ID-kaardi probleemid

Seitse...ID-kaardi tarkvara installeerimine ja probleemid (Internet Explorer 8, 9, 10 ja 11 brauserid)

 

 

juuni 2009

 I. Oma kaardilugeja kontrollimine ja ID-kaardi tarkvara installeerimine:Mis on mälukaardi lugejad?

Mälukaardi lugejaid kasutatakse kiipkaartide (smart card=chip card—sisseehitatud mikroprotsessori ja/või pooljuhtmäluga makse- või identifitseerimiskaart, näiteks meie ID-kaart) või siis mälukaartide/välkmälukaartide (Flash memory card) lugemiseks.

Märkus: Flash memory card—neid kasutatakse digitaalandmete hoidmiseks ja seda põhiliselt digitaalkaamerates, sülearvutites, mobiiltelefonides, muusikapleierites, mängukonsoolides jne.
PC card (PCMCIA) oli esimeseks sellist tüüpi mälukaardi formaadiks ja kes kasutavad sülearvuteid, need peaksid seda ka teadma.
Nüüd on neid mälukaardi tüüpe palju rohkem ja nende mõõtmed muutuvad üha väiksemaks: CompactFlash Card, MiniCard, SmartMedia Card, Memory Stick, Secure Digital (SD Card), MU-Flash, C-Flash, SIM card, Smart card (ISO xxx... standardid), USB FlashCard jne.

Kaardilugejaid on samuti mitut tüüpi: kompuutrisse juba sisseehitatud kujul, välised USB kaardilugejad, PCMCIA kaardilugejad (läpakate jaoks), sisemised 3,5" avasse paigaldatavad mälukaardilugejad, PINpad USB/serial välised kaardilugejad, FireWire kaardilugejad (juhtmeta) jne.


Kaardilugejate installeerimine:

a) Kuna paljudel kompuutritel on see mälukaardi lugeja juba olemas, siis ei olegi vaja teda enam installida ja temal on olemas ka kõik vajalikud draiverid; aeg-ajalt võiks minna lihtsalt antud lugeja kodulehele ja uurida, et kas seal ei ole saadaval tema uuemat draiverit...
b) Väliste (nt USB) kaardilugejate puhul käib samuti nende installeerimine lihtsalt: ühendad ta oma arvutiga ja Windows ise installeerib ta automaatselt ning paigaldab temale omaenda sobivad draiverid. Ka siin võiks viitsimise korral minna oma kaardilugeja tootjafirma kodulehele ja laadida sealt alla lugeja "naturaalsed" draiverid, aga see ei ole nii primaarne vajadus.
Põhiline on see et enne kaardilugeja kasutamahakkamist kontrollitaks tema seisukorda ja kõige parem viis seda teha on Device Manager'i kasutamine:
Täiendatud 04.02.12: ID-tarkvara allalaadimine ja installeerimine:

Nüüd on ID-tarkvara jälle uuendatud ja aadressilt https://installer.id.ee/ saad kätte üheainsa vajaliku faili - automaatse installeerimise varianti enam ei pakutagi ja ongi hea. Kliki seal avalehel nupule "Jätka", seejärel lae alla kas 32-bit või siis 64-bit Windowsile sobiv fail ja alusta installeerimist (Windowsi 32-bit ja 64-bit versioonide tähendustest info). See uusim ID-kaardi tarkvara sobib näiteks ka Firefox brauseri jaoks.

Peale selle ei teki nüüd ID-kaardiga mingeid probleeme ja seda isegi ka Windows 8 pre-beta väljalaske puhul—ID kaart töötab seal nii kõige uuema Internet Explorer 10 kui ka uusima Firefox 10 brauseriga (veebilehitsejaga).

NB! Enne ID-kaardi tarkvara installeerimise alustamist sulge kõik brauserid/programmid, ühenda oma kaardilugeja arvutiga ja torka ID-kaart kaardilugeja sisse. Seejärel tee allalaetud Eesti_ID_kaart-3.5.5474.617_x86.msi (32-bit Windowsi jaoks) või siis Eesti_ID_kaart-3.5.5474.617_x64.msi (64-bit Windowsi jaoks) failil 2x klikk ja alusta ID kaardi tarkvara installeerimist - see käib lihtsalt ja kähku...

