Win 7 Internet Explorer 8 - IV. osa

Seitse...Windows 7 veebibrauser (veebilehitseja) Internet Explorer 8 uued ja täiustatud vahendid - IV. osa

 

 

Favorites Bar (Lemmikute riba):Internet Explorer 7 brauseris oli selline riba nagu Links bar (Linkide riba), mis lubas kasutajal avada ühe hiireklõpsuga oma lemmiksaite (Juhul kui nende lingid/kiirkorraldused olid eelnevalt pandud sinna linkide ribale). Kuid Internet Explorer 8-s on see riba nimetatud ümber Favorites Bar'iks ja tema funktsioone on nüüd tunduvalt laiendatud. Nüüd saab kasutaja selle Favorites riba kaudu ligi oma lemmiksaitidele, RSS uudistekanalitele (feed'id), Web Slice'i nuppudele ja isegi oma Microsoft Word'i, Excel'i ja PowerPoint dokumentidele.

Märkus: Feeds—Uudistekanalid ((Really Simple Syndication (RSS))—Mis see RSS ja tema eelised on, sellest võid lugeda täpsemalt aadressilt: http://www.angelfire.com/yt3/tonis2/feedreader/feedreader.html


NB! Kui osa pilte ei ilmu siin dokumendis päris terviklikult (täissuuruses), siis klõpsa oma brauseriakna tööriistariba nupule uuenda1 (Refresh-värskenda) või siis nupule uuenda2 (Reload-lae ümber), aga Internet Explorer 8 brauseriaknas klõpsa aadressiriba paremas otsas asuvale värskendamisnupule IE 8 Refresh nupp.


Internet Explorer 7-s sai selle Links bar'i avada või sulgeda nii: a) Klõpsa tööriistariba nupule Tools, siis Toolbars ja lõpuks Links (st Tools > Toolbars > Links).
Internet Explorer 7-e Links riba:

IE 7 Links Bar
Kui Sinu lemmiksaitide kiirkorraldused ei mahu sinna linkideribale enam ära, siis ilmub sinna riba paremale lõppu kahe peaga nooleke (>>) ja kui Sa köpsad sellel noolel, siis avatakse rippmenüü, kust saabki valida need lingid, mis ei mahtunud Links bar'ile ära:


Noolega rippmenüüMeeldetuletuseks seda et kuidas sinna Links Bar'ile saab lisada enda kõige vajalikumaid linke:

1) Klõpsa lehelipikute riba vasemas otsas Add to Favorites... nupule ja seejärel vali Creat in noolega rippmenüüst Links parameeter.


Add to...2) Veel lihtsam on aga teha nii: a) Ava mingi vajalik veebsait; b) Lohista ülevalt aadressiribalt tema ikoon otse sinna Links ribale.

Internet Explorer 8-s saad avada ja sulgeda selle uue Favorites Bar'i (Lemmikute riba) nii: a) Klõpsa tööriistariba (Command Bar) nupule Tools, siis Toolbars ja lõpuks Favorites Bar (st Tools > Toolbars > Favorites Bar) - pilt.Siin asub see lemmiksaitide kiirkorralduste lisamise nupp Favorites riba enda peal ja antud nupu nimeks on nüüd Add to Favorites Bar:


Add to Favorites Bar nuppKui Sa tahad mingit veebilehte lisada sinna Favorites ribale, siis klõpsa sellele "Add to Favorites Bar" nupule ja antud lehe kiirkorraldus lisatakse Favorites ribale.
Kui Sa klõpsad Favorites Bar'i vasemas otsas olevale Favorites nupule, siis avatakse allpool "Favorites Center" küljepaan, kustkaudu saab ligi enda kõikidele lemmiksaitide linkidele, RSS kanalitele ja History linkidele (st need veebilehed, mida Sa olid teatud ajaperioodil juba külastanud)
- kliki pisipildile, et teda suurendada:


'Favorites' nupp


Kui Sinu Favorites riba saab linke ja muud kraami täis, siis ilmub tema paremasse otsa topelt-nooleke, millele klõpsates avatakse ülejäänud lemmiklinkidega rippmenüü - pilt.


NB! Seal
Favorites ribal saab olemasolevaid elemente (ka lemmiklehtede kiirkorraldusi/linke) lohistada ühest kohast-teise ja eriti kasulik on see sel juhul kui Sul on see riba kraami täis ja Sa tahad, et kõige olulisemad asjad oleksid kohe riba enda peal mitte aga seal noolega avatavast rippmenüüs. Riba enda peal võiksid olla sellised asjad nagu Web Slices, Soovitatud saidid, Personalize rippmenüü ja siis ka mõni lemmiklehe kiirkorraldus; ülejäänud lohista riba paremasse otsa nii et nad satuksid sinna topelt-noolega avatavasse rippmenüüsse. Et mingit asja lohistada, klõpsa vasema hiirenupuka antud elemnedil, hoia hiirenuppu alla ja lohista...

ÜlesseSmartScreen Filter:


Phishing saidid (Veebikelmuse saidid) imiteerivad legaalseid saite ja petavad nende kaudu kasutajatelt välja nende personaalset kui ka finantsinformatsiooni. Näiteks luuakse mingi panga saidi enam-vähem täpne koopia ja kasutaja arvates, et ta hakkab logima sisse igati legaalsesse panka, kingib ta kurikaeltele oma personaalsed andmed (s.h. ka igasugused koodid jne...).
Internet Explorer 7-s loodi selle vastu võitlemiseks nn Phishing Filter—vahend, mis hoiatas kasutajat siis kui ta hakkas sisenema phishing saiti.

