Internet Explorer 9 uud vahendid

IE 9 Internet Explorer 9 brauseri (veebilehitseja) uued ja täiustatud vahendid - I. osa

 

(Vista, Windows 7, Windows 8 ja kõrgemad opsüsteemid. Paljud Internet Explorer 8 ja siintoodud IE 9 vahendid töötavad ka hilisemates Internet Explorer brauserites!)

 

Veebruar 2011

 

 

 

Eelsõna ja Internet Explorer 9 allalaadimine, installeerimine ning soovi korral tema desinstalleerimine (uninstallimine)


Kuna Internet Explorer 9 on veebibrauser Internet Explorer 8 järglane ja seega sisaldab ta ka kõiki tema baaselemente ning funktsioone, siis toon siin ära ainult Internet Explorer 9 (edaspidi lihtsalt IE9) brauseri uued või siis täiustatud vahendid. Internet Explorer 9 brauseri võivad endile installeerida nii Windows 7 ja Windows Vista opsüsteemide jooksutajad (Windows XP-ga ta ei ühildu!).
Siin tuleb juttu Internet Explorer 9 RC (Release Candidate) väljalaskest, mida saab alla laadida alates 10.02.2011 kuupäevast. IE9 RC on nüüdseks komplekteeritud ja vastavalt Microsoft teatele, ei lisata IE9 RTM väljalaskesse (st IE9 lõppversiooni) enam uusi funktsioone ning jätkatakse ainult igasuguste vigade otsimise ja parandamisega.


Täiendus (15.03.11): Nüüd on välja lastud ka Internet Explorer 9.0 (IE9) RTM väljalase, st tema finaalversioon ja seega lisan edaspidi vajalikesse kohtadesse ka vastava uuema info...


Uuri Internetist järgi...

OLULINE! Mida tuleks veel enne teada:

A) Üht-teist tuleb teada ka Internet Explorer 8 brauserist: Need, kes hakkavad jooksutama IE9 veebilehitsejat, peavad tundma ka IE8 brauseri põhilisi funktsioone ja Internet Explorer 8 brauserist saab täieliku ülevaate sealt. Ühesõnaga need, kes ei ole varem IE 8 versiooni kasutanud, võiksid klikkida ka järgnevatele alltoodud linkidele:


Internet Explorer 8 mõned uued või siis täiustatud vahendid:
B) Ka Internet Explorer 9 brauseri puhul võidakse osasid veebilehti kuvada valesti (küljendus, pildid, lingipaanid/ribad ei tööta õieti jne) ja seepärast loe kindlasti läbi Internet Explorer 8 tutvustuse see veebidokumendi, kus on juttu Compatibility View funktsioonist —> IE 8_5.html#compatibility

C) Loe läbi ka nn "Web browser choice screen" akna tähendusest ja endale sobivate brauserite valimisest - sellest on jällegi juttu IE8 veebilehes —> seal.


D) Probleemid (kehtivad Vista ja Windows 7 opsüsteemide kui ka IE 8 ja IE 9 brauserite kohta):

- ID-kaardi kasutamisel (sellele probleemile juhtis minu tähelepanu üks asjalik lugeja...):

Kui Sa kasutad ID-kaarti, siis võiksid laadida alla ja installida ID-kaardi uusima tarkvara (3.3 versioon) - info ID-kaardi tarkvarast ja probleemidest seal.

ID-tarkvara ei tööta 64-bitiste Internet Explorer veebibrauseritega (vähemalt praegu märtsis 2011). Seega tuleks ID-kaardi kasutamisel ja ka muudel juhtudel teada järgmist:


* Windows 7 ja Vista jaoks on saadaval nii IE 9 32 bit kui ka 64 bit versioonid (nende allalaadimise lingid tulevad allpool). IE9 32 bit versioon on kiirem ja parem kui seda on IE9 64 bit versioon. (Kui Sa üritad installeerida Internet Explorer 9 brauseri 32 bitist versiooni oma Windows 7 või Vista 64-bit süsteemi, siis saad Sa järgmise veateate: "Wrong version of Internet Explorer installer" - seega vaata, et Sa laed ikka alla IE 9 brauseri õige installeerimisfaili.)

* Esimene asi, mida Sa pead teadma, on see et kui Sul on Vista või Windows 7 64-bit operatsioonisüsteem ja kui Sa installeerid nüüd õige Internet Explorer 9 64-bit versiooni, siis installeerid Sa ühtlasi ka IE 9 brauseri 32-bit versiooni (st Sul on süsteemis nüüd mõlemad nii 32-bit kui ka 64-bit IE 9 brauserid). Kusjuures IE 9 32 bit versiooni käivitusfail pannakse aadressile/kaustateele C:\Program Files (x86)\Internet Explorer\, kus C on draiv, kuhu on Sinu Windows installeeritud ja IE 9 64-bit versioon pannakse aadressile/kaustateele C:\Program Files\Internet Explorer\.


* Vaikimisi aga käivtatakse alati just see IE 9 brauseri 32-bit versioon, seega kui Sa klikid oma töölaual Internet Explorer kiirkorraldusele, siis käivitatakse vaikimisi just see Internet Explorer 9 32-bit brauser. Internet Explorer 32-bit stardib vaikimisi ka siis kui Sa laed veebsaidi mingist muust programmist. Veel käivitatakse ta ka Quick Launch tööriistaribalt (Vistas), töölaualt (desktop), Start menüüst ja hüperlingist, mis on seotud Internet Exploreriga.
(Sa ei saa kasutada Internet Explorer 64-bit versiooni vaikimisi brauserina! - pilt)

* Internet Explorer 9 64-bit versioon on kätte saadav ainult Start -> All Programs -> Internet Explorer (64-bit) kaudu või ava siis tema käivitamisfail kaustateelt: C:\Program Files\Internet Explorer\iexplore.exe.

