Internet Explorer 9 uued vahendid II

IE 9 Internet Explorer 9 brauseri (veebilehitseja) uued ja täiustatud vahendid - II. osa

 

(Vista, Windows 7, Windows 8 ja kõrgemad opsüsteemid. Paljud Internet Explorer 8 ja siintoodud IE 9 vahendid töötavad ka hilisemates Internet Explorer brauserites!)

 

 

 

Internet Explorer 9 uued ja täiustatud vahendid I. osa:


Kõik teate- ja hoiatusaknad ilmuvad nüüd brauseriakna allaäärde eraldi ribale:

IE8 puhul ilmusid taolised dialoogiaknad eraldi akendena, mis katkestasid kasutaja mingi tegevuse (surfamise), aga nüüd ilmuvad kõik need ja muud teated brauseri allaäärde seisukorra riba (Status Bar) kohale. Kasutaja võib nüüd ise otsustada, et kas ta vaatab/avab mingi teate ja tegutseb vastavalt seal olevatele soovitustele või siis ignoreerib neid ning jätkab oma surfamist. Näiteks kui kasutaja hakkab Internetist mingit faili alla laadima, siis ilmub üht tüüpi riba (sellest tuleb kohe allpool pikemalt juttu) VÕI kui IE9 brauser jookseb mingitel põhjustel kinni, siis ilmub sinna allaäärde teist tüüpi riba, mille kaudu saab toppama jäänud sessiooni jälle taastada. Kui Sinu brauserisse installeeritud pluginid (add-ons) hakkavad brauseri kiiret tööd takistama, siis ilmub brauseri allaäärde ka vastav riba, mis laseb Sul soovi korral antud add-ons'i (või add-ons'd) välja lülitada (disable).
Seega vastavalt situatsioonile ilmuvad alla ka vastavat tüüpi teate/tööribad, Sa võid neid soovi korral ignoreerida ja sulgeda selle riba või siis jätkata oma surfamist.


Internet Explorer 9 uus allalaadimise instrument - 'Download Manager':

Toon siin ära ka ühe näite sellest brauseriakna allaäärde ilmuvast ribast ja see käib siis selle kohta kui kasutaja hakkas ühte faili alla laadima.

1) Kasutaja klikkis mingis veebsaidis faili allalaadimise lingile ja selle peale ilmus Internet Explorer 9 akna allaäärde vastav teateriba - pilt.

2) Kui kasutaja klikkis eelmisele lihtsalt nupule Save, siis laetakse antud fail alla ja ta pannnakse vaikimisi kasutajaprofiili Downloads kausta (C:\Users\SinuKasutajanimi\Downloads - antud näties siis: C:\Users\ahv-2\Downloads kausta) - kõike seda tehakse uue ja üsna hea allalaadimise instrumendi abil.

Kui fail on alla laetud, siis muutub brauseriakna allääres selle teateriba välimus ja sinna ilmuvad uued nupud. Sa võid nende nuppude abil kohe ka midagi ette võtta. Näiteks juhul kui allalaetud fail oli mingi programmi installeerimisfail, siis võid ta kohe nupu Run abil käivitada; Sa võid nupu Open folder abil avada selle kausta, kuhu see allatiritud fail pandi ja nupu View downloads abil saad vaadata kõiki allalaetud faile (juhul kui nad on selles kasutas veel alles):

Uus allalaadimise vahend


Kui Sa ei soovi midagi ette võtta, siis võid antud riba paremas otsas asuva risti (x) kaudu sulgeda või kui Sa lähed uuele veebilehele, siis kaob see abiriba ise ära.

Kui Sa alustasid mingi faili allalaadimist, siis näitab see riba allalaadimise kulgu ja sinna on ilmunud ka uut tüüpi nupud, nende abil võid allalaadimises pausi teha või siis hoopis katkestada:

Näed allalaadimise kulgu...


Sa võid seda vaikimsi allalaadimiste kohta (kausta) muuta ja vaadata juba allaetud faile nii:

1) Kliki brauseri üleval paremas otsas asuvale hammarattakujulisele nupule (Tools nupp).

2) Seejärel vali avanevast rippmenüüst View downloads käsk:

Vali View downloads käsk


3) Uues aknas võid Sa mingi käivitusfaili (siin .exe laiendiga) kohe nupu Run abil käivitada; nupu Downloads abil saad salvestustega kausta avada ja nupu Clear list abil võid selle nimekirja siin ära puhastada, aga allalaetud failid jäävad sinna kausta ikkagi alles. Et nüüd siis muuta seda allalaadimiste asukohta, klikime all vasemal lingile Options - pilt.


4) Järgmises aknas kliki nupule Browse ja vali uues aknas allalaadimiste jaoks sobib kaust ning kliki seal nupule Select Folder ja Sa jõuad siia aknasse tagasi, kus kliki OK:

Vali sobiv kaust...