ID-tarkvara installeerimisel paigaldatakse ka ID-kaardi utiliit ( ehk haldusvahend), DigiDoc3 klient (digiallkirjastamise jaoks) ja DigiDoc (krüpteerimise tarkvara). Pärast id tarkvara installi näed Sa oma töölaual nende kolme vahendi kiirkorraldusi (otseteid), alltuleval pildil kuvatakse Windows 8 Desktop kasutajaliidese töölauda/keskkonda (Windows 7 aegadest pärit töölauda):

Windows 8 Desktop kasutajaliidese töölaud


Kui Sa käivitad nüüd selle ID-kaardi haldusvahendi, siis näed Sa uue välimusega ID-kaardi haldusvahendi kasutajaliidest (Sul peab olema kaardilugeja koos ID-kaardiga arvutiga ühendatud):

ID-kaardi haldusvahend


Firefox brauseri käivitamisel pane linnuke "Allow this installation" kontrollruutu ja kliki nupule Continue:

Pane linnuke ja kliki Continue


Seejärel kliki Restart Firefox nupule ja nüüd saad oma ID-kaardi ka Firefox'iga kasutada:

Seejärel kliki Restart Firefox nupule


Kui Sa käivitad pärast ID-tarkvara installi aga IE brauseri, siis kliki tema allaäärde ilmuval teadeteribal nupule Yes.

Ühesõnaga ID-kaardi tarkvara kirjutajad on nüüdseks tublit tööd teinud ja Sul ei lähegi võib olla seda allpool tulevat infot enam vaja, aga ma soovitan siiski ka selle läbi lugeda, sest seal on ka muud vajalikku materjali...Uuendatud materjal (04.02.12): Laeme alla ja installeerime ID-kaardi tarkvara:

1) Lae aadressilt https://installer.id.ee/ vajalik ID-tarkvara alla.

2) Kui Sul see vajalik faili alla laetud, siis tee järgmist:

* Sa pead omama administraatori õigusi;
* Sulge kõik oma brauserid (veebilehitsejad) ja ka kõik muud programmid;
* Ühenda oma kaardilugeja arvutiga ja torka ID-kaart kaardilugeja sisse;
* Seejärel installeeri allalaetud tarkvara, eelpool, uuendatud infos, oli sellest juba ka juttu.

Ülesse
II. Probleemide lahendamine (Internet Explorer 8, 9, 10 ja 11 brauserid)See alltulev jutt on nüüdseks (2012) juba natuke vananenud info, aga loe ta siiski läbi...a) Probleem 1: Sa ei suuda oma ID-kaardiga logida ennast mingisse saiti sisse ehk siis autentida ennast seal:


See probleem võib esineda nii Windows 7-s kui ka Windows Vistas ja eeskätt Internet Explorer 8 (IE 9) brauseri kasutamisel, aga ka Firefox'i puhul.


NB! Pärast oma ID-tarkvara uuendamist (2011 veebruaris) ei tekkinud minul isiklikult Windows 7, Vista ja XP opsüsteemides uue Internet Explorer 9 RC ja Firefox brauseritega küll mingeid probleeme.


Näide autentimise ebaõnnestumisest (Windows 7 ja Internet Explorer 8):

* Sisened näiteks panga sisselogimise lehele: https://www.swedbank.ee/
* Klõpsad seal sakile/lipikule ID-kaart, sisestad oma kasutajakoodi ja klõpsad nupule Sisenen:

Sisesta kasutajakood


* Nüüd ilmub autentimise aken ja see näitab, et Sinu kiipkaardi lugeja ja ID-kaardi tarkvara töötavad ja kõik peaks nagu korras olema; klõpsad nupule OK:

Klõpsa OK


* Aga Sinu suureks vihaks ilmub hoopis selline aken:

Ajab vihale...


* Alustad otsast peale ja ikka sama lugu... Peale selle võib ka nii juhtuda, et Sa jõuad siit isegi edasi PIN koodi sisestamise aknasse, aga pärast seda tuuakse Sind ikkagi siia tagasi ja Sinu autentimine/identifitseerimine ebaõnnestus.
Probleem on selles, et Sinu veebilehitseja (brauser) ei saa automaatse autentimisega hakkama...


