Win 7 Internet Explorer 8 - III. osa

Seitse...Windows 7 veebibrauser (veebilehitseja) Internet Explorer 8 uued ja täiustatud vahendid - III. osa

 

 

 

Web Slices (veebiosad; mingid kindlad osad veebilehest - "veebilõigud" või veebilehe "väljalõiked"):Paljud veebsaidid teavitavad kasutajaid oma lehe sisu uuendamisest nn RSS ( Really Simple Syndication) uudistepealkirjade/kanalite kaudu. Sellised saidid peavad aga selleks dubleerima osa sisu spetsiaalsetesse XML failidesse, mida kutsutakse feed'iks ja mis tuleb uudistelugemise programmi poolt alla laadida. Seejärel kontrollib see programm antud feed'i kaudu, et kas on ilmunud värskemaid uudiseid ja kui on, siis laetakse uus sisu alla (kas osaliselt või siis kogu mahus).
Web Slice
lubab aga kasutajal tellida mingit spetsiifilist pidevalt muutuvat sisu otse veebilehe seest, st ta ei pea enam tellima tervet veebilehte (või veebsaiti) nii nagu tuleb seda teha RSS puhul. ("Slice" - väljalõige ehk antud juhul siis mingi kindel pidevalt muutuv osa veebilehest.)
Ka veebilehe omanik ei pea sel juhul looma enam eraldi XML faili ning kasutaja (lugeja) ei pea installeerima mingit spetsiaalset RSS uudistelugemise programmi (agregaatorit). Kui kasutaja poolt tellitud web slice sisu on muudetud, siis teavitatakse sellest kasutajat brauseri Favorites riba (Lemmikute riba) kaudu.
Näiteks on web slice tellimine kasulik järgmise stsenaariumi puhul: oletame, et ainsaks põhjuseks, miks Sa külastad konkreetset veebilehte, on mingi sealasuv pidevalt muutuv (dünaamiliselt muutuv) spetsiifiline sisu (näiteks video, uudisterubriik, hinnad, ilmateade, oksionipakkumised, Dow indeks, valuutakursid jne, jne). Varem pidid Sa antud muutuva sisu vaatamiseks laadima iga kord terve veebilehe (koos tema piltidega, reklaamiga, falsh'iga jne) ja selleks et teada saada kas see sisu, mis konkreetselt Sind huvitab, on muutunud, pidid Sa iga kord minema sinna veebilehele. Kuid nüüd on Sul võimalus tellida sealt lehelt ainult see Sind huvitav konkreetne oblast ja kui sealasuv sisu muutub, siis teavitatakse Sind sellest Favorites riba kaudu. Seejärel võid Sa vaadata selle muudetud info eelvaadet ning soovi korral minna otse sinna veebilehe konkreetsesse oblastisse.
Web Slice kasutab lihtsat HTML märgendust (koodi), et esitada veebilehe mingit väljalõiget (oblastit). Kui kasutaja tellib endale mingi Web Slice, siis lisatakse see osa veebilehest tema brauseri Favorites ribale (Favorites Bar). Seega saabub tellitud Web Slice igasugune uus värske info otse kasutaja Favorites ribale, mis asub aadressiriba all ja ta näeb ka selle uue info eelvaadet. Alltoodud pildil on näidatud Favorites riba, kuhu ei ole veel tellitud/lisatud ühtegi web slice'i; seal asub ka Get More Add-ons rippaken (varem oli ta Personalize rippmenüü), mille kaudu võib saada ligi pakutavatele Accelerators, Web Slices ja Search Providers vahenditele (allasuva "Find more in the Internet Explorer Add-ons Gallery" lingi kaudu):

Saab ligi brauseri lisanditele...Kui Sa klikid seal sellele "Find more in the Internet Explorer Add-ons Gallery" lingile, siis jõuad Sa lehele kus selle vasemal allosas ongi kolm linki: Accelerators, Web Slices ja Search Providers (Otsingumootorite pakkujad) ja momendil on seal avatud Web Slices valikuaken. Antud saidi kaudu võid siis samuti tellida mingeid huvipakkuvaid web slice sisusid - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Vali siit mingi Web Slice'i


Ega see valik seal eriti suur veel ei ole, aga eks sinna ilmub neid "jubinaid" kogu aeg juurde...