Alltulev pilt näitab, et allalaadimiste kaustaks valiti Desktop, kliki OK:

Valiti 'Desktop'


IE9 aadressiribalt saab nüüd ka otsida:

Nii nagu Google Chrome brauseris on ka Internet Explorer 9 brauseris otsingukast ja aadressiriba liidetud ühte (veebilehitseja aadressiribale) ning seega saab mõlemat vahendit kasutada ühest- ja samast kohast. Tipi brauseri aadressibale lihtsalt vajalik otsingusõna ja vajuta ENTER või siis vali avanevast rippmenüüst mingi soovitatav sõna. Otsinguid teostatakse automaatselt Sinu vaikimisi määratud otsingumootoriga ja see vaikimisi otsingumootor kuvatakse rippmenüü allääres kõige vasemale ning ta on ümbritsetud peene raamiga. Kui Sa vajutad kohe ENTER, siis avatakse otsingutulemused Sinu vaikimisi otsingumootori saidis, antud näite kohaselt siis Google omas. Sa võid aga oma otsingusõna kohe ka muude otsingutumootoritega otsida, tee selleks rippmenüü allääres vajalikul otsingumootori ikoonil 2x klõps. Rppmenüü kõige ülemises "Favorites" sektsioonis kuvatakse kõige sagedamini otsitavad sõnad ja kui Sa vajutad Shift + Enter klahve, siis avatake kohe antud sait. Kui Sa tahad kohe enne oma otsingute alustamist avada mingi muu otsingumootori saidi, siis kliki aadressiribal sellele luubikujulisele "Search" nupule ja seejärel tee 2x klõps rippmenüü alläres vastava otsingumootori ikoonil ning avataksegi vajalik otsingusait.
Siin alustati otsimist sõna "win" tippimisega ja kohe hakati ka vastavaid soovitusi pakkuma:

Otsitakse sõna 'win' järgi...


Sa võid sinna Search rippmenüü allaossa lisada ka uusi otsingumootoreid, kliki selleks paremas otsas asuvale Add nupule:

Kliki 'Add' nupule


Seejärel jõuad Sa "Internet Explorer Add-ons Gallery" saiti, kus saadki valida endale meelepärase otsingumootori (või siis mingi muu add-ons'i või tööriistariba jne), kui oled vajaliku leidnud, siis kliki seal nupule Add to Internet Explorer ja avatakse alltoodud dialoogiaken. Kui Sa paned siin dialoogiaknas linnukese "Make this my default search provider" ruutu, siis pannakse antud otsingumootor Sinu vaikimisi otsingumootoriks. Kui jätad siin linnukese "Use search suggestions from this provider" ruutu, siis saad kasutada kiirotsingut - tipid osa otsingusõnast ja kohe hakatakse pakkuma vastavaid soovitusi...
Kui oled valmis, siis kliki nupule Add:

Kliki nupule 'Add'


Ja väljavalitud otsingumootor lisataksegi Sinu otsingumootorite loetellu, antud juhul on siis selleks "Amazon Search Suggestions":

Lisati uus otsingumootor"Pinned shortcuts" ehk "Pinned Sites" (kinnistatud või "kinninaelutatud" kiirkorraldused/veebsaidid):

Üheks väga heaks IE9 (ka IE10 ja 11) veebibrauseri uuenduseks on nn pinned shortcuts (kinnistatud kiirkorralduste/otseteede) ehk siis "Pinned Sites" ("Kinnistatud Veebsaitide") kasutamise võimalus. Seda mõnusat uut funktsiooni saab kasutada alates Windows Vista'st kuni Windows 10 operatsioonisüsteemini välja. See meetod töötab ainult siis kui Sa kasutad Internet Explorer brauserit (alates Internet Explorer 9 versioonist). Windows Vista jooksutamisel Sa sellist kiirkorraldust alla tegumirea (Taskbar) külge kinnitada ei saa, Sa võid ta panna aga näiteks oma töölauale või siis Start Menüüsse.
Idee on siin selles et Sa avad mingi oma lemmiksaidi, mida Sa väga tihti külastad ja seejärel lohistad brauseri aadressiriba vasemast otsast tema spetsiaalse ikooni (st favicon'i) otse alla oma tegumiribale või siis Start Menüüsse. (Soovi korral võid ta lohistada ka oma töölauale ja sel juhul luuakse töölauale selle veebilehe spetsiaalne kiirkorraldus/link - see ei ole võib olla nii hea variant.) Sa võid aga selle favicon ikooni asemel lohistada ka vajaliku veebilehe vahelehe lipiku (tab'i) otse oma tegumireale. Selle tulemusel luuakse Sinu lemmiksaidist spetsiaalne uut tüüpi kiirkorraldus, mis kasutab antud saidi favicon'i mitte aga tavalist IE ikooni.


Märkus: Favicon on veebsaidi identifitseerija ja ta on pisike ikoonike, mida kuvatakse järgmistes kohtades:

Brauseriaknas:

- Aadressiriba vasemas otsas;
- Favorites (Bookmarks) paanis ja menüüs;
- See ikoon ilmub ka brauseri vahelehtede/lipikute (tabs) vasemasse otsa.

Mujal:

- Töölauale või mujale salvestatud kiirkorraldustele;
- Windows 7 (või Windows 8) tegumiribale nende uut tüüpi 'pinned shortcuts' peale.Sellised spetsiaalsed kiirkorraldused jagavad veebsaidi sisu kaheks eraldi tüübiks. Kui Sa kasutad mingi veebsaidi tavalist kiirkorraldust, siis avatakse see sait tavalises Internet Explorer brauseriaknas. Kuid saidid, mis Sa kinnitasid alla tegumiribale (või Start menüüsse), käituvad nüüd teisiti. Nende brauseriaknas on nüüd 'Back' ja 'Forward' nupud nihutatud natuke paremale ning see 'favicon' ikoon/nupp ilmub nendest vasemale sinna vabastatud kohale; seejuures muutub ka nende Back ja Forward navigatsiooninuppude värvus. Selle Back nupust vasemale ilmunud Sinu lemmiksaidi 'favicon' ikooni/nupu abil jõuad Sa alati enda lemmiksaidi avalehele tagasi - nii on väga mugav navigeerida. See IE9 (või hilisem) brauser, mille Sa avasid oma pinned shortcut'i kaudu, töötab täpselt sama moodi nagu ka tavaline Internet Explorer veebilehitseja - Sa saad avada uusi vahelehti (tabs), teisi veebsaite jne, jne... See standardne paremas otsas olnud 'Home' nupp on nüüd kadunud, sest seda ei ole enam vaja.