Lahendus (see aitab tavaliselt!):

* Kõigepealt kontrolli seda et kas Sinu ID-kaardi lugeja ja ID-kaardi endaga on ikka kõik korras (Sul peab sel ajal oma ID-kaardi lugeja ja ID-kaart olema arvutiga ühendatud!).

- Internet Exploreris klõpsa nupule Tools ja siis Internet Options:

Tools ja siis Internet Options


- Ava vaheleht Content ja klõpsa seal nupule Certificates - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Ava vaheleht 'Content' ja kliki seal nupule 'Certificates'


- Nüüd pead Sa järgmises aknas vahelehel Personal nägema vähemalt kahte omaenda sertifikaati ja kui need on olemas, siis on kõik korras:

Kõik on OK


- Täiendavalt: Ava sealsamas ka sakk "Trusted Root Certification Authorities" ja seal pead Sa nägema umbes taolisi ridu: "Juur-SK Juur-SK Juur-SK AS Sertifitseerimiskeskus".
Enne kui brauser lubab Sind mõnda turvalisse saiti, peab ta teadma midagi sellest organisatsioonist, kes tagab veebisaidi autentsuse.
Ja meil on tavaliselt vajalikud JUUR-SK, ESTEID-SK ja ESTEID-SK 2007 sertifikaadid (neid võib vajaduse korral ka ise alla laadida ja installeerida, sellest tuleb hiljem ka juttu):

Samuti kõik OK


- Täiendavalt: Võid veel avada ka vahelehe "Intermediate Certification Authorities" ja seal peab olema "EID-SK" ja "ESTEID-SK" sõnadega seotud read...:

Jällegi kõik OK


Märkus: Neidsamu asju võid kontrollida ka oma Firefox brauseris (Vaata, et Sinu ID-kaart oleks lugejasse torgatud, sest muidu Sa ei näe Firefox'is oma personaalseid sertifikaate):


- Klõpsa menüüribal Tools ja siis Options... (Eestikeelses brauseris: Tööriistad > Sätted...) ja klõpsa vahelehele Advanced (Eestikeelses brauseris: sakk Muud). Nüüd klõpsa nupule View Certificates (Eestikeelses brauseris: Kuva sertifikaate):

Klõpsa nupule View...


- Ava sakk Your Certificates (Eestikeelses brauseris: Sinu sertifikaadid) ja Sa pead nägema seal vähemalt ühte omaenda sertifikaati:

Peab olema Sinu sertifikaat


- Täiendavalt: Ava ka vaheleht Authorities (Eestikeelses brauseris: Keskused) ja seal peavad olema umbes sellised kirjed nagu nad on siin allasuvas pildis punase joonraami sees ära toodud; eriti oluline on juursertifikaadite olemasolu (see siin on eestikeelse Firefox'i sertifikaatide aken):

Leht Keskused


Kui nendes akendes oli kõik OK ja juhul kui Sinu ID-kaardi lugejaga, ID-kaardi enesega ning ID-kaardi tarkvara installeerimisega on asi korras, siis nii peabki see olema. Aga kui neid vajalikke kirjeid seal ülaltoodud akendes ei olnud, siis tuleb midagi muud ette võtta, aga sellest tuleb juttu edaspidi. Nüüd lähme aga Windows 7 (ka Vista) ja Internet Explorer 8 selle kõige tüüpilisema automaatse autentimisega mittehakkamasaamise probleemiga edasi.

* Sulge kõik oma brauseriaknad, võta ID-kaardi lugejast oma ID-kaart välja ja käivita ID-Kaardi utiliit (Klõpsa nupule Start -> All Programs -> ID-kaart -> ID-Kaardi utiliit) - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

Käivita ID-Kaardi utiliit


* Nüü ilmub ekraanile järgmine pilt, kus klõpsa OK:

Klõpsa OK


* Seejärel klõpsa menüüpunktile Sertifikaadid, siis Automaatne registreerimine ja lõpuks Väljas nii et "Väljas" ette ilmuks linnuke (st me aktiveerima ta):

Lülita ta välja


* Sulge ID-kaardi utiliit.

