudu saad selleks ka vajaliku info.]

Kui see uus Windows 11 saab kõikidele kättesaadavaks ja juhul kui Sinu masin sobib uuendamiseks, siis pakutakse Sulle seda Windows 11 versiooni 'Settings > Update & Security > Windows Update' vahendi kaudu.

Sellised arvutid, mis ei toeta seda uut Windows 11 opsüsteemi, peavad jääma Windows 10 operatsioonisüsteemile, mida toetatakse kuni 14. oktoobrini 2025 (kuid seda aega võidakse ka pikendada?). Sa võid ka pärast seda kuupäeva oma Windows 10 opsüsteemi jooksutada, aga Sa ei saa enam neid turvaplaastreid ja muid täiendusi ning uuendusi. Igatahes selliste riistvaranõuete puhul ei saa paljud vanemad kompuutrid seda Windows 11 operatsioonisüsteemi jooksutada. Sul võib olla muus osas üsna võimas ja hea kompuuter, kuid näiteks natuke vanem, aga muidu hea protsessor takistab seda uuendamist Windows 11 süsteemile! Seega miljonid Windows 10 kompuutrid muutuvad mõne aasta pärast zombideks... Kisa ja rahulolematust tuleb palju! Eks näi, selle Windows 11-ne väljailmumiseni on veel aega.

 

Windows 11-ne riistvaranõuetest saad täpsema ülevaate seal Microsofti veebilehel.

Lisa: "Inteli protsessorite tähised. Väike ülevaade Inteli protsessorite tähistamisest ehk markeerimisest." – link.

 

Kokkuvõttes nendest riistvaranõuetest TURVALISUSE seisukohalt vaadatuna:

 • HEA – kui Sinu masinas on Inteli 6 generatsiooni või vanem protsessor, siis on Vindows 10 hea kuni aastani 2025 (võib-olla isegi kauem, kui Microsoft seda toe aega pikendab). Ainult selle uue Windows 11-ne pärast EI maksa nüüd küll uut arvutit osta!
 • PAREM – kui Sinu masinas on Inteli 7 generatsiooni protsessor ja kui ka kõik muu on korras, siis mine Windows 11-le üle; kuid seda ainult sel juhul kui see Gen 7 ikkagi tunnistatakse ühilduvaks – praegu ei ole see veel lõplikult teada.
 • KÕIGE PAREM – kui Sinu masinas on Inteli 8 generatsiooni või kõrgem protsessor, siis uuenda kindlasti oma süsteem Win 11 süsteemile ja seda siis kui see kättesaadavaks saab.

  PS! Ja see TPM 2.0 nõue on just seetõttu hea mõte, et see lunavara pahavara hakkab maailmas üha julmemalt tegutsema.

Loomulikult saab selle Windows 11 ühilduvuskontrolli ka ära petta, mis lubab Windows 11-ne installida ka mitte toetatud riisvarale. Kuid sellise tee valimine ei ole kooskõlas Microsofti litsentsilepinguga ja see põhjustab tõenäoliselt hiljem tõsiseid ühilduvusprobleeme; sellist tüüpi häkkimist ei ole mõtet proovida, sest see toob kaasa jõudluse jms probleemid.

Alati valvel vandenõuteoreetikud on juba 100% kindlad, et Microsoft, kokkuleppel oma OEM partneritega, arendas selle Windows 11 operatsioonisüsteemi välja ainult selleks, et suurendada Windowsiga arvutite müüki. Tegelikult algas laua- ja sülearvutite müügi suur kasv juba selle koroonapandeemia alguses – kaugtöö ja videokonverentsid / videokõnekoosolekud... Vaatamata kiipide- ja muudele tarnepuudustele kogu tehnoloogiatööstuse valdkonnas, paistab, et sülearvutite ning lauaarvutite müük võib nüüd tõusta kõigi aegade kõrgeimale tasemele – ja seda ikka tänu sellele lõbusale koroonaviirusele ning tema veelgi armsamatele mutantidele. Ja Microsoft on nõudnud nende TPM moodulite paigaldamist kõikidesse uutesse kompuutritesse juba alates 2015. aastast.
Kui Sul on praegu hästi töötav ja Sinu jaoks rahuldava riistvaraga Windows 10 operatsioonisüsteemiga masin, siis EI OLE absoluutselt mingit mõtet osta uut kompuutrit, et jooksutada selles ainult seda Windows 11 operatsioonisüsteemi – ega kasutaja peast soe ei ole! Pealegi saab Windows 10 opsüsteemiga arvuti veel mitu head aastat Microsofti tehnilist tuge, kuhu kiirustada!?

Rääkimata sellest et isegi 2021. aasta maikuu seisuga jooksutatakse veel praegugi Windowsi vanu versioone: Windows 7 - 15,5%, Windows 8.1 - 3,5%, Windows 8 - 1,2%, Windows Vista - 0,25% (!) ja Windows XP - 0,6% (!). See uus Windows 11 võib veel kaua oma järge oodata... Pealegi sobib praeguste riistvaranõuete kohaselt selle uue Windows 11 operatsioonisüsteemi jooksutamiseks ainult umbes 40% Windows 10 masinaid!