Sel teel saad Sa väga mugavalt ja kiiresti avada enda lemmiksaite ning sooritada ka muid toiminguid, mida pakub Sulle antud veebilehe omanik:

- Sa ei pea nüüd algul avama oma IE9 brauserit ja seejärel otsima oma Favorites menüüst vajalikku kiirkorraldust.
- Ka ei pea Sa esmalt avama oma mingit kausta, kus Sa hoiad enda lemmiksaitide tavalisi kiirkorraldusi.
- Kasutajad võivad nüüd oma lemmiksaidid integreerida Windows 7 (või Windows 8) töölaua, Start menüü (või Windows 8 uut tüüpi 'Start' ekraaniga) ja tegumireaga sarnaselt Windowsi enda programmidega.
- Uut tüüpi brauseriaknas on nüüd oma sagedasti külastatavas veebsaidis lihtsam navigeerida; muus osas töötab see brauser täpselt sama moodi nagu ka tavaline Internet Explorer 9 (või IE 10) brauser - Sa saad avada uusi vahelehti (tabs), teisi veebsaite.


Kinnitatud veebsaitide põhilised erinevused:

- Kinnitatud saidid avatakse alati eraldi brauseriaknas, st nad käituvad nagu eraldi programmid/tarkvarad.
- Edasi (Forward) ja Tagasi (Back) nupud töötavad ainult kinnitatud veebsaidi piires (domeenis).
- Kinnitatud saidi ikoon (juhul kui ta olemas on) ilmub brauseriakna vasemasse ülanurka nupust Edasi (Forward) vasemale poole. Antud nupp esineb nüüd Koju (Home) rollis ja kui kasutaja klikib sellele, siis avatakse kinnitatud saidi esimene veebileht, st see veebileht, mille interneti-aadressi hoitakse kinnitatud saidi kiirkorralduses (Start menüü või siis tegumirea vastavas ikoonis).
- Kinnitatud veebsaidi pinned kiirkorralduse/ikooni, mis asub all tegumireal, kontekstmenüü ehk hüpikmenüü (Jump List) võib sisaldada täiendavate punktide/käskude komplekti - seda juhul kui antud veebilehe omanik on need loonud (sellest tuleb edaspidi veel juttu).
- Brauseriaken ise, milles on avatud kinnitatud veebsait, ja tema juhtelemendid on värvitud veebsaidi ikooni värvi - see lubab kasutajal eristada antud brauseriakent teistest akendest.


Kinnitatud veebsaidi 'pinned' kiirkorraldus/ikoon ja selle 'Jump List' menüü:

- See tegumirea uut tüüpi pinned kiirkorraldus on loomulikult seotud ka 'Jump list' funktsiooniga. Saitide loojad (st omanikud) võivad nüüd oma kodulehte sisestada vastavad koodid ja skripitid, mille tulemusel luuakse omaenda spetsiaalne 'Jump list' menüü. See hüpikmenüü ilmub siis kui kasutaja teeb all Windows 7 (või Windows 8 ) tegumireal sellel pinned shortcuts ikoonil paremklõpsu.

Kodulehe omanik võib sinna Jump list menüüsse (hüpikmenüüsse ehk siirdloendisse) lisada järgmisi elemente:


* Uusi ülessandeid ehk toiminguid (Jump List menüü "Tasks" kategooria/sektsiooni alla): Sinna võib näiteks lisada oma teiste veebilehtede linke. (Staatilised sait-spetsiifilised punktid ilmuvad Jump List kategooriasse, mida kutsutakse Tasks kategooriaks.)
* Uusi kategooriaid: Kodulehe omanik võib sinna Jump List hüpikmenüüsse (siirdeloendisse) luua uusi kategooriaid (lisaks sellele Tasks kategooriale) ja lisada iga kategooria alla vastavad elemendid/punktid (items). Neid kategooriaid võib selleks luua, et kasutaja saaks kiiresti ligi vajalikule infole, näiteks klikkides vastavale lingile või siis selleks et täita mingit pakutavat tegevust. Linkide abil saab ligi vajalikele saitidele, failidele või dokumentidele. Kategooriat võib kasutada näiteks ka selleks et teavitada kasutajat e-maili saabumisest, mingi teate ilmumisest jms.
Elemendid/punktid (items) aga pakuvad kasutajale mingi kindla sisuga veebiaadresse (URL), näiteks profiililehte mingis sotsiaalvõrgustikus jne. Sel juhul pääseb kasutaja saidi infole ligi isegi siis kui tema brauser (veebilehitseja) on suletud.
* Pealisikoonide (overlay icons) kuvamine:
Saidi omanik võib vastava skripti abil lisada kinnitatud saidi/veebilehe tegumirea nupule ka nn pealisikooni (overlay icon). See aitab suunata kasutaja tähelepanu kinnitatud veebilehele, millele vaade on blokeeritud: a) Juhul kui ta on minimeeritud olekus; b) Juhul kui ta on kaetud teise aknaga.
Need pealisikoonid ei ilmu sel juhul kui kinnitatud veebileht on avamata või juhul kui ta ei jookse kui kinnitatud veebsait. Neid pealisikoone võib panna igale kinnitatud veebilehe tegumirea nupule, mis kuuluvad samasse domeeni.
* Kinnitatud saidi tegumirea ikooni vilkumine: Veebilehe omanik võib näiteks vastava skripti abil panna oma kinnitatud saidi tegumirea ikooni ka vilkuma, et pöörata kasutaja tähelepanu antud ikoonile.
* On veel ka muid võimalusi...