* Start menüü kaudu võid Sa käivitada nii IE 9 32-bit kui ka IE 9 64-bit versiooni: Start -> All Programs -> Internet Explorer (see on tema 32-bit versioon) ja Start -> All Programs -> Internet Explorer (64-bit).

* Kui Sa ostad uue 64-bit Windowsiga kompuutri ja sinna on installeeritud ka IE9 brauser, siis käivitades IE brauseri, avatakse vaikimisi just see IE 9 32-bit brauser.

* Kui Sa tahad teada, et mis IE brauser Sul parasjagu jookseb, siis ava oma IE brauser, seejärel kliki üleval paremal nupule Tools -> About Internet Explorer ja Sa näed arvatavasti oma IE9 32 bit versiooni - pilt (juhul kui Sa olid aga käivitanud IE 9 64-bit versiooni, siis näed sellist pilti - pilt.)
Sa võid seda kontrollida ka Windows Task Manager'i akna kaudu (tema vahelehel Processes), seal on iexplore.exe protsesside järel "*32 bit" sümbolid siis kui Sul jookseb vaikimisi see IE 9 32-bit versioon (kui seal taga neid sümboleid ei ole, siis olid Sa ise käivitanud IE9 64-bit versiooni).

* Kasuta ID-kaardi puhul ainult IE 9 brauseri 32-bit versiooni ja kogu see eelnev jutt kehtib ja Internet Explorer 8 brauseri kohta. Kes tulid siia "ID-kaardi tarkvara installeerimise ja probleemide lahendamise" lehelt, need saavad otse siitkaudu sinna tagasi.- IE 9 brauseri muud probleemid (kehtib osaliselt ka IE 8 brauseri kohta):

* Internet Exploreri 64-bit versioon võib põhjustada tööriistariba plugunite (add-ins) ja Microsoft ActiveX juhtelementide kehva töö. Näiteks 32-bit pluginid ei tööta 64-bit versiooniga Internet Explorer brauseris ja sellisteks tööriistaribadeks võivad olla MSN toolbar, AOL toolbar, eBay toolbar, Google toolbar jne (Sa võid installida 32-bit tööriistaribad 32-bit versiooniga Internet Explorer brauserisse, aga nad ei ilmu Internet Explorer 64-bit brauseriaknasse).
64-bit versioonuga Internet Explorer ei saa käsitseda 32-bit ActiveX juhtelemente ja vastupidi 32-bit versiooniga Internet Explorer ei saa kasutada 64-bit ActiveX juhtelemente.
See käib osaliselt ka muude pluginite kohta ja juhul kui Sa ei soovi oma brauseri plugineid (add-ons) välja lülitada, siis võid alati käivitada IE brauseri No Add-ons režiimis: Kliki nupule Start, tipi otsingukasti sõnad Internet või Internet Explorer ja seejärel kliki üleval lingile Internet Explorer (No Add-ons).

* Kui Sa installeerid Internet Explorer 9 x64 (64-bit) brauseri oma Windows 7 x64 süsteemi, siis ei lähe Sinu kompuuter korralikult 'hibernation' või ('hybrid') sleep režiimi.


* Mälulekked ja Desktop Sidebar probleem: IE9 RTM brauser põhjustab sidebar.exe ja svchost.exe mälulekked - lülita oma töölaua gadgetid kas osaliselt või siis täielikult välja (ajutiselt, seniks kuni Microsoft selle vea likvideerib).

* Kui Sa prindid või vaatad Internet Explorer 9 brauseris mingit veebilehte "Print preview..." vaates, siis seda veebilehte ei prindita või ei kuvata õieti. Selle probleemi võib põhjustada Sinu videokaart (või tema draiver), mis ei toeta nn 'Graphics processing unit (GPU)' riistvara kiirenduse (hardware acceleration) funktsiooni. Sel puhul tee järgmist:

Käivita Internet Explorer 9 ja kliki Tools -> Internet Options.
Ava Advanced sakk ja Sa näed seal kohe üleval Accelerated graphics sektsiooni - pane seal Use software rendering instead of GPU rendering ees asuvasse kontrollruutu linnuke ja kliki Apply ning OK.
Sulge kõik Internet Explorer 9 aknad ja seejärel käivita uuesti Internet Explorer 9.

* Internet Explorer 64-bit Silverlight: On üsna raske uskuda, aga Redmondi poisid ei paku Silverlight'i isegi omaenda 64-bit brauserile - Sa ei saa Silverlight'i kasutada IE 9 64-bit versiooniga brauseris.

* Internet Explorer 64-bit Flash: Flash Player ei ole momendil ühilduv 64-bit veebibrauseritega (kuid nüüd on 64-bit opsüsteemide jaoks saadaval nn 'Flash Player "Square" preview').

Neid probleeme on veelgi, aga üldiselt ei ole neid vigu palju (põhiliselt on nad seotud IE 9 64-bit versiooniga) ja nad ei ole ka nii dramaatilised ning nende parandamne käib - seega võid soovi korral seda IE 9 brauserit julgelt proovida. Ja eks nende suurte konkurentide brauserid (IE 9, Firefox ja Chrome) lasti kõik peaaegu ühel ajal välja ja seda tsipa kiirustades - käib äge konkurents ju... Minule isiklikult jättis IE 9 väljatulek isegi kõige parema mulje, sest enne seda oli ta oma kahest konkurendist tublisti kehvem - eks aeg näitab, kes neist lõpuks peale jääb - verine konkurents tuleb kasutajale ainult kasuks.E) Windows XP operatsioonisüsteemiga Internet Explorer 9 ei sobi nii et tema jaoks ei ole teda mõtet alla laadida. (IE 9 ongi mõeldud just Windows 7 opsüsteemi jaoks.)