Etteotsa

 

Windows 11-ne välimus ja uued vahendid

See uus Windows 11 pakub olulisi muudatusi, sealhulgas uut välimust ja kujundust; uut ekraani keskele viidud tegumiriba (Windows 11 Taskbar); täiesti uut Start menüüd; uue disainiga Settings äppi, tahvelarvutite paremat tuge; uuendatud lõikelauda (mälupuhvrit) kopeerimise ja kleepimise jaoks; igasuguseid süsteemi heliefekte; paremat Xbox'i integreerimist, uuendatud Microsoft Store'i (poodi), uusi ikoone, animatsioone ning mitme võtmerakenduse värskendamist. Windows 11 hakkab kasutama ka ümardatud nurki ja seda kõikjal süsteemis: Start menüüs, kontekstmenüüdes, nuppudel, File Explorer'is ja rakenduste akendes.

Sellele uuele Windows 11 opsüsteemile lisati ka Windows 10X tehnoloogia põhielemendid ja disain. Peale selle ilmub uuesti ka nende vidinate (widgets) kasutamise võimalus – neid kasutati kunagi ammu Vista operatsioonisüsteemis. Kuna seda uut Windowsi veel arendatakse, siis ilmub neid muudatusi lähiajal veelgi. Toon siin ära ainult need uued vahendid, mis on antud momendil olemas.

Juhtpaneeli (Control Panel'i), Failihalduri (File Explorer'i) ja mõne muu Windows 11 komponendi ning äpi uuendamine või täielik väljavahetamine toimub aga edaspidi ning seda juba pikema aja jooksul.

Koroonaviiruse pandeemia järgne maailm: Kuid suurimad muudatused tulevad just "kapoti all". Windows 11 on välja arendatud just UUSIMA RIISTVARA toetamiseks ja kasutamiseks ning sellega seoses pannakse suurt rõhku just TURVALISUSE tõstmisele – see põhjustabki need eelpool kirjeldatud ranged riistvaranõuded. Microsofti sõnul tõuseb turvalisus tervelt 60%. Eeldatakse, et Microsoft uuendab Windowsi arvuteid uue maailma jaoks, kus inimesed ei tööta enam lihtsalt kontoris vaid võivad ka kodus oma personaalarvutiga töötada. Vaatamata kiipide- ja muudele tarnepuudustele kogu tehnoloogiatööstuse valdkonnas, paistab, et sülearvutite ning lauaarvutite müük võib nüüd tõusta kõigi aegade kõrgeimale tasemele.
Microsofti väidab, et Windows 11 on kiirem, akutõhusam ja mitme ülesande täitmiseks parem kui seda Windows 10. Ja nad räägivad klientidele, et Windows 11 töötab väga hästi ka just "uue, kaasaegse riistvaraga" seadmetes, ehkki see töötab endiselt ka paljude olemasolevate arvutitega.

Tuleb ka Inteli "Bridge Technology", et toetada Windows 11 süsteemis mobiilirakendusi ja mänge. Mängijate jaoks tuleb Auto HDR, DirectStorage ja Cloud Gaming.

 

Microsoft Store:

'Microsoft Store' pood saab väga suure värskenduse: uue välimuse; rakenduste üksikasjalikuma kirjelduse (Stories); uue "pop up store" liidese, mis lihtsustab rakenduste installeerimist; uue ümberkujundatud Microsofti rakenduste komplekti (sealhulgas Microsoft Teams, Visual Studio, Notepad, Paint jne); kolmanda osapoole filmide ja televisiooni ning ka Android'i äpid (!).

Microsoft teeb koostööd Inteliga, et kasutada Inteli "Bridge" tehnoloogiat mobiilirakenduste ja mängude jooksutamiseks Windows 11 süsteemis. See Inteli "Bridge" tehnoloogia lubab Amazoni Appstore'i integreerida otse x86 süsteemidesse. Need Androidi rakendused tulevad Microsofti uuendatud poodi (Microsoft Store'isse)... kuid seda Amazon Appstore kaudu – seda siis muidugi hiljem (millalgi 2021. aasta lõpu poole?). Kuid tulevikus saab neid Androidi rakendusi võib-olla laadida alla ka otse näiteks selliste veebsaitide kaudu nagu APK Mirror või siis isegi avatud lähtekoodiga rakenduste hoidlatest, näiteks nagu F-Droid – laadid .apk laiendiga mobiilse äpi alla ja installid selle väljaspool Microsofti poodi.