Märkus: Phishing Filter olemusest ja tööst saab täpsemat infot siit.

Internet Explorer 8-s asendati Phishing Filter uue nn SmartScreen Filter'iga, mis on vaikimisi sisse lülitatud ja ta asub Command Bar nupu Safety all (Safety > SmartScreen Filter >...):


SmartScreen FilterUus SmartScreen Filter sisaldab järgmisi muudatusi:

 

Parem kasutajaliides:

SmartScreen aken, mis teavitab kasutajat sellest, et ta hakkab sisenema potentsiaalselt ohtlikku saiti, on nüüd paremini arusaadav. Kui ilmub taoline hoiatusaken, siis värvub brauser ja tema aadressiriba punaseks ja ta näeb välja selline - kliki pisipildile, et teda suurendada:

'SmartScreen' hoiatusaken...

Kui Sa klõpsad selles aknas lingile "Go to my homepage instead", siis Sa ei sisene sinna mitteturvalisse saiti ja selle asemel avatakse hoopis Sinu koduleht. Kui Sa klõpsad aga lingile "Disregard and continue...", siis sisened Sa sellesse "pahasse" saiti ja Sinu süsteem võib saada ohustatud...; sel ajal kui Sa viibid ohtlikes saitides, on Sinu brauseri aadressiriba punast värvi.
Kui Sa aga tead ja oled veendunud, et see sait ei ole ohtlik ega mingi "phishing" sait, siis võid klõpsata antud aknas lingile "Report that this is not an unsafe website" või üleval aadressiribal paremas osas asuvale "Unsafe Website" nupule.


Märkus: Kes kasutab näiteks Mozilla Firefox veebibrauserit, siis saab ka tema selliste kahtlaste saitide puhul umbes taolise hoiatusakna - pilt.


Anti-pahavara tugi:

SmartScreen-filter aitab blokeerida ka saite, mis levitavad pahavara ja mis üritavad rünnata ka Sinu süsteemi. SmartScreen töötab tegelikult koos teiste programmidega (Malicious Software Removal Tool, Windows Defender ja Windows Live OneCare), et blokeerida pahavara rünnakuid. Juhul kui Sa hakkad sisenema taolisse pahavaraga seotud saiti, siis ilmub samasugune hoiatusaken nagu seda ülevalpool näidati...
Kui Sa klõpsad aga mingis teises saidis allalaadimise otselingile ja kui see allalaetav fail asub mitteturvalises serveris, siis ilmub enne allatõmbamise alustamist SmartScreen hoiatusaken, mis teavitab Sind, et antud allalaadimise veebsait on mitteturvaline. Kui Sa vajutad nuppu Cancel, siis allalaadimine katkestatakse, kui Sa soovid aga allalaadimsit jätkata, siis klõpsa selles aknas lingile "Coninue with download (not recommended) ":

Allalaadimise hoiatusaken


Kui Sulle tundub, et see SmartScreen-filter aeglustab Internet Explorer 8 tööd või kui Sa ei soovi neid tema hoiatusaknaid näha, siis võid antud vahendi üleüldse välja lülitada. Selleks on mitu võimalust:

1) Kõige kiirem viis:

 

2) Veel üks moodus:

Tähelepanu:


Enne pankadesse, ostusaitidesse (näiteks Amazon, eBay), meilikontodesse ja muudesse taolistesse veebsaitidesse, kus nõutakse Sinu koode, kasutajakontosid ning muid privaatseid andmeid, sisselogimist veendu, et antud sait omaks https protokolli ("Hyper Text Transfer Protocol"). HTTPS on HTTP protokolli täiustatud turvaline variant, kus http-le on lisatud täht "s" ("Secure Sockets Layer"), mis näitab, et Sa sisened turvalisse (grüptitud) sessiooni.
Veebibrauserid, näiteks Internet Explorer ja Firefox kuvavad turvalise sessiooni ajal suletud tabaluku ikooni (Turvaline tabalukk) ja nende brauserite aadressiriba värvub roheliseks ning riba URL aadress algab https:// protokolliga, mis näitavad kokkuvõttes, et kasutaja siseneb turvalisse sessiooni - Sa võid ka sellele tabaluku või muukujulisele ikoonile klikkida, et vaadata seda kas kõik on ikka korras...

Kui kasutaja võtab saidiga ühendust HTTPS kaudu, siis antud sessioon grüptitakse digitaalse sertifikaadiga.

Vaata näiteid:

Internet Explorer'i aken - kliki pisipiltidele, et neid suurendada:

IE 8 turvaline sessioon


Firefox'i turvaline sessioon:

Firefox'i turvaline sessioon


Märkus: Firefox brauseriaknas ilmub see tabaluku ikoon akna allaäärde paremasse otsa.

Siin on toodud ära õige ja aus Gmail'i sisselogimise aken - pilt.

See on aga Gmail'i sisselogimise võlts-sait - pilt.

Kui Sa selliseid turvalisut tähistavaid elemente ei näe, siis ära mõtlegi antud saiti sisse logida, sest tegemist on võltsaidiga, kes tahab Sinu rahakotti tsipa tühjendada. Mingi panga sisselogimise lehest ei ole mingi probleem teha peaaegu identset võltskoopiat ja isegi mina lollpea saaksin sellega hakkama...


NB! Sellest et kuidas kuvatakse brauseri aadressiriba siis kui Sa asud turvalises sessioonis ehk siis turvalises saidis on juttu seal.


Ülesse

Edasi Internet Explorer 8 V. ossa >

< Tagasi

 

< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

< Tagasi Windows Vista'sse

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008