PS! Kes jooksutavad Windows 7 või Vista opsüsteeme ja kasutavad Internet Explorer 8 brauserit, need võivad minna aadressile http://ie.microsoft.com/testdrive/Default.html ning vaadata Internet Explorer Platform Preview demosid, st seda et kuidas IE 9 brauser peaks tema lõplikul valmimisel tööle hakkama.Internet Explorer 9 RTM (lõppversiooni) allalaadimine, installeerimine ja soovi korral tema desinstalleerimine (uninstallimine):


IE 9 brauseri installeerimisfailide allalaadimine ja mõned vajalikud märkused:

Äsja ilmus ka Internet Explorer 9.0 (IE9) RTM väljalase, st tema finaalversioon. Teda võib installeerida Windows Vista, Windows 7, Server 2008 ja Server 2008 R2 opsüsteemidesse ning nii 32-bit kui ka 64-bit süsteemidesse. Ta on kättesaadav umbes 40+ keeles ja Sa võid alla laadida selle keelega IE9, mis ühildub Sinu Windowsi versiooniga või vali siis IE9 "English" keelega versioon, mis töötab kõikide Vista ning Windows 7 versioonidega.


NB! Kui kasutad Windows XP operatsioonisüsteemi, siis ära hakka tõmblema, sest IE9 ei ühildu Win XP-ga.


Toon siin ära mõned IE9 RTM brauseri allalaadimise lingid:

1) IE 9 ametlik sait


2) Otse allalaadimise lingid ja saad kätte täis 'setup' faili (Microsofti serverist ja täis installatsioonid - Full Installers):

a) English:

- Vista 32-bit (x86)

- Vista 64-bit (x64)

- Windows 7 32-bit (x86)

- Windows 7 64-bit (x64)


b) Estonian:

- Vista 32-bit (x86)

- Vista 64-bit (x64)

- Windows 7 32-bit (x86)

- Windows 7 64-bit (x64)


3) Sealt võid IE9 brauseri laadida alla kõikide keelte jaoks, k. a. eestikeelse Internet Explorer 9 variandi - Microsoft'i sait. Sa võid seal valida ka IE9 "English" variandi, mis töötab kõikide Vista ja Windows 7 versioonidega.


Märkus: Kui Sa laed alla IE 9 64-bit versiooni, siis installeeritakse nii tema 32-bit kui ka 64-bit versioonid, seega saad Sa kasutada oma 64-bitises Windowsis mõlemat IE versiooni ja vaikimisi käivitatakse Internet Exploreri 32-bit (x86) versioon.IE9 RTM väljalaske võib installeerida otse IE8 (või siis IE9 RC ja IE9 Beta) versioonide peale ilma et neid varasemaid versioone peaks eelnevalt uninstallima, aga pärast IE9 installeerimist tuleb teha kompuutri restart.
Microsoft teatas ka seda et kasutajad, kes on endile installeerinud IE9 RC versiooni, saavad siis kui ilmub välja Internet Explorer 9 finaalversioon, selle lõppversiooni kätte automaatselt. Internet Explorer 9 brauseri lõppversiooni hakatakse pakkuma Windows Update kaudu ja seda kui "Tähtsat" värskendust - kuid nagu muude värskenduste puhulgi, võid Sa sellest IE 9 lõppversioonist ka loobuda.IE 9 installeerimine:

Tema install käib ruttu ja lihtsalt nii et siin ei ole vaja migit erilist selgitamist.

1) Installimise ajal laetakse alla ja installitakse ka IE 9 jaoks vajaminevad värskendused - seega Sul ei pea olema eelnevalt installeeritud Windows 7 Service Pack 1 (SP1), mille lõppversioon peaks üsna varsti ka välja ilmuma (Windows Vista puhul peab olema installeeritud tema Service Pack 2).
2) Vaja on teha ka kompuutri restart, et lõpetada install.
3) Installeerimine toimub väga kiiresti.
4) Juhul kui Sa jooksutasid ka varem Internet Explorer brauserit (näiteks IE8 või IE9 Beta või IE9 RC versiooni), siis tuuakse KÕIK SINU VANAD SEADED, FAVORITES LINGID, SINU ENDA TÖÖRIISTARIBAD JMS AUTOMAATSELT IE 9 BRAUSERISSE ÜLE - NII ET SELLEGA MURET EI OLE!

IE9 install


Kui installeerimine hakkab läbi saama, siis tuleb teha ka arvuti restart, et installeerimisprotsessi lõpetada:

Tuleb teha PC ümberlaadimineJärgmine pilt näitabki IE9 brauseri uut puhast, lihtsat, minimalistlikku ja ilma ühegi tööriistaribata/menüüribata kasutajaliidese akent siis kui Sa avad ta esmakordselt pärast tema installeerimist.
Juhul kui Sa kasutasid ka varem IE brauserit, siis võib ilmuda ka selline aken, mille allääres on uut tüüpi teateriba, mis soovitab Sul brauseri kiiremaks tegemiseks lülitada välja mõned pluginid (add-ons), sellest tuleb kohe allpool ka täpsemalt juttu (seal).