Sa saad neid Androidi rakendusi laadida alla oma Windows 11 masinasse otse uuendatud Microsoft Store kaudu ja otsida neid rakendusi poe integreeritud otsingu ning sirvimise abil. Amazon Appstore asub Microsofti poes ja Sa võid neid Androidi rakendusi jooksutada kõrvuti Windowsi traditsiooniliste rakendustega. Sa saad ligi paljudele Amazon Appstore rakendustele, sealhulgas Disney Plus, TikTok, Netflix, Pinterest, Uber jne. Androidi rakendused integreeritakse Start menüüsse ja need ilmuvad ka omaenda akendega tegumiribale. [Windowsi ja Maci jaoks mõeldud Androidi emulaatorite (näiteks nagu BlueStacks'i) aeg saab seega läbi, istuvad nurgas ja nutavad... Microsoft: "Noh, siin ei ole midagi isiklikku, see on lihtsalt hea äri." Windows 11: "Ma lõpetan BlueStacks'i kogu karjääri." Emulaatorid: "Mis meist nüüd saab?" Microsoft: "Me peame veel mõtlema selle üle."]

Microsoft Store navigeerimise paan on nüüd vasemale küljele viidud ja Microsofti poe äpi käivitamisel avatakse vaikimisi 'Home' lehe.

Microsoft Store

'Microsoft Store' saab ka suurema arendajate toe "igasuguste rakenduste lisamiseks, olenemata pakendamistehnoloogiast", mis võib hõlmata muidugi klassikalisi Windowsi Win32 rakendusi (näiteks nagu OBS Studio ja Zoom), aga ka .NET, UWP, Xamarin, Electron, React Native, Java ja PWA-sid (näiteks nagu WordPress); pluss veel ka eelpool kirjeldatud Android äpid.

Android äpid

Navigeerimispaani allosas on "Library" nupp, mis viib Sind oma rakenduste kogu juurde – pilt.

Aga üleval asuva nupu "Profile" abil saad ligi oma profiilile – pilt.

Microsoft Edge veebibrauser on nüüd kättesaadav ka Microsofti poes. Sa või selle vajadusel sealt alla laadida ja installeerida:...

...pilt.

 

Menüü Start: lihtsad ikoonid ja elavad plaadid (Live tiles) puuduvad:

Windows 11 operatsioonisüsteemi Stardimenüü on kindlasti suur muudatus ja see menüü Start elab nüüd vaikimisi Sinu arvuti töölaua allääres keskel. Et avada seda uut Start menüüd pead klikkima sellele "Start" ikoonile, milleks on see kõige vasempoolsem ikoon. See uus menüü Start ei pruugi võib-olla olla nii sõbralik kui seda varasematel aastatel, kuid see on nüüd funktsionaalsem kui kunagi varem:

Start ikoon

Avati uut tüüpi Start menüü ja nagu näha, siis on need elavad plaadid (Live tiles) nüüd siit kadunud. Nupu "Alla apps" kaudu saad näha kõiki süsteemis olevaid rakendusi. Siin on siis tegu lokaalse kasutajakontoga ("Luuser"), mis loodi Windows 11 Pro versiooni puhta installeerimise käigus ja seejärel avatud menüüga Start:

lokaalne konto

Järgmine pilt aga näitab seda, et kasutaja oli vahepeal töölaua taustapilti muutnud ja valinud Windows 11 kasutajaliidese värviks tumeda värvi. Peale selle lülitus ta ümber ka oma Microsofti konto ("ahv landfield") alla – seda Settinga äpi kaudu ('Settings > Accounts > Your info' lehe kaudu):

Avati Start menüü

Pärast sellele "Alla apps" nupule klikkimst näed kõiki rakendusi:

Pärast sellele "Alla apps" nupule klikkimst näed kõiki rakendusi

"Calendar" äpi ikoonil tehti paremklõps ja selle peale näed Sa vastavate käskudega kontekstmenüüd:

kontekstmenüü

Kui Sa klikid sellele "Power" nupule, siis saad teha kompuutri restardi või viia süsteem "uinaku" (Sleep) režiimi või siis lülitada kompuuter välja – pilt.

Kui Sa klikid Stardimenüüs enda kasutajanimele, siis saad oma süsteemi lukustada või välja logida või siis minna otse 'Settings' äpi "Your info" lehele, kus võid oma kontot seadistada või siis logida adminõigustega lokaalse / kohaliku kasutajakonto alla:

Kui Sa klikid Stardimenüüs enda kasutajanimele...

Kui avad 'Settings' äpi ja lähed seal 'Personalization > Start > Folders' lehele, siis saad menüü Start alaossa lisada spetsiaalseid kaustaikoonisid. Siia alla kuuluvad lingid "Settings", "File Explorer", "Documents", "Downloads", "Music", "Pictures", "Videos", "Network" ja "Personal folder" kaustadele – pilt.

Selles uues menüüs Start ei saa enma luua oma nimedega gruppe ja rakenduste kaustasid. Sa ei saa ka selle menüü Start suurust muuta.

UUENDATUD! Windows 11-ne uuema väljalaske (build 22000.65) menüü Start sisaldab nüüd ülaosas ka otsingukasti – pilt.