Sellest kinnitatud kiirkorralduse 'Jump list' hüpikmenüü (siirdeloendi) modifitseerimise võimalusest ja mõnest selleks vajalikust skriptist ning koodist tuleb siin allpool veel ka juttu.Märkus: Mis on Jump List menüü Task (aktsioon/toiming/ülessanne)?

Kui sihtkohaks on "asi", siis 'task' on aktsioon/toiming ja antud juhul on ta siis sait-spetsiifiline aktsioon. Teisisõnu, sihtpunkt on nimisõna ja ülesanne on verb. Seoses 'Pinned Site' funktsiooniga, võib 'task' abil avada suvalisi saite ja käivitada veebilehtede mingeid funktsioone.

Mõned toimingud (tasks) on staatilised, st nad ei muutu ja nad luuakse siis kui kasutaja loob mingist oma lemmiksaidist nn 'kinnitatud saidi'. Teised toimingud, näiteks igasugused teated ja kasutaja-spetsiifilised toimingud, on aga dünaamilised ning need muutuvad kogu aeg:

- Staatilised toimingud/aktsioonid (Static tasks) defineeritakse veebilehe omaniku poolt meta teegide (meta märgendite ehk meta elementide - meta tags) abil. Sellised 'pinned site' ('kinnitatud saidi') lingid ilmuvad Jump List hüpikmenüü 'Tasks' kategooria/sektsiooni alla. See Tasks kategooria võib sisaldada kuni 5 punkti/elementi.
- Dünaamilised toimingud (Dynamic tasks) defineeritakse veebilehe omaniku poolt JavaScript API abil. Sellised toimingud kuvatakse tavaliselt individuaalse kasutaja jaoks ja nad ilmuvad Jump List menüü selle kategooria alla, mille loob veebilehe omanik ise. Selline veebilehe omaniku poolt loodud uus seadistatav kategooria (st 'custom category') võib sisaldada kuni 20 punkti/elementi ja vaikimisi ilmub sinna Jump List menüüsse (siirdeloendisse) ühekorraga kuni 10 punkti.

'Pinned Site' võib ühekorraga sisaldada ainult ühte staatilist ja ühte dünaamilist loendit.PS! Kui veebsaidi tegija ei ole oma saidile seda favicon'i loonud, siis lohistades tema kiirkorralduse alla Win 7 tegumireale, pannakse selle pildiks seal tavaline IE ikoon:

Favicon puudub


Sa võid Windows 7 (või Windows 8 ) opsüsteemis panna alla tegumireale ainult nende veebilehtede pinned shortcut'id, mida Sa tihti külastad ja ülejäänud natuke harvem vaadatavate saitide spetsiaalsed kiirkorraldused vii aga Start menüü alla. Stardimenüü eeliseks on veel ka see et nii leiad Sa oma lemmiksaidid sealt kiiresti ülesse, sest selliste kiirkorralduste laienditeks on .website ja neid loetakse kui programme. Kui Sa tipid Start menüü otsingukasti oma lemmiksaidi nimetuse (osa nimest), siis leitakse ta väga ruttu ülesse - piisab ainult tippimise alustamisest kui juba on sait üles leitud.


Märkus: Windows 8 puhul on see vana klassikaline Start menüü koos tema Start nupuga kadunud ja sel juhul saab vajaliku saidi spetsiaalse kiirkorralduse panna ka uut tüüpi 'Start' ekraanile ('Start' menüüsse) - näide sellest minu Windows 8 pealehel.


Seega Sa võid tihti külastatava veebsaidi favicon ikooni lohistada brauseri aadressiribalt otse Start menüü alla ja ta pannakse stardimenüü ülaossa. Kui Sa tahad seda pinned site shortcut'i viia aga stardimenüü All Programs alla, siis vajuta alla Alt klahv, et teha brauseriaknas see klassikaline menüü nähtavaks ja kliki seejärel Tools -> Add site to Start menu + ilmuvas dialoogiaknas kliki nupule Add (seda võib teha ka ainult klahvide abil: Alt + T + M + Enter). Sa võid lohistada selle ikooni ka töölauale või siis Windows Explorer kausta.

Veelgi parem on algul kasutada neid Alt + T + M + Enter klahve, seejärel klikkida Start -> All Programs ja teha vajalikul pinned site shortcut'il paremklõps ning valida käsk Properties. Veendu, et dialoogiaknas oleks avatud General vaheleht ja tipi ülaosas antud kiirkorraldusele mingi sobiv nimetus—selline, mis jääb hästi meelde ja mida on lihtne tippida sinna Start menüü otsingukasti.