Märkus: Siin on näha ka ühte tööriistariba ('RoboForm' oma), aga see on siin seepärast et kasutaja jooksutas ka varem IE 8 brauserit ja seepärast toodi ta siia automaatselt üle. Vaikimisi avatakase Microsofti enda eestikeelne IE 9 koduleht ja teise vahelehe lipikul on siin näha ka Google otsingumootori nime, see ilmus siia seetõttu et kasutaja eelmises IE 8 brauseris oligi antud sait tema vaikimisi avatavaks veebileheks (st tema Koduleheks):

IE9 avaaken


IE 9 brauseri uuest kasutajaliidesest tuleb edaspidi veel täpsemalt juttu - seal.IE 9 RTM (lõppversiooni) või siis IE 9 RC uninstallimine:

IE9 RTM ja IE9 RC ei ole uninstallitavate programmide loetelus, sest neid vaadatakse kui Windowsi värskendusi mitte aga kui programme. Juhul kui Sa soovid oma Internet Explorer 9 brauseri desinstalleerida (uninstallida), siis kliki nupule Start -> Control Panel -> Programs -> Programs and Features ja kliki vasemas paanis lingile View installed updates. (Sa võid tippida sõnad Installed updates ka Start menüü otsingukasti.)
Keri allapoole kuni Microsoft Windows sektsioonini ja otsi seal ülesse "Windows Internet Explorer 9" (või siis "Windows Internet Explorer 9 Release Candidate") link, märgista ta ning kliki üleval nupule Uninstall - pilt (see pilt siin näitab IE 9 RC versiooni uninstallimist).Internet Explorer 9 kiirus, jõudlus ja veebistandartitega ühilduvus ning pluginite väljalülitamine:

Internet Explorer 8 ja tema vanemate väljalasete kõige suuremkas probleemiks oli kahtlemata tema aeglus ja vähene jõudlus ning osaliselt ka ühilduvus ning seepärast "kolisid" paljud kasutajad üle teistesse brauseritesse (Firefox, Google Chrome). Kas nüüd on siis pilt parem?

Microsofti põhieesmärgiks IE9 puhul ongi tema kiiruse ja jõudluse tunduv suurendamine, brauseri kohaldamine veebistandartitega (eriti HTML4 osas) ning temasse 'hardware-accelerated' (riistvara kiirendusega) HTML5 juurutamine. IE9 puhul võib nüüd lõpuks küll õelda, et tema kiirus ja jõudlus on tunduvalt kasvanud ning seda tänu just 'hardware-accelerated' (riistvara kiirenduse) toele ja uue 'Chakra JavaScript' mootori kasutamisega:

- Hardware-accelerated HTML5 kasutusele võtmisele: HTML5 Canvas teegi kasutamisega IE9 brauseris tingib selle et IE9 kaadrisagedus (fps) on märksa kõrgem kui see on Firefox 4 ja Chrome 6 puhul; high-definition video vaatamisel on IE9 ja Chrome 6 võrdsed, aga Firefox 4 brauseri puhul on see näitaja märksa kesisem.


HTML5 ja IE 9:

Tänapäeval kui Sa surfad veebis, siis Sa kasutad ainult umbes 10% oma kompuutri võimsusest, aga Internet Explorer 9 "lukustab lahti" need ülejäänud 90% - vähemalt nii need Microsofti poisid seda lubavad. Uus 'hardware-accelerated HTML5' vahend toetab video ja audio elemente ning nüüd ei ole kolmandate osapoolte plugineid (näiteks Adobe Flash, Microsoft Silverlight ja Google Gears) enam vaja installeerida.

HTML5 uued vahendid: 1) Uus väga lihtne HTML 5 Doctype (<!doctype html>); 2) Uus Charset (<meta charset="UTF-8">), 3) HTML5 uus struktuur, uuteks teekideks/märgenditeks on: <section>, <header>, <footer>, <nav>, <article> ja blok-semantilised elemendid: <aside>, <figure> ja <dialog>; 3) HTML 5 uued inline semantilised elemendid: <mark>, <time>, <meter> ja <progress>; 4) HTML 5 uus dünaamiliste veebilehtede tugi: Kontekstmenüüd - HTML 5 toetab kontekstmenüüde loomist veebilehtede ja rakenduste sisse, href uus kasutamine, async atribuut, <details>, <datagrid>, <menu> ja <command>; 5) HTML 5 uued Form tüübid: datetime, datetime-local, date, month, week, time, number, range, email ja url; 6) HTML 5 uued elemendid: <canvas>, <video> ja <audio> - on ka muud uuemat...

HTML5 uuest 'canvas' elemendist täpsemalt: Täiendav HTML5 canvas element lubab lihtsat ja dünaamilist graafika esitamist (rendering) ning siin kasutatakse Windowsi kaudu riistvara kiirenduse ja GPU (protsessori) abi.
HTML5 standardiga saab seega kasutada nn <canvas> elementi, mis on JavaScriptile baseeruv lõuend (joonistamiseks ettenähtud ala) ja seda saab kasutada graafika, animatsiooni, jooniste, fotode, diagrammide, mängude jms veebilehtedesse lisamiseks - canvas element hakkab üha rohkem ja rohkem asendama Flash funktsioone. Nüüd võib otse HTML-koodi panna video- ja audio klippe. Sealt võid vaadata HTML5 Canvas, HTML5 Audio ja JavaScript tehnoloogiaga tehtud reaalajas esitatavaid näiteid - link (Kliki seal nupule "Launch Experiment", uuel veebilehel kasuta <Prev | Next> nuppe, et vaadata eelmisi/järgmisi näiteid ja iga näite puhul võid üleval klikkida ka "Show Options" nupule, et ise midagi seada; vaata, et ka kompuutri heli oleks sisse lülitatud).

HTML5 standard ilmub välja 2014. aastal: W3C konsortsium teatas, et HTML5 ilmub 2014. a. ja juba 2011. a. mais saab täis ka nõ "Viimase Helistamise" (Last Call) aeg ning pärast seda ei võeta standardi täiendamise nõudeid enam vastu.
'Canvas' elementi toetavad praegu järgmised brauserid ja mobiilseadmed:
Internet Explorer 9, Firefox 3.0+, Safari 3.0+, Chrome 3.0+, Opera 10.0+, iPhone 1.0+ ja Android 1.0+.