Kui Sa teed all tegumiribal sellel "Start" nupul paremklõpsu, siis avatakse süsteemikäskude hüpikmenüü nii nagu see oli ka Windows 10 puhul; nüüd on seal ka selle uut tüüpi Windows Terminal'i kiirkorraldused:

Windows Terminal

 

"Windows Snap" ja "Multitasking" (multitegumtöö) vahendid:

Varem võis oma avatud aknaid siduda ekraani mõlema küljega või isegi iga nurgaga, kuid Windows 11-s on see skeem viidud uuele tasemele. Kui Sa osutad nüüd oma hiirekursoriga akna paremas ülanurgas asuvat akna maksimeerimise (Maximize) ikooni, siis avaneb kohe selle all väike paneel, mis võimaldab Sul valida seda et kuhu see avatud aken nüüd töölaual paigutatakse ehk joondatakse. See paneel sisaldab 4 või 6 paigutust sõltuvalt kasutaja ekraani suurusest. Valides sobiva paigutusega ala, saad akna kiiresti kõige sobivamal viisil paigutada. See on üsna mugav neile, kes on harjunud korraga mitut akent lahti hoidma ja töötama mitme rakendusega. Allpool siis näide File Explorer'i kaustaaknast:

File Explorer

 

...ja sama näide Microsoft Edge brauseriga – pilt.

Järgmine pilt aga näitab seda, et töölaual on sellisel moel joondatud kaks rakendust – vaata.

Sa saad "Windows Snap" ja "Multitasking" (multitegumtöö) funktsioone seadistada 'Settings > System > Multitasking' lehel – pilt.

 

Lihtsustatud tegumiriba (Taskbar):

See endine pikk ja palju ruumi hõivanud otsingukast on nüüd kadunud ja asendatud väikse "Search" ikooniga. Ka Cortana äpp on viidud üle Start menüü alla. Üldiselt on nüüd sellel tegumiribal märksa rohkem vaba ruumi. Kui Sa teed nüüd tegumiriba vabal osal paremklõpsu, siis ilmub ainult see "Taskbar settings" käsk, millele klikkides jõuad 'Settings' aknasse, kus saad siis oma tegumiriba seadistada:

Lihtsustatud tegumiriba (Taskbar)

Tegumiribalt kaob ära ka see üsna mõtetu People'i ikoon ja ka arendajad ei saa sinna enam oma "vidinaid" lisada. Tegumiriba ei saa enam ekraani ülaossa või kummalegi küljele ümber paigutada.

Märkus: See keskne tegumiriba on praegu valikuline ja Sa võid selle soovi korral tagasi vasakule poole viia (joondada); seda saab teha 'Settings > Personalization > Taskbar' lehe paremas osas oleva "Taskbar alignment" rippmenüü kaudu.

 

'Microsoft Teams' rakendus ja selle uus 'Teams Chat' funktsioon:

Et lihtsustada koosolekute läbiviimist, alustas Microsoft selle uue "Teams Chat" (või lihtsalt "Chat") funktsiooni juurutamist Windows 11 süsteemi. Ühesõnaga Microsofti uus 'Teams Chat' videokõnede ja vestluste funktsioon integreeritakse koos 'Microsoft Teams' rakendusega otse Windows 11 süsteemi: kusjuures see Windows 10 süsteemi suhteliselt hiljuti juurutatud tegumiriba paremas osas asuv 'Meet Now' ikoon on nüüd kadunud ja see asendatakse väikese lillaka filmikaamera kujulise "Teams Chat" ("Chat") nupuga/ikooniga. (Kuid endise Windows 10 kasutajate jaoks jääb see "Meet Now" vahend endiselt kättesaadavaks.) Kasutajad võivad endiselt valida ka mingi muu mitte-Microsofti vestluste/videokoosolekute rakenduse, näiteks Zoom'i.

See uus 'Teams Chat' funktsioon EI OLE iseenesest 'Microsoft Teams' rakendus vaid see on ainult üks väike osa sellest 'Microsoft Teams' rakendusest. Teams Chat'il on kaks põhifunktsiooni: 1) (tekstiga) vestlus, mille käivitad nupu "Chat" kaudu ja 2) videokõned, mille käivitad nupu "Meet" kaudu. Sa võid töötada selles uues Teams Chat'is või siis klikkida selle vahendi hüpikmenüü kõige allosas asuvale "Open Microsoft Teams" nupule, et käivitada seda Microsoft Teams rakendust ennast.

Et seda Teams Chat vahendit käivitada, kliki all tegumiribal sellele 'Teams Chat' ("Chat") ikoonile või siis vajuta Win+C klahve. Teams Chat'i käivitamisel näed oma viimaste vestluste lühikest loendit. Kui klikid selles loendis mingile vestlusele, siis see vestlus avatakse:

Uus 'Teams Chat' vahend - 2

Juhul kui Sa ei taha seda 'Teams Chat' ("Chat") ikooni all tegumiribal enam näha, siis tee järgmist: vajuta Windows + I klahve, et avada Settings äppi; seejärel mine Settings äpis 'Personalization > Taskbar' lehele ja lohista "Taskbar items" sektsioonis see "Chat" lüliti asendisse "Off".