Märkus: Näiteks kui Sa lähed nüüd pärast ID-kaardi utiliidi sulgemist jälle sinna IE 8 brauseriakna Certificates akna Personal lehele, siis on sealt kadunud kõik Sinu personaalsed sertifikaadid:

Kõik Sinu personaalsed sertifikaadid on kadunud...

Ka kohe pärast ID-kaardi tarkvara installeerimist on see Personal leht veel tühi.

Nüüd pane oma Id-kaart sinna ID-Kaardi lugejasse tagasi ja ava see ID-kaardi utiliit uuesti ning seepeale ilmub temaga koos ka allnäidatud teateaken, kus klõpsa nupule OK ja Sinu sertifikaadid registreeritakse uuesti ning nad ilmuvad ka sinna IE 8 brauseri Certificates akna Personal lehele jälle tagasi.
Juhul kui see aken ei peaks ilmuma, siis klõpsa ID-kaardi utiliidi menüüle Sertifikaadid ja seejärel Registreeri (st Sertifikaadid > Registreeri).

Registreeeri...


Või siis registreeri käsitsi:

Registreeri ise...


* Nüüd võid oma ID-kaardi utiliidi sulgeda, aga jäta oma ID-kaart ikka lugejasse ja mine kusagile panka seda ID-kaarti testima... Kui kõik õnnestus, siis peab ilmuma algul sertifikaadi valimise aken ja kui seal on ainult üks sertifikaat, siis klõpsa lihtsalt OK:

Vali sertifikaat


Ja seejärel peab ilmuma PIN-koodi sisestamise aken ning Sa pääsedki oma miljonitele ligi, juhul kui ma neid vahepeal pihta ei ole jõudnud panna... - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Sisesta PIN kood


!!! Alati enne IE 8 (IE 9) või Firefox’i käivitamist ühenda oma id-kaardilugeja ja pane id-kaart sinna sisse - see ei ole küll kohustuslik, aga nii igaks juhuks..., just probleemide korral.

Kui Sa uuendad oma Firefox brauserit (tema uuem versioon ilmub üsna tihti), siis võib juhtuda nii et Sa ei saa jälle kasutada oma ID-kaarti. Sel juhul käivita see juba varem allalaetud ja alles hoitud ID-kaart-firefox.exe fail uuesti ja kõik peaks jälle korda saama: Ühenda ID-kaardilugeja arvutiga, torka ID-kaart lugejasse ja käivita ID-kaart-firefox.exe ning järgi juhiseid.b) Probleem 2: ID-kaardi tarkvara ja uuemad brauserid ning Windows 7 (Windows 8):

Kuna Windows 7 lõppversioon ei ole veel ametlikult välja ilmunud, siis tekib tema puhul ID-kaardi kasutamisel teatuid probleeme ja seda peab arvestama. Ja kuna Internet Explorer 8 ilmus alles äsja välja, siis võib ka tema puhul ID-kaardi kasutamisel tekkida mingeid probleeme (nii Windows XP-s, Vistas kui ka Windows 7-s). Sa ma asi kehtib ka Firefox brauseri iga uuema versiooni suhtes.


Märkus (2011. a. veebruar): Nüüd on Windows 7 juba ammu väljas ja installeerida saab ka Internet Explorer 9 RC versiooni - loe siit altpoolt "Täiendus" lõiku...


Näiteks võib Sinu ID-kaart töötada väga hästi Internet Explorer 7 veebilehitsejaga ja mingi Firefox vanema versiooniga, aga IE 8 ja uusima Firefox brauseriga ei tarvitse see kohe nii olla.
Seega tuleb aeg-ajalt külastada https://installer.id.ee/index.php veebilehte, et vaadata kas seal ei pakuta ID-kaardi installeerimistarkvara uuemaid versioone.


!!! Täiendus (2011. a.) ja muudatused siinses veebilehes: Nüüd on ID-tarkvara uuendatud ja aadressilt https://installer.id.ee/index.php saad kätte üheainsa vajaliku faili - automaatse installeerimise varianti enam ei pakutagi ja ongi hea. Kliki seal avalehel nupule "Jätka", seejärel lae alla kas 32-bit või siis 64-bit Windowsile sobiv (info) fail ja alusta installeerimist. Enne installi algust sulge kõik brauserid/programmid ja eemalda kaardilugeja koos ID-kaardiga pesast.