Windows 7 (või Win 8) tegumireal asuvaid pinned kiirkorraldusi saad redakteerida nii et vajutad alla Shift klahvi, siis teed selle kiirkorralduse ikoonil paremklõpsu ja valida käsu Proterties jne.
Ka alltoodud kaustateedelt leiad need kiirkorraldused ja ka sealtkaudu võid neid redakteerida:

Tegumireal ja Start Menu ülaosas asuvad 'pinned' kiirkorraldused asuvad kaustateel:

C:\Users\<UserName>\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\User Pinned\TaskBar ja C:\Users\<UserName>\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\User Pinned\StartMenu

Start -> All Programs menüü 'pinned' kiirkorraldused asuvad aga kaustateel:

C:\Users\<UserName>\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start MenuKui Sa panid mingi saidi kiirkorralduse Start Menu -> All Programs alla, siis tehes tal paremklõpsu võid kasutada ka ilmuva kontekstmenüü käskusid Pin to Start Menu (sel juhul pannakse antud kiirkorralduse koopia ka Stardimenüü ülaossa) ja Pin to Taskbar (sel juhul pannakse antud 'pinned' kiirkorralduse koopia ka alla Win 7 tegumireale).
Sa võid neid spetsiaalseid kiirkorraldusi igal ajal kõrvaldada, teed tal paremklõpsu ja valid siis kas Unpin this program from taskbar või Unpin from Taskbar või Unpin from Start Menu või või Remove from this list või lihtsalt Delete—olenevalt sellest, et kus kohas Sa tal paremklõpsu teed.Internet Explorer 9 (või hilisem IE) omab kahte võimalust, mis on seotud kinnitatud saitidega:

a) Esiteks, me võime sellises veebsaidis näidata ära mõningaid parameetreid (kinnitatud saidi nimetus, väljaujuva spikri tekst, esmase/startiva veebilehe URL-aadress, ikooni URL-aadress, brauseriakna mõõdud ja värv jne) ja veebilehe omanikul tuleb selleks enda lehe HTML-koodi kirjutada spetsiaalsed HTML teegid;
b) Teiseks, me võime programselt, veb-stsenaariumite kaudu, juhtida kinnitatud veebsaite (lasta neid kinnitada, luua oma teistele veebilehtedele ülemineku käske ehk veebilinke jne).


Et näidata kinnitatud saidi parameetreid, tuleb kasutada spetsiaalseid <META> teegisid ja nende formaat näeb välja selline:

<META NAME="<parameetri nimetus>" CONTENT="<parameetri väärstus>">

Need <META> teegid peavad asuma veebilehe päise <HEAD> ja </HEAD> vahel, näiteks nii:

<HEAD>
. . .
<META NAME="application-name" CONTENT="Kinnitatud veebsait">
<META NAME="msapplication-tooltip" CONTENT="Kliki sellele kiirkorraldusele, et avada Kinnitatud Veebsait">
<META NAME="msapplication-starturl" CONTENT="http://www.mingisait.ee/index.html">
. . .
</HEAD>Lisaks:

Sa võid siia lisada veel näiteks järgmisi koode:

<META NAME="msapplication-window" CONTENT="width=1024;height=768">, mis näitab ära brauseriakna suuruse, kus see Kinnitatud Sait avatakse; kui seda parameetrit ei näidata, siis avatakse brauseriaken vaikimisi suuruses.

<META NAME="msapplication-navbutton-color" CONTENT="black"> - msapplication-navbutton-color määrab ära akna ja Edasi (Forward) ning Tagasi (Back) nuppude värvi - soovitav on kasutada tumedamaid värve.

<meta name="msapplication-task" content="name=Arvutiabi - SISUKORD;action-uri=http://landfield.pri.ee/elajas/sitemap.html;icon-uri=../pildid/sisu.ico" /> - msapplication-task abil lisatakse Kinnitatud Veebsaidi hüpikmenüü (Jump List menüü) kategooria 'Tasks' alla veel üks staatiline lisalink (punkt/toiming/käsk); sinna hüpikmenüü Tasks kategooria sektsiooni võib lisada kuni 5 staatilist lisalinki/punkti. Need lingid, mis me loosime <META> teegide abil, jäävad muutumatuks ja me ei saa neid muuta veebi-stsenaariumite kaudu ning seepärast nimetataksegi neid 'staatilisteks' linkideks (või punktideks/käskudeks). Kõik need staatilised käsud asuvad 'kinnitatud saidi' kiirkorralduse/ikooni hüpikmenüü Tasks kategooria sektsioonis.

<META NAME="msapplication-task-separator" CONTENT="eraldusjoon1"> - msapplication-task-separator loob nende lisalinkide/punktide vahele vajalikesse kohtadesse eraldusjooned; igale eraldusjoonele tuleb anda mingi unikaalne nimi.


Esialgse ehk esmase veebilehe internetiaadressi (URL) näitamisel tuleb arvestada kahe asjaga. Esiteks, toetatakse ainult HTTP ja HTTPS protokolle. Teiseks, juhul kui veebilehe omanik tahab näidata kausta/kataloogi internetiaadressi (URL), siis tuleb selle aadressi lõppu lisada ka forward slash (kaldkriips - "/"), näiteks:

<META NAME="msapplication-starturl" CONTENT="http://www.mingisait.ee/stardileht/">
Pinned shortcuts ja favicon piltides:

1) Kasutaja avas Internet Explorer 9 brauseris YouTube saidi ja viis oma hiirekursori URL aadressiribal asuvale YouTube 'favicon' pisipildile ja selle peale ilmus natuke allapoole teade, mis andisb nõu lülitada see sait alla Windows 7 tegumirea külge:

Annab nõu...


2) Kasutaja lohistas nüüd selle YouTube favicon'i sealt brauseriakna aadressiribalt otse alla tegumireale ja vabastas seejärel hiirenupu:

Lohistas alla


3) Pärast hiirenupu vabastamist avati automaatselt teine uut tüüpi IE9 brauseriaken, kus 'Home' ja 'Back' nupud muutsid oma värve ning nendest navigatsiooninuppudest vasemale ilmus seesama YouTube favicon'i pisipilt; brauseri paremast osast aga kadus see tavaline 'Home' nupp - pilt.


