Win 7 Internet Explorer 8 - II. osa

Seitse...Veebibrauser (veebilehitseja) Internet Explorer 8 uued ja täiustatud vahendid - II. osa

 

08. jaanuar 2009


Browsing History (Lehitsemise ajaloo) kustutamine


Internet Explorer 7's võis mõne hiireklõpsuga kustutada kogu Interneti surfamise ajaloo, kuid lehitsemise terve ajaloo kustutamine ei ole alati mõistlik sest siis ei saa me kiiresti ligi oma lemmiksaitidele, millede lingid olime lisanud oma Favorites menüüsse. Nüüd on Windows 7'e brauseris (Internet Explorer 8) lisatud selle vältimiseks lehitsemise ajaloo kustutamise dialoogiaknasse ka üks täiendav punkt: "Preserve Favorites website data" parameeter. Et kustutada enda surfamise ajalugu kas täielikult või siis osaliselt, tee järgmist: 1) Vali tööriistariba rippmenüüst Safety käsk Delete Browsing History... (Safety > Delete Browsing History) või alternatiivina vali rippmenüüst Tools käsk Internet Options ja klõpsa seejärel oblastis Browsing history nupule Delete ning avatakse järgmine dialoogiaken:

ajaloo kustutamine

Kui Sa jätad seal linnukese ruutu "Preserve Favorites website data", siis Sinu lemmiksaitide lehitsemise ajalugu ei kustutata. Kui paned linnukesed allpoolasuvatesse ruutudesse, siis kustutatakse ka vastavad lehitsemise ajalood.
Kui Sa soovid pärast brauseriakna sulgemisest kustutada surfamise kogu ajaloo, siis klõpsa Tools > Internet Options ja pane oblastis Browsing history linnuke ruutu "Delete browsing history on exit":

Kogu ajalugu kustutatakse


Internet Explorer 8 brauseriakna paremal ülaosas asuvat Search otsingukasti ja tema rippmenüüd on täiustatud järgmiste funktsioonide osas: AutoComplete, otsingusoovitused (Search Suggestions) ja lokaalse ajaloo tulemused (History results).
AutoComplete
funktsioon pakub kasutajale välja neid päringuid, mida ta varem sinna otsingukasti sisestas. Search Suggestions funktsiooni abil saab Sinu vaikimisi otsingumootor soovitada Sulle erinevaid otsingupäringuid sõltuvalt sellest et mida Sa momendil otsingukasti tipid. History results näitab kasutajale neid lehti, mida ta varem külastas ja mis on seotud tema poolt otsimiskasti tipitavate tähtedega (sõnadega või sümbolitega). Allolev pilt näitab, et kasutaja oli olnud varem Delfi.ee spordiuudiste lehel ja kui ta tippis Search kasti ainult "de", siis pakuti talle kohe DELFI > Spordiuudised lehte/linki, nüüd piisab ainult pakutud lingile klõpsamisest ja jõutaksegi sinna spordiuudiste lehele:

Otsiti spordiuudiseid

Kasutaja otsinguseadistuste (eelistuste) kaitsmine:


Internet Explorer töötab kasutaja poolt määratud vaikimisi otsingumootoriga ja kui kasutaja tipib mingi otsingusõna (küsimuse) Search tekstikasti, siis hakatakse vastuseid otsima just sellesama vaikimisi otsingumootori abil. Allpool on kasutaja määranud enda vaikimisi otsingumootoriks Google:

Vaikimisi otsingumootor

Kuid terve rida installeeritavaid programme muudavad seda Sinu poolt määratud vaikimisi otsingumootorit ilma et Sina seda sooviksid. Kindlasti oled märganud, et kui Sa oled mingi uue programmi installeerimise lõpetanud ja avad oma brauseri, siis näed Sa, et Sinu eelistatud vaikimisi otsingumootor (näiteks Google) on asendatud mingi teise otsingumootoriga ja kõigele lisaks on ilmunud ka mingi soovimatu uus tööriistariba... (Samasugust jama võivad tekitada ka igasugused pahavaraprogrammid.)
Mõnede programmide poolt installeeritakse isegi nn "otsinguseadistuste kaitsja" - pisike programm, mis monitoorib Sinu otsingumootori vaikimisi seadistusi ja juhul kui Sina ise või siis mingi teine programm üritab seda muuta, siis lülitab ta selle automaatselt tagasi sellele otsingumootorile, mida soovis tema "peremees"...
Nüüd, aga juhul kui mingi programm üritab Internet Explorer 8 brauseris muuta Sinu poolt määratud vaikimisi otsingumootorit (otsinguseadistusi), siis ilmub järgmine hoiatusaken:

Hoiatus...

Antud aken teatab Sulle, et mingi programm üritab asendada Sinu poolt eelistatud vaikimisi otsingumootorit mingi teise otsingumootoriga. Ülaltoodud aknas on väikimisi otsingumootoriks määratud "Live Search" ja teda üritatakse nüüd asendada mingi "Contoso Search" otsimisvahendiga; juhul kui Sa ei ole sellega nõus, siis aktiveeri raadionupp "Keep using Live Search (searh.live.com)" ja kogu lugu. Kui Sa paned ka linnukese ruutu "Prevent programs from...", siis ei lasta ka edaspidi asendada Sinu vaikimisi otsingumootorit mingi teise otsingumootoriga. Kui valmis, siis klõpsa OK ja rahu majas...Caret Browsing (tekstikursori -ja klaviatuuripõhine lehitsemine):


Caret Browsing on Internet Explorer 8 uus vahend, mis lubab kasutajal navigeerida (liikuda) veebilehel tekstikursori ja klaviatuuri abil. Kasutaja võib nüüd liikuda veebilehe tekstis, märgistada ja kopeerida teksti nii et kasutab selleks ainult oma klaviatuuri abi. Teksti märgistamine toimub samamoodi nagu seda tehakse ka näiteks Word dokumendis - kasutaja paneb oma tekstikursori vajalikus kohas paika, vajutab ja hoiab all Shift klahvi ning vajutab seejärel oma noolklahve. (Ka pilte ja tabeleid võib samamoodi kopeerida.)
Et seda Caret Browsing režiimi käivitada, tee ühte järgmistest:

1) Käivita ta klahvi F7 abil.
2) Või ava tööriistaribal (Command Bar) rippmenüü Page ja vali käsk Caret Browsing. Ilmub järgmine dialoogiaken - pilt.

Klõpsa seal nupule Yes ja kui Sa tahad, et ka kõikide muude akende ning veebilehtede jaoks rakendataks antud režiimi, siis pane linnuke ruutu "Enable Caret Browsing for new windows and tabs" (Märkus: IE 8 finaalversioonis on see parameeter kadunud ja nüüd rakendatakse antud režiimi vaikimisi kõikide veebilehtede jaoks).
Seejärel kui Sa viid oma hiirekursori veebilehes mingi teksti kohale, muutub ta tekstikursoriks, tee vajalikus kohas klõps, et panna tekstikursor ("I") paika ja hakka kasutama oma Shift ja noolklahve - pilt.


Alloleval pildil on üks sõna juba märgistatud:

Tekst on märgistatud

Eriti kasulik on see vahend neile, kes on harjunud teksti jms märgistama oma klaviatuuri abil ja teatud mõttes ongi klaviatuuriga märgistamine mäksa kiirem ning mugavam viis seda teha. Märgistatud teksti jms puhul võib seejärel tellida ka kontekstmenüü ja valida sealt siis mingi vajalik käsk, et rakendada märgistuse jaoks mingit muud vahendit.
Kui Sa tahad sellest Caret Browsing režiimst väljuda, siis vajuta lihtsalt klahvi F7.

Ülesse

Edasi Internet Explorer 8 uued vahendid III. osa >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

< Tagasi Windows Vista'sse


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008