Järgmisel pildil on tellitud ja lisatud Favorites ribale kaks web slice'i (MSN Slideshow ja Digg); avatud on Digg saidi web slice eelvaate aken, kus on ära toodud viimaste populaarsemate artiklite loetelu. Eeelvaate akent võib nurkadest lohistades ka suuremaks teha; seejärel, kui kasutaja soovib, võib ta võtta sealtsamast ühendust ka antud veebsaidi endaga, et saada sealt rohkem infot (Et avada veebilehte, tuleb Web Slice eelvaateaknas klõpsata Open nupule Open nupp). Et lugeda eraldi artiklit, vajuta seal loetelus tema lingile.

Märkus: See pilt oli mul tehtud siis kui ma kasutasin veel IE 8 Beta versiooni ja seal oligi selle "Get More Add-ons" rippmenüü asemel "Personalize" nupp - pilt.


Alumisel pildil on aga tellitud kahe spordikanali web slice'id ja vasema web slice'i eelvaate aken on avatud - kliki pisipildile, et teda suurendada:

Spordikanalite web slice'id


Ühesõnaga Sa saad Web Slices ja oma Favorites riba kaudu kiire ülevaate nendest saitidest, millede sisu pidevalt muudetakse. Kui mingis veebilehes on see Web Slice vahend kättesaadav (st kui seal on Web Slice'id olemas), siis lisab IE 8 ta kirjena Feed Discovery nupu (Feed Disc. nupp ) rippmenüüsse, see nupp asub tööriista -ehk Command Bar ribal. Seega kui mingis veebilehes avastatakse Web Slice'id, siis muutub ka Feed Discovery nupp, sinna ilmub Web Slice'i roheline ikoon:


Feed nuppAlloleval pildil on avatud Feed Discovery nupu rippmenüü ja ülevalt esimene kirje (link) näitab antud veebilehes asuvat ühte web slice'i (ülejäänud on aga RSS feed'id):


KirjeKuigi veebileht võib sisaldada kuni 100 Web Slice'i, ilmub sinna Feed Discovery nupu alla ühekorraga ainult 20 sellekohast kirjet. Seega kui Sa satud mingile huvitavale veebilehele, siis viska oma pilk ka sellele Feed Discovery nupule ja kui seal sirab see rohelist värvi Web Slices ikoon, siis ava tema rippmenüü või vii oma hiirekursor lehe elementide koha ning kui nende kõrvale ilmub jälle see Web Slices roheline ikoonike, siis oledki leidnud ühe "slice" (veebilõike) - kliki pisipildile, et teda suurendada:


Ilmub roheline ikoonike (või roheline 'mehike' - ebausklikele...)


Klõpsa sellele ikoonile, seejärel klõpsa ilmuvas aknas nupule Add to Favorites Bar ja see Web Slice lisatakse Internet Explorer 8 Favorites ribale:


Klõpsa nupule Add...


Kui mingi juba tellitud Web Slice jaoks saabub värske informatsioon, siis muutub Favorites ribal tema kiri rasvaseks (bold) ja kui Sa klõpsad tal, siis avatakse uue info eelvaateaknake kust võid soovi korral minna otse antud veebsaiti.


Web Slice lisamine oma lemmikute ribale (Favorites Bar):