4) Kui Sa teed nüüd sellel tegumirea külge kinnitatud kiirkorraldusel paremklõpsu, siis saad ilmuva hüpikmenüü (nn "Jump List" menüü) kaudu käivitada järgmisi tegevusi, näiteks "Unpin this program from taskbar" käsk eemaldab selle kiirkorralduse:

Ilmus hüpikmenüü


5) Täpselt sama moodi võid mingi lemmiksaidi favicon'i või tema vahelipiku (tab'i) lohistada alla Start menüü nupule ja seejärel lisatakse antud veebsaidi kiirkorraldus Sinu Start menüüsse - ta pannakse Stardimenüü ülaossa ja ta jääbki sinna staatiliselt paika:

Lohistati Start menüüsse


6) Stardimenüüs näeb see YouTube kiirkorraldus/link nüüd välja selline - pilt.Toon siin veel ka omaenda kodulehe põhjal loodud selle 'Pinned shortcuts' ja 'favicon' ikooni ning 'Jump List' funktsioonide illustratiivse näite, et asi selgem oleks:

a) Kui kasutaja jooksutab Win 7 operatsioonisüsteemi ja avab uues Internet Explorer 9 veebibrauseris minu Windows 7 pealehe ning lohistab brauseriakna aadressiribalt selle 'favicon' ikooni (või siis antud veebilehe vahelipiku/tab'i) alla Windows 7 tegumireale ja kinnitab selle sinna, siis avatakse see veebileht uues tsipa teistmoodi brauseriaknas, kus vasemas ülanurgas on uued nupud - pilt.

Kui ta teeb nüüd all Win 7 tegumiribal antud uut tüüpi kinnitatud kiirkorralduse ikoonil paremklõpsu, siis avatakse tema standardne tavaline hüpikmenüü (Jump List menüü):

Avatakse standartne hüpikmenüü


b) Kodulehe omanik võib sinna Jump list menüüsse (hüpikmenüüsse ehk siirdloendisse) lisada uusi ülessandeid ehk toiminguid (menüü "Tasks" sektsiooni alla), sinna võib näiteks lisada oma teiste veebilehtede linke. Antud juhul oli veebilehe omanik (mina ise) sisestanud oma lehte spetsiaalsed koodid/teegid, et seda tavalist hüpikmenüüd täiendada ja see Jump list menüü näeb nüüd välja näiteks selline:

Täiendatud 'Jump List' menüü


Sellesse hüpikmenüüsse on veebilehe omaniku poolt lisatud "Tasks" sektsiooni alla veel täiendavalt kolme veebilehe lingid/kiirkorraldused, seega pääseb antud hüpikmenüü kaudu kiiresti ligi kokku neljale veebilehele - vaata eelmist pilti. Sinna Tasks sektsiooni alla ei ole mõtet üle 5 ülessande lisada, sest Windows suudab seal kuvada kuni 5 punkti.

Et veebilehe omanik saaks sinna "Tasks" sektsiooni/kategooria alla lisada toiminguid/punkte (nt teiste oma veebilehtede linke), tuleb tal veebilehe HEAD ja /HEAD teegi vahele lisada msapplication-task meta teeg, milles võib kasutada nelja parameetrit:

* name – String. Toimingu/punkti nimi, mis ilmub Jump List menüüsse, näiteks: "Mine arvutiabi sisukorda".
* action-uri – Veebilehe täis- või suhteline URI aadress, millele klikkides täidetakse see ülesanne (toiming), st avatakse brauseriaken koos antud veebilehega.
* icon-uri – Ülessande/toimingu kõrval asuva ikooni pilt. Selle URI aadress võib olla nii täis- kui ka suhteline.
* window-type - See võib sisaldada ühte järgmistest väärtustest: a) tab — avatakse jooksvas brauseriaknas uues vahelehes (tab); b) self — avatakse käesolevas juba avatud vahelehes; C) window — uues Pinned Site aknas (vaikimisi). Juhul kui veebilehe omanik ei määra seda 'window-type' parameetrit, siis avatakse Pinned Site uues brauseriakanas.


Näited:

1) <meta name="msapplication-task" content="name=Arvutiabi - SISUKORD;action-uri=http://landfield.pri.ee/elajas/sitemap.html;icon-uri=../pildid/sisu.ico" />


2) Sellesama ülaltoodud punkt ühe all toodud msapplication-task meta teegi võib sisestada ka sellisel kujul:

<meta name="msapplication-task"
content="name=Arvutiabi - SISUKORD;
action-uri=http://landfield.pri.ee/elajas/sitemap.html;
icon-uri=../pildid/sisu.ico" />


Nende eelpool toodud näidete puhul juhul kui kasutaja kinnitab antud koodiga veebilehe alla tegumireale või Start menüüsse, siis ilmub sinna 'Tasks' kategooria alla üks staatiline lisalink, mille nimeks on "Arvutiabi - SISUKORD" ja kui ta klikib sellele, siis avatakse brauseriaken, millesse ilmubki see sisukorra veebileht (http://landfield.pri.ee/elajas/sitemap.html). Kui oma punktide/toimingute ette soovitakse ka vastavaid ikoone lisada, siis tuleb need loomulikult ise luua ja antud näite puhul on siis selleks ikooniks sisu.ico.