 

Vidinad (Widgets) ehk töölaua elemendid:

Nüüd on alla tegumiribale lisatud ka uus vidinate (Widgets) ikoon, mis avab ekraani vasemal poolel gigantse küljepaneeli. Veel pole selge, et mis neist vidinatest lõpuks saab, kuid praegu pakuvad need vidinad lihtsalt uudiseid ja huvisid. Arvatavasti ilmuvad hiljem siia ka kolmandate osapoolte vidinad:

Vidinad (Widgets) ehk töölaua elemendid

...ja veel üks näide nendest vidinatest, kus avati selle küljepaneeli "Settings" rippmenüü, mille kaudu saad neid vidinaid seadistada – pilt.

Kui Sind ei huvita need vidinad, siis tee all tegumiribal sellel "Widgets" ikoonil paremklikk ja vali "Unpin from taskbar" käsk:

Unpin

Teine meetod sellest Widgets vahendist lahtisaamiseks: tee all tegumiriba vabal osal paremklikk ja vali 'Taskbar settings' käsk ning seejärel satud Sa Windows 11 Settings menüüse ('Settings > Personalization > Taskbar'), kus lohista see "Widgets" lüliti asendisse "Off" – pilt.

 

Uus "Quick Settings" ("Kiirseaded") menüü:

Windows 11 sisaldab ka uut "Quick Settings" ("Kiirseaded") menüüd, mis asendab endise Windows 10 süsteemi 'Action Center' ('Tegevuskeskuse') funktsionaalsed võimalused. Et sinna Windows 11 kiirseadete menüüsse minna, pead ekraani paremas allnurgas klikkima sealsete olekuikoonide komplektile (Network/WiFi, kõlar ja aku). See komplekt asub tegumiriba paremas osas, kuupäevast ja kellaajast vasemal. Sa võida vajutada ka Windows + A klahvikombinatsiooni, et seda avada:

Kiirseaded

Kui Sa klikid sellele ikoonide komplektile, siis ilmub kohe väike ümarate nurkadega hüpikmenüü ehk kiirseadete paneel. See paneel sisaldab mitmeid nuppe ja nende nuppude arva sõltub sellest et millist võrguühendust, riistvara jne Sa kasutad, kuhu Sinu Windows 11 on installitud ning kuidas Sa oma süsteemi olid eelnevalt konfigureerinud. Need nupud võimaldavad Sul näiteks traadita ja traadiga võrgu ning Bluetooth'i vahel kiiresti ümber lülituda; veel on nupud näiteks Airplane režiimi, Battery saver, Focus assist, Accessibility, Night light, Connect jne jaoks. Samuti on olemas ka helitugevuse liugur ja võib-olla ka ekraani heleduse liugur, aku laadimise indikaator. Selle kiirseadete paneeli paremal allosast on ka kaks nuppu: "Edit quick settings" nupp (selle kauda saad antud kiirseadete paneelile uusi nuppe lisada või neid juba olemasolevaid nuppe eemaldada) ja hammasrattakujuline "All settings" nupp (see avab selle 'Settings' äpi). Sa võid seda kiirseadete menüüd ka nii muuta, et teed sellel paneelil paremklõpsu ja valid "Edit quick settings" käsu:

nupud

Et seda kiirseadete menüüd sulgeda, kliki väljaspool seda menüüd ekraanile või vajuta Escape (Esc) klahvi. Seda kiirseadete meenüüd täiendatakse veel edaspidi...

 

'Virtuaalsete töölaudade' (virtual desktops) vahendi muudatused:

Ka virtuaalsete töölaudade vahendit on muudetud ja täiustatud. Windows 11 süsteemis eemaldatakse virtuaalsete töölaudade üks komponent, milleks oli "Timeline" ("Ajajoon" või "Ajakava") funktsioon – samuti väga õige otsus.

Nüüd on nende kasutaja poolt eelnevalt loodud virtuaalsete töölaudade vahel lihtsam ümber lülituda ja kasutada. Igale virtuaalsele töölauale võib ka erineva taustapildi määrata.

Task View nupp

New desktop

Uuele virtuaalsele töölauale võib ka mingi teise taustapildi panna, nende töölaudade nimesid saab muuta jne... – pilt.

Teisele virtuaalsele töölauale pandi uus taustapilt – pilt.