Vii oma hiirekursor veebilehe mingile elemendile ja kui see element töötab koos Web Slice funktsiooniga, siis ilmub tema juurde roheline Web Slice ikoon (Web Slice ikoon) ning web slice ise ümbritsetakse rohelise raamjoonega. Klõpsa sellele ikoonile, seejärel klõpsa nupule Add to Favorites Bar ja antud "slice" ("väljalõige") lisatakse Sinu brauseriakna Favorites ribale.
Iga Web Slice, mille Internet Explorer 8 avastab, lisatakse kirjena ka Feed Discovery nupu (Feed Disc. nupp ) rippmenüüsse, see nupp asub tööriista -ehk Command Bar ribal. Kui mingis veebilehes avastatakse Web Slice'i, siis muutub ka Feed Discovery nupp, sinna ilmub Web Slice roheline ikoon. Kuigi veebileht võib sisaldada kuni 100 Web Slice'i, ilmub sinna Feed Discovery nupu alla ühekorraga ainult 20 sellekohast kirjet.
Et mingit Web Slice'i kõrvaldada, tee oma Favorites ribal vajalikul slice'il paremklõps ja vali kontekstmenüüst käsk Delete, seejärel ilmub aken, kus klõpsa nupule Yes ja kogu lugu. Sa võid neid Web Slices'id tellida ka Internet Explorer 8 Galeriist (http://ieaddons.com/en/).

Märkus: Neid Web Slices ja Feeds funktsioone võib seadistada (pluss välja lülitada) ka Internet Options dialoogiaknas (Klõpsa Command Bar'i nupule Tools, siis Internet Options, ava sakk/lipik Content ja klõpsa seejärel all oblastis Feeds and Web Slices nupule Settings).


Minu enda Web Slice näited (neid näeb ainult Internet Explorer 8 ja 9 brauseritega!):


Näide 1:

Kuna ma ei ole Eesti saitides veel ühtegi web slice'i kohanud (dets. 2008), siis tegin ise ühe "veebilõike" oma Windows 7 pealehele. Seda web slice'i saab näha ja kasutada ainult IE 8 kasutaja ning ta asub antud kodulehe Windows 7 pealehe vasemas paanis ülaosas, sinna kuhu lisatakse värskem info.

Märkus: Allasuvad pildid olid mul tehtud siis kui ma kasutasin veel IE 8 Beta versiooni ja seal oligi selle "Get More Add-ons" rippmenüü asemel "Personalize" nupp, aga muu on ikka sama...

Kui Sa lähed sinna veebilehele (http://landfield.pri.ee/Windows_7/Windows_7.html) ja vaatad Command Bar ribal Feed Discovery nuppu, siis Sa näed, et sinna on ilmunud Web Slice roheline ikoon (Web Slice ikoon), mis teatab, et antud lehel on üks või mitu web slice'i. Sa võid kohe klõpsata sellele ikoonile ja vaadata, et mitu web slice'i sellel lehel üleüldse on ja seejärel võid Sa sealtsamast tellida endale ühe või mitu veebilõiget (antud juhul siis üheainsa web slice'i).
Antud näites kasutame aga teist võimalust ja viime oma hiirekursori selle web slice kohale ja seepeale ilmub sinna kõrvale roheline veebilõike ikoonike ja antud web slice'i ala raamitakse (ümbritsetakse) rohelise joonega - pilt.


Kui Sa klikid nüüd sellele rohelisele web slice'i ikoonikesele, siis avatakse aken, kus Sa saad antud veebilõike endale soovi korral tellida - pilt.


Klõpsa seal aknas nupule Add to Favorites Bar ja ja seejärel lisatakse see web slice Sinu brauseriakna Favorites ribale (Favorites Bar). Kui Sa osutad Favorites ribal oma hiirekursoriga seda veebilõiku, siis kuvatakse tema pealkiri, URL aadress ja see aeg, millal tema sisu viimati uuendati:


Veebilõik on Favorites ribalKui Sa klõpsad sellele web slice'i nupule (Favorites ribal - antud juhul siis "Windows 7" veebilõigul), siis avatakse tema eelvaate aken ja kui Sa klõpsad selle eelvaateakna allosas noolekesele, siis viikase Sind otse sinna veebilehele - kliki pisipildile, et teda suurendada:


Web slice'i eelvaateakenEt näha mingi web slice värskemat uuemat infot, klõpsa selleks tema eelvaateakna allääres asuvale Refresh nupule - pilt.Näide 2:


Antud web slice'i näide ei edasta mingit konkreetset sisu minu enda veebilehest (st siitsamast) vaid näitab seda et kuidas üks web slice võib umbes välja näha ja seda et kuidas teda endale saaks tellida.
See web slice siin all algab sõnaga "Ilmateate" ja lõpeb lausega "Temperatuure uuendatakse iga 10 000 aasta pärast ja ilmahoiatusi iga päev (reaalselt)".