Märkus: Kui veebilehe omanik on kasutanud 'canvas' elementi sisaldavas veebilehes ka ExplorerCanvas JavaScript'i, siis on 'canvas' tugi olemas ka Internet Explorer 6, 7 ja 8 brauserite jaoks. Teine veelgi parem lahendus IE 6, 7 ja 8 brauserite kasutajate jaoks on Google Chrome Frame plugini installeerimine; sel juhul peab 'canvas' elementi kasutav veebilehe omanik torkama oma veebilehte ühe meta teegi (<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="chrome=1" />), mille tulemusena pakutakse kasutajal see plugin alla laadida ja installeerida. Täpsemalt on sellest pluginist juttu seal ja igaüks võib ka ise antud plugini alla tirida ning installida - URL: Google Chrome Frame plugin.- Hardware-accelerated (riistvara kiirendusega) teksti, video ja graafika kasutusele võtmisele. IE9 (Internet Explorer 9) üheks peamiseks eeliseks ongi GPU ('graphics processing unit') riistvara kiirenduse kasutusele võtmine, et sellega suurendada jõudlust siis kui IE brauser tegeleb suurt jõudlust vajava graafika- ja muu sellisega, näiteks video vaatamise ning online mängude mängimisega. See tähendab seda et vaadatav veebsait töötab nii nagu oleks ta mingi tarkvaraprogramm, mis on installeeritud Sinu Windowsi kompuutrisse; eriti hea on see "võimsate" saitide puhul, näiteks Gmail kasutamisel. Näiteks hardware accelerated HTML5 video ja tavalise HTML5 video vaatamisel brauseris on nüüd väga suur vahe.
IE hardware accelerated graafikatugi on Direct2D-sse sisse ehitatud ja et IE9 brauser saaks kasutada seda riisvara kiirendust, peab Sinu videokaart toetama Direct3D 10.1 ja/või Direct3D 10 Feature Level 9 koos WDDM 1.1 draiveritega - kaasaegsematel kompuutritel on see tugi juba olemas. Vanemad kompuutrid koos vanema generatsiooni videokaartidega ei tarvitse antud riistvara kiirendust aga toetada. Kui see on nii, siis IE9 ei lülitagi seda hardware accelerated funktsiooni sisse vaid hakkab 'GPU rendering' funktsiooni asemel kasutama seda tavalist 'software rendering' funktsiooni. Sa saad seda kontrollida järgmisel teel:

- Käivita IE9 ja kliki Tools -> Internet options.
- Ava vaheleht Advanced ja juhul kui seal on parameetri "Use software rendering instead of GPU rendering" ees asuvas ruudus linnuke ning see ruut on ligipääsmatu (st halli värvi), siis on Sinu IE9 brauseris see hardware-accelerated (riistvara kiirendus) vahend automaatselt välja lülitatud. See tähendab seda et Sinu riisvara on vanemat tüüpi ja seda riistvara kiirendust ei saagi kasutada - pilt.


Märkus: Registri häkkimise teel on küll võimalik seda riisvara kiirenduse vahendit lülitada sisse ka vanemat tüüpi kompuutrite jaoks, aga see ei tarvitse alati aidata nii et ma ei hakka seda siin kirjeldama.


Milleks see "Use software rendering instead of GPU rendering" parameeter on sinna Advanced vahelehele pandud (pilt)?

Internet Explorer 9 brauseris on see 'accelerated graphics (GPU rendering)' funktsioon vaikimisi sisse lülitatud. Juhul kui Sa kasutad aga väikse võimsusega kompuutrit või sülearvutit ja kui Sul tekivad tema jõudlusega probleemid, siis võid selle 'hardware acceleration' funktsiooni siinsamas välja lülitada ja kasutada selle asemel tavalist 'software rendering' funktsiooni - pane siin Andvanced vahelehel linnuke parameetri "Use software rendering instead of GPU rendering" ees asuvasse ruutu.

Sa võid selle 'hardware acceleration' funktsiooni siinsamas välja lülitada ka siis kui Internet Explorer 9 brauseri käivitamisega tekib probleeme (st ta "kukub pange") ja/või ka siis kui mõnede veebsaitide vaatamisega tekib probleeme. Sa võid saada ka järgmisi veateateid:

"Internet Explorer has encountered a problem and needs to close."
"Internet Explorer has stopped responding"- DOM (Document Object Model Levels 2 ja 3) ja uue Chakra JavaScript mootori kasutusele võtmisele. (Chakra JavaScript kasutab mitme protsessori tuumasid.)

- Kaasaegsete standartite tugi: Kasutatakse 'hardware-accelerated' HTML5, CSS3, DOM L2/L3 (Document Object Model Levels 2 ja 3), SVG ja ECMAScript5 veebistandardeid.


IE varasemates versioonides põhjustas üsna tihti brauseri aeglase töötamise mingi tema 'add-ons' (plugin), mille võis küll välja lülitada, aga kasutajatel oli seda pluginit raske leida ja välja lülitada. Nüüd, Internet Explorer 9, puhul on see asi märksa lihtsamaks tehtud ja kui Sa käivitad esmakordselt oma IE9 brauseri, siis võid Sa näha brauseriakna allosas järgmist teateriba:

Võib ilmuda teateriba


Nüüd kliki siin ribal nupule Choose add-ons ja selle peale ilmub järgmine aken, kus tuuakse ära kõik brauseri pluginid ja ka need, mis võivad brauseri tööd aeglustada. Antud näite puhul on nendeks "RoboForm" tööriistariba ja "Java Helper" plugin. Nende kõrval asuv punane riba näitab seda et kui palju võiks nende pluginite väljalülitamisel oma brauseri tööd sekundites kiiremaks teha. Kuna kasutajal on seda "RoboForm" tööriistariba vaja pidevalt kasutada ja kuna see 1,06 sekundit ei ole ka mingi eriline probleem, siis ei hakka ta teda nupu Disable abil välja lülitama. (Kuid selle Java Help add-ons'i võib küll nupu Disable abil välja lülitada.)