 

Uue disainiga 'Settings' äpp:

Alumine pilt näitab, et avati 'Settings' äpi avaleht (koduleht) ja siin on siis tegemist lokaalse / kohaliku kontoga ("Luuser"). Nüüd on see navigeerimise menüü viidud avalehe vasemale küljele:

Uue disainiga 'Settings' äpp

Ja seesama 'Settings' äpp, aga nüüd juba tumeda teemaga ja siin on tegu siis Microsofti pilvekontoga. Ja 'Settings > System > About' lehel näeb ka seda, et millise Windowsiga tegu on, pluss ka muu info...:

Ja seesama 'Settings' äpp, aga nüüd juba tumeda teemaga

Avati 'Settings > Windows Update' leht:

Avati 'Settings > Windows Update' leht

Sa võid selle 'Settings' äpi avalehe avada kiiresti näiteks järgmiste meetoditega:

* Vajuta Windows + I klahvikombinatsiooni,

* Avad menüü Start ja klikid sellele 'Settings' ikoonile – pilt,

* Teed Start nupul paremklõpsu ja valid ilmuvast süsteemikäskude hüpikmenüüst (Windows + X menüüst) 'Settings' kiirkorralduse...:

...pilt,

* Avad selle uue 'Quick Settings' ('Kiirseaded') menüü ja klikid seal sellele hammasrattakujulisele 'All settings' nupule – pilt.

 

KERIMISRIBAD: Windows 11 peidab vaikimisi akende kerimisribad siis, kui neid ei kasutata. Kui Sa aga soovid, et ekraanil kuvataks alati kerimisribad, siis tee järgmist: mine 'Settings > Accessibility > Visual effects' lehele ja lohista seal see "Always show scrollbars" lüliti asendisse "On" – pilt.

 

Uued ikoonid, ümarad nurgad ja ka muud kasutajaliidese muudatused:

 

1. File Explorer (Failihaldur), ümarate nurkadega ikoonid ja paremklõpsu muudetud kontekstmenüüd:

Need uued ikoonid ja ümardatud nurgad on juba kõikjal olemas ning muud muudatused veel alles tulevad. Ka File Explorer'i (Failihalduri) enda akna välimus on muutunud, nüüd on selle ülaosas uut tüüpi lihtsustatud nupuriba ehk tööriistariba, Windows 10 süsteemis oli seal aga lintmenüü ehk ribamenüü:

File Explorer (Failihaldur) ja ümarate nurkadega ikoonid

Sellel uuel tööriistaribal avati (...)-nupu kaudu lisamenüü:

Sellel uuel tööriistaribal avati (...)-nupu kaudu lisamenüü

Eriti suured ikoonid ("Extra large icons") ja ümarad nurgad:

Eriti suured ikoonid ja ümarad nurgad

Paremklõpsu uued kontekstmenüüd:

File Explorer'i üheks suuremaks muudatuseks on paremklõpsuga avaneva kontekstmenüü uus disain. Kui Sa teed mingil kaustal või muul elemendil paremklõpsu, siis näed nüüd väljahüppava kontekstmenüü ülaosas uute nuppude või ikoonide rida, mis kujutavad endist tavalisi cut (lõikamise), copy (kopeerimise), paste (kleepimise), rename (ümbernimetamise) ja delete (kustutamise) operatsioone. See cut, copy, paste, rename ja delete ikoonide/nuppude rida võib ilmuda ka selle paremkliki kontekstmenüü allaossa, olenevalt sellest, et mis jääb Sinu kursorile lähemale. Nende ikoonide arv seal kontekstmenüü üla- või allosas ei ole alati ühesugune vaid see sõltub sellest, et mis elemendil Sa selle paremklõpsu parasjagu tegid:

File Explorer'i üheks suuremaks muudatuseks on paremklõpsuga avaneva kontekstmenüü uus disain.

Järgmine pilt näitab aga seda, et see cut, copy, paste, rename ja delete ikoonide/nuppude rida ilmus selle uut tüüpi kontekstmenüü allaossa – vaata.

See kontekstmenüü endine "Open with" käsk on nüüd kadunud ja need varasemad "Open" ja "Open with" käsud on selles uues kontekstmenüüs nüüd kokku grupeeritud. Ühesõnaga kui Sa teed mingil elemendil paremklõpsu, siis ilmub kontekstmenüü ülaossa kas see "Open" või siis "Open with" käsk, olenevalt sellest, et millisel elemendil Sa selle paremkliki teed. Näiteks kui fail, mida Sa proovid avada, ei ole ühegi registreeritud rakendusega seotud, siis ilmub automaatselt see "Open with" käsk – pilt.

Lõpuks, kui Sa tahad avada seda endist klassikalist Windows 10 kontekstmenüüd, siis kliki selles uues kontekstmenüüs 'Show more options' ('Kuva rohkem valikuid') käsule:

Show more options

 

2. Muud muudatused ja pildid:

Microsoft Edge'i veebibrauseri esmakordsel avamisel näed siis järgmist akent...:

Avati Edge brauser

 

Kuupäev ja teavitused – pilt.