Kui kasutad ka Firefox brauserit, siis lae tema jaoks alla lisaks veel üks eraldi fail: ID-kaart-firefox.exe (sealt).
C) Probleem 3: ID-kaardiga veebsaiti sisselogimine (autentimine)—kas sa oled ennast üldse kasutajaks registreerinud või kas Sa oled mingis pangas konto avanud?

Kui Sul on oma ID-kaardiga, tema tarkvara installeerimisega ja ID-kaardi lugejaga kõik korras, siis ei tähenda see veel seda et Sa saad oma ID-kaardiga kohe kõikjale sisse logida.
Näiteks, et autentida ennast mingi panga veebilehes, st et ennast ID-kaardiga sinna sisse logida, pead Sa eelnevalt omama antud panga kontot ja ka vastavat kasutajakoodi (kasutajatunnust - numbritejada). Seega pead Sa eelnevalt avama vastavas pangas oma konto, saama sealt kasutajakoodi ning alles seejärel saad Sa enda ID-kaardiga sinna sisse.

Kui Sa oled avanud konto näiteks Swedbangas (https://www.swedbank.ee), siis saad Sa sinna sisse ka oma ID-kaardiga, aga muudesse pankadesse Sa id-kaardiga sisse ei saa (neisse saad sisse logida alles siis kui Sa olid eelnevalt avanud nendes oma konto).

Teine näide: Oletame, et Sa külastad esmakordselt Eesti Loto kodulehte (http://www.eestiloto.ee) ja soovid ennast oma ID-kaardi abil sinna sisse logida ning klõpsad selleks saidi paremas ülanurgas asuvale "ID kaardt" logole. Seejärel sisestad oma ID-kaardi PIN 1 koodi ja asi sellega lõpebki, st Sa ei saa sinna sisse. Et end ID-kaardiga sinna sisse logida, pead Sa eelnevalt ennast Eesti Loto kodulehes registreerima ja alles seejärel saad Sa kasutada ID-kaarti, et end sinna sisse logida.

Sama asi kehtib ka kõikide muude taolistesse veebsaitidesse ja pankadesse sisselogimise suhtes kus pakutakse ID-kaardi abil sisselogimise võimalust (st Sa pead eelnevalt avama konto või siis registreerima ennast...).d) Probleem 4: Sa pead olema adiministraatori õigustega (Vista, Windows 7, Windows 8):

Windowsi uuema operatsioonisüsteemi Windows Vista ja Windows 7 kasutajad peavad id-tarkvara installeerimisel ja id-kaardi kasutamisel pidama meeles järgmist: Kõiki toiminguid tuleb teha ainult administraatori rollis!
Sa pead ennast sisse logima administraatori õigustes ja kui tekivad probleemid siis käivitama ka oma veebibrauseri käsuga „Run as administrator” (IE 8 või Firefox brauseriikoonil paremklõps ja käsk „Run as administrator”); Vistas ei tule seda arvatavasti enam teha, aga Windows 7 puhul võib see mõnikord ka aidata...e) Probleem 5: Pane veebsait "Trusted" saitide hulka:

Mõnikord aitab ka see kui paned selle veebsaidi, millesse Sul ei õnnestu oma ID-Kaardiga sisse logida, Trusted saitide hulka; Internet Explorer 8 brauseris tee järgmist:

1) Mine sinna veebsaiti, mida Sa tahad lisada "Trusted" saitide hulka ja vali menüü Tools -> Internet Options -> Security;

2) Märgista Trusted sites ja kliki nupule Sites:

Märgista ja kliki nupule 'Sites'


3) Uues aknas on selle vajaliku saidi aadress juba olemas ja Sina klõpsa ainult nupule Add:

Kliki nupule Add


Märkus: Sa võid Sinna ülemisse tekstilahtrisse ka ise tippida või kopeerida suvalise URL aadressi ja seejärel klõpsata nupule Add.f) Probleem 6: ID-kaardi kasutamiseks peavad Sinu süsteemi olema paigaldatud vajalikud sertifikaadid:

Et brauser laseks Sind mingisse turvalisse saiti sisse, peab ta enne kontrollima seda firmat, kes tagab antud saidi autentsuse. Meie ID-kaardi jaoks vajalikud sertifikaadid saadakse Sertifitseerimiskeskusest ja need installeeritakse automaatselt koos ID-kaardi tarkvara installeerimisega nii et üldjuhul peaks nendega asjad korras olema.
ID-kaardi jaoks on vaja installeerida SK juursertifikaadid ja seda tehakse automaatselt ID-kaardi draiverite paigaldamise käigus, aga seda võib teha ka käsitsi, näiteks siis kui kompuutril ei ole kiipkaardilugejat ja ID-kaardi draivereid või need juursertifikaatid on "kaduma läinud".

NB! Oma juursertifikaatide olemasolu saad kontrollida sealtsamast Internet Explorer'i brauseriaknast: Tools -> Internet Options -> ava vaheleht Content ja klõpsa seal nupule Certificates... - eelpool oli sellest ka juttu.
Firefox brauseris: Klõpsa menüüribal Tools ja siis Options... (Eestikeelses brauseris: Tööriistad > Sätted...) ja klõpsa vahelehele Advanced (Eestikeelses brauseris: sakk Muud). Nüüd klõpsa nupule View Certificates (Eestikeelses brauseris: Kuva sertifikaate)...- eelpool oli sellest ka juttu.

Juursertifikaadid saab alla laadida sealt—lae sealt alla ja salvesta vajalikud SK juursertifikaadid (ükskõik, kas DER- või PEM-vormingus) oma töölauale tühja kausta, seejärel tee neil 2x klõps ja alusta nende installeerimist.

ID-kaardiga autentimiseks peavad olema paigaldatud järgmised sertifikaadid: JUUR-SK ja ESTEID-SK, ESTEID-SK 2007.
ID-kaardiga digitaalallkirjastamiseks on vajalik täiendavalt ESTEID-SK OCSP RESPONDER 2005 ja ESTEID-SK 2007 OCSP RESPONDER.

Oma ID-kaardi sertifikaatide kehtivust saad kontrollida ja vajaduse korral ka uuendada aadressil http://www.sk.ee/id-kontroll/. Pane oma ID-kaart lugejasse ja mine antud veebsaiti, siis luba seal paigaldada vajalik ActiveX moodul (klõpsa üleval kollasele teateribale ning vali sealt käsk Install...ning seejärel klõpsa nupule Install) ja las siis kontrollivad.g) Probleem 7: Kui kõik on korras, aga maksmise (st raha ülekandmise) lõpetamine ebaõnnestub:

Sinu ID-kaardiga võib küll kõik korras olla ja Sa saad isegi panka ilusti sisse logitud, aga kui Sa hakkad oma maksmist (raha ülekandmist) lõpetama, siis see ebaõnnestub. Ilmub teade, et Sa ei saa raha üle kanda ja Sulle pakutakse veebilinki, mis suunab Sind ID kaardi tarkvara allalaadimise lehele. See probleem tekib just Internet Explorer 9, 10 ja 11 brauserite kasutamisel ja see on seotud sellega, et IE brauseris on 'ActiveX Filtering' vahend vaikimisi sisse lülitatud. See on vajalik turvameede ja las ta ollagi sisse lülitatud, aga lülita ta oma pangas maksmise ajaks välja. Kui Sa lõpetad pangas oma tehingud ja väljud tast või sulged brauseri, siis lülitatakse see 'ActiveX Filtering' funktsioon jälle uuesti sisse. Tee oma pangas järgmist:

* Kliki üleval aadressiriba paremas otsas asuvale sinist värvi ümmargusele Kliki üleval aadressiriba paremas otsas asuvale sinist värvi ümmargusele "keeluikoonile" "keeluikoonile" ja ava seejärel allpool see "Turn off all filtering" rippmenüü.
* Vali avanevast rippmenüüst "Turn off ActiveX Filtering" parameeter. (Juhul kui ka see ei aita, siis vali sellest rippmenüüst "Turn off all filtering" parameeter.)
* Seejärel värskenda oma brauserit kas "Refresh" nupu või siis klahvi F5 abil (st tee oma brauseri ümberlaadimine).