3) All on aga minu "Suure sisukorra" veebilehe kinnitatud kiirkorraldus ja tema 'Jump List' hüpikmenüü (siirdeloend), siin kasutati kolme staatilise lingi lisamiseks siis järgmisi koode:

<meta name="msapplication-task" content="name=Vista ja Win 7 kodulehte;action-uri=http://landfield.pri.ee/index.html;icon-uri=favicon.ico" />
<meta name="msapplication-task" content="name=MUUTU PAREMAKS !!!;action-uri=http://web.zone.ee/abi2/intervjuu.html;icon-uri=Favicon2/favicon.ico" />
<meta name="msapplication-task" content="name=KOJU...;action-uri=http://www.angelfire.com/yt3/tonis2/index.html;icon-uri=Favicon3/favicon.ico" />


Sisukorra veebilehe hüpikmenüü


c) Kodulehe omanik võib sinna Jump List hüpikmenüüsse (siirdeloendisse) luua uusi seadistatavaid kategooriaid (st Custom lists) ja lisada iga kategooria alla vastavad elemendid/toimingud/punktid (items). Neid kategooriaid võib selleks luua, et kasutaja saaks kiiresti ligi vajalikule infole, näiteks klikkides vastavale lingile või siis selleks et täita mingit pakutavat tegevust. Linkide abil saab ligi vajalikele saitidele, failidele või dokumentidele. Kategooriat võib kasutada näiteks ka selleks et teavitada kasutajat e-maili saabumisest, mingi teate ilmumisest jms.
Elemendid/punktid (items) aga pakuvad kasutajale mingi kindla sisuga veebiaadresse (URL), näiteks profiililehte mingis sotsiaalvõrgustikus jne. Sel juhul pääseb kasutaja saidi infole ligi isegi siis kui tema brauser (veebilehitseja) on suletud.

Siin võib kasutada nii staatilisi toiminguid (Static tasks) kui ka dünaamilisi toiminguid (Dynamic tasks):

- Staatilised toimingud/aktsioonid (Static tasks) defineeritakse veebilehe omaniku poolt meta teegide (meta märgendite ehk meta elementide - meta tags) abil ja neid võib siin kasutada tavaliste veebilinkide sisestamiseks.
- Dünaamilised toimingud (Dynamic tasks) defineeritakse veebilehe omaniku poolt JavaScript API abil. Dünaamilise lingi puhul võib kasutaja pöörduda kiiresti tagasi eelnevalt vaadatud veebilehtedele (history), pääseda ligi kasutaja-spetsiifilisele informatsioonile (näiteks raadiojaamale), jälgida saidi mingit interaktiivset/muutuvat loendit (näiteks ostude listi) jne, jne.


Loodi uus kategooria


Märkus: Et seda teha, tuleb veebilehe HEAD ja /HEAD teegi vahele lisada järgmine skript, kus kasutatakse esiteks window.external.msSiteModeCreateJumpList(bstrHeader), siis window.external.msSiteModeAddJumpListItem(bstrName, bstrActionUri, bstrIconUri [, bstrWindowType]) ja lõpuks window.external.msSiteModeShowJumpList() süntaksit.


Näited:


1) See käib ülaltoodud pildi kohta ja seal loodi veebilehe omaniku enda uus "Lisa-1" kategooria, mille alla pandi kaks staatilist toimingut/veebilinki:

<script language="JavaScript" type="text/javascript">

// Selle peab välja kutsuma vähemalt ühe korra

window.external.msSiteModeCreateJumplist('Lisa-1');

// Iga kategooria peab sisaldama vähemalt ühte elementi ehk toimingut ehk punkti, võib olla kuni 20 elementi ja vaikimisi kuvatakse korraga 10 elementi. Uus kategooria asendab seal eelmise kategooria.

window.external.msSiteModeAddJumpListItem('Hiilgav elu', 'http://landfield.pri.ee/elajas/Pedagoog.html', '../Favicon5/item1.ico');
window.external.msSiteModeAddJumpListItem('Koju-2', 'http://landfield.pri.ee/elajas/Kodu2.html', '../Favicon4/item2.ico');

// Kuva list mälust siirdeloendisse

window.external.msSiteModeShowJumplist();


</script>


2) Alltoodud näite puhul luuakse aga JavaScript API abil veebilehe omaniku enda uus dünaamiliste toimingutega kategooria ja antud kategooria nimeks on "Loomad enampakkumisele". Kuna antud Jump List kategooria luuakse siis kui seda "pseudo" veebilehte laetakse, siis antud juhul ei ole seda 'msSiteModeShowJumpList' meetodit vaja kasutada:


<script type='text/javascript'>
try {
window.external.msSiteModeCreateJumplist('Loomad enampakkumisele');
window.external.msSiteModeAddJumpListItem 
  ('Elevandid' , 
   'http://www.metsloomad.com/elevandid?tag=metsld-ie9-jl-el-33',
   'http://www.metsloomad.com/loomad.ico');
window.external.msSiteModeAddJumpListItem 
  ('Metsloomade hinnad' ,
   'http://www.metsloomad.com/eu/hind?tag=metsld-ie9-eu-33',
   'http://www.metsloomad.com/loomad.ico');
...