Ja veel üks pilt teavitustest, mis ilmuvad alla tegumiriba paremasse otsa:

Ja veel üks pilt teavitustest, mis ilmuvad alla tegumiriba paremasse otsa

Teavitused ja "Show desktop" nupp:

Teavitused ja "Show desktop" nupp

Otsing (Search):

Otsing (Search)

Töölaual tehti paremklikk...:

Töölaual tehti paremklikk

Windowsi surmaekraan (BSOD / Black Screen of Death) on endine, aga nüüd on sellel must taustavärv – pilt.

Windows 11 sisaldab vähemalt 18 uut väga stiilset töölaua taustpilti, mis on loodud Six N. Five stuudio poolt. Iga taustapildi resolutsioon on 3840×2400 ja vastab 4K standardile ning need on jaotatud kuueks teemaks. Töölaua taustapilte saab vahetada 'Settings > Personalization > Background' lehe kaudu – pilt.

 

Uued emotikonid: piltsmail (emoji) ja emotikon (emoticon):

Varsti lastakse Windowsi jaoks välja ka üle 1800 uue emotikoni. Eelmine emotikonide komplekt kujundati 2D disainis ja seda vastavalt Metro lähenemisviisile, kuid see uus üle 1800 emotikoni komplekt loodi erksate värvidega ning seda 3D disainis, lähtudes Fluent Design lähenemisviisist.

Uued emotikonid

Need uued emotikonid ilmuvad Windowsi ja ka eelpool kirjeldatud 'Teams Chat' videokõnede ning (tekstiga) vestluste vahendi jaoks välja 2021. aasta lõpus. Hiljem saavad need kättesaadavaks ka Office paketi ja muude rakenduste jaoks.

👉 Sa saad sellest Emoji paneelist ja nendest emotikonidest ülevaate sealt.

Neid uusi emotikone näed aga seal veebilehel.

Etteotsa

 

Mis Windows 11-e süsteemist ära kaovad?

Microsoft kaotab ära järgmised Windows 10 funktsioonid ja rakendused:

 • S Mode funktsioon, mis keelab nii administraatoritel kui ka tavakasutajatel rakenduste installimist väljaspool 'Store' poodi ja mis blokeerib paljusid Windowsi haldustööriistu. See 'S Mode' on nüüd saadaval ainult Windows 11 Home väljaande jaoks.

 • Internet Explorer kaob Windows 11 süsteemist täielikult. Ettevõtete kliendid, kes vajavad juurdepääsu varem loodud veebsaitidele ja ärirakendustele (sh ActiveX juhtelemente kasutavatele), peavad nüüd kasutama uue Microsoft Edge'i brauserisse sisseehitatud IE Mode funktsiooni.

 • Cortana äppi ei laeta enam koos süsteemi startimise- või ümberlaadimisega ja ka selle ikooni ei kinnitata alla tegumiribale - õige otsus.

 • "Timeline" ("Ajajoon" või "Ajakava") funktsioon: ka see vahend eemaldatakse Windows 11 süsteemist. Ka Windows 10 kasutajad ise ei saa alates 2021. aasta juulist enam sellele ajajoonele uusi tegevusi üles laadida.

 • Start-menüüst kaovad ära need iganenud elavad plaadid (Live Tiles) ja Microsoft loodab, et need asendatakse võimekamate vidinatega (widgets). Uues menüüs Start ei saa enma luua oma nimedega gruppe ja rakenduste kaustasid.

 • Tegumiribalt kaob ära ka see üsna mõtetu People'i ikoon ja ka arendajad ei saa sinna enam oma "vidinaid" lisada. Tegumiriba ei saa enam ka ekraani ülaossa või kummalegi küljele ümber paigutada.

 • Kui Sa logid oma seadmetes Microsofti kontoga sisse, siis nüüd Sa ei näe enam ühte- ja sama ekraani taustapilti kõikides nendes seadmetes, varem oli see võimalik.

 • 'Tablet Mode' (tahvelarvuti režiim) kaob Windows 11-s lõpuks ära. Selliste seadmete jaoks nagu näiteks Surface Pro, millel on eemaldatavad klaviatuurid, lisatakse uued funktsioonid "klaviatuuri kinnitamiseks ja eemaldamiseks".

 • 3D Viewer, OneNote, Paint 3D ja Skype äppisid ei paigaldata enam uutesse seadmetesse ja neid ei paigaldata ka Windows 11 puhta installiga. Kuid neid rakendusi ei eemaldata Windows 11-le ülemineku ajal ja need on jätkuvalt ka poest allalaaditavad. Kuid Wallet äpp eemaldatakse lõplikult.

 • Samuti eemaldatakse 'Math Input Panel'. Kuid 'Math Recognizer' installitakse nõudmisel ja see sisaldab matemaatika sisendamise juhtimist ja tuvastajat. See 'Math Recognizer' vahend on kättesaadav 'Settings > Apps > Optional features' lehe kaudu. Antud muudatus ei mõjuta matemaatika käsitsi sisestamist näiteks sellistes rakendustes nagu OneNote.