Vali avanevast rippmenüüst "Turn off ActiveX Filtering" parameeter


Aga alati see ülaltoodud meetod ei aita ja seepärast tee sealsamas Internet Explorer 9, 10 ja 11 brauseris (veebilehitsejas) järgmist: Ava IE brauseris paremal ülal tööriistaribal Safety rippmenüü ja korista ActiveX Filtering funktsiooni ees asuvast ruudust see linnuke ära. Seejärel värskenda oma brauserit kas "Refresh" nupu või siis klahvi F5 abil (st tee oma brauseri ümberlaadimine). Pärast tuleks see ActiveX Filtering funktsioon jälle uuesti sisse lülitada:

ActiveX Filtering funktsioon
Tähelepanu:

Enne pankadesse, ostusaitidesse (näiteks Amazon, eBay) ja muudesse taolistesse veebsaitidesse, kus nõutakse Sinu koode ning muid privaatseid andmeid, sisselogimist veendu, et antud sait omaks https protokolli ("Hyper Text Transfer Protocol"). HTTPS on HTTP protokolli täiustatud turvaline variant, kus http-le on lisatud täht "s" ("Secure Sockets Layer"), mis näitab, et Sa sisened turvalisse (grüptitud) sessiooni.
Veebibrauserid, näiteks Internet Explorer ja Firefox kuvavad turvalise sessiooni ajal suletud tabaluku ikooni (Turvaline tabalukk) ja nende brauserite aadressiriba värvub roheliseks ning riba URL aadress algab https:// protokolliga, mis näitavad kokkuvõttes, et kasutaja siseneb turvalisse sessiooni.

Kui kasutaja võtab saidiga ühendust HTTPS kaudu, siis antud sessioon grüptitakse digitaalse sertifikaadiga.

Vaata näiteid:

Internet Explorer'i aken - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

IE 8 turvaline sessioon

Firefox'i turvaline sessioon:

Firefox'i turvaline sessioon

Märkus: Firefox brauseriaknas ilmub see tabaluku ikoon akna allaäärde paremasse otsa.

Kui Sa selliseid turvalisut tähistavaid elemente ei näe, siis ära mõtlegi antud saiti sisse logida, sest tegemist on võltsaidiga, kes tahab Sinu rahakotti tsipa tühjendada. Mingi panga sisselogimise lehest ei ole mingi probleem teha peaaegu identset võltskoopiat ja isegi mina lollpea saaksin sellega hakkama...

Mobiil-ID

 

Mobiil-ID Mobiil-ID (M-ID) puhul ei pea Sa aga installeerima mingeid ID-kaardi tarkvarasid ja Sinu arvutil ei pea olema ka ID-kaardi lugejat, piisab ainult Internetiühendusest.
Mobiil-ID on ID-kaardist isegi parem: a) Arvutil peab olema ainult Internetiühendus; b) Sa ei pea jändama ID-tarkvara installeerimise ja tema uuendamisega; c) Sa ei pea tegelema ID-kaardi lugeja draiverite jms probleemidega; d) Kaovad igasugused saitidesse sisselogimise probleemid (st autentimise probleemid).
Mobiil-ID puhul pannakse kõik sertifikaadid ning salajased võtmed Sinu mobiili SIM-kaardile (st Mobiil-ID SIM-kaardile) ning ID-kaardi lugeja asemel kasutatakse Sinu mobiiltelefoni. Mobiil-ID kasutamiseks pead Sa sõlmima EMT või Elioni esindusega lepingu ja vahetama välja oma mobiili sees asuva SIM-kaardi ning seejärel Mobiil-ID aktiveerima (veebilehel mobiil.id.ee/akt). Selle teenuse kuutasu on kusagil 10 krooni.

Mobla-id


juuni 2009

Ülesse

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Us .|. .|. .|. .|. .|. .|. About Me .|. .|. .|. .|. .|. .|. Site Map .|. .|. .|. .|. .|. .|. POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik, 2005-2020