} catch (ex) {
}
</script>


NB! Kui kasutaja jooksutab ja käivitab mingi oma puhastamise programmi (näiteks CCleaner utiliidi), siis võib juhtuda nii et sealt 'Pinned Site' hüpikmenüü"Kategooria" sektsiooni alt pühitakse need punktid/lingid minema... Sel juhul võid all tegumireal teha sellel 'Pinned Site' ikoonil paremklõpsu ja valida käsu "Unpin this program from taskbar" ning pärast seda luua see vajalik kinnitatud sait sinna tegumireale uuesti. Seejärel tee all tegumireal 'pinned' (kinnitatud) veebilehe ikoonil paremklõps, mine kursoriga sinna "Kategooria" (antud juhul siis 'Lisa-1') sektsioonis olevale mingile punktile, tema paremasse otsa ilmub nõõpnõela kujuline ikoon ja kiri "Pin to this list" - kliki sellele nõõpnõelale ja see punkt/ülessanne viiakse üle "Pinned" sektsiooni - pilt. Seejärel tegutse sama moodi ka kõikide teiste "Kategooria" sektsioonis asuvate punktidega/ülessannetega seni kuni nad kõik on viidud üle sinna "Pinned" sektsiooni alla - pilt.

Alternatiivina võid oma puhastamisprogrammis lülitada välja tegumirea 'Jump Lists' puhastamise parameetri, näiteks CCleaner programmis on selline punkt olemas - koristad seal "Taskbar Jump Lists" parameetri ees asuvast ruudust linnukese ära.


d) Pealisikoonide (overlay icons) kuvamine: Saidi omanik võib vastava skripti abil lisada kinnitatud saidi/veebilehe tegumirea nupule ka nn pealisikooni (overlay icon). See aitab suunata kasutaja tähelepanu kinnitatud veebilehele, millele vaade on blokeeritud:

* Juhul kui ta on minimeeritud olekus;
* Juhul kui ta on kaetud teise aknaga.

Need pealisikoonid ei ilmu sel juhul kui kinnitatud veebileht on avamata või juhul kui ta ei jookse kui kinnitatud veebsait. Neid pealisikoone võib panna igale kinnitatud veebilehe tegumirea nupule, mis kuuluvad samasse domeeni. See tähendab seda et kui kasutaja surfab kinnitatud veebilehe domeeni piires, siis kuvatakse seda pealisikooni, aga kui kasutaja väljub antud domeenist, siis see pealisikoon kaob (või kui kasutaja sulgeb selle 'pinned veebilehe', siis kaob see pealisikoon samuti).

'Pinned Site' enda ikoonile on lisatud veel 'pealisikoon'.


Märkus: Siin tuleb veebilehe omanikul kasutada msSiteModeSetIconOverlay meetodit, näide (kood tuleb sisestada veebilehe HEAD ja /HEAD teegi vahele):

<script language="JavaScript" type="text/javascript">

window.external.msSiteModeSetIconOverlay('http://landfield.pri.ee/Pealisikoon/Pealisikoon.ico', 'Pealisikoon');

</script>e) Neid võimalusi on veelgi ja eks iga veebilehe omanik ise otsustab, et mida ta selle 'Pinned Sites' ja tema 'Jump List' hüpikmenüüga (siirdeloendiga) ette võtab - kui üldse võtab...PS! Kui Sa surfad oma tegumireale kinnistatud lemmiksaidis, siis võid brauseriakna vasemas otsas teha tema favicon ikoonil paremklõpsu ja valida avanevast rippmenüüst käsu Add as a home page ning sellega lisatakse ta Sinu teiseks 'Koduleheks'. Kui Sa järgmine kord klikid oma Windows 7 tegumireal sellele lemmiksaidi spetsiaalsele ikoonile, siis avatakse IE 9 brauser, kus on automaatselt avatud antud sait ja teisel vahelehel on ootel aga Sinu vaikimisi 'Koduleht'.

Pane ta oma teiseks KoduleheksVeel üks näide:

Kui klikid siia, siis lisatakse antud veebileht Sinu 'Start Menu -> All Programs' alla - see on nn "Pinned shortcut" ehk "Pinned Site" (kinnitatud kiirkorraldus/sait), mida saab kasutada ainult Vista ja Windows 7 ning Internet Explorer 9 jooksutamisel. Pärast siinsele pikale lingile klikkimist ilmub üks dialoogiaken, kus kliki nupule Add ja vaata oma Start -> All Programs alt järgi. (Sa võid ta sealt paremklõpsu ja käsu Delete abil kustutada.)

Märkus: Et veebilehe omanik saaks antud meetodit kasutada, peab ta oma lehe <BODY> ja </BODY> teegis kasutama window.external.msAddSiteMode() süntaksit. Selle msAddSiteMode meetodiga lisatakse jooksev veebileht Windows Start menüüs 'All Programs' alla ja kui kasutaja klikib seal hiljem antud lingile/kiirkorraldusele, siis laetakse see veebsait kui 'pinned sait'.

Näited: <a onclick="window.external.msAddSiteMode();" href="#">Lisa veebileht Start Menu - All Programs alla</a>

<a onclick="window.external.msAddSiteMode();" href="#">Kui klikid siia, siis lisatakse see veebileht Sinu 'Start Menu -&gt; All Programs' alla</a>
NB! Windows 7 "Jump List" menüüst saab ülevaate sealt.

Programmide, dokumentide ja kaustade kinnitamisest Win 7 tegumirea külge saab ülevaate sealt.

Ülesse

 

Mine Internet Explorer 9 uued ja täiustatud vahendid III. osa ->

 

<- Tagasi
< Tagasi Windows 7 pealehele ja sisukorda

 

Saada ka enda tuttavale lugemiseks!

Kui Sa saadad meili, siis on Sinu saadetavas kirjas selle lehe aadress juba
olemas ja muu saad ise juurde lisada.

Sisesta siia saaja e-mail aadress:

 

 

elaja koju | About Us | About Me | Site Map | POSTKASTI EI OLE! Sorry, no mailbox | © Ahv & Co Eesti Vabariik nov. 2008