 

Windows 11 opsüsteemi puhas installeerimine

Üldiselt käib selle uue Windows 11 operatsioonisüsteemi puhas install enam-vähem samamoodi nagu see toimub ka Windows 10 puhta installeerimise puhul. Muutunud on küll disain, animatsioon ja taustahelid ning ka see häälega Cortana assistent on kadunud. Installeerimine käib suhteliselt ruttu ja probleemideta.

Kuid üks suurem muudatus siiski on: Kui Sa tahad Windows 11 Home versiooni installeerida, siis pead nüüd installimise käigus logima end Microsofti veebikontoga sisse, vastasel juhul Sa seda installimist jätkata ei saa. Isegi sellised trikid nagu võrgust lahtiühendamine ei aita: see jätab Sind lihtsalt internetiühendust nõudval ekraanile "istuma". See tähendab, et Sa ei saa installimise käigus kohe seda lokaalset ehk kohalikku kasutajakontot luua ja töötada pärast installimise lõpetamist oma kohaliku konto all. Kui Sa klikid siin alltoodud ekraanis sellele "Sign-in options" lingile, siis see Sind ei aita...; pead ikkagi oma Microsofti kontoga sisse logima, et installeerimist jätkata:

Sign-in options

Kuid Windows 11 Home väljaande omanikud võivad hiljem selle 'Settings' äpi kaudu soovi korral ikkagi logida endid sinna kohaliku konto alla: lähed 'Settings > Accounts > Your info' lehele, seejärel klikid seal "Sign in with a local account instead" lingile jne... Kuid ka see võimalus võidakse kunagi hiljem blokeerida!?

Kuid Windows 11 Pro versiooni puhul võid ka juba installimise käigus selle lokaalse konto luua: klikid algul sellele "Sign-in options" lingile (vaata ülemist pilti), seejärel klikid järgmises ekraanis "Limited experience" lingile ja alustad uues ekraanis oma lokaalse konto loomist... – pilt. Järgmine pilt näitabki siis seda, et kasutaja loos juba Windows 11 Pro väljaande installeerimise käigus kohe selle kohaliku/lokaalse adminõigustega kasutajakonto:

Windows 11 Pro

 

👉 Loe sellest Windows 11 puhtast installeerimisest edasi sealt. (Seal tuleb lisaks veel juttu ka oma lokaalse ja Microsofti konto vahel ümberlülitumisest, Windowsi teemade vahetamisest jms.)

Etteotsa

 

PS! Windows 11-ne vaikimisi 'Lukustuskuva' (Lock screen):

Lukustuskuva

...ja süsteemi sisselogimise ekraan:

...ja süsteemi sisselogimise ekraan

Märkus: Vaikimisi kuvatakse nii sellel Lukustuskuval kui ka Windows 11 süsteemi sisselogimise ekraanil ühte- ja sama taustapilti ning seejuures kasutatakse seda Windows Spotlight ("Windows Huvitav") vahendit.

Windows Spotlight ("Windows Huvitav"): See personaliseeritud Lukustuskuva uus funktsioon on nüüd kättesaadav kõikide Windows 10 (Windows 11) versioonide kasutajatele. Windows Spotlight funktsioon võib autommaatselt muuta lukustuskuva ja seda vastavalt Sinu eelistustele. Antud funktsioon näitab lukustuskuval Windowsi uusi funktsioone; vahetab iga päev automaatselt väga ilusaid ja huvitavaid taustapilte, mis võetakse Bing otsingumootorist; ta õpib tundma Sinu poolt installitud äppisid ja Sinu poolt kasutatavaid teenusi ning kuvab vastavalt sellele igasuguseid nõuandeid ja soovitusi jne. Ainuüksi nende unikaalsete ja ilusate taustapiltide pärast tasub selle Windows Spotlight vahendi sisse lülitada. Need taustapildid tutvustavad ka maailma omapäraseid ja huvitavaid kohti ning klikkides seal Lukustuskuval vastavale lingile näed pärast süsteemi logimist antud koha suhtes ka täpsemat infot ja teisi selle kohaga seotud pilte.

Oma Lukustuskuva saab seadistada 'Settings' äpi kaudu, lähed 'Settings -> Personalization -> Lock screen' lehele ja valid seal kõigepealt "Personalize your lock screen" rippmenüüst selle 'Windows spotlight' vahendi (või siis lülitad selle soovi korral välja). Ja kui Sa tahad ka Windows 11 süsteemi sisselogimise ekraanis sedasama taustapilti näha, siis veendud, et sealsamas allpool oleks ka see "Show the lock screen background picture on the sign-in screen" lüliti asendis "On" (või siis lülita see soovi korral välja). Allpool siis veel kaks näidet nendest taustapiltidest ja ka sellest 'Windows spotlight' funktsioonist:

Lukustuskuva ja 'Windows spotlight': pilt.

Süsteemi sisselogimise ekraan: pilt.

Etteotsa