Sinul võivad siia aknasse ilmuda muud tüüpi pluginid ja siin otsusta ise, et mida Sul läheb vaja ning mida ei lähe vaja ja muidugi vaata ka neid "sekundeid". Sa võid hiljem igal ajal neid väljalülitatud plugineid jälle sisse lülitada ja ka muud teha Tools -> Manage add-ons kaudu.

Kui soovid, siis lülita siin midagi välja


Kui valmis, siis kliki nupule Done (vaata ülemist pilti), aga enne kui seda teed, uuri veel akna allosas rea "Tell me when the dealy caused by add-ons exceeds" järel asuvat sekundite rippmenüüd. Vaikimisi on siia pandud 0,20 sekundit, mis tähendab seda et juhul kui Sinu IE9 brauseri mingi plugin teeb brauseri töö 0,20 sekundi võrra aeglasemaks, siis ilmub iga kord see "Speed up browsing by disabling add-ons" teateriba (vaata üle-eelmist pilti). Siintoodud näites ei soovi aga kasutaja oma RoboForm tööriistariba välja lülitada. Juhul kui ta seda ei tee ja klikib nupule Done, siis järgmine kord kui ta käivitab jälle oma IE9 brauseri, siis on see tüütu teateriba uuesti platsis. Selleks et seda vältida, vali siit sekundite rippmenüüst mingi suurem arv, mis Sinule sobiks ja alles seejärel kliki nupule Done. Alltoodud pildil määras kasutaja selleks suuruseks 2,5 sekundit ja see tähendab, et kui mingi vana või uus plugin teeb brauseri töö üle 2,5 sekundi aeglasemaks, siis ilmub jälle see "Speed up browsing by disabling add-ons" teateriba.

Vali rippmenüüst mingi muu arvChrome, IE9, Opera, Safari ja Firefox brauserite testimise tulemused (märts 2011):

Testimine käib nii: Ametlikest saitidest laetakse alla brauserite (veebilehitsejate) kõige uuemad versioonid, peale selle installeeritakse ka kõige uuemad Java ja Flash versioonid ning seejärel valitakse Internetis välja sobivad testsaidid ja testitaksegi. Enne testimise alustamist ei tehta brauserites ühtegi seadistamist ja muud sellist, mis võiks testimise tulemusi kõigutada.

Teste tehti Windows 7 x32 (SP1) süsteemiga kompuutril, kuhu oli installitud ka Java SE Runtime Environment (JRE) 6 Update 24 ja Adobe Flash Player 10.2.153.1

Testiti järgmiste brauserite kõige uuemaid väljalaskeid: Google Chrome, Opera, Safari, Firefox, Internet Explorer 9.0 ja Internet Explorer 8.0.

Mida testiti: JavaScript (JavaScript jõudluse test); Acid3 (Web standardi toe test); HTML5 (HTML5 standardi test); veel üks HTML5 test; neli testi: Flash, HTML, Canvas ja SVG (seal) ning brauserite turvalisuse test (seal).


Kokkuvõte testimise tulemustest:

1) Parimaks osutus kindlalt Chrome brauser, ta edastas teisi brauserid kuues testis ja ülejäänud kolmes jäi ta konkurentidele ainult natuke alla. Chrome on küll kõige kiirem, aga see nõuab ka oma hinda - ta tarbib rohkem energiat ja sülearvutite akude suhtes see just kõige parem ei ole.

2) Teist kohta võiksid jagada siis Internet Explorer 9 (IE9) ja Opera - nad on enam-vähem võrdsed paljude näitajate osas. Opera on kiirem JavaScript (JS) osas, IE9 on aga turvalisuse osas märksa parem; muus suhtes on nad enam-vähem võrdsed. Turvalisuse osas võikski praegu just IE9 brauserit enam-vähem parimaks pidada. Vaatamata kõigele, on Opera brauseril üsna palju muid miinuseid ja tema väiksearvuline kasutajate hulk väheneb veelgi...

Internet Explorer 9 (IE9) on oma eelkäijast IE8 brauserist aga igas suhtes parem ja lõpuks on ka Microsoft lasknud välja üsnagi hea IE9 veebilehitseja.


Safari brauser jättis keskmise mulje, aga võib rahule jääda.


Üllatus-üllatus, aga Firefox jättis üsnagi kehva mulje... ja konkurentsis püsib ta veel ainult tänu oma üsna vajalikele pluginitele (Add-ons), aga ka teised brauserid võimavaldavad neid laiendusi pigaldada üha rohkem- ja rohkem!


Märkus: Toon siin ära ka juba varem tehtud testimiste tulemused ja need käivad IE9, Chrome ning Firefox brauserite kohta. IE 9 RC versiooniga (võrreldes tema IE 9 BETA-ga) on tema jõudlus veelgi kasvanud ja näiteks SunSpider JavaScript kontrollsaidis võib näha, et IE9 RC lõõb mõne prontsendiga Google Chrome 9 brauserit. Ka on vähenenud mälu kasutamine ja see on peaaegu võrdne Google Chrome 9 brauseriga.

IE 9 RTM (finaalversiooni) puhul on SunSpider abil tehtud testimise tulemused umbes järgmised: IE 9 on Google Chrome 10 brauserist 10-12% parem; IE 9 on Firefox 4 RC brauserist ligikaudu 11-13% parem. (Notebook arvutites on see vahe veelgi suurem ja seda IE 9 RTM kasuks.) Ja juhul kui Chrome ning Firefox mõõduvadki ses osas IE9 brauserist, siis on vähe tõenäoline, et nende kolme brauseri jõudlustes/kiirustes tuleb märkimisväärset vahet. Reaalses elus Internetis surfamisel on nende kolme brauseri erinevused kiiruse ja jõudluse osas aga üsnagi minimaalsed...Internet Explorer 9 uus välimus (kasutajaliides):