Ilmateate hoiatused Surnulinn , NV (666)

Päike
250° C

Päike

Ilmaennustus 100% täpne nagu alati... :-)...!!!

Temperatuur kella xx:xx seisuga.

Temperatuure uuendatakse iga 10 000 aasta pärast ja ilmahoiatusi iga päev (reaalselt).
Kui kasutaja avab sellesama minu lehe, mida Sa praegu loed, enda Internet Explorer 8 brauseris ja viskab pilgu Command Bar'i (tööriistariba) Feed Discovery nupule (Feed Disc. nupp ), siis näeb ta seal, et sinna on ilmunud roheline Web Slice nupp, mis teavitab, et antud veebileht sisaldab mingit web slice'i:


Teatab, et lehel on Slice

 Kui ta klõpsab sellele nupule, siis avatakse tema rippmenüü, mis sisaldab viidet (kirjet) antud slice'le. Kui kasutaja klõpsab sellel kirjele, siis ta võib soovi korral antud web slice kohe ka endale tellida. Kui veebilehel on neid web slice'sid palju, siis ilmuvad ka nende kirjed siia rippmenüüsse ja korraga kuvatakse kuni 20 web slice'i kirjet. Parem on siiski ise oma hiirekursori abiga need web slice'id ülesse otsida, sel juhul näeb täpsemalt, et millega tegu (sellest tuleb allpool veel juttu).


web slice kirje

 Alternatiivina võib kasutaja hiirekursoriga osutada selle veebilehe erinevaid elemente ja kui kusagile ilmub seesama roheline Web Slice nupuke, siis on selge, et tegemist ongi slice'iga.
Antud fiktiivne näide kirjeldab seda, et kuidas ma tellin endale mingist Eesti ilmaennustuse veebilehest "sealasuva" web slice'i abil ilamteadet ja hoiatusi igasuguste tormide, külmade, lumesaju, vingete tuulte jms osas.
Momendil (dets. 2008) ei ole Eesti veebilehtedes vist veel kusagil mingeid Web Slice'sid olemas ja võib olla on see minu leht siin ses suhtes ainuke web slice omanik. See on ka arusaadav, sest Internet Explorer 8 lõppvariant ei ole veel välja ilmunud. (Piiritagustes saitides aga kohtab neid küll ja eks nende õige tegemine alles algab...)
Kuna Eesti saitides ei ole ma veel web slice'i kohanud, siis kasutasin ma antud näite puhul ühe reaalse Eesti veebilehe RSS feed'i ning need ilmahoiatused, mis saabuvad selle slice tellija brauseriaknasse (Favorites ribale), on täiesti reaalsed.
Alumisel pildil on näha Command Bar'il asuvat rohelist web slice nuppu ja ka seda et kasutaja on viinud oma hiirekursori konkreetse web slice oblastisse/alale ning selle peale ilmus sinna roheline Web Slice nupp ja slice ala ümbritseti omakorda rohelise piirjoonega:

Web Slice oblastKui kasutaja klõpsab sellele rohelisele Web Slice ikoonile, siis ilmub aken kus klõpsates nupule Add to Favorites Bar võib ta sel teel tellida endale antud web slice:


Telli Web SliceJärgmisel pildil ongi Favorites ribal näha seda tellitud web slice'i ja temasse saabunud ilmahoiatust...:


Saabus uus teadeKuna ma kasutasin siin web slice'is tolle ilmateate veebilehe RSS feed'i, siis saabuvad värsked sõnumid ka muudest saitidest, mis on antud ilmateate veebilehega seotud:


Tuli uus teade...

Ülesse

Suggested Sites (Soovitatud, pakutavad saidid):Suggested Sites on samuti Internet Explorer 8 uus vahend, mis aitab Sul leida selliseid saite, milledest Sa oled rohkem huvitatud ja mis vastavad Sinu soovidele. Kui Sa annad selleks oma loa, siis soovitab Internet Explorer 8 Sulle ise selliseid uusi veebilehti, mis vastavad Sinu huvidele ja need soovitused baseeruvad Sinu poolt viimati (mõõdanikus) külastatud saitide sisule, st neid saite soovitatakse vastavalt Sinu lehitsemise ajaloole (browsing history) ning seega saadetakse Sinu surfamise ajalugu Microsoft'i.


Et seda Suggested Sites vahendit kasutada, tee järgmist:

Klõpsa Internet Explorer 8'is nupule Tools ja seejärel Suggested Sites (märgistus tema ees näitab, et antud funktsioon on lülitatud sisse) - pilt.


Et Suggested Sites vahendit välja lülitada, tee:


Klõpsa Internet Explorer 8's nupule Tools ja seejärel Suggested Sites (Märgistus tema ees peab kaduma). Sellega ei kustutata Sinu lehitsemise ajalugu (browsing history). Et kustutada oma lehitsemise ajalugu (browsing history) ja sellega ühtlasi ka soovitatud saidid, tee järgmist:

1. Klõpsa Internet Explorer 8-s menüüle Safety;

2. Vali käsk Delete Browsing History.

3. Klõpsa nupule Delete.


Et vaadata neid Sinule soovitatud saite, tee ühte järgmistest:

1. Sa võid neid soovitusi vaadata kui avad Favorites ribal Soovitatud saidid (Suggested Sites) Web Slice'i:2. Või ava see Suggested Sites leht oma Internet Explorer 8 Favorites Center'i kaudu (Ava seal sakk/vahelipik History ja klõpsa all nupule See Suggested Sites) - kliki pisipildile, et teda suurendada:


'History' all asub...


Avatakse uus veebileht kust valigi vajalik sait - pilt.


Märkus: Huvitav kuidas sellega jääb kui ma külastan tihti porno -ja piralehti, kas ka siis soovitatakse mulle taolisi lehti?
Ise ma ei julge katsetada: a) Esiteks, ma ei ole Internetipornost huvitatud, sest ostan "pruudid" Balti Jaama tagant (10 EEK'i tükk ja Jõulude ajal oli isegi hinnaalandus—8 krooni tk või siis 10 kr eest tervelt kaks pruuti...). Kuna ma olen seal püsiklient, siis lubati 50.- eest otsida mulle isegi üks kobe litakas abikaasa ja seda kõike tänu sellele majanduslangusele; igatahes mulle hakkab see suur majanduslangus üha rohkem meeldima... b) Teiseks, kui juba hakkad Internetist pornot otsima, siis neid lehti (pakkumisi) saabub selline laviin, et neist ja nendega kaasasolevast pahavarast annab lahti saada...:-). Aga Sina proovi ikkagi ja anna mulle ka siis teada...!

Ülesse

Automatic Crash Recovery (ACR):Automatic Crash Recovery (ACR) on Internet Explorer 8 uus vahend, mis aitab Sul taastada oma brauseri koos temas avatud veebilehtedega (avatud tab'ide ja laetud URL aadressidega), surfamise ajalooga, logimiste sessioonidega, e-mailidega jms infoga, siis kui Internet Explorer jäi rippuma või siis kui ta muutus töövõimetuks (st kukkus "pange").
Kui Sinu brauseris õnnestus midagi taastada, siis kuvab Internet Explorer 8 näiteks järgmise info, kus teatatakse, et antud tab (veebilehe URL ja tema tab) sai õnnelikult taastatud:

Crash Recovery


Kui toimus näiteks voolukatkestus või Internet Explorer jooksis kinni ja Sa olid ta sunnitud uuesti käivitama, siis ilmub järgmine teateaken, kus Sulle pakutakse võimalust taastada enda viimase sessiooni kõik parameetrid (kõik viimati avatud saidid jms), kui Sa tahad oma viimast sessiooni taastada, siis klõpsa seal lingile Restore your last session:


Taastamine

Ülesse

Edasi Internet Explorer 8 IV. ossa >

< Tagasi

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

< Tagasi Windows Vista'sse


Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008