Juba siis kui Sa käivitad pärast IE9 installeerimist esmakordselt Internet Explorer 9 brauseri, näed Sa brauseri kasutajaliideses tunduvaid muudatusi - brauser on nüüd väga minimalistlik, puhas ja orienteeritud ainult veebilehe sisu vaatamisele:

- Puuduvad kõik üleliigsed elemendid, logo, logo kiri, tööriistariba/käsuriba (Command bar), menüüriba (Menu bar), lemmiklinkide riba (Favorites bar), alumine seisukorra riba (Status Bar);

- Paremas ülanurgas puudub otsingukast (Search box), selle luubikujuline nupp on nüüd toodud üle aadressiribale (Address bar), seega saab nüüd oma otsinguid teha otse brauseri aadressiribalt;

- Refresh ja Stop nupud ei ole enam värvilised vaid on hallid ja paremas ülanurgas asuvat kolm nuppu pakuvad ligipääsu vastavalt siis kodulehele (Home page), Favorites paanile ja tööriistade menüüle (Tools);

- Kõik need Search, Refresh, Stop, Home, Favorites ja Tools nupud värvuvad siis siniseks kui Sa osutad neid oma hiirekursoriga.

- 'Tabbed browsing' toimub samuti nagu seda tehti juba Internet Explorer 7 ja IE8 puhul, aga nüüd on need vahekaardid/lipikud viidud ülesse aadressiriba paremasse otsa ning need vahekaardid on ka väiksemate mõõtudega - see kõik vabastab ruumi veebsaidi sisu paremkas vaatamiseks. Juhul kui Sa olid varem harjunud avama ühe sessiooni ajal palju eraldi veebilehti, mis kõik asusid oma eraldi vahekaardis (tab'i all), siis võid teha ka nii:

* Tee brauseriakna tiitelriba vabal osal paremklõps ja vali hüpikmenüüst käsk Show tabs on a separate row;
* Sellega paigaldatakse kõik tab'id eraldi reale nii nagu oli see ka IE7 ja IE8 brauserite puhul.

Muidu on selles 'Tabbed browsing' osas vähe muudatusi, näiteks nüüd saab neid vahekaarte brauserist lohistamise teel "lahti rebida" ja viia uude eraldi brauseriaknasse - nendest vahekaartidest (tabs) saad ülevaate IE7 veebilehest —> sealt.

- Ainuke element, mis on nüüd suuremaks tehtud, on brauseri vasemas ülanurgas asuv "Back" nupp.

- Saitide lipikute/sakkide (tabs) vorming on ka muutunud: Nüüd on avatud aktiivse saidi lipik valget värvi ja teiste mitteaktiivsete (avamata) saitide tab'id on ühtlaselt hallika värvitooniga.

- Nende IE 9 tab'ide osas on veel üks uuendus: Varem oli nii et kui Sul oli avatud mitu saiti, siis sai mingi juba vaadatud ja mittevajaliku saidi sulgeda nii et algul avasid ta tema tab'i kaudu, siis viisid hiirekursori antud kodulehe tabile ning klikkisid seejärel sinna ilmunud punasele ristikesele. Nüüd aga ei pea enam mittevajalikku saiti enne avama (aktiveerima) vaid viid lihtsalt oma hiirekursori tema tabile ja klikid sinna ilmunud ristikese ikoonile:

Saidi sulgemineKõik need ribad jms on vaikimisi varjatud ja Sa võid neid ise soovi korral sisse lülitada. Selle tulemusena avatakse brauseriaken kiiremini, tema kiirus kasvab ja vaateväli on samuti suurem.
Järgmine pilt näitabki IE9 akent siis kui Sa avad ta esmakordselt pärast tema installeerimist. Siin peab teadma ka järgmisi asju:

- Kui Sa olid juba varem Internet Exporerit kasutanud ja kui Sul oli temasse mingi omaenda tööriistariba installeeritud ning kui Sa installeerid nüüd uue IE9 tema "peale", siis ilmub ka see tööriistariba sinna uude IE9 brauseriaknasse.
- Kui Sa asendad oma vana brauseri (näiteks IE8) uuema IE9 versiooniga, siis kantakse uude brauserisse üle ka kõik Sinu seaded, pluginid, Favorites kausta sisu, avatakse Sinu vaikimisi koduleht (Home page) jne nii et sellega enam muret ei ole.
- Juhul kui Sinu eelmises IE versioonis olid ka pluginid (add-ons) installitud ja kui mõni neist takistab IE9 kiiret tööd, siis ilmub brauseriakna allaäärde ka teateariba, mis soovitab Sul selle plugini (pluginid) välja lülitada. Kui mingi 'add-ons' on Sulle vajalik, siis ära seda tee - sellest tuleb veel edaspidi ka juttu.
- Pärast IE9 installimist ja brauseri esmakordset avamist kuvatakse esmalt eestikeelne Microsofti IE9 avaleht ning juhul kui Sa olid varem kasutandu IE8 versiooni, siis kuvatakse Sinu enda kodulehe nimi teisel vahekaardil - võid sellele klikkides ta avada. Juhul kui Sa varem ei kasutanud Internet Explorerit, siis avatakse automaatselt ainult see eestikeelne Internet Explorer 9 avaleht - eestikeelne IE9 sait avatakse seetõttu, et Sinu regionaalsetes seadistustes on keeleks valitud eesti keel...


Vaata IE9 pilti (pärast tema installi), siin on vaikimisi kõik üleliigne varjatud, aga näha on siiski RoboForm tööriistariba ja seda seepärast et kasutaja jooksutas varem lisaks muudele veebisirvijatele ka IE8 brauserit ning sealt toodigi see 'toolbar' üle siia IE9 brauserisse. Automaatselt on avatud eestikeelne IE9 sait ja teisel vahekaardil on näha Google otsingumootri nimetus - see oli kasutajal IE8 puhul tema vaikimisi koduleheks (Home page) - pilt.


Command bar (tööriistariba/käsuriba) on nüüd varjatud:

IE9 välimuse üheks suuremaks muudatuseks on ka see et nüüd on Command bar (tööriistariba/käsuriba) varjatud ja Sa pääsed talle ligi paremas otsas asuva hammasrattakujulise Tools nupu kaudu, mis avab tema rippmenüü:

Ava Command bar menüü


Selle vana klassikalise täis-menüü (Page, Safety, Tools ja Help + nupud Home, Feeds, Read mail ja Print) võid avada nii et teed üleval brauseri päise/tiitelriba vabal osal paremklõpsu ja valid rippmenüüst käsu Command bar:

Paigalda 'Command bar'


Ja nüüd on see Command bar paigas:

Command bar on paigas


Sama moodi võid selle Command bar'i ka välja lülitada...


Favorites, Feed ja History avamine:

Nende vahelehtedega paani saad nüüd avada brauseriakna paremas otsas ülaosas asuva kollase 'viisnurga' nupu kaudu:

Ava 'viisnrga' nupu kauduVana menüüriba paigaldamine:

Juba IE varasematest versioonidest pärit standardse menüüriba (File, Edit, View, Favorites, Tools ja Help) võid avada kahel moel:

- Vajutad ALT klahvi ja sel teel saad seda menüüriba ajutiselt sisse/välja lülitada;
- Teed üleval brauseri päisel paremklõpsu ja valid rippmenüüst käsu Menu bar:

Vali käsk 'Menu bar'Märkus: Sellesama brauseri päisel/tiitelribal tehtava paremklõpsu kaudu saad vahelehed/sakid viia üle täiesti eraldi ribale nii nagu see varem oli - rippmenüü käsu "Show tabs on a separate row" ja käsu "Lock the toolbars" abil võid oma kõik tööriistaribad lukustada (vaata eelmist pilti).


Ja ilmubki see menüüriba (Menu bar):

Vana menüüriba on paigas


Järgmisel pildil on IE9 brauseri kõik ribad kasutaja poolt nähtavale toodud ja paika pandud - pilt.


Quick Tabs kiirkorralduse (Ctrl+Q) kasutamine:

Nüüd saad seda Ctrl+Q klahvikombinatsiooni kasutada järgmisel kujul:

- Klikid paremal Tools nupule ja valid rippmenüüst Internet options käsu;
- Seejärel klikid vahelehel General sektsioonis Tabs nupule Settings;
- Paned uues Tabbed Browsing Settings dialoogiaknas linnukese ruutu "Enable Quick Tabs (Ctrl+Q)" ja klikid OK + OK;

- Seejärel sulged ja avad IE9 brauseri uuesti ning nüüd see Ctrl+Q klahvikombinatsioon töötab - pilt.


Märkus: Sealsamas Tabbed Browsing Settings dialoogiaknas võid ka muid muudatusi teha, et teha nende sakkide/vahelehteda töötamine mugavamaks; üldiselt vaikimisi seaded on nüüd seal piisavalt head - 'Tabbed Browsing' vahendist ja nendest vahekaartidest (tabs) saad ülevaate IE7 veebilehest —> sealt


Favorites bar (Lemmikute riba) on nüüd samuti varjatud:

Kuna üsna vähe kasutajaid tarvitas seda Favorites riba, siis on ka see riba (nagu ka Command bar) vaikimisi varjatud ja Sa võid ta paigalda sellesama brauseri päisel/tiitelribal tehtava paremklõpsu kaudu - paned tolles rippmenüüs linnukese käsu 'Favorites bar' ette (pilt on eespool olemas).


New Tab sisu on nüüd muudetud:

Tavaliselt külastad Sa ühte- ja sama veebsaiti mitu korda; kõik Sinu saitide kordusvisiidid salvestatakse brauseri ajalukku (history) või siis Favorite, AutoComplete vahenditesse. Nüüd juhul kui Sa klikid üleval sellele New Tab lipikule/vahekaardile, siis avatakse see uus vahekaart koos Sinu kõige sagedamini külastatud veedsaitide infoga ja nüüd on Sul isegi mugavam oma sagedasti külastatud veebsaite avada:

Ava New Tab


Lahti on 'New Tab' leht


Seda lehte on siin kerge lugeda ja lihtne kasutada (vaata ülemist pilti). Värvilised ribad siin näitavad seda et kui tihti Sa olid antud sessiooni või siis pidevalt mingit saiti külastanud. Kui Sa viid oma hiirekursori siin mingi saidi pildile, siis ilmub tema alaossa ka kiri, mis näitab, et kui aktiivselt Sa olid antud saiti külastanud: "Very active", "Active" või siis "Less active" kirjad. Sa võid siin mingi saidi tema paremal ülaosas asuva risti (x) kaudu sulgeda ja seejärel ilmub järgmine uus tihedamini külastatud saidi info - juhul kui Sul on neid saite brauseri mälus palju... Kui Sa klikid siin mingile saidile, siis ta avatakse siinsamas New Tab lehes.


Märkus: Kui Sa panid Internet Options vahelehel General linnukese "Delete browsing history on exit" ruutu või siis klikkisid siin nupule Delete... ja kustutasid kogu sirvimise ajaloo, siis juhul kui Sa avad nüüd selle New Tab lehe, siis on ta tühi. "Delete browsing history on exit" parameeter tähendab siin seda et juhul kui Sa ta aktiveerid, siis iga kord kui Sa sulged IE9 brauseri, siis kustutatakse kogu sirvimise ajalugu.
Pea ka seda meeles, et kui Sa kasutad mingit kolmandate firmade "puhastajat", näiteks väga head CCleaner'it, siis ka tema kasutamisel tehakse Sinu brauserite "ajalugu" samuti tühjaks.

Panid linnukese...

Ülesse

 

Mine edasi IE 9 "Uute- ja täiustatud vahendite" II. ossa ->
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008